HENRI DE GREEVE: rusteloos predikant en apostel der liefde Een zilveren jubilaris die zich zelf nooit heeft gespaard Kilometers versiering met de feesten in Amsterdam Mar/o Het dilemma der kentering moet leiden tot gewetensonderzoek Mr. Dr. KORTENHORST aanvaardt zijn functie als Kamerpresident Naar een vierjarig A/sleuteI/#-pIan voor West-Europa Landbouwwerktuigen op de Jaarbeurs Schaakmeesters bekampen elkaar aan de Oostzee ONZEKERHEID RECHTVAARDIGT GEEN PESSIMISME r Tuberculose- bestrijding onder't rundvee Sprookjesstad J C. v. G. D. gaat feestvieren te Djogja Prof. dr. Rogier wijst op gevaren IJsberende grootmeestersf tikkende klokken - Lang werk in Moskou - Tito onder t druk - Reynaud's pogingen Een week buitenland J PAG. 5 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 14 Augustus 1948 Wist U.v. dat 7 van alle ge- vallen ijpn t uberculose bij de mens veroorzaakt wordt door de runder- tuberkelbqcil dat een reagerend run ten alien tijde open lijder (dus besmettelijk) kan worden Denkt U er dan om dat U 's winters nooit kinderen in de stal moet laten spelen zolang er nog een of meer reageer- ders aanwezig zijn dat U daarom ook geen rauwe melk mpet drinken of laten drinken- aldus de directeur van de Pro- vinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in N.-Holland Een zalm aan de haak Politiemannen moeten diploma hebben Na vechtpartij overleden Tweede slachtoffer explosie overleden in*EOH 7.18 u.mmw I Gevluchte S.S.-er eindelijk gevat f ALS EEN JUBILARIS zich aan een feestviering te zijner eer onttrekt, lijkt het unfair hem in de krant met feestklanken te achtervolgen. Maar de jubilerende priester, Henri de Greeve, die beter dan wie ook weet, hoe onontbeerliik een commentaar kan zijn op de mensen en dingen van de dag, zal begrijpen, dat de lezers het hun krant hoogst kwalijk zouden nemen, als deze ditmaal verstek liet gaan. Om de jubilaris een hefboom-actie tegen boze krantenlezers te besparen, zullen we derhalve van de nood een deugd maken en er een vijf minuten-feestpreekje op wagen! Wij schrijven geen In Memorlam van Henri de Greeve en behoeven daprom niet alle mogelijke data en levensbijzonderheden op te sommen. Het gaat er hier om, dat hij op 15 Augustus 25 jaar priester is en wij God dankbaar moeten zijn, omdat deze priester 25 jaar lang altijd en overal als priester heeft gewerkt. Dat is een grote genade voor deze priester zelf en voor alien, tot wier welzijn hij zijn priesterlijk werk heeft verricht. Het priesterschap is een verhe- ven ambt, dat zijn drager met zware verantwoordelijkheid belast. Een priester behoeft niet uit te schitteren door zeldzame talenten opn een goed priester te kunnen zijn. Van hem wordt allereerst gevraagd in de geest van Christus het werk van Christus voort te zetten op de plaats, die God hem bij monde van de overheid aanwijst. Heiligheid en zielenijver zijn bij de uitoefening van het priesterlijk ambt meer waard dan uiterlijke gaven. Over de heiligheid oordeelt God alleen en onder Gods voorlichting de Kerk, als zij een van haar kin- deren tot de eer der altaren ver- heft. Zielenijver is echter een meer tastbare grootheid, die in een pries ter de „man Gods" doet vermoeden. En zielenijver is het, die de priester Henri de Greeve bij al zijn werk drijft. Daarom is hij binnen de katho- lieke gemeenschap de rusteloze pre- d'kant, die als een andere Johannes de Doper de zonden veroordeelt, maar evenals deze boeteprediker ons aUijd weer bemoedigend wijst op het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt. Hij wekt geest- drift voor de heerlijkheid van Christus' Kerk zo goed als bewon- dering en liefde voor de geheimen van Christus' Altaar, maar als hij ons meevoert langs de Staties van de Kruisweg en ons de lijdende Christus toont, beluisteren wij in zijn stem opnieuiff een echo van dezelfde Doper, die wilde, dat Christus altijd groter zou worden, maar hijzelf en wij kleiner. Want eerst als we klein zijn gelijk kin- deren en zo zuiver, zo