Reorganisatieen huisvesting onderwijs m Fen opleidings-kopschool r Gemeenteraadszitting Mogeiijkheden VJ Internationale clubs te Noordwijk Marktberichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdog 15 Juli 1948 Registratie Londbouw- Pensioenfonds Orpheus" voor de radio Circus Strassburger in Alkmaar „Het Vicrde Beest" Onze agenda Alkmaar industriestad? Bergen aan Zee en de Wederopbouw R.K. Middenstand naar O. L. Vrouw ter Nood LAWNTENNIS 816 In de raadsvergadering van 21 Ausugtus '47 werd een bijzondere raadscommissie ge'instaUeerd, ter bestudering van de reorganisatle en de huisvesting van het onderwijs in Alkmaar; in deze commissie hadden zitting de raadsleden: mevr. J. Kommer-v. d. Zwaard, mej. R. Kamphuijs en de heren G. Hoytink, P. Groot, J. Mulder, G. v. Slinger- land, C Venneker en K. de Wilde. De commissie vergaderde 20 keer en heeft thans de Raad een uitvoe- rig rapport aangeboden, waaraan wy het volgende ontlenen. De belangrijkste kwestie was de organisatie van het openbaar I.O., die bij elke begroting ter sprake kwam; de critiek tegen de huidige organisatie was algemeen en hoofd- zakelijk gericht tegen het oplei- dingsonderwijs in zijn huidige vorm. De commissie wil breken met het systeem „opleidlngsscholen"; alle scholen moeten hun leerlin- gen kunnen afleveren aan het voortgezet onderwijs, dat zich naar het lager onderwijs behoort te regelen en niet omgekeerd. Eerst nadat het kind enige klas- sen gevolgd heeft, kan volgens de commissie bepaaid worden of het opieidingsonderwijs zal gaan ge- nieten Z\) concludeert dan ook, dat gebroken moet worden met het opieidingsonderwijs vanaf het eerste leerjaar, doch dat dit met het vijfde leerjaar moet beginnen. De commissie concludeert dan ook tot een opleidings-kopschool, welke opieidingsonderwijs geeft vanaf het 5de leerjaar. De commissie hoorde hierover verschlllende instanties; de afd. Alkmaar van het N.O.G. sprak zich tegen het plan uit; Volksonderwijs, de C.v.T. op het L.O en de Ouder- raad spraken zich niet uit en de meningen der hoofden van scholen waren verdeeld. Na een bezoek aan Almelo, waar reeds jaren een op leidings-kopschool bestond, hand, haafde de commissie haar stand- punt Nadien hield het hoofd van de opleidingsschool te Almelo voor de hoofden van scholen alhier een causerie over de resultaten van dit opieidingsonderwijs; nieuwe bespre- kingen met de ouderraad en ouder- commissies hadden tot resultaat, dat bleek, dat de ouders in meer- derheid opieidingsonderwijs van het eerste leerjaar af ongewenst achtten. De Commissie meent daarom, dat moet worden overgegaan tot de oprichting van een openbare school voor gewoon lager onderwijs, be- ginnende bij het vijfde leerjaar en voorts de klassen 6a en 6b omvat- tende, speciaal bestemd voor leer- lingen, die voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs zullen gaan genieten. De thans bestaande opleidings- schpol wil de commissie omvormen tot een niet-opleidingsschool, met dien verstande, dat de leerlingen van de vierde en vijfde klas aan deze school nog opieidingsonder wijs zullen ontvangen tot aan het einde van het zesde leerjaar, even- tueel met uitzondering van een zo- danlg aantal leerlingen als nodig is om de eerstbedoelde opleidings school tenminste tachtig leerlingen te doen tellen. De aanwijzing van leerlingen voor het vijfde leerjaar van de nieuwe opleidingsschool dient te geschieden na overleg tussen de be- trokken hoofden en de ouders, waarbij naar middelen moet wor den gezocht om het middelbaar on derwijs door kinderen, wier ouders dat niet zouden kunnen bekostigen, toch mogelijk te maken. Een psy- chotechnisch onderzoek acht de commissie bij aanwijzing van leer lingen voor de opleidingsschool zeer gewenst. De mogelijkheid moet voorts bestaan, een kind na het doorlopen van zes leerjaren aan een niet-opleidingsschool alsnog op de opleidingsschool te plaatsen Hieruit volgt, dat de z.g. brugklasse aan de school voor voortgezet ge woon lager onderwijs niet meer aan deze school gevormd zal wor den. Aan de opleidingsschool zou de commissie ook onderwijs in het Frans willen doen onderwijzen. Aan de hand van het tegenwoor- dige aantal leerlingen en van dat, hetwelk in de toekomst de open- bare lagere scholen zal bezoeken, acht de commissie het noodzakelijk, dat een nieuwe niet-opleidings school voor gewoon lager onderwijs wordt opgericht; deze zal 1 Augus tus '49 kunnen beginnen met de leerjaren van 1 t/m 4. zodat deze school na twee jaren tot een zes- klassige zal zijn uitgegroeid. De