Mont Blanc-tunnel over twee jaar klaar Waarheen om voorlichting bij de beroepskeuze? AMERIKAANSE STUDENTEN BEZOEKEN EUROPA RADIO Wil Robertson concessies doen? UIT DE KERMIS DER WERELD Amerika waagt 70 millioen Kardinaal Frings: Gebed en pers Slechts 10 pet. der „Kortverbanders verlengt het contract Een hartelijk en joviaal volkje Het Missaal De uitdagingen aan Villemain en Cerdan Oost-Marken in de gehele stad Berlijn Als Hannibal dat geweten had middelen om de vrede te bevestigen J NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdog 7 Augustus T948_ PAG. 7 HET AMBTENARENPROBLEEM IN INDIE BOKSEN DEFENSIECOMMISSIE De export van tomatei? COUVERNEUR VAN CURACAO te Willemstad ontvangen Regeling aanvoer slachtvee Criekse onderscheiding voor belangrijke diensten Baltische vluchtelingen naar Canada programma B.B.C.-uitzendingen voor Nederland Rechtszekerheid tegenover overheidsbesluiten Textielarbeidsters instaking „Dient steeds de waarheid" jongen in zee verdronken Graaf lora totino V.- Met ingang van 1 Januari 1948 werd bij ieder Gewestelijk Arbeids- bureau in ons land een atdeling be- ■Toepskeuze-vooriichting ingesteld. Enige weken geleden, n.l. 7 Juii 1948, kreeg het Gewestelijk Arbeids- bureau te Alkmaar voor het eerst de beschikking over een eigen be- roepskeuze-adviseur in de persoon van de heer A. Vellinga, zodat de- genen uit het gebied van cftt Ge- westelijk bureau, die menen een be- roepskeuzeadvies te moeten inwin- nen, in de gelegenheid zijn om dit thans binnen dit gebied te doen. „Wat is beroespkeuze-voorlicn- Hieronder verstaan we het voor- lichten omtrent de soort van arbeid, waarvoor iemand op grond van zijn lichamelijke en geestelijke eigen- schappen en vermogens de meeste gesCtliktheid bezit. Vroeger bestond er nog weinig behoeite aan beroepskeuzevoorlich- ting. Het bedrijfsleven was nog met zo gecompliceerd en verder was ook de aard van het gezinsverband an- ders dan tegenwoordig. De behoeite aan goede beroeps- keuze-voorlichting deed zlch aan het einde van de vorige eeuw en aan het begin van deze eeuw sterk ge- voelen. t ln 1908 werd de eerste stap ge- daan en werd aan de arbeidsbeurs in Den Haag een aideling voor be roepskeuze ingesteld. Even daarna kwamen de U.K.. patronaten, die op verschiliende plaatsen commissie's voor beroeps keuze-voorlichting instelden. Daarnaast ontstonden eveneens de neutrale en protesfants christeiijke commissie's voor beroepskeuze. In 1940 waren er nog 11 gemeen- telijke bureaux voor beroepskeuze, met daarnaast 28 particuiiere bu reaux (prot. Chr., R.K. en neutraal) in werking. Kosteloos advies In November 1926 werd een over- koepelend orgaan, het Centraal Co- mite van samenwerking inzake de Voorlichting bij beroepskeuze, inge steld. Naast de algemene samenwer king beoogde dit comite ook meer uniiicatie op het gebied van de do- cumentatie aan de verschiliende bureaux te brengen De aidelingen voor beroeps-keuze- voorlichting bij de Gewestelijke Ar- beidsbureaux stellen zich o.m. tot tahet kosteloos verstrekken van studieadviezen in de meest uitge- breide zin; het desgevraagd kosteloos ver strekken van voorlichting bij de keuze van een beroep; het desgevraagd verstrekken van iniichtingen omtrent beroepen en opleidingsmogelijkheden en het bevorderen van een betere kennis omtren? beroepen en oplei dingsmogelijkheden bij de daarvoor in aanmerking komende jeugd en de ouders daarvan. Uit deze opsomming van doelstei- lingen blijkt wel, dat een belang rijke taak iigt in de voorlichting omtrent de eisen, die bepaalde be roepen stellen. Niet alleen verza- melt de aid. beroepskeuze documen- tatiemateriaal, doch ook beijvert het arbeidsbureau zich in het analyseren van de eisen, die aan de verschilien de beroepen verbonden zijn. Er is wel eens de bedenking ge- opperd, dat de beroepskeuze-voor- lichting aan de arbeidsbureaux is gekoppeld op grond van de over- weging, dat ue beroepskeuze-advi- seur zich zal laten leiden door het gebruik aan werkkrachten in bepaald beroep Uitdrukkelijk is echter vastgesteld, dat de geestelijke en lichamelijke vermogens van de adviesvragenden de basis vormen voor het advies Het ligt natuurlijk Wel in de lljn, dat iemand,_die_yoor^een bepaald seerd wordt, dat beroep uit die groep van beroepen te kiezen, waar- m hij oi zij de grootste bestaansze- kerheid vindt. Niet in alle gevallen zal de advi- seur van advies kunnen dienen en wel in gevallen waarin kennelijk een medisch paedagogisch oi psycho- logisch consult nodig is. In deze zo moeilijke gevallen