DWAZE ANNE INDONESIA KERNPROBLEEM BIJ DE KABINETSFORMATIE Twee bijeenkomsten van het jubilerende Wit-Gele Kruis Op de drempel van de Alpen RADIO Maar dan is er de sociale en economische politiek Vijf ministers bijeen J Zei U iets? Saamhorigheid tussen verpleegters Opvoeding van het kind Wot zal Bartali vandaag doen? Nationale koopvaardijweek De bonnenlijst De officiele cijfers Aardse goederen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdog 15 Juli 1948 PAG. 3 NIEUWE BONNEN VOOR CONSUMENTEN- CREDJET Inleidingen voor, zusters en plaatselijke besturen In Utrecht herdenkt het Wit-Gele Kruis zijn vijf-en-twintig-jarig bestaan. De verpleegsters, die in het gehele land werkzaam zijn, waern voor deze herdenking naar de Domstad gekomen. TOUR DE FRANCE programma Bataljon „Friesland" in Nederland terug HOOG WATER bij Nijmegen en Deventer Straalvliegtuigen over oceaan Zij verdedigde haar man... Drie mosquito's neergestort Proces tegen Hitler in MUnchen begonnen „De Zilveren Schelp" in aanbouw Britse Dakota boven zee verongelukt Documentaire film over Walcheren UITSTAPJES GEORGANISEERD FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN A AN EEN BESCHOUWING van onze parlementaire redacteur in den Haag, welke deels door de feiten is achterhaald, ont- lenen wij, dat men zich verschillende mogelijkheden kan den- ken, die de indrnk zouden kunnen wekken, dat de formateur aan handen en voeten gebonden is. Ogenschijnlijk is dat zo, maar toch blijft hij een dit keer wel zeer eigenaardige troei in de hand houden. De sterkte van de deelnemende partijen afzon- derlijk is gezamenlijk haar zwakte. Waar de politieke figuur im- mers zo ligt, dat alleen in de hoek van K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. en V.V.D. een oplossing kan worden verkregen, torsen deze par tijen in wezen al blj voorbaat de verantwoordelijkheid voor de oplossing van het Indonesische vraagstuk. Zeker, men kan zijn positie zo voordelig mogelijk trachten uit te buite^, maar uiteindelijk klemt de noodzaak om het eens te worden, Langdurige kabinetscrisis, extra- parlementaire regeringen zijn nooit bevorderlijk voor 's, lands welzijn in de huidige situatie zouden zij echter niet minder dan een ramp betekenen. De oplossing van de Indonesische kwestie verkeert in een beslissend stadium. Er is veel gedokterd, er zijn veel teleurstellingen geweest, invloeden van buiten hebben meer- dere malen een spaak in het wiel gestoken. Desondanks liggen de Uniebouwstenen gereed, een vaar- dige en krachtige hand zal ze nu echter moeten verwerken. Zou dit nog lang traineren, dan bestaat het ontzettende gevaar, dat er 'n bouw- sel ontstaat waaraan wij geen deel meer hebben. Dit gevaar doemt achter deze kabinetsformatie op en het is dit gevaar, waarnaar de for mateur kan wijzen, wanneer de voor deelneming voorbestemde partijen zouden weigeren om water in de wijn te doen. Geeft deze overweging reden tot vertrouwen in het uiteindelijke re- sultaat de weg naar het compromis zal onderwijl nog een zeer moeilijke zijn. Ten aanzien van Indonesie zullen de opvattingen verenigd moeten worden van een v. d. Goes van Na- ters, van Romme, van een Oud en (of) Tilanus. Zoals men weet heeft een PvdA vrij losse opvattingen over het Unieverband, prof. Romme stevige, terwijl* de oppositie zich maar moeilijk kan losmaken van het koninkrjjk oude stijl. En heeft men dan een compromis geyonden, dan komt nog de grote vraag aan de orde wie er aan Overzeese Ge- biedsdelen moet gaan regvnen. Een Romme zou behalve voor de KVP wellicht ook voor een derde partij aanvaardbaar zijn. Hoe staat het echter met de PvdA? En omge- keerd zou een Joekes ter andere zijde weer bezwaren ontmoeten. 