klassen 2, 3 en 4 zullen worden ge vormd uit de leerlingen der klassen 1, 2 en 3 van de Tesselschade- school; deze school zal op 1 Aug. '48 twee eerste, tweede, derde en vier de klassen tellen. De commissie acht het voorts ge wenst, bij aanvaarding van haar Het Landbouw pensioenfonds zal in werking treden met terugwer- kende kracht vanaf 1 Mei 1947. Dit zal mogelijk zijn, door storting van een bedrag van het Landbouwcrisis- fonds in de kas van het pensioen fonds wijl de Rijksbemiddelaars op genoemde datum nog geen toestem- ming konden geven tot berekening van de premie's, maar wel goedvon- den dat het fonds werd opgericht. Om na te gaan wie rechten kan loen gelden op het fonds, is het no- iig dat alle arbeiders en inwonende knechts worden geregistreerd. Zij die voor 1 Mei '47 invalide of bo- ven de 65 jaar waren behoeven zich niet te melden. Alle arbeiders boven de 17 jaar, werkzaam of werkzaam geweest in land- of tuinbouw of aanverwante bedrijven worden opgeroepen zich te melden op: Zaterdag 17 Juli a.s. te Alkmaar, Waagplein 40 tussen 2 en 6 uur n.m. Dit geldt alleen voor inwoners van Alkmaar. Er wordt verzocht mede te brengen: trouw- loekje en rentekaart. Daar alleen zij, die zich gemeld 'ebben in de toekomst recht heb- en op uitkering wordt aanmelding ringend aanbevolen. Het mannenkoor „Orpheus" komt oor de VARA-microfoon op Zon- iag 17 October a.s. des namiddags van 5 uur tot 5.15 uur. Gezongen worden: L.Orgue van L. de Rill4 en O bone Jesu van Palestrina. voorstel tot oprichting van een op leidingsschool vanaf het vijfde leer jaar, dat de gemeente in 7 wijken wordt verdeeld, waarbij een be- paalde school wordt aangewezen vooj. de kinderen, die in zo'n be- paalde wijk wonen. Gebrek aan schoolruimte Wat de huisvesting betreft, deze is in vele gevallen onvoldoende. De St. Joseph ULO-school aan de Nieuwlandersingel, de St. Willi- brordusschool aan de Molenbuurt, de R.K. School voor BLO aan de Oudegracht en Christelijke kleuter- school moeten zo spoedig mogelijk aan nieuwe schoolruimten geholpen worden. Het onderbrengen van leerlingen van laatstgenoemde school in een particuliere woning aan de Maclaine Pontstraa^ acht de commissie niet juist. Daar Alkmaar nog over enkele niet in gebruik zijnde lokalen in schoolgebouwen beschikt, valt naar de mening van de inspecteur van het L.O. op de bouw van een nieuw schoolgebouw voor het openbaar lager onderwijs voorlopig niet te rekenen. Op zoek naar andere mo- gelijkheden liet de commissie haar oog vallen op de z.g. nissen-hutten; tot toewijzing hiervan kpn echter niet worden overgegaan. De kosten van een door de directeur van Openbare Werken ontworpen .hou- ten hulp-gebouw waren zo hoog, dat de commissie meende geen voorstel tot aanschaffing van deze houten v noodgebouwen te moeten doen. Een bezoek aan de bouwkun- dige inspecteur te 's-Gravenhage bracht aan het licht- dat er de eer" ste vier a vijf jaar geen sprake zal zijn van een of meer nieuwe school gebouwen te Alkmaar en dat ook uitbreiding van scholen met een of meer lokalen vrijwel uitgesloten zal zijn. Ook de houten barakken aan de Westerweg kunnen voor dit doel niet beschikbaar worden gesteld. Daar de door de commissie gedach- te organisatie toch niet op 1 Aug. '48 zal ingaan, kan het huisvestings- probleem nader worden bezien. Mocht de Raad zich met het door de commissie voorgestelde plan tot oprichting van een nieuwe oplei dings-kopschool kunnen verenigen, dan geeft de commissie in overwe- ging in het gebouw Brillesteeg de Handelsschool, de school voor VGLO en de nieuwe opleidingsschool te huisvesten, terwijl de nieuw te stichten niet-opleidingsschool in een nieuw schoolgebouw, een barak of nood-schoolgebouw moet worden ondergebracht. De inspecteur voor het L.O. kan zich met de door de commissie voorgestelde organisatie verenigen. De commissie is er zich ten slotte van bewust, dat ook de uitbreiding van de BLO-school, de huisvesting eh uitbreiding van de nazorg voor BLO en de uitbreiding van het kleuteronderwijs om voorziening vragen, doch de finantiele toestand der gemeente en de gebondenheid aan van hogerhand gegeven voor- schriften maken de uitvoering van deze voorzieningen illusoir. Zoals we reeds medeaeelden, zal het circus Strassburger Zaterdag- avonu zijn eerste voorsteliing op het Canadaplein te Alkmaar geven en er vijf aagen toeven. Woensdag- middag om twee uur wordt de enige matinee gegeven voor de kin deren, waarin het gehele program- ma vertoond wordt. Het circus speelt thans te Zaandam op de Burcht, evenals