RAAD-NAPRAAT Fir ma Th. Kraakman Zoon r Weinig emotioneels op agenda TEGENSTELLINGEN die niet te overhruggen zijn ALKMAAR EN OMSTREKEN FRANSE COGNAC WITTE CURACAO ORANJE CURACAO J Buiten de circustent Kahinetsformateur wil de progressieve politiek niet loslaten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdgg 20 Juli 1948 Onze agenda ANNO 1804 ZOLANG DE VOORRAAD STREET verkopen wij VRIJ per fles 7.25 - per fles f 4.85 - per V* fles 2.50 per flesje7.05 WIJNKOPERIJ ALKMAAR PLATTE STENENBRUG V. GEMEENTERAAD HARENKARSPEL Uitstapje ouden van dagen RONDOM DE KABINETSFORMATIE (Van onze parlementaire redacteur) DE OPDRACHT, die de for- mateur van de Kroon kreeg, luidde: Een parlemen- tair kabinet, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Kamer zou genieten. Deze omschrijving stelde, zoals gezegd, het verlangen naar een zo breed mogelijke ba sis voorop, doch nam ook bij voorbaat genoegen met elk resultaat, dat van dit pogen de vrucht zou zijn. ALKMAAR. Veel stof tot het houden van een nabeschouwing leveren de raadsvergaderingen de iaatste tijd niet; het wacnten is waarschijnlijk op de komende be- grotingsbehandeling, de Iaatste, die aan de gemeenteraadsverkiezing van voigend jaar vooratgaat, zodat verwacht kan worden, dat dan al- reeds de verkiezingsactie zal wor den isgeluid. Het iangst werd er ditmaal gede- batieerd over het voorstel van B. en W., om de trage betalers van gas- en stroomrekeningen tot de orde te roepen, door een boete- bepaling in de verordenmg op te nemen. Bij de tweede aanbieding willen B. en W, een boete van f 0.75 laten betalen. Hierraee willen zij niet alleen bereiken, dat het aantai trage betalers, dat momenteel 'n 1000-tal bedraagt, wat kleiner wordt doch zij denken er ook de meerdere kosten, die een tweede aanbieding met zich brengt, van te bestrijden. De communisten, voor wie de lo- nen en salarissen altijd te laag en de prijzen, alsmede de belastingen altijd te hoog zijn, kwamen tegen het voorstel in het geweer; hun be- toog had de schijn van tegexnoet- koming aan de trage betalers, doch wij geloven niet, dat deze geholpen zijn met nog meer clementie in de wijze van betalen. Betaald moeten de gas- en stroomrekeningen toch worden en de verbruikers doen ver- standig, daar steeds tijdig rekening mee te houden. De heer Kirpensteyn diende een amendement in, waarmee enige soe- pelheid beoogd werd bij de inning, doch tenslotte handhaafde hij iets voelend voor de argumenten van de Wethouder der Bedrijven de f 0.75 boete, al zal die nu niet zo gauw geheven worden, als aanvan- kelijk de bedoeling was. Een poging van de heer Sietsma, om meteen de onplezierige meterhuur af te schaf- fen, kon natuurlijk zo plotseling geen succes hebben; wij verwachten, dat hij bij de begroting zijn poging zal herhalen. De verschillende verordeningen, waarin de groepering en de sala- riering van ambtenaren en werklie- den der gemeente zijn vastgelegd, kwam eindelijk eens goed op de helling. De Commissie van het G.O. had hier maanden aan gewerkt en B. en W. hadden de voorstellen van deze commissie overgenomen. Het was de bedoeling de verschillende toeslagen, die in de loop der jaren op de verschillende salarissen en lonen waren gegeven, af te schaffen door ze in de lonen en salarissen te corporeren. Tevens werden de ver schillende groepen opnieuw gerang- schikt, zodat deze incorporatie van toeslagen toch nog een f 150.000. meer aan uitgaven betekent. De communistische heer Torenvlied die zijn herintrede in de Raad deed, onderwierp de nieuwe regeling aan een uitvoerige beschouwing. Hij is een goed spreker en betekent voor de communistische fractie ongetwij- feld een aanwinst. Hij vond na tuurlijk de lonen der werklieden nog aan de lage kant en had van een verbetering bij deze nieuwe regeling niets gemerkt. Geen won der, de lonen der werklieden wa ren zoals wethouder v. Slinger- land opmerkte al eerder aange- past aan die van het Rijk en ver- dor mocht de gemeente niet gaan. Voorts maakte de heer Torenvlied er aanmerking op, dat het verschil tussen het maximum-loon van de lste en de 5e groep arbeiders nog circa f 12.bedraagt; hij voelde meer voor gelijkschakeling, al zei hij er niet bij, of hij die gelijkscha keling naar boven of naar beneden wilde. Natuurlijk stond hij met zijn fractiegenoten alleen, want bij de loonbepaling spreekt de prestatie nog altijd een woordje mee. Dat is zelfs in „het paradijs van de ar- beider", Rusland, nog het geval. B. en W. waren met deze nieuwe verordening zo hoog gegaan, als Den Haag het toeliet; in enkele gevallen zelfs iets hoger en er zal nu afge- wacht moeten worden, of deze ver- hoging van het budget van '48 met anderhalve ton door de verhoging van de