Neher en Bandoengse delegatie zijn in ons land aangekomen Diplomatieke activiteitte Londen en Moskou Autoracebaan te Zandvoort Voor Alkmaar en omgeving r Hoop dat kabinetscrisis spoedig geeindigd zal zijn ill Westerse mogendheden organiseren hun gezamenlijke politiek PRINSES IRENE IS JARIG De kabinetscrisis Primeur voor Nederland NOORDZEE Kardinaal Sibilia overleden Rijwielfabriek uitgebrand Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum/4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11328 BUREAUX: Tweede Olympische t-if-el voor Fanny Blonkers—Koen Na haar overwfcining op de 80 m. horden in de nieuwe Olympische en wereldrecordtijd v. 11.2 sec. ontvangt de Neder- landse kampioene Fan ny Blankers-Koen haar tweede gouden medaille uit handen van de Zweedse president van het Int. Olympisch Co- mite, J. Sigrid Edstrom. Op de tweede plaats kwam de Engelse Mau reen Gardner, die de- zelfde tijd noteerde. De bronzen medaille werd gewonnen door Shirley B. Strickland (Australie) met een tijd v. 11.4 sec. rv -«:■ M u 1 A miNx|l$ ,f. j DE DIPLOMATIEKE ACTIVITEIT der Westerse mogendheden duurt voort. Gisteren werd zowel te Londen als te Moskou druk geconfereerd. Doch alles omgeven met de grootste geheim- zinnigheid. den- WEER BLOEMKOOL NAAR DUITSLAND TALRIJKE ARRESTATIES TE SEMARANG Grote bertde opgerold Prins Bernhard bezoekt Koningin Elizabeth BEHANDELING BONDOWOSO-ZAAK voor Zeekrijgsraad te Soerabaja Gouden koets bij de inhuldiging Optimisme en pessimisme De Luchtbrug De beroemde Gouden Koets, die op 7 September 1898 als een huldeblijk door de Amsterdamse burgerij aan Koningin Wilhel- mina werd aangeboden, wordt in verband met de a.s. inhuldi ging van Prinses Juliana in gereedheid gebracht. Met jggrafe I Burg. >Q NiEUwe AUTO-SACS SAAN i CiOOna. Robertson te Londen. Dr. Bruening in Duitsland 12-jarig dochtertje bestal haar vader VADER VERDRONKEN Dochter gered Grondwetsherziening Bader te Zandvoort verdronken Nieu.u/ Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank /mi "v- - 'LA V m 4 <j - X- OUD-MINISTER L. NEHER en de uit 11 leden bestaande zgn. Bandoengse delegatie, welke laatste naar Nederland is ge- komen teneinde de Bandoengse resolutie nader aan de regering toe te lichten, zijn Woensdagavond laat op Schiphol aangeko men. De ministers Jonkman en Gotzen waren ter verwelkoming aanwezig. De commissie voor de Berljjnse kwestie, bestaande uit de am- bassadeurs te Londen van Ame- rika en Frankrijk, resp. Lewis Douglas en Rene Massigli en sir William Strang van; het Britse ministerie van buitenlandse za- ken is Woensdag voor het eerst sinds het onderhoud met Stalin, te Londen bijeengekomen. Naar men gelooft hebben de wes- telijke mogendheden thans het sta dium bereikt van de organisatie ener gezamenlijke politiek en zal de volgende stap een nieuw onder houd met Stalin at Molotof zijn. Men is van mening, dat Robert son, de Engelse bevelhebber in Duitsland, onder meer rapport heeft uitgebracht over de valuta- kwestie. i Er zal de een of andere oplos- sing gevonden moeten worden voor het probleem, dat twee verschil- lende geldsoorten in Berlijn circu- leren alvorens een vier-mogend- hedeneonferentle op bredere basis over de Duitse vraagstukken voort- gang kan vinden, zo oordeelt men in diplomatieke kringen te Lon- Uit Washington wordt gemeld, dat Marshall op zijn wekelijkse persconferentie op herhaalde vra- gen over het onderhoud te Moskou