Het kabinet-Drees stelt zich aan de Kamer voor Duitse arbeiders eisen hogere lonen en lagere prijzen De President van Hongarije bedankte Voor Alkmaar en omgeving Smith, Roberts en Chataigneau voor de vierde maal bij Molotof De nieuwe mannen zijn feestelijk verwelkomd Landdag figureert gedwee Topprestatie op de luchtbrug Opgewekt verlieten zij het Kremlin Incident te Berlijn Kwestie Duitsland voor de UNO? Broedermoord te Winschoten Weemoed om verwachtingendie niet vervuld zijn Prinses-Regentes te Londen Ontheffing van Zondagsrijverbod Nieuwe Arabische wandaad Naar meer vrijheid in ons economisch leven H Opgewonden demonstrates te Frankfort en Kassel Proletarische Kamerleden J TOCH NOG KANS Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs- 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11335 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Donderdagmiddag heeft het nieuwe ministerie Drees—v. Schaik zich aan de Tweede Kamer voorgesteld, waarbij de minister- president, de heer W. Drees, de regeringsverklaring voorlas. Minister Drees, staande temidden van de ministers, tijdens het uitppreken van zijn rede. Bedell Smith, Frank Roberts en Yves Chataigneau, de diploma- tieke vertegenwoordigers van resp. de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, hebben gisterenmiddag te 17 uur voor de vierde maal op het Kremlin een onderhoud gehad met Molotof. Sovjet-troepen opereren in Britse sector Steenkool naar Indonesie TWAALF GESTAPO- LEDEN in Belgie ter dood veroordeeld Minister Lieftinck naar Washington Anna Pauker onverwachts te Boekarest terug Pompstation van Latroen vernietigd DE KOMENDE OPHEFFING VAN DE DISTRIBUTIE- BEPERKINGEN staat hoge Donderdag hebben In do voornaamste steden van de Hessen protestdemonstraties plaats gevonden tegen de prijzen. Ongeveer een half millioen arbeiders staakten een halve dag en bezochten de betogingen, waarin ook aanvallen werden gedaan op generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur. ZOALS men zich herin- nert, diende enkele dagen geleden Zoltan Til dy, de president van het onder Russische invloed staande Hongarije, zijn ontslag in omdat zijn schoonzoon zich aan hoogverraad had schvl- dig gemaakt. Onze Hongaarse cor respondent maakte de historische zitting van de Hongaarse Landdag me- de, waarin Tildy zijn ont- slagaanvrage aanbood, en stuurde ons een korte indruk van deze volko- men geensceneerde zitting V.- Voor Rotterdam en Antwerpen? Griekse parlement op reces Hoger broodrantsoen in. Frankrijk MR. KORTENHORST KAMERPRESIDENT Skymaster start neer op Tempelhof Te Filton (Bristol) is het grootste passagiersvliegtuig in aanbouw, ooit in Engeland gebouwd. Het is de ,,Brabazon I" waarvan het ontwerpen en bouwen enige jaren heeft geduurd. Hoe groot het vliegtuig is, blijkt uit de vergelijking met de Lancaster bommen- werper, die links van de neus van de „Brabazon I" staat. Nieuuu it Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dit vierde onderhoud duurde Z uur en 40 minuten. Het is nog niet bekend of dit de laatste bijeenkomst is geweest. Na de vergadering begaven de Westelijke afgevaardigden zich, als gewoonlijk, naar de Amerikaanse ambassade om een rapport aan hun regeringen op te stellen Bedell Smith vertelde tegen journalisten, dat zij een „aange- naam" gesprek met Molotof en Smirnof, plaatsvervangend minister van buitenfhndse zaken, hadden ge had. Een der journalisten merkte op, dat de ambassadeur er minder vermoeid uitzag dan na de vorige vergadering. „Ik voel me ook minder