Verhouding tegenover Overzeese vol ken MATH El D DRUKT HET BRITSE VOLK 2 DWAZE ANNE BEVERWIJK 650 JAAR STAD J Zeven dagen feest f Kostbare richtlijnen van Z. H. de Paus Waardigheid van de menselijke per soon eist rekening te houden met Inheemse verlangens Slagers protesteren Merle Cochran in ons land Tussen Miinchen-periode en heden bestaat een essentieel verschil Een huis voor een gulden! Fatalisme door ontgoocheling NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 31 Juli 1948 Engeland heeft als orga- nisatrice van de Olym- pische Spelen 1948 een serie van vier speciale postzegels uitgegeven in de waarden van 2%, 3 en 6 penny en van 1 shilling. Vanaf heden worden zij in alle Engel- se postkantoren verkrijg- baar gesteld. De zegels hebben hetzelfde for- maat als de 2 V2 d. post zegels, welke ter gele- genheid van het zilveren huwelijksfeest van het Engelse Koningspaar werden uitgegeven. OtY M TEGEN VERLAGING VAN HET VLEESRANTSOEN V. Nieuw Amerikaans lid C. v. C. D. Duitse bisschoppen gaan confereren Dubbele geslachtsnamen Engelse zweefvliegers verongelukt (Van graaf M. de la Bedoyere) AL DIKWIJLS heeft men de vergelijking gemaakt tussen de periode van Miinchen en de huidige ernstige internationale spanning. Doch er is, zeker in dit land, een duidelijk verschil, dat niet voldoende opgemerkt en bestudeerd is. Ik bedoel dat, terwijl ten tijde van Miinchen en heel 1939 door de publieke opwinding hevig was en vrees en hoop het hart van iedereen in het land in hun macht schenen te hebben, thans zich niemand om het nieuws bekommert. Wij volgen het natuurlijk, en met bezorgdheid, maar het kon even goed allemaal gebeuren ergens in een aparte wereld. Men ontdekt weinig emotionele reactie, nauwelijks een gevoel dat onze eigen toekomst weer op het spel staat. De prijzen van krenten en rozijnen DE BANDOENGSE RESOLUTIE Sjahrir hecht er weinig waarde aan Radio-causerieen over de NIW1N Een 40-jctrig paaxdenfokker uit Ravenna, Giovanni Gambi, is eerste zwemmer, die in 1948 het Kanaal is overgestoken. Dins- dagavond vertrok hij van Dresselles bij Kaap Gris Nez en hi] kwam Woensdagochtend vroeg op de Engelse kust tussen Dover I en Folkestone aan. Op zijn tocht werd de Italiaan begeleid door een Franse trawler en een Italiaanse journalist, die tevens als zijn manager optreedt. Met een tijd van 12 uur 36 mmuten no- teerde Gambi de op een na snelste tijd, ooit voor een Kanaal- overtocht gemaakt. Na zijn uitputtende tocht zakte de zwemmer op de Engelse kust ineen, zodat hij in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Gambi (links) aan boord van de trawler, direct na aankomst. _PAG. 3 Merkwaardige priesterwijding te Graz Brussels warenhuis afgebrand Evacuees te Batavia aangekomen 100 foto-toestellen ontvreemd Koning Leopold te Zoegli Indonesiers in de buitenlandse dienst FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN c Mijnheer de Voorzitter, De H. Vader heeft met zeer bij- zondere belangstelling kennis ge- nomen van het programma van de a.s. zitting der Semaines So- ciales de France: ..Overzeese vol- ken en de Westerse beschaving." Reeds heeft de Eerhiedwaardige Kardinaal-Staatssecretaris van Pius XI, in een boodsehap aan de Semaine Sociale te Marseille in 1930 over het ..Sociale prohleem der kolonlen", en in een andere boodsehap aan de Semaine Socia le te Versailles in 1936 over de „Cenflicten tussen de beschavin- gen", de beiangrijkheid onder- streept van een onderwerp, het- welk door de beroeringen van de laatste jaren nog actueler en zelfs nog brandender is geworden Het was dus goed om dit probleem onder de ogen te zien. zoals het zlch thans aandient met ziin nieu- we aspecten en. nieuwe eisen. Wie ziet dan ook niet, dat, de wereldramp zonder weerga. waar- aan wij ternauwernood ontsnapt, zijn, niet slechts een slag heeft toe- gebracht aan onze beschaving, doch ook bij de verst verwiiderde over zeese