Theo van Gijzen pleegde verraad uit winstbejag en geldzucht DE PARADiJSVLOEK SPCIMT GETUIGENVERHOOR in Huis van Bewaring Sublieme opvoering door de Bergense spelers r J IN BROKJES Eis: 12 jaar Naar wij vernemen: PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 22 Juli 1948 'T ENE VOORDEEL NA HET ANDERE! Als U een pot De Gruyter's jam op Uw bon necmt en dat is een heel goede keus! geeft dezelfde bon U recht op het kopen van een heerlijke reep De Gruyter's chocolade of een rolletje drops. U ontvangt daarbij een cassabon voor 10 korting, zodat U de reep of het rglletje drops al bijna voor niets, hebt! V.. De Rejuba Ursem organiseerf1 Jubileumfeesten tocht ouden van dagen „Kafknuppelen" Kerk op hem geschoten) had hij Out om een vuurwapen gevraagd. Gunther Klein heeft dat verder met hem afgehandeld. Van de meeste zaken, die Van Gijzen aan Out door- gaf, heeft deze geen werk gemaakt, zo verklaarde get. Out ook. Nadat op verzoek van de verde- diger mr. dr. C. Berkhouwer de buffetknecht van Lieshout als get. a decharge was gehoord, die ver klaarde, dat get. Heinis contact had met diens stiefbroer Out, hield mr. Keune zijn REQUISITQIR. Zonder scmupules was verd. er op (Van onze eigen verslaggever) VOOR HET BIIZONDER GERECHTSHOF stond gisteren terecht de sinds de bevrijding meer beruchte dan bekende Alk- maarse caiehouder Th. van Gijzen, die zich tijdens de bezetting aan tal van duistere praktijken heeft schuldig gemaakt, waar- over deze behandeling enig licht heeft doen schijnen. Niet min der dan elf punten bevaite de uitvoerige tenlastelegging, waar- van verdachte er slechts een toegaf, n.L dat hij inkoper geweest u^, aldus mr. Keune om uit was voor de Duitse Wehrmacht. De beschuldiging van de overige - - ezetti"ft z°veel- m°?elijk '»un! tien punten wees verd. verre van zich af, doch uit het getuigen- verhoor kwamen er zeker seven als bewezen vast te staan; van de resterende drie punten vroeg de Officier-Fiscaal vrijspraak, daar zij niet bewezen kpnden worden verklaard, waarmee hij nog niet wilde zeggqp, dat verd. er onschuldig aan was. Die zeveri bewezen punten betroffen kwesties van verraad aan de S.D. en jacht op juwelen, goud e.d., toebehorende aan onder- gedoken Joden. Aan het einde van zijn scherp requisitoir kwam Mr. Keune tot de eis van 12 jaar gevangenisstraf. De middag- zitting had een enigszins sensationeel verloop, daar de behan deling verplaatst werd naar de ziekenzaal in het Huis van Be waring aan de Amstelveenseweg, om de kroongetuige, de S.D.-er loop Out, te horen, die ernstig ziek was. Wat vergrijsd en vermagerd stond de 55-jarige voormalige exploitant van het Wapen van Heemskerk in de verdachtenbank; hij deed zeer onderdanig en gaf in zijn antwoor- den aan de president, waarin hij nagenoeg alles ontkende, weinig blijk van intelligentie; vaak sprak hij zichzelf tegen of wist hij tegen de beschuldigingen en de getuigen- verklaringen niets in te brengen. Hij stond in nauwe relatie met de beruchte S.D.-er Joop Out te Amstesdam, aan wie hij verschil- iende mededelingen deed, die voor de betrokkenen ernstige gevolgen hadden kunnen hebben, ware het niet, dat Out de meeste gevallen maar blauw-blauw liet. Op de vraag van de President mr. M. B. de Boer naar zijn relate met Out- durfde verd. beweren dat hij niet wist, dat Out werkzaam was bij de S.D. En toen hij even later wilde vertellen, dat de ille- gale werkster, mevr. Donker te Amsterdam hem had gevraagd haar met de S.D.-er Gunther Kleijo in contact te brengen, vond de Pre sident. In dit nonsensverhaal aan- leiding verd. te vragen, of hij een normaal verstand had of soms aan hersenstdring leed. Getuilgenverhoor Mevr. A. Donker—Aref, het etyst als getuige gehoord, kende verd. al sinds jaren en stond 'met hem in intieme relatie; omstreeks Febr. '44 werd zij in een cafe te Amsterdam door Van Gijzen in contact gebracht met de S.D.-er Gunther Klein. Zij kwam daarbij tot de ontdekking, dat verd. aan de S.Ifc-er verteld had, dat zij illegale werkster was. Na een bezoek ten huize van Klein, waar deze haar vroeg voor de Duit- sers te werken, hetgeen zij wejger- de, werd zij ongemoeid gelaten. Na Dolle Dinsdag kreeg zij bezoek van Van Gijzen in haar woning te Jut- phaas, waaruit bleek, dat de goede verhouding was blijven bestaan. Verd. Van Gijzen beweerde, dat de ontmoeting in het cafe zeer toe- vallig was en dat hij niet aan Klein verteld had, dat get. illegaal werk ster was. Een niet minder raadselachtig ge- val betrof het verraad van onder- gedoken Joden in de Indische buurt te Amsterdam. In dit geval was verd. de medeplichtige van de Alk- maarse stratenmaker P. Ketting. die daar familie had wonen. Beide ont- Kenden dit aan Out te hebben me degedeeld. doch bij het verhoor van de zieke S.D.