DEPUTATIE VAN BATH voor Alkmaarse dag gearriveerd umm r Fruitpaleis „NIEUW WESTLAND Drukbezochte maar korte raadsvergadering Priesterfeest Pastoor Peperkorn J Katholieke Middenstandsschool Marktberichten Hulpactie voor Hongarije PAG. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 20 Augustus 1948 Onze agenda T Aft DP AST A! NITJES SPELDJES NAAST T STADHUIS jubileumschilden Feestartikelen KOENOT, UITREIKING DIPLOMA'S Berry met kazen verdwenen Rijvereniging Heiloo wint dressuurprijs LIMMENS RAAD VERGADERT Geldiening voor wegherste! Veiiigheid ARTSEND1ENST Noordholfands Noorder- kwartier M IE P is weer terug van vacantie PRUIMENTIJD HET BESTE FRUIT rechtstreeks van de Betuwe en de Bangert 11 C. j. BESSELINC, FNIDSEN 115 - TELEF. 2981 - ALKMAAR (GEDURENDE DE KERMISWEEK TOT 12 UUR 's-AVONDS GEOPEND) Dodeiijk ongeval 31 Augustus geen markt te Purmerend Persfotograaf geschorst Knaapje aangereden en gedood Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier MARKTOVFR7ICHT SCHAGEN Gecompliceerd ongeval een roep voor taarten, gebak en koek Banketbakkerij A. C. DE BOER, Alkmaar LEDEN van de Alkmaarse gemeenteraad waren gisteren- avond In een buitengewone vergadering bijeengeroepen, waarin afgevaardigden van het gemeentebestuur van Bath met vertegenwoordigers van de Engelse pers officieel werden ontvan- gen. De raadszaal was totaal bezet met in de eerste plaats de Alkmaarse gemeenteraad en verder verscheidene genodigden. In deze buitengewone vergadering word het woord gevoerd door burgemeester mr, H. J. Wytema en mayor Samuel Day, burge meester van Bath. Deze vergadering stond in het teken van de Alkmaarse Dag, welke Zaterdag a.s. op Schiphol zal worden gehouden. Burgemeester Wytema spreekt een welkomstwoord Zelden zal in de geschiedenis zulk «een drukbezochte raadsvergadering hebben plaats gevonden, als het dit keer het geval was. Voor deze spe- ciale gelegenheid waren verschil lende officiele personen genodigd. Aanwezig waren o.a. mr. C. A. de Groot, deken van de Orde van Ad- vocaten, mr. Meischke, officier van justitie, mr. Alblas, mr. H. F. Kamp, dijkgraaf van het Hoogheemraad- schap, kapitein Wigel, waarnemend garnizoenscommandant, dhr. F. H. Ringers, dhr. C. W. Keysper, voor- zitter van de Contactcommissie voor de Middenstand, het bestuur van de V.V.V. „Alcmaria", dhr. H. Ringers, voorzitter van „Oud Alkmaar", een tweetal leden van het Genootschap Nederland-Engeland, alle hoofden van takken van dienst en verder de voorzitter van de Kamer van Koop. handel, leden van het Alkmaarse Sportcomite, enkele kaasdragers o.l.v. de kaasvader Lutjeharms en een tweetal vertegenwoordigers van het Leger des Heils. Door alle aanwezigen werd harte- lijk geapplaudiseerd, toen door bur gemeester Wytema de Engelse gas- ten naar binnen werden geleid in de feestelijk met palmen en bloe- men versierde raadszaal, waar ach- ter de burgemeesterszetel de Neder- landse vlag en de Union Jack broe- derlijk naast elkaar hingen. Nadat alien plaats hadden geno- men sprak burgemeester Wytema een openingswoord. In het bijzonder heette hij naast de Engelse gasten ook de deputatie van de K.L.M., bestaande uit de heren van Ketwich Verschuur, Vogels. Rombach en chef-vlieger van Ulsen, hartelijk welkom, wier aanwezigheid daarom op zo'n hoge prijs werd gesteld, om- dat zonder de K.L.M. deze feeste- lijke vergadering niet zou zijn ge houden. Spreker wees er op, hoe deze Alkmaarse dag, waarvoor de Engelse gasten waren gekomen, was ontstaan. De K.L.M.-vliegers Viruly en van Ulsen hadden eens een bier- avond van de Alkmaarse kaasdra gers meegemaakt en nu wilde de K.L.M.-directie als tegenprestatie aan de Alkmaarders een ..Alkmaarse dag" aanbieden, waarbij dan het ge meentebestuur en de pers van Bath aanwezig zouden zijn. De K.L.M. wilde zelfs zorg dragen voor het vervoer van vier personen naar Amsterdam. Hiervan werd natuur- lijk dankbaar gebruik gemaakt. „Ik wil", aldus spreker, „de geste van de K.L.M. schatten op de werkelijke waarde en haar zien als een kost- bare bijdrage tot het herstel van de goede verstandhouding tussen de steden Bath en Alkmaar". Spreker wees er voorts on, dat dit de eerste maal is sedert devoorlog, dat een deputatie van het stadsbestuur van Bath officieel een bezoek brengt. aan Alkmaar. Tot slot werd nog een woord van dank gericht tot de families, waar de Engelse gasten onderdak