Wij kunnen een antwoordvinden dat niet „oorlog" zal betekenen II Installatie Raad van Tucht Vo or Alkmaar en omgeving All een onverstandig optreden zou hiertoe kunnen leiden Batavia over het afbreken der politieke onderhandelingen Ruim 400.000 Russische militairen in Sovjet-zone voor Nederlandse journalisten Toch v/eer Beel! Clay acht Berlijnse kwestie op te lossen Houding Duitse volk geprezen Nieuwe opdracht voor dr. Beel Radio Vaticaan huldigt Koningin v.. Weinig verandering in feitelijke toestand Dewey sprak met Eisenhower Chef der Sovjet-strijdkrachten te Berlijn Feiten van vandaag Oldenbarneveldt en Grote Beer Twee zusjes onder vrachtwagen Prof, van Hamel over de taak van de pers Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. ZATERDAG 24 JUL1 1943 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11320 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank GENERAAL CLAY, de Amerikaanse gouverneur in Duitsland, heelt gisteren tijdens een vergadering met enkele leden van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de situatie te Berlijn zo is, dat zij door onverstandig optreden tot een oorlog zou kunnen leiden. Wij kunnen echter een antwoord vinden, dat niet ,,oorlog" zal betekenen. H.K.H. de Regentes heeft dr. L. J. M. Beel ontheven van zijn vorige opdracht en hem thans opdracht verleend tot het vormen van een kabinet. VATICAANSTAD, 23 Juli (A.F.P.) - Ter gelegenheid van het aanstaand aftre- den van JLM. Koningin Wilhelmina heeft Radio- Vaticaan hulde gebracht aan de landsvrouwe, die steeds een sympathieke houding tegenover het Katholicisme heeft aan genomen. Te Pamekasan werd in tegenwoordigheid van o.a. de Recomba van Oost-Java, dr. Ch. O. v. d. Plas, en de Resident ter beschik- king Hunger de Madoera Raad ge'installeerd. De regent van Pa mekasan leest het besluit voor in het Indonesisch. Generaal de Gaulle op de sprekerstribune van een van de vele vergaderingen, welke hij de laatste tijd toegesproken heeft. •Hi W**rrr. I In het Juliana Kinderziekenhuis te Den Haag wordt een nieuw systeem Amerikaanse couveuse gebruikt. De babies komen met uit de couveuse: de verpleegsters helpen de kinderen door de handen door met plastic dichtgehouden openmgen te steken. Zodra zij haar handen terugtrekken, sluiten de openmgen De arote voordelen zijn directe toevoer van verwarmde buitenlucht en zo gering mogelijk contact met de verpleegster en andere pa- tientjes. Het Juliana Kinderziekenhuis heeft deze couveuses ten geschenke gekregen van de Amerikaanse marine-attache te Den Haag, Captain Parke H. Brady. Oud-kanonnier wilde UNO-gebouw bombarderen Rusfand komt Bulgarije tegemoet Meer reizigersverkeer naar Frankrijk lerland niet bij de Westelijke Unie Jamboree te Luxemburg Drie gesneuvelden in Indonesie Op weg naar't Vaderland Een der meisjes gedood REORGANISATIE BRITS OPPERBEVEL in het Midden-Oosten Arbeiders leggen de laatste hand aan de geweldige Olym- pische toorts, die tijdens de aanstaande Olympische Spelen in Londen zal branden in het Wembley Stadion. Op de ach- tergrond ziet men de sintelbaan die nu bijna gereed is. Springstoffen gevonden te Genua Deviezen voor Nod. touristen naar Belgie Ballon vliegt tegen een schouwburg Nieuuu i No ordhollands DAT IS TOCH NOG een verras- sing: H. K. H. de Prinses-Regen- tes heeft gisteravond wederom aan dr Beel een nieuwe opdracht gege- ven. Zij luidt thans: vorming van een kabinet. Zonder meer. Pariementair ol extra-parlementair, met veel ox weinig vertrouwen maar natuur- iijk met voldoende van de Twee- de Kamer. Dr. Beel heeft de handen vrij_ Hij behoeft zich niet blind te staren op ailerlei mogelijkheden en specuia- ties en fiiosoXische spitsvondigheden binnen een te enge op dracht en Xuj kan de „auguren" die zich overigens wel weer met onbetuigd zullen laten links (en recntsl iaten liggen. Deze beslissing van de Regentes is min oi meer verrassend. In som- mige kringeh met name bij de anii-revoiutionairen, hoopte men op een opdracht tot vorming van een extra-pariementair kabinet, bijv. door president van Schaik, die in het bijzonder door „Trouw" reeds met ioto en al ais nieuwe forma- teur werd aanbevoien. Maar met de mededeimg, dat zulk een kabinet ook steun zou kunnen krijgen uit de A.R.