De Berlijnse crisis nadert climax Inbreker sloeg zijn slag Gezondheidszorg zonder Wit-Gele Kruis is niet mogelijk Amerikaanse resolutie aangenomen Voor Alkmaar en omgeving Algemene staking in Italie door vakverbond afgelast Particulier initiatief dient gehandhaafd te blijven Noodtoestand te Berlijn? B Brede basis Togliatti buiten gevaar Beiangrijke arrestatie Russen zullen maatregelen nemen tegen de luchtcorridors Geld, cigaretten en duizenden rantsoen- bonnen vermist Besprekingen begonnen De vrije verkoop van textiel Harmonieondanks verschil van mening Namen J Nog meer stakers in Frankrijk Binnen drie dagen wapen stil stand VRIJDAG 16 JULI 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11313 BUREAUX: Zware verllezen voor Chinese regeringstroepen Elf doden te Malakka Birmese kabinet1 afgetreden. Volmachfen voor de Gouverneur van Malakka Diplomatieke activiteit tussen Westelijke hoofdsteden WEERSVERWACHTING V Geen audientie Nieuw Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- Noordhollands Buiten God i« 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ETEKENT de nadere formule- ring van de opdracht tot kabi- netsformatie aan dr. Beel, „vor- ming van een parl^nentair kabi- net, dat een zo groot mogelijk ver- trouwen van de Tweede Kamer ge- niet"), dat er een kabinet op brede basis moet komen? De meningen zijn daarover ver- deeld. En het „Vrije Volk", offi- cieel Partij-orgaan van de P.v.d.A., heeft in zijn nummer van gisteren vastgesteld, dat het met een kabi net op brede basis niet zou lukken: „de Partij van de Arbeid zou haar medewerking weigeren". Daarmee is veei gezegd. Maar misschien nog niet alles. Want „een zo groot mogelijk ver- trouwen van de Tweede Kamei ggnieten" behoeft nog niet per se te betekenen, dat er dus een kabi net moet komen, dat in die mate steunt op bepaalde partijen, dat al deze betrokken partijen ook in. het kabinet vertegenwoordigd zijn. Denkbaar althans is, dat een ka binet, in hoofdzaak gevormd door K.V.P.- en P.v.d.A.-ministers, met allicht een paar zgn. vakministers, door de inhoud van zijn program en door de keuze van zijn personen in voldoende mate als door de op dracht wordt vereist, „het vertrou- wen van de Tweede Kamer" genie- ten zou. Maar de vraag blijft of dit» vol doende zekerheid zal bieden, een zekerheid, die er toch zal moeten zijn, gezien de belangrijkheid en de universele betekenis, mag men wel zeggen, van de problemen, die aan- hangig zijn. Voor de K.V.P. staat de zaak op dit punt niet zo klemmend, als blijkbaar voor de P.v.d.A. Zij acht een bredere basis dan de huidige denkbaar, en ten dele zelfs in prin- •cipe aannemelijk, m i t s maar vaststaat, dat ook op die basis een duidelijk uitgesproken christelijk vooruitstrevend program zal kun- nen worden uitgevoerd. Als dit eenmaal vaststaat, zijn in de kringen van C.H.U. en V.V.D. wel figuren aan te wijzen, waar- mee in zee kan worden gegaan. Mits ook de P.v.d.A. er zo over denkt. Want zonder de P.v.d.A. kan dr. Beel niet aan zijn opdracht vol- doen, net zo min als hij dat kan zonder de K.V.P. En in elk geval moet hij minstens voor zijn program de instemming en mede werking hebben van C.H.U. en V.V.D., die in zoverre zeer zeker een sleutelpositie innemen. Deze beide partijen hebben die positie al uitgebuit, door een af- spraak „samen-uit, samen-thuis" te maken, waaruit blijkt, dat het hun ernst is, het politieke spel zo krachtig en volledig mogelijk mee te spelen. Misschieii mag verwacht worden, dat ook de P.v.d.A. zich nog niet zo sterk gebonden acht aan de vrij botte afwijzing van de ..brede ba sis" door het „Vrije Volk". Want een kabinet, met een goed program natuurlijk, moet er ko men. En de zaak ligt deze keer toch wel een beetje anders dan anders: van beginnen met een schone lei is eigenlijk geen sprake.