Gele trui-drager Bobet wint 12de etappe KOORN'sthee Burgemeester Wytema sprak voor het Oranje-comite r Adviezen voor't lager onderwijs Het Wit-Gele Kruis bestaat vijf en twintig jaar Kirchen (Lux.) eindigt vierde RADIO Chem. STRIJKSTERS DONDERDAG KOMT r v. ALKMAAR EN OMSTREKEN Wilhelmina - Moeder des Vaderlands" J Er moet schoolruimte vrijkomen Ingrijpende wijzigingen voor gesteld Vruchtbare periode afgesloten Groei in cijfers Marktberichten Zei U iets? SEIZOEN-OPRUIMING IER WEER EEN BON IS ZO GEURIG PAG. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 14 Juli 1948 Nationaal Huldeblijk Onze agenda V. WEERSVERWACHTING VERKIEZINGSUITSLAG PROGRAMMA Chem. Wasserij en Ververij S. KROM N.V. - ALKMAAR enige geroutineerde A.s. Donderdag FA. HERM. DE RAAT In het ..Wapen van Heemskerk" werd gisterenavond een vergade- ring gehouden voor de leden van de betde Oranje-verenigingen. De voorzitter van het Oranje-comite, de heer G. van Slingerland, sprak altercerst een woord van welkom tot de burgemeester, mr. H. J. Wytema, die deze avond een kort woord zou spreken. Ruim 1400 leden waren uitgenodigd voor deze vergadering. maar er ver- schenen slechts een tachtig men- sen. De voorzitter wees er op, dat bij de uitvoering van de piannen de hulp en steun van de burgerij broodnodig is. Daarom wordt ook van ieder de nodige ondersteu- ning gevraagd. Hierna was de beurt aan burge meester Wytema. die kort maar kernachtig sprak. Spreker wees nogmaals op de belangrijkheid van de financien. Zonder geld is het onmogelijk feest te vieren en dat- gene uit te voeren, wat men van plan Is. Ieder van ons Nederlanders voelt een gebeurtenis in ons vor- stenhuis als iets. dat in ziln eigen leven gebeurt. Over enkele weken zal Koningin Wilhelmina de „Moe- der des Vaderlands", na 50 jaar re- geren afstand doen van de troon. Zij verdient zelfs de naam Wilhel mina de Grote. niet omdat zij met zwaard en leger een rijk heeft vero- verd, maar omdat zij met de geest een rijk heeft gewonnen. ..Ons volk zal vervuld zijn van de diepste eerbied en warmste gene- genheid voor al datgene, wat deze Vrouw in eeij mensenleven voor ons land heeft gedaan." Een warm en hartelijk applaus onderstreepte de woorden, welke burgemeester Wytema had gespro- ken. De voorzitter bood hierna het ere-voorzitterschap aan de burge meester, die dit ambt aan.vaardde. De secretaris J. C. van Burken van het OranjeComite lichtte het programma, dat was opgesteld, na- der toe. In de bedoeling ligt het nu om feest te vieren vanaf 31 Augus tus tot en met 6 September, Hierbij zal op de eerste en de laatste dag de gehele dag gefeest worden. De overige dagen wordt er alleen des Ovonds iets gedaan. In het Saf de secretaris een overzicht van het gehele programma gedurende de KATHOLIEKE ARBEIDERS JEUGD Maandagavond zijn op de gehou den bestuursvergadering de functies onder de nieuwgekozen bewinds- mannen verdeeld. Vandaar dat het Kajottersnieuws eerst nu in de krant verschijnt, Vanavond komen we tezamen in ons tijdelijk hoofdkwartier aan bet Varnebroek, waar ons een gevari- eerd programma te wachten staat, uitgevoerd door eigen leden. Daar- naast volgen enkele gewichtige me- dedelingen. De secretaris NOG MEER KLEINE EIEREN ALKMAAR. Nog geen week geleden hadden wij in onze courant een bericht over een klein kippenei van 2Vs cM. doorsnede en een ge- wicht van 8*4 gr. Thans is op ons bureau echter een kippenei getoond, dat nog kleiner is. De doorsnede van dit eitje is I>/j cM en het gewicht wordt geschat op 5 gr. De 14-jarige Frans Stokman, Kennemer Straat- weg 74, had het een paar weken geleden in het kippenhok gevonden en uitgeblazen. Thans bewaart hij het als curiositeit. VERGADERING LUXE VERHUUR- EN TAXI-ONDERNEMERS ALKMAAR. Een dezer dagen hielden de luxe verhuur- en taxi- ondernemers in „Kinheim". een ver gadering, waar het woord werd ge- voerd door de heer M. J. H. Loo- man, Inspecteur van de B.B.N. (Bond van Bedrijfsautoverkeer in Nederland). Sinds 1 Juli 1948 zijn de organisaties vrij. Voor deze on* dernemers bestaat geen verplichte vakgroep, zodat velen zich aanslui- ten bij de B.B.N. Juist daardoor heeft