Berlijn op de Haagse conferentietafel OP WEG NAAR T GOUD van de „Renate Leonhardt De West-Duitse staat in Frankfort aan de orde Krachtige maatregelen over gehele wereld gericht tegen Russische blokkade Voor Alkmaar en omgeving Economisch plan krijgt vormen mm tint T Kabinet Schuman afgetreden Onder druk? Vandaag: Het West-Europese Verdrag van Militaire Bijstand Olympisch vuur Ultimatum? Indrapoera" niet voor 28 Juli binnen Interview met gezagvoerder Visser „Dat goud halen we er Nieuw Duits stand punt op komst? lr Arabische Liga aanvaardt wapenstilstand Amerikaan gesteni< igd J Jroisieme forceineengestort Een actie-programma van de Westerse mogendheden aanstaande Truman confereert op het Witte Huis Marshall-bedragen voor ons land Verzetslieden in Italie actief DINSDAG 20 JUL! 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11316 BUREAUX! SNELT DOOR ITALIe Londen bereidt zich voor op de Olympische Spelen. Een veel- omvattende taak wacht tijdens de Olympische Spelen de B.B.C., die de zorg heeft voor het slagen van de honderden radio-uit- zendingen naar alle delen van de wereld. De radio wordt voor een groot gedeelte geconcentreerd in het Palace of Arts te Wem bley. Daar worden „pre-fabricated" spreek-studio's ingericht voor de commentators. Werklieden bezig deze spreek-studio's elkaar te zetten. Prirtselijk Poor zal Spelen bezoeken -tr s" M* In het Departement van buitenlandse zaken is Maandagochtend de vijf-mogendheden-conferentie begonnen. Aan deze conferentie nemen deel de ministers van buitenlandse zaken van de Bene lux-landen en van Engeland en Frankrijk. Onze minister van buitenlandse zaken Mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout opent de conferentie. Tegenover hem zittend links de Britse minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin, twee stoe- len verder de Franse minister van buitenlandse zaken Georges Bidault en aan het hoofd van de tafel de Belgische vertegenwoor- diger Paul Spaak. m Atoombom mef j e spelen V. Pools gezant in Den Haag benoemd WEERSVERWACHT1NG Nieuuu Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs f 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig Vondel ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank OP HET OGENBLIK, dat wij dit schrijven, is de beslissing over de kabinetsformatiepogingen van dr. Beel nog niet gevallen. Aandacht verdient de jongste suggestie, gis- teren uit den Haag ontvangen, vlak voor het ter perse gaan van ons nummer van gisteren, dat de kan- sen van de formateur zouden stij- gen_ Er zou een kabinet van de twee oude regeringspartijen wor- den uitgebroed, met een C.H.-figuur van niet al te uitgesproken partij- opvatting en zo zou de moeilijkheid voor de twee-derde meerderheid ten aanzien van de Indische kwes- tie in eerste instantie omzeild kun- nen worden. In eerste instantie. Want er zul- len dan toch voor de C.H.-Iractie zekere waarborgen nodig zijn, om haar ook te winnen voor de wetten, die nader op het fundament van de gewijzigde Grondwet de situatie in Indie staatsrechtelijk zullen moeten regelen en ook voor die wetten is de meerderheid van twee-derde no- dig. Het is te wensen, dat het op deze manier lukt, want de politiek zit in zekere zin inderdaad in een im passe. Zou men kunnen aannemen, dat het hazardspel in zoverre suc- ces zou kunnen hebben, in elk ge- val schijnt het niet te lukken ten aanzien van het idee „bredere ba sis" en ook niet ten aanzien van de V.V.D. Mag men de berichten geloven, dan hebben de K.V.P., P.v.d.A. en C.H.U begrijpelijk lang beraad- slaagd' over het ontwerpprogram van de formateur, maar waren de V.V.D.'ers spoedig gereed Zij sche- nen er niet voor te voeleh, als vier- de wiel aan de wagen alleen maar in een enkele sector van het rege- ringsbeleid mee te spelen. Indien het zonder de V.V.D. kan en dus toch kan zijn wij ook daar eigen- lijk wel wat verheugd om. eD gang van zaken bevredigt het dagblad „Trouw" uiteraard met. De A.R.