De onofhankelijkheid zal door eenheid verdedigd worden De Russen gaan geheel Berlijn voeden Voor Alkmaar en omgeving Vorderingen in Frankfort Christiansen vandaag voor Verenigde Staten en Canada in militaire commissie 700.000 ton broodgraan als propagandamiddel Gezinspolitiek Voorzichtigheid in onderhandelingen met Rusland De besprekingen van Dr. Beel Tussentijds rapport Noord-Atlantisch yerdedigingsblok Thorez stelt zich Aitreden Leopold enige oplossing candidaat Irak verwerpt wapenstilstand Welter en Zandt WOENSDAG 21 JULI 1948 44e JAARGANG NUMMER 11317 BUREAUX: De dienstplicht in Amerika NA DE BIJEENKOMST VAN DE CONSULTATIEVE RAAD Het Nationaal Program in de Republiek DR. BEEL BII DE PRINSES- REGENTES Maandagavond heeft de Nederlandse regering aan de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, Belgie en Lu xemburg in de Treves-zaal te Den Haag een maaltijd aangebo- den. V.l.n.r.: de heren Spaak, Belgie, Boetzelaer van Oosterhout, Nederland, Bevin, Engeland, Beel, Nederland, Bidault, Frankrijk, en Dupon, Luxemburg. Soekarno, de president van de Indonesische Republiek van Djok- ja, heeft een bezoek gebracht aan Sumatra. Bij aankomst te Sibolga werd Soekarno op enthousiaste wijze ontvangen. BERLIJN, 20 Juli (A.P.) Met veel propaganda hebben de Russen vandaag bekend gemaakt, dat zij bereid zijn voedsel voor ge heel Berlijn, inclusief dus de twee millioen Berlijners in de Weste lijke sectoren, te verschaffen. Zij verklaren, dat zij hiertoe in staat zijn door 100.000 ton broodgraan te leveren. Het beroemde Willibrordus-putje te Heiloo, dat bij zovele bede- Vaartgangers naar Onze Lieve Vrouw ter Nood bekend is, wordt gerestaureerd. Het dateert uit de achtste eeuw. CLAY NAAR WASHINGTON De Franse regeringscrisis C.P.N.'er van Praag bedankte RESOLUTIE BELGTSCHE SOCIALISTEN Meer Amerikaans tourisme naar Europa Amerikaanse luchtmacht in. Europa wordt verdubbeld Nieuu/ Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank CEEN NIEUWS vertellen wij, als we zeggen, dat er heelwat gerommeld wordt rondom de ka- benetsformatie. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, is de beslissing nog niet bekend, De laatste confrontatles van dr." Beel schijnen het vermoe- den te bevestigen, dat de forma- tie zich gisteren in een crisis be- vond. Een opvallend, bijna sensatio- neel bericht was, dat dr. Beel ook met minister Drees heeft gecon- fereerd. Dat interesseert ons bij- zonder. Dr. Beel weet, dat hij rekening heeft te houden met de uitgespro- ken wensen van zijn partij, die niet voor niets in de verkiezings- strijd naar voren is gekomen als de sociale partij En als de gezinspartij. Gezond gezin, gezond voik, daar gaat het nu om in de praktijk, niet meer in de leuzen Bij ,al het gerommel nu rondom de fo'rmatie hoort men veel spre- ken over allerlei problemen, die aan de orde zijn, en die de aan- dacht vragen van de verschiilende partijen. Het gaat om het Indische pro- bleem, om de internationale sa- menwerking, om de economie, om de financien. Maar wie spreekt er over de gezinspolitiek? Wij willen nog niet beweren, dat de KVP-wensen op dit punt op de achtergrond raken. Integendeel, wij kennen trouwens uiteraard het program van de formateur niet, maar wij menen te hebberr horen fluisteren, dat er op dit punt klare taal gesproken wordt. die een andere, op deelneming aan de kabinetsvorming aangewezen partij, niet zo zeer schijnt aan te staan Maar wat we wel willen bewe ren, is dit: ten aanzien van de ge zinspolitiek dient de K.V.P. en dient de formateur,die tot