Race-auto's jagen door de duinen mm Hongaarse kardinaal protesteert vruchteloos Hoe het communisme met mensen levens speelt DWAZE ANNE Dan waren het er 34 geweest! De Drtina-tragedie in Praag Zandyoorts circuit een concurrent voor Assen en Cauberg Waar puin goed voor is J Een becijfering inzake de verdeling van de restzetels Geraffineerde Katholiekenvervolging wordt steeds erger Verklaringen aan Engels journalist' Na de verkiezingen Lugubere kijk achter de schermen Om de vrije artsenkeuze Vacantie NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 14 juli 1948 PAG. 3 Bij de Status Quo-lijn in de buurt van Medan is de verhouding tussen de Nederlandse en Republikeinse militairen van die aard, dat de Republikeinse wachtcommandant uit zijn wachthuisje aan de overkant van de brag komt om een praatje te maken met zijn Nederlandse collega. Hij heeft echter bezwaren tegen het maken van foto's in de buurt van „de lijn". NEDERLANDSE ORDE VAN ADVOCATEN (Speciale correspondentie) DR. PROKOP DRTINA, de Tsjecho-Slowaakse minister van lusti- tie voor de communistische staatsgreep in Febraari j.L, zal voor een gerechtshof moeten verschiinen. Hij wordt ervan beschul- digd, in September 1947 tegen hemzelf en twee andere kabinets- leden een mislukte bomaanslag op touw te hebben gezet! Thans is dus duidelijk, dat Drtina nog leeft: na de Februari-gebeurtenis- sen werd hij immers emstig gewond gevonden „onder zijn venster, waar hij zich waarschijnlijk had uitgeworpen", aldus de Tsjecho-Slowaakse pers. Drtina's slaapvertrek lag op de eer ste verdieping, met zachte tuingrond onder zijn raam. Hij werd evenwel bewusteloos aangetroffen op het plaveisel, een goede 18 m. van zijn huis af.... Wie zich dit herinnert, zal niet kunnen twijfelen aan de uitslag van het aanstaande proces. VORMING VAN PROPAGAN- DISTEN GEWENST Zaterdagavond, toen de drukte van het verkeer verdwenen was, is Rembrandt's „Nachtwacht" verhuisd. Het enorme doek moest naar een ander gedeelte van het Rijksmuseum worden overge- bracht Het kostbare doek wordt door vertrouwde dragers, bege- leid door politie-agenten, onder de poort van het Rijksmuseum door naar de andere zijde van het museum gebracht. De reserve-politie en de sociale verzekering FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN (Van een bijzondere medewerker) VAN DE PRACHTIGE BADPLAATS ZANDVOORT, welke in de vooroorlogse jaren niet voor niets met het „Amsterdam-aan- zee" werd betiteld, was na het vijf-jarige verblijf der Duitsers niet veel meer overgebleven dan een trieste berg puin. In het kader der Atlantikwal-bouw werden er in deze Noordhollandse badplaats ruim 700 huizen en 35 hotels en pensions tegen de grond gehaalcL Langzamerhand begint er echter weer leven in Zandvoort te komen, al is het nog lang niet de badplaats, waar- op Louis Davids zijn onvergeteliik liedje componeerde „Zand- voort aan de Zee". Toch zal de geruYneerde badplaats binnenkort weer naam maken in de grote wereld, nog niet als badplaats doch als centrum van sport. Want van de brokken puin en steen heeft men in nauwelijks twee jaar tijds even achter de eerste duinwal een ruim vier kilometer itfhg auto-cir- cuit aangelegd, in de ogen van de toerist een prachtige toerweg in de met dennen beplante duinen, en voor de race-experts een der mooi- ste wedstrijdbanen van het conti nent. Deze spiegelvlakke baan, negen meter breed en met versohillende glooiende bochten, zal op Zaterdag 7 Augustus op grootscheepse wijze worden ingewijd. De grote cracks uit de autorace-wereld, een Prins Bira en tal van andere Britse sport- figuren, zullen starten in een race, welke tevens voor ons land een pri- meur betekent. Bugatti's, Alfa Ro meo's, Alta's, Ira's en andere be- kende merken zullen in ongeloof- lijke snelheden, om en bij de 200 km., over het wegdek jagen. Nederlandse rijders Gatsonides zou er wat voor over hebben om ook van de partij te zijn ver- schijnen echter niet aan de start. Niet omdat zij er de capaciteiten voor missen, doch omdat er geen materiaal is opgewassen tegen de snelheidsmonsters, welke de Engel- sen in de strijd zullen gooien. Dat komt echter over een jaar of wat wel. Met onze sport- en tourwagens de „Gatso" van Gatsonides, een der snufjes op de onlangs gehou- den R.A.I.