HONGER IN DIENST DER POLITIEK Russische voedselpropaganda Alleen gestolen goederen voert de Republiek uit Slechts 22 pet. der Belgen weet wat Benelux is OP DE DREMPEL VAN EEN BELANGRIJKE WEEK De Lambeth-conferentie voor geallieerden gevaarlijk r Ook te Berlijn: weg tot het hart gaat door de maag Nieuwe maai- en dorsmachine Planters vragen veiligheid Een derde deel van onze Zuiderburen is er voor De nota aan Moskou - Het kabinet-Marie Truman contra Dewey Een week buiten I and J Waar is Molotov? Hereniging met de Moederkerk PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdog 31 Juli 1948 VAN KLEFFENS IN DE VEILIGHEIDSRAAD Pater Sertillanges overleden Een tweeling van 95 jaar TELEGRAM AAN DR. v. MOOK Finland heeft een socialistische regering Leiders van de I. G. Farben vrijgesproken Mr. v. SCHAIK Vooriitter Tweede Kamer Doodvonnissen in Dachau opgeschort De pokken-epidemie op Zuid-Sumatra De prijs van rijst Matthew Fox naar ons land? RESPECT VOOR DE MEISJES Van onze jongens in Indie Westerse diplomat-en lopen een blauwtje Hongaarse gezanf te Cairo neemt ontslag Nenni te Praag Paparagas in arrest? I (Van onze Berlijnse correspondent) VANAF 1 AUGUSTUS levensmiddelen voor geheel Berlijn uit de Sovjet-sector, schreef de „Tagliche Rundschau", het orgaan van het rode leger, op 22 luli j.L en het blad voegde er in een adem aan toe: „Het aanbod der Sovjet-Unie, 100.000 ton tarwe ter beschikking te stellen voor de voedselvoorziening van Berlijn, de Westelijke sectoren hierbij inbegrepen, vormt een weergaloze daad van menselijkheid". Dit refrein is sindsdien dagelijks in tdlloze variaties overgenomen door de sovjet-Russisch gelicenseer- de pers, die maar niet genoeg kan benadrukken, dat het sovjet-volk Berlijn gered heeft uit een uiterst moeilijke voedselsituatie, waarin deze stad door het „reactionnaire, kapitalistische optreden" der Weste lijke geallieerden geraakt is. De luchtbrug is niet meer nodig, schrijft de Berliner Zeitung. „De Berlijnse bevolking koopt haar le vensmiddelen in de sovjet-sector, waar zij vers vlees en aardappelen kan krijgen in plaats van- het be- dorven blikvlees en de gedroogde aardappelen die door de Amerika- nen worden aangeboden". Honger wordt uitgebuit. Het uitbuiten van de honger om bepa'alde politieke doeleinden te bereiken is in de na-oorlogse ge- schiedenis van Berlijn en de sovjet- zone niets nieuws meer. Met voed- sel worden mensen gelokt tot sa menwerking met instanties en orga- nisaties, die zij in normale tijden de rug zouden toekeren. Nu is een machtiging om in een Russische winkel te mogen kopen echter zeer belangrijk, want men behoeft dan niet met een dro< stuk brood naar zijn werk te gaan en men kan zijn kinderen eens een stuk worst en wat extra boter ver- schaffen. Dit element mag bij de beoordeling van de politieke ont- wikkeling te Berlijn niet uit het. oog worden verloren. Het aanbod der Russen geheel Berlijn van levensmiddelen te voor- zien verplicht ben maandeiijks de volgende hoeveelheden voedsel aan te voeren: 31.800 ton meel, 5.550 ton peulvruchten, gerst enz., 1550 ton vet, 3350 ton vlees. 1600 ton vis, 46.100 ton aardappelen, 3630 ton sui- ker en 1000 ton melkpoeder. Hieraan moeten nog worden toe- gevoegd 880 ton suiker. 700 ton aardappelen, 280 ton meel. 71 ton melkpoeder en 6 ton vet, die r.a de rantsoenverhoging benodigd zijn. Terwijl de stadscommandjyiten der Westelijke geallieerden zich n.l. ge- dwongen zagen de in het vooruit- zicht gestelde rantsoenverhogingen ten gevolge der blokkade weer af te blazen, verklaarden de Sovjet- Russen zich bereid de extra rant- soenen ook aan de bevolking der Westelijke sectoren ter beschikking te stellen mits deze zich bi.i cen le- verancier in de sovjet-sector laat inschrijven. In feite krijgt een bewoner van Westelijk Berlijn dus meer levens middelen op zijn bonnen dan indien hij deze in de Franse, Engelse of Amerikaanse sector besteedt. Een gevaar voor de geallieerden. Het doel der Sovjet-Russen is duidelijk. Terwijl men in de Wes telijke wereld beraadslaagt, hoe men de Sovjet-Russische gevoeligheden het best kan ontzien, gaan de sov- jets rustig verder in hun poging de Westelijke geallieerden definitief uit Berlijn te verdringen. Hebben zij de stedelijke voedsel voorziening eenmaal in handen, dan blijft den geallieerden eigenlijk niet heel veel meer over dan in het lom- merrijke Griinewald te gaan wan- delen of op de schilderachtige Wannsee te gaan spelevaren. De ge- hele voedselvoorziening