Den rlaag moet rekening houden met kritiek in Belgie DE KRONINGSSTOET op 6 September te Amsterdam Waarom geen De boeren krijgen de schuld van de gedwongen vasten 25000 Duitse krijgsgevangenen lagere prijzen RADIO De Paus is vrij en meer service in de vonden in Engeland een nieuw vaderland stationsrestaurants? Een dappere vrouw Geen direct succes PAG. 4 NIEUW_N00RDH0LLANDS DAGBLAD - Dinsdag 10 Augustus 1948 DE SAMENWERKINfc IN DE BENELUX maar leeft tussen muren VAN HAAT Nieuwe Regering aanvaardt haar taak Oudste inwoonster von Poortvliet De Voorzitter der Tweede Kamer De ramp met het jacht Duenna1' HuldebSiik voor H.M. de Koningin ZanghuEde can H. M. de Koningin WERELDKAMPIOEN- SCHAPPEN WIELRENNEN Gevaarlijk rijder maakte slachtoffer Hoofdaalmoezenier naar Indie vertrokken Totale geidhoeveelheid steeg met 970 millioen. 9 Con1 i Van onze economische medewerker Nadat we eerlijk en oprepht mo- geluk gepoogd hebben in ons eerste artikel over deze materie het Bel gische standpunt te verkondigen,1 willen we nu eens zien, wat Den Haag er van denkt. De nieuwe regering zal zich geplaatst zien voor de verwezenlij- king der besluiten, genomen op Chateau d'Ardennes. Het voorlichtingsapparaat der regering is nog steeds in gebreke. We hebben in het jongste verleden gezien waartoe dat kan ieiden: 'in verband met Indonesie ontstond er een uitgesproken anti-Nederlandse stemming in vele landen ter wereld, die nu nog na ettert. Thans is er weliswaar geen anti- Nederlandse stemming ontstaan in Belgie daarvoor zijn we te goede vrienden doch wel be- gint een steeds groier deel der Belgische openbare mening zich te distancieren van Nederland in 'let 'algemeen en de Benelux in het bijzonder. De Nederlandse re gering moet dringend door be- paalde besluiten een tegenwicht scheppen en de Nederlandse voor- lichtingsdienst dient dit onder de aandacht van het Belgische pu bliek te brengen. We overdrijven niet en we zijn ook geen zwart- kijkers, doch iedere objectieve be- oordeelaar, die Belgie beter kent dan via de Keizerley of de Cen- traal Statie zal de noodzakelijk- heid hiervan in enkele dagen kun- nen constateren. Een klein tegenwicht is inmiddels reeds gezet: de Belgische minister van Financien heeft namelijk in de Senaat medegedeeld, dat de Nederlandse regering heeft besloten om Nederlandse touristen, die een bezoek aan Belgie willen brengen een bedrag van 300 franc per da.g tpe te staan. Volgens de Belgische minister treedt de regeling onmid- dellijk in werking en zal zij gelden tot eind September Indien Den Haag op deze regeling nu weer geen duizend beperkingen maakt, hetgeen we moeten vrezpn, is er tenminste iets positiefs ge- schied, Nu moet „De Nieuwe Gids" niet denken. dat deze Nederlandse welwillendheid is ontstaan door het gewraakte artikel, want reeds in 't begin van dit vacantieseizoen waren hierover onderhandelingen lopende, waarvan onze Haagse correspon dent destijds reeds gewag maakte en zelfs het quotum van 300 franc per dag reeds kon aangeven. kpn naar een tijdslimiet. waarin de regering hun besluiten kan uitvoe- ren. Wanneer onze handelaars dan traineren, zou dat inderdaad kun- nen lijken op een gebrek aan goe de wil van onze regering, doch niets is minder waar. Maarbe sluiten moeten practisch uitvoer- baar zijn. Wij kunnen niet in en kele maanden omschakelen van een geleide economie in een vrije eco nomic, doch we kunnen slechts po- gen om zoetjesaan de banden van het geleide soepeler te maken om ze straks te kunnen laten vallen". Ongetwijfeld getuigen deze woor- den van wijs beleid en helder in- zicht. Maar laten we dat ^lan de Belgen vertellen en laten we met meer argumenten, met meer daden aantonen. dat we straks een goed partner kunnen zijn. Intussen is ons uit andere con- tacten gebleken, dat men in Den Haag niet stil zit. Momenteel zijn er diverse bespre- kmgen gaande teneinde te bekijken in hoeverre andere „geleide" maat- regelen opgeheven kunnen worden. Over de juiste bedoeling der be- sprekingen natuurlijk weer 't waas van tijpische Nederlandse geheim- zinnigheid. Uit di.verse feiten krij- gen wij echter de indruk, dat o.a. ook de rijksbureaux hier onderwerp van discusie uit maken. Daarnaast moet het waarschijnlijk worden geacht dat binnen zeer korte tjjd ook de machfder vak- groepen aanzienlijk beperkt zal worden. tpgrijpende wijzigingen van' het distributiesysteem kunnen op dit ogenblik nog niet worden ver- wacht. Wel nemen tot oordelen bevoegde politieke kringen in Den Haag aan. dat de nieuwe rege ring gcnoodzaakt zal zijn een gro- tere bereidheid te demonstreren voor het distributie-vrij-maken van sommige artikelen. Inmiddels moeten we twee din- gen wel degelijk voor ogen houden. Wil de economische tolunie inder daad op 1 Januari 1950- kunnen in- gaan, dan zullen er in het