Ingrijpende voorstellen van de Conferentie te Bandoeng Problemen van Jeugd en Jeugd leiding in de sport DWAZE ANNE met presidentiele bevoegdheden? Leidersdag van de Nederl. Katholieke Sportbond te Alkmaar DE INDUSTRIE-VESTIGING IN WESTFRIESLAND Westelijke Unie, voertuig van vrede en democratische beginselen" Moeilijkheid met de richtdatum overwonnen Inleidingen van R. J. de Grood en G. Kruijver H Scholing van arbeidskrachten noodzaak DE LITURGIE VAN DE DAG Rede van Minister van Boetzelaer van Oosterhout PAG. 3 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 20 Juli 1948 Instelling van een driemansc OP INITIATIEF van Anak Agoeng en Adil Poeradiredja, de minister-presidenten van Oost-Indonesie en de Pasoendan, is door de te Bandoeng gehouden conferentie van de leiders der deelstaten een resolutie aangenomen, die Zaterdag aan de luit.-gouvemeur-generaal is aangeboden. Zowel in officiele krin- gen der federale regering als in officiele Nederlandse kringen te Batavia neemt men daarom het grootste stilzwijgen in acht. In politieke kringen te Batavia is deze resolutie intussen het afge- lopen weekeinde zeer druk besproken. - Een dierentuin op een vuilnisbelt! Mr. HENRI VIOTTA Buitenlandse persstem- men over de conferentie EEN NIJPEND PROBLEEM: HOEWEL er tekenen zijn, die er op wijzen, dat Westfriesland bij de fabrikanten wat meer aandacht gaat krijgen als vesti- gingsplaats voor industrieen, toch is het nog steeds zo, dat in deze omgeving wat meer industrials bedrijvigheid zeker gewaar- deerd zal worden. Dezer dagen kwam in de raadszaal van Me- demblik onder voorzitterschap van burgemeester Peters een ge- zelschap autoriteiten bij een om de industrialisatie en het daarmee samenhangende vraagstuk van de industrialisatie van West friesland te bespreken. Op uitnodiging van het kcmton Hoom van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen waren daar in het fraaie raadhuis van Medemblik, op de grens van het oude en nieuwe land, tezamen gekomen burgemeesters, secretarissen en wethouders van verschillende gemeenten in Westfriesland, vertegenwoordigers van het Economisch-Techno- logisch Instituut in Noordholland en de Planologische Dienst in die Provincie, alsmede vertegenwoordigers van het Departement van Sociale Zaken, het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaar en de Westfriese Arbeidsbureaux Hoom, Enkhuizen en Medemblik. Het peloton tijdens de „beklimming" van de Galibier in de 14e etappe van de Ronde van Frankrijk, in de modder en sneeuw. Hoe de Russen saboferen Briining op weg naar Duifsland MINISTER MANSHOLT NAAR CANADA Lid Eerste Kamer rt DE HAAGSE CONFERENTIE N DE GROTE CONFERENTIEZAAL van het ministerie van bui tenlandse zaken is Maandag de eerste bijeenkomst gehouden van de ministers van buitenlandse zaken der Westerse mogend- heden, welke conferentie, naar verwacht wordt, twee dagen in beslag zal nemen. Omstreeks half elf betraden de gedelegeerden de zaal, waarin zich vele fotografen en filmoperateurs bevonden, benevens een 20-tal joumalisten, onder wie drie Nederlandse. Even later kwamen de ministers binnen, de heren Bevin, Bidault, Spaak, Dupong en van Boetzelaer. Toen alien gezeten waren r»rrm minister van Boetzelaer het woord voor het uitspreken van een welkomstwoord. FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN Van betrouwbare zijde vemecmt Aneta dat, zoals reeds kort werd gemeld, de resolutie met de daar- aan verbonden conclusies zou neer komen op het verzoek tot instel ling van een uit drie personen be- staand directorium met presiden tiele bevoegdheden. Daarnaast zou een hoog commissariaat wor- den ingesteld als vertegenwoordi- ging van de souvereine Neder landse regering. Het uitvoerend orgaan zou bestaan uit een college van secretarissen van .staat, waarvan de samenstelling an- ders zou dienen te zijn dan die van de huidige prefederale regering en met name meer Indonesiers zou be- vatten. Tenslotte zou