De strijdvandeCanadese Fransen DE NIEUWSTE AV0NTUREH VAN JAN KLAASSEN pi ZEVENDE EEUWFEEST VAN DE KEULSE DOM SMOKKELEN IS NIET ZO ERG SPANNEND DECHINESE VROUW in het openbare leven Bloembollenveilingveremgmg fWestfriesland" EUROPEANEN VAN AIAERIKA Zeer gehecht aan hun moederland Een der grootste Godsdienstige manifestaties Een doodgewone wandeling langs de grenspaal Invloed v/ordt steeds groter Het wezen van de Zondag PAG. 5 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 31 ]uli 1948 „ZUIDERKRUIS" NAAR INDONESIE met pierement aan boord BESPREKINGEN TE LONDEN over opschorting demobilisatie Jongetje overreden Twaalf inplaats van van vijf jaar Bruin worden kan gevaarlijk zijn Onder hooikar Dader van moordaanslag aangehouden JUBILEUMGESCHENK VAN SIM AVI Aan Rode Kruis, Missie en Zending Correspondence voor Israel Post voor de „Zuiderkruis" Paraplui's zonder punten ONDER DE CANADESE TROEPEN, welke ons land hielpen b,evriiden, bevonden zich ook Frans-sprekende elite-regi- menten, die ievoren in Italie en Nonnandie reeds lauweren hadden geooggt in de strijd tegen Hitlers SS-troepen. Wie met deze Canadezen in nauwer contact kwam, kent hun bui- tengewone gehechtheid aan het Franse moederland en de Franse tradities en hun voortdurende strijd tot handhaving daarvan ten overstaan van de Anglo-Amerikaanse invloeden. die met de Industrialisatie een schrikbarende oppervlakkigheid in Canada hebben gebracht In 1497 werd Canada ontdekt door i de Venetiaan Cabot en daarna ver- kend door de Fransman Jacques Cartier, die het Nieuw-Frankrijk doopte. Vervolgens werd het ge- koloniseerd door Champlain, die het land bevolkte met katholieke emi- granten uit Normandie en Poitou en in 1608 Quebec stichtte. In 1658 werd Quebec tot Apostolisch Vica- riaat verheven en voornamelijk de Jezuieten vonden er een arbeids- veld onder de kolonisten en hei- dense Indianen. Verscheidene martelaren getui- gen van het moeilijke missiewerk onder de wilde stammen. Frans Canada, omvattend de hui- dige provincies Quebec en Ontario, behoorde van 1534 tot 1763 aan Frankrijk. Het deed bij de Vrede van Parijs afstand van dit gebied, nadat de Engelsen het bloedig had den veroverd, met gebruikmaking van vaak barbaarse methoden. Nog steeds is er daUfcom onder de Franse Canadezen een dikwijls van haat getuigende mentaliteit tegen de En gelsen te bespeuren. Tevergeefs probeerden deze laatsten de onge- veer 60.000 katholieke boeren, pejs- jagers en vissers tot protestanten oni te vormen. De Engelsen stonden dan ook ten einde raad in 1774 vrij- heid van godsdienst toe. Wegens de niettemin voortdurende godsdienst- strijd werd het land in 1791 door hen verdeeld in een Franssprekend en een Engelssprekend deel. leder met een eigen grondwet, overeen- stemmend met het volkskarakter. In 1840 werd echter een enkele grondwet voor beide delen inge- voerd, maar de verklaarbare wrij- ving verhinderde de eendracht tus- sen Franse en Engelse kolonisten, wier land van 1867 af een Brits Dominion is gebleven. Wie deze voorgeschiedenis kent, staat niet langer verwonderd over de geestesfrouding van de Canadese Fransen, zoals zi.i zich het liefst noemen. Hun strijd is grotendeels een strijd van katholieke emanci- patie. Canada, in 1844 een Kerk- provincie geworden, telt thans 11 katholieke aartsbisschoppen. 32 bis- schoppen en 8 Apostolische Vica- rissen; alle katholieke activiteiten op gee^felijk en stoffelijk gebied bloeien in de provincie Quebec. De vorm van zelfbestuur, welke deze provincie geniet, kan vergeleken worden bij die van een ZWitsers kanton. Quebec is nog het enige bolwerk van de Franse en katho lieke geest in Canada en is drie- maal zo groot als het Franse moe derland. De Canadese Fransen heb ben onlangs voor hun provincie de vlag van de vro.egere koninklijke Franse oorlogsmarine gekozen. Op een vacantiereis ontmoette ik in de touristenhotels jonge Fransspreken- de houthakkers en kantoorlui, die omwille van de dollars, als seizoen- bedienden optraden. Een hunner zei: ..Ik ben katholiek, daarna ben ik Fransman, daarna Canadees, dan Amerikaan, maar ik