- De hoofd- lijnen van het program staan eigen lijk al vast. Zij zijn de lijnen van het program, dat het kabinet-Beel halverwege moest laten liggen, omdat de Grondwetsherziening de ze nieuwe Kamerverkiezing nodig maakte. Dat heeft de bekende eonse- quenties ten aanzien van de vol- tooiing der Grondwetsherziening en wat daaraan vastzit. Geen enkele formateur kan deze waarheid ne- geren. Maar ook geen enkele par tij, die het belang van het land wij herhalen van het K o- ninkrijk in het oog houdt. Men zou, talrijke beschouwingen lezende en talrijke gesprekken ho- rende, waarin allerlei mogelijkhe- den van de politieke onderhande- lingstacfiek worden verwerkt, wSI wensen, dat aan alle kanten dat landsbelang wat meer in het oog gehouden zou worden! In berichten uit Sjanghai van correspondenten. die aan de zijde staan van de Chinese regering, wordt melding gemaakt van ern- stige nederlagen van de nationalis- tische Chinese troepen in de pro- vincies Sjantoeng, Sjansi en Hoe- peh (Noord-China). bij communis- tische offensieven. Het echec van de regeringstroepen kwam na een algemene intensivering van de com- munistische operaties aan de drie voornaamste fronten. Tijden^ een gevecht op 28 kilo meter ten zuiden van Koeala Loem- poer heeft de politie 11 communis- tische verzetslieden, onder wie twee leiders, gedood. SUIKER UIT DE REPUBLIEK De Republiek levert tienduizend ton suiker in rail voor textiel. Op 5 Juli kwam de eerste trein met 350 ton suiker uit het gehied van Djokja in Semarang aan. Onmiddellijk werd met het lossen begonnen. Anderhalve maand lang zal elke dag een trein met suiker in Sema rang aankomen De algemene staking van zeven millioen Italiaanse arbeiders, wel- ke werd uitgeroepen uit protest tegen de aanslag op Togliatti, is door het Italiaans Algemeen Vak verbond met ingang van morgen 12 uur afgelast. Volgens het hoofdbestuur van het verbond was het te laat om de stakers aan te sporen, morigenoch- tend het werk te hervatten. De drukkers zijn onmiddellijk aan het werk gegaan, opdat extra edities van de te Rome verschijnende bladen uitgegeven kunnen wor den. Het verbond heeft de staking af gelast na de boodschap van de christelijk-democratische leden van het verbond, die samengevat kan worden in de woorden: „In- dien aan de beroering geen einde wordt gemaakt zullen wii de vak- bondseenheid verbreken." Over geheel Italie is de toestand nog vrij onzeker, hoewel de rege ring overal de toestand in handen scheen te hebben. deden zich giste ren nog een aantal botsingen voor. Vooral in Genua was de toestand zo ernstig, dat de staat van beleg werd afgekondigd, die echter vol gens A.F.P. inmiddels weer is op- geheven. In Rome kwam het tot een storm- achtige betoging op de Plaza Esedra waar een twintigduizend personen besloot een commissie van elf per sonen te benoemen, welke er bij president Einaudi op aan zou moe ten dringen de regering te vragen af te treden. De weg tussen, Marghera en Vene- tie werd Donderdag door comrau- nisten versperd. Spoorwagens wer- den omvergeworpen en een gene- raal met een kolonel uit een auto gehaald om als gijzelaars meege- voferd te worden. In Bari werd bij het opruimen van een barricade een politieman aangeschoten. In Milaan werden politiemannen gewond bij een gevecht. dat uit- brak toen arbeiders de Motta-sui- kerfabriek trachtten te bezetten. De straten hier werden met traangas schoongeveegd. De spoorlijn tussen Rome en Ci- vita-Vecchia werd op twee plaatsen opgeblazen. De electrische kracht- stations aan deze lijn zijn door op- standigen bezet. In Turijn hebben arbeiders dertig vooraanstaande industrielen gevan- gen gezet. onder wie de directeur van de Fiat-fabrieken. Te Florence gebruikte de politie traangas om een groep agenten te ontzetten. Te Bologna werden de bureaux van de liberale en de rechts-socialistische partij bescha- digd. 48 politiemannen werden ge wond. In verschillende andere ste- den werden partijgebouwen van