Hoe het Krupp-concern ons land plunderde I Als opgejaagde gazellen gleden zij naar de finish Dominicusgroep uif kamperen Maar Fanny vestigde eerste wereldrecord van de Spelen ALKMAAR EN OMSTREKEN GEEN EIEREN in restaurants De grote klok Aardappel-actie voor landgenoten in Duitsland werd groot succes Onrechtvaardige privileges' De Koning was erbij Marktberichten Donau-koude Staat uw naam a I in het zilveren boek der naastenliefde? PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 5 Augustus 1948 MIDDENSTANDS- EXAME.NS Alkmaar boven lands- gemiddelde Onze agenda Kranige redding Oplichter! Nieuw Marine-hospitaal te Overveen geopend Prinsps-Regentes bezoeht tentoonstelling DE DONAUCONFERENTIE Dr. Soeripno terug naar Praag? Generaal de Quant overleden De loonvoorwaarden bij de Haagse tram Ingezonden: Open brief aan mijnheer Marcus De heerlijke weken, waarnaar de verkenners van de St Dominicus groep maandenlang naar. hebben uitgekeken, zijn aangebroken, de weken van het kamp. Dit werd deze zomer opgeslagen in de prachtige Soester-duinen tus- sen Soest en Den Dolder, waar wij gisteren in de gelegenheid waren een half dagje te verblijven. De drie groepen hadden juist een flinke „hike" en zwierven in de om- geving door bossen en velden; de twee oudste groepen hadden een hike per fiets van circa 50 km; de junioren maakten een tippel- en zwerftocht per pedes Apostolorum. Gelijk met ons arnveerde de Dis- trictscommissaris' Vermeulen uit Amersfoort, die onverwachts het kamp kwam inspecteren. In gezei- scihap van de aalmoezenier, Pater Meijer, die daags te voren in het kamp was aangekomen en van Hop- man Bakkum maakte de Commis- saris een rondgang door het kamp en hy had niets dan lof over de keurige wijze, waarop de verkenners hun tpnten met alles wat daar bij hoort, hadden achtergelaten. Nu, dat was ook in orde; de strozakken netjes aan kant, de dekens keurig opgevouwen en alles, wat er zoal in zo'n tent thuis hoort, keurig op orde. Ook het pionierswerk, de keukens enz. bleken in orde te zijn De Commissans liet bij zijn vertrek een persoonlijke boodschap voor de verkenners achter, waarm hij te kennen gaf, dat hij met genoegen de patrouillehoeken en het pioniers werk bekeken had en dat de jongens knap gewerkt hadden. „Ga zo door", aldus de Commissaris, „dan worden jullie nog eens de winnaars van de Nationale patrouillewedstrijden". Hij wenste hen verder nog een prettig kamp. Precies om 6 uur kwam de oudste patrouille het kamp weer binnen, een kwartier later gevolgd door de twee fietspatrouilles. De junioren lieten nog een uur op zich wgchten, doch vonden evenals de anderen t eten klaar. De hopman, geassisteerd door vaandrig Ooms, Warmer en De Wit en door Japie Besteman als stoker van de vuurtjes onder de pannen, had, terwijl de aajmoezenier een toeziend oogje hield, het diner in orde gemaakjt- Nu, ze lieten zich de puree met gehaktbailetjes en peertjes best smaken en ook de pud ding zal wel in orde geweest zijn; daar kondon wij geen getuige van zijn, want wij moesten haastig ver- trekken, om op tijd de trein in Baarn te halen Terwijl een groot deel van de Nederlandse bevolking verpozing zoekt jn bos en hei, langs de stran- den of aan de koele wateren, zwoegt de middenstandsjeugd in vaak warme zalep aan een examen, dat zo al niet de sleutel tot de toekomst, dan toch zeker een be- lapgrijke stap op de weg naar een eigen bestaan betekent. Daarnaast zijn er ook velen, die zich aan het examen onderwerpen, om zich zeif te testen op hun algemene ont- wikkelmg. Van de voorzitter der Alkmaarse rxejnencommissie. de heer van Riel, vernamen wij, dat er dit jaar ongeveer een 40.000 candidaten onder het mes komen, waarvau er ruim 15000 door de katholieke mid- denstandsorganisatie worden getest. In Alkmaar alleen staan al een kleine 140C personen op de lijst, waarvan al een groot deel in de afgelopen dagen werd afgewerkt. Daarbij viel op, dat het aantai ge- slaagden vrij hoog genoemd mag worden. Bij het schriftelijk 75 pet., terwijl het landsgemiddelde 70 pet bedraagt en bij het mondeling be- weegt zic'n het aantai gesiaagden tussen 75 en 80 pet. Als het ook in de komende dagen zo doorgaat, zal Alkmaar weer zoals altijd, een beste beurt maken. Wij laten hieronder de namen der gelukkigen, die Maandag en Dinsdag hun diploma behwajden. volgen. Marie E. Admiraal, Alkmaar; W. Admiraal, Bergen; A. Agema, Den Helder; A. W. Apeldoorn, Egmond- Binnen; 'mej. A. Appel, Spanbroek; C. H. Bakker, Limmen; mej. CI. G. Bakker, Heiloo; mej. C. D. Bakker, Heerbugowaard; G. Bakker, Oude- schild, Texel; G. H. Bakker, Alk