Andre Marie is na veel moeite gesiaagd Communistische politiechef van Berlijn Su99es"es wegens ongeschiktheid geschorst mn Vo or Alkmaar omgeving Bidault vervangen door aanbuitenlandse zaken Russen weigeren zijn opvolger te erkennen Slachtoffers „MitcheH"-ramp ter aarde besteld r TWEEHONDERD JONGENS uit ons gewest komen thuis Einde Franse kabinetscrisis, maar vo or hoelang? Blum weer lid van de regering Zijn ouders dood gevonden De kabinetscrisis Nog geen algemene ontwapening Marine-luchtvaart nam afscheid van vijf kameraden Op zoek naar het goud Een grote mond te Lake Success Ernstig ongeluk te Limmen Wanneer hervatting der besprekingen? De Indrapoera eindelijk binnen Britse leveranties Bloemenstad kiest haar koningin Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. DINSDAG 27 JULI 1948 44e JAARGANG NUMMER 11322 BUREAUX: Te Bandoeng vergaderen vertegenwoordigers van de Federale Gebieden ter voorbereiding van de Verenigde Staten van Indonesie. ANDRe MARIE, de radicaal-socialist, die door de Franse Natio- nale Vergadering was gekozen als premier, heeit gisterenavond laat bekend gemaakt, dat hij er in gesiaagd is een kabinet samen te stellen. Marie heeit aan Vincent Auriol, de president van de republiek, de liist met de namen van zijn ministers over- handigd. De belangrijkste verandering is wel het verdwijnen van Bidault als minister van buitenlandse zaken. In zijn plaats is thans verantwoordelijk voor de Franse buitenlandse politiek het lid van de M.R.P.: Robert Schuman. WEINIG SOCIALISTISCHE INSTEMMING Gasvergiftiging te Tilburg TOELAGEN AAN RljKSAMBTENAREN Dr. Beel heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan de Prinses-Regentes op Huis ten Bosch. Verder heeft de kabi- netsformateur gisteren bespre kingen gevoerd met de minis ters Drees, Fievez en Mansholt. Ook heeft jhr. H. A. van Kar- nebeek een bezoek afgelegd bij dr. Beel. NA TWEE JAAR DEBAT MARKGRAF, de door de Soviets aangestelde h°ofdcommissa- ris van politie te Berlijn, is gisteren door de wnd. burge- meester van Berlijn, dr. Ferdinand Friedensburg, geschorst, om- dat hij in gebreke is gebleven de bevelen van het Berlijnse stadsbestuur, waccrin de raadsleden uit de westelijke sectoren een meerderheid vormen, uit te voeren. Als zijn opvolger werd dr. Stumm benoemd. Generaal Kotokof, de Sovjet-commandant van Berlijn, heeft het gemeentebestuur medegedeeld Markgraf te blijven erkennen als politiecommissaris en heeft bevel gegeven Stumm te ontslaan. VAN DE ..RENATE LEONHARDT" MAAR AAN BOORD GEEN WOORD GROMYKO, de scheiden- de Sovjet-gedelegeerde bij de V.N., is op weg naar huis te Gothenburg in Zweden aangekomen. De hofmeester aan boord van het schip noemde hem „de ideale passagier". ..Hij zei geen woord ge- durende de hele reis", al dus de hofmeester. Gro- myko, die 75 stuks baga- ge bij zich heeft, zal en kele dagen in Zweden blijven alvorens door te reizen naar de Sovjet- Unie. C.v.G.D. zendt telegram aan Veiligheidsraad Willem Noske weer naar Nede^land (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 27 Juli. Eindelijk. Daar ligt dan de Indrapoera, waarover de laatste dagen zoveel te doen is geweest. Dit troe- penschip vertrok 22 Juni vanuit Tandjong-Priok met ruim veer- tienhonderd repatrierende stoottroepers, infanteristen, mariniers en Jantjes naar het vaderland, waarbij werd verwacht, dat men op 22 Juli in Rotterdam zou debarkeren. Als tenmmsteEn Neptunus was deze keer eens werkelijk dwars, zodat de blijde intocht een paar dagen later zou plaats hebben en daar kwam waarachtig ook nog die hopeloze mist opzetten, wot tot gevolg had, dat nog enkele uurtjes vertraging moesten worden geboekt. aan de ,,Marshall- landen" „Marshall-landen" te Parijs bijeen. Paul Hoffman, administrateur van de Amerikaanse regering voor de uitvoermg van het Euro- pese herstelprogram, tijdens de conferentie. Rechts van hem de heer Harriman, Amerikaans ambassadeur voor het plan-Marshall Griekse regering dreigt af fe treden Arrestaties in Hongarije