Vreemde eenheid in Roemeense communistische partij De Katholieke Kerk Koninklijke schilderijen in't Mauritshuis Katholieke Kerk op een lijn met de Getuigen van Jehovah Vordering van woonruimte en het Indonesisch Nationalisme De successiewet wordt gewijzigd DERODEPAARDEN Wat zegt de wet over deze kwestie HOLLAND OP ZIJN BEST Een kleinevoortreffelijke verzamelinfy Over het algemeen zijn de bedragen der vrijstellingen verhoogd N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 10 Augustus 1948 PAG. 3 Nieuwe paspoorten in Joego-Slavie KATHOLIEK WERELDNIEUWS BOMAANSLAG OP EEN ITALIAANSE PROCESSIE De zaak wordt voor het parlement gebracht Een typische Amerikaanse verlanglijst! Szakasits, voorzitter van de Hongaarse Arbeiderspartij, die door het Hongaarse parlement tot president van de Hongaarse republiek werd gekozen. DE SINT PIETER IS VOL Geen plaats meer voor beelden. van Heiligen en Pausen FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald (Speciale correspondence) BOEKAREST (K.N.P.) Een heitige verklaring, onlangs gepubli- ceerd door de Communistische Arbeiderspartij van Roemenie, noemt in een adem: de „reactionnaire" Katholieke Kerk, de Ge tuigen van Jehovah, ,,de nationalistisch-reactionnaire elementen der Joodse bevolking", en de aanhangers van Lucretiu Pa- trasceanu, een communistisch leider, die buiten het parlement werd gesloten! De' verklaring onderstreepte de noodzakelijkheid, de partijleden met de nodige voorzichtigheid aan te werven. „Elementen, vreemd aan de arbeidersklasse, zijn binnengedron- gen in de rangen der werklieden- partij, en hebben er veel invloeden van hun bourgeois-geest, alsmede hun opportunisme meegebracht". Bovendien laakt de motie „het gemis aan politieke rijpheid der le- den, hun geringe belangstelling voor de Marxistische en Lenimsti- sche studies, en hun luiheid wat betreft de practische activiteiten Deze verklaring wordt beschouwd als het bewijs en dit ingevolge de bekentenis der Communistische leiders zelf dat alles ver van volmaakt is in de Roemeense „voIksdemocratie", en dat er zich onder het mom van de „eenheid geweldige twisten hebben afge- speeld en nog afspelen in de partij zelf en tegelijkertijd ook tussen deze en haar bondgenoten. Ze geeft ook enkele ophelderin- gen omtrent de uitsluiting en ar- restatie van Patrasceanu, vo6r korte tijd nog een der meest in vloedrijke leiders der Roemeense Communisten: „De organisaties der nationale minderheden wer- den eveneens meegesleurd in deze strijd voor het .Communisme, vooral nadat de anti-marxistische en chauvinistische houding van Patrasceanu was gebleken". Dit bevestigt de vroegere berichten, volgens welke Patrasceanu, even- als Emile Bodnaras, Communis tisch Minister van Oorlog, be- schuldigd werden van anti-semi- tisme door de algemene leidster van de Communistische partij, Anna Pauker, Minister van Bui- tenlandse Zaken van Roemenie. De voornaamste nationale min derheden in Roemenie zijn de Hongaren en de Joden. Van de twee meest invloedrijke leiders der Roemeense Communistische partij is de ene, Laszlo Lukas, een Hongaarse Jood en de andere, Anna Pauker, een Russische Jo- din, die het ook al niet eens zijn. Het is trouwens opvallend, dat behalve Patrasceanu en Bodnaras alle ..Roemeense" ministers Joden van buitenlandse afkomst zijn. Hierdoor is de gehele communis tische beweging in Roemenie nog meer gebrandmerkt in de ogen van het volk, dat het eigen va- derland en de eigen leiders bo- venal op prijs stilt. De ..chauvinistische houding van Patrasceanu is slechts een der be- schuidigingen, die in deze verkla ring van de Arbeiderspartij tegen hem worden geuit. Zijn grootste fout is klaarblijkelijk. dat hij de Communistische verklaringen over het „eenheidsfront", over de „sa- menwerking" met de niet-commu- nisten enz. te letterlijk heeft opge- volgd. „Een typisch voorbeeld van verzaking aan de klassenstrijd en van collaborate met de uitbuiters, is de houding van Patrasceanu. Voer Maart 1945 raadde hij de col laboratie aan met de bourgoisie of tenminste toch met een groot deel van deze klasse. In 1946 prees hij de alliantie met de ganse landbou- wersstand. met inbegrip van de uitbuitende elementen, die in deze klasse voorkomen en die vijandig staan tegenover de arbeidersmassa De verklaring vervolgt: Hij weigerde te erkennen, dat de he'iangrijkste taak door het proleta- riaat vervuld wordt. Hij volgde een politifek van verzoentng