zal hij de advies- vragende adviseren zich tot een psychotechnisch laboratorium te wenden. Aan degenen, die zich reeds een beroep gekozen hebben, worden door de adviseur uitvoerige iniich tingen gegeven omtrent opleidings mogelijkheden op school en in be- drijven, alsmede over de kosten van deze opleidingen en de eisen, die het reeds gekozen beroep stelt. Waarheen om voorlichting? Degenen uit'de rayons van bet Gewestelijk Arbeidsbureau te Alk maar en van de bijkantoren Pur- merend, Edam en Schagen van dit bureau, die beroepskeuze-vooriich- ting wensen te ontvangen kunnen zich iedere werkdag van 8.3012.30 en van 13.00—17.00 uur, behalve des Zaterdags, op de aid. beroepskeuze van het bureau te Alkmaar vervoe gen. In Den Helder wordt 6£nmaal in de twee weken 's Dinsdags (eerst- volgende maal 17 Augustus) zitting gehouden op het bureau van het hij- kantoor van het Gew. Arbeidsbureau sldssr Hier kunnen zich dan vervoegen de adviesvragenden uit de rayons van de bijkantoren Den Helder, Den Burg en Wieringerwerf. In Hoorn wordt eenmaal in de 2 weken's Donderdags (eerstvolgende maal 12 Augustus) zitting gehou den op het bureau van het bijhiarL- toor ter plaatse. Hier kunnen zich dan vervoegen de adviesvragenden uit de rayons van de bijkantoren Hoorn, Medem- blik en Enkhuizen. De bovenstaande regeling van de zitting is slechts een voorlopige. Bij eventuele behoeite zal het aantal zitdagen worden uitgebreid. Het is gewenst, dat degene, die n advies wil inwinnen, zich voorai over plaats en tijd, waar en waarop het advies kan worden verstrekt, in verbinding stelt met het arbeidsbu reau, waartoe zijn woongemeente behoort, dit voorai om lang wach- ten en een eventuele vergeeise reis te voorkomen. Ter voorkoming van misverstano dient nog te worden opgemerkt, dat de adviesvragende volkomen vrij is in het opvolgen van het advies. Ieder, die wenst te weten: „Wat kan ik worden?", „Hoe kan ik dat worden?" en „Voor welk beroep ben ik het meest geschikt?" wende zich dus tot de beroepskeuze-voorlichter van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Het Nederlands-Indische ambtena- rencorps zal tegen het einde van dit jaar een groot aanal werk krachten moeten missen, wanneer van de eerste groep der zgn. kori- verbanders het contract afloopt. Mr. P. van Hoogstraten, hooid van Algemene Personele Zaken te Ba- tavia, deelde in een interview aan Aneta mede, dat naar zijn schatting slechts tien procent der kortverban- ders hun contract zou verlengen. lvir van Hoogstraten gai als oorzaken hier van op de moeiiijkheden met de huisvesting en het gebrek aan ze- kerheid in hun positie. Salarisover- wegingen zouden geen doorsiagge- vende rol spelen. Deze uitlating heeit te Batavia veel stoi doen op- waaien en door alle ambtenarenver- enigingen te Batavia is een actie m- gezet tegen deze verklaring. Van Hoogstraten kende geen bijzondere betekenis toe aan het vertrek nl. het feit dat zo weinig mensen soort beroepen geschikt is, Bij KB zijn benoemd In de bij het K.b! van 12 Mei 1948 ingestelde staatscommissie (defensiecommis- SI8a. tlld en voorzitter K. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal; b Leden (in alph. volgorde): dr. J A H. J. S, Bruins Slot, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, J. van de Kieft, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Th. D. J. M. Koersen, drs. H. A. Korthals, mr. A. B. Roosjen, jhr. mr C A M. J. Ruijs de Beeren- bro'uek, H. W. Tilanus, E. A Ver- meer, alien lid van de Tweede Ka mer der StatenGeneraal. mr. G. Vixseboxse, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal; mr. G. Vonk en J. J. Vorrink, beiden lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. c. Adviserende leden (rangsge- wij's in alph. volgorde): De generaal majoor van de generale staf P. L. G. Doorman, de kolonel van de generale staf A. Baretta, de kapi- tein ter zee P. Rouwenhorst, de kolonel van de generale staf B. A. Sioerdsma, de luitenant-kolonel der gente J. D. Backer, de kapitein- luitenant ter zee G. Koudijs en de hoofdofficier van administratie der 2de klasse J. F. Staverman. d. Secretaris, tevens adviserend lid: de gepensionneerde kapitem ter zee jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk. e. Adjunct-secretaris: de luite- nants ter zee der le klasse J. K. Kempees en J. G. Cox en de rp s- kapitein der infanterie J. J. meulen. Het ging alles onconventioneel, die ontvangst van de driehonderd Amerikaanse studenten in de oude universiteitsstad Leiden. Geen ont- vangstcomite's