bo- vengenoemde partij in brand ge- stoken. Bij Venetie trachtten oproerlingen een olieopslagplaats te bezetten, het geen mislukte. Hierbij werd een po litieman gedood en zeven gewond. Enkele uiterst linksen hebben Ro me verlaten, uit vrees gearresteerd te worden. Volgens de laatste berichten ver- keert Togliatti buiten gevaar. De patient heeft voor het eerst weer voedsel tot zich genomen. RATH EN DOODEHEEFVER IN OPSPRAAK Drie directieleden van de N.V. Rath en Doodeheefvers Behangsel- papier.fabriek te Amsterdam, de Gebr. F. C„ H. P. en J. C. D. Doode- heefver, zijn als gevolg van een administratieve controle door de douane-recherchedienst, op last van de Officier van Justitie te Amster dam, onder verdenking van een om- vangrijke deviezenfraude, waarbij de Staat voor een bedrag van circa 8 ton zou zijn benadeeld, gear resteerd. Woensdag 21 Juli zullen de directieleden voor de Economische Politierechter terecht staan. De Firma Rath en Doodeheefver, die op normale en volkomen legale wijze behangselpapier o.a. naar haar filiaal in Belgie exporteerde, heeft echter de opbrengst, niet zoals wet- telijk is voorgeschreven, naar Ne- derland doen overmaken, maar het geld in Belgie voor andere zakelijke doeleinden aangewend. Hierdoor zou de toegestane export veranderd zijn in een met de deviezenbepalingen strijdige transactie. Voorts zou uit het onderzoek zijn gebleken, dat een lading van 17.000 kilo behangsel papier op clandestine wijze over de grens naar Belgie was overge- bracht. Deze lading kon nog achter- haald worden. Bij de controle zou- den ook in haar boekhouding onre- gelmatigheden zijn gevonden, met hame in de facturen. Het staat niet vast welke bedragen hiermede zijn gemoeid. Hoewel mag worden aan- genomen, dat ook ondergeschikten in deze zaak betrqkken zijn, moet volgens de douane-recherchedienst het initiatief tot deze frauduleuze handelingen zijn uitgegaan van de directie. Tenslotte zou uit de con trole zijn gebleken. dat transacties met Zweden en Zwitserland niet ge heel volgens de daarvoor geldende bepalingen zouden zijn gedaan. Zowel uit de verklaringen van een hoge Russische politieke functionary als uit aanwijzingen, die in onder Sowjet-controle staande Duitse pers te vinden zijn, kan worden geconstateerd, dat de Russen nieuwe maat regelen denken te nemen, waardoor ook de luchtvoorzicning, waarop thans de Westelijke sectoren van de stad drijven, in grote moeilijk- heden zou kunnen geraken. Volgens de ..Taegliche Rundschau is men in kringen van Sowjet luchtvaart-cteskundigen tot de conclusie ge- komen, „dat het ogenblik gekomen is om het probleem van de lucht corridors, die zich over een groot gebied van de Sowjet-zone uitstrek- ken, te regelen". Sokolovsky is uit Moskou in Berlijn teruggekeerd met nieuwe instructies van Stalin. Britse en Amerikaanse vliegtui- gen zullen zich niet storen aan Sowjetrussische pogingen de lucht" corridor naar Berlijn te sluiten aldus de Britse vertegenwoordiger in het luchtveiligheidsbureau. De vliegtuigen, die de verbinding mc* Berlijn onderhouden, zullen dezelfde routes blijven volgen als tot dusver. ,,Ik weet niet hoe de Sowjets de corridor zouden kunnen afsluiten, tenzij met militaire middelen", zeide de Britse woordvoerder. Indien ver- sperringsballons worden opgelaten, zullen de vliegtuigen hier overheen vliegen Wanneer de Sowjets zich terugtn kken uit 't luchtveiligheids bureau zal het risico voor de vlie- gers niet worden vergroot, daar de Sowjets tot dusverre nooit exacte informaties over hun vluchten heb ben gegeven". De Sowjet-russische -dreigmg wordt beschouw'd als de climax van de sedert drie of vier weken ge- dane Sowjet-russische pogingen om de vliegcondities in de luchtcorridor te beinvloeden. Van begin volgende week af zul len ook Britse vliegtuigen kolen naar Berlijn brengen. Amerikaanse vliegers brengen reeds 400 ton kolen per dag. Door de voltooiing van de uitbreiding der startbanen on Gatow kunnen de viermotorige York-toe- stellen thans hun lading met 20 vergroten. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, verklaarde op een persconferentie, dat de lucht- brug naar Berliin voor onbepaalde tijd in stand gehouden zou worden Het Birmese kabinet heeft zijn ontslag ingediend. dat door presi dent Sao Sjwe Thaik werd aan- vaard. Hij verzocht de ministers echter in functie te blijven tot de verkiezingen, die begin 1949 gehou den worden. Vier ministers hadden tevoren verzocht te mogen aftreden om als officier in het Birmese leger dienst te doen, vermoedelijk om de strijd aan te binden tegen commu- nistische verzetslieden. DEN HELDER. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een brutaal heerschap ingebroken in de Goudsbloemstraat en de Begoniastraat. Dat in beide ge- vallen dezelfde inbreker zijn slag heeft geslagen, kan worden ge- ooneludeerd uit de gevolgde me- thode om zich toegang te ver- schaffen. Een kruidenier en een handelaar in rookartikelen zijn de dupe geworden. De kruidenier en zijn echtge- note sliepen op een bovenkamer en hebben niet f5?hoord. dat een onbe- voegde in de huiskamer bezig was. De inbreker heeft drie gaten ge- boord in een keukenraam aan de voorkant van het huis, waarna hij door het losdraaien van een spagno- let naar binnen kon komen. Hu doorzocht het dressoir. waarvan de inhoud's morgens op de grond ver- spreid werd aangetroffen. Het bo- venblad van een schrijfbureau werd afgerukt en tussen de paperassen vond de duisterling zijn buit, be- staande uit eer^ bedrag van f 200, rantsoenbonnen en coupures van suiker, rijst, boter. koffie, thee, ca- cgo. kaas en zeep, in totaal voor een rantsoenwaarde van 15.000 bonnen. De brutaliteit waarmee te werk is gegaan, werd geillustreerd door het branden van het electrisch licht en de zorgvuldig dichtgeschoven gordijnen! De sigarenwinkelier in de Bego niastraat vermist behalve een be drag van f 14.en 110 rantsoen bonnen, 25 pakjes „Trophy"-sigaret- ten, 40 pakjes ..Old Mac" en 50 pak jes ..Wonder". In dit geval was de inbreker naar binnen gegaan door de tuindeur, nadat hij hierin gaten had geboord en zodoende de slui- ting kon verwijderen. De bewoners hadden. evenmin als de andere slachtoffers, iets van rumoer be- merkt. SINGAPORE, 13 Juli (A.P.) De wetgevende raad van Singapore heeft met algemene stemmen beslo- ten de Gouverneur Sir Franklin Gimson uitgebreide bevoegdheden te geven, zodat hij zal kunnen be- letten, dat de communistische on- geregeldheden in de Federatie van Malakka naar Singapore overslaan. DE FORMATEUR, Dr. Beel, is gisteren zijn besprekingen met de partijleiders begonnen. Hij ontving allereerst, om half twaalf, prof. Romme. Daarna, om twee uur, Jhr. mr v .d. Goes van Naters, fractie- leider van de P.v.d.A. Vervolgens, om half vijf des middags, de leider van de C.H.-fractie, de heer Tjjanus. Hedenmorgen zou dr. Beel de fractie-voorzitter van de V.V.D.- fractie, mr. P. J. Oud, ontvangen. De verkoop van textiel, zonder punten of tegen verminderde pun- tenwaarde en tegen een prijsverla- ging van 10 pet., zal, naar het Vrije Volk" weet te berichten, plaats hebben van 2 tot 15 Augustus. Dat wordt dus de grote uitverkoop. De huisvrouwen vragen zich met spanning af, of er werkelijk koopjes te halen zullen zijn, of dat er alleen maar „incourant goed" zal worden verkocht. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 15 Juli. Werd de eerste dag van het Wit-Gele Kruis besteed aan de behandeling van de interne problemen en biizonder- heden, deze had tot taak in een groots congres het feest naar buiten uit te dragen door het houden van officiele redevoeringen en de aan- wezigheid van Zijne Eminentie Kardinaal de Jong, Z.K.H. Prins Bern- hard, Z. Exc. Minister Drees, Z. Exc. Mons. Verbist en de Commis- saris van de Koningin in Utrecht en de Belgische Minister van Volks- gezondheid. Voorts kreeg deze tweede dag luister, doordat verschil lende rasters en de ijverige secretaris uit Noord-Brabant, de heer H. P. Matthee, Pauselijke of Koninklijke onderscheidingen kregen. Engeland deed zich Tijdens de paardenrennen te Newmarket in Woensdag het merkwaardige geval voor, dat in twee rennen twee deelnemers tegelijk over de eindstreep gingen: „dead-heat", zegt de Engelsman De dag werd begonnen met een Pontificate H. Mis, opgedragen door Mgr. D. Huurdeman, met assisten- tie van Pastoor G. A. Suetens uit Eindhoven als diaken en rector P. Visser uit Alkmaar als sub-diaken, terwijl de geestelijke adviseur rec tor Vennings de predicatie hield. Een groot aantal G. A. uit de vijf diocesen. waren bij dit H. Offer aanwezig, terwijl de Metropolitane Kerk gevuld werd door de Con- gresgangers. Na deze H. Mis trok men naar „Tivoli" waar het congres zou wor den gehouden, bijgewoond door de bovengenoemde geestelijke en we- - reldlijke autoriteiten. Jammer voor de honderden aanwezigen en wel- licht wel het ergste voor hem zelf, was het, dat de volijverige dr. L. Veeger. voorzitter van de federatie niet aanwezig kon zijn, omdat hij nu zelf onder doktersbehandelin, is, zodat dr. L. v. d. Meerendonck het congres presideerde. In een kort en kernachtig woord richtte hij zich tot de autoriteiten en tot de vele aanwezigen, waarbij hij. nogmaals beklemtoonde, de zo goede en prachtige harmonie die er in de besturen, met de autoriteiten en de Belgische vrienden, waarvan tevens afgevaardigden mee congres- seerden. Tevens herdacht hij in treffende woorden de overleden leden, in het bij zonder mr. Verschuur, die zo in- tens veel voor het Wit-Gele Kruis betekend heeft. Belangrijk hulpapostolaat Z. Em. de Kardinaal, hierna het woord nemend, bracht zijn felicita- tie's en dank over en sprak woor den van sterke aanmoediging tot 't bestuur, zusters en overige leden want dit werk betekent niet alleen lichamelijk goed, maar ook geeste- lijk en wij wensen dat in iedere pa- rochie een afdeling bestendigd blijft of wordt opgericht. Wij be- schouwen het werk van het Wit- Gele Kruis als een belangrijk hulp apostolaat in de zielzorg. Vanwege de bijzondere verdien- sten van het verpleegsterscorps heb ben wij Z.H. de Paus verzocht enige zusters de onderscheiding pro Eccle- sia et Pontifice te willen toekennen en wel aan de Eerw. Zuster Pru- dentia uit Eemnes en de lekenzus- ters A. M. Seemann te Hengelo, M. A. Roelvink "te Breda, B. F. Thijs te Heerlen, Tj. Schulte t,e Nijmegen en H. Th Persoons te Lffeshout. Deze mededeling werd met een ACHT ONDERSCHEIDINGEN Glunderende en ontroerde zusters stonden voor de eerste rij, toen Z. E. de Kardinaal Jiaderbjj trad, om zeven ver- pleegsters en een bestuurslid te feliciteren met de Pause- lijke en Koninklijke onder scheidingen. „Acht figuren van het Wit-Gele Kruis, maar ze verdienen het alien", had Z. Em. zojuist voor de micro- foon gezegd. en „zolang de bevolking van Berlijn haar vrijheid wil behouden en an dere volken haar willen helpen." Hij verklaarde van plan te zijn meer grote vliegtuigen naar Duits- land te laten komen om aan de luchtbrug mede te werken. Het zou van de omstandigheden afhangen, hoe groot de Amerikaanse lucht- vloot zou worden. Generaal Clay liet doorschemeren, dat het Brits- Amerikaanse luchtvervoer naar Berlijn zijn hoogtepunt bereikt zou hebben. wanneer Britse en Ameri kaanse vliegtuigen tezamen in totaal 5.400 ton per dag naar Berlijn ver- voerden. Momenteel worden besprekingen gehouden tussen Washington, Lon- den en Parijs over de maatfegelen, die na de weigering van Rusland, de blokkade op te heffen, genomen moeten worden. In bevoegde kringen te Londen voorspelt men, dat deze besprekin gen tenminste enige dagen in be- slag zullen nemen. Te Londen meent men. dat de Sowjet-nota geen constructieve bij- drage