de K. V. P behoort, voet bij stuk te hou den. Gezond gezin, gezond volk, ook na de verkiezingen, die hebben bewezen, dat de grootste partij nog en weer is die, welke een actieve gezinspolitiek-bij-uitstek in haar vaandel had geschreven. Samenwerking met andere par tijen brengt compromissen mee. Dat is onafwendbaar. Maar in het jongste verleden is de gezinspoli tiek nog al eens het_ kind van deze compromissen-rekening geworden. Moest zelfs Komme niet wel klagen, dat de gezinspolitiek van het kabinet-Beel met alle waar- dering wel een beetje warmer had kunnen zijn? Welnu, in het vertrouwen, dat het, zeker met een katholieke for mateur na deze verkiezingen, wel in orde zal komen, en dat de K.V.P. haar eisen zal stellen te- genover elke formatie, welke op haar deelneming prijs stelt, achten wij het toch nuttig uit te spreken, da de gezinspolitiek van het nieu- we kabinet ons niet warm g e n o e g kan zijn! De elf premiers van de West- Duitse staten, die Dinsdag met de drie militaire gouverneurs hun eigen plannen voor West-Duitsland bespraken, hebben tot a.s. Maandag de gelegenheid gekregen hun defi- nitieve standpunten te formuleren. Intussen zal men blijven werken aan een compromis tussen de Lon- dense Voorstellen van de westelijke geallieerden en de Duitse voorstel len. Naar men meent te weten zul- len de politieke deskundigen van het militaire bestuur Woensdag de Eremiers in de buurt van Ruedes- eim ontmoeten. Volgens een communique van Dinsdagavond werden er geen be- sluiten genomen en waren de be- sprekingen „informeel en explica- tief". Dr. Hermann Luedemann, de premier van Sleeswijk-Holstein, zeide echter, dat er „werkelijke vorderingen" gemaakt waren. De meesten van zijn collega's schenen er van overtuigd, dat er geen moei- lijkheden meer zouden zijn over be- ginselen. WASHINGTON, 20 Juli (A.P.) President Truman heeft vandaag vastgesteld, dat de dienstplicht 30 Augustus zal ingaan. Op die datum zullen de personen, die tussen 30 Augustus en 31 Dec. 1922 geboren zijn, gekeurd moeten worden. DEN HAAG, 20 Juli (A.P.) De raad van de uit vijf mogendhe- den bestaande Westerse Unie heeft vanavond een twee-daagse conferentie besloten. Hierna werd bekend gemaakt, dat de vijf West-Europese landen hun „onafhankelijkheid .integriteit en in- stellingen tezamen met de landen, die met dezelfde idealen be- zield zijn, zullen verdedigen". In een communique, dat na de tweedaagse bijeenkomst van de per- manenet raad der West-Europese Unie is uitgegeven, wordt gezegd, dat de vijf ministers van buiten- landse zaken vele internationale problemen hebben bestudeerd, in het bijzonder Duitsland. Deze be- studering veroorloofde de ministers volkomen overeenstemming inzake deze problemen tot uitdrukking te brengen." De raad, aldus het communique, heeft 't werk van deze permanente commissie der Unie, dat de vijf lan den nauwer tezamen bindt, aan een nauwkeurige bestudering onderwor- pen en instructie gegeven om de be- palingen van de Brusselse militaire. culturele, economische en koloniale alliantie ten uitvoer te leggen. In het communique wordt gezegd, dat „de ministers het vastberaden besluit tot uitdrukking hebben ge- bracht, de samenwerking tussen de vijf landen op alle terreinen, welke door het Brusselse verdrag worden bestreken, o.a. ook op economisch en financieel gebied, te consolide- ren en uit te breiden". De vijf ministers zeggen „zich moeite te geven om te komen tot de grootst mogelijke eenheid in de raad". Gezaghebbende personen ver- klaarden, dat de ministers van bui- tenlandse