Gezellige boel bij het Bureau Nationale Veiligheid! Van Lijnbaan tot Kennemerpark ALKMAAR EN OMSTREKEN Nog eens: mogelijkheden Personeel was er op uitzich te bevoordelen ten raadsbesiuit van 1873 Marktberichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANPS DAGBLAD - Woensdag 21 Juli 1948 Vermolmde bruggetjes Wiener Blut Kassiers organiseren zich Excursies naar Den Helder Niwin-comife AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN de a.s. jubileumfeesten. Onderzoekingen naar het aardmagnetisme Marktoverzicht Purmerend Overzicht Beemster Weekoverzicht „De Streek" ONS ARTIKELTJE in ons num- mer van Donderdag j.l. heeft Waegpraeter in het „Vrije Volk" ten tweede male naar de pen doen grij- pen. Hij vraagt ons, wat wij onder links en rechts verstaan en vindt, dat onze redenering gebaseerd is op de vooroorlogse anti-thesegedachte. Tenslotte wil hij de tastbare fei- ten, dat de P.v.d.A. na de in 1946 gehouden gemeenteraadsverkiezing in vele geqjeenten samengewerkt heeft met de communisten, met uit- sluiting van de katholieken en christelijken, naar Het rijk der fabe- len verwijzen. Wij moeten hem nog even ant- woorden, al vinden wij het wel wat prematuur, om al te diep in te gaan op de mogelijkheden, die er na de in Mei '49 te houden gemeenteraads- verkiezingen zullen zijn. Als wij spreken over rechts en links in de politiek, dan hebben wij niet alleen het oog op de sociale politiek, maar ook en vooral het positief-christelijk beginsel, dat een partij al dan niet toegedaan is. En nu kan Waegpraeter wel be- cijferen, dat een rephtse meerder- heid met 13 van de 25 zetels nog geen rechts college rechtvaardigt, omdat deze 13 zetels in procenten uitgedrukt maar 46.6 van het aantal stemmen betek«jen; dat doet hij, omdat dit in zijnTcraam te pas komt. Mogen wij hem even herinneren aan de tijd na de gemeenteraads verkiezing van '46, toen de P.v.d.A. '.ich verzette tegen opname van een lid der prot.-chr. fractie in het college en daarbij 6ok schermde met een meerderheid van 13 zetels (9 P.v.d.A. en 4 C.P.N.)die ook maar 47 pet. der stemmen vertegen- woordigde? Terwijl de K.V.P. en de Prot.-Chr. toen 45.1 pet. der stem- men op zich verenigden, echter met dit verschil. dat zij samen maar 11 zetels telden. En wat dat hardnekkige fabeltje betreft? In verschillende plaatsen werden communistische wethouders gekozen, omdat de uitslag der ver- kiezingeji dit wettigde, zegt Waeg praeter en hij voegt er aan toe, dat ook de K.V.P. daaraan medewerkte. Hiermee probeert lyj op zijn manier een fabeltje te scheppen, want hij kan m^gr e6n gemeente Amster- danj opnoemen, waar dit het ge- val was. Dat in enkele andere ge- meenten, naast communisten ook K.V.P.-wethouders zetelenin het college, wil nog niet zeggen, dat die communistische wethouders daar met de stem en de ^jteun der K.V.P.- raadsleden gekomen zijn; integen- deel, veelal stemdgn de K.V.P. en Prot.-Chr. raadsleaen dan bianco en kwamen de communistische wet houders er alleen met de steun van P.v.d,A.-raadsleden. Daarna om het regeren moge lijk te maken lieten ook katho lieken en prot.-christeliiken zich wel eens in een college benoemen. Zo ging het ook in het college van Ged. Staten van Noord-Holland, waar een communistische gedepu- teerde bgpoemd werd met medewer- king van de P.v.d.A. en zonder me- dewerking van de K.V.P., die zich daar steeds tegen heeft verzet; doch toen het feit er eenfnaal lag. ten slotte ook haar vertegenwoordigers in het college liet benoemen, ook alweer, om het regeren mogelijk te maken. Daartegenover staat, dat in tal van andere gemc^nten vooral op het platteland Waegpraeter weet dat net zo goed als wij de P.v. d.A. meermalen een college vormde 6f alleen, 6f in samenwerking met de C.P.N., doch steeds met uitslui- ting van de K.V.P. of prot.-christe- lijke minderheid. Tenslotte nog iets anders. Het is ons gebleken, dat sommigen on?er lezers het „onschuldig ver- maak" van een nabeschouwing over de verkiezingsuitslag zoals Waeg praeter het noemde hebben op- gevat als een pleidooi voor een rechts college. Maar dan hebben zij onze na- beschouwingen toch slecht gele- zen. Wij wilden niets meer dan even wijzen op de „mogelijkheid", die een dergelijke verkiezingsuit slag zou scheppen, indien deze cijfers zouden gelden voor de sa- menstelling van de gemeenteraad. En wij bevonden ons daarbij in goed gezelschap, want ook weth. van Slingerland wees in zijn na beschouwing voor de Propaganda- club van de K.V.P., daags na de verkiezingen, op deze mogelijk- heid. Is het dan zo vreemd, dat wij enkele dagen daarna in een nabe schouwing over de verkiezingsuit slag eveneens die mogelijkheid on der de ogen zagen, daaraan nog toe- voegende. dat wij daarmee geens- zins wilden zeggen, dat dit rechts, college er ook indprdaad zal komen. Want wie formeert er nu eigen- lijk een college? Niet de krant; dat is de taak van de samenwerkende fracties van de raad. die daarin vol- komen autonoom zijn en zich door publieke opinie en perscommenta- ren heus niet behoeven te laten leiden, Wij menen, dat wij hiermede onze nabeschouwingen over de verkie zingsuitslag en onze voorbeschou- wing over de mogelijkheden in '49 kunnen besluiten. Fr. O. TWEE DIEFSTALLEN VOOR DE MEEEVOtHJIGE KAMER Voor de Meervoudige Kamer tond terecht Dirk K. uit Faneker, lie in Alkmaar een fiets had weg- Tenomen. Verdachte staat niet al e gunstig bekend, want hij heeft en zeer duister verleden. 