INDRUKKEN van het Holland-Festival UIT DE KERMIS DER WERELD GOEDEGELUIDEN in de R.K. Noorderhandbalkring Ombouw van landbouwpolitiek Olympische ploegen treden aan Krachtig' bemiddelen Het ballet van de Champs Elysees en onze vier teste orkesten Het werk van Gustav Mahler Wat Nederland voor Indie doet Mijnhardtjes Twee competitie-kringen Herziening van de Bos-wet Orize athleten Boksploeg voor O.S. In verband met de Benelux-samenwerking Studie-dagen PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdog 14 Juli 1948 BESLISSING OVER CREDIETVERSTREKKING AANSTAANDE Bereidverklaring voor textiel Nederlandse schippers in Belgie veroordeeld Voetbal Wedstrijdprogramma Afdeling I 2e klasse B voor de Olymp. Spelen Gaullistische bijeenkomst verstoord Militaire conference te Athene VAN DE KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND Roeien Hockey Wielrennen Krachtsport Licht vier millioen jaar onderweg Russen trachten. Tito te isoleren Door wolven verslonden nmnttmmimilllllllllll (Van een bijzondere medewerker.) TUSSEN 15 Juni en 15 Juli is in Amsterdam en Scheveningen een reeks concerten en opera- opvoeringen gegeven onder het hoofd ..Holland-Festival", welke tot een groot artistiek succes ge- leid heeft, ook tegenover de vele buitenlandse hpzoekers. Het Con- certgebouw«orkest, het Residentie- orkest en het Rotterdams PhilKar- monisch Orkest hebben hier een belangrijk aandeel in gehad, ter- wjjl het U.S.O. bij de begeleiding der voorstellingen van „Les Bal lets des Champs Elysees" voor- treffelijke diensten heeft bewezen. Dit jonge Parijse ballet, dat onder leiding werkt van Boris Kochno, die nog uit de befaamde school van Diaghetew stamt, heeft nadat zij in dit seizoen reeds kennis hadden ge- maakt met het „Sadler's Wells Bal let" en het „Ballet van Monte Car lo", de liefhebbers van de danskunst opnieuw tot geestdrift gebracht. Dit gezelschap weet het klassieke aan het moderne met stijlgevoel te ver- binden. Het is technisch prachtig geschoold, vermijdt het mechanische en in een ballet als „Les Fordins" wordt zelfs de acrobatiek met char- me beoefend. Wat muziek, en decors betreft, werkt dit ballet samen met de beste Franse artisten van deze tijd. Een andere manifestatie van Franse kunst was de voorstelling van Debussy's lyrisch drama „Pel- leas et Melisande", met medewer- king van krachten van de Parijse OpOra en Opera Comique, onder leiding van Henri Tomasi m.m.v. het Concertgebouworkest. Voorts is het dramatisch oratorium Jeanne d'Arc au Bucher" van Paul Claudel en Arthur Honneger, dat hier sinds de bevrijding met klimmend succes ieder jaar o.l.v. Lodewijk de Vocht met zijn Caecilia-koor uit Antwer- pen werd uitgevoerd, nogmaals aan de beurt gekomen. Over de „Beg- gar's Opera" in de bewerking van Benjamin Britten werd op deze plaats reeds geschreven naar aan- leiding van de Utrechtse opvoering. Op de concerten van het Ijolland- Festival is aan het werk van Gustav Mahler bijzondere aandacht besteed. Het Concertgebouw-orkest speelde o.l.v. Georg Szell „Das Lied von der Erde", waarbij Kathleen Ferrier we- derom diep ontroerde met haar ver- tolking van de alt-partij (men weet hoe prachtig zij dit in Utrecht deed) en Carl Schuricht voerde met het Residentie-Orkest Mahlers Tweede Symphonie uit. Schuricht heeft dit werk met pieteit gedirigeerd, en de vocale solisten: Roos Boelsma en Henriette Sala zongen hun partijen (de aantrekkelijkste episoden uit 't werk) met veel uitdrukkingskracht, maar toch had men het gevoel, dat dit kolossale werk zichzelf heeft overleefd. De Vijfde Symphonie van Bruckner daarentegen, het meest abstracte werk van deze componist, werd door een ieder als een per- soonlijke ervaring ondergaan. Het was misschien een waagstuk, naast deze Bruckner-symphonie geen an- der werk op het programma te plaatsen, maar het publiek toonde er zich volledig tevreden mee. Schu richt heeft ook voor enkele heden- daagse Zwitserse componisten, Ro bert Oboussier en Willy Barkhard, een lans gebroken. Na de woelige, deels geniale, deels banale vertol- kingen van de jonge Amerikaanse DE BESLISSING over de in een wetsontwerp neergelegde cre- dietverstrekking aan Nederl. Indie zal dezer dagen in de Tweede Ka- mer vallen. In de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag wordt o.m. opgemerkt. dat in eerste aanleg rechtstreekse opofferingen in goederen van Nederland zullen wor den gevraagd tot een bedrag van f 100 millioen. De besprekingen, die de ministers Lieftinck en Gotzen begin Juni j.l, met de luit.