wordt naar de sovjet-sector getrokken. hetgeen de neringdoenden in de andere sec toren in de grootste moeilijkheden moet brengen. Het „grootmoedige'' Russische aanbod heeft een schaduwzijde, n.l. dat de sovjets op de duur niet in staat zullen blijken de beloofde rantsoenen voor geheel Berlijn ook In de Noord-Oostpolder is gede- monstreerd met een nieuwe zoge- naamde combine, een maai-dors- machine van Duits fabricaat. Een product van d firma Claas in Westfalen, dat hier op het ogen- blik door een Nederlandse firma op de markt wordt gebracht en een van de eerste pogingen is der Duitse zich herstellende landbouw- werktuigen-industrie om weer te concurreren met de Amerikaanse en Zweedse industrieen. Reeds het vorig jaar had de di- rectie van de Noord-Oostpolder een der eerst geconstrueerde machines gekocht om de deugdelijkheid te kunnen beproeven, doch doordat het toen niet mogelijk was dat Duitse mpnteurs naar de N.O. polder kwamen om de „kinderziekten" te verhelpen, kon men de machine niet volledig testen. Thans was ech ter de vereiste toestemming ver- kregen en waren enkele Duitse monteurs met een tweede machine welke uit drie delen bestaat, naar Nederland gekomen. Zij zullen onder auspicien van de Groningse commissie ot rationalisatie van de landbouw in de komende weken in verschillende bedrijven te Gronin- gen demonstraties geven. De Claas maai-dorsmachine heeft als nieuwe bijzonderheid een z.g.n. kafvanger Het koren wordt door de machine, die door een tractor ge trokken wordt, gemaaid en ge- dorst. Het graan wordt in zakken opgevangen. het stro gelijktijdig in kleine pakken geperst, terwijl het kaf, dat als veevoeder gebruikt kan worden in een achter de ma chine getrokken kafvanger wordt verzameld. Het land is dus meteen ..schoon", mede doordat de machine zo gesteld kan worden dat het ko ren op enkele centimeters van de grond afgemaaid wordt en er dus vrijwel geen stro verloren gaat. De indruk van deskundigen was, dat deze nieuwe machine, in de grote gemengde boerenbedrijven, waar het kaf als veevoeder wordt gebruikt en stro een waardevol bij - product is, waarschijnlijk zeer goed zal voldoen. inderdaad te leveren. Reeds nu we- ten de bewoners van de sovjet-sec tor niet, wat vlees en boter is, want maandenlang worden deze produc- ten al vervangen door suiker en magere kaas. De positie der geallieerden is van de andere kant echter ook niet zo rooskleurig. De bewonderenswaar- dige prestaties der luchtmacht ten spijt. blijft de voedselvoorziening in de Westelijke sectoren altijd nog precair, terwijl blikvlees en ge droogde aardappelen nu ook juist geen ingredienten zijn. waaruit da gelijks een genietbare maaltijd kan worden bereid. Daarenboven vraagt de huisvrouw in de Westelijke sec toren zich af. waarop zij nog zal koken, nu de gas- en electrlciteits- rantsoenen tot minder dan een mi nimum zijn beperkt. Vlagvertoon is niet voldoende Men verlieze in dit verband even- min uit het oog dat de winter spoe- dig voor de deur staat en het pro- bleem der brandstoffenvoorziening zeer urgent zal maken. .Reeds nu hebben in de Westelijke sectoren van Berlijn rond 6000 bedrijven hun machines geheel of gedeeltelijk moeten stopzetten bij gebrek aan brandstoffen. Deze ontwikkeling kan onmoge- lijk blijven voortduren. De sovjets weten dit. Zij zijn er zich van be- wust, dat de bevoorrading van Ber lijn door de lucht voor een korte tijd gunstige resultaten kan afwer- pen doch dat de aanvoer van le vensmiddelen, brand- en grondstof- fen in de winter onmogelijk is. De tijd werkt voor hen. Berlijn is geen stad van helden doch van doodge- wone, weinig weerstandskrachtige mensen. voor wie een stuk brood meer of minder heel belangrijk kan zijn. Dagelijkse moeilijkheden aan de dis en in de keuken kunnen po litieke vgstberadenheid oh zo mak- keliik aan het wankelen brengen. Dit moge een waarschuwing zijn voor degenen die menen, dat veel vlagvertoon alleen voldoende is om het geallieerde standpunt inzake Berlijn naar de overwinning te voeren Mr. van Kleffens heeft Donder- dag in de Veiligheidsraad gezegd, het eigenaardig te achten, dat de Raad hele dagen besteedt aan de Indonesische kwestie, die niet het geringste gevaar voor de interna- t tionale vrede oplevert en om deze reden buiten zijn bemoeienis dient te vallen. Het moet de we reld toch wonderlijk voorkomen, als de Raad van alle in gang zijn- de blokkades niet spreekt over die van Berlin of Hyderabad, doch wel over de beweerde blok kade van