Rood-wit-blauw ten derde male aan ere-mast t y, OOK ONZE ZWEMSTERS VESTIGDEN NIEUWOLYMPISCH RECORD m pMlttf ilTRHMH DWAZE ANNE Opnieuw Olymp. titel voor Fanny Blankers-Koen Deense prestatie werd snel verbeterd Gelijk spel tegen Belgie Drie troeven in finale Olympisch allerlei Nederlandse zeilers niet tegen concurrentie opgewassen Onze landgenote reageerde te laat doch liep achterstand in SLIJKHUIS Hep goed op 1500 m. Kessels haalt 251 pt. 4x100 m. estafette zwemmen h G. v.d.Kade-Koudijs °en Nel Karelse eindigen 4 en 5 Kees Kievit geplaatst SMITH Olympisch kampioen Kogelstoten en speerwerpen De bonnenlijst De Jong en Bob Maas werden vijfde N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 5 Augustus 1948 PAC. 3 TEN TWEEDE MALE heejt onze nationals athlete mevr. Fanny Blankers-Koen Nederland een Olympische titel bszorgd. Ten tweede male klonk om haar prestatie het Wilhelmus door het Stadion en ging het rood-wit-blauw aan de middelste mast om- hoog. De 80 m. horden in-de nieuwe wereldrecordtijd en Olym pische recordtyd van 11.2 sec. Ziedaar, waarom sportminnend Nederland naast Nel van Vliet's Olympische zege op de 200 m. schoolslag trots is! SNEL VUURPIST OOL Nel van Vlipt, die op schitte- rende wijze de 200 m. school- slag won in de nieuwe Olym pische recordtijd van 2 min. 57.2 sec. met de haar toege- kende gouden medaille. Worstelen MUNNIKES IN DERDE RONQ£ De vier Nederlandse meisjes, die Woensdagmiddag het Olym pische record 4 x 100 meter estafette in de tweede halve finale op 4 min. 31.3 sec. brachten. Het oude record, dat in 1936 op naam van Nederland was gebracht met 4 min. 36 sec., was reeds in de eerste halve finale gesneuveld, toen de Deense ploeg er 2.5 sec. afknabbelde. Voorste rij: Irma Schuhmacher en Margot Marsman. Achterste rij: Wiesje Vaessen en Hannie Termeulen. 30 a 40 jongemannen, die in opleiding zijn voor matroos ter koopvaardij, worden telkens voor enige tijd voor oefeningfn in de practijk ondergebracht aan boord van het opleidings- schip „Pollux" in de Amster- damse haven. Sedert enkele dagen beschikt dit schip weer over zijn volledige tuiggge. Als tegenstelling tot de moderne motor- en stoomschepen roept het volledig opgetuigde schip herinneringen op aan de ro- mantische tijd der zeilschepen. VERSPRINGEN 100 M. RUGSLAG HEREN 400 M. borstcrawl WATERPOLO 100 M. RUGSLAG DAMES TWEEDE DAG ZEILWEDSTRIJDEN FEU I LLETON DOOR A. DUNCAN hij- Om drie uur precies maakten de finalisten voor de 800 meter horden dames zich klaar voor de start. Van binnen- naar buitenbaan traden aan: Fanny Blankers-Koen (Ned.), Maureen Gardner (Or. Br.), Maria Oberbreyer (Oostenrijk), Yvonne Monginou (Fankrijk), Shirley Strickland (Australie) en Lenny Lomska (Tsj.-Slow.), De start was positief fout, de Australische en de Tsjechische waren te vroeg weg. Fanny Blankers-Koen en Mau reen Gardner reagee^den te laat, waardoor belden met een kleinc achterstand begonnen. Schitterend was de strijd tussen onze landge- note en de Britse, terwijl op de vtjfde baan Shirley Strickland heftlge pogingen in het werk stelde om de beide andere tegen- standsters bij te houden. Met zeer gering verschil ging Fanny Blan kers-Koen als eerste door de fi nish voor Maureen Gardner en Shirley Strickland op de derde plaats. De strijd was zo fel ge- weest, dat onze landgenote en ook Maureen Gardner het we- reldrecord van 1X.3 sec., staande op naam van de Italiaanse Testoni en van Fanny Blankers-Koen, met 0,1 sec. verbeterden. Slijkhuis hield weer de naam van Nederland hoog door een