volken heeft geschokt en een gisting heeft, veroorzaakt. welker gevolgen onberekenbaar zi.in? Ve- len ziin tot een leven van onaf- hankelijkheid ontwaakt. Hun deel- heming aan het wereldconflict heeft in hen het bewustzijn gewekt -voor de eigen vermogens. Maar deze dorst naar emancipatie. vaak ge- paard gaande met geweldnlegingen is niet zonder gevaar, indien men tezelfdertijd de toestand van ver- zwakking beschouwt, waarin zich heden de Westerse mogendheden bevinden, aan wie hun positie en roeping als boodschapsters van het Evangelie een taak als die van oudere zusters hadden toegekend ten overstaan van werelddelen, nog ,.gezeten in de duisternis en in de schaduw des doods". Wie zou niet vrezen, dat deze stand van zaken tot een onevenwichtigheid voert, waaronder de gehele werd nog lang te lijden zou hebben? Dat zich nood- zakelijke ontwikkelingen moeten voltrekken. zal gewis niemand ont- kennen. Doch hoezeer dient men te w'enseri. d,"V zij zich voltrekken in alle orde. gerechtigheid en we- derzijds begrip in e£n woord: in liefde! Ongetwijfeld is er nooit sprake geweest van een gelijkvormigheid of een nivellering der verscheide- ne beschavingen, zoals de brief van de H Stool aan de 28ste Sociale Week te Versailles het gepast op- merkte: ,.De geschiedenis" zo las men er ..toont aan. hoezeer de Kerk eerbied heeft betoond voor hun onderscheidene karakters en hun geheel eigen en gewettiede _bij- dragen." Misschien zullen de nieu- we omstandigheden. waarin zich voortaan de westerse invloed op de overzeese volken moet uitoefenen, do verantwoordelijke machten ver- pllchten om nog meer volkenkun- dige eigenaardigheden in ogen- schouw te nemen, om rekening te houden, veel meer dan dit het ge- val was bij kolonisatie welke al te vaak gei'nspireerd werd door eigen- belang en materiele overwegingen met de inheemse verlangens naar rechtvaardige sociale vooruitgang. die overigens reeds vereist wordt door de waardigheid van de men selijke persoon. Betreurde de Brief aan de Se maine Sociale te. Marseille, welke juist handelde over de kolonisatie, niet reeds „de misbruiken van aller- lei aard, de ultbuiting van de men- selijke arbeid en de zedelijke wan- orde", welke in vele gevallen slechts als gevolg hadden de ver- laging van het moreel der bevol- kingen die men juist had moeten steunen en ontwikkelen in een geest van geheel evangelische belange- loosheid? Zou het voorbeeld van de ka- tholieke missie-methoden te dien aanzien niet een der meest over- tuigende voorbeelden zijn? En wel ke lering zou men op het tijdelijke plan niet kunnen trekken uit de supra-nationaliteit, van de kerk, welke in zo nobele bewoordingen geloofd werd door de thans rege- rende Paus op het grote Consisto- rie van 1945, en waarop de aardse vaderlanden zich niet dan tot hun voordeel zouden kunnen inspireren! De Semaine Sociale van Lyon zal door 't uitlokken van dergelijke vergeliikingen en het aanzetten tot een\ loyaal en volledig gewetens- onderzoek, waardoor de verant- woordelijkheden beter vastgesteld en tezelfdertijd de huidige verplich- tingen beter bepaald zullen kunnen worden, niet nalaten om in het licht van de pauselijke onder wij- zingen en onder de verlichte leiding van de eerbiedwaardige Primaat van Gallie (Kardinaal Gerlier, Aartsbisschop van Lyon Red. KNP1 een vruchtbaar en heil- zaam werk te volbrengen, waar- Gezien het ook voor Neder- land grote belang van de brief die Z.H. de Paus door mgr. Montini deed zenden aan prof. Charles Flory, voorzitter van de Semaine Sociale te Lyon, geven wij hier de volledige tekst van dit schrijven. Deze tekst is j.l. Zaterdag in de Osserva- tore verschenen. De huidige Semaine Sociale te Lyon be- handelt als algemeen thema: „De overzeese volken en de westerse beschaving." mede onze westerse landen, de overzese volken en de Kerk zelve zich zeker geluk zullen kunnen wensen. Want dit oude Europa, middelpunt en