DeWestelijkeDriebestuderen het rapport over het onderhoud met Stalin De Duitse Socialistische Eenheidspartij gaat haar gelederen zuiveren Maatregelen tot verlaging* der bouwkosten De tram rijdt heden weer door Den Haag De handel met I ndonesie Voor Alkmaar en omgeving BANKBIUETTENCIRCULATIE heeft de 3 milliard overschreden Duits off icier van justitie vlucht uit Sovjet-sector Nieuwe bespreking op het Kremlin? Jeruzalem wordt gedemilitariseerd Hevige regens in het Maasdal Evenwicht tussen hoeveelheid werk en beschikbaar aantal arbeiders Massa wordt niet begeesterd door communistische propaganda J Zware tegenslag voor duivenhouders Een Amerikaans zakenman aan het woord Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 Buiten God is nergens veilig Vondel 44e JAARGANG NUMMER 11327 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ROBERTSON NAAR LONDEN HET BEZOEK VAN DE HEER COCHRAN Regering biedt diner aan NEHER NAAR NEDERLAND OPME1& \9A6 HULDE 1908 WO; Te Opmeer werd onder enorme belangstelling voor de veertigste maal de grote jaarlijkse landbouwtentoonstelling gehouden. WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK Een record-niveau sinds de geldzuivering DE DOOR DE COMMUNISTEN beheerste socialistische een heidspartij in Duitsland heeft medegedeeld, dat in de Sovjet- Russische zone een uitgebreide partijzuivering wordt uitgevoerd. Hij had de smaak te pakken. ROEM VRAAGT MEER VOLMACHTEN Tijdens het eancours-hippique ter gelegenheid van de grote land bouwtentoonstelling te Opmeer. Bijzondere scholen in Roemenie geseculariseerd Voor C.v.G.D. Togliatti in ongenade? Prins Bernhard 5 Augustus op Soestdijk Verdwenen passagier pleegde zelfmoord De bliksem in een boerderij DE KERK IN ROEMENIE Baby aan brandwonden overladen. Nieuuu No ordhollands MARSHALL, de< Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en zijn voomaamste adviseurs zijn na ontvangst van het rapport van Bedell Smith begonnen dit nauwkeurig te bestude- ren. A.F.P. meldt, dat het Franse rapport te Parijs ontvangen is en eveneens aan een onderzoek wordt onderworpen. Over de inhoud der rapporten wordt het stilzwijgen bewaard. De Ameri kaanse ambassadeur te Londen, Lewis Douglas, en de Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, hebben een on derhoud gehad op het ministerie van buitenlandse zaken te Lon den. Naar men gelooit, hebben zij het rapport over het onderhoud met Stalin besproken. Men verwacht, dat Engeland, Frankrijk en de V.S. de komende instructies aan hun afgezanten te Moskou zullen coordineren, nadat men tussen Washington, Parijs en Londen van mening gewisseld heeft. In gewoonlijk welingelichte diplo- matieke kringen te Londen voor- spelt men, dat het enige dagen zou kunnen duren voordat men nieuwe instructies naar Moskou zal zen- den. Het is aannemelijk, aldus Reu- ter, dat Frank Roberts intussen te Moskou zal blijven. In tegenstelling tot de verwach- tingen heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken medegedeeld, dat de volgende stappen te Berlijn niet ge- coordineerd zoljden worden door de commissie te Londen, bestaande uit de Franse ambassadeur, Rene Mas- sigli, de Amerikaanse ambassadeur, Lewis Douglas en Sir William Strang van het Britse ministerie. Sinds de opstelling van de aide memoire, die te Moskou aan Molo- tof is overhandigd, is de commissie niet meer bijeen geweest. De Franse ambassadeur bevindt zich thans te Parijs. Diplomatieke waarnemers te Lon den achten het niet uitgesloten, dat Stalin de mogelijkheid van een vier. mogendhedenbespreking over de Berlijnse en andere Duitse kwesties zou aanvaarden onder enigszins an dere voorwaarden dan door de wes- telijke mogendheden voorgesteld. Men verwacht te Washington, dat de besprekingen te Moskou met Stalin of Molotof hervat zullen wor- De Joden en Arabieren aanvaar den het principe der demilitarisatie van Jeruzalem, zo heeft graaf Ber- nadotte in een telegram van d.d. 1 Augustus aan de Veiligheidsraad medegedeeld. Uit de antwoorden van beide par- tijen aan de V.N.