Westelijke gezanten heden weer bij Molotof? Hoe denkt het buitenland over Nederland? Voor Alkmaar en omgeving Prinses Irene door de kinderen gefeliciteerd Israel nodigt de Arabieren uit tot vredesonderhandelingen Voedselvergiftiging in kamp te Uxbridge lerland overschat ons - Noorwegen tegen onze Walvisvangst - Tsj.-Slowakije grote genegenheid Dr. Bruening Grote Vier in naaste toekomst bijeen Vervulling van haar hartewens Bernadotte waarschuwt beide partijen Huis aanvaardt Republikeinse anti-inflatiewet Amsterdamse pers contra Bioscoopbond De Katholieke Kerk in Roemenie In Zuid-Afrika geen overgrote sympathie Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11329 BUREAUX: VIA NEDERLAND NAAR DUITSLAND ill Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Irene hebben de kinderen van de lagere scholen van Baarn en Soest gisteren- middag een bloemencorso gehouden en voor het Prinselijk Gezin op het paleis Soestdijk gedefileerd. Het Prinselijk Gezin slaat de voorbijtrekkende kinderen gade. Kabinetswijziging in Hongarije ZAL TRUMAN ZIJN VETO UITSPREKEN? Ernstige overstroming in Venezuela Geen audientie EED VAN DE PRIESTERS AAN DE REPUBLIEK VEREIST Vermiste vliegboot niet gevonden Protesten tegen de veroordeling van Krupp It Verjaardag Prinses Irene. Tijdens het bloemencorso voor het Prinselijk Gezin. De voorbijtrekkende kinderen met versierde fietsen. De derde compagnie van het algemeen depot der Koninklijke Landmacht te Schoonhoven heeft een dezer dagen uitgebreide oefeningen gehouden. Infanteristen op het water. Deens spoorwegpersoneel gast' van de N.S. Boliviaanse Regering afgetreden Batavia federate Hoofdstad? Alisjahbana ontheven van z'n functie? Controle op hooibroei geboden! Franse fruittelers in ons land Nieuuu No o rdhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is t nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Dr. HEINRICH BRUENING, de grote Duitse staatsman, die op 30 Maart 1930 door president Von Hindenburg tot Rijkskanselier werd aangesteld en dat bleef tot 1932, moest in Mei 1933, toen het Hitler-regiem hem een langer ver- bUjf in zijn geboorteiand onmoge- lijk maakte, naar Amerika uitwij- ken. Na een verblijf van 14 jaar en maanden in het buitenland is dr. Heinrich Bruening Woens- dagmiddag pl.m. 4.30 uur zeer on- verwacht met een taxi de grens- post hij Clanerbrug (gem. Ensche- de) gepasseerd. De nog zeer vitale 63-jarige staats man was bij het betreden van zijn geboorteiand zeer ontroerd. Wij kregen contact met deze eens zo vooraanstaande katholieke Duitse staatsman en zijn hem tot in Duits- land gevolgd Dr. Bruening begaf zich eerst naar zijn geboorteplaats Munster, waar hij op 26 November 1885 het levenslicht aanschouwde. Filmoperateur wachtte tevergeefs In de Kaiser Wilhelmstrasze nr. 15 werd dr. Bruening zeer hartelijk door zijn zuster begroet. Een film- operateur, die blijkbaar evenals wij ook iets van de komst van dr. Brue ning had gehoord, had reeds vanal Maandag in de nabijheid van het huis postgevat om het grote moment van de terugkeer op de film vast te leggen. Alles' ging echter zo viot in zijn werk, dat de man van de camera geen gelegenheid kreeg de gewenste persoon te filmen. H.1J moest zich tevreden stellen met het opnemen van de Nederlandse auto, die de hoge gast terugbracht. Ook gaf dr. Bruening de fiimoperateur geen gelegenheid voor dit interview. Bezoek te Hengelo Voor hij de Duitse grens over ging bracht dr. Bruening een bezoek aan vrienden in Hengelo. Men wenste ons daar zonder toestemming van de heer Bruening geen nadere ln- lichtingen