DE IIEUWSTE AV0NTUREN VAN JAN KLAASSEN Verlichtingsavond Bergen trok duizenden bezoekers Bloembollengebouw wordt 13 September geopend DICK SCHERMER enthousiast ontvangen ALKMAAR EN OMSTREKEN Ruim 15 uur in het water Grote inbraak bij Rijksbureau Prachtig werk van de „Brandaris" Marktberichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 29 )uli 1948 WINKELWEEK 1948 Stoffenhuis Rayon" Openbare verkoping stoffenhuis kousenbar is geopend! Notaciele examens Ingezonden Geslaagd LANGEDIJKER GROENTEN-CENTRALE JONGE ZWEMSTER UIT SCHAGEN ONTDEKT ZEILJACHT UIT MIJNENVELD GERED Mfep ploaft dat het lek- ker warm is! 3: De Contact-Commissie voor de Middenstand verzoekt H.H. Winke- liers die wensen deel te nemen aan de van 17 tot en met 25 September a.s. te organiseren winkelweek, het daarvoor nog in hun bezit zijnde aangifte-formulier vo6r 1 Augustus a.s. volledig ingevuld bij de Secre- taris van de Contact-Commissie in te zenden. Aangezien aan de hand van de reeds binnengekomen inschrijvings- formulieren kan worden vastgesteld dat de deelname groot zal zijn, laat de uitvoering van de diverse plan- nen voor deze actie moeilijk een latere inschrijfdatum toe. H.H. Winkeliers die nog verzuim- den het formulier in te zenden. doet dit nog heden. Het bespaart U de onaangenaamheid om bij de late in- zending niet te kunnen deelnemen en de Commissie veel onnodige ar- beid. Met de opening van het Stoffen- huis „Rayon", in het perceel Lan- gestraat 93, is onze stad een mo- derne en fraaie zaak rijker gewor- den. Het interieur. dat ontworpen werd door onze oud-stadgenoot, ar chitect A. Elzas, biedt, naast de meest moderne inrichting, een ma- ximurri aan comfort. De lichte tinten, waarin de be- schildering en het behangwerk zijn gehouden, doen het fraai en de lichtblauwe vloerbedekking past zich daarbij uitstekepd aan. De ver- lichting is gemaakt naar een plan van Philips en deze moderne dag- verlichting heeft het voordeel. dat I men een juiste kijk heeft op de kleuren de/ stoffen. Behalve de ruime en practische toonbanken, trekt direct de aandacht de bijzon- der aardige en attractieve kousen- bar. welke zo goed past bij het ge- heel. Maar wat zou een mooi en modern interieur betekenen, wan- neer daar ook niet was een keur- collectie stoffen? En daarvoor heeft de ondernemer. de heer J. H. Blein, die een vakman is op dit gebied, gezorgd: een grote sortering stoffen uit Franse. Zwitserse, Belgische en Nederland.se fabrieken vindt men er in allerlei kleuren en soorten ten toon gespreid. Ongetwijfeld zullen de 200 dames, die, na loting uit vele honderden aanvragen, zo gelukkig waren een uitnodiging voor eerste keuze te ontvangen, hier kunnen slagen. Als wij niets van het exterieur vertelden, dan is dat omdat velen reeds een kijkje namen in de eta- lages en anderen dat zeker nog zul len doen. De Gebr. Kops, Faber en Schlp- per te Heiloo zorgden resp. voor de verbouwing. het stucadoor- en het schilderwerk, de fa. Koster te Alk- maar voor het behangwerk, de fa. Blom voor de meubilering en de fa. de Jager voor het stoffeerwerk. SCHOENCREME De uitslag van de gisteren door notaris G. A. Verkade in cafd Beem- ster aan het Waagplein gehouden veiling is als volgt: 1. Woonhuis met schuurtje, erf en steeg, Heilooerdijk B 22, te Heiloo, is toegewezen aan de heer H. Ver- ver, te Heiloo (mede-eigenaar-erf- genaam) voor f 4910.(maximum- prijs f 4900. 2. Woonhuis met erf en tuin, Tes- selschadestraat 11, te Alkmaar, aan de heer H. Verver, te Heiloo (mede- eigenaar-erfgenaaml. voor f 4810. (maximumprijs f 4800. 3. Woonhuis met erf, Boomkamp- straat 13 te Alkmaar, is opgehou- den op f 3900. 4. Woonhuis met erf, Bergerweg 6, te Alkmaar, is niet aangeboden wegens verkoop uit de hand. 5. Woonhuis met erf. Stationsstr. 54, te Alkmaar. is na loting tussen een 4-tal gegadigden, voor de maxi- mumprijs van f 2500.toegewezen aan de heer J. F. H. Plas, te Alk maar. BTJRGERLIJKE STAND ALKMAAR: Geboren: Anna. d.v. W. Lebbing en G. de Boer; Benja min, z.v. J. Schoen en G. W. Fer- werda. Theodorus C, A., zoon van J. Wester en C. A. Groenland; Cor nells J. M., zoon van H. M. C. Gel- der en J. M. Kroon: Gerardus M., zoon van J. P. Verberne en J. P. Duinmeijer; Jacobus J. H.. zoon v. J. J. W Deke en G. Schoonhoven..