tegenover de burgerij. predikte de liberale leer van de vrije economie, kwam op tegen de munthervorming. Pa trasceanu werd aldus in de rangen onzer partij de vertegenwoordiger van de bourgeois-ideologie, en het feit dat zijn theoneen met tijdig werden ontmaskerd, rnnet als een vergissing worden beschouwd - Vor 9 Augustus uitgegeven Jiego- slavische paspoorten zijn plotselmg ongeldig verklaard. Wie naar het buitenland wil, miet „ip de gebrui- kelijke wijze", aldus de ministeries van binnen- en buitenlandse zaken, een nieuw paspoort aanvragen. Volgens de verklaring, geschiedt de evolutie van Roemenie naar het Socialisme, door middel van een klassenstrijd. Een der voor naamste hinderpalen hierbij is de Katholieke Kerk, waartoe on- geveer 14 pet. der bevolking be- hoort. Terrorisme, afleidingsma- noeuvres en sabotage worden aan- gewend dooor de bourgeoisie, die daarbij gebruik maakt van de actieve steun van' buitenlandse imperialisten. De Katholieke Kerk, evenals andere sekten als bijvoorbeeld de Getuigen van Jehovah, staat insgelijks in dienst van de reactie. De vijanden van de klassenstrijd zijn binnenge- drongen in de massa-organisatie en tot in de partij zelf. Elemen ten, aangesloten bij het kapita- lisme, hebben zich ingewerkt in net raderwerk van de Staat; zij maken van hun positie gebruik om de politiek van de regering in gevaar te brengen". Tenslotte klaagt de verklaring de „ijdelheid en de bureaucratische geest" aan, die heersen in de schoot der partij. Zij beveelt dan ook de traditioneie „zelfcritiek" aan. „Spe- ciale aandacht moet worden be- steed aan de intensifiering van de klassenstrijd bij de landbouwers. Een dieper onderzoek van de sociaie structuur dringt zich op, opdat de leden zouden weten wie de vnen- den en wie de vijanden van de ar beidersklasse zijn De traagheid in de organisatie van het landbouwproletariaat, is een der grootste zwakheden in de organisatie van onze partij aldus dit document, dat een toppunt van verdraaiing en laster is. MGR. SIEGMUND Mihailovitsj, lei der van de Hongaarse Katholieke Actie, is erin geslaagd zijn land te ontvluchten en Rome te bereiken, waar hij op 3 Aug. zijn intrek heeft genomen in de Villa San Francesco Zoals wij reeds mededeelden, werd hij door een Volksrechtbank te Boe- dapest bij verstek veroordeeld tot tien jaar en verbeurdverklaring van al zijn goederen. NA EEN VERBLIJF van 4 dagen te Castel Gandolfo heeft de H. Va- der thans zijn dagindeling vastge- steld. Te 8 uur begint Hij zijn dage- lijks werk in Zijn studeervertrek. Te 10 uur beginnen de audienties, welke duren tot het middaguur; als eerste zal steeds ontvangen worden een der leiders van het Pauselijk Staatssecretariaat. Te 12 uur begeeft de H Vader zich naar het open- luchtpaviljoen en werkt er tot half twee. Dan trekt hij zich terug in zijn particuliere vertrekken eh maakt om 4 uur een wandeling op het grote terras van het buitenver- blijf, zodat hij 5 km heeft afgelegd bij de terugkomst in de particuliere vertrekken te 5 uur. Gezien de zo- mertemperaturen verlaat Z.H. zijn vertrekken dan niet meer. TIJDENS een bezoek aan Enge- land heeft de Nederlander Mgr. Cobben, Apostolisch Vicaris in Fin land, "n verklaring die rampzalig- heid onderstreept van de priester- nood in dit land. MGR BERNARDINI, Apostolisch Nuntius in Zwitserland, zal de H. Stoel vertegenwoordigen op de 17e conferentie van het Rode Kruis te Stockholm, van 20 Aug. tot 2 Sept. Een ohverlaat heeft een hand- granaat geworpen in een processie te San Martino Bareggio in Noord Italie. Dit feit heeft grote opschud- ding verwekt in het betrokken dio- cees. Onder de twintig gewonden is een vrouw aan het oog getroffen en een meisje in de rug. De „Osservatore Romano" schrijft, dat het hier een ommegang met het beeld van de H. Maagd betrof. De dader heeft niet gewacht tot de wa- gen met dit beeld voorbij was, zodat het aan de linker zijde beschadigd werd en de koetsier alsmede de paar- den bebloed neervieleh. Zolang het onderzoek voortduurt, valt niets na- ders te berichten. Alhoewel ter handhaving van de openbare orde de Processie onder- broken werd, stroomde de bevol king ook uit de omliggende dorpen naar de parochiekerk om eerherstel te brengen. Onder hen bevonden zich de gewonden, die nog konden lopen. De „Osservatore" zegt in zijn com- mentaar, dat iets dergelijks tot dus- verre niet was voorgekomen, on- danks de hevigheid der anti-gods- dienstige