ben helemaal geen Brits onderdaan!" Een van zijn collega's, een student, voegde eraan toe: „Overigens vormen wij de voorhoede van de katholieke Franse wereld sinds de Revolutie. Wij heb ben onze vooruitgang bespoedigd sinds de scheiding tussen Kerk en Staat en sinds de invoering van de krachtiger aan te pakken. En hebben wij de Fransen ook N niet vervangen tijdens de laatste oorlog, toen Frankrijk bezet was en wij ons opgaven als vrijwilligers en in Europa voor hen streden....? Wij hebben alles gedaan om weer- stand te bieden tegen de Engelsen, die ons ,.die vervloekte christenen" noemen. Wat de protestantse Ca nadezen betreft, zij beweren glim- lachend: ..Wij hebben de centen en zonder geld kan men in dit land niet vooruitkomen, en Amerika heeft zich ontwikkeld zonder er de (Franse) Canadezen bij te halen". Ondertussen verhinderen de Engels ingestelde overheidsdiensten kalm- pjes de immigratie van die Latijnse elementen, die de Canadese Fran sen zouden kunnen versterken en nodigen zij bij voorkeur Oosterlin- gen of Oost-Europese ontheemden uit. Maar onze broeders antwoorden daarop met een hoog geboortecijfer; daardoor stellen zij hun meesters. die in weelde leven, buiten gevecht Zij trachten zelfs te ontsnap- pen aan de greep van het Anglo- Amerikaanse kapitalisme; dat van Ottawa (de Canedjese hoofdstad) een bijkantoor van New-York en Londen maakt. Zo organiseren de houtvesters, boeren en vissers zich in cooperaties van producenten en vertrouwen zij hun geld aan de eigen volksbanken toe. Zowel deze cooperaties als de volksbanken wer- ken binnen het kader van de paro- chies". Een Frans-Canadese professor verklaarde: ..Als Fransen hebben wij er behoefte aan, dat men ons lets mededeelt over onze cultuur. Alles wat ons omringt, is van een ons vreemde beschaving. Maar ja: cultuur en beschaving worden veel- eer beleefd dan uitgelegd. En daar- om zijn wij katholiek gebleven en keren wij ons zo'n beetje naar Pa rijs, zoals anderen zich naar Mekka zouden wenden". Een wel zeer objectief oordeel werd geformuleerd door een advo- caat: ..Wij hebben het geluk om in aanraking te kunnen zijn met de Amerikaanse wereld, dat symbool van technische vooruitgang. En wij behouden alles wat werkelijk Frans is en laten de vervalverschijnselen, die ook de Franse cultuur aankle- ven, aan ons voorbijgaan. Het is onze taak, om op de grens van twee beschavingen te leven". Tenslotte zette een pastoor ons uiteen, wat Canada aan de Katho lieke Kerk dankt en hij verklaarde, trots te zijn, dat hij nog Frans kon spreken. In de grote West-Canadese centra, voornamelijk in Ontario, verdringt het Engels als officiele omgangstaal de Franse taal steeds meer. De Canadese Fransen, die er gaan wer- ken, spreken een afgrijselijk men- gelmoes van beide talen en blijven meestal nog slechts in naam katho liek. Doch hier begint de even mooie als moeilijke taak, ook voor de zelfbewuste katholieke jongeren. Hun organisaties op godsdienstig en cultureel gebied spreken de inge- dommelde gevoelens van de opper- vlakkig levenden aan, en met groei- end succes. Intussen volgen Frans sprekende missionarissen, de tradi- tie getrouw, het spoor van de woud- lopers en pelsjagers en brengen zij de Blijde Boodschap aan de India nen en Eskimo's, in de oerwouden en Noordelijke ijswoestenijen. KEULEN, KNP. Het zevende eeuwfeest van de Keulse Dom, dat van 1522 Augustus gevierd zal worden, belooft een der gTootste godsdienstige manifestaties in het na-oorlogse Duits- land te worden. Niet minder dan negen Kardinalen en dertig bisschoppen worden bij de feestelijkheden verwacht. Z. H. de Paus heeft zijn vaderlijke belangstelling getoond, door Kardi- naal Micara, prefect van de H. Congregatie der Riten, als pauselijk legaat naar de plechtigheden af te vaardigen. Tekenend voor de eenheid in liefde tussen de Katholieken der gehele wereld is wel, dat uit de vroeger viiandige gebieden verscheidene kerkvorsten verwacht worden. Zo komt uit Enge- land Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster. Kardi- naal de Jong, aartsbisschop van Utrecht, die zelf op 15 Augus