-er in de zieken zaal van het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg des mid- dags, verklaarde deze, dat Ketting een of tweemaal hierover bij hem geweest was. de eerste keeer ver- gezeld van Van Gijzen. die wisfc waar het bureau van de S.D. was. .Op de vraag van mr. Keune ver klaarde get. Out, dat Van Gijzen hem vooraf over deze zaak gebeld had. Desondanks hield verd. Van Gij zen vol, nooit met Ketting bij Out geweest te zijn; De get. Ch. Bosch, gedetineerd, destijds werkzaam op het Bureau Joodse Zaken, beuestigde de ver klaring van Out, die hem verteld had, dat hij een tip van Van Gijzen had gekregen over ondergedoken Joden in de Indische Buurt. Op zekere dag werd de kellner J. Lagas gearresteerd door vaandrig Balkenende, wegens het versprei- den van illegale blaadjes. Dit ver raad was Van Gijzen ten laste ge- legd, do'ch uit de getuigenverkla- ringen van Lagas en Tol, beide kellners in het Wapen van Heems kerk bleek, dat de N.S.B.-er Slot- boom dit verraden moet hebben; Balkenende had, aldus Lagas;' ge- zegd, dat de tip niet van Van Gij zen afkomstig was. De Officier vroeg op dit punt dan ook vrij spraak bij gebrek aan bewijs. Vervolgens was verd. ten laste gelegd, dat hij aan Out verteld had, dat zijn buurman Overeem Joodse goederen in bewaring had en van Joods geld een huis gekocht had. Tegenover de pertinente ontkenning van verd. stond ook hier weer de gedetailleerde bevestiging van Out, die ofschoon zwaar ziek te bed iiggend, rustig en helder zijn ver- klaringen aflegde, die een volko- men betrouwbare indrujt gaven. Verd. die bij dit verhoor op de zie kenzaal van het H. van B. tegen- woordig was, bleef echter stijf ont- kennen. De volgende getu^gg was als de meeste in deze zaak een duistere figuur; het was de Amsterdamse kapper E. Muller, die Van Gijzen ontmoette ten huize van Joop Out, tegen wie verd. vertelde, dat bij drie Alkmaarders een grote partij levensmiddelen, kolen en sigaretten verborgen was. Ook de naam van de S.D.-er Detbman kwam hierbi.i ter sprake, doch verd. zei deze niet te kennen. Get. Out bevestigde de verklaring van Muller. eraan toe- voegend, dat hij op deze medede lingen van Van Gijzen niet was in- gegaan, Jacht op juwelen Men zal zich herinneren, dat in Ursem een bij de burgemeester on dergedoken Joodse familie door de S.D. uit Eindhoven wera gearres teerd. waarbij een belangrijke hoe- veelheid juwelen in beslag werd genomen. Destijds bleek uit mede delingen van de P.R.A. dat ook Van Gijzen hiervan wist. Verd. stelde 't voor, dat hij op de vraag van Out, of er nog nieuws was in Alkmaar, slechts gezegd had, dat er elke avond feest was bij de burgemees ter van Ursem; maar get. Out zei, dat daar niets van aan was; verd. had hem medegedeeld, dat ef Joden ondergedoken waren en dat er veel joods kapitaal zat. Bij een herhaald bezoek had verd. bij Out erop aan- gedrongen de zaak in Ursem aan te pakken. „Als ik jou lets zeg, komt er nooit iets van" had Van Gijzen gezegd. Deze verklaring werd bevestigd in de voorgelezen verklaring van de niet-verschenen get. L. Heinis, een stiefbroer van Out. Enkele dagen later had de S.D. uit Eindhoven de zaak opgerold. Dat de belangstelling van Van Gijzen vooral uitging naar goud en juwelen van Joden, bleek uit de zaak-Hijmans, een juwelier uit de Houthavenstraat te Alkmaar. Deze kwam wel eens bij Ketting in de Hofdijkstraat met een gouden ring e.d. en Ketting had hem naar Van Gijzen verwezen, omdat die herp eens gevraagd had, of hij geen mooie gouden ring te koop had. Hoewel beide verdachten, Ketting en Van Gijzen, ook in dit geval ont- kenden, verklaarde de zieke S.D.-er Out in bun bijzijn, dat Van Gijzen hem had verteld, dat Hijmans goud en juwelen van Joden in bezit had en dat Ketting er ook van wist. Het merkwaardige is, dat Hijmans be zoek kreeg van een S,D.-er en 'n Nederlander, om de boel in beslag te nemen; nadat H. alles had klaar gelegd. vertrokken de S.D.-ers met (le mededeling, dat zij het de vol gende morgen zouden komen ha- len. Hiimans aing daarop Sangifte doen bij de Alkmaarse politie; de S.D.-ers kwamen echter nooit meer terug. Out verklaarde. dat hij die S.D.