ST. LAURENTIUS KOEDIJK MAG BOUWEN PASTOORJ. VANMUYEN a.s. Zondag 40 jaar priester „ioy-rijders" komen in de kast ALKMAAR EN OMSTREKEN Stodspatroon sinds vele eeuwen I PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 10 Augustus 1948 Onze agenda Helders jachf in veiligheid gebracht burgerlijke stand. DON QUICHOT Extra Openluchtvoorstel- ling te Berge/i De a.s. jubileumfeesten School voor Belgische luchtmacht afgebrand Onderscheidingen Zuid-Afrika heeft een begrotingsoverschot OUD-MINISTER FIEVEZ richt dagorder aan de Marine Avro-direcf-eur jubileert VOOR DE POLITIERECHTER Vandaag herdenken we de H. Laurentius, de romeinse diaken en ljverig leerling van Paus Sixtus II, de geloofsheld die in 258 op een wel zeer gruwelijke wijze de mar- teldood stierf in de Eeuwige Stad. St. Laurentius, wiens naam sinds de vroegste eeuwen in Alkmaar geen onbekende klank had, is een der oudste heiligen die de eeuwen door een grote verering genoot, niet alleen in Rome, waar een der zeven basilieken aan hem werd toe- gewijd, maar in heel de christen- wereld. Hij werd al spoedig na zijn heilig afsterven vereerd, veelal als* patroon der bibliothecarissen om- dat hij de schatten der kerk zo goed wist te beheren. Het Escuriaal in Spanje, dat een der rijkste bibliotheken der wereld bezit. is oorspronkelijk een kloos- ter, aan hem toegewijd. Daarnaast is St. Laurentius ook nog de pa troon der brandweerlieden en der koks en banketbakkers. waarschijn- lijk vanwege zijn dood door het vuur. Vanaf de vroegste tijden van het bestaan onzer stad is St. Laurentius er de patroonheilige van geweest. Zo moet er reeds in MO een kerk aan hem zijn toegewijd. Alkmaar zonder de naam van St. Laurentius is dan ook welhaast niet denkbaar. Steeds treffen we zijn naam weer aan, verbonden aan die van de stadskerk en na de beroeringen als patroon van de schuilkerk. Het oudste Laurentius-kerkje werd in het begin van de tiende eeuw ver- woest, werd herbouwd, in 1133 weer verwoest doch herrees spoedig daarna. In 1470 was de kerk al veel te klein geworden en werd de eer- ste steen gelegd van de nieuwe kerk. de grote St. Laurentius, die tot in onze dagen getuigd van de godsdienstzin en de liefde tot het ambacht van onze voorvaderen. Niet alleen in de namen onzer ker- ken, herdenken we St, Laurentius, neen zijn naam was ook onbreek- baar verbonden aan het St. Lau rentius gilde en zijn beeltenis werd op vele meesterwerken, waarvan er verscheidene langen tijd in het be zit der stad waren, vereeuwigd. Maarten van Heemskerk schilderde in 1540 een drieluik, dat boven het St. Laurentiusaltaar in de grote kerk heeft gehangen en waarop twee beeltenissen van de stadspa- troon voorkwamen. Het hangt nu in de kerk van Linkoping te Zwe- den. Dan is er nog het beroemde Laurentiuskazuifel, momenteel in het Bisschoppelijk Museum te Haarlem en dat eertijds gebruikt werd op Meyendach. Zoals men weet ging in 1573 de Laurentiuskerk voor de katholieke eredienst verloren. Maar al spoedig kwam er weer een Laurentius-sta- tie, dat in 1861 voor het laatst ge bruikt werd. In de nieuwe Lauren tiuskerk aan het Verdronkenoord, die in 1861 werd geconsacreerd, ge noot de oude stadspatroon weer nieuwe verering. Het St. Lauren- tius^altaar moest in 905 plaats ma- ken voor een altaar ter ere van het H. Bloed, maar de devotie tot de aloude stadsheilige leeft nog steeds. VICTORIA: Complot in Que bec, 18 jaar. HARMONIE: De beste jaren van ons leven, volwassenen. CINEMA: Lichtelijk geschift, volwassenen. ABT: Topper keert terug, 14 j. APOTHEKEN: Mevr. Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, telefoon 4237. KINDERVOORSTELLING Vrijdag a.s. om 2 uur n.m. zal de klnderen een genotvolle mlddag worden geboden door de bekende goochelaar en buikspreker Antonini, met zijn lopende, levende en spre- kende pop ..August". De kinderen goochelen mee en zullen leren goo- chelen. Het hoogtepunt van de mid- dag vormt het vertonen van de oud-Hollandse poppenkast, altijd nog een attractie voor jong en oud. Met elkaar dus een pracht vacan- tieprogramma wat de kinderen niet mogen missen. De kaartverkoop begint morgen- ochtend aan de cassa van het Gul den Vlies van 111 uur. De prijzen der plaatsen zijn 1.—, 0.75 en 0.50. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Zaterdagavond had het jacht „De Fortuin" van de Kon. Marine-jacht- club te Den Helder, dat zich met zes opvarenden for hoogte van Edam op het IJsselmeer bevond, wegens het slechte weer met moei- lijkheden te kampen, zodat het ge- nooazaakt was voor anker te gaan nggen. net vrachtschip van de firma Ligthart te Hoorn voer onder kapi- tein G. Houter Zondagmiddag uit, nadat de havenmeester bericht had ontvangen, dat het jacht in nood verkeerde. Door het slechte zicht werd het jacht pas na een uur zoeken ont- dekt, doch het ruwe weer bemoei- lijkte het totstandkomen van een verbinding zodanig, dat eerst na ongeveer een uur succes werd gcv- boekt en een tros naar het jacht kon worden overgebracht. Om kwart over zeven. werd het jacht behouden de Hoornse haven binnen- gesleept. UITGESPROKEN FAILLISSEMENTEN A. J. van Vegten, metselaar te Alkmaar, Landstraat 45; rechter- commissaris mr. Alblas, curator mr. H. Lesterhuis. Joseph v. d. Giezen, monteur te Bergen, St. Anthoniusstraat 29b. Rechter-commissaris mr. Alblas curator mr. G. v. Hilten. GESLAAGD Bij het in Den Haag gehouden examen slaagden voor Coupeuse Costuum- en Mantelvak de dames R. Koning, Aartswoud, T. v. Langen te Heerhugowaard. Voor Onderwijzeres Lingerie en Kinderconfectie mej. A. Steen- voorden te Heiloo. Voor Costurmere de dames A. Druiven, Egmond aan de Hoef en A. v. Stralen, Heerhu gowaard. Allen leerlingen van de Modevakschool N. Nelis aan de Oude Gracht te Alkmaar. SCHEIDSRECHTERS GAAN FEE ST VIERE N ALKMAAR. In verband met 't 15-jang bestaan van de Scheids rechtersvereniging, afd. Alkmaar en nn 7ni0°rfgani,Seei* deze vereniging op Zaterdag 11 Sept. a.s in Het avond" van Heemskerk" een feest- wX^SChillen(?e omstandigheden waren oorzaak, dat het 10- en 12V«- jang jubileum niet kon worden ge- vierd, waarom werd besloten get denken? feestelijk to her! DIERENBESCHERMING Zwervend te Alkmaar aangetrof- fen een zwart en een blauw-grijs- wit poesje, J Adres inspecteur C. Verwer Baanstraat, Alkmaar. ANGELUS DOMINI GENERALE REPETITIES HEILOO. Dinsdag- en Vrijdagavond resp. 10 on* Augustus zullen des avonds 19.30 uur precies, de generale repe- tities gehouden worden Alle me- dewerkenden, zowel de leden van at- V' Gem. Zangvereniging „Nieuw Leven" als de leden van net, R. K. Fanfarecorps „St Caeci- ia worden op het speelterrein (achter de R. K. begraafplaats) verwacht. Ingang door de groene poort naast het Bruin gebouw en verder door het z.g. Pastoors bos. HEILOO. Geboren: Nicolaas Adnanus z. v. N. Kaandorp en D. L. Koper; Anna Margaretha Maria a. v. J. J. Kraakman en M. P. Bra- kenhoff; Maria Johanna Anthonia d. v. P. Admiraal en H. A M. Groe- newoud. Overleden: Maria Uittenbosch, 66 jaar. Ondertrouwd: W. Beers en J E Kaandorp. Getrouwd: P. C. Helder en E H Vermeer: P. H. L. M. Borst en A. J, v-, d- Peet; H. Kaal en C. J de Waal. GESLAAGD HEILOO. Bij de door de H.W.V. gehouden examens te Haarlem slaagden voor costumi&re de dames Grd Hollenberg uit Castricum Rie Baltus uit Akersloot, W. v. d. Woude uit Rinnegom en A. Smit uit Egmond-Binnen; alien leerlin gen van de Modevakschool van mevr. A. Klerks-Rovers te Heiloo. WEER EEN MILITAIR THUIS SINT PANCRAS. Op 16 Aug. a.s. zal vermoedelijk weer een mi- litair uit onze gemeente naar huis komen. Het is de marinier le klas A. Bijlsma. Dit zal dan de vierde vrijwilliger zijn uit onze kleine ge meente. Naar wij vernemen zullen de burgers al het mogelijke doen om hem een zelfde ontvangst te bereiden als de vorige drie mili- tairen. Dus alien de vlag uit op 16 Aug. want dan komt er met de „Grote Beer" weer een plaatsge- noot terug. UIT V A ART SECRETARIS ..MEERVOGELS" AKERSLOOT. Onder grote be- langstelling hebben de ,,Meervo- gels" Vrijdag hun secretaris graf- waarts gedragen. Bijna alle leden hebben hieraan deelgenomen in voetbaltpnue. Acht jongemannen in de Meervogelskleuren fungeerden als dragers, de overige stonden keurig opgesteld en door een haag van voetballers verliet onze popu late secretaris voor de laatste maal de ouderlijke woning en omringd dor zijn voetbalvrienden ging Jan kerkwaarts. Onder de H. Mis na- derden alle leden tot de H. Tafel. Na de H. Mis stonden de „Meervo- gels" weer opgesteld in twee rijen vanaf het kerkgebouw tot het kerk- hof, waardoor onze vriend naar zijn laatste rustplaats werd gedragen. Na de plechtigheden werd na een gezamenlijk gebed door de „Meer- vogels" de krans met „een laatste groet van je sportvrienden" op het graf geplaatst. Zo heeft ..Meervogels" op indruk- wekkende wijze afscheid genomen van de beminde secretaris. Hij ruste in vrede. MELKERSCURSUS HEERHUGOWAARD Donder- dagmiddag werd examen afgeno- men van de cursisten van de mel- kerscursus op de boerderij v;.«. de heer P. van Langen aan de Jn. Dlijmsweg. door de commissie voor verbetering van de melkwinning onder voorzitterschap van de heer J. Boots alhier. De cursus was georganis.