deze bond een sterke plaats ingenomen tussen de andere orga nisaties. Er wera ook gesproken over de tarieven. Deze zijn veel te laag en kunnen de onkosten niet dekken. Bovendien is er een scheve verhou- ding ontstaan tussen de luxe ver huur en blokband. Duidelijk is ge- bleken, dat de overheidsbemoei- ing in de practijk niet juist is. De heer Looman zal B. en W. dan ook verzoeken hier in Alkmaar tarief 3 door te voeren. Tot slot sprak de heer Looman nog over combinatie en centralisatie. Namens de B.B.N, voerde de heer P. J. van Nimwegen het woord en sprak over het leven en werken in de B.B.N., waarbij vooral het in tense streven tot samenwerking bij het beroepspersonenvervoer duide lijk naar voren kwam. Na de rondvraag kon de vergade ring door de voorzitter worden ge- sloten. DE VLAGGEN UIT! ALKMAAR. Hoe of u ook denkt over het Indie-beleid, onze soldaten doen daar hun plicht, en, ze doen het goed. Bijna veertig Alkmaarders komen in de eerst- komende dagen terug. Minstens de betreffende straten vlaggen natuur- lijk! Daarom hier een lijstje: Om- streeks 13 Juli komt de „Zuider- kruis"; dan vlaggen: Overdiestraat, Paardenmarkt, Kenn. straatweg (in de buurt van nr. 50), Tuinstraat, Zaadmarkt, Ooeyevaarstraat, Dub- belebuurt, Steynstraat, Wildeman- jtraat, Eikelenbergstraat. Op 14 Juli wordt de „Sibajak" verwacht, waarbij de volgende stra- .en versieren: Huiswaard, Polder- itraat en Nieuwpoortslaan. Met de .Indrapoera", die omstreeks 22 Juli in Rotterdam hoopt te meren, repa- trieren inwoners uit: Dahliastraat, Tuinstraat, Hekelstraat, Augusteyn- steeg, Rippingstraat, Rembrandtstr., Visserslaan, Baansingel, Metiusstraat, Kenn.singel en Vogelenzang, Kenn.- straatweg (bij nr. 76), Westerweg (bij nr. 96), Tuinstraat, Lyceumstr., Nassaulaan, le en 2e Kabelstraat, St. Josephstraat. Frieseweg, Noor- dervaart (bij nr. 84) en weer de Zaadmarkt. De ondervinding heeft geleerd. dat de terugkerenden een met vlaggen versierde straat op hoge prijs stel- len. feestweek. Op Maandag 13 Septem ber zal nog in het Gulden Vlies het toneelstuk ,.1948 Anno Christi" wor den opgevoerd. welk stuk is ge- schreven door Defresne in opdracht van de regering. Amsterdam krijgt hiervan de primeur want van 8 tot 13 September wordt het stuk daar opgevoerd Daarna komt het naar Alkmaar. Vanzelfsprekend kwamen er naar aanleiding van het programfna nog diverse op- en aanmerkingen, welke echter door de voorzitter namens het comit4 tot aller tevredenheid konden worden beantwoord. Tijdens de pauze waarin nog een aardig nummertje muziek ten ge- hore werd gebracht. bestond gele- genheid een speldje te kopen ten bate van het Nationaal Huldeblijk. In plaats van de heer Dun was het mr. Schenkeveld die na de pauze een lezing hield. En tevreden over de resultaten kon de voorzit ter na de rondvraag de vergadering sluiten. ALKMAAR. Over anderhalve maand zal het Nederlandse volk het gouden regeringsjubileum van zijn Koningin herdenken. Het is de wens van Hare Majesteit, dat dit jubileum op sobere wijze wordt gevierd en dat het aan Haar door het Neder landse volk aan te bieden huldeblijk dienstbaar zal worden gemaakt aan een doel, dat tpt nut is van het al- gemeen. H|ire Majesteit heeft besloten het bijeengebrachte en als Nationaal Huldeblijk aan Haar aan te bieden bedrag beschikbaar te stellen voor de kankerbestrijding. Van het be- doelde bedrag zal een fonds worden gevormd, waaruit onderzoekingen op het gebied van deze vreselijke ziekte zullen worden bestreden. Teneinde het gestelde doel te be- reiken worden, zoals bekend mag worden geacht, jubileumspeldjes met de beeltenis van H.M. de Ko ningin verkrijgbaar gesteld tegende minimale prijs van f 0.50 per stuk aan de in onze vorige publicatie vermelde adressen, benevens ten kantore van V.V.V in het Waagge- bouw. Aangezien in verband met deze lage prijs van de speldjes het bijeen te brengen bedrag niet zodanig zal kunnen zijn, dat het voor de kan kerbestrijding te vormen fonds vol- doende zal zijn om aan het gestelde doel te beantwoorden, heeft het co- mitA dat in deze gemeente de in- zameling organiseert, in de afgelo- pen week per