Clay weet niets van verandering in de politiek tegenover West-Duitsland Ruim 16 ton opium werd onder auspicien van Djogja clandestien geexporteerd Voor Alkmaar en omgeving Regeling der valutakwestie zal de Russen niet bevredigen SLAGERS ZIJN ONTEVREDEN over het heleid van Mansholt Gedelegeerde Neher heden naar Indonesia vertrokken Conference op Het Kremlin onder hevig onweer Republikeinse minister van financien regelde de verkoop GERRIT DE STOTTERAAR voor de vierde maal gearresteerd Markos' hoofdkwartier ingenomen Misdrijf te Schoonhoven? Afschaffing der distribute gevraagd Dr. van Mook wordt niet vervangen door driemanschap Voor de vijfde maal bij Molotof Twee mannen door tram doodgereden m Hoe de smokkelarij werd ontdekt Zal men hem nu vast kunnen houden? i Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel. Abonnementsprijs f 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 16 ct p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.Fam.ber. 20 c. per mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 17 AUGUSTUS 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11338 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel/ 2046 (adm.) 2047 .(red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank GENERAAL LUCIUS CLAY, de Amerikaanse militaire gouver- neur in Duitsland, heeft Maandag te Frankfort verklaard: „Ik beschik niet over aanwijzingen, die duiden op enige ver andering in de politiek van de westelijke mogendheden t.a.v. West-Duitsland of het staken van de voorbereidingen voor de vorming van een voorlopige regering te Frankfort. Ik weet na- tuurlijk niet welke besluiten eventueel in Moskou zullen worden genomen", zo voegde generaal Clay eraan toe. Scandinavische ministers vergaderen Lichaam van gebonden man in sloot gevonden De Roemeense delegatie op de Donauconferentie in Belgrado. In het midden de Roemeense minister van buitenlandse zaken, mevr. Anna Pauker. Deze week een beslissing? Evatt sprak met Bevin Westelijke zones niet op Leipziger Messe Censuur in. Oostenrijk Tarwegriesmeel op keuzebon vermicelli De zware regenval heeft in Noord-Engeland grote overstromingen ten qevolge gehad, die vooral in Northumberland en de grens- streek bij Schotland grote schade aanrichtten. Honderden vier- kante kilometers werden onder water gezet, 5 spoorbruggen en 4 verkeersbruggen werden weggeslagen, terwijl vele dorpen werden ge'isoleerd. De inwoners van Cumledge (Berwickshire) scheppen enige orde in de chaos, die het water heeft veroorzaakt. Op de huizen is duidelijk te zien tot welke hoogte het water is gestegen. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta) De Nederlandse regering heeft heden een officieel communique uitgegeven, waarin onder meer wordt gezegd: .Ongeveer 16 ton opium is onder auspicien van de republikeinse regering sedert de politionele actie van verle- den jaar clandestien geexporteerd. Uit arrestaties en gevonden documenten is bewezen, dat de republikeinse minister van finan cien, A. A. Maramis, opdracht tot verkoop van deze opium gaf. De opium werd vanuit de republiek op illegale wijze naaT Soe- rabaja en Batavia verzonden. Raden Moekarto Notowidigdo trad op als financieel coordinator en had het algemeen toezicht op de verkoop. De geldelijke gevolgen van evacuatie De oud-Engelandvaarders zul len H.M. de Koningin ter gele- genheid van Haar gouden re- geringsjubileum een geschenk aanbieden in de vorm van een penning. Aan de voorzijde is een afbeelding van de woning van H.M. in Londen met de tekst: „Gij zijt de schakel tus sen hen, die thuis bleven en mij «Juni 1942Nov. 1944. De achterzijde draagt de op dracht „Aan de Moeder van „Oranje-Haven". Een afvaardi- ging zal de penning heden aan de Koningin op Het Loo over- handigen. Weer telegrammen naar Palestina WEERSVERWACHTING Nieuuu No ordhollands A Clay ontkende met de meeste na- druk, dat hij en zijn voornaamste adviseurs drelgden te zullen aftre- den in geval er een wijziging zou komen in de politiek t.a.v. West- Duitsland. „Ik