-tentoonstelling te Am sterdam zou het zelfs niet beter kunnen zouden onze coureurs slechts een ,.sta-in-de-weg" zijn bij een dergelijke strijd. waar alles om het tempo draait. Bovendien is er nog een Nederlandse regering, die het uit de boze vindt. dat er wa- gens, die zo- en zoveel aan devie- zen hebben gekost, gebruikt wor den voor sportdoeleinden. 'n Stand- punt, dat te begrijpen valt. Geen vervellng Met dat al zal deze Augustus- race, waar men om de „Prijs van Zandvoort" zal rijden, zeker over- grote belangstelling trekken, niet enkel van het eigen publiek, doch ook van over de grenzen. Vooral de op deze wedstrijden verzotte Brit ten, die nog immer verstoken blij- ven van hun hobby's omdat de mi- litairen nog steeds op Dowington Park huizen. en er op de andere baan „Brooklands" niet mag wor den gereden. Voor het publiek is 't Zandvoortse circuit daarom zo ide- aal. omdat het door zijn geringe lengte (het Asser circuit is ruim zes km lang) een zeer overzichte- lijk beeld kan blijven geven, van wat er nu eigenlijk gebeurt. Ver- velen zal men zich geen minuut, want er is constant leven op het circuit. Dat is een voordeel. Een tweede factor van betekenis vormen de duinen -heuvels, door de natuur aangelegde tribunes, waarop min- stens een honderd duizend toe- schouwers de duels kunnen volgen, Bij de start heeft men een tribune opgetrokken van steen (puin welte- verstaan)welke aan 3000 mensen plaats biedt. Het hgt in de bedoe- ling om later ook op enkele andere punten dergelijke trekken. gevaartes op te Concurrent van T.T. en Cauberg Door zijn ideale constructie en de ligging is dit circuit ook buitenge- woon geschikt voor andere sport- evenementen. Zo zullen er op 23 Augustus de motoren aan bod ko men voor.de strijd om de nationale titels. Vrees voor te weinig par- keerruimte is ongegrond. De Zand voortse vroede vaderen hebben bij hun plannen de K.N.A.C. te hulp geroepen, en behalve aan het cir cuit heeft de „Club" uiteraard ook de nodige aandacht besteed aan deze kwestie. Welnu, wie met een eigen vervoermiddel naar Zand voort trekt, behoeft geen angst te koesteren, dat er geen bergplaats voor zijn vehikel zal zijn. Men heeft namelijk £n voor auto's en voor de motorrijwielen aparte parkeerruim- tes aangelegd. Behalve motor wedstrijden deze baan is alzo reeds een ernstige con current voor het Asser-circuit zullen ook de wegrenners op de fiets hier hun krachten beproeven. En wat de wegrennerij betreft kon het Zandvoortse traject in de naaste toekomst wel eens geduchte con- currentie opleveren aan het tradi- tianele Cauberg-criterium. Dit zijn echter nog toekomstdro- men van Zandvoort. Voorlopig dient men eerst af te wachten wat de Engelse auto-courreurs zullen presteren op dit circuit. Dat het bfl deze race-primiere niet aan spanning ensensatie zal ont- breken, valt te voorzien. Het puikje van de Britse race-wereld zal acte de presence geven. En is dat niet de moeite waard om met eigen ogen te zien Bij de Tweede Kamer is inge- diend een wetsontwerp, houdende instelling van de Nederlandse orde van advocaten, alsmede regelen be- treffende orde en discipline voor de advocaten en procureurs. Dit wetsontwerp voorziet in een gecentraliseerde organisatie der ba- lie met verordenende bevoegdheid en volgt daarbij in hoofdzaak het door het bestuur der Nederlandse advocatenvereniging aanvaarde ont- werp, hetwelk in het „Advocaten- blad" van 15 December 1947 is ge- publiceerd en dat de mogelijkheiu van repressief toezicht door de kroon inhoudt. Een op de wet gegrond centraal orgaan der balie behoort in het le ven te worden geroepen, waarin de vrijwillige organisatie zal opgaan. Een wettelijke regeling van deze strekking zou niet slechts betekenis hebben voor het gezag van het cen traal orgaan, dat dan immers