Nieuuj Robertson naar Londen vertrokken voor besprekingen met Bevin Eerste porlementaire schermutselingen met het extra-parlementaire kabinet Voor Alkmaar en omgeving Berlijn maakt zich ongerust over het over/eg in Moskou Beschermde regering de K.P.M.? Wil Israel een eind aan Bestand? Amstel hotel zal vorstelijke gasten huisvesting verlenen Veel vertrouwen in de personen en vrij gunstig oordeel over het program *ie* Gezinspolitiek Ruimere aanvoer van slachtvee De t/durereis van de kustvaarders Indie Verzoek aan de Verenigde Naties Koningin Juliana naar Prinselijk Paar naar Amsterdam Graaf Bernadotte heeft* nog hoop Romme wil meer weten van het radio- vraagstuk en de kinderbijslag Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur:. E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. De regeringsverklaring Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11336 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.) 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Minister Drees voor de Radio Kardinaal Midzenty mag niet naar Keulen BEDRIJFSCREDIETEN voor gedemobiliseerde Middenstanders Geen overeenkomst inzake transito-verkeer Ook te Velsen bioscoopconflict r.t Z.K.H. Prins Bemhard heeft Donderdag te Aldershot een film ge maakt van de Olympische ruiterspelen. Wij zien hem hier te midden van het publiek majoor Jose M. Sagasta van Argentinie filmen als deze een heuvel afdaalt in de cross-country-run- Jongen. dood in zijn kooi gevonden INTOCHT IN - DE RESIDENTIE EN OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL Geen verHezen Indonesie Amsfelhotel bereidt zich voor Behalve aan de kamers, die de gasten zullen betrekken, wordt ook aan het exterieur van het hotel de nodige zorg besteed. (Van onze parlementaire redacteux) OP DE EERSTE DAG van de regeringsdebatten waren het, met uitzondering van de heer Welter, de woordvoerders van de vier bij het nieuWe kabinet betrokken partyen, die het hunne over de voorgeschiedenis hebben gezegd en via het program ook een blik in de toekomst wierpen. Tijdens de onderhandelingen heb ben de verhoudingen ongetwijfeld nogal eens scherp gestaan, iets hiervan bleek ook nog wel bij deze debatten, maar de woordvoerders voelden toch reeds hun nieuwe, zij het niet- officiele .binding en legden wederzijds de verantwoordelijkheid niet zwaarder dan nodig. Prof. Romme, de leider van de K.V.P.- fractie, heeft rustig, maar toch ook overtuigend duidelyk ge maakt, waarom deze fractie een bredere basis wenste, een ver- langen dat overigens niet van vandaag of gisteren dateerde. De volksgezondheid wordt ten zeerste gebaat door hygienisch melken. Derhalve zijn zgn. melkcursussen ingesteld, tot stand gekomen door de samenwerking van cooperatieve zuivelfabrie- ken, fokverenigingen en landbouworganisaties. De deelnemers aan deze cursus moeten na drie maanden een examen afleggen. Enige vrouwelijke cursisten leggen het practische gedeelte van van het examen af. 1 19 van het nieuwe kabinet 'ge- waagd met slechts weinig woorden over de gezinspolitiek. Er wordt ge- zegd, dat de sociale politiek ui- teraard van het vorige kabinet zal worden voortgezet, en dat daaj-- bij rekening zal worden gehquden met de belangen van het gezin, vooral van het grote, zowel in de belasting- als in de sociale politiek. Hoewel wij een en ander graag wat sterker geformuleerd zouden hebben gezien en wel wat meer hadden willen vernemen ten aan- zien van dit belangrijke punt, zijn wij gaarne bereid ook ten aanzien van deze kwestie het nieuwe kabi net in v^trouwvol afwachten tege- moet te treden, in de wetenschap, dat een regeringsverklaring niet alles tegelijk kan brengen en de toekomst nog wel meer zal geven. De Katholieke