zullen vinden. Vervolgens richtte burgemeester Wytema zich in het Engels tot de gasten uit Bath. Na nogmaals dank te hebben gebracht aan de K.L.M., zei de burgemeester. dat dit contact nodig was: bestaande banden moes- ten worden vernieuwd en nieuwe banden moesten worden gelegd, ter- wijl de betrekkingen tussen de ge- meentebesturen eens op een meer soliede basis moesten worden ge- plaatst, dan alleen door het sturen van een brief of een gift. Hij hoopte, dat hij bovendien in staat zou zijn eens een indruk te geven, hoe een Nederlandse stad bestuurd wordt. Aangenomen werd. dat het touris- tenverkeer in Bath een even be- langtijk onderdeel was als in Alk maar. In verband daarmede wees spreker op de grote economische waarde van de Kaasmarkt voor de bewoners van Alkmaar. In het kort werd nu de geschiedenis van het ontstaan van de Kaasmarkt weer- gegeven. Thans wordt, aldus de burgemeester, de Kaasmarkt be- schouwd als een aardig overblijfsel van vroegere tijden, zonder enige economische waarde. „Ik veronder- stel. dat de gemeente Bath dezelfde moeilijkheden ondervindt, en indien dit zo is, dan hoop ik, dat wij door eendrachtig naast elkaar te staan de kracht zullen hebben dit te door- staan in deze strijd voor historische en geestelijke waarden tegen de macht van het geld". Aan het slot van deze speech overhandigde bur gemeester Wytema aan de burge meester van Bath de medaille van Alkmaar namens de gemeente Alk maar. Major Day dankt Mr. Samuel Day, burgemeester van Bath, sprak nu een kort woord van dank, mede namens zijn mede- reisgenoten mr. Barrett, alderman (wethouder), assistent. townclark (wrid. gemeentesecretaris) mr. Ri chard Hiles, en chief-reporte mr. A. S. Mathews. Het speet hem ten zeerste geen Nederlands te kunnen spreken, zodat hij genoodzaakt was in het Engels te bedanken. Ook mr. Day stelde dit sympathieke gebaar van de K.L.M. op hoge prijs. Verder hoopte hij, dat het ook voor de boe- ren van zijn land eens mogelijk zou zijn hier een kijkje te kunnen ne- men, opdat >zij eens zouden kunnen zien, wat hier tot stand is gebracht door ons Hollanders. In korte en geestige bewoordingen schetste hij nog de verbondenheid van het En gelse en het Nederlandse volk. Na de sluiting van deze korte raadsvergadering bleven alien nog even gezellig bijeen. SPORTPARK: 11 uur Tennis Exhibition voor de jeugd. APOTHEKENApotheek Schouten-Oele, Koorstr. 47. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 20, telef. 2290. NA-UITREIKING bonkaar- ten: Op Zaterdagmorgen van 8,45 tot 12 uur voor de ingezetenen van Alkmaar. Voor bewoners van de bui- tengemeenten op Zaterdag van 8,4512 uur in het kantoor Oudegracht 168, Alkmaar. Tenttvonstcllingen. BERGEN: Zaal Boenderma- ker: werk van C. Boender- maker; De Takel: Jaap Min; Kunsthandel Hopman: Telkeningen van Mathieu Wiegman; Huis met de pi- laren: Bergense jongeren. I 30 JARIG BESTAAN V.V. ALK MAAR (GO AHEAD) Het is nu zo ver, dat het al-oude „Alkmaar", wier oorspronkeiijke naam was Go Ahead, haar 30 jarig bestaan viert. Het is het bestuur van de jubile- rende vereniging na veel moeite gelukt met de medewerking van ..Alcmaria Victrix" een return-wed- strijd te krijgen van Alcm. Victrix Veendam - In Veendam verloor Alcmaria met 10 en deze returnwedstrijd, welke Zondag op het Alkmaar-ter- rein wordt gespeeld, belooft een spannende ontmoeting te worden. Ook de reserves van deze clubs ko- men binnen de krijtlijnen en zo zal om 12.30 worden gespeeld: Alcm. Victrix IIVeendam II. Alcmaria komt met het volledige comgetitie- elftal uit, waarin men verschillende nieuwe gezichten zal opmerken. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie. De grootste keus! HEKELSTRAAT 3 LOTERIJ K.A.V. Onder de nummers van de loten, waarop een prijs was gevallen is een foutieve opgave geslopen, welke wij hiermede rectificeren. Het lot- nummer 4306 moet zijn 4301, ..GASLICHT" IN 'T KERMISPROGRAM ALKMAAR. Zaterdag en Zon dag presenteert het Rotterdams To- neel, directeur Ko Arnoldi, de adembenemende thriller „Gaslicht" van Patrick Hamelton, waarvoor steeds grote belangstelling bestond. „Gaslicht", dat ook door de film enorme bekendheid geniet, trok overal in het land voile zalen. Het superieure spel van Ko Arnoldi als Roygh de speurder, vol humoristi- sche trekjes, zoals alleen Ko Arnoldi dat kan, en de prachtige creatie van Willy Haak, de bekende