alle in Nederlannd ingeschreven advoca ten rechtens zou vertegenwoordi- gen, maar ook een bezwaar ophef- fen, dat in de aard der vrijwillige organisatie ligt. Een correspondent van het Britse katholieke weekblad „Catholic He- raid" heeft een persoonlijk onder- i* houd gehad met he Hongaarse Pri- maat, Kardinaal Mindszenty, in diens residentie te Esztergom. Op de vraag, of er nOg gods- dienstvrijheid in het huidige Hon- garije bestond, antwoordde de Pri- maat: „Indien u daar iemands persoon- lijke vrijheid mee bedoelt, zodat hij een kerk kan bezoeken zonder ge- molesteerd te worden, dan is mijn antwoord: „ja". Doch indien u de volkomen geestelijke vrijheid van de Kerk bedoelt, dan "is het ant woord zeer beslist: „neen", omdat de Kerk thans bloot staat aan een lasterlijke regeringscampagne, waar- tegenover zij geen verdedigingsmid- delen meer kan stellen, voorname- lijk door het practische verbod van de katholieke nieuwsbladen." Kardinaal Mindszenty sprak in dit verband ook in details over de steeds toenemende gewelddadigheid van de overheid tegen de Katho lieke Kerk: in de rode pers en het Parlement worden de Paus, de gees- telijkheid, de katholieke instellingen •en zelfs de katholieke zedenleer onophoudelijk aangevallen; op geraffineerde wijze wordt aan be- devaartgangers de mogelijkheid ont- houden om per trein te reizen en overal belet de overheid het hou- den van processies. Alle preken worden door communistische spion- 1 nen gestenografeerd en zelfs nu de Russische bezetting weg is, worden nog vaak plattelandspriesters ge- arresteerd. ,,Ik heb schriftelijke protesten aan de regering gezonden doch tot op heden geen enkel ant woord ontvangen", aldus de Pri- maat. „A1 het land en de eigen- dommen van de Kerk zijn gevor- derd en onder de boeren verdeeld. Onze scholen zijn genationaliseerd en alhoewel de overheid ons thans in zekere mate subsidieert, zijn on ze inkomsten veel lager dan eertijds Zelfs onze bisschoppen zijn gena tionaliseerd, aangezien zij nu door de staat gesalarieerd worden 1500 van onze jeugdorganisaties werden officieel verboden en ontbonden en hun verenigingsgebouwen gevor- derd om er communistische partij - bureaux in te vestigen." Verklaringen ulleen niet voldoende. De correspondent vroeg de Kar dinaal voorts, waarom deze bezwaar had gemaakt tegen de regeringsver- klaring, dat het godsdienstonderwijs verplicht zal zijn op de nieuwe Staatsscholen. „Omdat", zo ant woordde de Primaat, ,,die verkla- -ring alleen niet voldoende is. Bo vendien zijn er reeds communisti sche betogingen tegen het Verplicht godsdienstonderwijs op de nieuwe scholen georganiseerd. Welke waar- borgen hebben wij op die manier, dat dit onder wij s eventueel niet verboden zal worden?" Toen hem gevraagd werd, of de regeringsverklaring, dat de Kerk niet genoeg vereiste schoolboeken leverde, juist was, verklaarde Kar dinaal Mindszenty, dat de Katholie- ken al hun schoolboeken hadden herzien. Evenwel heeft de censuur van het Ministerie van Onderwijs de aflevering van deze schoolboeken expres dusdanig. vertraagd, dat er nu gebrek aan heerst, doch dit ligt niet aan de Kerk, aldus de Kardi naal Hij verklaarde het dat tal- rijke katholieke onderwijzers voor de nati.onalisatie van hun scholen hebben gestemd, als volgt: „Zij zijn zeer bito. en moesten kiezen tussen hun overtuiging en hun boterh'am. Ik kan u verzekeren, dat 80 pet. van ons volk het behoud van de katho lieke scholen wenste." Het probleem van de katholieke pers. Alhoewel er in Boedapest 11 dag- bladen en in de provincies 48 ver- schijnen, is er geen enkele katholie ke krant bij. „De President van de Republiek beloofde ons toe te staan om een dagblad te drukken, doch wij hebben nog geen enkele papier- toewijzing ontvangen," verklaarde Kardinaal Mindszenty. Van de 81 politieke weekbladen is er slechts een katholiek, daarbij komt nog een geheel godsdienstig weekblad Deze bladen zijn aan een zeer s'trenge censuur onderworpen en het druk- kerijpersoneel weigert vaak bepaal- de artikelen te