heb mijn regering 34 jaar lang als soldaat gediend en heb in al c/e jaren nog nooit mijn ont- slag ingediend of afgezien van welke taak ook, waaraan men mij gezet had, vanwege meningsverschillen", aldus Clay. „Enige maanden geleden verzocht ik heen te mogen gaan, omdat ik daar, gezien mijn lange dlensttljd recht op heb. De regering verzocht mij echter In functie te blijven, hetgeen ik goed vond." Toen Clay gevraagd werd, wat naar zijn mening de Russen met de blokkade van Berlijn trachtten te bereiken, antwoordde hij: „Dat weet ik niet precies. Ik heb de in- druk, dat een regeling van de va lutakwestie niet voldoende is om de Russen te bevredigen, doch dat het in werkelijkheid hierom gaat, wat voor een regering Duitsland zal krijgen, Officieel echter gelden voor de Beriijnse blokkade nog steeds tech- nische moeilljkheden". Clay ver- volgde, dat hij op het ogenblik nog niet kon instemmen met het voor- stel van de anti-communistische par- tijen en vakverenigingen in Berlijn, om alleen de westelijke mark in West-Berlijn te handhaven. „Wij be- schouwen Berlijn als een door vier mogendheden bestuurde stad en zijn gekant tegen separatistische maat- regelen." Clay maakte bekend, dat de drie westelijke militaire gouverneurs op de bijeenkomst van Maandag een besluit genomen hebben betreffende de laatste maatregelen ter voltooi- ing van de valuta-hervorming. Ook waren maatregelen besproken voor een gemeenschappelijk militair be- stuur van de drie westelijke zdnes. Generaal Clay onthulde, dat de Britse gouverneur en-ljfj het niet eens hadden kunnen worden over de toewijzing van staalafval aan Enge- land en de V.S. en de kwestie thans naar de Britse en Amerikaanse re- geringen zou worden verwezen. Hij voegde er aan toe, dat op de aan- staande bijeenkomst met Robertson te Dusseldorf maatregelen besproken zoucjen worden om de steenkoolpro- tiuctie op te voeren zonder toepas- De ministers van buitenlandse zaken van Zweden, Noorwegen en Denemarken zullen op 8 en 9 Sep tember a.s. te Stockholm bijeen- komen. Aan de bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken zal een vergadering van de minis ters van handel, op 27 en 28 Aug. voorafgaan. Zij zullen kwesties be- spreken, die in verband staan met het plan-Marshall en de Scandina- vische economische samenwerking Reuters correspondent meldt na iler: Men verwacht, dat de Scan- dinavische ministers van buiten landse zaken in Stockholm hun be- sprekingen zullen hervatten over de gezamenlijke militaire verdedi- ging van Scandinavie, welke sedert de lente gaande zijn. De Zweedse minister van buiten landse zaken, Osten linden, heeft openbaar verklaard, dat Zweden slechts aan een gezamenlijke de fensie-regeling zal deelnemen wan- neer een dergelijk bloc neutraal blijft in oorlo'gs- zowel als in vre destijd. sing van de wet op de socialisatie van de Ruhr-industrien. „Wat dat betreft hebben wij het allang dui- delijk gemaakt, dat wij niet bereid zijn om dit te laten geschieden door toedoen van de overheid voordat de Grondwet is opgesteld en een rege ring is gevormd voor een groter Duits gebied". Toen men hem vroeg of hij een tegenspraak zag tussen de order aan de Kugelfischer Werke te Scheinfurth om meer dan 600 ma chines als herstqlbetaling aan Tsje- cho-siowakije te leveren en het Amerikaanse besluit, de firma toe te staan haar fabriek te herstellen, ant woordde Clay kort en bondig: „Ja". Volgens Clay had het herstel van de Duitse economie sedert de valu ta-hervorming reusachtige vorderin- gen gemaakt. De afschatfing van de aoiiar-clausule voor bizonale ex- portcontracten zou afhangen van 't resultaat van de onderhandelingen in Parijs over een Europese voetbal- pool, die de bilaterale clearing in geheel Europa overbodig zou ma- ken. „Wij zijn hier erg voor en wij mogen redelijkerwijze verwachten, dat de voorstellen dienaangaande zullen worden goedgekeurd, daar Averell Harriman, de Ambassadeur voor het E.R.P., zich er reeds voor- stander van verklaard heelt", aldfis Clay. Maandagavond