1 i 1 behang DWAZE ANNE RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD Amerikaanse ouders vonden eindelijk het graf van hun zoon Mijnwerkersorganisaties blijven tegen het pijleraccoord Zei U iets? Contactsleuteltje het bewijs Rotterdam ontvangt nieuw carillon „Verenigde Vergadering Keuzebon verdwijnt nog niet Het goud van de Lutine Gevaarlijk Wilde stakingen echter afgekeurd Nationale Bedevaart naar Dokkum r De treinaanslag bij Tjikampek De /#Aktjo#/ vlot Afgoden NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 21 Juli 1948 PAC. 3 Deze week worden dagelijks van Amsterdam en Rotterdam uit per kustvaarder dagreizen naar de Noordzee gemaakt, waarbij de schepen alle handelingen ondergaan, die met ieder zeescjjip plaats vinden. Op deze wijze wordt in de Nationale Koopvaarjiij- week niet alleen propaganda gemaakt voor onze koopvaardij doch worden brede kringen van ons volk op de hoogte gebracht van hetgeen „op zee" geschiedt. Bij de uit de hogfdstad vertrok- ken kustvaarders komt op zee de reddingboot „Neeltj^ Jacoba" langszij. Wat Truman zal verzoeken Compromis inzake de doodstraf door Engels Hogerhuis verworpen PROGRAMMA Honger en dorst stillen met tabletten H. M. de Koningin naar Sluis Het Surinaamse elftal zal op 24 Juli uit Paramaribo per K.L.M. naar Nederland vertrekken. De spelers uit de West zullen hier te lande tegen verscheidene Nederlandse elftallen uitkomen. Hier zijn de Surinamers: staande v.l.n.r.: Franklin Wilson, W. de Bois (trainer), Friedeman Elshot, Max Woerdings, Henny Gill, Henry Leeuwin, Reinier Zorgvol, Andre Deira, Arthur Babb, Andre Watson en Andre Nyman. Zittend v.l.n.r.; Guno Hoen, Frederik Purperhart, Rufus Belgrave, Desire Samson, Andre Kamperveer, Rene Nelom en Richard de Clerck. De competitie Versterkte degradatie in komend seizoen Veerboot op Ganges gezonken Spionnen in de Ver. Staten FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN Ontstellend groot is het ta- baksverbruik in Nederland, be- weert de anti-tabaksbond. Ik wist niet, dat ons overdadig- rijke organisaielfven zulk een vereniqing rijk was. Ik weet wel, dat wij o.a. nog steeds ta- baksrantsoenering en distribu- tie ..rijk" zijn en ik weet oqft, dat ik deze regelen schrijf onder het genot van een ge- I leende sigaret. Zo „ontstellend groot" is het tabaksvert^uik in ons land, waartegen deze bond 1e velde wil trekken. Welke maatregelen moeten er geno- men worden? Dat zal op een speciale conferentie worden besproken, met natuurlijk veel intellectuelen erbij. Ik las el ders een bericht, dat intellec tuelen uit Europp. gqan confe- reren over de vrede. Zij zullen het staat er ,,met de vuist op tafel slaan", om de vrede gewaarborgd te krijgen. In dit licht bezien, is de beste homoevathie tegen roken het opheffen van de tabaksdistri- butie! En, van vrede gespro- ken: een tevreden roker is geen onruststoker! Met bet s.s. „Veendam" arriveer- den gistermorgen de heer en mevr. Ellis S. Middleon van Stamford (Connecticut) die voor een „Thank you tour", zoals zij het noemen. een maand lang in Europa zullen door- brengen, om al degenen te bedan- ken. die er toe hebben medege- werkt om de overblijfselen terug te vinden van hun zoon, capt. Ellis S. Middleton, die in September 1944 in de strijd om Arnhem met zijn vliegtuig werd neergeschoten. ..Direct na de bevrijding", zo ver- telt de heer Middleton, „hoorde ik dat mijn zoon was neergeschoten boven h£t Reichswald, niemand wist echter, waar hij begraven"lag en de Duitsers stuurden ook zijn identiteitspapieren niet terug. in Juni 1945 vernam ik echter reeds, dat een Duitse houtvester, Karl Riemer uit Magdeborn, op het ogenblik dat een Amerikaans vlieg tuig neprstortte, zich op enige hon- derden meters afstand bevond en gezien dat Duitse parachutisten de piloot begroeven in het bos. Riemer en zijn vrouw hebben, toen de Duit se soldaten waren vertrokken, een houten kruis boven het graf van de hun onbekende piloot opgericht en er een stuk van de propeller aan bevestigd