of officiele begroe- tingen, slechts een nonchalant ge- wuif met de hand, een achteloos uitgestoten klank: „Hello". Een en- kele maal afgewisseld met een „How do you do?" Dat was alles waarmede de mannelijke zowel als v.rouwelijke studenten uit de nieu- we wereld hun intrede deden in een oude studentenstad als Leiden. Ook het uur van aankomst was zeer ongebruikelijk; niemand, be halve de driehonderd gezinnen, waar de Amerikanen te gast zou den zijn, merkte er iets van, omdat de bussen met de Marshall-boys en -girls pas tegen het middernachte- lijk uur in de stad arriveerden. Wij, degelijke Nederlanders, ple- gen bij een bezoek elders allereerst onze koffers veilig te stellen, ons vervolgens te verfrissen en dan onze opwachting te maken bij onze gast- heren. De Amerikanen deden het anders, efficienter, de koffers in de autobus en recht op het eerste doel at, geen tijd verliezen, Nederland moet in vijf dagen zijn afgewerkt. Het Nederlands bureau voor bui- tenlandse studentenbetrekkingen had de gastheren uit de Leidse burgerij tijdig van de nachtelijke komst der studenten op de hoogte gesteld en hoewel de meeste gezinsleden al te bedde waren gegaan, mankeerde er aan de ontvangst niets. En zo ge- beurde het, dat in menig gezin mid den in de nacht nog koffie of thee op een lichtje stond te pruttelen. Het was allemaal erg vreemd voor onze Hollandse begrippen, die bus met uitgelaten jongelui, die stopte in die keurige straat, waar tegen twaalven alles duister en uitgestor- ven is, die begroeting in een spaar- zaam verlichte hall, terwijl de Ne- derlandse begeleider zijn adressen- lijst keurig aanstreepte. Het ge- sjouw met die loodzware koffers naar boven en daarna die urenlange boom over allerlei onderwerpen, die een mens kunnen interesseren. Officieel behoefden de Neder- landse gastheren nergens voor te zorgen. Maar wie laat er nu iemand zijn deur uitgaan zonder een drup- pel drinken? Gevolg dat de studen ten met een goed gevulde maag veelal bij het ontbijt verschenen, dat hun in de stad was bereid op klompen liepen. De doorsnee-Amerikaan is harte lijk en joviaal, dat merkten niet alleen de gastvrouwen, die veelal verrast werden met een doos (Ne- derlandse!) bonbons of zoiets, maar voorai ook de kinderen, hoewel er natuurlijk van enige conversatie tussen het jonge volkje en de gas- ten geen sprake was. Onze oudste zoon, een kleuter van ruim drie jaar, was al de eerste dag^ goede vriendjes met „Amerikaans dank zij een ruime gave in de vorm van snoep. Alle landen, die aan het Marshall- plan deelnemen, worden door de Amerikaanse studenten bezocht, maar aan Nederland zullen de ruim 1500 jongens en meisjes, die nu over Europa uitzwermen, zeker met de miast pleizierige herinneringen hebben. En de handdruk bij het afscheid is stevig, het „hello" klinkt warm en we weten, dat we aan de over- zijde van de grote plas weer nieuwe vrienden hebben gemaakt. Makkeluke gasten Wat zijn eigenlijk vijf dagen als je makkelijke gasten hebt, die je de hele dag niet ziet en waarmede je 's avonds een paar uurtjes gezellig zit te kletsen? Ze vliegen voorbij, ook die ene dag waarin vrij-af werd gegeven en die benut werd om met de gastheren en gastvrouwen een rondgang door de eigen stad te maken. De jiuisvrouwen hadden er niets geen last van, van die logeer- partij. Jongens zowel als meisjes maakten zelf hun bedden op, ja stoften, al was het dan met de Franse slag, hun eigen kamer. „Je hebt er gewoon niets aan te doen", verzekerde ons een Leidse hospita, die hele studentengenera- ties had gehuisvest en heel wat las-* tige „heren" had gehad. Daarom wilden ook de meeste logiesgevers de vergoeding van f 1. per nacht per persoon niet eens aannemen. En vaak hoorden wij de opmerking: „We hebben zoveel aan Amerika te dankeru, dat het onze plicht is op deze wijze iets terug te doen". De Amerikanen waren dan ook allemaal verrast over de hartelijke ontvangst, die hen in Holland ten deel viel. Een ding stelde hen echter teleur, Ver- JUIORGEN gaan we allemaal weer naar de kerk, naar de Heilige Mis. Dat doet iedere goede Katholiek. Maar hoe gaan we er heen, wat gaan we er eigenlijk doen? Mis-horen met goede manieren, zegt de Cate- chismus. Dat kan op velerlei wijze geheuren. Maar de heste manier is toch wel die, zoveel mogelijk mee te leven en mee te doen met wat er aan het aItaar gebeurt. Als u naar een toneel- stuk gaat of naar een film, Pro~ beert u toch ook, alles zo goed mogelijk in u op te nemen en te volgen. Dan geniet u toch meer en heb u er meer