38 jaar >ud, is hij reeds meedere malen veroordeeld voor diefstal De Officier van Justitie, mr. Meiscjjke, achtte het ten laste ge- legde bewezen en eiste 8, r\nd met aftrek. De ver^ediger, mr. Scjiuur- man, vond de straf niet te hoog en hoopte, dat de rechtbank zich er bij zou aansluiten. Roel uit Beets had eveneens een fiets gestolen. De fiets had hij gehuurd en zouhij de volgende dag weer terugbrengen. Hij bood hem te koop aan een buurjongen voor f 2CJ. Ter zitting verklaarde hij, dat hij niet gezegd had 200 gulden, maar 200 centen. Dit alles was bedoeld als een grap. K. was nog nooit met de justitie in aan- raking geweest Mr. Meischke eis te 6 mnd. voorw. en opname in de landkolonie „Het Hoge Land" te Amersfoort. Mr. v. Hilten sloot zich bij de eis aan. De uitspraak volgt Donderdag 29 Juli JONGEMANNENCONGREGATIE 4LKMAAR. Wij maken al onze jongemannen er op attent, dat de Congregatie vanavond niet om 7.35, maar om 7.30 uur begint. Het is de laatste keer vo6r de vacantie, en wij sporen daarom ledereen aan, aanwezig te zijn. Komt vooral ook_op tijd! ALKMAAR. Langs de Noor- derkade staan voorbij de Ringers- fabrieker. een aantal oude wonin- gen. Men is het hier direct over eens, dat dit geen villa's zijn, in- tegendeel het zijn oude huisjes, die niet veel moois meer bieden. V66r deze woningen langs loopt een sloot zodat de bewoners om op de straat- weg te komen, gebruik moeten ma ken van het een of ander houten bruggetje. En juist dit is het car- dinale punt, waar alles om draait, want deze bruggetjes of vlonders, of hoe men ze nog meer noemen wil, ve,rkeren grotendeels in een erbarmelijke staat. Sommige plan- ken van de vlonders zijn zelfs zo rot, als een plank maar zijn kan. Zou het nu zo langzamerhand niet eens tijd worden, dat de gemeente hierin voorzag en eens een paar nieuwe bruggetjes aanlegde ten ge- rieve van devbewoners? Ongetwij- feld zal elke ..noodbrug", die wordt aangelegd, beter zijndan de hui- dige, want die is niets meer waard. Enkele bewoners opperden zelfs het idee, dat de sloot maar gedempt moest worden. Want dit rustieke geval wordt door de meesten ge- bruikt als vuilnisbak, zodat allerlei ongerechtigheden in het slootje ver- dwijnen. Zolang het nu koel weer is, gaat het wel en heeft men ner- gens last van. Wordt het evenwel warmer, dan is het daar niet te har den van de stank van diverse oude schoenen en afgedankte textielwa- ren, het geheel gemengd met de geur van de onvolprezen modder, die nu eenmaal ten alle tijde in zo'n sloot aanwezig schijnt te zijn. Wat dat aangaat, zou het misschien bo- ven alles te prefereren zijn, wan- neer de gemeente de sloot dempte en dit ong^poegen met wrakke bruggetjes en stinkende sloten uit de wereld hielp. Wanneer gebeurt het eens? DE WITTE NON Willem Goossens en zijn Volks- toneel zal op Zondag 25 Juli, des avonds 8 uur, in't Gulden Vlies on- herro^pelijk de laatste maal optre- den met het veelbesproken en diep- ontroerepde successtuk „De Witte Non", in 6 bedrijvep, naar het ge- lijknamige wereldberoemde film- werk. Reeds meer dan 900 verto- ningen werden van dit toneelspel gegeven en deze maal komt Willem Goossens met een zeer sterke be- zetting naar voren en prachtige montering van geh'eel eigen decors. Naast Willem Goossens zullen op- treden: Cilly Bach, Emmy Arbous, Bep Nooij, Andre van Dijk, Teddy Goeth, Heddy Bouber. Tljeo v. Vliet ej anderen. Wij twijfelen er niet aan of de toeloop zal zeer groot zijn en een uitverkochte zaal zal met spanning een prachtige toneel- avond beleyen. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer deed Dinsdagochtend de volgende uit- sprake.n: Josephus Johannes Ma ria G., Bergen, diefstal, 1 jaar jeugdgevangenis; Johannes Mar- tinus de Z., Bergen, diefstal, zes mnd. onvoorw. met aftrek en zes mnd, voorw met een proeftijd van 3 jaar; Bart Lambertus van B., Bergen, diefstal, 9 mnd. met af trek; Nicolaas Wilhelmus V., Ber gen. vernieling, f25 of 15 dg.; Ge- rardus Josephus Petrus K.. Zwaag, diefstal, 1 jaar en 6 mnd. jeugd gevangenis. JUBILERENDE BROOD- BEZORGER Vandaag herdenkt de broodbe- zorger Jo van de Pol. Nieuwpoorts- laan 128, de dag, dat hij 25 jaar geleden bij Van de Pol's Bakkerij in dienst kwam als broodbezor- ger. Toentertijd was hij kantoor- bediende en liep zonder*werk, zo dat hij hier maar begon. Bezorger is hij tot l^eden ten dage gebleven. Bovendien kan men 's nachts nu ook zijn stem nog horen, want hij is nachttelefonist. In de Nieuw- poortslaan en omgeving, waar hij brood bezorgt, is hij een bekende figuur. Vanzelfsprekend ontving hij van daag de nodige felicitaties. Van zijn chef, die tevens zijn neef is, ontving hij een enveloppe met in- houd en ook het