Nu reeds lopen deelnemers met blessures IS 1 RADIO DWAZE ANNE Nederland loot gunstig in hockey-tournooi Bepaalde groenten zonder prijsbinding Het Congres der Orthodoxe kerk te Moskou Proef op de som voor tuinder en handelaar Truman s zet Zon brandt op Vierdaagse Oorlog in Overijssel Tomaten zijn zeer voedzaam Poging scheiding te brengen tussen Katho/ieke gelovigen en Rome BETER BROOD na 1 Augustus De bormerr^jst Zwammen VANDAAG WORDT OLYMPISCH VUUR IN LONDEN ONTSTOKEN N1EUW NQQRDHQj-.LANQS DAQB.LAD - Donderdog 29 Juli 1948 PAG. 3 »T ENE VOORDEEL NA G HET ANDERE! ,0* Als U een pot De Gruyter's jam op Uw bon neemt en dat is een heel goede kens! geeft dezellde bon U recht op het kopen van een heerlijke .reep De Gruyter's chocolade of een rolletje drops. U ontvangt daaTbij een cassabon voor 10 korting, zodat U de reep of het rolletje drops al bijna voor niets hebtl Van 29 Juli tot en met'4 Aug. krijgt U nog een extra voordeel: bij iedeve pot jam, behalve de reep of het rolletje drops en be halve 10% korting noglOOgtam toffees (pp bon) van 22 voor sleehts 15 cent. En alweer met 10 korting! BIJNA 400 UITVALLERS OE VIERDAAGSE Ae MARSDAG 30JULI Amerikaapse superfort in zee gestort DE EERSTt DACEN NOG EEN HITTEGOLFJE Gevaar voor herhaling coloradokeverinvasie Oorzcak boerderijbrand boter- of m> Trygve Lie te Londen Wielrennen Belgische ploeg voor Valkenburg FEU I LLETON DOOR A. DUNCAN De fakkel King uit Aan boord van de Britse torpedo- jager Bicester kwam het Olympisch vuur gisteravond in Dover aan, maar de onderofficier, die het eer- ste deel van de afstand Dover-Wem bley zou lopen, had nauwelijks en- kele passen gedaan of de vlam doofde uit Onmiddelltjk werd hij weer aangestoksn met een tweede fakkel. die met het oog op derge- lijke gebeurtenissen in reserve was gehouden.' In de begeleidende auto zijn n.l. constant twee brandende, eveneens in Olympia aangestoken, fakkels aanwezig, zodat er altijd vuur in reserve is. De antieke lamp, die gebruikt werd om de fakkel op 17 Juli aan te steken is thans in Londen en zal als geschenk van de bevolking uit het dorpje Olympia aan prinses Eliza beth worden aangeboden. Het best geheim gehouden feit van de Olympische spelen is de identiteit van de athleet, die de vlam het stadion zal binnendragen cm daar het vuur in de schaal te Lord Burghley, de voorzitter van het organisatiecomitfc te Londen wilde alleen vertell'en, dat „de on- bekende" blond is, ongeveer 1.85 m. lang en een soepb'l loper is. Verwondingen Twee athleten, die voor de Olym pische spelen naar Engeland waren gekomen, zijn reeds v66r de opening der spelen voor deelneming uitge- schakeld. Het zijn: majoor Polatkan, een Turks ruiter, die aan het zware springconcours zou deelnemen, maar die bij de training "'een schouder- fractuur opliep. De andere is de Amerikaanse wielrenner Trafani, die, eveneens tijdens training, een pols brak. Verder werd vandaag melding gemaakt van nog enkele lichte ver wondingen, die net starten van en kele deelnemers onzeker maken. Zo is Roosenburg in ieder geval niet in staat Zaterdag a.s, tegen Groot- Brittanie uit te komen. De Ameri kaanse worstelaar Nelson heeft een spier in zijn rug verrekt, de IJs- tenslotte heeft de Britse troef op de 80 meter horden, Maureen Gardner, de grootste rivale van Fanny Blan- kersKoen op dit nummer, een armblessure. Het zijn geen van alien ernstlge verwondingen, maar zij kunnen des- niettemin een geduchte handicap betekenen. De verwondingen, die de Neder- landse schoonspringster Kickey Heck bij een missprong heeft opge- lopen, bleken gelukkig mee te val- len en al is haar rug nog wat stijf en haar neus pijnlijk, gistermorgen was zij weer intensief aan het trai- nen. De Nederlandse athletiekploeg is Woensdagavond per vliegtuig te Londen aangekomen, na een uitste- kende vlucht van Schiphol naar de Engelse hoofdstad. Slechts een van de athleten moest verstek laten gaan, namelijk Aad de Bruyn, die was ingeschreven voor het discus- werpen, het kogelstoten en het ko- gelslingeren. Zondag jl. heeft hij nog deelgenomen aan athletiekwed- strijden op Te Werve en slaagde er toen in bij het kogelstoten een af stand van 15 meter te bereiken, een prestatie welke hij de laatste jaren niet meer had geleverd. Maandag jl. had hij plotseling last van de linkerarm en de blessure verergerde dermate, dat het onmogelijk voor hem was op de Olympische Spelen uit te komen. De