ten teken, dat er een ge- allieerde soldaat lag begraven. Daar de plaats overeenkwam, met die, waar het vliegtuig van mijn zoon was neergestort, vermoedde ik, dat de door de Duitsers begraven vlie- ger mijn zoon was. Ik 'heb toen 30.000 circulaires, die een beschrij- ving van mijn zoon en van zijn ge- schiedenis bevatte door Noord- West Europa laten verspreiden. Een Duitse katholieke priester diet ze in Duitsland nadrukken, daar 't niet mogelijk was mijn circulaires over de grens te krijgen. In Neder land ondervond ik enorm veel hulp van de heer Bennink uit Apeldoorn, waar ik nu een week ga logeren en van de heer Librand uit Gennep, die ik ook ga bezoeken. De talloze an- deren die mij hielpen, kan ik on- mogelijk persoonlijk gaan bedanken Hoe mijn zoon eindelijk werd gevonden, zal ik u veatellen. De houtvester Riemer was na 1945 naar de Rusische zone verhuisd. Toen hij in het begin van dit jaar terug- keerde naar Magdeborn, bezocht hij weer het graf van de onbekende ge- allieerde piloot en zag toen tot zijn verbazing, dat op het graf een ge- schilderd kruis stond opgericht, waar stond .Unknown German soldier". Onmiddellijk, wendde hij zich tot de legerautoriteiten, die toen eindelijk inzagen, dat de sug- gesties door vader Middleton aan de hand gedaan, wel eens juist konden zijn. Ze exhumeerde de resten van de man, die in het Reichswald be graven lag. Na een voorlopige identificatie aan de hand van het gebit, die vrijwel klopte, zonden zij mij ter verdere identificatie vier sleutels op, die bij de overblijfselen waren gevonden. Een daarvan her- kende ik als een qontactsleuteltje, dat behoorde bij een®auto, die mijn zoon voor hij in het leger ging, be- zat. Deze wagen was echter reeds lang verkocht. Door de gehele Ver- enigde Staten heb ik het spoor van deze, wagen, die reeds vier a vijf- maal in andere handen was overge- gaan, gevolgd, tot ik hem eindelijk vond. Het sleuteltje paste en dit gaf de zekerheid, dat het lijk, in het Reichswald even over de Neder- landse grens opgegraven, inderdaad dat van mijn zoon was. Hij ligt nu begraven op het Amerikaanse kerk- hof in Neuville-en-Condrez in Bel- gie en zal volgend jaar naar Ameri- ka worden overgebracht voor bij- zetting op het Alington National Cemetery ii^Ft Myer (Virginia)." Volgens een verklaring van het Witte Hu;s zal president Truman in zijn boodschap aan het congres komende week verzoeken om goedkeuring van een lening ad 65 millioen dollar voor de voltooiing van het hoofdkwajjier der V. N. te New York, alsmede spoedige ratificatie van de internationale tarwe-overeenkomsjt. Truman zou deze aanbevelingen doen vanwege het belang van deze kwesties in het beeld van de we- reldvrede, aldus de verklaring. Het Britse Hogerhuis. waarin de conseiwatieven in de meerderheid zijn, heeft Dinsdagavond het com- promisvoorstel van de regering be- treffende de doodstraf door de strop verworpen. Volgens het verworpen voorstel zou voor somrqjge geval- len van moord de doodstraf en voor andere levenslange gevangenisstraf gegeven hebben kunnen worden. Het voorstel werd verworpen met 99 tegen 19 stemmen. Men'verwacht dat de regering de betroffen clau- sule van de nieuwe strafwet zal la- ten vervallen en tijdens een vol- gende zitting als afzonderlijk wets- voorstel zal indienen. Vier met vlaggen getooide vracht- auto's, waarvan een met oplegger, reden gisterenmjddag omstreeks 1 uur bij de Kreekse Haven het 29 klokken tellende nieuwe raadhuis- carillon, gegoten bij Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel, de stad binnen. De stoet werd voorafgegaan door een auto, waarin de heren Fritsen en familieleden waren gezeten, terwijl een touringcar met het voltallig personeel van de gieterij de optocht sloot. Op de eerste vrachtwagen waren de grootste klokken, ge- naamd vrede, arbeid en welvaart, geplaatst, resp. wegende 6000, 4500 en 3000 kg. Onder de vergulde na- men prijkt het embleem van de Rederij Phs. van Ommeren, die deze drie klokken aan de stad Rotterdam