personeel liet zich niet onbetuigd. Wij wensen de jubilaris verder een prettige dag toe. In de dagen van Johan Strauss was de simpele aanduiding „Johan Strauss speeit", voldoende om honderden Weners naar zijn uit- voering te doen stropaen en al zijn nu de aankondigingen minder sim- pel, de aantrekkingskracht van Strauss muziek schijnt gebleven te zijn, want ook nu weer was de zaal van 't Gulden Vlies tot op de laatste plaats toe bezet. Over de prestatie's van de Hoofd- stad operette, is reeds in deze ko- lommen meerdere malen geschre- ven, zodat men over Paul Harden, Fritz Steiner, Claire Claery niet meer in bijzonderheden behoeven te treden, want zij deden niets an ders dan hun eenmaal gevestigde reputatie handhaven. En Doch bracht de reprise van „Wiener Blut" in muzikaal opzicht een ver- rassing. n.l. de tenor John, v d. Zalm die zijn zangpartij grandioos over het voetlicht bracht en het orkest, ditmaal onder leiding van Julius Susan. Joh, Strauss heeft in zijn partituren meer muzikale schoonheid gelegd dan men opper- vlakkig zou denken m.a w. er zit meer in dan amusement alleen, aan Julius Susan nu komt de eer toe dat hij ons Strauss heeft leren ken- nen, zoals hij werkelijk is, al heeft hij dan ook zijn gaven besteed aan een zeer oppervlakkig libretto, hetgeen bii de meeste operette's en opera's het geval is. De Weense sfeer 'werd juist getroffen en dit was wel de grootste verdienste van deze succesvolle reprise. Decor en costume's waren goed verzorgd en de talrijke bezoekers zijn uiterst voldaan huiswaarts gekeerd in de ban van Strauss bekoorlijke rnelo- dieen. Wij zeggen „zoals het is" met de kamerdienaar Jozef. die deze woorden bijna tot vervelends toe herhaalde. W. Schreurs R.K HANIJBALCLUB A.O.G. Om kwart voor zeven komen we allemaal weer naar de „Molen van Piet" voor onze wekelijkse trai ning. De pasfoto-opnamen moeten nog eens over gemaakt worden. Daarna gaan we weer trainen in de „Ronde O". Natuurlijk zijn we allemaal op tijd, zodat we op nie- mand behoeven te wachten Het Bestuur Zaterdag 17 dezer vergaderde in Paviljoen ..Kinheim" te Alkmaar een aantal kassiers, om te komen to1 oprichting ener vereniging van kassiers van Coop. Boerenleenban- ken, aangesloten bij de Coop. Centr. Raiff. Bank te Utrecht, voor wat betreft de provincie Noordholland. Van de ongeveer 100 kassiers wa ren 30 aanwezig. De bijeenkomst stond onder leiding van het Hoofd- bestuurslid der landelijke organiSa- tie, de heer W. Montagne, kassier te Aalsmeer, die de vergadering met welgekozen woorden opende en aan de orde stelde Bespreking Statuten en Huishoudelijk Regle- ment, hetwelk vrijwel ongewijzigd werd vastgesteld. terwijl met aller ingtemming werd besloten tot op richting der afdeling Noordholland. Tot bestuursleden werden geko zen: W. Montagne, kassier te Aals meer, voorzitter; P. v. Ammers, dir. Zuivelbank te Alkmaar, secre- taris; J. Ligtenberg, kassier te Avenhorn, J. de Vries, kassier te Oostwoud en P. D. Spaander, kas sier te Wieringen. Medegedeeld werd dat het landelijk Hoofdbe- stuur was samengesteld als volgt: Drenthe: E. R. Homan Jbz„ kas sier te Smilde. Groningen: H. Hartlief, kassier te Hoogezand. Friesland: W. Remalda, kassier te Winsum. Overijsel: J. H. Grobben, kassier te Almelo. Gelderland: R. Th. Oostenburg, kassier te Apeldoorn. Zuidholland: Th. M. P. Klapwijk, kassier te Naaldwijk. Zeeland: L. Ch. Wabeke, kassier te Terneuzen. Utrecht: P. van Zwieten, kassier te Vinkeveen. Noordholland: W. Montagne, kas sier te Aalsmeer. In samenwerking met VVV „Hel- ders Belang" en ..Alcmaria" VVV zal met medewerking van de Kon. Ned. Marine op iedere Woensdag voor belangstellenden een excursie worden georganiseerd. Het programma voor deze excur sie luidt ongeveer als volgt: 's mor- gens 10.15 uur verzamelen op het Stationsplein te Den Helder, wan- deling naar de Buitenhaven, korte Marinefilm in de Marine-cantine. Vervolgens zo mogelijk een water- tochtje in de haven en op het Mars- diep met een klein marinevaartuig. 12.3013.45 uur koffiedrinken in de stad; te 13.45 uur verzamelen bij de Werfpoort ter bezichtiging van een marine-object onder deskundige leiding tot 16 uur. De deelnemers kunnen zich uiter- lijk Dinsdagmiddag 4 uur opgeven aan het kantoor van „Alcmaria" VVV, Waaggebouw, Alkmaar. ZILVEREN PROFESSIEFEEST Vrijdag 23 Juli hoopt in het St. Elizab^et s Ziekenhuis te Alkmaar de eerw. Zuster Ephraim haar zil- veren professiefeest te herdenken. Gedurende al deze jaren heeft zij zich met ijver aan de ziekenver- pleging gewijd. Het zal haar die dag dan ook niet aan belangstel- ling ontbreken. Gelegenheid tot gelukwensen van 3—4 uur 's mid- dags. EERSTE H. MIS Op Zondag 1 Aug. a.s. zal de eerw' frater Bonaventura Engeln O.P. de H Priesterwijding ontvaii- gen uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts in de kapel van het Albertinum te Nij- megen en zijn Eerste Plechtige H. Mis opdragen in de St. Dominicus- kerk te Alkmaar op Zondag 22 Augustus om 9.30 uur. Receptie Zondag 22 Aug. van 121 uur aan de pastorie, Breedstr, 9. Enige dagen