training De waterpoloploeg heeft een oefenpartijtje gespeeld tegen Zwit- serland, dat een zwakke combinatie te zien gaf. Hoewel de Nederlandse ploeg consigne had het kalmpjes aan te doen, wist zij voor de rust, met zes man, toch nog een goal te maken. De „wedstrijd" werd gewonnen met 41. De chef d'equipe, de heer G. Sabel, was echter niet bijster te- vreden. De jongens maakten het zich wel een beetje heel gemakke- lijk en kregen dan ook het een en ander van hun leider te horen. Ierland heeft zich teruggetrokken, zodat Nederland Vrijdagavond te gen Chili speelt en Zaterdag tegen India. Nederland is vrij gelukkig geweest met de loting, want deze twee wedstrijden kan de ploeg theo- retlsch zeker winnen. Zaterdag a.s. komt het Nederlands elftal weer in het veld en wel tegen Groot-Brittannie op het Arsenal- terrein. De jongens zijn na de zware wedstrijd tegen Eire in het kamp te Uxbridge goed uitgerust en ook met de lichte verwondingen, welke van der Tuyn, Wilkes en Krijgh hebben opgelopen, gaat het uitste- kend. Alleen Roosenburg wandelt. want de bloeduitstorting aan zijn enkel is dermate ernstig gebleken. dat hij voorlopig, zoals wij reeds hebben gemeld, niet kan spelen. Terlouw en Albers hebben last van oorpijn en bevinden zich onder dokters behandeling. De lichte training in het kamp is hervat en iedereen is vol goede hoop op een gunstig resultaat tegen de Britse amateurs. Gisteravond werd de loting voor het Olympisch hockey-tournooi be- kend gemaakt. De ploegen zijn onderverdeeld in drie groepen. die ieder een halve competitie spelen. Vqlgens het pun- tensysteem dus. Het team, dat in zijn groep bovenaan eindigt, komt in de eindronde. De groepen zijn als volgt samengesteld: Groep A: India. §panje, Oosten- rijk en Argentinie Groep B: Groot-Brittannie, Af ghanistan, Zwitserland en de Ver. Staten. Groep C: Nederland. Pakistan, Frankrijk, Belgie en Denemarken. Zaterdag 31 Juli wordt gespeeld Nederland-Belgie in Park Royal. VANDAAG zal het Olympisch vuur in Londen worden ontsto- ken en de eerste Olympiade na de tweede wereldoorlog zal een aanvang hebben genomen. Reeds op de vooravond van de grote dag hebben de berichten in grote stromen de redactietafels bereikt. Een greep eruit laten we hieronder volgen. landse sprinter en verspringer Thor- [r valdson heeft last van zijn knie en "i "TTill*. 821 (Ingezonden Mededelingen) ELD- ETJKKN Truman heeft gesproken voor het door hem in een speciale zitting Dijeengeroepen congres. Hoe we het feit ook mogen wringen in de diverse richtingen, die door de hui- dige stand van zaken in de wereld en de Ver. Staten worden aange- geven, we kunnen niet ontkomen aan de uiteindelijke conclusie, dat het bijeenroepen van het Congres om te trachten een aantal wetsont- werpen tot wet te verheffen, een laatste poging van Truman is om Sals een „Deus machina" de verkie- zingstrijd ten elgen bate te stuwen. Zeker, veel is er waar van de woorden, die hij zeide over de no- den van het Amerikaanse volk en van de gehele wereld en het wordt inderdaad tijd, dat de inflatie en de stijgende kosten van het levenson- derhoud beteugeld worden, terwijl niemand eraan zal twijfelen of er in Amerika een acute woningnood bestaat, die opgelost moet worden. Maar is zon- neklaar,„datTru- man's opzet is de gevoelige snaar bij de doorsneeAmeri- kaan te raken. Het is duidelijk dat Truman, die langzaam maar zeker de grond onder z'n voeten voelt wegzinken, middelen be- raamt om het verloren terrein der presidentsverkiezingen terug te winnen. De aanhang van de repu- blikeinse partij is voor hem on- rustbarend groot en slechts indien hij een gedeelte ervan voor zich weet in te nemen, behoudt hij een normale kans op de zetel in het Witte Huis voor de vier komende jaren. Het ingenieuze plannetje om het Congres, met de flinke republikein- se meerderheid, een plan ter goed- keuring voor te leggen, dat alle mo- gelijke maatregelen bevat om aan de noden, voor zover die voor onze na- oorlogse Europese begrippen in de Ver. Staten bestaan, tegemoet te komen, bevatte voor Truman een kans, die hij met beide handen aan- greep, ook al moest hij zijn toe- vlucht nemen tot de bijzondere macht van zijn presidentschap, het Congres in speciale zitting bijeen te roepen. Belastingen op de bovenmatige winst, toewijzings-stelsel voor de schaarse goederen, scherpere con- trole op huren, eventuele rantsoene- ring en pn.iscontrole zijn