tus zijn veertigjarig priesterjubileum viert, zal, naar wij veme- men op 21 Augustus uit Utrecht naar Keulen vertrekken en daar op 22 Augustus een pontificale H. Mis opdragen. Op het troepentransportschip ..Zuiderkruis" scKeepten zich Vrfj- dag 1646 militairen in. Tijdens de inscheping, die zeer kalm verliep, speelde de muziek van het regiment huzaren van Boreel vrolijke marsen. De jongens bleken in de beste stemming te verkeren, en het ge- sjouw met zware plunjezakken, ge- weren en ransels onder de bran- dende zon, kon hen niet uit hun humeur brengen. In een zijner ruimen vervoert de ..Zuiderkruis" een groot draaiorgel, dat door de Niwin naar de tropen wordt gestuurd om daar de jubi- leumfeesten op te luisteren met zijn Amsterdam en Jordaan herinne- rende klanken. Donderdagmiddag, op het moment dat de ..Zuiderkruis" in de Schiehaven reeds de trossen had losgegooid om verhaald te wor den naar de Merwehavert, arri- veerde het pierement, verpakt in een grote kist, op de kade. Onmid- dellijk werS gezorgd, dat het schip niet te ver uit de wal ging, een ruim werd opengemaakt, een kraan gecharterd en zo verdween het in strument nog op het laatste nipper- tje binnen in het schip. Van gezaghebbende zijde te Lon den wordt vernomen, dat de Britse premier, Attlee, en de minister van buitenlandse zaken, Bevin, Vrijdag besprekihgen hebben gevoerd met de Britse staf-chefs. Men gelooft, dat de eventuele opschorting van de de mobilisatie in Engeland werd be- sproken. Onmiddellijk nadat Bevin Donderdag in 't Lagerhuis zi.in ver- klaring had afgelegd, waarm hij o.m. zeide, dat de regering een vertra- ging van het tempo van de uitvoe- ring van het demobilisatieprogram overwoog en binnen enkele dagen hieromtrent een beslissing zou ne- men, is het comitb uit het kabmet voor de defensie bijeen gekomen. Een definitieve beslissing over de demobilisatie zal echter naar men gelooft waarschijnlijk uitgesteld wor den totdat Moskou positief gerea- geerd zal hebben op de poging, die thans door de westelijke mogend- fieden ondernomen wordt om te we- ten te komen of verdere besprekin- gen de impasse te Berlijn zouden kunnen verbreken. Vrijdagmorgen is op de Groene Zoom te Rotterdam de 2-jarige Pie- ter de Wit, die in een onbewaakt ogenblik uit grootmoeders huis naar buiten liep, door een tram overreden en gedood. LOSSE BLADZ1JDE: (Van onze verslaggever) LANGS DE GRENS, Juli Het is altijd een beetje bitter, om enige ontgoochelingen in alle stilte te moeten verwerken, totdat er niets anders overblijft, dan een doodgewone, burgerlijke zaak, zonder romantiek, zonder enerverende daden en zelfs zonder die trilling in 5e bloed, die op iets bijzonders wijst. Dat was voor ons de ontgoocheling, na een alledaagse wandeling langs de grenspaal ergens aan de rand van Nederland, waar iedere boom aan weerszijden van die dikke rode lijn (tenminste op de Bos-atlas) precies dezelfde is en waar de boeren allemaal op dezelfde manier wieden, schoffelen, schaften en pruimen. Het was een wandeling, zoals men iedere dag maakt in de stad, of op het dorp, slenterend langs de weg en kijkend wie er zo al langs kwam. Maar die wandeling heeft ons de illusie ontnomen, die we hadden, als er over smokkelen, smokkelaars, kommiezen en angstige sluiptochten werd gesproken of geschreven. De voorbereidingen hadden dagen in beslag genomen. Er werd gere- kend op gunstig weer, op bepaalde omstandigheden, dat er niets anders was dan rust en kalmte en dat de kommiezen -toevallig een andere route hadden. Daarvoor werd ge- informeerd, stilweg, of openlijk en zo was het ogenblik gekomen. De fietsen stonden klaar en voor we het zelf goed wisten, ging het in snelle vaart de richting van de paal uit. Deze fietstocht mislukte, dat kon ook niet anders. want de af stand tussen de woning en die hin- derpaal was nog geen kilometer, zodat een enkele douane al vol- doende was om ons er op te wijzen, dat men met een fiets niet een kleine wandeling grens-heen-en- terug ging maken. De volgende tocht liep eveneens vast, omdat we in de open, vrien- delijk wenkende armen van de grenswacht