bijzondere bijdrage van het Rijk gedekt zal worden. Kwam in een vorige raadsverga- dering het tunnelvraagstuk aan de orde de Spoorwegen zullen die tunnel mettertijd bouwen en de Raad verleende een bijdrage in de kosten van voorbereiding ditmaal kwam dat andere verkeersobstakel, de Friesebrug op de agenda voor. Hier zal het Rijk een nieuwe brug bouwen en hoewel de plannen zlch nog in een embryonaal stadium be- vinden, er is toch kijk op, dat bin- nen afzienbare tijd een nieuwe Friesebrug, die voldoet aan de eisen KAMPIOENSCHAP VAN ALK MAAR EN OMSTREKEN Hoofdklasse; In de dezer dagen gespeelde 3e ronde was Kruider-Verver de partij van de avond 'n Prachtige partij met zeer modi tempospel en de schier onberekenbare stelling stelde de hoogste eisen aan de spelers. Verver brak tenslotte iets voordeli- ger door en remise was toen een waardige beloning voor al het den ken. Oud zat tegen Mooyboer in een halve hekstelling, kwam er met een iets voordeliger stand uit, er volgde een zeer lang eindspel en nadat Mooyboer een tweede dam gehaald had was het spel remise. Ravenstijn keerde op het pad der overwinning terug en won van He- mels. De BreeSchuit werd uitge- steld. De stand luidt: Ravenstijn 4 pnt.; Oud, de Bree en Hemels 3 pnt., Kruider Verver en Mooyboer 2 pnt. en Schuit 1 pnt. le klasse: de HaasOtto 20 Woonijk—Stam 2—0 Peerdeman—Helder uitgest. ToepoelSmolenaars afgebr. GeuzebroekJorna aigebr. Stand aan de kop: de Haas 5 pnt. en Woonijk 4 pnt. 2e klasse: Miedema—Veen 20 VeenstraLangras Sr. 02 BywaardLangras Jr. 11 Stand Bijwaard en Langras 5 pt. 3e klasse: Balder—Wijn 0—2 HeldermanKorn 02 v LeeuwenSmolenaars Jr. 11 KlinkhamerBruggeman 20 WijnSpaans 20 Wijn leidt met 4 pnt. In de hoofdklasse brengt de vol- gende, dus 4e ronde, de beide fa- vorieten Oud en Ravenstijn tegen elkaar „in het veld", een zeer be- langrijke .partij. van het steeds drukker wordend verkeer, de toegang tot de stad aan de Oostkant belangrijk zal verbe- teren. In ieder geval mogen wij ver wachten, dat de misere van tunnel en brug, die al enige decennia het verkeer van Oost naar West hin- dert, eens tot het verleden zal be- horen. Zullen wij het dan toch nog beleven? Het communistisch raadslid To renvlied, die bij zijn herintrede door de voorzitter werd verwelkomd en daarop reageerde door de beste wensen uit te spreken voor een pret. tige samenwerking met de raad, moest aan het einde van deze, zijn eerste vergadering al constateren, dat de Raad op samenwerking met communisten niet veel prijs stelt. Men zal zich herinneren, dat des- tijds besloten werd, in raadscom- missies geen communisten meer te benoemen. Na de adhaesiebetuiging van de Nederlandse communisten met de bekende gebeurtenissen in het eens vrije Tsjecho-Slowakije, had de Raad het vertrouwen in zijn communistische medeleden verlo- ren. Aan dat voorstel werd thans uitvoering gegeven; er was een va- cature in de commissie voor straf- verordeningen, zulks door het be- danken van de heer Mulder. In normale gevallen zou zijn opvolger in de Raad benoemd worden, doch ditmaal ging dat rlt niet door. De heer Sietsma herinnerde aan zijn destijds aangenomen voorstel en alle niet-communistische raadsleden op-^en-na gaven hun stem aan de heer Sietsma; de heer Torenvlied kreeg er vier, waarvan drie van zijn fractie en een van 'n ander raads lid. Dit gaf hem enige hoop op ken- tering in de toekomst. Wij vrezen, dat deze hoop ijdel zal blijken. Door de bijzondere huiselijke om- otandigheden van de raadsleden in de sfeer van de vroedschap te be- trekken, heeft de voorzitter, Burge- meester Wijtema, het voetspoor van zijn voorganger gedrukt. Op 4 Juli had wethouder v. Slingerland zijn zilveren huwelijksfeest gevierd en deswege had hij van de voorzitter, de beste wensen in ontvangst te nemen. Toen de voorzitter even daarna bekend werd, dat wethouder Leesberg juist deze dag zijn 35-jarig huwelijksfeest vierde, werd ook VICTORIA: „Mensen in nood". HARMONIE: „Tarzan in de gouden stad", 14 jaar. CINEMA: „Avontuur aan de Amazone", 18 jaar. A.B.T.: „Moord met voorbe- dachte rade." APOTHEKEN: Schouten— Oele. Koorstraat 47. Nachtdienst Taxi's: J. Smidt, Omval 60. telefoon 3931. APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emma- ctTaot fid. CANADAPLEIN: Circus Strassburger, 8 uur des avonds. Stallen bezichtigen van 106 uur. NIEUWE BONNEN HALEN: Woensdag moeten zij nieu we bonnen halen, wier geslachtsnaam begint met de letters T, X, Y en Z. deze met dit heugelijke felt, dat hem niet verhinderd had de raads- vergadering bij te wonen, gecom- plimenteerd. Jammer, dat het nog geen kermis was, want dan was de Raad wellicht uitgenodigd voor een bezoek aan de poffertjeskraam, zo als in het verleden in die goede oude tijd van het beroemde elftal ook al eens is geschied. Maar enfin, wat niet is, kan nog komen. Een tussentijdse subsidieverlening behoort in de Raad tot de uitzon- deringen; in de regel plegen subsi dies bij de begroting uitgedeeld te worden. Maar er was ditmaal een bijzondere aanleiding. De jubileumweek is op komst en dan zal er een veelvuldig beroep gedaan worden op onze vier mu- ziekcorpsen. Een feestweek zonder de koperen klanken van onze har- moniecorpsen is niet denkbaar. Het was dan ook bij wijze van tegemoet- koming aan deze corpsen en in de hoop op een royale medewerking van die zijde aan de feestviering, dat thans werd voorgesteld voor elk corps een subsidie van t 250.