evenzovele maatregelen om de maatschappelijke weivaart, vooral voor de lagere klassen der bevolking, te bewerk- stelligen. Hierdoor, evenals door de vrede afhankelijk te stellen van Europa's nerstel (lees: van .de Amerikaanse weivaart), tracht Truman een gooi te doen naar het vertrouwen van het grote Amerikaahse publiek. Moch het Congres deze voorstel- len goedkeuren dan kan het niet aiders of Truman heeft een goede noot gemaakt, dat in het door hem te verwerven stemmenaantal tot uitdrukking moet komen. Verwerpt het Congres echter zijn voorstellen, dan wordt hem een stok verschaft, waarmee hij tijdens de verkiezings- campagne geducht kan zwaaien en de republikeinen menige gevoelige slag kan toebrengen. Dan telt im- mers het argument: „Ik wou jullie goed doen, doch het Congres met zijn republikeinse meerderheid wil de niet", zeer zwaar mee. vooral voor de Amerikaanse bevolking, die zich vaak door concrete resultaten van een bepaalde politieke richting laat lelden. Truman heeft zijn zet gedaan en al mogen zijn tegenstanders dan van een goedkope politiek spreken, het Congres staat voor een moeilijke be- slissing. Ongetwijfeld zal het wachten op de reactie op het Amerikaanse volk. Want mocht deze de gehele op zet van Truman's politiek doorzien, dan is het vonnis definitief over de huidige president geveld vo6r de verkiezingen in November a.s. een aanvang hebben genomen. SIC TRANSIT De groenleprljzen zijn in de ach- ter ons liggende tfjd aan critiek, voornameyjk van de zijde der con- sumenten, onderhevig geweest, en waarbij de consumenten dan veel- al tot de conclusie kwamen, dat de prijzen der groenten vaak on- redelijk hoog.lagen, zo deelt het minlsterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede. Veien leiden het begrip duur af uit een vergelijking met vooroor- logse prijzen, Zi) concluderen dan, dat de groenteprijzen thans enige malen hoger zijn dan die van voor de oorlog. Dit laatste is echter niet verwonderlijk, gelet op de alge- mene stijging van het gehele loon- en prijspeil sinds de oorlog. Aangezlen In het afgelopen jaar 't loon- en prijspeil vrij constant is gebleven, kunnen we als maatstaf nemen de prijzen, die vorig jaar om deze tijd golden. De prijzen lopen echter voor verschillende kwaliteiten en vooral in verschillende perioden sterk uiteen, zoda-t men bezwaarlijk op een bepaald moment van een normale prijs kan spreken. Sterk treedt het verschijnsel op, dat de consument die soorten groen ten wenst, die op dat moment nog schaars zijn en dan is het nutuurlijk niet te verwonderen, dat hij hoge prijzen moet betalen. Om dit ver schijnsel, dat leidt tot klachten over dure groente, te bestrijden, propa- geert het centraal bureau voor de tuinbouwvgllingen periodiek het verbru'k van bepaalde soorten groenten gedurende de perioden, dat deze groenten betrekkelijk over- vloedig voorkomen. Deze „goedkope groente-actie" Is een gevolg van het overleg met de overheid, waarbij de tuinders en de groentehandel de kans krjjgen Op de 2de dag der internationale vierdaagse was het zeker zo warm als gisteren, maar er w'as meer %ind. De geroutineerde wandelaars bleken op deze. temperatuur inge- steld te zijn en togen moedig, voor al de vijfenvijftigers, om 4.30 uur 's morgens welgemoed Maas en Waal in. De manqen van ervaring in de grote groepen, als die van de nieuwe Haagse vierdaagse houden zich aan een vast systeem en leggen samen ongeveer 6-6 km per uur af, waarbij dan tijd genoeg overblijft voor rust. Zij overschrijden dan niet de hun toegewezen tijd van 11 uur, te vertrekken om 4.30 uur in de morgen om tegen 4 uur terug te keren. Zij hebben dan ook weinig uitvallers. Anderen, die het minder tactisch doen sneuvelen op de lange afstand van 55 km. Zo zijn er dan weer op de 2de dag 168 deelnemers uitgevallen en dit maakt met de 18 niet gestarten op gistermorgen een totaal van 186 uitvallers, waaronder 2 Noren en weer opvallend weinig dames, die overigens slechts 40 km behoeven te lopen. De lste dag zijn er in totaal 207 ingeschrevenen als slachtoffer van warmte en inspanning. Dat zijn er in 2 dagen 393 uitvallers. Het is mogelijk dat vandaag 6.267 wande laars en wandelaarsters zich op weg begeven voor de tocht over de heu- velen van Mook en Groesbeek. Van de groepen houden de Lim- burgse mijnwerkers zonder uitval lers zich uitstekend, terwijl de grote K.L.M. groepen en die van de Unie- lever slechts