-gouverneur-generaal en zijn naaste medewerkers te Batavia hebben gevoerd, hebben geleid tot de opstelling van een ontwerp voor een financieel-economische overeen- komst, waaromtrent uiteraard nog nadere besprekingen. o.m. met de voorlopige federal^ regering zullen moeten plaats hebben. Het ligt in de bedoeling, dat een zodanige over- eenkqmst "tussen Nederland en de V. S. van Indonesie zal worden ge- sloten. De hoofdinhoud van de ontwor.- pen financieel-economische overeen komst zal door de regering ter ver- trouwelijke kennisneming worden voorgelegd aan de volksvertegen- woordiging. De ministers hebben tijdens hun vorenvermeld bezoek aan Ned. In die ook aan het vraagstuk tot her- ziening van de aflo^ingsregeling zeer bijzondere aandacht gewijd. Daarbii is niet slechts aan de wijze van aflossing van de rechtstreekse schulden, alsmede aan de zekerheid- stelling voor deze aflossingen en voor de rentebetaling aandacht ge- schonken.doch ook aan zekerheid- stelling voor schulden en credieten van Ned.-Indie. welke door Neder land zijn gegarandeerd. Met de Ned. Indische regering is hierover voor lopige overeenstemming bereikt. Tot zekerheid voor de richtige na- koming van de verplichtingen tot rentebetaling en aflossing zal dienen de opbrengst van de tinexploitatie op het grondgebied van Ned.-Indie. De rente od de verleende credieten zal terstoncT ingaan. doch in verljand met de aanlooptijd welke Ind'e voor zijn reconstructie nodig heeft. heeft minister Lieftinck in beginsel in- gestemd met een consolidatie van de lopende schulden en credieten en met een regeling waarbij t<Yt 1951 geen aflossingen zullen plaats vinden. De minister van financien heeft zich op het standpunt gesteld. dat de aangegane schuldverplioh- tingen in ongeveer 25 jaar zullen moeten zijn afgelost. dirigent Leonard Bernstein, her- stelde Schuricht in de concertzaal van het Kurhaus die mate van even- wicht en rust, waarin de ware kunst gedijen kan. Zijn staf werd overge- notpen door de Fransman, Carl Munch, wiens vertolkingen levendig, maar zeer ongelijk van geHalte zijn. Van een concerto grosso van Vivaldi maakte hij een show-nummer, maar de Reformations-Symfonie van Men delssohn dirigeerde hij zeer plastisch en voortvarend. De grote Chopin-vertolker Jan Smeterlin gaf een even brillante als' bewogen voordracht van Chopins Eerste Pianoconcert. De Simfonietta voor zestien blaasinstrumenten van Willem van Otyerloo oogstte in Scheveningen veel succes. Tot de best geslaagde concerten van het Holland-Festival mag de Mendels sohn-herdenking door h'et Concert gebouworkest o.l.v. Eduard van Bei- num gerekend worden, waarbij Yehudi Menuhin het vioolconcert voordroeg. en de cantate ..Die erste Walpurgisnacht" m.m.v. het Radio Omroepkoor op sublieme wijze werd vertolkt. W. P. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bereidverklarin- gen, welke tot djusverre door dit kaptoor werden verlangd voor het verkrijgen der vergunningen voor woninginrichtingartikelen e.d., in den vervolge niet meer vereist zijn. Zij, wier aanvrage om deze artike- len reeds werd toegestaan, doch aan wie nog geen vergunningen werden verstrekt, daar zij nog niet over de vereiste bereidverklaringen beschikten, zullen nog door de plaatselijke distributiedienst wor den opgeroepen tot het in ontvangst nemen van de vergunning. De overwinnaars van moeheid en_gedejmnjeetdheid^Doos^30jct. (Adv.) Nederlandse schippers, die te Doornik in Belgie een tapijt uit een kloosterkapel en een hoeveelheid leer uit een riemenfabriek hadden gestolen, moesten voor een recht- bank te Doornik verschijnen. M. Hartman uit. Den Haag werd veroordeeld tot 5 maanden gevan- genisstraf en 260 francs Ipoete. A. Hartman tot 2 maanden gevangenis- straf en 260 francs boete voorwaar- delijk, J. Stoffer ut Amsterdam tot 4 maanden gevangenissraf en R. Hartman uit Zwolle tot J2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. 