-ers niet gestuurd had. Het bleef een raadsel. De boekhouder v^i Van Gijzen, de halfjood Sarphati uit Amsterdam bezat ook goud en juwelen. Van deze S.. die wegens hartziekte niet als getuige kon verschijnen, had verd. eens een partij stoffen gekocht voor zijn broer; hij werd daarvoor gearresteerd, doch wist toen S. te sparen. Thans was hem ten laste .gelegd, dat hij aan Out verteld had dat S. een grote partij juwelen, en goud had, ter waarde van f 380.000. In een voorgelezen schriftelijke verklaring wees S. Van Gijzen als de vermoedelijke verrader aan, die 10 pet. van de waarde der in be slag genojnen partij zpu gehad heb ben. Get. Out bev&stigde. dat verd. het hem medegedeeld had. Verd. ontkende ook in dit geval. Devisenschutzkajnmando Het laatste punt betrof de werk- zaamheid van verd. ten behoeve van het Devisenschutzkommando en deelname aan de opsporing en in- beslagneming van .aan Joden toe behorende juwelen en goud. Ook hier kwam weer een duis tere getuige voor het hekje; de militair A. Donker, echtgenoot van de eerste getuige. Hij kende Van Gijzen sinds 1939; in 1942 kreeg hij bezoek van Van Gijzen, die* hem mededeelde, dat hij, als hij goud aanbracht, daarvan ook een zeker percentage kreeg. Ovcrigens bleek uit het verhoor van deze getuige, dat verd. in samenwerking met get. en 'n kastelein van de Rozengracht zekere Van Houten. in Utrecht een partij goud in beslag had genotnen voor de Devisenschutzkommando. Tenslotte kwam nog het verraad van op de Weesperzijde ondergedo ken Joden ter sprake. doch hiervan werd niets bewezen, zodat de Offi cier op dit punt ook vrijspraak moest vragen. De verklaring van de S.D.-er Out. dat de medeverdachte Ketting naar Amsterdam gekomen was, om de straat in de Indische Buurt aan te wijzen waar Joden ondergedoken waren. werd door de get. Bosch be vestigd; hij herkende Ketting per tinent. Maar even pertinent bleef Ketting ontkennen. zeggende: ..ik begrijp niet, dat hij mij herkent". Zitting In H. v. B. Na de behandeling van de zaak- Ketting, werd de zitting geschorst en begaf het Hof zich met de ver dachten naar het H. van B. aan de Amstelveenseweg. Ook wij gingen mee en ofschoon de directeur van het H. van B. aanvankelijk de pers niet wilde toelaten, waren wij tocb getuige van het zonderlinge verhoor van de beruchte S.D.-er Out, die zwaar ziek lag aan de tering. Desondanks legde hij zijn verkla- ringen rustig en duidelijk af; hij verklaarde vooraf op de vraag van de president, dat hij zijn verklarin gen voor de P.R.A. geheel vrijwil- lig, zondfer pressie had afgelegd. Hij stond in voortdurende relatie met Van Gijzen, die al met de S.D. in relatie stond.' v66r hij met Out in contact kwam- Van de SIPO-agent Albers had Van Gijzen. zo ver klaarde Out, een ausweis voor het reizen per »trein, na Dolle Dinsdag, gekregen; (verd. Van G. had ver klaard, dat hij die ausweis van de Ortskommandant had gekregen.) Hoewel van G. in voortdurende ver- binding met de S.D. stond, be- schouwde Out hem niet als een zgn. V.-man; of Van G. geld van de S.D. ontving. wist Out niet. Toen op Van Gijzen in Alkmaar een aanslag ge- pleegd was, (er was bij de Grote te slaan. Hij pleegde zijn verraad niet uit politieke neiging of sadis- me, doch slechts uit winstbejag en geldzucht. Het is ajgemeen bekend, dat zij, die aangifte deden van ver borgen Joodse bezittingen, 'n zeker percentage ontvingen; het aandrin- gen op huiszoeking in bepaalde ge vallen door verd. komt de Officier daarom verdacht voor. Hoewel in de gevallen Lagas. Weesperzijde ep de Devisenschutzekommando 't be wijs niet geleverd is waarom de Officier hier vrijspraak vroeg verdenkt hij verd. toch van schuld in deze zaken. In de overige ge- vgllen is het bewijs geleverd door de verklaringen van getuigen, voor- al door die van Out. Het verraad in het geval Ursem vindt de Officier bijzonder gemeen en ergerlijk; het was slechts toeval, dat deze zaak door een ander S.D.- commando is opgerold. Het verhoor van de doodzieke Out heeft de Officier de stellige overtui- ging gegeven, dat zijn rustige en weldoordachte verklaringen op de voile waarheid berustqn. De Officier noemde verd. voorts een buitengewoon onguur individu, die zeer waarschijnliik veel meer on zijn geweten heeft; men denke slechts aan zi.in contact met Albers. Klein en Dethman. Uit winstbejag zette hij alle vaderlandse en men- se.lijke gevoelens op zij, omdat een vraaf hem bezielde: hoe kan ik mij verrijken? Er is slechts een verlichtende om- standigheid, n.l. dat zijn verraad in de meeste gevallen geen nadelige gevolgen had; De Officier eist tenslotte 12 jaar gevangenisstraf voor Van Giizen en 5 jaar voor Ketting, in beide ge vallen met aftrek van preventief. Pleidooi Mr. Berkhouwer houdt hierna 'n uitvoerig pleidooi; in het geval van de Indische Buurt, acht hij verd. hoogstens medeplichtig; het geval- Ursem acht hij niet bewezen. daar volgens Pi. de S.D. uit Eindhoven dit geval al maanden tevoren had opgeknapt; (hier was mr. Berkhou wer abuis: toen Van G. hierover Out een tip gaf, was er in Ursem nog niets gebeurd). Ook het geval- Hijmans acht pi. niet bewezen. daar de S.D. hier niet kwam od instigna- tie van Out, hoewel ook Ketting de weg naar Out wist. Ook in de zaak- Sarpbati eelooft pi. niet in de schuld van Van G Verd. was geen V.