Geen spoor over van Brits-lndisch wonder-team Een eervolle2—1 nederla voor Chello slaat Britse illusies de bodem in Tegen snelle Amerikoanse achtriemsgiek was geen kruid gewassen Herkansing Gebroken Hijze vocht tevergeefs Linneman miste de eindstoot WIJ KWAMEN BIDDEN VOOR INDONESIA Wedstrijd tegen Pakistan om derde plaats fanny terug De Pietro kampioen Bantamklasse Hennink Naar wij vernemen Double scull en twee zonder stuurman voor Engeland Radio Goud voor Cantone Remie door waarschuwing uitgeschakeld Mgr. de Jonghe d'Ardoy tot de pelgrims N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 10 Augustus 1948 PAG. 5 HOCKEY WIELRENNEN NEDERLAND IN KWARTFINALE TANDEM WIELRENNEN WINT RONDE VAN BEVERWIJK ROEIEN r^E ENGELS SPREKENDE LANDEN hebben gisterenmiddag bij O de roeiwedstrijden te Henley on Thames vijf van de zeven Olympische titels in de wacht gesleept: CrooPBrittanme^ twej de Verenigde Staten twee en Australie een. De twee g gouden medailles vielen Italie en Denemarken ten deeLHetw ren twee veteranen, Wilson (slag) en Laurie (boeg). die de eerste we,S v«dl»de gouden medaffle voor Groo.-Bnttrmme be- haalden Door grotere routine en beter sturen gleden zi, onder groot enthousiasme van het aanwezige pubiiek in de finale van de ongestuurde twee een lengte voor de ^tBerse en twee lengten voor de Italiaanse boot door de finish m de frame tijd Prinses-Regentes neemt afscheid van he! Rode Kruis SCHERMEN Russen leggen loopgraven aan Nenni te Moskou Zwarte gebakjes De strijd op Malakka BOKSEN MARCUS HET was ons een grote vreugde als Pauselijk Delegaat van Indonesia hier te komen, om vandaag samen met de Neder landse pelgrims Maria te komen bidden voor de genezing der zieken en voor al de bijzondere intenties van alien, aldus sprak Z.H. Exc. Mgr. de Jonghe d'Ardoy tot de Nederlandse pelgrims tijdens een door hem gecelebreerd lof voor de bedevaartgangers te Beauraing. Een tweede intentie, die ons zeer nauw aan het hart ligt, kwamen wij Onze Lieve Heer warm aanbevelen. Als Pauselijk Delegaat in Indonesia komen wij Gods Moeder bidden voor de Vader van alle Christenen, Zijne Heiligheid Paus Pius XII en vervolgens voor het land, cjat Hij aan ons heeft toevertrouwd. Wij kwamen bidden op geestelijk en tijdelijk gebied, en vooral voor de volkomen vrijheid van het godsdienstig onderwijs in deze uitgestrekte gebieden. Bezoek uit Liberia HET NEDERLANDSE HOCKEY-ELFTAL heeft zich, na de zware nederlaag tegen Pakistan, prachtig hersteld. Voor de halve eindstrijd tegen India, welke in het Wembley Stadion voor enkele honderden toeschouwers werd gespeeld, verloren de Oranje- hemden met slechts 2—1, na met de rust met 2—0 te hebben achtergestaan. Met wat meer yeluk had het Nederlands elftal een gelijk spel kunnen behalen, hetgeen, gezien de krachtsver- houdingen in het veld, zeker niet onverdiend zou zijn geweest. Het is een feit, dat het Brits- Indische wonderteam van Am sterdam 1928, van Los Angeles 1932 en ook van Berlijn 1936, niet meer bestaat. In die jaren waren de Brits Indische hockeyers een klasse op zichzelf en ging het er alleen maar om een zo eervol mo- gelijk resultaat tegen de groot- meesters te behalen, Nu zitten in een wedstrijd tegen India of Pa kistan voor Europese ploegen, in het bijzonder voor Groot Brittan nie en Nederland, zelfs grote winstkansen hetgeen de Britten in de andere halve finale bewezen hebben door een volkomen ver- diende 2—0 overwinning op Pa kistan. De ploeg van India was een schaduw van vroeger. Door snel en enthousiast spel, het belangrijkste wapen van de Neder- landers, wisten de oranjehemden de strijd niet alleen in evenwicht te houden maar er waren perioden, waarin het Nederlands elftal het doel van India beleg?rde doch het geluk zat de onzen niet mee. In de tweede helft sprong zelfs een scherp schot van Bromberg van de staan- der het veld weer in. Over het Se- heel genomen was het een aantrek- kelijke wedstrijd en tot grote ver- bazing van iedereen ging bet tiatief aanvankelijk geheel van het Nederlands elftal uit. Kruize kon helaas niet meespelen, hij liep met een grote pleister over het voor hoofd rond Hij werd vervangen door