aanvallen in sommige de- len van Italie. ,,De kalmste naturen raken buiten zichzelf, voornamelijk nu tijdens de laatste dagen de aan- vallers zich als aangevallenen voor- stellen". Enige afgevaardigden heb ben reeds een motie in het Parle ment ingediend. In DE DRIE BISSCHOPPEN van Hessen hebben een gemeenschappe- lijk schrijven doen voorlezen in de Diocesen Mainz, Limburg en Fulda: „Wij moeten besluiten om eenvou- dig en spaarzaam te leven. Het zou ten opzichte van God en de samen- leving onverantwoordelijk zijn, in- dien het gebrek aan consumptiegoe- deren uitgebuit zou worden, door- dat de producenten teveel ervoor vragen en de verbruikers teveel er voor bieden. De zwarte handel moet verdwijnen!" Voorts vroegen deze Bisschoppen, als „Vaders der ar- men", om blijvende steun voor de kerkelijke liefdadigheidsinstellin- gen. De zalig- of heiligverklaring van 116 missionarissen, die bij de ker- stealing van Noord-Amerika de marteldood stierven, dit zal Mgr. John Gannon, Bisschop van Erie (V.S.) in September zelf aan de H. Vader vragen. Onder leiding van de Bisschop werkt sinds 1939 een bijzondere commissie aan de opstelling van de desbetreffende petitie aan de H. Congregatie der Riten. Onder de martelaren bevinden zich 74 Fran- ciscanen, 25 Jezuieten, 7 Dominica- nen, 1 Capucijn, 1 Missionaris van St. Sulpice, !4 wereldgeestelijken, 1 bisschop, 6 Indianen en 7 Franse officieren. In dit verband zij er aan henn- nerd, dat Leo XII in 1900 op een dag 77 missionarissen in Indo-China gemarteld, zalig verklaarde. In 1929 canoniseerde Pius XI 136 Engelse martelaren uit het tijdperk v£n 1541 tot 1680. de eerste jaren der bezetting verschenen de verschillende rege- len .die een verbod inhielden om enige woonruimte aan haar bestem- ming te onttrekken. huurders in bescnerming namen en een vesti- gingsbesluit 1940 kwam eveneens tot stand en bleef na de oorlog ge- handhaafd. Diverse aanvullmgen en wijzigingen, speciaal die van na de bevrijding, waren de voorposten van een geheel nieuwe regeling, die met de Woonruimtewet 1947 op 1 October j.l. is ingegaan. De stof, die in de vroegere besluiten was opge- nomen, treft men min of meer ge- wijzigd in de nieuwe wet aan. Hoewel de uiteindelijke opl°s- sing van het nijpende woningtekort ligt in de vergroting der woonruim te bleek het niet mogelijk het be- grote bouwvolume zelfs overal te benutten. Nadat in de Kamer enkele dis- cussies gevoerd waren, besloot de Minister de thans geldende rege ling handhaving der bestaande regeling en enkele ,wjiz|§j.nge!}QX" te doen ingaan op 1 October 1947. De doelstelling is echter met: doel- matige verdeling van woonruimte doch meer beperkt: bevordenng daarvan. De uitvoering der Woonruimte wet werd in handen van B. en W. eelegd in tegenstelling met het vor- deringbesluit, hetwelk door de bur- gemeester werd gehanteerd. Art. 1 der wet verbiedt om woonruimte in gebruik te geven of te nemen zonder schriftelijke vergunning daartoe door, B. en W. afgegeven. De tekst der wet maakt nog enkele malen een eind aan de gerezen be zwaren die konden ontstaan door dat de op grond van het besluit bevolkingsboekhouding (S. 1936 nr. 3421 tot stand gekomen opnemingen in het bev. register aan de clandes- tiene vestigingen een schijn van legaliteit verleenden. Nu van een vestigingsver gunning sprake is, wordt het duidelijk, dat dergelijke vestiging geen vergunningswaarde bezit. heid is gebleken, om op basis van vrijwilligheid een oplossing van de huisvestigingsmoeilijkheid te berei ken. Een zeer vergaande bepaling in genoemd amendement is, dat bij de toewijzing van het gevorderde zoveel mogelijk rekening zal wor den gehouden met de voorkeur van degene, tot wie de vordering is ge- richt. Er kan thans dus geen sprake meer zijn van twee criteria in het vorderingsproces (..vordering en „toewijzing")deze dienen noodza- kelijkerwijze samen te gaan. Voorts dient vordering van een woningge- deelte (gedwongen samenwoning) ten behoeve van a-sociale personen achterwege te blijven. De gevallen, waarin niet of onvoldoende met de voorkeursrechten van de eigenaar rekening werd gehouden, stelden menig gemeentebestuur voor het feit, dat G. S.