enige uitvallers telden. De militairen, vooral de marine, waaronder de Marva, en ook de po- litie en marechaussee warcheerden ferm. De terugweg naar Nijmegen over lage dijken en temidden van wei- landen was even zonnig als die over de Heemstrabaan Druten.. Bijna alle deelnemers waren op tijd binnen en vele bezorgden aan de geneeskundige dienst, onder lei- ding van dokter Avenarius, veel werk. te tonen, dat zij ook zonder prijs binding in staat zijn het publiek groente tegen een redelijke prijs te leveren, Dit overleg heeft mede verband gehouden met de vootge- nomen intrekking van de maat- regel, waarbij indertijd Marges voor de groot- en kleinhandel in groente werden vastgesteld. In het voedselvoorzieningsblad no. 62 is een verordening van het be- drijfschap voor groenten en fruit gepubliceerd, waarbij de bestaande wettelijk voorgeschreven handels- marges in de groentehandel worden ingetrokken. Het spreekt echter van- zelf, dat de overheid op de ontwik- keling van de groenteprijs een wa- kend oog houdt, aldus 't ministerie. Nooit in zijn 700-jarig bestaan, dat deze week gevierd wordt, heeft het Twentse stadje Rijssen een veldslag beleefd als die, welke bij de Ko- ningsbeld op de Brekeld werd ge leverd. De velden rondom, waar de rogge stond te rijpen, lagen verla- ten, want de hele omgeving was uitgelopen naar deze legerdemon- stratie. Plotseling waren er boven de heide en de dennebomen vlieg- tuigen, die parachutisten afwierpen. Uit deze actie ontwikkelde zich een ..gevecht", dat de meer dan tien- diilzend toesclioilwers met klimmen- de verbazing gadesloegen. In wolken van stof en tussen fonteinen van zand, veroorzaakt door inslaande granaten, vochten stormpioniers en infanteristen vaiT beide legers ver- beten om ieder stukje grond. Van weerszijden werden al spoedig zwaardere wapens aangetrokken. Carriers, gevechtswagens, veldge- schut, pantser- en lichte luohtdoel- artillerie werden in „de strijd" ge- worpen. Hier en daar brandde een aangeschoten gevechtswagen. Eerst toen spitfires en een Gloster Meteor hoog uit >de Iucht neervielen en met hqn bommen en boordwapens de vijandelijke stellingen bestookten, was de slag beslist. Behalve de chef" van de generale staf wareno.m. nog aanwezig de commissaris der koningin in Over ijssel ir. J. B. G. M. Ridder de van der Scjiueren, luit.-generaal J J. G. Baron van Voorst tot Voorst, oud- commandant van het veldleger, de commandant van het corps mari- niers, de generaal-majoor M. R. de Bruyne, de bevelhebber van het 2e mllitaire gewest, generaal-majoor M. G. van Kesteren, verschillende bevelhebbers van militaire afdelin- gen en de burgemeesters van Rijssen Holten, Wierden, Winterswijk en Ensehedk Het siotwoord werd uitgesproken door luitenant-generaal baron van Voorst tot Voorst Hij hield een uit- voerig pleidooi voor de soldaat van 1940 aan wie men, zoals hij zei, ten onrechte lafheid en onbekwaamheld had verweten. Spreker riep de soldaten van 1940 op hun gevallen krijgsmakkers niet te vergeten en zich nauw aaneen te sluiten tegen iedere bedreiging van het vaderland. Maak er gebruik van, wanneer de tomaten volop verkrijgbaar zijn. Beter kunnen we u niet raden. Want deze mooie oranje-rode vruchten met hun markante geur en smaak, vormen een gezond voedsel voor iedereen, rijk als ze zijn aan voe- dingszouten en vitaminen. Bovendien kan men tomaten op allerlei manieren in de maaltijd verwerken. Geef ze rauw in plak- jes gesneden op de boterham, met wat zout en peper, mayonnaise, sla- saus of azijn, of voor wie daar- van houden met suiker. Combi- neer ze met ui of ei. Maak er een hartig hapje bij de koffiemaaltijd van of frisse sla, soep of saus bij de warme maaltijd. En wist u, dat van tomaten ook een heel smakelijke stamppot te bereiden valt? Wij geven u hier enige tomaten- recepten voor vier personen. Tomaten met macaroni (voor bij de koffiemaaltijden)150 gr. maca roni, 94 kg tomaten, peper, zout, wat boter, margarine of vet, peter- selie. De macaroni breken en. in onge veer een half uur, gaarkoken in ruim kokend water met wat zout. De tomaten in heet water dompelen of even in een gasvlam houden, waardoor het velletje gemakkelijk loslaat. Ze pellen, doorsnijden, be- strooien met peper en zout en dan gaar smoren in een weinig boter, margarine of vet. Ze door de afge- goten macaroni mengen en vlak voor het opdoen fijngehakte peter- selie aan het schoteltje