Indonesie, waar echter in hot geheel geen sprake is van een blokkade. Mr. van Kleffens bestreed, dat de Nederlandse maatregelen zouden kunnen worden gekwalificeerd als een blokkade. Deze maatregelen zijn geenszins tegen de Republiek gericht. daar zij in heel Indonesie van toepassing z.ijn; zij zijn te ver-. gelijken met de "uitgifte van rijbe- wijzen voor het besturen van auto's, een maatregel, die het autoverkeer niet onderdrukt, doch slechts regelt. Hij wees erop, dat delen van het Indische productie-apparaat, weTke het eigendom zijn van Nederlandse, Amerikaanse, Britse, Franse,' Ita- liaanse en andere ondernemers in enorme hoeveelheden buitenslands zijn gebracht, zo niet met de daad- werkelijke steun van de Republiek, dan toch met haar oogluiking of vergoelijking en door dit feit wordt een groot gedeelte der bevolking, voorzover deze voorheen op de ge- roofde ondernemingen werkzaam was, bedreigd met een onvermijde- lijke ondergang. De heer van Kleffens wees er voorts op, dat tot drie maanden ge- leden. de Republiek aan de Neder- landers nooit bijstand of medewer- king heeft verzocht voor de invoer van door haar benodigde goederen of voor uitvoer harer producten, het laatste om de eenvoudige reden, dat in de Republiek voor uitvoer niets beschikbaar is dan geroofde goederen. Mr. van Kleffens legde de nadruk op het feit, dat de Neder landse maatregelen niet hebben ge- leid tot een afname van de in- en uitvoer der Republiek en hij hecht- te grote waarde aan het feit, dat deze maatregelen op afdoende wijze verenigbaar* zijn gebleken met de beginselen der Renville-overeen- komst. Als in de Republiek de eco- nomische toestand ongunstig is, is dit niet het gevolg van maatregelen van Nederlandse zijde, doch van slecht bewind. gebrek aan autori- teit en gebrek aan crediet in de Republiek. Het is duidelijk. dat de Republiek niet tot een overeen- komst wenst te komen, „haar tak- liek is, zich te blijven beklagen, daarbij trachtend de openbare me- nlng tegen /ons in te nemen". Afga- zien van de kwestie der jurisdictie van de Veiligheidsraad. is het brengen van het geschil voor de Raad een duidelijke poging van de zijde der Republiek om de C.V.G.D. te passeren. Mr. van Kleffens be- sloot zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat de Raad niet het slachtoffer zal worden van een op- zet, ..die ten doel schijnt te hebben, het werk van de C.V.G.D. te tor- pederen-'. PARIJS, 29 Juli. Dezer dagen overleed in de ouderdom van bijna 85 jaar de bekende pater Antonin Gilbert Sertillanges O.P. Pater Sertillanges werd 16 Nov. 1863 te Clermont Ferrand geboren. Hij was mede-oprichter van de Revue Thomiste, lid van de Aca- demi des Sciences Morales et poli- tiques en hoogleraar aan de Insti- tut Catholique te Parijs. Zijn bete- kenis lag in het accentueren van de raakpunten der moderne gedachte met het Thomisme door middel van talrijke publicaties. Zijn meest bekende werken gaan over Thomas van Aquino. Op 5 Augustus a.s. hopen Anna Maria Theresia de Bont in Waspik en Huiberdina Petronella de Bont, weduwe van de heer Joh. A. van Schijndel te Waalwijk, haar 95ste verjaardag te vieren. Deze dames zijn waarschijnlijk de oudste twee- ling van Nederland. BATAVIA, 29 Juli (Aneta) De luitenant-gouverneur-generaal heeft van de planters te Tjibadak het vol gende telegram ontvangen: ,.De planters te Tjibadak, in ver- gadering bijeen, dringen aan op on- middellijke en doeltreffende maat regelen teneinde de veiligheid op de ondernemingen te herstellen en te verzekeren. De huidige toestand is onhoudbaar. Door aanhoudende terreur verliest de bevolking het vertrouwen in het wettig gezag. De plantersvrouwen verkeren steeds in spanning omtrent het leven van hun man, hetgeen geaccentueerd wordt door de voortdurende, gedwongen gezinsscheiding zonder uitzicht op hereniging. Voortzetting van het bedrijf op deze wijze is niet meer mogelijk." Het telegram was ondertekend door de „Planterskring te Tjibadak, omvattende veertig ondernemingen". Kortstondig bestaan Finland heeft thans voor het eerst sinds het einde van de oorlog geen coalitie-regering, doch een regering bestaande uit louter sociaal-demo- craten. Volgens waarnemers zal deze minderheidsregering een kort stondig bestaan hebben. De sociaal- democratische partij is na de ag- rarische partij de tweede partij in Finland. Fagerholm slaagde er niet in een coalitie te vormen met de volksdemocraten en de agrariers. De eersten wilden een portefeuille meer hebben