aan. Zo is het ook met de H. Mis. Volg die Probeer rustig en kalm uit uw Missaal de H. Mis te volgen. MARCUS Door 't Bedrijfschap voor Groente en Fruit is aan de veilingen en ex porters medegedeeld, dat uitvoer- machtigingen mogen worden afge- geven voor de export van tomaten naar Belgie. De tomaten moeten dan echter op de veilingen zijn aange- voerd en verkocht tegen minstens 0.25 per kg. Voor de Duitse burgerbevolking mogen echter ook nog steeds toma ten worden uitgevoerd tegen de vastgestelde minimumpnjs van f 0.18 per kg Hierbij doen zich echter, zo- als gemeld. betalingsmoeilijkheden voor, omdat de naar Duitsland te exporteren tomaten door het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwvei- hngen niet meer aan de veilingen worden genonoreerd. Aan de tuin- bouwveilingen is het overgelaten hierop aan de kwekers het voile be- drag, een gedeelte ervan of in net geheel niets uit te betalen. Zodra een nadere financieringsregeling voor deze export bekend is, zullen de bedragen, verschuldigd voor deze export van tomaten en komkommers naar Duitsland ten spoedigste door het Centraal Bureau van de Tuin- bouwveilingen in Nederland aan de veilingen worden betaald. De nieuwe Gouverneur van Cu rasao, ir. Peters, is dezer dagen op net vliegveld Hato door een dele- gatie uit de Nationale Volkspartij ontvangen. Bij zijn ontvangst in Willemstad bracht de voorzitter van de Staten, de heer E. A. Roe- mer, de internationale en nationale positie van Curasao in herinnering en zeide hij, dat het volk van Cu racao vroeger niet altijd voldaan was over de Nederlandse regering en het plaatselijk bestuur. De Gouverneur zei in een rede, dat Prinses Juliana hem verteld had van Haar aangename en onver- getelijke reis naar Curacao. Hij gar voorts uitdrukking aan zijn hoop, dat de nieuwe Grondwet de Antil- len ten goede zou komen. Ir. Peters beschouwde de instelling van het College van Algemeen Bestuur een dringende aangelegenheid. De Arubaanse leden van de Sta ten, de heren Eman en Yrausquin, waren niet bij de plechtigheid aan- wezig. In een bestuursvergadering van de E(uropean) B(oxing) U(nnon), welke btjgewoond werd door de voorzitter van de Ned. Boksbond, dr. W. H. E. Posthuma, zijn ook de uitdagingen van Giel de Roode aan Villemain om het Europees kampiocnschap weltergewicht en van Luc van Dam aan Cerdan om de Europese titel middengewicht ter sprake gekomen. Besloten werd de termijn waar binnen Villemain zijn titel moet verdedigen, te verlengen tot 30 Oc tober a.s. Dit is de uiterste datum voor zijn wedstrijd tegen de Roode die wegens ziekte van de Fransman niet eerder gehouden kon worden. Voorts is beslist dat Cerdan, die zoals bekend binnenkort tegen Tony Zale om het wereldkampioenschap uitkomt, zijn Europese titel alleen tegen Luc van Dam mag inzetten in een periode van zes maanden ge- rekend van de dag, waarop liij het kampioenschap van Delannoit won. Heeft de match Cerdan—van Dam in dit bepaalde tijdvak niet plaats gehad dan zal de officiele uitdager van Cerdan te voorschijn moeten komen uit een competitie waarvoor in eerste instantie zijn aangewezen de Belg Delannoit, de Fransman Dauthuille, de Brit Dick Turpin en de Italiaan Mitri. Delainnoit bokst tegen Dauthuille en Turpin tegen Mitri waarna de winnaars elkaar ontmoeten. De winnaar van deze laatste partij wordt tegenover Luc van Dam geplaatst ten einde uit te maken wie als officieel uitdager van Cerdan voor de Europese titel mag worden beschouwd. kortverbanders, omdat het toch nooit hun bedoeling was ambtenaar te blijven. De ambtelijke vakver- enigingen kennen hieraan echter wel bijzondere betekenis toe, zeg- gende, dat de weggaande groep ge- zien moet worden als de enige groep, die duidelijk „neen" kan zeg- gen, waar anderen door burger ol dienstplicht, vooruitzichten op pen- sioen of onmacht omdat zij door ge- boorte gebonden zijn aan Indonesie, niet kunnen vertrekken De ambte- naren der vakverenigin'gen verkla- ren met klem, dat de oorzaken van het vertrek van velen zijn: onvoi- doende huisvesting, gebrekkige so- ciale voorzieningen, totale ontsten- tenis van het arbeldsrecht en afwe- zigheid van overheidsgarantie. De Provinciale Voedselcommissa- ris te Alkmaar, deelt ons het vol- gende mede: Zoals bekend, is de aanvoer van slachtvee de laatste weken zeer gering hetgeen tot gevolg zal heb ben, dat de aanvoeren in het najaar zeer groot zullen zijn. Hierdoor zal een beperking van de aanvoer noodzakelijk woorden en een aanvoerrregeling worden inge- voerd. Om nu