toevoegen. Tomatensoep: 94 1. water, (wat melk), 1/2 kg tomaten, 75 gr. (1 kopje) gortmout of havermout, wat boter-margarine of vet en zout, 1 ui, bouillonblokje, laurierblad. De gortmout een half uur weken. De ui fijnsnipperen en in wat boter, margarine of vet fruiten. De toma ten even in heet water of een gas vlam houden, pellen, in plakken snijden en even meefruiten. Het water, wat zout, het bouillonblokje NUMEGEN OnArprf Asset t- j&roene £0KM Roufe 55KM Route 50KM Rout* Spoorliin ♦♦♦•3CWM Roufe D Kasfeeei __3LjjJ2jJgJg22 en het laurierblad toevoegen, even als de gortmout of havermout. Alles tezamen gaarkoken in 15 a 20 mi- nuten. Dan het laurierblad verwij- deren, desgewenst wat melk toe voegen en de soep nog even laten koken. Stamppot van rauwe tomaten: 2 kg aardappelen, 1 kg tomaten, 1 ui, boter, margarine of vet, wat melk. De aardappelen (dun) schillen, wassen en gaarkoken met wat zout. De tomatan even in heet water dompelen of boven een gasvlam houden, pellen en in plakken snij den. Ze met de ui, die men eerst heeft fijngesnipperd, en wat melk door de warme aardappelen stam- pen. De stamppot door en door ver- warmen. maar vooral niet te lang, daar de tomaten niet gaar mogen worden. ADEN, 28 Juli (Reuter). Een der drie Amerikaanse superforten, die een vlucht om de wereld ma ken, is gisteravond kort na het op- stijgen bij Aden in zee gestort. Eln overlevende, een sergeant, is in- middels door een visser gered. De reddingspogingen werden door slecht zicht belemmerd. Gevreesd wordt, dat ongeveer 19 Inzittendqp om het leven zijn geko men. De haaien zijn talrijk op de plaats van het ongeluk. ROME KNP In Moskou, het centrum van de internationale communistische agitatie is door het Congres van de Schismatleke OostefBe Kerken, een nieuw voor- beeld gegeven van de communis tische pogingen, om de massa der katholieke gelovigen te scheiden van de kerkelijke hierarchie. Dit geschiedt zoals gebruikel\jk, door bfl de aanvallen een onder- scheid te maken tussen de Hierar chie en de overige gelovigen. Geiijk reeds bekend is, heeft dit Congres, hetwelk krachtens zijn samenstelllng communistisch genocmd kan worden, de H. Stoel in een motie ten scherpste ver- oordeeld. Volgens de rode kerkvorsten ver- leent het Vaticaan steun aan de op- hitserij, welke tot een nieuwe we reldoorlog zou moeten leiden; „het handelt als steeds tegen de belan- gen van de zwakken en verdruk'ten" „smeedt plannen tegen de voikeren en fti bijzonder tegen de Slavische voikeren" en is, in een woord, „een middelpunt van het fascisme". Daar- om moeten volgens dit Concilie alle christenen, van iedere nationa- liteit en van iedere geloofsbelijde- nis, rekening houden met de „Vati- caanse politiek, welke anti-christe- iijk, anti-democratisch en anti-na- tionaal is". „I1 Quotidiano", het voornaamste dagblad van de Italiaanse Katho lieke Actie, vraagt in zijn commen- taar met welk recht de vertegen- woordigers van een kerk spreken, die als enige traditie de slaafsheid Heeft: „Slaafsheid ten overstaan van staatkundige machten, zowel keizerlijke als communistische, ter wijl deze laatste macht, ofschoon zij aan de gelovigen een beperkte mate van godsdienstvrijheid toestaat, als basis voor haar inspiraties de strijd- vaardige en dogmatische godloos- heid heeft Niettemin durven deze mannen te' spreken van Vaticaanse oorlogsophitsing, juist op dit ogen- blik, nu zij optreden als verdedigers van het agressieve Slavische impe- rialisme, dat P°°gt om naar het In geheel West-Euopa is een hit- tegolf begonnen. Gisteren stegen de temperaturen in ons land bijna overal tot boven de 30 graden en in Eindhoven zelfs tot bijna 34 gr- Alleeji in sommige plaatsen aan de kust, waar de wind over het water was gestreken, bleven de tempera turen la?