Ontploffing in de chemische fabrieken der I. G. Farben eist 600 doden en duizenden gewonden Londense overeenkomst voorlopig van de baan? Voor Alkmaar en omgeving Giftige gassen verspreidden zich over de stad Berlijnse hoofdbureau van politie naar de Amerikaanse zone Russische activiteit in Duitsland Belgische baby van de dood gered Schilderijen van Engelse Koning naar Rotterdam De nota aan Moskou is klaar Ludwigshafen door grote ramp getroffen UITERST MOEIUJK Misdaad in het spel? Reuter heden burgemeester van West-Berlijn? Prinses der Nederlanden Indien de Russen dit wensen Beel stuit op moeilijkheden De ramp te Ludwigshafen Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. DONDERDAG 29 JULI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11326 BUREAUX: Schrijven van Z. H. de Paus aan 't Tsjecho-Slowaakse Episcopaat titel van H.M. de Koningin 's-GRAVENHAGE, 29 lull. De particulier secretaris is door H.M. de Koningin ge- machtigd ten antwoord op de hieromtrent gestelde vra- gen, mede te delen, dat de Koningin weer evenals voor het overliiden van Koning Willem III de titel zal voeren van Prinses der Nederlanden. De Koningin dan Prinses Wilhelmina der Nederlanden zal zich vestigen op het Loo, waar enige vertrekken in de Westelijke vleugel voor haar in gereedheid zijn gebracht. In het pale is op den Dam zijn eveneens enige vertrekken voor de Koningin ingericht. Het landhuis „Ruigen Hoek", per- soonlijk eigendom van de Ko ningin, zal haar tot verblijf- plaats dienen als zij in den Haag vertoeft. De Koningin zal zich geheel uit het openbare leven terug trekken en voorlopig algehele rust nemen. Zij zal dus na 4 September niet deelnemen aan het feestbetoon. De Koningin hoopt dat ons volk haar positie zal begrijpen en haar zo nodige rust zal eer- biedigen. Geen Volksdemocraten in Finse regering? Enkele dagen slechts geleden stonden de beesten met natte poten in de Nederlandse weilanden, die door de aanhoudende regens doorweekt waren. Thans staan de paarden en koeien opniegw in het water, maar nu om enige verkoeling te zoeken voor de brandende zon, die ons grillige klimaat een hittegolfje heeft bezorgd. Z. H. de Paus te Castel Gandolfo Markgraf komt niet meer in dienst is het UNO-personeei betrouwbaar? Tarwe voor Berlijn WEERSVERWACHTING De wandelaars, die deelnemen aan de Vierdaagse, hadden 't zwaar te verduren onder de brandende zon. 76 personen hebben de strijd tegen de hitte niet aangedurfd. De overige 6584 lopers trotseerden alle on- gemakken, maar maakten gaarne gebruik van de moge- lijkheid, die hun werd geboden zich te verfrissen. In Elst waren speciale maatregelen getroffen voor het genieten van 'n koele dronk. Deze deelnemer wenst het hoofd koel te houden. Nieuwe lening voor Nederland? Overstroming in, japan Wereldrecords erkersd In 12</2 uur over hef Kanaal Nieuuu Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank IN DE FABRIEKEN van de I. G. Farben te Ludwigshafen heeft zich Woensdagmiddag een hevige ontploffing voorgedaan, waarschijnlijk in een gebouw voor het bereiden van aethyl- chloride, met als gevolg, dat enorme verwoestingen werden aan- gericht over een oppervlakte van twee vierkante kilometer en ongeveer zeshonderd mensen om het leven kwamen en duizen den anderen werden gewond. complex vernietlgd is. Rond het ge- bied werden 2.700 gewonden ver- pleegd en verder weg nog 3.500. Des nachts deden 600 Amerikaanse manschappen dienst, Een der directeuren van de fa brieken schatte, dat een 125-tal van de vijfhonderd fabrieksgebouwen vernleld