- een beroep ontvan kelijk verklaarden en het betref- fende vorderingsbesluit nietig ver- verklaarden. De vorderende autoriteit is be- voegd zbdanige voorzieningen aan het gevorderde uit te voeren, als zij noodzakelijk acht voor het gebruik, waartoe de vordering geschiedde. De kosten van deze voorzieningen kunnen op de eigenaar worden ver- haald voor het deel, waarmee deze door de voorzieningen is gebaat. Diverse strafbepalingen en daar- mede verband houdende regelen, welke als overtredingen zijn aange- merkt, vormen de gebruikelijke stok achter de ffeur en schenken o.m. bevoegdheden als ontruiming van in strijd met de bepalingen der wet in gebruik genomen ruimten en zulks zo nodig met behulp van de'sterke arm op kosten van de na- latige Het niet voldoen aan een vordering- wordt aangemerkt als miadrijf en draagt alle daaruit voortvloeiende nadelen met zich. In de slot- en overgangsbepalin- gen der wet is voorzien in het ge- val, dat een eigenaar op wettige gronden ontruiming van het gevor derde eist ten behoeve van eigen dringend gebruik ener woongele- genheid. Zodanige vordering tot ontruiming geschiedt steeds onder de in het vonnis op te nemen bepa ling dat de ontruiming moet Pla*s vinden binnen een door B. en W. vast te stellen termijn. Deze termijn zal niet langer zijn dan 180 dagen na de betekening van het vonnis. ii. Het Mauritshuis is aanvankelijk niet voor een museum bestemd geweest en het is ook geen mu seum het is een schilderljenkabi- net. Het heeft de intimiteit daar van maar ook de nadelen, mees- terwerken hangen dicht op elkaar en we herinneren ons dat w(j op een regenachtige dag een prach- tige Antonio Mor helemaal met konden zien. Om dit eigenaardige karakter worden er ook geen gro te tentoonstellingen gehouden als in het Rijksmuseum maar dit ju- bileumjaar wiide men althans een kleine houden en men wendde zich tot de Engelse Honing, die een van de weinige grote vorste- lijke verzamelingen bezit die er nog bestaan, al heeft Cromwell er destUds wel wat uit weggenomen. Uit sympathie voor H. M. Konin- gin Wilhelmina heeft Honing George tien schilderijen en ver- schillende tekeningen en aquarel- len van Hendrick Avercamp in bruikleen afgestaan, schilderijen, die slechts een keer te Londen en verder nooit z(jn tentoongesteld, Acht keer vloog de K.L.M. koste- loos heen en weer om een schil- derij te halen, terwijl de twee grootste door het ooriogsschip de „Heemskerck", eveneens belange- loos, werden overgebracht. In overleg met de Surveyor van de King's Pictures, Prof. Anthony Blunt, werd een keuze gedaan deze keuze is voortreffelijk. Rembrandt en Vermeer, Er zijn niet minder dan drie Rem- brandts; de pas gerestaureerde Scheepsbouwer met zijn vrouw uit 1633 een jaar na de Anatomische Les'van het Mauritshuis gemaakt, met diezelfde levendigheid, de ba- rokke zwier en het ten toon staan van de figuren. Van een grotere be- zonkenheid en. lijnheid getuigt bet ongerestaureerde Portret van een dame met waaier uit 1641, een mees- terwerk van karakterstudie, dat enige overeenkomst vertoont met he damesportret uit het Rijksmu- *seum. De Hovenier, de ontmoetmg van Maria Magdalena met de ver- rezen Christus, eveneens zorgvuldig gerestaureerd, is een van die roman- tische werken van de meester van een grote, beheerste bewogenheid, inniger dan bij de Scheepsbouwer met zijn vrouw, gebaad in het mys- terie van het licht van de dageraad.- Johannes Vermeer js er vertegen- woordigd door de beroemde Heer en Dame bij VIrginaal, De ruimte hier is werkelijk prachtig gegeven, de lichtinval op de vrouwefiguur is volkomen Vermeers, evdnals het stilleven op de voorgrond, maar de Lauren staan er nog iets popachti- ger dan bij deze schilder vaak hef geval is. De mooiste van de veertig bekende stukken is het zeker niet- Genre schilders. Er is echter een grootheid in dit schilderij, dat men bij De Brief van Gerard Ter Borgh mist, maar weik een voortreffelijke Ter Borgh is dit oveigens, zeker een der beste schil- deijen, die hij ooit maakte. Het is altijd absoluut genre, absoluut ver- tellende kunst, maar hoe geestig is de vertelling, hoe mooi is de opstel* ling der figuren, de harmonie der kleuren, de fijne stofuitdrukking. En hetzelfde kan men opmerken bij de precieus geschilderde Jan Steen, een portret, waarschijnlijk van zijn vrouw, bezig lisar kouson «um to trekken bij het ochtendtoilet. Ook Gabriel Metsu's de Cellospe- ler hoort hierbij, zeer goed gegroe- peerd, iets warmer, met meer rood in de kleurschakering, de figuren als gewoonlijk een beetjfe poserend, maar het geheel ook weer een van de kostelijkste Metsu's, die we ken- nen. Pieter de Hoogh's Kaartspelers is voor deze