voor de oplossing van het Berlijnse vraagstuk vormt. Sommige waarnemers zien in de verklaring, dat de Sowjet-Unie er niets op te gen zal hebben om de voorziening van Berlijn uit eigen middelen te verzekeren, een aan wijzing, dat de Sowjet-Unie meer uit is op het uit- drijven der Westelijke geallieerden uit Berlijn, dan op de hervatting der onderhandelingen. Een ander belangrijk aspect is, dat de Sowjet-nota de Berlijnse crisis nadrukkelijk verbindt met de oplossing van het gehele Duitse vraagstuk. Het schijnt daarom logisch, dat de Sowjet-nota een ultimatum vodr de Westelijke mogendheden inhoudt om of de Sowjet-interpretatie van de hoofdpunten van Potsdam te aan vaarden of Berlijn te verlaten. De beschuldigingen, dat de Wes telijke geallieerden hun rechten in Berlijn door unilaterale schendingen van de overeeenkomst van Potsdam hebben verbeurd, worden door waarnemers en functionarissen be- schouwd als weinig meer dan pro paganda: immers, de Westelijke mo gendheden zouden met evenveel kracht kunnen wijzen op het niet- nakomen der viermogendhedenover- eenkomsten voor Duitsland door de Sowjet-Unie en de conclusie kun nen trekken. dat de Sowjet-Unie geen wetteliike rechten heeft om in Berlijn te biijven. BERLIJN, 15 Juli (A.P.). De stedelijke regering is volgens de Duitse bladen voornemens, voor het geblokkeerde Berlijn de noodtoe stand af te kondigen. Dit kwam ter sprake na de weigering van de Russen de blokkade van Berlijn op te heffen en in verband met de Russische bedreigingen betreffende belemmering van de Anglo-Ameri- kaanse luchttransporten ter bevoor- rading van de stad. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: WEINIG VERANDERING Meest zwaar bewolkt met plaat- selijk enkele regenbuien. Zwak. ke tot matige wind uit weste lijke richtingen. Weinig veran- dering in temperatuur. De FORMATEUR is aan het weTk. En gelijk gebruikelijk, gaan reeds allerlei namen in het rond van mannen, die aan het bewind zouden komen. Alles hangt natuur lijk van de combinatie-mogelijkhe- den af Kijken we eerst eens naar de K.V.P., dan wil het gerucht toch, dat prof, Romme wel eens kans zou kunnen maken om het depar- tement van Overzeese Gebiedsdelen over te nemen. Anderen zeggen weer, dat het feit dat Romme zich reeds twee dagen na de verkie- zingsdag tot fractie-voorzitter liet (her)-kiezen, terwijl dat anders pas na de officiele beediging der Ka- merleden gebeurt, er op wijst, dat hij geen ministersambt verlangt, Of dit argument volkomen overtui- gend is? In elk geval zou, als Rom me minister werd, een andere frac tie-voorzitter nodig zijn. Als zoda- nig hoorden we mr van Maarseveen noemen. Die zou dan dus geen mi nister van Justitie meer worden. (En v. d. Weijden zou voorlopigijpiet in de Kamer komen). Maar het zijn allemaal verondersteilingen, die el ke dag wisselen. Stel eens, dat er ook een C.H.U.- minister kwam en een van de WD, wie zouden dat dan zijn? De partij- leider Tilanus niet, zo wordt ge zegd, Eerder de heer mr. Scholaking of de griffier van de provincie Zuid Holland. En als de PvdA be- reid zou zijn, een WD-er te accep- teren dan zal het wel niet mr. Oud zijn. Eerder een man als mr. Stik- ker, die o.a. als voorzitter van de Stichting van de Arbeid in vele kringen vertrouwen geniet. Voor Overzeese Gebiedsdelen noemt men, behalve mr. Joekes, ook wel eens de naam van de heer Neher, die eertijds zo vol geestdrift is binnengehaald als minister van Wederopbouw, maar wiens politieke ster nu niet bepaald hoger is_ge- stegen, sinds hij zich met Indie is gaan bemoeien. Zo vallen er nog wel meer na men te noemen. Maar „namen noe men is zonde" Onze nieuwe muntstukken Binnenkort krijgen wij nieuwe muntstukken. Hier zien wij de af- beelding van onze nieuwe kwartjes en (ronde) stuivertjes geestdriftig applaus ontvangen. Zijne Eminentie besloot zijn toe- spraak met: „Wees altijd meer en beter, dan