geen anwoord wilde geven. Hier- voor bestonden ..duidelijke rede- nen". Hij waarschuwde tegen spe- culaties, die eveneens om evidente redenen zeer schadelijk zouden kunnen zijn. De Franse en de Amerikaanse ambassadeur te Moskou hebben Woensdagavond een bespreking gehad met Frank Roberts, de speciale Britse afgezant en Geof frey Harrison, de Britse zaakge- lastigde. Het onderhoud had plaats op de Britse ambassade. Naar het schijpt zouden de van hun regeringen ontvangen ant- woorden op hun rapporten de Westelijke diplomaten aanleidihg hebben gegeven te vergaderen. De antwoorden kwamen bijna gelijk- tijdig te Moskou binnen. Men ge looft. dat zij geen instructies in- houden tot onmiddellijke nieuwe stappen bij het Russische ministerie van Buitenlandse zaken. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveillngen in Nederland heett aan de veilingen medegedeeld, dat wederom bioemkool naar de Duitse burgerbevolking kan worden geexporteerd. De prijzen zijn als volgt vastge- steld: Voor kwaliteit I A f 15.(af- wijkend f 9.—), I f 12— (f 7.—), II f 8— (f 5.—), Ill f 4.—, alles per 100 stuks. De bioemkool mag zowel gedopt als in blad worden geleverd. De di verse kwaliteiten moeten echter door de verpakking duidelijk t» on- derscheiden zijn. De conferentie, die ook werd bij- gewoond door de Amerikaanse ambassaderaad Kohler, heeft an- derhalf uur geduurd. Roberts en Harrison verklaarden tegenover 'n correspondent van Reuter: „Er is geen nieuws. Er is niets dat ik u kan meedelen." De conferentie schijnt niet lang van te voren te zijn belegd. Roberts zat aan de lunch op de Indische ambassade, toen hij plotseling naar de Britse ambassade werd terug- geroepen. Frank Roberts, de speciale Britse afgezant, heeft een rapport over de laatste besprekingen van de drie Westelijke vertegenwoordigers te Moskou aan het Engelse ministerie van Buitenlandse zaken gezonden. Naar verluidt handelt het rapport over de besprekingen, die de Wes telijke diplomaat gisterenavond in de Engelse en de Franse ambassade hebben gehouden, nadat zij de ant woorden uit Washington, Londen en Parijs op hun eerste rapporten over de bijeenkomst van Maandag met Stalin hadden ontvangen. De delegatie wordt gevormd door sultan Hamid II, Anak Agoeng Agoeng, Adil Poeradiredja, mr. A. Vlier, mr. T. Bahridoen, mr. Abdul Malik, mr. van Schendel, mr. Tie- lenius Kruithoff, mr. van Gelder, mr. Hangelbroek en mr. Kosasih. De heer Neher was tegenover de talrijke journalisten, die op Schip hol aanwezig waren. uiterst zwijg- zaam. Het enige, dat hij mededeel- de, was, dat hij naar Nederland is gekomen op verzoek van de rege ring, die de wens te kennen heeft gegeven, de heer Neher spoedig in Nederland te zien. Sultan Hamld II vertelde, dat dc delegatie de reis naar Nederland op e!|gen initiatlef heeft oinder- nomen. Men heeft het voorne- men een week in Nederland te bltfven. Later zullen enige gede- legeerden naar Nederland terug- keren om de jubileumfeesten bij te wonen. Met het oog op het korte verblijf in ons land hoopt men natuurlijk, dat de kahinets- moellijkheden spoedig overwon- nen zullen zijn. Is dit niet het geval, dan zal overwogen wor den nog enige dagen langer te blijven. Dit stuit echter op grote moei- Iijkheden, aldus deelde de heer Poeradiredja snede, omdat op 17 Augustus a.s. de federatieve con ferentie begint en vele leden dan weer in Indonesie terug moeten Z1JOp een desbetreffende vraag