was. Bij de uitgangen van het fabrieksterrein, dat langs de Rijnoever is gelegen, stonden groe- pen Duitse mannen en vrouwen te wachten, in de hoop iets te zullen vernemen over het lot van familie- leden, die zich ten tijde van de ramp op het terrein bevonden. Een Amerikaanse korporaal, die zich op vyftien kilometer afstand bevond, verklaarde later, dat hij, toen hij het geluid van de ontplof fing hoorde, een grote, paddestoel- vormige rookwolk ten heme! zag Een Frans technicus van de „Ba- dische anilin" verklaarde, d aj de ontploffing van de aethylchloride „abnormaal hevig" is geweest in verhouding tot de opgeslagen hoe- veelheid en dat men aldus kan ko- men tot aanvaarding van de moge- lljkheid van misdadige opzet. Kort na de ontploffing huilden de sirenes om de mensen te waar- schuwen, dat dodfelijk phosgeengas was ontsnapt. Verscheidene uren na de ontplof fing woedden op het terrein van de fabrieken nog grote branden. Dich- te rookwolken hadden zich uitge- breid over de stad. Bulldozers en tractors van het Amerikaanse leger rameiden zich een weg door de ruines in veFWoede pogingen om de branden te stuiten. Een ooggetuige, die het toneel van de ramp in ogenschouw geno- men heeft, vertelde, dat hij op zijn weg mannen ontmoette met groene, gele, blauwe of witte ge- zichten, arbeiders van de fabriek, die tengevolge van de ontploffing met verschillende kleurstoffen be- smeurd waren. Vele gewonden dropen van het bloed doordat hun slagaders door glasscherven wa ren geraakt of gesprongen waren door de hevige luchtdruk In Ludwigshafen is geen ruit heel en in Mannheim is een groot aantal ruiten verbrijzeld. Over het terrein van de ontploffing hangt een scher- pe lucht, die volgens chemici van phosgeengas afkomstig zou kunnen zijn. Men vermoedt, dat de ramp door ontbranding van aethylchlori de is ontstaan. Indien dit uiterst ontvlambare gas uit een houder zou zijn ontsnapt, zou het door de grote hitte tot ontploffing hebben Kunnen komen. Door de ontploffing zou phosgeengas kunnen zijn ont staan. Uit alle delen van de Palts, Rheinhessen (Franse zone) en Mannheim (Amerikaanse zone) spoedden brandweren en politiever- sterkingen zich naar Ludwigshafen. De gewonden werden naar zie- kenhuizen in Ludwigshafen, Mannheim, Heidelberg, Speyer en zelfs Karlsruhe vervoerd Andere slachtoffers worden nog uit de fabriek gedragen. Men vreest ech- ter, dat zij, die nog onder de puinhopen liggen, dood zijn, daar deze in brand staan. Onder de gewonden bevinden zich enkele Fransen. De Franse gouverneur van de Palts is naar het toneel van de ramp vertrokken. Radio Hamburg heeft alle beschik- bare dokters opgeroepen om aan het reddingswerk deel te nemen. Volgens A.F.P. ontstond de ont ploffing in een werkplaats van de chemische fabriek „Badisch Anilin und Sodafabrik" (voorheen I.G. Farben), die ongeveer 100 meter achter de gebouwen van het Franse militaire bestuur ligt. De slacht offers zijn merendeels arbeiders van de fabriek. Talrijke gebouwen zijn door de ontploffing ingestort. In de stad Ludwigshafen zelf zijn vele huizen van hun daken beroofd. Huizen, die door bombardementen waren getroffen, zijn thans inge stort. Nieuwe ontploffing Nadat zich 10 uur des avonds een nieuwe ontploffing had voorgedaan werden- alle personen, die niet bij het reddingswerk betrokken waren, uit het gebied van de ramp geeva- cueerd. Amerikaanse officieren schatten, dat 80 procent van het fabrieks- stijgen, zoals op een foto van een atoombom-explosie. Vele Duitsers schenen aangetast te zijn door de giftige gassen, die