zetten of te drukken, omdat het merendeels communis- tisch is. Aangezien de katholieken geen eigen persen meer hebben, staan zij dus in feite bloot aan sen tweeledlge censuur. Bij minister Ortutay In Boedapest terug, bezocht de correspondent van de ..Catholic He rald" de minister van Opvoeding en Onderwijs Ortutay. Deze verklaarde o.m.: „De Katholieke Kerk zou ogenblikkelijk toestemming krijgen om haar dagblad uit te geven met inbegrip van een papiertoewij- zing van het moment, dat zij on ze regering officieel erkent. Tot nu toe heeft zij dit niet gedaan." De priesters werden volgens hem uit- sluitend om politieke en niet om godsdienstige redenen gearresteerd. Hij trachtte zelfs niet deze arresta- ties te onkennen. Triomfantelijk vermeldde Ortutay dat de „genationaliseerde Bisschop pen" door de Staat thans even goed gesalarieerd worden als ministers. En alsof hij iedere twijfel aan de goede bedoelingen van de commu nistische regering wilde wegnemen, zei hij, dat de St. Stefansdom te Boedapest op staatskosten hersteld werd, dank zij het initiatief van Ra- kosi, de algemeen-secretaris van de Hongaarse communistische partij 1 De ONDERVINDING heeft helaas maar al te vaak geleerd, dat bij het einde van de verkiezingsstrijd en vooral bij een min of meer gunstige uitslag het ganse kie- zerscorps geneigd is om op de lau- weren te gaan rusten. Zelfs de kern, de voor de verkiezing in het leven geroepen propagandavereni- ging valt gewoonlijk uiteen totdat voor de volgende stembusstrijd op- nieuw een beroep gedaan wordt. Zij, die een werkzaam deel heb ben gehad aan de voorbereiding van de laatste verkiezingaactie, zullen wellicht tot de ervaring zijn geko- men. dat het allernoodzakelijkst is, dat er goede propagandisten zijn die tot het volk durven en willen gaan om de handschoen op te ne- men, ook tegen degenen die bewe- ren „de wijsheid in pacht te heb ben", propagandisten die tot medr in staat zijn dan een papiertje on der de deurplint te schuiven en een affiche aan te plakken. Daarom behoort in de naaste toe komst in de eerste plaats de uiterste zorg te worden besteed aan het vor men van een keurbende van pro pagandisten, zowel mannelijke als vrouwelijke. Niets zal mogen wor den verzuimd om hunne capacitei ten tot het hoogst mogelijke peil op te voeren. Alle mogelijke en vooral nieuw verschenen propagandalec- tuur worde te hunner beschikking gesteld. cursussen worden gehouden en debatingclubs gevormd om hen op te leiden vooral tot handige de baters in het openbaar. Meer zorg moeten wij inderdaad hebben dat in de toekomst bij meermalen voor- komende polemiek tegen elke te- genstander met egn z.g. „grote bek steeds meerderen van onze propa gandisten openlijk durven optre- den, teneinde zodoende aan de las- ter- en leugencampagne van ande- ren voor goed een einde te maken. In de verleden jaar gehouden vergadering tot stichting van de Propaganda-raad der Katholieke Volkspartij is er op gewezen, dat de K.V.P. niet gezien mag worden als alleen een verkiezingsapparaat. maar ook als een org&nisatie, be- stemd om bij voortduring leiding te geven en voorlichting en vorming in politiek opzicht na te streven. Als zodanig heeft de partij grote behoefte aan een weloverwogen. systematische en permanente pro paganda. Vaste hulptroepen in de vorm van propagandaclubs zijn sindsdien in grote getale opgerieht, maar een harer eerste vereisten is, dat zij be- schikken over leden. bereid en be- kwaam om de belangen van de K. V.P. met woord en daad voor te staan in eigen omgeving en waar het elders gewenst mocht zijn, uit- gaande van de gedachte: Allen weerbaar op politiek gebied!" Ruim 8 uur na het sluiten en openen van de stembus wisten we het: KVP 32 zetels, PvdA. 27, AR 13, Comm. 8, CHU 9, WD 8, St.Geref. 