*sr. In de afgelopen nacht daalde het kwik op sommige plaatsen niet be- neden de 20 graden. De lucht, die zich nu boven West-Europa be- vindt. is zo warm, dat de minimum- temperaturen hier en daar kunnen lopen tot ongeveer 35 graden. Bij deze temperatuur begint de opbouw van de atmosfeer echter onstabiel te worden, zodat vorming van ver- spreide hitte-onweders in de na- middag mogelijk wordt. Inmiddels is de luchtdrukverde- ling nu wel weer aan langzame wijzigingen onderhevig. Het hoge- drukgebied boven de Oostzee breidt zich over de Balkan uit en boven Zuid-Frankrijk en de Golf van Bis- caye ontwikkelde zich een vlakke depressie. waardoor ook in ons land de barometers langzaam verder da- len. De kansen op vorming van warmte-onweders in de namiddag worden daardoor geleidelijk iets groter, maar het eind van de hitte- golf is toch nog niet in zicht. Wel zullen over enkele dagen wat koe- lere oceanische luchthoeveelheden van het Zuidwesten uit over Frank rijk gaan doordringen, doch deze Jucht wordt bij het opdringen in Noordoostelijke richting nog weer flink verwarmd. De veranderingen voltrekken zich echter maar heel langzaam, zodat de eerste paar dagen het buitenge- woon warme weer nog blijft aan- houden met hoge nachtelijke mini- mumtempersturen en veel zonne- schijn overdag. Het huidige warme weer en de heersende windrichting maken op- nleuw het aanspoelen van colorado- kevers aan onze kust^p en aan de oevers van Ooster- en Westerschel- de mogelijk. Het hoofd van de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen ver- zoekt aan een ieder, die coloradoke- vers aan de stranden vindt, dit on- verwijld aan de burgemeesters of aan te politie te mefden. Deze autoriteiten stellen zich dan in verbinding met de districts-amb- tenaren van de Plantenziektenkun- dige dienst in verband met de te nemen maatregelen ter vernietiging der kevers. Westen op te rukken. Ook ontken- nen zij, dat de Kerk van Rome, als enige, een sociaal programma heeft uitgewerkt, i*at in overeen^pmming is met de Evangelische voorschrif- ten." „Wiij erkennen", aldus „I1 Quoti diano", de „Orthodoxie" als zodanig schatten van heiligheid toe; aan de herders van Moskou vragen wij echter relcenschap over de gedepor- teerde en vermoorde katholieke bisschoppenWat hebt gij ge daan met de Oekra'inische en Kar- patische katholieken, wat zult gij doen met de Roemeense katholie ken? Voorts heeft het Congres van Moskou, zoals reeds gemeld is, be- sloten om niet deel te nemen aan het protestantse oecumenische con gres te Amsterdam. Eodoende staat het dus voor de Slavische „Ortho- doxie" vast, dat buiten haar geen redding is. Dgze mannen zullen, aan de dag van morgen, klaar staan om iedere aanval op het christelijke Westen een kruistocht te noemen. En dan wagen zij het nog de Paus te berispen wegens oorlogsdrijverij. Een Paus, die iedere agressie ver- oordeelt, die bovendien weerstand bledt aan alien, die van hem de goedkeuring en de aanmoediging tot een oorlog tegen het Russische volk elsen." Nadat in April de samenstelling van ons brood reeds een belang- rijke verbetering heeft ondergaan doordat het percentage maisbioem in de broodbloem werd verminderd, zal met ingang van 1 Augustus de maisbioem geheel uit de brood bloem verdwijnen, zo deelt het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee. Na deze datum zal de broodbloem bestaan uit 20% buitenlandse of in- landse rogge en 80% buitenlandse tar we, uitmaling 85%. Fabrieken, die op 1 Augustus nog maisbioem in voqrraad hebben, die- nen deze v66r 29 Augustus in de broodbloem te verwerken inplaats van rogge. Het zal nog wel enkele weken duren voordat de brood bloem van betere samenstelling bij de bakkers komt, zodat men niet aanstonds na 1 Augustus witter brood zal kunnen verwachten. HENSBROEK. Omtrent de oor- zaak van de brar.d op Dinsdag j.l. waarbij de boerderij bewoond door de heer W. Zwagerman een prooi der vlammen werd, kunnen we thans melden, dat hooibroei als de oorzaak. zoals aanvankelijk ver- moed werd, uitgesloten geacht kan worden. Hoewel daaromtrent geen zekerheid bestaat zijn er aanwijzin- gen voor kortsluiting. •s-GRAVENHAGE, 28 Juli. Voop het tijdvak van 1 t.m. 14 Augustus 1948 geeft elk der volgende bo linen recht op het kopen van; Bonnen voor brood 087-1 brood 800 gram brood (gel- dig t.m. 7 Augustus) 088-1 brood 200 gram brood (gel- dig t.m. 7 Augustus) Alle bonkaarten 090 alg. 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 091 alg. 1 ei 092 alg. 400 gram brood of 1 rant- soen vermicelli e.d. 093 alg. 100 gram bloem, zelfrij- zend bakmeel of kindermeel. Bonkaarten KA, KB, KC 808 096 alg. 750 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of NjfiO gram jam, stroop enz., of 7d0 gram versnaperingen 097,alg. 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 098 alg. 250 gram kaas of 8ME"> gram korstloze kaas 099 alg. 250 gram waspoeder B 107 800 gram brood (geldig t.m. '7 Augustus) B 108, C 110 500 gsqm boter of margarine of 400 grajn vef C 109 400 gram brood (geldig twi. 7 Augustus) r, of 500 Bonkaarten KD, KE 808 111 alg. 500 gram suiker, hamstrooisel enz., gram jam, stroop enz., gram versnaperingen 112 alg. 