nog' res- terende anderhalf jaar tal van in- grijpende besluiten moeten worden genomen. Het saneringsmes zal da- nig moeten worden gebruikt. Bovendien en dat is het tweede punt er zijn duidelijke tekenen, dat de Belgen hun geduld beginnen te verliezen. Daarom is snel'ingrij pen. dubbel ingrijpen. Indien snel- ingrijpen inderdaad onmogelijk is, laat dan de regeringspersdienst on ze Zuiderburen vertellen, waarom zij nog even geduld moeten hebben. Maarwoorden wekken, doch daden strekken. Overigens betwijfelen wij of de officiele Haagse instanties zich wel realiseren welke verschuivingen de laatste tijd. in de Belgische open- bare mening plaats vinden.Anders zou men zich niet opnieuw in een waas van geheimzinnigheid blijven hullen. Goed geinformeende doch met officiele kringen gaven ons als hunne mening te kennen da| de Belgische critiel^ overdreven is, omdat zeer binnenkort belang- njke besluiten, voortvloeiende uit de besprekingen op het Chateau d Ardennes kunnen worden ver- wacht. De Nederlandse regefjng, aldus vernemen wij van dezelfde zijde, heeft op het Chateau d'Ardennes besloten de geleide economie ge- deeltelijk te laten varen. Men moet in Belgie evenwel begrijpen, dat de Nederlandse economische politiek met met een enkele handtekening gewijzigd kan worden. Daartoe is het ingrijpen van de staat te ver gevorderd. ,.Ik ben er echter vast van overtuigd", aldus onze zegsman, die reed? eerder blijk heeft gegeven zeer goed gei'nformeerd te zijn. „dat fe Benelux-commissies. die momen teel de Chateau d'Ardennes-beslui- ten in tastbjye vorm pogen te gie- ten, in tegenstelling met het som- bere relaas in „De Nieuwe Gids" wel degelijk vorderen. De Neder landse vertegenwoordigers hebben echter het meest onaangename kar- wei, want zij modten steeds zoe- De plechtige inhuldiging van Koningin Juliana op 6 September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal om elf uur aanvangen. Over de samenstelling van de Vorstelijke stoet, welke zich op die morgen van het Paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk zal •egeven, zijn de volgende byzon- derheden bekend gemaakt: ,,De mensheid is doof geworden voor het vredeswerk van het Chris- IaE'vterk!aarde de Apostoli- yisitat°r in Duitsland, Mgr A Munch, Bisschop van Fargo (VS op een bijeenkomst van 5000 katho- lieke Duitse mannen te Otigheim in Baden. „De wereld hoort wel over vrede spreken doch zij leeft slechts krach tens zich zelf en niet krachtens het Evangelie. Er wordt mooi gespro- ken over vrijheid terwiji millioe- nen in slavernij leven. Men spreekt over democratie zonder te beden- ken, dat echte democratie slechts krachtens het Christendom moge- ljjk.is", Zinspelend op het feest van St. Petrus' Banden (1 Augustus), ver- klaarde de Visitator! Weliswaar is onze Paus vrij, doch hij leeft geker- kerd tussen muren van verbittering, haat en twist dezer wereld". Op de daaropvolgende vredesma- mfestatie zei de Badense Minister van Economische Zaken, Dr.'Leis, dat de Duitsers niet voldoende zou- den kunnen medewerken aan de Europese wederopbouw, indien hun door een~ verkeerd opgevat solidari- teitsbegrip ondragelijke offers zou- den worden opgelegd. Hij achtte een Duits-Franse entente noodza- kehjk. De Staatspresident van Baden, Leo Wohleb. sprak zich uit voor een politiek, ingegeven door een ihristelijk verantwoordelijkheidsge- voel, welke het gehele Duitse volk dient te omvatten: „Helaas kan een taatkundige noodgemeenschap 'morlopig slechts voor de Weste- ijke zones georganiseerd worden". In dit verband wees de President P de noodzaak van de hereniging an Noord- en Zuid-Baden. Hij begroette Mgr. Munch, als de orechte vriend van het Duitse oik en dankte hem voor zijn on- ormoeibare activiteit op charita- f gebied. Nadat reeds j.l. Zaterdag de por- ifeuille van justitie was overge- 'ragen aan mr. Wijers, hebben Maandag de andere nieuwbenoem- de ministers de departementaie zaken van hun voorgangers over- genomen en hun plaats op het de- partement ingenomen Voorop zullen de twee herauten van wapenen, de Ritmeester G. A. van Borssum Bulsman en mr. Tb". Graaf van Lijnden van Sandenburg met emge trompetters gaan. Zij zul len de heraldieke costuums dragen, welke ook bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina waren voor- geschreven. Na hen volgen de twee koningen van wapenen eveneens in hun schilderachtige historische dracht met hun tekenen van waar- digheid. Zij zijn de reserve-majoor der Infanterie J. B. P, M. de Swart en de reserve-kolonel der Cavalerie Jhr. P. Six. De volgorde van de stoet is daar- na aldus: de Jagermeester Jhr W H de Beaufort, de hoofden'van Hof-departementen. te weten de eerste Stalmeester W. F K Bischoff van Heemskerck, de Intendont van het Kon. Paleis en Domein 't Loo, ir. S. G. van Geuns, de Intendant van de Kon. Paleizen te Den Haag en Amsterdam, tevens directeur van het Koninklijk Huisarchief, Jhr. ir. P. F. O. R. Sickinghe, de Opper- houtvester en Jggermeester van 't Kon. Jachtdepartement van Gelder- land, W. Brantsma, de Jagermeester van het Kon. Jachtdepartement van Zuid-Holland, mr. J. H. L. J. Baron Sweerts de Landas Wijborgh, de Groot-Officieren Jhr. V. E. A. Bo- reel van Oldenaller, Opperhofmaar- schalk, E. N. Juckema van Barma- nia Baron Rengers van Warmenhui- zen, Grootmeester-Honorair en mr. W. C. Baron Snouckaert van Schau- burg, gevolgd door de Luit.