Voordevijfde maal rees Neerland s driekleur Super-Hockey von Pakistoonse meesters DWAZE ANNE Damesestafetteploeg Fanny Olympisch kampioen r Bronsvoor Nederlandse zeven Corman en Schubart winnen in eerste ronde Tempo-verhoging baatte niet Olympisch zwemtournooi ten einde Engeland's eerste goud 4 x J 00 meter dames-estafette Van Kempen zette niet door en verloor Ondanks 6-1 nederlaag komt Nederland in halve finale tegen India uit Een gouden en drie bronzen medailles voor Nederlandse dames NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Maandag 9 Augustus 1948 PAG. 3 Fanny Blankers-Koen- giadiool V WATERPOLO ROEIEN HEDEN HALVE FINALE DANK ZIJ DISKWALIFICATIE VAN V.S. HORDIJK UITGESCHAKELD OLYMPISCHE KAMPIOENEN JTAUA mm FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN NEDERLAND was er reeds aan gewend geraakt. Iedere race, die Fanny Blankers-Koen liep of waaraan zij deelnam, moest een Olympische titel brengen. Dus bracht ook de 4 x 100 meter estafette weer een gouden medaille in het Nederlandse kamp. Ten vijfde male klonk het Wilhelmus en stonden Nederlandse athleten op het ere-podium. Ten vijfde male rees de driekleur aan de ere-mast. en werd het kleine land aan de Noordzee de hoogste Olympische eer gebracht. Vergoedt dit suedes nlet de tegenslagen van onze voetballerg en wielrijders, en houdt het onze naam op intemationaal sportgebied niet hoog? Reeds in de voorronde had de Nederlandse damesploeg hej Neder- lands record met 0,1 seconde ver- beterd. In deze serle werd gestart in deze voigorde: Xenia Stadt-de Jong, Nellie Wltziers-Timmer, tier- da van der Kade-Koudljs en Fanny Blankers-Koen. De startvoigorde was binnenbaan Denemarken, tweede baan Verenlgde Staten, der- de baan Nederland, terwijl Honga- rue nlet meedeed. Xenia Stadt-de Jong startte goed. gaf vrij goed over a?n Nellie Witziers, voorzichtig werd het stokje overgedragen aan Gerda van der Kade en Fanny Blankers-Koen begon als laatste iQopster met zeker vler, vijt meter achterstand op de Deense ploeg. Maar die achterstand werd zonder enlge moeite in een voorsprong om- gezet, Nederland werd eerste in de aerie, Denemarken twee en de Ver. Staten drie, Uit aUes bleek dat de Nederlandse ploeg uit veUigheids- overwegingen het rustig aan had De damesestafetteploeg van ons land klom op het podium, een ovatie klonk uit de tiendulzenden op voor deze Nederlandse athle tes, die de naam van ons land In de Internationale sportwereld schitterend hebben hoog gehou- den. AUe vier kregen van presi dent Edstroem hun medailles, Fanny Blankers-Koen als laatste en een klaterend applaus klonk weer op toen de zo populalre Am- sterdamse athlete haar vlerde gouden medaille in ontvangst mocht nemen. De Australische ploeg kreeg de zilveren en de Ca- nadese de bronzen medaille. Voor de vlerde maal ging de Neder landse driekleur omhoog, het Wilhelmus werd gespeeld: ons land had bij de dames athletiek de meeste gouden medailles vero- verd. De Nederlandse dames hebben in de viermaal 100 meter esta fette met een tijd van 47,6 sec. voor Denemarken en de Ver- enigde Staten de eerste prijs behaald. De vier winnaressen van de gouden medaille mevr. Xenia Stadt-de Jong, mevr. Nellie Witziers-Timmer, mevr. Gerda van der Kade-Koudijs en mevr. Fanny Blankers-Koen tijdens het spelen van het Wil helmus te barer ere op de tri bune der prijswinnaars. Terwijl duizenden Amster- dammers gisterenavond te- vergeefs wachtten op Fanny Blankers--Koen, die met haar mede-athleten de trein had gemist en het huldigings- comitS dus nog een dag ge- duld moet hebben, kwam uit Beverwijk het bericht, dat ons land thans een Fanny Blankers-Koen-gladiool