Fractie zal zeker niet nalaten, ten dezen aanzien actief te zijn, Intussen behoeft die activiteit niet alleen van de Katholieke Fractie te komen, maar ook de Partij behoudt in dit opzicht haar taak, waarbij zij gesteund kan worden door de be- kende activiteit van de Katholieke Bond voor het Gezin. Er is een goede reden, voor het werk en de betekenis van .die bond even de aandacht te vragen, omdat het ook een misvatting zou zijn te menen, dat op het stuk van de ge- zonde gezinszorg alles van de Staat moet of kan worden ,verwacht! De Katholieke Bond voor het Ge zin heeft onlangs met een uitstekend congres zijn dertigjarig bestaan ge- vierd en bij die gelegenheid een schone propaganda gemaakt voor de noodzakelijkheid en de nuttigheid van zijn bestaan en zijn werk. Want al dankte de Bond zijn ont- staan «pn het streven, om tege- moet te komen aan de materiele nood. gelijk die omtrent 1918 be- stond, al spoedig bleek, dat het niet alleen meer ging om redding uit actuele nood, maar om blijvende verbetering van de levensomstan- digheden van het grote gezin, ter beveiliging van de godsdienstig- zedelijke grondslagen van het ge- zinsleven in het algemeen, niet het minst tegen de bedreiging van het Neo-Malthusianisme. Ging de mate riele en zedelijke zorg aanvankelijk uit naar de grote gezirftien, men begreep in de loop der jaren, dat de verdediging van de godsdienstig- zedelijke grondslagen van het ge- zinsleven inderdaad niet enkel de taak van de grote gezinnen is. Zij gaat elk gezin aan, ook dat wat pas werd gesticht. Het moet iedere gehuwde man en vrouw, en eigenlijk elkeen, gehuwd of niet, die het belang van het gezonde ge zin voor de maatschappij inziet, belang inboezemen. Daarom hervormde de Bond zijn. actie en zijn naam, om voortaan, en dat al vele jaren lang, op te komen voor de belangen van het gezin. Tot de bezetting ook aan deze ze- genrijke werkzaamheid een einde maakte. Na de bevrijding was de vraag, of een aparte bond voor dit doel reden van bestaan had, op grond van de vroegere ervaring weer spoedig opgelost. En de twij- felaars op dit punt hebben uit de woorden, die de Vicaris-Generaal van de Aartsbisschqp, namens deze gesproken op het reeds genoemde congres van de Bond, duidelijk kunnen horen. hoe het standpunt van de hoge kerkelijke overheid ten opzichte van dit vraagstuk is. Mgr Huurdeman zei toen het vol- gende: „Daar de mens zo innig verbon- den is aan het gezin, dat hij niet alleen zijn leven in de schoot daar- van ontvangt, maar dit ook in het -gezin tot wasdom wordt gebracht, en de gehuwden zelve een eigen vervolmaking in het gezin vinden, is het duidelijk, dat zeker in tijden als de onze de belangen van het gezin als zodanig, en van de leden van het gezin als zodanig, om een eigen organisatie vragen. Andere organisaties zullen zich vooral bezig houden met de be langen van de burgers op het ge- bied van het bedrijfsleven en het beroep, op cultureel en op charita- tief terrein; (en de katholieke ver- enigingen, op deze gebieden werk- zaam, zullen zeker nimmer de ge- zjnsbelangen uit het oog mogen ver- liezen), maar wij achten het nuttig, dat naast deze verenigingen een eigen plaats zij ingeruimd voor een specifieke organisatie tot ..handha- ving van de Christelijke beginselen in het huwelijksleven en de huise- lijke opvoeding". met alle daartoe geeigende middelen." De minister-president, de heer W. Drees spreekt Maandagavond on- middellijk na het nieuws van 8 uur voor beide zenders over het Na- tionaal Huldeblijk aan H.M. de Ko- ningin: het fonds voor de kanker- bestrijding. Generaal Robertson, de Britse militaine gouvemeur van Duits- land, is VrUdagmiddag per vlieg- tulg naar Londen vertrokken voor