-Gene- raal mr. H. J. Kruls, Chef van de Generale Staf, drager van het Rijkszwaard, begeleid door twee of- ficieren, de Luit.-Admiraal C. E L Helfnch, Bevelhebber der Zeestrijd- krachten, drager der Rijksstandaard begeleid door twee marine-officie- ren, de vier vaandels, van de Gre nadiers, de Jagers, het Prinses irene-regiment en het korps Mari- niers, gedragen door de regiments- commandanten en door een hoofd- officier der Manniers en daarna de Opper-Ceremoniemeester mr. G. C. D. van Hardenbrok. Koningin Juliana. Deze Opper-Ceremoniemeester gaat H.M. Konnigin Juliana en Z.K.H. Bernhard, Prins. der, Neder- landen, vooraf. De zware, niet her- melijn omzoomde mantel van H.M. wordt door vier Harer adjudanten gedragen. Achter de Koningin gaat Haar Grootmeesteres, mevrouw C. M. Baronesse van Tuyll van Seroos- kerken, geb. Jonkvrouwe Boreel, begeleid door de Dames du Palais en de Hofdames. Op haar volgen de Chef van het Militaire Huis, de Schout bij Nacht N. A. Rost van Tonningen, de twee adjudanten van Prins Bernhard C. C. Geertsema en F. Steinmetz en enige adjudanten in buitengewone dienst. De stijet wordt gesioten door een aanial vlag- en opperofficieren. In de Nieuwe Kerk. Bij de ingang der kerk wordt de Koningin welkom geheten door een commissie van ontvangst uit de Veremgde Kamers der Staten-Ge- neraal. Daar ook sluit de Ceremo- niemeester Jhr. D. G. de Graeff zich achter de konjngen van wape nen bij de stoet aan. Wanneer Ko ningin en Prins door de Voorzitter der Verenigde Kamers der Staten- Generaal en de Commissie van Ont vangst naar hun zetels zijn geleid, ien leden van de Hofhouding zich achter de troon scharen, de herauten van wapenen hun plaats naast de troon (aan de Damzijde) innemen en de koningen van wape nen zullen zich aan weerszijden van de troon opstellen. 'Aan weerszijden van de troon staan eveneens de Opper-Ceremoniemeester en de Ce- remoniemeester. Op de eerste trede van het troonplatform de dragers der vaandels, op de tweede trede rechts en links van de troon, de dragers van de Rijksstandaard en het rijkszwaard. De Koninklijke Moeder van de nieuwe Vorstin zal met de beide oudste Pnnsesjes Beatrix en Irene en ds Moeder van de Prins, Prinses j'ni Lf:trd terz"de van het troon platform (aan de kant van de Gra- venstraat) plaatsnemen, daarachter bevinden zich de plaatsen van de vorstelijke vertegehwoordigers bii deze plechtigheid, de Hoofden van bUiterHandse missies en Prins Bern, hard s broeder, Prins Aschwin. Daarachter weer zullen zich de leden van de Hofhouding. die niet aan de stoet deelnemen, scharen. Op 13 Augustus a.s. zal de wed. Koppenol-Grijs, vermoedelijk de oudste inwoonster van Poortvliet (Tholen) 95 jaar worden. Zij heeft 14 kinderen. van wie de oudste de ze maand 70 jaar, de jongste in October a.s. 50 jaar wordt. Zij heeft 245 kinderen, kleinkinderen. achterkleinkinderen, achter-achter- kleinkinderen, schoonzoons en schoondochters. Bij K. B. is aan mr. J. R. H. van Schaik op zijn verzoek eervol ont- slag verleend als voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, onder dankbetujging voor de vele en gewichtige diensten als zo- danig bewezen. Over de reis van het jacht ..Duen na" dat Zondagochtend ter hqpgte van de Britse Kanaaleilanden is vergaan, deelt Beuter nog het vol gende mede: De advocaat van me vrouw Van den Brock heeft ver- klaard. dat zijn cliente met het jacht naar Zuid-Afrika wilde gaan om zich daar te vestigen. Zij was ge- waarschuwd. dat een dergelijke reis met zo'n klein vaartuig uiterst ge- vaarlijk was. Mevr. Van den Brock een Nederlandse van afkomst, was in het begin van de oorlog naar Engeland uitgeweken. Behalve de door de f'eddingsboot van Guernsey opgepikte Nederlan- der, wiens naam thans als N, We- zelman wordt opgegeven. en de eigenaresse van het jacht, thans Maria Schmid—Van den Brock ge- noemd bevonden zich waarschijn lijk nog 3 Engelse heren aan boord. die evenals de eigenaresse vermist worden. Wezelman is 34 jaar, mevr. v. d. Brock 41. Laatstgepoemde is volgens Reuter van Nederlandse nationaliteit. De Duenna had Don- derdag Cherbourg verlaten. De verzamelde handtekeningen van ruim driekwart millioen vrou- wen en de cassette met de tekenin- gen van 925 gemeenten