wieg van de katho- liciteit. is en men kan dit met recht hopen nog niet gereed met het spelen van een eersterangs rol voor de komst van de onvervreem- bare maatstaven van het Evangelie. Maar bovendien zal men gebruik moeten maken van de lessen, door de gebeurtenissen gegeven, om be- sluitvaardig zijn toevlucht te nemen tot de reddende deugden van het Christendom, welke alleen in staat zijn om een blijvende zegepraal te behalen op de materialistische leer- stellingen, welker dreiging heden ten dage zo zwaar op de wereld drukt. Het zijn dus zeer vaderlijke en vurige wensen, welke Zijne Heilig- heid u toezendt voor het welslagen van de Semainse Sociale van Lyon. Hierna schonk de H. Vader aan alle bij deze gebeurtenis betrokke- nen de Apostolische Zegen. Met het KLM toestel uit New York, dat Vrijdagmorgen om kwart over acht op Schiphol landde, ar- riveerde het nieuwe Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten te Batavia, de heer Merle Cochran, opvolger van mr. Court Dubois, De heer Cochran werd ver- welkomd door dr. H. N. Boon, wnd. chef der directie politieke zaken van het ministerie van buitenlandse za ken, en door kol. W. J. van Gulik namens de minister van O.G. Dr. Cochran heeft geen verklaring af- gelegd. Hij is onmiddellijk doorge- reisd naar Den Haag waar hij in Hotel des Indes zijn intrek zal ne men. Op 6 Augustus a.s. zal hij met het KLM-toestel naar Batavia ver- trekken. De traditionele Conferentie der Duitse bisschoppen zal van 2426 Augustus te Fulda worddn gehou- den. De Herderlijke Brief, van het ge- zamenlijke Duitse Episcopaat, die in aansluiting op deze bijeenkomst te verwachten is, zal handelen over de actuele problemen. Na het einde dezer bisschopscon- ferentie zullen de meeste bisschop pen deelnemen aan de Katholieken- dagen die van 15 September in Mainz zai worden gehouden. Na de invoering van persoonsbe- wijzen in het begin van de oorlog hebben de secretarissen-generaal van binnenlandse zaken en justitie besloten om de hoge raad van adel een onderzoek te doen instellen naar de rechtmatigheid van het voeren van dubbele geslachtsnamen Naar wij vernemen is dit onder zoek thans stopgezet. Het is geble- ken, dat het vele kosten met zich bracht en tevens veel extra werk voor de rechterlijke macht. Thans acht men het niet verantwoord, dit minder belangrijke werk voort te zetten. Twee Engelse zweefvliegers zijn in Italie tijdens „een proefvlucht met vastgesteld doel", om het leven gekomen, zo meldt het comity van de Olympische zweefvluchtwedstrijd te Samedan. De Internationale zweefvlucht- commissie is bijeen gekomen, om te beslissen over de voortzetting van de wedstrijden. (Van onze eigen redacteur) BEVERWIJK, het hart van KennemerlancL klopt heviger dan ooit in zijn 650-jarig stadsbestaan. Ja lezer, Beverwijk is een stad, sinds Graaf Jan I van Holland haar in 1298 het Handvest verleende, dat vele voorrechten te water en te land inhield. Voor dien was het een nederzetting op dat deel van Kennemer- land, dat Holland op zijn smalst werd genoemd, gelegen aan het Wijkermeer; het had een open verbinding met IJ en Zuiderzee en de vele Hollandse meren. Het kreeg in ziin geboortejaar als stad ook twee jaarmarkten en reeds in 1302 wordt Beverwijk in oude kronieken genoemd als de eerste stad, die een lakenhal bezat. van dit land zich verplicht verze- kerd „van de wieg tot het graf". Maar buiten het formele perscom- nfentaar was er bijna niets te mer- ken in het land. En ware er niet de opwinding geweest van de langdu- rige oppositie der dokters tegen het Ministerie van Gezondheid over de kwestie der gezondheidsverzekering, velen zouden nauwelijks erg in de dag hebben gehad. Het is nog te vroeg om te zeg- gen, hoe het plan werkt. Velen er- geren er zich natuurlijk over, dat de verplichte wekelijkse bijdragen zo hoog zijn, vooral omdat men eerst na jaren de voordelen er van geniet. Maar het is goed