maar; J. Bakker, Oudkarspel; M. Bakker, Oudeschild, Texel; P. W. Bakker,' Bergen; P. Bakker, Bergen; J. Baltus, Egmond a.d. Hoef; mej. J. Beers, Broek op Langendijk; G. A. Belleman, Egmond a.d. Hoef; C. P. v. d. Berg, Warmenhuizen; J. Berkhout, Oudorp; J. P. Berkhout, Alkmaar; J. Betzema, Oudkarspel; J. M. Beukers. Bergen; B. J. Bieg- straten, Den Helder; R. A. Bieg- straten, Den Helder; H. C. Bierman, Oude Niedorp; m^j. M. E. J. Bier man, Alkmaar; J. N. H. Bisschop, Limmen; J. Th. M. Blankendaal, Heemskerk; J. Bleeker, Heerhugo- waard; J. Bleijendaal, Castricum; P. J. Bloedjes, Castricum; H. Blokdijk, De Rijp; C. Blom, Texel; mej. M. A. Blom, Santpoort; W. F. G. Blu- mink, Alkmaar; C. A. Boekel, Heer- hugowaard; mej. A. C. E. de Boer, Beemster; C. de Boer, Broek op Langendijk; G. de Boer, Egmond- Binnen; mej. J. de Boer. Heerhugo- waard; P. A. de Boer, Heemskerk; N. G. Boermans, Alkmagr; Kl. Boer- sema, Wieringermeer; J. N. Boon, Alkmaar; R. A. Boots, Alkmaar; J. ,T. Bos, Nrd-Scbarwoude; Y. Bosch- man, Alkmaar; Th. Bosker, Berk hout; mej. C. A. Brakenhoff, Lim men; J. P. Brakenhoff, Castricum; J. Brandsma, Hippolytushoef; W. A. Broersen, Akersloot; C. J. Brouwer, Alkmaar; J. H. Brouwer, Schermer- horn; Kl. J. ten Bruggencate, Broek op Langendijk; A. C. Bruin, Waar- land; Kl. Bruinsma, Den Helder; G. J. Burger, Heerhugowaard; Th. J. Burger, Heerhugowaard; A. Bu^ Wormer; D. Buijs, Texel; Th. P. Bij- man, Castricum; N. Bijvoet. Graft; mej. Th. C. van Campen, Alkmaar; mej. M. A. M. Castricum. Castricum; P. C. Castricum, Heesmkerk; P. J. Castricum, Heemskerk; H. Corne- lissen, Noord-Scharwoude; J. Deen, Grootebroek; A. Dekker, Egmond a. Zee; J. Dekker, Oudeschild, Texel; J. Dekker, Heerhugowaard; N. W. Dekker, Heiloo; W. Dekker. War menhuizen; mej. P. Delver, Limmen; mej. R. Denneman, Heiloo; W. C. J. Dieckman, Bergen; P. Doodeman, Alkmaar: E. J. v. Doornum, Schoorl; mej. A. M. Duin. Tuitjenhorn; mej. M. A. Duin. Schermerhorn; mej. M. C. van Di.ik. Heiloo; mej. A. W. Dijkstra. Alkmaar; H. Th. Eeken, Alkmaar. Des middags hadden wij gelegen heid het kampeerterrein en de mooie omgeving te bezichtigen; het is een ideaal kampeer-oord, temid- den van bossen en hei. Op een ho- ge zandvlakte groeiden in schilder- achtige formatie van grote en kieine groepen de oude Jeneverbesstruiken, die het landschap hier zo'n exotische bekoring geven; de hopman, die ons naar dit mooie plekje begeieidde, had het De Libanon genoemd. 's Avonds tevoren hadden de verkenners een sluipjacht gehouden en gisteravond waclitte hen een kampvuur, dat na de vermoeiende hike wel in de smaak gevallen zal zijn. Zaterdag komt de eerste groep thuis en vertrekt de tweede; wij wensen hen even mooi weer en een even prettig kamp toe in de Soester duinen. VICTORIA: „Van de duivel bezeten", volwassenen. HARMONIE: „De beste ja- ren van ons leven", volw. CINEMA: „De ge,le Roos van Texas", 14 jaar. ABT: Zorro's Zwarte Zweep, 14 jaar. APOTHEKEN: Apoth. Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. Gistermiddag had op het kam peerterrein bij de Molen ke Schoorl een ongeval plaats, dat door het kranig optreden van een Alkmaar se jongen wondergoed is afgelopen. De 2-jar. Keesje v.d. Noort uit Am sterdam viel in 't 12 m. diepe wa ter van 'n put. Op het geroep van omstanders snelde de 13-jarige Kees Havik uit Alkmaar toe en hij wist nog juist een handje van de kleine drenkeling te grijpen, doch moest dit weer loslaten, door zijn moeilijke houding op de putrand. Zonder zich te bedenken wilde hij in de put springen, in de hoop het kind op deze wijze uit het wa ter te halen. Inmiddels waren eni- ge mannen bij de put gekomen, die Kees vasthielden, terwijl hij zich in de nut begaf. Hij mocht het ge noegen smaken het ventje onder water te kunnen grijpen. waarna beiden uit hun hachelijke positie verlost werden. Een woord van hulde voor Kees Havik is hier wel op zijn plaats. omdat hij op deze manier een kind van de dood wist te redden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacob P., zoon van P. Wapstra en E. A. Ravenstijn; Theo dora, dochter van H. Peereboom en J. M Jongejan; Johan, zoon van J. Smit'en M. A. de Groot. Gehuwd: Antonie A. Fisscher en Niesje Martien; Bauke v. d. Heide en Wilhelmina C van Bezooyen; Jacob M. Leynse en Elisabeth H. de Jong; Johannes C. de Heer en Cor nelia A. van Houten; Franciscus B. J. Hoorn en Hendrica S. Pas; Cor ners Leguit en Jannetje Leegwater. VROLIJK VACANTIE-SPEL George en Margeret in 't Gulden Vlies Voor de vele vacantiegangers in Alkmaar en omgeving brengt Ko Arnoldi en zijn gezelschap Maan dag 9 Augustus 8 uur in 't Gulden Vlies het vrolijke blijspel George en Margaret", waarin Ko Arnoldi, Jetty v. Dijck-Riekers, Annie de Lange, Lize Servaes Kees Brusse en Anton Rijkers de hoofdrollen vervullen. De Nieuwe Rott. Crt. schreef o.m. Er is gelachen als we in tijden niet hebben gehoord. Ko Arnoldi was weer kostelijk. Het Alg. Dagblad: Het publiek heeft zo enthousiast ge- reageerd, dat men een lange reeks voorstellingen mag verwachten. Het Vrije Volk: Een treffer, deze vertoning. De Maasbode: Een ple- zierig stuk, dat we aan volwassenen gaarne aanbevelgja. Het Parool: Succesvolle premiere van het Rot- terdams Toneel. Wie dus in deze vacantietijd een gezellige avond wil meemaken, hij ga „George en Mar garet" zien. