Bartali nadert Bobet tot op 51 seconden DWAZE ANNE Moeilijke Alpen-etappe voor de Nederlanders Zaankanters op zoek naar goud RADIO Leidersdag R.K. Voetbalbesturen van Noordholland DE PROMOTIE TOUR DE FRANCE Onder Nederlandse kust liggen sinds 1917 kistjes goud te wachten op schatgravers lei U iets De feestvergadering van het Wit-Gele Kruis te Utrecht Verantwoordelijkheid in verband met grote toename van leden Het hoog water Opheffing verzocht van brooddistributie Sancties tegen Joego-Slavie? Tienduizenden valse textielpunten aan het R.K. Lyceum te Alkmaar Vruchten NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdog 16 Juli 1948 WIELRENNEN Internationale bergraee De bewaarschooljuf van burgemeester d'Ailly 100 jaar PIIOGRAMMA Militairen gaan vlasplukken EEN ilACHTIG Museumdirecfeuren protesteren Doodstraf geeist tegen landwachter Noors lid van Uno-polifie gedood Prinses Margaret verrekt haar hals Als districts-sfortadvi- SEUR sta ik met gemengde gevoelens tegenover het feit, dat diverse verenigingen bestormd worden met aanvragen van nieuwe leden. Zeer vele jongens van 1217 jaar hebben maar een verlangen: lid te worden van een voetbalver- eniging. FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN Na dagen van grote hitte viel tUdens de etappe van gisteren, een penetrant regentje, hetgeen de slechte wegen over de Cols zo glibberig maakte, 'dat vele val- partijen het gevolg waren. Bartali, op de eerste twee Cols, de Alios en de Vars, door Robic geslagen, werd door het pechduiveltje ge- spaard. H(j bereikte Robic Ujdens de afdaling en liep daarna uit om als eerste de Col d'Izoard te pas- seren en later als groot overwln- naar met rulm 6 mlnuten voor- sprong op de Belg Schotte otrer de eindstreep te Briangon te gaan. De meeste renners hadden nogal last van de koude en Robic wijt er zelfs zijn geringe succes van giste ren aan. Bij de Belgen was Schotte er de- ze etappe goed in en hij peddelde er op los als of het de ronde van Vlaanderen betrof. Lambrecht, die er alles op had gezet om de gele trui te veroveren, brak bij de af- daling van de Izoard een rem, viel en moest daardoor alle hoop op een goed resultaat opgeven. Ook Bobet was, niet gelukkig, hij brak een pedaal-as en moest van rijwiel veranderen. Hetzelfde ge- beurde met de Belg Mathieu. die zijn ketting brak. De jonge adelaars Meersman en Jomaux gaven onder - weg op, de eerste wegens een spier- bles.sure, de laatste ten gevolge van een" valpartij. De renners De Hoog en De Ruy- ter van de Nederlands-Luxemburg- se ploeg. hebben het slechts aan hun moed te danken, dat zij deze eerste Alpen-etappe hebben vol- bracht, De toch al moeilijke etappe werd verzwaard door regen en kou. Diot, Caffi en Renders. Bobet behoudt de gele trui. Het algemeen klassement luidt na de 13e etappe: 1. Bobet (Frankrijk) 90.32.11; 2. Bartali (Italie a) 90.33.02; 3. Lam brecht (Internat.) 90.34.40; 4. Teis- seire (Frankrijk) 90.44.23; 5. Camel- lini (Internat.) 90.45.00; 6. Impanis (Belgie a) 90.52.08; 7. Lapebie (Cen- traal Zuid-West) 90.52.46; 8. Vietto (Frankrijk) 90.55.05; 11. Kirch en (Ned.-Luxemb.) 91.02.09; 38. Janssen (Ned.-Lux.) 92.11.45; 47. De Hoog (Ned.-Lux.) 92.28.23; 50 De Ruyter (Ned.-Lux.) 92.33.48. De uitslagen van de internatio- nale bergraee,. die Donderdag op de Cote de Malschamp te Spa met deelname van professionals, onaf- hankelijken en amateurs, werd ge- houden, luiden: 1. Masson (Belg.) 12 min. 17 sec. 2. Vercray (Belg.) 12 min. 45 1/5 sec. 3. Van Sormael (Belg.) 12 min. 46 3/5 sec. 11. Snellen (Ned.) 13 m. 23 2/5 sec. 13. Schweitzer (Ned.) 13 min. 24 2/5 sec. 25. Lambrichs (Ned.) 14 min. 10 1/5 sec. 359 RONDE VAN FRANKRIJK 13e en 14e ETAPPE 15 JULI13« ETAPPE 271 km 16 JULI 14« ETAPPE 260 km AIX LE.S BAINS Jean deM. I bJ Grenoble Vizille RI-A^CO Gullleot Castellane Graeee DE CIJFERS VlRWIJZEn NAAR de hoogten i.n HETSCHEMA 2556m 23tQm Al deze bet*ger> tellerivoor* net bergklaesement \AAAAAAAA 1 COL D'ALLOS 2 COL DE VARS 3 COL D'IZOUARD 4C0L DU GALIBIER 5C. CROIX DE FER 6COL DE PORTE De Grote Drie hebben de kleintjes niet alleen de kool van het beruchte veto gestoofd, zij hebben ons parlementair uit- gedrukt ook nog weer eens een milliojenen-loer gedraaid. De Duitsers roojden overal goud-op-goud. Bij ons de habbe- krats van 500 millioen Zwitserse goudjrancs. Maar de drie geaV