Bouwman, die wel zijn best heeft gedaan maar zijn voorganger toch niet kon doen vergeten. De Nederlandse ploeg bestond uit Rich- ter in doel, Derckx en Drijver ach- ter, Langhout, Loggere en Tiel mid den en in de voorhoede van Heel, Boerstra, Bromberg, Bouwman en Esser. In het eerste kwartier was Ne derland in de meerderheid en de oranje voorhoede bracht het zelfs tot een strafcorner welke door Bouwman werd overgeschoten. On- verwacht kwam evenwel een doel- punt aan de andere zijde toen doel- man Richter volkomen over een schot van de naar de Hollandse naam Jansen luisterende Indier heenmaaide. Niet ontmoedigd door deze tegenslag ging in het veld het meeste initiatief van de Nederlan- derS uit en weer mocht een strafcor ner worden genomen welke ditmaal keurig door keeper Pinto werd ge- houden. Vijf minuten voor rust bleef onze achterhoede staan bij een aanval van de Indiers en linksbinnen Singh schoot het tweede doelpunt langs Richter. In de tweede helft bleef het Nederlands elftal met grote geest- drift doorspelen al deed de ver- moeidheid zich langzamerhand gelden. Nog talrijke kansen vielen er voor de Nederlandse aanval te noteren en slechts een werd er benut toen Bromberg een straf- bully kreeg te nemen (2—1). Doelman Richter rehabiliteerde zich volkomen en hield enkele har- de en goed geplaatste schoten uit zijn doel. Zo kwam het einde van een spannende, in sommige gedeel- ten een aardlge wedstrijd welke door India werd gewonnen. De spe- lers van India staken na hfloop van de wedstrijd hun bewondering voor onze landgenoten niet onder stoelen en banken. Lai, de aanvoerder, zeide dat zij alles hadden moeten geven om de overwinning te behalen terwijl de uitblinker Maxie Vaz, halfspeler, constateerde dat het spel in Europa veel beter is geworden dan voor de oorlog maar dat zijn landgenoten sterk waren gehandicapt door het feit dat het terrein door de regen doorweekt was. Het sprak vanzelf, dat Jhr. Quar- les van Ufford best tevreden was over de verrichtingen van de Ne derlandse ploeg. Zijns inziens had den zijn mensen in de wedstrijd tegen Pakistan zeer nerveus ge speeld als het ware onder de druk tegenover een groot tegenstander te staan. Daar waren dit keer onze spelers boven uit gekomen met dit uitstekende resultaat Wij zagen ook nog de wedstrijd tussen Pakistan en Groot Brittan nie, welke een nieuw bewijs vorm- de voor de stelling dat het wonder- hockey van het voormalige Brits Indie niet meer bestaat. Langzaam maar zeker wist het Britse elftal zich van de druk tegenover een betere tegenstander te staan, te be- vrijden en in de slagcirkel waren de Britten schotvaardiger dan de spelers van Pakistan al dient te worden toegegeven dat de Britse keeper wonderen heeft verricht. Met 20 wonnen de Britten waardoor de finale zal gaan tussen India en Groot Brittannie terwijl Nederland opnieuw tegen Pakistan zal moeten spelen voor de aerde plaats. Gisterenavond omstreeks kwart voor zeven stoomde de „Mecklen- burg" de Nieuwe Waterweg binnen met aan boord Fanny Blankers- Koen en de rest van de Olympische dames athletiek ploeg, waaraan al leen Gre de Jong ontbrak, die haar pas had vergeten en daardoor de boot miste. De veien, die haar kwamen be- groeten, drongen naar de loopplank, bloemen werden haar van aile kan- ten aangeboden, een winkelier uit Hoek van Holland kwam met een fruitmand aandragen en temidden van de menigte worsteiden de foto- grafen om voor zich en hun toestel ruim baan te maken. Uevolgd door de menigte ging net naar het douanekantoor. Met de douaneformaiiteiten werd het met zo nauw genomen, maar wei stond de beambte erop de gouden medailles te zien, die dan ook prompt te voorschijn kwamen. Op het station heerste een gewel- dige drukte, zodat militaire en ge- meentepoiitie eikaar de hand heik- ten en een cordon vormdentom een nauw gangetje vrij te laten naar de coupddeur. Toen Fanny dan einde- njk verscheen barstte een oorverdo- vend gejuich los, waarin ook de rest van de ploeg deelde. Fanny was zo vriendeiijk om in een der compartimenten de pers te woord te staan. Zo rustig, aisof ze thuis achter een kopje thee zat, in dit geval een kop koffie met