2, Lijst Welter 1. Als we bedenken, dat ons land circa 110 gemeenten telt, elke ge- meente enige stembussen heeft, vele zelfs tientallen, de grootste zelfs honderdtallen, dan mogen we re spect hebben voor de perfecte wijze, waarop de centrale verkiezings- dienst in ons land heeft gewerkt. Als alle stemmen geteld zijn en dat waren er dit keer 4.933.735, dan moeten volgens het evenredig stel- sel de 100 Kamerzetels onder de verschillende partijen worden ver deeld. Stellig hebben velen zich wel eens afgevraagd. hoe dat eigenlijk in zijn werk gaat. Ik wil trachten dit duidelijk te maken, want zo erg eenvoudig is het niet. Bewaar dan deze krant, dan weet ge het een volgende keer ook, als de Kieswet tenminste niet voor die tijd gewij- zigd wordt. Er waren 4.933.735 geldige stem- men Er zijn 100 Kamerzetels. Dus van elke 4.933.735 100 49.337 stemmen krijgt een partij £en zetel. Dat noemt men de kiesdeler. De KVP had 1.531.326 stemmen en kreeg dus 1.531.326 49.337 31 z. De PvdA 1.263.336 49.337 25 De A.R. 651.717 49.337 13 De Comm. 381.953 49.337 7 De CHU 453.211 49.337 9 De VVD 391.982 49.337 7 De St.Geref. 117.142 49.337 2 Lijst Welter 62.337 49.337 1 De andere partijen hadden min der dan de kiesdeler en krijgen geen zetel. Er zijn dus al vast 95 zetels ver deeld. De vraag is nu: hoe worden de overige 5 verdeeld? Men zou het z6 kunnen doen: De 5 partijen. die bij de bovenstaande delingen de grootse resten overhou- den. krijgen er achtereenvolgens 1 zetel bij, maar zo gaat het niet. Men werkt nu met de grootste ge- middelden. Dat wil zeggen, men gaat uitrekenen, hoeveel stemmen een partij voor elk Kamerlid heeft. als die partij er 1 van die 5 bij krijgt. We delen, dus het aantai stemmen van de KVP door 31 1 en we krijgen dan 1.531.326 32 47.853. Bij de PvdA delen we door 26 en de uitkomst wordt 1.263.366 26 48.591 De AR 651.717 14 46.551 De CHU 453.211 10 45.321 De Comm. 381.953 8 47.744 De WD 391.982 8 48.997 De St.Ger. 117.142 3 39.047 Lijt Welter 62.337 2 31.168 Zoals men ziet heeft de WD met 48.997 het hoogste gemiddelde en de 96e zetel is dus voor de VVD, is samen 8 zetels. Pas nu op. Het is mogelijk. dat de WD nog een zetel krijgt van de overige vier. maar dan moet hun stemmenaantal ge- deeld worden door 8 1 9. We krijgen dan 391.982 9 43.553. De 97e zetel krijgt de PvdA met een gemiddelde van 48.591. De Pvd A heeft dus nu 25 1 26 zetels. en. pas weer op, het nieuwe gemid delde van de PvdA wordt 1.263.366 27 46,791. Aan de beurt komt nu de KVP met een gemiddelde van 47.853. De KVP heeft dus met de 98e zetel 32 zetels en het nieuwe gemiddelde Dr. Drtina, lid van de Socialisti- sche Nationale Partij, waartoe ook Benesj behoorde alvorens President te worden, was een vooraanstaand advocaat. Hij werd in 1945 na de bevrijding Minister van Justitie in de coalitie-regering, gevormd door de communist Gottwald, die thans Benesj als staatshoofd is opgevolgd. In September j.l. ontving hij even- als de vice-premier Peter Zenkl en de Minister van Buitenlandse Za- ken, wijlen Jan Masaryk, een tijd- bom over de post. De bommen ont- ploften niet en werden nog tijdig onschadelijk gemaakt. Deze gebeur- tenis veroorzaakte veel deining. Een onderzoek werd gelast door de com munistische Minister van Binnen- landse Zaken Vaclay Nosek, tevens hoofd van de staatspolitie. Dit on derzoek leverde geen enkel resul- taat op. Dr. Drtina had er echter dubbel belang bij om deze zaak op- gehelderd te zien: hij was Minister van Justitie en een der „would-be" slachtoffers, en liet dan ook zelf 'n onderzoek instellen door een afde- ling van zijn Ministerie. Daardoor kon op 5 November een communis- tisch partijlid gearresteerd worden. Op 18 December werden vervolgens Sepanek, voorzitter van het com- munistisch comity te Kroman bij Olomuc, alsmede verscheidene an dere communisten gearresteerd. Op 21 Januari vroegen de com munisten in het Parlement, hoe het onderzoek vorderde. Nosek, de rode minister van Binnenlandse Zaken, verklaarde, dat hij zijn experts „moest terugroepen, omdat men hen weigerde bij het onderzoek". Drtina zeide echter, dat 6 communistische partijleden en sympathisanten aan een onderzoek werden onderwor pen. Voorts verklaarde Drtina, dat ook aan het licht was gekomen. hoe o.m. een gewapend complot