gal mr Kosasih als zijn mening te ken- BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Door snel ingrijpen van de politie is te Semarang een grote subver- sieve bende opgerold, aldus meldt een correspondent van Aneta uit Semarang. De politie kreeg de eer ste tip, toen enkele dagen geleden te Demak een Indonesier werd ge- arresteerd, die in enkele manden rijst 10 handgranaten en 5 flessen met explosieven vervoerde. Bij na der onderzoek bleek, dat de sub- versieve organisatie plannen had sabotage en andere misdrijven te Semarang, bij Kendal en te Demak te entameren. Te Semarang zijn tientallen arrestaties verricht; de meeste arrestanten hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. Men neemt aan, dat de organisatie door deze arrestaties lamgeslagen is. Prins Bernhard, die thans voor de Uiympische Spelen in Londen ver- toelt, heeft een verjaardagsbezoek aan Koningin Elizabeth van Enge- land. De Koningin is 48 jaar. Vrijdagochtend heeft de Zee krijgsraad te Soerabaja een aan- vang gemaakt met de behandeling van de zgn. Bondowoso affaire, waarbij aan veertien beklaagden, onder wie drie officieren, twee on- derofficieren en negen korporaals en manschappen, alien behorend tot de mariniers, dood door schuld ten laste is gelegd wegens het overlijden van 46 Indonesische krijgsgevangenen tjjdens trein- transport van Bondowoso naar Soerabaja in November 1947. De zitting begon met voorlezing van de teniasteiegging tegen drie officieren, waarna schriftelijke ver- klaringen van beklaagden en getui- gen werden voorgelezen. Eenzelfde procedure werd gevolgd ten aanzien van de twee onderofficieren en ten- slotte voor de andere beklaagden Tenslotte werden verklaringen voor gelezen van overlevende gevange- nen en tremmers op de trein. In tegenstelling tot de verklarin gen der beklaagden, die als bewa- kers op de trein dienst deden en zeiden geen van alien iets gehoord te hebben van geklop of geschreeuw uit de drie goederenwagens, waar- in de gevangenen vervoerd werden, luidden de verklaringen der overle vende gevangenen dat zij wel om hulp geschreeuwd en geklopt heb ben op de verschillenden haltes. De remmers bevestigden deze verkla ringen. nen, dat de krachtverhoudingen in de Republiek thans gekristailiseerd zijn. Hij geloofde niet, dat de be sprekingen met de Nederjanders zijn afgebroken door grote meningsver- schillen in Republikeinse kringen. Ook geloofde hij niet, dat bepaalde groepen in de Republiek zich ten koste van alles tegen een hervatting Cer bespreking zullen kanten. „In elk geVal", aldus de heer Ko sasih „is een dergelijke tendens op het ogenblik niet aanwezig en ik geloof, dat een hervatting van de besprekingen geheel afhankelijk is van de voorwaarden, die worden gesteld". Gevraagd naar zijn mening over de krachtverhoudingen in de Repu bliek gaf ten slotte minister Neher ten antwoord: „geen peil op fe trek- ken". Om half elf vertrok het gezelschap naar Den Haag. Op de binnenplaats van de Kon. stallen in Den Haag worden op het ogenblik de gouden koets, de crdme caleche en 'n viertal gala-landauers schoongemaakt en nagekeken voor< hun gebruik bij de inhuldiging van Koningin Juliana. Bovendien begint men reeds de paarden te wennen aan het lawaai van muziekcorpsen en dergelijke. Met de creme caleche, die Koning- in-Moeder Emma bij de inhuldiging in 1898 aan haar dochter gaf, zal Koningin Juliana op 4 September 'n rijtoer door Amsterdam