liepen. Zo steeg de spanning en nieuwe voorbereidin gen waren nodig. Derde maal scheepsrecht betekende niets meer en zo trokken twee Noorderlingen door de dicht- begroeide natuur, kalm en waardig als twee rusti^ wandelaars. met niets anders bij zich dan een boom- stok. om toch vooral de rust en de onschuld te kunnen aantonen. Het Episcopaat der Ver. Staten wordt vertegenwoordigd door mgr. J. M. Gannon, bisschop van Erie. De Aartsbisschop van Keulen kar dinaal Frings, heeft medegedeeld, dat de verschillende parochies van deze stad het plan hebben om als feeStgave aan te bieden de bouw van een ..dorp" in Keulen op aan de kerk toebehorende gronden om op die wijze onderdak te verschaf- fen aan dakloze gezinnery Gezien het ontstellend tekort aan woon- ruimte, meent de Kardinaal, dat het wel het schoonste gedenkteken is, wat men zou kunnen oprichten De deelneming van een zo groot aantal buitenlandse kardinalen en bisschoppen ziet kardinaal Frings als een „symbool der eenheid van de Westerse Christenheid en als n spiegel der geestelijke herenigmg van Europa en de Nieuwe Wereld De feestelijkheden beginnen op 14 Augustus met het luiden van de Domklokken en de ontvangst van de Kardinaal-Legaat in de Andreas- kirche. Op 15 Augustus trekt een plechtigei processie door de ouae stad'naar de Dom met de relieken der stadsheiligen, waarna on 10 uur in de Dom de pontificale H. Mis zal worden opgedrage!» door de Pauselijke Legaat Kardinaal Mi cara. terwijl Kardinaal Frmgs de predicatie zal houden. Om 15,30 uur zullen 60.000 Duitse katholieken uit het diocees Keulen deelnemen aan een grootse bijeenkomst in het Keulse stadion waar dr. Franz Lem- mens uit Keulen en dr. Roesen uit Dusseldorf het woord zullen voe- Maandag 16 Augustus draagt Kar dinaal Griffin een pontificale H. Mis op. Woensdag 18 Augustus zal de Kar- dinaal-Legaat de kroning verrlch- I ten van het Mariabeeld in de kerk van O. L. Vrouw des Vredes aan de Sclinugasse Gehoorgevende aan de uitdrukke- lijke wens van de H. Vader wordt op Zondag 22 Augustus het gehele aartsbisdom Keulen op plechtige wijze toegewijd aan het Onbevlekte Hart van Maria. In de feestweek staan bovendlen verschillende toneeluitvoeringen. concerten en vergaderingen op het program. Belangrjjk is ook, dat ter gele- genheid van het Domfeest op 16 Augustus in het Semtnarie Bens- berg een bisschopsconferentie ge- houden wordt in tegenwoordigheid van de Pauselijke Legaat. waar- aan alle aanwezige Kardinalen en Bisschoppen zullen deelnemen. buitenlandse grootstad afstonden steeds nog zonder een enkel papier waaruit hun nationgliteit kon wor den opgemaakt. „Awel menierke", zei een donker meisje, „ge kunt -ier alles op oew -ollands geld ontvangen". En daar ging het van dik hout zaagt men planken met al die glanzende en schitterende waar. Haar broertje dehand de koekjes onder haar vln- gers vandaan ritste. ,,Mais, non, non dat is toch voor dat madam- meke, allez jouer", „die peuterkes -ebben nooit genoeg". Dit laatste tot ons. die echter, gezien de inkopen, ook nooit genoeg konden krijgen. De afrekening viel niet erg mee. Ondanks alle kennis van geld en vreemde talen bleven we toch een tijd in debat, totdat ze de zaak op- loste, dcur ijverig-zuigend met een potloodstompje het hele geval voor te yekenen en eindelijk uitvond, dat ze de francs voor guldens en de Hollandse papiertjes voor francs. kes had uitgescholden. Hetgeen de twee onbekenden liever niet als internationale belediging wilden opvatten. gezien de duistere paden, waarlangs zij zich naar dit oord begeven hadden. Nog gemakkelyker De weg terug was nog gemak- kelijker dan een halve dag geleden de tocht er naartoe, want de twee smokkelaars waren nu gewapend met alles wat nachten lang voor hun (slapende) begerige ogen had gedanst. Maar ja, het kon niet an ders, of op verzoek van de bege- leidster moest eerst ,,den Belgische Oselievenier" g'endag gezegd wor- den en moest een ogenblikje stilte worden bewaard voor de eeuwige vlam van de onbekende soldaat, die ook hier in alle rust neerzag op het vreemde gedoe van het tijdelijke. Op de grenspaal