verzameld ter gelegenheid van het regerings- jubileum van H. M. de Koningin zullen, gerangschikt op vier Alk- maarse kaasberries aan H. M. de Koningin worden aangeboden. De kaasberries zullen door leden van het vrouwelijk hulpcorps op Zater dag 14 Augustus des morgens circa 10 uur van het secrefariaat der tentoonstelling ,,De Nederlandse Vrouw" Koninginnegracht 12b. Den Haag, naar 't Loo worden, overge- 'bracht. Een delegatie van het be- stuur der tentoonstelling zal dit huldeblijk op Maandag 16 Augustus aan Hare Majesteit aanbieden. Maandag 30 Augustus a.s. te 11.30 uur zal door duizenden zangers en zangeressen uit het gehele land een massale zanghulde worden ge- bracht aan H. M. de Koningin op het Malieveld te 's-Gravenhage. Hare Majesteit zal deze hulde ter plaatse in ontvangst nemen. De muzikale begeleiding zal ver- zorgd worden door .de Kon. Mili taire Kapel. „Koffie, ober!" De ober zet me een kopje kof- fie voor, of juister gezegd een kopje, inhoudende wat bruin vocht. De suiker is ..vergetenf", Sporen van de vorige drinker zijn nog op het kppje. Ik zoek naar een schoon randje, en proef. Bij dat ene slokje bljjft het. Ik geef de ober 25 cents en tien cent fooi. Hij accepteert zonder meer alsof het zo hoort. Geen „dank U wel, mijnheer". Niets van dat alles. Onze lezers, die genoodzaakt zijn veel met het spoor te reizen, heb ben al begrepen waar het over gaat: over sommige station-restaurants. Inderdaad. Tienduizenden Neder- landers verdienen op de dag van heden hun broodje met reizen en trekken. Ze zitten niet voor hun plezier in de trein. Ze verdoen hun tijd in wachtkamers. Vaak zijn ze vermoeid. bezweet of kletsnat ge- regend. Een kop warm drinken, een glas goede limonade of een lekker ijsje kunnen dan wonderen doen. Ze zijn van huis van de vroege morgen tot de late avond. Hun le- gertje wordt thans nog uitgebreid door de duizenden vacantiegangers en de een zorgt, dat de ander mag staan. Tussen haakjes: hebt U wel eens gestaan van Rotterdam naar Maastricht? Herinnert U zich nog die lekkere kop koffie van voor de oorlog of die grote kop soep voor 15 ct? Bei de werden opgediend door een kraakzindelijke, ober in een kraak- zindelijke kop en de ober waar- deerde de „tip" ook al was het slechts 5 cent. Maar dat is verleden tijd. De reizigers van tegenwoordig hebben het niet zo goed meer. Neen. we willen niet generaliseren. Er zijn nog kraakzindelijke wacht kamers met kraakzindelijke, be- leefde obers, waar men een goede en goedkope kop koffie schenkt, maar zoetjes-aan worden zij uit- zondering. In 6en der grootste ste- den b.v. is de derde-klas wachtka- .mer weggebombarde&rd. Ook het derde-klas publiek moet nu gebruik maken van de tweede-klas wacht- kamer. Maar waarom deze mensen nu ook de tweede-klas prijzgn moe ten betalen, is ons een raadsel. Dp koffie lijkt meer op gootwater, maar kost niettemin 25 cent. Tien meter buiten het station krtfgt men een goede kop koffie voor 12 cent. Waarom? Waarom kost een broodje vlees in vele wachtkamers meer dan in de stad? VVeet U nog vorigc zamer, toen ze langs de treinen kwamen met Us? Voorbjj mijnheer. De winst- (Ingezonden) In het „Nieuw Noordhollands Dagblad" van 4 Aug. j.l. werd een atrikel onder bovenstaahde titel ge plaatst, waarbij de verbittering van het Nederlandse volk en in het bijzonder van onze huismoeders werd te kennen gegeven, door de omstandigheid, dat het vleesrant- soen drastisch is verlaagd. Nauurlijk krijgen de boeren hier-' van de schuld! Ik zeg, natuurlijk, omdat door de tijden heen en in het bijzonder de laatste jaren een boerenvolk bij een zeker deel van het publiek nu eenmaal het mikpunt moet zijn, waarop men het hart moet kunnen luchten. Dat onze pers en in dit geval ook ons dagblad. in dit gewest, zekere zegslieden hetzelfde laat zeggen, dwingt mij er toe. hiertegen op even scherpe wijze stelling te ne- mgn. Ik moet hier voorop stellen, dat als hier van schuld sprake zou kunnen zijn, in bijzondere mate, de kring Hoorn, vakgroep veShouders, schuld zou treffen en zeer in het bijzonder de secretaris van 'deze kring persoonlijk. Wij mogen immers vrij gevoeg- lijk aannemen, dat juist deze kring het initiatief nam, om via onze or- ganisatie L. T. B. tot deze, naar on ze vaste overtuiging beslist toelaat- bare afschaffing van verplichte vee- levering te komen. Dat wij voorzpver mogelijk, naar veel meer bedrijfsvrijheid en af schaffing van een hele serie over- heidsbemoeiingen heen moeten, zo- Aan de wereldkampioenschappen wielrennen die van 21 t.m, 29 Aug. a.s. te Valkenburg (op de weg) en te Amsterdam (baan) worden ge- houden zullen de volgende Neder landse renners deelnemen. Weg-amdteurs: Plum. Blankgnauw Est, Duyf, Grift, Voorting, Peters en Vinken. Weg-beroepsrijders: Schulte, v. an Beek, Middelkamp, Jansen, Lam- brichs, Pauwels, Sijen