zaken besloten hadden voorzichtigheid te betrachten in on derhandelingen met de Sowjet-Unie en de leiding aan de Ver. Staten over te laten. Het was twijfelachtig of de Westerse Unie de Ver. Staten zouden steunen indien deze zouden besluiten militair geweld te ge'orui ken teneinde een eind aan de blok kade van Berlijn te maken. Even voordat hij naar Parijs te- rugkeerde, waar zijn regering in tussen ten val gebracht is, stelde de Franse minister van buitenland- se zaken, Georges Bidault, voor, dat de landen der Westerse Unie een parlement van vertegenwoordi- gers hunner wetgevende lichamen en van andere staten, „die aan deze reusachtige onderneming wensen deel te nemen", bijeen roepen. Bidault sprak zich ook uit voor de vorming van een economische unie tussen de vijf landen die later tot andere landen uitgebreid zou kunnen worden. Ernest Bevin, gesteund door Paul Henri Spaak, zei onmiddellijk dat zijn regering in principe gunstig tegenover de voorstellen stond, maar van mening was, dat deze „voorlopig" aan particuliere orga- nisaties overgelaten dienden te worden. Ter bevordering van een „hogere" levensstandaard werd g«adviseer*3 over te gaan tot onmiddellijke stap- pen die ten doel hebben: 1. het sluiten van bilaterale en later multilaterale verdragen be- treffende maatregelen voor sociale zekerheid. 2. Standpunten uit te wisselen in zake wetten voor de volksgezond- heid en uitwisseling van medisch personeel te organiseren. De vergaderingen van republi- keinse politieke partijen en jonge- renorganisaties, die gehouden wer den op 5, 12 en 14 Juli 1948, hebben na bespreking van de inhoud beslo ten, het Nationaal Program goed te keuren. Betreffende artikel 1 qver de sta tus van het land werd door linkse groepen een „minderheidsnota" in- gediend. Donderdag brachten mr. Tamboe- nan en Maroeto Nitimihardjo als af- gevaardigden van de vergadering der 20 partijen een bezoek aan de vice-president, ter overhandiging van de 12 artikelen van het Natio naal Program. In een aanhangsel bij het com munique wordt gezegd, dat de vijf landen zouden samenwerken om de ..Westerse beschaving, waaraan de vijf mogendheden deel hebben" te verbreiden. 3. De uitkeringstarieven voor oud- strijders in de vijf landen meer met elkaar in overeenstemming te bren gen. 4. De werkgelegenheid en de ar- beidershuizen in de vijf landen te verbeteren. Even voor het sluiten van de ple- naire zitting, waarmee de tweede bijeenkomst van de consultatieve raad van de West-Europese Unie 'n einde nam, heeft minister Van Boet- zelaer nog een kort woord gespro ken. Daarbij maakte hij de opmer- king, dat de gedachtenwisselingen op een prettige en openhartige wij- ze werden gehouden. Ook minister E. Bevin gewaagde in zijn slotwoord van een prettige bijeenkomst. Hij noemde het een historische vergadering en hij on- derlijnde de goede verstandhouding, die er tijdens de besprekingen tot ufting gekomen is. Van Nederlandse zijde merkte men ons na afloop op, dat er inder- daad een sfeer heerste als van on der vrienden. Het Duitse probleem heeft tijdens de bijeenkomsten der ministers van buiter.landse zaken een belangrijk punt van bespreking uitgemaakt. Daarbij is van de zijde der Benelux-landen gewezen op het grote belang. dat ook deze landen bij dat probleem hebben en bij zijn oplossing. Ook de Benelux-landen dienen daarin gekend te worden. Men gaf ons als mening, dat men het daarover geheel eens was, zon- der dat dit evenwel zou betekenen, dat de Benelux-landen straks met de vier grote mogendheden aan een tafel