-spreekbuis vindt het no- dig, te vertellen, dat de K.V.P. on- der druk staat van de P.v.d.A., wel- ke laatste niet voor een bredere basis voelt, terwijl de K.V.P., al- thans ten dele, daarvoor in Prin- cipe wel geporteerd is. In prin- cipe, d.w.z. als het zou kunnen, om op die bredere basis een goed pro gram uit te voeren. Als dat niet kan, dan zal men de V.V.D. moeten laten schieten. Waarom hier van „druk" van de P.v.d.A. moet worden gesproken, is ons niet duidelijk, althans niet in dit verband. Indien de mogelijk heid bestaat, dat minister Beel in eerste instantie tot een goede op- lossing komt, en aangenomen kan worden, dat met een meerder heid van 68, dus op het nippertje, een goede politiek kan worden ge- voerd, die beantwoord aan wat in de verkiezingsstrijd is beoogd zonder concessies aan de vrijzinnig- heid, dan valt dat toe te juichen en dan laat dat stellig voldoende kans aan de eigen vrije koers van de K.V.P. Van de „druk" wordt in „Trouw" trouwens gesproken in een be- schouwing, die hoofdzakelijk han- delt over de positie van C.H.U. en V.V.D.! Twee dingen vallen daarbij op. Ten eerste, dat aanvankelijk is gezegd, dat C.H.U. en V.V.D. een afspraak „samen uit, samen thuis", zouden hebben gemaakt, die blijk- baar niet zo stevig is verankerd, dat er mogelijkheid bestaat, de C.H.U. daarvan los te maken. Ten tweede, dat enige dagen geleden een bericht is gelanceerd, dat er een bespreking is geweest tussen de P.v.d.A. en de C,H.U. Indien deze bespreking ertoe heeft geleid, dat de C.H.U. bereid is mede te doen, zonder dat de partij-als-zodanig zich aan elk politiek onderdehl bindt, dan is dat o.i een nuttige bespreking geweest! 'Er is geen en kele reden om te veronderstellen, dat de C.H.U. daarbij onder „druk" zou zijn gezet. maar nog minder reden is er, dit, althans in dit sta dium van de zaak, te veronderstel len van de K.V.P. Het is vervelend, dat de kabinets- formatie zich weer gaat afspelen zonder de A.R., maar daarom be- hoeft men toch niet alweer te be- ginnen met insinueren. GISTERENMORGEN kwam ongeveer half elf de consultatieve raad van de Westerse Unie in Den Haag bijeen. Na de plenaire sitting in de grote zaal van het ministerie van buiten- landse zaken aan het Plein, namen 's middags om half vier op de kamer van minister van Boetzelaer de besprekingen ,.en petit comite" een aanvang. Deze werden om 7 uur afgebroken om hedenmorgen om 10 uur te worden voortgezet. Des morgens werd minister van Boetzelaer op voorstel van minister E. Bevin tot voorzitter gekozen. Ter gelegenheid van deze benoe- ming sprak minister van Boetzelaer een kort woord. Hij merkte op, dat het noodzakelijk is, dat de vijf landen hun krachten op alle ter- reinen „synchroniseren". Op vele terreinen bestaat er reeds veel sa- menwerking. Maar hij achtte het ook noodzakelijk, dat er op econo- misch terrein een grotere samen- werking is, zonder dat daardoor het werk van de 16 landen gehin- derd wordt. De Belgische minister Spaak verklaarde zich met de woorden van zijn Nederlandse collega geheel accoord. Hij achtte het juist en verstandig, dat men ook op dit terrein voort gaat. De economische commissie zal na- gaan op welke wijze aan de ge- dachte uitvoering kan worden ge- geven, rekening houdende met het- geen reeds door de 16 landen en in het Beneluxverband gedaan wordt. De vijf ministers