maken. De gouden koets, die de Koningin op 7 September 1898 als huldeblijk van Amsterdam oniving, wordt gebruikt bij de wandelrit 's middags na de inhuldiging. De meest optimistische opvatting die op dit ogenblik in poJitieke kringen t.a.v de formatie besiaat is, dat het stadium der programbesprekingen zou zijn bereikt. In dit kader past de conferentie, die de formateur Mr. v. Schaik, gis- terenmiddag in het gebouw van de Tweede Kamer, met de ministers Drees, Lieftinck, v. d. Brink en van Maarseveen gezamenlijk heeft ge had en ook het bezoek, dat Minister Lieftinck 's avonds om elf uur al- leen een de formateur bracht. Daar naast circuleert een pessimistische opvatting. Deze gaat er van uit, dat de door de V.V.D. opgeworpen moeilijkheden, die voornamelijk in de economische en financiele sfeer zouden liggen, onverminderd actueel blijven. Ook het plan van de forma teur, om Drees het premierschap aan te bieden, zou weerstanden ont- moeten bij de middenpartijen maar ook bij Katholieke figuren. In deze gedachtengang krijgt bo- vengenoemde conferentie dan het karakter van een breder beraad. Blijven de optimistische kringen geloven in uiteindelijk slagen van de formateur, de pessimisten menen te moeten verwachten, dat ook Mr. v. Schaik zijn opdracht wel spoedig zal teruggeven. De geruchten, dat onze Gezant te Londen, Jhr. Michiels v. Verduyn zich alsnog bereid zou hebben ver- klaard om Buitenlandse Zaken op zich te nemen, worden van verschii- lende kanten bevestigd. De gedach- te, dat Mr. 's Jacob van O.G. zou komen, vindt weinig steun. Men blijft in deze vasthouden aan Mr. Sassen en wanneer men een socia list als premier tegen een Katho- liek aan O.G. afweegt, dan geeft dit ook meer bevrediging t.a.v. het P°" litieke evenwicht. Twee watervliegtuigen, tien ..Da kota's", een ..Halifax" en een „Libe- rator" zullen toegevoegd worden voor de voedselvoorziening van Ber lijn, zo wordt van officiele Britse zijde medegedeeld. - -- i 7v -7.. v, Zandvoort op tijd de twintig Engel se coureurs van „the Isle of Wight" in hun racewagens kan ontvangen. De auto stopt voor de hoge tri bune, die plaats biedt aan 1300 per- sonen en waarvan de hoogste zit- plaatsen voor de pers zijn inge- Zandvoort wacht zijn autoraces. De burge- meester van Alphen- weg is gereed; 4180 M. lang, 9 M. breed. 'n Knap stuk werk dat de Moel en Her mes de Alkmaarse wegenbouwers in re- cordtijd volbrachten. Over het puin van Zandvoort, als hechte onderlaag in de mulle zandgrond gewalst, slingert zich het per- fecte wegdek over en door de dninen van Zandvoort. Onmiddellijk als wij vanaf de Boulevard Burnaart, langs de Vondellaan het duin- landschap inrijden, imponeert ons de nieuwe autobaan, de Burgemeester van Alphenweg. die als 'n breed zwart lint in achttien bochten over het grillige duinland- schap is neergelegd en wanneer onze ge- stroomlijnde Chevro let over het zonbe- schenen glanzende gladgewalste wegdek glijdt en met zuivere bogen soepel en ele gant door de vol- maakte bochten cir- kelt, ondergaan wij de sensatie van de eerste rit over Zandvoort's perfecte autobaan. Nu beseffen wij pas goed, welk een knap stuk werk wegenbouw hier in 15 weken werd voltooid. Dit 3L~SV«fcU- S«>ev kv LPHEWiE6 van technisch bravoursuk werd vol- bracht door de wegenbouwers De Moel en Hermes uit Alkmaar en wij beseffen, dat zij in alle beschei- denheid rechtmatig trots zijn, dat richt; vandaar hebben wij een prachtig