duren voort RUSLAND EN POLEN tegen vrije berichtgeving Meer hout voor papierfabriek Prof. Kranenburg voorzitter Eerste Kamer Nieuw No o r dh ollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Vice-premiers zijn: Pierre Henri Teitgen (MRP) en Leon Blum (Soc.) Paul Reynaud (onafhankelijk Rep.) is minister van financien en natio- nale economie. Verschillende mi nisters uit het vorige kabinet be- houden hun portefeuilles in het nieuwe ministerie. Zo blijft Jules Moch minister van binnenlandse zaken, DaniSl Mayer minister van arbeid. Het nieuwe kabinet is het grootste dat tot nu toe in Frankrijk is ge- vormd. Ministers van staat zijn: Henri Queuille (radicaal) en Paul Ramadier (see.). Het kabinet be- staat uit achttien ministers en 17 staatssecretarissen. Hoewel Maandagmorgen al de vermoedelijke samenstelling van het kabinet bekend gemaakt werd, kwam later op de dag het bericht, dat Marie nog met ernstige moei- lijkheden had te kampen ,die zo groot waren, dat hij niet zou slagen. Het hezwaar, dat de socia- listen hebben tegen de benoeming van Reynaud als minister van financien, was de aanleiding van deze moeilijkheden. Maandagmorgen had de socialis- tische parlementsfractie het kabinet met slechts 33 tegen 31 stemmen goedgekeurd bij 8 onthoudingen. Verantwoordelijke soclalistische lei- ders achtten dit geen waarborg voor voldoehde steun van hun eigen aan- hangers. Er was toen dan ook nog sprake, dat de socialisten buiten de ■regering zouden blijven. Andre Marie toog daarop naar het paleis van Auriol om de presi dent rapport over de moeilijkheden uit te brengen. Auriol drong er ecbter bij hem op aan alsnog een poging te doen om de meningsver- schillen te overbruggen. De leiders van de socialisten en Andre Marie kwamen vervolgens in het paleis van de president tezamen voor na- dere besprekingen. De geruchten, dat Marie niet zou slagen, waren vcrsterkt door het bezoek, dat Schu man in de loop van de middag aan Toen Zondagmorgen een zoon van de heer en mevrouw C. H. van Ier- land en P. J. van Ierland-v. d. Schoot, respectievelijk 83 en 81 jaar oud, aan de ouderlijke woning in de Tuinstraat te Tilburg belde, kreeg hij geen gehoor. Nadat hij zich toegang tot de wo ning had verschaft vond hij zijn ouders levenloos te bed liggen. De gasslang van een comfoor, welke veel te kort was. bleek van de gas- leiding te zijn afgegleden, zodat het gas geruime tijd vrij in de woning stroomde. De minister-president heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer doen toekomen een opgave van de stichtingen, ressorterende onder de verschillende departementen van algemeen bestuur, en van de rijks- ambtenaren, aan wie door die stichtingen boven hun gewone ambtenaarssalarissen toelagen wor- den verstrekt. alsmede van het be- drag dier toelagen naar de toestand op 16 September 1947 de president der republiek had ge- bracht. Volgens politieke waarnemers zouden de socialisten op het laatste dfeenblik toegegeven hebben, ener- zijds onder aandringen van presi dent Auriol en anderzijds uit vrees voor algehele mislukking van de poging van Marie of leiders van de andere centrumpartijen, waarna ont- binding van het parlement en ver- kiezingen zouden hebben moeten volgen. De leider van de linkervleugel van de socialistische partij, Leon Boutbien, heeft in een verklaring Paul Reynaud en zijn eeonomische politiek afgewezen als in strijd met het socialisme en de belangen van de arbeiders. Dit optreden wordt opgevat als een voorteken van moeilijke dagen voor de nieu we regering. LAKE SUCCES, 26 Juli (Reuter). De V.N. hebben na twee jaar debat- teren thans voorlopig de pogingen om een plan voor algemene ont wapening op te stellen opgegeven. De werkcommissie van de commis- sie voor de ontwapening heeft met negen tegen twee stemmen (Sovjet- Unie en Oekraine stemden tegen) vastgesteld, dat het geen zin had het werk voor te zetten. De werk commissie zal aldus rapport uit- brengen aan de ontwapeningscom- missie en deze zal op haar beurt de