een betere verdeling in de hand te werken is besloten aan die veehouders, welke in de week van 9 t. m. 14 Augustus en 16 t. m. 21 Augustus slachtvee aanvoe ren in de klasse A.A. of A voorrang te verlenen in de resp. eerste en tweede week ter beperking tot voor een gelijk aantal dieren als in ge- noemde weken werd afgelegd. De Griekse Gezant te 'sGraven- hage, Nicholas G. Lely, overhandig- de heden op het Griekse gezant- schap de ordetekenen van het Com- mandeurskruis in de Orde van George I aan Barones Aga van Breugel-Douglas, echtgenote van Baron C. van Breugel-Douglas, van 1937 af en gedurende de invasies van de as Nederland's Gezant in Griekenland. Naar de Gezant verklaarde, „heeft Barones van Breugel-Douglas, die in de medicijnen gestudeerd heeft, zich tijdens de oorlog in Griekenland als vrijwilliger opgegeven en is in net Evangelismos-hospitaal te Athene aan het hoofd van chirurgische ai delingen komen te staan. waarbij zy aan een groot aantal gewonden on- schatbare diensten heeft bewezen. „Haar zelfopoffering", voegde de Gezant hieraan toe, „en haar toeWij- zing, zowel aan onze als aan de Geallieerde zaak. kan nooit vergeten worden Barones van BreugelDou glas heeft in Griekenland vele won- den geheeld in een geest en met een liefde waarmee zij zich op 6dn lijn met de strijdende Griekse vrouwen heeft gesteld." De Zweedse motorboot „Oster- vag" is Donder.dagavnd uit Storno- way (Noord-Schotland) vertrokken met 75 Estlanders aan boord om te pogen de Atlantische Oceaan over te steken naar Canada. Reeds eer der deze maand is een boot met Baltische vluchtelingen naaar Cana da vertrokken. Verder is Donderdag In Lowestoft (Suffolk) een kleine motorboot aan- gekomen met dertien Finnen, die zeiden de „Sovjet-Russische over- heersing" ontvlucht te zijn. In de week van 22 t.m. 28 Aug. a.s. zuilen van Engelqnd uit de volgende uitzendingen worden gegeven: 7 458,00: Nieuws, persoverzicht, op 1796, 267, 48.54, 41.61, 41.49, 31.88 en 31.01 M. 14.15—14.30: Nieuws en herhaling persoverzicht op 1796, 267, 41.61, 31 88 en 25.49 M. Zondag: Hterhaling Engelse les voor beginnelingen. Maandag: Herhaling Engelse les van H. Koolhoven. 18 30—19.00: Nieuws en program ma op 267, 41.61 en 31.88 M. Zondag: Londense brief van J. H. Huizinga; Engelse solisten. Maandag: ,,De brievenbus -ant- woorden op vragen van luisteraars Engelse les voor beginnelingen. Herhaling van de eerste serie „Eng- lish by radio". Dinsdag: Boeken en schnjvers. Film en toneel. Woensdag: Vrijbuiter's radio-dag- boek. Engelse les voor gevorderden van H. Koolhoven. Donderdag: Sociaal-econom. progr. Vrijdag: Klankbeeld. zaterdag: Portret van de week Programma-overzicht. Sportjournaal s-GRAVENHAGE, 4 Aug. De Minister-President en de Minister van Binnenlandse Zaken hebben in gesteld een commissie, belast met de taak te onderzoeken, in hoeverre ten einde de rechtszekerheid van de burgers bij de huidige omvang der overheidsbemoeilng te verhogen en een doelmatige uitoefening van de controlerende taak van de Staten- Generaal te bevorderen, behoefte bestaat aan een orgaan, belast met het in ontvangst nemen en onder zoeken van klachten over besluiten handeilngen en weigeringen van ad- ministratieve organen, waartegen geen rechtsmiddel open staat. In deze commissie zijn benoemd tot lid, tevens voorzitter, dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het Ministerie van Binnenlandse Zaken; tot lid, tevens vice-voorzitter: prof, mr. A. N. Molenaar, lid van de Eerste Kamer; tot leden: mr. J. Al- gera, lid van de Tweede Kamer, mr. A D Belinfante, Raadsadviseur bij het Ministerie van Justitie, mr. N. Bolkestein, lid van Ged. Staten van Groningen, mr. Th. G. Donner, di- recteur der N.V. Centraal Advies- bureau voor Publiek Recht en Ad« ministratie, mr. J. M. Kan, raads adviseur chef der afd. Binnenl. be stuur en wetgeving van het Ministe. rie van Binnenlandse Zaken. dr. L. G Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer,'" ir. E. H. A. Kraayvanger, lid van de Eerste Kamer, B. J. de Leeuw, raadsadviseur in algemene dienst bij het Ministerie van Finan cier mr. S. J. R. de Monchy, voor zitter van de Commissie van advies in zake de administratieve recht- spraak, M. A. Reinalda, Commissa- ris der Koningin in de provmcie Utrecht, Th. Sanders, voorzitter van de Alg. Rekenkamer, A. A. v. San- dick, directeur van de Ned. Handels- maatschappij te Amsterdam, mr. J. J van Walsem, pl.verv. lid van de Alg. Rekenkamer, tot lid, tevens se- cretaris mr. P. J. M. Aalberse, ad- vocaat en procureur te 's Graven- hage, tot adj.