uitzicht over het merk- waardigste gedeelte van de baan. Geheel van gave oude steen uit de puinhopen van Zandvoort ge- bikt, is deze tribune opgetrokken en zij harmonieert goed met haar natuurlijke verweerde steenkleur tegen het grauwgrijs van het duin- landschap Een nieuw van rode bakstenen gemetseld bouwwerk zou hier vloeken, merkt de opzichter op. Tegenover ons bevinden zich de pits, waar de helpers van de cou reurs hun bivak zullen opslaan; rechts van ons de westelijke tun nel, die onder de autobaan door- breekt en naar de toegangswegen van het binnenterrein leidt. waar- langs de coureurs de baan in kun nen rijden en waarnaast de stroom van bezoekers zich voor een keer over een provisorisch gebaand weg- gedeelte zullen spoeden. om zich van de beste plaatsen op de duinen in het binnenterrein te verzekeren. De baan is plm. 4200 m. lang; de onderlaag wordt gevormd door het punt van Casino. Groot Badhuis watertoren en andere tijdens de oorlog gesloonte gebouwen en vil la's. Geweldige puinhopen liggen hier in de duinen en worden nu productief gemaakt. Het eerste werk was een 50 cm diepe inkassing van 10 meter breed door de duinen te gravei\ waarin het puin gestort werd. Daarop staan de betonban- den geproiecteerd. die het wegdek tot 9 meter reduceren; ook deze inkassing werd weer volgestort met puin. duizenden en duizenden vrachtwagens puin en daarbovenop 'n laag hoogoven-slakken, waarin grote tankwagens hun gloeiende asphalt penetreerden en daarover heen als bovenlaag de uit Belgie gelmporteerde teersteenslag. En daar slingert de weg zich nu, massief en onwrikbaar, zonder kuil of rimpel, klimmend en dalend door het mulle duin. Ons oog blijft rusten op de angstaanjagende „hairpin"-bochten„ waar de weg met een straal van 40 meter is om- gecirkeld. Het zand stuift nog. waar het niet gaan mag en waait zich vast in de scherpe haarspeld-bocht; doch nijvere handen zijn bezig om de mulle plekken langs de baan met bossen stro te beteugelen. Ja, 't werk is nog „in full swing',' maar Zandvoort heeft zijn auto baan, een unicum in de iande en wacht met ongeduld het puikje van Engeland's coureurs. De officiele opening vindt a.s. Zaterdag plaats, maar Donderdag al arriveren de racewagens en zal het duin schal- len van de hoog-vibrerende moto- ren-zang en het oorsplijtende ge- knetter der vlam'mende knalpijpen. De KNAC organiseert deze wed- strijden en Nederland past zich aanDe badplaats wacht haar dag, de grote dag voor Zandvoort. Kardinaal Enrico Sibilia, bisschop van Sabin, is te Agnani in de leef- tijd van 87 jaar overleden. Hij was reeds enige maanden gedeeltelijk verlamd. Hij werd in 1935 in het college van Kardinalen opgenomen_ Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire Gouverneur in Duitsland, is Woensdagmorgen, nain Londen te zijn aangekomen. recht- streeks naar het Foreign Office ge- gaan, om met Minister Bevin de si- tuatie te bespreken. Dr. H. Briining, de voormalige Duitse Rijkskanselier, is Woensdag avond in de Britse zone van Duits land aangekomen. Reeds is gemeld, dat zijn bezoek een zuiver particu- lier karakter draagt. Hij komt nl. zijn zuster bezoeken. Vandaag viert Prinses Irene haar negende verjaardag en daarom is het op Soestdijk weer feest. Haar vader is van de Olympische Spelen komen over- wippen om op dit familiefeest hij zijn Gezin te zijn en hij zal wel zorgen, dat Ireentje vandaag niets anders dan plezier zal heb ben