Het Nederlandse volk roept Christiansen ter verantwoording „ES 1ST NICHT WAHR", Berlijnse kwestie moet worden opgelost door onderhandelingen, aldus Marshall Tito zegt: Wij hebben ons steeds solidair getoond met de Russische politiek Voor Alkmaar en omgeving m klinkt in Arnhems Gerechtshof Marine-Luchtvaart verliest zes leden bij vliegramp Alles zal worden gedaan om weer in een goed blaadje te komen bij Moskou Na dr. Beel president van Schaik weer bij de Regentes t. f rv - Vier fractieleiders bij Dr. Beel Feiten van vandaag Geheime staatspapieren Moeilijkheden bij Spoorweg- heropbouw? Dr. Beel heden weer op Soestdijk Voorkom derde wereldooriog Nieuw Driemogendhedenprotest aan Moskou doch zonder bedreiging Toch nog brede basis? Bommenwerper verongelukt in Schotland Joego-Slavische communisten bijeen Bustes van Engels, Lenin enStalin Waar blijft de eensgezindheid in's lands*belang? Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c, per mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel DONDERDAG 22 JULI 1948 44e JAARGANG - NUMMER' 11318 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Christiansen tussen zijn bewakers. „WIJ ZEGGEN TOCH NIETS' „GISTEREN was het de eerste dag, dat de vroegere ..General der Flieger", Christiansen, gekleed in een slecht zittend colbertje, zich voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem moest verant- woorden voor zijn wandaden als ..Wehrmachtsbefehlhaber in den Niederlanden" begaan". Zaak-Bondowoso een week uitgesteld AAN BOORD VAN DE ..RENATE LEONHARDT" Generaal Clay te Washington MARSHALL heeft in antwoord op een vraag betreffende de ..wijdverspreide vrees voor oorlog" op een persconferentie te Washington verklaard: „Wij begriipen onze toestand goed. Wij zullen ons op geen enkele wijze laten dwingen of intimide- ren aangaande onze handelwiizd", die voortkomt uit onze rechten en verantwoordelijkheden in Berlijn of Duitsland in het algemeen. Inmiddels zullen wij voortgaan via onderhandelingen of langs diplomatieke weg een door beide partijen aanvaarde oplossing te vinden teneinde de tragedie van een wereldooriog te voor- komen". |_|ET CONGRES der Joego-Slavische comxnunistische partij is - - gisteren te Belgrado geopend- Het was het vijfde congres der partij na een onderbreking van meer dan 20 jaar. Tito werd bij zijn binnenkomst in de zaal, waarin bustes van Engels, Lenin, Stalin en Tito waren- opgesteld, toegejuicht door de 2340 afge- vaardigden. Toen Tito op het podium verscheen werd meer dan 10 minuten long geroepen: ,.Tito, held Tito". De communistische leider moest herhaaldelijk verzoeken wat kalmer aan te doen met de huldebetuigingen. Tenminste voor het Indie-beleid VERCISSING VAN POLITIEDESKUNDIGEN? WEERSVERWACHTING De Shah van Perzie is Dinsdag in Londen aangekomen. Op het Northolt vliegveld werd hij verwelkomd, namens de Koning, door de Hertog van Gloucester. De Shah (tweede van links) verlaat het vliegveld tezamen met de Hertog van Gloucester. Nieuuu Noordhollands 8 - y - De Minister-President, dr. L. J. M. Beel, heeft Woensdagmorgen een vrij langdurig onderhoud gehad met de Nederlandse ambassadeur te Londen, Jhr. Mr. E. F. M. J. Mi- chiels van Verduynen. Na een bespreking van twee- en een half uur verlieten Woensdag- middag de fractieleiders van de KVP, PvdA, CHU en WD het ka- binet van dr. Beel, die hen tot aan de deur begeleidde. Geen der heren wenste zich over het verloop van de samenkomst uit te laten. Prof. Romme zeide tot de journalisten: „U kunt vragen wat U wilt, antwoorden doe ik toch niet". Mr. Oud wuifde iedere vraag weg met de woorden: „Voor vragen is nog geen ruimte". De politici begaven zich naar het Binnenhof, waarschijnlijk om ver- der overleg met hun fracties te plegen. Van de Nederlandse taal zeide hij „viel davon, doch nicht alles" te verstaan en het verhoor, ook van de getuigen Rauter, Schreieder en Lages, geschiedde vrijwel in het Nederlands. Het eerste punt van de dagvaar- ding betrof het doodschieten