gebak, haar door de statlonsrestaurateur aangeboden, en terwijl haar man rastig de kranten doorkeek, onoer- wierp zij zich aan een kruisvuur van vfhgen. Dat de Engelsen haar de „Flying Dutch-mam" noemden vond Fanny wel grappig gevonden. „lk dacht, dat ze in Engeland een geweldige hekel aan me zouden krijgen. Maar belemaai niet. Het pubiiek was en thousiast." In Rotterdam herkende het pu biiek op de perrons Fanny onmid- dellijk en ook daar weerkionk ge juich en moest onze Olympische kampioene veien met handtekenin- gen gelukkig maken. Het eindresultaat van het gewicht- heffen bantamgewicht luidt: 1. en Olympisch kampioen de Pietro (Ver. Staten). Totaal (trekken, drukken en stoten) 307.500 kg (nieuw Olym pisch record). 2. Creus (Gr. Britt.) 297.500 kg. 3. Tom (Ver. Staten) 295— kg. 4. Lee (Korea) 290.kg. 5. Namdjou (Perzie) 287.500 kg. De Pietro drukte 104.890 kg, hetgeen eveneens een nieuw Olympisch re cord betekent. Van het gewichtheffen in de vedergewichtklasse luidt de uitslag: 1. en Olympisch kampioen Fayad Egypte) 332.500 kg. (nieuw wereld- en Olympisch record). 2. Wilkes (Trinidad) 317.500 kg. 3. Saimassi (Perzie) 312.500 kg. 4. Nam (Korea) 307.500 kg. Het oude Olympische record be- droeg 312.500 kg en stond sedert 1936 (Berlijn) op naam van Ter- lazzo (Ver. Staten). Het oude we- reldr.ecord bedroeg 320.kg. Bij het trekken bereikte Fayad 105 kg. hetgeen tevens een nieuw wereld- en Olympisch record be tekent. Het oude wereldrecord be droeg 102.500 kg, het oude Olym pisch record 97.500 kg. Van de herkansingsritten in het tandemnummer luidt het resultaat. Eerste serie: 1. Belgie 13.2 sec.; 2. Nederland, 3. Argentinie. Tweede serie: 1. Ver, Staten 1L" sec.; 2. Oostenrijk. Belgie, Nederland en de Ver. Staten wisten zich hierdoor in de kwartfinales te plaatsen. waarin ook de winnaars van de eerste ron- de-series uitkomen. HIJZELENDOORN zag er gisterenmiddag niet al te best uit na de rustdag, volgende op zijn valpartij in de achtste finale van de Olympische sprintrace over 1000 meter. Hij klaagde over hoofdpijn en zei, dat de genaaide wonde in zijn linkerbovenarm hem pijn veroorzaakte onder het rijden en hij daardoor het stuur moeilijk kon vasthouden. De heer Lotsy en ook de voorzitter van het N.O.C., kolonel Pahud de Mortanges waren gelukkig aan- wezig om Hijzelendoorn moed in te spreken, terwijl ook de team- manager, John Stol, en de verzorger van Bontekoe al hun best deden om Hijzelendoorn „hard" te krijgen voor de over te rijden race tegen de Uruguayer Rocca. Het mocht echter niet baten. Wat gevreesd werd is geschied. Hijzelendoorn was niet in con- ditie o;n de Uruguayer Rocca partij te geven in de over te fijden achtste finale van de 1000 meter sprintrace. Rocca passeerde met groot verschil als eerste de finish en zal nu tegen Bazzano (Australie) in de demi-finale uitkomen. Ter gelegenheid van het 650-jar. bestaan als stad is gisterenmiddag de Ronde van Beverwijk verreden. 100 km over 125 ronden, waaraan 70 amateurs deelnamen en waarvan de uitslag luidt: 1. Hennink (Alkmaar) 2 uur 34 min. 7 sec. 2. v. d. Elshout (Made) 2 uur 34 min. 7 sec. 3. Koeman (Krommenie). 4 Witteveen (Amsterdam). 5. Willems (Amsterdam). In de concertzaal van de ten- toonstelling „Bloemen in Berg en Bosch" te Apeldoorn heeft H.K.H. Prinses,Regentes Juliana met} een kort eenvoudig woord afscheid ge nomen als voorzitster van het Ne derlandse Rode Kruis, omdat, zoals zij zeide, teveel andere werkzaam- heden haar thans in beslag nemen. Gaarne greep H. K. H. de gele genheid aan om te zeggen met hoe- veel liefde zij dit werk sinds 1934, toen haar vader was gestorven, had gedaan en hoezeer zij aan het Ne derlandse Rode Kruis was gaan hechten. Helaas zal het Rode Kruiswerk m onze wereld voorlopig nog wel van de meest urgente betekenis blijven, zo zeide zij. De voorzitster sprak voorts haar verheugenis uit over de aanwezig- heid der vertegenwoordigers van de dochterorganisaties in Indonesia, Suriname en Curacao, welke steeds meer zelfstandig worden. doch in eenheid met de „moeder" blijven verbonden. De Prinses-Regentes besloot haar afscheidswoord met de beste wen- sen voor het Nederlandse