Wij vormen een programministerie, zegt premier Drees Er wordt uitgegaan van de zedelijke beginselen die aan onze beschaving ten grondslag liggen Voor Alkmaar en omgeving Sombere klanken over de economische toestand de v/ereldsituatie en de financien m Mansholt zal zijn best doen meer vlees te brengen Banksaldi van Oostelijke marken te Berlijn qeblokkeerd Meer bevoegdheid voor C.v.G.D. is nog niet nodig Twee hoofdpunten Westelijke Drie heden weer bij Molotof? Tweede Kamer aanhoorde hedenmiddag de Regeringsverklaring Hij wil het ook zoeken in de varkensstapel Twaalf jaar voor Christiansen De Grondwets herziening Nieuwe Koningin zal Juliana heten Minder appelen en peren Besprekingen te Kalioerang uitgesteld Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs f 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. De regeringsverklaring, DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11334 Hedenmiddag om 1 uur begon de minister-presi dent, de heer W. Drees in de Tweede Kamer met de voorlezing van de volgen- de regeringsverklaring; 1 De keizer van Iran, Mohammed Heze Pahlavi, heeft te Parijs een bezoek gebracht aan de moskee Daar werd de vorst ont vangen door Si Kadour Ben Gabrit en verscheidene andere Mohammedaanse en Franse autoriteiten. WEERSVERWACHTING Het ministerie Dreesvan Schaik is gisterenmorgen voor het eerst na de beediging van de nieuwe ministers bijeengekomen. Zittend v.l.n.r.: Schokking, Stikker, van Schaik, Drees, Rutten en Sassen. Staande v.l.n.r.: Lieftinck, Wijers, In 't Veld, Joekes, Mansholt, v. d. Brink, van Maarseveen (voor de heer van Maar- seveen staat dr. Prinsen, secretaris van de ministerraad), Gotzen en Dutilh (adj. secretaris). Soeripno aangekomen Indonesie D.U.W.-ARBEIDERS EN RECERINCSJUBILEUM C.P.N.-Eerste Kamerleden Typhus in Schmnlkalden BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Christiansen is vanmorgen door het Bij zonder Gerechtshof te Amhem tot 12 jaar gevan- genisstraf veroordeeld. ITALIAANS VOLKSFRONT wordt „Democratisch Republikeins Verbond" COCHRAN VERKLAART: Nieuw door minister Drees hedenmid dag in de Tweede Kamer afgelegd, legt wel sterk de nadruk op de twee hoofdpunten van het beleid, dat het kabinet-Drees-Van Schaik denkt te voeren. De verklaring geeft een kijkje op het program, het onthult dat pro gram niet in zijn geheel. 't Schijnt, naar verluidt, dat dit program nog heel wat meer punten bevat, maar de verklaring somt die niet alle op. Wij denken dan maar: wat in een goed vat is, verzuurt niet. En wij beoordelen dit kabinet dus allereerst naar zijn voornemens, die uit deze verklaring bekend zijn, waarin over het geheel genomen niet zo heel veel n'ieuws wordt ver- teld. Er worden nogal tamelijk som- bere klanken gehoord over de eco- nomische toestand van ons land, terwijl de toestand in de wereld verontrustend wordt genoemd. Hoofdpunten zijn vanzelfsprekend de nieuwe orde van zaken in Indo nesia en de nieuwe maatschappe- lijke ordening op de grondslag der publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- tie en de ondernemingsraden. Voor zover dit op het ogenblik valt te beoordelen, houdt 't nieuwe kabinet vast aan de grondslag, wel- ke het kabinet-Beel voor de oplos- sing van het Indische probleem heeft gelegd. Ook uit het Voorlopig Ver- slag van de Grondwetsherzienirig blijkt intussen al, dat het zwaarte- punt is gelegen in het antwoord op de vraag. welk karakter de Unie krijgt. Verder wil ook dit kabinet de Republiek nog een kans geven. Terecht wordt veel gewicht ge-' hecht aan de nieuwe maatschappe- lijke orde in ons eigen land. Dat aan de uitwerking van de P.B.O., die stellig in de geest van ons pro gram zal geschieden, medegewerkt blijkt te worden door mannen uit Christelijk Historische- en V.V.D.