er aan te herinneren, dat deze maatregel grotendeels het werk is van alle politieke partijen, de conservatie- ven inbegrepen, en dus niet voor de verantwoordelijkheid van de Labourpartij alleen komt, Ik ge- loof, dat het een groot succes zal blijken te zijn. Een met wallen en torens ver- sterkte stad was deze nederzetting aan het Wijkermeer nooit; het kaas- en broodvolk hield er huis fn 1490 en verwoestte het ten dele; de be- ruchte „Grote Pier" brandschatte het in 1519 en bij het beleg van Haarlem en Alkmaar in fie jaren 1572 en 1573 werd het plaatsje op 'n dozijn huizen na vernield. In de 17de eeuw bouwden de rijke koop- lui uit Arilsterdam er hun buiten- verbiijven, doch het stadje bleef sluimeren tot 1900 In het begin van deze eeuw begon deze gunstig ten Noorden van het Noordzeekanaal gelegen stad zich te ontwikkelen tot een industriecentrum en in '36 werd Beverwijk samengevoegd met de badplaats Wijk aan Zee tot een ge- meente, die thans reeds 27000 inwo- ners telt. De uitbreiding der in- dustrie gaat met zulke rasse schre- den, dat verwacht wordt, dat het huidige inwonertal in de komende kwarteeuw zai verdubbelen. In het uitbreidingsplan is hiermee dan ook terdege rekening gehouden. Beverwijk is dus, ondanks zijn 650 jaren een springlevende stad; het bruist er van bedrijvigheid, handel en industrie, het is een cen trum van het tuinbouwende Kenne- merland, al worden de Winders door de uitbreiding der industrie steeds meer verdrongen; een vraag- stuk in tussen, dat de aandacht van het stadsbestuur heeft, want een sterk groeiend consumptiegebied als deze opkomende industrieplaats ,kan een even sterk productiegebied niet ontberen. Feestplannen Is het wonder, dat de nijvere be- volking in samenwerking met het actieve stadsbestuur dit 650-jarig bestaan van de Aardbeienstad aan- greep, om de bloemetjes eens flink buiten te zetten en te laten zien, waartoe Beverwijk in staat is en in de toekomst toe in staat zal zijn? De feestplannen zijn formidabel; er was een feestgids van 64 pagina's voor nodig, om de bezoekers flier- over volledig in te lichten. Wij zul len proberen er in 64 regels een indruk van weer te geven De feestweek duurt van 7 tot 15 Augus tus; na een officieel herdenken op het stadhuis in het fraai-gelegen Scheybeek, waarbij de Cbmmissaris der Koningin tegenwoordig zal zijn, voigt 's middags de opening van de grote tentoonstellingen op het uit- gebreide feestterrein. De 250-jarige Beverwijkse Brandweer krijgt be- zoek die dag van een groot aantal Brandweercorpsen uit den lande, die des middags een defile en de- monstratie houden. De ruim 250 zaken van de Bever wijkse Middenstand opent dan een winkelweek met etalagewedstrijd, om te laten zien, dat Beverwijk be halve aardbeienstad en industrie- stad ook nog een uitstekende win- keistad is. Het was een sympathieke gedachte hieraan een pakketten actie voor onze jongens van overzee te verbinden, zodat ook deze iets van deze zevendaagse feestvreugde zullen ondervinden. In het rosarium van Scheybeek worden te beginnen Zondag 8 Augustus vier openlucht-uitvoe- ringen gegeven van Shakespeare s „Midzomernachtdroom", door ama teurs uit Beverwijk onder regie van Ferd. Koolbergen en medewerking van de H.O.V.; de balletten zijn in- gestudeerd door de dansschool Bol- hoven. Het publieke hoogtepunt van de feestweek zal ongetwijfeld zijn de Historische optocht waaraan in 15 groepen niet minder dan 325 personen zullen deelnemen. Niemand minder dan Herman Moer- kerk heeft zich met de artistieke leiding van deze optocht belast, het- geen een waarborg betekent, dat hier iets groots veVricht wordt; trouwens, Beverwijk geniet alreeds een goede reputatie wat het houden van optochten betreft. In een uU- eenzetting voor de pers door Her man Moerkerk kregen wij de in druk dat er op deze optocht niets zal zijn aan te merken; de cos- tuums zijn alle historisch verant- woord en