zouden moeten komen te zitten. Minister Bevin heeft voor zijn vertrek nog enkele Nederlandse vakverenigingsleiders ontvangen. Men verwacht, dat het Engelse kabinet, Donderdag van Bevin vol- ledig verslag zal krijgen over de besprekingen te 's Gravenhage in zake Duitsland, aldus meldt Reu- ter's politieke correspondent uit Londen. Men verwacht, dat Bevin voor de kabinetszitting de Haagse conferen tie grondig met Attlee zal bespre- ken. De kabinetsformateur dr. L J. M. Beel heeft Dinsdagmorgen de heren mr. P. J. Oud, de vice- voorzitter van de Raad van Sta te jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de voorzitter van de Tweede Kamer mr. J. H. R. van Schaick en jhr. mr, M. van der Goes van Naters ontvangen. Dr. Beel heeft gisteren ook een bespreking gehad met minister Drees. Hij zou Dinsdagavond een bezoek brengen aan de prinses- regentes. Minister-President dr. Beel heeft gisteravond op het paleis Soestdjjk aan de Prinses-Regen- tes een tussentijds rapport uitge- bracht in verband met de kabi- netsformatie. Volgens sommigen zou dit kun nen betekenen, dat dr. Beel een andere opdracht krijgt, d.w.z een opdracht, die anders geformuieerd is. Ook zijn er meningen, die be weren, dat dit zou gaan in de richting van een extra-parlemen- tair kabinet, waarvoor mr. Oud nogal geporteerd is, doch dat door P.v.d.A. ongewenst wordt ge- de acht. Het verlangen naar een ge- wijzigde kabinetsopdracht zou ook kunnen betekenen, dat de pogin- gen, hier en daar ondernomen, om de bestaande opdracht door een bepaald soort uitlegkunde „uit te hollen", in verscheidene partij- kringen bezwaar ontmoeten. De P.v.d.A. schijnt nogal wat aan- merkingen te hebben op onderde- len van het regeringsprogram, dat dr Beel ontworpen heeft. En in tussen wordt in de partijbladen de oppositie ervan beschuldigd, te weinig loyaal te zijn tegenover het landsbelang! Voor de zaak-Christiansen, die vandaag voor het' Bijzonder Ge- rechtshof te Arnhem zal terecht staan, zijn door de verdediger, mr. -Arnold, dc-volgeude getuigen a de- charge opgeroepen: general leutnant Karl Drum, de vroegere chef van de staf van de wehrmachtsbefehls- haber, oberst leutnant P. Kliiter, adjudant van Christiansen, majoor Heinrich Vogler, chef „Nachrichten Abteilung" (contra-spionnage), ma joor Kurt Erhard, die was belast met de terugvoering in krijgsge- vangenschap van Nederlandse sol- daten, Erich Blankennagel, schrijver bij de staf van Christiansen, haupt- mann Heime Schlutius, directe on- dergeschikte van Fullriede hij voerde diens bevel uit tot het in brand steken van Putten en ten- slotte de Nederlandse burgers Jhr. W. G. Groeninx van Zoelen en ir. J. F. Overwijn. telings te Washington gehouden de- fensiebesprekingen der? zeven mo gendheden en van de Franse pei- lingen naar de juiste omvang van de militaire hulp, welke West-Euro- pa van de Verenigde Staten zou kunnen verwachten. De militaire commissie van de West-Europese Unie komt wekelijks onder strikte geheimhouding te Londen bijeen. Men meent, dat het nieuws over de Amerikaanse en Ca- nadese deelneming van grote in- vloed is geweest op de Haagse corv- ferentie der ministers van buiten landse zaken. Verder zal het Westerse antwoord op de Sowjetrussische tegennota in zake Berlijn, bij de opstelling waar- van generaal Lucius Clay, de Ame rikaanse militaire gouverneur in Duitsland, in Washington advies gaat uitbrengen, thans van een ster- kere positie uit gegeven kunnen worden. In de aankondiging door het of- ficiele Russische persbureau werd medegedeeld, dat de bewoners