moe", antwoordde Bedell Smith. Een andere correspondent vroeg of het de laatste bijeenkomst was geweest, waarop de ambassadeur antwoordde: „Dat weten we nooit", Donderdagmiddag heeft zich aan de grens tussen de Britse en de Sowjet-sector een incident voorge- daan, waarbij ten aanschouwe van een. duizendkoppige menigte 3 Sow- jet-soldaten door Britse pailitaire politie werden gearresteerd. De Duitse politie van de Sowjet- sector hield met assistentie van Sowjet-soldaten een harer regelma- tige razzia's op de zwarthandelaren op de Potsdammerplatz. Daarbij strekte zij het cordon uit tot in het Britse gebied. Vluchtende Duitsers werden tot op 500 M. in de Britse sector achtervolgd. De Britse mili- taire politie heeft de achtervolgers, die in de Britse sector ook een tram tot stilstand brachten, verdre- ven, waarbij volgens officiele mede- deling geen moeilijkheden ontston- den. Donderdagavond is het Engelse s.s. „Ocean Angel'' uit Rotterdam met een lading van 9000 ton Neder- landse steenkolen naar Semarang vertrokken. Deze eerste verscheping zal van tijd tot tijd door meerdere gevolgd worden. De Ned. Indische gasmaatschappij, die deze steenkolen uit ons land be- trekt, wil hiermede de gascokes, welke door de gasfabrieken in Ned. Indie worden geproduceerd, verbe- teren. Door het verkrijgen van be- tere gascokes zullen voordelen ont- staan voor de waterstofwinning en voor de suikerindustrie. LAKE SUCCESS, 12 Aug. (A.P.). Trygve Lie, de secretaris-gene- raal der Ver. Naties, heeft vandaag op. een persconferentie verklaard, dat het mogelijk is dat de kwestie Duitsland op de komende UNO- Assemblee te Parijs behandeld zal worden. Lie meende, dat de vergadering van 29 September tot Kerstmis zou duren. CHARLEROI, 12 Aug. (A.P.) Twaalf voormalige leden van de Gestapo te Charleroi zijn gisteren door een militaire rechtbank in Mons ter dood veroordeeld. Elf an- deren kregen gevangenisstraffen. Zij werden beschuldigd van oor- logsmisdrijven, namelijk het marte- len van burgers en het doden op grote schaal. en na een korte pauze: „Ik denk het niet". Roberts en Chataigneau gaven geen commentaar. De drie afgezan- ten zagen er opgewekter uit dan anders. Voor de bespreking op het Krem lin begon, heeft de Amerikaanse ambassadeur te Londen, Lewis Douglas, een onderhoud met Bevin gehad. Men gelooft, dat de onder- handelingen te Moskou het onder- werp van gesprek waren_ -Sinds geruime tijd bestond er een familievete tussen de gebroeders Harms, wonende in het St. Vitusholt te Winsehoten. Een kieine woorden- wisseling was Woensdagavond te ongeveer negen uur aanleiding tot een verwoede vechtpartij tussen drie broers en de 34-jarige broer E. H. Laatstgenoemde liep hierbij een halswervelfractuur en een zware hersenschudding op. In zorgwek- kende toestand moest hij naar het R.K. Ziekenhuis worden overge- bracht. Zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen is 't slachtoffer Don- derdagmorgen overleden. De drie broers zijn in arrest ge- steld. Het Parket te Groningen hapft zich gisterenochtend naar Winscho ten begeven. De Minister van Financien, Mr. P. Lieftinqk. zal in de tweede helft van September naar Washington gaan om een vergadering bij te wonen van het Internationale Monetaire Fonds. (Van onze parlementaire redacteur) ER MOEST VEEL STRIJD ge- streden zijn, maar gistermid- dag kon de nieuwe regering zich toch aan de Kamer voorstellen. De derde sinds de bevrijding. Een vergadering van een nagenoeg voltallige Kamer met flitsend licht van fotografen en drukbe- zette