't Is niet zo onbegrijpelijk,. dat men gezien deze tegenstellingen met een Maandag a.s. komen de vijf minis ters van Buitenlandse Zaken, die de consultatieve raad van de West- Europese Unie vormen, in onze re sidence bijeen. De huidige internationale toestand en hiermee nauw verbonden de col- lectieve actie zullen zeker een eer ste'punt van bespreking uitmaken. Vooral nu het duidelijk is, dat na de conferentie van Londen, tijdens welke de voorstellen voor West- Duitsland werden opgesteld, de Russen hun blokkade-politiek zijn begonnen, om op deze wijze de ge- allieerden voor de keus te stellen hun posities in Berlijn te verlaten of hun West-Duits plan op te ge- ven, krijgt deze eerste zitting van de West-Europese consultatieve raad een belangrijker betekenis dan die van een driemaandelijkse routine- bijeenkomst. Het heeft er de schijn van, dat Rusland door blijft gaan in Berlijn een negatieve houding aan te ne- men, die de geallieerden op de duur kan nopen voedsel door middel van gewapende convooien naar hun sec- toren te vervoeren, ook'al kan men uit het plan van de Engelse ,rege- ring, handelsvliegtuigen voor het vervoer door de lucht te charteren, concluderen, dat de geallieerden 'n dergelijk gewelddadig optreden zo lang mogelijk willen uitstellen. Inzake Palesti- na heeft Ame- rika de eerste stap gezet om in de Veilig- heidsraad tot een resolutie te komen, die een gewapende Interventie als enige op lossing van het probleem voor- schrijft. Deze twee aspecten van de bui tenlandse politiek plaatsen het in terim-rapport, waarin de militaire commissie aan de Amerikaanse re- gering advies uitbracht over de plannen voor de verdediging van de vijf West-Europese landen. in een bijzonder licht. De consultatie ve raad zal over de militaire steun- van Amerika uitvoerig van gedach- ten wisselen en het is niet uitge- sloten, dat de mening der vijf lan den in een al of niet geheim docu ment worden samengevat, om aldus Amerika reeds een beeld te geven van de militaire behoeften der lan den en de wijze. waarop de West- Europese verdedigingsplannen met Washington en Ottawa kunnen worden gecoordineerd. Ook zal de verhouding van een Europees verdedigingssysteem, ge- orienteerd op de Westerse Unie, tot andere regionale groeperingen, met name van de Scandinavische lan den. bestudeerd dienen te worden. Het ligt verder voor de hand, dat de vraagstukken op economisch ge- bied door de Westerse Unie zoveel mogelijk aan de organisatie voor Europese economische samenwer- king worden overgelaten. Ter behandeling van sociale aan- gelegenheden zal door de consulta tieve raad een permanente commis sie worden ingesteld. Zo zal de agenda voor a.s. Maan dag dergelijke proporties aanne- men, dat afhandeling binnen de tijd van twee dagen o.i. onmogelijk is. Slechts een uitvoerige gedachten- wis^eling kan die eenheid bevorde- ren, welke nodig is om de Westerse Unie de kracht te geven, nodig om het gestelde doel, economisch her- stel en beveiliging tegen agressie, te bereiken. Als zodanig zal Den Haag de vol gende week in het middelpunt van de internationale belangstelling ko men te staan. Sic transit c HET WERELD- GEBEUREN comprimis van een figuur uit de ambtelijke sfeer komt aandragen. Wij houden voor een dergelijke op lossing eerlijk gezegd ons hart vast. De te volgen lijn ten aanzien van Indonesie moet een duidelijke zijn. En om deze te krijgen is een krach tige, wijze persooonlijkheid nodig. Daarnaast zal de onderlinge strijd echter niet alleen over Indo nesie gaan. Er is ook de sociale politiek en zoal niet de geleide economie dan toch een politiek, die ordenend wil optreden, ook op het economisch terrein. Ook hier liggen de opvattingen van een v. d. Goes, Romme, Oud en Tilanus een stuk uit elkaar. Daarnaast klemt nog, last not least, de verdeling van de portefeuilles. Wil de WD beslist Oud een plaats bezorgen? Dit zou voor de PvdA weer een zeer bitte- re pil zijn. Ook is het nog geenszins zo zpker dat de oppositie genoegen zou nemen met een vakministerie. Berust het gerucht op waarheid, dat de CHU en de VVD besloten hebben of slechts tesamen of niet aan de regering deel te nemen, dan zou dit erop kunnen duiden, dat zij zich zo duur mogelijk willen ver- kopen. Dit alles overziende zou ons hart angstig kunnen kloppen ten aanzien van een mogelijk resultaat en het is dus goed om nogmaals te bena- drukken, dat hoe grqpt de tegen stellingen ook mogen zijn, het In donesische vraagstuk in elk geval dwingt om elkander in dit histo- risch uur te vinden. Dat heb ik altijd wel gedacht, maar ik wou het nooit zeggen: die bunkerbouwers en aanleg- gers van vliegvelden zijn van- onschuld-blozende lieden. Vol- gens de laatste uitvinding heb ben zij zich niet aan iets schul- dig gemaakt, maar zij zijn slachtoffer geworden, nl. van een verschoonbare dwaling. Zij hebben