uitnemen- de zege in zijn serie op de 1500 m. Zijn tijd van 3 min. 52 4 sec. werd aiieen masl- verbeterd door de Zweed Be(rgvist, die de 4e serie won in 3 min/ 51.8 sec. na een aardige strijd met Hansenne. Slijkhuis was voortdurend in 2de positie blijven lopen achter de Tsjech Cevona, die qua stijl wel wat van zijn landgenoot Zatopek weg heeft. Toen Slijkhuis zag dat hij op de laatste tientallen meters van deze serie de Tsjech gemakkelijk zou kunnen passeren, ging hij daartoe over, een gezond standpunt teneinde zijn eindspurt te kunnen toetsen. Da Ruyter heeft goed gelopen, hij trof het echter niet want hij was in een sterke serie ingedeeld. Zijn tijd 3 min. 55 sec. was beter dan die van enkele deelnemers die wel in de fi nale konden worden geplaatst. De uitslag van de eerste serie luid- de: 1. Strand (ZweBen) S min. 54.2 sec. 2 Jorgensen (Denemarken) 3 min. 54.2 sec. 3, Gehrman (V.S.) 3 min 54.8 sec. 4. de Ruyter (Neder land) 3 min. 55 sec. In de tweede serie was de uit slag: 1. Slijkhuis (Nederland) 3 min. 52.4 sec. 2. Cevona (Zuid-Slavie) 3 min. 53 sea 3. Johanson (Finland) 3 min. 54 sec. O Gisteren is te Hisley de Olympi sche wedstrijd snelvuurpistool be gonnen, waarin Nederland vertegen- woordigd was door de heer P. J. Kessels (Tilbuy;). Deze wedstrijd bestonji uit het schieten van zes se ries van 65 schoten op 5 pisfoolschij- ven, de eerste twee 8 seconden, de volgende twee 6 seconden en de laatste twee 4 seconden zichtbaar (maximum aantal punten 300). In de vijfde serie eerste van 4 seconden gooide de heer Kessels zijn pistool te hoog op, waardoor hij te veel tijd nodig had voor een cor- rectie en te laat was voor zijn vijfde sphot. Zijn resultaat was: 44-44, 47-44 en 33-40, totaal 251 p. De wedstrijd wordt heden voort- gezet en beeindigd. De uitslag luidt: 1. Fanny Blan kers-Koen (Ned.) Olympisch kam- pioene 11.2 sec.; 2. Maureen Gard ner (Gr. Britt.) 11.2 sec.; 3. Shirley Strickland (Australie) 11.4 sec.; 4. Yvonne Monginou (Frankrijk); 5. Maria Oberbreyer (Oostenrijk); 6. Lenny Lomska (Tsj.-Slowakije). Onmiddellijk daarna vond de ce- remonie protocolaire plaats en wat tot nu toe - niet gebeurd was. ook niet bij de heren, was ditmaal ge- schied: een athlete had twee Olym pische titels veroverd. Het Wilhel mus klonk plechtig door het stadion en het rood-wit-blauw ging voor de tweede maal in dit tournqpi voor dezelfde deelneemster aan de mid delste mast omhoog. I I I Gisteravond werden de Olympi sche kampipenschappen worstelen Grieks-Romeinse stijl voortgezet met de partijen voor dc tweede ron- de in het lichtgewicht, licht mldden- gewicht, middengewicht, halfzwaar- gewicht en zwaargewicht. />e Amsterdammer Frits Schouten (iicht middengewicht) kwam door het uitvallen van de Turk Ozdomir zonder strijd in de volgende ronde. Munnikes (Amsterdam) llchtge- wichf, kwam op de mat tegen de E"lg Rombaut en de Groot (Krom- menie), middengewicht, tegen Ne- meti (Hongarije). Munnikes begon agressief tegen de wat langere Belg Rombaut, die al drie strafpunten had en dus win- nen moest om gekwalificeerd te blij ven. Hij was iets in de meerderheid toen Rombaut plotseling een boven- armzwaai toepaste en hem op zijn schouders kreeg. Maar de Belg had hierbij zijn benen gebruikt zodat de touche niet telde. De strijcf werd staande hervat en Munnikes viel andermaal fel aan. Hij dwong zijn tegenstander in de kniebrug en legde hem na 7 min. 2.7 sec. door 'n met grote snelhgid en kunde uitge- voerde halve okselnekgreep. HIJ kwam dus door een zege op tuche (30) in