HET EERSTE GOUD VOOR NEDERLAND! Fanny Blankers-Koen brillant Olympisch kampioene r Eerste bronzen medaille voor Nederland Tragische race van Slijkhuis Nederland leidt in groep C. DWAZE ANNE Olympiade Marie Louise Vaessen derde in finale 700 m. borstcrawl Denen met 4—1 gestagen Derde Nederlandse waterpolo- overwinning Schoonspringen Scholten en Lammers uitgeschakeld v.. J Bereid NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 3 Augustus 1948 PAG. 3 VIJF NIEUWE Olympische kampioenen konden op de derde dag van het athletiektournooi worden uitgeroepen en van hen was een Nederlandse, Fanny Blankers-Koen. Nog nooit In de geschiedenis van de Olympische Spelen heeft een Nederlandse athleet een gouden medaille weten ie veroveren en het was een dappere Amsterdamse vrouw, die na jaren van ernstige training en geduldig volhouden haar energie beloond zag met de hoogste eer, welke een athlete kan bereiken, een Olympische titel. Gesprek met Jan Blankers Kiki Heck en Coby Floor kansloos - Over de hoofdweg DordrechtMoerdijk worden nabij eerstge- noemde stad een acmtal nieuwe viaducten en bruggen gebouwd, die het verkeer uit Dordrecht naar de snelweg zullen leiden. In verband met deze werkzaamheden is de rijbaan ter plaatse door houten hekken in twee delen gesplitst, waarboven een nieuw viaduct wordt gebouwd. Het critieke moment ■- ••■"v.n.'a De werkzaamheden aan de nieuwe rijksweg MoerdijkBreda naderen haar voltooilng: het laatste viaduct is geregd en men is thans bezig met het ojjhogen der zijkanten. Nu nog de be- strating en de automobilisten kunnen gebruik maken van een prachtige snelweg van Moerdijk naar de Belgische grens. De zandtreintjes, die het materiaal voor het ophogen van de weg aanvaeren, blokkeren tijdelijk de nog in gebruik zijnde hulpweg. Op de achtergrond de nieuwe brug, waaraan eveneens de laatste hand wordt gelegd. HOCKEY Meer slagen voor Nederland Vijf Nederlanders bij de Koning Ter aardebestelling Prof. Molkenboer O.P. Scheepsberichten Nieuwe fabriek te Zaandam Vroegere Tsjechische minister gevlucht Belgische geschiedschrijver overleden Hore Belisha over West-Europese Vereniging Spaarsaldi liepen in Juni terug De prijs van visconserven Door trein gegrepen en gedood FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN Deze vrouw, die gehuwd is en moeder van twee kinderen, heeft bewezen, dat het beoefenen van de sport, o'ok op rijpere leeftijd, de pbysieke conditie versterkt en dat zjj in geen enkel opzicht behoeft onder te doen voor jongere sport- zusters, integendeel. Fanny Blan kers-Koen vormde op de 100 meter een klasse op zichzelf, zij won haar serie, de halve finale en de emd- strijd met grote voorsprong en met tijden, welke door haar concurren- ten niet benaderd konden worden. Het was jammer, dat de weersom- standigheden bijzonder ongunstig waren, hetgeen de tijden nadeiig heeft beinvloed. Want in normale condities, met droog weer en een beetje zon, op een goede baan en niet'op een baan, welke bijkans onder water stond, had haar tijd vele tienden van seconden onder de 11.9 sec. gelegen. Fotografen en gehele batterijen filmmensen stormden op Fanny Blankers-Koen toe. Van alle kanten klonk het „please". En Fanny," met tranen op de wangen of ktoam het van de regen? moest haar gezicht met een handdoek boenen, moest de Britse hardloopster Man- ley een hand geven en lief lachen en moest op een stoel gaan zitten en haar schoenen vastmaken, kort- om moest even poseren als een filmster in een Hollywood-studio. En waarom zou de wereldrecord- houdster dat alles niet graag doen? Zo juist had zij Nederland een Olympische titel geschonken, een brillante triomph op**de 100 meter, waaraan geen enkele buitenlandse tegenstandster kon tippen. Algemeen was de verwachting, dat Fanny Blankers-Koen het in de halve finale voor de