een Senaat worden ingesteld, bestaande uit de leiders der deelstaten. Deze resolutie zou ter kennis worden gebracht van de republi- keinse regering, doch indien deze de daarin vervatte voorstellen niet be- vredigend zou achten. zouden de fe- deralisten door deze afwij'zing hun plannen niet wijzigen en voortgaan op de thans ingeslagen weg, met dien verstande, dat uiteraard de Ned. regering heeft te beslissen of zij accoord gaat met de inhoud en de strekking van deze resolutie. Het staat thans wel vast, dat de deputatie der conferentie onder lei- ding van Adil Poeradiredja, in de eerstkomende dagen nog niet naar Djokja zal vertrekken. Naar ver- luidt, zal de resolutie ter kennis worden gebracht van de voorlopige federale regering. aldus bericht „De Nieuwsgier", In verband met dit be richt gaf men in politieke kringen te Batavia aan Aneta te verstaan, dat de heer Poeradiredja mogelijk naar Djokjakarta zal gaan, als de voorlopige federale regering de re solutie in beschouwing heeft geno- men en er haar oordeel over heeft uitgesproken. Intussen vertrekt heden Dinsdag, prof, mr K. Enthoven, de adviseur in algemend dienst van de luit.-G.G. (nieuw benoemd secretaris van staat voor staatkundige hervormingen), naar Nederland, met medeneming van een schets voor staatkundige hervormingen, welke schets werd opgesteld na overleg met de voor lopige federale regering. Die schets was reeds lang in bespreking voor- dat de leiders der deelstaten vorige week te Bandoeng bijeenkwamen. In welingelichte kringen gaf men aan Aneta te kennen, dat aanneming door de Nederl. regering van de Bandoengse voorstellen zou beteke- nen, dat de richtdatum van 1 Ja- nuari 1949 als datum van over- dracht der souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesie niet meer die urgentie zou hebben wel ke zij had, aaiigezien de vporstel- len neerkomen op een practisch volledige interne overdracht van de bevoegdheid. Intussen hebben republikeinse kringen te Batavia verklaard, dat de republiek waarschijnlijk geen oplossing der politieke problemen zal accepteren, welke zouden om- Kerkrade zal binnenkort een ml- niatuur dierentuin rijk worden. Een van de ingezetenen een midden- stander, die zich uit zijn zaken heeft teruggetrokken wil name- lijk herten. pauwen, fazanten, exo- tische vogels en apen gaan houden. Hij heeft daartoe de medewerking gevraagd van het gemeentebestuur. B. en W. hadden er wel oren naar en hebben de verzoeker de beschik- king gegeven over een gedeelte van d.... gemeentelijke vuilnisbelt. Die beslissing is minder eigenaar- dig dan ze op het eerste gezicht lijkt. Zij zal in de toekomst in een park veranderd worden. Een ge deelte ervan is reeds van plantsoe- nen voorzien. Tussen deze plantsoe- nen en de stort-grens wordt thans een hertenkamp aangelegd, waarbij pok volieres e.d. zullen worden ge- bouwd. De Kerkraadse vuilnisbelt zal dus aftractief worden voor de burgerij. gaan buiten de onder auspicien der C.V.G.D. gehouden besprekingen tussen Nederland en de republiek. In regeringskringen te 's Graven- hage kon men nog geen enkele in- lichting betreffende de voorstellen van Bandoeng verstrekken. De positie van het kabinet Mr Tamboenan heeft te Djokja aan een verslaggever van de rep. Radio Nieuwsdienst medegedeeld, dat op 26 Juli het inmiddels ge- reed gekomen ..nationale program" van de republiek in een vergadering van het kabinet zal worden bespro ken. Het program is, in overleg met de republ. politieke partijen, onder zijn leiding opgesteld en volgens de heer Tamboenan kan de aanvaar- ding ervan beslissend zijn voor het aanblijven van het huidige republ. kabinet. Indien, zeide hij, het kabi net het nationale programma niet aanvaardt, blijft het weinig anders over dan aftreden en hij voegde er aan toe, dat, indien het program wel aanvaardt wordt, er vermoede- lijk een kabinetswijziging plaats zal vinden ten gunste van het front „Demokrasi Rakjat". De leden der C.V.G.D., de