is te Athene be kend gemaakt dat Aetomelitza, waar het hoofdkwartier van gene raal Markos, de leider der Griekse guerillastrijders, gevestigd is, is in genomen. Het hoofdkwartier van de Griekse generale staf deelde tevens mede, dat ook de verdedigingswerken van de troepen van Markos in het ge bied van Stavres in de westelijke sector van het Grammostront wa ren ingenomen alsmede alle dorpen in de omtrek. Volgens andere berichten uit net Grammos-gebied is het front der guerillastrijders hier overal aan het instbrten. Maandagochtend is in een sloot te Bovenberg het lichaam gevonden van een bejaarde man, wiens han- den en voeten waren gebonden. Een pet was over het gezicht getrokken. Later bleek, dat de man cY; 79-jarige Johan de Bruyn uit Bergambacht is, die in het Oudeliedentehuis te Schoonhoven verbleef. Zondagmid- dag was hij van een wandeling niet in het tehuis teruggekeerd. Hangende het onderzoek heeft de Officier van Justitie het stoffelijk overschot naar Rotterdam doen overbrengen. Hedenochtend is met het K.L.M.- toestel minister Neher, gedele geerde van het opperbestuur in Indonesia, naar Batavia vertrok ken. Voor zijn vertrek vroeg een -re dact eur van het A.N.P. de minister of de berichten, als zouden de heren Beel en 's Jacob naar^ Indonesie gaan juist zijn. De minister ant- woordde dat hiervan nog niets oe- kend is." De heer Neher kon ook niet zeggen, wanneer dr. van Mook zijn ambt zal neerleggen. In ieder geval, zo voegde hij er aan toe zal (geen driemanschap in zijn plaafs worden benoemd, De practijk heeft geleerd dat het bestuur moeilijk door een driemanschap ter hand kan worden genomen. Over de smokkelaffaire van opium uit de Republiek zeide mi nister Neher: „De opium mag alleen normaal uitgevoerd worden. Thans is echter komen vast'te staan. dat een gedeelte van de opiumvoorraad in de Republiek langs met normale kanalen is uitgevoerd. Hierbij yijn £en of meer officiele personen van de Republikeinse leiding betrokken. Wanneer iemand qualitate Qua me- dewerkt aan dergelijke handelmgen, is Nederland verplicht en ook stei- lig van plan maatregelen tegen hem te treffen. Over de aard dezer maatregelen kan ik u nog niets zeggen. De zaak wordt nog onderzocht. Ik ben er van overtuigd, dat de Republikeinse regering. wanneer zij kennis neemt van deze feiten er haar hogste af- keuring over zal uitspreken." Tenslotte zeide minister Neher nog. dat het Nederlandse volk met rust en vertrouwen de maatregelen tegemoet moet zien die de Neder landse regering zal nemen ten aan- zien van de Indonesische kwestie Bij het afscheid op het vliegveld waren o.m. aanwezig minister L. Gotzen, de sultan van Pontianak en de heer Bannier, gecomitteerde voor Indische Zaken aan het Departe- ment van Overzeese gebiedsdelen. Toestel had pech Het Indie-toestel, dat vanmorgen omstreeks zeven uur met o.a. L. Neher aan boord, naar Indie ver- trok is korte tijd later op Schip- hol 'teruggekeeerd, in verband met een technische storing. Om even voor half tien is het toestel we- derom opgestegen. De afgezanten der Westelijke Drie hebben Maandagavond voor de vjjfde maal een onderhoud ge- had met Molotof op het Kremlin. De conferentie, die drie en een half uur duurde, had plaats toen boven Moskou een hevig onweer met fel weerlichten en zware donderslagen woedde. Bij hun aankomst op de Britse ambassade, na het onderhoud op het Kremlin, weigerden de Westerse diplomaten iets aan de journalisten te zeggen, behalve Bedell Smith, die zeide: „Zoals gebruikelijk drie uur met Molotof. De bijeen komst begon een weinig te laat". Toen de journalisten vroegen, of er iets was besloten voor een vol- gende bijeenkomst, kregen zij geen antwoord. Ook niet op de vraag: „Heeft u er gedineerd?" „Neen, neen, neen, we kunnen u geen antwoord geven", was alles, De Australische minister van bui tenlandse zaken, Evatt, teruggekeerd uit Geneve, heeft een bezoek ge- bracnt aan zijn Britse coilega Be- vin. Men neemt aan, dat het onder houd heeft gehandeld over de De- sprekingen