-man. aldus nl.. doch een koopman. die wat wilde verdienen. De straf vindt pi. veel te zwaar; verd. heeft niet meer op zijn geweten, dan vele N.S.B.-ers. die er met minder af- kwamen PI. concludeert tot een straf geliik aan de' tijd, in detentie doorgebracht. Als verdachte Van Gijzen het laatste woord krijgt, zegt hij nooit dingen te hebben gedaan, die niet door de beugel konden; hij heeft slechtq gehandeld in het belang van het Ned. volk en niet uit winstbe jag. Als hii iets misdaan heeft, dan spi.it hem dat, doch hij weet.. dat hij nooit iemand verraden heeft. Na deze zonder enig gevoel ge- snroken woorden. bepaaltde pre sident de uitspraak op 4 Augustus. GESLAAGD Voor de d.d. 16 Juli te Den Haag gehouden Staatsexamen voor Mu- ziek, le gedeelte, slaagde de heer Th. Linthorst te Alkmaar. ALKMAARSE WANDELSPORT- VERENIGING „DE JEEP 1945" Maandag a.s. vertrekken 17 per- sonen, waaronder 6 dames van bo- veogenoemde vereniging naar Nij- megen om aldaar deel te nemen aan de Internationale Vierdaagse Afstandmarsen. Het aantal km., dat gewaydeld moet worden bedraagt voor de da mes 40 en de heren 55 km per dag. Wij wensen hen in Nijmegen veel succes toe en hopen hen alien Za- terdagmkldag 31 Juli a.s. des mid- dags om45 uur bij aankomst aan het station te kunnen feliciteren met hun behaalde prestaties. Van 23 tot en met 29 Juli krijgt U nog een extra voordeel: bij iedere pot jam, behalve de reep of het rolletje drops en behalve 10 korting nog 100 gram toffees (op bon) van 22 voor slechts 15 cent. En alweer met 10 kortingl 821 (Adv.) ALKMAARSE HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL EMMASTRAAT 52 In tegenwoordighqjd van het be- stuur der school werd Dinsdag 20 Juli het getuigschrift aan de leer- lingen van de verschillende oplei- dingen uitgereikt: Van de Primaire Opleiding slaag- den: N. v. Bezooyen, A. Boot, R. Bier- man, A. Bijtjes, G. Edzes, H. Feijkes, J. Goos, G. de Groot, R. v. Laar, H. Ouwehand, N. Pilkes, R. Postema, D. Prins, G. Teunissgn, A. v. d. Vaart, R. Wolzak, T. Zwiers, alien' uit Alkmaar; R. van Baar, C. Spil en T. Witte te Ursem; I. Bakker en G. Bastiaan te Castricum; B. Beets, A. Eggers, T. Eggers en B. Timmer- mans te Beemster; A. Glas, J. Heilig A. de Jong, M. Stam, C. Visser, K. Visser, T. v. d. Berg en G. v. d. Sqjjinkel uit Esmond aan Zee; T. de Graaf, L. v. d. Hoek, M. Modder en A. Mooy te Heiloo; J. Bellekom te Egmond a. d. Hoef; J. van Leijen te Hensbroek; E. Nijssen te Bakkum B. van Petten en T. Salentijn uit Graft; T. Vormer te Oude Niedorp; G. v. d. Wal te Winkel; T. Wanders te Barsingerhorn; M. Baars te Lim- men; B. de Boer (met lof) te Uit- "geest; W. Broekhuizen en L. Ring te Nieuwe Niedorp; W. Geluk, H. Groen, J. Kliffen en N. de Wit te St. Pancras; M. Groenveld met lof te St. Maartensbrug; H. Jimmink en N. v. d. Oord te Wieringerwaard; C. Rood en R. Wijnstekers te Oudorp M. de Krijger te Heerhugowaard; T. Koedijk en I. Glazekas te Broek op Langendijk; R. v. Spier te Nrd.- Scharwoude; V. 'Klok en J. v. d. Meijden uit Schoorldam. Het getuigschrift van de opleiding Hulp In de Huishouding verkregen: C. Jobse, M. Meijroos, C. Poot, D. Poorter, G. Rijkers, E. Schoehuys alien uit Alkmaar; L. Doornbos te Middenmejr; N. v. Duin te Bak- kum; G. Leeuwrik te Castricum; T. Prins en B. de Vries t.e Schagen; A. Rol te Heiloo; A. Ruig^ntuin te Schagerbrug; J. Vennik te Limmen en R. Waiboer te Wieringerwaard. Het getuigschrift van de Oplei ding Linnen- en Costuumnaaien werd behaald door: A. Appel, S. Burger met lof, T. .Grondsma, N. Huijgen, W. Schuite- man, N. Josee, Z. Kommer, D. Kra mer, M. Kouwen, alien uit Alkmaar; A. Oudendijk met lof, te Hensbroek; G. Stam en J. Zwart te Egmond aan Zee. Van de Algemene Huishoudelijke Vooropleiding verwierven het ge tuigschrift: J. Bierman, W. Godijn, M. Hoet, M. Sluymer, S. Smidt. M. de Wild, A. Wolters. alien uit Alkmaar; T. de Graaf en T. Harihghuizen te Heiloo; M. Vlug met 'lof te Noord-Schar- •woude; B. v. Herwijnen te St. Pan cras; N. Cnossen en N. Tielemans te Dirkshorn; A. Hartsuiker, J. Schermer - en B. Waal te Beemster; H. Smits te Rprgen; D. Jager te Egmond a. d. Hoef en C. van Splun- ter uit Schagen. Het diploma van de Opleiding Huishoudkunde werd uitgereikt aan; E. Zoetbrood, L. v. d. Berg, M. Blokker, I. Bottemanne, T. Burger, I. Dirkmaat, T. Koldenhof en C. v. Leeuwen, alien uit Alkmaar; T. Peijs te Koedijk; T. Deutekom te Noord-Scharwoude; L. Dirkmaat te Broek op Langendijk; L. van Agge- len en J. Scholten te Bergen; T. Thoma te Winkel; C. de Vries te Hoogkarspel en K. den Engelse uit Middenmeer. BURGERLIJKE STAND Geboren: Antonius, zoon van A. Bruin en A. Balder. Hilde S., d. v. A. J. Rutten en E. E. Dyga. Marti- nus J., zpon van M. J. Verdoes en G. Kruize. Gehuwd; Adrianus Schouten en Marie A. Roskam. Johannes H. J. van Spanje en Trijntje de Groot. BERGEN 1Met de ..Paradijs- vloek" openden de Bergense Spe lers dit jaar het nieuwe seizoen. Een hele waag om hetzelfde stuk, dat vorig jaar zoveel succes oogstte, opnieuw te presenteren. Wanneer men echter weet, welk een fraai stuk Oe dichier Laudy ons heeft gebracht, d?