heren Herremans, Critchley en Ogburn, zijn Zaterdag met Moh. Hatta naar Sarangan vertrokken. alwaar Soe- karno hen een „tea-party" aanbood. In het Nederlandse muziekleven zijn twee Viotta's bekend gewor- den. De eerste is J. J. Viotta, een Amsterdams medicus, die tevens een groot muziekliefhebber was (hij promoveerde op een proef- schrift „ontleding van de mense- lijke stem uit medisch- en muzi- kaal oogpunt") en verscheidene liedjes in de volkstoon componeer- de, o.a. „De zilveren vloot" en „Zie de maan schijnt door de bomen". De-tweede muzikale Viotta was diens zoon, Mr. Henri Viotta, die op 16 Juli 1848 werd geboren en wiens werk in de Nederlandse mu zikale maatschappij van zulk een belang was, dat aan de herdenking van zijn geboorte (hij overleed op 18 Februari 1933 te Montreux) extra belang besteed wordt. Een plein in Amsterdam zal naar hem genoemd worden en de Wagnervereniging zorgt voor een monument. Dc naam van Mr. Henri Viotta is nogal eens genoemd in verband met het zestigjarig jubileum van het Concertgebouw. Hij heeft (op 11 Volgens het Parijse blad „L'In- transigeant" zal de Franse delegatie ter confeenrtie van de Westelijke Unie te 's Gravenhage er op aan- dringen, een nieuwe poging te doen een viermogendheden-bijeenkomst over Duitsland tot stand te brengen. „De Londense overeenkomsten worden reeds aan het wankelen ge bracht door de oppositie van de Duitsers zelf. Is er enige reden om door te gaan en deze overeenkom sten uit te voeren tegen en ondanks alles? De Franse regering acht van niet", aldus het blad. De diplomatieke redacteur van de „News Chronicle" schrijft, dat Bi- dault in Den Haag Bevin op de hoogte zal brengen van de opinie der Franse officiele kringen, Vol gens welke een bespreking der vier over de Duitse kwestie in haar ge- heel het beste middel zou zijn om aan de Berlijnse crisis een einde te maken. „Het zal Bevin's taak zijn om enigszins verschillende standpunten van Frankrijk en Groot-Brittannie in overeenstemming te brengen. Het is mogelijk dat de Franse voorstaan, dat een vierlandenconfe- rentie ondergeschikt moet zijn aan de opheffing der blokkade. De Be nelux-landen, aldus het liberale blad, zijn evenals Groot-Brittannie en de Verenigde Staten. van oor deel, dat men het hoofd moet bie- den aan de Russische druk." April 1888) het eerste concert gedi- rigeerd, dat in het Concertgebouw gegeven werd en enige jaren later het Residentie-orkest opgericht. Mr. Henri Viotta was een vurig verdediger van de kunst van Ri chard Wagner. Omstreeks 1880 vormde de muziek van Wagner in ons land 'n hevig striidpunt. Er wa- ren dirigenten (o.a. Joh. Verhulst) die het eenvoudig vertikten, om een noot van Wagner te spelen. Daar naast waren er jongere toonkun- stenaars, die met Wagner dweep- ten en zijn kunst met hand en tand verdedigden. Tot deze geestdrifti- gen be mode Mr. H. Viotta. Hij behoorde tot de stichters van de Wagner-vereniging te Amsterdam (1883). Als schrijver over muziek heeft Mr. Henri Viotta. ook buiten zijn Wagner-propaganda om, be- langrijk werk verricht. Hij schreef een Handboek der Muziekgeschie. denis, een boek Helden der Toon- kunst en een groot aa'ntal artikelen. ET WAS TE BETREUREN, dat Ned. Katholieke Sportbond, Zon- dag in het „Gulden Vlies" te Alk maar gehouden, zo weinig belang- stelling bestond, want er zijn door een drietal inleiders onderwerpen behandeld, welke voor de vor- ming van onze katholieke jeugd van groot belang waren. Nadat in de kapel van het St Elisabeth-Ziekenhuis een H. Mis voor de deelnemers was opgedra- gen, waeronder de Z.Eerw. Heer H. J. v. d. Hoek een kort woord tot de leiders en bestuurders richtte, werd in het Gulden Vlies" het programma verder afgewerkt. In zijn openingswoord sprak de voorzitter. de heer v. d. Kamer, er zijn teleurstelling over uit, dat met meerderen aan de oproep tot deze bijeenkomst gevolg hadden gegeven De heer v. d. Kamer wees er op, dat de N.K.S., ondanks zijn kort