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer M. Wentink slaagde te Amsterdam voor het diploma Frans M.O. GESLAAGD Dezer dagpn slaagde nog voor het vakdiploma voor cafe en restau- rantbedrijf dat in Den Haag werd argenomen onze stadgenote mej. Joosten, Stationsweg, alhier. WIE MIST ZIJN POES? Weggelopen: dikke rode kat, om geving Laat. lnlichten Dierenbe- scherming Verwer, Baanstr., alhier. DE KROON OP HET WERK OUDESLUIS Jac. Besse is, na geslaagd te zijn voor diverse exa- mens. erkend als loodgieter-water- fitter en als P.E.N.-installateur. Hij hoopt na verbouwing van zijn wo- nine een eigen zaak te beginnen en lood, zink, sanitair- en electrische apparaten te verkopen. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Catharina M., dochter van J. Blokdijk en C. J. Mul. CQrnelia E.. dochter van D. Bakker en G. de Lange, Cornelia, d. van C. Middelveld en J. Dinkla. Overleden: T. Kruiswijk, 80 jaar BENOEMD EGMOND BINNEN Door het R. K. Schoolbestuur is met ingang van 1 Sept. 1948 benoemd als hoofd van de St. Adelbertusschool de heer P. C. M. Beerepoot, thans on- derwijzer aan deze school. IN MEMORIAM SPORTVRIEND KRAAKMAN AKERSLOOT. Geheel onver wachts is ons aller sportvriend en secretaris Kraakman van ons heen gegaan. Nog vol goede moed over de terreinverbeteringen, waar hij een groot aandeel in had, ging Jan uit ons midden en mocht hij de vol- tooiing van ons vernieuwde sport- terrein, waaV hij zoveel zorg aan heeft besteed, niet beleven. Moge O. L. Heer hem belonen voor het vele werk aan de Meer- vogels-jeugd besteed. Donderdagavond om 8 uur wor den alle leden verwacht op het sportveld, om daarna gezamenlijk de Rozenkrans bij onze overleden secretaris te gaan bidden. Vrijdagmorgen om half 10 wordt de H. Mis van Requiem opgedragqp, waarna de ter aardebestelling, waar alle leden, die enigszins kunnen, worden verwacht. HEILOO. Gisterenmiddag is te Amsterdam door de politie van Heiloo aangehouden een zekere T., die tijdens de kermis te Heiloo ve> schillende winkeliers en particulie- ren voor belangrijke bedragen heeft opgelicht, waarbij bij zich voor ker- mis-exploitant uitgaf. Ten nadele van zijn werkgever, een kermis-exploitant, had hij een bedrag ad f 400.aan kwitantie- gelden verduisterd. Het geld is verdwenen en T. is door de politie van Heiloo ingeslo- ten. Dinsdagmiddag is met een korte plechtigheid het nieuwe Marine- hospitaal aan de Bloemendaalse weg te Overveen in gebruik genomen. Om half drie verzamelden zich vele autoriteiten en genodigden rond de vlaggemast op het buitenterrein, waar het personeel reeds stond op- gesteld. Onder de aanwezigen be- vonden zich Lt.-Admiraal C. E. L. Helfrich, bevelhebber der Zeestrijd- krachten, Schout-bij-Nacht J. J. L. Willinge, Commandant van de Zee- macht in Nederland, Lt. ter Zee I. F. Steinmetz, als vertegenwoordiger van Prins Bernhard, Lt. ter Zee P. S. J. de Jong, alg vertegenwoordiger van de Minister van Marine, de bur- gemeester van Bloemendal, Jhr. mr. C. J. A. den Tex en vele anderen. Nadat het Marinehospitaal door Kapt. ter Zee N. J. Sluijter aan de Commandant der Zeemacht in Ne derland was overgedragen, ver- klaarde de Hoofdofficier van Ge- zondheid A. W. Mellema, leider van de inrichting, het Hospitaal voor geopend. Hierna ging de vlag in top en werden de voorgeschreven eerbewij- zen gebracht. Er volgden nog enige korte toespraken, waarna de aan wezigen een rondgang door het ge- bouw maakten. Het tribunaal te Neurenberg ver- oordeelde een dezer dagen Alfred Krupp, de leider van het Krupp- concem te Essen tot 12 jaar ge- vangenisstaf en inbeslagneming van al zvjn bezittingen. Tien andee ieiders kregen ge- vangenisstraffen varierende tot 12 jaar. De gronden voor deze veroordeling waren niet alleen de- portatie, exploitatie en misbrulk van dwangarbeiders, maar ook de roof van materiaal en installaties uit de bezette gebieden. Thans geven wij nog enige interes- sante bljzonderheden uit het von- nis van het tribunaal, met betrek- king tot de in Nederland bedreven plundering, Het vonnis wijdt onder het hoofd ..machines en materialen, wegge- voerd uit Nederland" negen bladzij- den aan de plundering van de Ne derlandse jpdustrie door en ten be- hoeve van het Krupp-concern. Het verdeelt de plundering in drie pha- sen: 1. het tijdvak 1942September 1944 (iqger-aktion). Gedurende dit tijdvak is door Friedrich Krupp's rederij en transportbedijf N.V. te Rotterdam een hoeveelheid van 16.000 ton ijzermateriaal naar Duits- land vervoerd. 