Rode Kruis in de hoop dat zij nog vele malen in deze kring Zal mogen vertoeven. EEN draai op de knop van het toestel en van alle kanten der aarde komen de klanken en geluiden op. Een opgewonden, van 7.21.1. De beide Engelsen, die dichter bij de veertig dan de dertig jaar zijn, verdienden de zege volkomen. De Zwitserse Gebr. Kalt slinger en over de baan en hoewel zij 50 M. v66r de finish een spurt sloegen, liepen Wilson en Laine met een lager tempo nog meer tut. Merk- waardig is deze toch wel onver- wachtse Britse zege, wanneer men weet, dat zowel Laurie als Wilson leeds in 1936 in de Cambridge Crew tegen Oxford meeroeiden en boven- dien deelnamen aan de Olympische Spelen te Berlijn. Kort daarop vertrokken zijI naar Soedan, waar zij 10 jaar doorbrach- ten' Gestuurde vier. Vier grote Amerikanen met blauwe blazers aan en de drie reus- achtige letters USA op de borst, waren de eersten, die het podium mochten betreden, waarop de presi dent van het International Olym pisch Comite, de heer Sigf™dEd- stroem, na iedere race onmiddellijk aan de nog hijgende roeiers hun medailles uitreikte. Zij waren de winnaars in de eerste finale van de middag: de vier met stuurman. Het was een uitermate spannende race, waarin de V.S. tot 1000 meter toe achteraan had gelegen (zoals ge- bruikelijk bij de Amerikanen) en toen langzaam op Denemarken en Zwitserland was ingelopen. Bij de finish lagen de Amerikanen een halve lengte voor op Zwitserland, dat weer een halve lengte op de Denen voorlag. Tijd der V.S. 6.50.3. Skif. Bij de skif-finale deed zich geen verrassing voor. Volkomen regei- matig won de Australier Wood in het lage tempo van 26 tot 28 slagen. Hij lag bij de finish niet minder dan vier lengten voor op de Uru- guese Risso. Cadasta (Italie) eindigde als derde. Wood maakte bijna dezelfde tijd als de eerste dag, toen hij Risso eveneens achter zich Uet, t.w. nog bijna twee lengten achterstand had op nummer twee: Italie. Hon- earije was in een zeer hoog tempo gestart, maar zakte na 1000 meter tot de laatste plaats af. Op 1500 meter lagen de Denen met Italie aan de kop en op de laatste 100 meter wisten de eersten door een spurt twee lengten op de Italianen uit te lopen. Van de zeven boten, die Italie Zaterdag in de halve finale had, wonnen er vier. Van de drie, die gistermidadg om vier uur hun fina les achter de rug hadden, waren er twee als laatsten en een als tweede aangekomen. De Italiaanse toeschou- wers werden er stil van.... maar bii de Ongestuurde vier verdiende Italie eindelijk zijn eerste gouden medaille. Deze Italiaanse vier zonder stuurman van de Moto- renfabriek Guzzi, goed getraind en goed gecoached, had tegen de ver- wachtingen in nog heel veel moeite met een zich in de emdspurt fel werende Deense ploeg, maar won toch in de fraaie, een Olympisch kampioenschap waardige, tijd van 6 min. 39 sec. De Denen lagen ruim een lengte achter. De V.S. was hier derde' Double sculls Burnell en Bushnell, de twee Britten, die onze double sculls Neu- meyer en van der Meer m de her- kansing sloegen en die in de hal\e finale ook de Belgen Piessens en Collet achter zich lieten, roeiden van de start recht op het goud af. Dene marken en Uruguay hadden geen schijn van kans. De tijd van de Britten was 6.51.3. Achtnemsgieken De onoverwinnelijke Californisehe acht der Verenigde Staten zorgden voor een waardig slot van dit roei- festijn. Naluurlijk namen zij met onmiddellijK de leiding Dat deed de Cambridgeploeg van Gr Brittan nie, maar op 750 meter lagen de beide bote- gelijk met Noorwegen als derde. Met een prachtig gemak- kelijke stijl trokken de Amerikanen zich naar de kop. Hun lange benen en slidings stelden hun in staat. bijna rechtop te blijven zitten in de als ion zwaan zo stabiel op het water liggende boot. De Cambndge- studenton mochten proberen wat ze wildea, tegen deze ploeg was geen kruid gewassen. In de snelste tijd van alle boten gedurende de vier roeidagen, nl. in 5 min. 56.7 see., trokken de Califormers hun boot de baan over en behaalden Ameri- ka's tweede kamipoenschap in de roeiwedstrijden, daarmee de tradi- tie voortzettend, dat de V.S. steeds het Olympische nummer