I Christiansen herinnert zich weinig meer van het Puttense drama 1 DWAZE ANNE Aanslag op Ned. militairen in centrum van Batavia RADIO Roemeense Katholieken gedwongen tot Orthodoxe Kerk over te gaan Rauter: Neuengamwas een „mild" kamp Climax Tien soldaten en burgers gewond Nationale motor-weg-races Houten scholen uit Finland De nieuwe wet op de eredienst Zei U iets? DE L1TURG1E VAN DE DAG Wat bent u voor een officier"? Dc bonnenlijst De dagtaak NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdag 22 Juli 1948PAG. 3 Rotterdam krijgt zijn nieuw carillon voor de Stadhuistoren. Binsdagmiddag zijn de 48 nieuwe klokken, in Aarle-Rixtel ver- vaardigd, in de tylaasstad aangekomen. Zware gevangenisstraffen voor directeuren van Rath en Doodeheefver Liberate h-der vlucht uit Sovjet-zone Lid Tweede Kamer PROGRAMMA Prov. Staten Nrd.-Holland Kindje in wasket;el verdronken CIRCUIT TE TUBBERGEN GEMODERNISEERD Dijkdoorbraak te Zaandam Hevige hagelbui doodt vogels Militaire vliegers zijn roekeloos en overmoedig Officier vrijgesproken van vervalsing Lid van de Eerste Kamer Nieuwe secretaris aan de Nuntiatuur In Breda is Dinsdagmiddag een tentoonstelling van poppen van H.K.H. Prinses-Regentes Juliana geopend ten bate van de her- bouw van de Prinses Julianaschool. Een der inzendingen op de tentoonstelling. Brood in, Engeland zonder bon Vertegenwoordigers Deel- staten naar Batavia FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN twee burgers wer^en zwaar ge wond. De handgranaat werd om tien uur 's avonds door de be- stuurder van een passerende betja (fietstaxi) geworpen en ge- richt op militairen, die in een koffiehuis zaten. Volgens een der gewonde militairen werd de handgranaat door de betjabestuur- der op een tafeltje geworpen en kwam deze daarna tot ontploffing VUf Nederlandse militairen en vtff burgers, onder wie 'n Euro- peaan, werden Dinsdagavond btj een aanslag met een handgranaat in het centrum van Batavia, in de directe omgeving van de in de directe omgeving van de in een volksbuurt gelegen Rexbips- coop gewond. Twee militairen en Gisteren heeft de economische politierechter in de zaak tegen vijf directeuren en twee personeelsle- den van (je N.V. Rath en Doode heefver uitspraak gedaan. Zij wer den ervan beschuldigd diverse de- viezenbepalingen te hebben over- treden, door grote bedragen Belgi- sche francs in Brussel uit te laten staan. die reeds lang aan de Ned. Bank hadden voldaan moeten wor- den. De volgende straffen werden uitgedeeld: F. Chr. Doodeheefver werd ver- nordeeld tot 5 maanden en een geldboete van f 100.000 subs 6 maan den en verbeurdverklaring van twee vorderlngen van resp. f 182.000 en f 31.000. H. P. Doodeheefver tot 4 maan den en f 40.000 subs. 4 maanden. J. Chr. Doodeheefver tot 3 maan den en f 20.000 subs 2 maanden. P. J. Doodeheefver tot 5 maanden en f 50.000 subs. 5 maanden. Tegen de vier gebroeders vaar- digde mr. Meihuizen bovendien conform de eis een bevel tot on- niiddellijke gevangenneming uit. Zij werden gevieren geboeid weg- geleid. De vonnissen tegen de overige vier verdachten luidden: Joh. Sprangers, chef inkoop afd. tevens belast met exportzaken, f 500 boete subs 2 maanden. H. Munnik, accountant der firma 2 x f 1000 boete subs 2 4 maand rechtenis. P. Ouwehand, adm. directeur der firma f 10.000 boete subs 2 maanden Th. A. Brink, personeelslid, vrij- gesproken. Deze vonnissen zullen ingevolge de uitspraak gepubliceerd worden in de vakpers. alsmede in drie Ne derlandse dagbladen. v De veroordeelden hebben een termijn van 14 dagen om hoger be- roep aan te tekenen. Alfcms Gaertner, president vande Thuringse centrale bank en candi- daat voor het voorzitterschap van de liberaal-democratische partij in de Sovjetzone, is naar de westelijke zones van Duitsland gevlucht, „om nooit weer in de Sovjetzone terug te keren", aldus heeft Karl Schwen nike, leader der afdeling Berlijn van deze partij, medegedeeld. Als