tragedienne in de rol van de zwaar beproefde mevr. Manningham, houdt het pu- bliek gevangen in ademloze aan- dacht. Ko v. Dijk de karakterspeler bij uitnemendheid, vertolkt mr. Manningham, de misdadiger, met al het raffinement de misdadiger eigen. De regisseur Cruys Voorbergh heeft geen middel onbeproefd gela- +en om sfeer en spanning te ver- hogen. Wie genieten wil van goed'toneel- "pel mag deze voorstelling niet ver- zuimen. „Een stuk, in staat gebleken de toeschouwers van 't begin tot het "inde te boeien", aldus de Alkm. Courant. Wij schreven indertijd: „Ko v. Dijk, geboren toneelspeler als hij is. wist zich ook ditmaal ge- heel in het karakter van de eyni- 'che misdadiger in te leven. Aan Villy Haak had hij een uitstekende partner." De Vrije Alkmaarder: „Een knap stuk met prachtige spelmomenten." De kaartenverkoop voor deze prachtige voorstellingen vindt plaats iedere dag van 11 tot 1 uur aan de cassa van het Gulden Vlies. Hoewel alle officiele plechtighe- den op het 65-jarig priesterjubileum van de em. Pastoor J. H M. Peper korn zoveel piogelijk vermeden wa ren. is de herdenking voor de oud- pastoor toch een ware feestdag ge- worden. Huize Augustinus had de vlag uitgestoken en de toegang tot de kamer van de pastoor was door de goede zorgen van de huisgenoten feestelijk versierd. Nadat in de kleine intieme huiskapel, die rijk met bloemen was versierd. door de jubilaris een stille H. Mis was op- gedragen, "werd in de grote. even- eens versierde, kapel door de Rec tor van het Huis, Dr. F. Holthuizen. met assistentie van Rector Visser en Rector van Hoek, een H Mis van dankbaarheid opgedragen, waarbij door de Zusters de wisselende ge- zangen van de Mis „Os Justi" wer den gezongen. De vaste gezangen werden gezongen van de tweestem- mige Mis van E. Franssen. Na de H. Mis zongen de Zusters een kleine cantate. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de Hoogeerw. Heer Jacobs. Deken van Alkmaar, en de jubilaris. Na de H. Mis was er een ontvangst in de refter,waarbij alle huisgeno ten, de Eerw. Zusters niet op de Iaatste plaats, de jubilaris feliciteer- den. De heer Tebaerts bood namens de medebewoners van Huize Augus tinus. met een toepasselijk woord cadeaux aan, o.a. bestaande uit een fruitmand, een zijden das, en siga- ren. Bewogen dankte de jubilaris, zijn gehoor er van verzekerende, dat hem deze z.i. onverdiende hulde, goed deed en dat hem nooit iets te veel zou zijn, indien men zijn hulp nodig mocht hebben. Ondanks het feit, 'dat er geen of ficiele receptie was. hebben velen van hun belangstelling blijk gege- ven. De burgemeester van Limmen. het kerkbestuur uit Limmen. vele geestelijken uit de stad en omgeving hebben de nestor van ons Blsdom gelukgewenst. Onder de vele schriftelijke geluk- wensen was wel de mooiste die van mgr. Huibers, de bisschop van Haar lem, die in een eigenhandig schrij- ven de jubilaris met deze feestdag gelukwenste. Vele bloemstukken o.a. van het kerkbestuur van Limmen en van de geneesheer-recteur van het Sint Elisabeth-ziekenhuTs. dr. J Junger- hans, sierden de kamer van de nas- toor, waar het vooral in de middag een gaan en komen was van de vele vrienden, die de jubilaris telt. ..DRIEKONINGENAVOND" Het grote evenement op toneel- gebied tijdens de Alkm. kermis is wel de opvoering van ..Driekonin- genavond" van William Shakespeare door het „Amsterdams Toneelgezei- schap" onder regie van Albert van Dalsum Tal van prominente acteurs en actrice's van de Amsterdamse Schouwburg werken. hieraan mede o.a. Johan Schmitz. Cas Baas, Kees van Iersel. Jo* an Fiolet, Ben Groe- nier, Paul Huf, Frits van Dijk, Ro bert de Vrles, Elise Hoomans en Marie Hamel. Dit luchtige blijspel, in decors ontworpen door Albert van Dalsufn, waarvan de intrigue een mengeling is van kluchtige ver- gissingen. een speelse parodie op menselijke ijdelheid, belooft de toe- schouwer enige uren van kostelijk amusement. De verbindende tekst wordt gedanst door de charmante Gabrielle Destree, terwijl de mu- ziek van E. Humperdinck voor de sc6ne gearrangeerd door Maurice van IJzer, onder diens leiding wordt uitgevoerd door eigen orkest. Kaartenverkoop voor deze bijzon- dere voorstelling dagelijks aan de kassa van het Gulden Vlies van 11 tot 1 uur. DE ALKM. BOYS-WELPEN OP REIS ALKMAAR. Voor dat het wel- penelftal a zijn wedstrijd tegen Zeeburgia welpen a moest spelen, ging de gehele