achtriems- gieken wint. De Nederlandse wielrenenthou- siasten zullen tot de wegwedstryd op 13 dezer in Windsor Great Park moeten wachten om een kans te krijgen een succes van Nederland se renners toe te juichen, want eerstens verloor Hijzelendoorn, terwijl onze tandem (Buchly-van Gelder) zich weliswaar in de her kansing voor de achtste finale plaatste (op 11 Augustus), maar zo weinig indruk maakte, dat zij vol komen kansloos lijkt. De Zwitsers en de Belgen wonnen gemakkelijk van Nederland op dit numrner en die behoren niet tot de sterksten. Italie, Frankrijk en Denemarken lijken sterker dan de overwin- naars van Nederland. De middag b'egon met een grote teleurstelling, doordat Hijzelen doorn niet „hard" genoeg bleek om boven zijn pijn, veroorzaakt door een trekkende armwonde, uit te komen Hij had de strijd tegen de Uruguayer Rocca reeds opgegeven, voordat hij formeel geslagen was en kwam 15 meter na Rocca over de eindstreep. Ook een physiex sterke Hijzelendoorn zou met te gen renners als de nieuwe Olympi sche sprintkampioen Ghella (Italie) en de Brit Harris opgewassen ge weest zijn, maar hij had ongetwij- feld een kans op de derde plaats, dat wil zeggen als hij in de aller- beste conditie was geweest. Het was voor het Britse pubiiek een geweldige teleurstelling, dat Harris, die telkens weer als „we- reldkampioen" werd aangekon- digd niets tegen Ghella kon uit- richten, die een heel wat sympa- thieker indruk maakte dan de Brit. Harris had thans alles voor op zijn tegenstanders en zal dus ook buiten Herne Hill wel het onder- spit moeten delven tegen Ghella, die tijdens zijn ereronde een voor een alle gele dahlia's uit de hem aangeboden tuil bioemen plukte en onder de toeschouwers wierp. Dit geschiedde na een zogenaamde ce- remonie protocolaire, die slechts een zwak voorproefje was van de echte ceremonie die in het y,2n}~ bleystadion zal plaats vinden. Ghel la heeft zich een uiterst sterk nj- der en tacticus getoond, die ook op de wereldkampioenschappen van zich zal doen spreken. In de ach- tervolgingsrace werd het een eind strijd tussen Italie en Frankrijk, waarbij de Italiaanse ploeg op een gegeven ogenblik slechts twee ren- ners telde, die ten slotte op de der- de man moesten wachten. De Fran- sen spanden zich zo in, dat een hunner na de race moest worden bijgebracht voordat hij de ereronde met zijn kameraden mee kon rijden. nemarken); 4. Bazzano (Australie). De uitslagen van de halve finales ploegachtervolging luidden: Tweede halve finale: 1. Italie 5 min 00.5 sec; 2. Uruguay 5.06.3. Eerste halve finale: 1. Frankrijk 4 min 54.4 sec; 2. Gr Brittannie 4 min 59.1 sec. De manche om de derde en vier- de prijs ploegachtervolging had het volgende resultaat: 1. Groot Brittannig 4 min 55.8 sec; 2. Uruguay 5,00.4. gereden De uit Daarna werd de finale tussen Frankrijk en Italie slag luidt: 1. en Olympisch kampioen Frank rijk 4 min 57.8 sec; 2. Italie 5.36.7. Groot Brittannie is dus derde en Uruguay vierde. De eindstand in de finale poule degen individueel luidt: 1 en Olympisch kampioen Can- tone (Italie) 7 overw., 22 gegeven, 14 ontvangen treffers. 2. Zappelli (Zwitserland) 5 over ly 17 ontv. treffers. 3. Mangiarotti (Itali6) 5 overw., 17 ontv. treffers. (Na barrage met Zappelli). 4. Querin (Frankrijk) 5 overw., 19 ontv. treffers. 5. Radoux (Belgie) 5 overw., 20 ontv. treffers. De uitslagen van de kwartfinale D sprint (om 2 gewonnen ritten) luidde: 1. Bazzano (Australie) 2 overw. in 12.8 sec. en 13.2 sec.; 2. Rocca (Uruguay). Halve finales: 1. Chella (Italie) 2 overw. in 12.1 en 11.9; 2. Schan- dorff (Denemarken). 1. Harris (Gr. Britt.) 