reden voor zijn vlucht gaf Schwennicke op, dat ..onafhankelij- ke politieke activiteit in de Sovjet- russische bezettingszone niet langer mogelijk is". Minister Lieftinck (PvdA.) te Rotterdam heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aan- vaard. In zijn plaats is thans be- noemd verklaard de heer H. J van den Born te Amsterdam, welke ook zitting had in de aftredende Tweede Kamer. VRIJDAG 23 JULI HILVERSUM I: 7.30 Gram, mu- ziek; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Pianowerken van Mo zart en Liszt; 9.35 Schoolradio; 10 20 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Liederen van Grieg en Tschaikowsky; 12.03 Pianorecital; 12.33 Lunchconcert; 13,00 Kath. nieuws; 13,50 Van man tot man; 14.00 Faust-opera; 15.15 Bekende orkestwerken; 16.20 Me- lodieen uit oude films; 17.15 Piano- duetten; 18.00 Vaudeville-orkest; 18.30 Nederl. Strijdkrachten; 19.45 Europese federalisten; 20.05 Piano; 20 12 Residentieorkest; 22.00 Klank beeld; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.15 Gram, muziek! HILVERSUM II; 7.15 Muziek bij het ontbijt;; 8.18 Operette program- ma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram, muziek; 9.35 Ravel-pro- gramma; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Schotse melodieen: 10.45 Mozart en Beethoven; 11.15 Voordracht; 11.3Q Licht orkestconcert; 12.00 Gram, platen; J2.33 Sportagenda; 12.38 Cinema-orgel; 13.45 Gram, platen; 14.20 De 'Kwintetspelers; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 16.00 The Rambler^; 16.30 Vacantietijd; 17,20 Wij en de muziek; 18,40 Kwartet Jan Corduwener; 20,05 Liederen van Ned. componisten; 21,00 Men vraagt en wij draaien; 21,50 Op vleug'len van muziek; 22 00 Buiten- lands weekoverzicht; 22,15 Swing and Sweet; 23,15 Symphonisch Vrijdagavond concert Door de eerste verbijstering en in de grote verkeersdrukte in deze stadswijk wist de dader te ontko- men. Militairen en militaire politie hlelden een razzia onder personen die zich in de nabijheid bevonden. 32 personen werden gearresteerd. Bij huiszoeking werden op aanwij- zing van een der arrestanten twee handgranaten gevonden. Mills 36 met detonator, welke van hetzelfde fabrikaat bleken als de bij de aan slag gebruikte. Het vermoeden be- staat, aldus deelde de politie aan Aneta mede. dat deze afkomstig zijn van een grotere partij, waar- naar thans een onderzoek wordt ingesteld. De politie verklaarde nog dat zij er reeds op voorbereid was, dat er iets zou gebeuren, deswege had zij voorzorgsmaatregelen ge- nomen. De zekerheid bestaat, dat het hier activiteit van een geor^ ganiseerde bende betreft en niet een op zlchzelf staande aanslag. Hedenmorgen bekende een van de 32 ^-restanten. dat hij de aan slag met de handgranaat had ge- pleegd. De politie heeft de naam van de dader nog niet bekend ge- maakt. Bij K. B. is de commissaris in de prcwincie Noordholland machtiging verleend de Staten dier provincie op 2 September 1948 in buitenge- wone zitting bijeen te roepen, Toen mevr. Bor te Bussum gister- morgen werkzaamheden moest ver- richten op de bovenverdieping van haar woning, had zij veiligheidshal- ve haar 2-jarig dochtertje naar grootmoeder aan de overkant ge- brach^ In een onbewaakt ogenblik is het meisje naar de ouderlijke woning teruggekeerd en gaan spelen bij een wasketel met chloorwater. Het kind je is in de ketel gevallen en door verdrinking om het leven gekomen. Op Zaterdag 14 Augustus a.s. worden op het circuit van Tub- bergen de nationale motorwegra- ces gehouden om het kamploen- schap van Nederland en het zil- veren paard van Twenthe. Het circuit van Tubbergen, dat gevormd wordt door de pl.m. If) km. lange wegendriehoek Albergen TubbergenFleringep, in het hart van Twenthe, is over de gehele lengte nog verbeterd en verkeert thans in een uitstekende conditie. Er zijn hoge_ snelheden mogelijk en het bochtenverloop stelt zware eisen aan de rijtechniek van de renners. Na