van de vijf gijzelaars: mr. Baelde, Chr. Bennekers, Graaf van Limburg Stirum, W. Ruys en Baron Schim- melpenninck van der Oye. Rauter verklaarde het met deze terecht- stelling niet eens te zijn geweest en getracht heeft bij Seys Inquart te intervenieren. ,„Het doodschieten van gijzelaars druist in tegen mijn gevoel" roept Rauter uit. ..Het is een bewijs van zwakte der politie." Bovendien was men de daders van de spoorwegaanslag, waarvoor de gijzelaars. waarvan het aantal van 20 a 25 tot 5 werd gereduceerd, als represaille werden gedaod, reeds op het spoor. Dit wordt ook door getuige Schreider bevestigd. Volgens Rauter kunnen alleen het oppercommando van de Duit- se weermacht en Christiansen voor deze executie verantwoordelijk worden gesteld. Christiansen beroept zich op het oppercommando der W. en ont- kenj; energiek aangedrongen te hebben op het doodschieten van twintig gijzelaars. Hij heeft per- soonlijk honderdduizend gulden uitgeloofd voor de arrestatie van de dader en met bewogen stem verklaarde hij: „Es 1st eine Unwahr- heit, was Rauter sagt." Volgens Christiansen heeft hij Jodl, Goe- ring, Keitel en Schuedt over deze zaak gesproken en hen om steun gevraagd. Tenslotte verdedigt Christiansen vrij opgewonden zijn beleid en hij zegtte hebben gesmeekt deze exe cutie af te gelasten. Hij weet niet en dat houdt hij vol, dat men de daders op 't spoor was. De verant- woordelijkheid lag bij het O riper- commando der weermacht. Chris tiansen was slechts belast met het laten arresteren en fusilleren van de gijzelaars. wat hij nooit vrijwil- lig gedaan heeft en ook nimmer tot iets dergelijks het iniatief heeft genomen. TJitvoerig schetst hij zijn positie als Wehrmacht-befehlshaber. Hij heeft direct contact gezocht met generaal Winkelman. De verstand- houding met de Nederlandse leger autoriteiten was volgens de ver- dachte goed. De verhouding tus sen de Duitse legers en de Neder landse bevolking was eveneens goed, kameraadschappelijk zelfs, verklaarde hij onder enige hilari- teit van de aanwezigen. Het initiafief om de Nederlandse krijgsgevangenen in 1940 in vrij- heid te stellen ging van hem uit en hij stelde er buitengewoon veel prijs op dat zijn pogen bij de su- perieuren voor dit doel instemming had gehad. Wat de latere gevangenneming van generaal Winkelman betreft, hier stond hij buiten. Dit geschied de op persoonlijk bevel van Hitler. Ook wat de terugvoering van het voormalige Nederlandse leger in krijgsgevangenschap betreft, wijst hij alle schuld van de hand. (Voor vervolg zie pag. 3) SOERABAJA, 21 Juli (Aneta) De zitting van de krijgsraad voor de zeemacht alhier, ter behandeling van de zgn. Bondowoso-affaire, is een week uitgesteld en bepaald op 30 Juli. (Van onze speciale verslaggever) NOG STEEDS zijn de onderne- mers van de ..goldrush" naar de Renate Leonhardt in afwachting van de start. Het wrak ligt nu al 32 jaar op ongeveer 8Vi km van Den Hoorn op Texel. Afgezien van de begerenswaardige goudlading zou dit, naar de overtuiging van de on- dernemers, zeer belangrijke gehei me staatspapieren bevatten. Men neemt aan, dat deze papie- ren, zo ze onbeschadigd geborgen worden, een nieuw licht zullen werpen op de geschiedenis van de eerste wereldooriog. Dit ziJn echter allemaal veronder steilingen, gebaseerd op de wanke- le basis der mOnselijke geneigdheid tot overdrijving. Ons oordeel ten deze kan het beste geformuleerd worden in de drie woorden: het is mogelijk. Feit is echter, dat het Koninkrijk der Nederlanden geen aanspraak meer kan maken op de eigenlijke lading van het schip, zo deze door de ondernemers zal worden gebor gen Wanneer een wrak langer dan 20 jaar op de bodem van de alles verzweigende zee rust zoals dat met de „Renate Leonhardt" het ge- val is worden deze Rijksrechten automatisch nietig. O Het Joegoslavische leger heeft in de afgelopen nacht in de streek van Capodistria, in Istrie, manoeuvres uitgevoerd, waaraan door troepen en tanks werd deelgenomen. HET JAARVERSLAG van da