% rd door de Coop. Zuivelfabriek Ex celsior, en stond onder leiding van onze plaatsgenoot de heer N. Lont. De cursus is begonnen met zes cur sisten. maar Piet Smit heeft de cursus halfweg verlaten vanwege zijn vertrek naar Amerika. Het diploma kon door de voor zitter aan alle cursisten worden uitgereikt, in de onderstaande volgorde: Jaap van Langen totaal 178 en 117 punten, Jan van Lan gen 172 en 112*/* pt.; Cor v. d Poll 172 en llO'/i pt.; Piet Oudhui's 171 en 113 pt. en Wouter Stuit I68V2 en IO8V2 pt. Nadat de cursisten door de voor- zitter waren gefeliciteerd en toe- gesproken. en door de medejuryle- den nog enkele nuttige wenken aan de cursisten waren gegeven, dankte Jan van Langen de voor- melker namens de cursisten voor de gegeven lessen en zo werd deze cursus beeindigd. Gezien het grote nut van deze melkerscursussen, is het wenselijk, dat voor het volgend jaar weer een groot aantal cursisten zich aanmeldt, zodat het aantal cursus- sen gaat toenemen. DE FEESTEN ZUID-SCHERMER Ook de tweede dag van de feesten werd een succes. Voor het ringrijden op de fiets voor dames hadden zich niet minder dan 58 deelneemst&rs aangemeld. Prijzen: 1. Mevr Smit 2. A. Swart Rd.. 3. L. de Reus 4. C. van Dam, 5. G. Klaver. „De Natte Inval" wilde eerst niet vlotten. In hoge palen-stella- ges wiegelden evenwichtsbalken. Er onder was een zeil gespannen. Een slang van de waterleiding kwijlde water. Hoe kon dat nu ooit een bassin worden? De brandweer wist raad! Getrokken door de be- stelwagen van de heer Van Saase zwenkte de motorspuit het terrein op. De spuitgasten hadden een oefening en het feestcomit6 water. Dat dachten we tenminste. Het rode monster braakte.... modder. Enkele evenwichtsacrobaten trok- ken zich nu wijselijk terug. De meesten gunden echter zichzelf (en de omstanders) nog wel een mod- derbad. Goed tdgen rheumatiek, nietwaar! Prijzen: 1. P. Blank, 2. K. Stam. 3. F. van der Hulst. Gestuurd door hun dames trok- ken stoere, geblinddoekte mannen de fleurige strijdwagens door het gras en langs de obstakels De strijd was hevig. Uitslag: 1. S. Klaver, 2. Jb. Klaver. 3. Fr. Glorie 's Avonds ging onder regie van de heer J. Kraakman „Een huis vol herrie" van R. Linton. Een stuk vol misvefstanden. geestigheden en dubbelzinnigheden. Hier en daiar had wat vlotter gespeeld kunnen worden, maar er waren veel aar- dige momenten en een talrijk pu- bliek was dankbaar. In de Maandagavond gehouden gemeenteraadsvergadering van Koedijk werd medegedeeld dat de besluiten tot aankoop en verande- ring van de ambtswoning, bestemd voor burgemeester C. J. Scheilinger alsmede het besiuit tot beschikbaar- steiiing van een bedrag groot flOOO, voor riolering en verbetering van de brug op Oostwijk door Gedepu- teerde Staten zijn goedgekeurd. Evenzo de raadsbesiuiten tot het aangaan van geldleningen voor be- strating en riolering op Oostwijk en voor aankoop van de ambtswo ning voor de burgemeester. Van de heer J. Glas was een mededeling ontvangen dat hij zijn benoeming als lid van het Burgerlijk Armbe- stuur heeft aanvaard Een verzoek om subsidie van de vereniging „Gezinsverzorging" te St. Pancras werd in handen van B. en W. gesteld. Voorts besloot de raad als lid toe te treden van de ANWB voor f25.per jaar. De secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim deelde mede dat slechts 3 gevallen van op- zettelijk verzuim zich hebben voor- gedaan. Een verzoek tot verlaging van de huidige heffing van 50% vermake- lijkheidsbelasting, door de cafChou- ders gedaan. werd afgewezen De beer Blaauwboer (CPN)'vond dat verlaging moest worden toege- staan. De cafehouders zouden z.i. door afwijzing van het verzoek zeer gedupeerd worden. De voorzitter vreesde dat indien deze verlaging werd toegestaan de gemeente daarvan de nadelige ge- volgen zou ondervinden bij even- tuele uitkeringen van rijkswege. De Directie van de Volkshuisves- ting heeft het gemeentebestuur ge- machtigd tot het bouwep van vier woningen. De raad zal daarvoor de benodigde gelden f30.000) be- schikbaar stellen en een annuiteits- lening sluiten. Gemeentelijke personeelsaangele- genheden zullen voortaan geregeld worden door het Centraal Bureau. Het laatste ingekomen stuk be- trof een verzc\k van Ged. Staten tot definitieve wijziging der salaris- regeiing van het gemeentepersoneel De raad besloot dit verzoek in te willigen. Een voorstel tot benoeming van een commissie Woonruimtewet be sloot de agenda. In deze commissie zullen zitting hebben de heren H Lammersgaag, gemeenteraadslid, F, Hes, A. Schuur, K. Mol en L Vis- ser. Alvorens men overging tot de ge- bruikelijke rondvraag vestigde de voorzitter nog even de aandacht op het z.g. „schoolzwemmen". urach- tig plaatst de gemeente Koedijk zich achter deze gezonde sport voor onze schooljdugd, aldus de voorzit ter. In verband met de jubileumfees- ten deelde de voorzitter nog mede dat men de jaarlijkse kermisdagen met deze feesten zal combineren, zodat het te Koedijk op 12. 