tribunes. Voor de vacantie- gangers een speciale attractie. Vanuit de ioges blikten vrouwen en kinderen op mannen en vadcrs neer, die vandaag voor het eerst achter de regeringstafel troonden. Zo het beweeg van de Kamerle- den overziende, moest men eerst nog wel even denken aan allerlei verwachtingen, die in de politieke milieux hebben geleefd en waarvan zo weinig is uitgekomen. Professor Romme op de achterste bank, die de verkiezingsleuze aanhief: „voor het kabinet-Beel, voor de persoon- Beel", kijkt naar een kabinet-van Schaik, dat op dat ogenblik juist de Kamer binnenkomt. De persoon Beel zit zelf tussen de afgevaardig den en wel naast de luit.-kol. Fi6- vez, die ook een lang leven aan „Oorlog" was toegedacht. Op een van de voorste banken zit ex-mi nister Gielen, tot veler pijnlijke ver- bazing geruisloos van de minister- lijst verdwenen. Hij zelf is echter al weer in een druk en bereidvaar- dig gesprek gewikkeld met zijn op- volger. Ter andere zijde kijkt ook Jhr. v. d. Goes naar het nieuwe kabinet. toch extra-parlementair, toch Stikker en zelfs met een partlj- genoot als president. De nieuwe mannen Maar laat ons op dit ogenblik niet meer nakaarten, daarvoor zal ook Vrijdag en volgende week nog gelegenheid genoeg zijn. 't Nieuwe team is er en is met uitzondering van minister in 't Veld voltallig aanwezig. Het is echter een goed teken als een bewindsman van „We- deropbouw" zelfs geen gelegenheid vindt om een bijeenkomst als deze bij te wonen. Men kijkt niet zonder genegenheid en vertrouwen naar de nieuwe mannen achter de tafel. Om maar enkele namen te noemen: werd een Sassen onder ons al niet lang als een „coming man" be- schouwd? Hij gaat het Koninkrijk opnieuw optrekken, een moeilijke, maar ook een prachtige taak voor een jonge, talentvolle politicus en dat is Sassen ongetwijfeld. Daar zit ook een Joekes, de nieuwe minister van ..Sociale Zaken", hij heeft de verschrikkingen van Buchenwald tot het bittere einde aan den lijve ondervonden. Zal hij op dit ogen blik niet met ontroering beseft heb ben, dat hij nu tochflnog is uitver- koren om zijn land en in het bij- zonder de grote massa te mogen dienen? En dan neemt de minister-presi dent het woord. Drees, minister- president. Men kan blijven betreu- ren, dat op deze plaats geen katho- liek zetelt en toch tegelijk grote waardering voelen voor deze per- soonlijkheid. Er is een tijd geweest, dat hij in dezelfde Kamer steno- graaf was; het is inderdaad maar een stap van de stenografentafel naar de regeringstafel, maar op deze middag beseffen wij er toch vooral de omvang van. De lampen van de fotografen flitsen, zij vereeuwigen de eerste man uit het gewone volk, die tot dit hoge ambt werd geroe- pen. De voorlezing van de regerings verklaring duurt ruim een half uur. Drees leest duidelijk en af en toe met klem. De eerste, algemene in- druk is zeer gunstig, al zal van de uitwerking van de geformuleerde beginselen tenslotte alles afhangen. En dan wordt het in de Kamer een ogenblik feest. Alle afgevaar digden spoeden zich naar de rege ringstafel om de nieuwe bewinds- lieden de hand te Hrukken. Een toneel als op een grote familiebrui- loft. Het is een gedrang van je welste, regering en afgevaardigden worden „Briider". Het zal echter wel niet altijd zo blijvenOn- derwijl gaat de wnd. voorzitter, 'de heer Terpstra, maar door met het oplezen van allerlei stukken, een eenzaam eiland van plichtsgetrouw- heid! Dezelfde wnd. voorzitter nam met een hartelijk woord afscheid van mr. van Schaik. Hij waardeerde