werden triom- phantelijk enige uitroeptekens ge- slingerd en met 'n stille overwm- ningsglans in hun ogen wandelden ze uren later langs de woning van de chef-douanier, die kaljn in zijn tuin zat te zonnen en het tweetal bengeTde1 aan haar rokken omdat een rustige avond wenste. Hetgeen „un peu manger" wilde en onder- I zij dankbaar aanvaardden. hij De Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof _yer- oordeelde Vrijdag de 55-jange H. J., tijdens de bezettmg de S D. te Rotterdam, tot twaalf jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de beide kiesrechten. Enige tijd geleden veroordeelde dezelfde ka mer J tot vijf jaar gevangenisstraf doch bij een hernieuwe behandelmg van zijn zaak bleek, dat J. dp 22 December 1944 deel had uitgemaakt van een exe-cutie-peloton dat op de Schietbaan aan de Kralmgseweg negen Nederlanders zonder vorm van proces had neergeschoten. Deze executie was een represaille voor overval op het bureau van de b.u. aan de Heemraadsingel, waarbij de S D -er P. Kramer was gedood. De advocaat-fiscaal eiste bij de tweede behandeling de doodstraf. DE RUST,-het neerleggen van het werk is het eigenlijke karakter van de Sabbath in het oude Testament. Wij ken- nen dat ook, maar voor ons is de Zondag niet 'op de eerste plaats een wezenlijke rustdag. De Zondag is voor ons in we zen de dag van de eredienst Gods, de dag, waarop wij God onze hulde en eerbied betuigen, ons met God bezig houden en naar Gods woord luisteren. De eerste dag der week vieren wij onze godsdienstige bijeenkom- sten en onze christelijke Gehei- men. Maar onze vrije dagen houden we niet noodzakelijk en uitsluifend op de Zondaqen. Dat de tvekelijkse dag van de eredienst samenvalt met de wekelijkse rustdag, is zeker goed en dringend gewenst, maar wezensnoodzakelijk is dat verband niet. Het karakter van rustdag blijft op de tweede plaats ten opzichte van de ere dienst. Begrijpt u het onder- scheid? MARCUS (Van onze Haagse correspondent) Nu honderdduizenden Nederlan ders al of niet ..beschermd'" door olie of cr§me, in de zon liggen te bakken, om bruin te worden, is het goed te herinneren aan het grote gevaar, dat hieraan verbonden kan zijn. De zon is nmmenteel zeer krachtig en dringt in korte tijd diep in. Na een uur kunnen reeds brandwonden ontstaan. die ernstige gevolgen kunnen hebben. De huid brandt dubbel fel. wanneer zij voch- tig is Droogt u dus na het baden goed af. Wrijf enig vet in uw huid en zonnebaadt metmate. Voor- kom om gedurende. langere tijd in dezelfde houding te blijven liggen. Blijf vooral wakker. Tijdens deze temperatuur in de snikhete zon, zon. der bescherming der koelende scha duw, slapen, is z ee r gevaarlijk. Tenslotte nog iets voor de dames: Inderdaad. het staat zo aardig zo n mahonie houten huid. Maar.... of ge nu op dezelfde dag vijf uren in de zon ligt te bakken of slechts 20 minuten, het verbruiningsproces bliift precies hetzelfde. fenkele malen per dag een kwar- liertje in de zon bakken is gezond en bruint in de huid snel en diep. Vijf uren per dag in de zon veroor- zaakt brandwonden., slapeloze nach ten en een mislukte vacantie. Denk aan de 23-jarige B. uit Den Haag. Ook hij wilde snel bruinen en bleef Zondag j.l. bijna z.es uren in de zon liggen stoven op het Scheveningen strand. Zijn hele lichaam is thans overdekf met vreselijke brandwon den. De man, winkelbediende van beroep, is in zeer zorgwekkende toestand opgenomen in het Zieken- huis aan de Zuidwal. Voor zijn le ven wordt gevreesd. Donderdagavond is de ongeveer 40-jarige J. J. uit Winssen bij Nij- megen bij het laden van een hooi kar. doordat deze opkipte, onder kar en hooi terecht gekomen en ge dood. De man laat een vrouw en vier kleine kinderen achter. De aanvoer van de 2e veiling be- stond uit plm. 1600 nummers meuw aangevoerde partijen benevens 160 nummers kleine maten. De gehe c veilingzaal was met kopers gevuld, terwijl er veel verkocht werd tegen oplopende prijzen. Notering was: Albino 12 op 10.70 -12.15, 11-12 9.20-9.65; Alberio 12 op 4.30; Atraction 12 op 7.95—, 11-12 6 20 10-11 4.30; Apricot Yellow 12 op 7.25—7.70, 11-12 4.20—4.35; Avia- teur 12 op 4.35; Bartigon 12 op 4.30, Bartigon max 12 op Black Eegle 12 op 8.30, 11-12 7.10— 7 20' Bleu Parrot 12 op o.20, 11-1^ 4 25—4.50; Bel Ami 12 op 6.80; Boule de Neige 12 op 8.20,11-12 7.80—8.20, 10-11 5.55; Brillant star 12 op 7.30— 11-12 4.505.05, 10-11 3.40 3.50; Brillant star max 12 op 8 75, 11-12 5.65- Clara Butt 12 op 7.60 7.85, 11-12 6.6.35; City of Haar lem 12 op 6.40, 11-12 5.45; Carrara 12 op 6.50—6.90, 11-12 5.55; Coplands Rival 12 op 4.35—4.55, 11-12 4.