- kringen, is zeer zeker voor de me- dewerking uit die kringen buiten de Kamer, met name in het bedrijfs- leven zelf, niet zonder betekenis. Het kabinet verklaart uit te gaan van de zedelijke beginselen, die aan onze beschaving ten grondslag lig- gen. Meer kon het bij dit extra- parlementaire kabinet blijkbaar niet lijden en het onthoudt er zich, in de verklaring althans, ook van, uit- drukkelijk de zegen Gods, die op dit grote werk toch zeker onmisbaar is, in te roepen. Op dit punt wordt volstaan met te zeggen, dat het ka binet zijn werk wil volbrengen, ge- zien in het licht van hogere begin selen. Voor een groot deel van het kabinet betekent dit in elk geval, dat men op Gods onmisbare zegen vertrouwt. Wij kunnen ons levendig voor- stellen, dat menigeen een krachtiger principieel geluid had willen horen en bij zijn instemming met dit pro gram. waarvan de verdere ontwik- keling moet worden afgewacht, de reserve maakt, dat niet eenzijdig moet worden gekeken naar „de be- staansmogelijkheden van ons volk" op stoffelijk, maar ook, naar die op geestelijk gebied. De zinsnede over hetgeen ten aanzien van het zede- lijk volksherstel bereikt is, lijkt ons meer optimistisch dan met de feiten overeenkomt. Intussen blijft het waar, dat mo- reel en geestelijk herstel betere kan- sen krijgt, al naar gelang de sociale en economische toestanden meer aan de eisen der rechtvaardigheid beantwoorden. In dit opzicht ver- dient het kabinet met vertrouwen tegemoet te worden getreden; de overgrote meerderheid van ons volk moge dat doen in het besef, dat wij „zwaar beproefd, en diep verarmd", zoals de verklaring zegt, „onze veer- kracht niet hebben verloren" en niet willen verliezen maar, in Gods Naam, willen handhaven! De drie diplomatieke vertegen- woordigers der westelijke landen zijn Woensdagavond in gezelschap van de Britse zaakgelastigde Harri son en de Amerikaanse ambassade- raad Kohler, op de Amerikaanse ambassade bijeen gekomen. Men neemt aan, dat zij nieuwe instruc- ties hebben ontvangen. Reuter verneemt nader, dat zij om een onderhoud met Molotof op Don- derdag hebben verzocht. 0 •- No o rdhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Minister-President W. DREES Mijnheer de Voorzitter, Voor de derde maal na de bevrij- ding treedt een nieuw kabinet op. Weer, als twee jaar geieden. met in zich een zekere mate van continui- teit met hetgeen vooraf ging, maar ook in belangrijke mate van ander karakter. Alvorens ik namens het kabinet in enkele hoofdtrekken zal aange- ven welk beleid dit zich voorstelt te voeren, moge ik beginnen met een woord van waardering jegens mijn ambtsvoorganger, die in moei- lijke jaren en onder wisselende om- standigheden leiding heeft gegeven aan 's lands zaken, die daarbij in het kabinet een voortreffelijke sa- menwerking wist te bewaren en die heeft Veten te bevorderen, dat veel van hetgeen twee jaar geieden in uitzicht is gesteld, inmiddels is ver- werkelijkt of in wetsontwerpen be- lichaamd. De formateur van het kabinet, die zich in 's lands belang zoveel moei- te heeft getroost om tot een aan- vaardbare oplossing te komen, heeft hoewel hij om te eerbiedigen re- denen heeft gemeend niet als mi nister-president te moeten optreden zich bereid verklaard deel uit te maken van het kabinet. Dat deze kamer zich daarmede haar voorzit ter ziet ontvallen, zal zij met mij ongetwijfeld voelen als een groot verlies, dat echter meer dan opge- wogen wordt door de versterking van