hem terecht als een geboren voorzitter, als een man van grote bekwaam- heid, rechtvaardigheid en tact. Ach ter de regeringstafel stond de man, die deze woorden golden, en die waarschijnlijk zelf niet meer ver- wacht zal hebben, dat hij zijn land nog eens aan een nieuw kabinet zou moeten helpen. Dr. Kortenhorst werd met 64 stemmen als nieuwe voorzitter voor- gedragen. Een uitstekende keuze en een verdiende bekroning van een langdurige en uitstekende parlemen taire arbeid. Mr. Donker van de P.v.d.A. zal zijn vervanger zijn. Ook werden nog een aantal leden be- eedigd, waaronder ons nieuw vrou- welijk lid, Marga Klompe, waarvan wij goede verwachtingen hebben. De Prinses-Regentes bevindt zich op het ogenblik tezamen met Prins Bernhard in Londen, ter bijwoning van de Olympische Spelen. Prinses Juliana, die incognito is, zal waar schijnlijk begin volgende week met de Prins naar ons land terugkeren. De Minister van Verkeer en Wa- terstaat (a. i.) heeft ontheffing ver- leend van het „Zondagsrijverbod" voor motorrijtuigen op Zondag 29 Augustus en Zondag 5 September a.s. Het A.N.P. verneemt van wel- ingelichte zijde dat deze ontheffing is verleend met het °°S op de ko mende feestelijkheden in den lande. BOEKAREST, 12 Aug. (A.P.) Mevr. Anna Paukqr, Minister van Buitenlandse Zaken van Roemenie, is vanavond onverwacht uit Bel- grado in Boekarest teruggekeerd. Mevr. Pauker stond in Belgrado aan het hoofd van de Roemeense delegatie bij de Donauconferentie. In officiele kringen kon geen en kele verklaring worden verkregen over de redenen van deze plotselinge terugkeer. Het Arabische legioen heeft Donderdagmorgen het pompsta tion van Latroen opgeblazen. De watertoevoer van het pompstation naar Jeruzalem zou juist gisteren worden hervat. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken van Israel zei, dat het vernielen van dit pompstation een zo ernstige over- treding van de bestandsvoorwaar- den betekent, dat sancties tegen het Arabische legioen dienen te worden genomen. De regering van Israel heeit in verband met deze opblazing haar bevel tot teruggave van de dorpen Ajanoeal en Hirbat Boeeria in de buurt avn Latroen ingetrok- ken. Een grote groep waarnemers der V.N. stelt een onderzoek ter plaatse in en zal zo spoedig mogelijk rap port uitbrengen. Een persfunctiona- ris van de Ver. Naties heeft het op- blazen van het station 'een „gebeur- tenis van de grootste ernst" ge- noemd. Er was reeds over gerap- porteerd aan de Veiligheidsraad. Het station is nog steeds brandende, waardoor het niet mogelijk is het station dichtbij te naderen. ET LIGT in de bedoeling het nieuwe kabinet, aldus De sprekers op de protestverga- deringen, die te Frankfort, Offen bach, Kassel en vele andere in dustries centra werden gehouden, eisten loonsverhoging en prijsverla- ging. De woordvoerders deden te- vens aanvallen op de Amerikaanse militaire regering en vooral op Genera/1 Clay, die zij verweten, dat hij de wet, die in een meer actief aandeel van de arbeidersraden in het bestuur van de industriele on- dernemingen voorzag. nog steeds niet ten uitvoer heeft gelegd. Clay heeft zich inderdaad hiertegen ver- zet, omdat hij van oordeel is, dat dit niet in een staat toegepast kan worden, zolang Duitsland nog geen werkelijke regering heeft. Tijdens de protestvergadering te Frankfort verdrong zich een me nigte van naar schatting 20.000 if (Van onze Hongaarse correspondent) BOEDAPEST, 3 Augustus. NADAT Zaterdag reeds de wild- ste, oncontroleerbare geruchten de ronde hadden gedaan, brachten