Mr. van Schaik formeert een nieuw kabinet met Drees als Minister-President HET NIEUWE MINISTERIE Westelijke diplomaten opnieuw bij Molotof Voor Alkmaaren omgeving Waarschijnlijk Donderdag Regeringsverklaring IPS 4 a 500 inwoners van Uitgeest zijn aan het gorgelen Levensloop der nieuwe ministers Mr. Stikker is verheugd Joekes zal Drees' werk voortzetten Gaat van Mook heen? J* m Zij die gaan... Reconstructie Stimulering aanvoer van slachtvee Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prij s per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct- Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e IAARGANG - NUMMER 11330 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Minister van Onderwijs, Financien Minister van Oorlog en Mr. J. R. H. van Schaik is geslaagd met zijn opdracht een kabi net te vormen. De formateur heeft aan de Prinses-Regentes de volgende ministers voorgedragen: W. DREES, 's-Gravenhage, Minister van Algemene Zaken, Mi nister-president Mr. J. R. H. VAN SCHAIK, 's-Gravenhage, Minister zonder por- tefeuille Mr. D. U. STIKKER, Amsterdam, Minister van Buitenlandse Zaken Mr. TH. R. J. WIJERS, Vught, Minister van Justitie Mr. J. H. VAN MAARSEVEEN, Utrecht, Minister van Binnen- landse Zaken Proi. Dr. F. J. TH. RUTTEN, Nijmegen, Kunsten en Wetenschappen Prof. Mr. P. LIEFTINCK, Minister van Mr. W. F. SCHOKKING, Amsterdam, Marine ad interim Mr. Dr. J. IN 'T VELD, 's-Gravenhage, Minister van Wederop- bouw en Volkshuisvesting. Mr. J. R. H. VAN SCHAIK, 's-Gravenhage, Minister van Verkeer en Waterstaat ad interim Prof. Dr. J. R. M. VAN DEN BRINK. Laren (N.H.), Minister van Economische Zaken S. L. MANSHOLT, Wassenaar, Minister van Landbouw, .Visseru en Vo edselv oorziening Mr. A. ML JOEKES, 's-Gravenhage. Minister van Sociale Mr! E. M. J. A. SASSEN, Vught, Minister van Overzeese Gebieds- L. GoTZEN, 's-Gravenhage, Minister zonder portefeuille Mr. van Schaik zal optreden als onder-voorzitter van de minister- raad. Het ligt in de bedoeling spoedig defimtief te voorzien in de vacature van het departement van verkeer en waterstaat, die voorlopig ad interim vervuld wordt door mr. van Schaik. Hedenmorgen zijn de nieuwe ministers ten paleize Soestdijk be- D^nieuwe regering zal zich waarschijnlijk op Donderdcig l^ Augustus aan de Staten-Generaal presenteren De bij die gele- aenheid af te leggen regeringsverklaring zal de positie van dit programmakabinet duidelijk maken. Het kabinet heeft eenexto Sementair karakter, doch verschilt in zoverre van vroegere F -ii^rtrtrrrrfrrne: wel DOlitieke figU" extr ren ais mmi*^ - -7—-- rechtstreekse XmS-s ophTdZ zonder dot bindende afsproken door de" Kamerfracties zijn gemaakt. Er loopt dus geen rechtJ®®^Se draad tussen de fracties onderling. Het program is van kend bindend voor de kabinetsleden. Beef naar 'ndie? - - W I ^7 mmm §111 Een Rembrandt in Boekarest ontdekt Nieuuu N o o r dh ollands gymnasium te Roermond en daarna de Universiteit te Utrecht waar hij Nederl. Letteren studeerde. Ver- volgens ging hij naar Leuven, waar hij in 1928 cum laude in de Neder- landse Letteren promoveerde. Het volgende jaar behaalde hij de doc- torstitel cum laude in de Letteren Wijsbegeerte aan de Utrechtse Universiteit. Van 19251926 werkte hij als assistent aan het psychologi- sche laboratorium aldaar en was hij tevens lAaar aan het St. Igna- tiuscollege te Amsterdam. In 1927 werd hij assistent aan het psycho- logische laboratorium van de R. K. Universiteit te Nijmegen. Voorts was hij docent aan de psychologi- sche paedagogische instituten der R. K. Leergangen te Tilburg. In 1931 werd dr. Rutten benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de ex perimentele psychologie aan de R. K. Universiteit en in 1933 volg- de zijn benoeming tot hoogleraar, Behalve zijn Leuvense dissertatie over Felix Timmermans en die over Psychologie der Waarneming (Utrecht) verschenen er verschei- dene bijdragen van zijn hand in