oprecht en edelmoedig, zullen we het Rijk der Hemelen binnengaan Altijd zoekt deze priester de zielen en hij zoekt ze overal, ook bulten de grenzen der Kerk. En hij geliikt op Joannes de Apostel der liefde, als hjj de liefde pre- dikt, die de kinderen van een volk, ofschoon gescheiden door geloofsovertuiging en wereldbe- schouwing, kan samenbinden tot een buoederlijke gemeenschap, waarin God zijn welbehagen vindt. Want wie de naastenliefde beoefent, -wint het hart van God en God whit het hart van degene, die naastenliefde ervaart. Het tij- delijke voordeel is gering in ver- gelijking met de geestelijke winst, die de beoefening der naasten liefde aan beide partijen geeft. En om deze geestelijke winst is het Henri de Greeve altijd te doen. Hij vermaant en beschuldigt, hij pleit, h,ezweert en bedelt, hij orga- niseert en voert acties, hij herhaalt zijn ideeen desnoods in honderd-en- een variaties met egen ander doel dan dat wij alien zullen mogen leven in het genezende lipht \jan de hoogtezon der liefde. Daarheen wil- len zijn lichtflitsen ons leiden, daar- toe ontsteekt hij voor hen. die rond- zwalken, zijn lichtbaken bij de in- gang van de veilige haven. Als we in een priester de geest en het werk van Christus moeten terugvinden, dan zien We Hem in deze priester als Degene, Die mede. lijden had met de schare, Die de parabel van de Barmhartige Sama- ritaan predikte en Zich vol deernis heenboog over alle ongelukkigen, die Hij op zijn weg ontmoette. Zulk een priester te mogen zijn, is een grote genade en zulk een priester te mogen ontmoeten, is het niet minder. Daarom danken we bij dit zilve ren priesterjubileunj Hem, van Wie alle goede gave voortkomt en Die de Vader der lichten is. We zijn God tevens dankhaar, omdat Hij deze priester de middelen en de talenten gaf, die hem in staat stel- len ontelbaren te bereiken en te bezielen. De jubilaris, cjie zichzelf nooit heeft gespaard in de dienst vap he! Evangelie, danken wij oprecht voor al zijn toewijding en offervaardig- heid. Wij wensen hem van harte geluk, omdat God zijn vijf-en-twin- tigjarig priester leven* zo rijk h^eft wiilen zegenen en wij hopen vurig, dat deze zegen nog lang bestendigd zal blijven. De Heer van de oogst moge aan het gewas, door zijn die- naar over zo'n uitgestrekte akker geplant en met zijn zweet besproeid, overvloedige wasdom geven. En omdat wij weten, dat God, Die de rijkdommen uitdeelt, voor vijf ta lenten er tien terug vraagt, bidden we, dat deze priester volharde in zijn zielenijver ter ere Gods en tot heil van vele katholieken en niet- iJjatholieken in Nederland. Weze zijn naam onuitwisbaar ge- grift in het Gouden Boek van Gods Liefde! K. J. H. Lautenschutz. 7 De hengelaar A. v. d. Bergh te Tiel deed Donderdag een zeldzame vangst." Een zalm van 6'/i pond wist hij met zijn hengel in de rivier de Waal te verschalken. Toen de vis- ser beet had ging hij te water en bracht de zalm op het droge. \/OOR ONS katholieken heejt 15 Augustus altijd een heel bizondere smaak, het is een dag met een geheel eigen gewaar- wording. Het is Maria's jeest. Gods Moeder werd ten Hemel opgenomen. Zo geloven en belij- den wij het. Laat dat morgen weer opnieuw tot uiting komen. Het moet een dag zijn, waarop wij Maria in haar heerlijkheid op bijzondere wijze eren. Nemen wij uan dit mooie jeest deze ge- daphte mee uit het Evangelie, dat maar een ding noodzakelijk is, dat het maar op een enkel ding aankomt: Zoals Maria ons grote einddoel te bereiken. Niets is het leven, niets op deze aarde is iets in vergelijking daarmee. MARCUS BATAVIA, 13 Aug. (Aneta) De commissie voor goeda diensten heeft hedenmickdag besloten, de uit- nodiging van de republiek te aan- vaarden om op 17 Augustus naar Djokja te komen tot bijwoning van de feesten ter viering van de on- afhankelijkheidsdag. Op 16 Augus tus zal de commissie zich naar Solo begeven ter bezichtiging van de economische tentoonstelling aldaar. BIJ DE HERDENKING van Mgr. Ariens z.g. te Maarssen, welke door