— 4 40; Crown Imperial 12 op 4.60 4 85, 11-12 3.75—3.95; Crater 12 op 6 65 11-12 5.50—5.75; Coplands Fur- ner 12 op 5.50, 11-12 4.—; Couleur Cardinal 12 op 6.75—7.15, 11-12 5.40, Crimson Queen max 12 op 6.55, 11- 12 4.45- Cullinan 12 op 7.55, l1"*2 4 304.75; Demter 11-12 9.Duch. of Wellington 12 op 6.20 11-12 4.90; Diana 11-12 5.15, 10-11 3 45—3.65, Due de Berlin 12 op 9.75—10.—, 11- j2 8 459 10-11 6.556.90; Earley Queen 11-12 4.65; Elis. Evers 12 op 5.20—5.30, Eros 12 op 6.10, 11-12 4 70; Eddith Eddy 12 op 4.30—4 oO, 11-12 3.40—3.45; Eclipse 12 op 7.20, 8.859.11-12 5.95 op 4.30, 11-12 3.40-3.45; Kleuren- pracht 12 op 6.20, 11-12 4.90, Kim- berley 12 op 7.25—7.36, 11-12 5.50, Le Notre Max 12 op 5.20, 11-12 4.05, La Reine Max 12 op 7—7.70 11-12 4.40—4.55; Le Matelas 10-11 7.15, Lady Boreel 12 op 9.65, 11-12 8.30, Montgomery 12 op 14.60, Malta 12 op 5.70. 11-12 4.00; Mr., van der Hoef 12 op 8.65—9.05, 11-12 5.70—6, 10-11 4.40- Mon Tresor 12 op 8.85. 11-1- 7.15; Murillo 2 op 9.35, 11-12 7.80, 10-11 4.35; Mar. Niel 12 op 8.30 9 30 11-12 5.75—6.10, 10-11 4.60; Ma dame Gevers 12 op 7.80, Nardi 12 op 5.20; Van der Neer 12 op 10.75— 10.80, 11-12 9.20—9.55; 10-11 7.10; Ossi Oswalda 12 op 5.90, 11-12 5.00; Oranje Nassau 2 op 8.609.10. 11-12 5 50—5.70; Orange Ma»vel 12 op 6.75; Oranje Valk 12 op 6.95, 11-12 4.30; Pr. Elisabeth 12 op 5.60, 11-12 4 25! Piquante 12 op 6.456.80. 11- 12 410—4.25; Pink Beauty 12 op 11.55—12.65, 11-12 5.45—5.60; Prins van Oostenrijk 12 op 5.70. 11-12 4.30; Peach Blossom 12 op 8.75—9.30, 11-12 5.455.80, Pelican 12 op 7.45, 11-12 4 75—4.80; Prins Carnaval 12 op 9.15—9.25; Rose Copland 12 op 4.75—5.05, 11-12 3.75-4.10; Red Champion 12 op 14.4515.80, 11-12 12 80—13.50; Red Pitf 5.30, 11-12 4.-; Rose Precose 12 op 9.75. 11-12 8.40; Rose Luisante 12 op 8.658.80, 11- 12 6.957.40; Shackleton 12 op 6.70 —6 80 11-12 5.80; Schoonoord 12 op 10.15 11-12 8.85; Slamotte 12 op 8 90 11-12 5.80; Themis 12 op 5.85— 6.30; 11-12 5.15—5.35; The Bishop 12 op 10.05, 11-12 8.05; Titiaan 11-12 7 95- Theeroos 12 op 8.258.50, 11-12 5 90—6 20; Thomas Edison 12 op 7 30- Van der Eerden 12 op 4.50— 4 80 11-12 3.60—3.70: Velvet King 12 op 5.95 11-12 4.65; Verm. Bril- 11-12 9.70— Als een slaapwandelaar Zonder dat de man en zijn bege- leidster er idea van hadden. stonden ze ineens voor de beroemde grens paal. „Anno 1843" was er ingehakt en daarboven, donker en dreigend, de eeuwig-stappende leeuw met de pijlen in zijn klauw. Nog £6n stap en daar stonden ze, verloren in de internationale sfeer van vrijbuiters. zonder papieren, zonder goede wil ook, maar, ergens verborgen de financien, die kenne- lijk bedoeld waren voor ongemo- tiveerde transacties. Met een lichte glimiach hebben ze de leeuw en de vorige eeuw begroet en zwierden het onbekende land in. Zo waren ze dan gegaan op de duistere paden, die de smokkelaar zoekt, 6f uit winstbejag, of uit spor tiviteit, om te zien wie het slimst is, 6f omdat het nu eenmaal in zijn bloed kriebelt om te doen wat niet mag. Deze tocht was echter uit sporti- viteit ondernomen en als twee slaap- wandelaars gingen ze over die dikke rode lijn (denkbeeldig) en langs de colonnen en douanen en grenswacht (ook al denkbeeldig), alles in een droom. Awel menierke De enige bekoring ervan was in feite, dat zij heel ergens anders uit- kwamen, dan zij dachten. De tol- boom stond uitnodigend omhoog en zonder schroom passeerden zij het „Caf6 de Douanier", waar een paar bananen voor de ramen te drogen lagen in de gloeiende zon. En toen kwam de verrassing, omdat zij nog maar een paar kilometers van een De