Ned. Spoorwegen over 1947 maakt o.a. melding van moeilijkheden bij de verdere wederopbouw van het bedrijf. Tengevolge van het ern- stige gebrek aan grondstoffen en kapitaalgoederen en het tekort aan geschoolde arbeidslerachten werd niet dat tempo van wederopbouw bereikt, dat de directie voor een goede verzorging van de publieke vervoersdienst noodzakelijk acht. De grote moeilijkheden bij de toewijzing van materialen en de- viezen hebben er toe geleid, dat ook in 1947 de nieuwe investeringen slechts van beperkte omvang bleven. Indien het huidige tempo van de wederopbouw niet versneld kan worden. is het gevaar verre van denkbeeldig, aldus het verslag ver- der, dat het bedrijf in een toestand van calamiteit (dus van rampspoe- dig gevaar Red.) kbmt te ver- keren, welke een ernstige belem- mering zal vormen voor de ont- wikkeling van onze volkswelvaart. De winst van de Spoorwegen be- droeg over 1947 f 1.407.009.— Ingrij- pende vernieuwing van het rollend materieel is op korte termijn nood zakelijk. De totale personeelssterkte bedroeg per 1947 41.629 personen. 's-GKAVENHAGE, 22 Juli. Naar wij vernemen, is dr. Beel heden in de loop van de voormiddag we- derom naar Soestdijk vertrokken tot het houden van besprekingen met 1I.K.H. de Prinses-regentes. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, is Woensdagavond per vliegtuig in Washington aangekomen, om presi dent Truman verslag uit te bren- gen over de Berlijnse blokkadecnsis. Dit is de krachfTgste verklaring, die de minister sinds het uitbreken van de Berlijnse crisis heeft afge- legd, aldus Reuter. Op de vraag of Amerika de Ber lijnse kwestie voor de V.N. zou brengen, weigerde Marshall te ant woorden. Hij giflg evenmin in bp de berich- ten, dat Bevin voorstander zou zijn van een vier-mogendhedenconferen- tie en op vragen aangaande Franse steun aan de Amerikaanse politiek voor Duitsland Marshall verklaarde tenslotte, dat hij verder niets over de Berlijnse crisis zou mededelen alvorens hij gelegenheid had gehad de kwestie te bespreken met generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland. Naar Reuter van gezaghebbende zijde verneemt is een nieuwe pro- testnota van de westelijke mo- gendheden inzake de Sowjetrus- sische blokkade van Berlijn op- gesteld, die nog slechts de goed- keuring van een nieuwe Franse regering behoeft om naar Moskou verzonden te worden. Woensdagmorgen is de Mitchell- bommenwerper B 25 van de Ron- Ned Marine - luchtvaartdienst waarschijnlijk als gevolg van slecht zicht, op de oostkust van Schotland tegen een heuvel gevlo- gen en verongelukt. Alle zes le den van de bemanning zijn bu deze ramp, die enkele kilometers ten noorden van het vliegveld Vordoun plaats had, om het leven gekomen. Het toestel was giste- renmorgen van het vliegveld Val- kenburg vertrokken met bestem- ming Lossiemouth om onderdelen over te brengen, bestemd voor Hr. Ms. vliegkampschip „Karel Doorman". 0 Britse vliegtuigen uit Lossie mouth en Leuchars stegen op om het verongelukte vlfegtuig op te sporen, dat echter reeds door een boer was gevonden op een heuvel- helling, 5 km. ten noorden van het dorp Auchenblae bij Stonehaven. De namen van de slachtoffers, die bij het vliegtuigongeluk op de oost kust van Schotland om het leven kwamen, luiden: de officier vlieger tweede klasse (K.M.R.T.V.) D. H, Gentis uit 's Gravenhage, de offi cier zeewaarnemer tweede klasse (K.M.R.T.V.) F. Grimmon uit Am sterdam, de sergeant-vlieger J. van Donkelaar uit Heemstede, de ser- geant-vliegtuigtelegrafist H. A. Bol- leurs uit Dordrecht, de sergeant vliegtuigtelegrafist C. L. Swens uit 's Gravenhage en de korporaal vliegtuigmaker M, N. A. Brouwer uit Amsterdam. H Ms. „Van Kinsbergen" is naar Aberdeen gedirigeerd. om de#stof- felijke overschotten van de be- manning van de verongelukte Mit chell bommenwerper aan boord te nemen De Ned. consul aldaar is op de hoogte gesteld. Vermoedelijk zal de Van Kinsbergen bmnen en kele dagen de haven van Den Hel- der binnenlopen, maar