- Gehuwd: Frederik Riele en Ge- rarda W. H. Beckers. Johannes Ooyevaar en Trijntje Slotboom; Gerrit. de Vries en Marie Nagel; Jan Weerstand en Willempje Lod- der. Overleden: Henrica J. van Breda, oud 59 jaar, gehuwd met R. Abra ham. Wij brengen een uitge- breide collectie z ij d e n en wollen stoffen in aparte dessins. Niet alleen onze etalages maar ook de toonruimten in de zaak geven U hier- van een beeld. Nieuw voor Alkmaar is de kjusenbar waar U rustig keus kunt doen uit onze sortering betere da- meskousen U bent welkom bij LANGESTR ALKMAAR Ingez. mededeeling (Adv.) GROOT KINDERFEEST In het kader van de ENKABE heeft de plaatselijke inkoopver. van kruideniers (I.V.A.) een groot kin- derfeest georganiseerd. Onder zeer gemakkelijke voorwaarden kunnen de kinderen een gratis toegangs- kaart verkrijgen voor de Kinder- voorstelling van het sprookje Rood Kapje. Het is dan ook geen wonder dat het Gulden Vlies op 17 Augus tus a.s. geheel gevuld zal zijn met glunderende kindergezichten, die zullen genieten van het zo aantrek- kelijke sprookje, opgevoerd door het bekende gezelschap van Chris Hofland. Het geheel belooft voor de organiserende vereniging een succes te worden en zij streeft er naar in December a s. opnieuw de kinderen iets aan te bieden. Te den Haag slaagde voor het notarieel examen deel I: de heer H. A. M. Lohman, alhier. U1TSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer deed he- denochtend de volgende uitspfaken: Dirk K., Franeker, diefstal, 10 maanden met aftrek; Wilhelmus Ni- colaas Q., Schagen zedenmisdrijf, flOO of 40 dgn. en voorw. ter be- schikking stelling van de regering, met voorwaarden; Roel K., Beets, diefstal; zes maanden vorw., met proeftijd van 3 jaar op bijz. voor waarden, met plaatsing in de land- bouwkolonie „Het Hoge Land" en onmiddellijke invrijheidstelling uit de voorlopige hechtenis. Aan de Redactie van het Nieuw Noordhollands Dagblad alhier. Weled. Heer Redacteur, Naar aanleiding van de klachten betreffende broodvoorziening gedu- rende de bakkersvacantie, geuit in verschillende dagbiaden, verzoek ik u beleefd het publiek attent te wil- len maken op het volgende: le. dat, opeen enkele uitzonde- ring na, de bakkers zich bewust zijn van de plichten, die een dienende taak aan de gemeenschap hen op- legt; 2e. dat de algemene klacht van de bakkers is, dat de huisvrouwen over het algemeen veel te laat het brood komen halen, waardoor een overzicht over de te produceren hoeveelheid nog veel moeilijker wordt, dan ze uiteraard reeds op zulke drukke dagen is. Daar bet proces deegmaken-ge- bakken brood ongeveer 2 2'/z uur vordert, is Ret onmogelijk nog brood gaar te bakken, wanneer om 5 uur- half 6 's middags de grote run om brood begint en blijkt, dat er tekort is. Overgehouden brood is de vol gende dag onverkoopbaar, d.w.z. geld- en bonnenverlies. Vooral het laatste voert tot interen van de werkvoorraad, wat bij constatering leidt tot hoge boeten van de tucht- rechter. Dus tijdig brood halen, zodat, bij tekort, de bakker gelegenheid heeft om bij te bakken. Met beleefde dank voor uw mede- werking. Hoogachtend, G. ELTE, Voorzitter Federatie Brood- bakkersbedrijven voor Alkmaar en Omstreken. Dank zij het meest-ideale zo- merweer, dat V.V.V. zich voor deze avond maar wensen kon, is de verlichtingsavond te Bergen, sinds de glorierijke dagen van het nog steeds niet weer-gekeerde bloemencorso, de hoogtijdag van het seizoen, bijzonder geslaagd. Het aantal bezoekers liep in de duizenden en is niet te schatten, Op de drukste uren bcwoog zich traag een compacte massa door de lanen in de kom van het dorp, voetje voor voetje. De politie had voor een goede verkeersregeling gezorgd en liet de auto's niet tot de kom van het dorp toe. Heel de vooravond trokken de duizQpden de meeste per fiets naar Bergen en na afloop bewoog zich de lange rij van verlichte fiet- sen als een beweeglijke glimworm langs de Bergerweg weer stads- waarts. Wat de verlichting betreft, het kwam ons voor, dat die wel eens mooier geweest is. Wel hingen de bomen rond de Ruine weer vol ronde lampions als rijpende vruch- ten in de schemering en had V.V.V. aan het eind van djp Stationsstraat weer iets aparts gemaakt; doch