2 overw. in 13.7 en 12.7; 2. Bazzano (Australie). Chella en Harris komen in de finale. De finale sprint tussen de Italiaan Chella en de Britse wereldkanv pioen Harris ging eveneens om twee gewonnenr itten. Eerste rit: 1. Chella 12.2; 2. Har BERLIJN, 9 Aug. (A.P.). Vol- gens de „Telegraf", die, met toe- stemming van de Britten verschijnt leggen ae Russen langs de gehele grenslijn tussen hun zone en die van de Westelijke mogendheden, loopgraven aan. In de bossen van de grenszone wordt intensief gewerkt, aldus het blad Groepen Duitsers worden ge- dwongen bij de graafwerkzaamhe- den hulp te bieden. Ondanks het leit, dat deze door de Russen met straf bedreigd wor den indien zij iets loslaten, hebben zij inlichtingen over het graafwerk aan de „Telegraf" verstrekt. LONDEN, 9 Aug. (A.P.). Ra dio Moskou heeft vanavond mede- gedeeld, dat Pietro Nenni, de lei- der vari de pro-communistische so- cialisten in Italie, vandaag uit Le ningrad in Moskou aangekomen is. Nenni heeft 6 en 7 Augustus in Le ningrad doorgebracht. Er werd in de uitzending niet gerept over con tact met officiele Russische perso- nen. is door de Zuidwesterstorm grote schade aan het fruit in de Betu- we aangericht en lopen de finan- ciele stroppen zeer hoog, ook al omdat juist een week geleden de boomgaarden verpacht waren De veilingen kunnen nu de gro te hoeveelheden fruit bijna niet f verwerken; wist de gemeentepolitie te Heeren- veen een tweetal jonge knapen te arresteren, dat een maand ge leden uit de jeugdstrafgevange- nis ontsnapte en de tijd vol maakte met diefstallen. De deur is opnieuw achter hen gesloten; kwam van de Zeeuwse eilanden een schoolartsenrapport binnen, dat niet erg rooskleurig was ten opzichte van de lokaliteiten, welke als te vochtig, donker en ongezellig werden gekwalificeerd. Voorts ontbreken veelal school- bussen en moeten de kinderen vroeg weg. om bij de school „er- gens" rond te hangen. Laten wij dan in onze handen wrijven, dat het bier zo goed is; wist de recherche te Hilversum een complot van clandestiene slachters te ontmaskeren Als slachtplaats was een uitgel^apt terreintje op bosgrond gekozen. Acht personen zijn reeds mge- sloten; reed op het vliegveld Woensdrecht een 37-jarige man in voile vaart tegen een ambulancew^igen van de luchtvaarttroepen. Hij werd op slag gedood; is er toch ook nog wel lets prettigs sebeurd al zou U het bijna niet denken na deze sombere regelen, want Fanny. U weet wel, onze Fanny heeft Nederland aardig voor de gek gehouden. Berich- ten van niet komen en wel ko men gingen maar door, tot zij dan eindelijk Dmsdagmiddag m Amsterdam zou aankomen. Laat. ze nu plotseling Maandagayond al in Rotterdam zijn gesigna- leerd. Uit een door ambtenaren van de CCD ingesteld onderzoek bleek dat een banketbakker te Delft van 1946 af tot heden voor ca. f 20.000 aan eieren, suiker, boter, m®rg,ar'"e bloem en bonnen ,.zwart had ge- kocht. Van deze grondstoffen maak te hij gebakjes koeken en taarten die voor 2-3 maal de vastgestelde prijs aan het pubiiek werden ver- kocht. waardoor de door hem ..zwart" betaalde mkoopprijzen ruimschoots werden goedgemaakt. De producten betrok hij van een 5-tal personen, die na verhoor alle bekenden. Gedurende dit onderzoek bleek dat nog een 10-tal banketbakkers. een winkelier. een melkslijter en een eierenhandelaar. alien uit Delft zich in meer of mindere mate aan dergelijke feiten hadden schuldig gemaakt. In totaal kochten deze 13 verdachten voor ca. f 26.500 aan goederen en bonnen. In verband hiermede werden nog meer leve- ranciers geverbaliseerd. In totaal werd tegen 24 verdachten proces- verbaal opgemaakt. Militairen en politiemannen heb ben zeven guerillastrijders gedood tijdens vuurgevechten. Een van hen was een vrouw. De guerillastrijders doodden vier Chinezen. Bij een van hen lieten zij een brief) e achter met het opschrift: „Alle Chinezen die voor Engeland werken zullen ge- aood worden." 1. Chella 12.—; 2. ris. Tweede rit: Hsrns> De strijd om de derde en vierde plaats had het volgende resultaat: Schandorff (Denemarken) wint in twee ritten van Bazzano (Australie) in 12.9 en 12.