de derde ronde. Voor het nummer zwemmen 4 x 100 meter estafette dames wa ren elf inschrijvingen, zodat dit nummer direct in twee halve fi nales werd gezwommen. De eer ste halve finale was de strijd tus sen Denemarken en de V.S., wel- ke in het voordeel van Denemar ken werd beslist. De tyd van 4 min. 33.5 sec. betekende 'n nieuw Olympisch record (4 min. 36 sec. Nederland te Berlijn 1936). De uitslag van de eerste halve finale luidde: 1. Denemarken met de dames Riise, Carlsen, Fritzie, Nathansen en Andersen in 4 min. 33.5 (nieuw Olympisch record); 2. vergroten. Zweden lag nog steeds Ver. Staten 4 min. 34.1 sec.; 3. Gr.- Brittannie 4 min. 36.1 sec.; 4. Frankrijk 4 min. 50 sec. In de tweede halve finale streden vijf landen. Nederland had de mid delste baan met Zweden en Brazi- lie aan beide zijden. Op de buiten - banen lagen Belgie naast Zweden en Hongarije naast Brazilje. Als eerste zwemster voor'Neder- land startte Irma Schuhmacher, die direct de leiding nam voor Zweden en Hongarije. Met ruim twee meter verschil tikte Irma 'Schuhmacher na 100 meter aan, waarna Margot Margot Marsman netjes startte. Zij wist de voorsprong te behouden en zelfs op de laatste baan nog iets te vergroten. Zweden lag nog steeds op de tweede plaats. Als nummer drie startte voor ons land Marie Louise Vaessen, die het zeer gemak kelijk had en de voorsprong nog meer vergrootte. Zweden en Hon garije bleven nog steeds met vrij groot verschil op de tweede en derde plaats. Hannie Termeulen ging als laatste zwemster voor ons land van start en rehabiliteerde zich door zeer goed zwemmen. Met ze- ker tien meter verschil tikte zij als eerste aan, zodat Nederland deze halve eindstrijd, die voor onze meisjes een zeer gemakkelijke race was. heeft gewonnen. Onmiddellijk na afloop werd be- kend gemaakt, dat de tyd van onze ploeg was 4 min. 31.3 sec. Hiermede hebben onze meisjes het Olympisch record, dat in de eerste halve finale door de Deen se dames omlaag was gehaald, wederom verbeterd. De uitslag van de tweede halve finale luidde: 1. Nederland 4 min. 31.3 sec. (nieuw Olympisch record) 2. Zweden 4 min. 38.5 sec. 3. Hqpgarije 4 min. 40,5 sep. 4 Belgie 4 min. 51,4 sec. Fanny Blankers-Koen liet verstek gaan bij het verspringen, ondanks het feit dat zij wereldrecordhoud- ster is in dit nummer, om zich geheel te concentreren op de finale 80 meter horden. Gerda van der Kade-Koudijs kwalificeerde zich voor de finale met een spnong van 5.44 meter en Nel Karelse wist zich ook voor de eindstrijd te plaatsen met 5.36 meter. De grens voor de plaatsing was 5.30 meter. Voor de finale verspringen dames plaatsten zich van groep 1 de vol gende vijf springsters in de finale door de qualificatiegrens van 5.3 meter te overschrijden: Gerda van der Kade-Koudijs (Nederland) 5.44' meter Curtet-Chabot (Frankrijk) 5.64 meter, Gyarmati (Hongarije) 5.43 metef, Leyman (Zweden) 5.47 meter en Nel Karelse (Nederland) 5.36 meter. Van groep 2 plaatsten zich de volgende dames in de finale ver springen: Oberbreyer (Oostenrijk) 5.35 meter, Russell (Jamaica) 5.61 meter, Simonetto de Portela (Arg.) 5.565 meter, Beckett (Jamaica) 5.435 meter, Steinegger (Oostenrijk) 5.30 meter. De twee besten, die de nodige 5.30 meter niet haalden, werden toege- voegd: Reed (V.S.) 5.2.85 meter en Canty (Australie) 5.28 meter. De uitslag van de finale tenslotte luidde: 1. en Olympisch kampioene Gyarmati (Hongarije) 5.695 meter. 2. Simonetto de Portela (Argentinie) 5.60 meter. 3. Leyman (Zweden) 5.575 meter. 4. Gerda van der Kade- Koudijs (Nederland) 5.57 meter. 