-— uit te trekken. Het is wel niet veel, vooral als men bedenkt, dat drie der corpsen al jaren aan het spa- ren zijn voor een uniform voor hun leden, maar laten wij hopen, dat het een begin is en dat de corpsen ieder jaar op dit subsidie zullen mo gen rekenen. Misschien komt Alk- maar ook nog eens aan de zeven vette jaren toe. na al die magere en kan dit subsidie verdubbeld worden. per flesje7.05 GEVONDEN VOORWERPEN Over het tijdvak van 17 Juni tot en met 15 Juli 1948 werden aan het Bureau van Politie te Alkmaar ge- deponeerd en zijn aldaar te bevra- gen op Maandag, Woensdag en Vrij- dag van 11.30 tot 12.30 uur: Diverse portemonnaies met en zon der inhoud, kinderkerkboekje, tan- denborstel, padvindersriem, asdop van autowiel, kasboekje, huissleu- tel, tennisbal, textielkaart, gymn.- schoen, gehaakte handschoen, kin- derschoentje, ceintuur, koperen sleu- tel, schooletui met vulpen, sleutel- plaatje, diverse soorten ceintuurs, diverse wanten en handschoenen (dames- en heren-), bundel samen- spraken, portefeuille, textielpunten, regenkapje, inlegvel, paar heren- schoenen, kinderbril, padvinderspet, oorbel, sleutel, pop, rozenkrans, huissleutel, paar gymschoentjes, ro zenkrans, jongenspet, kindermuts, shawl, fietsslot. Als gevonden werden aan het bureau van politie aangegeven, al- waar op bovengenoemde tijdstippen het adres van de vinder Is te be- komen: Diverse portemonnaies met en zonder inhoud, kettinkje, zilve ren broche, kussensloop, overjasje, vulpen met gouden pen, motorrij- wieltas met inhoud, voetbal, diverse dames- en herenhandschoenen, een waterkruik, 2 shawls, padvinders riem, bos huissleutels, kinderjasje, kerkboekje, plastic herenjas, zilve ren kettinkje met kruisje, tas. broek en werkjasje, etui met flesje, zil veren armbandje, kruiwagentje, een bankbiljet, vulpen, zilveren broche, muntbiljet, jasje, hoofddoek, vul- penetui, rechter kinderschoentje, portefeuille met inhoud, honden- riem, plastic kindertasje, kinder- scshoentje, rozenkrans in portem., diverse mantel- en japonceintuurs, actetas met patronen, vulpotlood, zak bloem, zakmesje, zakdoek, jon- gensjas, gouden hangertje m. steen, rubber laars, kinderschoentje, vul potlood, vulpen, ondergebit, kruis je, tas met boodschappen, zwem- broek, parapluie, koper kruisje, boek, manchetknoop, windjack, Lu- therse liederenbundel, zwarte duim- stok, auto-reserveband, 2'/> m kant, autoped, schaar, jongensjasje'. dop benzinetank, zilveren ringetje met steentje, muntbiljet, hoofddoek, zil veren broche, sigarenpijpje, arm band, rubberlaars, zilveren speld, visnet, dasspeld met letter, 2 wol- len dekens, gouden damesring met steen, muntbiljet, hoedje, shawl, gymn. schoen, bankbiljet, polshor- loge, windjack, 5 manden. voetbal- schoen, broche, vulpen, shawl, tas inh. lege fles. damesshawl, bijbel, vulpen, schaartje, zilveren ringetje, herenjas, passer. TEXEL ALC. VIC. TOURCOMB. 1—3 Het afgelopen week-end was een Ale. Tourcomb. de gast van S.V. Texel. Het is een buitengewoon ge- slaagde trip geworden. Om 9 uur arriveerde het ge2elschap Zaterdag- avond te De Burg waar alien waren ondergebracht. Zondagmiddag werd een rondrit over het eiland gemaakt, talrijke mode punten werden bezichtigd. Hier leerde men de schoonheid van dit eiland kennen met zijn prettige bewoners. Om 7.30 ving de wed- strijd aan, die door talrijke bezoe- kers werd bxjgewoond. Een muziek- corps luisterde het geheel op en gaf een en ander een feestelijk tintje. Voor de aanvang stelden belde elftallen zich voor het Texel-ge- denkteken op en eerden door 1 mi- nuut stilte de nagedachtenis van 6 Texel spelers, die in de oorlog wa ren gevallen. Door de Ale captain werd een fraal bouquet bloemen aan de voet van het monument neergelegd. Voor de rust ging het gelijk op. Na 30 min. nam Texel de leiding door rechtsbinnen Julles. Een halve minuut voor rust bracht Bijl de partijen echter weer op gelijke voet (1—1). Voor de tweede helft begon werd door Ale. aan de Texel voorzitter een prachtig vaantje overhandigd