de tragische gebeurtenissep in Assen en mede met het oog op het rijden van supersnelle fabrieksra- cers, waarover verschillende Ne derlandse cracks thans be§phikken, is besloten het wegdek bij de start- plants bij Albergen nog aanzienlijk te verbreden, hetgeen over een lengte van meer dan 180 meter is geschied. Ook de luchtbrug aldaar heeft plaats moeten maken voor een constructie van zeer grote span- breedte over de baan en alle voor zorgsmaatregelen zijn getroffen om de massastarts zo veilig mogelijk te doen geschieden. De sportcommissie van de KNMV heeft de baan dezer dagen goedge- keurd. De outillage op het middenterrein bij de startplaats Albergen wordt aanmerkelijk uitgebreid, er zullen ten behoeve van de renners o.m. speciale servicewagens komen, waar experts hun tevens voorzover no- dig adviezen kunnen geven en be- hulpzaam zullen zijn. Speciale aandacht is dit jaar ge- schonken aan de Fleringer s-boch- ten, waar evenals op andere plaat- sen langs het circuit het aantal zit- en staanplaatsen voor de bezoekers aanzienlijk is uitgebreid. Bij de Fleringerbochten zal aan de kant van het middenterrein een grote tribune verrijzen, welke via een luchtbrug over de baan te berei- ken is. Door de Departementen van On- derwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Wederopbouw en Volkshuis- vesting worden met gemeenten en schoolbesturen onderhandeiingen gevoerd over de plaatsing van een vijftigtal houten scholen, die uit Finland zullen worden ingevoerd. Deze scholen zullen vijf tot acht lo^alen bevatten. Met inbegrip van de gasverwarmingsinstallatie komen de kosten op ongeveer f 15.000 per lokaal. De scholen zullen ook ter beschikking kunnen worden gesteld van gemeenten, welke geen plaats op de urgentielijst 1948 hebben ver- kregen, met dien verstande echter, dat zij tenminste een maand voor de aankomst bouwrijpe grond voor de plaatsing beschikbaar heboen. Het betreft hier scholen, die in definieve houtbouw worden gecon- strueerd en aan alle eisen voldoen en waarvan de levensduur zekcr op vijftig jaar kan worden gesteld. Men is bezig bagger uit de oude zeehaven te spuien op het bospiant- terrein achter de Heyermansstraat te Zaandam De Oostelijke dijk .van dit opspuitingsterrein is Dinsdag avond over een breedte van 50 me ter bezweken. De bagger vloeide in het achter het terrein liggende vaarwater, de Gouw, en overstroom- de zelfs een deel van het weiland aan de overzijde. De schade wordt op enige tienduizenden guldens ge- raamd. i i Roemenie telt ongeveer 3.000.000 katholieken, waarvan 1.750.000 tot de Roemeense en 1.250.000 tot de Latijnse ritus behoren. Dezelfd'e kringen zijn van mening dat de nieuwe wet van kracht zal worden na afloop van het Pan- Orthodoxe Congres te Moskou, dat op het ogenblik gehouden wordt op initiatief van de Russisch Ortho doxe Kerk en waaraan ook een de- legatie van de Roemeense Ortho doxe Kerk deelneemt, met Patriarch Justinian aan het hoofd. Naar men weet, kondigde de Patriarch in een rede te Moskou aan, dat er krach- tige maatregelen genomen zouden worden, om „de bevolking van Transsylvanie tot de Orthodoxe Moederkerk te doen terugkeren." Roemeense dagbladen drukken hun voile vertrouwen uit, dat de Roemenen van de Oosterse ritus (de katholieken) zich tot de Orthodoxy Kerk zujlen „bekeren" en wijzen op de ..terugkeer" van de Roetheense katholieken in de geannexeerde gebieden van de USSR in 1946, waarbij de vraag gesteld wordt: „Zal ons volk ook deze vreugde kennen?" Hierbij dient opgemerkt te wor den, dat het Vaticaan deze over- gang tot de Orthodoxe Kerk be- stempelde met „gedwongen bekerin- gen" die onwettig zijn. De Roethe- nen vormen de grootste groep van de Oosterse ritus. De Byzanthijnse Gistermiddag ontlastte zich boven Enter (O) een hevige slagregen, welke later overging in een hagel bui tVaarvan de korrels zo groot waren als duiveneieren. Vele ge- wassen hebben zeer geleden, vooral