algemeene vergadering in Parijs mededeling doen van het falen der pogingen. Ad Interim Het ontslag van Markgraf wordt door waarnemers te Londen be- schouwd als een mogelijke bron van nieuwe ernstige moeilijkheden tussen de westelijke- en de Sow- jet-Russische autoriteiten te Ber lijn. Friedensburg had het bevel tot de schorsing uitgevaardigd na overleg met de burgemeester, mevrouw Louise Schroeder. In de ontslagbrief is gezegd, dat Markgraf zich het vertrouwen on- waardig heeft getoond door zich op on-democratische, on-Duitse en on- gedisciplineerde manier te gedra- gen Markgraf, die bakker van beroep is, kwam in 1931 bij het leger. Hij werd in Stalingrad krijgsgevMigen gemaakt en naar Moskou geb^tcht, waar hij toetrad fbt het nationale comite voor een vrij Duitsland, ge- organiseerd onder veldmaarschalk Paulus. Hij werd in 1945, nadat de russen zich van Berlijn meester hadden gemaakt, als hoofd van de politie aangesteld. Friedensbrug liaalde Maandagmid- dag op een persconferentie enke- le voorbeelden van „ongediscipli- neerd" gedrag aan. Op 23 Junl, toen een volksmenigte het Berlijn se stadhuis binnendrong, deed Markgraf geen stappen om de orde te herstellen. Enkele dagen gele- den ontsloeg hij Hans Kanig, sec- tiecommandant bij de Berlijnse politie, zonder de gemeenteraad of de kommandantura de vereiste toestemming te vragen. De afge- lopen zes weken heeft Markgraf zonder toestemming ongeveer 500 politiemannen in de Sowjet-sector ontslagen „vermoedelijk omdat hij hen politiek onbetrouwbaar acht- te", aldus dr. Friedensburg. Generaal Kotokof, Sowjet-com- mandant van Berlijn, heeft Paul Markgraf officieel erkend als het nog steeds in functie zijnde hoofd van de Berlijnse politie en hem ge- instrueerd zijn plaatsvervanger Jo hannes Stumm, die Maandagmiddag als zijn opvolger werd benoemd, te ontslaan. Het bevel van Kotikof was vervat in een brief aan mevrouw Schroeder, wnd burgemeester van Berlijn, die haar goedkeuring zou hebben gehecht aan de schorsing van Markgraf. Kotikof beveelt Stumm te ont slaan omdat „diens handelingen ge- richt zijn op de splitsing van de Berlijnse politiemacht". Kotikof be- val Markgraf tevens een onderzoek in te stellen naar alien, die betrok- ken zijn bij deze splitsingspqging, zonder aanzien des persoons". Het resultaat van het onderzoek zou aan de Sowjet-autoriteiten moeten worden medegedeeld. In Berlijn schijnt er weinig twij- fel over te bestaan, dat de schorsing van Markgraf door de gemeente- autoriteiten de vol-ledige instem- ming zal genieten van de Ameri- kaanse, Britse en Franse comman- danten. Markgraf wordt bijgestaan door Walter Ulbricht, de communistische leider en plaatsvervangend voorzit ter van de scyiialistische eenheids- partij, bij het ontwerpen van de te- genactie met kolonel Alexis Jerlisa- rof, de Sowjet-Russische plaatsver vangende commandant. Naar verluidt zou men o.a. arres- tatie van frau Schroeder, dr. Frie- densbug en Paul Fuellsack, direc teur van het bureau voedselvoor- ziening, overwegen en wel wegens ..sabotage". Volgens verklaring van Britse zjj- de is Kotikof buiten zijn bevoegd- heid gegaan door het ontslaan van Stumm en was het gemeentebe stuur in zijn recht met Markgraf te ontslaan. De "UK 230, de hotter, waarmede het voorbereidende onderzoek naar het goud van de „Renate Leonhardt" zal worden verricht, is Maandag van Zaandam vertrokken met be- stemming Den Helder. Heden be- ginnen de Zaankanters bij Texel met het zoeken naar de staven goud ter ,waarde van 54 millioen gulden, die zich aan boord van het in 1917 gezonken Duitse smokkelschip zou den bevinden. Zowel in Den Haag, Amsterdam als Dordrecht trek een droeve stoet door pijpers en tamboers voorafgegaan naar de resp. be- graafplaatsen, waar na een korte, doch treffende plechtigheid de stoffeljjke overschotten van de in Schotland omgekomen leden van de Marine-luchtvaart werden ter- aarde besteld. In Amsterdam had de begrafenis plaats van de- verongelukte korpo- raal-mecanicien M. N. N .Brouwer