de regering, die hiervan het gevolg is. Het thans optredende kabinet steunt niet als het vorige op een vaste samenwerking tussen be- paalde parlementaire groepen. Het richt zich op de verwezenlij- king van een program, waarop degenen, die voor het minister- schap werden aangezocht, zich hebben verenigd. Geen partij of fractie heeft zich daaraan gebon- den. Niettemin mag op grond van besprekingen, die in een vroeger stadium der formatie van een nieuw kabinet werden gevoerd, de verwachting worden uitgespro- ken, dat op menig punt op in- stemming in brede kring kan worden vertrouwd. Een vertrou wen, waartoe, naar wij hopen, ook j WM §w| de samenstelling van het kabinet moge bijdragen. Wordt aan kwalificatie van de aard van het kabinet behoefte ge- voeld, dan zou het beste van een program-ministerie kunnen wor den gesproken. De toestand in ons land Waar staat Nederland op het ogenblik, dat dit kabinet het bewind overneemt? In menig opzicht is sinds de bevrijding grote vooruit- gang te boeken geweest. Ons land en ons volk bieden een gans andere aanblik dan op het voor altljd ge- denkwaardige moment, toen de be- zetter na vljf jaar ons volk onder- drukt en ons land verwoest en ge- plunderd te hebben, zich tenslotte gewonnen moest geven Velerlel aspecten van het herstel wekken de bewondering van wie na verloop van een paar jaren afwezigheid ons land terugziet. De totale productle is boven de vooroorlogse omvang gestegen. De goederenvoorziening is voortdurend verruimd. Aan de in- tering op het nationale vermogen is een einde gekomen. De gezond- heidstoestand der bevolking is al zijn er nog donkere punten, zoals b.v. de stijglng van het aantal ge- vallen van tuberculose toch zo veel verbeterd, dat bij een hoog geboortecijfer de sterftecijfers over de gehele linie beneden de voor oorlogse zijn gekomen en een laag- terecord te zien geven. Belang rijke sociale verbeteringen zijn tot stand gekomen. Niettemin is er allerminst reden tot berusting of zelfvoldaanheid. De materiele nood is nog groot en de morele inzinking is nog niet geheel geweken. Nog is er bij velen een wanverhouding tussen de inkom- sten en de noodzakelijke uitgaven. Er is nog schaarste aan belangrijke goederen en nog jaren zulien wij gebukt gaan onder een woningnood, die hoge menselijke waarden in ge- vaar brengt. Bovendien is de economische toestand in wezen veel ernstiger dan in het algemeen wordt begre- pen. Het verkregen levenspeil, dat nog door zo velen als onbe- vredigend wordt gevoeld, kunnen wij nog niet uit eigen kracht handhaven De tegenstellingen in ons volk zijn scherper dan wij in de tijd der bezetting mochten hopen; ook als wij ons ten voile rekenschap gaven van de blijvende diepgaande ver- schillen in levensovertuiging, die ons volk kenmerken. Het Indonesische vraagstuk De toestand in de wereld is ver ontrustend en drukt zijn stempel ook op de verhoudingen in Neder land. Voor alles echter worden die ver houdingen in ongunstige zin bem- vloed door de tegenslagen, onder- vonden bij de pogingen om het In donesische vraagstuk tot een bevre- digende oplossing te brengen. Daar- op zal dan ook de aandacht van re gering en volksvertegenwoordigmg zich in de eerste plaats hebben te richten. Opnieuw hebben wij ons in te zetten om alsnog te pogen tot een resultaat te komen, aanvaard- baar zowel voor de grote meerder heid van het Nederlandse volk als voor Indonesie. JNederland heeft zich verbonden mede te werken tot het scheppen van nieuwe staatkundige verhou dingen, waarbij zulien worden ge- vormd de vrije en souvereine ver- enigde staten van Indonesie, in een hechte en