lad en daar waren er hiaten in de ver lichting van het dorpscentrum. Ook zouden wij niet gaarne zien, dat de voile electrische verlichting van gevels en lanen in ruimere mate werd toegepast, zoals de gevel van het Oranjehotel en de Stations straat. De gevel was met schijnwer- pers verlicht en boven de Stations straat hingen electrische kronen, die een overdadig licht op de straat wierpen. Het eigen karakter van de verlichtingsavond ^ordt echter ge- schapen door de lampionversiering in velerlei vorm. Ook zou het niet kwaad kunnen, als sommige buurt- verenigingen eens een advies in- wonnen van een der vele artisten. die Bergen rijk is. om eens iets wat anders te verzinnen. Zoals het ge- deelte Breelaan van Stationsstraat tot Russenweg, waar het firmament met voile en halve maan en sterren was uitgebeeld. In de Dorpstraat hingen lange cylinders met dubbele kaarsverlich- ting. die een aardig'cacfiet aan deze straat gaven. Verder waren de stra- ten verlicht met lange slingers en COLORADOKEVER LANGEDIJK. Naar het oor- deel van de Inspecteur. Hoofd van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen, bestaat in onze ge- meente gevaar voor vestiging van de Coloradokever. Daarom moet in de periode van 27 Juli tot en met 6 Augustus 1948 het gewas op alle met aardappelen beteelde peyelen binnen deze gemeente gelegen, ten- minste eenmaal op een der navol- gende wijzen bespoten worden: a. Bespoten met water, waaraan is toegevoegd 500 gram Calcium- arsenaat per 100 liter water. b. Bespoten met water, waaraan is toegevoegd een DDT bevattend product op een wijze, dat 0,1 pet. DDT in de vloeistof aanwezig is, j (dus b.v. op 100 liter water 1 kg. van .een 10 pet. DDT-product of 0,5 kg. van een 20 pet. DDT-pro duct enz.) c. Bestoven met een DDT-bevat- tend stuifmiddel, dat tenminste 5 pet. DDT bevat. De bespuiting onder a en b moet zodanig worden uitgevoerd, dat; le. Een hoeveelheid, overeenko- mend met tenminste 800 liter per hectare gelijktnatig over het gewas wordt verdeeld. 2e. Alle bladeren van de aard- appelplanten met de vloeistof wor den bevochtigd. 3e. Op zodanig uur en bij zodanige weersgesteldheid wordt gespoten, dat het gewas nhg dezelfde dag kan opdrqgen. De bestuiving onder c dient zo danig te geschieden, dat: le. Tenminste 25 kg. per ha wordt verstoven. 2e. Alle bladeren van de aard- appelplanten met het stuifmiddel goed worden geraakt. Het gebruik van HCCH en Ro- tenon-bevattende middelen is toe- gestaan na verkregen schrifteiijke goedkeuring van de plaatselijke controleur. Deze middelen dienen aangewend te worden volgens de aanwijzingen van de Plantenziek tenkundige Dienst. Particulieren, die een kleine hoe veelheid aardappelen voor eigen gebruik verbouwen, worden opge- roepen binnen 3 dagen na heden ter secretarie te Ncord-Scharwou- de hun naam en adres, alsmede de plaats van het aardappelperceel op te geven, waarnna ten spoedigste behandeling zal volgen. Tegen nalatigen zal streng wor den opgetreden overspanningen; in de Kerkstraat hingen kronen van lampions, die het aardig deden. Van de particuliere verlichtingen vielen op de feerieke verlichting van de Oude Prins, de kunstverlich- ting van de Duin-Tax in de Dorps- straat en de verliqhte zuil van J. Wittebrood tegenover Kreb. In het Hertenkamp waren weer enkele tuinen met vetpotjes ver licht, hetgeen ook veel bekijks trok. Jammer, dat de Gemeente niet eens het Raadhuis en de Spoorwe- gen niet eens het station verlicht hadden. Ook verschillende grote za- ken hadden meer werk van de ver lichting kunnen maken. Aan bezoek en kijkers had Ber gen gisteravond niet te klagen; Ber- gens Harmonie maakte zich ver- dienstelijk door een muzikale rond- wandeljng door de verlichte stra- ten en lanen te maken,. Op de caf£terrassen was geen plaatsje onbezet. Het kan voor Bergen een geslaag- de avond genoemd worden. FANCY-FAIR ZUID-SCHERMER. De J.V.G. noudt komende week-end een Fancy-Fair voor eigen kas. Zater- dagavond wordt om acht uur ge opend. Het programma vermeld voor beide avonden zang, muziek en toneel. Zondagmiddag van vijf tot zeven uur worden vooral kinderen ver- wacht. LIMMEN Voor het M.T.S. di ploma Vliegtuigbouwkundige slaag de te Haarlem onze plaatsgenoot P. C. Rietveld. LIMMEN