|j zal men dit wederom ten tonele brengen absoluut geen waagstuk noemen. Wij mogen veronderstellen, dat de inhoud van dit stuk genoegzaam bekend is. De schrijver heeft een vervolg gegeven op Vondel'a ..Adam in Ballingschap". God's banvloek en alle gevolgen van dien voor het menselijk geslacht heeft hij verder uitgewerkt. De broedertwist tussen Kain en Abel, het kwade en het goede, de onreine en reine mens vormt hier het voornaamste g'ege- ven, waaromheen de figuren van Adam en Eva in hun menselijke wroeging om het verloren geluk van hhet aardse Paradijs afwisse- lend op de voorgrond treden. Duidelijk manifesteert zich de diepe ellende van de mens, die, af- gedwaald van God, die kloof tracht te overbruggen, door het verloren geraakte geluk terug te zoeken. Kain zoekt naar de verloren macht. doch Abel zoekt qaar de verloren liefde. Steeds weer botsen die twee, totdat Kain, door zijn broeder te vermoor- den. zich losrukt en dieper weg- zinkt in het moeras van verderf. De Bergense Spelers hebben dit stuk, -hetgeen veel van de spelers vergt en door zijn gegeven en door de Bijbelse figuren, die hier wor den uitgebeeld, voor de toeschou- wer doen Jeven. Een vertwijfelde Kain werd uitstekend vertolkt door C. Berkhout en Adam (G. Stock man) was vooral in het tweede en derde bedrijf ontroerend. Maar och, eigenlijk behoeven we geen namen te noemen, want hierdoor zouden wij de andere spelers tekont doen. Want alleen al de mimiek en het lopen van de slaaf (Jac. van Baar), en Mea Coppens met haar gevoel- volle vertolking van Lia, de vrouw van Kain, de kreupele Jared, zij alien waren stuk voor stuk uitste kend. Het gehele stuk werd op een su blieme wijze voor het voetlicht ge bracht. Ja inderda^d, lezer, voor het voetlicht. Het openluchttheater heeft een nieuwe belichting gekre gen en met zijn toepasselijke omge- ving vormde het een waardige ach- tergrond, die aan deze opvoering nog meer glans bijzette. Het was werkelijk af en alle l\ulde voor de regie. Allen die het stuk nog niet zagen, raden wij aan op 15 Aug. a.s. naar de herhaling te gaan. Wij voegen hieraan nog toe, dat op Zondag 25 Juli a.s. zal worden opgevoerd door hetzelfde gezelschap ..Don Quichot op de bruiloft van Kamacho", het geen ook zal worden gespeeld op 4 en 25 Augustus a.s. C. v. L. EEN EXPLOSIE kan on- noemelijk leed veroor- zaken. Help mee dit leed te voorkomen. Geef voor 25 Juli a.s. kennis aan de politie van alle ongeoojr- loofd bezit van ontplof- bare voorwerpen en geef vuurwapenen in bewaring Antonius A. Bruyn en Cornelia van Lienen. Willem Mol en Alida E. Jansen. Frits van Merkenstein en Neeltje W. van der Meyden. Theo doras Wolf en Johanna Duiveman. Overleden: Anna M. H. Tomceyk, 10 maanden. Emma Schidt, 79 jaar, weduwe van D. Basili. OPENBARE AANBESTEDING BERGEN Door B. en W. werd Dinsdagmorgen ten raadhuize in het openbaar aanbesteed het bouwen van een Rode Kruiskazerne aan hft brandspuitenhuis en het verbouwen van de zolder van het genoemde spuitenhuis tot bovenwoning en het plaatsen van een Zweedse barak en het inrichten daarvan tot kantoor- gebouw. Er waren 18 ipschrijvlngen ingekomen: firma Kroon f 18.398; A. Prins f 18.888; firma J. Houten- bos en Zn. f 18.999; Jac. Lugtig te Heerhugowaard fl9.946; J. G. Klomp f 19.500; Sietsma en J. P van Eijk f 23.980; Gebr. Kops f 18.500; firma N. Bijl f 19.980; Peperkamp en Dek. ker te Alkmaar f 17.980: J. v. Exter f 18.850; G. Belleman, Egmond aan de Hoef f 19.917; fi^ma Tervoort en Zn. te Egmond f 19.488; G. Bosjes te Schermerhorn f 19.025; W. Barten te Alkmaar f 21.472; firmra Helselaars en Zn. te Limmen f 19.890; D. Beek- man f 19.980; Wed. J. Houtenbos f 19.200; C. Noort en Zn. f 17.780. De raming bedroeg f 17.500. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. URSEM. Straks wordt alom in den lande het Regeringsjubi- leum van onze Geeerbiedigde Ko- ningin op luisterrijke wijze ge- vierd. Ook Ursem zal een Jubi- leumfeest hebben dat klinkt als 'n klok. Feestvieren kost echter geld. Het Oranje Comity wil ook dit- maal echter niet met een lijst om geld lastig vallen, maar het zal de medewerking der ingezetenen vra gen bij de organisatie van de „Re- juba" (Regerings Jubileum Bazar) waarvan de opbrengst zal besteed worden om de Jubileumfeesten te bekostigen. Het plan bestaat gedu- rende de Rejuba allerlei attractie's te doen plaats vinden. Daarvoor zijn prijzen nodig en daarom doen de organisatoren een beroep op eenieder, die