5. Nel karelse (Nederland) 5.545 me ter. 6. Russell (Jamaica) 5.495 meter. De finale van de 4 x 100 meter estafette borstcrawl dames zal ploe- gen aan de start zien, waarvan de indeling op de banen als volgt is: baan 1 Brazilie, baan 2 Hongarije, baan 3 Groot-Brittannie. baan 4 Denemarken, baan 5 Nederland, bean 6 Ver. Staten, baan 7 Zweden en baan 8 Frankrijk. Gisterenmiddag werden de se ries van de 100 meter rugslag heren verzwommen, waarin als enige Nederlander Kees Kievit van Aegir uitkwam. Hij was ge plaatst in de eerste serie. Direct na de start nam de Zuid- Afrikaan Wiid de leiding en Kees Kievit kwam ongeveer twee meter achter hem te liggen. Deze volg- orde bleef tot het einde toe; er was helemaal geen strijd te bekennen. In ieder geval heeft Kees Kievit zich in de halve finale geplaatst. Zijn tijd was 1 min. 10.8 sec., de zelfde als waarmede hij varige maand het Nederlands kampioen- schap won. De uitslag van de eerste serie luidt: 1. Wiid (Zuid-Afrika), 1 min. 8.5 sec. 2. Kees Kievit (Ned.), 1 min, 10.8 sec. 3. Veggazzi (Argen tinie), 1 min. 13.8 sec. 4. Calamita (Spanje), 1 min. 14.2 sec. De 400 meter borstcrawl neren werd van start af door Smith (V.S.) gewonnen, vodr de Amerikaanse kampioen op dit nummer Mc Lane. De Olympische kampioen noteerde een tijd van 4 min. 41 sec. hetgeen een nieuw Olympisch record bete- kent. Nummer twee (eveneens 'n Ame- rikaan) bleef ook nog onder bet Olympisch record van 4 min. 44.5 sec. van Jack Medica (V.S.) in Ber lijn in 1936 gemaakt. Jany (Frankrijk) de wereldre- cordhouder, die door zijn nederiaag op de 100 meter borstcrawl moreel is gebroken, kon'slechts de zesde plaats veroveren. De uitslag luidt: 1. Smith (V.S.) 4 min. 41 sec. (nw Olymp. record). 2. Mc Lane (V.S.) 4 min. 43.4 sec. 3. Marshall (Austra lie) 4 min. 47.7 sec. 4. Kadas (Hon garije) 4 min. 49.4 sec. 5. Mitro (Hongarije) 4 min. 49.9 sec. 6. Jany (Frankrijk) 4 min. 51.4 sec. De Britse wereldkampioen sprint Reg Harris zal protest tegen het besluit, dat hij niet aan de Spelen mag deelnemen, aantekene.n. Hij verklaarde. dat hij, indien hij met de Britse Wielerbond niet tot over- eer^stemming zou komen, desnoods bij lord Burghley, voorzitter van het qrganisatie comity, zou aan- kloppen. „Ik ben volkomen voor- bereid op de wedstrijden, zei Har ris, en niemand heeft het recht mijn naam van de deelnemerslijst te schrappen. Wat echter ook het resultaat is, aan de wereldkam- pioenschappen te Amsterdam neem ik in elk geval deel", aldus Reg Harris. De waterpolo-wedstryd Neder landBelgie, welkp gisteravond voor de derde ronde te Wembley werd gespeeld, eindigde in een 33 gelijk spel, nadat Belgie met rust een 21 voorsprong had. Over het algemeen waren de Ne- derlanders beter en was een over- winning verdiend geweest. Ook de aanvoerder der Belgen dc Smedt zeide na afloip dat het resultaat het gevolg is van het fluiten. De scheidsrechter, de Engelspian Scoot, legde het spel telkens vol komen dood. Geen der ploegen kon zich geheel ontploolen en het zou ons niet verwonderen als hy zijn laatste internationale wed strijd heeft gefloten. De opstelling der Nederlandse ploeg luidde als volgt: Doel: Rohner (Robben). Achter: Braasem (Zian), Stam (HZ en PC) en Korevaar (Merwe- de). Voor: Ruimschotel (Tjikini), van Feggelen (Meeuwen) en Smol (Zian). De eerste goal kwam door een schot van Rigaumont, dat Rohner niet geheel kon houden waardoor de bal over de doellijn bibberde 01. Wqgens opzwemmen en elkaar vasthouden waren op een goed mo ment yijf