emancipatie van de Chinese vrouw hing nauw samen met de ontwikkeling van de revolutie .in China en heeft veel te danken aan dr. Sun Yat-Sen, de stichter van de Chinese liepubliek. Bezield door zjjn enthousiasme sloot een aantal vrouwen zich aan bjj de revolutionnairen om te vechten voor de vrjjheid van het volk en hierdoor bewerkstelligden zij hun emancipatie. Een voorbeeld hiervan is mevr. Wang, bekend als de martelaresse Ch'iu Chin, die tvi- dens de Ching-dynastie werd te- rechtgesteld wegens haar aandeel in de plannen voor een opstand. Na het omverwerpen van de Ching dynastie en de stichting van de Re- pubhek in 1911, raakten vele oude gewoonten en conventies in onbruik, waaronder het binden van de voe- ten der vrouwen, dat voor hen het moeiiijkste traditionele gebruik van alles was. De groei van de nieuwe culturele bewegmg in 1919 ging gepaard met een uitbreiding van het aantal on- derwijsinstellingen voor vrouwen. IVleisjesschoien werden opgericht en universiteiten en colleges openge- steid voor vrouwen. In 1924, tijdens de eerste bijeenkomst van de Kuo- mintang, werd een wet aangenomen, welke geripht was op de bevordering van de emancipatie der Chinese In de nacht van Dinsdag op Woensdag is het de Rijkspolitie te Warnsveld gelukt de dader van de laffe moordaanslag op mevr. Teunis- sen te Zuthphen aan te houden. Omstreeks kwart over twaalf werd de man een zekere W. v. 't H. uit Warnsveld in de Kapperallee aange- troffen. Hij werd ter beschikking van de recherche te Zutphen gesteld, waar hij een bekentenis heeft afgelegd. vrouw. Na het uitbreken van de oorlog In 1937 werden onder leiding van mevr. Chiang Kai Shek en andere vooraanstaande vrouwen drie^ m- steliingen voor vrouwen op nationa- le basis georganiseerd. Dit waren de vrouwenraad, de nationale Chi nese vrouwenvereniging voor hulp- verlening in oorlogstijd en de na tionale verenigingen voor kmderen van vluchtelingen, De eerste werd opgericht om alle Chinese vrouwen leiding te geven bij het verrichten van oorlogswerk en wederopbouw. Het doel van de tweede instelling was het organiseren van vrouwelijke deeiname aan hulpverlening in oor logstijd. In het bijzonder aan solda- ten en hun gezinnen. De derde voor opvoeding van kinderen, wier ouders door de Japanhers waren gedood In China bestond gedurende de oorlog geen dienstplicht voor vrou wen, noch waren er officiele vrou welijke hulpcorpsen zoals in Ame rika en Engeland, doch een aantal Chinese generaals namen vrouwe lijke vrijwilligers in dienst. Deze werden meestal te werk gesteld ach ter de fronten, doch enkele vrouwen namen ook aCtief deel aan de ge- vechten, vooral zij, die verbonden waren aan guerilia-troepen. Vlak voor het einde van de oor log, nadat de regering een uitge- breide campagne had gevoerd om jonge mannen en vrouwen aan te moedigen dienst te nemen als vrij willigers, meldden zich duizenden vrouwelijke studenten, onderwijzers en ambtenaren. Een opleiding werd voor hen georganiseerd, doch voor het einde van hun training was de oorlog afgelbpen. Ook in het openbare leven wordt de rol van de Chinese vrouw steeds beiangrijker. Wellicht tengevolge van de zware familieverantwoorde- lijkheden en gedeeltelijk door de aigemene werkloosheid in China, is het aantal vrouwen werkzaam in de handel en in beroepen, hoewel voort durend stijgend, kiein in vergeiij- kmg met Engeland. Voigens de bepaiingen van de nieuwe grondwet is de positie van de Chinese vrouw echter gunstig ge- regeld. In artikel 7, dat betrekking heeft op het lidmaatschap van de nationale vergadering, en in artikel 64 voor lidmaatschap van de wet- gevende raad zijn bijzondere voor- zieningen getroffen, zodat een be- paaid aantal vrouwen als afgevaar- digden of ieden kan worden geko zen Andere artikelen voorzien in de bescherming van vrouwelijke en minderjarige arbeiders en kinderbe- scherming. Namens „Simavi", steun in medi- sche aangelegenheden voor inheem- sen, droeg de voorzitter dezer or- ganisatie, dr. G. Royer tachtig kis- ten geneesmiddelen voor Indonesie over aan generaal-majoor F. Dau- banton, onder-voorzitter van het hocrfdbestuur van het rode kruis. Van deze tachtig kisten zijn veertiK bestemd voor het Rode Kruis. 