hebben de cri sis besproken, die ontstaan is door de Russiche blokkade van Berlijn, verneemt de Associated Press cor respondent Louis Nevin van gezag- hebbende zijde. Een hooggeplaatst zegsman, die een der Benelux-landen vertegen- woordigde, zei, dat de toestand in Duitsland vandaag nader besproken zou worden. Een woordvoerder ter conferentie verklaarde intussen, dat de vijf ministers een program- ma hadden opgesteld, dat de ver- steviglng der economische banden tussen hun landen binnen het ka- der van het Europese herstelpro- gramma ten doel heeft. De Benelux-woordvoerder zei, dat de vertegehwoordigers van Bel- gie, Nederland en Luxemburg dankbaar waren, toegelaten te zijn tot deze conferentie inzake Duits land, die Ernest Bevin en Georges Bidault oorspronkelijk vanavond onder vier ogen hadden willen houden. Hij verklaarde. dat alle vijf ministers de situatie, die in Berlijn bestaat, ,.hoogst ernstig" en de uiterste voorzichtigheid tegen-1 over de Sovjets geboden achten. Vandaag gaan de vijf ministers een uitvoerig rapport bespreken over de mogelijkheid om hun ml- litaire apparaten tot 4en krachtig verdedigingswapen om te smeden. Het rapport werd opgesteld door de permanente militaire commissie van de Westerse Unie, die de pro- blemen reeeds meer dan drie maanden in Londen bestudeert. Tevens staan op de agenda de resultaten van. de recente onder- handelingen inzake Amerikaanse militaire hulp tussen vertegen- woordigers der vijf landen en de Ver. Staten. De leden van de raad hebben hun besprekingen informeel voortgezet aan een diner, waaraan ook Ne derlandse ministers aanzaten en vervolgens deelgenomen aan een die door de Nederlandse te hunner ere werd ge- Bij aankomst te Bari, waar het Olympisch vuur door een Brits zee- cadet van de „Whitesandbay" aan wal werd gebracht, had zich een enorme menigte verzameld. De fak- kel werd" overgenomen door een Italiaanse infanterie-patrouille. Een officier bracht hier een groet aan alle athleten ter wereld. Hij zei: „Mag de Olympische fakkel de brenger zijn van de overwinning van liefde over haat, van vrede over oorlog. Laat dit vuur zijn een vuur van liefde en vertrouwen." Daarna begon de estafette door Italie op weg naar de Zwitserse grens. receptie, regering geven. Als men vanavond met de eco nomische kwesties gereed is, kan de raad overgaan tot de kern van de agenda: het West-Europese ver drag van militaire bijstand voor 50 jaar in orde te brengen, met de mogelijkheid dit stevig te baseren op nauwkeurig omschreven Ame rikaanse verplichtingen voor mili taire bijstand in geval van agres- sie. Naar het Parool meldt, zal Prins Bernhard een gedeelte van de Olympische Spelen te Londen bij- wonen. Ook de Prinses-Regentes zal naar alle waarschijnlijkheid in Augustus een bezoek aan Londen brengen. S": ■- CISTERENAVOND kwam er laat een sensationeel bericht, dat Amerika aan de Sowjet-Unie een ultimatum zou hebben gesteld, om de blokkade van Berlijn binnen 24 uur op te heffen. Er schijnen al eerder soortgelijke geruchten gelopen te hebben, die echter ook tot hedenmiddag 12 uur niet bevestigd zijn. Men heeft ver- moedelijk klokken horen luiden, niet wetend waar de klepel hangt. Zoals elders in dit nummer uit een bericht blijkt, heeft Truman wel besprekingen gevoerd, met zijn voornaamste ministers en diploma- tieke medewerkers, over de blok kade. Ook worden nieuwe nota's van Amerika en Engeland ver- wacht en de actie door de lucht gaat met steeds groter kracht voort. De Amerikaanse bevelhebber van het Berlijnse vliegveld „Tempel- hof' heeft hedenmorgen o.a. ver- klaard, dat de V.S. „meer vlieg- tuigen zullen zenden dan ooit." De