gelqden is in Pavil joen Kinheim een vergadering ge houden, waarbij aanwezig waren vertegenwoordigers van de NIWIN cordite's in de gemeenten benoorden het Noordzeekanaal. In deze vergadering werden o.m. de vele acties besproken. welke door het Niwin-Comite te Den Haag werden ondernomen ter verkrijging van de nodige gelden voor het Ni- win-werk voor onze jongens in In die. Algemeen was men van mening, dat nimmer genoeg kan worden ge- daan voor onze militairen, doch dat al te veel acties wel eens belemme- rend werken. Besloten werd dit jaar nog een grote Kerstpakkettenactie te begin- nen, opdat alle jongens in Indie wederom verblijd kunnen worden met een pakket. Hiervoor is een millioen gulden npdig, voorwaar geen klein bedrag, maar gelet op de medewerking. welke de Niwin- Comite's overal ondervinden, zal dit bedrag er zeker komen. In deze vergadering kwam de vraag naar voren welk percentage van de giften weggaat aa I admini- stratiekosten en personeel. Zichtbaar deed het de vergade ring genoegen, te vernemen, dat het bedrag, hetwelk wordt ingeza- meld, voor 100 de jongens ten goede komt. Het rijk neemt n.l. de kosten van administratie en beheer geheel voor haar rekening. Mede kwam nog ter sprake de vraag op welke wijze nog gelden konden worden ingezameld, het doel waardig. Hierbij werd gewezen op het Sportcomite, hetwelk enige tijd ge leden door het Niwin-Comit6 in Alkmaar in het leven is geroepen. Dit Comit6, hetwelk deel uit- maakt van het Niwin-bestuur, be- staat uit vertegenwoordigers van de sportverenigingen. Het bestaat uit de heren Diepen, voorzitter Alkmaarse Kegelbond. M. B. Jorritsma, 2de voorzitter Alk maarse Boys en P. Rolie, vertegen- woordiger van de andere sporten. Reeds werden bij verschillende gelegenheden, o.m. het rijden van de ronde van Alkmaar, het spelen van voetbalwedstrbden enz belang- njke bedragen op Tvmpathieke wij ze yerkregen. terwijl genoemd co- mite van bijna alle sportverenigin gen de toezegging heeft nntvangen, dat zij iets voor het Niwin-werk willen doen. Wij twijfelen niet, of onder lei ding van evengenoemd comit6 zal zulks zeker geschieden. URSEM Ook te Ursem is het comit6 weer actief om voor de ouden van dagen een autotocht te organi seren. In de komende dagen zal met een lijst gecollecteerd worden, en het zal van de offervaardigheid der burgerij afhangen of de plannen voor 1948 vwerkelijkheid kunnen worden. Het comit6 heeft grote plannen en rekent op aller mede werking om de oudjes hun jaarlijkse feestdag weer te geven. ST. PAiyCRATIUS KLOK CASTRICUM. Deze week ar- riveerde de nieuwe kick wegende 350 kg. welke Donderdag a.s. door de hoogeerw, heer deken van Be- verwijk op plechtige wijze zal wor den geconsacreerd. Men verwacht dat de klok die de naam draagt van St. Pancratius, Zondag zijn ge- luid zal laten horen. CASTRICUM. Het uitvoerend comite zal binnen enkele dagen de besturen van diverse commissies bijeenroepen om na te gaan hoever deze zijn gevorderd, teneinde het feestprogramma te kunnen samen- stellen. De commissie tentoonstel- lingen heeft reeds haar programma ingezonden. Wij raden de andere commissies aan zulks eveneens spoedig te doen. wil het uitvoerend comite tijdig het programma be kend maken. VOETBAL HEERHUGOWAARD HEERHUGOWAARD. Donder dag 22 Juli a.s. spelen de Heerhu- gowaardse ambtenaren een voet- balwedstrijd tegen de middenstan- ders ten bate van Kath. Thuisfront op het voetbalterrein te Heerhugo- waard-Nrd. Wij twijfelen niet of velen zullen hun penningske voor dit schone doel komen offeren. In Zuid was de opbrengst f 40.In Heerhugowaard 't Kruis f 60. Laat Heerhugowaard Nrd. de kroon gaan spannen. In het ambtenaren-elftal spelen enkele prominente figuren o.a. dr. Herkenrath, dr. Nijman, de gem.-secretaris de heer Specker, de opper-wachtmeester enz. enz. Bij de middenstanderszien we Arie Smit. Harm Lemstra,' Klaas Vlaar enz. De wedstrijd begint om 7 uur. WELKOM THUIS ZIJDEWIND. Onze plaatsge- noot Jacob Ursem Nz. zal vermoede- lijk op Maandag 26 Juli a.s. vanuit Indonesie met het troepentransport- schip ..Indrapoera" te Rotterdam aankomen. Als soldaat le kl. van 't Regiment Stoottroepen heeft hij 'bij na 3 jaren, uiteraard dikwijls onder moeilijke omstandigheden het va- derland gediend. Reden genoeg om bij zijn thuiskomst een blijk van waardering en belangstelling te to- nen. DUIVENSPORT-NIEUWS DE RIJP-GRAFT Met 100 vo- gels nam de Postduivenvereniging afd. De Rijp deel aan de wedvlucht van Dordrecht, een afstand van 85 km. De duiven werden losgelaten om 11.20 uur. Het was slecht weer en er viel veel regen, zodat de duiven doornat thuis kwamen. De eerste duif werd geconstateerd om 12.37.18 uur; deze was van de heer P. Ritico te De Rijp. Bij de eerste 21 duiven kwamen van'de heer Ri tico tevens nog verschillende duiven binnen, nl. no. 2, 5, 9, 10, 15, 16, 17. Van de heer Slootmaker te West- Graftdijk kwamen binnen no. 3 en 10. No. 4, 6, 8 waren van de heer J. Wit te West-Graftdijk. No. 7, 11, 19 van M. Middelkoop, no. 12 van J. Konijn, no. 13 van P. Keetman, no. 14 van W. v. d. Hof en no. 20 en 21 van de heer J. B. Sassen te De Rijp. Zondag a.s. zal worden gevlogen met oude vogels van Orleans in Frankrijk, afstand 560 km., tprwijl met jonge vogels zal worden gevlo gen van Roosendaal, tevens grote jubileumtocht vanwege het e6n- jarig bestaan van de P.V. „De Reis- duif" ojn mooie prijzen. Zie de etalage bij J. Dekker te De Rijp. GONDELVAART-COMMISS1ES IN DE LANGENDIJK LANGENDIJK Nadat de plaat- selijke Oranjpcomite's uit N.