overal met het grootste succes, en zal Zaterdagmor- ge.n naar Alkmaar komen per extra trein, die omstreeks zeven uur ar- riveert. Met het voortransport ko men onder meer de vier lange mas- ten mede, die, nadat alles is af- gemeten dadelijk onder leiding van Karel Strassburger worden opgezet hetgeen altijd weer een interessant gezicht is. Intussen komen de cir- cuswagens vanaf het station aanrij- den, worden de staltenten opge- bouwd en de stukken zeil uitgelegd, die. nadat ze aan elkaar zijn be- vestigd, het grote tentzeil vormen, dat daama wordt opgehesen, een schouwspel, dat de aandacht trekt van jong en oud. Nadat de piste is gelegd, wordt de manege gemaakt door de paar- denmensen. terwijl de iptussen aan- gekomen artisten hun garderobes in orde maken en hun apparaten in elkaar gaan zetten, hetgeen in verband met het risico nodig is. Ook de staltenten staan inmiddels reeds vol met Strassburger's die- ren, waarvan de 80 mooiste paarden van Europa in het diepe stro staan en er goed verzorgd uitzien, zoals trouwens alles in dit circus Strass burger. Goede wijn behoeft geen krans: Strassburger's reputatie is voldoende gevestigd en zonder twij- fel zal het circus enige dagen de grote magneet van Alkmaar en de verre omgeving blijken te zijn, te- meer, omdat het dit seizoen geen andere stad in Noord-Holland meer bezoekt. Als bijzonderheid kan nog medegedeeld worden, dat onder het bureaupersoneel van het circus zich nog een bewoner van Alkmaar bevindt en wel de heer Best, die reeds jaren bij het circus wilde werken en eindelijk vorig jaar de knoop door hakte. zijn burgerjasje aan de kapstok hing en circusmens werd. Hij zal in het bedrijf zijn sporen wel verdienen, daar hij een bijzonder accuraat en sekuur wer- ker is. Ondanks zijn drukke werk- zaamheden vindt hij echter nog ge- regeld tijd zijn verzameling van circusliteratuur en van allerlei cir- ■cusmerkwaardigheden uit te brei- den. Thans zal hij dus vijf dagen in zijn geboortestad Alkmaar verbli.i- ven en weer eens in zijn eigen mi lieu kunnen verkeren en in zijn eigen bed slapen. Zonder twijfel zal de aanwezig- heid van een stadgenoot in de ad- ministratie van het circus de band tussen de bewoners van Alkmaar en het circus nog groter maken. komt nu als toneelstuk Het succeswerk: „Het vierde Beest" van Pater Henri de Greeve komt nu als toneelstuk hier ter stede op 1 en 2 Augustus in het Gulden Vlies. Aanvang 8 uur. Het in ons land zo bekende ge- zelsehap „Willem Goossens Volks- toneel" heeft het alleen-opvoerings- recht verworven en zal ait stuk in grootse bezetting en geheel nieuw vervaardigde decors ten tonele brengen, terwijl diverse baten af- gestaan worden voor de bond zon der naam. Honderden malen droeg Pater Henri de Greeve zijn succes werk voor. Tienduizenden en nog eens tien-duizenden leefden diep ontroerd mee met dit machtige dra ma dat nu als toneelstuk gebracht door Willem Goossens Volkstoneel, nieuwe golven van ontroering in de zaal zal brengen. „Het vierde Beest" zal in promi- nente bezetting zeer zeker een nieu we tromftocht tegemoet gaan. De vele duizenden welke de voordracht hoorden zullen ongetwijfeld deze kans aangrijpen om het als toneel stuk te gaan zien, terwijl daarnaast de vele teleurgestelden eveneens 'n plaatsje machtig willen worden. De heer von Balluseck van het ..Handelsblad" schreef o.a., dat hij gaarne zag, dat dit stuk nog eens op de Nederlands planken door het beroepstoneel gespeeld zou worden. Dit gaat nu gebeuren door Willem Goossens Volkstoneel met voile in- stemming van de auteur Pater Henri de Greeve. Van de uitgebreide rolbezetting noemen wij o.a. dat de rol van „Kurt Lody" gespeeld zal worden door de eminente acteur Willem Goossens, die van Heinrich door Andr4 van Dijk en van Levisson door Heddy Bouber. De regie is van Willem Goossens naar gegevens van Pater de Greeve. Verder wer ken mee: Cilly Bach, Bram Bouke, Teddy Goeth, Jan Kelly, Joh. Fi scher Jr., Ben BieleSmit, John de Geest en vele anderen. Het zal een onvergetelyke avond worden. Men voorziet zich vooral tijdig van plaatsen op de bekende adressen en tijdens de bespreektij- den aan de zaal. Onze conega van het Vrye Volk, die zich Waegpraeter noemt, heeft wat we onder mekaar noemen „ge- hapt" op onze nabeschouwing over de verkiezingsuitslag, waarin wij ae samenstelling van een rechts college na de gemeenteraadsver- kiezingen van 1949 tot de mogeiijk heden rekenden. Het houden van dergelijke be- schouwingen noemde Waegpraeter een onschuldig vermaak in kom- kommertijd, maar op onze