op de begraafplaats Zorgvlied. Ver tegenwoordigers van de minister van Marine en de Marine Lucht- vaartdienst, de It. ter zee G. Schop- meijer en schout bij nacht J. J. L. Willinge waren aanwezig, waarvan de laatste in de aula het woord voerde. Onder de tonen van het Wilhelmus werd de baar naar het graf gedragen, waar een broer van de oveledenen dankte. In Den Haag vertrok onder grote belangstelling vanaf de Hooikade de stoet, waarin de stoffelijke resten van officier-viieger 2e klas, D. H. Gentis, de officier-waarnemer 2e klas F. Grimmon en de sergeant- vliegtuigtelegrafist C, L. Swens naar hun laatste rustplaats werden ge voerd Op de begraafplaats West- Duin waren o.m. aanwezig de bevel- hebber der zeestrijdkrachten luit.- admiraal C. E. L Helfrich en de commandant van het vliegveld Val- kenburg. Na een laatste saluut van het vuurpeloton sprak de vlootpre- dikant de luit. ter zee Ds. Koers, woorden van troost tot de nabe- staanden, waarna de commandant van het vliegveld Valkenburg de officier-viieger eerste klasse Swaab Toen mevr. Bakker gisteravond ter hoogte van het raadhuis te Lim men met haar zoontje op haar rij- wiel de Rijksweg wilde oversteken werd zij door een passerende auto gegrepen. Met een zware hersen- schudding en een ernstige schedel- fractuur werd zij naar het St. Eli- zabets Ziekenhuis te Alkmaar ver- voerd, waar wij vanmorgen bij in- formatie vernamen, dat haar toe- stand enstig is. Het zoontje werd over de auto gesiingerd, doch kwam er wonder boven wonder goed af. de trouw en plichtsbetrachting roemde van de overleden kfimera- den Familieleden dankten voor de belangstelling. Het stoffelijk overschot van de omgekomen serge ant-vliegtuigtele- grafist H. A. Bolleurs werd met mi- litaire eer op de begraafplaats te Dordrecht ter aarde besteld. Na het lossen van de saluutschoten "bij de open groeve sprak de vlieger-offi- cier eerste klasse, stafofficier van de commandant zeemacht, F. Mar- gadant enige woorden van troost tot de nabestaanden Vervoigens hield pastoor L. Rinkel, emeritus-voor- ganger van de oud-katholieke kerk te Dordrecht een toespraak, waarin hij erop wees, dat de familie Bol leurs wel heel hard geslagen is. Immers, nauwelijks bekomen van de verbijsterende tijding, dat de 3°n§ ste zoon Jan in Indie als vermist was opgegeven kwam de dood van hun andere zoon. Pastoor Rinkel vertoikte de gevoelens van dank- baarheid die de familie vervulde voor de vele blijken van belangstel ling die men de afgelopen dagen had mogen ondervinden. Daarmee was deze derde plechtigheid afgelo pen. LAKE SUCCESS, 26 Juli. Aneta. De Commissie van Goede Diensten heeft de voorzitter van de Veilig heidsraad getelegrafeerd, dat zij van mening is, dat de politieke onder- handelingen niet hervat zullen kun- nen worden voordat een der par- tijen een concreet program voorstelt voor de oprichting van ..Verenigde Staten van Indonesie", onder wezen- lijke concessies aan de andere party. Een dergelijk program zou minstens de gehele reeks van kwesties moe ten betreffen, welke omvat worden door de Australisch-Amerikaanse voorstellen. De violist Willem Noske is heden met de Oranje naar Nederland ver trokken. In het komende voorjaar zal de violist naar Australie ver- trekken om zich daar voor enige jaren te vestigen. PARIJS, 26 Juli. (Reuter). Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financien, deelde Maandag tij- dens een persconferentie mede, dat Engeland in de komende 12 mnd. 10 millioen ton steenkool aan de andere Marshall-planlanden zal le- veren. Deze leveranties zullen gaan ten koste van het verbruik in het eigen land. Naar de minister voorts mededeelde heeft Engeland in de tweehonderd Westfriezen, Helderse afgelopen 12 maanden voor meer dan jongenSi knapen uit de kaasstad en 500 millioen dollars aan machine- v,„t- ^v,or,onoii=nri Texel straks rieen. voertuigen, tractors en vlieg- tuigen aan West-Europa geleverd. Bovendien levert Engeland staal- en metaalproducten en andere dergelij- ke goederen aan