tegen de Staat werd gesmeed: een groot wapen-depdt met mitraileurs, ge- weren, handgranaten en munitie werd ontdekt en alle gearresteerden bekenden. Tot grote ontsteltenis van de be- trokkenen verklaarde Drtina ten slotte ten gehore van het gehele Parlement, dat de mededelingen van de communistische Minister van Binnenlandse Zaken onhandige bedriegsels waren. Het communis- tisch parlementslid, Sosnar, was be- trokken bij de kwestie van het wa- pendepot. Drtina zei, dat de Offi- cier van Justitie zou verzoeken om Soznar van zijn parlementaire on- aantastbaarheid te beroven, om hem te kunnen arresteren en vervolgen. De communistische parlements- fractie protesteerde tegen „Drtina's misbruik van het parlementair spreekgestoelte" en wreef hem aan, dat hij bij de vervolging van de re- actionaire samenzweerders en zwar- derwijs), - (jgj.). en andere leidende partijfigu- van Justitie, de communist Alexej Cepicka. het onderzoek ter hand. Op 28 Mei verklaarde hij, dat het gehele geval een doorgestoken kaart was en het werk van het Hoofd- secretariaat van de Socialistisch Na tionale Partij. Dit zou het complot hebben ontworpen „in het bijzijn van dr Zenkl, dr Drtina, dr Strans- ky (de vroegere minister van on- I derwijs), dr Drabak (eenpartijlei- 1 te handelaren" niet evenveel ener- gie toonde als bij dit gewapend complot. Op 24 Januari nam Sosnar echter ontslag als parlementslid..... Dit werd algemeen beschouwd 'als een zwijgend toegeven van zijn schuld. Een maand later pleegden de communisten hun staatsgreep en werden Drtina, alsmede de vice- premier Zenkl. door hen uit hun ministerieel ambt ontzet. Toen nam de nieuwe Minister ren" De rode minister voegde hier- aan 'toe dat ,.dr Krajnia, algemeen secretaris van Socialistische Natio nale Partij, die nu in Londen als balling leeft. naar Olomuc ging. Daar wierf hij voor 100.000 kronen (f 5000), valse getuigen, die zouden verklaren, dat de dozen (waarin de bommen werden verstuurd), ge maakt waren door Kupka, een tim- merman in Kroman". Bij de Tweede Kamer is inge- diend een ontwerp van wet nopens de sociale verzekering van de reser ve-politie. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ont- leend: De instelling door de regering van een reserve bij de rijks- en ge- meentepolitie ter versterking van het gezagsapparaat tot handhaving van de openbare orde, rust en vei- ligheid maakt het noodzakelijk een regeling voor de sociale verzeke ring van het betrokken personeel te treffen. Voor de toepassing van de sociale verzekering moet onderscheid ge maakt worden tussen personen, die wel en die niet onder de bepalingen van de sociale verzekering vielen tot het moment van hun inschake- ling als reserve bij de politie. Ten aanzien van de beide categorieen dient een voorziening te worden ge- troffen. Voor de eerste categorie om te voorkomen, dat de voor haar be- staande verzekeringen zouden wor den onderbroken of gewijzigd door de actieve inschakeling als reserve. Voor de tweede categorie, omdat het wenselijk is, dat ook deze perso nen althans tegen geldelijke gevol- gen van ongevallen, hun in verband met hun werkzaamheden bij de re serve-politie overkomen, verzekerd zijn. In het wetsontwerp is in verband hiermede een regeling getroffen voor de verzekering ingevolge de Invaliditeitswet, de Ongevallenwet 1921, de Ziektewet, waaraan is ver- bonden de verzekering ingevolge het ziekenfondsenbesluit en de Kin- derbijslag. wordt 1.531.326 33 46.403. De 99e zetel is voor de Commu nist, die dus 8 zetels krijgt, terwijl, en dit is het merkwaardige, de PvdA met haar tweede gemiddelde van 46.791 met de lOOe zetel gaat stri ken, en derhalve komt op 27 zetels, juist voor de AR met een gemiddel de van 46.551 en de KVP met een 2e gemiddelde van 46.403. En nu tot slot nog wat bijzonders. waarop voorzover me bekend is, nog geen enkele krant de aandacht heeft gevestigd. Hoe zou de zetel- verdeling geweest zijn, zo de lijst Welter er niet geweest was? Ver- onderstellen we, dat de 62.337 van deze disidente lijst aan de K.V.P. waren toegevallen, dan zou ons to- taalcijfer gestegen zijn tot 1.531.326 62.337 1.593.663. Het eerste ge- volg zou geweest zijn, dat aan de K.V.P direct werden toegewezen 1.593.663 49.337 32 zetels. Het volgende gemiddelde. zou dan ge weest zijn 1.593.663 33 48.292, zodat weer (zie boven) de 98ste zetel voor ons zou geweest zijn. Dat wordt dus 33 zetels. En dan nog komt het zeer merkwaardige. Ons derde gemiddelde is dan 1.593.663 34 46.872, waaruit blijkt, dat de 99e zetel voor de Communist zou zijn geweest (gemidd. 