duurzame Unie, gelijk- waardig verbonden met het ko- nmkrijk der Nederlanden, 'n Unie, die door eigen organen de gemeen- schappelijke belangen der deelne- mers op verschillende gebieden zal behartigen. VT ij verheugen ons erin dat wij juist dezer dagen besprekingen hebben kunnen voeren met een de- legatie uit de Negara's en Daerahs, reeds gevormd buiten de Repu bliek, gebieden waar veelal een verbiijdende opleving is waar te nemen. Deze besprekingen hebben de oveftuiging versterkt, dat met vertegenwoordigers van deze ge bieden overeenstemming zal worden bereikt. Een .overeenstemming, die zal zijn na te streven, allereerst ten opzichte van de instelling in over- gangstijd van een waarlijk Indo nesische federale interim-regering en vervolgens ten opzichte van de inrichting der Verenigde Staten van Indonesie en de vorming der gelijk- tijdig tot stand te brengen Unie. Indien zonder voorbehoud komt vast te staan, dat in de Unie de beide delen, die haar gaan vor men, ten voile gelijkgerechtigd zulien zijn en dus ook de orga nen van paritaire samenstelling, zal de vrees kunnen worden wep- genomen, die in Indonesische kringen soms valt te onderken- nen, dat de staatsrechtelijke- fi- guur van een reeele koninklijke unie, met bindend gezag op haar competentieveld vail de eigen or ganen, een poging zou betekenen om in andere vorm een Neder- lands overwicht te bestendigen. Uitermate teleurstellend blijft de verhouding tot de Republiek, zowel omdat uitwerking van de overeen stemming, die op de Renville was verkregen, tot nog toe niet kon worden verwezenlijkt, als omdat de schendingen van het bestand toe- nemen, schendingen waarbij veelal wel niet de Republikeinse regering rechtstreeks betrokken is. maar waarin toch meermalen Republi keinse' instanties de hand hebben. Voor een herstel van de staat kundige en economische eenheid in Indonesie, voor het herleven van de welvaart, voor het scheppen van een rechtsorde, die waarborgen biedt voor alien, is het van groot belang, dat de republiek op korte termijn haar plaats inneemt in de Verenigde Staten van Indonesie, die bezig zijn zich te vormen. Nu enerzijds vertegenwoordigers van de gebieden, die aan de conferentie in Bandoeng deelnemen, een be- roep doen op de medewerking der republiek, anderzijds de commissie van goede diensten in gedeeltelijk nieuwe samenstelling haar pogin gen zal hervatten om overeen stemming te bevorderen, moge de- zerzijds opnieuw worden uitge- sproken en ook practisch tot uiting gebracht, dat Nederland ten voile beijeid is, zijn woord gestand te doen, maar ditzelfde verwacht en verlangt van de wederpartij. Ten aanzien van de andere over- zeese gebiedsdelen wordt het over- leg voortgezet, dat reeds geleid heeft tot verheugende voorlopige resultaten, die de zekerheid geven, dat Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen met voile in- stemming van deze voor inwendige aangelegenheden zelfstandig ge- worden gebieden, een Verenigd Koninkrijk zulien zijn. Ook bij dit overleg is gebleken, van hoeveel belang het is, dat bij Nederland de wil voorzit de mentaliteit en de as- piraties van de volkeren overzee te begrijpen en daarom zoveel moge- lijk recht te doen wedervaren. De regering vertrouwt, dat de Staten-Generaal zulen willen me- dewerken tot een zeer snelle af- doening in tweede lezing van de Grondwetsherziening die voltooiing van de op gang zijnde ontwikkeling mogelijk moet maken, en daarna tot het instellen van een federale interim-regering in Indonesie. (Zie vervolg pag. 3). Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag- avond tot Vrijdagavond: PLAATSELIJKE REGENBUIEN Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regenbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noordwest en Noord. Koel weer. Naar wij van de Vakgroep Sla- gerij vernemen zijn de voorzitters van de beide slagersbonden, alsme- de de voorzitter en secretaris van de Vakgroep Slagerij, gisteren in audientie door minister Mansholt ontvangen. De vertegenwoordigers van het bedrijf hebben onder meer uiteen- gezet, dat er volgens hen een nood- toestand bestaat in de vleesvoorzie- ning, „waardoor de slagers en het publiek gelijkelijk worden gedu- peerd". Als middelen om onmiddel- lijke verbetering in deze noodtoe- stand te brengen werden achtereen- volgens besproken de vrije inkoop, waarvan de minister, mede met het oog op vaststaande winkelverkoop- prijzen, althans voorlopig niets wil- de weten, en de gedachte om de boeren tot meer aflevering van slachtvee te "brengen door een ver- hoogde prijs. Een dergelijke rnaat- regei moest de minister echter af- wijzen, omdat hij daartoe zeker niet de medewerking van zijn ambtge- noot van Financien zou krijgen. De minister overweegt maatregelen om alsnog op korte termijn meer vlees beschikbaar te krijgen. Een sugges- te van de zijde van de vertegen woordigers der slagers om het be drijf te verlichten en de slagers tegemoet te komen, werd uitvoerig De Westelijke commandanten in Berlijn hebben het stadsbestuur gelast banktegoeden in Oostelijke marken bij banken in de Weste lijke sectoren te blokkeren. Een officiele woordvoerder zeide, dat deze maatregel nodig was geworden doordat de door de Sowjet-autoriteiten gecontroleerde ..Deutsche Notenbank" weigerde tegoeden van Westelijke onderne- mingen in Oostelijke marken te deblokkeren, tenzij zij uitsluitend met Oostelijke marken Zouden werken. In dezelfde order wordt het ge- meentebestuur gelast regelingen te treffen om alle verplichtingen in de Westelijke sectoren na te komen. De gemeente-uitgaven in de Weste lijke sectoren moeten gedekt wor den door daar ontvangen betalin- gen, voordat een surplus doorge- zonden mag worden naar het hoofd- kwartier in de Sowjet-sector, waar het door de Sowjet-autoriteiten ge- blokkeerd zou kunnen worden. Dit laatste was nodig geworden, aldus de woordvoerder, doordat de ..Deut sche Notenbank" stadsfondsen niet vrijelijk ter beschikkmg van het gemeentebestuur had gesteld en de eerder genoemde tegoeden van Westelijke ondernemingen hadden gedeblokkeerd. De Westelijke militaire gouver- neurs hebben de ondernemingen, welker tegoeden in Oostelijke mar ken geblokkeerd waren, reeds ge- holpen door het verlenen van cre- dieten in Westelijke marken. Het met Britse licentie werkende in BATAVIA, 11 Aug. (Aneta) Antara meldt, dat Soeripno, de re publikeinse gezant te Praag. die indertijd de veelbesproken overeen- komst met Rusland heeft gesloten, is aangekomen in ,,een niet nader bekend gemaakte plaats op Java". nieuwsbureau verklaart van welin- gelichte zijde vernomen te hebben, dat de in Berlijn circulerende Wes telijke marken binnenkort van een nieuw stempel voorzien zulien wor den om te voorkomen, dat zij iile- gaal in de Sowjet-zone van Duits- land gebruikt zulien worden. De Westelijke biljetten in Berlijn zijn reeds voorzien van een ,.B" ter onderscheiding van de biljetten, die in de Westelijke zone van Duits- land circuleren. Vele marken zijn reeds op onwettige wijze naar de Oostelijke zone gesljpeld. De raad van vakcentralen heeft aan de ministers van sociale zaken en van wederopbouw verzocht. ook aan de arbeiders in de DUW-wer- ken twee extra vacantiedagen met behoud van loon te geven ter ge- legenheid