circulaire een beroep gedaan op verschillende verenigin- gen en instanties, om onder hun leden, resp. personeel, een inzame- ling te houden voor het goede doel. Mochten er verenigingen of in stanties zijn, die onverhoopt geen circulaire ontvangen hebben en toch de plaatselijke actie van het comiti willen steunen, dan kunnen zij de circulaire alsnog aanvragen bij het secretariaat van het werkcomite, Stadhuis Alkmaar. In de komende weken zal zo mo- gelijk door persoonlijk bezoek aan de middenstand en de industriele ondernemingen om een bijdrage ge vraagd worden. Laten zij het werkcomite niet in zijn verwachtingen beschamen. Het werkcomite vertrouwt, dat een ieder naar vermogen bij zal dragen voor het Nationaal Huldeblijk, waardoor dit in de toekomst vele Nederlan ders :ten zege zal kunnen zijn. Mogen alle Nederlanders, man en vrouw, jong of oud, arm of rijk, er prijs op stellen gedurende de ko mende weken het jubileumspeldje op hun jas of mantel te. dragen als symbool van de eenheid in waar- dering en bewondering voor de ju- bilerende Vorstin. VICTORIA: „Voor beulen geen genade". 18 jaar. HARMONIE: „Paul Vlaande- ren trekt van leer" CINEMA: „Ergens in China" 18 jaar. A.B.T.: „Rin Tin Tin als de tective", 14 jaar. APOTHEKEN: Schouten— Oele, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman. Lindengracht 43, telef. 3916. NIEUWE BONNEN HALEN: O, P, Q en R. R.K. HANDBALCLUB „A.O.G." Vanavond verwachten wij de leden voor de pasfoto's om precies 7 uur bij Mej. W. Mooy in de Bur- gem. Palingstr 19. Denken jullie er even om, alleen vanavond kun nen de opnamen gemaakt worden. Daarna gaan we trainen in het Heiloer bos, bij de „Ronde O". Vrij- dagavond komen we om half negen in de Baanstr. no. 9. We gaan dan beginnen met de repetities voor 11 Sept.. Natuurlijk rekenen we er op dat jullie allemaal zoveel mogelijk aanwezig zullen zijn. Want juist deze eerste avond is het belang- rijkste. En als we deze 2 maanden allemaal even onze voile medewer- king verlenen kunnen we op een geslaagde avond rekenen. Lui, we rekenen op jullie. Het Bestuur UITJE OUDEN VAN DAGEN SCHERMERHORN. De uit- gaansdag voor de Ouden van Da gen is vastgesteld op 10 Augustus a.s. Zij. die zich hebben opgegeven zullen op die dag met 2 autobussen en enkele auto's van particulieren een tocht maken via Schiphol en Het Gooi naar de omgeving van Utrecht, waar o.a. Valkenveen zal worden aangedaan. Bij ongunstig weer wordt waarschijniijk in plaats van aan Schiphol een bezoek ge bracht aan de bloemenveiling van Aalsmeer. Omtrent de tijd en plaats van vertrek ontvangen alle betrok- kenen blnnenkort persoonlijk be richt. De geldelijke bijdragen, die door middel van de intekenlijsten zijn bijeengebracht. bedragen de mooie som van ruim f 600.Met dit bedrag zijn de kosten voor een tocht. welke ongeveer hetzelfde zal bieden als de tochten van voor de oorlog, behoorlijk gedekt. GEGUND ZUID-SCHERMER. Het bou- wen van 3 arbeiderswoningen bij de N.V. Zuivelfabriek „Neerlan- dia" te Stompetoren is gegund aan P. Pronk, timmerman en aan- nemer, alhier. UITVOERING PRINS HENDRIK STICHTING EGMOND AAN ZEE. De per- soneelsvereniging van de Stoom- vaartmaatschappij Nederland gaf een, buitengewoon aardige uitvoe ring voor de oudjes van de Prins Hendrik Stichting. Het programma was zeer afwis- seleijd en stond op een hoog peil. Het ensemble Irene, onder leiding van Ab van Velzen verzorgde het grootste gedeelte. De tenor Willy le Noble zong Ideale, La Matinata Marechiare en Maria Mari. Hij mocht een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Verder trad nog op Corrie Heijblok met zang en het dubbelmannenkwartet S.M.N. Zeer in de smaak van de oude zeelieden vielen de eigengemaakte zeemansliedjes van Jaap Moulijn. begeleid op de guitaar. Daar hij vroeger eerste stuurman was ge- weest. wist hij menige ervaring uit het zeemansleven geestig naar vo ren te brengen. Het geheel werd afgewisseld met declamatie van Hanneke de Ruyter-Korver en goocheltoeren van Jack Schouten. Tot slot tracteerde het gezel- schap de oudjes nog op bonbons en tabak. Tevens werd een geweldige taart aangeboden. De directeur