en Bakker. Sprint-amateurso Hijzelendoorn, Contelaar, Bontekoe, Buchly, Gel- der en Willekes. Sprint-beroepsrijders: van Vliet, Derksen, Bijster, Remkes, van der Vijver en van Egmond. Achtervolging-amateurs: Blanke- nauw. Kunst, Harmans en Voor ting. Achtervolging-beroepsrijders: v. Beek. Schulte, Peters en Evers. Stayers: Pronk. Bakker, de Best, Matema en Bijster. De vorige week werd de 69-jarige kruidenier V. te Deventer op straat ondersteboven gereden door een 15-jarige wielrijder. Deze jongen hield met een ander een snelheids- wedstrijd. Het slachtoffer hiervan kreeg een hersenschudding en is thans in het ziekenhuis te Deven ter overleden. (Van onze Londense correspondent) meisjes niet met Duitsers mochten uitgaan, vervolgens mochten zij ook de bioscopen betreden enz. Zo werden er banden gesmeed. 25.000 hebben in Engeland een nieuw vaderland gevonden en bijna 1000 zijn met een Britse vrouw ge- huwd. En telkens als er een groep Duitsers ve.rtrok naar de Heimat deaen Britse vrienden hen uitgelei- de. Niet zglden waren zij tot tra- hen geroerd en het Good Bye en Auf Wiedersehen klonk spontaan en eerlijk gemeend. Merendeels hebben de Duitse krijgsgevangenen hier een goede indruk gemaakt en zonder ons aan overdrijving schuldig te maken mogen we aannemen dat Engeland en Duitsland dichter tot elkaar zijn gekomen.... In geen enkel land ter wereld zijn de krijgsgevangenen zo barm- hartig bejegend, hetgeen voor een deel komt, daar Engeland nimmer door de Duitsers is bezet. Slechts de uitgesproken nazi's, waar geen land m'ee te bezeilen bleek, werden ge- separeerd. Aan de heropvoeding is veel aandacht besteed. De biblio- theek der kampen, die niet gecen- sureerd werd, bestond uit 150.000 boeken. Duitse boeken, die uitver- kocht waren, werden op het dure Engelse papier herdrukt. De ge# vangenen hadden hun eigen krant, eigen kampparlementen. eigen stu- die-centra enz. orkesten, toneel- groepen. kunstkringen. herscholings- instituten enz. En dit alles heeft zijn invloed niet gemist. Of de aanraking met de Britten voldcende is geweest om de Duit sers van hun waandenkbeelden te genezen, moet inmiddels worden afgewacht. De goeden onder hen, kunnen echter hun kinderen niet opvoeden in een anti-Britse of anti- democratische geest. Dat is de grote verdienst van het Engelse volk. Thans. meer dan drie jaar nadat de Duitsers capituleerden, bijna vier jaar nadat een deel van ons land werd bevrijd. moet Ne derland hieruif lering trekken. Want, indien gij wind zaait, zult ge storm oogsten. Thans hebben ook de laatste Duitse krygsgevangenen Engeland verlaten om naar de verwoeste Heimat terug te keren. Bijna 25.000 hebben de wens te kennen gegeven in Engeland te biyven, hetgeen hun is toegestaan. Al ondervinden de Nederlanders, die zich biyvend in Engeland willen vestigen heel wat moeilijkheden, voor deze Duitsers heeft men het he,el wat gemakkelijker gemaakt en na vyf jaar kunnen zij zelfs genaturaliseerd worden. Een klei- ne 1000 van de 400.000 zqn inmid dels met Engelse meisjes ge- trouwd. Engeland heeft de Duitse krijgs gevangenen goed behandeld. De, Brit rekt .het „tair-play-principe" na melijk ver uit. Volgens zijn idee schudt men elkaar niet alleen de hand na een v.emjnige bokswedstrijd doch evenzeer na een oorlog. Goed, de Duitsers hebben dood en ver- derf in Engeland gezaaid, doch Brit- tannie heeft hun een duidelijk ant- woord gegeven. Tijdens de oorlog ging het oog om oog, tand om tand, even goed als in een bokswedstrijd. Maar nu is de oorlog voorbij en dat de vrede niet gewonnen is, ligt noch aan de Duitsers, noch aan de Engelsen- In het begin stond men er angst- vallig tegenover. Doch nauwelijks was de oorlog enkele maanden voorbij, of het ijs was gebroken. In de krijgsgevangen-kampen was de hygienische toestand zeer gunstig. Ook kreeg men voldoende te eten enz. en- reeds na enkele maanden mochten de gevangenen, die gekleed waren in een Engels battle-dress, zich vrij op 'straat begeven. Het Engelse volk voqrde bewust een barmhSrtigheidspolitiek en reeds met Kerstmis 1945 vertoefde er geen enkele gevangene meer in zijn kamp Allen waren uitgenodigd om de Kerstdagen te komen doorbrengen bij Engelse families. Later werd het besluit ingetrokken, dat de Engelse wel nationaal als internationaal, be- wijst een artikel in dit zelfde dag blad, op dezelfde datum, inzake de Benelux-gedachte. Deze zegslieden van slagers- en veehandelszijde, blijken echter zeer wemig kennis en nog minder be- grip te hebben van agrarische za ken. want de werkelijkheid is in geen geval zo, dat de boeren nu eenmaal niet leveren, omdal ze geen tijd -hebben of zouden willen nemen, hun vee te leveren, wan neer dit bedrijfs-economisch gezien wenselijk zou zijn. Ofschoon in dit geval het verschil van een paar cent