van West-Berlijn dit voedsel moeten kopen in Russische valuta. De bekendmaking viel samen met een verklaring van de wes telijke geallieerden, dat zij, ten gevolge van de Russische blokka- de, niet in staat waren de voorge- stelde verhoogde voedselrantsoe- nen in te voeren voor hun secto ren van Berlijn. In de communistische pers ver- scheen terzelfdertijd een artikel onder de kop: „De luchtbrug heeft geen waarde' Alle Berlijners kun nen in de toekomst hun voedsel in de Russische zone kopen." Naar aanleiding van de niet ge- slaagde poging van de westelijke geallieerden om de voedselrant- soenen te verhogen, heeft een Britse woordvoerder verklaard: „Deze vehoging zou onmiddellijk ingevoerd kunnen worden, indien de Russische autoriteiten de ver- bindingswegen, die zij afgesloten hebben, weer zouden openen. In de gecombineerde zones liggen nu voedselvoorraden te wachten en zij zouden onmiddellijk i.p.v. door de lucht, over land verzonden kunnen worden. Inmiddels wordt door middel van het vervoer door de lucht aan de behoeften van de Berlijners in de Westelijke sectoren van de stad voldaan. Ten gevolge echter van de blokkade, kon van de beloofde rantsoenverhoging, welke gisteren zou ingaan en waarbij een gezin van vier personen twee pond sui- ker extra en een brood extra per maand zou krijgen, niets komen.' Zodra de Russische verklaring bekend werd, stroomden kopers naar de Russische sector om teleur- gesteld te worden door winkeliers, die verklaarden nog niet gemach- tigd te zijn levensmiddelen aan de inwoners van W«st-Berlijn te ver- kopen. Algemeen wordt de Sovjet maat- regel gezien als propaganda. In officiele kringen te Washing ton is men van mening, dat het Sovjet-Russische aanbod om 100.000 ton voedsel naar Berlijn te zenden te laat komt om bij te dragen tot het ..duidelijke sovjetpropaganda- doel" aldaar. Afgaande op de gecompliceerde voorwaarden, die aan het ver krijgen van het voedsel zijn gesteld en de eerste reacties in Duitse kringen twijfelt men in bovengenoemde kringen er aan of de Duitsers op het aanbod in zullen gaan. Men meent. dat de Sovjet-stap ten doel heeft: 1. De luchtbrug in discrediet tet brengen. 2. De waarde van het Sovje-geld te verhogen door het voedsel slechts voor dit geld beschikbaar te stellen. 3. Te trachten controle te krij gen over de voedseldistributie van geheel Berlijn. In genoemde officiele kringen te Washington verklaart men, dat het de Duitsers duidelijk moet zijn dat, indien de Sovjet-Unie er voor wil zorgen dat de Berlijners goed ge- voed worden, de Sovjet-autoriteiten slechts de blokkade behoeven op te heffen om het voedsel naar Ber lijn te doen stromen. Men verwacht zelfs, dat vele Duit sers het Sovjet-voedsel zouden boy- cotten wegens „het duidelijke pro- pagandadoel. Aangaande de situatie in Berlijn wordt gemeld, dat het benzine- rantsoen in de westelijke sectoren is verlaagd. Het voedselrantsoen in de Sovjetzone is verhoogd. Negen Amerikaanse auto's werden op weg naar Berlijn bij Helmstedt terug- gezonden. De Britse bezettingsauto- riteiten in Berlijn hebben bij het Russische militaire bestuur gepro- testeerd tegen het feit, dat een for matie Russische jagers boven het vliegveld Gatow heeft gevlogen. Generaal Clay is gisteravond laat naar Washington vertrokken. Be treffende het aanbod van de Russen om geheel Berlijn van voedsel te voorzien, zeide Clay: .Wij beoor- delen de Russen naar hun daden, verklaringen zijn niet voldoende. WASHINGTON, 20 Juli (Reuter). De Verenigde Staten en Canada hebben een uitnodiging aanvaard