van het 50-jarige rege- ringsjubileum van H.M. de Konin- gin en de a.s. inhuldiging van HKH Prinses Juliana. Zoals bekend is, heeft het college van rijksbemidde- laars aan de werkgevers een alge- mene vergunning verleend tot het verstrekken van deze verlofdagen. De drie vakcentralen (CNV, KAB en NVV1 achten het gewenst. dat ook de DUW-arbeiders hierin delen. Ter voorkoming van misverstand dient te worden medegedeeld, dat de heer A. D. Schoonenberg (CPN) te Amsterdam alleen bedankt heeft om in de Eerste Karne^ zitting te nemen voor groep 4. Hij heeft in dat college reeds zitting voor groep 2. De heer Schalker te Amsterdam, die in de plaats van de heer Schoo nenberg voor,groep 4 is benoemd, heeft ook reeds zitting in de Eerste Kamer. besproken. doch hieromtrent kon in dit stadium van de zaak geen me- dedelingen worden gedaan. Op uit- drukkelijk verzoek van de minister, die toezegde hierover zeer binnen kort uitsluitsel te geven. Voorts werd uitvoerig de gehele vleesposi- tie besproken. De minister deelde mede, dat de krachtigste maatrege len zulien worden genomen om de vleesproductie op te voeren, vooral de varkensstapel. Er is van de win ter vlees voldoende, zodat de boer geen excuus heeft om hieraan niet naar vermogen mede te werken. De minister gaf voorts te kennen, dat het vast de bedoeling van de rege ring is om zo spoedig mogelijk alle klemmende bepalingen te doen ver- dwijnen. Ook zij wil niets liever, dan, zodra dit inderdaad kan, van de distributie af te zien. Zoals men weet zijn in de afgelo- pen maanden verschillende ruil- transacties aangegaan, waardoor bevroren rund- en schapenvlees uit Belgie werd gei'mporteerd, dat vol gens de slagers echter kwalitatief weinig bevrediging heeft geschon- ken. De minister stond, wat de klachten hierover aanaaat, aan de zijde van de slagers. Tegenover de voorstellen van slagerszijde om de slagers voortaan bij de import in te schakelen, stond de bewindsman zeer sympathiek. De door het bedrijf inmiddels ge- dane voorstellen zulien op korte termijn worden bestudeerd en waarschijnlljk zonder grote wijzi- ging worden aanvaard. Tenslotte kwam nog een plan ter sprake, waardoor de vleesdistributie zou worden vergemakkelijkt en de clan- destiene vleeshandel voor het over grote deel de wind uit de zeilen zou worden genomen. Dit plan zal ten departemente nader worden be studeerd. Inmiddels geven de mark- ten van deze week een iets grotere aanvoer te zien dan de vorige week. BERLIJN, 12 Aug. (Reuter In Schmalkalden (Thuringen, Sovjet- zone) is een typhusepidemie uitge- broken. IN EEN SNEL TEMPO heeft de nieuwe Tweede Kamer de voorge- stelde viervoudige wijziging van de Grondwet in tweede lezing in de afdelingen onderzocht. Het Voor lopig Verslag is gisteren versche- nen. De oppositie stelt een aantal vragen,nogwel 18 stuks, o.a. over de betekenis van de Unie en van de Kroon in verband met het aan- genomen amendement-Tilanus. Blijkbaar van socialistische zijde wordt critiek geoefend- op de be- paling, dat ook de komende wets ontwerpen voor de nieuwe orde in Indie een twee-derde meerderheid behoeven. Naar wij vernemen, ligt net in de bedoeling van de regering, dit V.V. met zeer grote spoed te be antwoorden, zodat de Tweede Ka mer deze Grondwetswijziging zal kunnen behandelen in aansluiting op het debat over de regeringsver klaring, datmorgcn begint en vol- gende week wordt voortgezet. Sinds enige tijd circuleren ge- ruehten, als zou Hare Koninklijke Hoogheid Prinses-Regentes Juliana na de inhuldiging tot koningin haar vijfde naam: Wilhelmina, gaan voe ren. Te bevoegder plaatse is hier omtrent