te verstrekken over het bezoek en het doel van de gewezen staatsman aan Duitsland. Voorzover wij nog vernemen ligt het in de bedoeling van de ex-rijks- kanselier om na het familiebezoek aan de Kaiser Wilhelmstrasze in Munster een bezoek te brengen aan Neurenberg. SBMt De Baarnse jeugd en de daar vertoevende kinderen hebben gis- teren enthousiast de verjaardag van Prinses Ireentje meegevierd tijdens een groot defile door de tuin van paleis Soestdijk. Gedurende meer dan twintig mi- nuten trok een bloemcorso aan het Prinselijk Gezin voorbij. Glun- derend keek de jarige naar het eerbetoon, dat al deze vriendjes en vriendinnetjes haar brachten. Het was ook wel een der meest aantrekkelijke stoeten, die ooit over de veel bewandelde paden van de paleistuin trok. Met bokken voortgetrokken wa- gentjes, waarin tussen gele en rode ftE KEGERING van Israel heeft door bemiddeling van Graaf Bernadotte de regeringen der Arabische landen uitgenodigd, vre. desonderhandelingen te voeren. Mosje Sjertok, de Minister van Buitenlandse Zaken van Israel, bracht het verzoek van zijn rege- ring aan Bernadotte over. De Arabische leiders bestuderen thans het Israelitisch voorstel. Men verwacht vodr Maandag echter geen officiele reactie, daar in de afgelo- pen nacht juist als afsluiting van de vastenmaand een driedaags feest is begonnen. In officiele kringen te Alexandrie is men voorzichtig met commentaar, doch herinnert men er wel aan, dat de Arabische staten sinds 1936 geen directe onderhandelingen met de Joden meer hebben gevoerd. Aan- vaarding van het joodse voorstel zou daarom de facto-erkenning van de regering van Israel door de Ara bische staten inhouden. In Egyptische politieke kringen heeft men met verwondering ken- nis genomen van het bericht, dat de Israelische regering vredesonder handelingen heeft yoorgesteld tus sen Joden en Arabieren. Azzam Pasja, de secretaris-gene- raal van de Arabische liga, wilde nog geen commentaar op het joodse voorstel geven. De meeste waarne- mers zijn van mening, dat de Ara bische landen het voorstel zorgvul- dig zullen bestuderen. Ralph Bunche. de voornaamste secretaris van Bernadotte, heeft te Lake Succes verklaard, dat het be- stand in Palestina thans op solidere basis is gevestigd dan ooit te voren. Hij achtte het alleszins mogelijk, dat Arabieren en Joden vredes onderhandelingen zouden voeren. Zij zouden zelf uit moeten maken of Bernadotte daarbij tegenwoordig zou zijn. Na het onderhoud met Sjertok is Bernadotte naar Haifa vertrokken. Hij besprak, met Sjertok het vluchi- teling-probleem, zo deelde een woordvoerder mede. Het hulpwerk voig op de collectie tafelzilver, die ter verlichting van de toestand was Irene vorig Jaar van de strijclkrach. bloemen een bruidspaar had plaats genomen, dat tezamen nauweiijks een leeftijd van twaalf jaar haaide, de wielen van alle meegevoerde fietsen met bloemen in nationale kleuren getooid, een juweel van een geimproviseerde zeilboot, een groep welpen uit Rotterdam, met de naam van hun geliefde stad hoog boven zich meedragend, natuurlijk om- ringd door bloemen, een groep kin deren uit Hoek van Holland en uit tientallen andere plaatsen. De fietsversnelling. Een paar dagen geleden was de fiets van Irene piotseling verdwe- nen en niemand begreep, waar het onontbeerlijke vervoermiddel ge- bleven was. Nu kwam het piotseling te voorschijn. Maar de fiets had een kleine verandering ondergaan. Een lang gekoesterde wens was in ver vulling gegaan. Een versneiling op de fiets. Irene raakte er niet over uitgepraat. En dafl was er een auto- ped, die