-bemiddelaar blijkt dat de Arabieren bereid zijn tot het definitief staken van 't vuren inde Heilige Stad. Het antwoord van de Joodse Staat behelst een aanvaar- ding van het principe der demilita risatie van Jeruzalem, maar tevens een protest betreffende Bernadotte's voorstellen betreffende de regeling van het vraagstuk inzake de Heili ge Stad. Graaf Bernadotte heeft tegenover de pers verklaard, dat een interna- tionaal leger van 2.500 man nodig zal zijn om de demilitarisatie van Jeruzalem, wanneer deze door Jo den en Arabieren wordt aanvaard, uit te voeren. De vice-voorzitter van het Arabi- sche hoge comite, Djamal Hoes- seini, heeft te New York verklaard, dat de Palestijnse Arabieren bezig zijn hun eigen regering te vormen. Deze regering zou ook vertegen- woordigers van thans door de Jo den bezette gebieden bevatten. Hoesseini zou 14 Augustus naar Da mascus vliegen, om met Arabische leiders over Paiestina te confereren. De Britse gouverneur in Duitsland generaal Robertson, zal heden naar Londen gaan voor besprekingen op het ministerie van Buitenlandse Zaken. den, zodra de afgezanten hun in structies hebben ontvangen, zo ver- volgt Reuter. Ook de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie wilde niets over de inhoud van het Amerikaan se rapport mededelen. De strikte geheimhouding, die ook door de Sovjet-Unie wordt betracht, ziet men als een aanduiding, dat de Sovjet-Unie bereid is in ernst te onderhandelen. Zondagavond en Maandagmiddag heeft het in de Maasvallei tussen Eysden en Maastricht zeer hevig geregend. Zondagavond was de re- genval zo sterk als een wolkbreuk. Weerstations hebben een regenval geconstateerd, welke in geen 200 j. is voorgekomen. Straten stonden blank, talloze kelders zijn onder water gelopen en op de hellende wegen van de St. Pietersberg dre- ven groenten en uitgespoelde aard- appelen in de stroom mede. Ook midden in Maastricht, speciaal in de lager gelegen straten, stond het wa ter van trottoir tot trottoir. De regering heeft Dinsdagavond in kasteel Oud-Wassenaar een diner aangeboden aan het Amerikaanse lid van de commissie van goede diensten, de heer M. Cochran, die op doorreis hier vertoeft. Tegen- woordig waren de ministers Beel, van Boetzelaer van Oosterhout, Gotzen, Jonkman, Lieftinck, Fievez, Drees en van den Brink. Voorts werd aan het diner deelgenomen door de kanselier bij de Ameri kaanse ambassade, de heer Bonsai, de Tweede Kamerleden Sassen en Joekes, het Eerste Kamerlid Stik- ker, voorts door oud-minister Loge- mann en de heren 's Jacob, secre- taris-generaal van het dep.artement van financien, Kiveron, secretaris- generaal van het departement van overzeese gebiedsdelen, Bannier. gecommitteerde voor Indische zaken, Valentine, uitvoerder voor Neder- land vanhet Europese herstelplan, Hirschfeld, regeringscommissaris voor dit plan en prof. Enthoven, secretaris van staat in Indonesie. BAT A VI A, 3 Aug. (Aneta). „De Nieuwsgier" van heden schrijft o.m., dat het onverwachte vertrek van Neher naar Nederland sterk de aandacht trekt van ieder, die meent in hem een uitstekende Minister v. Overzeese Gebiedsdelen in het nieuwe kabinet te zien. Het blad schrijft: ,,Neher zal in ieder geval de voornaamste figuren in het Ne- derlandse politieke leven ontmoeten