2. het tijdvak September en Oc tober 1944, waarin tengevolge van de nadering der geallieerden, een algehele plundering niet mogelijk was en uitsluitend kostbare raachi- nerieen werden weggehaald. 3. het tijdvak November 1944 Mei 1945, waarin een systematische plundering van publiek- en privaat- eigendom heeft plaats gevonden. (Ruhrhilfe-aktion). Einde 1944 was de industrie in het Hoergebied door luchtaanvallen zwaar geteisterd. En daarop is in een bespreking tussen minister Speer en de Ieiders van het Krupp-concern op voorstel van Speer besloten tot in beslagne- ming van machln?rieen en materiaal in Nederland. teij einde de indus trie in het Ruhrgebied te herstellen. Vier employes van de Krupp-fa- brieken zijn hierop in Nederland tot inbeslagneming overgegaan, onder- scheidenlijk bij de N.V Nederlandse Seintoestellenfabriek te HUversum, de Vries-Robbe N.V. te Gorinchem, het Metaalbedrijf Rademakers N.V. te Rotterdam, de Lips Brandkasten Vnjwel onopgemerkt door het pu bliek, dat in de tentoonstellingjzalen aanwezig was, heeft H.K.H. de Prin- ses-Regentes in gezelschap van haar particulier secretaresse mej, mr. H. A. Sneller, Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling „Baarns kunstbezit", welke daar ter gelegenheid van het rege- ringsjubileum gedurende de maand Augustus wordt gehouden. De Prin- ses door het voltallige tentoonstel- lingscomite aan de ingang verwel- komd, werd rondgeleid door de hr. J. van Ingqn. Tijdens het bezoek sprak H.K.H. haar bewondering uit, dat er zoveel in Baarn was bijeengebracht en vooral vond zij het aardig ter ten toonstelling zoveel te herkennen, dat aan haar grootmoeder had toebe- hoord en door H.M. de Koningin voor deze expositje was afgestaan. In de Staatscourant is een be- schikking van de minister van land- bouw, visserij en voedselvoorziening gepubliceerd, welke aan Horeca- bedrijven het verbod oplegt zowel kippen- als eendeneieren of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt, te ver kopen, af te leveren of voorhanden te hebben, Bij overtreding van dit verhpd kan ook de verbruiker wor den vervolgd. Het verbod is het ge- volg van de beeindiging van de tij- delijke verstrekking van eieren aan Hcrecabedrijven, zoals dat ook het vorige jaar bij het minder worden van de eierenproductie in het ge- vorderde legseizoen, het geval is geweest. en Slotenfabriek N.V. te Dordrecht en de firma van Berkel te Enschede. De inbeslaggenomen machinerieeri en werktuigen zijn vrijwel alle naar de Krupp-fabrieken gezonden. Ter zake van het plunderen der Neder landse Industrie' zijn schuldig ver- klaard de vydachte Alfred Krupp en 3 andere directie-leden. De verdachte Alfred Krupp en 10 andere directieleden en bedrijlsiei- ders van het Krupp-concern zijn schuldig verklaard aan het gedwon- gen tewerkstellen van buitenlandse arbeiders, krijgsgevangenen en con- centratiekamp-gevangenen. waaron- der vele Nederlanders. Het vonnis stelt vast, dat het Krupp-concern heeft deelgenomen aan de recrute- ring van buitenlandse werklieden en dat deze in hun bedrijven mis- handeld en onvoldoende verzorgd werden. Uj£T Evangelie van vorige Zondag bevatte een practi- sche les O.L, Heer had een doof- stomme genezen, maar hem ge- zegd, dat hij er verder niet over spreken moest. De man, opgeto- gen, kon natuurlijk niet zwijgen. Dat is begrijpelijk. Als je ook zo maar plotseling genezen wordt! Dat moet je wel vertellen. Maar. er zijn van die dingen, die men niet aan de grote klok moet han- gen. Men moet weten te zwijgen op zijn tijd. Niet alles er maar uitjlappen, loslippig zijn, het hart op de tong dragen. Want het is ook dikwijis zo, dat men wel de klcik hoort luiden, maar niet weet, waar de klepel hangt. Daaxom is in alle omstandighe- den spreken slechts zilver en zwijgen goud. MARCUS De aardappelactie voor de Neder landers in Duitsland is een groot succes geworden, zo vernemen wjj van het aardappelcomite, aan gif- ten in natura werden 500 ton aan aardappels ontvangen. De nog ont- brekende 1500 ton van de 2000 ton aardappels, die maximaal mochten worden ultgevoerd, werden aange- kocht met de bljdragen in geld, die binnengekomen zijn. Na