het voeren van besprekingen met Bevin. Diplomatieke waarnemers te Londen geloven, dat he vertegen- woordigers te Moskou van de drie Westelijke mogendheden spoedig om een nieuw onderhoud met Sta lin zullen verzoeken. Het rapport over de vergadering met Molotof van Donderdagavond is inmiddels te Londen aangekomen. De moeilijkheden, die te Moskou bij het overbruggen der standpun- ten zijn gerezen, hebben ook Vrijdag te Berlijn een zeer duidelijke weer- slag gevonden De besprekingen zijn blijkbaar in een zodanig stadium geraakt, dat te Londen opnieuw consult met de Britse bevelhebber generaal Robertson wordt nodig ge- acht. De Sovjet-administratie heeft voorts, door het demonstratieve vertrek van haar personeel uit het gebouw van het geallieerd militair bestuursbureau en door het verwij- deren van de daar tot dusver nog altijd waaiende vlag der USSR, op nieuw getoond, dat zij de admini- stratieve verdeling der stad een voldongen feit acht. Het werk was reeds sedert geruime tijd stop gezet, doch de Sovjet-administratie was nog achtergebleven teneinde haar archieven te bergen. Het enige wat de Russen in het in de Amerikaanse sector gelegen gebouw achterlieten, waren de portretten van Lenin en Stalin. Bovendien blijven de onder De zorgen voor de kolenvoorzie- ning in de aanstaande -Winter ne- men toe, nu algemeen verwacht wordt, dat de voorziening van West- Berlijn door de lucht ook in de aan staande wjnter zal moeten worden gehandhaafd. In dit verband wordt In deze duidelijke woorden moge de Katholieke Bond voor het Ge zin die zoveel voor de gezinsactie heeft gedaan, een aansporing vm- den om op de ingeslagen weg voort te gaan. En de Katholieken van Ne- derland, op de eerste plaats de hoofden der gezinnen, mogen er aanleiding in vinden, het werk van t de Bond zo krachtig mogelijk te 1 steunen, door ijverig lid te zijn of te worden. Gezinspolitiek is en blijft een actuele zaak in onze dagen. Het zal onmisbaar zijn. dat de Staat, ook uit welbegrepen eigenbelang zijn krach- fige steun daaraan verleent. Maar daar alleen kan het niet van komen. ook al omdat gezinspolitiek niet alleen een kwestie is van toestagen en gunstige belastingaftrek. maar ook belangen van hoge morele orde telt. De Bond voor het Gezin. die mag zeggen dat het aan ziin werk te danken is. dat er in ons land van gezinspolitiek gesproken kan wor den verdient daarom nog meer steun, dan hem al gegeven wordt en Katholiek Nederland moge .be- seffen, dat het ook ..gezinspolitiek genoemd kan worden. als die steun nog in ruimer mate gegeven wordt! Vaiticaanstad, 13 Aug. (Reuter>, Naar gemeld wordt, heeft de Hongaarse regering kardinaal Josef Mindszenty, primaat van Hongarije, geen toestemming gegeven de ko- mende plechtigheden ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van Keulse Dom bij te wonen. De aanvoer op de slachtveemark- ten was in de afgelopen week iets ruimer dan in de voorgaande. De mededeling, dat de boeren voor levering in het zomerseizoen geen toeslag op de prijs krijgen, doch dat zij, die thans leveren, in het najaar voorrang bij de levering zullen hebben speelt bij deze iets ruimere aanvoer waarschijnlijk een rol. De aanvoer is nog niet zodanig, dat het tijdelijk ingekrompen rantsoen weer op het peil van 200 gram vlees per week kan worden gebracht. Ver- traging in de import van bevroren Argentijris vlees en van levend slachtvee uit Ierland en Denemar- ken is hier ook van invloed. In de weide-periode is het aan- bod van slachtvee doorgaans ge- ringer. dan in de stal-periode. Het aanbod tegen de stalperiode. in Oc tober en November dus, is door gaans het hoogst van het jaar. Nu de leveringsplicht van slachtvee dit jaar is weggevallen, meenden