dan Fagerholm hun wilde geven. De agrariers weiger- den tot een coalitie toe te treden, daar volgens hen de volksdemocra ten stakingen zouden ontketenen, die het best door de sociaal-demo- craten zouden kunnen worden be- dwongen. De benoeming van de 36- jarige Aare Simonen tot minister van, binnenlandse zaken met het toezicht op de staatspolitie, wordt door alle partijen. met uitzondering van de volksdemocraten, die de post voor zichzelf hadden opgeeist, toegejuicht. Premier is: Karl Fagerholm (so- ciaal-democraat)minister van buitenlandse zaken: Carl Fickell (onafh'ankelijk), hij was oo' - het vorige kabinet minister van 'ten- landse zaken; binnenlands' >ken: Aare Simonen; jusitie: Taur 3uon- tausta (juridisch expert bij de vre- desonderhandelingen te Moskou). (Van onze Antwerpse correspondent) ALS EEN STRUISVOGEL gevaar bespeurt, steekt hii zijn kop in het zand. Ook in ambtelijke en joumalistieke kringen in Nederland zijn veel van de zulken. Intussen bereild men daar weinig mee. Als een schooljongen, die tien cent per week zak- geld krijgt, een vriendje heeft, die 50 cent zakgeld heeft, moet het ventje daar zuinig op zijn en een open oog houden voor de wensen van het kereltje met de twee kwartjes. Als hij dan ziet dat zijn rijk vriendje zich langzaam maar zeker van hem verwij- dert, kan hij beter ingrijpen en doen wat het vriendje verlangt, dan gelijk de struisvogel, zijn hoofd in het zand steken Het Amerikaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg heeft alle 23 vroegere hoge func- tionarissen van het reusachtige industriele concern I. G. Farben vrijgesproken op het stuk van oorlogsmisdaden. De besehuldig- den was ten laste gelegd, dat zij de agressieve plannen van Hitler hadden gesteund door inschake- ling van het gehele industriele po- tentieel van hun concern. Rechter Curtis Shake uit Vincen- nes (Indiana!die het vonnis van het uit drie leden bestaande tribu naal uitsprak, zeide dat als men de maatstaf voor deelneming aan de agressie-oorlog zodanig verlaagt, dat de beklaagden er onder vallen, het moeilijk is een logische grens te trekken tussen het schuldige en het onschuldige deel van de grote massa van het Duitse volk. Het is uiteraard ondenkbaar, dat 't groot ste deel van het Duitse volk zou worden schuldig verklaard aan de misdaden tegen de vrede. Dit zou neerkomen op een collectieve schul- digverklaring, waaruit de logische gevolgtrekking van massabestraf- fing zou voortvloeien. Hiervoor is geen precedent in het internationa- le recht en geen rechtvaardiging in menselijk opzicht. Op het stuk van plundering van door de nazi's bezette gebieden heeft het tribunaal negen beklaag den schuldig geacht. De overige 14 werden op dit punt vrijgesproken. Wat gebruikmaking van slaven- arbeid, massamoord en lidmaatschap van de S.S. betreft moet het tribu naal nog uitspraak doen. De critiek op de Benelux in Bel- gie is de laatste tijd niet van de iucht. Men schijnt zelfs in Belgi- sche regeringskringen te betwijle- len of de huidige Nederlandse re gering in1 staat geacht moet worden om er het mes in te zetten. Onze rijksbureaux worden corrupte or- ganisaties genoemd, die particula te belangen zouden dienen (wie lacht daar?) en het Brusselse blad „De Nieuwe Gids" trekt zelfs de Nederlandse credietwaardigheid in twijfel. Het Belgische instituut voor opinie-onderzoek is aan het enquet- teren gestagen, teneinde te ontdek- ken hoe het Belgische volk over de Benelux denkt. Erg prettig zijn de antwoorden niet voor Neder land. Ruim 22 pet. der ondervraag- den wist mm of meer nauwkeung te vertellen wat de Benelux is. Dat wil zeggen slechts een vierde deel. Meer dan 25 pet. der ondervraagde Belgen had nog nimmer van de Benelux gehoord. Meer dan de helft der ondervraagden, n.l. 52,3 pet. hadden wel eens van de Bene lux gehoord, doch wisten op geen stukken na nauwkeurig te vertel len, wat de Benelux beoogde. Critiek op economische verstarring. Belgie heeft een vrije economie, d.w.z. Let Beigisch economisch le ven is niet gebonden aan een pa- pieren formuiierenlawine, gelijk we dat in Nederland gewend zijn. Voor een deel dank zij deze economische vrijheid hebben de Belgen een gro te mate van welstand bereikt. Van- daar is het volkomen begrijpelijk, dat onze Zuiderburen, die de ge- compliceerde situatie van Holland niet of slechts gedeeltelijk kennen, hun critiek op de Benelux groten- deels richten op de Nederlandse officiele instellingen. Men zou wel graag willen samenwerken met