bestaan, reeds een bekende klank heeft. Er is in het afgelopen jaar veel werk verricht, t&l van vergaderin- gen zijn belegd en vele belangrijke circulaires verzonden. De kern-avonden bleken in een behoefte te voorzien en daarin is duidelijk het doel en streven van de N.K.S. naar voren gekomen. De grote toevloed van junioren- en adspiranten doet dringend de behoefte gevoelen aan jeugdleiders. Deze leiders zal men echter in ei- gen kring moeten zoeken, terwijl de N.K.S. voor de opleiding zal zorgen. De leiderscursus te Hoorn was 'n groot succes. maar behalve een der- gelijke cursus achtte spr. een lei- prachtige taak weggelegd. Tot slot sprak de heer De Groot een woord van bemoediging tot de jeugdleiders. Hij wees op de grote voldoening, welke de jeugdleiders uit zijn taal kan putten. De jeugd- leider moet offers brengen en in het: een voor alien, alien voor een, moet hij voor gaan. De jeugdleider moet afstand doen van zichzelf, doch hij zal in de ge- negenheid, de eerbied en bewon- dering van de jeugd veel vergoe- ding vinden. We leven in een tijd van devie- zen zeide spr., niets wordt nagela- ten om deze voor ons land te kwe ken, maar met de goede opvoeding van onze jeugd kweken we devie- zen van de reinste soort tot zege van kerk en maatschappij. Na de pauze, heette de voorzitter welkom de voorzitter van de Afd. Noord-Holland van de K.N.V.B. de heer G. Souge. Daarna was 't woord aan de tweede spreker, de heer G. Kruy- ver. Deze spreker gaf een duidelijk beeld van de fusie van de R-K. voetbalbonden met de K.N.V.B. En reeds voor de oorlog kwam deze fusie ter sprake, maar in 1940 werd deze een feit, nadat men over de moeilijkheden, die betrekkelijk kleinigheden waren, was heen ge- stapt. Een eis bleef echter van kracht en deze was, dat de Junioren tot 17 jaar onder katholieke leiding zouden blijven. Daartoe is ingesteld in het kader van de K.N.V.B. de. commissie voor katholiek voetbal. Spr. herinnerde aan de grote jeugdbijeenkomst in Noord-Holland voor de bezetting. De bezettingstijd bracht stilstand en deze stilstand is dersdag als deze van groot belang. oorzaak, dat men het grote nut van Als eerste spreker wees de ver- tegenwoordiger van het ministerie van sociale zaken, mr. Vermeulen, inspecteur bij het Rijksarbeidsbu- reau, op de steeds verdergaande mechanisatie in de tuinbouw, op de noodzakelijkheid om voor oude- ren en jongeren werkgelegenheid te scheppen en op de cijfers van stij- gende werkloosheid bij de Arbeids bureaux. Hij vestigde er de aandacht op, dat aan de ene kant nodig is scho ling van arbeidskrachten en aan de andere kant het aantrekken van in dustrieen, waarin deze geschoolden werkgelegenheid kunnen vinden. Voor de jongeren zal de scholing op ambachtsscholen moeten geschie- den. Voor de ouderen zijn er de rijkswerkplaatsen voor vakontwik- keling van het departement van so ciale zaken, waarvan al veel gebruik gemaakt wordt. Deze opleiding wordt sterk gestimuleerd, omdat de deelnemers een z.g. loondervings- vergoeding ontvangen. Toch meent mr Vermeulen dat West-Friesland zulke industrieen zal moeten aan trekken die ook in behoorlijke mate werkgelegenheid bieden voor de z.g. ongeschoolden. Spr, stipte dan nog de emigratiemogelijkheid aan en de mogelijkheid tot verplaatsing van arbeidskrachten naar meer industri ele gebieden. Tegen dit laatste be staan grote bezwaren en uit een oog punt van huisvesting to uit mense- lijk^ overwegingen. Beter is het fa- brieken te stichten daar waar de mensen aanwezig zijn. Hij hoopte dan ook, dat in de naaste toekomst een actieve en hechte samenwerking van de verschillende instanties tot het gewenste resultaat mag leiden. De tweede inleider, de heer Fiih- ri Snethlage, directeur van het eco- nomisch technologisch instituut, be- sprak speciaal de moeilijkheden bij industrievestiging, als daar zijn het gebouwenprobleem, het streven der ondernemers tot vestiging in zeer aantrekkelijke woongebieden. het gevoelen dat nu eenmaal bestaat, dat deze omgeving zover van Den Haag ligt, terwijl b.v. de afstand Hengelos—Den Haag veel groter is. Ook bracht spreker nog de Z.W.