zich door het in brand geraken van chemicalien ontwikkeld hadden. Na de eerste ontploffing deed zich nog een reeks kleinere explosies voor, waardoor brandende brok- stukken in het rond vlogen en nieuwe branden stichtten. En Duitse dokter, die een man bekneld vond onder een ruine, zag zich genoodzaakt het slachtoffer terstond met een gewone timmer- manszaag een been te amputeren. Amerikaanse legerauto's werden over de Rijn gezet om gebru'ikt te worden voor het wegvoeren van de slachtoffers Ambulances uit Heidel berg en Mannheim gingen over en weer over de rivier. De Fransen zonden autobussen vol Duitse verpleegsters en dokters uit Kaiserslautern, 32 kilometer van de plaats des onheils verwijderd. De geweldige fabrieken van de I.G. Farben te Ludwigshaven, vroe- ger een van de voornaamste centra van* de Duitse chemische industrie, strekten zich voor de oorlog over een afstand van bijna 5 km uit langs de westelijke oever van de Rijn. Tijdens de oorlog werden de fabrie ken herhaaldelijk zwaar gebombar- deerd. Dr. Johannes Stumm, de door de Westelijke bezettingsmogendheden aangewezen politie-prefect van Berlijn, heeft Woensdagavond be- kend gemaakt, dat het hoofdbu reau van de Berlijnse politie op 2 Augustus van de Russische sec tor naar de Amerikaanse sector zal worden verplaatst. „Alle Berlijnse politiemannen, die trouw willen blijven aan de consti- tutie, moeten zich melden aan het nieuwe bureau", aldus heeft Stumm verklaard. En van nu af moeten alleen de door het nieuwe hoofd bureau in de Amerikaanse sector gegeven orders als geltfig beschouwd worden." Markgraf daarentegen heeft op de Berlijnse politiemannen een beroep gedaan, de orders van Stumm te negeren. De buitengewone vergadering van de Berlijnse gemeenteraad op Don- derdag belooft een stormachtig ver- loop te zullen hebben.. Algemeen is men van mening, dat prof. Ernst Reuter, die verleden jaar reeds tot eerste burgemeester van Berlijn werd gekozen, doch wiens installatie door een veto van de Sovjet-Russen werd verhinderd, thans zal worden benoemd tot bur gemeester van West-Berlijn. Profes sor Reuter was reeds gedurende de eerste wereldoorlog op politiek ter rein actief. Hij behoorde tot de oprichters van de pacifistische vereniging „Neues Vaterland". Toen hij in 1918 uit In antwoord op de boodschap die hem door de Tsjechische en de Siowaakse bisschoppen werd ge- stuurd, na de conference van Brno, heeft Z. H. Paus Pius XII aan het Tsjecho-Slowaakse episcopaat een eigenhandig schrijven gezonden, gedateerd de 15e Mei, waarin hij verkiaart, dat hij met onrust de ontwikkeiing van de toestand in dit land volgt, maar niettemin vol- ledig vertrouwen stelt in de gelovi- gen en in hun geestelijke leiders. Russische krijgsgevangenschap terug kwam, was hij overtuigd communist. Zes maanden lang fungeerde hij als secretaris-generaal in de leiding der communistische partij. Tijdens de revolutie van 1919 wendde hij zich van de links-radicalen af en werd redacteur van de „Vorwaerts", het orgaan der Berlijnse sociaal-de- mocraten. In 1931 koos Maagden- burg hem tot burgemeester. Nadat het nationaal-socialisme in Duits- land de macht had veroverd, werd Reuter enige malen naar een con- centratiekamp overgebracht. Toen voor de derde maal het gevaar dreigde, dat hij zou worden gear- resteerd, week hij uit naar Turkije, waar hij adviseur werd van het mi- nisterie van economische zaken en verkeer. Eerst na de bevrijding kwam hij naar Berlijn terug, waar hij in het gemeentebestuur chef van de afde- ling verkeer werd. De Finse