de jaarboeken der R. K. Universiteit togenbosch. Aan de R. K Universi teit te Nijmegen deed hij in 1936 doctoraal examen in de rechten. Hi] heeft jaren lang het beroep van advocaat en procureur uitgeoefend. Voorts is hij lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, mede- oprichter en bestuurslid van de stichting Christofoor, curator de. R. K. Lycea in den Bosch. Hij ver- tegenwoordigde in 1935 de Neder- landse regering ter conference van de Raad van Bestuur der Interna tionale Arbeidsorganisatie te Que bec (Canada) en behoorde tot de Nederla'ndse delegatie naar het uitvoerend comite uit de commissie van voorbereiding der U.N.O. te Londen in 1946. In 1947 werd mr. Sassen lid van Nederlandse delega tie bij de algemene vergadering der Verenigde Naties over de verdeling van Palestina. Voorts was de beer Sassen lid van de Staatscommissie- Rutten ter voorbereiding van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- tie voor de Mijnindustrie. Norte tijd was hij bestuurslid van de stichting Radio Nederland en van Wereldomroep. Thans is hij lid van de Commissie van 9 voor overleg met de regering met betrekkmg tot de Staatsrechtelijke reconstructie van het Koninkrijk. Wij laten hier de levensbeschrij- vingen volgen van die leden van het nieuwe kabinet, die geen zitting hadden in het voorgaande kabinet. Mr. J. R. H. van Schaik Mr Josephus Robertus Hendricus van Schaik is 31 Januari 1882 te Breda geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te 's-Hertogen- bosch en studeerde vervolgens in de rechtswetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 190o promoveerde hij hier op een proe schrift getiteld „De overheid tegen- over art 1401 e.v. Burgerlijk Wet- boek". Na zijn promotie vestigde hi] zich als advocaat en procureur te Arnhem, waar hij ook kantonrech- ter-plaatsvervanger is geweest. In 1919 vestigde hij zich als advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Op 20 Februari 1917 deed hij zijn m- trede in de Tweede Kamer, waar hij aanvoerder was van de -ien katholieke leden, die destijds tegen de Vlootwet hebben gestemd. Op 20 September 1929 werd de heer van Schaik benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Deze functie be- kleedde hij tot hij in Mei 1933 als minister van justitie in het crisis- kabinet-Colijn optrad. Mr. v. Schaik heeft vier jaar deze portefeuille beheerd. Toen de toenmalige Ka merpresident, prof. mr. Aalberse met ingang van 10 November 1937 benoemd was tot lid van de Raad van State, volgde mr. van Schaik hem als president der Tweede Ka mer op. Na de bevrijding werd hij weder als zodanig benoemd Op 26 Juli 1948 werd hij andermaal tot die functie geroepen. Minister-president W. Drees. De heer W. Drees werd 5 Juli 1886 te Amsterdam geboren. Hij bezocht in deze stad de H.6.S. en de Han- delsschool. Hij werkte er vervol gens enige jaren bij de Twentse Bank, van 1907 tot 1919 was hi] stenograaf bij de Staten-Genei aal. In 1911 werd hij voorzitter van de federatie den Haag der S.D.A. welke functie hij tot 1931 bekleed- de. Van 1913 tot 1919 was hij ge- meenteraadslid, van 1919 tot 1933 gemeenteraadslid van den Haag. In 1919 werd hij lid van Provinciate Staten van Zuid-Holland, in 1933 lid der Tweede Kamer. In 1927 werd hii gekozen in het partijbestuur der S.D.A.P. Voorts bekleedde hij vele functies op sociaal gebied. In be- zettingstijd was hij lid van het convent van politieke partiien en van het Vaderlands Comite. Hij was ongeveer een jaar gevangen in het concentratiekamp Buchenwald. In 1945 was hij lid van het college van vertrouwensmannen. Tezamen met prof. ir. W. Schermerhorn formeer- de hij het eerste na-oorlogse kabi net. Daarna werd de heer Drees minister van Sociale Zaken in het kabinet Beel. Mr. E. M. J. A. Sassen, lid der Tweede Kamer is in 1911 geboren en bezocht het gymnasium aan het St. Janslyceum te 's-Her- Mr. A. M. Joekes die tot de Partij van de Arbeid be hoort