per kg. geen doorslag kan geven kan een perio- ai£ke of variabele prijsschomme- ling de aanvoer bei'nvloeden. Wij hebben dan ook voorgesteld, om een prijsschema in het leven te roepen. hetwelk de aanvoer. soms enigermate soms heel sterk bei'n- vloed. Vooral voor het najaar. wanneer zc-als in 1947. de markt overvoerd zou worden hebben wij aangedron- gen op priisverlaging, om dit na- derhand In belangrijke mate te laten ontrekken; dit met de bedoeling. de tee<rfn«fnV°':'r 1° reKeImatig mogelijk te doen geschieden, de veehouders een Dassend bewaarloon te geven de vleesproductie te doen stijgen en de kosten van mvriezen en opslag zo laag mogelijk te houden. Het is dus een stimulans de die- ren zo veel mogeliik oo de bedrijven te plaatsen en de productie en kwahteit op te voeren. Dat de aanvoer tegenwoordig niet bijzonder groot is, moet voor een goed deel oorzaak vinden in de om standigheid, dat de grasgroei het deh 'eren belangrijk kan tegenhou- is he4 geen grfX)t Seluk dat juist door deze grasgroei de pro ductie gaat stijgen?? Dit vee zal toch bij de levering terecht komen, maar dan met aan- zienlijke gewichtstoename en hoge- re kwaliteit. Wij hebben kunnen voorzien, dat deze up and downs meerdere ma- len voor kunnen komen. Wij- hebben er echter uitdruk- keluk op gerekend, dat van over- heidswege zal worden getracht door invoer of afname uit de koelcel- len de toewijzing in mindere of sterkere mate aan te vullen, al naar gelang de noodzakelijkheid dit zal meebrengen. Op grond van deze verwachtlng. moet dan ook het laatste regerings- besluit tot stimulering van de aan voer met gemengde gevoelens wor den gelezen. De aantijging. voorkomende in het bewuste artikel is dan ook in geen enkel opzicht steekhoudend. gebrek aan arbeidszin is er bij de boeren in geen geval. Deze zegs lieden mcesten trouwens- weten, ciat juist in deze tijd de klasse-die- ren niet voornamelijk bii de boeren vandaan komen, doch bij devet- weiders Maar om het even of het nu veehouders. tuinders of kwekers zijn deze aantijging nemen we niet. want plattelandsvolk is werkend volk en laten deze zegslieden de mntrekkers a. u. ,b. zoeken bij an dere categorien, ook wel in eigen geWeren! Tenslotte de opmerking: ..Er is ruim voldoende vee." Oo-k deze bewermg gaat niet op. althans wan neer er mee b^doeld wordt voldoen de vlees. Dit zou waar kunnen zijn als de varkensstapel groot ge- noeg was in zwaardere klasse Hier mankeert het juist aan. Ook wanneer in de wintermaan- den vqldoende veevoedgr aanwezig zou zijn om de dieren op A-peil te brengen. Dit zijn echter regeringszaken en met de c-nze. Wii kunnen dan ook positief vaststellen, dat noch gebrek aan arbeidszin bij de boeren. noch af schaffing van de verplichte veeleve- ring.oorzaak zijn van de geringe nuiaigF» vleestopwijzing JOS SJERPS, Seer. Vakgroep Veehouders, kring Hoorn L. T. B. marge op het ys is geringer ge worden en dies verkoopt men het niet meer. Juist, de klant was koning en is slachtoffer. Waar is de service gebleven. Tydens de enkele vvarme dagen, waarop de ze kwakkelzomer ons niettemin toch nog heeft getracteerd was er in een der drukke Nederlandse station-restaurants geen limonade te krijgen. Neen, want daar werd niet genoeg aan verdiend. Men kon de kriebel in de keel alleen wegwerken met een pietlutterig klein flesje „appelsap", dat veer- tig cent kost, en van iedere smaak gespeend is. Herhaaldelijk lijken de broodjes „versteend". Waarom? Er wordt toch genoeg aan verdiend. Waarom is men vaak zo slordig met het reserveren van het glaasje bier en waarom moet ook dat duurder zijn dan in een gewoon icafd? Ja, de wonderen zijn de wereld' nog niet uit. In Nederland is cho- colade nog steeds op de bon. Wie schetst dan de verwonderirtg- der vacantiegangers en andere reizigers toen ze dezer dagen op het perron in Roosendaal vrij chocolade zagen verkopen. De fijnste chocoloda van vooraanstaande fabri^ken, puur, melk, bitter, met creme enz. Het was Nederlandse chocolade, ver- kocht door een Nederlandse hande- laar op Nederfands grondgebied, doch.... de lekkernij kon niet in Nederlands geld worden betaald. De gelukkige bezitters van Belgi sche en Franse francs konden zich volkopen. Guldens accepteerde men hier in Nederland niet. De gulden- bezitters konden op hetzelfde per ron zich te goed doen aan de broodjes. Natuurlijk. ik begrijp, dat we deviezen nodig hebben. Maar hiermeegaan we toch wel wat te ver. Het wekt verbazend Scheie ogen en veel gemopper. Nederland heeft een naam op te houden, een naam van 'zindelijk- heid, beleefdheid en service. We zijn lelijk op weg die te verliezen. Nogmaals, we generaliseren niet. Gaarne geven we toe dat in vele station-restaurants de situatie goed is. In vele andere is ze minder goed, om niet te zeggen slecht. Waarom dat eeuwige geleur