de Hollandse zakenman van voor 1939, doch men heeft een hekel aan de Hollandse ambtenarij en gros van 1948. Bovendien al hebben de Ne derlandse ministers tijdens de on- derhandelingen op Chateau d'Ar- dennes heel boetvaardig beterschap beloofd, d.w.z. afschaffing van alle i oveftollige overheidsbemoeienis, in de praktijk is hiervan nog niets te constateren. Dat stemt niet alleen het Belgische publiek, doch even- eens de Belgische regering wreve- lig. In dit licht moet men dan ook de enquette-uitslag zien. Slechts 31.1 pet. der ondervraagde Belgen kon volkomen accoord gaan met de Benelux. Daarnaast waren er nog 23.6 pet. gedeeltelijk wel en ge deeltelijk niet mee eens. Men be hoeft geen profeet te zijn, om te voorspellen, dat onder deze 23,6 pet. vrijwel uitsluitend personen schuilen, die in principe voor de Benelux-gedachte zijn, omdat zulks een begin is van de Europese sa- menwerking, doch in feite tegen- standers zijn geworden, omdat ze het economisch door de ambtena- renwaanzin verstarde Holland een slechte partner vinden. Meer dan 4 pet. was zonder meer tegen de Benelux. Reken er- maar gerust op, dat deze 4 pet. tegenstanders alien wonen in het Walenland en er vrij wel uitsluitend tegen zijn, daar zij vrezen, dat de samenwerking met Nederland een hart onder de riem der Vlamingen zal zijn. Deze v^er Hoewel het lang heeft geduurd kan nu wel als vaststaand worden beschouwd. dat dit weekend de nota der Westerse Geallieerden zal worden aangeboden. Het zal niet bij de aanbieding van deze nota blijven, want verwacht wordt, dat de resp. ambassadeurs in Moskou de belangrijkste kwesties met Molotov zullen bespreken. Ofschoon de strekking van de nota nog niet is bekend gemaakt, kan worden aangenomep, dat voorstel- len erin. worden gedaan om tot een viermogend- heden-conferentie in zake Berlijn te komen. Het is daarom niet uitgeslo.ten, dat de ambassadeurs, indien de besprekingen met Molotov geen be- vredigend verloop mogen hebben, nog een nota zullen overhandigen met vanzelfsprekend een geheel andere inhoud. Wa.t willen nu de drie Westerse mogendheden in deze phase van de koude eorlog? De stroom van berichten en com- mentaren uit beide kampen doen ons tot de con- clusie komen, dat de 'Westerse mogendheden zullen trachten: a. Door middel van een persoonlijk contact de Sovjet-regering duidelijk verstaanbaar te maken, dat het Westen perse de Berlijnse impasse opge- heven wil zien; b. wederom erop te wijzen, dat besprekingen niet kunnen worden gevoerd indien de verkeers- 'belemmeringen blijven bestaan; c. de Russen wederom gelegenheid te geven hun politiek ten aanzien van Duitsland te wijzi- gen in die zin. dat wederom wordt uitgegaan van de overeenkomst van Potsdam. Wanneer men deze conclusies bestudeert, dan zal men een gevoel van teleurstelling niet kun nen onderdrukken. Waarom, zo vraagt men zich terecht af, moet de toenadering, de poging om tot een vreedzame oplossing van het Duitse pro- bleem in het algemeen en het Berlijnse geschil in het bijzonder te komen, altijd van de Westerse geallieerden uitgaan? Waarom moet Rusland. dat toch de grootste fouten gemaakt heeft, niet het eerst ovpr de brug komen? Het antwoord fiierop is niet gemakkelijk. De Ver. Staten willen, kost wat kost, West-Europa op de been helpen. Een dergelijk streven zal slechts kans op slagen hebben. indien de vrede of laat ons zeggen wapenstilstand bewaard blijft. Zolang er een conflict dreigt, wordt het wankel evenwicht in de buitenlandse politiek yerbroken en zal juist het omgekeerde van Amerika's streven worden bereikt. Maar dit mag niet betekenen, dat om dit doel te bereiken, toegegeven moet worden aan alle eisen van Russische zijde. Marshall, de minister van buitenlandse zaken der Ver. Staten, heeft het ncg maar een paar dagen geleden zeer duidelijk gezegd: „Wij laten ons niet intimide- ren". Wanneer het Amerikaanse State Depart ment op dit standpunt blijft staan, dan zal des te eerder resultaat verwacht kunnen worden van de veelvuldige en volgens velen nu een grens bereilcende pogingen om een vreedzame oolos- sing van het Duitse probleem te bewerkstelli- gen. Dit moeten de laa(tste besprekingen zijn, die de geallieerden met Moskou willen houden, en zolang deze nog niet zijn mislukt, zal met de uitvoering van de Londense besluiten betreffende de vorming van een West-Duitse staat gewacht moeten worden. De week, die thans voor ons ligt. zal de be- slissing brengen of een viermogendheden-confe- rentie zal worden