conclu- sie, dat een rechts college als de KVP de tien raadszetels haalt mogelijk zal zijn, knoopt hij zijn eigen conclusie vast, dat „er in de kringen van de progressieve pro- grampartij", die de KVP heet te zijn over dergelijke mogeiijkheden wordt gedacht. Nu het toch komkommer- tijd is, willen wij er nog wel iets van zeggen. Wij zien niet in, hoe de KVP niet een progressieve programpartij kan zijn en tegelijkertijd de moge lijkheid van een rechts college on der de ogen kan zien. Men moet met alle mogeiijk heden rekening houden, ook met de mogelijkheid, dat de stemverhou- ding in een college, waarin een PvdA-burgemeester de leiding heeft wel eens teveel invloed aan een minderheid zou kunnen geven. Dat het college na de gemeente- raadsverkiezing van 1949 weer uit twee wethouders van elk der thans samenwerkende fracties zal bestaan geloven wij niet; er zal een andere combinatie gevormd moeten wor den en het lijkt ons helemaal niet uitgesloten. dat de partijen Cop een na). die nu niet in het college vertegenwoordigd zijn, dan 66k een stem in het kapittel zullen krijgen. Wie die andere fracties dan als wethouder naar voren zullen schui- ven. laten wij vooralsnog in het midden, maar als wij terugdenken aan het college van de noodraad, waarin de heer Hoytink als wet houder een uitstekend figuur sloeg dan zien wij niet in, waarom een college, waarvan deze heer Hoytink deel zal uitmaken, niet progressief kan zijn. Men moet zich niet te gauw het monopolie van progressiviteit aan- meten en voorts bedenken, dat in ons stedelijk bestuur de verhoudin- gen enigszins anders liggen dan in de landelijke politiek. Men kan be- zwaar maken tegen opneming van de A.R. in de regering en toch geen bezwaar maken tegen samenwer- king met een A.R.-wethouder in 'n college van B. en W. Deze samen- werking zien wij althans liever dan een samenwerking met commu- nisten, waartoe in verschillende gemeenten PvdA-fracties zich des- tijds hebben laten verleiden. Fr. O. SOLDATEN AMUSEREN ZICH Een groot gedeelte van de in Alkmaar gelegerde militairen, die overdag in de Wieringermeer oogst- werkzaamheden verrichten, amu- seerde zich gisteravond in 't Gul den Vlies, waar de Toneelgroep K.K.G.S. samengesteld uit militair en burger personeel, werkzaam bij het Hoofdkwartier van de Generale Staf te Den Haag een blijspel op- voerde. De avond was mede bedoeld als contactavond tussen militairen en burgerij en kan in dit opzicht geslaagd heten, want d« zaal was voor de helft gevuld met militairen en voor de helft met burgers en burgeressen van Alkmaar. De Garnizoenscommandant gaf van zijn belangstelling blijk, evenals de aalmoezenier van het kath. mil. tehuis. Het toneelgroepje, dat een detec- tive-spel „Dicky" van Paul Armont opvoerde, heeft eer van zijn werk gehad. De aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd, zowel met de aardige intrige als met het uitste- kende spel; vooral de rol van Dicky was bij Pirn de Groot, die de regie voerde, in goede handen. Ook de eigen decors, ontwerp P. de Groot, droegen bij tot het succes van de opvoering. Wij zullen er ons van onthouden alle spelers in onze beoordeling te betrekken; er waren goede en min- der-goede krachten, doch het ge heel mocht er wezen. De RAO kan op een geslaagde contactavond te- rugzien. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Jacobus, A. P., z. v. A. J. Deen en A. Bakker; Hendrikus T„ zoon van T. J. Meurs en J. M Willekes; Alexander P. M., zoon van A. Souverein en A. Ba- rendsen. Gehuwd: Petrus J. F. Blankers en Christien G. A. van Hoeve; Willem Kwak en Trijntje M. Vloek; Johan nes H. J. Revers en Amalia Kovacs. LEVE DE MUZIEK B. en W. stellen de raad voor aan de vier muziekverenigingen een subsidie van f 250.per korps te verlenen. Voorts vraagt het college 'n cre- diet van f 20,000.— voor de aan schaffing van een propaaninstalla- tie voor de fabricering van blauw- watergas aan de gem. gasfabriek. VICTORIA: „Voor beulen geen genade". 18 jaar. HARMONIE: „Paul Vlaande- ren trekt van leer" CINEMA: „Ergens in China" 18 jaar. A.B.T.: „Rin Tin Tin als de tective", 14 jaar. APOTHEKEN: Schouten— Oele, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindengracht 43, telef. 