Alkm. Boys welpen- familie een dagje uit. Het zonnetje scheen heerlijk en zo vertrokken zij in de richting't Gooi. Na een prach tige tocht werd des middags Oud- Valkeveep bereikt. Hier werd dfe inwendige mens versterkt en kre- gen de welpen vrij pardon tot half vier. Toen warfen alien weer pre sent om de reis naar Amsterdam te aanvaarden. Om half vijf daar aan- gekomen ging het naar 't Zeebur- giaveld voor het spelen van de voorwedstrijd bij Zeeburgia tegen Norwich. Enigszins benauwd betra- den de Boys-welpen 't terrein. want zo terloops vernamen zij, dat Zee- buria-welpen enkele da gen geleden van Ajax met 51 hadden gewon- nen. Inderdaad waren de eerste aanyallen voor Zeeburgia, maar toen ging het gebeuren. Aahval op aanval werd opgezet en Arie Kra mer scoorde tweemaal. In de rust werden beide elftallen vereeuwigd en toen werd gestart voor de 2de helft. die door c.a. 3500 bezoekers werd bijgewoond. Beide elftallen werden luide aangemoedigd en de Alkm. Boys-welpen vonden nog 3 maal het net van Zeeburgia. Een dankbaar applaus beloonde onze jongens bij het verlaten van 't veld voor hun 50 overwinning en hun buitengewoon fraaie spel. Nadat de wedstrijd Zeeburgia Norwich was bijgewoond, gingen zij weer huiswaarts en na nog een trac- tatie en vrollik gezang werd om kwart voor tien Alkmaar weer be reikt. Het was voor de Boys-welpen weer*een prachtdag geweest. ALKMAAR. In het ..Gulden Vlies" werd dezer dagen een ver gadering gehouden van het be stuur, leraren en geslaagde cursis- ten der Kath. Middenstands-Han- delssehool, welke onder voorzitter- sct.ap stond van de heer J. H. F. Oortmeyer. Deze wees er bij de opening der vergadering op, dat er vele moeilijkheden overwonnen wa ren alvorens men over kon gaan tot de uitreiking der diploma's. Hij drong er bij de cursisten op aan, de leerstof bij te houden en hoopte dat ook door deze cursus de midden stand weer op hoger peil was ge bracht. Deze cursus was een katho lieke, hetgeen tot uiting kwam, vol- gens de voorzitter, in de godsdienst- lessen en de katholieke moraal in de overige vakken. De heer C. van Riel reikte daar- na met een toepasselijk woord de diploma's aan de geslaagde cursis ten uit en drong er op aan bij de leerlingen, om het geleerde niet te vergeten. Tevens wees hij op de waarde van het diploma. Aan de best geslaagde cursisten, t.w. mej. Lantman met 54 punten, mej. Tiny Wortel met 53 pnt. en de heer v. d. Meer met 52 punten, werden boek- werken aangeboden. Medegedeeld werd nog. dat het percentage geslaagden in het gehele land ong. 50 pet. bedroeg, in Alk maar 60 pet. en voor de cursus zelve 82 pet. De heer Verberne voerde het woord namens de leerlingen en dankte voor het genoten onderwijs waarbij hij de leraren en het be stuur sigaren aanbood. De directeur der Handelsschool, de heer J. A. Haakman, wees er op dat er in deze cursus meer gegeven wordt dan strikt noodzakelijk is, met recht kan hier van een „brede basis" gesproken worden. Met een dankwoord aan de lera ren en in de verwachting. dat nog velen van deze uitstekende oplei- ding gebruik zouden maken. sloot ue voorzitter de bijeenkofnst. HEROPENING SIGARENMAG „DE SPORT." ALKMAAR Gisten vond de heropening plaats van het Sigaren- magazijn ,,De Sport", de bekende zaak van de heer Jaap Smit aan de Nieuwesloot 97., waarin men niet alleen voor rook-artikelen te- recht kan, maar waar men ook kennis kan nemen van de voetbal- uitslagen. De zaak is op eenvou- dige, maar niettemin doeltreffende wijze gemoderniseerd en de pretti- ge. lichte beschildering doet het uitstekend. Van vele zijden mocht de heer Smit blijken van belang stelling ontvangen en de talrijke bloemstukken waren) daarvan een bewijs. ALKMAARSE DAG Van de zijde van V.V.V. verzoekt men ons de Alkmaarders op te wek- ken in zo groot mogelijke getale naar Schiphol te komen. Men be- hoeft hiervoor niet juist gebruik te maken van de reisgelegenheid van V.V.V. POLITIEVARIA Tegen 10 personen werd p.v. opge- maakt wegens het verhandelen van distributiebescheiden. In deze zaak werden 2 opkopers aangehouden. Tegen een handelaar in textiel werd eveheens p.v. opgemaakt we gens het verhandelen van textiel zonder Rijksbureauvergunning. Een hoeveelheid textiel werd in beslag genomen. Een tweetal winkeliers in bloe men en ijzerwaren kregen een p.v. wegens overtreden van het prijsaan- duidingsbesluit. Bij de Politie te Alkmaar werd aangifte gedaan, dat na afloop van 6en der kaasmarkten in Juli j.I. 