lieerden, Amerika, Engeland, Frankrijk, sloten een jaar gele- den voor alle geallieerde lan- den uit de oorlog een over~ eenkomst, waarbij Zwitserland door een betaling van 250 Zwit serse millioenen goudjrancs, zo gezegd „van alles af was". Daar- om wil Zwitserland „nergens over praten" met ons. Juridisch hebben die lui nog gelijk ook. Maar hoe zit't met de drie grote broers? Wat voor rekenwonder hebben die indertijd aan het werk gezet? En hebben ze met ons overlegd, voordat ze dnze schade opmaakten, of ging dat zo-maar? Hoeveel komen wij aan het geval te kort? Wie helpt ons de schade dragen? En heb ben ze in Zwitserland wel eens gehoord van de weinige rechtss kracht, die in het verkeer tussen beschaafde volkeren wordt toe- gekend aan overeenkomsten, die op de keper beschouwd wel eens als „onzedelijk" zouden zijn aan te merken? Allemaal vragen, waarop de naaste toekomst ant- woord zal moeten geven. An ders zeggen wij: geen geld, geen Zwitsers, maar een beetje anders, dan het bekende gezegde dit bedoelt! Zoodra de wind in de Zuid-Oost- Het resultaat van de l3e etappe hoek zit_ zal de UK 230, welke thans rustig aan .t Kalf te Zaandam ligt, de meertouwen losgooien en zullen enkele ondernemende Zaan kanters een expeditie beginnen, welke hen, indien de opzet lukt, geen windeieren zal leggen. Zij zullen n.l. een poging doen de 454 kistjes goud, welke zich nog moeten bevinden in het wralg van het in 1917 getorpedeerde Duitse s.s. „Re- nate Leonhardt" aan de opper- vlakte te brengen. van de Ronde van Frankriik (Can nesBriancon. 271 km) luidt: 1. Bartali (Italie a) 10 uur 9 min. 28 sec.: 2. Schotte (Belgi6 a) 10.15. 46; 3 Camellini (internat.) 10.18.43; 4. Vietto (Frankrijk) 10.32.00: 5. Teisseire (Frankrijk)6. De Gribal- dv die de France. Noord-Oost); 9. Kirch en (Ned -Luxemb.) 10.24.22: 43. D e Hoog (Ned.-Luxeemb.) 10. 49.37: 55. Janssen (Ned.-Luxemb.) 11.11.17; 37. De Ruyter (Ned.-Lux.) 11.11.49. Met meer dan 15 van de tijd van de winnaar achterstand arri- veerde Pras (Centraal. Zuid-West), die dientengevolge uit de course ge- nomen werd. Tiidens de etappe gaven op: Meers man. Jourrraux, Helary, Brambilla, Vandaag wordt mej. Tetje Hee- ringe te Heerenveen honderd jaar. Zij verblijft reeds vele jaren in het rusthuis „Huize Johanna". Zij is hoofd geweest van de burgerbe- waarschool te Franeker, waar zij onder haar pupillen de tegenwoor- dige burgemeester van Amsterdam, Arnold Jan d'Ailly telde. Diens va- der was toen arts te Franeker. ZATERDAG 17 JULI HILVERSUM I: 7,30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebdd; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonne- bloem; 11.45 Schoolradio; 12,15 Alt en piano; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten; 13.50 Film en toneel; 14.10 Omroep-ka- merorkest; 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 16.00 Victor Sil vester; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Pianoduetten; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.30 Een dwaas kwartiertje; 20.20 Lichtba- ken; 21.00 Weense specialiteiten; 22.00 Weekend-serenade; 22.45 Avondgebed; 23.00 Kath. nieuws; 23.20 Kopenhaags Radio Symphonie HILVERSUM II: 7.15 Muziek bij het ontbijt; 8.18 Lichte morgen- klanken; 9.35 Gram, platen; 10.00 Morgenwijding; 1020 Radiofeuille- ton; 11.00 En nuoke; 12.33 Lichte orkestwerken; 13.20 Orgel- spel; 14.15 Silvesters-kwartet; 14.35 Harmoniemuziek; 15.15 Radio Philharmonisch Orkest; 16,15 USA- cabaret; 16.45 Sportpraatje; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.15 Or kest van Zwitserse Omroep; 19.00 Artistielce staalkaart; 20.15 In de winkel van Sinkel; 22.00 Hoorspel; 22.35 Kwartet Jan Corduwener; 23.15 Malando en zijn orkest; 23.45 Comedian Harmonists. Om de ramp welke het Duitse schip trof, heeft steeds een geheim- zinnig waas gehangen. Opvarenden van het schip verklaarden, na hun redding door vletterlieden, dat het schip een kostbare lading aan boord moest hebben, doch het duurde bijna twintig jaar voor men be- greep hoe kostbaar dege lading wel was. De plannen, die in de hoofden van enkele Zaankanters gerijpt zijn, dateren niet van vandaag of giste ren. Reeds in 1937 kwam de Wor- mer tuinier P. Visser, gemeente- raadslid voor Wijde Wormer, tot de ontdekking, dat wat zich in het jaar 1917 had afgespeeld belangrijke gevolgen kon hebben. Het