President, Paasikivi, heeft Woensdagavond Karl August Fagerholm (sociaal-democraat) in- structie gegeven ofwel een coalitie- regering van sociaal-democraten en agrarlers te vormen ofwel een so- ciaal-democrtaische minderheids- regering. Fagerholm verklaarde, dat het naar zijn persoonlijke opinie een sociaal-democratische minderheids- regering zou worden. Aanvankelijk had Paasikivi op- dracht gegeven ook de volksdemo craten communisten en linkse socialisten in de regering op te nemen, doch dezen weigerden, toen Fagerholm hun verzoek om toewij- zing van vijf minister-portefeuilles niet wilde inwilligen. vw .v- l %,'yutu LONDEN, 28 Juli (A.P.) Een of ficiele Britse zegsman heeft van- daag verklaard, dat met de uit- voering van de zesmogendheden- overeenkomst van Loden om een West-Duitse staat te vormen „ge- wacht" zal worden, Indien nieu we besprekingen tussen de vier mogendheden zullen worden ge- arrangeerd. Over deze laatste besprekingen zal wellicht binnen enkele dagen in Moskou een beslissing vallen. De Amerikaanse ambassadeur in Rusland, generaal Bedell Smith, was vandaag onderweg naar de Russische hoofdstad om bij de Rus sische ministr van buitenlandse zaken, Molotof, een serie nieuwe stap'pen in te leiden. In Loden staat Frank Robert, Ernest Bevin's eerste secretaris, klaar om voor Groot-Brittannie de reis naar Moskou te aanvaarden. Roberts is enkele jaren op de Brit se ambassade in Moskou geweest. Hij gaat in de plaats van de Britse ambassadeur, Sir Maurice Paterson, die enige tijd geleden met zieken- verlof uit Rusland terugkeerde en wellicht om gezondheidsredenen zal besluiten zijn functie ter beschik- king te stellen. Een woordvoerder van het Fo reign Office heeft verklaard, dat de Londense overeenkomst snel ten Zoals dezer dagen gemeld week de K.L.M. D.C. 6 „Prinses Marijke op weg van Johannesburg naar Am sterdam van haar route af en maak- te een extra tussenlanding te Brus- sel teneinde daar een baby uit Leopoldville, die in levensgevaar verkeerde door een vernauiving van de sluitspier van de maagingang te laten debarqueren, opdat het kind in Belgie geopereerd kon worden. Thans kan worden medegedeeld, dat de operatie, die slechts zeven minuten duurde en die uitgevoerd werd door de beroemde kinderspe- cialist Prof. Maldaque, volledig ge- slaagd is. Reeds drie uur na de ope ratie kon de baby een lepel vloei- baar voedsel worden toegediend. Prof. Maldaque verklaarde na af- loop van de operatie, dat een ziekte als boven beschreven slechts zeer zelden voorkomt. Van de 30.000 kin- deren die hij in zijn loopbaan had behandeld. leed slechts een half procent aan deze kwaal. De ziekte komt bijna uitsluitend bij jongens voor en openbaart zich meestal een maand na de geboorte. Slechts door zeer snel operatief ingrijpen kan de dood voorkomen worden. Sedert enige tijd ontwikkelen de Sowjet-Russen rondom Berlijn een buitengewone activiteit. De militaire installaties tussen Zos- sen en Wunstor, ongeveer 40 km ten noorden van Berlijn, waar in de laatste dagen van de wereld oorlog het hoofdkwartier der Duitse weermacht was onderge- bracht, wordt in allerql gerestau- reerd en, uitgebreid. De ondergrondse kazematten wor den voorzien van de modernste ap- paraten voor radio en radar. Een ondergrondse miniatuurspoortrein en een stelsel van electrische lich- ten verbinden de diverse comman- dostations. Naar verluidt zal hier het hoofdkwartier van het weste lijke Sowjetleger, dat tot dusverre te Insterburg in Oost-Pruisen en bij Breslau was gestationneerd, worden gevestigd. Het