gedacht, dat die gezelli- ge bunkertjes idyllische rust- huizen voor ouden van dagen waren, en dat de vliegvelden bestemd waren, om hongerend Nederland door de lucht net als nu in Berlijn, weet u wel? van haring en wittebrood te voorzien. Dat we dat nu pas te weten zijn gekomen. Wij, in het grote land van Hugo de Groot, die weliswaar dat beroemde boek „De zee is vrij" schreef, maar die natuurlijk bedoelde: de beton is vrij. Hoe kunnen wij ooit nog voor het aangezicht van de Vier Vrijheden treden, zon- der van schaamte te blozen, dat wij zulke onnozele halzen van bunkerbouwers zo lang hebben vastgehouden? Er is een troost: er is nog recht in Nederland. Dankzij de blinddoek van Vrow we Justitia. De ministers van sociale zaken en van financien hebben besloten per 1 October a.s. het resterende deel van het consumentencrediet be- schikbaar te stellen; dit is f 15. voor elke flOO.— toegekend crediet. De credietnemers zullen daardoor in staat zijn in de loop van dit na- jaar b.v. nog enige winterkleding aan te schaffen. Inplaats van de bonnen in het waardebonboekje zullen nieuwe bonnen worden uitgereikt tegen in- wisseling van de oude bonnen. Dit geldt ook voor de reeds geldige bonnen, welke eventueel nog niet zijn besteed. Er zullen dus geen nieuwe bonnen uit het waardebon boekje worden geldig verklaard. Hierdoor wordt voorkomen, dat profijt zal worden getrokken uit gestolen, gevonden, gekocnte of in pand genomen waardebonboekjes, zodat alleen de rechtmatige houder van een bonboekje de beschikking zal krijgen over het laatste deel van het crediet. Voor de inwisseling van bonnen is een regeling getrof- fen, welke nader wordt gepubli- ceerd. De nieuwe waardebonnen zullen geldig zijn van 1 October 1948 tot en met 28 Februari 194J. De uitrei- king zal in Augustus kunnen begin- nen. (Van onze eigen verslaggever) DE VTERING van het 25-jarig jubileum van de Nationale Fe derate „Het Wit-Gele Kruis" werd Woensdagmiddag te Utrecht ingezet met twee bijeenkomsten. Deze ver- CANNES, 14 Juli. (Van een spec. A.N.P.-verslaggever). Terwijl de renners over de Croisette flaneer- den en van de zonneschijn genoten hebben de wedstrijdcommissarissen vanmorgen beraadslaagd over de 3 deelnemers, die gisteren te laat zijn binnengekomen; Brambilla van de internationale ploeg, Mertens van Belgie a en Goussot van de Parijse ploeg. Er werd geen aanleiding ge vonden om in hun geval bijzondere clementie te betrachten, aangezien hun achterstand op volkomen regel- matige wijze was ontstaan, en dus zijn ze alle drie uit de koers geno men. Zo blijven er nog 69 gekwali- ficeerde renners over. Voor morgen staat een van de zwaarste etappes van de tour op het program; CannesBriancon, een afstand van 274 km met drie be roemde cols: de Alios, de Vars en de Izoard. Aangezien de top van de Izoard slechts 22 kilometer verwij- VRIJDAG 16 JULI HILVERSUM I: 7.30 Reveille; 7.45 Een woord voor*de dag; 8.15 Gewijde muziek; 9.30 Scandinavisch morgenconcert; 10.30 Morgendienst; 11.30 Operafragmenten; 12.33 De Varianten; 13.15 Omroeporkest; 14.00 Pianoduetten; 14.40 Vioolreci- tal; 15.10 Gram, pi.; 16.00 Voor- dracht; 16.20 Zangrecital; 16.50 Spaanse klanken; 17.45 Missa Spon- sa Christi van H. Andriessen; 18,30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.15 Wognums Zangkoor; 20.15 Radio Philharmdnisch orkest; 21.30 Kon. militaire kapel; 22.15 Discotheek- nieuws; 22.30 Negro-Spirituals; 22.45 Avond-overdenking; 23.15 Avondmelodien. HILVERSUM II: 7.15 Selecters; 8.18 Opera-programma; 8.50 Voor de huisvouw; 9.00 Lichte Morgen- klanken; 9.35 Gram, platen; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Spaanse me- lodieen; 10,45 Piano-muziek; 11.15 Voordracht; 11.30 Licht orkestcon- cert; 12.00 ..Cuba melange"; 12.33 Sportagenda; 13.15 Lunchmuziek; 14.20 Melodieen uit oude films; 15,00 Ons volk in zijn dichters; 16.00 Zang met orkest; 16.30 Va- cantie-tijd; 17.00 Filmland; 17.20 Wij en de muziek; 18.40 Orgelspel; 19.00 Denk om de bocht; 20.05 Ne- derlands kamerkwartet; 21.00 Men vraagt en wij draaien;: 21.50 Op vleuglen van* muziek; 22.15 Swing en Sweet; 22.40 Avondwijding; 23.15 Symphonisch Vrijdagavond- concert. derd is van het eindpunt te Brian- con, zullen de klimmers van het ge- zelschap hun slag kunnen slaan, want