is lid van de Tweede Kamer sinds 1925. Hij behoort tot 4en van onze oude parlementaire figuren en werd op 5 Mei 1885 te Boea (Suma tra) geboren. Na zijn gymnasiale studies bezocht hij ed Leidse Uni versiteit, waar hij Rechten en Staatswetenschappen studeerde en in 1908 op stellingen in de rechts- wetenschap promoveerde. Drie jaar later werd hij doctor in de Staats wetenschappen. In 1910 trad mr. J. in dienst van de Semarang-Joanna Stoomtram Maatschappij en na zijn promotie keerde hij naar Indie te- rug. als secretaris van de hoofdver- tegenwoordiger der zg. zuster-maat- schappijen. Van 19181920 trad hij op als secretaris van de directie dier maatschappijen te 's-Gravenha ge. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot referendaris aan het toenmalig departement van Arbeid en in 1923 tot administrateur. Van 19211924 was het secretaris van de Nederlandse delegatie op de inter- nationale arbeidsconferentie te Ge neve en in latere jaren hsrh&alde- lijk regeringsgedelegeerde op die conferences. In 1925 werd mr. Joe kes gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor de Vrijz. Dem. Partij, van welke hij van 19331937 frac- tie-voorzitter was. In 1938 trad hij weer als zodanig op. Toen mr. Mar- chant wegens zijn overgang tot het Katholicisme als partijleider aftrad, volgde mr. Joekes hem als zodanig op. servekapitein der artillerie en audi- teur-militair b.j een krijgsraad te velde. Na de levrijding werd de heer Schokkinj, die stafofficier bij de Binnenlands? Strijdkrachten was, gekozen tot rcthouder voor de Openbare Gezmdheid te Amster dam. Hij bekliedt voorts nog een aantal functies in het maatschap- pelijkc leven van de hoofdstad. Mr. D. U. Stikker, de nieuwe mi nister van buitmlandse zaken, ver- bleef Vrijdagavond te Noordwijk ten huize van mr. Cnoop Koopmans directeur van ds afdeling economi sche zaken van het departement van buitenlandse zaken te Noordwijk. In een kort interview, dat wij per telefoon met di nieuwe minister hadden, verklaarde deze zeer ver heugd te zijn, cat de kabinetscrisis thans is opgeiost. „Dit opent", aldus minister Stikker, ,.de mogelijkheid om de verschillende politieke pro- blemen van de laatste tijd te ver- kleinen. Ik acht", zo besloot mr. Stikker zijn verklaring, „het moge- lijk, dat dit nieuwe kabinet, ondanks de geschilpunten van politieke aara, ongetwijfeld tot een bevredigende samenwerking zal kunnen komen Mr. T. R. J. Wijcrs werd te Roermond geboren op 27 Juni 1891. Hij voltooide zijn gym nasiale studie te Rolduc (L.) en promoveerde te Leiden tot Meester in de Rechten in 1915. Vervolgens was hij van 1915 tot 1930 advocaat en procureur in 's-Hertogenbosch. waarna hij enige jaren als rechter fungeerde bij de rechtbank te Rot terdam. In 1939 werd hij benoemd tot raadsheer bij het gerechtshof m s-Hertogenbosch. In 1946 werd hi] president van het Bijzonder Ge rechtshof .te 's-Hertogenbosch en in 1946 vice-president van het Bossche Gerechtshof. Prof. F. J. Th. Rutten werd 15 September 1899 te Schirr nen (L.) geboren. Hij bezocht het Mr. D. U. Stikker werd 5 Februari 1897 te Winscho- ten geboren. Hij bezocht het gym nasium en daarna de universiteit te Groningen. In 1922 werd hij mees ter in de rechten. Hij was werkzaam bij de Groninger Bank, daarna bij de Twentse Bank te Amsterdam, en werd vervolgens directeur van de Lissese Bankvereniging te Lisse. Toen de Twentse Bank de Lissese Bankvereniging overnam werd de heer Stikker bestuurslid van het westelijke rayon dezer Bank, eerst ter standplaats Leiden, later te Haarlem. Op 1 Juli 1935 werd hij benoemd tot directeur van Heine- kens Bierbrouwerij Maatschappij N.V. te Amsterdam. Voorts werd hij belast met de leiding van de.Hei- nekens Ned.Ind. Bierbrouwerij Mij N.V. te Soerabaya en van de Kol. Brouwerij Cobra te Amsterdam. Als voorzitter van de partij van de Vrijheid voerde mr. Stikker in 1947-48 het als zodanig belcend staande ..politiek gesprek" met