13 en 14 September feest zal zijn. Een feest- comite zal in het leven worden ge- roepen terwijl een bon voor ver- snaperingen ten gerieve van de schoolj eugd door de gemeente wordt bekostigd. Na een rondvraag zonder belang- rijke kwesties ging de raad in co- mitd GROEPSCOMMANDANT WIERIN GERMEER. In de plaats van de vertrokken groeps- commandant der rijkspolitie te Middenmeer, de heer H. den Hartig, is thans de heer Doornbos'tot zijn opvolger benoemd. BOUWVERGUNNINGEN WIERINGERMEER. Door B en W. van Wierlngermeer is bij hun hesluiten van 4 Augustus j.l ver- gunning verleend aan: de provincie Noordholland (pro- vinciaie waterstaat), Haarlem, Nw. Gracht 17, tot het herbouwen van een dubbele brugwachterswoning bij de Alkmaarse Brug bij Midden meer; van Damme, Kanaalweg 21, Middenmeer, voor het herbouwen van een woning aan de Kanaalweg 12 te Middenmeer; F. van Hoeve, Dorpsstraat, Bar- smgerhorn, tot het bouwen van een noodgarage bij het perceel Raad- huisstraat 68 te Wienngerwerf; het heemraadschap „de Wierin- germeer", Ir. Smedingplein 1 (do- memkantoor), voor het herbouwen van een dubbele brugwachterswo ning bij de Middenmeerbrug in de Slootweg; J. Vos, Havenkade, Middenmeer, voor de herbouw van het woon- en winkelpand Brugstraat 9, Midden meer; (voorwaardelijk) de N.V. Exploitatiemaatschappij „de Bron Berg en Dalseweg 114, Nijmegen, voor de herbouw van het hotel-, cafd-, restaurant Brink 64 Si®tdorp; wed. A. DoornbosGroendiik, Schagerweg, tot het herbouwen van de woning Brugstraat 34 te Midden meer (voorwaardelijk). BAVO-NIEUWS GESLAAGD H.H.WAARD. Dezer dagen slaagde de heer Corn. Langedijk Jr. voor het diploma •Meester in het metselen. EEN PRACHTIG RESULTAAT WIERlNGERMEER. De collec ted voor de noodlijdende jeugd in de gehele wereld, georganiseerd door het Nederlands comite van de „Uni- ted nations appeal for children" is in deze gemeente een succes gewor den. De opbrengst was n.l. f 1338.74. Hulde aan de organisator der col- Iecte, de heer Westermann en de vele collectrices in de polder, aan het comite van aanbeveling, en hen die verder nog aan de collecte heb ben medegewerkt! Het zal onze lezers niet verwon- deren, dat het succes, hetwelk „De Bergense Spelers" met hun opvoe- ringen van het openluchtspel „Don Quichot op de bruiloft van Kama- cho" hebben behaald, voor het V.V.V. bestuur aanleiding was met de Bergense Spelers te beraadsla- gen over de mogelijkheid nog een extra voorstelling van dit geestige blijspel, waarvan nu reeds ruim 1500 toeschouwers hebben genoten, in te lassen. Dank zij de bereidwil- ligheid van de bijna 50 medewer- kenden, van wie er velen een va- cantie-dag voor moesten opofferen kon hiertoe besloten worden. Deze extra opvoering zal plaats hebben op Donderdag 12 Augustus, 's avonds te half acht. Toegangs- kaarten zijn verkrijgbaar aan het V.V.V. bureau en aan de adressen op de affiches vermeld Na afloop busseo vanaf het Ope'nluchttheater naar Alkmaar (pl.m. 11 uur). Het orkest zal extra versterkt op- treden en de solo-dans zal wederom, zoals de tweede avond, uitgevoerd worden door mevr. Jonker-Jonker te Alkmaar. die zich collegiaal be- schikbaar heeft gesteld mej. Anne- marie Ktihne, die wegens een been- blessure deze taak niet kan vervul- len, te vervangen. Wij twijfelen niet, of het mooie openluchttheater zal weer tot de nok gevuld zijn met een opgetogen publiek. Zondag 15 Augustus gaat weer „de Paradijsvloek" HEILOO. Zondag 15 Augustus zal ~.K, Heiloo het 40-jarig pries- terfeest van Pastoor v. Muyen gaan vieren. Zaterdag n.ih. 19 uur wordt de jubilaris door het leidend comite vanaf de grens der gemeente Lim- men afgehaald. Via de Rijksstraat- weg zal naar 't Raadhuis gereden worden. Hier zal de stoet opgewacht worden door bruidjes en afgevaar- digden van de R.K. verenigingen Vervolgens gaat de stoet via He- renweg en Stationsweg naar de pa- rochiekerk. Om pl.m. 20 uur wordt een Plechtig Lof plaats. Het leidend comite rekent erop, dat alle ltatholieken de vlag met wimpel zullen uitsteken. Geeft uw kinderen een vlaggetje! Zondag 15 Augustus wordt door de jubilaris een plechtige Hoogmis opgedragen. Om 13.30 uur receptie voor ge- nodigden en van plm. 14.30 tot 16 uur worden de parochianen in de gelegenheid gesteld de jubilaris persoonlijk geluk te wensen, terwijl om 16.30 uur een plechtig Danklof gehouden wordt. Dinsdag 17 Augustus is er voor de Sserlingen der R.K. Jongens- en Meisjesscholen 's ochtends 8 uur een gezongen H. Mis en 'smiddags 14 uur vindt de huldiging van de ju bilaris plaats door de leerlingen van genoemde scholen. ATs overkoepeling der priester- feesten en het feest der Eerw. Zus- ters in September, zal op Maandag en Dinsdag resp. 16 en 17 Augustus, des avonds 20.30 (niet 20 uur) het openluchtspel „Angelus Domini" door J. Boon C.S.S.R. gegeven wor den. Dit openluchtspel vindt plaats op het terrein achter de R.K. be- - graafplaats. De ingang is aan de Mallevoortsdijk (groene poort naast „de Bruno"). Het leidend comite heeft gemeend dit openluchtspel gratis de parochia nen te moeten aanbieden. De kaar- ten mervoor zijn reeds aan de pa rochianen afgegeven of zij zullen deze nog voor de uitvoeringen ont vangen. Personen vanaf 17 jaar heb ben toegang. Voor bijzonderheden hebben wij ons tot de regisseur, de heer Jean Robert Jr. gewend. Deze deelde ons het volgende mede: •iAngelus Domini" is 'n massaspel. Het is de eerste maal dat R.K Hei loo dit heeft aangedurfd. Alle ver enigingen uit de parochie hebben leden, die hieraan medewerken. Vooral de R.K. Gem. Zangvereni ging „Nieuw Leven" en het Fan farecorps „St. Caecilia", beide o.l.v. Piet Groot, hebben een groot aan- deel hierin! 