bleek, dat een Duitse kon- vooi, bij Egmond uit elkaay gesla gen was, waarvan de „Josina" en de „Renate Leonhardt", na vlot te zijn gekomen te dicht langs de kust hadden gevgren, waardoor de „Re- nate" nabij Den Helder weer aan de grond was gelopen. Vlettermen- sen, die het schip lostrokken, wll- den het naar Den Helder slepen, maar daar voelde de kapitein August Mehtling niets voor. „Hij gaat naar buiten." Het werd zijn ongeluk. Want nauwelijks buiten, werd het schip door een torpedo midscheeps getroffen. De vletter- mensen konden de leden van de bemanning gelukkig redden. De boot verdween naar de diepte. Waar dit precies was gebeurd, was een der moeilijkste problemen, waar de heer Visser zich voor ge- steld zag. Ook ontmoette Visser kapitein de Vries, die een merkwaardig ge- sprek had gehad met de vrouwe- lijke opvarende, die verteld had, dat er verraad in het spel was ge weest, omdat de jagers op de sche- pen hadden liggen wachten. Het schip was n.l. niet alleen met cacao-boter geladen, maar bevatte tevens 454 kistjes goud en geheime staatspapieren. Het goud vertegen- woordigde een waarde van 55 mil lioen gulden. Met zijn hotter ging kapitein de Vries met de goudjagers naar de plek waar de „Renate Leonhardt" moest liggen. Een sleeplijn tussen twee varende botters duidde hun al spoedig de plaats aan. Op 22 M. diepte liep de lijn vast. Met het blok werd het wrak afgepeild en met een speciale Siemensboor wer- den boringen verricht. Sporen van cacaoboter bleven op de boor ach- ter. Deze proefvaart werd in Aug. 1939 gemaakt en zij plaatsten een boei. Visser won nieuwe informaties in. Ditmaal bij de verzekerings- maatschappij te Hamburg, maar de verzekeringsagenten waren niet toe- schietelijk. Toen kwam de oorlog en alle plannen moesten opge- schort worden. De Duitsers haal- den de boei weg en slechts tot 1942 konden de „expeditie-leiders" na- gaan of er nog iets van de lading was losgekomen. In 1945 zetten zij opnieuw een offensief in. De marine veegde het terrein schoon in de herfst van '47 maar het weer was te ongunstig om toen een poging te wagen. Thans heeft men de beschikking over een duikerskooi, zoals ook gebruikt werd bij de berging van het goud van de ..Egypt" tn de Middellandse zee. Van d,e assuradeuren ontving dj heer Visser op zijn verzoek een op- gave van de inhoud van de sche- pen: 54 kisten geld, 754 kistjes g6ud, 1440 ton cacaoboter, 7 oks- hoofden rum en 50 of 60 ton cokes. Van deze lading is een deel aan- gekomen. Dat klopt, want volgens eerder gedane informaties zou de ...Renate Leonhardt" maar 454 kist jes goud vervoerd hebben. Blijkbaar hebben dus 300 kistjes in een ander schip van het konvooi gezeten, het- welk de plaats van bestemming be reikte. Waar dit geld vandaan komt? Natuurlijk heeft de heer Visser er zijn gedachten over. De ..Renate Leonhardt" moet een smokkelschip geweest zijn, waarschijnlijk zelfs een min of meer officieel smokkel schip. Beweerd wordt, dat de mun- ten door Belgische vluchtelingen meegenomen zijn. ..Sommige be- richten spreken zelfs van juwelen", zo zegt de heer Visser ons. (yervolg van pag. 1) Minister Verbist, de Belgische ge- zondheidsminister sloot zich bij de woorden van zijn Nederlandse ambtsgenoot aan en riep alien 'net Vlaamse gloed op, steeds opnieuw het particulier initiatief tot uiting te laten komen. Zijn rede werd voortdurend onderbroken door luide ovatie's Ook de Voorzitter had nog een onderscheiding in petto, n.l. een zo juist ontworpen embleem van het Wit-Gele Kruis, dat voortaan zal worden toegekend aan hen, die on- afgebroken vijf en twintig jaar de vereniging hebben gediend, en als eerste werd de Eerw. Zuster Cheru- bina uit Oosterhout hiermede ge- tooid. Nadat Zijne Eminentie de Kardi- naal vertrokken was, werd de tekst voorgelezen van telegrammen, die verzonden waren aan Zijne Heilig- hei4 de Paus, H. M de Koningin en H. K. H. de Prinses-Regentes, ter- wijl voorts een gelukwens de ronde deed van de Curagaose afdeling van het Wit-Gele Kruis. De voorzitter van de propaganda- dienst kon nog juist voor het mid" daguur het woord krijgen, om na- mens alle afdelingen in den lande aan de voorzitter een enveloppe met inhoud' te overhandigen, be- stemd voor de verbouwing van de vergaderzaal, Dankbaarheld Tijdens de lunch in Esplanade verscheen Z.K.H. Prins Bernhard om Zijn