12-9 19-9 26-9 3-10 Onder grote belangstelling ver- gaderde Zondag te Schagen de R. K. Noorderhandbalkring. Het schijnt dat ook in de kop van Noordholland grote belangstelling bestaat voor het beoefenen van de Handbalsport en speciaal bij de da mes. Van alle kanten kwamen dan ook de afgevaardigden der verschil- lqnde afdelingen op de vergadering tezamen, o.a. uit Hoorn, Hoogwoud, de Weere. Hoogkarspel en Heerhu- gowaard. Velen van deze afgevaar digden waren voor het eerst op deze Kringvergadering aanwezig, maar con amore sloten zij zich aan om deel te nemen aan de a.s. com- petitie. De secretaresse, mej. Hoogland, bracht een keurig jaarverslag uit, en memoreerde. dat, ondanks vele moeilijkheden, de Noorderhandbal kring een goed geslaagde competi- tie achter de rug heeft waarin Geel Zwart het kampioenschap behaalde. (TOP werd 2, Vliegensvlug 3, DVO 4. DOS 5, DWO 6 en DVO II 7) In de Juniorenafdeling behaalde TOP 2 het kampioenschap. De penningmeester kon medede- len, dat een batig saldo bestond van f 64.65 De Districts-sportadviseur van de Vrouwelijke Jeugd, Kapelaan de Bot, wekte de meisjes op, vooral de techniek van het handballen niet te verwaarlozen, zodat ook de ka- tholieke clubs zouden kunnen wed- ijveren met de neutrale en een minderwaardigheids-complex zou kunnen worden weggenomen. Hij drong aan op een tijdige en regelmatige afdracht der gelden. Zonder geld kan nu eenmaal geen enkele organisatie worden opge- bouwd. De besturen hebben de tgak, al- dus vervolgde Kapelaan de Bot, te zorgen, dat er een eendrachtige sa- menwerking bestaat tussen sport- vereniging J.V.G. en Gidsen. Con- currentie onder die groepen heeft geen enkel bestaansrecht! Th plaatsen waar alleen een sport vereniging is. aldus Kapelaan Bot, hebben de besturen de taak om te zorgen, dat ook op andere avonden de meisjes ontspanning en ontwik- keling moeten kunnen genieten. Al leen zo kan de sportvereniging dus worden ingeschakeld in het grote verband der Vrouwelijjje Jeugdbe- weging. De meisjes moeten zich houden aan de kledingvoorschriften, ging Kapelaan Bot voort. Mochten er uitnodigingen binnenkomen voor deelname aan optochten bij gele- genheid van net Regerings-jubileum van H.M. de Koningin en bij het Kroningsfeest van H.K.H. Prinses- Regentes Juliana, zullen de eisen betreffende de kleding der meisjes zeer zwaar zijn. De besturen moe ten dan ook op eventuele vergade: ringen vooral daarop aandringen bij Onlangs installeerde de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- voorziening, de heer S. L. Mansholt, de nieuwe commissie tot herziening van de Boswet 1922. Voor de instel- ling van deze commissie heeft reeds een kleinere commissie zich bezig- gehouden met de voorbereiding der voorlopige voorzieningen ter ver- vanging van het besluit staatstoe- zicht op de bossen 1943. Men kwam hierbij tot het inzicht, dat de boswetgeving op bredere ba sis diende te worden opgesteld en een diepergaande vernieuwing be- hoefde, mede in verband met de geconstateerde leemten in de Bos wet 1922. Daarom werd besloten tot ontbinding van de kleine commissie over te gaan en tegelijkertijd een nieuwe, grotere commissie in het leven te roepen. Voofzitter van de nieuwe com missie is jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, uit Den Haag. De commissie heeft tot taak, een nieuwe boswet op te stellen, waar bij rekfning dient te worden gehou- den met de verschillende wensen die uit de practijk naar voren ko- men. In zijn installatie-rede betoogde minister Mansholt, dat het Neder landse bo? bescherming hehoeft. Er moet gezorgd worden, dat ons bos- areaal, ondanks de noodzakelijke rationalisatie, niet vermindert. maar wordt vergroot. Tevens dient er naar te worden gestreefd. dat alio mogelijkheden voor een betere ex- ploitatie worden uitgejjiuit. De com missie dient behalve aan. recreatie en landschapsschoon ook aandacht te schenken aan de economische kant van de bosbouw en houtteelt. De minister achtte het bereiken van een evenwicht tussen de belan- gen van recreatie en landschaps schoon enerzijds en de economische belangen anderzijds, zeer goed mo- gelijk. Hierbij ware met nSme ook aandacht te schenken aan het bos- areaal in nieuwe gebieden, speciaal inpolderingen. de neutrale verenigingen ofde moed hebben deelname te weige- ren, aldus Kapelaan Bot. Men kwam vervolgens overeen de Noorderkring te splitsen in