te Moskou, de mogelijk- heden van gedachtenwisseling tus sen cje vier mogendheden, de Ber iijnse crisis en de toekomst der Ita- liaanse kolonien. wat de journalisten verder te horen kregen. Op de Britse ambassade, in aan- wezigheid van de Britse zaakgelas- tigde Geoffrey Harrison, begonnen de afgezanten een gezamenlijk rap port klaar te maken voor verzen- ding naar de drie westelijke hoofd- steden. Het gezamenlijke rapport is, nadat het gereed gekomen was. verzon- den. Daarna hebben de drie afge zanten ieder een afzonderlijk rap port naar hun respectieve regerin- gen gestuurd. In kringen, die nauw contact hou- den met de drie diplomatieke ver- teggnwoordigers, acht men het mo- gelijk, dat deze ontmoeting de laat ste is geweest en dat deze week een besluit te verwachten is. Het Duitse Nieuwsbureau DRD (Britse zone) heeft Maandag mede- gedeeld, dat het militaire bestuur in West-Duitsland alle speciale trein- verkeer naar de Leipziger Messe heeft .verboden, dit in verband met de „blokkade van Berlijn". Geen van»de staten in de Westelijke zones zal vertegenwoordigd zijn. In goedingelichte kringen wordt vernomen, dat de Russische over heid in haar z6ne zes Oostenrijkse kranten heeft in beslag genomen en tot nader order verboden. Ruim 400 slayers uit het Oosten, Noorden en Zuiden des lands hebben Maandagmiddag te Deven- ter yeprotesteerd teyen de yany van zaken bij de vleesdistributle op een vergadering, die af en toe rumoeriy was en was beleyd door het yewest Overijsel van de Alg. Nederlandse Slayersbond. Zij stond onder leidiny van de heer H. J. Veldman uit Diepenveen, die vooraf betoogde, dat men hier wilde demonstreren teyen het be- leid van de minister van land- bouw, visserjj en voedselvoorzie- niny terzake der vleesvoorziening. De slayers, zo zeide hij, yevoelen zich bedreiyd in hun bestaan door staatsabsolutisme. De bondsvoorzitter. de heer van der Eijk uit Den Haag, zocht de oorzaak van alles in de^ afschaffing der verplichte veelevering. Er zijn nog te weinig varkens voorhanden. De minister heeft, zo zeide hij, in een conferentie met de slagers reeds toegegeven. dat de gevolgde vlees- politiek gefaald heeft. De medezeg- genschap der slagers wordt thans voorbereid. Spreker waarschuwde de slagers, dat, als zij zelf de toeslag aan de boeren bij aankoop van vee zouden moeten betalen, dit hen dan op 70 millioen gulden zou komen te staan. De vergadering nam met algemene stemmen een motie aan, die telegra- fisch aan de minister van landbouw zal worden gezonden. Hierin protes- teren ruim 400 slagers uit het Oos ten, Noorden en Zuiden des lands tegen de gang van zaken in de vlees voorziening. Geconstateerd wordt. dat ruim drie jaren na de bevrij- ding de vleesvoorziening onvoldoen- de is, dat het distributie-apparaat ondeskundig wordt bediend, dat het publiek en de slagersbedHjven hier- door worden gedupeerd. Een agent vond Zondagmorgen om ongeveer kwart voor zeven op de trambaan van de R.T.M. aan de Ro- sestraat te Rotterdam de afschuwe- lijk verminkte iichamen van de 46- jarige L. van Schaik uit Vlissingen en de 39-jarige oiieman L. A. van Erkel uit de Pupilienstraat te Rot terdam. Zaterdagavond had een getuige omstfeeks half twaalf twee personen door de Ligusterheg langs de spoor- baan zien gaan en opgemerkt, dat de mannen achter de heg op de grond en vermoedelijk op de rails waren gaan liggen. Tien minuten later passeerde een motortram met zes rijtuigen uit de richting Hille- sluis, waardoor zij overreden moe ten zijn. Gezien de verwondingen moeten zij op slag dood zijn ge weest Er wordt bij de minister op aan- gedrongen onmiddellijk maatregelen te nemen tot algehele vrijheid van het bedrijfsleven. Verder wordt gevorderd voorlo pige distributie van zes ons vlees per hoofd per 14 dagen, vrije inkoop van het vee door de slagers, alge hele afschaffing der vleesdistributle en het niet doen invriezen van vlees in de komende herfst. De slagers, aldus de motie, zijn bereid hiervan de verantwoording op zich te nemen via