de achterblijvers krijgen nu geen gelegenheid om in vlak ter rein weer bij te komen, zoals in de tweede Pyreneenetappe is gebeurd. Men verwacht morgen een felle strijd tussen de drager van de gele trui Bobet, die van de goede dien- sten van Lazarides, Vietto, Teisseire en Giguet zal kunnen profiteren, en Lambrecht van de internationale ploeg. Als Camellini, Tacca en Neri besluiten hun maat te helpen, ziet het er voor Lambrecht nog niet zo slecht uit. Maar het is mogelijk dat Camellini, die verleden jaar als le te Briancon arriveerde, zij het dan uit de tegenovergestelde richting, zijn eigen koers zal willen rijden, en dan krijgt Lambrecht het hard te verantwoorden. En wat zal Bartali doen? Sinds Parijs heeft hij telkens weer her- haald. dat hij pas in de Alpen zou aanvallen. De tijd is dus voor hem gekomen om zijn belofte in te los- sen: hij staat aan de voet van de hoogste cols, en het is: nu of nooit. Verder zal de etappe van morgen ook belangrijk zijn voor Impanis van de Belgische a-ploeg, een ren- ner van prima klasse, maar die ge- holpen zal moeten worden. Het schijnt dat hiervoor alleen Stan Oc- kers in aanmerking komt, althans in de Alpen-etappes. Wat de Ned.-Luxemburgse ploeg aangaat, verkeert Kirchen, die tot de sterkste deelnemers gerekend moet worden, ongeveer in dezelfde positie als Bartali, Ronconi en Im panis. Zijn landgenoten Ackerman, Biever en Kemp hebben opgegeven, zodat hij aangewezen is op Janssen, De Hoog en De Rtiyter. Maar de drie Nederlanders mogen hem op vlak terrein van dienst kunnen zijn in het bergland zullen ze het eerst aan zichzelf moeten denken, zodat Kirchen waarschijnlijk tot Lausanne en misschien tot Mulhouse min of meer ge'isoleerd zal rijden. Tenzij Janssen, die steeds beter draait, ca- pabel blijkt hem in de Alpen ge- zelschap te houden. De man uit Elslo is ertije in staat, want ver leden jaar heeft hij zich ook in de bergen kranig weten te handhaven. Hij bezet nu dp 27je plaats in het algemeen klassement en dat zegt genoeg over zijn huidige conditie. De Ruyter en De Hoog hebben eveneens werkelijk zeer goede pres- taties geleverd. In de ogen van Piet Moeskops. die recht van spreken heeft, behoren deze twee renners tot de grote verrassingen van de tour. Zij zijn vast van plan het volgend jaar weer deel te nemen, als ze gekozen mochten worden. en de nu opgedane ervaringen zal hen dan misschien in staat stellen in 1949 een hoofdrol te spelen. gaderingen, die beiden in „Tivoli" werden gehouden, waren respectie- velijk bestemd voor besturen van plaatselijke verenigingen en voor het verplegend personeel. Op de bijeenkomst voor de plaatselijke besturen werd gesproken door Mr. W. Merckelbach, voorzitter van de R. K. Ver. Het Limburgse Groene Kruis te~Epen, en door de heer R. Schlatmann, voorzitter van het Wit-Gele Kruis te Haarlem. Zus- ter Th. van Tilburg van de Zuid- hollandse Bond van het Witgele Kruis te Den Haag en Dr. Baten- burg uit Handel, hielden een inlei- ding voor het verplegend personeel. Aan de lezing van zuster van Til burg, die „de taak van de wijk- verpleegster" behandelde, ontlenen wij het volgende. Saamhorigheid tussen verpleegsters Op de eerste plaats is het nood- zakelijk, dat er saamhorigheid be staat tussen het verplegend perso neel van het Wit-Gele Kruis. De verpleegsters zijn in dienst van een R.K. vereniging en dit brengt met zich mee, dat zij ook in alle opzich- ten goed katholiek moeten zijn. Het kan en mag dan. ook geen van haar koud laten, hoe haar collega's zich gedragen. Er zijn echter nog punten, die saamhorigheid vereisen. Daar is allereerst het benoep, dat niet alleen uit de verpleging bestaat, maar veel liefde. goedheid en blijheid voor alle hulpbehoevenden vereist. Door- dat in de wijk zelfstandig gewerkt wordt, is het gevaar echter groot, dat er een zekere verslapping op- treedt, dat men zijn patienten niet meer geeft dan strikt noodzakelijk is. Een ander gevaar is daarnaast de mogelijkheid, dat men te een- zijdig wordt en geen belang stelt in elke andere tak van dienst. In verband met de overbelasting van de zusters, waarover vaak ge- klaagd wordt, is het raadzaam om na te gaan, in hoeverre een meer practische indeling van het werk tijdsbesparing kan geven. Wanneer er echter geen enkele oplossing