on^.lddellijk het hart stai van „Pietiedie het cadeau van Irene meteen ook maar als het hare beschouwde. Namens de Nederlandse strijd- krachten werd een verjaardagstaart en een chsette tafelzilver aangebo den Dit geschiedde door een depu- tatie van de Koninklijke Marine en het geschenk is bedoeld als een ver- In diplomatieke kringen te Mos- I kou en te Londen gelooft men, dat de Westelijke diplomaten he den, Vrjjdag, verdere stappen bij Stalin zullen doen via de Sovjet- minister van buitenlandse zaken, Molotof. Te Moskou gelooft men verder, dat het einde van het huidige sta dium van onderhandelen over de Duitse kwestie nabij zou zijn. De bespreking van vandaag zou voor- lopig de laatste zijn. Voor zover kon worden nagegaan. waren de Weste lijke afgezanten tevreden met de tot dusver geboekte resultaten. Reuter's diplomatieke correspon dent seint het volgende uit Londen: In diplomatieke kringen neemt men aan, dat de bespreking van Bevin met de ambassadeurs te Londen van Frankrijk en de V S. de coordinate van de volgende stappen tot resul- taat heeft gehad. Naar men gelooft, zullen deze bestaan in het doen van gespecifi- ceerde voorstellen aangaande vier- mogendhedenbesprekingen over het Duitse vraagstuk en de Berlijnse crisis, waarbij als uitgangspunt het valutaprobleem in de westelijke sectoren aangenomen zou worden. Frank Roberts zou gisterenavond verdere instructies ontvangen heb ben. In welingelichte kringen verklaart men, dat geen verdere onthullingen door de Westelijke ministeries van Buitenlandse Zaken gedaan zullen worden over de stappen te Moskou, voordat de Sowjet-rege- ring de laatste voorstellen zal heb ben onderzocht. reeds begonnen. Er was nog geen definitief plan voor de demilitarisa- tie van Jeruzalem opgesteld. Inmiddels wordt uit Lake Success gemeld, dat Syrie geprotesteerd heeft tegen de bezetting van de Pe- troleumraffinaderijen te Haifa door Israelische strijdkrachten. Dit was een schending van het bestand en de v elllgheidsraad werd verzocht tus- senbeide te komen. Graaf Bernadotte heeft aan de strijdkrachten van beide partijen een waarschuwing gericht, in de vorm van een officiele order, waarin bij zegt, dat uniiaterale schendmgen van het Bestand de andere partij hog niet het recht geven, haar plicht om zich van miiitaire actie te onthouden, te verzaken. De waarschuwing is ook doorgegeven aan de waarnemers der V.N. op alle fronten. Erik Molnar, de Hongaarse Minis ter van Buitenlandse Zaken, is af- getreden. Hij is tot Ambassadeur te Mosk(|u benoemd. Zijn opvolger op Buitenlandse Zaken is Raik, tot dusver Minister van Binn. Zaken. De nieuwe Minister van Binnen- landse Zaken is Jarnos Kadar. Raik en Mblnar zijn beiden com munist. De Hongaarse Legatie te Londen heeft medegedeeld, dat de kabinets wijziging geen verandering van po- htiek inhoudt. De politieke samen- stelilng van het kabinet bleef onge- wijzigd. ten ontving. Het ligt in de bedoeling elk jaar eetl verdere aanvulling te geven, telken's aangeboden door een ander onderdeel der strijdkrachten. Na deze aanbieding mocht de nieuwe ponnywagen in de tuin worden geprobeerd. In besloten kring zal de verjaardag van Irene verder worden gevierd, in het Prin selijk Gezin, dat Vandaag voor deze dag weer compleet is, want zoais bekend is Prins Bernhard speciaai voor de verjaardag van zijn dochter uit Londen overgekomen. Morgen vroeg vertrekt hij weer naar de Olympische Spelen. Natuurlijk kon op het feest met ontbreken Konin- gin Wilhelmina. Vroeg begaf zij zich reeds van het paleis Het Loo naar haar kleinkind om haar