in de clubkleuren, hetwelk met enige welgekozen woorden gepaard ging. In de tweede helft scoorde Untied tweemaal, zodat het einde met een 13 zege voor Ale. kwam. Texel vertoonde z66r goed spel en maakt o.i een goede kans voor de bovenste 'plaats in de 4e klasse K.N.V.B. De uitslag gaf de verhou- ding goed weer Een zeer geslaagde feestavond be- sloot deze prachtige dag. Maandag vertrok het gezelschap weer huis- waarts, met mooie herinneringen aan Texel en zijn buitengewoon gastvrije bewoners. De opstelling luidde: Doel: Kl. de Grand. Achter: H. Maassen, G Mulder. Midden: Ab Helderman, Fr. Helderman, H. de Rover Voor: J. Mulder, Kl. Bijl. J. Untied, Fr. Ba- denhuizen, E Koops (van rechts naar links). Het als souvenir bewaren van projectielen e.d. voorwer- pen is een voortdurende bron van gevaar. Tot 25 Juli a.s. bestaat de gelegenheid tot kennisgeving by de politie van het voorhanden hebben daar- van. Voorkom strafvervolging! DIERENBESCHERMING Zwervend te Alkmaar is Zondag aangetroffen een jong herdershond- je pl.m. 4 maanden oud, teef; wordt een flinke hond. Indien geen eige- naar zich meldt, is ze ter beschlk- king. Ter beschikking drie jonge poes ies, Adres Inspecteur C. Verwer, Baanstraat Alkmaar. BALLETGROEP VAN DE WEENSE STAATSOPERA VOOR HET EERST IN NEDERLAND Onder leiding van de eerste solo- danser Erwin Pokorny, komt een balletgroep van de Weense Staats- opera naar Nederland en zal ook op 26 Juli a.s te Alkmaar in 't Gulden Vlies een' balletvoorstelling geven. Wij zijn er vast van overtuigd, dat dansminnend Nederland deze voorstelling niet mag missen. Het ballet van de Weense Staats- opera geldt als een van de beste balletten ter wereld, en bestaat het programma, hetwelk in Nederland gebracht zal worden, hoofdzakelijk uit Weense muziek, o.a. Fledermaus van Johann Strauss, Donauwalzer van Johann Strauss, Wiener Ren dezvous van Josef Strauss etc De Haagse Courant schrijft "o.m.: Een Ensemble met een verfijnde techniek en een gratie zoals wij weinig te zien krijgen. De Prima Ballerina Pldy Pokorny en de le solo danser Erwin Pokorny waren genoodzaakt hun dans te herhalen. Het gehele ensemble werd met grote hartelijkheid begroet en be- loond." Wie een uitstekende ballet-avond wil meemaken, raden wij ten sterk- ste aan voor de voorstelling van Maandag 26 Juli 8 uur in 't Gulden Vlies spoedig plaatsen te doen re- serveren. Slechts weinigen onder ons zul len, wanneer zij in het circus de diverse voorstellingen meemaken, eens een ogenblikje aandacht heb ben voor de dingen, die zonder ge- zien te worden, door dq overige leden van het jpersoneel moeten worden gedaan. Het is een mooi gezicht, wanneer men een glanzend en keurig opgetuigd paard de piste binnen ziet komen. Het is een in- drukwekkend schouwspel, als daar vijf kleine olifanten tot in de punt- jes verzorgd naar binnen komen wandelen. Vermakelijk is het, als de een of andere clown al buitelend zijn kunsten laat zien aan het pu- bliek. Een staaltje van zelfbeheer- sing, wanneer men de trapezewer- kers aan de gang zlet, wanneer rui- ters staaltjes van hun kunnen ge ven, na afloop beloond door een waarderend en enthousiast applaus van het opgetogen publiek. Beseft U echter wel, wat aan dit alles vooraf moet gaan? Ik wil de voorbereidende werkzaamheden van tent opzetten en al dergelijke dingen nu eens buiten beschouwing laten, maar het hoofdzakelijk heb ben over het werk van de geuni- formeerde assistenten, die in en buiten de tent rond lopen Zo'n paard, dat de piste komt 'binnen draven, moet van tevoren zorgvul- dig en tot in de puntjes geroskamd en geborsteld worden. Er mag ook niet het geringste aan mankeren, want dat is iets, wat de dresseur bij zijn uitvoering niet hebben wil. Dringt het tot een ieder door, welk een werk het is de paarden en ook de jonge olifanten zover te krijgen, dat zij bij het minste bevel datgene doen, wat de dresseur van hen eist. In deze dressuur gaat ont- zettend veel tijd zitten, terwijl het van de dresseur zelf het uiterste van zijn geduld eist. Onder geen enkele voorwaarde mag hij bij zijn oefeningen, zoals we dit wel kunnen noemen, zijn geduld verliezen, want met slaan en schelden leert men de dieren niets, integendeel, men maakt ze daarmede nog zenuwach- tiger, dan- ze al zijn. Met geduld en beleid moet men de dieren zover weten te krijgen, -dat ze datgene doen, wat van hen verlangd wordt. Vandaar dat ook de staljongen] die vlak vbor de aanvang van het nummer de dieren nog even bor- stelt en daarna optuigt, een belang rijk aandeel heeft in het slagen van het nummer. Zo is het ook met de andere diereh. De medewerking van een ieder, die met de dieren in aanraking komt, wordt geeist en het is dan ook volkomen