ge vonden kan worden, zal de zuster dit moeten mededelen, daar in dit geval ook de patienten benadeeld worden. Ontspanning voor de verpleegsters is een zeer voorname factor, doch ook retraites en recollecties zijn met het onderling contact onontbeerlijk voor haar, die zich inzetten voor het Wit-Gele Kruiswerk. Opvoeding van het kind. Dr. J. Batenburg sprak na Zuster van Tilburg over „Kinderopvoeding en daaraan verbonden moeilijkhe- den". Spr. wees er op, dat naast de psychosen ook de neurozen thans de aandacht hebben van hen, die met de zorg voor de geestelijke volks- gezondheid zijn belast. Veel neuro zen ontstaan door opvoedingsfouten. Dr. Batenburg schetste eerst de ver- scljillende perioden, die een kind tot twaalf jaar doormaakt en wees er op, dat de z.g. eerste puberteit, als het kind van ong. drie jaar zelf standig begint te worden, zeer be- De ..Zuiderkruis" is gistermiddag met ruim 1500 militairen aan boord onder wie 960 oorlogsvrijwilligers bestaande uit het eerste bataljon van het negende regiment infante- rie, officieel geheten ..Friesland" en de 16e leger genie-veldcompagnie gearriveerd. Met de ontscheping werd onmid- dellijk een aanvang gemaakt. Het grootste gevaar voor over- stromingen tengevolge van de hoge waterstand in de Waal, dat dreigde, blijkt voor Nijmegen vrijwel gewe- ken. Keulen meldde gisteren slechts gerlnge was, terwijl de waterstand voor Nijmegen gisteren 11.40 plus N was, bij geringe was. De lage kade voor de stad is overstroomd. De uiterwaarden staan ook nog blank. De polder de Ooy is tot nu toe droog gebleven, dank zij het Duits-Nederlandse gemaal, dat met voile kracht werkt. Bij Deventer wordt een water- stand van <Je IJsel van ongeveer 5 Meter NAP verwacht. Gisteravond was de stand reeds iets boven de 4.80 Meter en er wordt nog enige was op de benedenloop der rivier tegemoet gezien. Ook dijkjes op de uiterwaarden langs de rivier ver- tonen neiging tot overlaat. De boe- ren in de omgeving laten na door bekisting erger te voorkomen. Er drijft hier en daar enig hooi weg, dat niet gauw genoeg was geborgen ook al omdat in deze tijd van het jaar een zo hoge waterstand nage- noeg nooit voorkomt. Deze water- stand is met het oog op de buiten- dijks te velde staande gewasserf" zeer schadelijk. De zes Engelse Vampirestraal- vliegtuigen van de, RAF, die een vlucht over de Oceaan maken, zijn op de Amerikaanse vliegtuigbasis te Goose Bay (Labrador) geland. Hier- mede is voor het eerst door straal vliegtuigen een vlucht over de At- Iantische Oceaan uitgevoerd. •s GRAVENHAGE, 14 Juli. Gis- terochtend te ongeveer 7 uur ont- stond in een woning aan de G. Dou- straat te 's Gravenhage tussen de 29-jarige bewoner P. C. L. van de 2de etage en de 35-jarige bewoner A. B. van de lste etage een ernsti- ge vechtpartij. De echtgenote van A. B., in wier keuken de vechtpar tij werd gehouden, trok op een ge- geven moment, toen haar man in de verdrukking kwam, een mes, waar- mede zij haar bovenbuurman in de rug stak. deze is in zeer ernstige toestand in een ziekenhuis opgeno- men. Drie mosquito's van de Britse luchtmacht zijn vandaag op enkele kilometers afstand van elkaar in de buurt van Lincoln neergestort toen zij terugkeerden van een oefen- vlucht. De tweekoppige bemanning van het eerste vliegtuig kwam om het leven. De beide inzittenden van het tweede vliegtuig konden zich per parachute in veiligheid stellen. De bemanning van het derde vlieg tuig dat neerstortte door een ver- keerde landingsmanoeuvre kwam er heelhuids af. Te Munchen is het proces begon nen tegen Hitler en Eva Braun, waarbij beslist zal worden over de vraag of zij behoren tot de catego- rie „grote oorlogsmisdadigers". Mocht dit zo zijn, dan zullen hun bezittingen verbeurd verklaard worden. langrijk is; worden in deze periode fouten gemaakt, dan kan dit leiden tot psychische storingen in de 2de puberteit. Spr. somde een aantal vaak voorkomende fouten op, en gaf de juiste houding aan die bij verschillende uitingen van het kind moeten worden aangenomen. Hij waarschuwde o.a. tegen bangmakerij tegen straffen die geen verband houden met de fout en dreigingen bij fouten, die het kind niet als zo danig erkent. Teveel verbieden achtte spr. funest, evenals de incon- sequentie, om beloningen of