gehele complex zal zich diep onder de grond bevinden en zich onder een enorm deksel van beton uitstrekken, zodat het tegen bom- men van het zwaarste kaliber en, door zijn hermetische afsluiting van de buitenwereld, misschien ook te gen uitwerking van atoombommen bestand zal zijn. Tegelijkertijd worden tussen de Oostzee en het Thueringer Woud door het Sowjet-leger manoeuvres op grote schaal gehouden. Aan deze oefeningen zouden vier pantserle- ROME, (KNP), 27 Juli. Uit be- voegde bron wordt vernomen, dat het verblijf van de H. Vader te Castel Gandolfo zal duren van einae Juli tot begin November. Bij gelegenheid van het vertrek van de Paus naar zijn buitenver- blijf wordt erop gewezen, dat de H. Stoel nog steeds geen vergoe- ding heeft verkregen voor de oor- logsschade, die te Castfel Candolfo is aangericht. Het stadje werd herhaaldelijk door de Amerikanen gebombar- deerd, waarbij de hoeve. behorend tot het Pauselijk zomerverblijf, zwaar beschadigd werd. De aangerichte schade werd in 1947 beraamd op 80 millioerv Lire. De onderhandelingen van het Staatssecretariaat met de Ameri kaanse autoriteiten betreffende de uitbetaling van de schade vergoe- ding bleven tot nog toe vruchteloos gers met 35 divisies van elk onge veer 10.000 man deelnemen. Voor het eerst zouden bij deze gelegen heid ook proeven worden genomen met het nieuwe tankmodel „Jozef Stalin III", een gevaarte van 62 ton, dat volgens Russische verklaring de zwaarste tank ter wereld is. Tenslotte worden ook oefeningen gehouden, waar niet alleen de be- kende jagers van het type „Yak 9" en „Yak 3" aan medewerken, doch ook Sowjet-Russische straalvlieg- tuigen en veel zeer snelle jagers. die geconstrueerd zijn naar het voorbeeld van de vroegere Duitse Messerschmidt 109. De Burgemeester van Berlijn, mevr. Louise Schroeder, heeft Ge- neraal-Majoor Kotikof, de Russi sche commandant in Berlijn, mee- gedeeld, dat zij zijn bevel tot we- derindienststelling van Markgraf niet kan uitvoeren. De drie Westelijke militaire be- sturen hebben mevr. Schroeder doen weten, dat zij het gemeentebestuur erkennen als het enige wettige ge- zag in dergelijke aangelegenheden. Marshall heeft op een persconfe- rentie verklaard niet te weten of sommige leden van het V.N.-secre- tariaat en van bepaalde afvaardigin- gen anti-Amerikaanse bedrijvigheid uitoefenen. Hij wilde een comite van drie leden in het leven roepen, dat de beschuldigingen zal nagaan die door ambtenaren van het Departe- ment van Buitenlandse Zaken in de parlementscommissie voor immigra- tie naar voren zijn gebracht. Sobolof, die tijdens de afwezigheid van Trygve Lie het ambt van Se- cretaris-Generaal van de V.N. waar- neemt, heeft in verband met het plan tot onderzoek naar de bedrij vigheid van het V.N.-personeel, ver klaard, dat de diensten van Lake Success hun dossiers niet ter be- schikking zullen stellen van de on- derzoekers. De V.N. heeft niets te verbergen, aldus Sobolof, maar de actie van het Dep. van Buitenlandse Zaken zal zich moeten beperken tot opsporingen op grond van eigen dossiers. uitvoer zal worden gebracht en dat men nog steeds 1 September aan- houdt als datum voor de bijeen- komst van een Westduitse consti- tuerende vergadering. „Maar", zo voegde hij eraan toe, „zonder twijfel zal de uitvoering der overeenkomst opnieuw in over- weging worden genomen, indien zich een nieuwe situatie voordoet." De officiele zegsman zei, dat de westelijke mogendheden verwachr ten. dat Rusland dringend zal ver- zoeken de Londense overeenkomst prijs te geven, alvorens nieuwe be sprekingen te openen. In dat geval zal het Westen geen' keus hebben, maar het plan voor West-Duitsland minstens zo lang in petto moeten houden, tot het resul- taat van de nieuwe viermogendhe- denbesprekingen bekend is. (Van onze parlementaire redacteur) Was het gisteren zo, dat het nieu we kabinet nu eindelijk in kanfien en kruiken zou zijn, op het laatste ogenblik zijn weer moeilijkheden ontstaan. Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk heeft voor de porte- feuille van buitenlandse zaken be- dankt, terwijl het ook op Oorlog bleef rommelen. Minister Fievez heeft tegenvoeters in het leger, het bezoek van generaal Kruls aan de formateur zal ongetwijfeld met deze moeilijkheden in verband hebben gestaan. Vanmorgen deed het gerucht de ronde, dat het zelfs reeds zeker zou zijn, dat minister Fievez niet zou terugkeren. Wij vernemen, dat dit nog geenszins vaststaat. Voor Buitenlandse Zaken noemt men op het ogenblik de naam van Mr. W. A. J. Visser, burgemeester van Den Haag, die de C.H.-begin- selen is toegedaan. Gisteren hebben verschillende instanties van de P.v.d.A. verga- derd. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat de formatie van die kant nog op onoverkomelijke moeilijkheden zal stuiten. Van Russische zijde is medege deeld, dat de eerste leveranties van de door de Sowjet-regering aan de Berlijnse bevolking toegezegde hon- derd duizend ton tarwe zijn ge- schied. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. HITTEGOLF HOUDT AAN Heldere nacht met weinig wind. Morgen overdag, bijna overal zeer warm en zonnig weer. In de namiddag echter in het zui- den van het land wat toene- mende bewolking met een klei- ne kans op enkele verspreid op- tredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen oost en zuid-oost. De Engelse koning heeft uit particulier bezit een elftal schil derijen afgestaan voor de komen- de tentoonstelling in het Maurits- huis. Hieronder bevinden zich drie Rembrandts, een Vermeer, een Albert Cuyp, twee Pieter de Hooghs, een Jan Steen en een Terborgh. A1 deze meesterwerken zijn afkomstig uit Buckingham Palace. Tevens heeft koning George voor hetzelfde doel nog een 20-taI tekeningen van Hendrik Averkamp ter expositie afgestaan. Drie dezer schilderijen, waaronder de Negerpage van Albert Cuyp en de Scheepsbouwer en zijn vrouw van Rembrandt, zijn gisterenavond met H.M.'s „Jacob van Heemskerck", die qm acht uur in de Parkhaven te Rotterdam begon vast te maken, naar Nederland overgebracht. De chef van de afdeling oudheidkunde en natuurbescherming van het De- partement van O.K. en W„ mr. J. K. van der Haagen, heeft de kost- bare lading van Londen tot Rotter dam begeleid. De zorgvuldig in kis- ten gepakte doeken werden onmid- dellijk na aankomst van boord ge dragen en in een transportauto van de firma J. J. Janssen gestuwd. Om half negen werd naar Den Haag gereden, tot de grens van Rotterdam begeleid door de Rotterdamse mo- torpolitie. De begeleiding werd op Naaar uit officiele bron wordt vernomen bestaat de mogelijkheid, dat Nederland een gecombineerde lening zal ontvangen van de wereld- bank en par.ticuliere Amerikaanse banken ten bedrage van in totaal ongeveer 12 millioen dollars. Deze lening zou bestemd zijn voor de fi nanciering van de aankoop van schepen. PARIJS, 28 Juli (A.P.) Mitterand staatssecretaris, heeft vandaag verklaard, dat de Franse, Britse en Amerikaanse regeringen g%- reed zijn met de opstelling van een gemeenschappelijke nota aan de Sovjet Unie, om de weg te effenen voor rechtstreekse be sprekingen, over