spelers naar de kant ver- wezen. Leqnheere, de links achter- speier kreeg een vrije doelworp wel- ke Rohner "tot corner maakte, doch de ongedekte Leenheere kon de tweede goal inschieten. Even later ving Ruimschotel na 'n schot van Stam de bal van de ijpe- per op. De Tjikini-speler schoot, de keeper hield de bal niet goed, zodat van Feggelen het eerste doelpunt voor Nederland in doel kon duwen 1—2. Na de rust kreeg Ruimschotel de bal vrij en hij schoot van uit het midden van het veld, via een hand van Rudi van Feggelen in 22. Toen van Feggelen er uit was ge- stuurd had de gevaarlijke Belgische midvoor Iselee vrij spel. Na eerst twee schoten schitterend te hebben gehouden kreeg Belgie weer de voorsprong. Even voor het einde maakte Cor Braasem uit een vrije doelworp de gelijkmaker. In de eerste halve finale van de 100 meter rugslag lagen Greetje Galliard en Dicky van Ekris op de zesde en achtste baan met de Nieuw Zeelandse Lane tussen haar in. Aan de andere kant lag de Deense favo- riete Karen Harup, die direct na de start de leiding nam. en deze tot het einde toe beheld. Greetje Gal liard en Dicky van Ekris keerden resp. als vijfde en vierde. Dicky van Ekris lag tot op ongeveer 25 m. voor het einde nog op de derde plaats, doch zij kon niet op tegen de spurt van Mellon, waardoor zij als vierde eindigde. Haar tijd was echter 0.1 sec. meer dan die van Mellon, doch de jury classeerde haar als vierde. De uitslag luidt: 1. Karen Harup (Denemarken) 1 min. 15,5 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Novaak (Hongarije) 1 min. 17,6 sec.; 3. Mellon (V. S.) 1 min. 18,2 sec.; 4. Dicky van Ekris (Nederland) 1 min. 18.1 sec.; 5. Greetje Galliard (Nederland) 1 min. 18,4 sec. In de tweede serie kwam Ria van der Horst aan de start. Zim- merjjian nam direct de leiding en keerde als eerste gevolgd dbor Da- vies. Ellery, Berlioux en vervolgens Ria van der Horst. Op de laatste baan haalde de Nederl. zwemster in een goede spurt, waarbij zij de Amerikaanse Jensen naast zich goed in het oog hield. prachtig op en zij wist nog als derde te eindigen. Zii noteerde een tijd van 1 min. 18.7 sec, Een tijd, welke zij eergisteren in haar serie ook noteerde. Hiermede heeft Ria van der Horst zich in ieder geval in de finale geplaatst. Greetje Gal liard en Dicky van Ekris hebben met haar tyden ook een plaatsje in de tweede halve finale ver overd. De uitslag van de tweede halve finale luidt: 1. Zimmerman (V.S.) 1 min. 16.,8 sec.; 2. "Davier (Australie) 1 min. 17,8 sec.; 3.» Jtia van der Horst (Nederland) 1 min. 18,7 sec.; 4. Yate (Gr. Britt.) 1 min. 18,6 sec., beslissing jury. KOGELSTOTEN DAMES Bij het kogelstoten voor dames, waar de grens op 12.30 was gesteld, kon Ans Panhorst Niessink zich niet voor de eindstrijd klasseren. Haar verste afstand was 11.18 meter. Dat onze landgenote zich niet voor de finale wist te plaatsen behoefde geen verwondering te wekken, aan- gezien zij dit seizoen nog niet boven de 12 meter was uitgekomen. Bij het kogelstoten dames klas- seerdqp zich voor de finale: van groep 1: Ostermeyer (Frank rijk) 13.14 meter, Olsson (Zweden) 12.625 meter, Komarkova (Tsjecho- Slowakije) 12.57 meter; van groep 2: Veste (Frankrijk) 12.63 meter, Reid (Gr. Brittannie) 12.57 meter. De zeven besten onder de 12.30 meter werden toegevoegd om het totaal aantal finalisten op 12 te brengen. De uitslag van de finale luidde: 1. en Olympisch kampioene Oster meyer (Frankrijk) 13.75 meter. 2. Piccinini (Italie) 13.095 meter. 3. Schaefer (Oostenrijk) 13.08 meter. 