heeft geschonken. De 45 andere klokken, tezamen een bedrag ver- .tegenwoordigend van 75 mille een bedrag gelijk aan de kosten der groten zijn een gift van het gemeentepersoneel. De stoet trok zeer de aandacht, maar vooral bij het raadhuis. Daar hadden zich honde/den Rotterdam- mers opgesteld. De'vreugde over de aankomst yan een niejrw carillon, in plaats van het tijdens 4e bezetting door de Duitsers geroofde, was van de gezichten af te lezen. Bij het stadhuis stond de stads- beiaardier, Ferdinand Timmermans, die met ongeduld dit ogenblik ver heid heeft, reeds met de hamer klaar om de klokken aan een laatste keu- ring te onderwerpen. Vandaag zal men hoogstwaar- sghijnlijk beginnen met het hijsen Man de bronzen gevaarten in de kiokketoren, die precies boven de grote hal is gelegen. Op Koninginnedag hoopt beiaar- dier Timmermans de eerste klanken over Rotterdam uit te zenden. De beide Kamers der Staten- Generaal zullen op Zaterdag 24 Juli a.s. in Verenigde vergadering om 14.45 uur in het gebouw der Tweede Kamer bijeenkomen. In de loop van dit jaar hebben de ondervonden hulp uit de V.S. op grond van het plan-Marshall, de verbeterde graantoewijzingen, als mede dp goede oogstvooruitzichten op het noordelijk halfrond er toe bijgedragen de onzekerheid, welke in het najaar van 1947 de overheid met stijgende zorg vervulde ten a'an. zien van de broodgraanpositie van ons land, goeddeels te doen wijken, aldus deelt het Ministerie van Land- bouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede. In deze omstandigheid is aanleiding gevonden, de mogelijk- heid va|n afschaffing der keuze- bonnen voor vermicelli en gebak in overweging te nemen. Deze ma- terie vergt grondige bestudering van het vraagstuk van het mgel- en bloemverbruik met zijn vele belang- rijke aspecten, die o.m. de graan- impqrt, het deviezenprobleem en de subsidiepolitiek der regering raken. In tegenstelling tot hetgeen dezer dagen in enkele bladen met betrek- king tot dit onderwerp is gepubli- ceerd en waarbij vrij algemeen werd gesproken over afscl^affing van de desbetreffende keuzebonnen met in- gang vap 1 Augustus a.s., deelt het Ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening mede, dat 'n beslissing nog niet is genomen, zo- min ten aanzien der herziening zelf als ten aanzien van de datum. De thans geldende bepalingen blijven dus voorshands volledig van kracht. Op een kasteel „ergens in de buurt van Londen", zullen 100 man- nelijke medische studenten einde dezer maand een vijftal dagen en qpchten op voedseltabletten gaan leven. Deze tabletten zoudc.n de hongers- nood, die in bepaalde gedeelten van de wereld heerst, kunnen verzach- ten. De bovengenoemde studenten die tussen de 23 en de 30 jaar oud zijn, nemen aan deze proef deel onder persoonljjke en voortdurende super- visie van een medisch team, dat ge- vormd wordt door vooraanstaande artsen. qftirurgen en pathologen. die evenwel anoniem wensen te blijven. OLYMPISCHE GEDACHTE Over sport gespro ken. Een Amerikaanse geleerde, die de uitge- blazen adem van lange afstandlopers verzamelt, luidt een nieuw tijd- perk in. Wanneer deze adem zorgvuHdig mfet bepaalde chemicalien is behandeld en dan terug in de longen kan worden gebracht is het niet uitgesloten, dat we een menselijk wezen kunnen constru- erep, die sneller is dan het geluid. Dan zou de wereld eindelijk vol- maakt en de mens overbodig zijn. KOFFIE-PLASTIEK In BraziliS maakt men plastiek vulpen- houders en dergelijke artikelen uitkoffie. Oppassen heren! Het zou kunnen gebeuren, dat men een kleintje. koffie ergens besteld en een dameshoed van koffie-plastiek geser- veerd krijgt. DE JUISTE NAAM Een nieuwe onzink- bare reddingsboot is te water gelaten. Naam De Winston Churchill! WIST U DIT AL? Gedurende de 8 jaar dat Mount Stuart El- phinstone, gouverneur was van Bombay (1819—1827) ging hij nooit naar bed. doch sliep in z'n stoel De Romeinen brachten voor het eerst de kat- ten naar Engeland.... De herberg van de ..Barmhartige