twee competitiekringen onder e6n com- petitieleiding. De eerste kring zal Hoorn en omgeving bevatten, de andere Schagen en omgeving. Voor 1 Augustus a.s. dient men een drievoudige opgave irt te sturen aan het adres van mej. C. Arnaud dde Calavon, Archimedesweg 63 te Amsterdam (O.), alwaar voor hen, die niet ter vergadering aanwezig waren, alsnog forrriulieren verkrijg- baar zijn. Tenslotte werd een technische commissie ingesteld, welke zich oa. zal bezighouden met de opsteiling van een vertegenwoordigend kring- elftal. De Nederlandse athletiek ploeg voor de Olympische Spelen is als volgt samengesteld: Heren: 100 jm. hardlopen: J. Kleyn, J. Meyer, J_ G. Zwaan. 200 m. hardlopen: J. Lammers, G. Scholten. 800 m, hardlopen: F. A. de Ruyter. 1500 in. hardlopen: F. A. de Ruyter, W_ F. Slijkhuis. 5000 m. hardlopen: J. 'Lataster, W. F. Slijk huis. 10000 m. hardlopen: J Latas ter. 3000 m. steeple chase: (voorlo pige inschrijving) W. F Slijkhuis. 110 m. hordenloop: J. IVI. Zwaan. Speerwerpen: N. B Lutkeveld. Dis- cuswerpen: A. G. J. de Bruyn. Ko- gelstoten: A. G_ J. de Bruyn. Ko- gelslingeren: A.' G. J. de Bruyn, J. H_ Houtzager. 4 x 100 m. estafette: J." Kleyn. J. Lammers, J. Meyer, G. Scholten, J G. Zwaan. Chef d' Equipe: J. H. Moerman. Dames: 100 m. hardlopen: F. E. Blankers-Koen, G. de Jongh, X. Stad-de Jong. 200 m, hardlopen: F. E. Blankers-Koen, G. de Jongh, N. Karelse. 80 m. hordenloop: F. E. Blankers-Koen, G. J. M. v. d Kade- Koudijs. Verspringen m a.:' F. E. Blankers-Koen. G. J. M. v d. Kade- Koudijs, N. Karelse. Hoogspringen m. a. F. E. Blankers-Koen. Speerwerpen: E. Dammers, A. Koning, J. E. Teunissen-Waalboer. Discusiverpen: A. Panhorst-Nie- sink, P. C. Roos-Lodder. Kogelsto- ten: A.' Panhorst-Niesink. 4 x 100 m. estafette: F. E. Blankers-Koen, G de Jongh, G. J. M. v/d Kade- Koudijs, X. Stad-de Jong, P. G. M. Witziers-Timmer. Chef d' Equipe: B_ Wirtz. Als coach zal de heer Jan Blan- kers het team vergezellen. terwijl de heer L. van der Kar als masseur voor de herenploeg is aangewezen en Mej. J. Pfann als verzorgster der damesploeg zal fungeren. OLYMPISCHE POST Hoewel de Olympische Spelen binnen drie weken beginnen, heeft het organiserend comite nog altijd de beschikking over honderddui- zenden toegangskaarten van drie tot tien shilling, als gevolg van het feit, dat er zoveel kaarten uit het buitenland teruggezonden zijn. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de Olympische Spelen een mislukking zullen worden_ Integendeel, er zijn genoeg kaarten verkocht om een slagen mogelijk te maken, maar men had gehoopt uitverkocht te zijn, hetgeen nog lang niet het ge- val blijkt. Zelfs voor de zwemwed- strijden en bokswedstrijden zijn duizenden kaarten verkrijgbaar, terwijl men reeds had medegedeeld, dat deze uitverkocht waren. Tot dusverre is voor een bedrag van 400.000 pond aan kaarten verkocht. De weg van China naar Londen is lang en om het voetballen onder- weg niet te verleren, spelen de ver- tegenwoordigers van het Hemelse Rijk op de Olympische Spelen zo nu en dan onderweg een partijtje. Als zij 22 Juli in Londen aanko- men hebben zij sinds het vertrek uit Tsjanghai eind Mei in totaal 32 oefenwedstrijden achter de rug. Tot nu toe heeft de Chinese ploeg geen e.nkele wedstrijd verloren en slechts* 64n gelijk spel geboekt Van de Chinese Olympische ploeg, die samengesteld is uit Chi- nezen uit alle landen, zal ook de Rotterdamse Chinees Howard Wing deel uit maken. Deze decorateur zal het Hemelse Rijk vertegenwoordigen in de sprint voor wielrenners. Op de 100 m. vrije slag zal een Chinees uit Batavia, Go Tjoan Giok uitkomen. Zijn beste tijd op deze afstand is 1 min. 3.3 sec UWWatergraafsmeer TOG—OSV HerculesRapiditas SDW—ZFC WestfrisiaAlcmaria Victrix OSV—UVV RapiditasTOG ZFC—De Kennemers Alcm. VictrixSDW W atergraafsmeerWestfrisia OSVWatergraafsmeer UVVRapiditas Hercules—ZFC De KennemersAlcm. Victr. SDW—Westfrisia RapiditasOSV ZFC—TOG Alcm. VictrixHercules WestfrisiaDe Kennemers WatergraafsmeerSDW .10-10 Rapiditas—Watergraafsmeer UVV—ZFC TOG—Alcm. Victrix HerculesWestfrisia De KennemersSDW 17-10 ZFC—OSV Al,cm. VictrixUW WestfrisiaTOG SDWHercules Watergr.meerDe Kennemers 24-10 RapiditasZFC OSV—Alcm. Victrix UVVWestfrisia TOG—SDW HerculesDe Kennemers De Nederlandse