'n berry met 82 kazen is zoekgeraakt. Men vermoedt verduistering. KAASMARKT Aanvoer 32.000 kg. 11 stapels fa- briekskaas kl.: f 80— per 50 kg. 6 stapels boerenkaas kl.: f 80— per 50 kg. Op 't concours-hippique te Wees- perkarspel ter gelegenheid van het gouden jubileum der Landbouw- vereniging ,,Samenwer!Iing" te weesp en Weesperkarspel won de landelijke Rijvereniging uit Heiloo, welke 38.03 pnt. verwierf, de dre-s suurprijs. De meeste lof oogsttte een gedresseerd veulen, dat tezamen met het moederdier enige spring- toeren, een slaapoefening en een maaltijd aan ftafel, zittend op de achterbenen, te zien gaf. LIMMEN De Raad van de Ge meente Limmen kwam in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester J J. Nieuwen- huizen. Vastgesteld werd een vergoeding regelende de verdeling der werk- zaamheden van de verschillende ambtenaren van de Burgerl. Stand in deze Gemeente tussen Burg. Nieuwenhuizen, de heer Wulp en wethouder Commandeur. Evenzo de bezoldiging van genoemde ambtena ren. Een voorstel betreffende bezoldi- gingen van de ambtenaren ter ge- meente-secretarie en het overige gemeentepersoneel werd goedge- keurd. Hierna kwam ter sprake een voor stel tot de aanleg van een teerdek op een gedeelte van de Dusseldor- perweg, de Schoolweg, de Zuid- kerkelaan, en het aanbrengen van een slijtlaag op een gedeelte van 'de Visweg en de Hoogeweg. Deze werkzaamheden die in de a.s wintermaanden zullen plaats hebben, zullen gefinancierd worden door een geldlening van fl0800. De kosten van aankoop, van het stuk grond van W. Mooij ter verbe- tering van de Dusseldorperweg, reeds in de voorlaatste raadsverga dering vastgesteld, zijn voor de be- groting 1949. Ook in de zwaaibocht bij Verduin in de Zuidkerkelaan zal men trachten verbetering te bren- gen. Op het verzoek van het Oranje- Comite zal onder bepaalde voor- waarden, een subsidie worden ver- leend van flOOO, ter bestrijding der onkosten van de a.s. Jubiieumfees- ten Aan het Comity Herdenkingsfees- ten te Beverwijk zal een verguld zilveren medaille worden verleend. In de rondvraag vroeg de heer Valkering om uitbreiding en verbe tering van de verlichting aan de wegen. Terwijl de heer Pepping verzocht om tijdens de kermisdagen afsluiting van de Kerkweg voor het motorverkeer. Hieraan zal aandacht worden besteed. SCHOORL Naar aanleiding van het ongeluk dat enige dagen gele den op het „stille strand" te Cam- perduin plaats vond, stuurde een onzer lezers ons een brief, waar wij ons volkomen bij kunnen aanslui- 28E VERANTWOORDING HONGARIJE Vorig totaal Fam. S. te H.H.W. Mevr. W. te A. •N.N. N.N. N.N. N.N. N.N. W. L. te H. N.N. f 1215.35 - 15.50 - 20.— - 20.— 2.50 5 5 2.50 - 25 - 20.— f 1330.85 Totaal 1 pakket levensmiddelen van J. C. te B. 1 pakket kleding van N.N. Fam. V. te A. pakket kleding. Mevr. K. te A. pakket kleding Mevr. E. te A. pakket kleding 1 zak peulvruchten N.N. 3 paar schoenen N.N. 50 kg witte bonen B. B. te W. 1 pakket levensmiddelen en kleding van N.N. rollen op standaards met wielen, de rollen voorzien van 5en boei met minstens 100 meter touw, dan zou, wanneer men deze standaards tel- kens tussen. twee dammen tegen het duin aan plaatste, tenminste spoedig hulp kunnen worden geboden in ge val van nood. Op het verpachte deel zou dan toch minstens een motor- of rOeiboot met toebehoren moeten worden gestationneerd. Nog meer maatre'gelen zouden voor de veiiigheid van de zwem- mers en zwemsters getroffen kun nen worden. Het gaat toch maar niet op, dat dank zij de verbeten zuinigheid van de een of andere ge meente er een mensenleven verlo- ren moet gaan. Het wordt nu zo langzamerhand wel eens tijd, dat ook in dat gebrek. wat hierboven is aangehaald, wordt voorzien. SCHAGEN Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 21 Aug. te 16 uur, tot Maandag 23 Aug. te 8 uur, alleen voor spoed- gevallen bereikbaar de artsen: Ol- ree, de Groot, Tamsma, Posthuma, v. d. Sluijs, de Boer, Groenhardt, van Slooten en Swaters. Zij is in de Be- tuwe geweest en neuriet nu een liedje uit haar kinder jaren: „Jantje zag eens pruimen hangen, Oh, als eieren zo groot!" Miep weet het: nu is het Van Mevr. R. Lotgerink-Hillebrand heeft zU de volgende wenken voor pruimentijd gekregen: PRUIMENDESSERT 4 gr. beschuiten, 12 mooi'e pruimen, 1 ei, suiker, beetje