4. Veste (Frankrijk) 12.985 meter. 5. Komarkova (Tsj.-Slowakije) 12.92 meter. 6. Bruk (Oostenr-k) 12.50 meter. SPEERWERPEN HEREN Ook bij de heren bracht Lutke- veld het er niet gelukkig af. De grens was hier gesteld op 64.m., rijkelijk hoog naar later bleek, aan- gezien na anderhalf uur werpen nog maar vijf werpers deze afstand hadden gepasseerd, met als verste de Amerikaan Biles met bijna 68 meter, gevolgd door de Zweed Berg- lund met precies 67 meter. Lutke- veld bracht het niet verder dan ongeveer 54 meter, een wel zeer matige prestatie voor onze landge noot. In de finale behaalde de Fin Rautavaara het Olympisch kam- pioenschap speerwerpen met een worp van 69.77 meter. De uitslag luidt: 1. en Olympisch Voor het tijdvak van 8 t.m. 21 Augustus geeft elk der volgende bonnen recht op het kopqp van: Bonnen voor brood en vlees: 087-2 brood 800 gram brood (geldig t.m. 14 Augustus) 088-2 brood 200 gram brood (geldig t.m. 14 Augustus) 089 brood 400 gram brood geldig t.m. 14 Augustus) 084 vlees (reeds aangewezen) 100 gram vlees (geldig t.m 28 Augustus) 085 vlees 300 gram vlees (geldig t.m. 28 Augustus) 086 vlees 100 gram vlees (geldig t.m. 28 Augustus) Alle bonkaarten 808: 094 algem. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808 85, 86, 89 tabak 2 rantsoenen sigaret- ten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Augustus worden gebruikt. kampioen Rautavaara (Finland) 69.77 meter. 2. Seymour (V.S.) 67.56 meter. 3. Varszegi (Hongarije) 67.03 meter. Von Frenckel, de voorzitter van het Finse organisatiecornite voor de Olympische Spelen 1952 te Helsinki, deelde gisteren mede, dat men in Finland het plan heeft een voorstel bij het I.O.C. in te dienen betref- fende het invoeren van een zweef- vliegwedstrijd en een 40 km bos- loop als Olympische nummers. Naar wij vernemen zal Hannie Termeulen in verband met de finale 4 x 100 meter estafette niet uitko- men op de 400 meter borstcrawl, cfear dit nummer op dezelfde dag wordt verzwommen, nl. morgen, Vrijdag 6 Augustus. Starklasse De start geschiedde zeer vlot. De meeste stars kozen aan bakboord de open zeezijde. Slechts een vijftal nam de westelijke of landzijde. De volgorde bij merkteken 1 luidde: 1. Engeland, 2. Amerika, 3. Italie, 4. Griekenland, 5. Nederland. De laat ste 100 meter naar merkteken 1 waren vooral voor Bob Maas zeer spannend, daar hij over stuurboord naderde en er vele andere jachten over bakboord in aantocht waren. Met de van Maas bekende doortas- tendheid in critieke momenten wist hij zich op het laatste ogenblik nog juist tussen een bakboordjacht en merkteken 1 te dringen, hetgeen een enorm risico met zich meebracht, daar bij de minste aanvaring de race verloren zou zijn. Het moment was echter wel risico waard, daar hy anders aan stuur boord varend eerst een vijftal an dere aan bakboord varende schepen had moeten laten passeren. Intussen was op dezelfde baan, maar vijftien minuten later, de swallowklasse gestart. Toen de stars voor de tweede maal merk teken 1 naderden, bleken Amerika en Engeland ver voor te liggen. Nederland was nog steeds vijfde. De laatste rigimwindrakken brach ten geen verandering meer. De we reldkampioen 1937 Knowless ver- loor nog wat terrein, zodat Amerika onbedreigd won. De finish tussen Engeland en Italie was zeer span nend, omdat Knowless nog slechts enkele decimeters voorlag op Stra- lino. Enkele tientallen meters daar- achter volgden Australie als vierde en Nederland als vqfde. Bob Maas bezet nu in het totaalklassement de vierde plaats. Swallowklasse Reeds