honderd meter niet gemakkelijk zou hebben tegen de Australische vertegenwoordig- ster. Terwijl de vijf concurrenten reeds zenuwachtig stonden te trap- pelen bij de startblokken, stond de Australische Sybylle Strickland nog rustig te praten met een neger- athleet. Een official moest haar beleefd verzoeken zich klaar te maken. De wereldrecordhoudster heeft zich echter zorgen voor niets ge- maakt, want na twee valse starts spurtte zij in een formidabel tempo Gistermiddag heeft Nederland de eerste wedstrijd in de tweede ronde gespeeld tegen gpanje, welke werd gewonnen met 52> nadat de rust met een 21 achter. stand was ingegaan Door deze overwinning behoort Nederland tot de eerste acht. De ploeg was in de tweede ronde in een poule met Spanje en India ingedeeld. Daar zij reeds in de eerste ronde won van India, behoeft niet meer te worden gespeeld tegen deze ploeg. Het Nederlands zevental was als volgt opgesteld: Doel: Salomons (HZ en PCI. Achter: Braasem (Zian) en Kee- telaar (Robben) en Korevaar (Mer- wede). Voor: Ruimschotel (Tjikini), van Feggelen (Meeuwen) en Smol (Zian). Over het algemeen was het een slechte wedstrijd van onze landge- noten, vooral voor de rust. Zij heb ben het in de eerste roncle te ge makkelijk gehad, bovendien maak- te de scheidsrechter de indruk niet veel van de regeis te kennen. De. eerste goal werd door Spanje ge- scoord. Een schot van Linksvoor Castillo hield Salomons hiet goed, waardoor midvoor Mestres de bal alsnog de goal kon inwerken 0—1. Even later kon Smol door goed aangeven van Ruimschotel gelijk maken 11. Even voor rust kon Cas tillo het tweede doelpunt scoren, nadat de Nederlanders drie goede kansen hadden gemist. Tijdens de rust werd een hartig woordje met de jongens gesproken en inderdaad het hielp. Het spel werd meer open gegooid en men was veel actiever. Bovendien werd vaij Feggelen meer ingeschakeld en hij wist zlJn bewa- ker door een snelle draaibeweging driemaal te misleiden 42. Bovendien nam hij nog eenmaal keurig de bal uit handen van de midachter Marti, zodat het einde kwam met een 52 overwinning voor de oranjeploeg. weg, kwam een, twee meter voor te liggen en won onbedreigd in 12 sec. Fanny kwam dus "in de finale. In de tweede serie werd Xenia Stad-de Jong volkomen uitgelo- pen door de Britse Manley. Zij kwam als vijfde door de finish. Gre de Jong werd in de vijfde serie vrij onfortuinlijk ultgescha- keld. Na een valse start meende zij, dat er ook in de tweede start een loper te vroeg wegging. Daar- door was de race voor haar natuurlijk verloren. Doodstil was het in het weer bijna uitverkochte stadion toen -de zes meisjes nerveus tot en met aan de start werden geroepen. Strickland, die op baan vier liep, gaf haar grote concurrente op baan drie een hand. De recordhoudster lachte even, zeide wat terug en liep naar haar plaats. In het stadion echode het hier en daar „Hup Holland". Toen klonk eindelijk het verlos- sende startschot, een prachtige start, vooral van onze landgenote. die met- een een twee meter voorlag, voor de Britse Manley, die op de buiten- baan wanhopige pogingen deed om in te lopen. Doch daartoe gaf Fanny Blankers-Koen geen enkele gele- genheid. Snel als een haze-wind gleed zij op de finish toe en onder donderend gejuich ver voor de an- deren snelde de Hollandse over de eindstreep. 