felicitaties en haar geschenk persoonlijk aan te bieden. Even voor het defild begon Het republikeinse wetsontwerp tegen de inflatie, dat is ingediend in de plaats van Trumans anti-infla- tieprogram, is Donderdag door het huis van afgevaardigden met 264 te gen 97 stemmen aangenomen. Het ontwerp gaat veel minder ver dan het program van Truman. Zo maakt dit ontwerp in het geheel geen ge- wag van de door Truman gevraagde selectieve loon- en prijscontrole, be- voegdheid tot rantsoenering van be- paalde producten en een beiasting op bovenmatige winsten. Enkele democraten meenden, dat Truman tegen het wetsontwerp zijn veto zal uitspreken. Het behoeft dan om wet te worden een twee- derde meerderheid van beide hui- zen. Het aantal slachtoffers van over- stromingen in Venezuela bedraagt 36 doden en een 100-tal gewonden. De overstromingen, die gepaard gingen met een wervelwind, teister- den La Guaira, de belangrijkste ha ven van Venezuela en omstreken. Gedurende verscheidene uren was het verkeer tussen La Guaira en de hoofdstad verbroken. vertrok de vorstin weer naar Het Loo, het Prinselijk Gezin alleen ia- tend met haar duizenden juichende onderdanen Volgens welingelichte kringen te Moskou is men bij de besprekm- gen aldaar in beginsel tot over- eenstemming gekomen, in de naaste toekomst een raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken te houden. Tijd en plaats voor de bijeenkomst zouden op de bespre king met Molotof van mogelijk hedenavond worden vastgesteld. Naar verluidt is er een voorstel tot bijeenkomst te Parijs aan het eind van deze maand of in het be gin van de volgende. Volgens welingelichte waarnemers zullen dan de kwesties van Berlijn en van Duitsland als geheel op de agenda voorkomen. In kringen, die in nauw contact staan met de westelijke afgevaar digden, hangt een sfeer van opti- misme, waaruit men de gevolgtrek- king maakt, dat er in dit stadium der onderhandelingen een redelijke mogelijkheid tot overeenkomst tus sen het Westen en de Sowjets is. In de Donderdagavond verschenen grote Amsterdamse dagbladen is ryet de advertentie van de Amster damse bioscoopprogramma's opge- nomen die daarin wekelijks op Don derdag een plaats vindt. De reden daarvan is, dat de afdeling Amster dam van de Nederlandse bioscoop bond in de toon van de filmrecen- sie van een dezer bladen aanleiding heeft gevonden aan dat blad de ad vertentie niet te verstrekken. De overige dagbladen hebben daarop besloten deze annonce evenmin in hun blad te publiceren, wijl zij in de maatregel van de bioscoopbond een poging tot aantasting van de vrjjheid der kritiek zien. Z. H Exc. de Bisschop van Haar lem zai Woensdag 11 Augustus geen audientie verlenen. Volgens de nieuwe „wet op de vrijheid van alle godsdiensten in Roemenie" zullen de R.K. geestelij- ken- een eed van aanharikelijkheid aan de Roemeense volksrepubiiek moeten afleggen. Alle godsdiensten en het religieuse onderwijs zullen onder staatscontroie komen te staan. Volgens de wet moeten de R.K. geestelijken benoemd worden via de regeringsautoriteiten en mogen zij hun geestelijk ambt niet uitoefenen voordat zij de eed aan de republiek hebben afgelegd. Voorts zal het aan tal R.K bisschoppen teruggebracht worden tot drie, De betrekkingen tussen de kerk en andere landen zullen over het ministesrie van buitenlandse zaken moeten lopen en van religieuse aard moeten zijn. Reuter tekent hierbij aan, dat in Roemenie meer dan twee millioen katholieken zijn. Van de zijde van „Air France" wordt medegedeeld, dat de berich- ten als zou de vermiste vliegboot gevonden