schilder behoorlijk repre- sentatief, iets minder is de Binnen- plaats te Delft, hoewel het staand figuurje in houding en afwerking zonder twijfel bekoorlijk is. Het grote schilderij van Albeft Cuyp, de schilder, die in Engeland zozeer is geliefd, zodat vrijwel alle grotere schilderijen van hem naar Engeland verdwenen, is minder op vallend dan de kleinere stukken, die we ook hier hebben, en die Cuyp's talent, vooral in diens licht- werking, beter laten zien. JEn ten slotte hangen er het twintigtal te keningen van Hendrick Avercamp; met vlotte hand werden ze uitge- voerd; de kleur is vaak geestig toe- gepast en ze zijn alleraardigst. Men kan in het Mauritshuis dus Holland op zijn best bewonderen, liier hangt de glorie van onze natie, deze geheel eigen kunst, nergens anders ter wereld zo geschapen, groots soms, doorgaans intiem, met een speciale humor en vertedering en met een aandacht en liefde voor het schone van het gewone; dat een van de aantrekkelijkste eigenschap- pen is van ons yolk. Deze kunst werd wisselend ge- waardeerd door de loop der tijden heen, het schilderij van Vermeer, dat in 1696 op de veiling te Amster dam de somma van f95.— haalde, is nu voor anderhalf millioen ver- zekerd. Waaraan men zien kan, dat de waardering er niet op is achter- ultgegaan en dat een groot bezoek van deze, tentoonstelling wel verze- kerd is. "Het woongelegenheidsbegrip vihdt in deze wet een vrij nauwkeunge omschrijving en brengt o.m. woon- wagens diet onder de controle van de burgemeester. Met uitsluiting van anderen zijn B en W met inachtneming van de ter zake'door de Minister van Bi nenlandse Zaken te geven yoor- schriften bevoegd het gebruik te vorderen in woningen of gedeelten daarvan. De eerder bestaande be- voegdheid om eveneens meubilair te vorderen is vervallen; vordering van stoffering is mogelijk gebleven. Van de genoemde bevoegdheden maken B. en W. geen gebruik, voor- dat zij een daartoe volgens de ncht- lijnen van de minister door de raad benoemde commissie hebben ge- raadpleegd Deze commissie bestaat normaal uit vijf leden en brengt haar advies uit, nadat zij de per- soon, tot wie de vordering was ge- richt in de gelegenheid heeft ge- steld zijn bezwaren persoonlijk of bij gemachtigde mondeling in de vergadering der commissie kenbaar te maken. Degene, tot wie de vor dering wordt gencht, kan daarte gen verzet doen bij Gedeputeerde Staten binnen 10 dagen, nadat hem een lastgeving is verstrekt, mits de vordering niet overeenkomstig het eenstemmig advies van ge?oe™ „e commissie geschiedde. By de vor- dering die wel in overeenstemming is met het eenstemmig advies cier commissie, uitgebracht m een ver gadering. waarop ten hoogste een lid niet aanwezig was, staat geen b0HetPamendement van 30 Augustus 1947 gaf een aanvulling op de be voegdheden van B. en.W. en hield tevens een beperkmg in Daardoor zal geen gebruik van het recht tot vordering worden gemaakt, dan na dat redelijkerwijze de onmogelijk- van cul- De minister van Financien heeft een geheel nieuw ontwerp Sucessie- wet ingediend, hetgeen hem de ge legenheid heeft gegeven de bepa lingen zodanig te redigeren en in hoofdstukken te rangschikken, dat dit onderdeel van de belastingwet- geving beter geformuleerd en ge- makkelijker toegankelijk zal zijn dan tot dusverre het geval was. Het ontwerp van wet zoekt noch verhoging, noch een vermindering in de opbrengst dezer belasting te verwezenlijken. In zoverre dient dus verband te worden gelegd tus sen de bepalingen, welke verriu- ming in vrijstellingen ten, doel heb ben en andere, welke de strekking hebben de positie van de fiscus in enig opzicht te verbeteren. De voornaamste wijziging van algemeen belang betreft de mate - rie van vrijstellingen voor wedu- wen en minderjarige kinderen van de erflater. Met handhaving van het basis- bedrag van f 1.000.tot hetwelk de kinderen van successierechten zijn vrijgesteld, wordt in het wetsont- werp voorgestefd, om de vrijstel- ling te doen opklimmen met f 400 in plaats van met f 300.— voor ieder jaar dat het kind jonger is dan 21 jaar De bepaling, dat deze vnjstel- ling' teloor gaat, indien de totaal- verkrijging het tienvoudige van het bedrag der vrijstelling te boven gaat, is in verband hiermede even- wel gewijzigd in die zin, dat de grens gesteld is op het achtvoudige van het bedrag der vrijstelling. Voor de positie van de weduwe (die volgens de geldende wet met het jongste uit het huwelijk geboren kind gelijk staat) wordt voorts nog een verbeterlng voorgesteld, door- dat het basisbedrag van de vrijstel ling van f 1000.