be- zit. De gladiool is gekweekt door de Firma H. van Bragt uit Beverwijk en heeft een zacht* lila kleur.. In tegen- stelling tot de athlete, die heden in de Haarlemmer- meerstraat is te zien, valt de gladiool van haar n*»m te ezichtigen op dehandel-, In dustrie- en tuinbouwtentoon- stelling, die ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van Beverwijk aldaar wordt ge- houden. - De Zaterdag gehouden voetbal- wedstrijd tussen Faijenoord en Su- riname werd door Feijenoord ge- wonnen met 31, -De rust 6'n8 'n met 3—1. O De ronde van Steenberrgen is ge- wonnen door Braspenninek, De ronde van Elsloo werd gewon- nen door Set Janssen. De Nederlandse waterpoloploeg heeft Zaterdagmiddag de wed- strijd .die de beslissing zou bren gen voor de eerste plaats, verlo- ren. Italie was beter en speelde harder en met meer 61an dan onze ploeg De Itallanen wonnen met 4—2, nadat z« met rust reeds met 3—2 voorstonden. Doordju- Hongarije sterker bleek dan Bel gie en met 30 (20) won, bezet Nederland de derde plaats en behaalde daarmede de bronzen medaille. De Nederlandse ploeg had dit- maal Korevaar weer als linksach- ter en Rulmschotel als rechtsvoor opgesteld. Nederland had de kans toen Smol en Pandolfino er uit waren gestuurd wegens zwemmen en bovendien Rubini wegens hin- deren naar de kant was gestuurd. Cor Braasem schoot doch de bai stootte at tegen de staander. in net bereik van Ruimschotel doch zijn schot werd niet goed gehouden door de doelman en Rudi van Feg- gelen kon de bal toen rustig het doel induwen (1—0). Met een on- verwacht achterwaarts schot maak- te Arena gelijk (11). Even later maakte Arena uit een pass van Ghira ook het volgende doelpunt (2—1). De Italiaanse doel- 7ATERDAGMIDDAG werd een aanvang gemaakt met het Olympisch boksiournooi, waarbij aan Nederlandse kant meedingen: vlieggewicht: H. A. H. Corman, Groningen; vederge- wicht: N. Linneman. Amsterdam; Uchtgewicht: J. Remle, Breda; weltergewicht: F. van Kempen, Rotterdam; middengewicht: J. Schubart, Groningen; halfzwaargewicht: H. Quentemeyer, Indie. Er zijn in totaal 206 deelnemers: 26 in het vlieggewicht, 30 ban- tamgewicht. 30 vedergewicht. 28 Uchtgewicht, 26 weltergewicht, 25 middengewicht, 24 halfzwaargewicht en 17 zwaargewlcht. de eerste ronde viel er nlet veel te Er werd begonnen met de vlleg- gewichten en als vijfde partij van de eerste ronde stond de ontmoe- ting Corman (Nederland) tegen Rassaeli (Iran) op het programma. De Iranees was een massief vinnig ventje, een kop klelner dan Cor man, die in de eerste ronde zijn langere reach en betere techniek niet tot gelding kon brengen tegen de obstructiemethode van Rassaeli, aan wie de soheidsrechter een waar. schuwing moest geven wegens vast- houden. Ook in -de tweede ronde was weinig fraais te zien, alhoewel Corman zlch op afstand de betere bokser toonde; bij het lijf aan lijf- werk bracht hij er evenmin veel van terecht, Op zijn credit moest worden geschreven dat hij bijna verdedhjer was zeer goed op dreef voortdurend in de aanval was enr wistSveir sSchoter„Ste hoifden en Tn de derde ronde kwam Cor, te werken. Zelfs een De uitgiag luidt; 1, Nederland 47.6 sec.; 3, De nemarken 48.1 sec,; 3. Verenigcte Staten 48.3 sec, De Nederlandse estafettepioeg verbeterde in deze serie Bet Ne derlands record met 0.1 sec en bracht het van 47.7 sec. op 47.6 sec. Reeds driemaal heeft onze natio nal damesploeg dit seizoen een tijd van 47.7 sec. gemaakt, in de maand Juni te Eindhoven, een week later te Amsterdam en veertien dagen later te Rome in de landenwea- strijd tegen Italie, Ondanks de matige wissels ver- oorzaakt door het voorzichtige lo- pen werd