boksploeg voor de Olympische Spelen is als volgt samengesteld: Vlieggewicht: A. Corman, Gro- ningen. Vedergewicht: N. Linneman, Am sterdam. Lichtgewicht: J. Remie, Breda. Weltergewicht: F. Wijngaard (F. van Kempen), Rotterdam. Middengewicht: J. Schubart, Gro- ningen. Hjglfzwaargewicht: Hennie Quen- temeyer, Indie. Demonstranten hebben een Gaul- listische bijeenkomst te Tarbes (Hautes Pyrenees), waar kolonel Gaston Palewski, generaal de Gaul le's rechterhand, het woord voerde, verstoord. De voorzitter van de ge- westelijke afdeling der RPF werd in de verwarring enstig gewond, terwijl Palewski door een zijdeur uit de zaal moest o^tkomen. Vlak voordat Palewski zou gaan spreken, gingen alle electrische Iichten in de zaal uit, terwijl ook de electrische stroorri voor de mi- crofoon werd afgesneden. In de algemene verwarring die ontstond begon een groep jongeren onder de toeschouwers de internationale te zingen, terwijl turf en stukken hout naar het podium werden geworpen. William Draper, onder-minister van het Amerikaanse leger en We- demeyer, directeur van de afdeling voor de plannen en operaties van de Amerikaanse strijdkrachten, hebben in Athene een militaire confeeentie bijgewoond, die belegd was door de Griekse premier, So- phoelis. De Griekse regering ver- zocht om de „vuurkracht" van het Griekse leger te versterken opdat „een einde zou kunnen worden ge- maakt aan de opStand en de ab- normale toestand in Griekenland, die de wereldvrede zou kunnen be. dreigen." Sophoelis overhandigde Draper een memorandum t.a.v. de Griekse militaire behoeften. Draper en generaal Wedemeyer vertrokken Zondag naar Ankara. Draper zeide, dat Griekenland op het ogenblik voldoende strijd krachten bezat voor operaties te- gen de guerilla's. Hij kon echter niet zeggen of het Griekse leger sterk genoeg was om de grenzen te beveiligen of dat een buitenland se strijdmacht voor dat doel ver eist zou zjjn. JALOERS Een postduif kwlam terug thuis van een vlucht en bracht de eigenaar, de heer Beg- bie uit Bristol de vol- gende boodschap: „Deze duif vloog door een open raam een eel binnen van de Horfield gevangenis. Het dier was ver- moeid. Ik heb het la- ten rusten en vroeg in de morgen vrijgela- ten. De gevangene zendt hierbij zijn groeten aan de bui- tenwereld en wenst dat hij even vrij was als dit kleine schep- seltje van God". IVI ST U DIT AL? Aan de kust van de Dode Zee bevindt zich een grote zoutkolom, die de vorm heeft van een mens. Men «egt, -dat dit de vrouw van Lot is, die in een zout kolom werd veran- derd. Een vierkan- te meter onkruid neemt ongeveer 30° liter water per sei zoen op.... In Kala- pana (Hawa'i) bevindt zich een stuk gitzwart strand, bestagnde uit gestolde lava. LENGTE EN VERSTAND ,,Een onderzoek van 27000 Denen heeft uit- gewezen, dat het in tellect verminderd, naarmate de lengte kleiner wordt". Spul- baas heeft dit berichf vijf maal overgelezen en snapt er nog niets van. Hij is 153 meter lang. Dat zegt alles. OLYMPISCH AD VIES Definitie: De ver- standigste toeschouwer, die naar de Olympi sche Spelen gaat, is degene, die een draag- bare radio mee naar het stadion neemt en naar de radioversla- gen luistert, terwijl hij zelf de wedstrijden ■gadeSlaat- SPULBAAS In de te Zwolle gehouden verga dering van de O.L.M. hebben ir. J. S. Keijser en ir. H. D. Louwes, voor zitter van het Kon. Landbouwcomite enkele mededelingen gedaan over de ombouw van de landbouwpolitiek in de naaste toekomst en de komen- de besprekingen in verband met de economische Unie met Belgie Luxemburg, welke, naar gesteld is, 1 Januari 1950 zal ingaan. De Belgische landbouw acht maat- regelen v.an bedrijf tot bedrijf (Ne- derlands dirigisme) absoluut onmo- gelijk. Zal het tot de beoogde sa- menwerking komen, dan zal Neder land op stuk van vergaande maat- regelen heel wat water in de wijn moeten doen. Op betrekkelijk korte De Nederlandse Katholieke Mid- denstandsbond houdt van 1 tot 3 Augustus voor de eerste maal sinds de bevrijding in het klein Semina- rie te Apeldoorn zijn landelijke studiedagen met als algemeen on- derwerp: „Zelfstandigheid en Ge- meenschqp." De besprekingen staan onder algemene leiding van prof, dr Ant. Ariens, hoogleraar in de sociologie aan het Groot Seminarie Rijsenburg. Zondag 1 Augustus spreekt