van de Stichting uitte hartelijke woorden van dank aan de personeelsvereniging. VOORGEVEL VERNIELD door achteruitrydende auto EGMOND AAN ZEE. Van een vrachtwagen, eigendom van de heer Liefting uit Egmond-Binnen. die in de Julianastraat te Egmond aan Zee geparkeerd stond, werd ZaterJagmiddag door een jongen de remmen los gegooid, met het gevolg, dat de wagen achteruit reed tegen de etalage van de firma Dorresteijn. Wonder boven won der bleef de grote etalageruit heel en kwamen geen persoonlijke onge- lukken voor. De materiele schade is aanzienlijk. Met kozijn en al is de ruit 20 c.m. achteruit gedrukt en de muur tussen de deur en de etalage werd geheel vernield. BRANDWEERSUCCES LIMMEN. Op de brandweer- wedstrijden gehouden te Utrecht, wist de brandweer van Limmen zich van de 14 deelnemers te plaat. sen als no. 7. Alle deelnemers waren de beste brandweercorpsen van hun afdeling in de C-klasse. indeling, waarbij bepaalde scholen worden aangewezen voor kinderen in dat gedeelte van de stad. De commissie denkt aan zeven wijken. Wat de huisvesting betreft, moe- ten de volgende scholen volgens het oordeel van de commissie zo spoe- dig mogelijk aan schoolruimte wor den geholpen: de St. Josephschool Nieuwlandersingel, St. Willibror- dusschool Molenstraat, R.K. B.L.O.- school Oudegracht, de Christelijke kleuterschool. De commissie aoht het voorts ge- wenst. dat het gymnastieklokaal aan de Ridderstraat, thans als uit- reikingslokaal in gebruik bij het Distributiekantoor, zo spoedig mo gelijk voor het onderwijs vrij- komt. Verschillende piannen wer- den onderzocht om te voorzien in de huisvesting, doch de commissie kon geen bepaalde voorstellen doen. Zij geeft in overweglng een nieu- we opleidingsschool en een school voor lager onderwijs te huisvesten in het gebouw Brillensteeg (Han- delsschool), terwijl de nieuwe niet- opleidipgsschool in een nieuw iii te stellen schoolgebouw (barak of noodgebouw) moet worden onder- gebracht. Wat de plaats van vestiging be treft, deze dient nader bestudeerd te worden. in verband met de uit- breidingsplannen van de stad. Wij ontvingen vanmorgen een uit- voerig rapport van de bijzondere raadscommissie tcr bestudering van de organisatie en huisvesting van het onderwijs. De commis sie spreekt zich uit tegen het sy- steem van de opleidingsscholen en is van mening, dat alle scholen voor het gewoon lager onderwijs de leerlingen moeten kunnen af- leveren aan het voortgezet on derwijs. De commissie komt verder tot de conclusie, dat moet worden overge- gaan tot oprichting van openbare scholen voor lager onderwijs met aanvangsonderwijs in het vijfde leerjaar en voorts klassen 6a en 6b omvattende. speciaal bestemd voor die leerlingen, die na het lager on derwijs voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs gaan volgen. Voorts om de thans bestaande op leidingsscholen om te vormen tot niet-opleidingsschool. met dien ver- stande, dat de leerlingen van de 4e en 5e klasse aan deze school oplei- dingsonderwijs ontvangen tot het einde van het 6e leerjaar. De commissie wil aan de oplei- dingschool Frans doen onderwijzen en zij is van mening, dat een nieu we niet-opleidingsschool vopr ge- wooi) lager onderwijs moet worden opgericht, te beginnen op 1 Augus tus 1949. De commissie adviseert tot wijk- „NA LANGE en ingewikkelde voorbereidingen kwam in de zo- mer 1923 een landelljke samenwerking tot stand door de Stich ting van de Nationale Federatie het Wit-Gele Kruis. Als eerste voorzitter fungeerde dr. P. v. d. Heyden te Den Bosch en reeds kort na de oprichting werd het Centrale Bureau der Federatie gevestlgd te Utrecht". Met deze woorden geeft het algemeen overzicht van de federatie aan, dat het Wit-Gele Kruis dit jaar zijn zilveren jubileum viert en dat er heel wat aan vooraf gegaan is, voor het zover was, dat de Nationale Federatie kon worden gesticht De cijfers in het overzicht spreken dienaangaande voor zich en het zegt genoeg, wanneer men bedenkt, dat tussen de oprichting van de eerste kruisverenigingen in 1866 en de stich ting van de Federatie vijf en vijftig jaren moesten verlopen. bestrijding der zuigelingensterfte