het Nederlands reeord toch met 0,1 see. verbeterd. In de finale was Xenia Stadt-de Jong direct goed weg, de aanvang- snelheid was niet zo groot maar zij raakte niet achter. De wissel met Nellie Witziers-Timmer was zeer sleeht. De tweede wissel met Gerda van der Kade-Koudijs was stukken beter, maar niettemin was Neder land aphter geraakt en toen de Rot- terdamse het stokje oyergaf aan Fanny Blankers-Koen, lag Austra- lig een paar meter voor en ook de Deense ploeg vertrok nog voor de laatste 100 meter met een voor sprong. Maar Fanny Blankers-Koen •wist haar achterstand schitterend in te halen op het Australische meisje King en met gering doeh niettemin duidelijk verseMl ging Fanny Blankers-Koen als eerste over do finish, voor de vierde maal een Olympische titel vero- verend. De uitslag luldt: 1. Nederland 47.5 sec, (nieuw Nederlands reeord), 2. Australie 47.6 seo„ 3. Canada 47.8 sec., Groot Brittannie 48 sec,, 5. Dene marken 48 2 see,, 0. Oostenrijk 49,3 sec. AKISTAN'S HOCKEYTEAM is thans bliikbaar geacclimati- P seord in Londen. Deze elf meesters uit de hockey-hogeschool vertoonden Zaterdagavond op de Lyons Sportsgrounds te Sud bury in Londen zo'n geperfectionneerde techniek, dat de onge- veer 5.000 toeschouwers in extase geraakten. Weergaloos handig met de bal als het ware aan de stick gekleefd sneden hun aan- vaUers vele malen met kort en mathemattsch zuiver samenspel door onze hardzwoegende middenlinie en ware de rustige Drsjver 6T niet geweest, dan zou de nederlaag der Oranjehemden waar- schiinUjk nog groter zijn geweest. tien man speelde Nederland mpedig verder. In de stand kwam geen verandering meer en met b bracht Pakistan onze hockeypieeg haar eerste nederlaag toe. Ondanks de 6l nederlaag h ed gespeeld, Na een fraaie race met harde. wind en stroom tegen heeft de ongestuurde vier van de Delftse Spertclub, de laatste Nederlandse hoot, die nog in de strijd was te Henley, Zaterdagmiddag in de halve finale tegen de vier van Ita lie, die tevens Europese kam- pieenen «Un. eervol het onderspit gedolven. De tijd van Italic was 7 min. 15 sec., die van Nederland 7 mm. 23 sec. Beiden ploegen startten in een tempo van 42 en lagen tot op 250 meter gelijk. Na 400 meter nam Italie met 38 slagen per minuut de leiding en vergrootte die geleide- lijk tot een lengte by de 750 meter, Het tempo van beide ploegen was toen gedaald tot 33. Op de helft van de baan dreven de Nederlan- ders naar het midden van de rivier af, terugsturend naar hun buiten- baan verloren zij opnieuw een voile lengte. Vanaf de 1250 meter lijn, tien de Xtalianen reeds een voor. sprong van 2Vi lengte hadden, de- den zij het kalmer aan. 100 meter voor de finish verhoogden de oran jehemden het tempo doch slaagden er niet in noemenswaard m te lo- pen. Met een achterstand van 3 lengte gleden zij door de finish. Beide Nederlandse boten zyn nu uit de strijd. heeft onze' ploeg zeer goed gespeeld, be- oordeeld naar Europese maatstal. Uitblinkers waren bij ons behpive Drijver, Kruize, wiens handlgbeid nauwelijks voor die der Pakistan- spelers onderdeed en natuurlijk ook Esser, die eindelijk eens tegenstan- ders van zulk kaliber had getrof- fen, dat hij geen enkele maal zijn welbekende rennen langs de Kin met succes kon voibrengen. Dit elftal van Pakistan hestond feitelijk uit elf super-hockeyers, Dat ons land van zo'n ploeg ver- loor, is zelfs met een 6—1 neder laag nog geen schande. Want on- der de voet werden de oranje hemden niet gelopen, al waren de tegenstanders natuurlijk flink in de meerderheid en al beperkten onze aanvallen zich min of meer tot ulfrvallen. Niettemin heeft keeper Moghal niet stilgezeten, Onze linkerwing wist in samen- werking met Bromberg herhaal- deliik zeer gevaarlijk door te dringen en had met wat meer veine zeker een hogere score kunnen bereiken. De wedstrijd was nauweUjks twee minuten oud toen mlddenvoor Shah Dara de score met een zuiver schot opende (0—1). 