G. J. Rietveld slaag de voor Engelse handelscorrespon- dentie te Alkmaar. GEVONDEN EN VERLOREN WIERINGEN. Verloren; een bl. alpinomuts en gevonden; een mo- to •■andschoen en een schroeven- draaier. In de Woensdagmiddag gehouden bestuursvergadering die werd ge houden onder leiding van burge- meester Schelhaas, deelde de secre- taris, de heer S. Vlsser mede, dat bij nadere informatie is geijjfken, dat in Avenhorn toch begonnen wordt met de zuurkoolfaljjicage. De capaciteit zou 5000 vaten zijn. De officiele opening van het bloembollengebouw zal geschieden op Maandag 13 September door de Commissarls der Koningin, Baron de Vos van Steenwijk. De Voorzitter herdacht de heer J. Kramer Gz., die enige weken gele- den is overleden. De heer Entius te Heerhugowaard heeft zijn benoeming tot keurmees- ter aangenomen. Een brief van de ondervakgroep groothandel in pcy>taardappelen vestigde de aandacht op een clau- sule in het BEA-contract, waarin staat vermeld, dat de leveranciers de pootaardappelen franco aan boord of op wagon moeten leveren. Dit is hier niet gebeurd. Nu meent de ondervakgroep, dat de kosten van het dichtnaaien van de zakken, 12 cent per 100 kg., door de tuin- ders moet worden betaald. Van een exporteur was reeds een rekening over deze kosten binnengekomen. Hoi dag. bestuur stelde zich op het standpunt, dat het hier Seen usance is, dat de tuinders hun arti- kelen franco op wagen leveren. Er is bij het indienen van de nota nooit tegen gereclameerd. Deze zaak is nu in handen van het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Neder- Jand. Het zal uiteindelijk misschien wel een zaak van het scheidsgerecht worden. Men besloot, medewerking te ver- lenen aan een nieuwe regelmg voor de verkoop van goedgekeurde poot aardappelen. Aan te goeder naam en faam bekend staande handelaren zullen koopboekjes worden uitge- reikt. Dagelijks zullen zij door mlddel van koopbriefjes aan het veilingkantoor moeten opgeven hoe- veel en van wie zij hebben ge- kocht. De veiling zorgt er dan voor, dat de tuinder zijn verkoopbewijsje krijgt. Dit om te bevorderen, d£t de tuinders ook zekerheid zullen heb ben omtrent de betaling van hun product. De weg in de plaats van het z.g, Koedijkerpad zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Het Prov. Bestuur wil er niet aan bijdragen, terwijl het bovendien vreest, dat in verband met meer urgente werken, voor deze weg geen toewijzingen van material zullen worden ver- strekt. Een afvaardigimg van de Langedijker Groenten Centrale zal deelnemen aan een excursie van de Ned. Uien Federatie langs de proef- velden op Goeree-Overflakkee. Medegedeeld werd, dat de vol gende grove aardappelveiling zal worden gehouden op 6 Aug. a.s. Het salaris van de chef-keurmees- ter, assistent van de veilingleider werd bepaald op f3500.Dat van SCHOOLREIS NAAR TEXEL WIERIN GERMEER. Vorige week trokken de kinderen van klas 6 'en 7 der W'meer-school te Sloot- dorp per fiets naar Texel. Schitte- rend weer hielp mee de stemming tot een hoogtepunt op te voeren. Vijf dagen lang hebben ze gezwor- ven door de duinen, gefietst door de dennen naar de Meeuwenkolonie, 't Museum, de fonteinsnol, de Slufter gezwommen aan het Westerslag om 's avonds in de jeugdherberg ..Panorama" bergen eten te verwer- ken. Dan nog een uurtje spelen in de Doolhof en dan slapen-twee hoog. Allemaal ongekende genietingen. En steeds hield de zon de kinderen ge zelschap. Aan de organisatoren en vooral aan de ouders en medebewoners van Slootdorp en omgeving past een woord van dank voor hun werk en giften. Alle moeite is ruimschoots beloond door dat de kinderen bui- tengewoon genoten hebben. Het was een ongelofelijk harte- ljjke ontvangst, waarmede het gehele dorpje Durgerdam, de Arn- sterdamse rand gemeente, de 26- jarige Dick Schermer uit Ven- huizen, die gisterochtend vroeg zijn tocht van Hoorn naar Am sterdam was begonnen, ontving. Kano's en zeilbootjes waren hem tegemoet gevaren en na 15 uur zwemmen arriveerde Dick om even na acht uur in Durgerdam. Afge- zien van een kleine inzinking, had de tocht een uitstekend verloop. Dick ontving zijn voedsel van een volgbootje, van waaraf hem bis cuit en gekookte eieren en van tijd tot tijd in de mond werden