gelukwensen aan de jubile rende vereniging aan te bieden, terwijl verschillende prominenten uit de gezondheidszorg het hunne vertelden over het werk en het tiatief van het Wit-Gele Kruis. De middagzitting werd onderbro- kei) door tal van sprekers, die hun felicitatie's wilden overbrengen, particulieren, zowel als organisa- tie's en verenigingen, waarbij Mej. Mr Tjeenk Willink, namens het in- middels geliquideerde Volksherstel mededeling deed, dat deze instelling een halve ton aan het Wit-Gele Kruis overmaakte. Dat dit tot groot enthoflsiasme aanleiding gaf, laat zich begrijpen. Hierna sprak Dr. R. de Guchte- neere, voorzitter van het verbond om hun vereniging ten alle tijde te blijven steunen. ook financieel, om dat gezondheidszorg, zonder het Wit-Gele-Kruis niet meer mogelijk ,&Zo is het Wit-Gele Kruis de tweede helft voor het gouden feest ingegaan met frisse gedachten, yer- jongde ideeen en sterk idealisme, niet in het minst daartoe bewogen door het besef, dat zowel overhnjd als particulieren zich bewust zijn van het noodzakelijk voortbestaan. Dr. v. d. Meerendonck kon dan ook dit congres met blijde woorden sluiten en de verzekering geven, dat meer dan ooit zal worden ge- werkt tot heil van de gezondheids zorg hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in huis (Advertentie.) Zoals zich dat bij meer land- be3«"8Sn.,hd?t- men°b|jdlhet j van Medico-speciale werken van oogsten van vlas in tijdnood zal komen. En aangezien het lang op de velden staan van het door de regens erg nat geworden vlas ge- makkelijk rotting tot gevolg kan hebben, dreigt een waardevermin- dering van 35 pet. in West-Bra- abnt. Omdat men in het algemeen te kampen had met een gebrek aarl arbeidskrachten vooral omdat tengevolge van de regen het ma- chihaal plukken van vlas op ver schillende percelen volstrekt on- mogelijk blijkt heeft de over- heid militairen ingeschakeld bij het vlasplukken in West-Brabant. De recruten ontvangen voorlich- ting van de leerlingen van de be- roepsschool voor vlasbewerkers te Standdaarbuiten. Men hoopt met deze extra hulp de gehele oogst te knnuen redden. In een verklaring heeft een, aan- tal museumdirecteuren en docenten geprotesteerd tegen de wijze, waar op het publiek is ingelicht over de aanklacht tegen hun collega Dr. A. B. de Vries. Vastgesteld wordt dat door de door niets te rechtvaardi- gen publicatie een ernstige smet geworpen wordt op de naam van een in binnen- en buitenland hoog- geschat collega, wiens fatsoen en goede trouw bov enalle twijfel ver- heven wordt geacht. Charitas Catholica in Belgie, die eveneens het particulier initiatief noodzakelijk achtte voon een goed voortbestaan van deze verenigingen. Dr. Mol, voorzitter ,van de Prov. Noord-Brabantse bond en Tweede Kamer lid sprak een opwekkend propagandistisch woord, terwijl hij een beroep deed op de aanwezigen, Een geweldige stortbui, gepaard met onweer, heeft gistermiddag het lot bezegeld, van de inderhaast op- geworpen bekisting langs de Zomer- dijk, die de Kijfwaardsepolder on der Pannerden moest beschermen tegen het wassende rijnwater. In korte tijd overstroomde het water, dat over grote breedte door en over de dijk naar binnen spoelde, de polder, zodat qngeveer 300 ha. bouw- en grasland alsmede twee grote in de polder gevestigde steen- fabrieken verdronken. Naar schat- ting zijn 5 millioen bakstenen hier- bij verloren gegaan. De schade, welke het water in de polder heeff aangericht is moeilijk te schatten. Zij is echter aanzienlijk. Bergse Maas zet Uiterwaarden blank z Door de aanhoudende regens zijn verschillende Uiterwaarden langs de Bergse Maas ondergelopen. Het hooi werd door de boeren voor zo- ver mogelijk in allerijl binnenge- bracht, ofschoon het nog nat was. De bijzondere raad van cassatie behandelde de zaak tegen S. E. Koopmans, die door het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden tot de doodstraf was veroordeld, daSr K. als landwachter schuldig wordt ge acht aan de moord op baron Ha- rirnxma thoe Slooten. Voorts zou K. in April 1945 een of meer schoten gelost hebben op een zekere Kleyn, waardoor deze kort daarop overleed. In Mei 1944 schoot verdachtfe op een zekere L., die eveneens aan de bekomen ver- wondingen overleed. De procureur fiscaal zeide in zijn requisitoir, dat hij geen enkel mo- tief aanwezig achtte om verande- ring