deze aan- Gisteren heeft Wysjinski op de Donauconferentie te Belgrado de Russische ontwerp-conventie ver- dedigd. Hij zeide o.m. dat door de conventie de souvereine macht der Donau-landgn gewaarborgd zou worden niet ztyils de oude con ventie van 1921 ..onrechtvaardige privileges" zou toestaari aan niet- Donaulanden. Na de ondertekening van het vredesverdrag zou Oosten- rijk in de controle-commissie ver- tegenwoordigd mogen zijn. De af- gevaardigden van Joego-Slavie en Tsjecho-Slowakije verklaarden hier na voorstander te zijn van het Rus sische ontwerp. Naar de „Keng Po" verneemt, zou volgens de Republikeinse radio ,,Ge- lora" de terugroeping van dr. Soe ripno, Republikeins vertegenwoor diger te Praag, naar een officieus bericht meldt, door de Republikein se regering ingetrokken zijn. Aan dr, Soeripno zouden instruc- ties gegeven zijn, zich weer naar Praag te begeven, om aldaar zijn werkzaamheden voort te zetten. Naar wij vernempn, is de inspec- teur der genie van" het K.N.I.L. ge- neraal-majoor C. H. de Quant, die met spoed voor ziekteveriof naar Nederland vertrokken wa's, aan boord van de Johan van Oldebarne- velt overleden. Woensdag heeft de personeels- commissie bij de Haagse Tramweg Maatschappij vergaderd over de loonvoorstellen, die Dinsdag zijn voorgelegd aan de vergadering van leden van de Nederlandse vereni- ging van Spoor- en Tramwegperso- neel. Na uitvoerige besprekingen heeft de pgrsoneelsraad besloten a.s. Zaterdag opnieuw te vergade- ren teneinde enig respijt te hebben, om deze voorstellen te bestuderen. Van de zijde van de directie van de H.T.M. wordt vernomen, dat de diensten na het middaguur op alle lijnen normaal hebben gefunction- neerd. kopen en verdere afschrljvlngen Is nog een bedrag van ongeveer f 100.000.— overgebleven. l^et aardappelcomitfe heeft beslo ten met deze gelden voor iedere Nederiander in Duitsland een stuk huishoudzeep en voor kinderen'tot 7 jaar toffees aan te kopen, ge- schenken die gevoegd zuilen worden bij het jubiieumpakket, dat vanwe- ge de Nederlandse regering in de maand Augustus aan Nederlanders in Duitsland wordt uitgereikt.Van het geld, dat dan nog van de hon- derd duizend gulden zgl zijn over gebleven, wordt een fonds voor bij- zondere noden gev.ormd. De aardappels werden evenals de voedselpakketten slechts uitgereikt aan gezuiverde Nederlanders, die geen zelfverzorgers zijn. De aardap pels konden in verband met de technische bezwaren niet aan Ne derlanders in de Franse en Ameri- kaanse zone worden uitgereikt, De ze groep had bovendien reeds aard appels ontvangen uit het Duitse dis- tributiepakket in tegenstelling met de Britse z6ne, waar 80% van de Nederlanders in Duitsland gevestigd is. De voedselsltuatie na de geldzui- vering is overigens belangrijk. HET WERELD- GEBEUREN (Van onze Londense sportmedewerker) STRALEND VAN GELUK, de vreugdetranen nauwelijke meester, stond de Nederlandse vrouw op deze gedenkwaardige rpid- dag op de hoogste top van het Olympisch platform, met haar zakdoek wuifde zij naar de juichende Nederlandse kolonie ergens in de buurt vart de eindstreep, en nimmer heeft in deze Olympi- sche arena het ..Holland spreekt een woordje mee" luider ge- klonken dan op deze dag, 3 uur in de middag. Fanny Blankers- Koen stond daar in het midden van het wijde veld, toegejuicht door de tienduizenden, ook door de Britse Koninkliike Familie, die even tevoren was gearriveerd, en die juist het hypersensa- tionele slot van de 80 meter horden met eigen ogen nog had kunnen zien. Een verbitterd duel tussen Ne derland en Engeland, tussen Fanny Blankers en Maureen Gardner. De beide meisjes stoven tegelijkertijd over de eindstreep. Zo scheen het voor de massa, maar de foto wees uit. dat de Nederlandse juist een fractie van een seconde eerder door het lint was gegaan, en in welk een tijd, 11,2 sec., hetgeen niet al leen een verbetering van het Olym pisch record betekende, doch ook van het wereldrecord, dat reeds jaren op naam stond van de Ita- liaanse Testoni en Fanny Blankers met 11.3 sec. Thans staat de Ne derlandse in ander gezelschap aan de top. Want ook het vlugge Brit se meisje noteerde 11.2 sec. Het verschil, dat aan onze landgenote de tweede Olympische titel schonk, was dus wel heel miniem. De race was op en top sensatio- neel. Fanny Blankers. door haar man en trainer Jan Blankers naar de start gebracht, had de binnen- baan geloot. Naast haar stond haar meest gevaarlijke mededingster, Maureen Gardner, een eenvoudige steno-typiste op een handelskan- toor. De Australische Strickland en de Oostenrijkse Maria Oberbraier telden in zoverre mee, dat ze zou den moeten uitvechten, wie van