Samari- taan" staat aan de weg van Jericho naar Je- ruzalem nog steeds overeind. KERMIS ACHTIGE CORRESPONDENTIE Mevr. S. te A., Inderdaad mevrouw- tje, het is slap met de verkiezings-propaganda SPULBAAS Blijkbaar aangemoedigd door het vertrouwen dat de goudzoe- kgps van de UK 230 in hun ex pedite hebben, heeft de heer W. Th. Kos te Amsterdam, die reeds jaren in het bezit is van authen- tieke documenfen en kaarten, die de ligplaats van het Lutine- wrak precies aangeven, besloten een nieuwe poging te doen het daarin nog aanwezige goud te bergen. Volgens de heer Kos heeft nog nimmer iemand kunnen vaststellen waar het zgn. achterschip van de Lutine ljgt. De plaats waar dit achterschip uit elkaar is geslagen alsmede de nog aanwezige vijf roestklompen van het wrak zijn nauwkeurig aangegeven. Dit voordeel heeft nog geen enkele Lutine-expeditie gehad. Er moeten zich nog 2 kis- ten met duizend goudstaven ter waarde van f 13 000.000 gulden in de Lutine bevinden. De heer Kos en zijn medewer- kers wensen geen finantiele steun daar zij zelf over voldoende kapi- taal beschikken om de onderneming te financieren. Eerst zal echter de lading van een tinschip worden geborgen, dat ongeveer een waarde van 1% mil- DONDERDAG 22 JULI Hilversum I: 7,30 Trio van J. Haydn; 7,40 Morgengebed; 8,15 Pluk de dag; 9,00 Voor de vrouw; 9,35 Muziek houdt fit; 10,00 Sonate voor Instru- mentaal kwintet; 10,45 Jo Vincent; 11,00 De Zonnebloem; 11,45 Zigeu- nerklanken; 12,03 Orkest van Klaas van Beek; 13,00 Katholiek nieuws; 13,45 Hors d'oeuvre; 14,00 Musette- orkest; 14,40 Voor de vrouw; 15,00 Oude volksliederen; 15,30 Altviool- recital; 16,45 Jehudi Menuhin; 16,50 Radio jeugdjournaal; 17,15 School- zangwedstrijd; 18,30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 20,15 Plaatvaria; 21,00 Het vergeten eiland; 21.30 Openluchtconcert; 22,35 Nieuwe aanwinsten van de discotheek; 23,15 Kamermuziek. Hilversum II: 7,15 Walsmuziek; 7,50 Dag-opening; 8,15 Selecties; 8,45 Suite voor strij- kers; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen 10,30 Voor de vrouw; 11,00 Orgelconcert; 11,45 Voordrachten; 12,00 Lyra Trio; 12.33 In het spionnetje; 13,15 Vaudeviye- orkes; 14.00 Poolse nationale feest- dagen; 14,30 Gram.platen; 15,00 Welk dier deze week; 17,30 Piano-duet- ten; 18,15 Sportpraatje; 18,30 The Skymasters; 19,15 Solistenconcert 20,15 Omroep kamerorkest; 21,20 Engels concert; 21.40 Vervolg hoor- spel; 22,45 De Koninklijke Marine; 23,15 American Melodies. Het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Morgenavond van 20.05 uur tot 20 15 uur zal Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Vice-President van de Raad van State, over de beide zenders in een radiotoespraak tot het Nederlandse volk spreken over: Het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin. In de Mijn Oranje-Nassau II te Schaesherg is een wilde staking uit- gebroken. Vrijdag werd in een pij- ler van deze Mijn bij wijze van proef het nieuwe pijleraccoord met groepsindeling ingevoerd. De be- trokken arbeiders namen hiermee geen genoegen en gingen in staking. Zaterdag verklaarde een deel van de andere arbei'ders zich met hen solidair en ook Maandag werd er weer gestaakt Ook in de Mijn „Wilhelmina" werd tot 's avonds door een gedeelte der miinwerkers gestaakt. De staking te>Schaesberg verloopt rustig. Zij omvatte ong. driekwart van de totale bezetting van de mijn. De organisaties, aangesloten bij de Bedrijfsunie voor het Mijnwerkers- bedrijf zijn gisteren bijeengekomen ter bespreking van het nieuwe ac- coord-systeem. Op deze bijeenkomst is besloten in een communique ter kennis van de mijnw.erkers te bren- gen, dat de organisaties onvermin- derd principieel afwijzend blijven staan tegenover dit nieuwe apcoord- systeem. Zij keuren evenwel de sta kingen op de Oranje^Nassau II en de Staatsmijn „Wilhelmina" af, als zijnde wilde stakingen, waarvoor de organisaties geen enkele verant- woordelijkheid wensen te dragen. Stakingen als deze kunnen immers nooit leiden