't Spel zelf is 'n myste- riespel, wat tot de verbeelding der toeschouwers zal spreken en zeer goed overzicht op het spel heeft. De speciale decors zijn vervaardigd door de fa. Th. Groothuizen, Alk maar. Grime is van de heer G. Landsman, Zaandam. De belichting zowel van het open luchtspel als van het front der kerk wordt verzorgd door het Electro- technisch Bureau A. Kosters, Heiloo De geluidstechniek is in handen van het Radio-technisch Burean Stokman, Heiloo. De bezoekers van het openlucht spel worden er nadrukkelijk op ge- wezen zich te houflen aan de aan- wijzingen van de commissie van ontvangst. Wij wensen de organisatoren van de priesterfeesten veel succes en stralend zomerweer! URSEM. Zo zijn dan onze Iste klassers weggespoeld op deze met zo Veel zorg en moeite voorbereid- de dag. Liet het weer zich 's mor gans nogal winderig aanzien, na de middag een uur voor de wedstrijd aanving was het alles water en nog eens water. Er werd dan ook beslo ten om de wedstrijd niet te laten doorgaan. Van de beide vereni gingen kregen wij echter de ver- zekering dat zij deze wedstrijd zo gauw mogelijk komen spelen, aan- gezien zij zich hiertoe verplicht ach- ten. Dat deze dag een flinke strop is voor de vereniging zal een ieder wel duidelijk zijn, maar het bestuur houdt het hoofd koel en zal zo snel mogelijk proberen om hier weer uit te komen. Zondag beginnen we met de seriewedstrijden en als ieder BrabantiaDOS wou zien. nu komt is het ook goed. HARDDRAVERIJEN BEEMSTER Begunstigd door goed weer hield de Harddraverij- Vereniging te Midden-Beemster op 7 Augustus haar prijzendraverij met 21 deelnemende paarden en goed bezoek. le omloop: Lud D 275 klopt in 2 ntten Kalumet Axit Kit 280, Ab dullah Scot in 3 ritten Frans 285 George Wilkes 290 in 2 ritten He- rold Mc G 295, Ju Ju 280 in 2 ritten De Gleaner T 285, Johannes 280 Henny Rols 285, Luky Fanfare 275 in 2 ritten Akron B 290, Gonny D 295 in 2 ritten Xiphias 290, Intre- gity Scot 290 in 3 ritten G de Mas- cotta 290, Evening Star in 2 ritten Geraldine B 285. Eduard Anvil 290 in 2 ritten Fiat V 290, Edelman stil- staand paard. 2e omloop: Gonny D in 2 ritten Edelman, Abdullah Scot in 2 ritten Ju Ju, Johannes in 2 ritten Luky Fanfare, Evening Star in 3-ritten Eduard Anvil, Intregrity Scot in 2 ritten Lu D, George Wilkes stil- staand paard. 3e omloop: Gonny D in 3 ritten George Wilkes, Intrepit Scot in 2 ritten Johannes, Abdullah Scot in 2 ritten Evening Star. De 3 afval- lende paarden George Wilkes, eig. J. Koster, Johannes, eig. stal Park- zicht, Evening Star, eig. H. J. Hen- sen, delen de 4e prijs met toevoe- ging van f 10.—, alzo ieder f 20.—. Om de le, 2e en 3e prijs werd ge reden door Abdullah Scot, Gonny D en Intrepit Scot, met als uitslag- le prijs f 500 Abdullah Scot, eig F. Zwantzhuizen, ber. J. Kats; 2e prijs f 250 Gonny D, eig. J. de Vlie- ger ber. J. Ham; 3e prijs f 100 In tegrity Scot, eig. mevr. E. Ruben, ber. J. v. Leeuwen Jr. Mooi op tijd was deze goed ge- slaagde course geeindigd. FLEVO Za.—BREEZAND Za. 3—4. SLOOTDORP. In een spannen- de wedstrijd heeft 't Flevo-elftal een kleine overwinning weten te bevechten. De strijd was zeer ge- lijk opgaand en talrijke spannende momenten voor beide doelen maak- ten 't geheel tot een aantrekkelijke wedstrijd. De linksbuiten van Fle- vo zorgde voor de oneven en de rechtbuiten voor de even goals Breezand heeft een elftal ivan pracht jonge spelers. Zeker zal het clubje zijn weg in de komende competitie wel vinden Vanavond (Di) speelt Flevo te- gen de veteranen van Nieuwe Nie- dorp. De laatste zijn nog nooit ver- slagen, maar Flevo zal zijn best doen de medaille te veroveren. EEN MOOI RESULTAAT SLOOTDORP. Onze plaatsge- note Vera Hauwert kwam thuis van de Huishoudschool te Bergen met een zak vol diploma's (alien met keurige cijfers) t.w.: diploma Huishoudschool, diploma Lingerie, diploma Costumiere, diploma A Godsdienst. We feliciteren Vera hartelijk en hopen dat zij het geleerde in een vruchtbare praktijk mag omzetten. ANNA PAULOWNA. We heb ben Zaterdag j.l. eens een kijkje genomen op het BKC-terrein, waar de eerste openluchtrepetitie zou plaats vmden van het openlucht- spel, geschreven en geregisseerd door de bekende Jan van Alphen. Tot grote teleursteliing van het be stuur, liet echter een zo groot deel van het verenigde zangkoor verstek gaan, dat de repetitie geen door- gang kon vinden. In verband met de tijd van 5 we- ken, die nog beschikbaar is, wordt van