iets voor dit doel wil afstaan. De volgende artikelen zijn van harte welkom; luxe- en huis houdelijke artikelen; leesboeken en. handwerkjes; gereedschappen en gebruiksvoorwerpen; porselein en aardewerk. Voorts: snoep-, bo- ter-, suiker-, rook- en vleesbonnen, enz.. enz. Na verloop van enige dagen zullen dan ook een paar le- den van het Oranje Comity de prij zen aan huis komen afhalen. Tevens is het Oranje Comity voornemens. om ter gelegenheid van en ter herinnering aan dit Re- geringsjubileum ook in Ursem 'n Oranjevereniging te stichten, waar van ieder ingezetene dezer ge- meente lid dient te zijn. Het lid- maatschap zal per jaar en per ge- zin ,rr]£t inbegrip van de kinderen tot 17 jaar, f 2.bedragen. De kinderen van 17 jaar en ouder. be- talen i 1.per jaar. Het comite hoopt dan ook. dat wanneer straks gevraagd wordt, om lid van de Oranjevereniging te willen worden, men zich spontaan zal opgeven, opdat sraks, wan- neer de Kroningsfeesten van Ko- ningin Juliana zullen worden ge- vierd in Ursem, alien met vol- doening kunnen terug denken aan de woorden van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. uitgespro- ken op 12 Mei 1948: ..Sluit U nauw aaneen, eendracht en nog eens eendracht." R.K. GYMVER. D.W.S.V. URSEM. Op uitnodjging van SSS uit Lut- jebroek kwamen EDO van de Goor- ne en DWSV van Ursem naar Lut- jebroek om elkaar op turn- en ath- letiekgebied te bekampen. Om 1.30 werd eerst een'kort Lof gehouden waarna de marswedstrijd een aanvang "nam. De plaatselijke fanfare verzorgde hierbij de onmis- bare muzikale steun. Met slechts 2 punten verschil met EDO wist DWSV de fraaie eerste prijs te bemachtigen. Op het veld hadden daarna de in- dividuele- en groepswedstrijden. plaats, waarbij verschillenc^ dames en heren van onze vereniging een lste, 2de of 3de prijs voor hun per- soonlijke prestatie wisten te be machtigen. Als laatste nummer werd de 1500 meter gelopen. Hierin werden de 2e, 4e en 5e plaats bezet door de jongens van onze club. Leden vap. DWSV we weten thans waartoe we in staat zijn. La- ten we het een volgende maal nog beter doen en dat kan.... maar alleen door goede training. De be- ginnelingen onder ons lieten zich Ook van hun beste zijde zien. Voor de volgende sportdag in de Goorne kunnen nog veel nieuwe leden wor den ingeschreven. Ouders het is de mooiste en nuttigste sport voor uw jongens en meisjes. GESLAAGD EGMOND AAN ZEE Onze pl^gtsgenoot, de heer A. Vuil, slaag de bij het te 's-Gravenhage gehou den examen voor het diploma eer ste machinist ten- koopvaardij. RODE KRUIS COLLECTE EGMOND AAN ZEE De COl- lecte voor het Nederl. Rode Kruis bracht in onze gemeente een be- drag van f 319.75 op. DE HERBOUW BEGINT •EGMOND AAN ZEE De heer A. G. Ruhaak zal de eerste van de oorlogsslachtoffers zijn, wiens huis wordt herbouwd. De aanbesteding voor zijn huis aan de Boulevard heeft reeds plaats gehad. Binnen korte tijd zal met de bouw worden begonnen. Hiermede vangt dus on- geveer 3 jaar na de bevrijding de, herbouw van Egmond aan Zee aan. UITBREIDINGSPLAN GOED- GEKEURD EGMOND AAN ZEE Gedepu- teerde Staten van Noordholland hebben bij besluit van 8 Juli 1948 nr. 64 het door de Gemeenteraad van Egmond aan Zee op 30 October 1947 vastgestelde uitbreidingsplan voor deze gemeente goedgekeurd. HET LUNAPARK EGMOND AAN ZEE - Het Luna- park, dat in de omgeving van het Pompplein wordt gehouden, bleek reeds dfe eerste avond een groot succes. Ook Zondag trokken drom- men wielrijders, niettegenstaande het niet bepaald stralend strand- weer was want dan zijn de Eg- monders wel groter drukte gewend door de Voorstraat in de richting van het Lunapark. Er heerste een gezellige drukte. AGENDA EGMOND AAN ZEE Vergulde Valk. Zatendag 24 Juli 8 uur De Flierefluiters Zondag 25 Juli dansen van 8 tot 2 uur; Dinsdag 27 Juli 7.30 Bridgeclub De Egmonden; Woensdag 28 Juli 8 uur Nader be kend te maken film; Donderdag 29 Juli 4 tot 10 uur ..Achilles" SPORTDEMONSTRATIE EGMOND AAN ZEE De gym- nastiekvereniging ..Achilles" zal Donderdagavond 22 Juli a.s. een grote sportdemonstratie geven op -het pas gereed gekomen Sportter- rein Deze demonstratie. die zal ge houden worden van 7 tot 9 uur, is bedoeld als propaganda voor de gymnastiek. KOSTEN PER LEERLING EGMOND AAN ZEE Bij be- schikking van 7 Juli heeft de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen de vergoeding per leer- ling over 1948 voor de R. k Lagere School bepaald op f25. De Ge meenteraad had deze vergoeding, naar het bedrag der Ppenbare La gere School bepaald op f 12.67 OPBRENGST COLLECTE EGMOND AAN DE HOEF De opbrengst van de bij de winkeliers geplaatste collectebussen ten bate van het Prins Bernhard Fonds be droeg alhier f 10.42. KINDERFEESTEN EGMOND BINNEN Binnenkort III1? -6?