legervoorllchtingsdienst deelt ons thans in aanvulling op zijn vorige berichten mede, dat het troepenschip „Indrapoera", dat onderweg is naar Nederland met demobiliserenden. vertraging on- dervindt tengevolge van motor- storing. Aangenomen kan worden, dat 't schfp NIET VOOR 28 JULI a.s. te Rotterdam zal arriveren. De militaire gouverneurs van West-Dultsland hebben Maandag- avond bekend gemaakt, dat zij er in toegestemd hebben, Dins- dag in Frankfort besprekingen te voeren met de Duitse minister- presidenten over de Duitse tegen- voorstellen op de geallieerde plannen voor een West-Duitse staat. Inmiddels wordt uit betrouwbare bron gemeld. dat er bij de Fran- sen groeiende aarzeling valt waar te nemen tegen doorvoerlng van de plannen. De militaire gouverneurs zijn vandaag weer bijeen geweest. Aan het eind van deze bijeenkomst zei- den hooggeplaatste Amerikaanse woordvoerders, dat er op de ver" gadering van morgen geen enkel definitief besluit zal worden geno- men met betrekking tot de voor- gestelde West-Duitse regering. De militaire gouverneurs ..zullen trachten van de minister-presiden- ten opheldering te krijgen over de voorstellen" aldus de "woordvoer ders. Generaal Lucius D. Clay en ge- neraal Pierre Koenig kwamen van daag met generaal Sir Bria_n_ Ro bertson op het Britse militaire hoofdkwarier in Berlijn in verga- dering bijeen. CAIRO, 20 Juli (A.P.). De pre mier Nokrashi Pasha van Egypte heeft Maandagavond verklaard, dat het besluit van de tot de Arabische Liga behorende landen, om de door de Veiligheidsraad gelaste wapen stilstand voor Palestina te aanvaar- den, met algemene stemmen geno- men is op de vergadering van de politieke commissie van de Arabi sche Liga op Zondag. Voor de bijeenkomst, waarop de Duitse voonstellen besproken wer den, zeiden betrouwbare geallieer de woordvoerders. dat het doel van de bespreking onder meer was, de Franse tegenzin ten aanzien van de vestiging van een West-Duitse staat, weg te nemen. In de officiele verklaring, die na de bijeenkomst van vandaag werd uitgegeven, werd gezegd, dat er geen andere onderwerpen, zoals de Russische blokkade van Berlijn, be sproken waren. Op de vooravond van een nieu we bijeenkomst tussen de militai re gouverneurs der westelijke mo- gendheden en de Duitse leiders, schreef de ..Frankfurter Neue Pres- se" dat de minister-presidenten de vorige week Donderdag tijdens een geheime bijeenkomst besloten had den een nieuw Duits standpunt ten aanzien) van de westelijke plan nen uit te werken, nadat zij de of ficiele reactie op hun tegenvoor- stellen vernomen zouden hebben. (Van onze speciale verslaggever) DE REGEN klettert op het dek en de wind waait nog steeds uit de verkeerde hoek als we ons aan boord van de U.K. 230 bege- ven. Maar kapitein P. Visser Jr. is overtuigd dat het nu ieder ogenblik kan gebeuren en toont ons vol trots de resultaten van zijn werk. Hij heeft het vooronder, waar permanent twee leden van de equi page zullen verblijf houden, geheel van een nieuwe verflaag voorzien. In het midden staat een kacheltje en naast de kooien zijn banken aan- gebracht. „We zullen ons moeten behelpen" zegt kapitein Visser, „en onze ver- moeide botten zullen wij 's nachts op een eenvoudige strozak uit- strekken. Enkele paardendekens doen de rest. Iedere vorm van com fort hebben we uitgeschakeld." Kapitein Visser is een nog jonge man, die desondanks reeds heel wat jaartjes op de wereldzeeen heeft rondgezwalkt. Hij heeft 7 weken geleden afge- monsterd, om zich met het com mando van de UK 230 vertrouwd te maken. De hotter liep in het jaar WASHINGTON, 19 Juli (A.P.) Het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken heeft Maandag avond bekend gemaakt, dat de heer Stephen Haas uit Philadelphia, Zon dag in Cairo door Egyptische op- roermakers is gestenigd. De heer Haas is aan zijn verwondingen over- leden. De heer Haas, die Egypte als Amerikaans tourist bezocht, werd met zijn vrouw bij de citadel van Cairo door de Egyptenaren over- vallen. Mevrouw Haas en verschillende Egyptenaren, die het paar vergezel- den, werden ernstig gewond. even- als leden van een Britse familie. Een speelgoedfabrikant in Hagerstown (Maryland) heeft bekend gemaakt, dat hij met Kerstmis atoom-energie- speelgoed op de markt zal brengen met monsters ura nium en erts en instructies hoe de kinderen atoombom- metje kunnen spelen. De fabrikant zei, dat de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heqft goed- gekeurd, dat voor speelgoed erts wordt gebruikt. caal-socialsiten, U.D.S.R. en P.R.L. Bidault is in Den Haag, maar zal ouder gewoonte eerst de lopende zaken afdoen, totdat de macht over- gegaan is aan de nieuwe regering. Hij vertrekt nu vanmiddag per vliegtuig uit Den Haag, inplaats van vanavond per trein. Een verklaring van de houding van Schuman is misschien te vinden in de bepaling in de Grondwet, dat er nieuwe verkiezingen moeten wor den gehouden, a's twee regeringen een motie van wantrouwen hebben gekregen. Zowel de socialisten als de M.R.P. schijnen te vrezen, dat De Gauille bij nieuwe verkiezingen de meer derheid zou krijgen. De volgende candidaten voor het premierschap worden genoemd: Jules Moch (S.F.I.O.), Andre Ma rie (Radical) en Paul Reynaud (Onafhankelijk) „De Humanite" schrijft in een hoofdartikel: „De naam van Paul Reyiaud wordt genoemd. Waarom niet Daladier?" De Poolse regering heeft vandaag de benoeming van Ksawery Prus- zynski als Pools gezant in Den Haag benoemd, als opvolger van Benedvkt Elmer. Pruszynski is 41 jaar en een alge- meen bekend schrijver en publi cist. II Het kabinet Schuman heeft zijn ontslag ingediend, nadat het bij een stemming in de Algemene Vergade ring met 214 tegen 295 stemmen en 76 onthoudingen in de minderheid was gebleven. De stemming ging over een socialistisch amendement. om de begroting van Defensie met 12 milliard franc te verlagen. Tevo- ren had Schuman verklaard, dat hij de vertrouwenskwestie stelde. Het amendement werd vervolgens in bovengenoemde stemmenverhouding aangenomen. Enige tijd hiervoor waren de Franse socialisten uit de regering- Schuman getreden. Na de bekendmaking van de uit- slag der stemming, verlieten alle ministers de zaal. Met de premier aan het hoofd en toegejuicht door de gehele kamer, behalve door de communisten en socialisten, bega- ven de ministers zich aanstonds naar de zaal, die voor hen is gere- serveerd. Zij tekenden daar hun ontslag- brief en zullen zich thans onver- wijld naar de President van de Re- publiek begeven. De President van de Franse Re- publiek is onmiddellijk begonnen met zijn consultaties. Hij heeft eerst de H.H. Herriot en Monnerville ont vangen. resp. voorzitter van de Nationale Vergadering en van de Raad van de Republiek. Vanmorgen om 9 uur heeft hij de vertegenwoordigers van de ver schillende partijen ontvangen: com munisten, M.R.P., socialisten, radi- 1944 van stapel ten dienste van de visserij. Heel wat avonturen heeft dit scheepje beleefd. Bij Doggers- bank geraakte het eens in een vlie- gende storm en werd 160 mijl uit de koers geslagen. Zonder de min- ste averij vervolgde het na afloop van het noodweer zijn reis. Het schip is uitgerust met een 35 pk Haesmotor en meet 15 brt. In het ruim liggen de 12 kardoe- zen reeds gereed om aanstonds met een springlading gevuld het wrak van de „Renate