te brengen in de strafmaat. K. is volkomen toerekeningsvatbaar en heeft zich bewust schuldig ge maakt aan moord met voorbedach- te rade en doodslag. Hij conclu- deerde tot de doodstraf. De vereniging van protestants- christelijke werkgevers in het bak- kersbedrijf heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- voorziening een brief geschreven. Daarin wordt o m. gezegd, dat het bestuur der vereniging zich nader heeft beraden over de mogelijkheid van het opheffen op korte termijn van de brooddistributie. Het is hier- blj tot de conclusie gekomen. dat 't wellicht mogelijk is tot opheffing dezer distributie thans^over te gaan. Trygve Lie heeft medegedeeld, dat op 13 Juli te Jeruzalem een Noors lid van de V.N.-garde is ge dood. Het *was Ole Helge Bakke, die dodelijk getroffen werd door een schot van een scherpschutter op de weg naar de berg Scopus. Hij was 29 jaar oud en pas getrouwd. Prinses Margaret heeft gister- morgen haar hals verrekt bij haar dagelijkse ochtendbezigheedn in 't Buckingham Palace. De prinses, die in Augustus 18 jaar wordt, kon daardoor een huisvlijttentoonstel- ling niet bijwonen. Ten paleize weigerde men bijzonderheden over het gebeurde te verstrekken. Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft het officiele orgaan van de cominform, „voor een blijvende vre- de, voor een volksdemocratie gis teren het antwoord van de Joego- slavische regering op de resolutie van de cominform, waarin de lei- ders van de Joegoslavische commu- nistische partij worden veroordeeld, „zonder compromis" verworpen. In het orgaan der cominform wordt verklaard: „De leiding van de communistische partij van J°?8° Slavie, vertegenwoordigd door Tito. Kardelj, Dhilas en Rankovic, heeft zich nog meer als een burgerlyk- nationalistische leiding ontmaskerd welke de zaak van de werkende klasse en de zaak der nationale on- afhankelijkheid van Joego-Slavie heeft verraden". Het blad gaat verder: „De hou- ding van de leiders van de joego: slavische communistische partij heeft de juistheid van de resolutie der cominform bevestigd. Het zoge- naamde antwoord van het centraal comite van de Joegoslavische com munistische partij is een der ver- achtelijkste documenten, dat aan- toont, dat het regiem van Tito van plan is zijn anti-Marxistische en anti-Sowjet politiek voort te zetten. Dit document stinkt naar nationa- listische haat, gericht tegen de overalin de wereld verbreide com munistische beweging. Het is door- drenkt van politiek bedrog en is uitgegeven door personen. die deel hebben genomen aan het verraad van de werkende klasse. Volgens diplomatieke waarnemers te Londen is het waarschijnlijk. dat Moskou sancties in overweging heeft genomen tegen de Joegoslavische communistische leiders. Na de hoop te hebben opgegeven dat het con gres van de Joegoslavische com munistische partij. dat Woensdag a.s. begint, maarschalk Tito aan de kant zou zetten. De waarnemers menen, dat er in dit stadium wel geen sprake zal zijn van militaire maatregelen, doch dat tot bedekte economische sanc ties zou kunnen worden overge- gaan. De rijkspolitie in Zeeland heeft 'n uitgebreide handel in valse textiel punten ontdekt en is er in geslaagd de voornaamste schuldigen hieraan te arr'esteren. Half Juni leverde een winkelier uit Arnemuiden 2000 tex tielpunten in op het distributiekan- toor te Middelburg. De ambtenaren kregen het vermoeden, dat zij hier met valse punten te maken hadden. Bij onderzoek bleek het vermoeden juist te zijn. Ongeveer te zelfder tijd werden op het distributiekan- toor te Axel 50 valse textielpunten ingeleverd. De rijkspolitie constateerde ver band tussen beide zaken en toen winkeliers, die de punten hadden ingeleverd, langdurig verhoord wer den, kwam vast te staan, dat men met een wijd vertakt complot te doen had. In talrijke Zeeuwse plaat- sen zoals Middelburg, Vlissingen en Ter-neuzen, maar ook in Den Haag, Haarlem en Rotterdam waren win keliers in het bezit van valse tex tielpunten, die uit dezelfde verval- singsbron moesten komen. In Middelburg werden niet min der dan 30.000 valse textielpunten in beslag genomen. Waarschijnlijk werden de punten in Belgie ge- drukt in opdracht van de man, bij wie de voortaad in Middelburg in beslag werd genomen. Ook in Bel gie zijn enige arrestaties verricht. Verder is komen vast te staan, dat het