— op f 2000.— wordt gebracht. Voorts is een voorziemng opgenomen. krachtens welke meer- derjarige s'tuderende kinderen, als mede meerderjarige kinderen, die door lichaams- of zielsgebreken voorshands geen of nagenoeg geen eigen middelen van bestaan zuilen hebben, eveneens enigermate wor den tegemoetgekomen. Hiernaast wordt verder een wijzi- ging voorgesteld ten aanzien van de vrijstellingen voor verkrijgmgen krachtens levensverzekermg, indien een of meer lijfrenten worden ver- kregen. Hierbij blijft de limite van een totaal-bedrag van 130.— per week voor de weduwe gehandhaald. Het ligt in de bedoeling de maxima voor kinderen van f3.per week tot het achttiende jaar te verhogen tot f 5.en voor het geval het kind wees is van f 5.— tot f 7.50 p. week. Indien meer wordt verkregen dan het ten hoogste vrijgestelde bedrag, zal volgens het ontwerp het recht slechts over het meerdere verschul- digd zijn. Dit is een afwijkmg van de thans geldende regeling. krach tens welke in dergelijke gevallen de verkrijging in beginsel geheel belast wordt. Een andere wijziging betreft die ten aanzien van de kinderaftrek. In het wetsontwerp is voor de be- oordeling van de vraag of een kind in aanmerking komt bij de bepa ling van de kinderaftrek aanslui- ting gezocht bij de regeling dien- aangaande in de wet op de vermo- gensbelasting 1892. Nu in de St. Rieter te Rome het 14 ton wegende beeld van de nieuwe heilige Grignon de Montfort is geplaatst, zal er nog slechts plaats overblijven voor de stand- beelden van de H. Lucia Filipmi, St Louise de Marillac en Johanna de Lestonnac, dfie tijdens het H. Jaar gecanoniseerd zal worden. Wegens plaatsgebrek is Pius XI de laatste der Pausen, die een stand- beeld in de St. Pieter knjgt. Zo- doende moet dte kerkfabriek van St. Pieter elders naar ruimte om- zien voor standbeelden van de stichters van geestelijke genoot- schappep en de oveneden Pausen. Waarschijnlijk zuilen de onder- aardse ruimten onder het Vaticaan, die veranderd zijn in een Pauselijk Mausoleum, hier voor in aanmer king komen. In plaats van electri- sche schijnwerpers zuilen, voor het eerst na tien jaar, de koepel en voorgevel van de St. Pieter weer met duizenden fakkels verlicht worden Dit geschiedde op verzoek van de leiding der Italiaanse Katho lieke Actie, naar aanleiding van haar massale jeugd-demonstraties in begin September. In tegenstelling tot het Congres van verleden jaar was de belang- stelling uit het buitenland gering. De aard van het onderwerp droeg ongetwijfeld het zijne hiertoe bij. Het onderwerp van vorig jaar was: de taak van de leek in de Missie. t Nu waren er evenwel een groot aantal Chinezen en Indonesiers aanwezig. Een hiervan n.l. Anak Agoeng Madd Djelantik, arts, sprak over de: Ontwikkelingsmogelijkhe- den van het Indonesisch Nationalis me De strijd voor de politieke on- afhankelijkheid brengt met zich mee een herorientering naar buiten, zich uitend in een revolutie tegen het koloniale systeem en een tegen oude, versleten. eigen mstelllngen met als doel: het vinden van een eigen levensstijl. Niet alleen in cultureel en sociaal opzicht maar ook in politiek opzicht is Indonesie sterk aan haar Oost- Aziatische omgeving gebonden. lot nog toe was er meer sprake cultuur-nabootsing dan van tuur-assimilatie. Het eigene moet tot ontploqiing gebracht worden en het goede van het Westen moet daarin verwerkt en opgenomen worden. Grote aan' dacht moet besteed worden aan het individualiseringsproces: de opvoe- ding van de menselijke persoonlijk- heid. De massa behoort zich te ont- wikkelen tot zelfdenkende mdivi- duen met verantwoordelijkheidsge voel. Een bijzondere taak is hier voor weggelegd voor het onderwijs, de kunst en de wetenschap. Dit is bij uitstek een Nederlandse taak. Aldus het slotwoord van de Bali- nese prins. De zonnige en verdiepende Con- gresdagen werden, wat het offici- ele gedeelte betreft, besloten met een plechtige vergadering, waar allereerst het woor4 gevoerd werd door de heer J. C. Verkade over: Doel en werkwijze van het R. K. Indisch Studiefonds. Wil Indonesie uitgroeien tot een Katholieke natie, dan heeft het, naast een inheemse clerus, eigen invloedrijke Katholie ke leiders op sociaal, cultureel en politiek terrein nodig. Als medehel- per van de priester zal de inlandse