-kring, lag het er wel erg dik op, dat de wens hier de vader van de gedachte was. Deze vlreger gaat niet op. Dr. Beel is nu de nieuwe formafeur weer, met een opdracht die hem alle ruimte en de handen vrijlaat. Het verrassende zij'm ook daar- in, dat bij de ontwikkeling van de Xormatie-procedure verschiiiende gebruikeiyke iasen blijkbaar zijn overgeslagen. Wij wezen er gisteren reeds op, dat in de kring van de P.v.d.A. zelf werd verondersteld, dat de theore- tisch aangewezen weg nl. op dracht aan een figuur van de P.v.d.A. niet zou worden gevolgd, om tijdverlies te voorkomen, (Jaar als vaststaand kon worden aangeno- men, dat een dergelijke opdracht toch geen succes zou hebben, Dit succes werd ook zeer twijfel- achtig geacht voor een opdracht aan een andere formateur, die de taak zou krijgen, een extra-parle mentair kabinet te maken. De gang van zaken toont blijk baar aan, dat men daarvan geen resuitaat verwachtte, en derhaive ook hier slechts tijdverlies te vre- zen zou zijn. Als vaststaand mag wel worden aangenomen, tiat de versneHing in <de procedure betekent, dat de Re" gentes een spoedige opiossing van de kabinetscrisis gewenst acht, en deze is ook inderdaad dringend ge wenst. nieuwe startbaan op Tempelhof en nieuwe luchthavens te Spandau #an- legden. Na de'vergadering ging Clay naar Truman voor een verder onderhoud betreffende de blokkade van Berlijn. Voor de bijeenkomst der com- missieleden zeide Eaton, de voorz. der commissie, „met enige interes- se" een bericht te hebben gelczen, dat de Sowjet-russen aangeboden hebben de blokkade op te heffen, indien de Sowjet-russen vrije toe- gang tot de Amerikaanse zone kregen. Volgens het bericht had Sokolofsky gezegd, dat de Sowjet- russen de blokkade zouden ophef- fen, als de Westelijke mogendhe- den ophielden speciale passen te eisen voor Russen, die naar Wes telijke zones willen. Aan de politieke toestand kan in het algemeen nieuwe spanning met worden ontzegd. internationaai zijn er ailerlei onzekerheden, de ont wikkeling van de toestand in In donesia is bijzonder in de laatste dagen geeigend om druk uit te oeXenen, en de binnenlandse toe stand laat sociaai, economisch en financleel al even weinig spelmg tot aarzeling bij de pogingen, om de politieke situatie te doen opkla- ren. Mocht het aanvankelijke bericht, dat de Regentes Vrijdagmorgen Minister Drees in gehoor ontving, doen vermoeden, dat aan deze ge- routmeerde parlementarier een op dracht zou worden verstrekt, thans kan aangenomen worden dat de Re gentes prijs gesteld heeft op het advies van de heer Drees, die de dag te voren nog een onderhoud had gehad met de formateur-in- eerste-instantie dr. Beel. Drees kende de interne verhoudingen der haive van haver tot gortl Zijn advies zal het zijne er toe hebben bijgedragen, om de Regentes tot de nu gekozen opiossing te brengen, die kennelijk op het be- trachten van spoed is ingesteld. Moge dr. Beel derhaive spoedig slagen en moge men hem rustig aan de gang laten, zonder dat ailer lei politieke speculanten hem te veel met eigen gereide mede-for- maties in de weg lopen! De generaal zeide verder, dat de. Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland het besluit der regering om in Berlijn te blijven zullen en kunnen uitvoeren. De Verenigde Staten en de Britse regering zijn ih staat de bevolking van West-Berlijn te blijven voorzien met voedsel en andere voorraden voor onbepaalde tijd, dus ook de komende winter, via'de „luchtbrug". De generaal ver klaarde echter, dat er een zeer goe- de kans bestond op het bereiken van een opiossing van de Berlijnse kwestie.Eerder had de generaal er al de nadruk op gelegd, dat het be- lang van de operatieijbrug hierin bestond, dat er tijd door gewonnen werd voor onderhandelingen. Clay deelde verder mede, dat hij de verzekering had gekregen van beschikbaarstelling van nog een groot aantal Skymasters voor de luchtbrug. Met behulp van deze ex tra machines zou de dagelijks naar Berlijn te brengen voorraad ver- meerderd kunnen worden tot 4500 ton. Aldus zou men de winter kun nen doorkomen. Werd het een koude winter, dan zou er wel enige ont- bering geleden worden, doch geen bovenmatige. t Vooraanstaande diplomatieke en militaire correspondenten te Was hington stelden generaal Clay op een van de grootste perseonferenties in de geschiedenis van het ministe- rie van oorlog talrijke vragen. Oyer de meeste vraagstukken liet hij zich optimistisch uit.. Hij prees de vast- besloten houding van het Duitse volk en de Duitse democratische leiders tijdens het gehele verloop van de Berlijnse crisis. De V.S., Engeland en Frankrijk gingen verder met de plannen voor ■een regering in West-Duitsland, zo zeide Clay. Tenslotte zeide Clay, dat de Amerikaanse autoriteiten een ■fe. »-'v. BATAVIA, 23 Juli (Aneta) „Hoewel het afbreken van de poli tieke onderhandelingen door de republiek zeer te betreuren is, brengt zulks in de feitelijke toe stand weinig of geen verandering, aangezien in afwachting van na- dere instructies van de Neder- landse regering op het politieke Thomas Dewey, de republikein- se candidaat voor het president- schap, heeff een onderhoud ge had met generaal Eisenhower over de toestand in Europa en de Amerikaanse militaire ontwikke ling. Dewey zal eveneens de wereld- situatie in het algemeen en de Ber lijnse crisis in het bijzonder be- spreken met Arthur Vandenberg en Joh. N. Foster Dulles, de republi- keinse deskundige voor buitenland se betrekkingen. Generaal Eisenhower verklaarde, dat de V.S. in een zo critieke plaats als Berlijn, standvastig moesten blijven. Indien zij weten, dat de morele houding juist is en overeen- komstig de plechtige overeenkom- sten kunnen zij zich thans niet te- rug trekken, zo besloot hij Inmid- dels wordt gemeld, dat de ontwerp- nota der Westelijke geallieerden aan. Moskou naar men gelooft op weg is naar Londen en Parijs. vlak toch al niets meer gebeurde' aldus verklaarde men van gezag- hebbende Nederlandse zijde aan Aneta. Stephan Supina, oud-kanonnier van een vliegende vesting van het type B 17, heeft bekend de dader te zijn van de poging om het V.N.- gebouw te bombarderen, aldus heeft de New-Vorkse politie mede- gedeeld. Supina heeft zichzelf aangemeld. Hij zal beschuldigd worden van il- legaal bezit van explosieven, die verwondingen kunnen veroorzaken. Hij zal naar New-York worden overgebracht om berecht te wov- den. De politie heeft bij de pldats van het ,.bombardement" een envelop gevonden, geadresseerd aan deal- gemene vergadering van de V.N. Deze envelop bevatte de papieren betreffende ontslag uit het leger van Stephen J. Supina, voormalig technisch sergeant bij een Ameri- kaans bombardementseskader. Over de papieren heen was met rode inkt geschreven: „Wij willen vrede. Wij hebben vrede nodig. Wij heb ben genoeg van de oorlog". De Sowjet regering heeft haar eisen ten opzichte van Bulgarije met betrekking tot voormaiige Duitse activa aldaar met de helft verminderd. Clementi Lewitsjkine, Sowjet zaakgelastigde te Sofia, deelde de Bulgaarse regering te- vens mede, dat zijn regering afzag van haar eisen ten bedrage van 2.970.000.000 leva met' betrekking tot de schade die aan voormaiige Duitse activa werd toegebracht, toen deze nog onder de rechtsbe- voegdheid van de Bulgaarse rege ring vielen. In het nieuwe handelsaccoord tus- sen Nederland en Frankrijk, dat dezer dagen door de ministers Bi- dault en Baron van Boetzelaer werd ondertekend, zijn de mogelijkheden voor het reizen van Nederland naar Frankrijk