bij merkteken 1 lag de Vries Lentsch in zeer slechte posi tie. Canada was eerste, Engeland 2, Portugal 3, Amerika 4. Op het vol- gend bakboord ruimwindrak kregen diverse schepen Ipefmatch-neigin- gen, waarbij zij elkander uit de koers loefden en tot ver buiten de baan geraakten. De Vries Lentsch bekeek Het goed, trok zich van nie mand iets aan en stuurde recht naar merkteken 2, zodat hij op de vijfde plaats kwam, maar toen hij voor de tweede maal het merkteken be- reikte was zijn positie weer hope- loos. Na zijn verloren wedstryd van eergisteren konden wij hem nu vol ledig uitschakelen, zijn kansen op een redelijk eindresultaat waren reeds verkeken. Bij de finish bleek, dat Engeland met de bekende Ste wart Morris als stuurman ver was uitgelopen. Canada werd tweede, Zweden derde, Nederland dertiende. Brrr Drakenklasse Onze landgenoot Jonker maakte in de drakenklasse een zeer slechte start en vertrok vrij wel als laatste. Bij merkteken 1 lag Finland aan de kop gevolgd door Denemarken en Zweden, Jonker lag op de achtste plaats. Vertrouwend op het weer- bericht, dat afnemende wind voor- speld had, gebruikte de Nederlander een zeer bol zeil, dat nadelig bleek te zijn, toen de windsnelheid con stant bleef. Weer wonnen de Scan- dinavische landen. De uitslag luidt: 1. Finland, 2. Noorwegen, 3. Zweden. Nederland eindigde op de zesde plaats. Fireflies De Jong startte uitstekend in goede positie en ging aan het hoofd van e^n groot veld jollen aan stuur boord naar de westzijde van de baan. Slechts een vijftal maakte een bakboordslag, hetgeen later geluk kig bleek te zijn, zodat ze voor kwamen. Doordat de Jong boven- dien aan stuurboord nog in dwang- positie geraakte, kwam hij pas als negende bij het merkteken 1. Op de kruisrakken stuurde de Jong netjes, zodat hij zich weer naar de vierde plaats opwerkte. Op de laatste ruim- windrakken liep zijn jol zeer slecht, zodat hij weer negende werd. Het laatste stukje tot de finish in de wind op, bracht hem echter weer winst, zodat hij als vijfde eindigdp. Zweden won de race, Uruquay werd tweede, Amerika derde en Engeland vierde. FRQDEW 46. Maar Coq is anders. Ik begin mor gen aan de dag als bediende op zqn kantoor". „Dat is prachtig! Och, George, wat ben ik toch blij!" Hij keek haar aan, om te zien, of datgene, waarnaar hij zo vurig ver- langd had, einaelijk gebeurd was. Van het ogenblik af, dat ze haar eigen kamer betrokken had en zich als een vreemde tegenover hem ge- dragen had, had hij haar met zijn attenties niet lastig gevallen. En nu deed hij dat evenmin! Hij wist wel, dat ze hem heel graag mocht lijden maar was' er nog niet van overtuigd dat zq van hem hield, zoals hij van haar. En zo lang dit niet het geval was. wilde hij de prq^ige verstand- houding, die 'nu tussen hen heerste, niet in gevaar brengen. Ze verlieten het restaurant. Anne drong er op aan, dat George mee naar het huisje' zou gaan. )n terwijl ze er heen wandelden. zagen ze 'n kind spelend het trottoir verlaten en de rijweg ophollen. George zag terstond, dat het kind in gevaar verkeerde. Voordat Anne goed wist, wat er gebeurde, was hij snel voor- uitgesprongen en had het kind van de rijweg afgetrokken. zonder zicli om eigen veiligheid te bekommeren. En op hetzelfde ogenblik reed een zware vrachtwagen hem aan. ..George!" gilde Anne angstig, ter wijl ze naar hem toeholde. al kon den haar voeten haar nauwelijks dragen van schrik. Hij. lag terzijde van de rijweg en keek glimlachend de beide mannen aan. die hem overeind hielpen. Blijkbaar had hy wel