18 minuten iang zwoegden de oranjehemden voort en wist Richter zijn doel schoon Je houden. Verbluffend gqed wlstbn Bromberg, Kruize en Esser enkele malen tussen de watervlugge Pa kistan verdedigers de bal te spelen, maar succes kwam na 20 minuten aan de andere kant toen Dara op" nieuw met een zeer goed berekende tik de bal uit een voorzet van links in de uiterste hoek deponeer- de. Richter stak er een fractie van een seconde te laat zijn been naar uit (02). Rechtsbinnen Abdul Ha- mid maakte er vlak daarop 0—3 van. Nadat Kruize in samenwer- king met Boerstra bijna voor een tegenpunt had gezorgd, kreeg de rechtsback van Pakistan Moham med Khan een stick in het gelaat. Hij liep een flinke verwonding op en viel uit. Na de rust kwam hij met een verhonden hoofd, dat Sen oog bedekte het veld weer op. Qok met tien man spelend bleef Pa kistan in de meerderheid. Het zou waarsehijnlijk kans hebben gezien ons zelfs met negen man te slaan, De tweede helft was nog geen twee minuten oud toen midvoor Dara er 04 van maakte, waarna rechtsbinnen Hamid tien minuten later van dichtbij de bal tussen de benen van de uitlopende Richter heen ip het net wipte (05). Met nog een kwartiertje te spe len scoorde linksback Razzak met een feiiloos, hard hooggericht en in de linkerbovenhoek verdwijnend sehot uit een strafeorner voor de zesde maal en eerst toen redden de oranjehemden de welverdiende eer. Kruize sloeg een strafeorner hard in, met zyn voet stopte doel. Moghal de bal, die hoog op- sprong en Boerstra was er als de kippen bU om de neerkomende bal tussen de vele tegenstanders door van vlak bij in het doel te werben (1—6). In de resterende tien minuten Viel er nog veel te genieten, .Doel man Richter onderscheidde zmn daarbij door een aantal zeer goede safes. Vlak voor het einde viel Kruize uit, die juist als de rechts back van Pakistan een slag met een stick in zijn gezicht kreeg. Met De eerste ronde van het Olym pisch Hockeytournooi is, thans ten einde. De halve eompetities W de drie groepen zijn gespeeld en ne^ resultaat is, dat India in grpep A, Groot Brittannie in groep b en Pakistan in groep C Jtampipen zijn geworden. In de laatste SB grpotste groep is ons land als tweede geeiH- digd zodat het in de hedenavond te spelen halve finales is geplaatst Om zes uur wordt begonnen met de wedstrijd India—Nederland, om half acht volgt de tweede halve finale tussen Pakistan en GrOQt Brittannie. Donderdag a.s. volgen ten slotte de finale en ae strijd om de derde en vierde plaats. De eindstand in de drie groepen luidt als volgt; Groep A: India 3 3 Argentinie Oostenrijk 3 0 Spanje 3 0 Groep B: Gr. BrittanniS 3 2 Zwitserland 3 1 Afghanistan 3 1 Ver. Staten 3 0 Grep C: Pakistan 4 4 Nederland 4 3 Belgie 4 2 Frankrijk 4 0 Denemarken 4 0 19—1 5—12 2—10 3 6 19-0 4—2 3—9 1—16 20—3 11—8 6—8 4-9 4-17 HET OLYMPISCH ZWEMTOURNOOI is ten einde. Zaterdag middag zijn de laatste eindstrijden gezwommen en de beslis- sende waterpolo-ontmoetingen gespeeld. En nog eenmaal ging de Nederlandse vlag de lucht in, zij het aan de derde mast, ten teken, dat onze poloploeg de bronzen medaille had gewonnen. Dit had men niet kunnen denken en het was geen wonder, dat de jongens hun trainer Frans Jumper met kleren en al het water in jonasten. Te Berlijn in 1936 werden alle Uiympische records verbeterd, met uitzonflenpg van het 1500 meter