de vrienden van mgr. Ariens jaarlijks wordt gevierd, heeft prof, dr. L. J, Rogier. die prof. dr. Ge rard Brom als voorzitter van het Ariens-comite zal opvolgen, een rede gehouden, waarin hij tot een gewetensonderzoek kwam, waarbij hij sprak van het „dilemma der kentering". Elk geslacht, zo zeidp hij, leeft feitelijk in een overgangs- periode van verleden naar toe- komst, maar er zijn momenten die duidelijk een keerpunt betekenen: Reformatie, Grote Revolutie van 1789 en nu de twintigste eeuw. Twee punten trekken de aandacht in deze kentering: Oge.nschijnlijk in tegenspraak, vormen ze toch sa- men het probleem. Het zijn deze vragen: Heeft het Christendom in Europa nog toekomst, wat zal er ge- beuren als straks in Nederland de katholieken de meerderheid gaan vormen? Het verval van het Christendom in Europa sinds 1789 is duidelijk. De 19de eeuw met z«n opbloei van kerkelijke kunst, is een vervaltijd voor het Christendom .door de massaliteit van de afval en de af- Mr. L. G. Kortenhorst heeft gisteren, voor de Tweede Kamev "begon met de debatten over de regeringsverklaring en nadat het K.B. houdende zijn benoeming tot Kamer-president door de griffier was voorgelezen, zijn nieuwe functie met de volgende rede aan- vaard: Volgens oud en eerbiedwaardig gebruik aanvaardt de nieuwbe- noemde Kamervoorzitter zijn ambt met een daaraan voorafgaande korte rede. Wat gewoonte is, behoeft geen verontschuldiging. Staat mij dus toe de eerste maal, dat ik in mijn nieuwe kwaliteit tot. u het woord mag richten, uitdruk- king te geven aan mijn gevoelens van dankbaarheid voor he_t ver- trouwen (onmisbare voorwaarde voor het goed vervullen van dit verantwoordelijk ambt) in mij ge- steld door mij als nummer eta op de voordracht te plaatsen en aan Hare Koninklijke Hoogheid de Re- gentes voor de bekrachtiging van uw voorkeur. Ik sprak van een oude en eer- biedwaardige gewoonte. Bij raadpleging der Handelingen van de Kamer is het mij opgevallen, dat de eerste voorzitter van deze vergadering door een tragische in- dispositie niet in staat is geweest dit gebruik te vestigen. Ik lees op biz, 3 van de Hande lingen der vergadering van 3 Mei 1914, dat deze voorganger, Baron van Lynden van Hoevelaken, door Het Zweedse lid van de organi- satie voor Europese economische samenwerking, Hammerskjold, deelde Woensdag op een perscon- ferentie mede, dat deze week aan alle landen, die aan het plan- Marshall deelnemen, een reeks vragen zal worcten gesteld door de organisatie. De antwoordcn op deze vragen zullen de gxondslag vormen voor een vierjarig ,,sleu- tel"-plan voor West-Europa. De vragen, die voor einde Sep tember moeten worden beantwoord kunnen in vier groepen worden sa- mengevat, en wel: 1. Hoe staat uw regering tegenover de mogelijkheid van het voeden van uw land in het kader van een gezonde Europese economie? 22. welke productie-in- s(tanning getroost uw land zich? 3. Zullen deze productie-inspanmngen invloed hebben op de in- en uit- voersituatie van uw land? en 4. Met welke binnenlandse ontwikke- lingen (op finnacieel of monetair gebied of op het gebied van de ar- beidssituatie), die de algemene eco nomie van het land waarschijnJi.jk zullen bei'nvloeden, wordt rekcnmg gehouden? Op een desbetreffende vraag deel de Hammerskjold mede, dat geen gegevens zullen worden gevraagd over de nationalisatie-plannen der verschillende landen. De op boven- omschreven wijze geformuleerde nationale ,,sleyatel"-plannen zullen door de organisatie in October worden samengevoegd tot een inter- nationaal „sleutel"-plan, dat medio November- aar#de E. C. A. in Ame- rika zal worden voorgelegd. Ham merskjold deelde nog mede, dat in 1952, in welk jaar de Marshall-hulp eind'igt, de structuur van de Euro pese handel als resultaat van net plan in belangrijke mate zal zijn gewijzigd. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft bepaald, dat aan de ambtenaren van gemeentepolitie, die zijn aangesteld in de rang van agent, boven de wedde, welke hen op de datum van ingang van deze beschikking (15 Aug.) is toege- kend. de 3e en volgende periodieke weddeverhogingen niet toegekend zullen worden, indien zij niet in 't bezit zijn van een politiediploma. De Minister kan op voorstel van de burgemeester bepalen, dat in bijzondere gevallen deze regeling geen toepassing vindt. heesheid niet in staat was zijn me- deled.en toe te spreken en derhalve de fungerende president heeft ver- zocht de bijeenkomst te leiden. Het register der vo'orzitters van de Tweede Kamer sinds de grondyets- herziening van 1848 bevat "mij- zelf inbegrepen 23 namen, een aantal, beduidend minder dan de gedurende deze eeuw opgetreden ministeries, waaruit de conclusie valt te trekken, dat aan het ambt van voorzitter een groter bestendig- heid eigen is dan aan dat van voor zitter van de rgad van ministers. De waarnemende voorzitter dezer vergadering, mr. Terpstra, heeft gisteren op een wijze, die ik niet zal pogen te overtreffen, dank en hulde gebracht aan mijn voorgan ger, mr. J. R. H. van Schaik. Het is mij een behaefte des harten mij daarbij aan te sluiten en niet on- vermeld te laten, dat hij, met 15 dienst jar en in deze functie, record- houder is van de bestendigheid, waarvan ik zo juist gewaagde. Het aanzien en het ffecorum van de volksvertegenwoordiging zijn zeker niet alleen en zelfs niet in hcrofdzaak van de voorzitter afhan- kelijk. Laten wij alien ons bewust blijven, dat de eerbied voor het volk, wiens representanten wij zijn ons de plicht oplegt het peil onzer beraadslagingen hoog te houden. Wie zelf g^en eerbied heeft gekoes terd, zal ook niet in staat zijn die bij anderen op te wekken. U daarbij yoor'te gaan, zal ik niet alleen als een voorrecht. maar meta nog als een ere- en gewetensplicht beschouwen. Ik hoop en vertrouw op uw alter medewerking om het gezag, dat van onze beraadslagingen en besluiten uitgaat, de eerbied en de hoge waarde' voor de constitutionele in- stellingen bij het Nederlandse volk en de volkeren overzee telkens op nieuw bewust te doen blijven. Ik behoef u niet te verzekeren, dat ik met een verklaarbare wee- moed vanaf deze hoge plaats een blik sla op het groene l^inkje, waar ik sinds 1925 achtereenvolgens naast Nolens, Aalberse, Goseling en Rom- me mijn plaats in uw midden heb ingenomen. Het kost mij enige moeite mij in te denken, dat ik mijn rol in de politieke kamp^plaats - ga verwisselen voor die van neutraal, onpartijdig en rechtvaardig kamp- rechter over uw edele tournooien. Ik hoop dat het mij, met de Tiuip van de Allerhoogste. vergund moge zijn de tradities van mijn voorgan- gers voort te zetten en ik besluit met de formule, wglhaast honderd jaar geleden op 16 Februari 1849 door de Eerste Kamervoorzitter na de grondwetswijziging, mr. J. K. Baron van Golstein, uitgesproken: „Mijn taak zal vervuld zijn, in dien het mij gelukken rpag de vrij- heid in uwe beraadslagingen onge- schonden te bewaren en dien regel matigen loop aan haar te verschaf- fen, die aller gevoelen doet uitko- men en de eindelijke beslissing op eene gelukkige wijze voorbereidt." En hiermede verklaar ik mijn ambt als voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te aan- 1 vaarden. schrijving van God in het openbare leven, Daarnaast is het beeld van een bloeiend kathollek leven in Ne derland; vaak geroemd, vertoont het echter zwakke plekken. Er is te veel „zielzorg voor nette men- sen alleen" geweest, te weinig re- kening gehouden met de trek naar de grote steden en het industria- Iisatie-proces. Wajr priesters als Ariens en Poels, die dit gevaar van verlies aanvoelden, en „apostolische werk- zaamheid in nood" begonnen, is de afval gekqprd, getuige Twente en de mijnstreken. Na gewezen te hebben op 't grote gevaar om in de strijd tegen het communisme de Kerk met een be- paalde maatschappelijke ordening te vereenzelvigen. wees prof. Rogier er op, dat we geen herhaling mogen krijgen van wat reeds tweemaal gebeurde: de 16de eeuw bracht de Reformatie en eerst de 17de eeuw