zijn, onwaar zijn. Zij be- rusten op een valse radiomelding. Naar Reuter meldt, heeft een Amerikaanse kustwachter aan de „Campbeol" geseind, dat twee drij- vende zetels gevonden zijn in de zuidelijke Atlantische Oceaan, die naar men meent, afkomstig zijn van de vermiste vliegboot. Enige tijd later berichtte een vliegtuig, dat verdere wrakstukken gevonden waren. Men blijft zoeken. Na de Bond van oud-arbeiders van Krupp heeft ook de Gemeente- raad van Essen tegen de veroorde ling van Alfred Krupp en enige der andere gewezen directeuren van 't concern geprotesteerd. De Gemeenteraad heeft de hoop uitgesproken, dat de vonnissen geen ongunstige invloed op het bedrijf mogen hebben, „dat zou kunnen dienen voor de vreedzame opbouw van Europa". De verbeurdverklaring zou reeds moeilijkheden in het be- heer hebben veroorzaakt. Naar het ANP verneemt heb ben zich in het kamp te Uxbrid ge, waar een groot aantal Neder landse deelnemers is onderge- bracht, enkele gevallen van voed selvergiftiging voorgedaan, waar- van ook de directeur van het Ne- derlands Olvmpisch Comite, de heer Van Zijll, het slachtoffer is geworden. Hij is opgenomen in het Hillingdonziekenhuis. Naar omstandigheden is zijn toestand redelijk wel en over enkele da gen zal hij ongetwijfeld het zie- kenhuis kunnen verlaten. In het kamp van de Royal Air Force is een cantine voor de offi- cieren, die leiding geven aan het Olympisch kamp. Aan de tafel dezer cfficieren eten wel eens officials mee, voornamelijk, wanneer deze sportleiders geen tijd hebben ge had om elders hun maaltijd te nut- tigen. Deze maaltijden worden dus VERSCHENEN is het verslag over 1947 van de Vereniging ..Nederland in den vreemde". Deze vereniging heeft verte- genwoordigers in een groot aantal landen en het is interessant te lezen, hoe men volgens deze vertegenwoordigers in het buit- tenland over Nederland denkt. Over het algemeen is de critiek zeer gunstig. Soms worden de Nederlandse prestaties zelfs over schat. Doch aan de andere kcmt is het merkwaardig te lezen hoe b.v. de vertegenwoordiger der vereniging in Johannesburg (Zuid- Afrika) er op wij st, dat de mening, dat Nederland in Z.-Afrika zeer populair is, als zeer overdreven moet worden gekenschetst. Wij geven hieronder enige uit- treksels uit het oordeel der verte genwoordigers der vereniging in een aantal landen: Belgie: Wat Nederlands Indie be- treft, „Elseviers Weekblad" wordt hier veel gelezen en zeer gewaar- deerd door Nederlander en Vlaming, doch over het algemeen (vooral bij de gewone man) heeft de Belg zeer weinig interesse voor hetgeen met Nederlands Indie geschiedt, even min als het een Nederlander belang inboezemt wat in de Congo ge- beurt. Brits Indie: Nederland had hier altijd een goede pers, doch na de bevrijding is dat veranderd in ver- band met Nederlands Indie. Ik moet zeggen, dat de pers gematigd is, misschien wel omdat ze toch inziet, dat Nederlands Indie niet buiten de Nederlanders kan, maar ook omdat het geen „playfield" mag worden voor het communisme, waar men ook hier bang voor is. Denemarken: De wens bestaat om goede handelsbetrekkingen met Ne derland te onderhouden, doch daar beide landen agrarisch zijn en veel belangen gemeen hebben, ontmoet men elkaar veelal op dezelfde bui tenlandse markten en gaat de goede wil dikwijls teloor door strijd om eigen bestaan. De bevolking staat vrij onverschillig. ja onbegrijpend, tegenover de Indische kwestie. Egypte: Sedert tientallen jaren studeren hier aan de Mohamme- daanse Hogeschool vele Indonesiers, die merendeels anti-Nederlands zijn en het