stond vanaf het begin in het cen trum der belangstelling van de ver enigingen en zo groeiden de wijk- verpleging en de uitleenbureaux en verder de grote zorg voor de a.s. moeders, de baby's bij de zuigelin- gen- en consultatiebureaux en al de andere bemoeiingen op sociaal-hy- gienisch terrein. Ook voor de kraamhulp is het Wit-Gele Kruis steeds in de weer geweest en de resultaten, die men heeft bereikt bij en na de opleiding van de vele kraamverzorgsters spreken boekde- len. De opleiding van deze verzorg- sters duurt vijftien maanden en is zodanig, dat de moeder tevens ver- vangen kan worden in het huishou- den. Ook heeft het Wit-Gele Kruis de zorg voor lichamelijk gebrekkigen op zich genomen en poogt dezen te rehabiliteren tegenover de gewone maatschappij. Financlele positie In 1946 waren de uitgaven geste- gen tot ruim 3.5 millioen gulden, terwijl de stijgende lijn zich nog steeds voortzet. De voornaamste bron van inkomsten is de contri- butie, die in 1946 47 bedroeg en eveneens stijgende is. Verder komen er de subsidies van rijk, provincie en gemeente, die sterk bepaald wor den door de t.b.c.-werkzaamheden der afdelingen. Wanneer men, zuiver zakelijk, de positie van het Wit-Gele Kruis zou Heel langzaam men zou hier kunnen spreken van druppelsgewij- ze ontstonden de verenigingen in de onderscheiden bisdommen na de stichting van de eerste verenigingen in Noord-Holland. De noodzaak er van kwam eerst tot voile recht, toen de vreselijke cholera-epidemie van 1806 deze provincie teisterde. Weldra werd met klem aangedron- gen op sociaal-hygienische maat- regelen, om dergelijke rampen te kunnen voorkomen. Wit-Gele Kruis Maar Limburg zou de ter krijgen als eerste provincie een R.K. Ver- eniging van het Groene Kruis op te richten. Dat was in 1910, en twin- tig jaar later bereikte men reeds het plafond, toen in vrijwel alle plaatsen een afdeling bestond. Al- lengs groeide toen de vereniging uit over de andere bisdommen, na- dat jhr mr Ch. Ruys de Beeren- brouck gestreefd had naar een ei gen confessionele kruisvereniging. en nadat dr Gribbling te Ouden- bosch in Juli 1916 deze confessio nele bond ten doop had gehouden en de naam meegaf ..Het Wit-Gele Kruis". Daarna ging het snel op- waarts tot 1923, in welk jaar de nationale federatie haar bestaans- recht ontving. Werkzaamheden De tuberculosebestrijriing en de willen kwalificeren, dan zou men kunnen zeggen, dat met betrekkelijk kleine middelen grote dingen wor den verricht en dat tal van grote en goede piannen niet uitgevoerd kunnen worden bij gebrek aan mid delen. Echter niet alles moet wor den toegeschreven aan gebrek aan geldmiddelen, want ook hier kampt men met het tekort aan verpleeg- sters en vooral aan kraamverzorg sters. LCdenaantallen In 1948 bestond de nationale fe deratie uit 606 afdelingen met in totaal 478.612 leden, terwijl door de wjjkverpleegsters over het ge hele land 2.851.369 bezoeken wer- den afgelegd, waarbij in Noord- Holland 242.889. Momenteel rijix 887 wijkverpleeigsters in dienst, waarvan er 535 religieuze zusters zijn en 352 leken, in Nrd-Holland bedraagt dit resp. 29 en 46. Moe der- en kindcursussen werden er 292 gegeven, met 8229 deelneem- sters, voor NoordHoIland bedroeg dit 13 cursussen met 388 deelneem- sters terwijl in deze provincie 5 kraameentra zijn met 139 kraam verzorgsters. Momenteel beschikt het Wit-Gele Kruis voorts nog over 532 consul tatiebureaux, waarbij nog 79 in sa menwerking met andere instellin- gen. Hier werden 482.355 consulten gehouden. Noord-Holland heeft 31 bureaux, met andere instellingen 18, waar 31.082 consulten konden worden gehouden. Tevens zijn er over het gehele land nog 139 consultatiebureaux kleuters met 37.101 consulten. voor wat betreft Noord-Holland zijn de getallen resp. 8 en 3.887. Uit al deze gegevens blijkt wel, welke enorme vlucht het Wit-Gele Kruis in de afgelopen vijf en twintig jaren heeft genbmen, verspreid over het gehele land, en dat in het bij- zonder de kraamverzorging nog steeds de algemene intense aan- dacht blijft vragen, niet alleen voor de te bieden hulp, maar ook om nog meer verzorgsters te kunnen