ook wanneer hij naar Den Haag vertrokken is voor overleg, dat dan toch ook verband moet houden met de Indonesische politiek van het nieuwe kabinet. De schaarste van de geldmarkt heeft bij de jongste maandwisseling wel in bijzonder sterke mate haar stempel gezet op de weekstaat van de Nederlandse Bank. Een duide- lijke factor hiervoor is de post „wissels, promessen en schuldbrie- ven in disconto", die een nieuwe stijging vertoont en wel tot 38,8 millioen gulden, als gevolg van het feit dat wederom, evenals de vori- ge week, ,door derden kortlopend schatkistpapier bij de Nederlandse Bank is verdisconteerd. Inmiddels is de geldmarkt echter iets gemak- kelijker geworden en nu de moei- lijkheden van de ultimo voorbij zijn, mede dank zij de voormelde verdiscontering van belangrijke be- dragen bij de circulatiebank, is callgeld ruimer geworden en van- daag voor 1% gekcmen op li/i pet. Op een bijeenkomst van het cen- traal bestuur van de partij op 29 Juli was besloten de leden te roye- ren, die een tegen de partij gerichte houding hadden aangenomen, die zich vijanden van de Sovjet-unie betoond hadden, die hadden deelge nomen aan de zwarte handel en misdaden, rechtstreeks dan wel on- rechtstreeks, die valse verklaringen hadden afgelegd over hun activiteit tijdens het nazi-regiem en die ervan verdacht werden te fungeren als agenten van de sociaal-democrati- sche partij of als spionnen en sabo teurs in vreemde dienst. In de verklaring wordt gezegd: „De verschijnselen van ontevre- denheid onder de Duitse arbei ders, de geringe uitwerking van de communistische propaganda op de massa, het optreden van Trotzkisten en de ontdekking, dat ieidende functionarissen in de partij waren binnengeslopen als agenten en waarnemers van anti- communistische partijen, hebben de leiding van de S.E.D. gedwon- gen een zuivering uit te voeren. Voortaan zal er nauwgezet op ge- let worden, welke leden zich pas sief gedragen en geen vergaderin- gen bezoeken. Alle leden, die te weinig belangstelling voor het werk der partij tonen en zij, die een anti- communistische of een anti-sovjet- russische houding aan de dag leg- gen, zullen door een bepaald comite op korte termijn uit de partij kun nen worden gestoten. In de toekomst zal de opneming van nieuwe leden in de partij voor- afgegaan moeten worden door een streng onderzoek naar het verleden, de gezindheid en de betrouwbaar- heid der candidaten. In een toelichting wordt aange- kondigd, dat de Ieidende functies in de partij en haar nevenorganisa- ties door activisten zullen moeten worden bezet. De beoogde zuive- ringsmaatregelen hebben ten doel de stootkracht der beweging op een hoogtepunt te brengen. In het bij zonder zal streng worden opgetre- den tegen alle leden van Ieidende organen, die niet in voile omvang aan de eisen van het partijprogram voldoen. Als een „partij in de par tij" zal een selectiecorps van actie- ve en volkomen betrouwbare per- sonen worden gevormd. dat ..steeds bereid is, onvoorwaardelijk de be- palingen der partijleiding ten uit- voer te brengen," De Delftse deelnemers aan de Vierdaagse werden Zater- middag in hun woonplaats of- ficeel ontvangen. Maar een der oudste deelnemers, de 68- jarige heer A. Velders uit Delft, was niet bij de ont vangst aanwezig. Hij was nog niet terug uit Nijmegen. Want, na voor de eerste maal met goed gevolg de Vierdaagse te hebben gelo pen, nam hij een verfrissend bad in de Waal enging naar Delft wandelen. Niet eens langs de kortste weg, want hij knoopte er tegelijk een paar familiebezoeken aan vast in Tiel, Gorinchem, Lei den en Voorburg J De termijnen op de discontomarkt zijn vrijwel over de gehele