om fooitjes? Waarom zelfs een fooi aan de krantenverkoper? Waarom moet het in vele tweede-klas wachtka mers slechter. duurder en minder zindelijk zijn dan in vierderangs- cafe'tjes in dorp en stad? Laten we niet vergeten, dat dagelijks tien duizenden Nederlanders op reis zijn. niet voor hun genoegen, doch voor hun boterham. Zij zullen de N.S. en de regering dankbaar zijn als hierin verandering komt: in alle station-rdstaurants uniforme prij zen, niet te hoog. goede spullen, schoon gewassen kopjes eneen beetje service. De Tijd schrijft: „Een gezond denkend mens zou in deze dagen van de Olympiade kunnen gaan geloven, krankzinnig te zijn, indien hij nu eenmaal niet gezond denkend was. De waanzin, die sommige bladen uiters zelfver- zekerd naar voren brengen als de enig juiste waardering van wat zich daar in Londen allemaal af- speelt! Zo zagen wij gisteren in 'n blad in koeien van letters de kop: ..Dappere vrouw zag energie be- loond." En onder die kop lazen wij o.m.: „Nog nooit in de geschie- denis van de Olympische Spelen hq.eft een Nederlandse athleet een gouden medaille behaald, maar een dappere Amsterdamse vrouw, moe der van twee kinderen, heeft gis- teren haar jaren van ernstige trai ning haar moedige volharding en haar energie beloond gezien met de hoogste eer, welke een athlete kan bereiken." Dit is waanzin. Zonder de minste twijfel heeft mevrouw Blankers- Koen bewonderenswaardig hard ge- lopen. Wij vinden het uitstekend, dat haar daarvoor hulde wordt ge- bracht. Anders dan sommigpn van onze lezers vinden wij niet. dat haar het hardlopen. omdat zij een moeder is, niet past,/ Maar wij kunnen evenmin inzien, dat het feit, dat zij twee kinderen heeft, haar hardlopen bijzonder verdien- stelijk maakt. Mevrouw Blankers- Koen heeft de gave van erg hard te kunnen lopen. Zij houdt dat ta lent niet verborgen, maar woekert ermee Och, en waarom zou niet ook dit een talent zijn. dat men met in de .grond mag stoppen? Het kan dus heel verdienstelijk zijn van mevrouw Blankers-Koen. dat zij zo hard loopt. Maar wordt zij er een dappere vrouw door? Het kan best zijn, dat zij werkelijk een dappere vrouw is, maar dan toch met vanwege haar prestaties in de hardloperij. Met dapperheid hebben deze prestaties niets te maken. Spel blijft spel ook in het raam van een Olympiade. Dapperheid veronderstelt een doel, dat buiten het bereik van het spel ligt. De inzet van het spel ligt beneden het niveau, waarop dap perheid zich doet gelden. Dapper is bijvoorbeeld een vrouw, die, ter wiji zij onvoldoende hulp heeft, dag in dag uit, onversaagd vecht om de omstandigheden te bestendi- gen of te scheppen, nodig voor een bloeiend gezinsieven. Och, de voor- beelden liggen in deze tijd voor het grijpen. Er is een hoog doel, met een grote intrinsieke waarde. En er zijn zwgarwichtige redenen, waarom het begrijpelijk zou zijn, indien men in het nastreven van dat hoge doel zou versagen. Daar is de toestand aanwezig waarin de dapperheid aan bod is. Dat is zij niet in het spel. Ook niet bij wijze van spreken? He is een misselijke wijze van spre ken. Het draagt bij tot de verwar- ring, waarin de geesten verstrikt zijn. Het draagt er het zijne toe bij het onderste boven te keren. Het doet een aanslag op het toch al zo gering aantal der nog gezond den- kenden, terwiji het de van de wijs geraakten bevestigt in hun overtui ging, dat zij het rechte eind heb ben. Deze ..dapperheid" is een laf- fe concessie aan een laffe mentali- teit." Zoals verwacht heeft de speciale zitting, waarin Truman het Ame- rikaanse congres bijeenriep, weinig concrete resultaten opgele.verd. Truman had speciaal gevraagd, maatregelen te nemen tegen *de wo- ningnood en om de inflatie te con- troleren. Ook vroeg hij de toestem- ming van het congres: voor een programma van burgerrechten, dat tot doel heeft een einde te maken aan de rassen-discriminatie. Ofschoon de republikein'en het over de gehele linie eens waren, dat een wetgeving volgens de aan- gegeven richtlijnen wenselijk was, spraken ze bij monde van senator Taft als hun mening uit. dat het bijeenroepen in speciale zitting door de president„louter en alleen een politieke manoeuvre was ten bate van de verkiezingscampagne van Truman." In dergelijke omstandigheden wa res ze niet_ bereid meer te doen dan de moties te behancjelen. die de voorstellen van Truman betrof- fen en vervolgens de zitting te ver- dagen. Alles wat de president gedaan heeft gqkregen van zijn zeer uit gebreid programma! .is een maat- regel. die nieu- A we controle op- I HET llegt aan de con- I WERELD- |sument en het GEBEUREN bankcrediet. In I »de kwestie van de woningnood heeft het con gres Truman s verzoeken op dezelf de negatieve wijze behandeld. waar- door de situatie vrij eender blijft zoals deze is. De Republikeinen werden na tuurlijk