tot door de mijnwer- kers en hun organisaties gewenste resultaten. De organisaties achten het evenwel mogelijk, dat door de diverse publicaties misverstanden zijn ontstaan en de bezettingen van de pijlers op de Oranje-Nassau II en de „WiIhelmina" ?ych hebben menen te moeten verzetten door 't ver laten van het werk. Nochtans Op Dinsdjg 27 Juli hoopt H. M. de Koningin een niet-officieel be- zoek te brengen aan de gemeente Sluis in West-Zeeuws Vlaanderen om aldaar offi£ieel de vorig jaar door studenten op de wallen aldaar geplante bomen te aanvaarden. De overdracht van dit park aan H. M. de Koningin zal geschieden door de algemeene Senaatsvergade- ring van studenten. lioen gulden aan tinschuitjes be- vat. Dit tinschip zonk tijdens de eer ste wereldoorlog bij Rockanje (Z.H.) ongeveer 1 km. uit de kust nabij de zandbank Hinder. Het wrak wordt slechts door 1 m. zand bedekt. Voor deze berging zal men ongeveer zes weken nodig hebben. Zeventig procent van de op- brengst dezer lading zal aan con- cessionaris worden afgedragen. Onder leiding van de Bisschop van Roermond, mgr. dr. J. H. G. Leipmens, trok de zeventiende na tionale bedevaart naar het martel- veld te Dokkum, onder de intentie door mgr. Lemmens gesteld: „dat alien een mogen zijn". Nadat de pelgrims in openbare bedevaart door de nauwe Dokku- mer straten naar het Bonifatius- park waren getogen, werd hier het H. Misoffer door de bisschop op- gedragen, waarbij deken Th. Holt- mann van Leeuwarden als presby- ter-assistens fungeerde, terwijl de troondiakens waren deken van Gal- kom van Sneek en mgr. Daamen uit Rome. Bij de Mis was deken Scholtens uit Wolvega en sub-dia- ken deken Smit van Amersfoort, oud-pastoor van Dokkum. De Scho- la Cantorum van de paters Augus- tijnen van Witmarsum verzorgde de gezangen. De predicatie werd gehouden door kapelaan C. A. Stockman uit Amers foort, die tot tekst had gekozen de woorden van Mattheus; „Wie om wille van mij zijn leven verliest, hij zal het vinden". Na de Mis werd Dokkum door de pelgrims overstroomd, velen be- zctfhten de parochiekerk waar de reliquien worden bewaard van de H. Bonifatius. Om drie uur in de middag cele- breerde mg^ Lemmens een pontifi- caal Lof, waarbij deken Holtmann weer als presbyter-assistens fun geerde, terwijl als diaken en sub- diaken optraden pastoor A. Arends uit Delden (oud-pastoor van Dok kum) en pastoor Schiphorst uit Amsterdam. De predicatie werd nu gehouden door pater A. Brennink- meijer O.P. uit Huissen. die uitging van de woorden „dat alien een mo- j gen zijn". 1 Het slot van deze bedevaart. en waaraan werd deelgenomen door pelgrims uit alle delen van het land, was de plechtige ommegang door 't park. Onder het baldakijn werd 't Allerheiligste gedragen door mgr. v. Velzen, administrator-apostolicus v. Zuid-Afrika. De Franse regering, de der,de van de Grote Drie" in de Berlijnse crisis, is afgetreden. De Franse socialistische partij heeft voor een verlaging van de militaire b^groting gestemd en haar ministers traden uit de regering-Schuman, die zelf nadat een motie van vertrouwen was aangenomen ontslag nam. Dit betekent, dat Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken. op de Haagse conferentie een rege ring vertegenwoordigt, die niet meer bestaat. Nog belangrijker en nog gevaar- lijker is echter, dat Stalin en de agressieven onder zijn adviseurs door dit nieuw bewijs van aarzeling en onenigheid in het kamp van hun tegenstanders worden aangemoedigd. Het is iedgfeen duidelijk, die de houding van Frankrijk ten opzichte van de Berlijnse kwestie heeft be- studeerd, dat Stalin gelijk heeft, als hij Frankrijk als de meest aarze- lende en minst resolute van zijn drie tegenstanders beschouwt. Het is begrijpelijk, dat de Fran- sen verlangend zijn hun land met opnieuw bloot te stellen aan een vijandeljjke aanval, die de vierde zou bexekenen in tachtig jaar tijd. De Franse aarzeling veroorzapkte een vertraging in het opstellen van de protestnota's aan Rusland even- als in de publicatie