vergroot. Van Neder landse zijde wordt er voor dit nieuwe verdragsjaar een bedrag van zeven millioen gulden beschikbaar gesteld voor degenen. die in dat jaar naar Frankrijk reizen. Dat betekent, dat er per maand ong 1000 Nederlandse toeristen een bezoek aan Frankrijk zullen kunnen brengen. Volgens de correspondent te Berlijn van de „Daily Mail" zou den de Russen in hun bezettings- zone over 350.000 man beschikken, verdeeld over 30 divisies. Bij dit aantal moeten nog 60.000 zeesolda- ten gevoegd worden. Deze een- heden zouden, volgens de corres pondent van de „Daily Mail hoofdzakeljjk gestationeerd zijn in Mecklenburg en Pommeren. Tegenover deze Russische strijd krachten, zo voegt de correspon dent er aan toe, zouden de Brit ten niet meer dan 100.000 man be- zitten, waaronder zes divisies elk van 6.000 man, die onlangs uit Palestina zijn gekomen, en Z5.0UU man van de landweer. De correspondent van het A.N.P. meldt, dat op het viiegveld bu Des- sau naar uit Sowjet-Russische bron wordt vernomen, 17 Sowjet-Kussi- sche superforten zijn geland, die in de komende dagen boven de Sow- iet-zone ..oefenvluchten zullen maken en aan manoeuvres van het rode luchtwapen zui.en deelnemen. Teeeliikertijd wordt gemeld, aa- Versjinin, de chef der Sowjex-Rus- sische luchtstrijdkrachten te Berlim is searriveerd om in het iiocid- kwfrtier te Karlslio-st besprekingen te voeren met Maarschalu Sokolof sky In Brits-Amerikaanse krmgen te Berlijn schijnt men er met door verrast, dat de Sowjets over 4-mo- torige superforten beschikken. Men neemt aan, dat deze grote Scwjetmachines tot een type beho- ren dat in de laatste jaren is ge- con'strueerd naar het model van een in 1945 achter de Sowjetrussische demarcatielifn in Oost-Duxtsland Sean Macbride, minister van ^»ul" tenlandse zaken van Eire, heeft te Pariis verklaard, dat van aanslui- Ung van Eire bij de westelijke Ume geen sprake kan zijn- zolang lerland verdeeld is. Macbride zal Zondag de besprekingen tussen Paul Ho man administrateur van het Marshall en de kabinetsmlnisters der 16 landen bijwonen. Op 26 Juli zal te Luxemburg— Bonnevoie de eerste nationale Jam- boree geopend worden Behalve de 1500 padvinders van het Groother togdom zullen aan deze nationale_ en internationale padvindersmamfes- tatie 120 Belgische, 60 Nederlandse, 25 Zwitserse, 90 Franse, 35 Engelse or neense 35 Italiaanse en 170 Oostenrijkse padvinders deelnemen. Volgens onbevestigde berichten zou den Russische officieren hebben verklaard. dat de grenzen tussen Oost- en West-Duitsland „over n dag of tien" weer open zouden zijn. Henry Wallace's derde partij heeft officieel de naam „progressieve partij" aangenomen. Sokolofsky heeft Vrijdagavond de de uitgifte van nieuw permanent papieren geld bevolen voor Oost- Duitsland en Berlijn, ter vervan- ging van het noodgeld, dat een maand geleden werd ingevoerd. Clay is gisteravond weer uit Was hington vertrokken op weg naar Berlijn. gelande B-29. Men betwijfelt even- wel of de Sowjet-toestellen van het zelfde kaliber zijn als de Ameri kaanse B-29, aangezien nauwelijks kan worden aangenomen, dat het viiegveld van de voormaiige Duitse Junker-fabriek landing^mogelijk- heid bieden zou aan dergelijke zwa- re machines, waar de B-29 niet eens op de vliegvelden Tempelhof en Gatow kunnen landen (Voor de dienst op de „luchtbr'ug" kan om deze reden noch van Constellations noch van Superforten gebruik wor den gemaakt.) De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leed- wezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. B. Kouwenberg, uit Amster dam, overleden t.g.v. oorlogsver- wondingen op 13 Juli 1948. Korp A W. Lips uit Oud-Beijer- land (Z.H.), gesneuveld 14 Juli '48. Korp. H. Stoppelenburg, uit Rot terdam, gesneuveld 12 Juli 1948. Kon. Nederl.