publiek eveneens valse textiel punten heeft gekocht. Tegen parti culieren, bij wie zulke punten in beslag werden genomen. is proces- verbaal opgemaakt. Er zijn talrijke arrestaties verricht. Van de ene kant is dat natuurlijk toe te juichen. Spel en sport immers hebben mits goed geleid een sterke in- vloed op de wil. Zij bevorderen ten sterkste het saamhorigheidsgevoel, scherpen de aandacht, bevorderen de snelheid van besluit, kweken moed en zelfvertrouwen, leren, dat een overwinning met minderwaar- dige trucjes veel minder waard is dan een fatsoenlijke nederlaag en voeden op tot zelfbeheersing en tegenwoordigheid van geest. Zo kan dus ook de voetbalsport een uitste- kend middel zijn, om onze jongens te vormen tot flinke kerels, waar we straks op kunnen bouwen. Maar van de andere kant vraagt men zich wel eens bezorgd af, of de diverse "besturen zich wel voldoen- de bewust zijn van de grote verant- woordelijke taak, welke zij op zich nemen. Houden zij wel voldoende rekening met het feit, dat slechts dan de jongen onder alle opzichten „veilig" is, wanneer er een behoor- lijk aantal junioren- en aspiranten- leiders zijn, die ook inderdaad ge- schikt zijn voor die zware taak? Wordt niet al te vaak al de aan dacht besteed aan de senioren, ter wijl de jeugdige leden als een ..noodzakelijk kwaad" op de koop toe genomen worden. ..Noodzakelijk" omdat zij straks de senioren moeten aanvullen. Kwaad": omdat zij alleen maar kosten en niets inbrengen! Helaas zijn er nog vele moeilijk- heden: te kort aan velden, te kort aan financien, te kort aan medewer- king, te kort aan belangstelling van katholieke zijde, enz. Maar ondanks dit alles, blijft't waar, dat de jeugd onze voile aandacht moet hebben en daarop ook recht heeft. Geachte besturen en leiders van Noord-Holland bezoekt alien de Leidersdag in Alkmaar op a.s. Zon- dag. De H. Mis in 't St. Elisabeth- ziekenhuis begint om half elf. ter wijl om half twaalf de eerste inlei- ding zal gehouden worden in 't Gulden Vlies. Moge niemand ontbreken! Tot a.s. Zondag. J. H. VAN DEN HOEK, Distr.-Sport.-Adv. Heden had de promotie plaats aan het St. Petrus Canisius-Lyceum. Bevorderd werden: (m) is meisje Van IA naar II: K. Endel, H. de Graaf, H. Jungerhans, S. Kapteijn, P. Lissone, alien te Alkmaar; P. Beers, H.H.Waard; P. v. d. Bosch, Hoorn (met lof); F. Beukers en P. Hessels, Heiloo; P. Groot, Bergen (met lof); P. v. d. Gulik, Lutjebroek (met lof); M. v. d. Heuvel, Aker- sloot; C. Huiberts, Obdam; P. Kra mer, Zd.-Scharwoude; J. Leek, Uit- geest en A. Hoek, Castricum. Afge- wezen 7; herexamen 2. Van IB naar II: T. de Munk, P. v. d. Schot, T. Veer, B. Vredenburg, W. de Vries en F. v. Wickeren, alien te Alkmaar; H. Feij en J. Leijgraaf, Castricum; W. Luiken, Hoogwoud, P. Luken, Obdam; C. Mul en S. Vlaar, Heerhugowaard; N. Mul, Spanbroek (met lof); J. Oldenburg, Bergen; W. Oudejans, Spierdijk; Jb. Sinnige, P. Torken en B. Vink te Heiloo en R. Vink, Assendelft. Afgewezen 6. Van IC naar II: M. Eeken (m), L. v. Engelen (m), Joh. Fransen(m), P. Huijbers, W. Kuhne (m), A. I Kiippers (m), M. Opdajn (m), E. Spruijt (m) en M. de Wolf (m), alien te Alkmaar; A. v. Alphen (m) en T. Botman, Hoorn; M. Capelle (m) met lof en C. Koopman (m), Wormerveer; A. v. Lunen (m) en G. Sikkink (m), Castricum; Q. de Ruijter, Kwadijk; J. de Smet (m) en M. Smit (m), Heiloo. Afgewe zen 7. Van IIA naar III: B. v. d. Bosch, W. Geels, C. v. d. Griendt, W. Ja- cobse, T. Otten, J. van Langen, te Alkmaar; P. Admiraal, Limmen; H. Appel, Spanbroek; J. Arendsen en N. Komen, Heiloo; J. Feyen, Bever- wijk; M. Groot, Stompetoren (met lof); J. Hoek, De Rijp; W. Milten- burg, Bergen; J. Stevens en P. Wor- tel, Wormerveer en P. Witte, Den Burg (Texel). Afgewezen 2, her-< examen 3. Van IIB naar III: H. Botman, C. v. d. Drift, P. v. d. Griendt. J. Hu- ting, N. v. d. Idsert, A. Meiman, L. Peraer en C. de Wolf, te Alk maar; W. Appel, Obdam; J. Buiter en J. Tijm, Warmenhuizen; C. Dek- ker, L. Groep, D. Grootjen en H. Nielen, Wormerveer; J. Groteman, Bergen; J. Koopman, Hoogwoud en N. de Nijs, Zd.