opleiden, die dringend nodig zijn. 14 en 15 Juli worden te Utrecht twee congresdagen gehouden, waar in vele sprekers de resultaten en de nog bestaande problemen onder de loupe zullen nemen, terwijl tevens alle medewerkers en het personeel door onderlinge gedachtenwisselin- gen hun ervaring kunnen uitwisse- len en met de ondervinding van anderen hun voordeel kunnen doen. MOTORONGELUK HEERHUGOWAARD Maandag avond j.l. had er omstreeks 6 uur een motorongeluk plaats nabij de Voddenweg te Heerhugowaard. Op deze plaats is men de weg aan het herstellen. De heer Spaan van de Boterhuizen kwam met een matig gangetje aangereden en hij heeft waarschijniijk de waarschuwings- borden niet gezien, zodat hij zijn vaart in het geheel niet verminder- de. Sp. raakte op een zeker moment de macht over zijn stuur kwijt, zo dat hij een tuimeling maakte. Met een lichte hersenschudding werd hij bij de heer J. binnengedragen, vanwaar hij later per luxe auto naar huis is vervoerd. De motor liep weinig schade op. BURGERLIJKE STAND HARENKARSPEL. Geboren: Elisabeth Alida, dochter van Th. Boekel en J. A. Pronk; Catharina Agatha Maria, dochter van H. Lee ring en C. P. Timmer; Klaas, zoon van K. Krap en G. Nat; Anthonius Gerardus, zoon van G. Kruijer en A. A. Broersen; Albertus Francis- cus, zoon van A. Groen en A. J. Adam. Ondertrouwd: Jacobus Kraakman en Margaretha C. Agenant; Hendri- kus Adriana Blokdijk en Elizabeth Dievera Ligthart; Petrus Suiker en Anna Emma Limmen; Cornelis Willemse en Dina Corbijn; Johan nes Simon Wijnker en Catharina Maria Bruin; Nicolaas Johannes Brammer en Cornelia Noordstrand. Gehuwd: Jan Mooij en Neeltje lefje Kromhout; Jacobus Johannes Droog en Geertruida Alida Bruin; Hendrikus Adrianus Blokdijk en Elizabeth Dievera Ligthart; Jacobus Kraakman en Margaretha Cornelia Agenant. Overleden: Neeltje Bleeker, 80 jr., echtgenote van C. Kramer. EEN PLEZIERIG UITSTAPJE H.H. WAARD-NOORD Niette- genstaande het feit. dat er kermis was, ging de K.J.M.V. er met een groep van ongeveer 40 man op uit. Het doel van de reis was Volen- dam en Marken. Om 12 uur was het gezelschap in Volendam. De meegebrachte boterhammen wer den in het jeugdhuis te Volendam verorberd. In voornoemd jeugd huis werden alien hartelijk ontvan gen en vergast op een warm kopje thee. Nadat er enige tijd gebillart en getennisd was. ging men Volen dam bezichtigen. Ook de Volendafn- mer palingen werden eens geproefd. Om ongeveer 4 uur werd de reis naar Marken aanvaard op enkele botters Tijdens de terugreis werd nog een speeltuin aangedaan, waar men zich best wist te vermaken. Al met al was het een zeer geslaagde dag, die de jongens niet licht zullen vergeten. De leiding, welke bij ka- pelaan Klinkenberg berustte, was prima. GROOTEBROEK. 12 Juli. Eerste- lingen grof 11.3011.90, gooot 9 10.80, klein 5.306.70, rode eerste- lingen 12.9013.20, blauwe eigenh. 11.7013.10, blanke eigenh. 10.30 11.70, Bintje 8.80—9.30, IJselster 9.30 Geelblom 9.40, aanvoer 458.000 kg; 1500 kg rode kool 56, gele kool 16.80—17.90, aanv. 1300 kg. PURMEREND. 13 Juli. Veemarkt. 470 runderen, 105 vette koeien le vering, 239 geldekoeien 350575 matig. 102 melkkoeien 450-775 kalm 12 stieren 400850 stil, 18 graskal veren 225290 kalm. 301 nuchten kalveren, levering, 15 vette varkens levering, 516 biggen 3065, stug 390 schapen 6067 goed, 425 lamme- ren 2242.50 goed. 48 bokken en geiten 680 stug, 51 paarden 350 725 stug. Pluimveemarkt. 1200 oude kip- pen en hanen (witte en rode) 2 2.50. 95 id. blauwe 2.502.75 p. kg, 1000 hennen 57.50 p. st, 4200 jonge hanen blauwe 2.65—2.75, 9600 idem witte en rode 1.75—2 p. kg, 1200 jon ge en oude eenden 1.503 p. st.; 450 konijnen 14, 20 ganzen 4.506.50 per stuk. DEN BURG, 13 Juli. 360 lamme- ren 2535, 80 schapen 4565, 2 koeien 450600, 16 biggen 4060, voor levering 9 kalveren, 3 koeien, 1 ^Tsskslf NOORD'-SCHARWOUDE, 14 Juli. 84000 kg aardappelen, eerstelingen 7.50—10,10. drielingen 4.205.40, ro de eerstelingen 11.3012.20, eigen- heimers 13.30, bl. eigenh. 10.50 11.80, 1100 kg rode kool 8.90. 1200 kg gele kool 17.5017.90. 