11.9, Nederland had zijn eerste Olympische titel. Ijp het was voor de kleine kolonie, schier ver loren in de mensenzee, een ontroe- rend moment, toen de Britse band voor het eerst het Wilhelmus deed opklinken. Fanny Blankers-Koen heeft een nummer van de vijf, waarvoor zij staat ingeschreven, af- gewerkt en met sucoes. Hoezeer wij het op prijs zouden hebben gesteld een onderhoud met haar te hebben, leek het ons juister haar voorlopig nog niet met vragen lastig te vallen, aangezien zij zich volledig wil cori- centreren op de vol- gende 'wedstrijd, de 80 meter horden, haar sterkste nummer. In dit verband heb ben wij een gesprek gehad met haar echt- genoot en coach, Jan Blankers, die natuur lijk z.eer verheugd was met 't Olympisch suc- ces van zijn vrouw. Hij vertelde ons, dat Fan ny Maandagmiddag voor de halve eind- strijd zeer nerveus was geweest, hetgeen voor- namelijk veroorzaakt was door de dag rust, welke zij had gehad, 'n onderbreking welke niet welkom was ge weest. omdat het de spanning brak. Wan- neer men voor zware wedstrijden staat, kan de athleet betgr „door- draaien" dan het pro- gramma onderbreken. Maar nu, aldus Jan Blankers, bewezen is, dat zij op het ogenblik in uitstekende vorm is, nu zal het wel rustiger gaan. De spanning van het onbekende is weg, zij kent hagr tegen- standsters, voor de 80 meter horden en ook voor de 200 meter en zij zal nu minder ner veus met meer zelfver. trouwen maar zeker met niet minder span- kracht aan de start verschijnen. Zij heeft, nu er een Olympische titel is behaald, nog slechts een ding voor ogen: te bewijzen. dat zij op het ogenblik de beste all round athlete is ter wereld. VOETBAL De loting voor de kwartfinales .van het voetbaltournooi, die Don- derdag 5 Augustus zullen worden gespeeld, had het volgende resultaat: Zuid-Slavie—Turkije; KoreaZweden; Groot Brittanie—Frankrijk; DenemarkenItalie. Achtste finales: KoreaMexico 53' (21), Zweden—Oostenrijk 3—0 (2—0), ChinaTurkije 0—4 (0—1), Italie—U.S.A. 9—0 (2—0). Basket-ball vooorronde: Peru—Egypte 52—27; Argentinle Zwitserland 4923; MexicoEire 71—9; Frankrijk—Cuba 37—31; V. Staten—Tsjecho-Slowakije 53—28; HongarijeCanada 3736; China Belgie 36—34; Brasilie—Engeland 76 —11. Waterpolo: BelgieZweden 11 (00), Italie —Hongarije 4—3 (2—2), Egypte— Frankrijk 3—3. Hockey: ArgentinieSpanje 32 (31), BelgiePakistan 12 (10). De Italiaan Consolini behaalde gisteren het Olympisch kampioen- schap discuswerpen. Bij nameting bleek dat hij 52.78 meter had ge- worpen en niet 52.79 meter De uit- slag luidt: 1. en Olympisch kampioen Conso lini (Italie) 52.28 m. (nieuw Ol. re cord). 2 Tosi (Italie) 51.78 (even- eens boven oude Ol. record van Carpenter). 3. Gordien (VS.) 50,77 meter (eveneens boven oude Ol. re cord van Carpenter). De Peruaan Vasquez Cam werd gisteren Olympisch kampioen op 't nummer schieten vrij pistool. Hij behaalde 545 van de mogelijke 600 punten. De Zweed Ullman, de Zwit- ser Schnijder en de Amerikaan Ben- ner eindigden gelijk op de 2de pi. met 539 punten. De uitslag van de finale polsstok- hoogspringen luidt: 1 en Olympisch kampioen Smith (V.iS.) 4.30 meter. 2. Kataja (Finl.) 420 meter 3. Richards (V. S.) 4.20 m. Voor de finale 100 meter borst crawl dames kwamen de Nederland se meisjes Marie Louise Vaessen en Irma Schumacher aan de start. Marie Louise Vaessen had de 7de baan, naast de Amerikaanse Ann Curtiss en de Zweedse Ahlgren. Ir ma Schuhmacher lag naast Fritzie Nathansen en Irmgard Fredin. Bij de start, die prachtig verliep, was Marie Louise Vaessen op de derde plaats achter Ann Curtiss en Grete Andersen, terwijl de laatste leidde. Bij het keerpunt, na 50 meter, lag Grete Andersen nog steeds eerste, gevolgd door de Amerikaanse en Marie Louise Vaessen en Irma Schuhmacher, die practisch gelijk keerden Op de laatste 50 meter werd de strijd'beslist. Irma Schuh macher zakte lets af doch Marie Louise Vaessen hield de twee fa- vorieten, Grete Andersen en Ann Curtiss goed bij. Grete Andersen won het Olympisch kampioenschap in de tijd van 1 min. 6.3 sec. Tweede werd Ann Curtiss in 1 min. 6.5 sec. en Marie Louise Vaessen werd der de en won dus voor Nederland de bronzen medaille in de tijd van 1 min. 7.6 sec Na het aa'ntlkken van Marie Lou ise Vaessen steeg het enthousiasme bij alle Nederlandse aanwezigen, de eerste medaille bij het