de.bondsleiding. De leiding der vergadering zegde toe, dat als na 5 September de vlees- distributie niet is afgeschaft, een nieuwe vergadering der slagers zal worden bijeengeroepen. De slagers zouden dan de vlees voorziening zelf ter hand kunnen nemen als zij daartoe besluiten. Aangezien gebleken is, dat dien aangaande hier en daar een misver- stand bestaat, deelt het Centraal Distrlbutiekantoor mede, dat tarwe griesmeel uitsluitend verkrijgbaar is op de keuzebon voor vermicelli e.d. en niet op tarwebloembonnen. Hierbij werd misbruik gemaakt van diplomatieke faciliteiten, ver- leend aan leden van de republi keinse delegatie en haar adviseurs. Moekarto stond geregistreerd als correspondent van het republikeinse dagblad „Soember" en bezat papie- ren van de republikeinse delegatie, waarop hij tussen Batavia en Djogja met het speciale vliegtuig op en neer kon reizen. Moekarto is thans gearresteerd. Voor de oorlog was hij werkzaam bij de opium- en zout- regie en was hoofd van deze dienst tijdens de Japanse bezetting. Het onderzoek is nog niet beeindigd. Een communique van de Rege- rings Voorlichtinysdienst geeft nog de volgende nadere bijzonderhe- den: „Reeds yeruime tijd was het de politie bekend, dat in Batavia en Soerabaja vrij aanzienlijke hoeveelheden opium clandestien werden verhandeld. Met grote omzichtigheid werden maatregelen getroffen om een einde te maken aan dit immorele bedrijf, dat uiteraard in strijd is met alle lan- delijke en Internationale bepalin- gen betreffende de bestrijding van de handel in verdovende midde- ien. Het werk van de politie le- verde verrassende resultaten op en toen in het begin van deze maand de grote slag kon worden geslagen, bleek dat de organisa- tie, die deze smokkelaffaire leidde klaarblijkelijk met voorkennis van het republikeinse kabinet ope- reerde. Vast kwam te staan, dat de republikeinse minister van financien, A. A. Mamaris, de opiumverkoop regelde". Het communique somt vervolgens de feiten op ,die aan het licht kwa- men. Hieruit blijkt. dat op 13 Juni een inval werd gedaan in een hotel te Batavia, hetgeen leidde tot arres- tatie van een aantal Chinezen, die in het bezit waren van ongeveer 5 kg ruwe opium, welke een onder- deel vormde van een partij opium, die in koffiebalen verpakt per schip van Soerabaja naar Batavia was gebracht. Volgens de arrestanten was de opium afkomstig van een Chinese handelaar in Solo. Na deze inval werden nog meer hoeveel heden opium achterhaald in Juni en Augustus. Op grond van gevonden documenten werd op 10 Augustus op het vliegveld Kemajoran Raden Moekarto Notowidigdo, die op het punt stond met het speciale delega- tievliegtuig naar Djogja te vertrek- ken, gearresteerd. Hij was in het bezit van een reis- pas, uitgegeven namens de voorzit- tervan de republikeinse .delegatie en van een volmacht, afgegeven door de vice-president van de repu bliek, waarbij hij gemachtigd werd alle kantoren van de republiek in Zuid-Oost Azie en Australie te con- troleren. Tevens had hij gegevens bij zich betreffende opiumvoorra- den in de republiek. Het verhoor van Moekarto wees uit, dat bij de Japanse capitulatie 22 ton opium in Batavia aanwezig was. Deze voor- raad werd terstond naar Djogja vervoerd. De verkoop van opium op grote schaal begon na de poli tionele actie om „verschillende pos- ten van de republiek in de bezette gebieden te dekken" en om de repu blikeinse vertegenwoordigers in het buitenland uit te betalen. De op dracht tot verkoop van de opium werd gegeven door Maramis na be- spreking met het kabinet. Maramis bepaalde aan wie de opium moest worden verkocht. Circa 16 ton opium werd naar Malakka geexporteerd. Het vervoer van de opium uit de republiek geschiedde per auto, speedboat en een Catalinavliegtuig. Dit laatste was afko*mstig van Australie en had een Australische bemanning. Het toestel landde en vertrok vanuit het Tjampoer Darat- meer in het Kedirische. Vele voor- aanstaande republikeinse figuren blijken in de loop van de tijd bij de transacties betrokken