-Scharwouden; A. v. Westen, Castricum. Herexamen 2. Van IIC naar "ill: W. Arnold (m), T. Bernards fm), J. v. d. Drift (m), A. Mooij (m) te Alkmaar; A. Bak- ker (m), M. Schretlen (m) en W. Sombroek, Heiloo; E. Bos (m), Ber. gen; J. van Diepen en W. Sinnige, Schagen; A. van Etten, Beemster; P. Koenis, Spanbroek; A. Kos (m), Heemskerk; F. Put, De Rijp; M. Res (m), Castricum en H. Schippers, Zwaag. Afgewezen 4; herexamen 1. Van Gymn. Ill naar Gymn. IV: M. Kiippers, H. Mes, H. Moller, J. van Riel (m), Jac. Schuijt en W. Sluymer (m), Alkmaar; A. Bakkum, Bergen; C. Boon (m),_ Bovenkarspel; J. (Boots, Beemster; C. Croes, Eg mond a.d. Hoef; P. van Dam.'t Zand J. v. Grondelle (m), Heiloo; M. Kok, P. Kok en H. v. Leeuwen. Heer- hugowaard; C. Mul en P. Schram (met lof), Spanbroek. Afgewezen 5; herexamen 1. Van Gymn. IV naar Gymn. V: M. Heeger (m), J. Maissant, A. Ver- meulen (m), C. Vlootman (met lof), J. Wagenaar (met lof), J. de Wild (m), W. de Wild en W. Ypma (m), alien te Alkmaar; C. Bank, Wor merveer; J. Bloem, Spierdijk; To Groot (m) met lof, en L. Leyen(m), Bergen; W. Kager, 't Zand; A. Key- zer (m), Spanbroek; Th. Konijn, Beemster; A. de Nijs (m) met lof, 'Castricum; A. Stam, Wognum; A. Schermer (m) vdfcrw., H. Schermer (m), Jos. Schouten (m) en G. Smits te Hoorn. Afgewezen 1; herexamen 2 Gymn. V A naar Gymn. VI A: C. Bots (m), C. Buren (m), B. Geels, A. Huybers <m), alien te Alkmaar; G. Kroon, Heiloo. Afge wezen geen; herexamen 2. Gymn. VB naar Gymn. VIB: A. Muhris en A. Sluymer, Alk maar; J. Bommer, Egmond-Binnen; B. v. Hesteren, Warmenhuizen; J. Sengers (met lof), Heiloo en P. Sin. nige (met lof), Schagen. Afgewezen 3; herexamen 2. m HBS III naar HBS IV: A. Admiraal, B. van Coevorden, Jos. Overtoom, H. Smits en F. Ur- sem, Alkmaar; J. Baars, Schagen; N. Beemsterboer, Heerhugo waard; J. Botman, Nieuwe Niedorp; H. Lub bers, Beverwijk; P. Muller, Midden- meer; S. Steenvoorden, Heiloo en N. SonjA Castricum. Afgewezen 3; herexamen 2. Idem: J. Geels, R. Jacobse (m), Th. Kuijper (m), Tr. Stoker (m), en I. Tahey (m), te Alkmaar; L. Bijman, Spanbroek; C. Dagelet, Schermerhorn; G. Duijves, Noord- Scharwoude; C. Groenewoudt en Tr. Miltenburg (m), Bergen; T. v. d. Heuvel (m), Akersloot; C. Hoo- genboom (m), H. v. d. Lee en M. Sicking (m), Wormerveer; N. Koop man, Hoogwoud; A. Schermer (m), Castricum; P. Sengers, Heiloo en B. Sinnige, Schagen. Herexamen 1. HBfe IV A naar HBS V A: G. v. d. Idsert, T. Kuhne (m), J. Kops, M. v. Latum (m), P. Smit, J. Spruijt, K. Stikvoort en J. de Winter, alien te Alkmaar; W. van Dam, Egmond a.d. Hoef; B. de Grauw (m) en G. Krijgsman, Ber gen; D. Liefting, Heiloo; T. Schagen, Hoorn; J. §teltenpool (met lof) te Obdam; J. Vervoort en W. Zaal te Castricum. Afgewezen 6. HBS IVB naar HBS VB: A. Breed (m), N. de Jong, I. Kohler (m), R. Ooms, J. Popma en T. Toorenburg, alien te AlkmSar; Jb. Bijwaard, Oude Niedorp; J. Buis, Zwaag; P. Droog, De Rijp; Th. Jongkind, Krommenie; Th. Koop man, Wervershoof; A. Laan, Heiloo; H. Miltenburg en P. Veltman, Ber gen; C. Stevens, Wormerveer en C. Welkers, Hoorn. Afgewezen 1. HBS VB naar HBS VIB: J. Geels, H. Huibers, L. Henneman (m); E. de Kort, R. de Lange en H. v. d. Peet, alien te Alkmaar; T. v. Cranenburgh, Castricum; N. v. Duin, Akersloot; H. Koot, War menhuizen en Fr. Stam, Assendelft. Afgewezen 3. i "TOALS IEMAND IS, zo han- delt hij ook. Zijn en doen hangen noodzakelijk samen. Het optreden, het gedrag, de hou- ding, de manier van doen laat zien, welk karakter iemand be zit. Aan de vruchten kan men een boom kennen, of het een goede boom is of een slechte. Een goede boom kan geen slech te vruchten voortbrengen en omgekeerd een slechte boom geen goede vruchten. Wat we dus innerlijk zijn, kunnen we opmaken uit onze uiterlijk- waarneembare handelingen. Zijn we oppervlakkiglichtzinnig, leeg, hoi, dom? Of hebben we de nodige ernst en diepgang, de belangstelling voor het hogere, het geestelijke? Wat vult ons leven? Waar kunnen we op wij- z en? Op voze, wormstekige, aangetaste vruchten? Of zijn het gave, kostelijke, rijpe vruchten? MARCUS 29. Groothandelaren en hun reizigers spraken met eer- bied over Prifere. En binnenkort binnenkort zou ze moeten sluiten, tenzij haar wanhopig plan gelukte. £De laatste weken waren als een nachtmerrie voor haar geweest. Ze huiverde als ze er over nadacht. Ze had grote uitgaven te bestrijden en wat het ergste was, ze had tiendui zenden uitgegeven, om de gekochte goederen met verlies te kunnen verkopen. Er werd aan de deur geklopt. Het dienstmeisje stak haar hoofd om de deur. „Een mijnheer Callon om u te spreken, mevrouw." „Mijnheer