47.744) en.... de lOOste zetel voor de K.V.P. vlak voor de PvdA (46.791) en de A.R. (46.551). Dan waren het er dus voor de K.V.P. 34 geweest en was de leus van Romme 1/3 van de Kamer 1 werkelijkheid geworden. Natuurlijk is het bijvoegen van de hele lijst Welter aan de onze licht aanvechtbaar, wat echter niet wegneemt; dat Romme in elk geval er met zijn speculatie niet ver naast was. De volgende keer.35? H. F. Fluitman. In dagen van strijd met sommige Ziekenfondsen heeft het in ons land er wel eens op geleken, dat sommi- gen van de huisarts een ambtenaar wilden maken. Doch gelukkig steeds is dit denkbeeld even snel vervaagd als het was opgekomen. Niet zo in Engeland, waar minister Bevin een nieuwe gezondheidswet- geving heeft doorgedreven, ondanks vaak heftige bezwaren van de zijde der bevolking. Door de instelling van een nationale gezondheids- dienst is het beginsel van de vrije artsenkeuze komen te vervallen. De patent kan nog wel kiezen; maar als de huisarts is gekomen aan het maximum-aantal. moet de patient naar een ander gaan. Over dit wel zeer actuele onder- werp heeft dr. Mc Carthy, be- stuurslid van het Engelse Sint Lu- casgilde gesproken voor de jaarver- gadering van de Katholieke Art- senvereniging, in Utrecht gehouden. Hij lichtte toe, op welke wijze de huisarts in Engeland eigenlijk amb tenaar is geworden. Niet alleen, omdat hij voortaan alleen op basis- salaris werkt, maar omdat de over heid hem kan ontslaan, wanneer hij iets zou moeten weigeren, wat zijn beroepseer te n« komt. Voortaan staat hij volledig onder controle van een inspecteur. Het ware interessant te verne- men, welk standpunt de Engelse katholieken innemen tegenover deze nieuwe gezondheidswetgeving. Dr W. B. Pemberton zou er in Utrecht over komen vertellen, maar op het laatste ogenblik was hij ver- hinderd. Nochtans heeft de gedach- tenwisseling in deze katholieke kring van Nederl. artsen wel duide lijk gemaakt, hoezeer men er zich hier tegen zou verzetten. QE ZOMER laat lang op zich wachten. Het is een bekla- genswaardig gezicht, mensen te zien die op vacantie zijn, maar door regen en wind weerhouden worden van hun vrij-zijn te ge- nieten. Misschien hebben zij thuis een gezellige sfeer. Nu, in hun vacantie-dagen, stellen zij zich tevreden met een min oj meer primitieve, bekrompen be- huizing. Van verveling en on- wennigheid in de vreemde om geving, waar bovendien wellicht de gelegenheid tot andere ont- spanning ontbreekt, weten zij met zichzelf en hun tijd geen raad. Zij lopen met hun ziel on der hun arm. Neen. dan is Oost- West-thuis-best toch altijd nog beter! Maar de verregende va- cantie-gangers zij toch nog de troost van wat zomerse dagen gegund. MARCUS 27. Ik ben volkomen tevreden, als ik maar een gemakkelijke stoel en een helder brandende haard heb." Hij draaide de huisssleutel om en toen ze naar binnen gingen, kregen beiden het gevoel, dat er niemand thuis was. „Juffrouw Barrot", riep George luid door de gang, maar hij kreeg geen antwoord. Hij keek Anne ver- ontschuldigend aan. „Mijn huis- houdster schijnt uit te zijn", zei hij. „Denkelijk heeft ze me niet thuis verwacht voor vanavond laat." Anne glimlachte. „Laat mij dan maar voor huis- houdster spelen", zei ze met een vrolijk lachje. „Wilt u thee of kof- fie hebben, mijnheer? En zoudt u me willen vertellen, waar ik alles vinden kan?" Zij volgde hem naar de keuken en terwijl hij het vuur in de kleine zitkamer aanmaakte, zette zij koffie en sneed boterhammen, die ze, toen alles klaar was, naar de zitkamer bracht. „Je huishoudster schijnt van de week je sokken niet gestopt te heb ben", zei ze met 'n streng gezicht. „Ik ben er ten minste een hele sta- pel tegengekomen." Hij trok zijn neus op. „Zoliggen ze allemaal in de... keuken?" riep hij uit. „Geen won der, dat ik de laatste dagen geen enkel paar kon vinden." Ze keek naar het stof op de schoorsteen, naaar de haard vol as, naar een plekje van zijn overjas, waar 'n knoop behoorde te zitten en voelde opeens een groot mede- lijden met George Callon. Hij was zo alleen. 