zwemmen, was door Holland veroverd, tot gro te hoogte. Na het bekend worden van de tijden werden de Olympische kampioene en de nummers 2 en 3 op het platform geeerd en voor de eerste maal ging de Nederlandse Gistermorgen kwamen de twee Nederlandse schoonspringsters aan de beurt in het zwemstadion te Wembley. Kiki Heck was aanvan- keljjk enigszins nerveus en maak- te "juist de twee gemakkelijkste der verplichte sprongen niet goed. Zij plaatste zich na de eerste se rie sprongen als tiende. Coby Floor leek ons niet goed uitgerust. In het klassement bezette zij de 12e plaats. De eerste drie plaatsen werden door Amerikaanse meisjes ingenomen. Het klassement na de vier ver plichte sprongen luidt: 1 Draves (VS) 48.61 pt 2 Olsen (VS) 47.51 pt. 3 Elsener (VS) 46.13 pt. 4 Pellis- sard (Frankrijk) 44.44 pt. 5 Kroener (Oostenrijk) 43.53 pt. 6 Moreau (Frankrijk) 41.76 pt. 10 Kiki Heck (Nederland) 39.09 pt. 12 Coby Floor (Nederland) 37.51 pt. vlag in de Wembleypool de lucht in^'De verdere uitslag was: 4. Karen Harup (Denemarken) 1 min. 81 sec. 5. Irmgard Fredin (Zweden) 1 min. 8.4 sec. 6. Irma Schuhmacher (Nederland) zelfde tijd. 7 Ahlgren (Zweden) 1 min. 8.8 sec." en 8. Fritzi Nathansen (De nemarken) 1 min. 9.1 sec. Wim Slijkhuis zal met deelnemen aan de 3000 meter steeplerace waar voor "hij oorspronkelijk stond inge schreven. Onze iandgenoot zal in de komende dagen alleen uitkomen op het nummer 1500 meter waarin hij Gaston Reiff opnieuw aTS tegen- stander zal treffen. Het Nederlands hockey-glftal, dat heden zijn derde wedstrijd zal spe len in het hockeytournool, zal on- gewijzigd tegen Frankrijk in het veld treden Mocht Nederland deze ontmoeting 'winnen, dan is het ze ker dat ons land voor de halve eind- strijden zal zijn geklasseerd. De finale vrij-worsteien vliegge- wicht tussen Vilitala (Finland) en de Zweed Johansson eindigde in 'n puntenoverwinnmg voor de Fin En hiermede is Vititala Olympisch kampioen. De K.R.O. deelt mede, dat hij he- denavond (3 Aug.) twee speciale reportages van de Olympische Spe len zal verzorgen Het betreft hier een verslag van d'e hockeyweastrijd Nederland—Frankrijk van 18.40 19.25 uur en een verslag van de finale van de 200 meter schoolslag dames van 20.10—20.20 uur. Beide uitzendingen op golflengte 301 m. Een motregen, die geleidel\jk aan was overgegaan in een ware plensbui, had de baan overdekt met miniatuurmeertjes, toen de grote race voor de 5000 meter werd ingeluid. Zou Nederland op deze dag een tweede Olympische titel veroveren? A1 wat Neder land was, hoopte het in stilte, doch wat zou Zatopek, het Tsje- chische Ioopwonder, uithalen? Slijkhuis had de tweede baan geloot. Prompt na de start nam de lange Fin Makela de kop en poogde kennelijk het tempo te drukken. Maar nauwelijks waren er 200 meter gelopen. toen Ahl- den met grote passen Zatopek passeerde. Achter de Tsjech liep Reiff en daarachter Slijkhuis, zo op het gezicht soepel en gemak kelijk. Toen de Zweed Albertsson even naar voren schoot, vond Zatopek bUjkbaar de tijd geko- men om zijn beulswerk op te vat- ten. De modder spatte onder zijn spikes omhoog, toen hij zich met korte rukken en die merkwaar- dige rechterarm-bewegjng naar voren gooide. Drie, vier meter liep hij uit, doch toen kleefden Reiff, Ahlden en Slijkhuis zich aan hem vast. Was het tempo zo hoog, dat het zelfs Slijkhuis uitputte? We weten het niet. Onderschatte hij de Belg Reiff? Waarschijnlijk. En dat deed Zatopek ook. Toen er nog 1800 me ter te lopen was, ging Reiff onver- wachts tot de aanval over. Vijf driftige sprongen waren voldoende voor hem om zich langs Zatopek te werken. Nog hield hij niet in, liep vier meter uit en toen pas za- gen Zatopek en Slijkhuis het ge_ vaar. De Tsjech, wiens stijl het is het veld „uit te moorden", kon niet meer harder. Slijkhuis nog wel. Centimeter voor