-Ind. Leger en Kon. Marine: Ge6n verliezen gerappor teerd. „De ontwikkelingsgang, die daar- toe leidde, is voldoende bekend: de impasse ontstond na indiening van de voorstellen van Dubois en Critch- ley, die van Nederlandse zijde niet in behandeling konden worden ge- nomen, terwijl daarentegen 't punt, waar het om ging, de uitvoering van art. 1 van de Renville-overeen- komst (regelende de souvereiniteit van Nederland in de overgangstijd), door de republiek blijkbaar niet tot stand kon worden gebracht. Het is niet onwaarschijnlijk, aldus vervolgde de gezaghebbende zegs- man, dat bepaalde groepen in de republiek deze decisie wisten door te zetten, teneinde op deze wijze uit te lokken, dat de C.G.D. de Veilig- heidsraad in deze kwestie betrekt. Het is de laatste tijd steeds duide- lijker geworden, dat deze groepen het er op aan sturen te pogen elke mogelijkheid tot opiossing van het conflict anders dan met medewer- king van de Veiligheidsraad te ver- hinderen. Zij verwachten blijkbaar, dat de Veiligheidsraad tenslotte toch zal ingrijpen en de C.G.D. grotere bevoegdheden zal verlenen, hetgeen naar hun mening de positie van de republiek alleen maar kan verster- ken. De leider van de republikeinse delegatie, Moh. Roem, maakte he- denochtend in de vergadering van de agendacommissie het besluit van de republikeinse regering betref fende het afbreken der politieke onderhandelingen bekend. Heden zijn de vice-voorzitter van de Ne derlandse delegatie, de heer Elink Schuurman, dr. P. J. Koets en mr. Riphagen, beiden leden der Neder landse delegatie, de heer Herre- mans. Belgisch lid van de C.G.D., en Sjahrir per vliegtuig te Batavia aangekomen. Vrijdagmiddag zijn het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" der maatschappij Nederland en het s.s. „Groote Beer", die in convooi va- ren, van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Aan boord van de ..Oldenbarne- velt" bevinden zich 1750 militairen en gezjnnen van militairen en aan boord van de Grote Beer" onge- veer 1500 man terugkerende troe- pen Beide schepen worden 18 Augustus in de Amsterdamse haven verwacht. Donderdagmiddag waren te Hank de twee dochtertjes van A. van der Piuyn respectievelijk 2 en 4 jaar met andere kinderen aan het spelen bij een nieuw aan te leggen weg. Van P., die met een vrachtwagen zand aan het vervoeren was, reed op een gegeven ogenblik achteruit, tengevolge waarvan de twee meis jes werden gegrepen. Zij kwamen onder de wiejen terecht. Het twee- jarig kindje werd op slag gedood, terwijl het andere zwaar gewond naar het ziekenhuis te Raamsdonk- veer werd overgebracht. Het Britse Opperbevel in het mid- den-Oosten zal tengevolge van de ontruiming van Palestina, India, Pakistan en Birma door Britse troe- pen, worden gereorganiseerd. Hier- bij zal gestreefd worden naar een samenvoeging van het leger, de ma rine en de luchtmacht in het mid- den-Oosten onder een opperbevel. De Opperbevelhebber in het mid- den-Oosten zal twee hoofdkwartie- ren onder zijn bevel krijgen: het hoofdkwartier der strijdkrachten van de Middellandse Zee en Egypte te Fayid in de Suezkanaal-zone en het hoofdkwartier der strijdkrachten in Oost- en Centraal-Afrika. Volgens Reuter is de reorganisatie vermoedelijk gebaseerd op de ver- onderstelling. dat een eventuele nieuwe wereldoorlog in de eerste plaats zal worden gevoerd om de olie van het midden-Oosten. Te Mackinnon Road aan de spoorweg van Kenia, 112 KM van Mombasa, is men bezig met de aanleg van een gewe^ig depot. In de vergaderzaal van het ge- bouw „De Arbeiderspers" te Am sterdam heeft Vrijdagmiddag mr. M. Rooy, voorzitter van de Fede- ratie van Nederlandse journalis ten de Raad van Tucht dezer fe derate ge'installeerd. Voorzitter van deze raad is Prof. Mr. J. A. van Hamel te Baarn, plv. voorzitter Prof. Mr. A. J. P. Tam- mes te Amsterdam. Verder hebben zitting als leden (niet journalisten): mr. G. C. J. D. Kropman en de heer J. van der Kieft, beiden te Amsterdam, plv. leden:" Mevr. mr. J. Brans-Wolte- ring te 's Grave'nhage en mr. H. Dikkers te Zwolle. Als