ge- duwd. Toen hij uit het water stap- te, was het duidelijk, dat de grond onder zijn voeten hem even onge- woon was, doch onmiddellijk daar- na liep hij, alsof er niets gebeurd was. naar het huis van de familie Possius in Durgerdam, die zich on middellijk bereid had verklaard, Dick hun bad ter beschikking te stellen, om zich van de dikke laag reuzel, waarmee hij was bedekt, te ontdoen. Dit was een proces, dat ruim een uur in beslag nam en de hartelijke familie Possius kon hier- ne begipnen met het even moeilijke karwei, het bad weer te ontvetten. Over de tocht zelf vernamen we van de heer Gons, die 's winters voor de indoor-training van Dick zorgt en de tocht van gisteren ge heel organiseerde, dat deze vooral de begeleiders met stomme verba- zing heeft geslagen. Dick heeft geen moment opgehouden met zwemmen en dat hij met sterke te- genstroom te maken had. bleek wel toen de matorboot plotseling stil- viel en Dick normaal doorzwom. Eer de motor was hersteld, bleek de boot zover te zijn afgedreven. dat men de zwemmer uit het zicht had verloren en men vreesde, hem niet meer terug te zullen vinden. Gelukkig kwam men Dick weer op het spoor en verliep de tocht ver der zonder incidenten. Zoals de heer Gons ons verder vertelde, is het zien van de steeds maar in hetzelfde tempo voortgaan- ae zwemmer voor de toeschouwers reeds zenuwslopend en is men ge- neigd medelijden met hem te heb ben. De rust en kalmte, waarmede Dick echter de tocht volbrengt, zijn eten neemt en zelfs tegen de men- sen in de boot praat, is een presta- tie op zich. Toch was er van een tweede prestatie tijdens de tocht Hoorn— Amsterdam sprake. Een 16-jarig meisje uit Schagen, waarvan de naam ons onbekend is gebleven, heeft het gepresteerd om practisch ongetraind vijf uur lang met Dick mee }e zwemmen. Doordat zij geen bril op had, kreeg zij last van ogenrood en moest zij tot haar spijt stoppen. Zij kwam nog geheel fit uit het water en bij controle ble- ken haar hart- en polsslag geheel norrpaal. Nader vernemen wij nog, dat het meisje van plan is van Zaterdag op Zondag van Stavoren naar Enkhuizen te zwemmen. Dick Schermer hoopt door zijn presttie van gisteren, dat hij in staat zal worden gesteld een po- ging te ondernemen, het Kanaal over te zwemmen. SCHOOLREISJES BURGERBRUG Ook J3urger- brug heeft z'n jaarlijks schoolfeest gevierd. Nadat de lagere klassen Vrijdag j.l. 'n pracht van 'n dag hebben gehad door 'n traditioneel bezoek-aan „De Bedriegertjes", de zee met 't mooie strand bij Bergen, de duinen met de bossen, waarin weer eens flink geravot kon wor den, trokken 's Maandags d.a.v. de hogere klassen er op uit. Het doel van deze tocht was de speeltuin in Valkeveen, met een bezoek aan het Muiderslot. Dit laatste was voor de kinderen 'n mooie gelegenheid om 'n indruk te krijgen van een kasteel De explicaties, daarbij ge- geven, waren duidelijk en voor de kinderen zeer interessant. Na 'n voetbalwedstrijd tussen de ..magere kuiten" en de „dikbuiken", welke op schitterende wijze werd gewonnen door laatstgenoemden en< dus 't „ijsje" kregen, werd nog even 'n rondritje gemaakt door Hilver- sum, om even de studio van de AVRO en 't Raadhuis te bekijken. 't Is voor de jeugd van Burger- brug 'n mooie warme dag geweest. Alle lof komt toe aan de organisa toren van 't dagje, gesteund door de financien van de ouders der kinderen. de keurmeester op f2500.Dit zal het volgende jaar opnieuw onder ogen worden gezien. Eventuelf vergoedingen voor werkzaamheden, te verrichten voor U.C.B. of lets dergelijks zullen aan de veiling ten goede komen. Voor de pensionnerirtg van het veilingspersoneel zal spoedig een voorstel tegemoet kunnen worden gezien voor aansluiting bij het fonds van het Centraal Bureau. Zaterdag 31 Juli wordt te Alk maar een buitengewone algemene vergadering gehouden door de Pro- vinciale commissie uit de Veilingen pn Noord-Holland, met als enig agenda-punt ..Export naar Duits- iand". Na vrij breedvoerige besprekin- gen werd besloten, eerst met de bloembollenveiling te beginnen en de neerzetveiling zo spoedig moge- lijk daar achteraan te laten komen. Men zal trachten de aanvoer voor deze neerzetveiling te vergemakke- lijken. Te beginnen met Maandag moeten de consumptie-aardapbelen