onmiddellijk bereid gevon den om het programma inzake de burgerechten goed te keuren. Im mers ze wisten, dat het programma tegenstand zou ondervinden van Truman's democratisehe aanhan- gers in het zuiden. Deze opposi te is reeds duidelijk getoond en is gebaseerd. niet op de wenselijk- heid. de „blanke suprematie" te handhaven doch op het argument, dat het programma van de presi dent de constitutionele 'garaties van de rechten in de Ver. Staten Seweld aandoet. Wanneer daarom net nrogramma door het congres wordt aangenomen, zal het voor Ooperste Hof kunnen worden gebracht qm na te gaan of het niet m strud is met de gron4wet. Het zou te voorbarig en zelfs ta- melijk absurd zijn te klagen, dat aan de vooravond van de presi- dentsverkiezingen de wetgeving op deze manier wordt bei'nvloed door ovejwegingen van verkiezings-stra- tegie Democratie eist partijpolitiek. Het trachten stemmen te verzame- Ien is van evenveel belang als het streven om winst te boeken in een e9onomisch svsteem. Het is. zoals de New York Times onmerkte, n.l. dat we van candi- daten «voor een politiek ambt geen smetteloze moraal mogen verwach- ten. De speciale zitting van Truman had tot doel de ..oprechtheid" van de republikeinen op de proef te stellen. De president kan nauwe lijks verwacht hebben. dat zijn voorstellen. die zelfs van een nor- maal werkend congres maanden van_ behandeling zouden hebben on- geSist. kans hadden aangenomen te worden. In hoeverre het doen van de voorstellen op zich Truman heef geholpen en Dewey nadeel berokkend. zal pas bliiken, wan neer het Amerikaanse kiezerscorps zijn keuze tussen deze twee op- ponenten aan de openbaarheid prijs geeft. SIG TRANSIT Met het KLM-vliegtuig van he- denochtend is kplonel H; J. J. M. van Straelen, hoofdaalmoezenier, naar de tropen vertrokken. DINSDAG 10 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 M. 18.30 Strijdkraehten; 19.00 Nieuws; 19.15 Zigeunermuziek; 19.30 Wie vliegt er mee; 19.45 Niwin 19 50 Wederopbouw, 20.00 Nieuws, 2U.05 Gramofoon, 20.12 Relais B.B.C.-Pro- menade-Concert, in de patize: E.H.B.O., 21.50 Cello en piano, 22 15 Avondgebed, 22.30 Nieuws Olymp. Spelen, 23.00 Omroep Kamerorkest. HILVERSUM II, 415 M. 18.00' Niejiws, 18.15 Piano, 18.30 Dierenbescherming, 19.00 Solistenconcert, 19.45 „Kinder- ziekten", 20.00 Nieuws, 20.15 Reno- va-Septet, 20.45 Muz. rondgang door Wenen, 21.45 Gramofoon, 22 15 Bui- tenlands overzicht, 22.30 The Sky- masters, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramo foon. Blijkens een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de totale geidhoeveelheid in Nederland op 31 Maart j.l. 7683 millioen gulden, waarvan chartaal geld 3134 en giraal geld 4549 mli- lioeh. Op 31 December 1947 waren deze. cijfers resp. als volgt: 7536, 3205 en 4331 millioen en op 31 Maart 1947: 6713, 2955 en 3758 mil lioen. De totale geidhoeveelheid is in een jaar tijds derhalve geste- gen met 970 millioen gulden. WOENSDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 M 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoon, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek, 8.30 Gramo foon, 9.00 Ziekenbezoek, 9.30 Gra mofoon, 10.30 Morgendienst, 11 00 Gramofoon, 12.33 Dienst Engels Herv. Kerk, 13.00 Nieuws, 13 15 „Mandolihata", 13.45 Gramofoon, 14.00 Orgelsuite, 14.40 Gramofoon, 15.00 Pianorecital, 15.30 Gramofoon, 16.15 Voor jongens en meisjes, 16 15 Kinderkoor, 17.00 Klankbeeld voor de jeugd, 17.30 Gramofoon, 17 45 Olymp. Spelen, 18.00 Zang, 18.30 Ned. Strijdkraehten, 19.00 Nieuws, 19.15 Micro Stars, 19.30 Actueel ge- luid, 19.45 Gramofoon. 19.55 NCRV- koor, 20.00 Nieuws, 20.15 Concert 20.40 Over de Atiantische Oceaan, 21.00 NCRV-kwartet, 21.20 Gramo foon, 21.30 Residentie-orkest 22.30 Olymp. Spelen, 23.00 Nieuws', 23.15 Avondoverdenking, 23 30 Gramo foon. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoon, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gramofoon, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoon, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Onze keuken, 10.30 Voor de vrouw, 11.00 Gramo foon, 12.00 Concert, 12.30 Weer- praatje, 12.33 Olymp. Spelen, 12.48' Gramofoon, 13.00 Nieuws, Johan Jong, 13.50 Gramofoon, 14.00 Ge- sproken portretten, 14.15 Omroep- kamerorkest, 14.53 Gramofoon, 15.00 Hoorspel, 15.30 Voor de zieken, 16.00 Kinderkoor, 16.15 Peter en de wolf, 16.45 Vragen staat vrij, 17 15 Miller-sextet. 17.45 Van hart tot hart, 18.00 Nieuws, 18.15 Olympi sche Spelen, 18.20 Gramofoon, 19 00 Lezing over Z.-Afrika, 19.15 Nieuws uit Indie, 19.30 Voor de jeugd, 19 45 Lezen in (Te bijbel, 20.00 Nieuws, 20.15 Concert, 21.20 De Toverspade, 22.10 Malando en zijn orkest, 22 45 Van boek tot boek, 23 00 Nieuws, 23.15 Gramofoon. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4