het lot van Ber lijn. Mitterand heeft hieraan toege- voegd, dat de nota, die in Londen opgesteld werd. „binnenkorf aan de Russische regering overhandigd zal worden". Hij heeft echter gewei- gerd de strekking ervan bekend te maken. Mitterand heeft voorts - medege deeld, dat de toekomst van West- Duitsland eveneens een punt van bespreking heeft uitgemaakt. De Franse gegering heeft beslo'ten haar goedkeuring te hechten aan het plan, om tot vorming van een ver gadering voor de drie zones over te gaan. Deze zal samengesteld zijn uit gedelegeerden, die door het parle- ment van elk „land" zullen worden aangewezen. De methode, volgens welke de gedelegeerden aangewe zen zullen worden, zal waarschijn lijk in elke provincie anders zijn. De trizonale vergadering zal be- last worden met de opstelling van een grondwet voor West-Duitsland. De Japanse provincie Foekoei wordt door overstromingen geteis- terd, waarbij tot dusver 63 personen om het leven kwamen. Het is het- zejfde gebied. dat de vorige maand door een aardbeving werd getrof fen, gepaard gaande met grote branden. Hierbij kwamen toen 3000 personen om. Volgens het blad „Asahi" zijn 250.000 mensen. die bij de vorige ramp dakloos werden en inmiddels hun woningen weer hadden opge- bouwd, opnieuw zonder onderdak. de Rijksweg door de rijkspolitie overgenomen. De andere schilderijen, die van kleiner formaat zijn .en daarom per vliegtuig vervoerd kunnen worden, alsmede de tekeningen komen mor gen op Schiphol aan. Ten behoeve van het stedelijk van Abbe Museum te Eindhoven worden tevens uit Engeland verwacht enige landschappen van Philips de Ko- ninck, welwillend ter expositie af gestaan door de Earl of Crawford en enkele landschappen van van Ruysdael en Rembrandt uit de En gelse kunsthandel. LUDWIGSHAVEN, 29 Juli. Ge durende de nacht zijn 70 lijken ge- borgen. waarvan 30 konden worden geidentificeerd. Het juiste aantal doden en gewonden zal vermoede- lijk eerst vanmiddag bekend zijn. Uit Berlijn wordt gemeld, dat alle met Russjsche licentie verschij- nende Berlijnse bladen in hun editie van vandaag een interna- tionaal onderzoek naar de oor- zaak van de ramp eisen. Het officiele blad „Taegliche Rund schau" (Russische licentie) ver kiaart van overlevenden te heb ben vernomen, dat het Franse rai- litaire bestuur de fabrieken ge- bruikte voor de productie van hoog- explosieve brandstof voor V-2 ra- ketten. „Neues Deutchland" (Eenheids- partij) schrijft: ,.De ontploffing be- wijst onze vroegere beweringen dat West-Duitsland tot een arsenaal voor de imperialisten en een start- plaats voor een nieuwe oorlog ge maakt wordt". Tijdens de bestuursvergadering van de F.I.N.A. werden verschillen de wereldrecords erkend w.o. de volgende records gemaakt door Nel van Vliet 200 meter schoolslag 2 min. 49.2 sec,, gemaakt op 7 Febr. 1948 te Hilversum en de 400 meter schoolslag in 5 min. 58.6 sec., even eens gemaakt te Hilversum op 11 Maart 1947. Het is de Italiaanse paardenfok- ker Gambi gelukt het Kanaal van Andresselles bij Kaap Griz Nez naar Dover over te zwemmen. Gistermor- gen vroeg vond men de Italiaan, die de tocht in 12 uur en 36 minuten had volbracht, uitgeput op een pier liggen. Gambi, die in zijn woonplaats Ra venna, bekend staat als een goed lange afstandzwemmer, had gedu rende de nacht met veel wind te kampen gehad. Bij het naderen van de Engelse kust, bleek de volgboot plotseling niet meer verder te kun nen, zodat de zwemmer het laatste deel geheel alleen moest afleggen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1