linie tot 1 y2 pet. teruggekeerd. Het opmerkelijkst is echter de nieuwe stijging van de biljetten- circuiatie, in totaal deze maand wisseling met 100 millioen gul den, waarmede de bankbiljeCen- omloop boven de drie milliard, is uitgekomen en op een record- niveau sinds de geldzuivering is beland, nl 3059,0 millioen gulden. De lichte ontspanning in de geld- situatie blijkt uit de vermindering van de beleningen met 20 millioen tot 147,1 millioen gulden. In de deviezenpositie is weinig verande- ring gekomen. Het totaal van de vorderingen op het buitenland is met 3 millioen gulden afgenomen tot 455,1 millioen gulden. Een ster ke aderlating heeft het rekening- c our ant saldo schatkist ondergaan, dat van 765,3 tot 625.2 millioen gul den is gedaald. ten dele een gevolg van overschrijvingen op de geblok- keerde saldo's en vrije saldo's, die een vrij sterke aanwas vertonen. In overeenstemming met de stijging der bankbiljetten. is ook de cir culate der muntbiljetten toegeno- men en wel met 2 millioen tot 148.9 millioen gulden. De goudvoorraad bleef met 481,7 millioen onveran- derd. Het personeel van de Haagse Tramwegmaatschappij heeft Dins dagavond hesloten het werk op Woensdaigmorgen te hervatten op voorwaarde, dat °P korte termijn een loonsverhoging van 13 pet. zai worden gegeven. Het personeel, grotendeels lid van de Nederlandse Vereniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel, hoor- de kalm de loonvoorstellen yan het hoofdbestuur en het afdelingsbe- stuur aan. Voor de organisatie sprak de hr. De Later. Nadien kwam de leider van het stakingscomite, de heer L. Touw, voor de microfoon. die mede- deelde, dat deze voorstellen voors- hands voldoende basis geven, om het werk te hervatten, maar dat het personeel zich het recht voor- behoudt, opnieuw in staking te gaan. indien deze lonen niet op korte termijn van kracht worden. Hij spoorde aan tot discipline en scherpe strijd in vakverenigings- verband. Hij kreeg een donderende ovatie. Na enkele sprekers uit 't publiek trad opnieuw de heer de Later, die, tezamen met zijn medebestuurders, felle verwijten over sloomheid en nalatigheid te horen had gekregen, opnieuw voor de microfoon. Hem werd het spreken onmogelijk ge- maakt onder geschreeuw van o.m.: „Wat jullie in anderhalf jaar niet konden, hebben wij in vier dagen strijd bereikt". De heer Touw wist Volgens de nieuwe Roemeense on- derwrjswet worden alle confessio- nale scholen geseculariseerd en alle door andere staten onderhouden scholen gesloten. Russisch wordt een verplicht leervak, behalve in de laagste klassen der lagere scholen. De nieuwe onderwijswet is Dinsdag in werking getreden. echter de orde te herstellen. Na enige discussie werd het voorstel van het stakingscomite, om ds sta king voorlopig op te heffen, tot algemeen besluit verheven. Voor een groot gedeelte is door deze nieuwe voorstellen, die heden aan de H.T.M.-directie worden voor. gelegd en alle kans hebben te wor den goedgekeurd, aan de verlangens van de stakers tegemoet gekomen. Als eis werd gesteld, dat geen ran- cune-maatregelen zullen worden geiroffen, dat de H.T.M. de stakings- dagen zal doorbetalen en dat de stakingsleiding in de looncommissie zal worden opgenomen. Van be- stuurszijde werd verklaard, dat al- thans aan de twee eerste dezer eisen alle kracht zal worden bijgezet. DJOKJAKARTA, 3 Aug. (A.F.P.) Monammed Roem. leider van de republikeinse delegatie, heeft tijdens een uiteenzetting, die hij hedenmor- gen heeft gedaan voor het uitvoe- rend comite van het Republikeins parlement. over de vorderingen der Nederlands-republikeinse onderhan- delingen, uitbreiding van de vol- machten van