— sec. De totaaluitslag: 1. en Olympisch kampioen Chella (Italie) 2 over- winningen; 2. Harris (Gr. Brittan nie) 0 overw.; 3. Schandorff (De- drukdoende mannenstem „ver- .4 nu, tegen 7.25.9 Donderdag. slaat" de Olympische Spelen en heeft het over de verrichtingen der sporthelden die met hun le- dematen werken als schroeven van een mot orhoot. Prachtig wordt dat genoemd. Diezelfde avond zingt 'n gave, voile, war- me v rouwenstem: Jo Vincent zingt. Een wonder van klank en stembeheersing. Dit wordt niet alleen prachtig genoemd, dit i s prachtig. Londen, lijven, licha- melijke behendigheid neen, 't haalt het allemaal niet bij dit stuk geestelijke beschaving dat tot ons komt door deze zingende stem via de radio. Gestuurde twee. De start van de gestuurde twee gaf een herhaling te zien niet alleen van de finale bij de Europese kam- pioenschappen, maar bovendien van de tweede heat in dit nummer op Donderdag jl. Door een toeval bad- den nl. in de eerste ronde onder de twaalf deelnemers Hongarije, Ita lie en Denemarken (resp. eerste, tweede en derde te Luzern) tegen eikaar geloot. Donderdag won Ita lie Denemarken werd tweede en de' Europese kamipoenen eindigden als laatsten. In de herkansing en de halve finales wonnen echter beide laatste landen hun races, zodat zij zich in de finale gistermiddag op nieuw tegenover eikaar zagen ge- plaatst en zelfs onder dezelfde boeien. Denemarken nam revanche, hoewel het op 750 meter als laatste Voordat onze landgbnoot Lin neman vederge wicht) aan beurt kwam voor zijn PartlJ g de Ier Martin, werden elf an{*«e ontmoetingen verwerkt waarbij bleek dat er in deze klasse enkele voortreffelijke pugilisten aan bod zijn. Vooral de Australier Birks die door een techmsche knock out in de tweede ronde won van Tammelin uit Finland, maakte in druk door zijn gave techmek en formidabele stootkracht Ook de Amerik. kleurling Johnson, die op de zelfde wijze in de derde ronde de Nieuw Zeelander Uoslin versloeg, zal het, naar deze partij te oordelen, een heel eind bren- gen. Linneman, die er bepaald jon- gensachtig uitzag tegenover de breedgeschouderde gespierde veel oudere Ier ging na 15 £ec. even neer op een linkse hoek, die hem juist boven de gordel trof. Het was meer een uitglijden dan een knockdown. Hij stond onmid dellijk overeind voor een offensief dat hij met een terrierachtige vast- houdendheid doorzette, alie kopsto- ten negerend. Er vielen geen harde klappen en deze ronde verliep vrij- wel gelijk. In de tweede ronde werd er veel Ujf aan lijt gevochten de ier leek iets vermoeid en toen Lin neman hem in de touwen kreeg ging hij in dubbele dekking om de regen van korte halfarmstoten waarmede de Amsterdammer hem van links en rechts bestookte, te ontgaan. Hierbij bleek voor de zoveeLte maal dat Linneman bij al zijn goede hoedanigheden toch niet over een eindstoot beschikt_ Hij bleef het meest in de aanval totdat Martin tegen het einde van de ronde heltig terugvocht nadat hij gewaar- schuwd was tegen vasthouden en bij een verwoede siagenwisseimg naar onze mening in de meerder heid kwam. In de derde ronde volg- de een vinnige Ierse reactie en Lin neman moest veel meer incasseren dan hij uitdeelde. Andermaal werd de Ier gewaarschuwd tegen vast houden Weer kwam Linneman hardnekkig terug en weer herstelde de Ier zich, die zware stoteri ge- plaatst kreeg totdat de ronde ein digde met een furieuse en letwat verwoede slagenwisseling van vlak- J Deze laatste fase van de strijd was duidelijk voor de Ier, die op punten overwinnaar werd ver- klaard en wel met een flink stuk moet hebben voorgestaan om zicb de zege te zien tdegewezen In weerwil van twee ontvangen waarschuwingen. In de avondzitting van Maandag werden de partijen voor de eerste ronde in het lichtgewicht afgewerkt. Als derde match stond die tussen Remie (Nederland) en Cooper (Groot Brittannie) op het program- ma, waarbij vermeid zij, dat Cooper doorgaat voor een bokser van zeer goede klasse. Hij toonde dit ook wel te zijn in de eerste ronde door zijn stijlvol boksen maar Remie liet zich niet intimideren en gaf prach tig partij zowel bij het boksen op afstand als bij het bjf aan lijf vech- ten waarbij hij toonde het vak eveneens tot in de puntjes te ver- staan Hij was fel en agressief een tikje meer in de aanval dan de Brit. Ook de tweede ronde bracht een spannende strijd tussen iwee pugilisten. Vooral Remie was vast- houdend en taai als een bulterrier, over het algemeen deelde hij veel meer harde klappen uit dan hij moest incasseren en deze ronde moet hij met ruime puntenvoor- sprong hebben gewonnen. In de derde ronde kreeg de Brit een paar goede rechtsen door en Remie miste eenmaal een formidabele opstoot. Van dichtbij beukten de twee op eikaar in, er werd