ervan. Hierdpor werd afbreuk HET WERELD- GEBEUREN acht de bfidrijfs-unie dit optreden onjuist. De bedrijfs-unie is bereid om alles in het werk te stellen en die stappen te ondernemen, welke tot de gunstige oplossing van de ge- sehillen en de moeilijkheden kun nen leiden. Zij zullen de mijnwer- kers zo spoedig mogelijk mededeling doen van de resultaten van de be spreking. Mogen deze evenwel nipt tot*het gewenste resultaat leiden, dan zullen zij aangeven, welke mid- delen betracht of welke wegen be- wandeld kunnen worden om dit af- keurenswaardige systeem uit te bannen. Er zal evenwel alleen een goede oplossing mogelijk zijn als de stakingen onmiddellijk worden be- eindigd. De organisaties raden aan onmiddellijk het werk"op de Oranje- Nassau II en de „Wilhelmina" te hervatten en vertrouwen te tji.iven stellen in genoemde organisaties. Het bondsbestuur van de KNVB heeft de beslissing genomen me,t in- gang \^n het a.s. seizo.en in alle districten voor de le, 2e en 3e klas de versterkte degradatie in te voe- ren. Het ligt namelijk in de bedoe- ling om de competiti.e-afdelingen zo spoedig mogelijk terug te brengen tot 10 elftallen in de le klas, 20 elftallen in de 2e klas, 40 elftallen in de 3e klas en ten hoogste 110 elftallen in de 4e klas. Om deze indeling te verkrijgen, zal 't nodig zijn, dat uit iedere competitie-afde- ling een elftal meer dan normaal aan de promotie- en degradatie- competitie deelneemt. Voor de 4e klas zal alleen versterkte degradatie plaats vinden, wanneer het aantal elftallen in een district de 180 over- schrijdt. Bedraagt het aantal elf tallen in een district bij het begin van het komend seizoen meer dan 150, doch minder dan 180, dan wordt voor de 4e klas de normale promo tie- en degradatie-competitie ge- speeld, doch er heeft geen verdere uitbreiding plaats. Is het totaal aan tal minder dan 150, dan mag tot aan dit aantal uitbreiding plaats vinden. Op de Ganges bij Alahabad is 'n veerboot gezonken. Naar men ge- looft zijn 125 personen verdronken. De dienst legercontacten meldt, dat 49 personen. die bij de „sabo- tage" dan wel de „aanslag" op de trein van Batavia naar Banding bij Tjikampek betrokken waren, zijn gearresteerd. Nauwkeurige verhoren wezen uit, dat 12 arres- tanten rechtstreeljs betrokken wa- sen bij de sabotage aan de spoor- lijn De bende, die de aanslag op de 'trein en de passagiers pleegde, behoort tot de republikeinse strijd krachten en is een onderafdeling van een bende onder leiding van de luitenant-kolonel Soemantri! Overige verdachten behoren tot de bevolking van de omliggende kampongs. Zij verklaarden eenpa- rig, dat zij door de bende van Soemantri ggdwongen werden sa botage te plegen onder de bedrei- ging, dat anders hup huizen in brand zouden worden gestoken of dat zij vermoord zouden worden! De coaster ..Aktjo" uit Delftzijl, die Zondagnjiddag op de Noorder- haakse gronden bij Den Helder strandde, is vanavond om 8.20 uur, door drie sleepboten van de firma Wijsmuller en Co, de Nestor, Sten- tor en Hector, na veel moeite vlot getrokken en wordt thans naar de haven van Den Helder gesleept. De kapite.in, die niet ernstig ge- wond is. zoals aanvankelijk bericht wer<|, doch slechts een onbeteke- nende hoofdkwetsuur opliep, is he- denavond" om half zeven nog door de Dorus Rijkers van de N.Z.H.R.M. aan boord van zijn onfortuinlijk scheepje gebracht, dat zo hoog zat, dat men er bij wijze van spreken om heen kon lopen. "70NDAG zei het Epistel, dat we geen ajgoden-dienaars moeten worden. Natuurlijk, is de meest krasse vorm, dat we werkelijk afgoderij plegen, d.i. goddelijke eer bewijzen aan een schepsel, dat gebeurt zo maar niet een, twee, drie bij katholieken. Maar hebben we toch misschien niet een of ander afgodje, waar we voor in aan- bidding liggen? Het afgodje van ons eigen ik? Van onze zelf- zucht van ons egoisme. van onze hebzucht, van onze ijdel- heid en hoogmoed? Een of an der stokpaardje waar we op rij- den, tot in het belachelijke toe? Het afgodje van ons