vele boeren, dat zij met leveren zouden kunnen wachten tot het najaar. wanneer de koeien door gaans het hoogste gewicht hebben. Deze opvatting en genoemde oor- zaken brachten stagnatie in de vleesvoorziening, welke werd op- gevangen met een partij Argentijns vlees, welke uit Belgische koelhui- zen werd betrokken. Voor dit Argentijnse vlees zal na verloop. van tijd aan Belgie een kleinere partij vers vlees worden terujfeeleverd. Het betreft hier dua een ruilovereenkomst, die noodge- dwongen moest worden aangegaan om de vleesvoorziening van Ne derland enigszins op peil te houden. In de komende weken zal de aanvoer van vers vlees langzamer- hand weer normaal worden, totdat het grotere aanbod vlak voor de stalperiode begint. Indie tijd zal gepoogd worden de tijdelijke ver- mindering van het vleesrantsoen enigermate te compensereni door het aanwijzen van een of enige extrabonnen. Hierover is echter nog geen definitief besluit geno- men. te Berlijn gesproken over de mo- gelijkheid dat het Internationale Rode KftTis een initiatief zou nemen tot een voorziening van de zieken- huizen. Sovjet-licentie verschijnende bla- den suggereren, dat er meningsver- schillen tussen Washington en ge neraal, Clay bestaan die van zoda- nige aard zouden zijn, dat Clay binnenkort van zijn post zal wor den teruggeroepen. De in de Ame rikaanse bladen op Clay geoefende critiek wordt breed uitgemeten. In Amerikaanse kringen te Berlijn hecht men er daarentegen weinig betekenis aan. In de Westelijke stations van de „S-Bahn", die door alle sectoren loopt, wil men thans filialen gaan stichten van de cooperatieve le- vensmiddelenwinkels van de Sov- jetsector De gehele „S-Bahn" staat onder to'ezicht van de Sovjet-admi nistratie. Bij Kon. Besluit is de mogelijk- heid geopend, dat aan eigenaars van middenstandsbedrijven tijdens afwezigheid wegens militaire dlenst en gedurende een jaar en drie maanden na de datum, waarop groot verlof c.q. ontslag wordt ver- leend een periodieke bedrijfstege- moetkoming wordt gegeven. Een regeling is nu getroffen, vol- gens welke een gedemobiliseerde eigenaar -van een middenstandsbe- drijf bovendien een bedrijfscrediet kan ontvangen, om het hem moge- lijk te maken zijn zaken snel tot de vroegere omvang te herstellen. Naar in bevoegde kringen ver- luidt zijn alle berichten omtrent 'n overeenkomst met betrekking tot verscheping te Rotterdam en Ant- werpen van goederen voor Duits- land voorbarig. Er is van een alge- mene overeenkomst geen sprake. Wel zijn er momenteel reeds be- paalde verschepingen van transito- goederen in genoemde havensteden maar deze geschieden krachtens afzonderlijke contracten. Een be- siissing aangaande een algemene regeling kan eerst over enige we ken worden tegemoetgezien. De directie van het Rex-theater te Velsen ontzegde Vrijdagavond de filmrecensent van de IJmuider Courant het enige plaatselijke blad te Velsen de toegang tot 't theater. Als reden werd opgegeven, dat zij zich niet kon verenigen met de filmrecenties in de IJmuider Courant. Voorts deelde zij mede, 't lopende advertentiecpntract niet te zullen vernieuwen. Uit Lake Success wordt gemeld, dat de regering van Israel de Ver- ehigde Naties verzocht heeft een limiet te stellen voor het huidige bestand. Voordien moeten, aldus de Joodse regering, de invasie- legers uit Palestina verdwenen zijn of er moet vrede zijn geslo- ten. Aan een en ander diende de voorwaarde verbonden te worden, dat in geval van mislukking van deze voorstellen, de regering van Israel het recht heeft zelf een actie te voeren om uit de impasse tc geraken. Volgens deze verklaring legt het bestand de regering van Israel zware financiele oorlogslasten op, belem- mert het de