- en Z- Scharwoude besloten hadden om ter gelegenheid van het regeringsjubi- leum gezamenlijk een gondelvaart te organiseren, kwamen de com missies, hiervoor aangewezen, dezer dagen bijeen. Het werd noodzakelijk geacht, gezien de Voorburggracht, gebruik te laten maken van trekkracht, die reeds beschikbaar gesteld was. Om tot een jijiste beoordeling te komen zullen de deelnemers in ver schillende groepen worden inge- deeld. Deze zijn: verenigingsgroe- pen, motorvletjes, roeibootjes, tuin- dersschuitjes, kano's. De kano's mogen ook zichzelf voortbewegen. Voor elke groep werden fraaie prijzen uitgetrokken. Door de plaat- selijke muziekcorpsen uit N.- en Z.- Scharwoude is muzikale medewer king toegezegd. De afvaart zal geschieden vanaf de laadplaats en het veilingterrein te Noord-Scharwoude en de route zal zijn: langs de Voorburggracht tot de Broekerbrug, ontbinding weer op het veilingterrein. Met de beste wensen voor een goed slagen van ons jubileumfeest en ook de gondelvaart ging men uiteen. Nu, burgerij. aan u de medewer king om dit feest te doen slagen. Maakt reeds nu plannen om in een der groepen mede te doen, en onze gondelvaart zal beslist slagen. ER IS HEEL WAT te doen geweest over de toestanden bij het bu reau Nationale Veiligheid. dat bij de bevrijding werd gesticht en waaraan o.a. als leider was verbon- den mr. L. Einthoven, terwijl een der medewerkers was de heer L. Sanders. Deze laatste naam is iri verband met verschillende kwesties o.a. verdwijning van stukken, ge noemd. Tegen h^t beleid van mr. Einthoven was nogal critiek 'los ge komen, De regering benoemde een commissie onder leiding van mr. Wijveldt, om de gehele zaak te on- derzoeken. Dat onderzoek is gereed en een rapport is aan de regering uitgebr^pht, Er hebben daarover in- tussen ook alweer halve publicaties plaats gehad, die de zaak voor mr. Einthoven erger voorstellen dan ze was. In verband daarmee is nu van officiele zijde een mededeling ver- strekt, waarin een conclusie uit het rapport wordt bekend gemaakt. Daaruit blijkt, dat mr. Eint hoven beleidsfouten heeft gemaakt, welke mede oorzaak waren van de ineenstorting van het B.N.V. Die beleidsfouten zijn mede te wijten aan de chaos, welke mr. E. aantrof bij de aanvaarding van zijn ambt en de tegenwerking, welke hij van vele zijden ondervond, terwijl zijn per- soonlijke eigenschappen hem niet de kracht gaven deze moeilijkheden te overwinnen. De critiek op mr. Einthoven keurt de commissie af. Hij heeft aan de grofste laster bloot gestaan. Daar aan is het personeel van het B.N.V. mede schuldig. Vele leden daarvan waren er op uit, zichzelf te bevoor delen. De drijvende kracht bij het gebrek aan samenwerking was de heer W. E. Sanders, die epn zeer voorname factor is geworden, dat mr. E. het doel van het B.N.V. niet voldoende kon~verwezenlijken Van officiele zijde wordt hieraan toegevoegd, dat overwogen wordt, in hoeverre het mogelijk zal zijn gedeelten uit het rapport van de commissie-Wijnveldt te publiceren. Voorts wordt er op gewezen, dat de fouten, die de commissie meende te moeten aaimujzen in het beleid van de heer Einthoven, gezien moeten worden in het licht van de chaoti- sche toestanden, die onmiddellijk na de bevrijding speciaal op het ter- rein der werkzaamheden van het B. N.V. heersten. De regering overweegt de conclu- sies van de commissie nog nader. Intussen wordt van andere zijde bericht, dat het onderzoek naar het doen verdwijnen van stukken door Sanders, afgesloten is en voor hem ontlastend. Het Kennemerpark, gelegen tus- sen Nieuwiandersingel en Oude- gracht, bestaat 75 jaar. De meeste aaar gebouwde huizen, alsmede het gehele Emmakwartier nagenoeg, da- teren van de laatste driekwart eeuw. Over de totstandkoming van het Kennemerpark vonden wij in oude geschriften vermeldenswaardige bij zonderheden, die een eigenaardig licht werpen op de wijze, waarop destijds de gemeentebeiangen wer den behartiga. Zou het staasbestuur heaen te dage voor een beslissing komen te staan, zoals de vroede vaderen van 1873, ongetwijfeld zou het Kennemerpark er anders uit gaan zien dan thans het geval is. Zeker zou o.i. de nauwe Gedempte Baansloot er niet gekomen zijn. De mgekomen stukken van de raadsvergadering van 21 Mei 1873 bevatten een schrijven van de Alk- maarders W. F. Stoel, mr A. P. de Lange en F. H. Lels, over de bouw- plannen van de Lijnbaan. Van de Baanstraat tot de Baan- gracht strekte zich in die jaren de lijnbaan „De Visschery" uit, toebe- horende aan genoemde heren, die deze grond wilden gaan bebouwen met woonhuizen. Zij stonden voor de keuze de grond te verkopen voor