intellectueel op het terrein van de Katholieke Actie kunnen medehel- pen aan de kerstening van de be volking. Het Studiefonds, in 1919 reeds te Amsterdam opgericht, liet op zijn kosten talrijke Katholieke Inlanders en Chinezen studeren aan een Nederlandse of Indonesi- sche universiteit. Sinds kort is het fonds landelijk georganiseerd en werkt het onder de goedkeurmg van het Nederlandse Episcopaat. Katholiek Nederland behoort dit Fonds rijkelijk te steunen. wanneer het zijn verantwoordelijkheid goed beDe''feestrede: De taak van Katho liek Nederland t.o.v. Indonesie werd uitgesproken door Dr. Anna M. de Waal, die Indonesie uit erva- ring goed kent. Het komt heel dikwijls voor, dat men in de missiegebieden de Kerk vereenzelvigt met haar leden. En aangezien die Kerk aanvankelijk voor het grootste gedeelte uit West Europeanen bestond, beschouwde men haar leden als de dragers van de Westerse cultuur. Geen wonder dat de inheemse bevolking, die jam mer genoeg maar al te vaak alleen de ongunstigste uitingen van de „zogenaamde" Westerse cultuur heeft gezien, een zeer vijandige hoading aanneemt tegenover alles wat uit het Westen komt en dus ook tegenover de Kerk. De sociaie rechtvaardigheid en de naastenliefde, beide uitingen van de moederliefde van de H. Kerk en gevolg van het H. Evangelie, moe ten het terrein effenen voor de missie. Deze beide deugden kan de Kerk voor de vestiging en voor de instandhouding zeker niet missen. De katholieke intellectueel, zowel in het missiegebied als in het moe- derland, heeft tot taak te leven tot Gods meerd'f-e eer en glorie". Hij moet dus streven naar persoonlijke vervolmaking en vervolmaking van de gehele schepping. Natuurlijk is de practische mis- sietaak voor ieder geheel verschil- lend, afhankelijk van individuele capaciteiten, maatschappelijke po sitie etc. Behoort men tot het z.g. ..Thuis- front", dan heeft men als eerste plicht eigen wetenschappelijk werk, het zich verdiepen in alles wat missie betreft, het geven van de vereiste voorlichting aan jonge men- sen, die metterdaad willen gaan helpen bij de uitbreiding van Gods Rijk, en dan is er nog de propa- gandaplicht. Men moet zo doordron- gen zijn van de missieplicht, dat men onbewust en onnadrukkelijk een vanzelfsprekende belangstelling wekt voor de missie en haar pro- blemen bij heel zijn omgeving. Als we aan onze scholen onderwijzend personeel hebben met grote inte- resse voor de missie, als onze jeur- nalisten mi^ie-enthousiasten zijn, als in ons parlement vertegen- woordigers, bezield met missie-ijver, zitting hebben, dan pas hebben we een bloeiend Thuisfront, waar de missie op kan steunen. De eigenlijke taak van de katho lieke intellectueel in Indonesie zelf valt, zoals reeds gezegd is, wat het principe betreft samen met die van de katholiek in Nederland. Maar hij werkt in een gebied, dat ge- kerstend moet worden en onder- vindt daar zeer veel tegenwerking, ook welbewuste tegenwerking van de Europese zijde. Daarom is een goede geestelijke vorming voor zijn vertrek naar het missiegebied een dringende eis. De grootste steun voor de missie is een katholieke inheemse intellectuele stand. Spreek- ster wees dan ook op het belang van het Studiefonds, dat jonge In donesiers in staat stelt in Neder land een graad te behalen. Ook de invloed van de vrouw, zowel van de getrouwde vrouw als van het meisje dat in Indonesie werkzaam is als verpleegster, maat- schappelijk werkster, onderwijzeres etc. is enorm groot Zij moet als gelijke contact zoeken met de in heemse vrouw en kan door haar omgang met de bevolking veel voor. oordelen uit de weg ruimen. Zo heeft de feestrede van dr. Anna M. de Waal alle aanwezigen hun missieplicht nog weer eens duidelijk gemaakt. Na de officiele siuiting van het congres stond een Aziatische avond op het program. Een kleine groep Indonesische studenten zong kront- jongliederen en voerde dansen uit. zoals ze gedanst worden in allerlei delen van de Archipel, o.a. de zeer mooie- rijstdans. De Oekrainse seminaristen, die hun priesterstudien voltooien in het gebouw van de Paters Augustijnen te Culemborg, verhoogden de stem ming door het zingen van Oekrainse liederen, nadat zij reeds in de och- tenduren hun muzikale medewer- king hadden verleend bij het op- dragen van het H. Misoffer volgens de ritus van de H. Johannes Chrisos-' tomus. V. l) HOOFDSTUK I .Dan ga ik nu maar", knikte de jonge Ludvig Holm, eerste bedien- de