Waar gaan de Franse katholieken been? Krachtmeting zal vooral gaan tussen de sociaal-democraten en de burgerpartijen mm i Het ongeloof van de „intellectuelenin Frankrijk en de activiteit van de Franse katholieken Alle partijen willen handhaving van de neutraliteit Schiphol, symbool van bouwend Nederland DERODEPAARDEN Voor de verdediging van de katholieke gedachte J K.L.M. werkt voor de toekomst NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 20 Augustus 1948 PAG. 3 Speciale K.N.P.-correspondentie SPREKEND over het buitenge- wone medeleven van de Franse katholieke intellectuelen met de moeilijkheden van hun niet-gelovige tegenpartij(en), waarschuwt Gemelli voor het, klakkeloos overnemen van zulk een geesteshouding door an- ders ingestelde volken, zoals de Italianen. „Niet ontkend kan worden, dat de breedheid der Franse opvattingen en de Gallische geloofs- en apostolaatsijver ook voordelen hebben". Hij durft weliswaar niet zo maar aan te geven, waar die Franse men- taliteit door ontstaat, doch vraagt zich af, of hij en de Italianen geestelijk misschien niet bekrompener zijn. In ieder geval kunnen de uitingen van die mentaliteit slechts begre- pen worden in de „brandende atmosfeer van het Franse on geloof. Niet, dat er twee waar- heden zouden zijn", zo zegt hij, maar de geestelijke eisen en maatstaven zijn heel verschil- lenci in beide landen. V. Felle aanvallen der Hon.- gaarse communistische pers op de Katholieke Actie H® 'tfcrSt in II i 'f: Ml l i "ih-;. f* a ilp t y.,-, V i m Leerstoel parlementaire gescheidenis nm VERKIEZINGEN IN ZWEDEN Boerderij afgebrand De slijfersmarge voor vaste brandstoffen De ,,Vliegende Hollander" op het platform van de w ereldluchthaven Schiphol ALKMAARSE DAG OP LUCHTHAVEN f Prinses Margaret Rose wordt 18 jaar. Op Zaterdag 21 Aug. wordt Prinses Margaret Rose van England 18 jaar en be- reikt daarmee de meerderjari- ge leeftijd van vorstinnen. De Prinses zal op 6 September aanwezig zijn bij de inhuldi- ging van H.M. Koningin Iuliana in de Nieuwe Kerk te Amster dam. Vs Soekawati op reis door Oost-lndonesie Misplaatste aardigheid Extra suiker voor consumptie-ijs CEU I LLETON F AMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Toneeluitvoering in het Colosseum voor het eerst sinds vele eeuwen Uit het Deens vertaald „De huidige problemen in de huidige experimentele wetenschap- pen b.v. doen de Franse niet-gelo- vigen zich afvragen, of het katho lieke geloof nog reden van bestaan heeft." In Italie wordt in de expe rimentele wetenschappen slechts uitzonderlijk de vraag gesteld, of de Kerk in verval dan wel in voile ontwikkeling is. Dit komt, omdat de Italiaanse cultuur zich a. h. w. van de Europese heeft los gemaakt: de Italiaanse geleerden stellen zich geheel andere problemen. Zij wen- den niet voor. dat de experimen tele wetenschappen en het geloof elkander zouden tegenspreken. In- dien in Italie de culturele milieu's aan de katholieken ontzeggen, om in de moderne wereld een gezag- hebbend woord te verkondigen, is dit voornamelijk op een totaal ver- schillend wetenschappeli.ik gebied: ,.Sinds het begin dezer eeuw wordt de Italiaanse cultuur dan ook door het idealism'e beheerst Alle be- schuldigingen tegen de kerk zijn het resultaat van een ideologisch stelling nemen der filosofen dan wel van de culturele orientatie. ver- oorzaakt door dit idealisme op de gebieden der geschiedenis. letter- kunde en kunst. De katholieken worden in Italie als minderwaardig beschouwd. omdat zij het ..histori- cisme" niet aanbangen. want zij stellen zich niet oh critisch stand- punt, zijn