het redmiddel: het devote humani^ me; de 18de eeuw kende de Revo lutie. terwijl de Christendemocratie die 1789 onmogelijk had kunnen maken, eerst in de 19e eeuw kwam. Laten we bidden dat de reddende wijsheid nu niet in de 21ste eeuw komt, dan is het uur der Kerk voor- bij in het Westen. Nu in 1948 moet een doeltreffende afweer gevonden worden. Ook in Nederland bestaat gevaar. Amper 50 pet. dergenen, die hun eerste H. Communie doen. blijft trouw, zodat, in weerwil van het grote kindertal. niet eens de meer derheid gehaald zal worden. Hoe dit te voorkomen is? Prof. Rogier meende dat -de klank v^n metaal geen betekenis meer mocnx hebben in de kerk. dat allerlaagsten en allerhoogsten daar zich als ge- lijken moeten voelen, dat de aan- matiging der gouden kalveren moet ophouden. dan zal het proces van vervreemding ophouden. Dan za\ ieder er zich weer thuis voelen." NIET MINDER djn twaalf en een halve kilometer stof, 12 kilometer groene slingers en achttien kilometer palen zullen worden gebruikt om Amsterdam tydens de jubileumfeesten en de inhuldiging Van koningin Juli ana „aan te kledenlt. Nijvere han- dpn zullen 120 kilometer zomen naaien aan vlaggedoek en het aanttil electriische lampen, dat voor de feestverlichting wojdt gebruikt is niet op 100.000 te schatten. Dit zijn harde cijfers, maar zij zullen ^reemden onwerkelijk aan- doen in de sfeer van het Amster dam, zoals zich dat zal tonen in de laatste week van Augustus en de eerste week van September. De kleuren en lichtjes van de roman- tische versieringen zullen dan zelfs de hardste materialist uit zijn ge- wone doen brengen. Alle mogelijk technische en ar- tistieke hulpmiddelen zijn te baat genomen om" een feestverlichting aan te brengen die de belangrijk- heid van de komende gebeurtenis- sen waardig zal blijken. Uiteraard bleven de ontwerpers en uitvoer- ders aan een zekere soberheid ge- bonden, in overeenstemming met de wens van H.M. de Koningin, maar binnen deze grens is toch alles gedaan om Amsterdam te tooien op een wijze zoals nimmer te voren is geschied. De heren C. Feltkamp, architect, verbonden aan het bureau Publieke werken der gemeente en belast met het ontwerpen van de versie ringen *voor ta gemeente aan te brengen, heeftThierover het een en ander verteld. Allereerst is besloten niej; alleen de drie grote grachten, de Heren-, Keizers- en Prinsengracht, maar ook epn deel van de Amstel, de Blauwbrug en misschien pok de 20 pitoreske magere bruggen m. lamp- jes te versieren. Bovendien zullen behalve de Westerkerk, de Zuid.er- kerk en de Nieuwe kerk ook de Muiderpoort en de Haarlemmer- poort in floodlight baden. Het Fre- deriksplein wordt niet gaslicht gi-'- illumineerd, de haven zal een heel bijzondere versiering krijgen, waar- over nog weinig gpzegd kon wor den. Ook het monument voor Ko ningin Emma op het Emmaplein wordt verlicht. Belangrijke hoogtepunten in de versiering zal men vinden op het Rembrandtplein, het Leidseplein, het Koningsplein en uiteraard de Dam. Ook Amsterdam-Noord is in de versiering betijokken. Op zes grote pleinen in de verschillende stadsdelen, n.l. de Dam, het Kwa- kersplein, het Mercatorplein, het Museumplein, het Javaplein en het Mosveld zullen geluidsinstallatjes worden opgesteld, zodat iedereen in de gelegenheid zal zijn de afscheids rede van H.M. Koningin Wilhelmi- na en de gebeurtenissen in de nieu we kerk te volgen. Er zouden natuurlijk nog tglnj- ke Uijzonderbedgn te vertellen zijn. zoals bijv. over de prijsvraag ten bate van hej; Emma-kinderzieken- huis op het Rembrandtplein, maar het is zaak dit alles met eigen ogen te zien, omdat het zich toch niet laat vertellen. Amsterdam belooft een waardige feesttooi te dragen. Op 1 Augustus j.l. bezocht de 75-jarige J G. R. een caf6 aan het Westeinde te Den Haag en ont moette daar de 50-}arige B v., waarmee hij een 10-tal dagen tevo- ren ruzie had gehad. Wederom kre- gen de mannen twist. Enigszins onder ipvloed van s^erke drank verlieten zij samen het cafe en zet