centrum zijn geworden van een anti-Nederlandse beweging. lerland: Nederland wordt hier in zijn prestaties en levenswijze eerder overschat dan onderschat. Men heeft een zeer grote bewondering voor Nederlands herstel, zijn werklust, organisatievermogen, cultuur, talen- kennis en wat niet al. De lucht- dienst Amsterdam-Dublin, die in 1947 werd geopend, heeft zeer tot deze gevoelens bijgedragen. Type- rend is het grapje in een hoofdarti- kel van een van de Dublinse dag bladen: de schrijver, wanhopende aan een behoorlijke ontwikkeling van de Ierse landbouw, stelt een uitwisseling van boeren voor met Nederland. De Nederlanders zullen van lerland een behoorlijk land- bouwland maken en de Ieren in Nederland zullen met hun gebrui- kelijke halfbakkenheid nalaten om de dijken in orde te houden. Bij de eerstvolgende hoogwaterperiode zul len ze jammerlijk verdrinken, „which at any rate solves the pro blem of educating the Irish farmers". In het kleinste Ierse dorp kan men Verkade's chocolade en van Melle's toffees krijgen en de Nederlandse jenever is te koop in een groter aantal merken dan voor de oorlog. Noorwegen: De standing van ons land in Noorwegen is zonder meer goed te noemen. Vooral de intieme samenwerking der Benelux-landen heeft hier zeer veel belangstelling en men is van mening. dat Neder land in deze combinatie misschien wel het toonaangevende land is. Hiertegenover staan twee zaken, waarin de Noren het niet met ons eens zijn, nl. de Nederlandse wal visvangst en Nederlands Indie. Wat de walvisvangst aangaat, is het na tuurlijk bekend, dat de Noren in 1946 een wet hebben aangenomen, waarin verboden werd, dat Noorse walvisvangers aan boord van vreem de expedities, die voor de oorlog niet bestonden, dienst nemen. Dit was in de eerste plaats tegen de Nederlandse expeditie gericht. Niet- tegenstaande deze wet hebben toch verschillende Noren op de ..Willem Barendsz" aangemonsterd. Het ziet er volgens de vertegenwoordiger der vereniging naar uit of de Noorse autoriteiten zich thans enigszins schamen voor het destijds ingeno- men standpunt, doch dit ietwat pijnlijke vraagstuk is thans geheel naar de achtergrond verdwenen. Tsejcho-Slowaklje: De gevoelens, die het Tsjechische volk ten op- zichte van Nederland koestert, zijn in e4n woord: hartelijk. Er is nau weiijks een ander volk te vinden, dat zulk een aan bewondering gren- zende genegenheid voor Nederland heeft. Unie van Zuid-Afrika, Johannes burg: In het algemeen mag Neder land zich verheugen in de gematig- de sympathie van de Transvaler; men schat de Nederlandse handel zeer hoog en betrouwbaarder dan welke andere ook, terwijl er in sommige kringen lang niet alle alle waar Zuid-Afrikaans gespro- ken wordt, toch nog wel een zekere band met Nederland wordt gevoeld. De in Nederland nog wel eens graag verkondigde opvatting, dat er zulk een overgrote sympathie voor Ne derland bestaat op grond van oude banden, moet beslist als zeer over dreven worden gekenschetst; im- mers dit geldt stellig niet voor het Engelse deel der bevolking en dit geldt evenmin voor dat deel van de Zuid-Afrikaans. sprekende bevol king. dat of zeer pro-Duits of zeer anti-Engels was. Zuid-Afrika, Durban: Nederland se immigranten worden hier gaarne in fabrieken en werkplaatsen opge nomen en hebben geen moeite werk te vinden. Hun superieure vakken- nis is algemeen bekend en zij wor den bij aankomst opgewacht door verschillende firma's. welke gaarne van hun diensten gebruik maken. Hierdoor worden zij niet met open armen ontvangen door de Afrikaans sprekende bevolking, die bang is. dat