lichaam, van onze buik, van onze gemak- zucht en luiheid? Ondertussen hebben we al heel wat afgodjes opgenoemd en het zijn ze nog lang niet allemaal. Lees het Epistel van Zondag nog maar eens. MARCUS gedaan aan de vastberaden- heid, die uit de nota's had moe ten klinken. Toch maakt Stalin een ern- stige fout als hij gelooft zoals zijn antwoord op de nota's doet ver- onderstellen dat d'e Fransen En geland en Amerika in de steek zullen laten. Wij persoonlijk menen, dat Frank rijk kost wat kost solidair zal blij ven met Engeland en Amerika, zelfs al zou dit land in een minderheids- positie komen te verkeren. Frank rijk kan niet anders. Haar lot ligt in handen van haar andere twee bondgenoten. Om toch haar stand- nunt enigszins te doen gelden zal Bidault er, bij Bevin en Marshall op aandringen de Russen over te halen tot het houden van een vier- mog^ndhedenconferentie over Duits land. op voorwaarde dat de Russen de Berlijnse blokkad,e opheffen zo- dra deze conferentie succes heeft. Dit is vanzelfsprekend het omge- keerde van wat de Westerse mo- gendheden tot nu toe hebben ge- eist, namelijk eerst blokkade op heffen, dan praten. Het nieuws van de Hapgse confe rentie en van de Franse regerings- crisis zal ongetwijfeld heet van de naald op het sr|riifbureau van Sta lin wqyden gelegd en de Russische deskundigen zullen hierbij niet ver geten melding te maken van de on- epjgheid. die er tussen generaal Robertson en generaal Clay bestaat over „wat de Russen zullen doen. indien de Westerse geallieerdep met geweld zich een weg naar Berlijn banen". Robertson denkt dat de Russen weerstand zullen bieden, Clay denkt van niet. Ook zal Stalin op de hoogte wor den gehouden van het feit, dat er tanks en gemechaniseerde wapens vanuit Engeland naar Hamburg worden verscheept en dat er een plan is opgesteld van een gewapende operatie in de Britse zone „juist voor het geval dat...." In hoofdzaak echter zal in de rapporten aan Stalin worden be- klemtoond, dat de Wester^ mo- gendheden een zekere besluiteloos- heid en onenigheid aan de dag leggen. Deze factoren zouden Stall;} wel eens te ver kunnen leiden. Hij heeft reeds een stadium bereikt. dat een beroep op de Veiligheidsraad de enige overblijvende maatregel li.ikt. Moge de Franse kabinetscrisis spoedig tot oplossing worden ge bracht ook in het belang van de internationale toestand. die onge twijfeld zeer critiek genoemd kan worden. Sic transit. Ambtenaren van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken hebben het Cqpgres mede- gedeeld, dat verschillende honder- den als zodanig bekende of ver- dachte revolutionaire vreemde agen- ten in de Ver. Staten zijn binnen- gekomen als employes van de Ver. Naties en dergelijke organisaties. Robert C. Alexander, souschef vgn de commissie voor de visa, heeft voor een subcommissie van de senaat verklaard, dat onder de huidige wetsbepalingen hiertegen niets gedaan kan worden. De be- doelde personen worden beschermd door de wet op de immuniteit van de internationale organisatie s. 33. Hij keek langs de trap omlaag. Beneden zag hij een rode gloed. De trap stond in brand. Hij b,esefte het grote gevaar, waarin hij verkeerde, om als in een val opgesloten te worden. Maar nog zette hij zijn onderzoek voort. Boven bevonden zich verscheidene klgine vertrekjes en de mogelijkheid bestond. dat Mntton in een dier ka- mertjes lag. Hij ging naar een dak- venster en keek naar buiten. Bene den op straat had zich reeds een grote menigte verzameld en de brandweerlieden waren bezig, zich een toegaqg tot de brandende win- kel te verschaffen. Achter zich hoorde hij enig ge- schuifel en keerde zich nog net op tijd om, om een man uit een der kamertjes te zien vluchten. Hij her- kende hem terstond als de nacht- waker. „Motton!" riep hij en volgde de man naar de trap. Motton holde met angstig ver trokken gezicht door. „Niet naar beneden gaan!" schreeuwde hij Motton toe, doch deze, blijkbaar totaal overstuur, let- te niet op zijn waarschuwing. Hij rende naar