de Commissie voor Goede Diensten geeist, om dit lichaam in staat te stellen zijn be- sluiten op te leggen. Roem voegde hieraan toe: Zolang de onderhandelnigen nu gaande zijn, met gebruikmaking van de goede diensten van de commis sie en de rechtstreekse inmenging van de Veiligheidsraad, hebben wij geen bevredigende resultaten ge- zien. Hij zeide niet optimistisch te zijn t.a.v. de resultaten van de laatste resolutie van de Veiligheidsraad in zake Indonesie. ..Togiiattl zal wellicht nimmer meer zijn plaats als leider van de Italiaanse communistische partij in- nemen", schrijft de correspondent van de ..Daily Telegraph" te Rome. „Moskou zou de partij bevolen hebben een strijdpolitiek te voeren en Togliatti definitief willen ver- vangen." Prins Bernhard zal de verjaardag van zijn dochter, Prinses Irene, op 5 Augustus a.s„ temidden yan zijn gezin op het Paleis Soestdijk door- brengen. De Prins zal die dag van Londen, waar hij, zoals bekend de Olympische Spelen bijwoont, naar Soesterberg vliegen. De volgende dag zal Prins Bernhard zich weder om per vliegtuig naar de Britse hoofdstad begeven. Teneinde te komen tot een verla- ging der nog steeds bijzonder ho ge bouwkosten, heeft de minister van wederopbouw en volkshuis- vesting een aantal nieuwe maat regelen genomen. De maximumprijs waartegen de bouw van nieuwe woningen zal worden gegund, zal van 1 Septem ber 1948 af verlaagd worden en wel met f 2.50 per m3. De practijk wijst uit, dat de hui- dige bouwkosten hoger liggen dan noodzakelijk is, aldus de afdeling voorlichting van het desbetreffende ministerie. Zulks blijkt o.m. uit het feit dat in verschillende gevallen tot gunning kon worden overge- gaan tegen prijzen welke soms zelfs zeer belangrijk beneden de maximumprijzen lagen en uit het feit dat verschillende aannemers nog steeds in de gelegenheid zijn bij de huidige prijzen zwarte lonen aan de bouwvakarbeiders te beta- len. Waar de hogere bouwkosten voor het grootste deel door het rijk moeten worden gefinancierd, acht de minister het niet langer verant- woord de huidige toestand te laten voortduren. De directeur-generaal van de ar- beid en het college van rijksbemid- delaars hebben zich in verband met het voorgaande bereid verklaard besprekingen te voeren met de or- ganisaties van werkgevers en werk- nemers in het bouwbedrijf om, in aansluiting aan de proeven, welke reeds gaande zijn in de gemeenten Amsterdam, Groningen, Arnhem, Nijmegen en Eindhoven, te komen tot een oplossing van 't loonvraag- stuk in die zin, dat bij behoorlijke arbeidsprestatie ook een behoorlijk loon kan worden verdiend. Verder zal de minister er op toe- zien, dat meer nog dan in het ver leden is 'geschied, het evenwicht zal worden gehandhaafd tussen de hoe veelheid in uitvoering te nemen werk en het beschikbare aantal bouwvakarbeiders en materialen. Zouden immers te veel werken in uitvoering zijn, dan treedt stag nate bij het werk op en stijgen de bouwkosten. Het werk, dat momenteel in uit voering is, heeft een zodanige om- van? bereikt, dat het noodzake lijk is de hoeveelheid werk op de markt niet verder te vermeerde- ren. De goedkeuringspolitiek van de overheid zal er dan ook op ge- richt zijn in het n°S resterende deel van 1948 de hoeveelheid in uitvoering zijnde werken meer in overeenstemming te brengen met de beschikbare arbeidskrachten en materialen. Het is geenszins de bedoeling te komen tot drastische vermindering der bouwactiviteit. Maar in die sec- toren der bouwnijverheid. waar in het eerste halfjaar van 1948 te veel werken in uitvoering zijn genomen, Van Alice Lowe, die met de „Veendam" onderweg was van Rot terdam naar New York