mr. P. J. Oud, welke laatste uit de Partij van de Arbeid trad. Dit „ge- sprek" heeft de oprichting van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratic tengevolge gehad. Mr. A. M. Joekes, de nieuwe minister van sociale zaken, zeide in een kort interview, dat hij de sociale politiek in de geest van zijn voor- ganger wilde voortzetten. Het voor- beeld van de heer Drees acht hij de moeite waard om na te volgen. Hij hoopt de uitbouw der sociale verzekering verder voor te berei- den in overleg met de georgani- seerde werkgevers- en arbeiders- organisaties en tevens in overleg met die groepen de sociale vrede te helpen bevorderen. (Van onze parlementaire redacteur) De Luit. Gouverneur-Generaal dr. van Mook Zbu thans het stellige voornemen hebben binnenkort af te treden. Naar verluidt is het de be doeling van de nieuwe regering om voor de overgangsperiode het opper- gezag in Indie in handen te leggen van een drievnanschap. Hiervoor zouden in aanmerking" komen dr. Beel, de heer Neher en Luitenant- Generaal Spoor. Zoals men weet staat de Ban- doengse resolutie een andere oplos- sing voor n.l. een Indonesisch drie- manschap met daarboven een Ne derlandse Hoge Commissaris. Een dergelijke oplossing zou ech- ter grote staatsrechtelijke moeilijk- heden met zich brengen. Intussen zal de uiteindelijke be- siissing, die de Regering in deze neemt, nog mede be'invloed kunnen worden door het overleg dat op het ogenbiik tussen de regering en In- donesische delegatie plaats heeft. Drees I. H Maarseveen U. Stikker Mr. i. R. H ven Schaik Pro! Mr. P. lieltlnek Proi Dr J ?%<- m van den Brink Mr. E M. J. A. Sassen Mr. W. F Schokklng Mr. Or. J. In 't Veld Proi Dr. F. 1. Th. Rutten Mr.-A. M. Joekes jLafe&tzS&i L.. Mansholt De ministers van het oude kabi net, die niet terugkeren, zijn: al- lereerst Dr. Beel, de Minister-Pre sident. Mr. Dr. Witteman (Binnen- landse Zaken), Dr. Gielen (O. K. en W.), luitenantijkolonel Fievez (Oorlog). Ir. Vos (Verkeer en Wa terstaat) en Mr. Jonkman (Over zeese Gebiedsdelen) Mr. W. F. Schokking is 14 Augustus 1900 te Amsterdam geboren en behaalde de titel van meester in de rechten aan de ge- meentelijke universiteit aldaar. In 1924 vestigde hij zich als advocaat en procureur in de hoofdstad en in 1932 werd hij aldaar plaatsvervan- gend kantonrechter. In 1939 werd hij tot lid van de gemeenteraad der hoofdstad gekozen voor de Chr. Hist Unie. Deze functie vervulde hij tot in 1942. Hij is toen door de Duitsers gevangen genomen en als gijzelaar naar St. Michielsgestel ge- bracht. Gedurende 8 maanden is hij in giizeling geweest. Gedurende de mobi'lisatie was mr. Schokking re- Vrtjdagmiddag om vijf uur hebben de afgezanten der drie Westelijke Mogendheden, Frank Roberts, persoonlijk vertegenwoordiger van Bevin, alsmede Walter Bedell Smith en Tver Chataigneu, "spect.eve- Hjk Amerikaans en Frans Ambassadeur, op het Kremlin een houd gehad met Molotof. De vergadering op het Kremlin duurde twee uur en veertig mmu- ten Behalve Molotof was van Rus- sische zijde aanwezig A. Smyrnof, plaatsVervangend minister van bui tenlandse zaken. Verdere bijzonder- heden zijn niet bekend gemaakt. leidt men af, dat de vergadering van Vrijdag niet de laatste is ge weest en dat men geen overeen- stemming heeft kunnen bereiken over een viermogendhedenconfe- rentie. Bijna 1/10 van de inwoners van het watersportcentrum Uitgeest is in de loop van deze week aange- tast door een keelaandoening, en soms gepaard gaande met zeer hoge koortsen en vlekken op ae huid, die aan roodvonk doen den- ken. De beide plaatselijke doktoren hebben sinds het maSsale uitbreken van deze keelaandoening, Zaterdag op Zondag j.l., onder hoogspanning gewerkt om de tientallen, welke la ter tot een 4 a 500 aangroeide, pa- tienten (Uitgeest heeft een goede 4000 inwoners) van gorgeldrank te voorzien, welke dan ook bij emmers tegelijk is gemaakt. Tet verloop van de ziekte is zeer verschillend, sommige