straffen in het vooruitzicht te stellen en ze niet te geven. Wat betreft de sexu- ele voorlichting was dr. Batenburg van mening, dat men het kind moet antwoorden, als het begint te vra- gen. Nadat spr. geruime tijd had stil- gestaan bij de moeilijkheden van 't zwakzinnige kind, dat naar zijn mening in een gesticht het meest op zijn plaats was, sprak hij nog over het gebrekkige kind. Hij wees er met klem op, dat men d.it kind niet met voortrekkerij of ongepast me- delijden moest kwe'tsen. De ouders moeten het gebrek niet verzwijgen, doch hun kind leren het te accep- teren. Deze dagen werd er vanwege het Stichtingsbestuur der Nationale Tentoonstelling De Zilveren Schelp te 's-Hebtogenbosch een perscon- ferentie gehouden. Zoals bekend is het de bedoeling dat genoemde tentoonstelling op Zaterdag 17 Juli a.s. door prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister van economische zaken, wordt ge- opend. Sinds de jaren 19141918, aluds het Stichtingsbestuur is het ambacht in e£n zorgwekkende toe stand komen te verkeren. De Zil veren Schelp zal het ambacht po- pulair moeten maken. Tijdens de conferentie bezichtigden de pers- vertegenwoordigers 't terrein waar De Zilveren Schelp zal verrijzen. Uiteraard werd al druk gewerkt. Vooral in de grootste der Bossche veehallen heerste veel bedrijvigheid De wirwar van latten, planken, carton en papier maakte het echter moeilijk reeds een duidelijk beeld van de tentoonstelling te vormen. Veel zal De Zilveren Schelp de be- zoeker bieden. De bontwerkers komen met een aantal leyende zil- vervossen. Getoond zal worden, hoe van een aantalt pelzen de prachtigste bontmantels en capes worden vervaardigd. In de stand van de electro-techniek zal de mo- derne beveiliging van motoren te zien zijn. Een geheel in glas uitge- voerde motor zal geexposeerd wor den. De Prov. Noord-Brabantse Electr. Mij., komt in dezelfde stand met een historisch oyerzicht van de groei van het electrisch materiaal. Bij Toulon zijn zes zWaar ver- brande lichamen van inzittenden van een Britse Dakota geborgen. Het toestel. dat met vracht op weg was van Mala naar Marseille, is in zee gestort. Er zijn geen overle- ven den. Twee der omgekomenen waren passagiers. De Nederlandse cineast Charles Huguenot van der Linden legt thans de laatste hand aan een do cumentaire over Walcheren. die in opdracht van de regeringsvoor- lichtingsdienst wordt vervaardigd. De rolprent. die speciaal voor het buitenland bestemd is en die een beeld geeft van het eiland, zoals het was. zoals het getroffen werd en zoals het in de toekomst zal worden, bestaat deels uit archief- opnamen. Men hoopt de film be gin Augustus gereed te hebben. De Stichting ..Nationale Koop vaardijweek 1948", heeft van 19 Juli tot en met 7 Augustus een programma samengesteld, dat er op gericht is Nederland op ver schillende wijzen te doen ken- nis nemen van wat er in onze scheepbouwindustrie en onze koopvaardij leeft. Het voornaam-. ste punt van dit programma vor men eendaagse zeereizen met z.g. Coasters" van Amsterdam en Rotterdam uit. Iedere morgen om 9 uur vertrekt van steiger P aan de Ruyterkade te Amster dam en van de Spido-ponton aan het Willemsplein te Rotterdam een kustvaarder naar zee, in de hoofdstad de ..Borneo", in Rot terdam de „Beta". Om het pu- bliek het zeemansleven eniger- mz.te van nabij te leren kennen zullen deze kustvaarders geheel behandeld worden, alsof ze grote zeeschepen waren. Zij zullen n.l. eerst door een sleep- boot van de wal worden losgetrok- ken, de haven-, rivier- en zee loodsen, die elkaar komen aflossen zullen over hun werk voor de mi- crofoon vertellen en voorts zal een oud-gezagvoerder ter koopvaardij alles uitleggen, wat in de haven en op zee te zien is. Ook zal via de luidspreker uitleg worden gegeven over betonning, bebakening en kustverlichting. Een bijzondere attractie zal on- getwijfeld vormen de demonstratie van de reddingboten ..Neeltje Ja- coba" van IJmuiden of ..President Fels" van Hoek van Holland, die elke middag de coaster op zijn te- rugreis tegemoet zullen varen. Voorts hebben grote werven te Amsterdam en Rotterdam zich bereid verklaard in de morgen- uren gezelschappen te qntvangen, die onder deskundige leiding deze industrie kunnen bezichtigen. Tevens zal gedurende de koop- vaardijweken door de Nederlandse boekhandel een speciale maritieme boekenperiode worden georgani- seerd. Ten slotte zal op 18 Juli te Rot terdam aankomen het zeilende En gelse schoolschip ..Moyana' van de ..School of Navigation" te Warsash bij Southampton. 