centimeter kwam hij Zatopek achterop. ging hem on der daverend gejuich voorbij en liep zelfs op Reiff toe. Maar de Belg die het gevaar door had, ver- hoogde het tempo nog. Dat werd zelfs Slijkhuis te machtig. Hij bleef 200 meter goed vol gen. Ahlden tel- de niet meer mee. Toen, op het critieke moment, waarop alle Ne derlanders dachten. dat Slijkhuis de eindspurt zou inzetten immers zijn grote kracht gebeurde het dramatische. Slijkhuis had gden eindspurt meer! Die had Reiff door zijn moordend tempo reeds lang kapot gemaakt. En Slijkhuis gaf de Olympische ti tel al op. Hij probeerde nog Zato pek voor de finish te bereiken. De Tsjech lag in de laatste bocht ruim 20 meter achter de Belg en scheen hopeloos verloren. Maar plotseling gooide hij alles op alles. Hij liep in op een telkens wanhopig omkijken- de Sliikhuis en haalde toen zien- derogen in op Reiff. Fotografen en filmoperateurs stelden zich langs lilsSiSsSi EEN TWEEDE 4—l ZEGE en wat meer zegt, behaald door bijna magistraal vertoon van technische vaardigheid, was het hoopgevende resultaat voor de Nederlandse hockeyploeg van de wedstrijd Nederland—Denemarken. Met twee gespeelde en gewonnen wedstrijden uit de vier, die ons elftal in deze groep moet spelen, staat het thans fier aan de kop. de lijn op. Een 25 meter voor de finish was Zatopek tot op 2 meter de Belg genaderd en tofn zag men Reiff het laatste restje kracht uit zijn benen persen. Hij haalde de fi nish op het kantje af voor de „mad man" en viel huilend neer. Tijd 14.16.6 min. nw. Ol. record); 2. Za topek; 3. Slijkhuis. Nederland verloor op deze dag nog twee andere athleten, Scholten en Lammers. Scholten werd voor de 200 meter in'zijn serie uitge schakeld en Lammers br^cht het niet verder dan de tweede ronde. toen hij moest loten tegen sterren als een Ewell en MacKanley. De Jamaicaman werd eerste in 22.3 s., de Amerikaanse neger tweede in 22.8. Amerika, dat op het ogenblik het leeuwenaandeel heeft in de Olympische titels, legde bij de 800 meter ook op de eerste plaats be- slag. Whitfield won in 1.49.2 min. voor Wint (Jamaica). Onze ploeg kende feitelijk geen zwakke plek. De enige, die wat onder de maat bleef, was rechts- hajf Langhout. Keeper Richter kon zich niet onderscheiden want hij kreeg niets te doen. In de achter- hoede vertoonde vooral Derckx verbluffende stickvastheid. Loggers was weer eens de beste man in de middenlinie. In de voorhoede speel- de Bromberg zijn beste landenwed- strijd. Dit HHYC binnentrio wed- ijverde in kundige vaardigheid. Van de buitenspelers was Esser de snelste, de handigste en de meest waardevolle, hetgeen overigens geen depreciatie inhoudt voor rechts- buiten Van Heel. Bij de Denen blonk vooral een man uit. Dat was spil E. Hansen, die menig fel duel met Bromberg uitvocht en die er ondanks de grootse vorm, die onze middenvoor vertoonde, in slaagde de score tot 4l te beperken en bovendien zijn eigen aanval regelmatig aan het werk zette. De wedstrijd had een vrij sen- sationeel begin. Reeds in de der de minuut stormde Kruize naar voren. gaf een mooie pass naar Boerstra, die de bal onmiddellijk doorsloeg naar Bromberg. Deze brak door en doelpuntte (1—0). Drie minuten later maakten de Denen bij een verwarde aanval ge lijk toen middenvoor Blach schuin voor het doel staqpde een hoog dia- gonaal schot inzond, dat Richter onmogelijk kon stoppen (11). Weer twee minuten later haalde Van Heel sprintend langs de lijn nog net een lange pass bij de hoekvlag. Hij zette voor en Kruize schoot de bal berekenend langs Boye Nielsen (2—1). Vlak daarop kregen de Oranjehemden even buiten de straf- cirkel een vrije slag te nemen. Met eery even listige alsi onverwachte beweging gaf Van Heel een tik naar de dichtbij staande Kruize, die de bal. niet goed raakte. Nielsen reageerde echter te laat en het was 