gehouden of niet. En al mogen de Russen hard rond Berlijn aan het werk zijn om voormalige Duitse kazematten uit te breiden en in orde te brengen, en al heeft Bevin het Lagerhuis op de ernst van de crisis gewezen, we zijp het aan ons democratisch beginsel ver plicht de kopende dagen met optimisme tege- moet te zien. De grote handicap bij het opstellen van de Westerse nota aan Moskou werd veroorzaakt door het ontbreken van een Franse regering. We mogen niet ontkennen, dat het de verdienste van de nieuwe minister*-president Marie is ge- weest. dat hij binnen zeer korte tijd kans heeft gezien een kabinet te formeren. De geboorte van de nieuwe Franse regering is zeer moeilijk ver- Iopen en het is de grote vraag of een dergelijke geboorte een lang leven voorspelt. Onze meeste aandacht gaat vanzelfsprekend uit naar de af- wezigheid van Bidault als minister van buiten landse zaken. Er wordt wel beweerd, dat Schu- man als zijn opvolger Bidault's politiek zal voortzetten en zijn 8 maanden strijd als premier heeft Schuman wel als bekwaam staatsman in het daglicht gesteld, maar als hij Bidault's richt- lijnen volgt dan zal hij dat deel van de Assem ble tegenover zich vinden, waarvan obstructie tegen partij-manoeuvres verwacht kan worden. En of dit de vastheid van de buitenlandse poli tiek zal bevorderen, is nog een open vraag. Ongetwijfeld zullen Marie en zijn collega's huh uiterste best doen. Of de samenstelling van het nieuwe Franse kabinet uiteindelijk een blijvend antwoord zal betekenen op het probleem van de slechte stabiliteit in Frankrijk, is aan grote twijfel enderhevig. Het bijeenroepen van het Amerikaanse congres in speciale zitting is zonder meer de eerste zet van Truman in de verkiezingscampagne. Truman heeft een aantal voorstellen gedaan, die door het (republikeinen) congres tot wet verheven moe ten worden. Dit, aldus Truman, in overeenstem- ming met het partijprogramma, zoals dat op de jongste republikeinse conventie in Philadelphia werd goedgekeurd. Op deze manier hoopt Tru man de republikeinen kostbare verkiezingsvlie- gen af te vangen. Keuren de republikeinen de voorstellen niet goed, dan hoopt hij ze bij het publiek zwart te maken, terwijl in het andere geval hij een goede beurt maakt als promoter van de maatregelen, die het publiek rechtstreeks ten goede komen. Ondanks deze stunt, die Truman's prestige een flinke deuk bezorgde, zijn de kansen van de tegenwoordige president op het behoud van zijn zetel niet al te gunstig. In het Zuiden is de gouverneur van Zuid-Carolina, J. Thurmond, als Zuidelijk democratisch candidaat naar voren gekomen. Ook Wallace's aanhang schijnt aan te groeien en hoewel noch Wallace noch Thurmond millioenen stemmen op zich zullen verzamelen, betekent elke stem voor hen een stem, verloren door Truman. Dewey, de republikeinse candi daat, kan de verkiezingen in November a.s. met vertrouwen tegemoet zien. Wij komen op zijn kansen binnenkort terug. Dat Joego-Slavie langzaam maar zeker zich terug naar Moskou keert, blijkt uit de verkla- ring van het Joegoslavische communistencongres, dat Joego-Slavie zich nog steeds lid van de Kominferm beschouwt. Bovencfien wordt gezegd, dat alle plannen voor een toekomstige Balkan- federatie geannuleerd zullen worden en dat men alles in Het werk zal stellen om het huidige geschil met de Kominform tot een oplossing te brengen. Ook heeft Joego-Slavie de Ver. Naties verzocht zich te verzetten tegen pogingen van Engeland en Amerika, om Triest in te lijven bij Italie. De opzet is duidelijk. Men wil het besluit van het communistische congres om Tito als Jo^go- Slavisch leider te benoemen tegen de kritiek van Kominform en Moskou in, door een gematigde politiek ten opzichte van het Kremlin sussen. Men wil Tito houden, doch tegelijkertijd een scheiding met Moskou voorkomen. Een gulden middenweg is aldus gezocht en o.i. wel ge- vonden. Laten wij lot slot over dit weekoverzicht de gedachte domineren, die generaal Clay enkele dagen geleden uitdrukte in de woorden: „Wij kunnen cen antwoord vinden, dat niet oorlog zal betekenen". Sic transit. percent zijn niet tegen de Benelux, omdat ze tegen Holland zijn, doch slechts omdat ze tegen.... Vlaan- deren zijn. De politieke lauwheid van de Belgische massa illustreert zich weer eens duidelijk uit het feit, dat 41 pet. der ondervraagden er geen opinie op na hield. Zij waren niet voor, niet tegen, maarniks. Nu zal de bedrijver der struisvo- gelpolitiek zeggen: dat gaat goed. Er zijn nog