en die se- dert Zondagavond werd vermist, is een boodschap gevonden waarin zij mededeelt zich om reden van haar slechte gezondheid het leven te zullen benemen. Maandag brak door bliksemin- slag brand uit in de kapitale boer derij van Verkuil, gelegen onder de gemeente Nistelrode. Een deel van het vee kwam in de vlammen om. De inboedel en de landbouwinven- taris gingen geheel verloren. Het pand brandde tot de grond toe af. zal thans een beperking der goed- keuringen moeten plaatsvinden. Dit zal het bouwtempo ten goede komen< Er behoeft dus geen vrees te be- staan dat minder nieuwe woningen gereed zullen komen, eerder zal het tegendeel het geval zijn. Door bovengenoemde maatrege len hoopt de minister van Weder opbouw en volkshuisvesting te be- reiken. dat de omvang van de bouw nijverheid in Nederland meer nog dan tot dusver wordt afgestemd op de arbeids- en materiaalpositle, waardoor de bouwkosten kunnen dalen en de tijd. die met de uit voering der werken gemoeid is, be langrijk kan worden bekort. In dit verband past ook de nieu we maatregel. welke bepaalt dat vanaf heden geen goedkeuring mag worden verleend voor werken wel ke de overheid geheel of gedeelte- lijk financiert, dan nadat een steen- fabrikant of -handelaar zich schrif- telijk heeft bereid verklaarijfc de eventueel nodige metselbaSSteen en/of kalkzandsteen binnen een zo danige termijn te kunnen leveren, dat het werk in een snel tempo voortgang kan vinden. aldus de ef- deling voorlichting van het minis terie van wederopbouw en volks huisvesting. In Roemenie is de nieuwe wet betreffende de eredienst bekend gemaakt. Deze bepaalt, dat „nle- mand wegens zijn godsdienstige overtuigin'l of wegens zijn onge- loof kan worden vervolgd, maar dat geen enkele eredienst geduld is, zo deze niet door een decreet van de grote nationale vergadering goedgekeurd op voorstel van de regering, is erkend. Om gegronde redenen kan deze erkenning wor den ingetrokken. De formule van de eed, die de geestelijkheid moet afleggen, bevat de volgende zin: ,.Ik zweer getrouw te zijn aan het volk en de Roemeen se volksrepubliek tegen de binnen- landse en buitenlandse vijanden te verdedigen." In de wet is bovendien bepaald, dat de eredienst moet worden be- kostigd door eigen bezittingen en bijdragen der gelovigen, alsmede door eventuele toeslagen der rege ring. De regering behoudt zich het recht voor toezicht te houden op het beheer van alle erediensten. Geen enkele eredienst mag betrek- king onderhouden met buitenland se. erediensten, tenzij onder rijks- toezicht. De postduivenhouders hebben met hun deelneming aan de nationale wedvlucht van Bordeaux naar Ken- nemerland weer een zware tegen slag moeten incasseren. Van het grote aantal duiven dat werd ge- lost uit Frankrijk zijn er in Sant- poort slechts drie op hun hok te ruggekeerd. In Beverwijk kwamen er van de 300 vogels 60 terug. Ook elders in den lande vreest men, dat de verliezen zeer zwaar zijn geweest Men vermoedt dat zware onweders boven Frankrijk de oor- zaak hiervan zijn. De 14 maanden oude Albert C. Kieboom uit de Groen v?n PrinSte- rerstraat te Rotterdam, is Zondag avond tengevolge van brandwonden aan beide armen, in het Kinderzie- kenhuis aan de Gordelweg overle- den. Het kind had Zaterdagmorgen in een onbewaakt ogenblik de armp- jes in een teil met gloeiend zeepsop gestoken. Dr. Wilhelm Kuehnast, die na de oorlog gedurende twee jaar off icier van justitie in Berlijn was, is, naar van betrouwbare zijde wordt ver- nomen, naar de westelijke zone van Berlijn gevlucht. Hij bevond zich het laatste jaar onder huisarrest in de Russische sector. Zijn woning werd dag en nacht door drie