vooruitgang en stelt het Israel onder een ingewikkeld sy- steem van internationale supervisie, „die op de lange duur zeer onvrucht- baar is en nog ingewikkelder wordt door ongewettigde pogingen de Een schipper, die met zijn boot in DeHt ligt, trof Vrijdagmorgen toen hij zijn schip betrad, de 18- jarige J. van Buren uit Amsterdam, die met zijn toestemming aan boord was, dood in zijn koqi aan. De po- litie heeft het lijk naar het gast- huis vervoerd om een onderzoek naar de doodsoorzaak te laten in- stellen. vrijheid van immigratie te beper- ken". Verder verklaart de regering van Israel, dat de aanval te Latroen „een duidelijk bewijs is van de on- houdbaarheid der huidige toestand, daar geen van de door deze oorlog veroorzaakte moeilijkheden in het kader van het bestand kunnen wor den opgelost". De Veiligheidsraad heeft besloten, de bemiddelaar in een telegram te verzoeken, er voor te zorgen, dat Jeruzalem voldoende watertoevoer krijgt. Hare Majesteit Koningin Juliana zal op 18 September haar officiele intocht in Den Haag doen in de bekende cremekleurige caleche, waarmede zij ook op de vierde Sep tember een rijtoer door Amsterdam zal maken. Op 21 September zal H.M- zich per gouden koets en met groot cere- monieel naar de Ridderzaal begeven ter opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De reis van een antal zgn. ote- dopjes naar Indie kunnen we ons nog goed herinnesen. Het was een bewijs van onze Nederlandse onder- nemingsgeest en durf. Een groot aantal kleine kustvaarders voeren zomaar even op eigen kracht naar de Oost om daar een helpende hand te bieden aan het herstel van het economisch leven, dat vooral door gebrek aan scheepruimte ontwricht werd. Een helpende hand bieden.. Jawei, het is anders, neel anders ge- lopen, dan men het zich had voor- gesteld De kustvaarders werden aoor de regering gecharterd om aan de co- pravaart in Indie deel te nemen, wie schetst de verbazing van de ka- piteins, toen men eenmaal ter plaat- se aangekomen bijna een jaar lang werkeloos in de havens heeft moeten liggen en er in het geheel geen copra aan boord is geweest. Was er dan niets te doen? Integendeel! Men snakte naar seheepsruimte doch men ontkwam niet aan de indruk, dat er van de zijde der K.P.M., de maat schappij die het monopolie van het vervoer in Indie bezit, doch na deze tweede wereldoorlog te weinig sche- pen bezit om al het vervoer te kun nen verwerken, de inschakeling van de kustvaarders tegengewerkt werd. Concurrentievrees ging boven het belang van de Indische economische herstel en toen na een jaar het con tract was verlopen, fcregen de kust vaarders bevel van de regering om terug naar Nederland te varen. N Dat een dergelijke affaire zware offers van de schatkist heeft ge- vraagd behoeft geen verdere toelich- ting. De eigenaars van de kustvaar ders, die wat het vrachtvervoer in de indische wateren betreft, grote mogelijkheden voorzagen, boden«an de reis aan de regering te vergoeden indien zij in de Oost mochten blij ven om op eigen risico de kustvaart ter hand te nemen. Tevergeefs. men moest naar het vaderland terugva- Naar wij vernemen zal het Prin- selijk Paar zich op 31 Augustus naar de hoofdstad begeven en in hot Paleis op de Dam vertoeven tot na de feestelijkheden en plechtigheden van regeringsjubileum en inhuldi- ging. ren en met lede ogen aanzien, hoe een rijk arbeidsterrein braak bleef liggen. In hoeverre de Nederlandse rege ring of haar ambtenaren geinteres- seerd zijn in de K.P.M. is ons niet bekend, maar het lijkt ons toch ge- rechtvaardigd aan de hand van de gegevens, die ons van deskundige en betrouwbare zijde verstrekt werden de vraag te stellen, waarom de re gering de uitzending van de kust vaarders