-secretaris: mr. dr. W. K. J. J-. van Ommen Kloeke, hoofd- commies bij het Ministerie van Binn. Zaken. Naar in gewooniyk welingelichte kringen te Londen wordt aangeno- men, heeft generaal Robertson aan Bevin verslag uitgebracht over de mogelijkheid de Berlijnse crisis te verzwakken door toe te stemmen in het uitgeven van oostmarken in de gehele stad, op voorwaarde dat de uitgifte door alle vier bezettende machten gezamenltjk geschiedt. Sedert de geldmiddelen van het stadsbestuur en de industrie, die op de centrale bank in de Sowjetsector staan door de Sowjets geblokkeerd zijn, zit men in het westen der stad zonder financi&le middelen. De door de Sowjets gestichte circulatiebank heeft thans aan het stadsbestuur 'n voorstel gedaan de tegoeden vrij te geven, op voorwaarde, dat het ge hele geldverkeer in de stad onder oostelijke contrdle komt en de stad slechts met oostelijk geld rekent. Zo zouden ook de Berlijnse industrieen weer vrij over hun geld kunnen be schikken, indien zij hun gehele be- talingsverkeer met oostelijk geld willen afwikkelen. De circulatiebank heeft voorts de sluiting geeist van de particuiiere Vijf en twintig arbeidsters van de Twentino garenfabrieken te En schede zijn Vrijdag een wilde sta king begonnen. Aanleiding hiervan was het feit, dat de lonen van 15 ar beidsters die te laag waren, in over- leg met het arbeidsbureau, tot op het toelaatbare peil werden terug gebracht. De 15 arbeidsters gingen daarop in staking en 10 andere slo ten zich bij haar aan. wisselkantoren, die in de laatste dagen verschenen zijn en waar oost marken tegen westmarken worden geruild. Van Duitse zijde wordt voorals- nog het in circulatie brengen van een grotere hoeveelheid westmar ken, respectievelijk de algehele uit- schakeling van de oostmark in het westen van Berlijn als de enige op- lossing voorgesteld. ZONDAG 8 AUGUSTUS HILVERSUM I. 8.15 Radio Symph. orkest; 8.30 Hoogmis uit de paro- chiekerk te Limmen (L,); 9.45 Suite voor strijkorkest; 11.30 Wognums zangkoor; 12.15 Apologie, 12.35 Lunchconcert, 13.40 Spineuza, 14.09 Cabaret miniature, 14.40 Harmonie, 15 30 muzikale tombola, 16.25 Ves pers 19.30 voor de Ned. Strijdkrach- ten, 19.45 Allegro, 20.05 gram, mu- ziek, 20.12 zang, viool, orgel, 20.45 Luisterspel, 21.35 Radio Philh. or kest, 22.45 Avondgebed, 23.15 gram, platen. HILVERSUM II. 8.18 gram.platen, 8 40 Zondagmorgenmelodieen, 9.15 Men vraagt en wij draaien, 9.45 geestelijk leven, 10.40 voordracht, 11.00 Omroep-orkest, 12.00 gram.pl., 12 40 Pierre Palla, orgel, 13.15 Les gars de Paris, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Concertgebouworkest, 16.20 Jeugdensemble, 17.00 orgel-melo- dieen, 18.15 In gesprek met de Iezer, 18.30 De gelijkenissen, 20.15 H/ sen- gymnastiek, 21.15 Lichte muzikale toets, 21.35 Opera „Mignon", 23.15 gram, platen. MAANDAG 9 AUGUSTUS HILVERSUM I. 7.30 van de Olymp. Spelen, 8.15 gewijde muziek, 9.15 Ochtendbezoek, 10.30 Morgendienst, 11 20 Van oude en nieuwe schrljvers, 1140 Pianorecital, 12.00 Promenade- orkest, 12.30 van de Olymp. Spelen, 13 15 Orgelconcert, 14.00 Vacantie- vertellingen, 14.55 Werken van Dvo rak, 15.40 koor met piano, 17.00 van de Olymp. Spelen, 18.15 Sportkro- niek 18 30 voor de Ned. Stnjdkrach- ten, 20 i5 Nieuwe Tiscotheek-aan- winsten. 21.00 Zangrecital, 21.30 Busch Strijkorkest, 22.05 met band en plaat, 22.45 Avondoverdenklng, 23 15 opgewekte avondkianken. HILVERSUM II. 7.15 Selecties; 8.18 muziek bij he* ontbijt, 9.00 Symphonie in B. kl. t„ 9.35 concert voor cello, 10.00 Morgenwijding, 10 20 Operette-muziek, 10.30 Voor de vrouw. 11.20 gram.platen, 12.00 Weekendorkest, 12.38 Wailana Ha waiian, 13.50 gram.platen, 14.00 Hoorn-trio van J. Brahms, 14.45 Vanderville-orkest, 15.15 Hoorspei, 16.45 Orgel, 17.00 Voor de Jeugd, 17 30 pianoduetten en de kleine man, 18.20 Stradiva-sextet, 18.40 Olymp. Spelen, eveneens om 20.20 en 22.30, 18.50 Bekende melodieen, 19.30 So- praan en piano, 19.50 gram.platen, 20.15 Omroep-orkest, 21.20 Cabaret, 22.05 The Ramblers, 23.15 gram.mu- ziek. WAARTOE DIENT EEN SNOR? De Parijse schilder Dali heeft hierop de doeleinden van 't harig aanhangsel als volgt beschreven: 1 Voor het vangen van vliegen; 2. voor het opvangen van stof. Als verdere toe- lichting zeide Dali: „Als ik dadels eet, vraag ik nooit water om mijn handen te wassen, ik strijk met mijn kleveUige handen tangs mijn snor en die alijft dan twee dagen stijf." SINAASAPPELMELK Bij een onderzoek in Belgie is gebleken, dat 59 procent