ten de ruzie op straat voort. R. zou toen V, een klap m^J een wandel- stok hebben gegeven. V. schopte R. daarna tegen de buik. Naar aanlei- ding hiervan is R., die aanvanke- iijk geen dokter wilde raadplegen, op 3 Aug. in het ziekenhuis opgeno men, aldaar geopgreerd en in de nacht van 5 op 6 Augustus overle den. Het lijk werd door de polltle in beslag genomen. Nadat sectie was verricht, bleek dat R. tenge- volge van perforatie in de dunne darm, vermoedelijk veroorzaakt door uitwendig geweld, is gestor- ven. V. werd door de politie aan- gehouden. Het is een bekend feit, dat de Nederlandse boer zich bij het aan- schaffen van een werktuig of ma chine altijd zeer kie^jceurig betoont. Dit is als een voordeel te beschou wen. Het vindt zijn osrsprong in het veelzijdige aanbod van werk- tuigen, waarvan hij altijd kennis heeft kunnen nemen. Ook thans zal het op de Najaarsbeurs, welke van 7 tot en met 16 September wordt gehouden, gewenst zijn, dat fabsi- kanten en importeurs aan de veel- omvattende vraag op de juiste wijze tegtai.oet komen. Dui.tsland was v6^r de oorlog ge- wend veel en goed materiaal voor heragrarisch bedrijfsleven te leve- ren. Alhoewel dit land met enkele producten vertegenwoordig^ zal zijn.'neemt het thans toch nog bij lange na zijn vorige positie niet in. Daarentegen zullen tal van werk- tuigen aanwezig zijn uit Amerika, Canada, Engeland, Zweden, Zwit- serland, Frankrijk, Tsjecho-Slowa- kije en onze Benelux-partner Bel- gie. Door deze vele buitenlandse ver- tegenwoordigingen heeft de Kon. Nederlandse Jaarbeurs en in het bijzonder haar Agrarische Afdeling een sterk intern.ationaal karakter gekregen. Het gevolg is, dat voor de praktijk een ruime keuze aan wezig zal zijn, hetgeen weer de economische zijde van het bedrijf en daarmede de productiekosten ten goede kan "komen. Bovendien bleek op de uorige beurs, dat voor de werktuigen van Nederlands fabrikaat, behalve van eigen agrarische kant, ook van de zijde van het buitenland grote be- langstelling bestond voor bepaalde objecjen'daar deze aan hoge eiseh voldoen. Ook dit jaar is de deel- neming van onze eigen Industrie weer zodanig, dat de fabrikanten met hun producten zeer zeker be- vredigende transacties zullen kun nen afsluiten. Vooral in verband met onze "moeilijke deviezenpositie en de nog grote vraag naar werk- tuigen, zal op deze wijze een zeer waardevolle bijdrage voor onze export kunnen worden geleverd. Gisterennacht is in he* zieken huis aan de Zuidwal te s Graven- hage het tweede slachtoffer van de explosie in een metaalgieterij aan de Waldorpstraat te Den Haag, de 36-jarige BWesterhout, aan zijn verwondingen overleden. (Van een medewerker) Saltsjobaden, Augustus 1948. Er heerst spanning in Saltsjoba den, een verrukkelijke badplaats aan de Oostzee gelggen op een half1 uur sporen van Stockholm. Want 2u grootmeesters in dienst van Caissa strijden onder hoogfepanning in het interzonale tournooi, georganiseerd door de wereldschaakbond. Vijf hunner zullen uitverkoren worden om in 1949 tezamen met Keres, Smyslov, Reshewski, Euwe en mis schien Fine een candidaten tournooi te spelen, waarvan de winnaar de wereldkampioen Botwinnik mag uitdagen. In de speelzaal heeft men een prachtig gezicht op de omgeving, doch niemand heeft daar nu oog voor. IJsberende grootmeesters, tikkende klokken, peinzende bljk- ken en een gnote schare tpeschou- wers, Het is hltijd en onv.erander- lijk de sfeer van een gigantische schaakwedstrijd, boeiend, fascine- rend en meeslepend. Reeds teke- nen zich na 15 ronden de favorieten af. Szabo, de jeugdige en sympa- thieke Hongaar; Boleslavsky, een der Russische deelnemers, waar- I den, Najdorf uit Argentinie en Bronstein, kampioen van Moskou en een veelbelovend genie. Er wordt gevochten aan de borden, wils- kracht en ondernemingsgeest ma ken de partijen tot sprankelende duels, waaraan de scherpe wapens van het intellect hun glans ver- lenen. Hieronder volgt uit dit tournooi een schitterend staalje van schaak- kunst. Wit: Zwart: Boleslavsky Book (Finland) Siciliaanse verdediging. 