borstcrawl-record van de Japanner Kitamura, in 1932 te Los Angeles gemaakt. En na 12 jaar bleek alles nog sneller te gaan, want het merk- waaraige feit deed zich voor, dat weer alle records, behalve ook nu weer dat van de 1500 meter, naar beneden werden gehaald, sommige zelfs een paar maal. In totaal werd achttien maal een record genoteerd. Bovendien bracht goed w6? vrije doelworp van van Feggelen deed hij teniet. Doch na samenspel van Braasem en van Feggelen kreeg hij het nakijken en was de stand weer gelijk (2—2). Even voor rust wist Arena door snel opzwem- men voor de derde maal onhouct- baar in te schieten. (3—2). Na rust kwamen de Italianen lei opzetten en het Nederlandse doel had enige narrow escapes. Doch de midachter wist na goed op- zwemmen da stand op 4—2 te bren gen. De str«d op de 4 x 100 meter estafette heren was door hot slechte wisselen van verscheidene ploegen volkomen open met Gr - Brittannie en Italie als grootste coneurrenten van de V-8. Hoewel Fatton als eerste over de streep ging werd de Amerikaanse ploeg gediskwalificeerd tot grote ver- rassing van iederecn. D^^ruOQr won Groot-Brittannie voor de eerste maal een gouden medaille. De uitslag luidt; 1. Groot BrittannlS 41.3 sec. ^2. Italie 41.5 see. 3. Hongarije 41.6 sec. 4. Canada 41.9 sec. 5. Nederland 41B sec De winnepde ploeg bestond uit Mc Corquodale, Gregory, Jones en Arclior De diskwalificatie van de Ver- Staten was te wijten aan het felt, dat de tweede loper der Amenka- nen, Wright, het stokje van Ewell overnam toen de daarvoor vastge- stelde grenslijn reeds was geipas- seerd- Door deze bijzondere omstan- digheid werd Nederland dus vijfde. De wissels van de Nederlandse pleg waren niet zo vloeiend maar aangezien het bij de andere WO§" gen ook niet zo bijzonder viotte begon Latmmers aap de laatste 100 meter nog als vlerde, maar Mj werd door Canada en Honganje nog gepasseerd, zpdat onze landge- noten als laatsten eiiidigden. De wissels b.v. van de Amerika- pen JGopten ook niet altijd. Zo za- gen we een zeer slechte wissel van Dillard met Patton die als laatste liep De jury kon het resultaat met onmiddellijk vaststellen en or moest worden gewacht op de ont- wikkeling van de film voor en ai- dp uitslae werd bekepd ge- In de derde ronde kwam Corman door met goede rechtse opstoten, die zichtbaar effect hadden. In het verdere verloop van de strijd waren de beste slagen voor zijn rekening. Hij won met een flinke voorsprong op punten deze op laag peil staande partij van een tegenstander, die niet veel meer dan het A. B, C van da bokskunst machtig bleek te zijn. Het Nederlands polo-zevental heeft het tot de derde plaats ge- brqght. Met 4—2 moest het zich tegen de Italianen gewonnen geven. Italie scoort zijn tweede doelpunt in deze wedstrijd: onze doelverdediger Rohner kan de bal niet grijpen. Over het algemeen kan men niet ontevreden zijn oyer de Neder landse resultaten. Het was geen Berlijn, waar Rie Mastenbroek de grote ster was en voor Nederland tezamen met Nida Senff vier gou den en een zilveren medaille ver- overde. Onze kleine Nederlandse ploeg heeft een woordje meege- sproken in het sterke internatio- nale gezelschap. Twee van de drie zwemsters kwamen in de finale 100 meter borstcrawl, drie zwem sters in de eindstrijd 100 meter rugslag en 200 meter schoolslag, Bob Bonte was onder de acht beste schoolslag zwemmers en hij bleek de snelste zwemmer op de orthodoxe wijze te zijn. Boven dien streed de Nederlandse da mesploeg met zeven andere ploe gen om de Olympische titel op de 4 x 100 meter estafette. Een maal klonk het Wilhelmus in het Olympisch Stadion, toen Nel van Vliet haar gouden medaille