worden gesorteerd in de maat van 35 tot 60 mm. In de ischt van Maandag CD Dinsdag jl. hebben inbrekers hun slag geslagen in het Rijksbureau voor Huiden en Leder aan de Kei- zefsgracht te Amsterdam. De kluis van het bureau werd opengebroken en een bedrag van f 37.700 aan con- tanten ontvreemd. Voorts worden 171 kwitanties en een groot aantal andere bescheiden vermist. Het on- derzoek is met kracht ter hand ge- nomen. DEMONSTRATIE VAN MODERNE LANDBOUWMACHINES OP DE „OOSTWAARDHOEVE" WIERINGERMEER. De Stich- ting voor de Landbouw zal in sa- menwerking met de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst en de afdeling Landbouw van het Centraal Insti- tuut voor Industrierontwikkeling op Vrijdag 6 Augustus a.s. van 11 uur v.m. tot 3 uur n.m. op het proef- bedrijf voor Landbouwwerktuigen en arbeidsmethoden, de „Oostwaard- hoeve", Nieuwe Sluizerweg B 1, 'n vergelijkende demonstrate van aardappeliooftrekkers houden, waar aan 26 in Nederland ontworpen en gebouwde machines zullen deelne men. Op Vrijdag i3 Augustus a.s., van 11 uur v.m. tot 3 uur n.m. zal op dezelfde plaats een vergelijkende demonstrate van pootaardappel- rooimachines worde/i gehouden, waaraan 17 machines zullen deelne men. Daar het de bedoeling is door deze vergelijkende proefneming de ont- wikkeling van de pootaardappel- rooinjachines en aardappeliooftrek kers te bevorderen, zullen de ma chines alleen op de boven aangege- ven data voor belangstellenden de- monstreren. Op andere dagen zal geen publiek bij de proeven worden toegelaten. Woensdagavond is een Deens zeiljacht, de „Langesund", vastge- lopen in een mijnenveld op de gronden benoorden Terschelling tussen strandpaal 7 en 8. De red- dingboot van de Noord-Zuid-Hol- Iandse Redding Maatschapiyj, de „Brandaris" voer ter assistentie uit en wist hot jacht veilig in Ter schelling binnen te slepen. Aan boord van het jacht bevon- den zich vier Denen, de eigenaar, diens twee dochters en een bedien- de. Het jacht was op weg van Oden- se naar Lissabon op een vacantie- trip. Het vaartuig was uitgerust met een motor, die echter defect is ge raakt. Vandgar, dat men probeerde met behulp van de zeilen over de gronden heen te komen, hetgeen echter op eigen krachten niet ge- lukte. De bemanning van de „Bran- daris" heeft prachtig werk geieverd, door het jacht op behendige wijze uit de gevaarlijke omgeving weg te slepen. De motor van het zeiljactt wordt in Terschelling gerepareerd. waarna de reis zal worden voort- gezet. VEILINGOVERZICHT „DE STREEK" In de afgelopen week was er in de vroege aardappelen nog wel wat te doen, doch het was merkbaar, dat het naar het einde liep. De kooplust voor de bonken werd da gelijks minder; was het in de be- j ginne nog f 11. aan het. eind was het f 99.50. Toen de nieuwe week nog lager inzette, werd de aanvoer van deze soort stopgezet en het is d'e bedoeling om Donderdag 5 Aug. a.s. alle grove eerstelingen en bintje, die thans. nog aanwezig zijn, en bloc te veilen. Uiteraard zal de voorraad niet zo groot meer zijn. Momenteel bestaat de aanvoer van aardappelen nog uit ruim 100 wagons daags, waarvan 2/5 uit late soorten, voornamelijk eigenheimers bestaat. De notering voor de grote en kleine eerstelingen is nog vr- bevredigend, f7—8 voor de grote en f 4—4.50 voor de kleinen. Voor eigenheimers is steeds goede vraag tegen f 8—8.80 per 100 kg. Bintje, Geelblom, IJselster en Alva bren gen f 7—7.40 op. De vroege aardap- pelencampagne is hiermee ten ein de en het mag gezegd worden, dat die een gunstig verloop heeft ge had. De teelt was uiteindelijk, vooral na de regenval, goed te noe- men, de prijzen waren hoog. Om deze reden zijn er ook beduidend kleinere voorraden poters aange- houden dan het vorige jaar. Deze voorraden worden begroot op circa 600 wagons, tegen 1200 wagons het vorige jaar. Naarmate de aardappelveiling in betekenls afneemt, neemt de groen- tenaanvoer toe, er komen steeds meer producten aan de markt. De vooruitzichten, zijn hiervoor nu het contact met Duitsland nog al- tijd niet getekend is niet zo be- moedigend. Het voornaamste product is rode kool, waarvan het gehele aanbod doordraait en door Groefex wordt opgenomen met een uitbetalings- prijs van f69.20, bieten II f4 5.70. Bloemkool