de haver. Ook de aardappelen brachten het er minder goed af, terwijl tuingewassen als bonen gro- tendeels vernield zijm Hoe hevig de hagelbui was be- wijst wel het feit, dat verschillende kleine vogels na de bui dood ge vonden werden. Roemenen komen op de tweede plaats. De bladen zouden echter die mas- sa-bekering wensen te zien op 7 Oc tober, datum van de verjaardag van de Akte*van Hereniging van Blaj, Transsylvanie, in 1697, waardoor de Byzantijnse Roemenen in dc schoot der Rooms Katholieke Kerk werden opgenomen. In de katholieke kerkelijke krin gen vrqest men, dat er druk zal worden uitgeoefend op de gelovigen, zich aan te sluiten bij de Orthodoxie en zo er al geen rechtstreekse actie tegen de Kerk en haar instellingen ondernomen wordt, zullen degenen die weigeren. beschouwd worden als ..onvriendschappelijk tegenover de Rqpmeense Volksrepubliek" en daarnaar behandeld worden. De commissie, belast met het on derzoek naar de oorzaken van de ongevallen met militaire vliegtui- gen, heeft rapport uitgebracht, waar- in zij .tot de conclusie komt, dat de ongevallen bij Katwijk aan Zee (25 Maart), Sterksel (12 April) en St. Niklaas (3 Mei) hun oorzaak von- den in het overtreden van vlieg- orders, en dat de eerste twee duiden op roekeloosheid, het laatste meer op overmoed. Het ongeval bij Nien- borg (9 April) staat op zichzelf en is te wijten aan een samenloop van omstandigheden, waarbij van roe keloosheid noch van overtreding der voorschriften sprake is. De drie ongevallen waartussen oorzakelijk verband bestaat, wijzen volgens de commissie op het voort- bestaan van een oorlogsmentaliteit, waardoor de neiging aanwezig is lichtvaardig van veiligheidsorders af te wijken. De commissie meent, dat nog ster- ker dan tot dusver instructeurs en hogere chefs doordrongen dienen te worden van de noodzakelijkheid de mentaliteit van leerlingen en jonge vliegers te verbeteren, teneinde het verantwoordelijkheidsgevoel te ver- sterken, terwijl verder een strenge vliegdiscipline gehandhaafd dient te worden, alsmede een straffe propa ganda voor veilig vliegen. Het voedselprobleem nadert zijn oplossing. Londense studen- ten gaan vijf dagen op zes voed- seltabletten per dag leven. Dag en nacht, staat er in de krant. Maar wij eten's nachts al nooit. En aangezien studenten gewoon zijn, van de njacht een dag te maken, is zes per dag nog rijke- lijk veel! Het ergste is, dat de heren ook niet mogen drinken, maar ook daarin voorzien de ta- bletten, want ze gaan het gevoel van dorst tegen. Dat wordt dus, als 't experiment lukt, een hele ommekeer in de studenten- wereld, met als gevc^g droog- gelegde lustrumfeesten en dies- meringen en droge Varsity's. Wij nemen d'r nog eentje, zeg- gen ze straks op de soos, en dan pikken ze bedachtzaam een pil- letje uit een doosje. Eten en drinken tegelijk. Een prachtig wetenschapyflijk element, dat nieuwe onrust teweeg brengt in de kringen der distributie- ambtenavpn en nieuwe zakelijk- heid betekent in de wereld der atoomsplitsing. Maar de roman- tiek gaat er weer een beetje verder af De eerste Untenant der L.S.K., F. H. uit Utrecht is door de krijgsraad te veide vrijgesproken van de be- schuidiging van het vervalsen of verduisteren van cheques, die toe- behoord hadden aan gevallen stnjd- makkers Dit zou geschied zijn in de jaren 1944/45 te Londen. De auditeurmilitair is tegen dit vrijsprekehd vonnis in beroep ge- gaan bij het Hoog Militair Ge- rechtshof. De heer A. W Biewenga (A.R.) te Garsthuizen, heeft zijn benoe ming tot lid der Eerste Kamer niet aanvaard. In zijn plaats is thans benoemd verklaard de heer J. Tjal- ma te Hoogeveen. Z H. de Paus heeft gistermorgen Mgr. Pietro Pavani ontvangen, die benoemd is tot secretaris aan de Apostolische Nuntiatuur in 's Gra- venhage. Nader vernemen wij, dat Mgr. Pietro Pavani zijn nieuwe functie in September zal aanvaarden. Mgr. O. Rossi, de tegenwoordige auditeur blijft voorlopig