begrijpe- lijlijk, dat er meegewerkt wordt. Doch ook de mensen, die mee- werken, moeten in goede conditie zijn. We kennen zelf de gewaarwor- ding, dat iets de ene dag ons beter lukt dan de andere. Dat is een men- sen-eigenschap, die natuurlijk ook circusartisten bezitten. Maar juist bij hen mag dat niet." Zij moeten elke avond weer aan klaar zijn voor hun nummer, tonen, dat zij niet voor niets urenlang gerepeteerd hebben voor hun optreden. De jongleurs mogen geen ogenblik hun ringen of knotsen uit het oog ver liezen. De trapezewerkers mogen geen moment aarzelen, maar moe ten telkens op het juiste, ogenblik reageren. Vooral flier is het een kwestie van training. Een misgreep en zo'n luchtacrobaat valt naar be neden Als u ooit weer eens een circus- voorstelling meemaakt, denkt u daar dan ook eens even over na. Er zijn nog wel meer dingen, die ik hier niet noem, maar die de aan- dachtige toesGhouwer zullen opval- len en de nodige indruk achterla- ten. Juist dat kleine ogenblik, dat voor de aanvang van de voorstel ling nog even gecontroleerd wordt om te zien, of alles in orde is. En kele dingen kunt u zien, omdat ze binnen moeten gebeuren, andere dingen gebeuren weer buiten de circustent. Maar intussen gaat bin nen de voorstelling door. v. d: M. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan G. C.. z.v. L Schras- sen en J. Burger; Jozef A' E., z.v. E. H. Hofsteden en A. S>. C de Vries; Sonja, d.v N. de Vrie's en C. J. Zonneveld. Gehuwd: Jacobus Valkenier en Adriana van Maarleveld. WIE Z'N HANDWAGEN IS DIT? Op het politiebureau zijn inlich- tingen te bekomen over een hand- wagen, die onbeheerd werd aange- troffen_ KAJOTTERS! Woensdagavond sluit de K.A.J, 't seizoen 1947/1948. Het spreekt wel als vanzelf, dat geen enkele kajot- ter deze avond mag missen. De bij- eenkomst begint om 8.15 uur in het Patronaatsgebouw aan het Varne- broek. Tot September houden wij officieel vacantie, d.w.z. de algeme- ne bijeenkomst komt te vervallen. Wat wij tot September wel doen bespreken wij a.s. Woensdag. In de eerse ronde van het hand- baltournooi leed ons handbalelftal een 50 nederlaag tegen de afde- ling Purmerend op de streekdag j.l. Zondag te Hoorn. Onze ploeg was daardoor direct uitgeschakeld. Een triest resultaat. maar../. voigend jaar beter mannen! De secetaris BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Catharlna E., dochter van C. J. Klaver en J. M. van Glas; Pieternella W., dochter v. A. van Zetten en A. Albregts; Eli sabeth K., dochter van 9. Bulk en C. C. Alleman; Bouke, zoon van G. de Boer en A. I/Temminga. Maandagavond vergaderde de ge- meenteraad van Harenkarspel ten Raadhuize te Dirkshorn, onder voorzitterschap van Burgemeester H. Nolet. Afwezig de heer G. Landman wegens ziekte. Burgemeester uitte de beste wensen voor zijn herstel. De eerste die na de Voorzitter het woord verlangde was de heer Molenaar, naar aanleiding van de brief van Ged. Staten, waarin dezen het besluit tot verhoging van het presentiegeld voor de raadscommis- sien afwezen. Dit antwoord stond spr. slecht aan, en hij vroeg of geen hoger beroep mogelijk was. Voor zitter meende echter van niet Ged. Staten beslissen hierover en zij wil len voor Harenkarspel geen uitzon- dering maken. Het bericht, dat het ai dan niet verlenen van een studietoelage aan het gemeentepersoneel nog een punt van overweging uitmaakt, werd voor kennisgeving aanvaard. De raad kon zich verenigen met de voornemens van Ged. Staten om aan secretarissen, ontvangers en ambtenaren een 2'/i uitkering van de ingehouden pensioensbijdra- gen te verlenen. Het oordeel over de incorporatie regelingen was ge- lijkluidend. Geestelijke Volksgezondheid De stichting voor geestelijke Volksgezondheid had een verzoek ingediend om een jaarlijkse subsi die. Jaren geleden is reeds een ge- lijksoortig verzoek ingekomen, doch op grond van de precaire gemeente- finantien heeft de raad hier toen van afgezien. Op het ogenblik ver- keert de kas echter in „bloeiende staat", zodat B. en W., gezien het nuttige werk van deze stichting, goedkeuring konden aanbevelen. Aldus besloten Kosten 3*/» ct, per inwoner. De mechanisatie commissie van de Stichting van de Landbouw, ge- vestigd te Grootebroek, vroeg en verkreeg van de raad flOO.voor 1948. Desgqvraagd verklaarde Wet houder Dekker, dat deze commissie bijzonder verdienstelijk werk ver- richt voor het ontwikkelen, verbe- teren en beproeven van land- en tuinbouwmachines. Diverse welge- slaagde demonstraties o.a te Wog- num waren daarvan het bewijs. Gezichtspunten omtrent BLO. Het voorstel om reisvergoeding te geven voor een leerling die de Bijz. Lagere School te Alkmaar bezoekt, ontlokte de heer Tiebie de opmer- king, dat hij het toch