prof, dr Ant Ariens over „De mens in de katholieke visie" en prof, mr dr Th. Keulemans O. Carm. over „De mens in de gemqenschap". De Maandag begint met een pre- dikatie van pater B. ter Ellen O.C- over „De Kerk als de meest vol- maakte verwezenlijking der Ge- meenschapsidee." Verder spreken die dag C. Burger over „De katholieke zakenman in deze tijd", dr ir F. Ph. Tellegen, landelijk voorzitter der Kath. Actie over ..Evangelisch en apostolisch le ven in de hedendaagse wereld", drs H. L. Janaen over „Zelfstandig on- dernemerschap in het moderne mid- denstandsbedrijf" en drs G. W. J. Vlek over „Zelfstandig ondernemer schap in commerciele samenwer- king". De predikatie, die Dinsdagmorgen 3 Augustus wordt gehouden door pater Jos. Govaert S.S.S., heeft tot onderwerp: „Heersen en dienen in het gezin". In de loop van de och- tend spreekt L. J. A. van Doom over „Heersen en dienen in de on- derneming" en mr H. A. Diderich over „De moderne ondernemer in de bedrijfsgemeenschap". Dinsdagmiddag is de feestelijke slotvergadering. waaronder pater Gilbertus Lohuis O.F.M. een rede houdt over ,.De roeping van de ka tholieke middenstandsbeweging' Zes Nederlandse roeiers in twee boten zullen tijdens de komende Olympische Spelen op de Henley- baan in Engeland onze kleuren ver- dedigen. Het zijn de double scull Neimeier en van der Meer van Wil lem III. die verleden jaar te Luzern het Europese kampioenschap be- haalden, en de vier zonder stuur- man van de Delftse Sport, die ver leden jaar nog deel uitmaakten van de oude acht, t.w. J. van den Berg (boeg), J. A. Dekker, S. Haarsma en H. C. van Suylekom (slag). Chef d'equipe, alsmede verzorger van deze twee ploegen is dr. A. A. J. H. Marres. Waarschijnlijk zal. het de vcwrzitter van D.D.S., de heer Van den Ende, zijn, die de boten onder zijn hoede zal nemen. Het vertrek van de roeiers is vastgesteld op 31 Juli a.s. De boten worden drie da gen eerder afgezonden. De Olympische hockeyploeg, wel ke de eerste wedstrijd van het Olympisch hockeytournooi tegen Zwitserland zal spelen (2/8 is als volgt samengesteld: Doel: Richter (Be Fair). Achter: Derckx (Deventer) en Drijver (Leiden). Midden: Langhout (Hilversum) Loggere (Laren) en Tiel (H.H.Y.C.). Voor: van Heel (H.H.Y.C.) Boer- stra (H.H.Y.C.), Bromberg (HHYC) Kruize (HHYC) en Esser (Togo). Reserves zijn: Bolsius (Tilburg), de Looper 'Hilversum)Dijkstra (Leiden), Bcuwman (BMHC) en Tekebroek (Togo). Deze 16 spelers zullen de reis naar Londen meemaken. In Neder land blijven, voor eventuele reser ve de volggnde spelers: van Bem- mel (Amsterdam), Couvret ,(HDM), van Sevenster (AMVJ) Ancion (Kampong) Mendes de Leon (Hil versum) en Steinz (EMHC), Chef d'equipe is jhr. L. J. Quar- les van Ufford; coach de heer H. Dupon; trainer de heer Vriezinga. De Olympische wielerploeg is door de sportcommissie van de Ne derlandse Wielren Unie als volgt samengesteld: Weg Windsor great park: Voort- ring (Haarlem): Faanhof"(A'dam) Peters (Haarlem) en Grift (Soest). Reserves: Blankenauw (Nijmegen) en Harmans (Amsterdam). Baanploegachtervolging 4 km.: JHerne Hill: Voortring; Faanhof; Blankenauw en Harmans. Reserves: Peters en Kunst (Amsterdam). Sprint: Hijzelendoorn (A'dam) reserve: Bontekoe. Tijdrace over 1 km.: Blankenauw; reserve: Kunst. Tandem: Contelaar-Willekes (Am sterdam); reserves: Buchlyvan Gelder. Chef d'equipe is de heer J. J. Stol. Het bestuur van de Nederlandse krachtsportbond heeft de volgende ploegen voor.de Olympische Spelen gekozen: Middengewicht: J. Smeekens (Ul- venhout) Zwaargewicht: A. Charite (Den Haag) Chef d'equipe: J. Perel (Am" sterdam). Verzorger: J. Verheijen (Den Haag). Vedergewicht: H. Dijk (Amster dam). Worstelen: Vedergewicht: H. Dijk (Amsterdam). Lichtgewicht: J. H. Munnekes (/fmsterdam). Licht-middengewicht: F. Schou- ten (Amsterdam). Middengewicht: C. de Groot (Wor merveer). Chef d'equipe: W. F. Eck" hardt (Amsterdam). Verzorger: F. J. A. Wansink (Arnhem). termijn zal de landbouw in Neder land over een publiekrechtelijk orgaan moeten beschikken, waar- door het de regering mogelijk wordt gemaakt aan de wens van de Ne derlandse boer tegemoet te komen, nl. dat de landbouw zelf de nood zakelijk geachte maatregelen voor' schrijft en uitvoert. Dit is een vraag' stuk van de eerste orde, waaaover