de slaven der dogmatisyHe go-dgeleerdheid en hun eigen filo- sofisch traditionalisme. Ieder volk is op eigen wijze ongelovig DE FRANSE GODIN DER REDE De huidige Franse wereld wordt beheerst door een bijzonder en ken- merkend rationalisme, welbekend aan een ieder. die te maken heeft gehad met Franse politici, mensen van de wetenschap, geneesheren. advocaten en universiteitsprofesso- ren. Hier is geen sprake van een precieze filosofische orientatie, of- schoon erkend moet worden. dat de laatste jaren de voorkeur uitgaat naar een neo-materialisme. of ten- minse naar een positivisme, dat voor de Italianen reeds verouderd is De bloei van verscheidene existentialistische stromingen moet ons niet misleiden: indien er al een christelijk idealisme Gabriel Mar- cell bestaat, openbaart het existen- tialisme van Sartre heel wat ver- wantschap met het meest verouder- de positivisme, dat wellicht door de zeef van een gemoderniseerd mar- xisme is gegaan. Meer nog. in de Franse universitaire. medische en tecbniscbe wereld komen de ge- loofsproblemen niet meer aan de orde, zii bestaan er niet meer. Het rationalisme heeft ons van de ge- lovigheden bevrijd (zo redeneert men)7 De existentialisten uit de school van Sartre „wanhopen" door uit te gaan van dit algemeen aanvaard rationalisme. Voor deze geestesge- steldheid hebben zij alle reden: het rationalisme, dat de algemene voor- uitgang en de almacht van ons verstand aanneemt, is niet in staat te cynderwijzen, hoe onze samenle- ving georganiseerd kan worden. Wie dit proces wil volgen, leze „La Pensee, revue du rationalisme moderne" onder redactie o.m. van prof. Joliot-Curie, F. Jourdinen, G. Tessier. Engelsen als Huxley en Haldane werken er samen met de Franse geestelijke „elite", die naar zij zegt de „essentieel Franse tra- ditie der vrije geesten voortzet, om de eeuwenoude bijzondere strijd van de menselijke rede tegen de notie, van het gewijde in al zijn vormen te voeren." DE FRANSE KATHOLIEKEN BUIGEN NIET. Het puik der Franse katholieke geesten weigert te buigen voor die agressieve godin der rede. Het &e- vechtsterrein heeft zich echter ver- plaatst van het louter godsdiensti- ge naar het domein der positieve wetenschappen, waar de rationalis- ten thans bij voorkeur optreden. Dus niet meer op het terrein der gewijde wetenschappen, de geschie denis. de wijsbegeerte of de letteren zoals nog twintig jaar geleden het geval was. P. Gemelli OFM, President van de Pauselijke Academie van Wetenschappen, Rector Magnificus van de katholie ke universiteit van Milaan, heeft in het juist versche- nen nummer van „Clerge- Informations", het mede- dellngenblad voor de Franse clerus, een glashelder, ultra modern document gepubli- ceerd onder de titel: Waar gaan de Franse katholieken heen? BOEDAPEST, 17 Augustus (KNP) De Hongaarse communistische pers nchtte opnieuw felle aanvallen te gen de katholieke kerk in dit land. Zij beschuldigt de katholieke actie ervan onderhandelingen te voeren met Zwitserland en de Ver. Staten en beweert, dat de katholieke actie met behulp van geld uit deze landen de vlucht van verschillende kaplta- listen uit Hongarije mogelijk te hebben gemaakt. Zo zou ook de lei- der der Katholieke Actie, Mgr. Mi- hailovics, die tot 10 jaar gevangenis- straf Is veroordeeld, hebben kun- nen ontkomen. De communistische j bladen beschuldigen verder de ka tholieke actie dat zii door allerlei speculaties, aan Kardinaal Minds- zenty geld verschaft om de tegen- stand der Kataholieken tegen het communisme te kunnen versterken. Een bewijs hiervoor is te vinden in de