patienten ondervinden er zeer veel hinder van en moeten het bed houden, anderen hebben alleen maar wat last van hun keel, meest- al verdwijnen de verschijnselen binnen een paar dagen na flink gor gelen en neemt de koorts af. De m- specteur voor de volksgezondheid in de provincie Noordhoiland heeft met de beide doktoren hier en daar in Uitgeest een onderzoek ingesteld en daarbij zijn enkele gevalien van roodvonk geconstateerd. Het sputum van een aafltal patien ten is voor bactereologisch onder zoek naar Utrecht opgestuurd en de medici hopen aan de hand van het resultaat te kunnen vaststellen met wat voor soort zieke men hier te doen heeft. Er bestaat echter voors- hands, zo deelde Vrijdagavond de burgemeester mede, geen reden tot ernstige ongerustheid en men heeft de indruk, dat de ziekte zi]n hoog- tepunt reedS bereikte en binnen niet al te lange tijd zal afnemen. Welingelichte diplomatieke waar- nemers menen, dat de drie afgezan- ten ongetwijfeld een antwoord heb ben overhandigd op de Maandag door Stalin gedane voorstellen. Enkele waarnemers zeiden, dat dit antwoord neerkomt op het voor stellen van een plaats en een datum voor een ministerconferentie over de voornaamste kwesties, die Oost en West gescheiden houden. De lange duur van de bespreking houdt klaarblijkelijk in. aldus sommige diplomatieke waarnemers. dat er verschil van mening bestond, hetzij over de omvang der agenda voor een conference van ministers van buitenlandse zaken hetzij over de eis van het Westen. eerst de blok- kade van Berlijn op te heffen An aere waarnemers zien de lange duur der bespreking weer als een gunstig teken. Na de bespreking op het Kremlin zijn de westelijke diplomaten on- middellijk op de Amerikaanse Am- bassade begonnen met het opstellen van rapporten voor hun regermgen. Deze bespreking. die twee uur en vijftien minuten duurde, werd ook bijgewoond door de Amerikaanse Ambassaderaad Kohler en de Brit- se zaakgelastigde Harrison. Niet-officieel is.vernomen dat er geen communique zal worden uit- gegeven over de bespreking met Molotof op het Kremlin. Hieruit Zoals men weet, heeft de regering zich genoodzaakt gezien het vlees- rantsoen te verminderen als gevolg van het zwakke aanbod van slacht vee op de overnamemarkten. Dit geringe aanbod werd o.m. in de hand gewerkt door geruchten als zou de overnameprijs voor slachtvee spoedig verhoogd worden. Deze geruchten zijn inmiddels te- gengesproken, terwijl de veehouders eveneens ter kennis is gebracht, dat de in het najaar te verwachten gro te aanvoer zal moeten worden ge- remd. Ter stimulering van de aanvoer van slachtvee is thans bepaald, dat veehouders, die de volgende we- ken slachtvee van de beste ge- wichtsklassen (aa en a) leveren, naar evenredigheid voorrang van levering krijgen in die weken van het najaar, waarin door een te grote aanvoer de overname van slachtvee zal moeten worden be- perkt. Ad Mr. van Schaik is ge- Interim. slaagd. Na een kabinets crisis van ruim vier we ken heeft Nederland weer een ka binet. Tegen onze aanvankelijke verwachting in en precies een week nadat Mr. van Schaik met de op dracht werd belast, kan de forma teur het nieuwe ministerie aan de Prinses-Regentes voorstellen. Formeel gezien moet het nieuwe kabinet extra-parlementair worden genoemd. Afspraken tussen de Ka merfracties zijn niet gemaakt. Toch zijn een overwegend aantal parle mentaire figuren in het kabinet op- genomen. De wens van velen is dan toch vervuld. Er is een kabinet gekomen, waarin zitting hebben vertegen- woordigers van K.V.P.. P.v.d.A., V.V.D. en C.H. Mr. Stikker, de voorzitter van de* V.V.D.is zelfs minister van buitenlandse zaken ge- worden. Wat Beel tot tweemaal toe niet is gelukt, heeft van Schaik tot stand gebracht, n.l. de veiligstelling van de aanneming der voorgestelde Grondwetsherziening in tweede in stance. De reden dat Mr. van Schaik er wel in geslaagd is de be- zwaren te overwinnen, die vooral