1 e2e4, c7—c5; 2. Pgl—f3, d7— d6; 3 d2d4 (modern is hier 3. Lb5+) 3c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8f6; 5. Pbl—c3, e7—e6; 6. Lfl— e2, a7a6: 7. 0—0, Dd8—c7; 8. f2— f4, Pb8c6r9. Lcle3, Ff8—e7; 10. Ddl—el, Pc6xd4 (juist was hier 10. 0—0 en verder ontwikkeling van de zwarte legermacht); 11 Le3xd4, e6e5, (geboden was hier wederom 00; de tekstzet wordt op grandioze wijze weerlegd). 12 f4xe5!. d6xe5; 13. Del—g3! (de pointe!), 13Le7—c5 (het eni. ge); 14. Ld4xc5, Dc7xc5+; lf>- Kgl —hi (zwart staat nu reeds verloren I schijnlijk ook Stahlberg van Zwe- 0—0 faait nu n.l. op-Txl6!) 15. De 38-jarige S.S.-er R. G., die in 1946 uit Ijet kamp „Duindorp" bij Den Haag ontvluchtte, werd Donder dag in een perceel aan de Van Diepenburchstraat opnieuw gear- resteerd. Ke8f8 (min of meer gedwongen, maar plezierig is anders); 16. Pc3«— d5, Pf6xe4; 17. Dg3xe5, Pe4—f6 (op 17 Pf2+ volgt 18. Txf2, Dxf2; 19 De7+, Kg# en 20. De8 mat). 18. Tal—dl, Lc8—e6; 19. b2—b4i (het begin van het einde, eenvoudig en overtuigend is wits strategie). 19. Dc5—c6; 20. Pd5xf6, g7xf6; 21. Tflxf6 Tb8—g8; 22. Le2—f3. Dc6— b6; 23. Tdl—d6, Db6--f2; 224. Lf3x b7 (beslissend, stukverlies is nu nift meer te pargren). 24Df2xc2; 25. Td6xe6! (pareert en passant het mat op de onderSte lijn). Zwart gaf op. Het gaat met de besprekingen in Moskou niet als men dat zich wensen zou. Er zijn moeilijkheden over belangrijke problemen ge- rezen en als we het Warschausche dagblad „Zycie Warszawy" kunnen geloven, dan hjeeft Stalin zes punten opgesteld, die de basis zouden moeten vormen voor een eventuele eonferentie over Duitsland. Deze punten zouden dan zijn: 1. Economische eenheid. 2. Een zelfde politieke systeem. 3. Russische deelname aan de controle van de Ruhr. 4. Terugtrekking van de bezettings- troepen. 5. Een uniforme Duitse geldeenheid. 6. Erkenning van Polen's Westgrenzen. Zelfs als deze punten juist zijn, bevatten zij niets nieuws. Er zijn genoeg aanwijzingen, dat Rusland ten aanzien van de in Duitslad te volgen politiek de zelfde houdirtg blijft aannemen. Dit wordt bevestigd door het Russische legerdagblad „De Rode Ster". dat o.m. schreef: ,,Het uitwerken van een vredesverdrag voor EJjiitsland en de organisatie van een centrale Duitse regering zijn absoluut noodzakelijk voor het herstel van de politieke en economisphe eenheid in dit land." De oude argumenten, dat de Anglo-Amerikaanse monopolies trachten de handen te leggen op de industrie en de delfstoffen van West-Duitsland, komen ook nu weer in dit krantenartikel op de proppen. Intussen is er van geallieerde zijde eveneens verklaard. dat niet van het tot nu toe ingenomen standpunt zal worden afgeweken en dat de els bliift gehandhaafd: ..Eerst blokkade van Berlijn opheffen. dan praten." Wat zal het resultaat ziin van dit halsstarng volhouden van het Kremlin, is met geen moge lijkheid te zeggen. wel echter te vrezen. De geallieerden blijven beweren, dat het geen tweede Miinchen mag worden. maar houdt dit in. dat herhaling der gevolgen van het eerste Miinchen thans uitgesloten is? Intussen is het alles behalve rustig in het land, met welks problemen de heren in Moskou zich de afgelopen week bezighielden. De Duitse arbeiders protesteren en staken zelfs om de prijzen omlaag en de lonen omhoog te krijgen. De woede is hier en daar de Duitsers naar de kop gestegen en deze schijnen nog niet rijp genoeg te zijn om de democratische methodes van de Engelsen en Amerikanen ten voile te kunnen waarderen. machten gekregen. Door een" vreemde ironie van het lot, is thans de zelfde man, <Jie acht tgpgische jaren geleden met de grootste crises in de Franse geschiedenis te maken kreeg, geroepen om Frankrijk van een, economische ineenstorting te* redden. Hij heeft de vrije hand gekregen om een programma door te voesen, dat een economische s^abilisati.e voorstaat. Dit program verschilt"* wel weinig met dat van zijn vqpr- ganger, Rene