limonadestroop, 20 gr. boter. Maak pruimen schoon, snijd ze in kleine stukjes, laat toe- gedekt even staan met suiker en limonadestroop. Klop het ei, voeg l'/i dec. uitgelekt pruimensap met J wat water bij. Overgiet beschuiten S met dit vqcht. Bak ze vlug in hete boter. Op ieder bord een beschuit en bedekken met de stukjes pruimen. VEEL PRUIMEN? Goed voor in- maak. FruTmenmoes, lang ingekookt tot het van Moslem loslaat. blijft zon der suiker lang goed. M&t suiker geven pruimen een heerlijke jam. Gehalveerde pruimen met water en wat suiker kunnen gesteriliseerd worden. Zoetzuur van pruimen geeft van de winter een herinnering aan dfe zomertijd. Pruimen zijn heerlijk op boterham. Met peren en appelen samen vormen zij een lekkere vruchtensia. Proemen-b611e, in het Noorden een bekend winter-nagerecht. is oud brood met pruimen gekookt. Wees niet zulnig met dit fruit, zget Miep, want „aan een boom, z6 volgeladen. mist men twee drie pruimen niet". Publ. Centr. Bur. v., d. Tuinbouw- veilingen. (Adv.) GROOTEBROEK, 19 Aug Eer- stelingen gr. 8—8.50; rode idem 8.40 biauwe eigenh. 6.80—7.30; blanke idem 6.80; Koopmans biauwe 7.10 7.30; Wilde Due 4.605.90; Beve- landers 6—6.30; IJselster 5.70—6.10; Bintje 6.70—7.10. Totaal 122.000 kg. 53.000 kg kriel (veevoer) 2.70—2.80; 2000 kg slabonen 32—44, afw. 21—36 AVENHORN, 19 Aug. Aange- voerd: 14.350 kg aardapp.; grote Schotse 7.10—7.80; Eigenh. 6.20— 6.80; Bevelanders 5.50—5.70; 2300 kg witte kool 4—4.50; 42.400 kg rode kool 6—11; 1850 gele kool 6.50 a.60; 4550 kg uien: grote maat 7.207.80; gewone 7.308; zilvernep 9.10—12.80; 12.700 kg bieten: I 5.50 —6.70; II 5.50; 1792 zak a 15 kg slabonen: dubbele z. dr. I 6.50—7. idem II 5^0—640 per zak; 3700 kg ten. In het kort geven wij hieronder I rip inhnnH van hp7a Hvio-f wnov MEDEMBLIK, 19 Au^j. A3n§s« voerd: 24.000 kg aardappelen: blau BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Ernest Wou- ter, zoon van Pieter Schuur en van Neeltje Goed; Annigje, dochter van Jan Petter en Gerritdina Kiers. Getrouwd: Jan Kiers, spoorweg- arbeider en Erna Amanda Dose, zonder beroep. de inhoud van deze brief weer. Af en toe blijkt, dat de veilig- heidsmaatregelen, welke voor de zwemmer aan het strand worden ge troffen. niet al te best zijn. Zo was het ook het geval in Camperduin, waar een 22-jarig meisje verdronk, om de doodeenvoudige reden, dat er geen middelen aanwezig waren om haar te redden. Na tien minuten had men de beschikking over twee boeien, waarvan het touw echter te kort 'was, dan dat dit enig nuttig effect kon hebben. Twee van zulke einden aan elkaar geknoopt, lever- den tenminste een lengte op, waar- mede iets te bereiken viel. Bij ge bruik hiervan bleek het touw ech ter zo totaal vergaan te zijn, dat het werd stukgetrokken. Controle op dit materiaal bestaat er dus blijk- baar niet. Is het evenwel niet diep treurig, dat zo'n toestand moet bestaan in een plaats, waar jaarlijks duizenden guldens worden verdiend aan tou- risten en badgasten. Is het feitelijk dan niet de plicht van de gemeente er voor te zorgen, dat de nodige maatregelen voor de veiiigheid van de zwemmers aan het strand (ook al is het dat gedeelte, dat niet ver- pacht is en waar dus aan de zwem- mers niets verdiend wordt) met de grootste zorgvuldigheid wordt ge troffen? Als nu de beheerder van de rij- wielsfalling eens wordt belast met het 's morgens plaatsen. en's avonds weghalen van een viertal draaibare Gedurende de KERMISWEEK heeft BLOEMENCORSO OP 31 AUGUSTUS 1948 ALKMAAR, Het te organise- ren bloemencorso belooft een groot succes te worden. Vele fir- ma's gaven door hun medewerking blijk van de eensgezindheid in onze stad. Naast deze firma's schreven enige scholen en verenigingen in, zodat wij kunnen spreken van een deelname van de gehele Alkmaar se burgerij. Het schijnt evenwel nog niet duidelijk te zijn, dat ook particu- lieren kunnen deelnemen, o.a. met versierde auto's en fietsen. Voor deze laatsten is een aparte groep samengesteld, welke zal dingen naar de door de commissie uitge- loofde prijzen. Nog is het niet te laat om u als- nog te doen inschrijven, hetgeen u schriftelijk kunt doen bij de se- cretaris der commissie. de heer A. M. Heerkens-Tiissen,- Bisschop Bot- temannestraat 11 te Alkmaar. Dit geldt voorj alle groepen, t.w. dp scholen. firma's, verenigingen en particulieren. De groepering zal plaats vinden op het Waagplein, des namiddags te 1,30 uur. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Gerardus Bassaut en Grietie Hagedoorn; Cornelis H. M, Borst 25 j. en Elisabeth V. Moller 24 j.; Johannes J. Crezee 26 j. en Cath. E. J. Minderhoud, 25 j. WINKELSLUITING TIJDENS DE KERMIS De aandacht wordt er op geves- tigd, dat gedurende de kermis de bepalingen omtrent het sluitingsuur, voorgeschreven bij de winkelslui- tingswet 1930, niet zullen gelden. AFSLUITING OUDE EGMONDERSTRAATWEG EGMOND AAN DE HOEF. De oude Egmonderstraatweg zal als voorheen op het snijpunt oude en nieuwe Egmonderstraatweg, nabij Dr. S. Moons, voor alle rijverkeer worden afgesloten. Het zoontje van de familie K Breedeweg te Castricum geraakte spelenderwijze onder een met paard bespannen wagen. In zorgwekken- de toestand is het 5-jarige jonge- tje naar zijn ouderlijk huis over- gebracht, waa.r het is overleden. DE BRAMENOOGST BEGINT CASTRICUM. Vele bezoekers te Castricum trekken de duinen in om daar te zoeken naar de heerlijke biauwe vrucht. 's Morgens vroeg zien wij mannen, vrouwen en kin- deren er op uit trekken en later terugkeren met emmers en manden vol met bramen. Ter plaatse wor den de bramen aangeboden voor f 2.50 per slof. R.K. VROUWENBOND GAAT UIT CASTRICUM. Binnenkort zul len de leden van de R.K. Vrouwen- bond een bezoek brengen aan Den Haag, waar zij de tentoonstelling zullen bezoeken van de Nederlandse Vrouw. ONGEVAL CASTRICUM. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur kwam een auto met werkvolk vanuit Haarlem aangere- den en kwam in botsing met een luxe wagen uj$ de richting van ga rage de „Horna". De schade was zeer gering en persoonlijke onge- lukken kwamen niet voor. In verband met de Nationale Feestdag op 31 Augustus a.s. zal er op die dag geen weekmarkt zijn in Purmerend. Deze wordt <§en dag verschoven, naar Woensdag 1 Sep tember a.s. De commissie voor de perszuive- ring heeft enige zaken van pers- fotograven behandeld, die in de be- zettingstijd een verkeerde houding hebben aangenomen. O.a. is de persfotograaf J. Kuiper van Hoog- woud, geschorst voor dd» tijd van tien jaar, ingaande 9 Juli 1948. Woensdagmiddag te pl.m. halt een werd door een automobilist, komen- de uit de richting Kolhorn op de Groetweg te Wieringermeer het 3- jarig zoontje Siebe van de familie A.Sybenga aangereden, toen het ventje vlak voor de auto de weg overstak. Zijn moeder die hem kort te voren nog had geroepen zag het ongeluk gebeuren en zag ook dat het kereltje na enkele minuten overleed. De automobilist, die herhaaldelijk signaal gaf, treft geen schuld. SCHAGEN Zondag 22 Aug. hebben dienst de dierenartsen: N. D. M. Dekker, tel. 312 te 's Zand en P. v. d. Kolk, tel. 232 te Nieuwe Niedorp. we Eigenh. 6.80—7.20, idem grof 5 —5.20; blanke Eigenh. 6.80—7, idem grof 4.905.30; Bevelanders 6 10 6 60; Eersteling 6.90—7.10; 11.600 kg •slabonen 36—46: 14.800 kg bieten I 5.50; idem II 5.50; 4500 kg peen: I 10n R 6~6„10'' 3000 kg gele kool 6.60 —9.10; 13.700 kg rode kool 67 20 WARMENHUIZEN. 20 Aug. -1 Aangevoerd: 54.000 kg aardappelen Schotse mulzeh 7.90—8 90- drie! 2.8U—3.30; kriel 1.90—2.30;eigenh 6.20—6.90: bintje 6—6.90; 6000 kg rode kool 6 8.80; 12.000 kg witte 6050 kg slabonen 36—46; 1500 kg bieten 5.50—5.60: 1100 kg zllveruien: uien 3.40, drielingen 3.40; neD 16.40. N. SCHARWOUDE. 20 Aug eerstelingen 5.90—7.50; eigenhei- eTr'\."0-6'20: bintie 6.60: IJssel- ster 6.80; 29.000 kg rode kool 6— ,5500 ke gele kool 6—10.20: 6500 kg witte kool A—4.40: 10.000 kg veldgele kool 10.9(1-11.10; 24000 kg slabonen 30—49; 2000 kg zilver- k en 17'5"I8; 1508 kroten 5.50 5.60. Omgekeerd evenredig aan het grote bezoek was vandaag de be- langrijkheid van deze rundvee- markt. Niet dat de koeien niet duur waren. Integendeel, ze staan zelfs zeer goed in prijs, maar hun aantal was dermate klein als nog zelden is voorgevallen. Hier en daar ont- waarde men enkele uitstekende verse koeien, die dan ook voor f650 tot f780 van de hand gingen, terwijl I de weinige gelde- nog altijd rond f400 tot f480 opbrachten. TengeVolge van deze nog altijd gepeperd te noemen prijzen, was het handels- verloop uitgesproken stug. De grasrijke zomer heeft niet kunnen bereiken, dat de Schapen, anders onder soortgelijke omstan- digheden een vrij gewild artikel, vlot zijn te plaatsen. De Schapen- markt bood dan ook een „tamme" aanblik. Tegen elf uur was de helft nog niet verkocht, terwijl de prij zen niet uitgingen boven f80 voor een schaap en f40 voor een lam. Oude kippen vormen een zorge- lijk handeltje. Ter markt kunnen ze niet meer dan een rijksdaalder a drie gulden opbrengen. Maar de jonge hennen zijn, hoe bestaat het, ijselijk duur. Voor f8.50 krijgt men zegge en schrijve een jonge kip die nog maanden voer kan eten voor zij het eerste ei legt. Ook nu was de belangstelling voor biggen nog niet denderend tengevolge van de onveranderd hoge prijs van f35.