Zondagochtend de dagbladen de ont- slagaanvrage van ds. Tildy in fac simile en Maandag 3 Aug. kwam de landdag (het Hongaarse parle- ment heeft slechts een Kamer) bij- een. De landdag, waarin geen socia- listische en geen communistische partij meer bestaat, slechts de fusie van deze partijen, die de naam draagt van Partij der Hongaarse Werkers", de marxistische partij, m.a.w. toch de communistische, die de socialistische alleen maar opge- slokt heeft. Haar proletarisch karakter werd op voor ons onkiese wijze ge- demonstreerd. Geheei Hongarije loopt goed gekjeed dit strekt het bewind tot niet geringe eer maar de geachte afgevaardigden kwamen in linnen broeken die vol vlekken zaten, in poloshirts die tot de buik open hingen, boerinnen met hoge rijgsehoenen, die, naar mijn beste weten, niet meer verkrijgbaar zijn. Ik was verrast Kamerleden bij de parlementskapper onder het mes te zien, er waren er ook ongeschoren verschenen. Niemand we*t de spec- taculaire deftigheid in het „geachte Huis" terug, maar deze manifestatie van non-conformisme kennen wij alleen by erg-jonge literatoren. Men is er erg ongedwongen. Een boerin-Kamerlid, die in de wandel- gang per ongeluk tegen mij aan- loopt, omhelst me, knijpt me in de arm en vraagt excuus. Overigens een vriendelijke lieve matrone. Daar loopt echter een paartje te vrijen als in het stadspark. Maat weten de Hongaren niet te houden. Als ze democratisch willen worden, encanailleren ze. Alles „volgens plan" DE historische zitting is onbelang- rijk. Een griffier leest de brief van ds. Tildy voor. Geen kik. Alles is tevoren geensceneerd. Heden .aanvaardt de landdag het ontslag en kiest Arpad Szakasits, de voormalige secretaris-generaal van de socialistische partij, tot president. Hij is ter zitting niet aan wezig. Naast minister-president Dinnyes zit de grote communist Rakosi. Als hij niet lachend handjes staat te schudden of wetsvoorstellen voorleest, is het een man uit wiens ogen het leed spreekt; het leed van vijftien jaren kerkerstraf, voor zijn beginselen uitgezeten tijdens het Horthy-regime. Het was toen ook niet goed. Ge^eel rechts zit de op posite. In de voorste banken Ba- rankovics en Pater Balogh. Hij is zoals men dat in Hongarije noemt in half-priesterlijke kleding. Een grijs costuum, dat tot bovenaan dichtgeknoopt kan worden, maar hij laat het open hangen. Hij kijkt star voor zich uit. Zijn posltie Is pr6cair. Het gerucht wil, dat hij gesuspen- deerd is geweest. Maar enige weken geleden maakte hij in ..Maguar Nemzet" min of meer z ij n blad bekend, dat hij een H. Mis zou opdragen voor een overleden poli tieke vriend. Niemand luistert VOORSTELLEN van Hongaars- Blugaarse samenwerking e.a. gaan onder de hamer door. In de journalisten-loge maakt niemand aantekeningen, alleen de fotografen werken verwoed. Als Rakosi gaat staan, wordt al het vuur op hem geconcentreerd. Boven op de eivolle tribunes zit men te praten. Naar de brief van Tildy luistert zeker nie mand: oud nieuws; wie enige sen- satie had verwacht. gaat teleurge- steld heen. De landdag van de Hon gaarse volksrepubliek is gedwee. Na het vervelende gedoe zit minis ter-president Dinnyes op een flu- welen bank met enige partijleden te badineren. RSkosi komt uit de zaal en geeft aan twee partij geno- ten opdrachten. In de koffiekamer is het gezelliger. Dit is het einde van het presidentschap van ds. Zol tan Tildy, de boezemvriend van Frencz Nagy, die gevlucht is en wiens gedrag door Tildy indertijd gelaakt was. mensen voor de zaal, waar de ver