wel wat erg vond, dat „zowa+ alle kinderen van school" naar Alkmaar worden ge- zonden, en vroeg of dat elders ook zo erg was. Voorzitter kende het getal uit andere gemeenten niet, maar ge- loofde dat Harenkarspel geen uit- zondering maakte De hr. Tiebie k'on niet ontkomen aan de indruk, dat indien de onder- wijzers eens hun uiterste best zou- den gaan doen, dit aantai stdrk kon worden gedrukt. Hij vond het te opvallend, dat er veel minder meis- jes naar Alkmaar gaan. De hr. Doe- kes had uit bevoegde bron verno- men, dat ook volgens onderwijzers- kringen de meisjes in dit opzicht iets beter uit de bus komen. Weth Dekker wist mede te delen, dat deze vorm van onderwijs voor de betrokkenkinderen bijzonder zegenrijk was, en dat vooral ze- nuwachtige kinderen, die op de normaalschool door hun angst wor den geremd, hier prima vooruit gaan. Wat niet mag, kan toch. Hoewel Ged. Staten het besluit om raadscommissien een presentie geld van f4.te verlenen) afwezen, werd door B. en W. ijskoud voor gesteld, om toch aari de leden van de commissie tot vordering en ver- deling van woonruimte, die overi- gens naast vergaderen nog heel wat anders te doen hebben, een presen tiegeld gelijk aan dat der raads leden te verstrekken. Zij deden dit met een gerust hart. Immers, dit behoort nu eens wel tot de compe- tentie van de raad. De 2de suppletoire begroting voor 1948 schiep de gelegenheid; om aan de onderwijsvereniging van de LTB fl5.te verstrekken voor een drie- tal leerlingen van de lagere land- bouwschool te Spanbroek, om f500 uit te trekken voor het restaureren van drie schoollokalen van de school te Waarland om flOO.te voteren voor de commissie die de Jubileumfeesten in Harenkarspel organiseert enz. Daarnaast was in deze wijziging een meevaller van liefst f7000.verwerkt, als gevolg van de nieuwe wet op de financiele verhouding tussen Rijk en Ge meenten. Op verzoek van de L.T.B. afd. Tuitjehorn, besloot de raad om het z.g.n. „tuinbouwverlof", voor leer lingen boven 12 jaar, voortaan vast te stellen op het tijdvak van 5 tot 20 Juli. Nu sluit dit tuinbouwverlof dus practisch bij de vacantie aan, hetgeen enkele raadsleden hoogst ongewenst achtten voor het onder wijs. De wijziging van deze verlof- termijn houdt verband met de aan- zienlijke verandering van de be- drijfswerkzaamheden in de loop aer Iaatste jaren. Woningen verbeteren gaat zo maar niet Maar het is wel gemakkelijker geworden voor particulleren, die hun wpning willen verbeteren of splitsen. De gemeente kan hierin nu n.l. 60% bijdragen ofwel max f2400.voor een verbetering of f4200.voor een splitsing. Het Rijk neemt drie vierde deel van deze kosten voor haar rekening. Op voorstel van B. en W. werd door de raad aan dat college alvast een crediet van f8000.verleend om te beginnen. Wel meende voorzitter, dat het splitsen hier zo'n vaart niet zou lo pen, omdat daarvoor bijna geen ge- schikte huizen aanwezig zijn, ter wijl buitendien ongebruikte scnool- gebouwen en koolschuren niet on der deze regeling vallen. Rondvraag De hr. Muileboom wilde graag weten of reeds bij de Banne ge'in- formeerd is, naar de bereidheid om een deel van de Kerkbuurt over te nemen. Dit was Voorz. echter niet bekend. Op zijn volgende vraag kreeg hij ten antwoord, dat nog geen richtlij- nen zijn ontvangen voor het be- schikbaar stellen van een crediet voor kinderfeesten tijdens het Re- geringsjubileum. Mochten deze evenwel komen, dan zullen B. en W. deze volgen. De heer Molenaar bracht enkele verlichtingsaffaires ter sprake Volgens Voorzitter was van het toegezegde PEN-onderzoek niets gekomen, maar wel was de verheu- gende toezegging gedaan, dat voor taan 10 straatlantaarns meer mogen branden. Dezelfde achtte de waterleiding in de school te Waarland een hope- loos geval. Iedere keer moet om een lek te repareren een deel van de vloeren worden omgeploegd. Spr. drong aan op het aanleggen van een geheel nieuwe waterleiding, erbij zorg dragend voor behoorlijke kar- tering. De hr. Paarlberg wilde weten, of het juist was, dat tijdens de kermis het sluitingsuur op 12 en 1 uur was gesteld. Voorzitter: Ja. maar dit be hoort tot de bevoegdheid van de Burgemeester. De heev Paarlberg meende ech ter, dat de mensen, vooral 's Maan- dags, toch nog niet naar huis zouden gaan. Enkele leden informeerden naar de stand der woningbouw, en kre- gen te horen dat dit op de materia- len vast zat. Dit bevreemdde hen bijzonder. omdat ze gezien hadden dat de Heer Hugowaard. Abbekerk en Zijpe b.v. lustig wordt gebouwd. Zij weten dit aan willekeur. Na een bijzonder humoristisch in termezzo om een ingewilligd kaste- leinsverzoekschrift, dat diverse „rood gloeiende" telefoons had ver- oorzaakt, als gevolg van de ave- rechtse