het geheel zal e£n tleurig en waar nodig komisch effect sor- teren. De gezamenlijke Beverwijkse bloemisten zorgen voor de bloemen- en groenversiering van de optocnt. Het spreekt vanzelf, dat de stad in feestdos wordt gestoken, zowel wat bloemversiering als wat ver- lichting aangaat_ De fraaie Wijker- toren prijkt in een feeeneke ver- [ichting van 3000 lampjes, die de spits, trans, galmgaten, bogen, hoe- ken en alle contouren zullen ver- lichten. Een middeleeuwse toren in Het bestuur van de vakgroep slagerij heeft telegram aan de raad van ministers gezonden, waar in het bestuur als zijn mening uit- spreekt, „dat door het verlengen van de geldigheid der vleesbonnen het toch reeds zeer lage peil van 't vleesrantsoen tot een volkomen on- toereikend minimum wordt terug- gebracht, en zulks op een tijdstip, .W-aarop door de overvloedige gras- groei voldoende slachtvee beschik- baar moet zijn om althans het be- staande rantsoen te handhaven." Het bestuur meent er voorts op te moeten wijzen, „dat het de laatste jaren, doch in het bijzonder sedert het begin van dit jaar in uiterst precaire positie verkerende sla- gersbedrijf door genoemde maat regel opnieuw zeer ernstig wordt getroffen en dringt er dan ook met de meeste klem op aan ten s-poe- digste stappen te willen onderne- men, welke een voldoende aanvoer van. slaehtvee en handhaving van het rantsoen van 200 gram zullen waarborgen.* Zoals bekend, worden krenten en rozijnen voortaan niet meer op bon gedistribueerd. Voor deze in ,,vrije distri-butie bij de winkeliers be- schikbaar komende gedroogde zuid- vruchten gelden de volgende maxi- mum-consumentenprijzen: krenten Wat is de oorzaak van dit vreem- de verschijnsel? Het is zeker geen bijzondere voldaanheid over de stand van zaken hier te lande, een bewuste „vlucht" zoals in de der- tiger jaren te constateren viel. Het lijkt eerder op een dood zijn het dood zijn van een volk, dat een lani ge oorlog verdroeg met enige hoop in het hart en enkel won met de aanhoudende verijdeling van alle hoop. Het is of we zoveel hebben meegemaakt, dat we geen reserve van gevoelsenergie over hebben om nu zelfs op het ergste nieuws te re- ageren. Er is een fatalisme over het Britse volk gekomen en ik geloof vooral een van geestelijke aard. Het le ven is niet zo slecht in Engeland. De lonen zijn hoog. Iedereen heeft een goede vacantie. En aan het eentonige menu zijn we on- hand wel gewend. De mensen in- dividueel schijnen gelukkig en te- vreden, en ondanks de critiek van de welgestelden, is er toch een stil bewustzijn van de waarheid, dat het leven in Engeland thans mooier en rechtvaardiger is dan het ooit in het verleden was. Maar het nationale en sociale leven is zonder hoop. Wij leven van dag tot dag in het aangezicht van een donker gordijn van twjjfel en ont goocheling, waarin we niet wiljen doordringen, omdat we weten, dat de toestand niet beter zal worden gedurende een lange tijd, zt> ooit. Men kan zelfs niet spreken van een merkbare reactie met betrek- king tot de houding van het Britse volk tegenover Rusland. Het feit da Rusland heel anders is gebleken dan de optimistische verwachtingen in oorlogstijd deden vermoeden, wordt zonder meer geaccepteerd, maar de mensen moeten er moeite voor doen om verontwaardigd te kunnen zijn. Niemand spreekt over atoombommen en de gevolgen van een nieuwe oorlog voor deze kwets- bare en economisch bloedende eilanden. Deze feiten zijn geen ze- kere graadmeter, hoe diep onze na- oorlogse ontgoocheling werkelijk gaat. Als volk schijnen we slechts half in leven. Mijlpaal in Britse sociale historie Dezelfde passiviteit blijkt ook uit andere dingen. Zo zou 5 Juli een feestdag hebben moeten zijn in de Britse sociale geschiedenis, want toen werd het grootste experiment in sociale verzekering ingeluid. Op die dag trad grotendeels het be- roemde BeVeridge-plan in werking. Sjahrir heeft aan Antara zijn me ning