de datum is nog niet bekend. Het qntwerp is, rtaar men meent, door Bevin tijdens zijn verblijf in Den Haag voorlopig goedgekeurd en door de Britse ambassadeur te Washington, Sir Oliver Franks, met Marshall besproken. Franse functionarissen te Wa shington verwachten geen wezen- lijke verandering van het Franse standpunt, ten opzichte van de Ber lijnse kwestie. Ook verwac'ht men in de nieuwe nota geen opzienbarende bedreiging, dat men de blokkade zal gaan door- breken. Hooggeplaatste Amerikaanse func tionarissen hebben gedurende de afgelopen vier en twintig uur de journalisten verzocht om „kalmer" behandeling van de Berlijnse kwes tie. Men wees er hierbij op, dat de aangekondigde blindvluchten van Spwjetrussische vliegtuigen in de luchtcorridors naar Berlijn in wer- kelijkheid nog niet zijn voorgeko- men en dat men, met twee maan- den goed vliegweer voor de boeg, nog goede gelegenheid zal hebben om langs dipiomatieke weg tot een regeling te komen, en dat er geen onmiddellijke noodzaak tot machts- vertoon bestaat. Voigens Amerikaanse persberich- ten zal in de protestnota der drie mogendheden het Sowjetrussisch verzoek om een bespreking van het Duitse vraagstuk als geheel inge- willigd worden, mits het recht van de Westelijke geailieerden, in Ber lijn te biijven, voiledig wordt er- kend en de blokkade van Berlijn eerst wordt opgeheven. Naar verluidt wordt in het eerste Amerikaanse ontwerp verzocht om verwijzing van# het geschil naar de Veytgheidsraad op grond van arti- kel 37 van het handvest. Dit zou een stap verder zijn vergelelten bij de jongste driemogendhedennota aan Moskou, waarin op grond van arti- kel 33 om een bijlegging van het ge schil door onderhandeling en be- middeling werd verzocht. Officieren van het vroegere Duitse leger zijn van mening, dat de Russen, in geval van oorlog, niet in staat zullen zijn West-Europa te overrompelen. Een zgn. blik- semobrlog zou alleen reeds on- mOgelijk zijn, doordat de spoor- lijnen ten oosten van de Elbe alle op enkel spoor zijn gebracht. Oppositie bestaat niet meer in het Bulgaarse parlfement. De .laatste sociaal-democraten zijn uit ,het openbare leven verdwenen en vermoedelijk gtfSrreseerd, aldus berichten, die te Londen zijn ontvangen. Generaal »Hasal. die onlangs uit Tsjecho-Slowakije is ontvlucht, heeft verklaard, dat minstens 70 "procent van de Tsjechische sol- daten anti-communistisch is. Dit percentage is onder de officieren kleiher als gevolg van een gron- dige zuivering. De viering van de Belgische Na tional Feestdag is aanleiding geworden tot demonstraties rond de kwestie-Leopold. In de St. Goedele. waar een Te Deum ge- zongen werd, klonken uit de zij- beuken kreten op van ,.Leve de Koning" waarmede door velen werd ingestemd. De Arabieren hebben tijdens de tweede periode van de strijd in Palestiha 5000 man verloren of ongeveer 20 procent van de Ara- bische strijdmacht in Palestina, aldus het hoofd van de Israeliti- sche staf. Tito werd tot voorzitter van het congres gekozen. Onder de andere 28 bestuursleden bevinden zich de drie andere leiders, die onlangs door de kominform gecritiseerd werden, namelijk Kardelj (plaats- vervangend minister-president), ge neraal Rankovitch (minister van binnenlandse zaken) en Djilas (zonder portefeuille) Vertegenwoordigers van de bla- den der Sowjetrussische commu nistische partij en van bladen uit de Slavische landen waren aanwe- zig Radio Belgrado en alle Joego slavische stations geven verslag van het congres. Tito hi eld een rede, waarin hij zijn toehoorders herinnerde aan „talrijke brochures, proclamaties, communique's, resoluties e.d.", die tussen 1937 en 1942 door de partij zijn gepubliceerd en waarin werd vastgehouden aan de partijpolitiek van vestiging van vriendschappe- lijke en diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie. Tijdens de re gering Tsetkovitsj-Matsjek (1939) had de partij voortdurend gestreefd naar het sluiten van een verdrag van wederzijdse bijstand met de