aan dg Nuntiatuur in 's Gravenhage verbonden. St. Maria Magdalena. Maria van Magdalena werd door Christus van een zware bezetenheid genezen, bleef sindsdien door zijn genade beheerst. Sinds Leo de Grote (Ve eeuw) steeds meer verwarring tus- sen 1. Maria Magdalena, 2. Maria van Bethanie (zuster van Lazarus) en 3 de grote zondares uit het Evarigelie van Lucas. Alle voorstel- lingen in de kunst ten spijt was Maria Magdalena niet de bekende zondares. Het tweede punt van de tenlaste- legging in het proces van Christian sen, waarmee gisteren voor het Bijz. Gerechtshof te Arnhem een begin werd gemaakt, betrof een repre- saillemaatregel na het doodschieten van een Duitse soldaat (een z.g. Sanitaeter) op 30 Januari 1943. Twee dagen later werden tien krijgsge- vangenen gefusilieerd. Deze maat- regel was gebaseerd op het bevel van het Duitse oppercommando, dat voor elk lid van de „Wehrmacht", dat werd doodgeschoten, tien bur gers moesten worden terechtgesteld. Rauter,- hierover gehoord, schuift niet alle schuld direct op Christian sen, doch verdedigt met klem het recht om represaillemaatregelen te nemen. In dit verband wijst hij op gelijkluidende bepalingen in de Britse en Amerikaanse militaire strafrechten en vraagt onomwonden of het Hof wel beseft in welke moeilijke toestand de Duitse officier zich gedurende de oorlog bevond. De volgende getuige a charge, de vroeger zo gevreesde SD-chef W. Lages, beantwoordt met zachte, bij- na onverstaanbare stem de vragen van de president. Zijn mening is, dat het doodschieten van 10 gijze- laars te Haarlem een aangelegen- heid van de Wehrmacht is geweest. Overigens is hij bijna alles verge- ten. Fluisterend, haast verontschul- digend, gaat zijn stem door de recht- zaal. Ook Christiansen herinnert zich van dit geval maar weinig. Hij heeft er iets van gehoord, maar hij is vrijwel overal buiten gelaten. Het is zijn staf, die de maatregelen heeft genomen. Het bevel tot represaille maatregelen was afkomstig van het OKW. Hij is veel vergeten en de tails herinnert hij zich ook niet meer. Als derde punt van de dagvaar- ding, kwam na de pauze de zaak- Putten aan de orde. Als eerste ge tuige verscheen de man, wiens naam onafscheidelijk met de Puttense ranjp is verbonden, oberst Fullriede. Hij verklaarde, dat hij de opdracht voor de represaillemaatregelen met grote tegenzin en sleghts ten dele had uitgevoerd. Von Wuhlisch had bevel gegeven, maar 6f hij of Chris tiansen het bevel had ondertekend, wist Fullriede niet meer. Persoon- lijk contact met Christiansen had hij nimmer gehad, wel had hij hiernaar gijstreefd. Uit fragnienten, voorge- lezen uit het bekende dagboek van Fullriede, blijkt, hoe deze wehr- machtsofficier over de opdracht dacht. Otten, de gewezen opperluitenant van de staatspolitie, vertelde hierna over de ramp van Putten talrijke bijzonderheden. Rauter nam hierna de gelegen- heid te baat om, als getuige over Putten gehoord, zijn verantwoorde- lijkheid ter zake zover mogelijk van zich af te schuiven. De Wehrmacht zou in deze volstrekt zelfstandig hebben gehandeld, wel had hij (Rauter) zich bemoeid met het lot van de gevangen genomen Rjutte- naren. Hij was er voor, dat zij voor de arbeitseinsatz in Duitsland bij de Nederlandse grens zouden worden tewerk gesteld. Maar de Wehrmacht, incasu von Wuhlisch, vond dit een te geringe straf en sprak zich uit voor Neuengamme, dat overigens volgens Rauter een „mild" kamp zou zijn. De procureur-fiscaal: „Zo mild, dat van de 400 mensen er 300 niet terugkeerden". Volgens Rauter was de tragische afloop van het drama- Putten volkomen aan von Wuhlisch te wijten, wat echter in tegenspraak is met de inhoud van een rapport, dat Rauter eens aan Himmler zond en waarin hij von Wuhlisch afschil- derde als een ..zachtaardige laf- aard", een „salonmens", die te pas en te onpas met het landoorlogs- reglement kwam aandragen. Rau ter zeide nog. dat toen hij hoorde dat Putten met de