gadering zou plaats vinden. Toen een Amerikaanse jeep, waarin een Amerikaanse soldaat en een Duitse chauffeur zaten, zich door deze mensenmassa een weg trachtte te banen, ontstaken de be- togers in woede en keerden de jeep om. De Amerikaanse soldaat slaagde uit de wagen te springen, toen deze omkantelde. Hij werd geslagen en moest zich met een hamer verde- digen. De chauffeur lag onder c'e jeep beklemd. Hij moest, toen hij zich er onder uitgewerkt had, het gevecht tegen de woedende menigte opnemen. Op dat ogenblik zagen de mani- festanten, dat een fotograaf een foto van het incident gemaakt had. Zij wierpen zich op hem en hij moest over een hek klimmen om aan de volkswoede te ontsnappen. Tien minuten later s verscheen de politie, de jeep wercf weer op zijn wielen gezet, doch er werd geen enkele arrestatie verricht. Deze manifestatie is de belang- rijkste en de rumoerigste in Frank fort geweest sedert het einde van de oorlog. Talrijke fabrieken, win- kels en kantoren waren gesloten, daar het personeel aan de betoging deelnam. De menigte heeft met luid ge- schreeuw geeist, dat prof. Ludwig Ehrhardt, economisch directeur van Bizonia. in zijn functie hersteld wordt. Er werd geschreeuwd: „Hang de verantwoordelijken op, de deren heeft men ook opgehangen1 De menigte kwam tot kalmte, toen Max Bock, de vice-president van de Hessense vakbond, beloofd had, dat de vakbonden de leiding op zich zouden nemen in de strijd tegen de hoge prijzen. Verder vielen geen incidenten voor. Een commissie van de bizonale raad heeft echter aanbevolen dat maatregelen genomen zouden wor den tegen de prijzenspeculanten. WASHINGTON, 12 Aug. (A.P.). Vandaag is alhier bekemdige- maakt, dat de autoriteiten der militaire regering van West-Duits land voorbereidingen treffen voor het openen van besprekingen met de Nederlandse en Relgische re geringen die ten doel hebben Antwerpen en Rotterdam als E.R. P.-havens meer te gaan gebruiken. Deze besprekingen zullen plaats hebben op verzoek van de E.C.A. De regeringspersonen die dit be kend maakten. verklaarden tevens dat het vooruitzicht op een succes- volle regeling „veel gunstiger" is, daar de fondsen van het E.R.P.- programma misschien gebruikt zul len worden voor de bestrijding van eventuele extra kosten, die zouden ontstaan indien het verkeer over Antwerpen en Rotterdam in plaats van over Bremen en Hamburg wordt geleid. ATHENE, 12 Aug. (A.P.) De Koning van Griekenland heeft een besluit ondertekend, dat het parle ment tot nader order op reces gaat. Tot deze maatregel is besloten, als gevolg van het feit. dat enkele par- lementsleden instelling van een com missie van onderzoek naar de ap- proviandering van het leger geeist hebben. De regering is van mening, dat een dergelijk onderzoek op dit ogenblik schade zou kunnen toe- brengen aan het landsbelang. De Franse Minister van Arbeid, Daniel Mayer, heeft meegedeeld, dat het broodrantsoen met ingang van 1 September zal worden verhoogd van 250 tot 300 gram per persoon per dag Tevens zal de kwaliteit van het brood beter worden. van iiet een autoriteit in den Haag, die reeds eetder blljk gaf, goed gein- formcerd te zijn, zich uit tegenover een onzer mede-werkers in de Re sidence, ons land mede in verband met de uitwerking der Benelux- gedachte, meer en meer fe doen terugkeren tot meer vruheid van beweging in de economic. Men neemt aan, dat een der moeilijkheden van dr. Beel, waarop hij tenslotte mede is gefaald, de afspraak op het Chateau d' Arden nes was, betreffende de terugkeer van Nederland