redactie van het verzoek, volgde slulting. DE RIJP. Het was Vrijdag voor de 14de maal dat de ouden van da gen uit De Rijp en Graft hun uit- dag hadden. Niet minder dan f 1200 werden hiervoor spontaan door de bevol- king opgebracht. Om 8 uur vertrok men van de Dam, via Alkmaar, Haarlem naar Leiden; daar werd een kopje koffie met een gebakje gebruikt en stak de voorzitter zijn eerste speech af. Het eindpunt was Rotterdam, waar een rondvaart werd gehouden en de Maastunnel met een bezoek werd vereerd. Zo goed als alien maakten gebruik van de roltrap, wat echter enkele dames noodlottig werd. Het trof n.l. heel slecht, dat men daar op een van de drukste uren aankwam, zodat er te veel volk tegelijk van de trap gebruik maakte. Enigszins verlaat door dit minder aangename voorval, werd de terug- reis weer aanvaard. In Haarlem werd nog eens opgestoken. Te on- geveer half tien arriveerde het ge zelschap weer in De Rijp, waar in caf6 Grasboer nog een kopje koffie met gebak werd aangeboden. Hier werd door burgemeester Dalenberg 't bestuur dank gebracht voor deze schitterend geslaagde dag waarna door de voorzitter, de heer De Moes, nog een woordje tot af- scheid werd gesproken. De heer De Moes was blij, dat deze dag zo goed geslaagd was. Hij dankte in het bijzonder de burger- vader en echtgenote, die zo spon taan hadden gevolg gegeven aan het verzoek om mee te gaan en de tocht op een zo buitengewoon te waarde- ren wijze hebben n»egemaakt Ook mevr. Wegdam kreeg een extra woord van dank voor haar mede werking. Hoe of de oudjes tevreden waren over de tocht, typeert het beste het verzoek door £6n van hen gedaan, om in de krant vooral de ingezete- nen van De Rijp en Graft te be- danken voor hun medewerkiing, waardoor het mogelijk is geworden dat zo'n buitengewoon prachtige dag kon georganiseerd worden. KERMISWEDSTRIJDEN HEERHUGOWAARD NOORD. Zondag j.l. was er kermis in H Kruxs. Ter gelegenheid van dit feest had de voetbalvereniging KSV een keurig programma in elkaar gezet. Om twaalf uur speelde KSV II te gen Spanbroek II. Eerst zou er ei- genlijk tegen EDO II gespeeld zijn, maar deze waren verhinderd. De rust ging in met een 1—1 gelijk spel, zodat beide ploegen nog een kans hadden. Maar Spanbroek liet zich na de rust van ziin goede kant bezien en zette de gelijke stand om in een 31 overwinning. Zij hadden de uitgeloofde medaille met recht verdiend. Hierna kwam de wedstrijd KSV I tegen Hugo Boys II. Over het alge- meen was het een zeer tamme wed strijd. waarin Hugo-Boys wel de boventoon voerde. Vlak voor de rust weer de H.-B.-midvoor Sm 't enigste doelpuntje van deze wed- strijd te scoren. Het samenspel was by KSV niet erg te vinden. De HB- overwinntng was wel zeer zeker te danken aan het mooie werk van keeper B. en de back de W De prachtige beker, die door de ca«- houder Schut was uitgeloofd, ver- huisde naar HeerHugowaard Noord. Om ongeveer 3 uur ving de ..big- match" van de middag aan. SVW en Hugo-Boys zullen voor de derde maal in dit seizoen hun krachten meten. Het was een zeer sportieve wedstrijd, welke op voortreffelijke wijze werd gespeeld. Na een kwar- tier spelen weet de H.B.-linksbui- t Gr. in een snelle sprint te sco- r enen hij geeft hiermede de Boys de leiding. SVW krijgt hoe langer hoe meer invloed op het veld, maar zij weten dit voor de rust niet, in punten uit te drukken. Wie het spel van SVW kent, bemerkt meteen dat zij deze wedstrijd te licht hebben opgevat, dit komt waarschllnlijk door de Iaatste twee overwinningen De vinnigheid. zoals wij die van hen kennen. ontbrak. Na de rust komt SVW opnieuw naar voren en na 20 minuten spelen doelpunt de midvoor Sn. onhoudbaar. Nd de De breedste basis, die men zich, althans in theorie, zou kunnen den ken, ware een samengaan van alle grote partijen geweest, met uitzon- dering dan van de communisten. De formateur heeft deze theoretische mogelijkheid zonder meer ter zijde gelegd. De A.R.-fractieleider is zelfs in eerste aanleg niet ontvangen. De verklaring hiervoor ligt wel zeer voor de hand. De A.R. heeft zich tot nu toe een onverzoenlijke tegen- stander van de Indiepolitiek ge- toond, zij heeft tegen de grondwets- wijziging gestemd en de verkiezings- campagne gevoerd onder de leuze „Het roer moet om". De opdracht aan de persoon Beel betekende ech ter een opnieuw aanmonsteren van dezelfde kapitein en deze kapitein mocht hieruit op zijn beurt de we- tenschap putten, dat van hem dus niet verwacht werd, dat hij beman- ning aan boord zou nemen, die steeds met zoveel nadruk de juist- heid van zijn koers bestreed. Er restte in feite dus slechts de oplossing van een samengaan van die partijen, die zich in eerste aan leg wel voor de grondwetswijziging hadden uitgesproken, een