grond gelijk zou worden gemaakt, zou hebben voor- gesteld slechts tien of twintig hui- zen te verbranden. Rauter ontkende tenslotte zo hef- tig i.ets met de essentiele oorzaken van de ramp-Putten te maken te hebben, dat de procureur-fiscaal hem toevoegde; „U staat hier niet als verdaphte". De geest van von Wuhlisch kwam steeds de gang van zaken beinvloe- den wanneer schriftelijke getuigen- verklaringen van wijlen deze gene- raal werden voorgelezen. Zo ver klaarde hij ergens, dat Christiansen na ontvangst van het bericht over de aanslag bij Putten had gezegd; „Das ganze .nest soil angestochen wdrden, und die manner gegen die wand gestellt". Hij zou echter de volgende dag kalmer over de zaak hebben gesproken. Tenslotte werd Christiansen ovej dit derde punt gehoord. Hij beves- tigde de verklaring van von Wuh lisch aangaande deze actie, die zijn instemming had, maar van het be vel zelf herinnerde hij zich vrijwel niets meer, al zeide hij er van over- tuigd te zijn. dat de procedure een normaal verloop heeft gehad. Er waren twee scherp gescheiden zaken. aldus Christiansen, de re- presaille-maatregelen en de Ar beitseinsatz van de mannelijke be volking. Breedvoerig weidde Chris tiansen utt over de tot standko- ming van het fatale bevel. Hij zei de niets van concentijatiekampen in Duitsland te weten, niets van Neu engamme en niets van het verdere lot van de Puttenaren. Hij ontkent iedere verantwoordeli.ikheid voor Putten, in ieder geval voor de weg- voering van de Puttenaren en hij heeft slechts een twintigtal huizen laten afbranden. Dat is alles, aldus Christiansen. ..Wat bent u toch voor een of ficier?" vroeg op een gegeven mo ment de raadsheer prof. dr. van Eck, ..wanneer u zelfs de belang- rijkste berichten of bevelen niet kent of daar buiten gehouden wordt?" ..Daarop kan ik geen ant- woord geven". zeide Christian vn. „Het zwaartepunt lag bij de staf" verklaart Rauter op een vraag van de president, -hoe of het mogelijk is. dat Christiansen buiten alle be- langriike zaken kon worden ge houden. Een lid van de Wim-groep. hier na gehoord, die door het Kriegs- gericht ter dood veroordeeld was, verklaarde. dat hij en 48 medele- den dezer groep het leven zouden hebben te danken aan het ingrijpen van Christiansen. De zaak werd verdaagd tot vanmorgen half tien. De broodrantsoenering zal in En gland met ingang van Zondag 25 Juli a.s. worden afgeschaft, zo heeft de minister van voedselvoorziening in het Lagerbuis verklaard. De broodrantsoenering zal wor den vervangen door een controle- systeem van de omvang van de le vering van bloem van de maalde- rijen aan de bakkerijen, zodat het verbruik op ongeveer dezelfde mate als gedurende het afgelopen jaar zal \%orden gehouden. BATAVIA, 21 Juli (Aneta) De staatshoofden en premiers van fe derate gebiedsdelen, die in Ban doeng confereerden over de staat- kundige hervqj-mingen in Indonesie, zullen, voor zover zij thans niet op Java zijij, wederom naar Java ko men om-Maandag te Batavia be- sprekingen te voeren met leden van de voorlopige federale regering. In deze bijeenkomst zal de beteke- nis van de verschillende punten van de resolutie van Bandoeng worden besproken. •S-GRAVENHAGE, 21 Juli. Voor het tijdvak van 25 Juli t.Tn. 7 Augustus 1948 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: 0472 Bnood 800 gram brood (geldig t.m. 31 Juli a.s.) 0482 Brood 200 gram brood (geldig t.m. 31 Juli a.s.) 049 Brood 400 gram brood (geldig t.m. 31 Juli a.s.) AUe Bonkaarten 808: 054 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak Tabaks- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808 79, 83 Tabak 2 rants, cigaretten of kerftabak Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Juli worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. c HET WERELD- GEBEUREN is niemand te zwaar met Mijnbardtjes. Zij nemen moeheid enJoomheid_we^. De laatste berichten uit Washing ton over de houding, die de