3916. Vandaag: S tot Smit Morgen: S van Smit af tot einde letter S. Over dit onderwerp en de daar- mee samenhangende problemen sprak dezer dagen, de heer Ir. Knol, directeur van Openbare Werken voor de Katholieke Middenstanders. Nadat de Voorz., de heer F, Put- man, met een woord van w'elkom de bijeenkomst had geopend, her- dacht de vergadering het onlangs overleden lid, de heer A. Overtoom. Vervolgens las de Voorz. een schrij- ven voor van de hr. Goes, waarin deze bedankte voor het lidmaat- schap, wegens uittreden uit z'n zaak De Voorzitter stond even stil bij dif feit en memoreerde in het kort het vele en belangrijke werk, dat deze pionier van de Middenstand heeft verricht. Wanneer wij bedenken, dat de heer Goes sinds 1918 op de bres heeft gestaan voor de belan- gen van onze Middenstand, valt het niet te verwonderen, dat hij deze avond werd benoemd tot erelid. Een onderscheiding, waarvoor de heer Goes met een kort woord dankte. Hierna was het woord aan de heer Knol, die in een vlotte cause rie de industrialisatie van onze stad besprak. Allereerst gaf hij een overzicht over de uitbreidingsmoge- lijkheden. De uitbreiding geschiedt volgens een vast plan, dat om de 10 jaar wordt herzien Dat ook hier de verkeersproblemen' een grote rol spelen is begrijpelijk. Ook de ver- betering van de bestaande toestan- den is een punt, waaraan voortdu- rend aandacht wordt besteed. Spre- ker herinnerde aan het Tunnelplan bij de Bergerweg en de vernieuwing der Friese Brug. De industrialisatie is niet slechts een probleem van deze tijd, doch wel wordt er de laatste tijd meer aandacht aan be steed. Ook onze gemeente wijdt hieraan aandacht en zo is in de Huiswaarderpolder een industrie- terrein aangelegd, waar de fa. Co- tiijn reeds een fabriek voor hout- vezelplaten heeft opgericht In de toekomst zal dit terrein worden voorzien van een spoorwegaanslui- ting. Ook heeft men plannen voor de bouw van een Industrieflat naar Engels voorbeeld. Momenteel wordt hiervoor door de Kamer van Koop- handel een enquete ingesteld. Wan neer deze gunstig uitvalt, zullen de plannen nader worden uitgewerkt. Ook het uitbreidingsplan Overdie en Achtermeer was een punt van bespreking. Hier zal o.m. een ha- venmond worden aangelegd voor schepen t/m 1000 ton. Vervolgens ging de spreker in op de mogeiijk heden tot bouw en verbouw. Hij belichtte de grote moeilijkheden, die een snelle voortgang dikwijls nog onmogelijk maken, o.m. de mate- riaalpositie en vooral de bep -kin- gen, die van hogerhand word op- gelegd. Dat deze lezing met grote inte- resse werd aangehoord, bleek o.m. uit de vele vragen die werden ge steld en die door de heer Knol wer den beantwoord. Met een woord van dank sloot de heer Putman de vergadering, waar bij nog lang niet alle Kath. Mid denstanders aanwezig waren. Had den zij geen belang bij dit belang rijke onderwerp? EEN VLOT GEZELSCHAP Dinsdagavond omstreeks kwart over elf werd melding gemaakt, dat een luxe auto tegen een der leuningen van de Texelse Brug was opgereden. En inderdaad was dit zo. Op de brug stond een zwaar beschadigde auto, die een van de ijzeren palen van de brug totaal had afgeknapt. Het vreemde was echter, dat er geen enkel lid van de bemanning te vinden was. Intussen pikten twee surveille- rende agenten in de Spoorstraat twee dames en een heer op, die blijkbaar iets anders hadden ge- dronken dan een glaasje melk. Bij ondervraging bleek dit juist te zijn, terwijl bovendien kwam vast te staan, dat dit drie schipbreukelin- gen waren, die met de auto op de Texelse Brug wareft gestrand. De vierde van dit illustere stel was al vast naar huis gegaan, omdat er toch niets meer te redden was. Thans werd hijechter van huis gehaald en nu bleek, dat deze vierde man de chauffeur was ge weest, hoewel, hij geen rijbewijs had. Aanvankelijk werden zij alle vier ingesloten, maar later moch- ten twfee „dames" en een „heer" naar huis gaan. De chauffeur moest blijven om rustig te kunnen na- denken over zijn zondig leven. Vermoedelijk zal de penintentie niet mals zijn! DR. VAN HILTENFONDS In een dezer dagen gehouden vergadering van de Langedijker commissie van het dr. van Hilten- fonds werd een loting gehouden, om te bepalen uit welke gemeenten dit jaar een kind gedurende zes weken voor rekening van het dr. van Hiltenfonds naar een herstel- linsgoord zou gaan. Verleden jaar zijn twee kinderen, een uit Alk maar en een uit Broek op Langen- dijk, uitgezonden. Ditmaal zullen Den Helder en Koedijk een kind mogen aanwijzen Wij vestigen gaarne even extra de aandacht op dit ter nagedach- tenis van de bekende kinderarts gestichte fonds. Versterking vande geldmiddelen zou het mogelijk ma ken, nog meer kinderen tot herstel van gezondheid naar een vacantie- kolonie te zenden. De plaquette met de beeltenis van dr. van Hilten, aangebracht in het consultatiebureau voor zuige- lingen aan