de zijde van het Hoofdcomite bekend gemaakt, dat a.s. Donder dag op terrein Keizer in Breezand opnieuw repetitie wordt gehouden. Mocht het grootste deel van de deelnemende zangers, gymnasten, figuranten etc. dap weer wegblij- ven, dan moet het openluchtspel vervallen. Het is nl. niet voldoende zijn rol, zijn zangnummers of zijn oefening te kennen C3at is wel in orde), maar een openluchtspel is gebaseerd op massaregie. En daar voor .moet Jan .van Alphen, hoe kundig hij ook is, alle groepen van deelnemers enkele malen bij elkaar hebben om hen spel en beweging te leren. Het zou, mede in verband met de reeds gemaakte kosten, buitenge- woon jammer zijn. indien men in de Polder geen begrip zou tonen voor wat men door gemakzucht verloren dreigt te laten gaan. RADIO -DISTRIBUTEE - STORINGEN SCHAGEN. Alle abonne's van het radio-distribute-net ge- Ueven er nota van te nemen, dat voortaan storingen telefonisch dienen te worden gemeld aan het nummer K 05. K 05 is een gra tis nummer, zoals alle andere met een K beginnende telefoon- nummers. Ingeval men dus sto ring in zijn disiributieradio heeft, niet naar* de radio-ccntrale (te Schagen Loet F 17b) of naar het post-, telegraaf- of telefoonkan- toor om de klacht te melden. Men bespare zich die gang doch belle vanaf het dichtstbijzijnde telefoontoestel genoemd nummer op. Dat is de snelste en meest doelmatigste weg, niet alleen on- dat -men daar' dag en nacht te- recht kan, doch vooral omdat daar onmiddelljjk de mannen van de storingsdienst worden bereikt en dus op onverwijld ingrijpen mag worden gerekend. CONTACT MET DE JONGENS OVERZEE SCHAGEN. Ouders, bloedver- wanten en verloofden van soldaten in Indie worden door het plaatselijk Niwin-comite in de gelegenheid ge steld om via de radio een gesprek met deze jongens te voeren, dan wel groeten over te brengen. Voor het eerste zullen zij zich op de aangegeven datum naar de stu dio moeten begeven, voor het 2de wordt overwogen om de groeten in Schagen te laten opnemen. al dan niet omlijst met zang of muziek. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij de heer v. d. Kuyt, Magnusstraat C 181, alhier. De Luitenant-Kolonel Renson- kazerne, nabij St. Truiden (Belgie), waarin de technische school van de Belgische Luchtmacht is onderge- bracht, is Zondagavond afgebrand. De brandweer kon wegens gebrek aan w,ater weinig uitrichten. Het brandde geheel uit. De 800 leerlin gen, die -de school telt, waren op enkelen na met vacantie. Veel kost- baar lesmateriaal, o.a. radar-instru- menten en vliegtuigen, gingen ver- loten. Officteel is medegedeeld, dat de brand een tegenslag betekent voor de wederoubouw van de Belgische luchtmacht. De opleiding van het vliegende personeel zowel als van grondpersoneel zal, onderbroken worden. Bij K.B. is toegekend de ere-me- dallle, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in brons, aan J- Brouwer te Beverwijk, F. J Dek- ker te Beverwijk en J. M. Dirks te Wijk aan Zee, gemeente Beverwijk. De minister van financien heeft Maandag zijn begroting bij het par- lement ingediend en daarbij mede gedeeld, dat Zuid-Afrika een be grotingsoverschot heeft van 8.9 mil- lioen pond sterling, dat gebruikt zal worden voor kapitaalsuitgaven. Het herstel is bevorderd, doordat de Unie vrij gebruik heeft gemaakt van het goud en het is te verwach- ten, dat er in de toekomst enige nervositeit zal ontstaan door de ver- mindering van de goudreserve. De minister waarschuwde tegen de neiging tot het doen van te' grote uitgaven, die een bedreiging vor- men van de gezonde financiele po- sitie der Unie. Hjj wees er op, dat de thans bestaande vrijheid van in- voer mogelijk niet alijtd zal voort- duren. De oud-minister v./ Marine a.i. heeft de volgende dagorder gericht aan het marine-personeel: „Bij het neerleggen van het ambt, dat ik ad interim vervulde, dank ik U alien, die deel uitmaakten van de Koninklijke Marine, voor uw on- vermoeide medewerking aan de we- deropbouw van onze vloot. In het bijzonder gaat mijn dank 'uit naar al degenen, die onder zo moeilijke omstandigheden hun plicht vervui- len bij het herstel en de handhaving van recht en orde. Moge Gods zegen rusten op U en uw geiznnen en op uw werk. w.g. A. H. J. L. Fievez". Op 12 Augustus zal een pionier op het gebied van de Nederlandse ra- dio-omroep zijn 60ste verjaardag vieren, namelijk de directeur van de AVRO, de heer Willem Vogt. Willem Vogt werd in 1888 te Den Helder geboren, waar zijn vader ambtenaar bij de torpedodienst der Marine was. Reeds vroeg begon hij zich voor de techniek te interesse- ren en speciaal voor de radio. Vogt kwam vervolgens bij de zogenaamde schoolcompagnie van het regiment genietroepen en werd ambtenaar van de B.T.T. in Nederlands Indie. Daarna werd hij benoemd tot hoofd- radiotelegrafist bij de radiodienst in Nederlands Indie en tot chef van het