won. En nog driemaal ging de Neder landse vlag aan de derde mast do lucht in. Voor de bronzen medaille van Marie Vaessen op de 100 meter borstcrawl, de damesestafetteploeg en het waterpolo-team. In het waterpolo-tournooi werden de eerste zes plaatsen door Europe se landen bezet, doch op de zwem- en springnummers toonden de Ame- rikanen met hun grote keuze aan materiaal hun hegemonie. Bij de heren werden alle acht gouden mo. dailies door de V. S. behaald. Bo vendien gingen nog zes zilveren en twee bronzen medailles naar de meuwe wereid. Bij de dames werden Vier van de zeven gouden medailles door de V. Staten gewonnen, aismede vier zil- veTr.r en een bronzen. Denemarken VOlgde daarna met twee gouden, twee zilveren en een bronzen me. dauie. Als Greta Andersen door maag- kramp niet was uitgevallen op de 400 meter borstcrawl, dan was pus- sehien tie Amerikaanse gouden me- daftle voor dit nummer naar Dene marken gegaan. eer de maakt. Ook Scubart w.o.p. In de middengewichtklasse, waar- van de eerste ronde werd verwerkt doer die van de veder-, licht- en welterklassen, kwam de Groninger J. Soubart uit tegen de Tsjeqh Mil- stav Prihoda. Schubart bokste in da eerste ronde op de wiize, weike wij van hem gewend zijn, uiterst koel en beheerst. De ietwat wilde slagen van de Tsjeph behendig op- vangend op de handschoenen en voorarmen en zeer rap met zijn stopstoten en counters- Hij piaatste eenmaal een harde en zuivere iinkse cross, die precies op de kin van de Tsieoh bglandde, In de tweede ronde wist de 3taag forcerende Tsjech in het voordegl te komen- Hij viel aan met wijde hoeken en swings, waarvan de meeste misten. Maar een er van kwam door en daar zat zoveel kracht achter, dat de Groninger er danig last van had. Hij ging zieh verder wijselijk tot verdedigen he- palen en wist zo de storm te door- staan. De eerste twee minuten van de derde ronde waren duideiijk voor Schubart, die nu pp zijn pest was en tal van punten scoorde met zijn linkse stopstoten, wagrmede hij de Tsjech telkens opving en terugwierp, In de laatste minuut verslapte Schubart, hij was zichtbaar moe maar de Tsjech had evenmin veel meer in te brengen. uitgeput als hij was door zijn eigen inspanning zowel als door de regen van coun ters, die hij had moeten incasseren. Ze waren stuk voor stuk niet bard geweest, maar alles tezamen legden ze toch gewicht in de schaal. Gnder grote spanning werd het resultaat afgewacht, er weerklank luid ap plaus, toen de beslissing: Schubart overwinnaar" bekend werd ge maakt, Nederlaag van V. Kempen, De laatste Nederlander die in de ring verscheen, was Fritz van Kem pen, weltergewicht, met als tegen stander de Pool Zygmund Chijohla. De Pool bleek een vechter van het- zelfde type als zijn landgenoot Kasperezak, die des middags in het vlieggewicht een goede partij ge- bokst had tegen de Australier Go- wer; fors gebouwd, breed geschou- derd, agressief en zeer gehard. In kiezen tussen de twee, de Pool was wat meer in de aanval en maakte ook potentieel de gevaarlijkste in- druk, maar v. Kempen vocht tel kens goed terug. In de tweede ronde werd de strijd zeer spannend; nu had de Pool meestal het initiatief en hij piaatste op afstand enkele harde treffers. Bij het lijf aan Ujf vechten even- wel kon v. Kempen hem doorgaans met gelljke munt betalen. Des- ondanks was deze ronde naar onze menlng voor Chijohla. De derde .ronde bracht eveneens verwoede slagenwisselingen, waarmede mach- tige linkse en rechtse hoeken van de Pool onze landgenoot zwaar op de proef stelden. Het strekt hem tot eer, dat hij geen moment de moed verloor en serieus kiap met klap bleef beantwoorden, Een harde