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet 113 alg. 125 gram kaas of lS6y4 gram korstloze kaas 114 alg. 500 gram waspoeder D 117 800 gram brood (geldig t>.m. 7 Augustus) E 119 500 gram bloem of zpifcij- zend bakmeel of kindermee! of lcinderbiscuits. Tabak- en versnaperingenkaarten QA, QB, QC 808 87 versn. 200 gram versnaperingen of 200 gram suik.er, bojer- hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 90 versn. 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, bo.ter- hamstrooisel enz., of 200 gram jan, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, 3SE, MD, MF, MH 808 (Wjj®. ar- beid.a .s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strqok M. Deze bonnen zijn 14 dagen gel dig. De bonnen 044. 045 en 046 vlees blijven geldig t.m. 7 Augustus. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Juli wordengebruikt. VRIJDAG 30 JULI HILVERSUM I. 7.15 Ochtend- gymnastiek. 7.30 Reveille 8.30 Och- tendconcert. 9.00 Kinderkoor. 9.30 Opgewekte morgenklanken^ 10.30 Morgendienst. 11.30 Vioolrecit'al. 12.00 Lichte orkestwerken. 12.35 Strijk- orkest 13.15 Pianoduetten. 13.45 Li verpool Philharm. orkest. 14.40 gr. platen. 15.30 Zangrecita'l 16.00 Voor- dracht. 16.50 gram, platen, 15.30 Zangrecital 16.00 Voordracht. 16,50 gram, platen, 17.15 Clavecimbel, 17.45 Nieuws van de Olympische Spelen, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.15 Reportage van Ameland, 20.15 Concertgebouworkest, 21.35 Orgei- concert; 22.15 Negro Spirituals, 22.30 Nieuws van de Olympische Spelen, 23.15 Avondoverdenking, 23.30 Be- kende Instrumentale soli. HILVERSUM II 7.15 Mars- muziek, 7.20 Nieuws van de Olym pische Spelen, 7.45 Filmselecties, 8.18 Opera-programma, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.35 Gram.platen, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Lichte mu- ziek, 10.45 Sonate van L. v. Beetho ven, 11.05 Voordracht, 12.00 Ope- rette-conceFt, 12.30 Nieuws van de Olympische Spelen, 12.45 Wiener Boheme orkest, 13.45 Liederency- clus, 14.00 Kookkunst, 14.20 Om- roepkamerorkest, 15.00 Boeken- schouw, 15.20 Opgewekt middag- concert, 16.30 Zomar: vacantietijd, 17.20 Wij en de mafiek, 18.40 Hono lulu Birds, 19.00 Denk om de bocht, 21.00 Men vi'aagt en wij draaien, 21.50 Op vleug'len van muziek, 22 15 Swing en Sweet, 22.40 Avondwij. ding, 23.15 Symphonisch Vrijdag- avondconcert Trygve Lie, de Secretaris-Gene- raal van de V.N., is Woensdagmid- dag uit Geneve op het vliegveld Northolt bij Londen aangekomen. Hij verklaarde, dat hij alleen (Je Olympische Spelen wilde bijwonen. Het selectie comity van de Belgi sche Wielerbond heeft besloten de volgende renners voor de werelQ- kampioenschappen die 21 en 22 Augustus te Valkenburg gehouden worden in te schrijven: Professionals: Buysse. Impanis, Lambrecht, Ockers. Schotte eji Stercks. Reserves: Dupont en van Steenbergen. Amateurs: Decoek, Evens, Lossie, Marchal en Wauters. RbsCT- ves: Roosbroek en Detahouwer. "J'OCH maar gemakkelijk, aIs je met zwammen aan de kost kunt komen, zei zefcer iemand tot Marcus, die maar stilzwijgend deze volzm in ant- vangst nam. Och ja, zwammen is zwammen. Zeker, dacer kan ook Marcus niets tegen zegpen. Wat dunkt u er van, lezer ejt lezeres? Neemt u dat verwijt voor uw rekening? Zwamt Marcus? Och, wees clement en neem het hem niet kwcdific. Met deze warme dagen ver- vloeit alle inspiratie en toeh ziet Marcus zich iedere £ag voor de taak geplaatst, een woordje tot u te rich£en. Zwammen noemen ze dat sma- lend. Gemakkelijk baanije. Maar weet u, dat met deze Hit- tegolf aan elke regel, die u Hier nu leest, een druppel z-weet hangt? Niets voor niets. MAMGSE 40. Ze hadden overal rond- verteld en nu voelde George zich verantwoordelijk voor de kleine geldbeleggers, die in massa waren komen opzetten, om hun geld in die olieondememing te steken. En heden aan de dag was het be kend geworden, dat de«Inter-01eum Maatschappij tevergeefs naar olie geboord had. De aandelen waren op slag geweldig gedaald en George wist maar al te goed, wat dat zeg- gen wdlde. Hij had zijn oorspron- kelijke inlichtingen uit zeer goede bron gekregen. Hij was er echter van overtuigd geweest, dat de maatschappij goed voor het geld was en dat er olie gevonden zou worden. Maar als er nu een paniek