radiostation te Ambon. Hierna werd hij te Bandoeng toegevoegd aan de radio-expert dr. ir. C. J. de Groot. Na gerepatrieerd te zijn trad hij in dienst van de Nederlandse seintoestellenfabriek te Hilversum. Zijn organisatorisch vermogen leidde tot de oprichting van de Hil- versumse draadloze omroep, waar- uit de AVRO ontstond. Sinds 1927 is hij directeur dezer omroep. SUCCESSEN R.K. HANDELSSCHOOL W1ER1JMGEN, Bjj de voortge- zette examens voor het Midden- standsdiploma te Alkmaar slaagden nog de dames N. en D. Lont (Hip- poiytushoef) en de heer A. Lont (Stroe), alien cursisten van de R.K. Handelsschool te Hippolytushoef (dir. de heer H. C. Schneider). HET FRUITTOURNOOI TE BLOKKER 't ZAND. Geel Zwart I zou j.l. Zondag deeinemen aan het Fruit- tournooi te Blokker, waar Hugo Boys I, R.K. D.V.O. I en Geel Zwart I met de organiserende vereniging „Blokkers" zouden strijden om de eerste prijs. Ondanks harde wind en regen vertrokken we om kwart over 12 met een voile bus. Bij onze aankomst in Blokker waren Hugo Boys en Blokkers betrekkelijk pas begonnen, enhet stroomde van de regen. Zeer optimistisch werd deze wedstrijd uitgespeeld, waarin Hugo Boys een verdiende 3—1 zege behaalde. D.V.O. was echter^ niet gearriveerd en ook K.G.B. I, dat in- middels als tegenstander van de onzen was gecharterd verscheen niet op het appel, wat zeer gelukkig was, want zo mogelijk regende het nu nog harder. Het Blokkers-bestuur besloot der- halve de aangekochte fruitprijzen toch onder de deelnemers te verde- len, met dien verstande^ dat Hugo Boys de eerste prijs zou mogen meenemen; de tweede prijs was dan voor Geel Zwart bestemd. We had den niet gevoetbald, maar toch ge- wonnen. Jammer voor de organisa toren, dat dit mooi opgezette fruit- tournooi zo jammerlijk in 't water moest vallen. Diverse Geel Zwarters vielen zelfs nog ergens anders in, of liever, vlogen er in! BURGERLIJKE STAND TEXEL Geboren: Aagje L. dv Hendrik van den Brink en Maatje A. van Leeuwen; Pieter zv. Simon Daalder en Willemke Jonker Ondertrouwd: Klaas J. S. Knoi en Jentje Bremken. Getrouwd: Jan Kikkert en Aaltje Koopman, Johan A. Barhorst en Catharina H. Jansen; Lieve Schou- ten en Neeltje Roeper; Anne A. van den Hoven en Geertje T. van der Vlis. Overleden: Willem Bakker, 70 j„ echtg. van Cornelia Maas. Gevonden voorwerpen 1 br. colbertjasje, 1 pop, 3 bank- biljetten, 1 bril, 1 combinatietange- tje, 1 gouden ringetje, 1 gr. trui. OUDESLUIS. Toen het zoontje vana de heer H. aan de Ruigeweg alhier met boodschappen thuis kwam, geraakten zijn vingertjes tussen de deur. Een der vingertop- Pen werd afgekneld. BARSINGERHORN. De tegen Zondagmiddag jl. uitgeschreven harddraverij voor boerenpaarden is wegens het slechte weer geheel af- gelast. HARDDRAVERIJVERENIGING SCHAGEN. De alg. ledenverga- dering van de Harddraverijveren ..Westfriesland" is vastgesteld op 13 Augustus a.s. Het bestuur zal met 2 nieuwe leden moeten worden aan- gevuld, wegens bedanken van voor zitter C. C. Roggeveen (70 jr.) en het overlijden van de Heer C. Rog geveen. Het waren allemaal maar kleine zaakjes, die de edelachtbare heren, Politierechter en Officier, gister- middag te behandelen kregen; soms z6 klein, dat men zich afvroeg, hoe de heren er hun kostbare tijd aan kunnen besteden. Joy-rijders zijn kwajongens, die een auto of motorfiets van een an- der zonder vragen gebruiken, om er een plezierritje mee te maken; 'n euvel, dat nogal eens voor schijnt te komen. Tot dusver kwamen deze knapen er met een geldboete af, doch de Officier van Justitie, mr. Heymans, heeft verklaard, dat hij in het vervolg gevangenisstraf zal gaan eisen tegen dit misdrijf, dat soms tot grote gevolgen aanleiding geeft. Een tweetal knapen uit Urk had den daar een plezierritje met een motorfiets gemaakt, met gevolg, dat de motor ernstig beschadigd werd; zij kregen elk f 30.of 15 dagen. Een jongeman uit Anna Paulowna J, v. T., was op de Wieringer ker mis met een auto van zekere De Haan aan het passagieren gegaan; uitspraak conform de eis f 50 subs 25 dagen. A. Kl. uit Den Helder werd we gens dierenmishandeling tot f 30 of 14 dagen veroordeeld; zijri plaats genoot H. v. D., die de brigadier van politie N. Sprengers had bele- digd, door hem voor de voeten te gooien, dat deze zich had laten om- kopen, werd veroordeeld tot 7 da gen gevangenisstraf, conform de eis; hij was niet verschenen, maar zal nu wel gehaald worden, om zijn straf, die hij zeker niet verwacht zal hebben, uit te zitten. Andries W. uit Barsingerhorn had een partijtje puin uit de Wierin- germeer gekregen van de domeinen; doch toen hij later gebikte stenen te koop aanbood, ging bij ir. Kees- man een lichtje op; verd. had een partij van 14.000 gebikte stenen, die toch moeilijk uit het gekregen puin afkomstig konden zijn, hoewel verd. beweerde, dat hij het puin van een hele boerderij mocht heb ben, waaruit hij zelf de stenen had laten bikken. Er was blijkbaar een misverstand in het spel geweest, maar W. trok aan het kortste einde; hij werd we gens diefstal veroordeeld tot f 75 (eis f 200) of 50 dagen; van de 14.000 stenen moeten er 10,000 aan de Do meinen teruggegeven worden. Jacoba van Tw. uit Callantsoog had bij A. Kind, waar zij als werk- ster geweest was, wat sajet, wol en katoen, alsmede een brief je van f 20.