't Was zo dui delijk, dat hij de zorg van een vrouw hard nodig had. Die huis houdster maakte vast en zeker mis bruik van zijn goedheid, om haar taak slecht en slordig te vervullen. Ze aten boterhammen met koffie. Hij zat naar haar te kijken. Ik heb gisterenochtend bezoek ge had van mevrouw Pritere", zei hij rustig, maar zag ogenblikkelijk de verandering, die er op haar gelaat en in haar houding kwam. „Zo? Enwat wilde ze?" „Ze vermoedde, dat ik je hielp. En vertelde me zo ongeveer, dat ik gek was om mijn geld zo weg te gooien." Anne voelde opeens haar hart van angst ineenkrimpen. Zou George haar dan toch alle£n laten staan? Enwat heb je haar gezegd?" vroeg ze, trachtend, zich zo onver- schillig mogelijk te houden. ,Ik heb haar aangeraden, naar je toe te gaan en je excuus te vragen voor wat ze je heeft aangedaan." Anne's gezicht vertrok tot een bitter lachje. „Ik kan me voorstel- len, wat ze daarop gezegd heeft! Is ze je kantoor uitgelopen?" Hij knikte van ja. Er trok een diepe rimpel in zijn voorhoofd. Anne schudde onwillig het hoofd. „Ik geloof niet, dat ik haar ver- giffenis geschonken zou hebben, al was ze op haar knieen naar me komen toekruipen" zei ze langzaam. „Wat ze mij heeft aangedaan, kan toch z6 maar niet in een oogwenk vergeven zijn, George? Dat zou te gemakkelijk gaan! Mevrouw Pri tere moet lijden, zoals ik geleden hebZoals ze die arme Pierre lieeft doen lijden!" Hij greep haar hand. „Luister eens, Anne, er zit aan deze zaak nog een kant, die jij ver- moedelijk niet bekeken hebt", zei hij doodernstig. „Laat ik voor een ogenblik toegeven, dat je gelijk hebt, met mevrouw Pritere aan te vallen en te trachten, haar voor de dood van je broer te straffen. Maar laten we eens verder denken over de gevolgen, die waarschijnlijk ont- staan, als jij de zaak van Pritere in de grond geboord hebt. Je moet eens denken aan al het arme perso neel, dat dan zonder werk op straat komt te staan." „Welikik zal hen zo veel mogelijk in dienst nemen", zei An ne. „Als Pritere eenmaal opgeheven is, komen alle klanten naar HSbler en Co. toe. Dat gebeurt vast en zeker!" ,Goed, maar als dat eens niet g£- beurt.".als je al die mensen, cue buiten hun schuld werkeloos ge worden zijn, eens niet kunt gebrui- kenwat dan?" Anne stond op. Ze kneep haar lippen opeen en er kwam een harde trek om haar ogen. „In een oorlog is alles geoorloofd" zei ze. „Ik heb aan het gehele per soneel van Pritere een plaats in onze winkel aangeboden. Ze heb ben dat aanbod niet allemaal aan- genomen, toen het hun gedaan werd en dus moeten ze nu zelf voor de gevolgen instaan." Hij zag naar haar op met bezorgd- heid op zijn vriendelijk gelaat. „Dat is niets voor jou, Anne", mompelde hij; en opeens hartstoch- telijk: „Och, Anne, geef dat hele gedoe toch op! Laat mevrouw Pri tere haar zaak houden. Jij .bent be- stemd voor heel wat beters, dan deze strijd uit haat en nijd." Maar zij weerde hem af. „Denk je heus, dat ik het opge- ven zal, nu ik eindelijk mevrouw Pritere heb, waar ik haar hebben wilde? Neen, George, nu kruip ik nie\ in mijn schulp!" Ze keek hem vinnig aan. „Je bent toch niet bang geworden, wel, dat ik je geld ver- liezen zal? Mevrouw Pritere heeft „Neen, daardoor ben ik niet bang. Geld betekent zo weinig voor me", verzekerde hij haar nogmaals. „Maar, zoals ik je eerder gezegd heb, ik ben bang voor de afschuwe- lijke gevolgen, die deze strijd op jou zal hebben." (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3