niets bekend. Ten over- vloede wijst men er op, dat in het ontwerp vodr de nieuwe knopen van militaire uniformen een „J" in plaats van een „W" is geprojecteerd. In verband met de geringe vruchtzetting en de soms minder gunstigeweersomstandigheden zal de opbrengst aan appelen en peren dn jaar aanzienlij1^ minder zijn dan in 1947. welk jaar ten aanzien van de appelen- en perenoogst overi- gens als een abnormaal goed jaar moet worden beschouwd. De opbrengst aan pruimen be- looft dit jaar zeer goed, te zijn. De stand van de druiven wettigt de verwachting, dat dit jaar de op brengst van deze fruitsoort ongeveer dezelfde zal zijn of misschien nog een weinig hoger zal liggen dan in 1947. Het bestuur van het Italiaanse Volksfront, waarin socialisten en communisten de leiding hebben, heeft besloten de organisatie te ont- binden, „omdat het niet langer mo gelijk is haar programma te ver- wezenlijken". Besloten is het Volks front te vervangen door een orga nisatie die genaamd zal zijn: Demo- cratisch Republikeins Verbond. 24 uur voor deze t bekendmaking gaven politieke kringen te Rome als hun mening te kennen, dat Pie- tro Nenni, leider der Italiaanse so cialisten, die zich thans te Moskou bevindt, met de Sowjet-Russische autoriteiten de mogelijkheid heeft besproken. een uiterst linkse socia listische partij te vormen, die ten nauwste met de Italiaanse commu- niston zou samenwerken en de Sowjet-Russische politieke lijn zou volgen. Men verwacht, dat Nenni na terugkomst wederomeen spe- ciaal congres der. partij zal bijeen- roepen of alle uiterst linkse ele- menten van zijn partij om zich zal verenigen, om een autonome linker- vleugel te vormen. BATAVIA, 11 Aug. (Aneta) In een persconferentie heeft het nieuwe Amerikaanse lid van de C.v.G.D., Merle Cochran, defini- tief ontkend, in het bezit te zijn van nieuwe plannen van het de- partement van buitenlandse za ken der Verenigde Staten voor een oplossing van het conflict tussen Nederland en de republiek. Op een vraag, hoe hij staat tegen over de voorstellen van de heren Critchley en Coert Dubois, ant- woordde de heer Cochran, dat hij open staat voor ieder goed idee en op alle mogelijke wijzen wil mede- werken aan een redelijke oplossing. Hij zeide: „Ik ben lid van een uit drie man bestaande commissie, die tot taak heeft, te assisteren en goede diensten te verlenen". Hij verklaar- de verder, hoopvol gestemd te zijn met betrekking tot de mogelijkheid, een oplossing tot stand te brengen met behulp van de bevoegdheden, welke de commissie thans heeft. Een uitbreiding van de bevoegdhe den der commissie achtte hij on- nodig, zolang de mogelijkheden on der de huidige werkwijze niet zijn uitgeput. Een woordvoerder van de CvGD deelde mede, dat het vertrek der delegaties en de CvGD naar Kalioe rang een week is uitgesteld. Waar- schijnlijk zulien voortaan vier- weekse in plaats van drieweekse perioden voor de besprekingen in de resp. hoofdsteden worden vast- gesteld, o.a. omdat er bij de veel- vuldige verhuizingen steeds enkele dagen yerloren gaan, hetgeen bij kortere perioden zwaarder weegt dan bij langere. Van gezaghebbenae Nederlandse zijde werd aan Aneta medegedeeld, dat deze regeling in derdaad vele voordelen biedt. Een vertrek naar Djokja op a.s. Maan- dag zou weinig zin hebben, aange- zien er in de gehele drieweekse periode slechts 4en vergadering zou worden gehouden. De zegsman van Aneta wees er op, dat de afgelopen onderhandelingsperiode bijzonder onvruchtbaar is geweest, daar er alleen jl. Zaterdag is vergaderd, en wel door de veiligheidscommissie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1