- dorpskom Egmond-Binnen een lijstmzameling worden gehou- den door de heren van het Oranje- conutc ten bate van de kinderfees- ten ter gelegenheid van het rege- nngsjubileum in September a.s. EGMOND BINNEN - Het initia ls voor een tocht van de ouden van dagen is bij alle gemeentena- ren sympathiek ontvangen en zeker met het minst bij de oudjes zelf, die, voor zover maar enigszins mo- gelijk, allemaal graag meegaan Wel oudjes, weest gerust, de tocht' gaat door. Woensdag 11 Augustus a.s. reizen we met drie voile -bussen en enige luxe wagens af. Eerst naar Schiphol, waar behalve het genot van een ouderwets „koppie leut", ook nog van iets moderns genoten kan worden Dan 'n gezellige rond- vaart door de Amsterdamse groene grachten, waarna een lekkere war- me hap ergens in de stau wel zal smaken. Opgekikkerd toeren we dan een stuk de wijde wei»eld in door 't Gooi naar Hilversum (langs studio's) en mogelijk nog een stukje langs de Vecht. Onderweg natuur- lijk uitstappen voor een bakkie troost. En danik hoor juilie al zingen „we gaan nog niet naar huis", maar.... aan alles komt 'n einde. En dat zal vrolijk zijn, want de fanfarecorpsen van Binnen en de Hoef zullen juilie met muziek ontvangen en onder het spelen van een pittige mars naar huis toe brengen Moge het een gezellige en geslaagde dag worden. EGMOND-BINNEN. Zondag- middag j.l. organiseerde de cafe- houder T. Swiart voor het eerst sedert de bevrijding alhier het heel oude volksvermaak, n.l. het kat- knuppelen, dat in verschillende de- len van ons land (o.a. Egmondr Binnen, Bakkum en Limmen), in ere wordt gehouden. Tegen half drie bonden de echte liefhebbers van deze sport uit Lim men en Egmond-Binnen de strijd aan om in onderlinge wedijver hun krachten en werpvaardigheid te meten. Met ijzeren, houten of met ijzer verzwaarde houten knuppels waarvan er sommige van beitels waren voorzien, werd op korte af- stand naar een ton geworpen, die speciaal voor dit spel was ver- vaardigd en tussen twee palen aan een stevig ijzerdraad was opgehan- gen. Het zou te ver voeren het spel tot in de puntjes te beschrijven. Maar als u weet, dat er 31 rand om vastgespijkerde tenen hoepels moesten worden afgeworpen en er twe houten katten uit bet midden van de ton moesten worden weg- geknuppeld, dat practisch eerst mo gelijk was, nadat de soliede, met ijzeren banden vervaardigde ton bij stukken en brokken kapot gebeukt was, krijgt men wel enig. idee met hoeveel kracht en kunde er gewor pen moet worden. De uitslagen luiden: Afgeworpen hoepels: Jb Bak 9- Combinatie P. Groot, Zandbergen en H. Castridim 8; G. Baltus 5; N. Zentveld 3; P. Liefting 2; P. Smit 2; J. Apeldoorn 1 en Rietveld 1 De katten werden uitgeknuppeld door Castricum en P. Smit (werper N Zentveld). Het inleggeld bedroeg f 6. ZOMERPROGKAMMA VVV SCHOORL. De WV heeft weer alles in het werk gesteld om de zo- mergasten zoveel mogelijk te doen genieten. Het volgende programma is vastgesteld: le. Elke Dinsdagmorgen wande- hng door de duinen. Aanvang 9.30 u. 2e. 22 Juli en 7 Augustus: dag- auinwandeling. Lunchpakket client te worden meegebracht Koffie wordt echter tijdens de wandeling geserveerd. Alle duinwandeiingen worden gehouden onder deskundi- ge leiding van het Staatsbosbeheer en beginnen steeds aan de voet van de Klimweg. 3e. 31 Juli: muzikale rondgang door het dorp. Aanvang 's avonds 8.30 uur, te beginnen bij de Sta- tionsweg. 4e. 14 Augustus: Verlichtings- avond in de kom van het dorp met daaraan ver'oonden een etalage-wed- strijd. Het publiek dient dan fouten in de etalages op te sporen. 5e. 21 Augustus: avond-duinwan- deling met lampions. De deelnemers moeten zelf voor een lampion zor- gen Aanvang 8 uur. 6.' Foto-wedstrijd. Tot 15 Sept. kan men foto's van Schoorl en de Schoorise duinen inzenden bij de Secretaris van de VVV, de heer P. Blankenstijn, Stationsweg C 184 .te Schoorl. Mooie prijzen zijn hiervoor beschikbaar gesteld. OPENLUCHT CONCERTEN SCHOORL. Schoorl's Gemengd Koor zal deze zomer een drietal openluchtconcerten geven in een duinpan. Het eerste concert wordt ^houden op Vrijdag 23 Juli a.s. 