rechtse wierp Chijohla in de touwen en maakte even een einde aan zijn aanvalslust. Maar v. Kempen had geen kracht genoeg meer om door te zetten. De Pool herstelde zich en bleef tot de laatste gongslag een tikje in de meerderheid, alhoewel die dan niet meer zo geprononceerd was als in vorige fasen van de striid. De uitslag' kon niet twljfel- aehtig zijn: Chijohla werd winnaar. Van Kempen heeft echter goed en moedig partij gegeven in een wedstrijd waarvoor hij zich zeker niet beheeft te' sehamen. De ceremonie protocolaire vond plaats. Voor de eerste maal ging bij het athletiektournooi de vlag van het organiserend land om hoog en onder daverend gejulch werden de diverse medailles uit- gereikt. De vier Amerikaanse to pers verlieten intussen stilletjesl het stadion, maar het sportieve Britse publiek. dat moest erken- nen dat de Yankees veel sneller waren dan de Britten gaf hen een daverend applaus tot afscheid. 3CHERMEN Voor de tweede ronde van het degenscherroen individueel luidt de eindstand in pool 2: 1. Agostmi (Ita lie) 5 overw. 2. en 3. Biancalina (Brazlie) en Saueedo (Argentinie) 4.overw. 4. Debeaumont (Gr. Britt.) 4 overw. 5. Cerveil (Zweden) 3 overw. 6. Bahman (Egypte) 3 overw. 7. H o r d ij k (Ned.) 2 overw. 8. La mar (Cuba) 1 overw. Hordijk do V.S, het wereidreeord op de 4 I thans voor de volgende ronde uit X 200 meter estafette op zijn naam, 1 gesehakeld. Finale hoogsprlngen dames 1. en Olympisch kamploene Alice Coachman (V,S.) 1668 m, (nieuw Olympisch record). Het oude.stond op naam van Jane Shiley (V.IS.) en Mildred Didrjekson (V.S.) met 1.65 m, sedert 1932 (Los Angelos). 2. Dorothy Tyler (Gr. Brittannie) 1.68 m, 3- Ostermeyer (Frankrijk) l.fli m. 10,000 meter snelwandeler. l. en Olympisch kampioen Mi- kaelsson (Zweden) 45 min, 13,2 sec., nieuw Olympisch record. Oud Olym pisch record 46 min.. 28.4 sec. op naam van de Canadees Gouldlng, gemaakt in 1912 te Stockholm. 2. Johansson (Zweden) 45 min. 43,8 Keo. 3. Schwab (Zwitserland) 46 min- 2 sec. 4 x 100 m. estafette hardlopen 1. en Olympiseh kampioen Ver. Staten (Coehran. Bourland, Harm- den en Whitefield) 3 min. 10.4 sec. 2. Frankrijk 3 min. 14.8 see. 3. Zwe den 3 min- 16 sec. 4. Finland 3 min- 24.8 see. 1500 m. borstcrawl heren 1, en Olympisch kamipoen MeLane (V.S.) 19 min. 18.5 see. 2. Marshall (Australia 19 min 818 sec, 3, Mitro (Hongarije) 19 min. 43.2 see. 4. esordaas (Hongarije) 19 'min. 54.2 see. 400 m. borstcrawl dames 1. en Olympisch kampioene Ann Curtiss (V-S.) 5 min. 17.8 sec. 2. Karen Harup (Denemarken) 5 min. 21.2 sec. 3. Cathe Gibson (Gr. Brit tannie) 5 min. 22.5 sec. 4. Ferpande Caroen (Belgie) 5 min. 25-3 sec. 5. Helser (V.S.) 5 min. 20 sec. Schermen. Degen-equipes Frankrijk werd Olympisch kam pioen degenschermen Vper equipes. Italie sloeg Zweden met 86 en bezet de tweede plaats. Zweden eindigde als derde, gevolgd door Denemarken. Italie won het waterpolo-tournooi. De Italianen niet de Hongaren en ons Nederlands zevental op de derde plaats op de ere-tribune der overwinnaars. 48. Plotseling begon hij te lachen Het was een enigszins eigenaardige lach. Ze keek hem plotseling in hevige angst aan. „George, wat is er?" Hij keek haar rgcht in het gelaat. Zijn ogen stonden somber, „Lieve- ling, we waren samen zo gelukkig. Niets kwam er op aan, als alleen, dat ik een behoorlijke betrekking hqd, dat jij ons huisje in prde hield endat we zo wonderlijk tevre- den waren. En nunu zijn we wgerrijk!" „Weer rijk?" Anne keek hem ver- schrikt aan. Wat bedoelde hij tpch? Hoe konden ze bij mogelijkheid rijk zijn, als George al zijn.geld in de Inter Oleum Mantschappij ver loren had en nu zijn betrekking bo