de bouw van arbeiderswoningen, welke zij ook zelf van het op het tgrrein aanvuezige materiaal zouden kunnen doen bouwen, of zij zouden het ter- rein van de banen kunnen bestem- men voor de aanleg van een park, waarin woningen voor meer-gegoe- den zouden kunnen worden ge- bouwd. Hoewel het eerste plan hun voordeliger was, prefereerden zij het tweede, hoewel dit voor hen meer risico inhield en het nucrdere jaren zou vorderen; het mouel was: de bouw van arbeiderswoningen is voor de gemeente niet voordelig, omdat de arbeiders, die destijds f 6 tot f 9 per week verdienden, geen belastipg betaalden en bij werk- loosheid ten laste van de armenkas kwamen. Voor de uitvoering van het twee de plan: de aanleg van een park, was echter in bijzondere mate de medewerking van het gemeente- b.estuur nodig. Behaive de gedempte sloten in dit stadsgedeelte behoorde de grond van Baanstraat tot Baangracht aan adressanten; deze gedempte sloten waren echter te smal, om er stra- ten op aan te leggen, zodat zowel voor het ene als voor het andere plan grondruiling nodig was. Vanuit de Zilverstraat kon men niet naar de Kennemersingel komen omdat er een s,tuk particulier ter- rein tussen lag, waarvan de eige- naar geen recht van overgang ver- leende. Langs de ljjnbanen liep nog een strookje plantsoen, vanwaar men een ruim gezicht had op Ker,- nemerland; het z.g. Emmakwartier en wat daarachter ligt, bestond nog niet; siechts hier en daar stond een klein huisje. Ter bereiking van hun doel stel- den de grondeigenaars aan de ge meente voor afstand te doen van ca. 150 M2. grond, om de Zilverstraat te kunnen doortrekken naar het plantsoen, alsmede afstand van een stuk grond, om de Baanstraat naar het plantsoen te kunnen doortrek ken. Daartegenover vroegen zij een gedeelte van het plantsoen, ten Noorden van hun eigendom, om tY rechte lijn van hun grond te doen overgaan in epn slingerende; zij verplichtten zich voorts ertoe, om tussen Zilverstraat en Heiloerpoort geen andere hui,zen te doen bouwen dap van een huurwaarde van min- stens f 300 per jaar. Alleen aan de Oostkant zouden, aansluitend aan de Baangracht, een 14-tal arbeiders woningen worden gebouwd „omdat die grond, mede door zijn belen- dingen, voor geen ander doel bruik- baar was". Daar er destijds nog geen vaste raadscommissie voor openbare wer ken bestond, werd er een speciale commissie benoemd, bestaande uit B. en W. en drie raadsleden. Deze bracht in de vergadering van 30 Juli rapport uit, waarin ten gunste van de grondeigenaars werd gead- viseerd; dienovereenkomstig werd dan ook besloten, al verklaarde de burgemeester geen bewonderaar van het plan te zijn en alleen voor te stemmen, „om de bouw van arbei derswoningen te voorkomen". En zo verdwenen de lijnbanen, die zich daar drie eeuwen hadden ge- handhaafd en werd de grondslag ge legd voor de aanleg van het Ken nemerpark. De gemeente legde de harde weg aan, vanaf 't kleine bol- werk aan de Baangracht tot aan de Heiloerpoort en liet het park aan- leggen volgens de plannen van de Haarlemse archite^ L. Zocher; de wegen moesten zo breed zijn „dat er een rijtuig kon keren". Voor de meerwaarde van de ge- ruilde grond betaalden de grond- J. M° d."van A. 's" Kroon" en~A KOLVEN ZUID-SCHARWOUDE Maan- dagavond vond in de kolfbaan van de heer N. Rijper de prijsuitreiking plaats van de gehouden wedstrijden over 4 banen, georganiseerd door de Langedijker Kolfbdnd. De voorzitter, de heer G. Hop, heette de aanwezigen hartelijk wel- kom. De wedstrijden zijn, wat de prestaties betreft, vooruitgegaan. De uitslagen luidden: Korpswedstrijd. In de le klasse werd de korpsprijs gewonnen door het korps van „Gezellig Samenzijn" te Zjuid-Scharwoude met 1741 pnt. In de 2e klasse werd'de korpsprijs gewonnen door het korps van „Vriendenkring" met 1543 pnt. en in de 3e klasse door het korps van i „Vriendenkring" met 1373 pnt. Personele wedstrijd. le klasse: le prijs G. Mettes 605 pnt,, 2e prijs P. Molenaar 604pnt., 3e prijs C. Vlug 592 pnt., 4e prijs D. Rijper Jr. 589 pnt., 5e prijs P. Gelder 587 pnt., 6e prijs G. Deutekom 568 pnt. 2e klasse: le prijs W. Glas 530 pnt., 2e prijs L. Schrijver 528 pnt., 3e prijs P. Bergen Az. 513 pnt., 4e prijs H. Bekker 512 pnt., 5e prijs K. de Geus 510 pnt., 6e prijs Th. Maars 509 pnt., V prijs L. Dekker 504 pnt., 8e prijs J. Bergen 502 pnt., 9e prijs J. J. Reijne 490 pnt. 3e klasse: le prijs G. Jacet 492 pnt., 2e prij.s A. Bruin 476 pnt., 3e prijs St. de Rijke 471 pnt., 4e prijs F. Hink Pz. 465 pnt., 5e prijs W. Kuin 460 pnt., 6e prijs C. Jongsma 458 pnt., 7e prijs F. Moeijes 458 pnt., 8e prijs K. Kooij 456 pnt., 9e prijs J. Waijboer 445 pnt., lOe prijs J. Blom 444 pnt., lie prijs C. Hink 438 pnt. De gebruikelijke attractiewed- strijd gaf het volgende resultaat te zien: le prijs G. Hop, 2e prijs C. Plakman, 3e prijs D. Rijper Sr., 4e prijs P. Glas. BURGERLIJKE STAND ANNA PAULOWNA. Geboren: Catharina J. M., d. van J. Ruijter en A. A. Karels; Anna J., d. van P. C. Pijnacker en P. A. W. Oude- jans; Theresia F. M., d. van Th. For- nara en H. C. E. Putters; Lea, d. van