de Gasthuisstraat te Alkmaar, is te bezichtigen op Vrij- dag 16 Juli van 4 tot 5 uur. Onge twijfeld zullen velen van deze ge- legenheid gebruik maken. DRIE EERSTE PRIJZEN EN EEN WISSELBEKER Op de tentoonstelling van de Ban-1 ketbakkerijschool St Nicolaas, te Amsterdam, onder leiding van broe- der Dalmatius, behaalde onze stad genoot Jan de Vries drie eerste prij- zen en een wisselbeker. Er waren 250 inzendingen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren Albertus J. B., z. van A. J. Beemsterboer en C M. Punt; Gerrit, z. van G. van Thiel en J. M. Verstraten. Gehuwd: T. Hooiveld en A. W. G. de Groot; F. Bakker en E. Veldhuis; Ja P. Bos en J. van Dorth. ZWERM BIJEN Op een zonnescherm in de Hout- til zette zich gisterenmiddag een grote zwerm bijen neer. De politie waarschuwde een bijenliefhebber, de heer Nouwen, van de Stations- weg die er na veel moeite in slaagde, de zwerm in een korf te bergen. BUS RAMT AUTO Op de Kennemerstraatweg reed 'n autobus gisterenmiddag op een ge- parkeerde personenauto. Beide voer- tuigen liepen schade op. De bus, met veel passagiers, kon na 35 min. de reis naar Haarlem voortzetten, maar niet dan nadat de chauffetir 'n procesverbaal had gehad. HET SCHOT IN DE NACHT In de Uittenbosstraat klonk van- nacht een schot! Er had wel geen moord plaats, maar toch werd er „iemand" afgemaakt en wel een..:. poes. Het beest was door een hond zodanig toegetakeld, dat een politie- man het dier uit zijn lijden meende te moeten verlossen, door het met een revolverschot af te maken. MOEDER IN ANGST 't Was een hele opschudding op de Lindelaan Dinsdagmiddag. Een moeder was met haar tweejarig kindje even naar bakker v. d. Pol gegaan. Zij liet het kindje buiten spelen, toen zij de winkel inging, maar groot was haar schrik, toen de kleuter onvindbaar was, toen zij de winkel uitkwam. Zij zag het stille water van het grachtje en vreesde het ergste. Politie werd gealarmeerd en onder grote pu- blieke belangstelling werd er door Hermandad tergend langzaam ge- dregd. Ieder ogenblik dacht het publiek langs de slootkant de sen- satie te zullen beleven, totdat er een zucht van verlichting opging: de kleuter was terecht, was 'n straatje omgegaan, terwijl moeder in de hakkerswinkel stond. DE VLAGGEN UIT EN BLOEMEN Gister is op deze plaats verzocht de vlaggen uit te steken wanneer er buurt- of straatbewoners uit In die repatrieren. Namens de mede-parochianen zorgen afdelingen van Katholiek Thuisfront voor een bescheiden bloemetje, op tijd bij de gelukkigen bezorgd. Kost niet Veel? Per stuk niet. Maar wist U dat bijv. van de 24 Alkmaarders aan boord van de „Indrapoera" er twee derde, dat is zestien man, katholiek zijn? Dat Is maar een schip! U weet toch de adressen van de Thuisfronters? Kijkt U anders even in de onvol- prezen Gids voor Katholiek Alk maar of deponeer uw bijdrage on der couvert in de bus van uw pas- torie; de Zeer Eerw. Pastoors zor gen dan wel dat al die bijdragen bij de penningmeester van de be- treffende afdeling terecht komt. En wat kunnen we. allem'aal samen, veel mooi werk doen. NOG EENS DE VISSENDE BELGEN De commandant van de Waterpo- litie, die kennis genomen had van ons bericht over de vissende Belg, deelde mede, dat nqch hij, noch een van zijn ondergeschikten Zondag op of nabij de Hoornses Vaart had ge- surveilleerd en geen Belgen verba- liseerd hadden, die zonder snoek- vergunning aan het snoeken waren. Het verhaal, dat wij uit vissers- kringen ontvingen, berust dus blijk baar op visserslatijn. Aan de wa- terpolitie, die verzekerde ook te gen buitenlanders soepel op te tre den, bieden wij daarom onze ver- ontschuldigingen aan. GESLAAGD Voor het op 13 Juli te Alkmaar gehouden examen voor „Verlich- tingsteehniek" slaagden de volgen de electro-technische installateurs uit Alkmaar: Joh. Besteman, H. Meiman, G. L. Paleari, G. Pedroli, H. W. van Til ,P. J. van Kessel te Limmen, P. Zwaag te Heiloo. De heren vertegenwoordigers: D. Koe- lemey te Heiloo, P. Lely te Alk maar en C. de Wild te Alkmaar. Van de electro-technische groot- handelaren resp. firma Rolff, firma Schuurman, firma de Wild, alsme- de de heer N. W. Lindemans, tech- nisch ambtenaar der Gemeente Lichtbedrijven. OPENBARE VERKOPING „DE KORENSCHOOF" SCHERMER Gisteren had ten overstaan van de notarissen E. Scheltinga, W. Rutgers en Mr. de Gelder te A'dam en D. Kruimel te Oterleek de openbare verkoping plaats van de boerenplaats met bouw- en weiland „De Koren- schoof" aan de Noordervaart te Stompetoren. Koper werd voor de maximumprijs van f54.000.de