leden-journalisten: namens de N J.K.: dr. E. van Raalte te Sche- veningen, plv. lid: dr. E. Diemer te Rotterdam. Namens de Kath N.J.K.: drs. T, Wijffels te 's Graven hage, plv. lid H. N. Smits hoofdredacteur Nieuw Noordhollands Dagblad, te Hoorn. Als secretaris treedt op mr. A. E. van Rant wij k. Mr. Rooy begroette allereerst de bijzondere vertegenwoordigers van de Minister van O. K. en W. mr. H. J. Scholvinck, hoofd afdeling kabi net en algemene zaken en de verte- genwoordiger van de Minister van Justitie mr. B. H Kazemier, raad- adviseur in aigem. dienst. In zijn installatierede herinnerde de federatievoorzitter aan het begin, dat reeds voor de oorlog werd ge maakt met pogingen om tot de in- stelling van deze tuchtrechtspraak te komen. Tot meer dan een em- bryonaal begin is men nimmer ge- vorderd. Dit tuchtrechtcollege aldus mr. R00y levert naar buiten het be- wijs, dat de Nederlandse journalis ten hun positie in de maatschappij zien als een dienende functie. „Zijn samenstelling waarborgt dat de raad de juiste weg zal vinden". Mr. Rooy zeide te wensen, dat de raad zal ervaren, dat de norm wordt nageleefd; voorts dat zelden een beroep op hem zal worden ge- daan, „hoewel" aldus spreker „er verschijnselen zijn, die er op wijzen, dat het college niet werk- loos zal blijven". De journalisten hebben nu een verenigingstuchtrechtspraak. De commissie Pompe heeft hieraan. aandacht gewijd. Mr. Rooy besioot met als zijn verwachting uit te spreken, dat eerlang een wetsont- werp het gehele perswezen rege lende, de Staten-Generaal zal wor den aangeboden. De federatie-voorzitter verklaarde hierna de Raad van Tucht voor ge- installeerd. De voorzitter van deze raad, Prof. Mr J. A. van Hamel, dankte na mens alien, die daarvan deel uitma- ken voor het hun geschonken ver trouwen en gaf de verzekering, dat elk lid zijn taak met alle verant- woordelijkheid zal opvatten. De raad krijgt een zeer kiese en ver- antwoordelijke opdracht. Kies, om- dat het leyen van de pers rust op de individuele karakters van de journalisten. Daarom mag voor hen geen beambtenrecht gelden en hun geen eng keurslijf worden aange- legd. De essentie van het drukpers- wezen is vrije verantwoordelijkheid en verantwoordelijke vrijheid. Ver- antwoordelijk ook, om het beset van de grote invloed van de druk- pers op alle lagen van de bevolking De journalist heeft daarom zulk een invloedrijke en betekenisvolle taak omdat hij denkt voor honder- den andere mensen. Het is zaak met een gezonde pers een invloed ten goede uit te oefe_ nen op onze een beetje bandeloos geworden tijd. De leden van de Tuchtraad ble- ven na afloop van de insVallatie- plechtigheid in eerste vergadering bijeen. In een opslagplaats van een trans" portmaatschappij te Genua heeft de politie de hand gelegd op 150 kisten die meer dan 30 ton springstoffen, bestemd voor het buitenland, be- vatten. De springstof is ter beschik- king van de militaire deskundigen gesteld. De politie legt aangaande deze zaak een grote terughoudend- heid aan de dag. Naar de Belgische minister van financien Eyskens Vrijdagmiddag in de Senaat verklaarde. heeft de Ne derlandse regering als resuitaat van de onderhandelingen, die de laatste tijd gevoerd zijn. besloten aan Ne derlandse touristen, die een bezoek aan Belgie willen brengen fr. 300 per dag toe te staan. Deze regeling treedt onmiddellijk in werking en zal gelden tot eind September. Ter gelegenheid van de nationale feestdag steeg eergisteren te Binche (B.) een ballon op. Met moeite kwam de ballon, die blijkbaar te zwaar geladen was. van de grond los en bij het stijgen raakte de gondel het dak van de schouwburg. Door de schok raakten enkele zware stenen los, die tussen de Vele kijk- lustigen terecht kwamen. Twee per- sonen, waaronder een jongetje van acht jaar, werden gedood, terwijl drie anderen ernstig gewond wer- den.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1