om toe te treden tot de militaire commissie van de West-Europese Unie, zo verneemt Reuter uit ge- zajghebbende bron. De Amerikaanse vertegenwoordi- gers, die binnenkort in Londen worden verwacht, zullen de Euro- pese militaire deskundigen, die daar reeds in vergadering bijeen zijn, terzijde staan bij de voorbe- reiding van plannen ter bescher- ming van WestEuropa bij een even- tuele aanval. In officiele kringen te Washing ton verklaart men, dat deze verte- genwoordigers, technisch slechts ..waarnemers* zijn, daar Amerika geen lid is van de West-Europese Unie. Met het oog op het belang van de voorgestelde Amerikaanse militaire hulp aan de West-Europese landen zcu zonder twijfel grote waarde worden gehecht aan hun oordeel over de strategische plannen ter be- veiliging van West-Europa en de mogelijke standaardisatie van Ame rikaanse. Canadese, en West-Euro pese militaire uitrusting. In genoemde kringen wordt voorts verklaard, dat de uitnodiging aan de V.S. en Canada tot het zenden van vertegenwoordigers vorige week gedaan is, nadat deze landen te kennen hadden gegeven, dat zij de uitnodiging zouden aanvaarden. Het besluit, dat Amerikaanse en Canadese waarnemers in de toe komst alle bijeenkomsten van de militaire commissie van de West- Europese Unie zullen bijwonen, wordt in diplomatieke kringen te Londen beschouwd als een teken, dat het zogenaamde ..Noordatlanti- sche verdedigingsblok" thans in wording is en dat de mogendheden van de West-EuropeseUnie thans verzekerd kunnen zijn van substan- stiele militaire hulp van overzee. Men meent, dat het zenden van de Amerikaanse en Canadese waar nemers het resultaat is van de kor- In verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer door de heer G. van Praag te Den Haag, is in diens plaats benoemd mevr. W. van den MuyzenbergWillemse te Amster dam. BRUSSEL. 20 Juli (A.P.) ,.De enige oplossing van de Konings- kwestie is het aftreden van de ver- bannen Koning Leopold III". Dit wordt gezegd in een resolutie. welke gisteren aangenomen werd door het Bureau van de Belgische socialisti- sche partij. In de resolutie, welke vandaag in het socialistisch blad ..Le Peuple" verscheen. werd gezegd. dat ..over eenstemming tussen de politieke partijen slechts bereikt kan worden door een eerlijke oplossing van de enige blijvende koningskwestie, nl. hoe zal Leopold III aftreden en hoe zal hij op de Troon vervangen worden". Onlangs is de koningskwestie weer in het brandpunt van de be- langstelling komen te staan door een brief van de Koning aan Pre mier Spaak, waarin de Koning vroeg om een volksstemming over zijn terugkeer op de Troon. Later heeft de liberale partij zich- zelf bereid verklaard haar houding te herzien en de mogelijkheid van een dergelijke volksstemming te be- studeren. Indien de katholieken en de libe- ralen zouden samengaan, zou de socialistische partij van Premier Spaak in een minderheidspositie komen te verkeren en hierdoor zou een ernstige politieke crisis in Bel gie kunnen ontstaan. Vincent Auriol, president van de Franse Republiek, heeft gisteren met de verschiilende partijleiders besprekingen gevoerd over de vor ming van het nieuwe kabinet. Andre Colin, secretaris van de parlementsfractie der M.R.P., ver- klaarde na zijn bespreking met Auriol: „Wij zullen zeker terugko- men". Als mogelijke candidaten voor 't premierschap worden genoemd Bi dault en Ramadier. PARIJS, 20 Juli '(AP) De Fran se communistische leider Maurice Thorez heeft vanmorgen een on- derhoud gehad en zichzelf candi daat gesteld voor het premier