's avonds 8 uur in een duinpan bij de Wagenmakersweg te Groet Me dewerking zullen verleenen: Piet Dalenberg, bas en Nico Akkerman, piano. hebben duizenden Belgen de Bel- gische Onafhankelijkheidsdag ge- vierd met een bezoek aan Walche- ren; bevond zich even buiten'de pieren van Hoek van Holland een klein schip in moeilijkheden. Het was een 12 tons scheepje. Zowel opvar^iden als scheepje werden behouden door de reddingsboot ..President Jan Lets" binnengebracht; zal de heer Heilker uit Schiedam op kosten van de Ver. Naties voor een maand naar New-York gaan. Dit als prijs voor zijn opstel over de Ver. Naties; is het nieuwe handelsaccoord tus sen Nederland en Frankrijk onder- tekend; zal Z.K.H. Prins Bernhard Maan dag a.s. in Breda een aantal onder- scheidingen uitreiken aan leden van de Koopvaardij en een 90-tal mili- tairen; zullen op Zondag 12 Sept. a.s. op het vliegveld Ypenburg .en interna- tionale escadrille-wedstrijd worden gehouden; zijn de Zwitserse roeiers, die de Zwitserse vlag naar Londen bren gen, gisteravond in Nijmegen aange- komen; 1 zullen alle goud- en zilversmeden medisch worden gekeurd; is per K.L.M. een baby van twee maanden' van de Belgische Congo naar Belgie vervoerd, waar 't kind een operatic moest ondergaan; is tegen de Rotterdamse chauffeur Gr5ay, die bewaker was vgn het kamp Vught, de doodstraf geeist; passeerde gisteren de 25.000ste be- zoeker de contrfile van de Bosse tentoonstelling „De Zilveren Schelp" Aan de gisterenavond op de baan van Marcinelle gehouden sprintwed- strijden namen ook v. Vliet en Derk- sen deel, doch ditmaal zonder suc ces. Ze begonnen alle twee met hun series te verliezen, kwamen via de herkansingsrit in de halve finales, maar werden daar uitgeschakeld, v. Vliet door Gosselin en Derksen door Scherens. Het Belgische paar Bruneel De Kuysscher heeft gisteren een 3 uren-koppelwedstrijd gewonnen met 9 pnt. en 1 ronde voorsprong op Sterckxv. Steenbergen, die 13 pt. behaalden. SchulteBoeyen kwamen op de derde plaats met 5 pnt. en 1 ronde achterstand op het winnende koppel. Gisterenavond heeft de Frans- man Lesueur de in 5 manches van 20 KM verreden wedstrijd achter zware motoren gewonnen v66r de Italiaan Frosio. Onze landgenoot Pronk werd in 't eindklassement ex aequo 3/4 ge- plaatst met de Belg Goethals. Gisteren werd de 5e grote prijs van Gent verreden in 2 series en 1 finale. Middelkamp won de eerste serie (30 KM) v66r De Jaegher en Van de Kerckhove en Peeters de 2de (30 KM) v66r de Zwitser Kiibler, Carrara en Buyl. Aan de eerste serie namen 21, aan de tweede 20 en aan de finale 30 renners deel. Middel kamp won de finale, die over 40 KM ging, in 59 min. 10 sec. vo<5r Kiibler, Carrara en Buyl. Om 1.15 uur is de Olympische fakkel hedenmorgen Ancona gepas- seerd. WEER NAAR HUIS SCHOORL. Daar het m s- >.In- drapoera" met machinestoring heeft te kampen, zullen onze plaatsgeno- ten J. Berkhout en A Vegter eerst op 28 Juli weer voet op Nederland-' se bodem kunnen zetten. Beiden zijn in Augustus 1945 als oorlogs- vrijwilliger naar Indonesie vertrok ken. JUBILEUMFEESTEN TE ZUID-SCHARWOUDE Aan de burgerij van Zuid-Schar- woude wordt medegedeeld dat van- wege het plaatselijk Oranjecomit6 tegen betaling van een kleine ver- geding zal worden gezorgd voor groen, ten behoeve van gevel-, straat en tyinversiering, alsmede voor bootversiering (gondelviaart) Het groen zal na 21 Augustus a.s. worden opgehaald en is dan te ver- krijgen bij cafe Jansen en N. C. Bruin, manufacturenhandel, na 6 uur des avonds. Het is gewenst aanvragen nu reeds in tedienen om te kunnen nagaan hoeveel groen ongeveer no- dig is. Voor de gevel- en tuinversiering wordt een wedstrijd uitgeschreven met mooie prijzen. Het comity spreekt de hoop en verwachting uit dat Zuid-Scharwoude langs het ganse dorp een feestelijk aanzien zal krijgen. TENTOONSTELLING HEERHUGOWAARD ZUID »- In het patronaatsgeboqjv, Parochie H. Dionysius, werd Zondag j.l. een ten toonstelling van werkstukjes, ver- vaardigd door de leerlingen van de R.K. Meisjesschool en Kleuterscho- len en naaischool gehouden. Er was zeer veel belangstelling en er was zeer veel moois te bezien. Op lange tafels was alles keurig gerangschikt, vanaf het werk der kleuters tot en met dat. van de meisjes der hoogste klas van de lagere school. ()pk de naaischool had prachtige inzendin- gen. Onder leiding van de Eerw. Zusters jen de dames onderwijzeres- sen was hier iets goeds tot stand gebracht en we twijfelen niet of volgend jaar zal de belangstelling weer groter zijn. K.A.B. HEERHUGOWAARD. Zondag werd vanafde preekstoel in onze kerken het verzoek aan de gelovi- gen gedaan om voor een weekje bij wijze van vacantie een stadskind in het gezin op te nemen. Het bestuur der plaatselijke afde- ling van de K.A.B. hoopt, dat velen hieraan gevolg willen geven. Ook wordt er een beroep gedaan op enkele dames in onze gemeente, om loten te willen verkopen ten bat'e van Herwonnen Levenskracht. Voor deze mooie instelling moet iedereen klaar staan, maar helaas wordt er meer tijd besteed aan din gen, die minder noodzakelijk zijn. Laten we hopen, dat we gevrjjwaard blijven van de verschrikkelijke t.b.c.-ziekte en laat het ons een eer zijn iets te kunnen doen voor onze zieke medemens. De dames, die be- reid zijn om mede te werken, kun nen zich opgeven bij de secretaris F. v. Tooren, Middenweg B 90 to Heerhugowaard.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2