vendien? ,Ik werd vanmorgen opgebeld door mijn makelsgrg", zei hij, vertelden me, dat er een gerucht liep, dat er olie gevonden was op de terreinen" van de Inter Oleum Misatschappij. Ze legden er de na- druk op, dat het nog slechts een ge. rucht was en dat er nog best moge lijkheid bestond, dat mijn aandeien jfer slot van rekening waardeloos zouden blijken. Maar vanmiddag bevestigden ze hun bericht. Er is olie in grote hoeveelheden nog wel gevonden....! Mijn aandeien zijn fabelachtig veel waard geworden. Ik ben weer rijk Anne veel rijker dan ik ooit geweest ben want ik bezit zo goed als alle aandeien. Ik had die zoals je weet, gekocht, om anderen van de pndergang te red den!" Bij stond op, leunde met zijn arm op de schoorsteen en staarde in de vlammen. En Anne zat naast hem en wist niet, wat ze zeggen of doen zqu. Het nieuws had haar zulk een ge- weldige schok bezorgd. Ze wist niet wat ze er van denken moest. Aan de ene kant stond de ellende, die ze had ondervonden, als vrouw van een rijk man; aan de andere kant de vreugde, als vrouw van een arm man gesmaakt. Maar tochwas dit niet geko. men, omdat zij en George elkander 1 hadden leren liefhebben? Als ze zo- veel van elkander gehouden hadden, als ze nu deden, zou dan hun leven in het grote huis niet even gelukkig zijn gewegst, als het nu was? Plotseling herinnerde zij zieh haar eigen, wgnderlijke geheim. Ze ging naast George staan. „Lieve jons^n, ik heb je ook iets te verteRen", zei ze fluisterend. Zij zag op hem neer en ze bejnerkte, hoe moa zijn ogen stonden..., hoe teleurgesteld. Ze verlangde er naar, ze te vullen met blijheid en wist, dat ze daartoe in staat was. Ze sloeg haar aripen om zijn hals. „George.,.. ik ben vandaag.... naar de dokter geweest. Hij vertelde medatwe eendat we binnenkort een kindje zullen heb ben." Ze staagde nog veel beter, dan ze had durven hopen, Zijn gehele we- zen klaarde zichtbaar bp. Hij drukte haar aan zijn hart, „0, Reveling, wat is dat heerlijk! En dat heb je voor je gehouden, ter wijl ik je ergerde, door over dat ellendige geld te praten?" Hij kuste haar en nam haar in zijn sterke armen, Hij zette haar op zijn knie en, met haar gezicht tegen het zijne, bespraken ze de komende, heerlijke gebeprtenis. Plotseling drpng het tot Anne door dat hij de vooydelen zat op te som- men die hun herstelde rjjkdem voor dat kind zou verschaffen. En ze voelde zieh gelukkig, om dat het kind hem hielp, zijn nieuwe verantwoprdelijkheid te waarderen, zoals niets anders had kunnen be- werken. Doch na een poosje trok ze zRn gezieht naar zich toe en keek hem recht in de ogen. .George, je moet me 66n ding be- loven!" fluisterde ze dringend. „En wat is dat, Reveling?" „Beloo£ me, dat je dit hnisje zult kopen, zodat het ons eigejidojn blijft en dat we er samen nu en dan in kunnen terugkomen, om 't wonder- lijke geluk telkens opnieuw te kun nen doorleven, dat we hier gevon den hebben. Voor het eerst gevon den hebben!" Hij kustte haar teder. „Ik zal dit huisje nooit opgeven", beloofde hij haar, „want hier heb ik voor het eerst jouw liefde leren kennenhier vond ik voor 't eerst dat wonderbaarRjke geluk, dat zo weinig mensen vermogen te vinden. We zullgn de wereid wel \veer moeten ingaan, maar dit zal altijd ons huisje blijven!" HUn bhkken ontmoetten elkander en op dat ogenblik genoot Anne de vollg schoonheid van het leven. Ze was de storm van verbittering en haat, die haar eens dreigde te ve'r- zweigen, te boven gekomen. Nu was ze beland in de veilige haven van George's liefde. Met een zuehtje van zuiver geluk nestelde ze ziqh in zijn armen. EINDE.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3