maar 25 pet. Belgen, die niet weten wat de Benelux is en er zijn er slechts goed 4 pet. tegen. En hiermee sust het ene jongetje het andere vriendje in slaap. Maar daarmee^ is de samenwer king niet gediend. De feiten zijn, dat thans, medio 1948, nog slechts 22,4 pet. der Belgen min of meer( precies weet. wat de Benelux is en beoogt, terwijl slechts 31,1 pet. het er volledig mee eens zijn. Daarnaast hebben de ondervraag den ongeveer een maand geleden de vragen ingevuld. Ook sedert dien is er weer veel veranderd, veran- derd in ons nadeel. Want de heftige critiek op de sa menwerking, begonnen door het Brusselse dagblad. zal zijn invloed niet missen. Na Chateau d'Arden- nes hadden de Belgen moed. Hoe- langer onze Nederlandse regering wacht met het uitvoeren van de besluiten, d.w.z. terugkeer tot de vrijere economie. des te meer Bel gen zullen voor de Benelux-gedach te laatdunkend hun schouders op- halen. Bij Kon. Besluit Is mr. J. R. H. van Schaik benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer gedurende de lopende zittingsperiode. De V.S. hebben de uitvoering van alle doodvonnissen, die door Ameri kaanse militaire rechtbanken te Dachau over Duitse oorlogsmisda- digers zijn uitgesproken, opge schort hangende een onderzoek naar beweerde onregelmatigheden. Dit werd medegedeeld door Kenneth Roall. minister van het leger, die er aan toevoegde, dat twee rechters Woensdag per vliegtuig naar Duits land waren vertrokken om een spe- ciaal onderzoek in te stellen naar de in Dachau gevoerde processen. PALEMBANG, 29 Juli (Aneta) De pokkenepidemie op Zuid-Suma tra heeft zich thans ook tot Palem- bang en Lahat uitgebreid. In deze omgeving zullen 300.000 personen gevaccineerd moeten worden, aldus meldt het departement van volks- gezondheid. Te Palembang zijn reeds 16 gevallen van pokken met dodelijke afloop geconstateerd. In Pagaralam op republikeins gebied komen reeds 100 gevallen met dode. lijke afloop voor. Voor de rijst waarvoor onlangs een voorinleveringsbon voor alle leeftijdsgroepen is bekend gemaakt en welke eind Augustus op koop- bon zal worden gedistribue^d, is de maximumverbruikersprijs vast- gesteld op f 0.10 per 100 gram. Deze prijs is aanzienlijk hoger dan in 1945 tengevolge van de stijging der rijstprijzen; bovendien werd bij de oude prijsregeling het artikel rijst gesubsidieerd. Daarentegen wordt wel subsidie voor kindermeel van rijst (rijst- bloem) gegeven, zodat de verbrui- kersprijs gelijk blijft aan die van 1945, n.l. 0.24 per pakje van 250 gr. BATAVIA, 29 Juli (Aneta) Het te Batavia verschijnende republi keinse dagblad „Merdeka" meldt van welingelichte zijde te hebben vemomen, dat de Nederlandse rege ring Matthew Fox heeft uitgeno- digd een bezoek aan Nederland te brengen voor het houden van be sprekingen betreffende de Fox- overeenkomst. Volgens „Merdeka" zou de heer Fox geantwoord heb ben, dat hij de uitnodigi'ng slechts kan aanvaarden. indien de republi keinse regering haar goedkeuring hiervoor geeft. Correspondentie met onze man- nen in Indie wordt in de regel af- gehandeld in hun eigen editie voor Indie, doch voor onderstaand schrijven menen we toch een uit zondering te moeten maken, omdat daar een kwestie behandeld wordt, die alter aandacht verdient. Com- mentaar is verder overboflig „BRIEF UIT INDONESle" Van verscheidene kanten komen hier brieven van meisjes binnen wier jongens pl.m. 2 jaar naar de tropentijn uitgezonden. Deze meisjes, die toch al zo'n moeilijke tijd beleven, worden soms voor „gek" verklaard, zij zijn niet wijs om zo lang op hun jongens te wachten, en meer van die bemoe- digende gezegden worden hun naar 't hoofd geslingerd. Wordt hier wel beseft dat het, van bepaalde zijden, juist goed is, zo'n tijd van wachten, trouw, opoffering en moed? Als 2 jonge mensen van elkaar houden, dan moet dit ook zijn in moeilijke tijden, niet aTT5"en als zij geregeld bij elkaar kunnen zijn, kunnen gaan dansen, fietsen, wan- deien, kortom samen 'n onbezorgde fierkeringstijd hebben met vermaak en vertier. Dat onze meisjes dit geregeld zien, schijnt voor sommige mensen nog niet voldoende te zijn, neehun ook nog de moed ontnemen al- thans het proberen zodat er ge vaar bestaat dat zij min of meer onverschillig gaan worden, en 't liefst zouden deze mensen zien dat dergelijke verkeringen verbroken werden M.i. z'ijn dit slappe karakterlozen waarvoor 't misschien goed zou zijn dat zij ons kwamen aflossen, dan krijgen zij tenminste de gelegenheid hun karakter te vormen