- polder ter sprake, waarbij hij er op wees, dat nog steeds niet bekend is welke polder het eerst zal worden aangepakt. Sprekende namens de Planologi sche Dienst, behandelde de heer v. Meurs nog een aantal problemen, waarmede bij industrievestiging re- kening moet worden gehouden. Elk van de factoren: arbeidsmarkt, con. sumptiemarkt, natuurlijke rijkdom- men, aanvoer van grondstoffen, ge- steldheid van bouwterreinen, verzor- gende bedrijven (water, gas, elec- tra).'verwijdering van afvalstoffen, stedebouwkundige belangen besprak hij uitvoerig. De wenselijkheid van vestiging van kleine industrieen, die meer bij de bevolkingsaard passen, werd door spreker onderstreept. Daarop volgde een levendige dis- cussie, waaraan door verscheidene aanwezigen werd deelgenomen. Be zwaren werden geuit tegen het op- treden van Monumentenzorg en Schoonheidscommissies. Critiek werd geoefend op 't lang- zame afwerkingstempo bij Weder- opbouw. Gewezen werd op de moei lijkheid van het opnemen in bedrij ven in deze omgeving van ambachts scholieren en cursisten van de rijks- werkplaats. Ter sprake kwamen voorts nog de aard van de te vesti- gen industrieen, waarbij vooral ge wezen werd .op de bij de streek pas- sende, zoals conserveringsbedrijven, e.d. De ruilverkaveling. de vervoers problemen, de menselijke zijde van het vraagstuk. het tekort aan wo- ningen, het had alles de voile aan- ST MARGARETHA St Margaretha (St. Margriet) leefde in Antiochig in Pisidie (Kl. Azie). Legende geheel onhistorisch tot vrouwelijk tegenbeeld van de St. Joris-legende; Marteldood 305. In de Griekse Kerk vanouds ver- eerd, in het Westen sinds de Vll-e eeuw. Volksheilige geworden in de Xll-e eeuw, dikwijls tesamen met St. Catharina en St Barbara. Een der 14 noodheiligeri, weerheilige, („6 weken regen"); boerentermijn. dacht van de aanwezigen, Een voor- stel uit de kring van burgemeesters om voortaan de industrievestiging, waarbij zoveel problemen ter spra ke komen, niet meer ieder afzonder- lijk doch gezamenlijk met de ver schillende instanties, die er mee te maken hebben, in behandeling te nemen, vond dan ook algemene bij- val. Alvorens 't slotwoord te spreken, kondigde de voorzitter, burgemees ter Peters, dan ook de zeer spoedige instelling van een industrialisatie- commissie voor West-Friesland aan. waarin de gemeentebesturen en de diverse diensten zullen samenwer- ken tot het aantrekken van nieuwe industrieen. en waar men zich in het bestudering van al die zaken, die de werkgelegenheid in West-Friesland kunnen bevorderen. Volgens een Brits-Amerikaanse verklaring zijn Britse en Ameri- kaanse pogingen om zestienduizend ton Tsjechoslowaakse aardappelen en tachtigduizend ton Poolse steen- kool in Berlijn te brengen, gestrand op „het falen van de Tsjecho-Slo- waakse en Poolse regeringen met 't Sowjet-Russische militair bestuur het transport te regelen." Ondanks de grote behoefte van Tsjecho-Slowakije en Polen aan dol lars, aldus de verklaring, moest een aanbod tot onmiddellijke betaling van de aardappelen en de steenkool in Praag en Warschau van de hand gewezen worden. omdat de Sowjets niet wilden medewerken. De 63-jarige dr. Helnrich Briining, de laatste Duitse kanselier v66r het regiem van Hitler, is met de „Veen- dam" op weg naar Duitsland uit New-York te Southampton aange- komen. Dr. Briining denkt 12 dagen bij gen, alvorens hij zijn eerste bezoek vrienden in Engeland door te bren- aan Duitsland brengt sinds 1934, toen hij kort v66r de zuivering ont- snapte. Briining verklaarde toestemming gekregen te hebben vier weken in Duitsland door te brengen. Briining, die zijn bezoek zuiver particulier noemde (bezoek aan zijn zieke zuster te Munster), wil tijdens zijn verblijf in Duitsland niet in 't opbaar optreden. Hij is leraar aan een school voor