naar Indie niet geheel heeft uitgebuit ten bate van een ge- havend Rijksdeel, dat evenveel recht op een spoedig economisch herstel heeft als ons land en waarom eigen initiatief de kop moet worden inge- drukt, daar waar de plichten, die een monopolie evenzeer oplegt, als het rechten verschaft, niet konden worden nagekomen. in De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week geen ver- liezen zijn gerapporteerd. Graaf Bernadotte heeft bij aan- komst te Stockholm gezegd: „Ik heb goede hoop, dat de oorlog in Palestina ten einde zal zijn, indien wij het bestand nog zes weken kunnen handhaven. Er valt niet aan te jtwijfelen, dat geen van beide partijen hervatting der vijandelijkheden wenst". Bernadotte verklaarde verder, dat hij op grond van zijn besprekingen te Geneve met Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken, en functionarissen der V.N. durft te geloven, dat spoedig hulp kan op- dagen voor de 300.000 Arabische vluchtelingen in Palestina. De voor- zitter van het noodfonds voor kin- deren van de V.N. had voedsel en andere dringend benodigde goede ren beloofd. Bernadotte sprak de hoop uit, dat Palestina boven aan de agenda van de algemene verga dering der V.N, zou staan. Van de 300 aan de bemiddelaar beloofde waarnemers zijn tot nog toe 175 in Palestina aangekomen. De super visie van het bestand is het moei- lijkste gedeelte van mijn werk, al dus Bernadotte. In de huidige maatschappelijke omstandigheden is het van belang, dat structurele wijzigingen door een zo breed mogelijk deel van ons volk worden gedragen. Met name noem- de prof. Romme het Indische beleid, maar ook de publiekrechtelijke be- drijfsorganisatie. En inderdaad, men moet dat prof. Romme toegeven, het is niet de letter van de wet, maar de geest, die ook hier levend maakt, Vraag is slechts of datgene, wat men thans in het nieuwe kabinet heeft verenigd, die vereiste geest zal kunnen opbrengen. Houdt men vast aan bepaalde partij-uitingen, dan rijst veel twijfel, neemt men echter de personen onder de loupe, dan lijkt het gestelde ideaal niet onbe- reikbaar. Prof. Romme wilde in elk geval aan die personen vast hou den en hij zei in dit verband zeer kenschetsend, dat mannen als Drees en Stikker toch ieder voor zich iets anders en ook iets meer waren dan afgietsels van Carl Marx en Adam Smith! De geschiedenis van de formatie besprekend, betreurde hij het, dat de P.v.d.A. van het begin af aan een parlementair vierpartijenkabi- net niet mogelijk heeft geacht. De fractieleider van de P.v.d.A., Jhr. v. d. Goes v. Naters, kreeg nog eens al de „Vrije Volk"-citaten te slik- ken, waarmede hij stelselmatig alle schepen achter zich verbrandde, tot dat hij tenslotte toch in iets bewil- ligde, dat verrassend veel lijkt op hetgeen hij met zoveel nadruk had afgewezen. Wij hebben geen parlementair kabinet gekregen, aldus professor Romme (en dat was een van de scherpste zinnen uit dit debat), omdat bepaalde krasse woorden te vlug werden gesproken. Mr. Oud, de leider van de WD, onderschreef het betoog van prof. Romme inzake de noodzaak van een brede basis. Dat dit niet in parle mentaire zin is gelukt, weet hij in nog beslister vorm aan de P.v.d.A. De P.v.d.A. heeft bij de eerste po- ging Beel zelfs geweigerd om hier over ook maar besprekingen te voe ren. Bij de tweede poging wilde de P.v.d.A. geen prominente figuren uit de WD of althans niet op voor- aanstaande plaatsen. Een partij, die zichzelf rSSpecteert, aldus de heer Oud en de C.H. fractieleider, de heer Tilanus, was dat later roerend met hem een,s, kan met een derge lijke eis echter nooit instemmen. De heer v. d. Goes heeft zich te- genover deze beschuldigingen zeker niet afdoende kunnen verdedigen. Voor