de Nederlanders door hun gro- tere vakkennis de Afrikaans-spre- kenden zullen verdringen. afzonderlijk geserveerd van die der Olympische deelnemers, Deze deel nemers eten trouwens in een an dere zaal, voor hen wordt afzonder lijk gekookt. De heer Van Zijll maakte Don derdagavond gebruik van de ge legenheid om met de RAF-officie- ren de maaltijd te nuttigen. Zes dezer officieren werden na de maaltijd o<nwel alsmedet de heer Van Zijll. Zij werden alien in het ziekenhuis opgenomen, De comman dant van het kamp, kol. Adams, is ook onwel geworden en bevindt zich eveneens in het ziekenhuis. Zijn toestand is minder gunstig dan die van de andere slachtoffers. Een aantal Deense spoorwegmen- sen, leden van de Danske Jernbane- forbund, bereist deze dagen ons land. Woensdag was het gezelschap be- staande uit 5 dames en 24 heren, de gast van de Nederlandse Spoorwe- gen. De Centrale Werkplaatsen en rangeerterreinen te Haarlem wer den bezichtigd en te Utrecht wer den verschillende Dieseltreinen en electrische treinen bekeken. De Denen reisden in een daartoe beschikbaar gestelde Dieseltrein, op de laatste reis, van Utrecht naar /.afldvoort, waar de spoormensen logeren, werd gestopt in het Amstel- station te Amsterdam, waar namens de N.S. een thee aangeboden werd. De heer N. M. Andersen, de Deen se ieider, dankte voor de gastvrij- heid en sprak de hoop uit, dat uit wisseling van groepen spoorweg- ambtenaren uit verschillende landen het contact zou verstevigen. De Boliviaanse regering heeft ont- slag genomen, om het de President mogelijk te maken een coalitie-rege- ring te vormen, flie op een meerder heid in het Parlement kan steunen. BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Volgens het onlangs wederom ver schenen „Bataviase Nieuwsblad" is het thans zeker, dat Batavia als hoofdstad van de te vestigen Ver- enffde Staten van Indonesie een af- zonderlijke status zal krijgen, na- melijk die van „Federaal District". Dit Federaal district zal bestaan uit Batavia zelf en een gebied, dat voldoende gelegenheid biedt voor uitbreiding van de stad. DJOGJA, 5 Aug. (Aneta). ..Antara" meldt, dat dr. Takdir Alisjahbana, hoogleraar in de facul- teit der Letteren aan de republi keinse Hogeschoool te Batavia, die thans in Nederland is om het Phi- losophische Congres te Amsterdam bij te wonen, van zijn functie ont heven zou zijn. omdat hij de reis naar Nederland ondernomen heeft zonder vergunning van het republi keinse Ministerie van Onderwijs. In de afgelopen nacht is in Zijpe de boerderij van de heer P. Vriens afgebrand tengevolge van hooibroei. De lnspecte"ur van het Brand- weerwezen in Haarlem waarschuwt dat als gevolg van de vochtige zo- mer en de grote hitte van de laatste weken de kans op hooibroei abnor- maal groot is. Het aantal boerde- rijen, dat in het afgelopen jaar is afgebrand benadert het aantal dat in hetzelfde jaar werd gebouwd. De gevolgeri" daarvan zijn natuur lijk heel ernstig. De strengst moge- lijke controle op hooibroei is op t ogenblik geboden. Op initiatief van de Volkshoge school te Bergen (N.H.) is than een eerste groep van 25 Franse fruittelers op bezoek in ons land Begonnen is met een bezoek aan de centra van Zuid-Limburgse fruit- teelt, terwijl voorts de streek van Aalsmeer, de Wieringermeer en Amsterdam bezocht zullen worden. Het ligt in de bedoeling, dat een aantal groepen van Franse fruit telers in ons land zullen komen, die op deze wijze aan de economi- sche samenwerking tussen de lan den van West-Europa vorm willen geven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1