3-r-l, nog voor er tien minuten was gespeeld dus. Gedurende de rest van de match bleef Nederland steeds domineren. Na de pauze wist de Deense ach- terhoede zich ietwat te herstellen zodat het bij een Nederlands doel- Verscheidene deelnemers uit diverse landeri*feullen he- denavond door de Koning op Buckingham Palace ontvan- gen worden. Vijf Nederlan ders zijn voor deze ont- vangst uitgenodigd. Onder leiding van de chef de mis sion, de heer K. J. J. Lotsy zullen De Looper (hockey), Slijkhuis (athletiek). De Ruy- ter (athletiek), Braasem (wa terpolo) en De Vroet (voet- bal) naar Buckingham Pala ce gaan om ons land bij deze receptie te vertegenwoordi- gen. punt (een goed ingeslagen bal van Boersma uit een voorzet van Esser) bleef (41). Pakistan heeft vanavond met 2-1 van Belgie gewonnen, door weik resultaat de stand in groep C waar in, naar bekend, een halve compe- titie wordt gespeeld, thans als volgt is: Nederland Pakistan Frankrijk Denemaken Belgie De landen competitie als 2 1 1 2 2 die na deze halve nummer 1 en 2 in deze groep eindigden worden in de halve finales geplaatst. 8—2 2—1 2—2 3—6 2—6 Gisteren werd het stoffelijk over- schot van prof. dr. P. H. Molkenboer O.P., praedicator generatis en ere- lector in de Theologie, ter aarde besteld. De overledene was voorts buiten. gewoon Hoogleraar aan de Univer- siteit te Nijmegen en ere-doctor in de Letteren en Wijsbegeerte aan de Universiteit te A'dam. De plech- tige requiemmis werd, wegens on- gesteldheid van de Provinciaal, pa ter L. Teeuwen, opgedragen door de Vicaris-Provincialis P. A. Vismans O.P., geassisteerd als diaken door pater P S. Lemeer, Superior van 't Dominicanenklooster te Neerbosch bij Nijmegen en als subdiaken door pater R. Tepe uit Amsterdam. De Schola Cantorum van de Pa ters Dominicanen ^an het Alberti- num, onder leiding van Pater Bor- deus zong de plechtige Mis. In het priesterkoor had plaats genomen Johannes Kardinaal de Jong en ver der werden opgemerkt het Curato- rium der R.K. Universiteit te Nij megen met voorzitter dr. W. A. Boekelman uit Utrecht, de Senaat en bijna alle professoren der R.K. Universiteit te Nijmegen, prof. We. ve O.P. van de Universiteit in Til- burg, dr. A. van Duinkerken. ver- tegenwoordigers van de Vondelkring en van de Broederschap der Heilige Stede te Amsterdam. Na de plechtige H. Mis gaf Kar- dinaal' de Jong het stoffelijk over- schot de zegen. De stoet begaf zich door de kloosterhof naar het kerk- hof der Paters Dominicanen bij het Albertinum. De absoute werd ver- richt door pater P. A. Vismans. ..Amstelkerk", AmsterdamWest Afrika, 1 Aug. van Dover. „Congostroom", 31 Juli ten anker te Manoka. „Duivendijk", VancouverAnt- werpen, pass. 31 Juli de 4zoren- „Grootebeer", BataviaAmster dam, 1 Aug. op 300 mijl zd.-oost Kaap Quardafui. „Maetsuycker", GeraldtonSinga pore, pass. 1 Aug. Straat Soenda. ..Oranje". Batavai-Amsterdam, 31 Juli van Colombo. „Talisse". AustralieNederland, 2 Aug. te Suez. ..Westerdam", 31 Juli 12 uur van New-York naar Rotterdam. „Zuiderkruis", RotterdamJava, pass. 1 Aug. 6 uur O.uessant. De Rheem Manufacturing Co te New-York heeft 'n belangengemeen. schap aangegaan met de Evenblij Vaten N.V. te Koog aan de Zaan om te Zaandam een fabriek te bou- wen voor de vervaardiging van stalen ..Shipping Containers". Deze fabriek, welke de modernste van Europa zal zijn, zal een oppervlak- te beslaan van 30.000 vierk. voet Men verwacht tegen het einde van de zomer met de productie te kun nen beginnen. De Tsjecho-Slowaakse voorlich- tingsdienst in ballingschap te Lon- den deelt mede, dat dr. Jaroslav Stransky, minister van onderwijs tot Februari j.l„ op zijn vlucht uit xsjecno-Slawakije in de Westelijke zone van Duitsland is aangekomen. Hij is het zesde lid van de vroegere regering, dat sedert de machtsover- name door de communisten