Leonhardt" te doen exploderen. Hierdoor zal de lading cacaoboter van 800 ton naar de op- pervlakte worden gebracht. „Men moet zich nu niet voor stellen", zegt onze commandant, „dat na de explosie de kisten cacao boter „even" rustig naar boven ko- men om geborgen te worden. Inte- gendeel, tot ver in de omtrek zal deze lading uiteengeslagen worden. De strandvonders zullen de aange- spoelde kisten echter naar een cen- traal punt dirigeren". Afgezien nog van de fabelachtige hoeveelheid goud, die de „Renate Leonhardt" bevat, vertegenwoordigt dit „kluitje" een waarde van dui- zenden guldens. Bij aankomst op de plek waar de „Renate Leonhardt" in 1917 zonk, zullen onze eerste werkzaamheden bestaan in de z.g. ..afboei'ing" van het wrak. Met gebruikmaking van het duikertoestel z&l de plaats op de dekken van het wrak worden vastgesteld waar de kardoezen met springstof geplaatst dienen te wor den. Ook kapitein Visser stelt zich voor met dit toestel af te dalen ten- einde de „Renate Leonhardt" te ob- serveren. Na de berging van de cacaoboter zal men zich met de f 50.000.000 goud gaan bezighouden. Een speciale studiecommissie zal inmiddels rapport uitbrengen over de beste wijze waarop dit goud ge borgen kan worden. De spanning stijgt en de Zaan- kanters worden ongeduldig. Het driemanschap Visser Sr., van der Toorn en architect Engel is als leiders van de goudexpeditie voort- durend in touw om de laatste toe- bereidselen voor het vertrek van de UK 230 te treffen. Uw verslaggever verdwijnt met kapitein Visser in het vooronder. We zitten daar als- „real golddiggers 1948" en de blauwe ogen van de gezagvoerder staren vastberaden door de patrijspoort over de Zaanse wateren. Hij zegt: „Dat goud halen we er uit Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. ZUIDELIJKE WIND Aanvankelijk overwegend droog weer met tijdelijke opklaringen en hogere temperaturen dan vandaag. Later zwaar bewolkt met plaatseiijke regenbuien, en hier en daar vergezeld van on- weer. Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Zoals de leider van de E.C.A., Paul Hoffman gisteren heeft be kend gemaakt zal Nederland in het derde kwartaal van dit jaar in het kader van het plan Marshall 105 millioen dollar als basls-toewijzing en 23 millioen dollar als aanvullen- de toewijzing worden toegewezen. De aanvullende toewijzing wordt verstrekt met het doel de Europese handel, die thans door betalings- moeilijkheden wordt belemmerd, te bevorderen. De toewijzing is ook bestemd voor de overzeese gebieds- delen. Voorts is bekend geworden dat Nederland ook nog nieuwe aan- koopmachtigingen in het kader van het plan-Marshall zijn verleend tot een bedrag van 1.081.000 dollar. Hiervan is 1.075.150 dollar bestemd voor de aankoop van oliekoeken of meel en 5.889 dollar voor de aan koop van tarwe. Naar Aneta nog meldt, bedraagt het totaalbedrag van de aankoopmachtigingen voor Nederland thans 48.877.564 dollars. WASHINGTON, 19 Juli (A.P.) Men verwacht, dat de weste lijke mogendheden deze week tot overeenstemming zullen komen aangaande een programma van actie, ten doel hebbend het hoofd te bieden aan de Russische blok kade van Berljjn, wa#rbij 't nemen van krachtige maatregelen over de gehele wereld. De eerste stap zal waarschijnlijk zijn nieuwe nota's uit Washington, Londen en Parijs naar het Kremlin te zenden. Daarinzal waarschijn lijk Moskou rechtstreeks gewaar- schuwd worden voor een buitenge- woon ernstig gevaar voor oorlog en zal men trachten de Russische argu- menten, ter ondersteuning van de Russische blokkade, te weerleggen. Andere maatregelen, die in studie genomen werden, omvatten: 1. beperkingen op de bewegingen van Russische schepen over de ge hele wereld, door het Panama- en Suezkanaal voor Russische schepen te sluiten. Er wortjt ook op gezinspeeld, dat Turkije verzocht zal worden de Dardanellen te sluiten. 