8700 kg witte kool 15.2018.30, 350 kg tuinbonen 24.30, 20 kg slabonen 1.50, 950 stuks bloemkool I 39. Ill 13. LANGENDIJK, 14 Juli. 80.000 kg aardappelen, bl. eigenh. 10.7011.90, rode eerstelingen 11.50. eerstelingen 7.909.90, drielingen 5.706.60, kriel 3.00, 475 kg uien 17—19, 70.000 kg rode kool 610.70, 18000 kg gele kool 21.5023.90, 2500 kg witte kool 16.8017.40. 1500 stuks bloemkool 4554. 100 kg tomaten 71. WARMENHUIZEN. 14 Juli. 48000 kg aardappelen schotse muizen 8.30 11.50, drielingen 4.605'.60, kriel 3.503.70. blauwe eigenheimers 10.10 —11.80. direlingen 3.70, 2900 kg rode kool 7.30—8.30. AVENHORN, 13 Juli. 51950 kg aardappelen. grooe schotse 9,60 —10.90. driel. 6.20—6.70. rode 11.80 12.20, 1925 kg rode kool 6—8.50, 2300 kg gele kool 16.2016.80; 345 kg tuinbonen 1826, 49 kg slabonen 70 —131. OBDAM. 14 Juli. 35000 kg aard-. appelen, blanke eigenh. 7.508.50, eigenh. 11.5011.90, 2600 kg drielin gen 4—8.30, 200 kg kriel 2.80. 135 kg tuinbonen 20—23, 250 kg bospeen 10. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien. Matige, af en toe nog vrij krachtige wind uit westeljjke richtingen. Weinig verandering van tempe- ratuur. HET CENTRAAL STEMBUREAU. heeft Dinsdag om twaalf uur in Den Haag vergaderd, om de officiele uitslag van de verkiezingen voor de leden van de Tweede Kamer vast te stellen. De zetelverdeling is onge- wijzi^d gebleven, zoals deze ons in de nacht tfan 7 op 8 Juli door de Verkiezingsdienst van het A.N.P. werd geseind. Er is wel enig ver- schil met de cijfers, door de ver schillende partijen behaald, maar dat is niet van betekenis. Behalve de reeds bekend gemaak- te namen van gekozen leden, wer den door lotingen aangewezen om zitting te nemen de heren F. J. Goedhart (P.v.d.A.), G. van Praag te Den Haag voor de C.P.N, en G. Ritmeester, Burgemeester van Den Helder, voor de Partij voor Vrijheid en Democratie, Nog een interessante bijzonderheid is het antwoord op de vraag, hoe- veel voorkeurstemmen er in de Kring Den Helder zijn uitgebracht. Dat valt erg mee. Het totaal van de K.V.P. bedroeg in de Kring Den Helder 69.689. Hiervan verkregen: Groen 68.955, Steinmetz 206. Hooy 29, v. Maarseveen 95, v. d. Weyden 150, Kortenhorst 17, mej. Nolte 27, Aalberse 9, mej. v. Lanschot 9, v. d. Ploeg 13, van Leeuwen 5, Angenent 4. Clynk 24, Hooyschuur 6, Dijssel- bloem 4, Meissen 5 en Groffen 131. Het Centraal Stembureau heeft in den Haag vergaderd, om de officieleuitslag van de verkiezing voor de Tweede Ka mer vast te stellen. Het is alle maal goed gegaan, er is een ver- schil van 1102 stemmen. On- danks het feit, dat men altijd beweert, dat elke stem waarde heeft, maakte dit geen verschil met de uitslag van het A.N.P. dat derhalve nogmaals hulde verdient. Toch is het de vraag, of er iets wel in orde is. Ten- slotte vergadert dat Centraal Stembureau niet voor de aar- digheid, maar om de uitslag (officieel) vast te stellen. Ik las nogal eens, dat kranten het nooit goed doen en trouwens, volgens een oud rijmpje, de leu- gens in het land brengen. Toch zijn alle fracties gaan vergade- ren, hoewel er wettelijk nog geen nieuwe Kamerleden waren, en zelfs de Prinses-Regentes is allerlei politici, die naar voren kwamen op grond van de nog niet vastgestelde uitslag, gaan raadplegen voor de kabinetsfor- matie. Zo iets zou denkbaar zijn in de zeer progressieve tijd van oom Willem Schermerhorn, maar nadat de mislukte door- braak hem in de vergetelheid dreigt ,,mee te sleuren", dacht ik, dat de degelijke Beel zich weer degelijk aan de wet zou houden. Het is niet gebeurd en de 1102 stemmen, die het C. B. heeft uitgevlakt, hebben geen invloed gehad. Maar het had anders gekund VAN SAN REMO tot de grens werden de renners op velerlei wijze aangemoedigd. Op het asphalt en de muren kon men lezen: „Leve Bartali, Vottur, Ronconi, leve Italie enzmaar niets hielp, want gisteren zagen de Italianen zelfs geen kans van de verzwakking van Bobet te profiteren. Deze ging in tegen- deel tot het uiterste in de aanval en zette tenslotte deze etappe op zijn naam. Het schijnt iedere dag weer, dat Bartali iedere hoop om de Tour te winnen heeft opgegeven. Na Tou louse had deze Italiaan zich voor- genomen in de Alpen aan te