20 voor de protestantse zending en 20 voor de R.K. Missie. De waarde van deze zending, bestaande uit pre- paraten tegen de in Indonesie zeer verbreide framboesia tropica, ande re medicamenten, verbandstoffefn en medisqhe instrumenten, bedraagt f 120.000.—. Dit geschenk van „Simavi" werd samengesteld ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van de Koningin. Het Rode Kruis zal de zending tot aan de verdelihg in Indonesie ver- zorgen. Het transport geschiedt gra tis door twee scheepvaartmaatschap Pijen. Met ingang van 3 Augustus a.s. zal, van Nederland uit, wekelijks correspondence per zeepost worden verzonden voor de staat Israel. Aan- getekende stukken kunnen alleen op risico van de afzenders worden aangenomen. De opvarenden van het s.s. „Zui- derkruis"", dat met militairen on- derweg naar Indie is, kunnen in Port Sajd post ontvangen, mits deze uiterlijk 1 Augustus in de brieven- bussen zit. Voor correspondence, die direct bij aankomst in Batavia moet wor den uitgereikt, is de uiterlijke da tum van terpostbezorging 15 Aug. Electra 12 op 8.85—9.—, 11-14 t>-»J I lant 12 op 10.30—10.30. 11-12 9.70— 6.65, 10-11 4.30—4.40; El Toreador I 1Q1Q 1Q_11 g.70—6.95; Vuurbaak 12 11-12 13.80, 10-11 10.40—11—;_Franc. Sanders 12 op 5.55 11-12 4 la; Fan tasy 12 op 9.30-9.50, 11-12 8 05- 8.30* Fridj. Nansen 12 op 4.3d, 11-1^ 3 45- Faust 12 op 9.—; Fuga 12 op 8 8.25, 11-12 7.7.20; Flamingo 12 op 6.95—7.30, 11-12 4.45—4.85; Fred. Moore 12 op 6.15, 11-12 4.30, Golden Harvest 11-12 3'40T^n Glory of Noordwijk 12 op 5.20 5.30, 11-12 4.Grand due 12 op 6.85, 11-12 6.15. Generaal de Wet 12 op 5.70, 11-12 4 30; Golden Mascotte 12 op o.bu, 11-12 5—5.65; Golden Brillant 12 op 6 10 11-12 4.30; Golden Phaesant 12 op 7.05; Hillegarda 12 op 8.00 11-12 5.70; Schlegel Max 12 op 7.35—^7.85, 11-12 4,35; John Schepers 12 op 5.30, 11-12 44.15; John Gay 11-12 5.55-- 5.65; Ibis 12 op 7.30-7.90, 11-12 4 30 —4.35; Jong Oranje 12 op 5.75— 6.65 11-12 4.50; Joffre 11-12 7.15, 10 -11 '5.15; Krel. Triumph 11 op 4.8o —515 11-12 44.20; Korneforus 12 op 10.90—11.55, 11-12 9.50—9.85; Wil- ]ia mCopland 2 od 4.80—5, 11-12 3.754.10: Will. Pitt 12 op 5.35— 5 65 11-12 4.00: White Sail 12 op 930—9 95, 11-12 8.65—9.15; Witte Valk 12 op 7.40—8.40, 11-12 4.60— 5.25; Witte Due Max 11-12 7.80, 10- 11 '5.15: Witte Zwaan 11-12 4.85, Zwanenburg 12 op 8.108.70. 11-12 7 60—7 70- Lilium Crown Imperial 22 op 21.30. 20-22 19.70. Colchicum 6.30. Alles per 100 stuks. Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat vanaf heden paraplu's zonder afgifte van textiel- punten kunnen worden gekocht JDok voor reparaties aan en het overtrek- ken van paraplu's behoeven geen punten meer te worden afgegeven 94. Na een holpartij door straten qn stegen, kwam hij gelukkig Mi Wong weer tegen. Hij vertelde hem zijn wedervaren, maar Mi Wong schold hem uit voor halleve gare; wie gefen nou ijssies foor niks zo maar weg; RJ luisteren goed naar wat ik jou seg. Als jij nog lang hier in Hoorn blijfen plakken, dan krijgen ook hier de palitie jou te pakken. Jij moeten ferdwijnen naar waar jij fan kwam, wij samen fertrekken naar Amsterdam. Zij waren intussen bij de haven gekomen en hadden al spoedig een besluit genomen. Daar zagen zij 'liggen de Hoornse boot en juist gaf de stoomfluit een geweldige stoot. Dat was het sein, dat de boot over vijf minuten de haven ging verlaten; zij hadden dus nog net even tijd, om met de bootsman, te praten. Die rookte een pijpje, terwijl hij zat op de luiken; zij vroegen: meneer, kunt u nog een paar matrozen gebruiken. En omdat toevallig het bootpersoneel even was gaan staken, konden zij met de directie een goede afspraak maken. Zij gingen met de voorwaarden aanstonds accoord en Mi Wong en Jan Klaassen begaven zich aan boord. Er waren nog meer passagiers, Amsterdammers meest, die een dagje naar de Hoornse kermis waren geweest; die hadden een aardig uitje gehad en gingen nu weer naar de Amstelstad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5