is uit- geweken. De Belgische geschiedschrijver Jules Garsou is op 82-jarige leeftijd overleden. Jules Garsou, die te Leers-Nord in Henegouwen werd geboren, schrejgtf verscheidene wer ken over grote Belgische figuren uit de vorige eeuw. Van zijn hand ven- scheen tevens een werk over het leven van Leopold II. Ook wjjdde hij enige studies aan de diploma- tieke geschiedenis van Belgie en van Europa omstreeks 1870 en aan de politieke ideeen van Victor Hugo Hore Belisha, de vroegere Britse Minister van Oorlog, heeft te Bridg north verklaard, dat de vreedzame aaneensluiting van Newfoundland bij Canada een voorbeeld was, dat navolging verdiende door consolida te van West-Europa tot „e6n ge- heel". Hij drong aan op het bijeen- roepen van een West-Europees par- lement voor het opstellen van een constitute voor West-Europa. Blijkens het C.B.S. hebben ook in de maand Juni de terugbetalingen bij de spaart^nken de inlagen over- troffen. Bij ~de Rijkspostspaarbank werd in Juni ingelegd voor een be- drag van 21.91 millioen, doch terug- betaald voor 35.07 millioen gulden. Bij de bijzondere spaarbanken wa ren de inlagen groot 30.08 en de te rugbetalingen 36.98 millioen gulden. De productie aan nieuwe verzeke- ringen bij de lev.verz.maatschap- pijen steeg van 148.6 in Mei op 148.4 millioen gulden in Juni. Visconserven in blik, welke voor de export bestemd zijn, doch om bepaaalde redenen niet meer kun nen worden uitgevoerd, mogen in het binnenland in de handel worden gebracht. Aangezien echter de hoge prijs, welke in het buitenland kon worden bedongen, op gjrond van ex tra zorg voor bereidingswijze en verpakking, voor de binnenlandse consument niet verantwoord zijn, is thans per verordening van het be- drijfschap voor visserijproducten, 'n regeiing getroffen, die de prijs van zuike conserven in het binnenland voor elke partij afzonderlijk aan be- paalde voorwaarden bindt. Maandagmorgen werd de 74-jarige August van der Heyden uit Vier- lingsbeek door de trein Nijmegen Roermond, nabij de onbewaakte ovenweg bij Smakt-Venray, gegre pen en op slag gedood. ET GROTE LETTERS heejt het in de bladen gestaan. Een verschrikkelijke ramp, de ontploffing in een fabriek 1 in Duitsland heeft honderden slacltfoffers gemaakt, tfllloze ge- zj,nnen in rouw gedompeld. Is er schriller tegenstelling met het fleurige zomerse leven random ons dan dit donkpre zwarte on- heil? De mens is als een bloem die geplukt wordt: even heeft hij staan bloeien, dan wordt hij weggenomen. Wij behoeven geen sombere zwartkijkers te zijn. Maar de les, die ook ons in dit ongeluk wordt gegeven, is waard door ons ter harte te worden genomen. Op onze le- vensreize halverwege bevinden wij ons in de greep van de dood, zingt een bekende melodie uit de Middeleeuwen. MARCUS 44. Deze echter week niet voor haar terug en Marguerite liet haar hand zakken en keerde haar de rug toe. Anne schelde en Jean kwam bin- nen. „Laat mevrouw even uit, wil je?" zei Anne op effen toon. Een ogenblik aarzelde Marguerite Hebler en scheen nog iets te willen zeggen; maar met een onverstaan- bare kreet haastte ze zich de kamer uit. Anne voelde. hoe ze over heel haar lichaam beefde. Ze ging bij de haard zitten. Even later kwam Jean met het theeblad binnen. „Mijnheer is zo juist thuisgeko- men, mevrouw," zei hij bedaard. ..Ik heb er maar een tweede kopje bij- gezet." Anne keek de vriendelijke be- diende aan. „Dank je, Jjean", zei ze zachtjes, en keek vlug de andere kant op, omdat ze tranen in haar ogen kreeg. George kwam enigszins aarzelend binnen. Hij bleef een pqpsje bij de deur staan ep keek naar Anne, die bij de haard zat. „Dag, Anne!" zei hij rustig. „Dag, George! Wil je ook een .kop thee?" Hij kwam naar haar toe. „Ik vind het zo prettig, je thuis te treffen", verklaarde hij. „Ik had eigenlijk gedacht, dat je uit was." „Ik