Ameri kaanse regering zal aannemen in de Beriijnse kwestie, klinken ongetwij- feld paradoxaal. Het State Depart ment" wil een vreedzame oplossing door geweld van de zijde der Sov- jet-Unie met gev)eld te beantwoor- deri. Zoals reeds zo vaak is betoogd kan krachtige taal alleen nog een conflict voorkomen De Russen immers zijn zover met hun „intimi- datie-politiek" gegaan, dat er van een terugkomen op genomen beslis- singen zonder meer weinig sprake kan zijn. Stalin moet door de vast- beradenheid van Amerika, aan wie de Westerse Uni£ als resultaat van de Haagse bijeenkomst de ieiding overlaat, overtuigd worden, dat weigeren om de blokkade in Ber lijn op te heffen, zonder meer oor log betekent. Dfe propaganda-stunt van het Kremlin om de ravitaille- ring van g e h e e 1 Berlijn op zich te nemen is voor tweeerlm uitleg vatbaar. Of Stalin wil tracnten de Beriijnse bevolking voor ziclf in te nemen of hij wil de Westerse geal- lieerden het motief ontnemen van hun eis tot opheffing der blokkade. Dit laatste zou erop wijzen, dat Stalin wel bereid is de Westerse mo- gendheden in Berlijn te dui den, doch zon der verbindingsweg met de Weste lijke zones van Duitsland, waardoor de positie dusdanig geispleerd is, dat van een strategisch belang in een eventueel conflict niet meer gesproken kan worden. Inmiddels houdt Amerika de deur voor vreedzame besprekingen met de Sowjet-Unie wijd open. Zal Sta lin van deze openstaande deur no- titie nemen? Als hij niet in de fou- ten van Hiti.er wil vervailen, zal hij de Amerikaanse maatregelen, die de vastberadenheid van Washington kracht bij zetten, niet kunnen ne- geren. Deze zyn immers te duide- "lijk om te worden misverstaan. Ruim negen en half millioen dienst- piichtigen worden in Amerika in- geschreven; de Amerikaanse lucht- mqjjjit in Europa wordt verdubbeld; militaire uitrustingen woolen naar Europa verscheept; Clay is voor be sprekingen naar Washington ont- boden en Amerika zal deelnemen aan het defensieplan van de Euro pese Unie. Wie kan dergelijke maatregelen anders uitleggen dan als voorbereidingen op een drei- gend conflict? Niemand, ook Stalin met! Zeker niet, nu we de laatste weken door een kier van het IJze- ren Gordijn hebben kunnen gluren en hebben kunnen constateren, dat de z.g. communistische solidariteit op de Balkan schijn en de z.g. bin- nenlandse welvaart in Rusland be- driegelijk is. Ondanks het besluit van de Wes terse Unie om de onafhankelijkheid van West-Europa eensgezind te ver- dedigen is het nu duidelijker dan ooit, dat de wereldvrede slechts afhangt van de twee grote opponen- ten: de Ver. Staten en de Sovjet- Unie, die op het ogenblik elkaars krachten meten. De climax in' de internationale toestand is ongetwijfeld bereikt. Het woord is aan Stalin. Dat hij beseffe. dat zijn woord niet het laatste is. Sic transit 34. Door de verklaringen van Arthur was haar schuld meer dan duidelijk gebleken. Ook al werd er geen rechtsvervolging tegen haar inge steld, dan zou ze toch nimmer meer met opgericht hoofd door Damme- ville kunnen gaan. Ze zou haar zaak moeten verkopen en voorgoed uit de stad verdwijnen. Anne trof George aan in zijn kleine zitkamer. Hij was van zijn ongeval bij de brand hersteld, maar had niet met haar naar de rechts- zitting gewild. Toen ze binnenkwam glimlachte hij, maar toch stond zijn gelaat bezorgd. „En?" vroeg hij. „Hij zal voor de jury moeten ver- verschijnen. Iemand vertelde me, dat hij vast en zeker drie jaar dwangarbeid krijgt". George stopte zijn pijp, zonder haar aan te zien. Ze keek naar zijn gebruinde handen en vroeg zich af, hoe het kwam, dat ze niet de min- ste vbldoening van haar overwin- ning genoot. Ze had de Prit&res overwonnen. Ze moest zich toch eigenlijk bui- tengewoon opgetogen gevoelen! „Ik veronderstel, dat je nu tevre- den bent", zei hij bedaard, terwijl hij een lucifer aanstreek en die bo ven zijn pijp hield. „Ik heb.... ik heb gewonnen!" zei