beide op de derde plaats beslag zou kunnen leggen. Op uw plaatsen klaar Een nerveuze stilte daalde over het stadion, toen het klassieke commando klonk: „Op uw plaatsen klaar". Als grote poppen hurkten de meisjes bij de startblokken neer „paf" zei het pistool, een droge scherpe knal, en meteen wa ren de poppen veranderd in haze- windhqpden, die met rustige glij- bewegingen over de hindernissen vlogen. Een niet te beschrijven or- kaan van geluiden barstte los, toen de Engelsen zagen, dat bun favo- riete, de jonge Gardner, voor de wereldrecordhoudster over de eer ste hindernis ging. Fanny Blan kers, altijd zo razend snel bij de start, was ditmaal wonderlijk traag vertrokken, tot grote schrik van de Nederlanders. Nog was Gardner voor bij het nemen van de tweede hindernis en volgens menselijke berekening was 't vrijwel onmoge- lijk voor de Nederlandse, om bij 'n dergelijke topsnelheid nog iets van de aqhterstand ongedaan te ma ken. Maar het wonder gebeurde. Bij de vijfde hindernis lag Fanny Blankers gelijk met de krampach- tig trekkende Engelse. In het sta dion zat niemand meer op zijn plaats. Het was een deinende mas sa van schor schreeuwende men- sen. Op Strickland en Oberbraier werd niet meer gelet. Vlak naast elkaar en met bijna e£n gelijke be- weging namen de beiddmoopsters de laatste* hindernis en als opge jaagde gazellen gleden beiden op de finish af. Bijna iedereen dacht, dat deze felle jacht in een draw was geeindigd: slechts enkelen, die vlak bij de finish zaten, hebben kunnen zien, dat Fanny Blankers met een miniem verschil als eerste het lint brak. Nauwelijks waren beide loop- sters, die elkaar lachend omhels- den, op het veld teruggekeerd, of onverwachts rees iedereen op bij de eerste tonen van de nationale hymne: God save the Kig. De En gelse koning en zijn echtgenote, die vandaag juist haar 48ste ver- jaardag vierde, madden enkele se- conden tevoren plaats genomen in de koninklijke loge en even spon- taan als de juichende menigte ap- plaudisseerden zij voor de beide meisjes, die daar op het midden- veld lachend en huilend tegelijk naar de start terugliepen. Vol spanning wachtte de opge- wonden menigte op de uitslag. Met iets van een siddering in zijn stem gaf enkele ogenblikken later de speaker aan de microfoon het re- sultaat: the result of the eighty meters hurdlesTot dolle uitge- Iatenheid van de kleine Nederland se kolonie klonk de naam van Fanny Blankers als eerste 11,2 sec., een wereldrecord, het eerste dat op deze spelen werd gevestigd. De zwakke juichtonen van het kleine met rood-wit-blauw zwaai- ende groepje grqpiden aan tot een massale ovatie, zo diep had deze prestatie het ongedaan maken van een schier niet meer in te lopen achterstand de fiegmatieke Brit ten aangegrepen. Al wat Neder land was lette er niet op, toen het Britse orkest het Wiihelmus in een soort bliksemtempo speelde, wat deerde het? Men had slechts ogen voor die sianke figuur in het donkerblauwe trainingspak met oranje kraag op het Olympisch platvorm, Fanny Blankers, de heldin van deze dag-. Al klinkt hetmsischien een tikje overdre- ven, er waren ieiders en officials, die hun ontroering bijna niet meer meester konden, toen het rood, wit en blauw aan de vlaggemast omhoog ging achter de rustelous brandende Olympische vlam. Het was een onvergetelijk ogenblik. Ook Maureen Gardner verrichtte een briljante prestatie. Het sympa- thieke meisje, dat de volgende maand in het huwelijk treedt met haar trainer, heeft ver boven haar krachten gelopen, ook 11.2 sec., doch ook voor haar volgde applaus. Der de was Strickland in 11.4 sec., vier de Monginou, vijfde Oberbraier, zesde Lomska. Er bestond enige onzekerheid of Wim Slijkhuis deze dag zou starten op de 1500 meter. Dokter Verrijp, die we enige uren voor de aanvang van de race spraken, vertelde ons, dat Slijkhuis gisteren een kou had opgelopen en zich niet bepaald fit voelde. Doch een stevige nachtrust en een extra biefstuk uit de Hol- landse keuken hebben de befaamde Nederlandse loper weer zoveel fut gegeven, dat hij vanmiddag in het Wemble^stadion aantrad. Van deze 1500 m. werden 4 series gelopen. Slijkhuis startte in de tweede tegen Cevona en Johansson. De andere 9 lopers telden in het gezelschap niet mee. Het werd op de duur een duel tussen onze landgenoot en de Tsjech, maar ditmaal had Slijkhuis nog vol- doende kracht om een flinke eind- sprint uit zijn benen te halen. Een meter of 20 voor de finish ging hij Cevona voorbij en won de race in 3 min. 52.4 sec. In de eerste serie triomfeerde de beroemde en ver- wende Zweed Strand in 3 min. 54.2 sec. De Deen Jorgensen werd hier tweede in dezelfde tijd. Er