— tot 1'60. Het aa'ntal aangevoerde paarden bleef aanzienlijk kleiner dan voor- gaande weken, doch instede dat dit het handelsverloop stimuleqrde. was dit zo mogelijk nog trager. In elk geval hadden de handelaren niet weinig moeite te doen om aan deze of gene een viervoeter kwijt te ra- kenr tegen de onveranderd gehouden prijzen. IN AANSLUITING op het dezer I dagen tot onze lezers gerichte verzoek, de huipactie te blijven steunen, nog het volgende. De aanvragen om hulp blfjven in onverminderde mate binnenkomen. Weet u, waarom de grote massa in Hongarije en ook in Oostenrijk niet in staat is, zich van levensmiddelen, kleding erv schoeisel te voorzien! Dat vindt zijn oorzaak in de exorbi tant hoge prijzen. Wij geven u hier van slechts enkele voorbeelden, die, hoe ongelofelijk ze ook schijnen, op waarheid berusten. Een behoorlijk costuum, mantels of jassen, kosten minstens f 1000.Een damesjapon f 600.schoenen minstens f 140. Voor kleinere artikelen zijn de prij zen naar verhouding. Levensmidde len: boter en vet f 28.per kg, sui ker f9.en vlees f22.per kg. Deze cijfers geven een beeld van de kosten van levensonderhoud. Er is Weinig fantasie nodig om zich een voorstelling te vormen van de ont- bering, waaraan talloze gezinnen zijn blootgesteld, vooral die, waar van de vader niet uit de oorlog is teruggekeerd. Sinds hy zijn eenvoudige, witte woning, gelegen in een der schilder- achtige Hongaarse dorpen moest verlaten om de wapens op te ne men, of toen hy door de bezetter werd weggevoerd, bleven zijn vrouw en kinder en zonder enig be- richt. Omgekomen wellicht in de onme- telijke steppen van Rusland. Zijn Iaatste gedachten zullen een bede tot God geweest zijn. voor vrouw en kinderen, die onverzorgd achterblew ven in het dorp, waar het zo goed was te leven en lief te hebben. En nu? De vrouw mist haar man, de kinderen hun vader. Gevolg: ontbering en ellende. Grauw van zorg en stil van leed wordt het le ven voortgesleept. De armoede heeft afmetingen aangenomen die het voorstellingsvermogen van ons, in Holland, te boven gaan. Zo zijn er honderden, ons beken de, gevallen. In naam van deze arme, arme vrouwen en kinderen, vragen wij u, onze hulpactie te blijven steunen. Buiten de grenzen heeft ons land de naam en de faam te zijn: het land van de bloemen, de kinderen ende naastenliefde! Wij vragen u de naastenliefde te beoefenen in milde vorm. Geef voor deze armsten der armen, om Gods wil. C. D. K. CALLANTSOOG. Donderdag- avond tegen 7 uur vond op de hoek Dorpsweg—Oosterweg een gecom pliceerd ongeval plaats. Vlak achter de bakkersauto van F. Brantenaar volgde de motorrijder Marrees uit 't Buurtje (Sch'brug). Plotseling schoot de bakkerswagen de Oosterweg in en de onmiddellijk volgende motorrijder moest, wilde hij een aanrijding voorkomen, het stuur wenden en de berm in rijden. Juist op die plaats wandelde echter het 15-j. meisjes Janny Bakker, een pleegdochter van de fam. Quax. De motor reed haar tegen de vlakte en sloeg toen zelf om. Het gewonde meisje werd op advies van dr. van Slooten per ziekenauto van de fa. Deutekom naar het St. Lidwina- ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Hier constateerde men o.m. een ge- broken been. Op de terugweg naar Callantsoog haalde de ziekenauto ook de motorryder Marrees nog op, aangezien zijn kwetsuren dat nood zakelijk maakten. De motor was erhstig beschadigd. Mannen van de Alkmaarse verkeersbrigade onder- zochten de schuldvraag. FEEST IN DE MAGNUSS1HAAT SCHAGEN. Vandaag, Vrijdag komt de sergeant Frits Koning, de enigste gehuwde Schager militair uit de tropen, weer thuis. De gehele buurt is voornemens met vlaggen en bloemen aan zijn thuiskomst ca chet te geven. Er Is In Alkmaar maar SCHARLOO 7 TELEFOON 2097 Onze BOTERKOEK en GEGLACEERDE ZANDGEBAKJES zijn niet te over- treffen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2