het zelfs niet bereid zijn om besprekingen te voeren, had hij slechts de verklaring, dat geen ter rein voor samenwerking aanwezig werd geacht. Reeler klonk zijn verweer, dat bij de tweede poging-Beel (Beel premier en O.G. plus Stikker aan Buitenlandse Zaken) zijn partij geheel zon zijn uitgeschakeld bij dat deel van het beleid. waarvoor zij .juist in het jongste verleden de grootste verantwoordelijkheid had gedragen. De derde poging, de formatie-van Schaik, had met de vondst van Drees als premier een verrassende oplossing gebracht. In antwoord op prof. Romme betoogde Jhr. v. d. Goes, dat wat bij partijen niet kan, bij personen wellicht wel kan. Een nogal vreemde conclusie ove rigens, want de hele parlementaire geschiedenis is er toch het bewijs van, dat ook uiteenlopende partijen tot politieke samenwerking kunnen komen! Overigens wilde hij graag de verwachting koesteren, dat en bij de CH en bij de WD de politieke idealen aan het gisten zijn, een op- merking die nogal' hilariteit ont- lokte in verband met de vroegere (Vervolg op pag. 7) De verblijfplaats voor de vor stelijke gasten, die tijdens de ju- bileumfeesten en op de inhuldi- gingsdag van Prinses Juliana in ons land zullen verblijven, is thans vastgesteld. De keuze is ge- valien, op een van de meest eer- biedwaardige hotels van ons land, het tachtig jaar oude Amstel-hotel te Amsterdam. Hier zullen gedurende 5 dagen de Koninklijke bezoekers uit Zweden, Engeland, Noorwegen en Denemar- ken hun intrek nemen. Met het eigen gevolg, dat de gasten zullen medebrengen en de hofdame's en adjudanten, die van Nederlandse zijde aan het bezoek zullen worden toegevoegd, zal het gezelschap uit 55 personen bestaan. Daar het Amstel-hotel beschikt over ruim honderd kamers, kan het hotel naast de vorstelijke gasten gedurende de jubileunyweek nog slechts aan 45 andere bezoekers onderdak bieden. In de lange geschiedenis van het Amstel-hotel zal dit massale vorste- lijk bezoek wel een hoogtepunt vormen. Het is echtez niet de eer ste maal, dat gewaameerde gasten bij hun bezoek aan ons land dit hotel tot hun verblijf kozen. Na de bevrijding bezochten Montgomery, Generaal Foulkes, Generaal Crerar en Churchill het Amstelhotel. V66r de oorlog werden de kamers be- woond door de Oostenrijkse Keize- rin, de Sjah van Perzie en Koning Alfonso van Spanje. En tijdens de bezetting waren minder gewaar- deerde maar niet minder veeleisende gasten Seys Inquart, Goring en Himmler. De voorbereidingen voor de ont- vangst van de buitenlandse vorste lijke bezoekers is natuurlijk in voile gang. Schilders zijn begonnen de gevel van het hotel een extra kwastje te geven en in het Hotel wordt verwoed met zware rollen tapijt gesleept en breekt men zich het hoofd over de indelmg der kS- mers. Vast staat reeds, dat alle gas ten apartementen zullen krijgen, die uitzicht bieden op de Amstel. Vanaf de rivier gezien zal de rechtervleu- gel van het hotel de Scandinavische vleugel zijn. De gehele eerste ver- dieping van deze vleugel wordt be- zet door Kroonprins Oscar, Kroon- prinses Louise van Zweden en hun gevolg en de tweede en derde vsr- dieping van de vleugel worden be- woond door resp. Kroonprins Olav en kroonprinses Martha van Noor wegen en Prins Axel en Prinses Margaretha van Denemarken. De eerste verdieping aan de an dere vleugel, dat is dus het gedeelte aan de zijde van de Hoge Sluis, is gereserveerd voor Prinses Margyet Rose en de Graaf en Gravin van Athlone en de andere verdiepingen worden ingenomen door de Erf- groothertog van Luxemburg en Prins Aschwin. De kamer van Prin ses Marfaret Rose is dezelfde, die destijds werd bewoond door Koning Alfonso.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1