J. de Graaf e.n L. Oostindier: An- tonius W. Th., z. van W. A. Meijer en C. Dekker; Janny A., d. van A. Steenge en E. A. van der Wal; Pie- ternella J. E., d. van R. Schutte en M. Walraven; Tjitske C., d. van Sj. Elzinga en T. v. d. Meer; Elisabeth eigenaars een bedrag van f 1500. Om de heren tot nakoming van hun ver- plichting te binden, werd een hy- potheek gevestigd op de tot bouw- terrein bestemde gronden. om daar uit eventueel de gestelde bpete van f 10.000 te kunnen betalen. Nogmaals: wanneer de tegenwoor- dige raad voor de beslissing zou ko men te staan, die zijn voorganger van 1873 heeft genomen, het zou er ten ^piden van de Oudegracht wel iets anders hebben uitgezien, dan thans het geval is. M. M. v. d. Berg. Gehuwd: P. C. v. d. Wiel en E. J. Kouseband. Overleden: Frederik Koster, oud 65 jaar, echtg. van A. Rentenaar; Johannes v. d. Vliet, oud 68 jaar, echtg. van M. S. Hoppe; Wilhelmi- na, oud 57 jaar, echtg. van P. F. v. Helden; Leo Bonnema, oud 66 jaar, echtgenoot van H. ten Hoeven; Wil lem J. Moolenaar. oud 4 jaar z. van P. Moolenaar en M. Jansen; Tanne- tje J. van Dalen. oud 31 jaar, echtg. van C. M. Langebeeke. Het K.N.M.I. heeft van de Marine een vaartuig ter beschikking ge- kregen, waarmee metingen naar storing in het aardmagnetisme zul len worden verricht. Aan boord van RQ 2, de voormalige „Doornbosch", zijn de nodige instrumenten ge- plaatst. Morgen vaart de RQ 2 naar de Wadden voor een onderzoekings- periode van plm. 3 weken. Er zijn bepaalde plaatsen. waar storingen in het aardmagnetisme zijn waar- genomen, samenhangend met de structuur van de dieper liggende aardlagen. In het belang van de wetenschap, maar ook uit practisch oogpunt (we denken aan de opspo- ring van mineraal houdende grond- soorten) zijn de metingen van grote betekenis. Men kan aan de levering van vette koeien zien dat de weers- gesteldheid voor de grasgroel vqpr de maand Juli heel goed is daar het aanbod daarvan heel gering is. Maar voor de vrije handel was het aanbpd van runderen beter en is is ook wel vraag. In de vr.oegte zag men op de verse melkkoelen- markt meer beweging maar met deze hoge vraagprijzen wordt de kooplust wel wat bekoelt, waar- door dan ook later op de dag de handel weer stug wordt. Het gaat met de geldekoeien al dezelfde weg op deze zijn ook weer heel wat de hoogte in gegaan en hu is er wel kooplust voor, maar ze zijn te duur. Van jong vee is het aan bod al heel klein, maar men kan ook niet zeggen dat er'veel animo> voor is. Beter gaat het met* het zocht en staan ook vrij hoog in prijs. Voor de gebruiksstieren is ook nog niet zoveel vraag. Op de wolveemarkt was een flink aan bod van schapen, maar de vraag was iets minder goed dan de vo- rige week en da prijzen waren dan ook lang zo vast niet. Het prijs- verschil van de lammetjes at het ooi en zijn aframmen is wel bij- zonder groot. De ooien brengen heel wat guldens meer op dan de rammen, de eerstgenoemde zijn vlug genoeg verkoopbaar, maar met de rammen trots de la sere prijs gaat het heel wat moeP/ker. De aanvoer van bokken en geiten was heel klein maar daar is de gang geheel ui. Ook de biggen- prijs was niet zo vast meer; er waren hele beste onder, maar de prijzen waren lager. Nu de doders op de paardenmarkt minder actief zijn is het da.ar al heel stil. Op de pluimveemarkt was minder aanbod van het geverderde gedierte maar de prijzen konden evengoed niet aantrekken, waardoor de handel daar kalm was. De afgelopen week was er een enorme aanvoer en een grote ver- scheidenheid van producten op de markt. Onaanks de grote aanvoer wer den er over het algemeen uitste- kende prijzen besteed. Van sla was een flink aanbod, dit product viel, wat prijs betreft een beetje uit de toon, ofschoon er op het einde dezer week meer vraag naar dit artikel was. Doperwten waren deze week ook goed vertegenwoordigd, voor de verschillende soorten zoals raspers, bl. cap., bruine cap., pr. dopp. en gewone doppers bestond'veel belang stelling en gingen dan ook voor uit- stekende prijzen van de hand. De aanvoer van peulen heeft niet veel meer te betekenen. De aanvoer van bospeen was groot, er werden voor dit product behoorlijke prijzen besteed. De vraag naar waspeen was weer iets groter, zodat er deze week maar heel weinig voor export naar Duits- land in aanmerking kwam. Dubb. stambonen en snijbonen gingen voor enorme prijzen van de hand, de aanvoer van deze producten was echter nog gering. Met de prijzen van de bloemkool ging het steeds crescendo, ook van dit product was het aanbod niet groot. Van tuinbonen was een flink aan bod, de handel in dit product was zeer vlot, de prijzen waren uitste- kend. De aanvoer van komkommers be gint van betekenis te worden; de prijzen waren' echter aan de lage kant. Postelein was in het begin der week bijna niet te verkopen, maar stond nu weer behoorlijk op peil. Aardbeien die nu voor het groot ste gedeelte in doosjes worden ge- plukt, brachten goede prijzen op; de aanvoer viel, gezien het verge- vorderde seizoen, nog niet eens te gen. Frambozen noteerden ook be hoorlijke prijzen. Druiven en toma- ten zijn primeurs, waarvoor goede nriizen besteed werden. Prijsnotering van 19 Juli 1948 Aardbeien per doosje 4894; an- dijvie 615; bloemkool 3580; bos peen 1524: bos-uien 512: bos- kroten 812; doperwten 651.98; dubb. stamb. 