politie- agenten bewaakt. Kuehnast zou zich onder de bescherming van de wes telijke bezettingsmogendheden ge steld hebben. Hij werd in Mei 1945 door de Russen tot officier van jus titie benoemd. In Mei 1947 legde het geallieerde bestuursbureau hem huisarrest op en in December 1947 werd hij officieel van zijn functie ontheven. Hij werd beschuldigd van het zich toeeigenen van in beslag genomen goederen, het laten ver- dwijnen van belangrijke dossiers van de „volksrechtbank" der nazi's en vertraging van de strafrechte- lijke vervolging van oorlogsmisda- digers. Er werd tegen Kuehnast echter geen strafvervolging inge- steld. In westelijke politieke krin gen beweerde men, dat Kuehnast te goed de strafregisters van ver schillende communistische leiders kende. 30 Juli maakten de drie westelijke militaire besturen bekend, dat Kuehnast van huisarrest ontslagen was, daar de tegen hem ingebrachte beschuldigingen niet met bewijzen konden worden gestaafd. De Russen evenwel verklaarden, dat Kuehnast nog steeds zijn woning niet zou mogen verlaten. De heer Robert Nathan van de firma Meyer en Brown, die on- langs terugkeerde van een reis naar Indonesie sprak tegenover Aneta de geruchten tegen, dat hij naar Indonesie gegaan zou zijn ten behoeve van Matthew Fox. Hoewel hij persoonlijk een goede vriend van Fox is, ging hij uit- sluitend voor de firma Meijer en Brown, in verband met de plan- nen van dezel maatschappij om Amerikaanse aankopen te rege- len in strikte overeenstemming met de Nederlandse bepalingen. Wat deze bepalingen betreft, ver- klaarde Nathan, dat hij buiten- gewoon critisch gestemd is ten opzichte van ruilovereenkomsten, welke een oneconomisehe uitvoer van goederen in iedere richting tengevolge hebben en waardoor het smokkelen wordt bevorderd, doch hij voegde hieraan toe, dat do Nederlandse im- en export- controle begrijpelijk is. Hij verklaarde. dat de algemene indruk, welke hij tijdens zijn reis heeft opgedaan. was, dat de repu- bliek behoefte heeft aan Nederlan- ders, Nederlandse bekwaamheid, Nederlandse kennis en het Neder landse begrip voor de Indische problemen, doch dat de Nederlan- ders ook de republikeinen nodig hebben. Daarom is het dringend noodzakelijk, dat er een vreedzame regeling wordt getroffen, waarbij de buitenlandse activa worden ge- waarborgd. Een dergelijke over- eenkomst zal thans wellicht moei- lijk te bereiken zijn tengevolge van het aan beide zijden bestaande wantrouwen, doch niettemin is de ze noodzakelijk. Nathan was er van overtuigd, dat indien er met geweld een rege ling zou worden bereikt, het land nooit meer een gebied zou wor den met een netto overschot voor Nederland, daar dan vernieling en sabotage kunnen worden verwacht, terwijl de militaire uitgaven zeer zware eisen aan de Nederlandse financien zouden stellen. Het is zowel voor Nederland en Indonesie als voor de VS en ieder- eert buitengewoon belangrijk dat men spoedig tot overeenstemming komt, verklaarde Nathan. Hij was van mening, dat uitstel de extre- misten meer zou helpen, dan iets anders, daar de gematigden lang- zamerhand minder invloed zouden krijgen tengevolge van het groeien- de ongeduld van de bevolking. ver- oorzaakt door het voortdurende ge- brek aan goederen. Voorts was Nathan van mening dat beide partijen hun hardnek- kigheid wat betreft het handhaven van het eigen standpunt moeten opgeven, en indien er onder het huidige systeem van onderhande- lingen niet spoedig 'n regeling zou kunnen worden getroffen, zoU aan de commissie van goede diensten machtiging moeten worden ver leend een meer positieve rol te spelen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1