brengt een beste prijs op n.l. tot f 65 voor eerste en f34 voor afw. kwaliteit. We had den voorts de eerste partij uien, prijs voor nep. drielingen en groot respj. f 6.90, 4.80 en 6.10. MARKTOVERZICHT PURMEREND Men kan wel zeggen dat het war me weer juist niet bevorderlijk was voor de handel daar het over het algemeen wl wat stug was, alleen in de verse melkkoeien scheen wel iets meer vraag te zijn, ofschoon nog wel niet van een vlugge gang van zaken gesproken kon worden en ook de beste kalfdragenden zijn nog wel in trek en daarvoor worden hoge prijzen uitgelegd. Met de geldekoeien, die tamelijk hoog in prijs zijn, gaat hjy. maar heel stug aan. De weiders hebben niet veel lust deze prijzen uit te leggen voor een naweider; de winstmogelijkheid daarvan is te gering. In het jonge vee zat weer iets meer schot. Maar met de ge- bruiksstieren was het hopeloos. Daar was al heel weinig animo voor. Wel waren er goede zware aangevoerd, maar deze konden met de prijs niet hoger komen dan de leveringsprijs. Op de wolvee- markt was het aanbod van schapen minder, maar trots dat was de gang er niet beter op, hoewel de prijzen vrij goed gehandhaafd ble- ven. Met de lammetjes Blijft het prijsverschil van wel ruim f 10. bestaan van ooien en rammen, daar de ooien nog steeds de voor- keur hebben. Op de bokken- en geitenmarkt is de aardigheid er geheel af, daar is en blijft het maar steeds een hele stugge beweging. Met de biggen was het ook minder goed, waarschijnlijk heeft de warmte daar wel invloed gehad, de prijzen waren ook iets lager. Op de paardenmarkt weer heel stug, het moet al iets luxe zijn, anders is epr geen koojjjust voor. Men ziet de veulens al reeds voor de dood weggaan. Op de pluimvee- markt was het ook niet be.ter ge steld. de prijzen van de jonge haantjes konden ook niet aantrek- ken. ALKMAARSE EXPORTVEILING, 28 Juli. Andijvie 4^-8, spinazie 712, postelein 58, worteltjes 1728, tomaten 2239, rabarber 712, rode kool 6—9, tuinbonen 918, bosuien 312. bosbieten 3—5, druiven 1,43, sperciebonen 3856, stoksnjjbonen 5268, stamsnijbonen 1226, bloemkool IA 4056, I 2035 II 10—18, komkommers 520. me- loenen 3580. worteltjes 1022, sel- derie 2—4, selie 24. sla 315, nwe. aardappelen 57, Eigenh. 57. HEILOO, 28 Juli. Rode bessen 4570. zwarte bessen 90120, appe- len 2946, peren 24—58, doperwten 3461, sperciebonen 4654, tuinbo nen 914, snijbonen 6080. peulen 2439, tomaten 2633. rode kool 46 ct., alles per kg; bloemkool le soort 45—61, 2e soort 29—36; kropsla 813 cent per stuk. HOOGKARSPEL. 28 Juli. Aangevoerd: 43.500 kg aardapp; fijn 7.808.40; klein 3.403.30; late 8500 kg 6.70—8.30; 100 st. bloemkool 69; 150 st. afw. 24—35; 10.500 'kg rode kool 6; 2400 kg witte kool 4— 5; 1800 kg kroten 9,20—9.30; 150 kg stambonen 3446. GROOTEBROEK, 28 Juli. To- taal 115.000 kg aardapp.: Eerstel. groot 7.608.30; klein 4.60; blauwe eigenh. 8.108.80, blanke idem 3.40 —8.60; IJselster 5.60; bintje 7.40 7.70; geelblom 7; beteka 6.30; 265 st. bloemkool I 56—65, afw. 2634 300 Haar luid-jes hebben recht op een verfrissing, vindt zij. Nu ziin tomaten en komkommm heeriyk Ze zijn sterk in prijs gedaald en nu voor iedereen bereikbaar Mevr. R. Lotgering-Hillebrand geeft 'n paar recepten en nuttige wenken liCSTUUf'lIK H.UMJ4.UMMJ5K 2 grote komkommers, 25 gr. marg.- boter, 1 lepel kruidenazijn, 1 of 2 tomaten, wat zout en peper, sago en peterselie. Schil de komkommers, snijd ze in repen, verwijder het zaad en maak blokjes van de repen. Was ze en zet ze op met een heel klein beet- je water, marg.-boter, azijn, peper en zout. Maak kewnkommer onder af en toe omschudden gaar (ong. 15 min.) Schil tomaten, wrijf ze door zeef, voeg de purde bij de kom- kommer, maak het vocht op smaak af en bind het met wat sago. Schud er fijngeknipte peterselie door. IN DE WARMTE: EET TOMATEN! Tomaten zijn nooit beter, geuriger en lekkerder, dan wanneer de zon ze heeft gestoofd, zoals nu. Eet tomaten als verse vruchten zonder meer. Gebruik ze op de bo- terham. in> plakjes gesneden en rij- kelijk met peterselie bestrooid. To maten voor vitamine C en peter selie voor vitamine A. Maar knip de peterselie, vlak voor het gebruik heel fijn. Doe de afgeplukte en ge- wassen blaadjes in een kopje en knip ze