de landbouw zich met spoed dient te beraden, aldus de heer Keijser. Ir. Louwes deelde mede, dat in de vergadering van de Stichting van de Landbouw op 21 Juli een nota aan de orde zal worden gesteld, waarin de to.ekomstige landbouw politiek wordt opgebouwd. Vervol gens zullen binnen een maand in Den Haag de besprekingen met de Belgische en Luxemburgse verte- genwoordigers beginnen. Onzerzijds wordt voorop gesteld, dat de overeenkomst moet doortrok- ken zijn van 6en leidend beginsel, die kan bestaan in absolute vrijheid ofwel bestaanszekerheid voor alien. Nu alle bedrijven beschut zijn, is het gevaarlijk aan de vrijheidsdrang tegemoet te komen. Wil men echter algehele vrijheid, goed, maar dan over de gehele lijn en niet een deel der bedrijven in beschutting laten vodrtleven. Bovendien impliceert absolute vrijheid aanvaarding van het daaraan v.erbonden risico. Na- drukkelijk wees spr. er op, dat de zin van bestaanszekerheid zulk een leidend beginsel is geworden. dat zij niet meer verdwijnt. Bij de behandeling van het finan- cieel jaarverslag*kwam aan het licht dat de landstand tijdens de oorlogs- jaren ruim f 53.000 had opgesou- peerd, waarvan zeker niet meer dan 25 pet. terecht zal komen. Ir. Keij ser deelde de mening der vergade ring dat de vee- en vleeshandel on- middellijk vrij dient te komen als de voederinvoer voldoende is. Er liggen op dit terrein prachtige kan- sen voor het grijpen; verzuimen we die niet door een al te voorzichtige politiek. BERKELEY (Californie) 11 Juli (A.r.) Sterr rundigen van het Lick Observatorium op de Mount Ha milton, hebben op de Melkweg in het sterrenbeeld Cygnus tussen Lyra en Pegasus een nieuwe super1 nova ontdekt. Een super nova is een ster, welke plotseling opvlamt of ontploft met een schittering. die vele malen haar aanvankelijke intensiteit overtreft. Naar schatting der geleerden be vindt de nieuwe super nova zich zo ver van de aarde, dat zij het licht, dat thans de aarde heeft be reikt, vier millioen jaar geleden moet hebben uitgezonden. Dr. Hubert Ripka, voormalig mi nister van Buitenlandse Zaken in Tsjecho-Slowakije, die enkele maan den geleden uit Tsjecho-Slowakije is ontkomen en wiens aanwezigheid te Parijs gisteren is bekend ge maakt, heeft verklaard, dat maar- schalk Tito van Joego-Slavie een binnenlandse revolutie riskeert, in- dien hij met het Westen bevriend wordt. Ripka beschouwt de on- enigheid tussen Tito en het Krem lin als,, de belangrijkste gebeurtenis na het eind van de oorlog". Ripka is van oordeel, dat de Sovjet-Rus- sen hem trachten te isoleren, daar hij zich niet aan hun orders houdt. Ripka verklaarde van zijn eigen land, dat het evenzeer tot slavernij is gebracht door het Rusland van Stalin als eenmaal door het Duits- land van Hitler. „In onze strijd voor de vrijheid van ons land vinden wij moed in de overtuiging, dat de grote meerderheid der Tsjecho-Slo- waken tegen het huidige regiem en zijn marionettenregering gekant is" aldus Ripka. Graaf Bernadotte heeft zich een onvermoeibare bemiddelaar getoond en al moge dan zijn pogingen uit- eindelijk nog niet met volledig suc ces bekroond zijn, door zijn werk wordt de Veiligheidsraad in staat gesteld kennis te nemen van de militaire en politieke situatie in Pa- lestina vlak voor de hervatting der vijandelijkheden. Het is ongetwijfeld niet Berna- dotte's fout, dat de strijd in het H. Land weer in voile omvang is ontbrand. Hij heeft tot het laatste moment, waarop de wapenstilstand afliep, alle pogingen in het werk gesteld om de Arabieren'en de Joden te bewegen tot verlenging van de wapenstand met tien, ja zelfs met drie dagen over te gaan. Alles te- vergeefs. Zowel de Egyptische, Irakese, Syrische en Libanese troe- pen zijn de aanval begonnen en hoe wel Koning Abdoellah blijkbaar nog niet zijn gehele macht in het vuur heeft geworpen, melden berichten toch enkele plaatselijke successen van het Trans-Jordaanse leger. De inname vanLydda intussen levert de Joden een gunstige positie op, die het voor de Arabische Liga nog moeilijker maakt om evenals de re gering van Israel, bereid te zijn de wapenstilstand te vernieuwen. Zoals altijd in kleine oorlogen en conflicted trachten beide partijen een snelle militaire overwinning te bewerkstelligen en zoals Graaf Ber nadotte in de