2. Beperking van de handel tus sen de Sovjet-Unie en de westelijke mogendheden. De Amerikaanse handel met Rus- land is reeds besnoeid, maar het is van Engeland in het bijzonder dat de Sovjets vele en verschillende goederen in ruil voor voedsel en andere grondstoffen ontvangen. 3. een beroep op de UNO om zich met de Berlijnse crisis bezig te houden. Deze zou te alien tijde voor de Veiligheidsraad gebracht kunnen worden of voor de algemene ver gadering, die in September in Pa rijs plaats vindt. 4. een rechtstreekse uitdaging ten opzichte van de Russische blokkade door aan een door soldaten gees- corteerde trein of vrachtauto-con- vooi opdracht te geven een rit van West-Duitsland naar Berlijn te ma ken, niettegenstaande de Russische hinderpalen, die hierbij in de weg gelegd worden. Tot dusverre hebben officiele per- sonen in Washington over de moge lijkheid van een rechtstreekse aan- val op de blokkade alleen gesproken als uiterste maatregel. De Russische bekendmaking, dat een toenemend aantal Russische vliegtuigen „effenvluchten" in de Berlijnse luchtcorridors zal maken, heeft in Washington het geloof doen toenemen, dat de Russen bereid zouden zijn het tot oorlog te laten komen, teneinde Berlijn voor de westelijke bezettingsmogendheden ondragelijk te maken. Op het ogenblik beschouwen Ame rikaanse officiele personen het ge vaar van een oorlog als zeer groot. Waarover zij in het onzekere ver- keren is of de Russen, of een be- paalde fractie in de Russische rege ring, op het ogenblik oorlog zouden willen voeren, of dat de Sovjet- Unie probeert een van de reusach- tige blufferijen uit de geschiedenis te doen slagen. Verantwoordelijke autoriteiten in Washington verklaren particulier, dat zij er geheel van overtuigd zijn, dat indien het westen enige zwak- heid toont bij het beantwoorden van de Russische uitdaging, het slechts een kwestie van tijd is tot dat de Russen zullen trachten soort gelijke druk op andere punten uit te oefenen. President Truman ontbood de hoge leger- en diplomatieke chefs gisteren op het Witte Huis. In diplomatieke kringen legt men er de nadruk op, dat de defimtieve besluiten inzake een gezamenlijke actie der westelijke geallieerden zullen worden genomen hetzij te Londen, hetzij in Den Haag, waar de ministers van buitenlandse zaken vergaderen. Persberichten uit Duitsland, dat de Amerikaanse autoriteiten aldaar voornemens zouden zijn de Russi sche „bluf" cp de proef te stellen door te trachten met gewapende convooien door de Sovjet-blokkade heen te breken, worden in welin- gelichte diplomatieke kringen pre- matuur genoemd. Enige duizenden Italiaanse man- schappen met tanks zijn bezig met behulp van artillerie de wegver- sperringen op te ruimen, die 300 a 400 verzetslieden in de verlaten heuvelstreek van Toscane bij Ab- badia hebben opgeworpen. De ver zetslieden onder leiding van Luigi Merti zijn gewapend en beschikken over minstens een exemplaar tank- afweergeschut. De militairen be schikken over parachutisten, ver- kenningsvliegtuigen en pantserwa- gens. Het belangrijkste, aldus kolonel Grassini, leider der politieactie, is niet zo zeer personen te arresteren dan wel de wapens in bezit te krij gen, die in dit gebied verborgen zijn, en zo verdere onlusten te voor- komen. Luigi Merti, de leider der opstandelingen, is een vooraan- staand communist, die tijdens de oorlog bekend stond als „majoor Roma".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1