1.401.60; komkom mers 818; postelein 3450; sla 2 8; spianzie 3555; rabarber 614; tomaten 7085; druiven 2.00—2.20; rode bessen 901.30 per slof; fram bozen 5580 per doosje; kruisbes- sen 1.30—1.60; tuinbonen 26—47; peulen 50—95; snijbonen 1.70—1.95. De afgelopen week was de aard- appelaanvoer beduidend groter dan we hadden verwacht, het bleef niet zoveel beneden de 300 wagons. Vooral van de groven of bonken werden nog grote partijen aange- boden en de vraag naar deze ex- portsoort was nog groot genoeg om de hoge prijs van ruim f 11.— per 100 kilo te'handhaven. Ook de notering voor de middel- soort eersteling en de kleinen, resp. f 9.en f 6.bleef vrij stabiel. De nieuwe week opende op'lage- re prijzen en Dinsdag hadden we een bepaald stugge markt. De prij zen van bovengenoemde soorten wa ren in doorsnee bijna f 1.lager dan de vorige week. Naarmate de vroege soorten be- ginnen te ruimen, neemt de aan voer van de Eigenheimers toe. Het zijn vooral deze soorten, die de laatste dagen een beduidende prijs- daling hebben ondergaan. Het blijkt dat de binnenlandse markt ruim voorzien wordt; dat grote voorraden uit de landbouwcentra voor lager prijs beschikbaar zijn. Konden deze soorten in de eerste helft van de vorige week nog f 10— a f 12.— opbrengen. Maandag was het circa f 9 en Dinsdag werd f 8.— a f 8.80 besteed. De vele andere latere soor ten als IJselster, geelblom, bintje, Nederlander enz. noteren om en na- bij f 8.— Op de groentenmarkt komt iets meer aanbod in de koolsoorten. De grove rode kool wordt niet verkocht en komt dus voor rekening van de Groefexevoor export naar'Duitsland; de kleine kool wordt afgenomen te gen f 6.per 100 kilo. Gele kool is goed gevraagd op f 16 a»f 18.—. Nog geringe aanvoer van bloem kool, prijs f 60.voor eerste en f 25.voor afw. kwaliteit; we za gen de eerste slabonen tegen f 1.17 en f 0.83 per kilo. PURMEREND, 20 Juli. Kaas- markt. Aangevoerd 1 stapel we gende 347 kg, Edammer 40+ f 80 per 50 kg. Veemarkt. Aange voerd totaal 490 stuks runderen: 43 vette koeien, levering; 284 gel dekoeien 360—550, handel: stug en duur; 122 melkkoeien 425—800, kalm 3 pinken, levering; 18 stieren 400— 750, stil; 20 graskalveren 220300, matig; 266 nuchtere kalveren v. d. levering; 15 vette varkens, levering" 585 biggen 35—70, stug; 482 schapen 5685, matig; 4742 lammeren 22 44, kalm; 58 bokken en geiten 10 80 stug; 39 paarden 350—750, stug. 800 oude kippen en hanen* (witte en rode) 2—2,25 p. kg.; 350 idem (blauwe) 2,75—2,90 p. kg.; 1900 hennen 5,50—7 per stuk; 2900 jon ge hanen (blauwe) 2,75—2,85 per kg.; 8100 jonge hanen (witte en ro de) f22.25 per kg.; 700 jonge en oude eenden 1,50—3 per stuk; 450 konijnen 111 per stuk; 25 ganzen 57 per stuk. HEM, 19 Juli. Zuiderkogge. Vroege aardapp. 8.40—8.80; driel 3.70—4.40; rode schots 9.70—10.70; 11.10; eigenh. 8.40—9.50. Aanvoer 46.000 kg. Bloemkool 782; rode kool 6—1090; sla 2.50—4 40- slabo nen 99—1.22; snijbonen 75—98;"kro- ten 10.8012.20; andijvie 1115; komkommers 14—20; rode bes 45 92; zwarte bes 90; kruisbes 1459; perziken 30—36; Yellow 48—67, val- appelen 22-43- frambozen 80—113. HOOGKARSPEL, 20 Juli. 80.950 kg vroege aardappelen: grof 10.80 11.30, fijn 8.10—8.60, klein 4.20—4.60, 3500 kg late aardappelen 7.50—8.90; 100 bos bospeen 1111,30; 15 kg stambonen 81. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 20 Juli. Schotse muizen 79, bl. Eigenh. 11, kleine Schotse muizen 46, slabonen z.dr. 8085, stamsnij- bonen 5070, tuinbonen 2023, dop erwten 60, bl. blauwschokkers 43-71, komkommers 1121. rode kool 6, Savoye kool 21, sla 5.50—8.50, andij vie 49, rode bieten 10—12, uien 614, rode aalbessen 4586, zwarte bessen 90, klapbessen 1346. AVENHORN EN O., 20 Juli. Vroege aardappelen: grote Schotse 89, driel. Schotse 3.804.50, totaal 75.600 kg; 5475 kg rode kool 66.40, 4300 kg gele kool 5.606.90; 400 kg Zilvernep 36.10—36.10; 2450 kg bie ten I 8.6010; 100 bos bospeen 8-8.30 350 kg slabonen 87—=119, 30 kg snij bonen 69; 1900 kg tuinenbonen 17-23 22 kg zwarte bessen 90. GROOTEBROEK, 20 Juli. 427.500 kg aardappelen: Eerstelingen grof 10.20—11.20, groot 8.10—9, klein 4.70- 5.50, rode Eerstelingen 8.2010,40, blauwe Eigenheimers 8,10—8.60, blanke Eigenheimers 8,80-8.10, Ysel- ster*78, Koopmans Blauwe 8.30, Bintje 7.40—8'.20, Geelblom 7,20-7.70 Kathadin 5.60, Nederlanders 8.10, Saskia 8.10; 5 kg slabonen 0.83, MEDEMBLIK. 150.000 kg aard appelen: grove Schotse 10.50—10.90, grove bintje 9.80—10.20, grote 8.10— 8.50; drielingen 4.70—5.30; kriel 2,90- 3.—, blanke Eigenheimers 7.90—8,30 blauwe Eigenheimers 8.108 50. WARMENHUIZEN, 21 Juli. 70.000 kg aardappelen: Schotse mui zen 8.108,80. drielingen 3.804.50, kriel 3.303.80, Eigenheimers 8.40 9.—, drielingen 3,70, Bintjes 6.10, 50 kg slabonen 106.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2