vooral veel vast- gehouden en Remie kreeg luervoor een waarschuwing van de kamp- rechters, maar hij kwam telkens te rug en drong de Brit, die nu ook toegesproken werd door de scheids- rechter maar dit was geen offi ciele waarschuwing telkens in de touwen waar Cooper dan in dek king ging, zodat de man uit Breda ondanks zijn vinnige aanvalien geen kans kreeg een eindstoot te plaatsen. De Brit was aan ?,et einde van de strijd veel meer vermoeid dan onze landgenoot. het leek alsof hij volkomen uitgebokst. was en onder grote spanning werd de uit- spraak afgewacht. Cooper bleek de gelukkige aan wie de zege werd toegekend Dr. Posthuma, leider van ac Nederlandse boksploeg, heeft ech ter een officieel protest ingedicnd tegen de waarschuwing welke tij dens de ontmoeting RemieCoo per aan Remie werd gegeven. Deze waarschuwing was gegrond op ongeoorioofd ,,duwen", waar aan Remie zich zou hebben schul dig gemaakt en dit heeft waar- sehijnJijk de doorslag gegeven voor de uitspraak waarbij de zege aan Cooper werd toegekend. De jurie d' appel zal het protest he den in beliandeling nemen. Nu Hare Majesteit de nieuwe Ko- i ningin Juliana weldra de Neder landse troon in bezit zal nemen, komen Wij de regering van de nieuwe vorstin heel bijzonder Maria aanbevelen. Wij beschouwen dit als een aangename plicht jegens de Katholieke Nederlandse bevoiking, die zich steeds zo edelmoedig toon de, vooral door het zenden van tal rijke msisionarissen naar Indonesia en door haar getrouwheid aan de Heilige Stoel." In het Nederlands sprak Mgr. de Jonghe d'Ardoy de Nederlandse pelgrims in het bijzonder toe. En al was er veel te bespeuren van zijn Franse tongval, de ondergrond en de vertrouwelijkheid waren zo har- telijk, dat zijn toespraak een juweel werd, dat de Nederlandse pelgrims gaarne in hun herinnering zullen blijven bewaren. Na hem werd de feestpredicatie gehouden door pater Martens O. Praem., kapelaan van het heiligdom, die o.a. zeide: Het is 15 jaar gele den, dat Maria hier 33 maal ver scheen aan vijf eenvoudige kinde ren. In die 15 jaar vielen acht jaren weg, omdat Nederland toen door oorlogshandelingen en de nasleep ervan niet in de gelegenheid is ge weest naar Beauraing te komen. In de overige 7 jaren dus zijn zij met taaie volharding en ten 'koste van dikwijls zeer zware offers 100 maal naar Maria gekomen, de Moeder met het Gouden Hart, de Bekering van de Zondaars en de Voorspraak voor de genezing van de zieken. En spr. prees de sensus catholicus van het Nederlandse volk, dat ware de- votie zo goed weet te onderscheiden i en de Mining Company vertegen- Jonghe d'Ardoy en gevolgd door alle aanwezige priesters, ook Mgr. Charue. En er waren vele zieken. Tijdens deze zegening riepen de pelgrims de talrijke aanroepingen tot Maria. Zichtbaar was bij veien de grote ontroering, die dit ogen blik verwekte. Met het rozenhoedje, voorgebeden door de zienster Andrc-c Degeimbre, werden de plechtigheden voor deze dag besloten. Met het m.s. Sulima, een nieuw schip van de Elderdempster Line te Liverpool, is uit Londen te Rot terdam gearriveerd de vice-presi dent van de republiek Liberia, mr. C. L. Simpson. Doel van de reis is het international juristencon- gres, in Den Haag als afgevaardig- de van zijn land bij te wonen. In een kort interview verklaar- de de vice-president zich verheugd in Nederland te zijn, omdat de re- laties tussen beido landen steeds van vriendschappelijke aard zijn geweest, gebaseerd op vertrouwen. Na het congres in Den Haag, waar hij zich zal uitspreken tegen re- geringscontrole op organisaties var juristen, hoopt de heer Simpson enige tijd naar Parijs te gaan. Sprekende over de handelsrelatie tussen Liberia en Nederland ver klaarde de heer Simpson, dat deze reeds van zeer oude datum zijn. De Oost-Afrikaanse compagnie is er reeds een tachtigtal jaren gevestigd van louter sentiment. De apotheose voor de zieken was hierna de ziekenzegen met het Al- lerheiligste, gegeven door Mgr. de woordigt andere Nederlandse be- langen, Er worden palmpitten uit- gevoerd, palmolie, piassawa (bor- stelvezels), koffie, cacao en rubber.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5