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. Voor het tijdvak van 18 t.m. 31 Juli '48 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor brood en vlees 044 046 vlees lOOgram vlees 045 vlees 300 gram vlees 047-1 brood 800 gram brood (gel dig t.m. 24 Juli) 048-1 brood 200 gram brood (gel dig t.m. 24 Juli) Alle bonkaarten: 050 alg. 500 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of f(P0 gram versnaperingen 051 alg. 400 gram brood of 1 rant- soen vermicelli e.d. 052 alg. 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 053 alg. 1 ei Bonkaarten KA, KB, KC 808 056 alg. 125 gram koffie 057 alg. 50 gram thee 058 alg. 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 059 alg. 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 060 alg. 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep B 067 800 gram brood (geldig t.m. 24 Juli) B 068 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas C 069 400 gram brood (geldig t.m. 24 Juli) Bonkaarten KD KE 808 071 alg. 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas 972 alg. 125 gram boter of marga rine of 100 gram yet 073 alg. 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep D 077 800 gram brood (geldig t.m. 24 Juli) E 079 500 gram bloem of zelfrljzend bakmeel of kinderbiscuits of kindermeel. Tabak- en versnaperingskaarten enz. QA, QB, QC 808 81 versn. 200 gram versnaperin gen of 200 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 84 versn. 100 gram versnaperin gen of 100 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 808 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook 1. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Juli worden gebruikt. De officiele cijfers van het Cen- traal Stembureau, betreffende de verkiezingen voor de Tweede Ka- mer zijn, gelijk wij meldden, iets anders dan de cijfers van de ver- kiezingsdjenst van het A.N.P. Het op zichzelf geringe verschil drukt zich in de totalen der partijen als volgt uit: Kath. Volkspartij 1.531.154 (1.531.326) P.v.d.A. 1.263 058 (1.263.366) A.R.-partij 651.610 651.717) C.H.Unie 452.926 453.211) Comm. Partij Ned. 381.997 381.953) Voor Vr. en Dem. 391.908 391.982) St. Ger. Partij 116.934 117.142) Oude S.D.A.P. 15.322 15.344) Onafh. Nat. Gr. 22.175 22.197) 62.337) 40.936) 2.224) Lijst Welter 62.376 Middenst.partij 40.949 Rev. Comm. P. 2.224 Totaal 4.932.633 (4.933.735) De cijfers tussen haakjes zijn die van de officieuze uitslag van het A.N.P. Zoals gezegd. heeft deze geringe wijziging in de eindtotalen geen verandering in de zetelverdeling ge- bracht. 1EDER heeft minstens het verlangen, ook in het tijde- lijke gezegend te zijn. De aardse goederen kunnen, wanneer zij werkelijk rechtmatig verkregen zijn, inderdaad een zegen en ge- luk zijn. Toch is het er zo mee gesteld, dat men er een verstan- dig gebruik van moet maken. Door een goed gebruik er «an moet men tonen, hogere, geeste lijke gaven en goederen waar- dig te zijn. De aardse rijkdom- men zijn gering, bedriegelijk, vreemd goed, slechts voor een korte tijd door God aan ons toe- vertrouwd. De grote, de ware rijkdom die werkelijk van ons is, is die welke eeuwig blijft. Deze verwerven wij ons, door- dat wij door onze weldadigheid vrienden in de hemel maken. Denkt u nog eens aan onze Hongaarse hulpactie? MARCUS 28. Ze lachte hem uit. „Je hoeft voor mij niet bezorgd te zijn", zei ze. ,.Ik geef toe, dat ik na de dood van Pierre heel wat ver- anderd ben, maar als ik maar een- maal met mevrouw Pritfere heb af- gerekend, wordt ik wel weer nor- maal." „Daarvoor ben ik bang", zei hij, „heel bang". Een poosje later bracht hij haar naar huis. Ze bedankte hem voor de heerlijke dag, maar nodigde hem niet binnen. Ze wilde naar bed, om te ontkomen aan het stille verwijt, dat ze aldoor in zijn ogen las. De volgende dag. vastbesloten niet toe te geven, noteerde ze haar prijzen nog lager. Heel Dammer- ville verdrong zich voor haar eta- lages, om te kijken, wat voor koop- jes er bij haar te halen waren. Dinsdag waren