Veiligheidsraad op- merkte, zal, indien er geen tegen- maatregelen worden genomen, de Joodse staat op het slagveld ver- nietigd worden. Een wapenstil stand op dit ogenblik zal daarom in dit stadium eerder een mogelijkheid scheppen, de militaire posi- ties te conso- lideren, dan dat het de kans tot een definitieve op- lossing in zich bergt. HET WERELD- GEBEUREN Israel heeft van de wapenstilstand geprofiteerd door haar staatsrechte- lijke positie te verstevigen en zag zelfs haar status door de Veilig heidsraad erkend, terwijl de Arabie- ren geen belangrijk vqordeel hebben behaald tijdens het strekken van de wapens. Zowel in het Arabische als Joodse kamp is de harmonie zoek en Graaf Bernadotte, die dit ter plaatse heeft geconstateerd, zag hierop voorname- lijk zijn bemiddeling stuk slaan. Vooraleer daarom een hernieuwde poging tot bemiddelen met enig kans op succes kan worden ondernpmen, zal men de raad van Bernadotte om de Ver. Naties krachtig in te laten grijpen, zeker ter hand moeten ne men. Het ontbreken van een machts- apparaat in Lake Succes, dat de be- sluiten van de Ver. Naties kracht kan bijzetten, is reeds eerder als een grote fout in de organisatie van de Ver Naties gevoeld. Trygve Lie, de beijveraar voor een dergelijk UNO-leger, heeft tot nu toe weinig of geen steun van de zijde der deel- nemende landen ondervonden. Thans schijnen vooral Amerika en Enge land het in de Veiligheidsraad eens te zijn over de „strengere" maatre gelen, die. in de Palestijnse kwestie genomen moeten worden om einde- lijk eens tot een oplossing te gera- ken. Deze „strengere" maatregelen zul len voorlopig in hoofdzaak kunnen bestaan uit economische sancties van Engeland en Amerika, resp. op de Arabieren en Joden toegepast. Ibn Saoedi heeft in verband hiermee reeds aangekondigd, dat hij voor 't geval dat sancties worden opgelegd Hij tot annulering van de olie-con- cessies zal overgaan. Afgewacht dient te worden of de Anglo-Amerikanen met het oog op deze olie-concessies niet zullen trachten de beslissingen door de Ver. Naties te laten nemen, waar- door beide partijen misschien eerder tot de orde kunnen worden geroe- pen en tegelijkertijd niet in staat zullen zijn tegenmaatregelen te ne men. Bernadotte beschouwt zijn werk nog niet als beeindigd, doch eer hij weer kan bemiddelen, zal hem een concrete macht moeten gegeven word'en. Een stok, waarmee hij niet behoeft te slaan, doch terdege ach ter de deur moet kunnen rammelen. SIC TRANSIT. BEYROETH, 12 Juli (AP) Twaalf wolven hebben het dorp Hyata in het district Kersrowan aangevallen en vier kleine kinderen verslonden. Er werd een man gewond. De be- woners beschikten niet over wapens en moesten de beesten met stenen verdrijven. 79. De directeur van het Huis van Bewaring was geweldig kwaad; hij ging tegen de cipier te keer, die wist geen raad. Die stond voor zijn chef met een beteuterd gezicht; de direc teur ontwierp een radio-bericht. Dat moest terstond worden uitgezonden, in de hoop, dat de vluchteling weer gauw werd gevonden. En als er, zei de directeur, een journalist op komt dagen, om bijzonderheden over de ontsnap- ping te vragen, dan zeg je tegen die pers- muskiet: nadere bijzonderheden geven wij niet; dat brengt mijn reputatie maar in discrediet. Het is een beroerde zaak; ik ben er zenuwachtig van. En wat moeten wij nu met die Pinda- man? Die kunnen wij toch niet langer van zijn vrijheid bero:ven; die man is onschuldig, als wij hem kunnen geloven. Dat is zo, zei de direlteur, laat hem maar gaan, al staat de zaak mij helemaal niet aan. Maar breng die man eerst even voor, opdat ik hem voor de zekerheid nog even verhoor. Je kunt immers nooit weten, of hij misschien in het complot heeft gezeten? De cipier ging Mi Wong uit zijn celletje halen en die moest toen voor de di-' recteur zijn relaas nog eens herhalen. En of- schoon hij weer aardig stond te fantaseren, bleek de directeur zijn verhaal toch t,e accepte- ren. Hij zei tegen Mi Wong: jij kunt ons ver- laten, maar denk er om, wij houden je in de gaten. En als blijkt, dat je had een hand in dit spel, dan grijpen wij je ook en je gaat in de cel. Mi Wong maakte een buiging en zei: Goeden dag; ik sijn seer dankbaar, ik fer- trekken weer mag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4