over de Bandoengse resolutie te kennen gegeven. Sjahrir zeide: dat „het nationale gevoel en het verlangen naar medezeggenschap begrijpelijk en te waarderen zijn". Voorts zeide hij: als bijdrage voor een oplossing van de politieke moei- lijkheden tussen Nederland en de republiek of zelfs de Indonesische nationalisten in het algemeen heeft deze resolutie echter niet veel waarde, want het is zeer goed mo- gelijk, dat door deze resolutie nog meer moeilijkheden ontstaan. De hoofdzaken in de Nederlands-repu- blikeinse onderhandelingen, zoals de buitenlandse betrekkingen, de staatsverdediging, economie en fi- nancien worden geheel aan de Ne- derlanders overgelaten, terwijl in de strijd van de republiek juist deze 4 hoofdpunten worden beschouwd als de basis voor het wel en wee van dit volk." Met ingang van Zondag 1 Aug. a.s. zal de heer dr. W. H. F. van Opstal, waarnemend directeur van de Niwin, die tijdelijk in Indie ver- toeft. wekelijks radio-causerieen houden over actuele onderwerpen, de welzijnsverzorging der militairen overzee betreffende. Op 1 Augustus zal hij spreken over de verzending van verjaars- en jubileumpakketten, De uitzendingen worden gehouden via „de stem vgn Niwin" om 18.30 uur via Hilversum I. Zondag 18 Juli werden in de dom van Graz 16 diakens tot priester ge- wijd. Veertien van de nieuwe pries- ters namen deel aan de oorlog. Zes waren in krijgsgevangenschap, 4 werden zwaar gewond. Een der neo- misten had zelfs een van zijn benen verioren. Een werkte voorheen als mijnwerker in Westfalen, een ander was uit zijn vaderland verdreven. Allen hadden zij zware beproevin- gen doorstaan, alvorens zij hun roe ping konden volgen De priesterwij ding werd verrichtdoor mgr. Kos- ner, bisschop van Klagenfurt, omdat de aartsbisschop van Graz wegens ziekte verhinderd was. Een van Brussels vjjf grootste wa- renhuizen is Donderdagmorgen ge heel afgebrand. Hoewel het dak instortte en een toren op een der hoeken van het gebouw in de straten storte, waar door kortsluiting in de boven-lei- dingen van de tram ontstond, de den zich geen persoonlijke ongeluk- ken voor. Acht uur na het uitbreken van de brand leek het erop, dat er nog een muur zou instorten. Het gehele verkeer in de onmiddellijke omge- ving van het gebouw wefd daarom stil gelegd en de stroom afgesloten Hoewel er nog geen raming van de schade beschikbaar is, heeft een vertegenwoordiger van een verze- keringsmaatschappij gezegd, dat het warenhuis voor 113 nlillioen Belgi- sche francs was verzekerd. BATAVIA, 30 Juli (Aneta). Donderdagavond is het zesde trans port van 430 evacuees uit Republi- keins gebied te Batavia aangeko men. Een gedeelte hiervan bestond uit familieleden van KNIL-militai- ren. Onder hen waren twintig zie- ken, voor wie de trein speciale am bulance-wagons bevatte. Gisterennacht werd ingebroken in een fabriek van fototoestellen aan de Lijnckertstraat te Den Haag Er werden 100 fototoestellen ontvreemd ROME, 30 Juli, (A.P.). Koning Leopold en zijn vrouw zijn Vrijdag incognito te Zoagli bij Rapallo in de Italiaanse Riviera aangekomen. 20ste eeuwse verlichting. Ook di verse straten zijn geillumineerd en versierd. Tentoonstellingen De verschillende tentoonstellingen zullen een beeld geven van de be- tekenis van Beverwijk als groeiende industriestad. De grootste tent van 2000 M2 oppervlakte staat al klaar en de 75 standhouders zijn druk bezig hun stands in te richten; waar mogelijk zal men bedrijyen in wer king zien. Van een opsomrfting der stands moeten wij ons onthouden; men raadplege de feestgids In andere tenten zijn tentoonstel lingen voor tuinbouw en fruitteelt, bloemen, pluimVee, terwijl het ge- meentebestuur een afzonderlijke tentoonstelling inrichtte, gewijd aan de ontwikkeling van stadsplan en stadsbeeld in de laatste eeuwen en aan de veranderingen en uitbreidin- gen van Beverwijk-Centrum in de naaste toekomst. Wij komen hier later op