de prijzen bij Pri- tere echter nog lager, dan de hare. Woensdag verkocht Anne haar goe deren tegen halve inkoopsprijs. Het was krankzinnig. Vroeger of later zou een van beiden het moeten op- geven. Intussen namen de klanten de ge legenheid waar. Een paar kranten schreven er over en Donderdag kwam er een massa mensen uit de omliggende plaatsen, om inkopen te doen, nu ze nog van die lage prij zen konden profiteren. Aan het emde der week keek Claire Pritere haar zoon ernstig aan; ze scheen twintig jaar ouder te zijn geworden. Haar gezicht was doorgroefd en grauw. „We hebben nog nooit zoveel ver kocht, maar ook nog nooit zoveel verlies geleden," zei ze met schorre stem. „De ene dag was onze winkel stikvol en de volgende dag zaten alle mensen aan de overkant. We kunnen het geen van beiden z6 veel langer vol houden." Ai^hur kuchte zenuwachtig. Hij had een nieuwtje, dat hij zijn moe- der niet graag wilde vertellen. Hij was er van overtuigd. dat ze het hem zou aanrekenen als een stom- miteit, die hun veel verlies had op- geleverd. ..Moeder.... ik ben bang, dat een deel van onze grootste zendingen van deze week naar de lui van de overkant zijn gegaan!" waagde hij eindelijk te zeggen. ,,Wat? Wat zeg je me nu?" vroeg zij, haar oren niet vertrouwend. ..Die van Hebler schijnen klanten hierheen gestuurd te hebben, om onze voorraad op te kope'n en die goederen danin hun eigen win kel weer te koop aan te bieden," zei hij angstig. „Ik.... ik heb niet bemerkt, wat er gaande was, voor dat het te laat. ..Stommeling!" gilde mevrouw Pritfere. „dan hebben ze minder ver lies geleden dan wij! Dan hebben ze er minder voor betaald, dan wij voor inkoop hebben gegeven! Wij verkochten beneden groothandels- prijzen! Hij ging zo gauw mogelijk bij haar vandaan en Claire Pritere ging voor het venster staan en tuurde naar de hel verlichte winkelramen van haar vijandin aan de overkant. ,,Ik moet iets doen.... al is het nog zo wanhopig!" mompelde ze voor zich heen. „Ik laat me niet door zo'n meid overwinnen. Ik zal ietswat dan ookmaar ik zal er iets op vinden!" Zo bleef ze lang staan en m haar geest ontwikkelde zich een krankzinnig plan. HOOFDSTUK XIV George gooit het op een accoordje Die avond laat zat George nog over zijn boeken gebogen. Hij wilde eens precies weten. hoe hij er met zijn geld voor stond. In de vroege morgen zette hij koffie en zat voor het smeulende vuur na te denken over zijn zaken. Hij was rijkrijker dan hij gedacht had zelfs, Zijn beleggingen brachten hem een groot inkomen op zo groot dat de verliezen in de zaak aan de Hoofdstraat daar nauwelijks een gat in sloegen. Onder het drinken van zijn koffie dacht hij na over een plan, dat bij hem opgekomen was. „Ik moet Anne tegen zWizelf be- schermen en redden," mompelde hij. „En ze zal gauw genoegheel gauw zelfs, inzien, dat bet voor haar bestwil was." Hij borg al zijn boeken en papie- rqp weg en trok het gordijn op. En bij het zien van de parelende dauw- druppels herleefde de hoop in zijn hart. Vandaag een nieuwe dag. Mis schien werd hij het keerpunt in deze ongalukkige vijandelijkheden tussen Anne Hebler en Claire Pritere. En terwijl hij daar zo stond te kijken naar de aanbrekende nieuwe dag, v.ormde hij zijn besluit. Enkele minuten later ging hij naar bed om een paar uur te slapen. En hij sliep onmiddellijk in. Claire Pritere zat aan het ontbijt, Ze koesterde bittere ge^achten. Ze zou vandaag moeten besluiten, of ze haar zaak zou voortzetten.6f er uit trekken, nu ze nog net genoeg had om van te leven. De laatste drie weken hadden haar sterk verouderd. Haar gezicht was smaller en harder geworden. Haa ogen spraken van doorstane el- lende. En terwijl ze aan haar vrij wel onaangeroerde ontbijttafel zat, dacht ze somber na over de door dacht ze somber na over de door haar met zoveel zorg en opoffering opgebouwde zaak, die nu opgehe- ven moest worden om een meisje, dat ze vroeger veracht hadten zij.... Ze dacht terug. hoe ze haar man tot uitbreiding had aangezethoe ze zijn eerzucht had aangewakkerd. Van een klein winkeltje was de zaak van Pritere gegroeid tot een geweldig zakenpand, dat bijna de gehele straat besloeg. De voornaam- ste mensen uit het hele district wa. ren hun klanten. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3