Mayer, doch hij he^t meer kans van "slagen dan Mayer, doordatr^ieze laatste dporlopend door de Assemblee in de wielgp werd gereden, terwijl Reynaud 'n paar maanden voor zich heeft, gedurende welke hij geen parle- mentaire interventie te vrezen heeft. Reyaud zal de Franse financien, de genationa- liseerde industrieen. de tyirgerlijke en milytaire administraties en de nationale economie reorga- niseren. H£j zal trachten de begroting in even- wicht te houden. Een aantal factoren zijn vrij gunstig voor hem. Communistische invloed, zowel politiek als industrieel is de laatste tijd aanzienlijk afge- nomen. Het succes van De Gaulle's beweging was te danken aan de reactie op de communis tische dreiging. Nu echter blijkt, dat de consti tutionele partijen in staat zijn op energieke wijze aan de Franse economische moeilijkheden het hoofd te bieden, zal de aanhang van De Gaulle zeker verminderen. IrWjctober bij de ggmeente- raadsverkiezingen zal dit tot uitdrukking koipen. Het is zeker, dat de vierde republiek ,vecht voor haar leven en dat haar strijd om zich lp de ogen van het Franse volk en de gehele wereld te rechtvaardigen. met grote belangstellmg, hoewel met verschillende hoop, wordt gade- geslagen door Moskou, Londen en Washington. Tot slot nog even naar Palestina. waar de Rusland" het lid van de Grote Vier is, dat de ^lot^npg^^eedT^ntet^met besprekingen. oplossing van de kwestie Duitsland heeft gesabo- 1 1 A^£ieren hebben geweigerd rechtstreeks teerd en als de tekeneji ons met bedriegen. nog Israel te onderhandelen en schendingen van saboteert. Maar hoe kan men dat Duitsers aan wapenstilstand komen steeds meer voor. het verstand brengen? dg toestand in Jeruzalem baart veel De storm om Tito blijkt nu weer meer dan zorgen. maar ^n^ot^effe®erklaard1°dat een een in hy bekende glas water te zijn geweest. niet op en ,hoe^®L Jacht van 25.000 man niet Rusland overweegt een economische blokkade mternationale strijdrnacrn dse van Jo.ego-Slavie, teneinde het regiem van Tito voWoende. zou zijn de v8orming omver te werpen. Een rapport uy Praag ver- ^^^"^nternationaal leger de enige oplossing blijken te zijn van de zeer moeizaam voort- slepende Palestijnse kwestie. De Engelsen en Amerikanen blijiKn de lucht- brug gebruiken om voedsel en steenkool naar Berlijn te vervoeren en brengen daarbij hoge offers. Op Tempelhof stortte weer een skymaster neer. Daf generaal Clay de wet, die een meer actief aandeel van de.arbeidsraden in het bestuur van de industriele ondernemjngen voorzag, niet ten ujjvoer kan leggen, zolang Duitsland nog geen werkelijke regering heeft, in logisch. Het is echter ook logisch, dat de Duitsers het wachten op die regering. vertraagd door het mgpings- verschil der grote mijgendheden. moe worden, hoewel het onredelijk is de Anglo-Amerikaanse bezetting hiervan de schuld te geven, daar klaarde dat Rusland's satellieten van plan zijn, op Joe'go-Slavie druk uit te oefenen door controle van de'handel en zelfs door een aantal sancties: Het belangrijkste in dit verband is de olie, die door Tito uit Altanie, Roemenie en Tsjecho-Slowakjje betrokken y01^- Doch Tito heeft deze moeilijkheden vooidopig het hoofd geboden door de aankoop varflPO milliden ton olie in Engeland'Verder wordt aangenomen, dat Tito van het Westen hulp verwacht ypor zyn industriele plannen. Als de Russische^ sancties worden gehandhaafd, zal Joego-Slavie vooral met Italie, Zwitserland en Oostenrijk handels- overeenkomsten moeten sluiten. In Frankrijk heeft Reynaud zijn speciale vol- Zo heeft de afgelopen week ons m vele oozichten weer gestort in een onzekerheid die een zekere dreiging betekent. De opluchting van enige tijd geleden is weer te met gedaan door het uitblijven van concrete sesultaten, vooral van de besprekingen in Moskou. Maar laten we de beroemde spreuk: „Honi soit qui mal y pense" niet vergeten, waardoor al degenen worden veroordeelt, die er kwaad van denken. SIC TRANSIT

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5