de P.v.d.A. had tegen aanvaarding van Mr. Stikker in het kabinet, moet vooral worden gezocht in het gezag. dat de heer van Schaik tij- dens zijn lange parlementaire loop- baan bij alle partijen heeft verwor- ven en bovendien wel door het bij alle partijen levende besef, dat er nu maar eens eesi eind moest ko men aan de kabinetscrisis. De formateur heeft echter een belangrijke concessie moeten doen. In strijd met de gewoonte maar ook met de verhoudingen is een lid van de P.v.d.A. tot Minister-President aangewezen. Hoewel de heer Drees ook in katholieke kringen terecht veel achting en waardering in de achter ons liggende jaren heeft ge- kregen, heeft het feit, dat het pre- mierschap in zijn handen is gelegd, bij de Katholieken misnoegen opge- wekt. De katholieken hebben hier een offer moeten brengen t.a.v. het Landsbelang, zoals de formateur dat heeft gezien. De P.v.d.A. heeft van het begin af aan ernstige be- zwaren gehad tegen een vierpar- tijen-kabinet. Deze partij wilde ten- siotte over haar bezwaren tegen op- neming van de heer Stikker in het kabinet en tegen het belasten van de heer'Sassen van de K.V.P. met de portefeuille van Overzeese Ge biedsdelen heenstappen, mits de heer Drees de functie van Minis ter-President kreeg De katholieken hebben nog rAcer offers moeten brengen. Zij zien de sympathieke en bekwame luitenant- kolonel Fievez verdwijnen van Oor log omdat de Christelijk-Histori- sche heer Schokking zeer grote per- soonlijke ambities had voor dit de partement. Ook de bezwaren, die andere partijen hebben tegen Dr. Gielen, hebben de katholieken moe ten ne'men, al komt ook thans een katholiek in de persoon van Prof. Rutten aan het hoofd van dit de partement te staan. Overzien wij het kabinet in zijn geheel, dan komen wij tot de con- clusie, dat hoofdopzet van dc for mateur bij de samenstelling van zijn kabinet is geweest, ook de oppositie te betrekken bij en in de toekomst te winnen voor de reconstructie van het Koninkrijk in het algemeen en het Indiebeleid in het bijzonder T.a.v het sociaal-economische be- leid is' het voor ons onmogelijk in te zien. hoe op de lange duur eens- gezindheid kan bestaan tussen de verschillende figuren, die in het nieuwe kabinet zitting hebben Het is dan ook de vraag of dit kabinet een lange levensduur zal hebben. Het sociale beleid van Drees zal worden voortgezet door zijn parti]- genoot, de vroegere vrijzinnig-de- mocraat Joekes. Op dit terrem voe- len wij ons enigszins gerustgesteld. Enigszins, want hoe zullen daar de conservatieve heren Stikker en Schokking tegenover staan? Het is mogelijk, dat de heer Stikker, die als voorzitter van de Stichting van de Arbeid. een goede naam heeft te verliezen, niet al te veel bezwa ren tegen het werk van Joekes zal ontwikkelen. Anderzijds is de posi- tie van de heer Stikker als hoofd van het departement van Buiten landse Zaken voor ons een puzzle. Wij vragen ons af, welke houding de heer Stikker zal aannemen te genover de Benelux. Want hierbij komen ook principiele punten van economisch beleid aan de orde. Gelukkig blijft Dr. v. d Brink aan Economische Zaken. zodat toch nog voor een tegenwicht is gezorgd. Justitie ziet de bekwame Mr. van Maarseveen vertrekken naar Bin- nenlandse Zaken en krijgt aan het hoofd de katholieke heer Mr Wyers, in de politiek onbekend. Enthousiast over dit kabinet kun nen wij niet zijn, daarvoor is het naar onze smaak te heterogeen sa- mengesteld. Niettemin hopen wij van harte, dat het bij zijn streven naar de voltooi'ing van de recon structie van het Koninkrijk der Ne- derlanden zal slagen ten zegen van blank en bruin. M. P. J. In het Staatsmuseum te Boekarest hebben experts een vrouwenportret gei'denfificeerd als een werk van Rembrandt. Reeds in de vorige eeuw had men vermod, dat dit een doek van Nederlands beroemde meester zou zijn. Thans heeft men hierom- trent zekerheid gekregen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1