ze en trachtte, het juichend te zeggqn. „Als de politie mevrouw Pritere al niet arresteert, dan zal ze toch nooit meer in staat zijn, met opgeheven hoofd door Dammeville te gaan. Vanmorgen waren alle ra- men voor haar winkel gesloten. Ik denk niet, dat ze ooit weer de gor- dijnen zal ophalen. Dat zal niet ge beuren, zolang zij aan het hoofd van die zaak staat!" Ze zag, hoe hij rustig aan zijn pijp bleef zitten trekken. „George, wat moedig van je, in dat brandende gebouw te gaan om Motton te redden!" zei ze zachtjes. Hij schudde het hoofd. „Ik heb niets anders gedaan. dan wat iedereen gedaan zou hebben. Als ik Motton rustig had laten .vluchten, had ik hem een grotere dienst bewezen. Nu heb ik niet an ders gedaan."dan hem opjagen naar het gevaarlijkste plekje van het ge hele gebouw. Geen wonder, dat hij me aanviel!" Ze aarzelde even, voordat ze er iets op zei. Hij keek haar vragend aan. „George", zei ze ten slotte. ..Ik zou je graag nog een gunst vragen. Heus, het zal de laatste zijn". „En wat is dat?" „Als de zaak van Pritfere te koop wordt aangeboden.zou jij die dan willen kopen? Het zou, daar ben ik zeker van, een meer dan uitste kende geldbelegging voor je zijn." „Is dat soms ook een onderdeel van je wraak?" vroeg hij. „Wil je mevr. Pritere nog dLeper vernede- ren, door het hoofd •flan haar zaak te worden?" Anne werd vuurrood. „Dat was helemaal mijn bedoe- ling niet!" verv^erde ze zich. „Ik vroeg het alleen maar, omdat ik het als mijn schuld voel, dat zo veel mensen nu door de brand van mijn winkel werkloos geworden zijn. Ik wil met de nieuwe firma niets te maken hebben. Maar ik zou graag zien, dat mijnheer Morier de zaak voor jou ging drijven en dat het gehele personeel van de twee wih- kels weer in goede harmonie aan het werk kon gaan." George's blik werd zachter. Hij stond op en kwam naast haar zit ten. „Dat lijkt meer op Anne, zoals ik haar vroeger gekend heb." zei hij zacht. „Vergeef het me, dat ik daar net zo over je gedaeht heb." „Na al wat er voorgevallen is, was dat anders heel gewoon!" Hij vatte haar bij de hand. v „Zeg 'ns, Anne, als je in de nieu we zaak van Pritere geen belang stelt, wat ben je dan van plan te gaan doen?" Ze keek hem' recht in de ogen. „Zul je de zaak dus kopen, als die in veiling komt?" ..Natuurlijk!" Een grote dankbaarheid straalde uit haar ogen. ..Dan kan ik tevreden heengaan." zei ze. ..Ik ben niet van plan, in Dammeville te blijven. Nu Ik een- maal mijn wraak heb gehad, smaakt die me niet zo zoet, als ik verwacht had. Je hebt gelijk gehad met me te minachten. Ik wil er gens heen gaan, waar ik mezelf weer kan worden." „En je vaderje stiefmoeder?" „Die blij\jen hieren ik zal hen, zoveel ik kan, steunen," zei ze. Hij drukte haar de hand. „Anne, je weet, dat ik je liefheb Ik heb je altijd liefgehad.en zal je blijven liefhebbenaltijd. Zou je, nu al die narigheden voorbij zijn, heus niet met me kunnen trou- wen? Beschouw 't desnoods als 'n levenspositie. Misschien zou je in een andere stad geen betere positie kunnen krijgen." Haar ogen vulden zich met tra- nen. „Je bent veel te goed voor me, George! Maar vergeet je op het ogenblik niet, dat je eens.... toen ik je voorstelde, met me te trou- wen gezegd heb, dat „Dat ik weigerde je aan te ne men als een soort betaling voor wat ik voor je gedaan had? Neen. dat ben ik niet vergeten, maar ik heb je lief, Anne en ik geloof, dat nu die grote haat uit je hart is weggestorven er kans bestaat. dat je mettertijd harteli.iker over me kunt gaan denken. Als je me de ge.legenheid slechts wilt geven. je te dienen...." Ze keek hem in zijn vriendelijke ogen, zag hoeveel liefde daaruit sprak en wist, dat ze zich in een veilige haven zou bevinden. Ze voelde zich doodop na de zenuw- slopende spanning en opwinding der laatste weken. Nu werd haar rust aangeboden door iemand, die hartelijk en goed voor haar zou zijn (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3