Callon? Wat moet die van me hebben?" „Hij wil het niet zeggen, me vrouw. Maar hij beweert dat het heel dringend is.' „Laat hem dan maar hier binnen" zei Claire. „Hij moet me wel heel particulier willen spreken, als hij niet eens kan wachten tot ik met 't ontbijt klaar ben." Even later kwam George Callon binnen. Claire Pritere keek hem zonder enige uitdrukking aan. Ze was er van overtuigd, dat hij haar een bod voor de zaak kwam doen. Hij heulde immers met die meid aan de overzijde? Zou dit niet bij hun plannen horen? „Goede morgen, mevrouw Pri- tfere". groette George. „Wat moet u van me?" snauwde ze. zonder zijn groet te beantwoor- den. „Het verwondert me, dat U hier durft te komen en me te spreken te vragen, nu u de zijdei van die meid gekozen hebt." ,.Ik kom hier als vriend, mevrouw Pritere," zei George rustig. „Als vriend!" Ze lachte sehor en kwaadaardig. „Hoe kunt u mijn vriend zijn, na alles wat u mij hebt aangedaan?" ..Mevrouw Pritere, hoe lang kunt u het nog uithouden?" vroeg hij kalm. ..Hoeveel dagen duurt het nog voordat u uw deuren voor het laatst sluit?" „Wat gaat u dat aan?" vroeg ze smalend. „Bent u het soms beu ge worden, uw geld in de goot te smij- ten voor de grillen van zo'n schep- sel? Komt u soms met voorwaar- den?" Hij schudde ontkennend 't hoofd. „Neen, maar ik kom. om u een levenskans te geven. Het. staat aan u te zeggen, of u die aanneemt of niet." „Er bestaat weinig levenskans voor mijzei Claire bitter. ,.De beste zakenvrouw zou de spanning niet kunnen verduren, die ik al die weken lang te verdragen heb." „U komt me zeker een bod op de zaak doen? Nu, als u dat enige vol- doening kan geven.. die is zo goed als geen cent meer waard. In een paar weken is die vernield en naar de kelder geholpen." Nogmaals schudde George het hoofd. „Ik verlang niet uw zaak te kopen. mevrouw," zei hij bedaard. ,.Op ze kere voorwaarden wil ik u helpen, om die zaak in stand te houden." ..Voorwaarden?" herhaalde ze. ,.Ik veronderstel, dat u die zaak lopen- de wilt houden tot uw eigen voor- deel, omdat u weet, dat ik daartoe beter dan wie ook in staat ben!" „Neen!" zei George, „integendeel. Ik bedoel, dat u de zaak als uw eigendom blijft drijven." ..Ik begrijp helemaal niet, waar- om u mij op die manier wenst te helpen," zei Claire totaal verbluft. „Ik wens niet u te helpen, me vrouw", zei hij. „Ik ben alleen ge- negen u te helpen, wat heel wat anders is. U hebt een gemene en lafhartige rol gespeeld, door een geheim aan een onschuldig meisje te ontfutselen en dat tegen haar te misbruiken om haar te wonden. Ik heb niet het minste medelijden met u. Al mijn medelijden gaat uit naar het door u verngelukte en b.edrogen meisje, dat zo verbitterd tegen u is". „Daar begrijp ik werkelijk niets van. mijnheer Callon". ,.Ik heb geen ogenblik veronder- steld. dat u het begrijpen zoudt", zei hij. „Maar ik ben een zakenman. Ik heb geen zin, nog meer geld weg te gooien al zal ik nog de eerste tijd noodwendig heel wat moeten uit- geven. Maar volgens mijn gezond verstand, wil ik mijn veriiezen graaS zoveel mogelijk beperken. Ik zou wensen, dat u, vandaag nog, uw prijzen terugbracht op het vroege- re en normale peil". Ze keek hem met open mond aan. „Maar.... maar dan blijft mijn winkel leeg.dan verkoop ik niets meer!" ..Beter niets verkopen, dan met verlies", merkte hij op. „Veronder- stel eens. dat u van Maandag tot en met Zaterdag geen enkele klant in uw winkel krijgen zoudt, hoeveel winst zoudt u daardoor missen?" Ze staarde hem aan, -alsof ze dacht, dat hij gek geworden was en niet wist, of ze hem voor ernstig moest opnemen of niet. ..Waarom stelt u me een derge- lijke vraag?" „Ik vertel u niets. voordat u me antwoord gegeven hebt", antwoor- de George. ..Hoeveel geld zoudt u per week nodig hebben, om uw winkel open te houden, uw lonen uit te betalen, uw rente, huur, be- lastingen en onvoorziene onkosten goed te maken?" Ze wist de cijfers. waarnaar hij vroeg, heel goed uit haar hoofd. Die stonden al geruime tijd als met gloeiende letters daar gegrift. Mid den in de nacht was ze vaak wak- ker geworden met de vraag, hoe ze die onkosten ooit zou kunnen be strijden. „ik zou zo zeggen, dat het een winstderving van ongeveer vijftig- duizend francs per week zou bete- kenen", gaf ze ten antwoord. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3