beneden en na een ogenblik geaarzeld te hebben, ging George hem achterna. Op de eerste verdieping was de hitte ondragelijk en Motton bleef staan, keek naar alle kanten om zich heen en draaide zich daarop naar George om. ,_,Ze zullen de waarheid nooit te weten komen", bromde hij in zich zelf en plotseling bemerkte George, dat de man van zins was, hem aan te vallen. „Ben je gek geworden?" vroeg hij, toen hij de woest rollende ogen van Motton zag. Deze gaf echter geen antwoord. Het volgend ogen blik begreep George, dat hij voor zijn leven zou moeten vechten. Doch hij bedacht zich terstond, dat hij gemakkelijk tegen Motton op- gewassen was. Met een geweldige smak kwam zijn vuist tegen de kin van Motton terecht en toen deze in elkaar zakte, greep George hem onder de armen en sjouwde hem tegen de trap op naar de bovenste verdieping. Daar legde hij hem in een der ka mertjes op de vloer en liep naar venster. Iemand uit de menigte keek omhoog, zag hem voor het venster staan en begon te schreeu- wen. George keerde naar Motton terug en sleepte de bewusteloze dichter bij het raam, om hem wat frisse lucht te bezorgen. George had het gevoel, dat zijn hoofd zou barsten. Hij kon bijna geen adem meer krijgen, want de rook drong nu ook onder de reten van de deur door. Het knetterde vervaarlijk op de trappen en de vloer onder zijn voeten werd heet. Bin nen enkele minuten zou hij noch Moton, noch zichzelf meer kunnen redden. Het zou niet lang meer du- ren, of de vloer zou onder zijn voe ten gaan branden en wegzakken in de vuurgloed beneden. Buiten het venster hoorde hij de kreten. Het leek, of ze uit een an dere wereld kwamen. Zijn hoofd duizelde hem. Hij kon geen adem meer krijgen. Nog kon hij een stap naar het venster doen, maar toen scheen een zwarte wolk hem geheel te omhullen en wist hij niets meer. HOOFDSTUK XVI. Voltooide wraak. Anne zat op het politiebureau en luisterde naar de commissaris. „U zult wegens brandstichting terecht moeten staan. Arthur Pritere", hoorde zij hem zeggen, „ik heb zel- den zulk een gemene misdaad mee- gemaakt. U moet in hechtenis blij ven". Arthur Pritere stond, als was hij in een steenklomp veranderd, voor hem. Anne zag zijn lippen trillen en een ogenblik gevoelde ze medelij- den met hem. Eens had ze die man liefgehad. Zonder de tegenwerking zijner moeder zou ze nu zijn vrouw ge- weest zijn. Misschien had ze een man van hem kunnen maken. Als hij niet onder de invloed van zijn moeder had gestaan, was het niet te zeggen, waartoe' Arthur Pritere in staat zou zijn geweest. Arthur deed zijn mond open, als wilde hij iets zeggen, doch wendde zich plotseling om en liet zich weg- voeren naar de cel. Anne verliet het, bureau en baan- de zich op straat een weg door de menigte. die was samengestroomd, om iets te horen over het meest sensationele geval, dat er ooit in Dammeville was voorgevallen, Arthur Pritere spaarde, toen hij voor de rechtbank kwam, niemand. Hij vertelde, hoe zijn moeder hem tot de brandstichting had aangezet. Hij vertelde tot in bijzonderheden hoe hij in kennis was ggkomen met Motton, de nachtwaker, en hoe ze hun best hadden gedaan, het te doen voorkomen, alsof de brand per ongeluk ontstaan was. Motton lag nog in het ziekenhuis, maar in zijn verklaringen tegenover de politic had hij zijn ^ihuld reeds bekend. Hij had meegedeeld, hoe hij zijn bezinning was kwijtgeraakt, toen hij hoorde, dat CaUon op het binnenplaatsje achter de winkel tot Arthur gesproken had en hoe hij toen naar boven gevlucht was, om zich daar te verschuilen. Daar was hij later door Callon gevonden. Terwijl ze door de stad liep, glim- lachte Anne in zichzelf. Ze had ge- v.onnen. Weliswaar was haar win- kci tot de grond toe afgebrand. Maar dat hinderde niet. Daardoor was haar doel bereikt. Dat had de ondergang van Pritgre verhaast, al was het dan op ec-n andere manier dan zij vcrwacht had. Anne dacht aan Claire Pritere en vroeg zich af, wat er met haar gebeuren zou. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3