Staatshuishoudkun- de aan de Harvard Universiteit (V.S.). Daarna was het woord aan de hr R. J. de Groot uit Tilburg. Het was de he,er De Groot een vreugde hier te mogen spreken, omdat men dan nog eens herinnerd wordt aan de eerste jaren van de kath. voetbal- beweging, waarbij zo duidelijk naar voren kwam, dat vereniging op ka tholieke grondslag noodzakelijk was. De N.K.S. is de instelling, die uit de troebele sfeer van de voorbije jaren weer moet puren de eigen katholieke sfeer. Technisch is samengaan met an- deren zeer goed mogelijk, maar ach- ter het technisch gedeelte staat de voornaamste taak: de opvoeding der jeugd. Mocht het in technisch opzicht tot conflicten leiden en spr. wees op de gymnastiek (verschil in op- vatting omtrent kleding) en korfbal (het spelen van beiderlei sexe), dan moeten wij ons beraden, Men kan de jeugd vormen, maar ook mis- vormen. De opvoeding van de jeugd kan ook zonder sport geschieden en er zijn betere middelen aan te wijzen om onze jongens op te kweken tot flinke kerels. Sport is echter een uiting van de jeugd en we moeten daarom de sport aangrijpen als aan- vullend middel in de opvoeding. Men vergisse zich niet, zei spreker, maar er is maar een klein gedeelte der jeugd, dat aan sport doet. Ver schillende factoren houden sommi- ge jongemannen van de sport af, als karaktertype, lichamelijke factoren, lichamelijke afwijking enz. Deze jongens vinden echter in een andere jeugdbeweging hun opleiding. Spr. schetste de moeilijke proble men van de jongens van 15-20 jaar, wanneer de loswording van kind tot volwassenheid zich voltrekt. Het is het mooiste werk van de jeugdlei der hier leiding te geven. Maar het komt er vanzelfsprekend op aan wie voor ons als jeugdleider optreedt. Het kan ons katholieken niet on- verschillig laten wie daar staat en dat kunnen we niet aan neutrale of anti-katholieke leiders overlaten. Uitvoerig ging spr. daji na het conflict met het huisgezin. Het ge- zin moet blijven domineren en de leiders verrichten hier slechts aan- vullend werk. Hoe kan het huisgezin worden iri- geschakeld. wanneer de junior zich aanmeldt! Door kennismaking met de ouders en samenwerking met hen, door raad vragen en raad ge ven en ouder-avonden. De gemeen- schap heeft ook een taaak en een plicht ten opzichte van de jeugd. Wanneer de overheid de waarde der sport erkent, dan dient zij dat te stimuleren, door beschikbaarstel- ling van velden, subsidies, ook; voor leiderscursussen enz. De sport op haar beurt moet ook de overheid steunen en spr. dachthier aan de a-sociale jeugd. een probleem, waar mede de regering zit. Voor onze ka tholieke verenigingen is hier een de jeugdleiding niet meer zo aan- voelt. Voor de oorlog waren onze jeugdcursussen goed bezocht, maar de moeilijke jaren hebben ons een achterstand bezorgd wat betreft de geestelijke leiding. Bij ons ligt meestal te veel het zwaartepunt bij de techniek, bij de zorg voor het eerste elftal. We moe ten niet alleen prima voetballers kweken, maar vooral de jeugd goed afleveren. Het deed spr. genoegen, dat men in de K.N.V.B. ook aanvoelt, dat er meer gedaan moet worden voor de vorming der jeugd. Het is onze taak de katholieke sportbeweging weer op gang te brengen, niet °P technisch gebied daarvoor zorgt de K.N.V.B., maar ae jeugd op te voe- den naar onze katholieke beginse- len. Dit opvoedkundige werk wordt thans voortgezet in de N.K.S., die een samenbundeling is van alle sporten. De N.K.S. zal er in slagen de ver- enigingsbesturen warm te maken voor de opvoeding van de jeugd in katholieke geest. Voor de jeugd-af- deling moeten zoveel mogelijk krachten en ook zoveel mogelijk geld beschikbaar gesteld worden. Spr. was er tenslotte van overtuigd, dat de komende jeugd-cursussen goed bezocht zullen worden. Tot slot sprak nog de Z.E. Heer H. J. v. d. Hoek, die onderstreepte wat de vorige sprekers naar voren hadden gebracht en herinnerde er aan, wat de Bisschop voorhoudt in- zake de