uit- brak, dan zouden de kleine beleg- gers gerui'neerd zijn, doordat ze de raad. door hem aan zijn vrienden gegeven, hadden opgevolgd. Op een of andere manier moest hij trachten, de betrouwbaarheid der maatschappij te steunen. Die middag. beide hij zijn ban- kier op en gaf opdracht, een groot gedeelte van zijn beleggingen bij an dere maatschappijen te verkopen. Hij had ten antwoord gekregen, dat hoewel ze goed en betrouwbaar waren, ze momenteel z<5 laag geno- teerd stonden, dat het dwaasheid zou wezen, ze nu te verkopen. Doch George bleef op zijn stuk staan. Hij had order gegeven, zijn effecten te verkopen en te vervan- gen door aandelen van de Inter- Oleum Maatschappij. Op die wijze hoopte hij de markt op peil te hou den, totdat hij zekerheid gekregen had. dat er werkelijk geen olie te vinden was. Hij hield nog steeds rekening met de mogelijkhQd, dat het slechts valse geruchten waren geweest. „Ik kan die stumperds niet in de steek laten", dacht hij bij zich- zelf. „Er zijn huisvaders en wedu- wen onder, die al hun duitjes in die aandelen hebben gestoken, enkel en alleen, omdat Ik mijn me- ning ten gunste van die maatschap pij heb uitgesproken. 't Is meer dan verschrikkelijk!" De telefoon rinkelde. Hij nam de hoorn op en verbleekte. „Verkopen!" zei hij heftig, „en zodra u verkocht hebt, Inter-Oleum kopenDoe nu maar, wat ik zeg Als dat mijn ondergang is, dan ga ik ten onder, u niet!" Hij legde de hoorn neer. Hij had bericht gekregen, dat in de laatste twee uur ruim twintig millioen francs van zijn vermogen uit dege- lijke en soliede ondernemingen wa ren overgeheveld in 'n uiterst ris- kante zaakde Inter-Oleum Maatschappij! HOOFDSTUK XX Anne's besluit. Verbitterd en teleurgesteld zat Anne op haar eigen kamer. Ze was met George getrouwd, omdat ze hem graag mocht en waardeerde, omdat ze hem meer vertrouwde, dan wien anders ter wereld ook. En nu.... was dat vertrouwen verdwenen! George had haar om de tuin geleid. Hij had haar vertrouwen beschaamd, evenals Claire Pritere dat gedaan had. Hij had achter haar rug om gewerkt, met de hqgp, dat ze een nederlaag zou lijden en ge- noodzaakt zou worden, haar wraak- plannen op te geven. Tranen van woede vulden haar ogen bij de herinnering aan de woorden, dien morgen nog door haar stiefmoeder tegen haar gezegd, toen Anne haar had verweten dat ze op George's zak teerde: „Wat heb jij op mij neer te zien? Je doet im- mers precies hetzelfde? Je haalt immers van hem, wat er maar te halen is?" En ze dacht over alle bezuinigin- gen, die ze betracht had, sinds ze met George in dat grote huis was l-romen wonen. Ze had haar uiterste best gedaan, bij alle mogelijke ge- legenheden zo spaarzaam mogelijk met zijn geld om te springen omdat ze dit als haar plicht beschouwde. Ze had slechts een heel kleine auto van hem willen aannemen, omdat ze wist, hoeveel plezier ze hem daarmee deed. Ze had nauwe lijks 'n stuiver voor kleren of eigen vermaak uitgegeven. Opeens begonnen haar ogen te flikkeren van vastbeslotenfrem. „Hij heeft me bedrogen!" dacht ■ze. „Waarom zou ik zijn geldkwet uitgeven? Waarom niet verkwiefend zijn en hem daardoor tonen k;oe verkeerd hij gedaan heeft door mgt mij te trouwen? Dat zou e®i gged lesje voor hem zijn! Alles wel be- schouwd, is hij schatrijk en ben ik toch zijn vrouw!" Ze ging naar bed met dit va®e voornemen. Morgen zou ze &>eL,ah" ders beginnen. Ze zou Georgfc-s vrouw blijven, wanneer het was, als gastvrouw in zijn huis te treden, maar verder.. niets:! Ze sloot de deur van haar kamer. Een uur later, toen ze nog steeds wakker lag, hoorde ze kloppen. Xe wist, dat het George was, maar geen antwoord. Even later hooro ze hem zachtjqs weg gaan. In de volgende dagen was Apne zo goed als nooit thuis te vincfen. De kleine tweezitter stond onge- bruikt in de garage. Anne ging uit in de weelderige gesloten wdfeen met een chauffeur achter het. stuUx. Verscheidene mensen hadden hun kaartjes bij hen a£htergelaten, se- dert George er met zijn vrouw wife komen wonen. Overal ging zij wi tegenbezoeken af-leggen. Ze maakte zich vele vrienden onder de rijis.e, luchthartige villabewoners in de omstreken van Dammeville. En het duurde niet lang, of ze werd om haar eigen schoonheio eh de rijkdom van haar echtgenoot overal uitgenodigd. Ze ging naar de beste concerten; ze speelde bridge en bezocht de schouwburg. (Wordt vervolgd.) 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3