terug. Op het tentoonstellingsterrein is ook aan het aangen'ame gedacht; de Beverwijkers hebben het't Pretpark genoemd, waar men zich kan vejr- maken op een wijze, zoals de 20ste eeuwse mens dat doen kan. Het programma vermeldt voorts nog een muziekfestival, waaraan 'n dozijn harmonie- en fanfarecorpsen zal deelnemen; voorts wielerwed- strijden, een jeugddag voor de 2000 kinderen van 614 jaar, gymnas- tiek-uitvoeringen, draverijen, een nationaal visconcours en natuurlijk tot slot een schitterend vuurwerk. Wij konden maar een greep doen uit het overladen feestprogramma, doch men heeft een indruk, van het vele, wat er In deze Beverwijkse feestweek te genieten valt. Door woningnood uit de geldnood De financiering van deze kostbare feestweek werd het comite mogelijk gemaakt door een groots-opgezette verloting, waarvan de twee hoofd- prijzen bestaan uit twee, door de ingezetenen aangeboden woonhui- zen, die thans hun voltooiing nade- ren De winnaar van zo'n hoofdpnjs: een huis voor f 1.mag zijn woning zelf betrekken, terwijl hem nog alle mogelijke onderdelen voor de in- richting gratis wordt aangeboden. Geen wonder, dat de 60.000 loten bijna uitverkocht zijn en dat het HOofdcomite zich niet over de finan- ciele uitkomst het hoofd behoeft te breken. i 0.22~,rozijnen f 0.16 per 100 gram. Van 5 Juli af zag iedere bewoner Er was een grotere publieke re actie op de havenstaking dan op de ..luchtbrug" in Berlijn of de Nat. Verzekeringswet en dat kwam mis schien, omdat de havenstaking een volkomen zinloze sabotage scheen van de grote nationale poging om onze precaire economische door- tocht te bewerken door onze ern stige moeilijkheden. Dat we gelei- delijk onze export moeten opvoeren teneinde in het leven te blijven, is een waarheid die ten laatste toch tot het bewustzijn van het publiek schijnt te zijn doorgedrongen. Laat ons hopen. dat dit bewustzijn ten- minste enigszins een rol speelt in de verklaring van de publieke dofheid tegenover grote internationale en nationale gebeurtenissen. BATAVIA, 29 Juli (Aneta) De luitenant-gouverneur-generaal heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft Indonesiers te selecteren voor buitenlandse diensten. Leden zijn; prof. mr. dr. Hoesein Djajadiningrat, secretaris van staat voor onderwijs, kunsten en weten- schappen; Raden Abdoel Kadir Widjojoatmodjo, secretaris van staat voor algemene zaken en plaatsver- vanger van dr. van Mook; T. Elink Schuurman, hoofd van de directie Verre Oosten en thans voorzitter der Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen; dr. Schrader, hoofdambtenaar van onderwijs, kunsten en wetenschappqn en S. A. Almasawa, hoofdambtenaar van de R.V.D. De commissie is inmiddels met haar werkzaamheden begonnen. 42. Anne was juist thuisgekomen van 'n rit op een nieuw paard, kort ge- leden door haar gekocht. Ze ging naar boven, om een middagjapon aan te trekken, omdat ze bridge zou gaan spelen bij 'n familie, die aan de andere zijde der stad woonde. Met een zucht ging ze voor haar kapspiegel zitten en keek naar de vefinoeide trekken op haar gelaat die zelfs door zorgvuldig opmaken niet te verdoezelen waren. ,.Kon ik er maar tussen uit en ergens rust vinden," dacht ze. „Ik kan de mensen, waarmee ik nu om- ga niet uitstaan. Ze zijn zo onop- recht en zo leeg en oppervlakkig!" Jean kwam kloppen. „Wat is er?" vroeg Anne. „Er is.... iemand beneden, die mijnheer Callon wenst te spreken, mevrouw", zei de huisknecht. „Ik heb geprobeerd, haar weg te sturen, maar ze wilde, als mijnheer dan niet thuis was, met alle geweld u spreken." „Maar wie is het dan?" vroeg Anne ongeduldig kijkend, „Ik heb heel veel haast, Jean." „Ze is erg oud, mevrouw. Ik zou zo zeggen, dat ze wel een dame is, maar naar klerenenfin, die zijn nu juist niet nieuw meer, me vrouw. Anne nam een besluit. Ze zou die oude dame, wie ze dan ook was, ontvangen. Haar vervreemding van George ontsloeg haar