sport. Spr. wekte de aanwezigen op, het gesprokene nog eens te overwegen en uit'te dragen naar de afwezigen, die helaas talrijk zijn. Tracht duidelijk uiteen te zetten wat het doel is van onze katholieke jeugd beweging. Grote waardering had de spreker voor de afd. Noordholland van de K.N.V.B., die grote medewer king ten opzichte van on* katho lieke mensen aan de dag legde. Z.E. besloot met de opwekking: breng onze katholieke richtlijnen inzake de sport in praktijk en draag ze uit. Zijn er moeilijkheden, praat met een geestelijk adviseur. Enige vragen werden nog gesteld, die door de voorzitter of de heer Kruyver naar genoegen werden be- ant-woord. Met enkele woorden van dank aan de sprekers, sloot de voorzitter deze, naar zijn mening, vruchtbare dag. Minister Mansholt is uitgenodigd dit jaar een bezoek te brengen aan Ontario, zo mogelijk in de tijd, dat te Toronto de Canadese nationale tentoonstelling wordt gehouden. Naar wij nader in 's Gravenhage vernemen, is het niet bekend. of Minister Mansholt de uitnodiging zal aanvaarden. In de plaats van de heer R. Zege- ring Hadders te Emmen, die be- dankt heeft, is benoemd tot lid der Eerste Kamer, dr. S. E. B. Bierema te Usquert. Hij noemde als doel der conferen tie: „Nauwe samenwerking op de ge bieden, die in het pact van Brussel zijn aangegeven". De vorming van de Westelijke Unie is in ons land begroet als een bewijs van onze wens tot samenwer king. Het gaat er om hen niet teleur te stellen, die van ons een positieve bijdrage tot het werk van de vrede en van het herstel verwachten. Spr. begroette in het bijzonder de heren Bidault en Bevin. De Westelijke Unie sluit voor ons de kiem van vrede in zich; wij grij- pen met beide handen de gelegen- heid aan, de Westelijke Unie tot voertuig te maken voor het vestigen en handhaven van vrede en demo cratische beginselen in Europa. Veel practisch werk moet nog ge daan worden. Laten wij het op het- zelfde onbaatzuchtige niveau hou den, waarop wij het begonnen zijn. Laten wij hard werken en niet in onvruchtbare discussies het enthou- siasme verliezen, dat gij, Bevin, hebt ontvlamd. Na deze rede heeft minister Bi dault nog gezegd er zeker van te zijn, dat de conferentie constructief werk zou doen en de besteherin- neringen bij de deelnemenden zou achterlaten. Hierna verlieten alien, die niet aan de besprekingen zouden deelnemen, de zaal. Het was niet uitgesloten, dat er commissies zouden worden bpnoemd om het werk voort te zet ten na deze plenaire zitting. H.K.H. de Regentes en Z.K.H. de Prins boden des middags in het Huis ten Bosch aan ,de 5 ministers en de diplomatieke vertegenwoordigers 'n lunch aan. 32. In een oogwenk bevond hij zich op het achterplaatsje en keek om- hoog naar het raam, waar doorheen Arthur Pritere zo kort geleden naar binnen gehesen was. Voordat hij nog met het naar bin- nenklimmen een aanvang kon ma ken, hoorde hij echter enig geluid binnen in het gebouw. Daarop ver- scheen er een man voor het raam en maakte aanstalten, om naar bui ten te klauteren. George hield zich schuil in een donkere hoek en toen de man op het binnenplaatsje sprong, deed hij een stap naar voren. „Wat is daar binnen gaande?" vroeg hij en de man keerde zich doodelijk verschrikt om. „HePritere!" riep George uit. Het gezicht van Arthur Prittoe drukte de diepste verslagenheid uit. In paniekstemming keek hij in het rond. Alles was verloren! Plotseling deed hij een uitval naar George, die zelf nog niet goed scheen te weten, wat hij beginnen zou. De slag kwam hard aan met al de kracht, die een man in wanhoop er achter kon zetten. George wan- kelde achteruit en Arthur liet geen oogwenk verloren gaan. Hij rende de steeg uit en de straat op. Maar het duurde niet lang, of George ging hem achterna. Een stille woede maakte zich van hem meester. In een oogwenk doorzag hij de duivelse toeleg. De Pritere's konden de concurrentie van Anne Hebler niet langer verdragen en hadden daarom besloten, haar