van de on- dervraagde mensen de voorkeur gaven aan losse melk, 26 procent aan flessenmelk en slechts 16.5 procent aan geconserveerde melk. Een man, die naar zijn mening gevraagd werd, zeide: „Ik zal melk gaan drinken zo gauw de koeien sinaas- appels gaan vreten!" TERUG NAAR DE VLEESPOTTEN Het goud s-troomt via de Olympische Spe len in Neerlands zak- ken. Het is jammer, dat ons volk zijn stand en zijn aard verloren schijnt te hebben, an ders konden we weer terug naar de gouden standaard. KABINET-ARIA Wie had nu gedacht, dat men in den Haag zo lang zou moeten timmeren om een ka- binetje in elkaar te zetten. Spulbaas troost zich met de gedachte, dat alle Oud geen tim- merhout is en dat de meubels goedkoper worden naarmate men met kopen wacht. Dat men de kamers bouwt, vooraleer men het ka- binet er in zet, is lo- gisch, doch dat men de kamers weken lang leeg laat staan lijkt Spulbaas toch in strijd met de woningwet. KERMISACHTIGE DORRESPONDENTIE Mej. T. K. te H. Het spijt Spulbaas, maar hij kan tijdens de Hoornse kermis geen vrijkaartjes verstrekken SPULBAAS (Van onze Parijse correspondent) JUIST waar de Franse, Zwitserse en Italiaanse grens elkaar J raken in het Alpenlandschap, verheft zich de enorme Mont Blanc, een top van meer dan 2100 meter hoogte. Vanaf Hanni bal's dagen weten we welk een enorm verkeersobstakel de Alpen de gehele historie door gevormd hebben. De wereld werd hier aan enkele jaren geleden nog eens herinnerd, toen de Duitsers moesten terugtrekken. Thans boren 300 Italiaanse arbeiders in de Mont Blanc om er een tunnel te maken, die het hart van Italie moet verbinden met het hart van Frcmkrijk. Nog twee jaar en dit verkeersobstakel zal uit de weg zijn geruimd. BIDAULT GINGEN DEED TOEZEG- LOURDES (KNP) Voor de slutting van het Pax Christl- Congres heeft Kardinaal Frings de vertegenwoordigers van de in ternationale pers ontvangen en bfj deze gelegenheid de bijzondere taak van de pers doen uitkomen bij het handhaven en bevestigen van de vrede: De twee meest belangrijke mid delen, ten einde de vrede te beves tigen, zijn het gebed en de pers. Geen staatsman zou een oorlog kunnen beginnen, indien de pers de publieke opinie niet voorbereidde In Duitsland hebben wij een man gehad, die zeer goed met de pers kon manoeuvreren. Doch dit ge- schiedde ten kwade en het Duitse volk is er het slachtoffer van ge- worden. Thans geeft de internationale pers dikwljls een verkeerd beeld van het Duitse volk. Op zich zijn de Duitsers een volk met goede bedoelingen en een goede inborst. Indien zij dit niet waren, zouden zii hun Middeleeuwse kathedralen niet gebouwd hebben, geen volkslie- t deren hebben gemaakt, de wereld geen componisten als Bach. Wagner en anderen hebben gegeven. Het Duitse volk is in staat tot een vre- desbijdrage Nog een andere kwestie is van belang voor de internationale pers: Rusland. Wanneer de internatio nale pers over de Russen spreekt, stelt zij deze vaak voor als barbaren Dit stemt echter niet met de werke- lijkheid overeen. Wij moeten de godsdienstige diepe geest van het Russische volk niet vergeten; wij moeten denken aan de rijkdom wel ke de kinderen van dit volk voor de toekomst vormen Wij moeten bidden voor de godsdienstige wederge- boorte van Rusland. Het Russische volk heeft nog een grote toekomst voor zich; het heeft nog grote din- gen te verrichten. Wellicht zullen wil eens het woord „Ex Oriente Lux" (Het Licht komt uit het Oos ten) bewaarheid zien! Dient^steeds de waarheid, dient de vrede!" Vrljdagmlddag geraakten drie jongens, die bij het baden in zee verrast werden door het opkomen- de water, in nood. Twee ervan kon den gered worden. maar de derde, een zestienjarige jongen uit Leiden, verdronk. Temidden van kostbare meester- werken uit de Venetiaanse school ontvangt Graaf Lora Totino in zijn weelderige werkkamer zowel mi nisters, als leiders van de oude ma- qui's, steenrijke bankiers en dood- arme journalisten. Voorlopig is dit vertrek nog het hart van de Mont- Blanc-tunnel. „Ziet ge," zegt hij mij in vloeiend en vlekkeloos Frans. „men was aanvankelijk bevreesd voor het doorboren van de Mont Blanc in verband met de uitzonder- lijke hoogte van de berg. Doch de heer Sossure uit Geneve, die de berg in 1812 voor het eerst beklom, ■wist reeds, dat deze steenmassa een enorm brede en solide basis had, welke zich betrekkelijk ge- makkelijk leent voor doorboring. Terwijl men in onze dagen atoom- bommen f abriceert en allerlei monstruositeiten, gericht op verme tiging van mensenlevens, bouwwer