nog niet van haar huisvrouwelijke plichten. Als hij niet thuis was, moest zij zijn plaats innemen. „Zeg maar, dat ik over een paar mmuten kom, Jean", zei ze. „En laat die dame maar even in de tuin- kamer." Ze haastte zich met kleden en was na tien minuten in de gezel- lige kamer gelijkvloers. Het vrouw- tje, dat bij Anne's binnentreden van haar stoel opstond, was in een oude verschoten mantel en hoed gekleed. In haar mager, bleek gelaat glin- sterden een paar ogen zo blauw als Anne ze nog nimmer gezien had. Zij glimlachte blijde, toen Anne naar haar toe kwam. ,,'Ik ben mevrouw Callon", zei Anne. „Mijn man is niet thuis, maar kan ik u wellicht van dienst zijn?" „Ik ben mevrouw Neuville", zei de oude dame vriendelijk. ,,Ik kwam mijnheer Callon bedanken voor de goedheid. mij bewezen. En omdat hij niet fhuis was, heb ik uw bediende maar naar u gevraagd, mevrouw." Anne trok haar wenkbrauwen op en begreep niet, wat de bezoekster van haar wilde. Waarvoor zou die dame George persoonlijk willen komen bedanken?" ..Ik zal tegen mijn man zeggen, dat u er geweest bent", zei ze. _„Ik veronderstel, dat hij wel begrjjpen zal, waarover het ging." „Ja, lieve mevrouw. dat zal hij zeker. Weet u wel, hoe 'n goede man u hebt, mevrouw Callon? Wat 'n dwaze vraag van een oude vrouw, nietwaar? Dat weet u im- mers vanzelf?" Opeens voelde Anne zich onge duldig worden. Wat had die oude vrouw voor reden, om George zo tegen haar in de hoogte te steken? Ze wist natuurlijk niets van zijn bedrog en verraacl af. „En wat heeft mijn man dan wel gedaan, om zo veel dankbaarheid van u te verdienen, mevrouw Neu ville?" vroeg ze met ietwat afwij- zende kalmte. De oude dame omklemde haar handtasje wat vaster en haar ogen begonnen te schitteren. „Ik heb iets gedaan, mevrouw Callon, wat ik nooit had moeten doen," fluisterde zij. „Ik.... ik Heb geld willen verdienen, meer dan ik reeds bezat. Ziet u, het was een hele toer voor me, na de dood van mijn man de touwtjes aan elkaar te knopen. Enkele weken geleden hoorde ik heel toevallig, dat de aan- delen van een maatschappij, die olie boringen verrichtte, heel veel zou den stijgen. Tegen de raad van mijn vrienden in, nam ik mijn geld op en stak het in die aandelen. Het ging een poosje heel goed en het had er veel van weg, dat ik mijn kapitaaltje verdubbelen zou. Ik weet van dergelijke dingen natuur lijk zo goed als niets af, maar ik stelde vertrouwen in het woord van mijnheer Callon." „Uehu bedoelt, dat mijn man u de raad gegeven heeft, die aandelen te kopen?" vroeg Anne verbluft. „0, neen, lieve mwrouwtje, dat helemaal niet, Maar de heer, die ze me het eerst aanbood en aanried ze te kopen, zei, dat uit goede bron gebleken was, dat mijnheer Callon in die maatschappij ge'interesseerd was. En dat was me genoeg. „Eneh, wat is er dan verder gebeurd?" Toen gingen de"koersen zakken. Ik werd benauwd, maar de man, die ze me verkocht had, zei, dat ik ver. trouwen moest houden. Ik hield ze tot ze ongeveer niets meer waard waren. En toen, toen pas besefte ik, dat ik alles kwijt was. pen oude vrouw zonder geld, nergens ge- scnikf meer voor!" „Wat vreselijk", mompelde Anne, terwijl ze de magere bijna doorschij- nende hand in de hare nam. Wat verschrikkelijk toch van George! Door zijp voorlichting was aie oude vrouw al naar geld kwijt geraakt! Maar tegelijkertijd schoot haar te binnen, dat die oude vrouw George haar dank kwam betuigen. Hoe was dat er mee te rijmen? „Ik was radeloos", vervolgde me vrouw Neuville. „Ik vertelde het degene, die me het eerst die Inter Oleum aandelen verkocht had en lit vermoed, dat hij het aan mijn heer Callon heeft oververteld. Van- morgen tenminste kreeg ik een cheque voor het voile bedrag van mijn verioren kapitaaltje. Die was door George Callon ondertekend en er was een brief bij met het drin- gend veizoek er niemand iets van te zeggen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3