met de punten van een schaar klein. Gaat vlug en gemak- kelijk. Neem op fietstochten, voor picnic en op wandelingen rauwe komketm- mer mee. Veel gemakkelijker mee te nemen dan water of limonade, veel lichter, onbreekbaar en blijft langer koel. Boterhammen mee naar strand of park drogen niet uit, wanneer U er plakjes komkommer tussen legt, met een weinig selderijzout. Kom kommer sandwiches drogen niet uit. Miep zegt: Hebt U het warm? Er zijn tomaten en komkommer voor rijk en arm Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouw- veilingen(Adv.) St.; 22.500 kg rode kool 6; 1.000 kg gele kool 13; 3.550 kg bieten I 7 80 —9.20; 700 kg II 4.10—5.70 ZWAAG, 28 Juli. Aardapp. 3.70 8.20; bieten 79; gele bewaarkool 14.8018.70; rode kool 68.60; sla- bonen 52—58; snijbonen 1743; tuin bonen 8—13; doperwten 41; peultjes 29; tomaten 19—37: bospeen 9—21.80 rabarber 3—5; andijvie 5—13; sla 9-9017.70; bloemkool 3166: kom kommers 1523; perziken 1040; frambozen 501.59; blauwe. drui ven 3079; witte druiven 1.87; frambozen 1015.50; rode bessen 61 —71; prolefic 661.15; kruisbessen 19—52; zwarte besseh 90; meloenen 291, Yellow 1879; Kruideniers- peer 21—72; Rrevous 48—73. BEEMSTER, PURMEREND en Om 28 Juli. Schotse muizen 59, idem kleine 4:6; bl. eigenh. 9; sla- bonen z. dr. 5458; stamsnijbonen 8 —25; tuinbonen 3—8; komkommers 924; tomaten 57; bloemkool 678- rode kool 57; sav. kool 10; spina zie 58; sla 1428; andijvie 613- rabarber 46; rode bieten 28; rode bieten 28; bospen 1521; waspeen 24; uien 513; rode aalbessen 45 94; klapbessen 10—28; perziken 18— 37; Frankenthalers 85—200; West- Frisia 175; suikermeloen 40180' netmeloen 30—90; Perzikrode Zomer appel 1054; Yellow Transparant 8 —70; kruidenier 10—59 NOORD-SCHARWOUDE, 29 Juli 1948 80.000 kg aardappelen; eer stelingen 7.308.30, rode eerstelingen 1.708.20, bintje 7.30, eigenheimers 7.407.80. blauwe eigenheimers 7.40 8.40; 28.000 kg witte kool 5.70 9.40; 16.000 kg rode kool 58.30; 4000 kg gele kool 12—12.90; 700 kg slabonen 4555; 200 kg zilvernep 12.10; 250 kg kroten I 5.80. BLOKKER, 28 Juli 1948 Sla 8—11, rode kool 68.30, gele kool 16, bloemkool 42—67, komkommers 1422, snijbonen 35-740, slabonen 2850, andijvie 813, bl. pruimen 3581, t kruisbessen 40—96, prolefic 90—112, tomaten 2832, bl. druiven 1.251.40, perziken 1830," yellow 4480, kruidenier 3562, perzik- appel 25—68, schotse aardappelen 67.30, eigenheimers 8.509. SCHAGEN, 29 Juli. Verse koeien 600725, herftkalvers 550700, gel dekoeien 300500; fokschapen 60— 75, lammeren 2532; biggen 4070, paarden geen handel; kippen 3 4.50; jonge haantjes 2550 ct., dui- yen 50 ct.; konijnen 3jonge konijnen 1.502.50; algemene in druk: traag. 92. Zij hadden al gauw het woonwagenkamp gevonden, waar nog meer kermiswagens ston- den. Zij bleven er dien avond hangen en vermaakten zich met draaiorgels en zigeuner- gezangen. Ook moest Jan Klaassen van zijn avonturen vertellen; dat schenen de woon- wagenrpensen wel op prijs te stellen. Nadat Mi Wong en Jan Klaassen de nacht in zo'n woonwagen hadden doorgebracht, zijn zij samen het stadje ingelopen; Mi Wong, om zijn pinda-lekka te verkopen, terwijl Jan Klaassen op zijn harmonika speelde. Maar toen hem dat tenslotte verveelde, ging hij een zak oliebollen kopen en zo maar, wat over de kermis lopen. Zo kwam hij ook op de Kaasmarkt aan, waar hij voor het stand- beeld van Jan Pieterszoon Coen bleef staan. Die man kreeg een standbeeld in Hoorn om dat ie daar was geboren en omdat hij een man was van groot gewicht. hij had namelijk de stad Batavia gesticht; hij was de bescherm- heer van de Javanen, maar had een hekel aan de Indianen. Jan Pieterszoon Coen was een kerel als een reus, met een geweldige snor onder zijn neus. En omdat hij zo ver- vaarlijk snorde was het een man om bang van te worden. Met die snor nu had een olijke guit bepaald die morgen een aardige grap uitgehaald. Want op de lange punten van die snor zaten twee appelsienen. Men vertelde, dat een adelborst van de Marine Jan Pieterszoon Coen daarop had getracteerd en hem de sinaasappelen op deze wijze had ge- offreerd. Jan Klaassen stond er naar te kij- ken en lachte zich slap, hij vond het een leuke kermisgrap.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2