Sowjet-Unie. Tito zeide, dat de communisti sche partij niet alleen had gevoch- ten voor de bevrijding van Joego- Slavie, doch tevens de Sowjet- Unie in haar heldhaftige strijd had bijgestaan. Hij wilde hun, die trachtten de heldhaftige strijd ^bn de Joegosla vische volken te bagatelliseren, be- wijzen, dat zij ongelijk hadden en dat hun houding de Joegoslavische volken zeer griefde. Maarschalk Tito verklaarde, dat de Westelijke geailieerden geen vriendschappelij- ke houding tegenover Joego-Slavie op de vredesconferentie hadden aangenomen en geen rekening ge- houden hadden met zijn grote bij- drage en reusachtige offers. Hierop verhieven alle afgevaar- digden zich van hun zetels en juichten de maarschalk toe. In een uitvoerig overzicht over de Joegoslavische verzetsstrijd stel de Tito de door de SoVjet-Umie verleende militaire steun in het licht, die tegen het eind van de oorlog 52 divisies bedroeg. Alle afgevaardigden rezen op en riepen in de maat: „Stalin-Tito". Tito noemde de critiek van de Kominform op zijn regiem „mon- sterachtige beschuldigingen". Hij vroeg zich af, wat de partij en zijn leiders plotseling gedaan had den, dat zjj zo valselijk beschul- digd werden. „Wat heeft ons land plotseling misdaan, dat zulk een drastische campagne hiertegenop touw gezet moest worden?" zo vroeg hij, doelende op de resolu- tie van de Kominform, waar bij Joego-Slavie werd uitgestoten. Volgens Tito was de bedenkelijk- ste passage van de resolutie die, waarin Joego-Slavie er van be- schuldigd werd, de Sovjet-Unie en de landen van de volksdemocratien de rug te hebben toegekeerd en de leerstellingen van Marx en Lenin verworpen te hebben. „Wij hebben ons in ieder stadium van onze na- oorlogse buitenlandse politiek vol- komen solidair getoond met de bui tenlandse politiek van de Sovjet- Unie. omdat een dergelijke handel- wijze in het belang was en nog is van ons land en de vrede. Tito legde er de nadruk op, dat „wij alles, wat in ons vermogen ligt, zullen doen om opnieuw zo goed mogelijke betrekkingeir met de communistische partij v|an de Sovjet-Unie aan te gaan. Wij ho- pen dat de leiders van de commu nistische partij van de Sovjet-Unie ons in de gelegenheid zullen stellen op dit ogenblik alle onjuistheden in de resolutie aan te tonen. Dit is de enige manier om de waarheid vast te stellen." Tenslotte verklaarde Tito, dat hij er de nadruk op wilde leggen, dat de Joegoslavische communistische partij voort zou gaan het socialisme in Joego-Slavie te vestigen en dat zij ,.door daden. door hear vast- beslotenheid en eenheid, door haar onwrikbare trouw aan de leerstel lingen van Marx. Engels. Lenin en Stalin" zal aantonen. dat de partij niet is afgeweken van de weg. die in deze leerstellingen wordt aange- geven. Onze parlementaire redactenr meldt ons, dat in politieke kringen wordt verwacht, dat dr. Beel, die hedenmorgen weer bij de Regentes was, een nieuwe, scherper omschre- ven opdracht zal krjjgen. Deze zou hier op neerkomen, dat de balans van het kabinet ten aanzien van t Indie-beleid wordt verbreed, met een figuur uit de C.H.U. en de V.V.D.-partij, welke echter geen verantwoordelijkheid zouden dra« gen voor het overige, met name het sociaal-economische en het finan- ciele beleid! Deze noodoplossing zou dan ook met name in de keuze van de personen voor het nieuwe kabi net tot uitdrukkinig komen. Gisteravond werd de 34-jarige chauffeur A. A. Mulder, die an- derhalf jaar geleden tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij een postpakket met f80.000 zou hebben gestolen, uit het Huis van Bewaring ontslagen. aldus weet de Volkskrant te mel- den. Mulder was belast met het vervoer van het postpakket van de Amsterdamse Bank te Axel naar* Amsterdam en aan de hand van verklaringen, afgelegd door de voormalige politiedeskundige Van Ledden Hulsebosch en de grafoloog.dr. Hesseling, achtte de rechtbank indertijd de schuld van Mulder bewezen. Na twee maanden onderzoek is de particuliere detective, oud-re- chercheur