win- kel in brand te steken, om zo voor- goed aan haar tegenwerking een eind te maken. Arthur had de straat bereikt en weifelde een ogenblik, niet wetend, welke weg te' kiezen. Maar toen hij George achter zich hoorde aankomen sloeg hij naar links af en rende de straat over. George, die hem volgde zag, dat het vuur in de winkel reeds van buitenaf te zien was. Door de grote hitte waren de winkelramen gesprongen. Dichte rookwolken drongen naar buiten en vulden de straat. Hij aarzelde even. Zou hij Arthur Pritlre achterna gaan of de brand- weer waarschuwen? Het laatste achtte hij het npodzakelijkst. Per slot van rekening zou Arthur vroeg of laat wel gepakt worden. Hoe eerder de brandweer er bij kwam, hoe beter. Misschien was de winkel nog te redden. Hij holde naar een brandmelder en belde de brandweer op. Daarna keerde hij naar de winkel terug, omdat hij zich plotseling bedacht, dat Motton, de nachtwaker, nog in het gebouw moest zijn. Arthur Prittoe holde verder. De voetstappen van zijn achtervolger waren niet meer te horen en hij voelde een grote opluchting. Mis schien dat hij zelfs nu nog ontsnap- pen kon. Het zweet stond in dikke druppels op zijn voorhoofd; zijn hart bonsde, of het braken zou. Maar hij kon niet blijven staan. Hij moest zorgen, dat hij weg kwam, voordat er alarm gemaakt werd. Vol wanhoop besefte hij, dat Cal- lon hem herkend had. Binnen enke le minuten zou de politie hem op de hielen zitten. En als hij gearres- teerd werd, zou hij een langdurige gevangenisstraf krijgen. Brandstich- ting was een ernstig misdrijf. Snikkend van ellende vluchtte hij verder. Had hij toch maar niet naar zijn moeder geluisterd. Zij had hem opgestookt. Als hij gepakt werd, zou hij haar verradenhij zou zich wreken voor. haar tirannie, waaronder hij zoveel jaren geleden had. Als hij dan te gronde moest gaan, dan zou zijn moeder niet bui ten schot blijven. Hij zou haar aan de kaak stellen, zodat ze wel ge- dwongen zou zijn, Dammeville te verlaten! Hij rende een hoek om. Misschien als hij het kanaal kon bereiken, zou hij zich tot de morgen op een der kolenschuiten kunnen schuil hou den. Als de eerste opwinding wat geluwd was, kon hij misschihen het district wel ontvluchten. Toen op- eens, zo plotseling, dat hij geen adem meer "kon krijgen, zag hij de ogen van een brigadier, - die onder een lantaarn met een agent stond te praten, nieuwsgierig op zich ge- richt. De beide mannen keerden zich naar hem toe en de brigadier greep hem bij zijn arm vast. „Hola, wat moet dat?" vroeg hij, „je ziet er uit, of je ons iets bijzon- ders te vertellen hebt, mannetje!" Artrhur raakte zijn hoofd totaal kwijt. Hij rukte zich los en sloeg wild op de vlucht. Maar de briga dier was hem te vlug af. In een oogwenk had hij hem ingehaald en stevig bij zijn jaskraag beetgepakt. „Zeg, jongmens, je moest liever eens meegaan naar het bureau en een verklaring van je vreemde ma- nier van doen geven", zei hij, „je gedraagt je erg verdacht". Intussen was George naar het binnenplaatsje achter de winkel ge- gaan. Uit het raam, waardoor Ar thur het gebouw verlaten had, dron gen dikke rookwolken naar buiten. In de overtuiging, dat Motton nog binnen was, hees George zich tegen de muur omhoog, klom naar bin nen, bond zijn zakdoek voor neus en mond en drong door de rook heen naar het hokje van de nacht waker. Hij kon het door de rook niet da- delijk vinden, maar eindelijk had hij de deurknop te pakken en duw- de hij de deur open. Daarbinnen hing minder rook en hij keek rond, maar kon de man nergens vinden. De hitte werd ondragelijk, maar George gaf het nog niet op. Mot ton moest ergens in het gebouw zijn zocht de weg naar de achtertrap en had spoedig de eerste verdieping bereikt. Doch ook daar zocht hij te- geefs. Snakkend naar adem klom hij naar de bovenste verdieping. Hij hoorde wielgeratel en begreep toen daaruit dat de brandweer aange- komen was. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3