West Europa in aanzienlijke grotere mate dan voor de oorlog. Maar nu zijn de jongens er dan toch eindelijk. Ze hebben vannacht een diepe zucht geslaakt, toen ze de lichten van Hoek van Holland zagen opdoemen, tenminste die jon gens, die zich wakker konden hou- den en ze hebben bij zichzelf waar- schijnlijk een hartgrondige wens geuit, om voorlopig niet meer dan dringend noodzakelijk de zee te zien, want na vijf weken hebben ze er toch wel meer dan genoeg van- Enfin, het is nu voorbij en straks, wanneer alien op de wal zullen zijn en wanneer de nodige papieren klaar liggen gaan ze alle richtingen van het lieve vaderlandje uit, om eventjes op verhaal te komen van al die patrouilletochten. schermut- selingen en dergelijke militaire ak- kefietjes meer. Zo zullen de ruim tweehonderd Westfriezen, Helderse jongens, knapen uit de ki van het schapeneiland Texel straks ook weer verschijnen in hun en onze contreien, om eindelijk weer eens de Waagtoren te horen spelen en de Westfriese taal te kunnen praten en ook om aan alle Jutters, die het maar horen. willen, te ver- tellen, dat het daar nog niet zo kwaad was, maar dat ze toch blij zijn, weer de vertrouwde Huisdui- ner' vuurtoren te zien lichten en langs de Buftenhaven te kunnen slenteren. Twee en tachtig stoottroepers zijn er bij, 107 infanteristen van 2-4 RI, tien mariniers en vijf marineklan- ten, terwijl er ook nog drie van andere onderdelen repatrieren naar ons gewest. Die tweehonderd jongens uit onze eigen omgeving zullen straks de Thuisfronten handen vol werk ge- ven, maar wat geeft dat. De vlaggen hangen immers al te wapperen, de bloemen en de glaasjes staan klaar en de rest komt wel, nietwaar. Ze zijn weer thuis, dat is de hoofdzaak. De Spaarnestad heeft een „bloemenkoningin" gekozen, die in de komende bloemenweek over Haarlem zal ..regeren". Het is. mej. Greet Kolkman, een negentienjarige jongedame, die juist haar diploma van de mid- delbare school heeft behaald en na haar onvermijdelijke abdica te naar de Kunstnijverheids- school hoopt te gaan. Zij zal Zaterdag 31 Juli in een gewaad van velours chiffon, satijn en koningsfluweel haar intrede doen in Haarlem, en op het stadhuis door B. en W. wosden ontvangen. Daama maakt zij een inspectierit per rijtuig door de stad om de voor de bloe menweek aangebrachte versie- ringen, die dan klaar moeten zijn, critisch te bekijken. Bij alle feestelijke gelegenheden in de komende bloemenweek, te beginnen met de premiere van het Openluchtspel aan de Oude Doelen op Donderdag 29 Juli, zal Koningin „Flora" aanwezig zijn. De Griekse regering heeft het Par lement vandaag gewaarschuwd, dat zij zal aftreden, indien sommige af- gevaardigden voort blijven gaan op posite tegen de regeringsmaatrege- len te voeren. De Premier, Sofoelis. gaf vandaag te kennen, dat zijn ontslagaanvrage (welke inmiddels weer is ingetrok- ken) het gevolg was van de houding van negen liberale afgevaardigden, die het Kabinet niet steunden. ER is op het moment, waarop wij dit arti- kel schrijven, nog niet bekend of en zo ja in hoeverre dr. Beel gesiaagd is te voldoen aan zijn in tweede instantie ontvangen op- dracht tot vorming van een kabinet. Het enige wat men weet is, dat dr. Beel, zowel gisteren als Zaterdag, verschillende van zijn mede-leden in het demissionaire kabinet heeft ontvangen. Hiertoe behoort ook minister Drees. Ook bracht de for- mateur een bezoek par de Prinses- Regentes, een bezoek dat slechts van korte duur was, waaruit kan worden afgeleid, dat dr. Beel aan H.K.H. een tussentijds rapport over de gang van zaken heeft uitgebracht. Inmiddels is de landelijke pers druk bezig met het doen van sug- gesties ten aanzien van het karakter van het hopelijk door dr. Beel te vormen kabinet. Voor ons is hierbij vooral interessant het verschil van mening, dat naar voren komt in de opvattingen van „De Tijd" en „De Volkskrant", de laatste in de per- sooh van prof. Romme, de staat- kundige hoofdredacteur van dit blad en voorzitter van de Tweede Ka- merfractie