niet alleen wenselijke, maar ook noodzakelijke oplossing, omdat deze grondwets- wijziging immers straks in tweede lezing een tweederde meerderheid zal moeten halen. Als zodanig heeft de formateur dan ook in de afge- stand gelijk was, kwam er span ning in het spel. Maar ongeveer 10 minuten later doelpunt Sn. nog eens op keurige wijze. Dit was de H.B. te erg en zij zetten alles op alles om hun achterstand in te lopen. Maar dat was te laat, alhoewel zij nog wel mooie kansen hadden. Hiermede legde SVW beslag op de mooie voetbal, welke door het KSV-bestuur was uitgeloofd, OPENLUCHTTHEATER BERGEN Morgen „De Paradxjsvloek" MORGEN begint in het Open- luchttheater te Bergen het zo- mer-speelseizoen. De Bergense Spe lers o.l.v. Jan Haakman, die het vorlg jaar met zoveel succes „De Paradijsvloek" van Alphons Laudy opvoerden de schrijver zei zelf, dat de Bergense Spelers de beste vertolking gaven, die hij van zijn drama ooit gezien had vonden in dit succes aanleiding, om dit seizoen dit goede toneelstuk nog- maals op te voeren. De vorige week moest de premiere wegens de slech- te weersomstandigheden uitgesteld worden, doch morgen hoopt men, dat het weer zo gunstig zal zijn, dat het openluchttheater evenals vo- rig jaar uitverkocht zal zijn. Ge zien het succes van vorig jaar dur- ven wij voorspellen, dat zij, die er heen gaan, er geen spijt van zullen hebben. Voor het eerst zal de nieu we verlichtingsinstallatie in ge bruik genomen worden. lopen week de fractieleiders van de KVP, de PvdA, de CHU en de WD ontvangen en hun zijn program aan geboden. Over dit program hebben de fracties van genoemde partijen zich beraden en het resultaat hier- van is de formateur thans bekend. Aangenomen mag worden zo als wij reeds berichtten dat zo- wel de KVP als de PvdA zich in grote lijnen met dit program accoord hebben verklaard. In de meest-links staande socialistische pers is de mo gelijkheid van een opnieuw samen gaan de Iaatste dagen nog al eens betwijfeld, maar hiervoor behoeft reeds in dit stadium toch wel geen yrees meer te bestaan. Zijn wij goed ingelicht, dan ligt de zaak ten aan- zien van de twee andere partijen echter heel wat minder eenvoudig. Zulks was ook al wel bij voorbaat te begrijpen. Het gaat niet alleen om Indie, het gaat ook om het progressieve beleid in zijn geheel, zoals dat tot nu toe is gevoerd en waarvan noch de formateur, noch de regeringspartijen bereid zijn om af te wijken. Men kan het dan ook niet ver mis hebben, wanneer men vooral in de sociaal-economische sector heel wat wrijfpunten ver- moedt. Daarentegen schijnen er op het terrein van de Indie-politiek wel aanknopingspunten te zijn en in elk geval zou reeds vaststaan zo meldden wij al dat de CHU bereid is om ook in tweede lezing voor de grondwetswijziging te stem- men. Zijn dit inderdaad de conclusies, die de formateur ter beschikking heeft, dan rijst de vraag welk kabinet hieruit kan voortkomen. Wel geen kabinet op een verbrede basis. De regeringspartijen zijn het eens, ten aanzien van de beide andere partijen blijven echter te- genstellingen, tegensteliingen, die waarschijnlijk alleen ten koste van de tot nu toe gevoerde progres sieve politiek overbrugd zouden kunnen worden. Politieke kringen zetten thans de volgende redenering op: Er moet dus weer komen een kabinet, dat op de twee regeringspartijen steunt, althans voor de te voeren politiek met uitzondering van het Indiebe- leid. Voor het Indiebeleid is echter een tweederde meerderheid nodig. Deze meerderheid zou kunnen wor den verkregen door zich hiervan te verzekeren ook zonder dat dit de opneming van een derde partij in de regering tengevolge heeft. Door middel van afspraken dus en de toezegging van de CHU om ook in tweede lezing voor de grondwets wijziging te stemmen, zou de for mateur reeds een eind op de goede weg komen. Wel zouden dan in het kabinet een of meer figuren worden opge- nomen, die niet tot de regerings partijen behoren, doch hoewel vrij- staande, toch vertrouwen genieten in de kringen, waarop het Indie beleid van de regering mede zou hebben te steunen. In deze gedach- tengang ware dus een kabinet te vormen, dat voor wat het IndiS- beleid betreft op drie of vier zuilen steunt, en voor de rest op twee. Hiermede zou dan ook voldaan zijn aan de wens van de PvdA, die geen opneming van een derde partij in het kabinet wenst, hoewel men er toch niet aan zal ontkomen, althans voor wat het Indiebeleid betreft, geaurig met de semi-regeringspartij voeling te houden, wil men ten- minste niet voor ongewenste gevol- gen komen te staan. Voor dit con tact zouden echter de z.g. vrijstaan- de flguur/en) in het kabinet mede kunnen ufenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2