tegenwoordige pachter H. Schoe- huys. BERGEN. Het zal voor menig- een nog als de dag van gisteren in zijn geheugen liggen, dat burge- meester dr. W. Huygens de eerste spade in de grond stak om daar- mede het sein te geven voor de wederopbouw in Bergen aan Zee. Deze week waren de tastbare re sultaten voor een ieder aanwezig, want een nieuwe weg is voor het verkeer officieel opengesteld. De belangstelling voor deze gebeurte- nis was groot en velen hadden van hun interesse blijk gegeven. Behal- ve de burgemeester en de leden van het gemeentebestuur van Ber gen zagen wij nog het VVV-bestuur het bestuur van Paal 33, de heer Groenewegen, supervisor, de heer De Vassy, direrteur van het Streek- bureau Noord-Holland West, de heren Klos en Van Duyn, resp. aannemer en uitvoerder van het werk en tot slot de oud-burge- meester, de heer Jb. van Reenen. Na een dankwoord van burge meester Huygens aan al degenen, die hun medewerking bij de tot- stand-koming van dit werk had den gegeven. knipte de 7 maan- den oude Lenie Zeiler het lint door waarna mevr. Zeiler met haar dorhtertje als eerste de nieuwe Zeiler-boulevard betrad. Tegelij kertijd lieten ongeveer 120 kinderen een ballonnetje opstijgen, hetgeen een aardig schouwspel was in dit stralende zonnetje. Aan de ballon- nen zijn kaartjes met naam en adres gebonden en diegeen, wiens ballon het verste wegkomt, krijgt nog een aardig prijsje. De heer Berkhouwer, voorzitter van Paal 33, bood de gemeente namens zijn vereniging een electri- sche klok aan, welke door burge meester Huygens dankbaar werd aanvaard. Hierna spraken nog de heer Roggeveen namens de VVV en de heer De Vassy. De kinderen hadden 'smorgens al feest gevierd, dank zij het uit- stekende werk van de dames Grondsma-Blaauw en Smid-Haas- broek en het bestuur van Paal 33. Voor de jeugd trad op professor Remidol met de nodige goochel- trucs. De poppenkast deed het overige, samen met de nodige ver- snaperingen. Ruim 900 deelnemers De R.K. Middenstandsvereniging van het bisdom Haarlem heeft j.l. Woensdag zijn grote bondsbede- vaart gehouden naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Onder leiding van de bondsdirec- teur, de heer Jan Bakker, hebben ruim 900 leden aan deze pelgnms- tocht deelgenomen. De Hoogmis werd met intentie voor het geeste- lijk en stoffelijk welzijn van de ka- tholieke middenstand, opgedragen in de grote kapel. Celebrant was Rector J. Kraakman, die werd ge- assisteerd door dr. F. Holthuisen en Rector C. Klaver, resp. diaken en sub-diaken. Rector Kraakman hield de preek en wilde de bondsbedevaart van de katholieke middenstanders zien als „een dagje naar Moeder". „Als je getrouwd bent", aldus de Rector, ,.en je hebt het ouderlijk huis verlaten, dan zijn er ogenblik- ken in je leven, dat je zo intens verlangen kan om eens even naar moeder te gaan. Een dagje eruit om je weer eens echt kind te gevoe- len- J V Vandaag zijn we zo n dagje bij ons aller Moeder en we hebben onze verbeelding thuisgelaten om als kinderen te luist?ren naar Haar stem. Haar krachtig voorbeeld leerde ons te eten van de Goddelijke spij- zen, te spreken in de tale Gods. Zij leerde ons lopen op de smalle maar rechte weg. die voert naar de he- mel en tenslotte onderwees Zij ons in mededeelzaamheid en liefde". Tijdens de kruisweggebeden werd door kapelaan W. Grimbergen bij de Xllde statie een preek gehou den. Voorts vond opdracht plaats van de bond aan het H. Hart van Jezus. Te drie uur werd een solemneel Lof gecelebreerd gevolgd door een processie, waarmede de plechtig- heden werden besloten. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat het op de eerste dag van het tournooi tussen de internatio- nale clubs van Frankrijk, Belgie, Amerika, Engeland en Nederland, dat deze week op de banen van de Noordw. Sportvereniging te Noord wijk wordt gespeeld, nog droog zou worden. Gedurende de gehele och- tend was de regen in stromen ge vallen. Plotseling echter, het liep tegen het aanvangsuur, brak de lucht en drie kwartier later waren de banen droog Begonnen werd met het eerste enkelspel van de wedstrijd Nedei- land—Belgie tussen de Australier Bromwich, het erelid van de Ne- derlandse I. C. en de jeugdige Bel- gische no. e6n Washer. Het is een goede wedstrijd geworden. Maar toch met minder vaart en minder brillante ogenblikken dan we ver- wacht hadden. Beide spelers heb ben ongeveer hetzelfde speltype: weinig harde slagen, veelvuldig toe passen van dropshot en stop-volley. Bromwich slaat zijn backhand bijna altijd met twee handen, hetgeen