was verder nog een halve finale van de 110 m. hordi%i, we^ce op een vol- ledige Amerikaanse aangelegenheid uitliep. ALKMAAR, 4 Aug. Alkmaarse ExportveUing. Andijvie 8—16; spinazie 7—14; postelein 5—12; wor- teltjes 12—31; tomaten 1825; groe- ne kool 714; rode kool 68; gele kool 15; ulen 1523; bieten 4—9; drulven 1.121.42; sperciebonen 39 50; snijbonen 4868; idem stam ZlV-30; bloemkool IA 38—48; I 20— 32; II 1U—18; komkommers 5—20; meloenen 496; worteltjes 1123; selderie 24; selie 24; sla 26.50; nieuwe aardappelen 57; Eigen- heimers 67.50. Z.WAAG, 4 Aug. Aardappelen Savoye kool 13.2013.90. gele bew- 5.608, postelein 89. bieten 1.504 kool 7.8012.40, rode kool 67.50, slabonen 3651, snijbonen 2040, tuinbonen 67, tomaten 1426, augurken 2940, waspeen 1016, bospeen 819.80, andijvie 1214, sla 1.507.20, bloemkool 1951, kom kommers 7—17, perzikken 4—38, bl. pruimen 3275, witte druiven 1.96, Aljcanten 1.651,76, Frankenthalers 531.52, rode bessen 4064, Prolefic 801.40. meloenen 5287. Zigeune- rin 8096, Yellow 411.22, Kruide- nier 3290, Precose de trevotise 5169, Franse suiker 2851. GROOTEBROEK, 4 Augustus. 94.500 kg aardappelen: Eerstelingen gr. 8.30—9.10, kl. 5.30—5.60, Rode Eerstelingen 8.30, bl. Eigenh. 7.50— 770, blanke Eigenh. 7.708.40, Bintje 6.907.30, Koopmans Blauwe 7.70 7.80, Bevelanders 5.70—6 20, Yselster 6.30; 14.000 kg rode kool 6, 1300 kg gele kool 6, 750 kg slabonen 3742, 3000 kg bieten I 3.10—4, 600 kg id. II 1.35 st. bloemkool I 2324, 440 st. afw. 1016; *570 st. stek 25. BLOKKER, 4 Aug. Uien 15—18, sla 3.405.20, rode kool 67.50, gele kool 611.10, komkommer 1420, snijbonen 1725, slabonen 3448, gr. bl. pruimen 6476, Ontario 3276, Reine Claude 53—78, Prolefic 1.15— 1.41, tomaten 1925, bl. druiven 901.46, perziken 1437, Yello's 58- 1.18, Kruideniers 4686, Franse sui- kers 34—52, Victoria 30—64, Precose 4562, Andre Desport 2854, Perzik appel 3274, Schotse aardappelen 5—7.80. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 5 Juli. Schotse muizen 69, bl. Eigeriheimers 79, slabonen m.dr. 44—47, z.dr. 4649, stoksnijbonen 4054, stamsnijbonen 2036, kom kommers 12—:23, tomaten A 2436, sla 29, andijvie 1723, rabarber 34, rode bieten 27, bospeen 17 29, waspeen 26, uien 412, augurken grof-grof 12, klein-grof 15, basterd 17, stek 5, rode albessen 2447, per ziken 17—13, Fkpnkenthalers 110 170, West-Frisia 140; suikermeloenen 40190, netmeloenen 2590; appels: Erley Victoria 1452, Perzikrode zomerappel 1484, Yellow Tr. 26— 124; peren: Kruidenier 24—108; Nd.- Holl. Suikerpeer 850, Precose de Trevoux 1684. ZIJN DE HONDSDAGEN HONDS? In het Maandagnummer van deze courant noemt u de warme dagen, die we de vorige week beleefden, honds. Ondankbaar wellicht, veron- derstelde u. Maar dit is abuis. U slaat de plank mis, mijnheer Marcus. Honds is .onbeschoft, onbe- schaamd, lomp of onvriendelijk. Denk aan een hondse bejegening. Diogenes, u weet wel, die wijsgepr uit het vat, was een honds mens. Wanneer u en ik onze landbouw- almanakken openslaan, dan lezen we van de hondsdagen, dat het de warmste tijd van het jaar is, waar bij de Hondsster (Sirius) tegelijk met de zon opkomt. De naam ..hondsdagen" is ontleend aan het sterrenbeeld de Grote Hond. Die dagen duren van 19 Juli tot 18 Augustus. Veelal beleven we een maximale zomerhitte, gevolgd door een snel bederf van eetwaren. De hondsdagen kunnen wat het weer betreft honds zijn, tot heden waren ze het dit jaar niet. Omdat ge geen vreemdeling in Jeruzalem zijt, mijnheer Marcus, weet ge, dat een mens nooit te oud is om te leren. Met vriendschappelijke gevoelens Uw medeapostel LUCAS. Het gaat er op de Donauconferen tie, die 30 Juli j.l. in Belgrado werd geopend, warmpjes aan toe Het plan, dat Rusland heeft opge- steld en aan de conferentle ter goed- keuring heeft voorgelegd, is er op gericht de macht over de Donau geheel in handen te leggen van de Russische sateiiietlanden voordat 't vgjdesverdrag met Oostenryk ge- sloten is. De commissie, die deze macht zal uitoefenen zal bestaan uit Rusland, Bulgarije, Roemenie, Hon- garije,* Joego-Slavie en Tsjecho-Sio- wakije. Op deze manier worden al le rechten van Engeland, I'rankrijk, Italie en Oostenrijk evenals de eigendommen van die ianden ver- beurd verklaard en zo men uit de berichten heeft kunnen lezen heeft een dergelijke poiitieke dwangme. thode de gemoederen tijdens de debatten hevig beroerd. Beledigm- gen werden over en weer geslin- gerd en Wisjfnski, de Russische af- gevaardigde, heeft zich hierin een waardige leerling van zijn grote meester Gromyko getoond. Wanneer we de balans opmaken, dan komen we nu reeds tot da conclusie, dat Russische blok vastbesloten