en ondervinden. Misschien dat zij vanmiddag op haar ponny klimt om bjj de Baamse jeugd te zijn, die deze geboortedag na tuurlijk meeviert en er zullen ook wel weer veel bloemen wor den gebracht. Het voomaamste is echter de vreugde van het Nederlandse volk bij elk familiefeest op Soestdijk, ook wanneer dit do kleine Prinsesjes betreft. Daarom feliciteren wij ons jarig Prinsesje en leggen in ge- dachten onze Oranjebloemen neer op de trappen voor het paleis. Lang zal zij leven! Sedert enige tijd miste een han- delaar te Vlissingen geregeld bedra- gen uit zijn kas en deed daarvan aangifte bij de politie. Thans is deze zaak opgehelderd. Het bleek, dat zijn 12-jarig dochtertje de schuldige was. Zij bekende, dit feeds enkele maanden te hebben gedaan. Het geld gaf zij evenwel aan een vriendin- netje, dat er wat snoepgoed van kocht en het overige aan haar moe- der afdroeg. Deze heeft daarvan tot een bedrag van ong. 1000 gld. gepro- fiteerd en het geld omgezet in meu- belen en sieraden. Deze zijn in be- slag genomen. 150 gulden kon nog aan de handelaar worden terugge- geven. De heelster zal zich binnen- kort moeten verantwoorden. Dinsdagmiddag begaven zich, ter hoogte van golfbreker 27 te Kijk- duin, de 60-jarige G. de W. en zijn 2U-jarige dochter F. de W., beiden wonende te Den Haag, te ver in zee. De 24-jarige J. V. E. zwom met behulp van een redlijn de drenke- lingen na en redde met levensge- vaar de dochter. Daarna begaf v. E. zich weder aan de redlijn te water en probeerde G. de W. te redden. Toen deze aan het strand was ge bracht, bleken de levensgeesten ech ter reeds te zijn geweken. De afdelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende de grondwetsherziening, de heren dr. L. G. Kortenhorst (KVP), voor- zitter; mr. G. Vonk (WD), N. Stuf- kens (PvdA), F. H. van de Wetering (CHU) en H. J. W. A. Meijerink (A.R.). Te kwart voor twee hedennacht ontdekte een tweetal nachtwakers van de RoosendSaise nachtveilig- heidsdienst brand aan de achterzij- de van de rijwielfabriek en trans- portbedrijf van de firma L. Booke- laar te Roosenaal. Zij waarschuwden de brandweer, die binnen korte tijd met groot ma- teriaai ter plaatse was. Inmiddels waren omwonenden begonnen met het redden van opgeslagen voorra- den, zoals fietsen, rubber en auto- banden. Ook enige auto's werden van de vuurhaard verwijderd Op het toneel van de ramp waren aan wezig de burgemeester F. Freyters en de rijkslnspecteur van het brand- wezen, de heer A. Meenhorst uit Breda. Alhoewel de nacht een bijna vol- komen windstilte kende, ontstond door de brand die al vrij spoedig een grote omvang aannam, een zo ge- vaarlijke vonkverspreiding, dat de autoriteiten besloten de aangrenzen- de percelen te ontruimen. De beide ontruimde huizen liepen ernstige waterschade op, doch de brandweer kon voorkomen dat het vuur op de ze percelen oversloeg. Van het pand, magazijn, werk- plaats, winkel en woonKUis, bleef zeer weinig over. De muren bleven geblakerd overeind staan. Verloren gingen: een partij auto- banden, fietsen, stalen meubelen, twee auto's en meubilair. De sehade wordt slechts gedeeltelijk door ver- zekering gedekt. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Woensdagmiddag is te Zandvoo, ter hcogte van het Noordelijke vrij strand verdronken de 4b-jarlge M F, van der K. uit Amsterdam, die waarschijnlijk in een mui was te- rechtgekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1