had ook afgesproken uit te gaan, maar ik kreeg bezoek." Hij scheen het niet te horen. Hij had zijn theekopje van haar aange- nomen en stond er afwezig met zijn lepeltje in te roeren. ,,Anne" zei hij eindelijk en zijn stem klonk heel bedeesd. ,.Ik heb slecht nieuws voor jeheel slecht nieuws." Ze zei niets, maar wachtte af en haar hart begon gejaagd te kloppen. „Ik weet wel, dat we het in de laatste tijd niel al te best hebben kunnen vinden, Anne," vervolgde hij Je zult wel nooit willen geloven, dat ik enkel en alleen voor je best- wil heb gehandeld, toen ik.... toen ik een poging deed, om een einde te maken aan de vete tussen jou en mevrouw Prit£re. Maar daarover zullen wij ons wel nooit meer druk behoeven te maken, want als je het nieuws gehoord hebt, dat ik je ver- tellen moet, zul je wel niet meer met mij in het zelfde huis willen blijven wonen. ..Maar, George, wat is er dan?" vroeg ze plotseling geschrokken door de bezorgde klank in zijn stem ,,Ik ben totaal geru'ineerd, Anne", zei hij, haar recht in de ogen kij- kend. „Ik heb een tijdje geleden mijn geld in een maatschappij gesto- ken, die oiieboringen deed en jam mer genoeg heb ik anderen verteld, hoe groot mijn vertrouwen in die onderneming was. Mensen, die het niet konden doen, he.bben toen hun geld ook in de Inter-Oleum aande- len belegd, maar ongelukkig genoeg werd er geen olie gevonden en zakte de koers der aandelen. Ik voelde mij over mijn loslippigheid erg schuldig en trachtte, de prijs der aandelen op peil te houden, door alle stukken, die aan de markf kwamen op te kopen. Hethet gaf niets. Ik heb alles verloren.. Het enige, wat ik nog met moeite en zorgen over heb, is een stapel waardeloze aandelen." Anne keek hem met zachte blik aan. „Ik heb er vandaagal eer- deriets van gehoord," fluis- terde ze. „Hoe dat zo? Wie heeft je het dan werteld?" vroeg hij dadelijk, maar ze wilde het hem niet zeggen. Hij staarde haar ongerust aan. „Ik heb voor jou gezorgd, Anne" mompelde hij heel zacht. „Ik heb wel niet veel meer over, maar ik had toch nog wat geld vaststaan. dat ik buiten mijn speculatie heb gehouden en daarvan kunnen je ouders en jij toch nog wel, al is het dan ook zuinig, leven. Jij zult vier en twintig honderd francs per maand hebben en je ouders zestien honderd." „En jij dan?" ..O, ik krijg wel een baantje. daaraan twijfel ik geen ogenblik." Hij keek een beetje verdrietig om zich heen. „Ik ben bang, dat we alles zul len moeten wegdoendit huis.. deze meubels.... maar ik kan wel ergens onderdak vinden. Ik zal er op een of andere manier wel ko- men." Anne stond op en kwam naast hem staan. „Er is vandaag 'n o^de dame bij me op bezoek geweest, George," zei ze. „Ze heet Neuville. Zeze vertelde me, hoe jij haar al het geld, door haar verloren, terugge- geven hebt, zodat ze geen schade had van haar speculaties. En ze gaf me te kennen, dat je vele anderen geholpen hebt." „Dat betekende niets!" riep hij uit. „Ik kan die arme mensen er toch niet onder laten lijden?" ,.Net als je mensen als vader en mijn stiefmoeder er niet onder kunt laten lijden?" vroeg ze glim- lachend. „Och, George, waarom denk je nu ook niet een beetje om jezelf? Je bent alles kwijt en toch.. heb je alleen gedacht aan degenen, die van je afhankelijk zijn!" „Ik zou niet kunnen dulden, dat jij in mijn armoe deelde," mom pelde hij. ..Maar je liet me wel delen in je rijkdom, toen je die nog had! Neen. George, ik kan je edelmoedigheid niet aanvaarden." „MaarAnneHij greep haar hand en keek haar diep in de ogen. ,.Ik weet. dat je al je voorname vrienden zult moeten opgeven, je auto, je paarden.... maar je zult toch nog behoorlijk kunnen leven zonder je al te erg te moeten be- krimpen en Ze knielde naast zijn stoel neer en keek hem met ogen vol tranen aan. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3