— weggenomen. Zij had er bar spijt van en zei, dat ze het nooit meer doen zou; hoewel de Officier een gevangenisstraf van 14 dagen eiste, toonde de Politierechter zijn goede hart door haar te veroordelen tot een voorw. straf van 1 mnd. met 3 jaar proeftijd en een geld boete van f 10.— of 5 dagen. Op de bevrijdingsdag hadden in Den Helder twee jongens ruzie ge kregen; zekere Borsboom had een rotje afgestoken, dat wat dicht bij het gezicht van Pieter W. ontplofte; deze ontstak in woede en gaf B. een knock-out; die kosttte hem nu f 20.of 8 dagen. Twee jongens uit Enkhuizen had den ook ruzie gekregen en wilden het uitvechten; de uitdager was zo goochem om de eerste klap af te wachten en diende toen een aan- klacht in wegens mishandeling. De edelachtbare heren bemoeiden zich ook met dit akkefietje en de verd. A. B. kreeg f 10.— boete of 5 dg. In Callantsoog waren konijnen gestolen bij de Gebr. Mulder, die hiervan hun plaatsgenoot J. Boers- ma verdachten; zij zeiden hem dat onomwonden en raakten ook nog slaags met hem. B. liet het er niet bij zitten en diende een klacht in wegens belediging en mishandeling; twee politiedienaren moesten ervoor getuigen en de gebroeders trokken aan het kortste eindje; zij werden veroordeeld tot resp. f 75.en f 60 en kregen een waarschuwing her- haling te voorkomen. J. v. d. L. uit Den Helder had de gemeente benadeeld door clan- destien electrische stroom af te tappen; een feit, dat weinig karak- ter verraadt; de eis van f 100.— werd door de Politierechter gere- duceerd tot f 80.of 40 dagen, met de mededeling, dat bij herhaling 'n zwaardere straf zal vallen. De bouwvakarbeider N. R. had op zijn werk een loden buis wegge nomen, die hij thuis best gebruiken kon; een mentaliteit, die hij al eens eerder bij een dergelijk feit aan de dag gelegd hal; behalve een boete van f 30.of 15 dagen, kreeg hij een voorw. straf van 1 mnd. met een proeftijd van 3 jaar. D. B. uit Alkmaar, die in dron- kenschap een broek gestolen had, werd tot f 10.of 5 dagen (bij ver stek) veroordeeld. Een etaleur, J. R. uit Amsterdam, had te Hoorn ten nadele van zekfere Ottenbros enkele bankbiljetten weg genomen; hoewel hij aanvankelijk had ontkend, gaf hij nu toe; de eis werd in dit geval teruggebracht van f 70.— tot f 40.— of 25 dagen. De Castricummer grondwerker E. de Gr. had zich bij een woorden- twist met zijn buurman v. Urk wat laten gaan en deze, die zich bele- digend tegen hem uitliet, een wat- jekou gegeven; ook deze burenruzie werd een voorwerp van discussie voor de edelachtbare heren; eis f 60.uitspraak f 40.of 20 dgn. J. de Gr. uit Krabbendam had zijn buurman Blankman een schurk genoemd; dat mag nu eenmaal niet. Ook hier vormde een konijnendief- stal de achtergrond. Uitspraak f 25 of 10 dagen. De Alkmaarse dame Carth. H.-M., die een kwestie had gehad met het huisvestingsbureau, had zich in haar loslippigheid laten ontvallen, dat zekere heer Elte liever f 200.— had dan een paar gebakjes. Wie zou dat niet liever willen? In dit geval was het echter smaad, doch aangezien een der getuigen niet verschenen was, moest de zaak aangehouden worden. Een boerenjongen uit de Zijpe had een buurman uitgemaakt voor „koe- lichtvreter"; dit mocht ook al niet; het was, zoals de Officier zei, een- voudige belediging, die verd. Corn. Z. op f 10.boete kwam te staan of 5 dagen brommen. Een jongen uit Oudorp, die met steentjes bad gegooid, kreeg van zijn siachtoffer, zekere J. L., een opstopper; deze werd nu bij ver stek veroordeeld tot f 5.— of 3 dg. J. v. d. SI. uit Texel was zo bru- taal geweest een stuk telefoonkabel door te zagen en te gebruiken; voor deze vernieling kreeg hij f 60.— boete (eis f 100.—) of 30 dagen. De landarbeider P. de J. in Scha gen had een andere Schaginees ver- weten, dat ie een melkbus gestolen had; gevolg: klacht wegens beledi ging; gevolg: boete van f 15, con form de eis. Pieter zal't nooit meer doen. Wilh. J. geb. L. had van haar broer wat bussen conserven in ont vangst genomen, die van diefstal afkomstig waren, hetgeen verd. niet wist, doch wel kon vermoeden; con form de eis werd verd. veroordeeld tot f 75.of 25 dagen; op het nip- pertje ontkwam zij aan gevange nisstraf; de Officier wilde hiertoe, op grond van haar leeftijd nog niet toe requireren. Haar broer, die niet verschenen was, zal later terecht staan. En hiermee was de Maandagmid- dag weer vol.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2