gij bedoelt td zijn". Ook Minister Drees eerde de na- gedachtenis van de grote pionier Mr. Verschuur, om vervolgens een ogenblik stil te staan bij de veran- deringen, die ten opzichte van de gezondheidszorg op komst zijn. „Wij staan voor de poorten van een nieu we organisatie voor de gezondheids zorg", zei hij, „doch wij kunnen de geestesrichtingen, die er in ons volk leven, niet voorbij zien en dienen daarom de overheidszorg met het particulier initiatief harmonisch te verenigen." Hierna deed hij vervolgens mede deling, dat H. K U. de Prinses-Re- gentes daartoe aangespoord door de voprtdurende toewijding van talloze bestuurders en verpleegsters, de se cretaris van Noord-Brabant de heer H. P. Mathee en tevens bestuurder van de federatie benoemd had tot officier in de orde van Oranje- Nassau en Zr. A. M. v. d. Meijden. die ruim vijftien jaren in Brabant had gewerkt de gouden eremedaille behorende bij de orde van Oranje Nassau toekende. Dit was voor de vergadering aanleiding om door een langdurig applaus de dank van het gehele Wit-Gele Kruis voor deze onderscheidingen over te brengen. (Vervolg pag. 3) Het communistisch en niet-com- munistisch overheidspersoneel van regeringsbureaux te Parijs heeft besloten zich vandaag te voegen bij de 70.000 reeds stakende employe's van het ministerie van financien, tenzij de regering verdere conces- sies toestaat. Ook 7000 postambtenaren en po litiemannen hebben besloten te middernacht het werk neer te leg- gen. Zij eisen hoger salaris. De re gering heeft een verklaring uitge- 'geven, waarin zij hogere ambtena- ren waafschuwt, dat zij geschorst zullen worden,' indien zij „deelne- men aan een collectieve actie om het werk neer te leggen." Volgens de laatste berichten zal het stakingsbevel afhankelijk wor den gesteld van de uitslag van de ministerraad van heden, waar de looneisen der postbeambten be- sproken zullen worden. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 21 Juli geen audientie verlenen. NADAT in de avondzltting van de Veiligheidsraad over de ver schillende paragrafen van de Amerikaanse resolutie inzake de Palestijnse kwestie was gestemd, werd deze gehele resolutie met de amendementen aangenomen met 7 stemmen tegen een (Syne) en drie onthoudingen (Sovejt-Unie, Oekraine en Argentinie) Tevens werd een amendement aangenomen, dat de secretaris der Ver. Naties, Trygve Lie, de bevoegdheid geeft, personeel en gelden ter beschik- king te stellen voor het werk van een bemiddelaar tijdens het bestand. Bij de aanvang der debatten v66r het aannemen van de resolutie, ver klaarde Cadogan (Engeland), dat zijn regering van oordeel is, dat volledige aandacht dient geschon- ken te worden aan de Arabische klacht, dat de wapenstilstand niet eerlijk nagekomen is en voor de Arabieren nadelig is geweest, daar anders de schijn gewekt zou wor den, dat men met de Arabieren het kwade voor heeft. De voornaamste punten van de Amerikaanse - resolutie met in de aanhef de verklaring, dat de Ara bieren enige verzoeken om voort- zetting van het bestand hebben verworpen en dat het „dientenge- volge" tot hervatting van de vijan- delijkheden is gekomen, zijn: 1. De toestand in Palestina is een bedreiging voor de vrede. 2. Beide partijen moeten binnen drie dagen of eerder, indien de be middelaar hen daartoe kan overre- den, het vuren staken. 3. Indien aan dit bevel geen ge volg wordt gegeven, zal dit als vredesbreuk worden beschouwd, die volgens hoofdstuk zeven, dat voQrziet in sancties en het gebruik van geweld, onmiddellijke bespre- king van verder optreden met zich mee zou brengen. 4. 24 uur na het aannemen van de resolutie moet te Jeruzalem het vuren gestaakt worden. De pogin gen, Jeruzalem te demilitariseren moeten voortgezet worden. 5. de wapenstilstand blijft van kracht, totdat een vreedzame rege- ling is getroffen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1