tot vrijere econo mic. Het oorspronkelijke plan-Beel voorzag in dit opzicht in een com plex maatregelen, welke niet de volledige instemming hadden van de socialistische kamerfractie. De woorden van Drees spreken in dit opzicht echter een vrij duideiijke taal. Nader vernemen wij hieromtrent nog, dat grote beslissingen spoedig te verwachten zijn. Vooral naar aanleiding van de in Belgie steeds sterker wordende cri- tiek op Nederland, als zou den Haag onwillig of onmachtig zijn om de strakgeleide economie te laten varen, mag men verwachten, dat het kabinet Drees-van Schaik, ook al vaart het onder een socialistische vlag, een complex maatregelen op zijn programma heeft staan, welke noodzakelijk zijn voor de terugkeer tot de vrije economie. O.a. neemt men aan, dat de macht der Rijks- bureaux nog in de loop van deze herfst sterk beknot zal worden. Ook de prijsbeheersing voor diverse artikelen komt aldus vernemen wij van welingeiichte zijde spoe dig te vervailen. Onze zegsman wil- de geen nauvkeurige inlichtingen geven omtrent de op handen zijnde distributiemaatregelen, doch wel sprak hij het vermoeden uit, dat o.a. brood nog dit jaar zou vrij ko- men. De situatie van onze hoender- stapel is bovendien belangrijk gun stiger geworden, zodat ook de distributie van eieren spoedig tot het verleden zal behoren. Hij ver- wachtte, dat in de loop van 1948 en 1949 vrijwel alle distributiebeper- kingen zouden komen te vervailen met uitzondering van textiel. De opheffing van de zeepdistributie zal eveneens zeer binnenkort te ver wachten zijn. Duidelijk komt o.a. in de rege ringsverklaring het streven der re gering tot uitdrukking om In dit op zicht Belgie tegemoet te komen. De minister-president zou vrij posl- tieve geluiden hebben kunnen laten horen, omdat juist tevoren meer zekerheid was gekregen over nieu we leveranties welke betaald zou den kunnen worden met Belgische j valuta uit het Marshall-pool te Londen. Bij Kon. Besluit is Mr. L. G. Kor tenhorst benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer gedurende de huidige buitengewone zitting. De A.N.P.-correspondent meldi uit Berlijn, dat de Airlift Donder dag een nieuwe topprestatie be- reikte van 352 Britse en 359 Ame rikaanse vliegtuigen. De Ameri kaanse toestellen alleen vervoer- den daarbij 2871 ton. In totaal hebben de Amerikaanse en Britse vliegtuigen voor de Duitse bevol- king thans 90.000 ton goederen aangevoerd, waarvan 55 pet. door de Amerikanen en 45 pet. door de Britten. In dezelfde periode van het vo rige jaar werd uit het Westen over de normale verbindingen 300.000 ton aangevoerd. De Britse vliegtuigen maakten 9340 vluchten met 4.5 kilometer, de alJ." Amerikanen 5586 vluchten met 10.4 kilometer. Daarbij is te bedenken, dat de Amerikaanse vliegtuigen een aan- zienlijk grotere afstand moeten af- leggen dan de Britse. Teneinde de efficiency van de luchtbrug te verhogen, zullen vanaf 20 Augustus drie Amerikaanse es- kaders worden gestationneerd op het Britse vliegveld Fassberg, om vandaar naar Berlijn te vliegen. De vliegtijd der skymasters wordt daardoor met de helft beperkt. De efficiency is ook verhoogd doordat het gewicht der verpakking is te- r-uggebracht tot 3 pet. van het ge wicht der vervoerde goederen. Op retourvluchten hebben de Air- liftvliegtuigen 1200 ton produeten der Berlijnse industrie meegeno- men. BERLIJN, 13 Aug. (AFP). Een viermotorige „Skymaster" Is op Tempelhaof, het Amerikaanse vliegveld van Berlijn, neergestort. 5f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1