iet- wat onbeholpen aandoet, maar een zeer harde en lastig terug te spelen bal oplevert. Snel scoorde de Wim bledon-finalist zijn punten en kwam hij op 30. Washer liep daarna nog even in tot 32, maar toen vond Bromwich het genoeg en nam bin- nen een kwartier de set (62). De tweede set was hieraan ongevter gelijk: 6I. Het tweede enkelspel, dat tussen Van Meegeren en Van den Eynde, had een heel wat levendiger ka- rakter. Er zat vaart in het spel en met zijn prachtig beheerste back hand kon de Nederlander zijn te- genstander herhaalde malen passe- ren. De partijen wogen in de be- ginne aardig tegen elkaar op. Na 4_4 won de Belg de eerste set met 46. In de tweede set leek Van Meegeren beter ingespeeld zijn backhand was nog gevaarlijker dan in de eerste set. Op 53 en twee set points nam hij zijn kans (63). In de beslissende set was Van den Eynde nergens meer. Regelsaatig voerde de Nederlander de stand op en won tenslotte "de set met 60. De aantrekkelijkste partij van de middag werd gespeeld door de dub- bels van Nederland en Belgie, Van Swol en Rinkel tegen Washer en Van den Eynde. Uitstekend afmaken van Rinkel, goed serveren en harde dodelijk geplaatste smashes van Van Swol vormden een combinatie. waartegen de Belgen met taai verdedigen en goed plaatsen aardig stand hielden. Binnen korte tijd hadden de Neder- landers een 5—2 voorsprong. Het werd nog 54, maar toen werd v. Swol's service de Belgen echter te machtig en zo ging de set naar Ne derland (64), Ook in de tweede set ontbrak het niet aan spannjng. De Belgen konden op 45 komen. Rinkel's service-game bracht de stand weer gelijk, waarna ook de service van Washer werd doorbro- ken (65). Ongelukkig voor het Belgische paar was het thans Van Swol's beurt om te serveren, een gelegenheid waarvan de Nederlan der op de bekende wijze meedogen- loos gebruik maakte. Intussen werd een dubbelspel ge speeld voor de wedstrijd Nederl.- Engeland. Het „Engelse" paar Stur- gess (Zuid-Afrika) en Harper (Au stralia) was te sterk voor de Ne- derlandse combinatie, bestaande uit Van Meegeren en Bromwich. Van Meegeren viel in dit gezelschap wel wat uit de toon en hoe Bromwich zich ook inspande, tegen het wer- kelijk schitterende spel van Stur- gess en Harper was niet veel in te brengen en op overtuigende wijze met 62, 6—1 kwam de overwin- ning aan Engeland. ALKMAAR, 14 Juli. Andijvie 1219. Postelein 16—42. Worteltjes 1633. Tomaten 6286. Groene kool 22—30. Aardbeien 2.10—3.90. Rode kool 511.50. Rabarber 515. Uien 6—22. Bieten 6—19. Bessen 62—86. Sperciebonen 1.691.86. Stamsnijbo- nen 901.26. Bloemkool la 6082. Id. 1 40—55. Id. 2 15—25. Komkom- mers 515. Worteltjes 1726, Ra- dijs 7. Selderie 25. Selie 25. Sla 2—5. Aardappelen groot 7—11.50. Id. klein 46.50. GR'OOTEBROEK, 14 Juli. To taal aangevoerd 600.000 kg. Eerste- lingen 10.70—12. Id. groot 8.30—9.60. Id. klein 3.906. Rode eerstelingen 1212.40. Blauwe eigenh. 10.50— 11.80. Blanke eigenh. 9.6010.70. Bintje 8.108.40. Koopmans blauwe 11.20. IJselster 10. Rode kool 5. AVENHORN, 14 Juli. Aange voerd 75.450 kg aardappelen. Grote Schotse 8.108.50. Drielingen Schot" se 4.705.30. Eigenheimers 11.20 12.20. Tuinbonen 2123 per 100 kg, aanvoer 120 kg. Slabonen 134—134 per 100 kg, aanvoer 20 kg. SCHAGEN, 15 Juli. Op de vee- markt van hedenmorgen werden de volgende prijzen genoteerd. biggen 3565, bokken 15, jonge hanen 0.40 —0.50. grotere hanen 1.60, oude kip- pen 4.00, jonge konijnen 1.502; oude konijnen 78, luxe paarden 800, werkpaarden 400700, vette koeien 550750, geldekoeien 3.50 475, schapen 60—80, lammeren 30 40 gld. NOORD-SCHARWOUDE, 15 Juli. 134000 kg aardappelen 7.309.30, drielingen 34.90, rode eerstelingen 10.20—12.30, bl. eigenh. 9.60—11,60, eigenheimers 12.80—14.50, 52000 kg witte kool 9.4015.10, 2500 kg groe ne kool 21.5023.70, 4700 kg gele 6.909.50, 800 kg bloemkool I 49 kool 1520.040, 1200 kg rode kool 50, 500 kg tuinbonen HO24.80, 35 kg slabonen 152. PURMEREND, 14 Juli. Schot se muizen 711. Blauwe eigenhei mers 12. Bevelanders rode 12. Schot' se muizen 3.507. Slabonen z. dr. 1.351.65. Stamsnijbonen 851.15. Tuinbonen 2131. Peulen 41. Dop- erwten 1872. Blauwe blauwschok- kers 3669. Komkommers 816. Tomaten A 77. Bloemkool 876. Rode kool 69. Savoye kool 21. Gr. kool 16. Spinazie 43. Sla 24. An dijvie 414. Rabarber 48, Rode bieten 813. Bospeen 1624. Uien 1427. Rode aalbessen 4586. Zw. bessen 90. Klapbessen 1854. Per- ziken 1832. Frambozen 801.20. Aardbeien 22.20. Druiven Fran- kenthalers 2.55. De

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2