en te ver- stevigen. Wij leven mee, met onze jongens overzee", inderdaad dit merken wij gelukkig aile dagen, en zijn er ook dankbaar voor, maar als er ook niet meegeleefd wordt met onze meisjes om over tegenwerking nog maar te zwijge.n dan kan dat medeie- ven met ons ook wel achterwege geiaten worden, 'n dergelijke Fari- zeeen politiek is voor ons nog 'n erger klap, dan dat we vergeten zouden worden. „Soldaat Jan" De persafdeling van het Sowjet- russische ministerie van buitenland se zaken heeft Reuter medegedeeld, dat Molotov, de Russische minister van buitenlandse zaken, zich „op het ogenblik niet in Moskou be- vindt". - Diplomatieke waarnemers geloven, dat Valerian Zorin thans de leiding heeft van Molotov's mi nisterie. De Britse, Franse en Amerikaanse vertegenwoordigers in Moskou, die. een onderhoud met Molo.tov hoopten te hebben met betrekking tot de blokkade te Berlijn, zullen hem derhalve voor het ogenblik niet kunnen spreken. Het bekend worden van het feit, dat Molotov ..uitstedig" is en dat het ministerie onder leiding zou staan van een van zijn plaatsver- vangers, heeft verwarring veroor zaakt onder het publiek te Moskou. Men verVvaclTt, dat de Westerse vertegenwoordigers zullen wachten met het doen van de voorgenomen stappen totdat Molotov weer be schikbaar is voor besprekingen. In sommige kringen te Londen trok men de conclusie, dat de „di- plomatieke afwezigheid" van Molo tov niet alleen een berekend affront betekende voor de Westelijke mo gendheden doch ook in verband stond met een verlangen de Ber lijnse kwestie slechts te bespreken op voor de Sowjetregering bevredi- gende voorwaarden. De mededeling 'vap Molotov's „uitstedigheid" werd gedaan enkele uren na de aankomst te Moskou van de Britse en Amerikaanse ver tegenwoordigers. Zij zaten aan een diner met de Franse vertegenwoor digers de kansen van hun voorgeno men onderhoud op het Kremlin te bespreken, toen hun de mededeling van Molotov's afwezigheid gedaan werd. Victor Czornoky, Hongaars Gezant in Egypte en schoonzoon van Presi dent Zoltan Tildy, heeft, naar offi- cieel in Boedapest is bekend ge maakt, zijn ontslag ingediend. Hoe wel de reden van het ontslag niet genoemd wordt, staat dit volgens geruchten in verband met de poli tieke zuivering van het Hongaarse Ministerie van Landbouw. De poli tieke politie riep Czornoky op voor een verhoor, onmiddelli.ik nadat hij vijf dagen geleden uit Cairo terug- keerde. Hij zou thans onder huis- arrest staan. Nenni, de leider van de socialis tische meerderheidspartij in Italie, is te Praag aangekomen. Volgens de „Vrije Griekse Radio" zou Minos Paparagas, de secretaris- generaal van het Grieks Vakvereni- gingsverbond, gearresteerd zijn. schouwd en door zijn initiatief de weg willen vrijmaken voor een of ficiele en vruchtbare samenwerking tussen katholieke en niet-katholieke christenen voor wat betreft alle kwesties. die geen betrekking heb ben op dogmatische beginselen of geschiedkundige conflicten." Van officjele Anglicaanse zijde 1e Westminster werd hierbij opgemerkt dat het te verwachten is. dat dit thema op de Lambeth-Conferentie behandeld zal worden met het oog op een mogelijke voortzetting van dergelijke pogingen. lets definitiefs is hierover nog niet bekend. Van katholieke zijde werd ten aanzien hiervan nog geen stelling genomen. Evenwel kan de Lambeth-Confe rentie als louter raadgevend lichaam van de Anglicaanse Kerk geen bin- dende bbsluiten nemen. Het is aan de Anglicaanse bisschoppen overge- laten. in hoeverre zij zich door de besluiten van deze Conferentie ge bonden achten. LONDEN (K.N.P.) Het Britse dagblad „Daily Mail" verklaart in een groot opgemaakt bericht over de thans te Londen bijeen zijnde Lambeth-Conferentie der Angli caanse Kerk, waaraan 350 bis schoppen deelnemen, dat deze con ferentie zich vermoedelijk o.m. zal bezig houden met de kwestie van een geestelijke hereniging met de Katholieke Kerk. De eerste stap, aldus de ..Daily Mail", is hiertoe reeds vijf jaar ge leden gedaan door wijlen de Aarts- bisschop van Canterbury, dr. Wil liam Temple, toen tengevolge van de oorlog de Paus ,.practisch een gevangene van het Vaticaan" was. Volgens een mededeling van de ka- nunnik yfbhn Douglas, secretaris van de Commissie voor Buitenlandse Zaken van de Anglicaanse Kerk, heeft dr. Temple ..het herstel van 't, contact met het Vaticaan op grond van de solidariteit van alle christe nen als beslist noodzakelijk be-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4