ken en welvaart, zou het zonder meer een misdaad zijn om er aan te twijfelen de tunnel te kunnen construeren. Bijna 5.000.000 touns- ten bezoeken jaarlijks de centra van vermaak en ontspanning in deze streken. Inderdaad, hieronder zijn duizenden Nederlanders. Ik houd van uw land en interesseer me zeer voor uw bruggen en voor uw Zui- derzeewerken. Kijk, als de tunnel gereed is zal hij in een grote be hoefte voorzien. Economisch zou de aanleg al verantwoord zijn op ba sis van het touristenverkeer. Maar de importantie is nog groter. Hij verbindt Zuid-Oost-Europa met het gehele Westen. In Mei 1946 werd dit gigantisch werk begonnen en als alles goed gaat komt de tun nel eind 1950 gereed. Frankrijk en Italie hebben thans hun econorni- sche unie in de maak. Een goede communicatie tussen de beide lan den is noodzakelijk voor de uit- voering van de economische unie. Vandaar dat de tunnel ook een politieke betekenis heeft. Bidault heeft dit gezien. Vandaar dat hij bij zijn jongste bezoek aan Turijn belangrijke financiele toezeggingen heeft gedaan. VRIEND VAN HET VOLK Graaf Lora Totino is een sports man bij uitnemendheid. Geboren in de schaduw van de Alpen, be klom hij vrijwel alle hoge toppen. Hij- heeft een half milliard Lire be- steed aan grote verkeerswerken in de vallei van Aosa, een der belang- rijkste Europese touristencentra aan de voet van de Mont Blanc. Hij heeft thans berekend, dat ItaliS via deze tunnel 4 milliard lire per jaar extra zal verdienen. Aristocraat, is hij niettemin een vriend van het volk, zeer populair. Zijn drie dui- zend werkliejien hebben grote eer- bied voor hem en zelfs de com- munisten beschouwen hem niet als een vijand, hetgeen heel wat zeg- gen wil In de oorlogstijd gaf hij vele duidelijke blijken van anti- fascisme. Zijn beste vriend was de leider van de Italiaanse verzets- beweging, zijn naam is Negard. Totino hoopt dat door de aanleg van de tunnel zijn geliefde stad Turijn, zetel der Fiatfabrieken, zal uitgroeien tot de belangrijkste stad aan de weg Rome-Parijs. Zwitser- land is echter evenzeer gelnteres- seerd in de tunnel. Vandaar dat Totino aan Geneve om een bijdra- ge van 5.000.000 francs heeft ge vraagd. Italie spekt een half mil liard Lire bij en Frankrijk is uit- genodigd om voor 2.500.000 francs te participeren. AMERIKANEN INVESTEREN 70.000.000 DOLLAR. „De Tunnel", aldus vervolgt de Graaf, „dient niet alleen voor transport doch eveneens voor ver betering der electriciteitsvoorzie- ning van Frankrijk, Italie, Zwitser land en Oostenrijk. Al deze landen hebben nu en dan met een gebrek de bouwer van de Mont Blanc-tunnel, woont in een prachtige patri- cierswoning aan de Via Principa te Turijn. Behal ve aristocraat en inge- nieur is hij vele malen millionair. Totino zit aan zijn zwaar mahoniehou- ten schrijf bureau. Een klein antiek beeldje, een Japanse Geisha, staart ons aan aan stroom te kampen. Via de Mont Blanc kunnen zij in dit opzicht el- kander helpen. De uitwisselingsmo- gelijkheid via de nieuwe tunnel is berekend op twee en een half mil liard kilowatt per uur. De totale kosten van de tunnelbouw worden luttele jaren gedekt door dit rendement". In dit verband moet ik u er wel even aan herinneren, da ook de Amerikanen groot ver- trouwen hebben in de tunnel. Er is opgericht een Amerikaans concern ,The Mont Blanc Tunnel and Po wer Authority". Ik heb voor dit project in Amerika een belangrijke groep financiers gevonden, die ge- zamenlijk 70.000.000 dollars hebben gei'nvesteerd. Het concern bouwt 22 hydro-electrische stations, geba- seerd op het watervolume van de Mont Blanc, waardoor de huidige It'al. electriciteitsvoorziening zal stijgen met 15 pet. De prijs van deze energie zal lager zijn dan waar ook ter wereld. Dit is alleen moge lijk doordat de tunnel een voor- delige communicatie gaat geven, ook voor het overbrengen van stroom. Dank zij deze Amerikaan se hulp is het mogelijk om de tun nel te voltooien, ook al zouden Zwitserland en Frankrijk geen fi nanciele bijdrage verstrekken. En de boren ratelen. Over een lengte van meer dan 12 km. wordt het Mont-Blanc massief opengelegd. Aan de Italiaanse kant zit men reeds 500 meter diep. Aan de Fran se zijde heeft Totino grond aange- kocht, zodat daar de werkzaamhe- den ook kunnen beginnen. Opnieuw triompheerde het vernuft, nu in het welzijn der mensheid. Dat is de verdienste van graaf Totino. Waar- lijk een groot man, met een grote geest, meer wereldburger dan Ita liaan. *_A i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 7