schap. De communisten stellen voor een regering te vormen, bestaande uit communisten en socialisten on der leiding van Thorez. Op het ogenblik was er niets, dat er °P wees, dat Thorez uitgenodigd zou worden aan de regering deel te nemen. De radicaal socialistische partij bracht de naam van Andre Marie, de ovormalige minister van justitie tijdens het kabinet van de Gaulle, naar voren. Paul Hoffman, de leider van de E.C.A., heeft gisteren bekend ge maakt, dat het bureau voor de internationale handel van het Amerikaanse departement van handel in overeenstemming met de bepalingen van de wet op de buitenlandse hulpverlening het reizen van Amerikanen in Europa zal bevorderen, zulks met het oog op het feit, dat de dollars, die door Amerikaanse reizigers in Europa worden uitgegeven, de Europese landen in belangrijke mate kun nen helpe bij hun streven naar het in evenwicht brengen van hun betalingsbalansen met het Weste- Hjk halfrond. BAGDAD, 20 Juli (A.P.) Radio Bagdad heeft bekend gemaakt, dat Irak geweigerd heeft, de wapenstil stand in Palestina te erkennen en tot het eind toe zal vechten voor de verdediging van het Heilige Land. De radio gaf verslag van de laat ste bijeenkomst van de politieke commissie van de Arabische Liga: „De eerste minister van Irak, Moezahih Amin al Pachachi, aldus de radio-uitzending, heeft aan de commissie voorgesteld, dat de Ara bische staten zich terugtrekken uit de Ver. Naties, om te protesteren tegen de resolutie, die door de Vei- ligheidsraad is aangenomen, maar de meerderheid van de commissie- leden verzette zich tegen dit voor- stel. De premier drong aan op voort- zetting van de gevechten, doch ook hiertegen verzette zich de meerder heid van de commissieleden, met uitzondering van Syrie. De eerste minister verklaarde, dat Irak de wapenstilstand verwierp en beslo ten had tot aan het eind toe te vechten voor de verdediging van Palestina". Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten per Augusus a.s de sterkte van hun luchtmacht in Europa meer dan verdubbeld zullen hebben in vergelijking met vier weken gele- den. Voor de 75 schroefloze jacht- vliegtuigen, die in Augustus in Duitsland verwacht worden, zul len 'n vijftienhonderd man grond- personeel meekomen. Verdere bij deze vliegtuigen behorende uit rusting, zoals auto's en dergelijke, zal uit de zone van het Panama- kanaal achterna gezonden worden. Een MEDEDELING in het or- gaan van de V.V.D. bevestigt een gerucht, dat vier partijen der oppositie tegen de regeringspoii- tiek A.R., St Ger. P.. Groep- Feuilleteau de Bruijn en Welter hadden afgesproken, dat zij elkaar in de verkiezingscampagne niet zouden bestrijden, maar steunen! Om een andere reden, dan het ..Vrije Volk" dit doet, achten wij hier wel enige opheldering ge- wenst. In de propaganda voor de Wel- ter-Iijst heeft men nogal hoog op- gegeven van het uitgesproken ka tholieke karakter van het program dezer dissidente groep. Moeten wij nu aannemen. dat de per-se-anti- papistische actie van de Staatkun- dig Gereformeerden tot steun van deze aparte en „apert-katholieke" lijst wilde dienen? Of moeten wij aannemen, dat aan ds. Zandt deze steun welge- vallig was, omdat het hier ten finale toch gold een afwijkende katholieke activiteit tegen de of ficiele katholieke eenheid? En in hoeverre was er sprake van wederkerigheid in de beloofde steun? Steunde de actie-Welter de propaganda van de partij der anti- papisten? Waarlijk, een beetje ophelde ring zou hier geen kwaad kunnen!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1