van politie, J. de Haan er in geslaagd een nieuw licht op deze zaak te werpen. Nadat in Fe- bruari van dit jaar de employ^ V. van de Amsterdamse Bank was be- trapt bij een poging om door middel van een vriend een briefje van iOOO bij de Nederlandse Bank te wisselen en na verhoor deze V. be kend had met Mulder samen de diefstal te hebben gepieegd, heeft nu de detective de Haan door mid- del van een telepaath de vrouwvan V tot een volledige bekentenis weten te bewegen, waardoor is ko men vast te staan, da{ mevr. V. het schrift van Mulder heeft nagebootst en het adres op het pakket, dat de plaats van het oorspronkelijke pak ket innam, heeft geschreven. Mr. Feitsma heeft onmiddellijk herope- ning van het onderzoek gelast. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Vrijdagavond. IETS WARMER Voor de kustgebieden: over- wegend droog weer. Matige wind tussen West en Zuid- I West, Morgen overdag tame- lljk zonnig weer met iets ho- gere temperaturen. Voor het binnenland: Vrij heldere en koele nacht. Morgen overdag: wisselende bewolking, bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. lets warmer. NA ZIJN NIEUWE besprekin gen met de heren Romme, v. d. Goes van Naters, Tilanus en Oud, van de KVP, de PvdA, de CHU en de WD, is dr. Beel gistejen in de namiddag naar Soestdijk gegaan, om door de Prinses-Regentes te worden ont vangen. Na enige uren is mr. van Schaik, de president van de Tweede Kamer, bij de Regentes ontboden. Hoe staan de zaken nu? In politieke kringen is men- van mening, dat er twee mogelijk- heden zijn: of dr. Beel zal zijn op dracht teruggeven en dan zou de komst van mr. van Schaik naar Soestdijk betekenen, dat aan deze ervaren politjcus de taak zou wor den opgedragen, te trachten, uit de impasse te geraken, of er wordt overwogen, aan dr. Beel een andere opdracht te geven. Wat zou dat worden? Een parlementair kabinet op smallere basis? Een parlementair kabinet, of een kabinet zonder meer? Een extra-parlementair kabinet, dat altijd een noodoplossing zou zijn en niet aan de redelijke verwachtingen van na deze verkiezingsuitslag zou beantwoorden? Er is nog een bijzonder consult te vermelden. Dr. Beel heeft, voordat hij met de vier fractieleiders sprak, een vrij langdurig onderhoud gehad met Jhr. mr. Michiejs van Verduy nen, onze gezant in Londen. Heeft hij hem geraadpleegd voor een mi- nisterspost, waarbij dan allereerst aan Buitenlandse Zaken valt te den- ken, voor welke post onze Londense gezant al eens eer werd genoemd? Of heeft dr. Beel deze man, die op een der beste luisterposten van het internationale leven zit, gepolst over de huidige internationale toestand, om daarna de vier fractieleiders op het hart te kunnen binden, dat het nodig is, spoed te betrachten met een eensgezinde regeringssamenstel- ling? Het blijft tot nog toe gissen. Wel- licht zullen we in de loop van de ochtend nadefe berichten ontvan gen. Zeker is, dat velen graag meer eensgezindheid om tot een goede oplossing te komen, aan de dag ge- legd wensen te zien. Partijbelangen spelen blijkbaar een grote rol, van welke zijde dan ook. Op dit moment staan de stukken zo, dat wat dit betreft, de PvdA het meest in aan- merking komt voor het verwijt, dat zij partijbelangen laat gelden boven het landsbelang, al zal men van die zijde wel beweren, dat men ook daar het landsbelang op het oog heeft. Maar dan is het toch het landsbelang in het kader van het partij belang, terwijl het omgekeerd zou moeten zijn. Het standpunt van de KVP is van den beginne af bekend geweest: een kabinet van bredere samenstelling is gewenst, mits dit komt met een goed program, en een goed program noemen wij dat, hetwelk een voor- uitstrevende christelijke politiek voert. De kabinetsformateur, die aan deze eis voldoet, kan op onze steun rekenen, mits die vooruitstrevende christelijke politiek een weerslag geeft van de,inhoud van ons pro gram, dat op vrijheid, welvaart en vrede gericht is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1