een harde stoot van een der spatborden gekre- gen, maar was hij toch niet ernstig gewond. Maar dat wist Anne niet. „George? Liefste!" riep ze snik- kend uit, terwijl ze naast hem op haar knieen viel. Ze dacht terug aan een dergelijk ongeval, waarbij ze iemand, die ze zelf liefhad, verlo ren had. Zou 'ze George op dezelfde wijze moeten verliezen? „Het is in orde, Anne. Ik hfn niet gewond!" zei hij zachtjes en er steeg een groot geluksgevoel in hem op. Want nu wist hij zeker, omdat 't sprak uit haar ogen. haar gelaat, haar trillende stem, dat ze hem lief had. Hij had het wel kunnen uit- schreeuwen van vreugde. Hij krabbelde overeind en keek spijtig naar zijn gescheurde jas. Hhlpvaardige handen stoften hem wat af. ,.Hij heeft dat kind het leven ge- red!" riep iemand uit de menigte en er steeg een goedkeurend ge- mompel op om hen heen. George greep Anne bij haar arm en ze haastten zich vlug daar van- daan, „Laten we gaan, voordat de poli tic komt en onze naam en adres vraagt", zei hij en Anne glimlach- te. Hoeveel rnensen, die zulk een heldendaad zouden hebben verricht waren maar al te blij geweest, als hun naam in de krant was gekomen en de mensen over hun heldhaftig gedrag hadden gesproken! Maar dat was niets voor George. Haar man had geen behoei*e aan dergelijke dingen. Hij deed liever goed in het geheim, zonder dat iemand het van de daken verkondigde. Samen bekeken ze het huisje en George verklaarde, dat hij er erg mee in zijn schik was; en daarna keerden ze naar huis terug. Het personeel was heen gegaan. Er stond in het huis niets anders meer, dan het weinige meubilair, door George buiten de verkoop ge houden, voor het gebruik in hun nieuwe woning. Anne bereidde een eenvoudige maaltijd en ze aten in de keuken. „Wat zou Jean hier wel van zeg- gen?" vroeg ze glimlachend. George lachte hartelijk bij die vraag. ,.Ik denk. dat hij het ten hoogste afgekeurd zou hebben", zei Daarna gmgen ze naar boven; en Anne stak haar arm door die van George. En zo zachtjes, dat hij het nauwelijks verstaan kon, zei ze: „Georgewil je mevergif- fenis schenken voor al de lelijke dingen die ik gezegd. of gedaan heb, waardoor ik je verdriet ver- oorzaakt heb?" Hij legde zijn arm om haar mid- del heen. „Liefste, ik houd van je en daar- mee is ailes immers vergeven en vergeten?" fluisterde hij hartelijk. bamen gingen ze de kamer, die ze eens gedeeld hadden, binnen. En die avond viel i*-nne in de armen van haar man in slaap. HOOFDSTUK XXIII. Geluk ..Walgelijk, anders niet!" Marguerite Hebler keek over tafel heen haar man aan. Hij scheen wei- nig eetlust te hebben. De laatste 10 minuten had zijn vrouw niet an ders gedaan, dan schelden op Ge orge en Anne. „Dat leefde eerst in alle deftig- heid in een groot huisen nu zitten ze in een arbeiderswoning. net als gewone werkmensen!" smaal de ze. ,,'t Is onbegrijpelijk dat ze hun hoofd nog rechtop durven dra gen!" „Je moet niet vergeten, dat we 't aan George te danken hebben, dat wij zo goed af zijn", waagde haar man te zeggen. „Goed af?" herhaalde zijn vrouw op schrille toon. „Neen, die is goed! Wat betekent dat schijntje nu per maand, als we tot onze nek in de schuld zitten? Man, het zal ons ja- ren kosten. om alles af te betalen!" „We haTTden ook geen schuld mo- gen maken. Als ik mijn zin ge- had. „Jouw zin? En hoe zou het dan geweest zijn? Luister eens naar mij ..als jij het gaat opnemen voor die mooie dochter van jou, dan is het uit tussen ons! Ik laat me...." (Wordt vervoigd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3