in de zaak van Hans Offer. Naast de deur hing een spiegel, gevat in een reclame van chocolade; in het voorbijgaan bekeek Ludvig Holm zijn eigen beeltenis vol waardering, waarbij hij even glimlachte. Hij had een knap gezicht en droeg een keu- rig verzorgd snorretje, zijn haar krulde licht. Hij was heel tevreden over zichzelf In gedachten verdiept staarde Hans Offer hem na en liep daarop iangzaam zijrj grote winkel door. Als altijd, wanneer de zaak gesloten werd, was alles piekfijn in orde. Al le vakken waren gevulG. De toon- bank glansde blank geschuurd, de vioer was met zand bestrooid. De kruidenlucht, waar Hans Offer zoveel van hield, was sterker dan gewoonlijk, maar dat mefkte de koopman niet. Er brandde slechts een enkel licht, de grote ruimte lag in het halfdonker, de vele in de vakken geboren en aan de muren opgehangeit artikelen maakten een spookachtige indruk. Het was o£ de oude winkel een eigen leven leidde en hem fluisterend allerlei gehei- men toevertrouwde. In de doorgang tussen winkel en achterkamer stonden een lage tafel en een stoel; hier zat Hans_Offer bij voorkeur en hier ging hij ook nu zitten In deze zaak had hij nu bij- na vi'er en kwintig jaar gestreden; hij had ze lief, eigenlijk was ze voor liem zijn thuis. Hier had hij zijn vreugden en zijn zorgen beleefd, hier zat hij graag alleen met zijn' gedachten. Hij was een lange, forse man, met een groot, hoekig hoofd, een grijze kort geknipte voile baard en rus- tige grijze ogen. In de regel was hij ernstig en zelfs als hij 'glim lachte, lag er iets weemoedigs in zijn glimlach. Dikwijls leek het of hij luisterde naar iets in zijn ziel, dat niemand kende. Hij had er zich goed door weten te slaan en was een algemeen ge- acht man; maar toch was hij nooit gelukkig geweest. Hij had zijn vrouw liefgehad, doch ondanks dat was ze geheel van hem weggegle- den. De laatste vier jaar had ze- ver van hem verwijderd gewoond op de hoeve van haar broer, Kirstine- bjerg Dikwijls had hij gewenst, dat hij haar in vertrouwen had geno men, maar nu was het te laat, nu was ze dood. En bij zijn twee kinderen hadhij evenmin de genegenheid gevonden waarnaar hij zo verlangde. Zijn dochter, de kleine, knappe Sara, was koud en hard en dacht het meest aan zichzelf, en zijn zoon, Ole, die hij meer dan iemand an ders op de wereld had liefgehad, had de partij van zijn moeder ge kozen. Toch hield hij van zijn va der en was hij een goed zoon, maar nu werd zijn liefde op een zware proef gesteld. Offer streek zich zuchtend over het voorhoofd; de zware zonde van zijn jeugd had steeds een schaduw over zijn leven geworpen. Geduren- de vele jaren had hij het geheim steeds angstvallig bewaard en nu, nu hij bijna een oud man was, kwam het aan het licht en moest hij be- talen met het beste, wat hij bezat. Daar klonken voetstappen in de gang van het huis; Mikkel Pind kwam binnen. Mikkel was de eer ste knecht in het magazijn en pak huis en tegelijk de vertrouwde en goede vriend van de koopman_ Zijn giadgeschoren gezicht was buiten- gewoon bewegelijk, de brede mond toonde duidelijk de onregelmatige, grote tanden. Hij had weerbarstig, roodbruin haar en een tamelijk gro te neus. Mikkel had geen last van zijn knapheid, hij was geen Adonis; maar zijn ogen keken verstandig de wereld in en er lag iets vroPjks in zijn levendige trekken, dat ieder voor hem innam. „Heb je met hem gesproken?" vroeg de koopman, Mikkel ver- wachtingsvol aanziend. ,Ja, ik heb langer dan een uur met hem zitten praten", antwoordde Mikkel. ,En heb je hem alles verteld?" vroeg Hans Offer, nog steeds in even grote spanning. ,Ik heb alles verteld zoals we af- gesproken hadden Hans." De koopman knikte; hij wist, 'dat Mikkel de waarheid sprak Ondanks zijn ruwe uiterlijk was Mikkel zeer gevoelig van aard en hij hield van Ole of deze zijn eigen zoon was. „Hij is een straatje om gaan lo pen, Hans, hij zal aanstonds wel ko men. Ole is een goed zoon. Hij lijkt op zijn moeder." De laatste woorden sprak Mik kel met een eigenaardige nadruk uit. „Het is het ergste voor Froken Brink, als ik maar wist hoe het tussen haar en Ole staat," zei Offer. „Ik wil de jongen niet graag onge1 lukkig maken." „Als ik mag zeggen, hoe ik er over denk, dan is ze niet half goed genoeg voor onze Ole" antwoordde Mikkel. „Eeuwig en altijd is ze op stap met die luitenant Dons, er is vast iets tussen die twee." (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3