te zijn ge-. weest, in het bijzonder de opeen- volgende ministers van financien", aldus besluit het communique. Inmiddels verklaarde men van gezaghebbende Nederlandse zijde aan Aneta, dat uiteraard de be slissing of deze republikeinse opiumsmokkel kan Ieiden tot al gehele stopzetting van de Neder- la'hds-republikeinse onderhande lingen, bq de Nederlandse rege ring ligt. Men verwachtte echter niet, dat algehele stopzetting in het voornemen ligt. Wei zullen de nodige maatregelen worden genomen, opdat geen misbruik meer kan worden gemaakt van diplomatieke faciliteiten. „Derge- lijke practijken kunnen niet ge- duld worden onder Nederlandse souvereiniteit." In republikeinse kringen te Bata via was geen enkele commentaar te verkrijgen op deze opiumsmokkel- affaire. Aneta verneemt inmiddels, dat de Nederlandse delegatie aan de Commissie voor Goede Diensten volledige inlichtingen heeft ver- strekt. Naar wij vernemen verwacht de dienst voor maatschappelijke zorg van het ministerie van Binnenland- se Zaken de geldelijke gevolgen van evacuatie tijdens de oorlogsjaren, voorzover het bureau afvoer bur- gerbevolking hiermede belast was, met 1 Januari 1949 te zullen hebben afgewikkeld. Het laat zich aanzien, dat dan ook de districts bureaux verzorging oorlogssiachtoffers zul len zijn geliquideerd. In verband hiermede verneemt bet ANP, dat rekeningen betreffen- *e transportkosten bij evacuatie en re-evacuatie, waarvan de transpor- ten voor 1 Januari 1948 werden uit gevoerd, slechts tot uiterlijk 1 Octo ber 1948 voor het verkrijgen van vergoeding kunnen worden inge diend bij genoemde dfEhst, Tromp- straat 3 te 's Gravenhage of bij de onder hem ressorterende provinciale en/of districts bureaux verzorging oorlogssiachtoffers. De P.T.T. maakt bekend, dat weer telegrammen naar Palestina verzon den kunnen worden. De beruchte 27-jarige inbreker- uitbreker, „Gerrit de Stotteraar is Maandagavond om half zeven in een woning aan de van Lim- burg Stirumstraat in Den Haag door drie rechercheurs van de Centrale Recherche uit Amster dam gearresteerd. Gerrit, die reeds tweemaal uit een politiebureau, nl. aan de Stadhou- derskade en de Spaardammerstraat, beiden te Amsterdam, was ontsnapt, werd bij zijn derde arrestatie on middellijk in het huis van bewaring aan de Weteringschans te Amster dam ingesloten, omdat men dacht, dat hij daar wel niet uit zou kun nen komen. Desalniettemin gelukte het hem toch. Ongeveer twee maan den geleden wist Gerrit uit zijn eel in het huis van bewaring te ontko- men en was sindsdien spoorloos. De Centrale Recherche te Amster dam volgde van dat moment af nauwkeurig alle personen, die iets met de Stotteraar te maken konden hebben en zo viel het op, dat zijn moeder vaak naar Den Haag reisde. Gisterenavond sloegen de recher cheurs hun slag en troffen Gerrit aan op het adres, waarheen zijn moeder zich begaf. Met hun vangst begaven de re chercheurs zich naar de hoofdstad, waar Gerrit de Stotteraar in het hoofdbureau van politie werd inge sloten. Zolang hij op het hoofd bureau is, zal zijn ontsnappingskans wel klein blijven, want de Amster- damse politie heeft speciale maat regelen getroffen om iedere uit- breekpoging te verijdelen. Gerrit de Stotteraar heeft zich schuldig gemaakt aan een groot aan tal kleine inbraakjes. Meestal be- diende hij zich van valse sleutels, waarmede hij woningen binnen- drong of maakte gebruik van ogen- blikken, waarop de trapdeuren open stonden. De buit, die hij op deze manier had verza'meld, was echter respec- tabel en had hij zoals na zijn tweede arrestatie bleek in twee verschillende schuilplaatsen opge- borgen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt geldig van Dincdagavond tot woensdagavond. WEINIG VERANDERING Wisselende bewolking met plaaf selijk ochtendmist en enkele verspreide buien, hier en daar met onweer. In het noord-wes- ten van het land meest matige wind uit richtingen tussen west en zuid. Overigenc weinig ver andering.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1