der KVP. „De Tijd" van Zaterdag jl„ voor lopig uitgaande van de veronder- stelling, dat de nieuwe opdracht aan dr. Beel „naar alle zijden, hoogten, diepten de ruimte laat", is van me ning, dat vorming van een parle- mentair kabinet op smalle basis, thans, ook in tweede instantie, prac- tisch de meeste kans heeft. Een parlementajr kabinet op smalle ha- sis in het enige, aldus het blad, wat de socialisten altijd hebben gewild. Een dergelijk kabinet biedt ook de grootst mogelijke zekerheid voor een krachtig, doelbewust beleid. Vorming van een dergelijk kabinet zou dus een uoordeel zijn voor de socialisten. Maar ook voor de katholieken ziet het blad in een toestemming van vorming van een parlementair ka binet op smalle basis een voordeel. De katholieken zouden, aldus het blad, door toe te geven komen in de enigszins „profijtelijke" positie van de partij, die toegeeft en dus ook wat meer terug kan vragen. „De Tijd" weet verder te vertel- leri, dat de katholieken ten opzichte van het karakter van het te vormen kabinet verdeeld zijn. Prof. Romme trekt in „De Volks krant" van gisteren tegen „De Tijd" van leer. De heer Romme is beslist van oordeel, dat, waar dr. Beel in eerste instantie niet is gesiaagd in de vorming van een parlementair kabinet, de mogelijkheid tot samen stelling van een dergelijk kabinet in tweede instantie voor dr. Beel van de baan is. Vervolgens gaat prof. Romme in op de bewering over de verdeeld- heid in het katholieke kamp. Ver- deeldheid onder de katholieken is in de politiek, aldus de professor, altijd een mes, dat, tenminste aan e6n kant, scherp snijdtProf. Romme noemt de bewering van „De Tijd" „de eeuwige legende" en wie er ditmaal de primeur van heeft, staat hem on „het ogenblik" niet voor de geest. Wij zijn het inzoverre met ..De Tijd" eens dat theoretisch dr Beel de mogelijkheid ook thans heeft een kabinet op smalle basis te vormen Zijn eerste opdracht had ten doel een zo breed mogelijke samenstel ling. Nu hij daarin niet is gesiaagd, bestaat theoretisch de mogelijkheid voor dr Beel. bij zijn ruime op dracht in tweede instantie, ook een kabinet op smalle basis te vbrmen. Gezien echter de wijze, waarop dr Beel in tweede instantie te werk gaat zijn wij van oordeel, dat de formateur thans po'gingen in het werk stelt tot vorming van een extra-parlementair kabinet, d.w.z. een kabinetsvorming, waarbij de verschillende partijen tevoren niel hebben ingestemd met een ^e"aalTd program. M- J- Te Boedapest. is Maandag bekend gemaakt, dat nog 85 andere functio- narissen van het Hongaarse Ministe rie van Landbouw ontslagen zijn in het kader van de actie om „het Mi nisterie te zuiveren van alle fascis- tische bureaucraten". Zaterdag werd bekend gemaakt, dat 62 ambtenaren van het Ministerie waren gearre- steerd wegens ..ernstige misdrijven en economisch verraad." Rusland heeft drie internationale conventies, die in April te Geneve door de conferentie van 55 landen over de vrijheid van berichtgeving werden opgesteld, verworpen, zo wordt van de zijde der V.N. te Ge neve bekend gemaakt. De conven ties waren bedoeld om de vrijheid van verzameling en doorgeven van nieuws en het ontvangen en ver- schaffen van inlichtingen te verze- keren en de regeringen te voorzien van de middelen om valse berichten te corrigeren. Polen h|eft de V.N. eveneens medegedeeld.' dat het de huidig strekking van de conventies niet kan accepteren. De houtaanvoer voor de papier fabriek van Van Gelder Zoon te Velsen is de laatste week aanmer- kelijk toegenomen. Vooral komen veel Finse schepen voop het be- drijf aan. Op dit ogenblik liggen er iniet minder dan 4 schepen .in lossing, waaronder 3 Finnen. Het vierde schip, een Deen, heeft Ca- nadees hout aangevoerd. Bij Kon. besluit van 22 Juli i prof, mr, R. Kranenburg benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de buitengewone zitting. welke 27 Juli zal aagvangen. Prof. Kranenburg is Maandag door de Regentes beedigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1