is haar numerieke en geografische voordelen uit te buiten en de rechten van het Wes tern gebaseerd op de confentie van 1928, zonder meer opzij te zetten. Rusland gebrulkt de conferentle als een demonstratie van naai kracht en leiderschap in Uost Europa, ongetwijfeld met het doei voor ogen, haar prestige, geschon- den in de twist tussen Tito en de cominform, te herstellen. Zodra Wisjinski tot leider van de Russische delegatie werd benoemd, was het duidelijk, dat de Donau conferentie eerder een politiek dan een technisch karakter zou krijgen en de toon van de Rus hebben dit onmiddelijk bevestigd. De Wes- telijke mogendheden moeten dooi het Sowjetblok worden gestotqp uit de controle van de Donau (het gebruik van de Donau is hun ai- lang ontzegd). De Westeiyke mogendheden zui len hier scepttsch tegenover staan en zeker enige garanties verlangen. Wat dit betreft schrijft het Joego- Slavische communistische blad „Borba": „De hegemonie van het Westen is in strijd met de natio nale belangen van de Donau-sta- ten wier voornaamste zorg is, dat de scheepvaart op de Donau door henzelf zal worden gecontroleerd. De Donaulanden zouden dit 'begin- sel niet alleen in hun eigen beiang zien toegepast maar ook in het be iang van internationale samenwer- king met de niet-Donaustaten". De tegenwoordigheid in Belgrado van staatslieden der Cominiorm- landen, die de actie tegei> Tito heb ben geieid, schijnt nog niet tot eni. ge verandering in deze situatie te hebben geieid. Tifo is uit Belgrado vertrokken^en de deiegaties van de conferentie zijn niet officieel ont vangen Hieraan zou men de mening kunnen onttrelcken, dat Tito en het Kremlin, ondanks de afgelegde ver- klaringen het nog niet met elkaar eens zijn. Een reden te meer om het Oost-Europese blok ondanks het van de toren blazen door Wisjinski, niet zo massief te beschouwen als het uiterlijk wel lijkt Het is aan de ge- delegeerden van 'de' Westelijke Ian den om de zwakheden, die er onge twijfeld onder het mom van het blok schuilgaan, te voorschijn te brengen en hiervan gretig gebruik te maken. De „koude oorlog", die in Berlijn schijnt te ontdooien, laat in Bdlgra- do zich-weer signaleren. Frankrijk, en Engeland moeten met al het vuur dat in hen is, aan de ijzige toon van Rusland haar vrieskracht ontnemen, willen zij niet in de positie geraken, dat zij naar de pijpen van het Krem lin Hansen. Laat eto Berlijn voldoen- de zijn geweest. Sic transit. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig priesterjubileum wordt aan Pater Henri de Greeve het Zilveren Boek der Naastenliefde aangeboden. In dit boek worden alle namen opge- nomen van zijn vele vrienden en luisteraars naar Het Lichtbaken, die een bijdrage hebben gestort in het Henri de Greeve-fonds. De gelden van dit fonds zuilen aangewend worden voor de verwe- zenlijking van de plannen van de jubilaris om zowel nationaal als internationaal zijn kruistocht voor de daadwerkelijke naastenliefde te financieren, welke actie onder alle godsdienstige gezindten, zo goei als bij de niet kerkelijk aangeslo- tenen, reeds nu zoveel sympathie ondervindt, Het is een van de gro te verdiensten van Pater de Gree ve dat zijn woord niet er.kel on der zijn eigen geloofsgenoten in- slag heeft gevonden, doch ook in grote kringen daarbuiten. Iedereen, die met het werk van Pater de Greeve sympathiseert, wordt in de gelegenheid gesteld, bii wijze van gelukwens op dit ju- bileum, zijn naam ;n het Zilveren Boek der Naastenliefde te laten opnemen, indien men een bijdrage stort bij de penningmeester van het Henri de Greeve-fonds, Lange Vij- verberg 16, Den Haag, postgiro- nummer 8025. REPATRIERENDEN UIT ONS GEWEST Met het troepentransportschip ..Johan van Oldenbarnevelt" ver- trqkken op 23 Juli j.l. van Tand- jong Priok, vermoedclijke aan- komst in Amsterdam op 17 Augus tus a.s., zuilen de volgende mili- tairen uit ons gewest repatrieren; Kon. Landmacht: Korp. A. J. Baars, Middenweg 25, Limmen; sold. I C. van Heerwaar- den, K 99, De Koog (Texel); serg. maj. J. P. Kloes, Geelvinkstraat 4, Castricum; serg. C. Schol, Papen- laan 12, Limmen; sold. I G. H. Bouwhuis. Torenstraat 39, Castri cum; sold. C. v. d. Veen, Doelen- kade 19, Hoorn; serg. D. van Veen, Breedstraat 18a, Alkmaar; 2e It. J. *C. Boelig, Parallelweg 64, Den Helder. Mariniers: Serg. J. Dol, Sluisdijkstraat 131, Den Helder; korp. J. Geusenbroek, Molengracht 14, Den Helder. Indische Leger (K.N.I.L.) Wmr. E. Algra en gezin, Fabrieks- straat 37, Warmenhuizen; serg. H. Groothuizen, Poppelmanlaan 12 te Alkmaar. Burgers: K. v. d. Werff, Breedstraat 122, Enkhuizen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2