val- len, maar de eerste Alpen etappe San RemoCannes verliep ook al niet bepaald gunstig voor hem en hij zag geen mogelijkheid zich te gen de aanvallen van de Fransen en Lambrecht te verzetten. Tot overmaat van ramp kreeg hij nog een lekke band. Bartali is ouder geWorden, dat is de mening van velen, maar ook van Alfredo Bin- da, die bij de aankomst van de renners duidelijk liet blijken,, dat ook hij geen hoop meer had op 'n overwinning van deze Italiaan. Volgens Ockers gaat Impanis de Tour winnen. Hij schreeuwt dit te gen iedereen, die het maar horen wil. In de Alpen zal hij aanvallen en op de straatstenen van het Noorden zal geen renner hem bij kunnen houden. Van de Nederlands-Luxemburgse ploeg is Kirchen de beste ryder. Deze Luxemburger leverde zeer goed werk bij de bestfjging van de Turini en slaagde er zelfs in by de afdaling de kopgroep met Bo bet, Molineris, Lambrecht en La- zarides in te halen. Zyn gehele tocht verliep zonder enig incident. Ik wist dat ik in de sprint gesta gen zou worden, vertelde hy, want ik had geen hulp van ploeggeno- ten, terwijl de anderen in de kop groep hun krachten konden ver- enigen. Toch ben ik tevreden met het resultaat. Janssen, die aan het begin van de tocht moeilijk op gang kon komen, heeft nu veel beter en regelmatiger gereden. En wanneer hij in de Al pen niet te veel tijd verliest kan hij nog tot een behoorlijk eindresultaat komen. De Hoog bezet nu de 47ste plaats in het algemeen klassement met een tijd van 81 uur 39 min. 46 c. Hier volgt de uitslag: Louis Bobet won de 12e etappe San RemoCannes in de tijd van 5 uur 17 min. 55 sec. Tweede en derde in dezelfde tijd werden resp.: Pierre Milineris (Zd.- West Franse ploeg) en Roger Lam brecht van de internationale ploeg. De overige renners kwamen als volgt aan: 4. Jean Kirchen (Lux.), 5. Laza- rides (Frankr.), 6. Raphael Gemi- niani (Centr. Zuid-West ploeg), 7. Jean Robic (Fr.), 8. Andre Brule (Parijs), 10. Louis Thietard (Parijs), 11. Joseph Tacca (Intern, ploeg), 12. Paul Neri (Intern, ploeg), 13. Georges Ramoulux (Centr. Z.-West) 14. Dupont (Belg. Adelaars), 15. Piot (Parijs), 16. Ockers (Belgie), 17. Chapatte (Parijs), IF. Vietto (Fr.), 19. Mathieu (Belgie). Als 20e kwamen ex aequo binnen Wim de Ruiter en Joseph Janssens (Ned.), Rick en Mathys (Belg. Ade laars), Gino Bartali (Italie), Orts (Centr. Z.-Westel. ploeg), Bonna- venture (Westel. Franse ploeg), Jean Engels (Belg. Adelaars). DONDERDAG 15 JULI HILVERSUM I: 7.30 Muziek van Faure en Roussel, 7.45 Morgenge- bed, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Strauss-programma, 9.45 Schoolradio, 10.00 Praags Sympho- nie-orkest, 10.45 Orgelmuziek, 11.00 De Zonnebloem, 12.03 Orkest van Klaas v. Beeck, 13.00 Kath. nieuws, 13.20 Piano-recital, 13.45 Het Wit- Gele Kruis, 14.00 Kamerorkest, 15.00 Gemengd Omroepkoor, 15.30 Piano- recital, 16.50 Radio jeugd journaal, 17.15 Zangwedstrijden, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws- berichten, 20.15 Plaatvaria, 21.30 Openluchtconcert, 22.15 „De vaart der volken", 22.35 Discotheek-klan- ken. 22.45 Avondoverdenking, 23.15 Avondconcert. HILVERSUM n: 7.15 Amuse- mentsorkesten, 7.50 Dagopening, 8.15 Gram.muz., 9.15 Morgenwijding, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 A. Rubinstein, 11.00 Ochtendconcert, 11.45 Voordrachten, 12.00 De papavers, 12.33 In 't Spion- netje, 12.38 Gram.muziek, 13.15 Vau- deville-orkest, 14.15 Solistencoricert, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 Coloriet van muziek en woord; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 Richard Tauber, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Radio Volksmuziekschool, 19.10 Mu- sette-orkest, 20.15 Omroeporkest, 21.15 Hoorspel, 21.50 Meesters der melodie, 22.15 Cabaret-programma, 23.15 The Skymasters, 23.45 Lew White besluit.... Gevraagd worden Tevens bestaat er gelegenheid voor JONGE MEISJES om opgeleid te worden tot chem. jtrijkster, Goed salaris, ook tijdens de opleiding Aapmelden: KANTOOR SCHERMERWEG 84 9 Schoenhandel Langestraat 80, Alkmaar ZELDZAME KOOPJES - HALVE PRIJZEN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2