katholieken en hun niet-ka- tholieke vrienden, die talrijke ra- tionalisten hebben opgevolgd, die in de niet-positieve wetenschappen universitair onderricht gaven dan wel vat hadden op het grote pu- bliek als publicisten en schrijvers. Ook verhaalt Gemelli, hoe het aldus kon gebeuren, dat de Encv- cliek van Z H. Pius XII over de Biibelstudien voornamelijk in Frankrijk tal van niet-katholieke geleerden vond. die klaar stonden om de Bijbelteksten te verdedigen: ..De rationalisten weten dan ook, dat de tijd van Penan voorhij is en het Pauselijk Tnstituut alsmede de ..Revue bibliaue" rljk ziin aan be- wonderenswaardige studien en kost- baar materiaal, dat verschaft wordt door geleerden met een diep"aande kennis van de oude talen De ra tionalisten. die desopdanks nog on dit opgeeeven terrein willen strii- den vinden tegenover zich de Ka tholieke Universiteit van Pariis met een keur van wijsgeren en godge- leerden. Krachtens Kon. Besluit, waarbij de stichting „Leids Universiteits- fonds" te leiden aangewezen is, om bij de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden een bijzondere leerstoel te vestigen in de parlementaire ge schiedenis, heeft de Universiteits- raad van dit fonds benoemd tot bij zonder hoogleraar in de parlemen taire geschiedenis mr. L. W. G. Scholten te Utrecht. De benoemde volbracht zijn stu- die aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij promoveerde bij de hoogleraar Jhr. mr. B. C. de Savor- nin Lohman in 1928 op een proef- schriftf fgetiteld: Thorbecke en de vrljheid van onderwijs tot 1848. Hij was werkzaam bij verschillen de takken van onderwijs, fungeerde als secretaris van het hoge college voor de rechterlijke macht en is raadsheer in het bijzonder gerechts- hof te Amsterdam. '.Lv'v-- Stockholm, 16 Augustus IN SEPTEMBER zullen in Zweden de nieuwe verkiezingen wor den gehouden. Reeds nu staat het gehele land in het teken van de verkiezingsstrijd. De partijen in Zweden beschikken over krachtige propagandamiddelen en hebben alle krachten, die haar ter beschikking staan pers, partijorganen, provinciale en plaatselijke afdelingen gemobiliseerd om de beste resultaten te bereiken. In Zweden zal de eigenlijke krachtmeting voorna melijk gaan tussen de sociaal democraten en de z.g. burger partijen. De sociaal-democraten, die bij de laatste verkiezingen de volstrekte meerderheid hebben behaald, moeten thans hun krachten meten met de boerenpartij, met de Zweedse volkspartij en met de partij Hoger.. Internationaal springconcours in Londen. Z.K.H. Prins Bern- hard en de Hertog de Beaufort bekijken de plattegrond van het parcours voor de King George V Challengs Cup, die Woensdag in het White City Stadion te Londen zijn gehou den. De wedstrijd werd gewon- nen door de Engelse lt.-kol. Llawellyn op Rox Hunter, ter- wijl Spanje, Frankrijk en de Verenigde Staten samen de tweede plaats bezetten. Deze laatste drie partijen zijn de oppositiepartijen en vormen aldus een beiangrijk blok in de Zweedse binnenlandse politiek. De kracht- proef zal des te belangrijker zijn, daar de oppositiepartijen geen zgn. „reactionnaire" partijen zijn. Zij hebben immers alien in hun pro gram staan: de sociale ontwikkeling van het land, verhoging van de le- vensstandaard, bescherming van het recnt en van de vrijheid op alle gebieden van het menselijk leven. wat de buitenlandse politiek be- trett, staan alle poiitieke partijen op netzeitde standpunt: Zweden moet zijn neutraliteit bewaren, :maar de regering moet alles in het werk stellen om eventueel die neu traliteit met de wapens te kunnen verdedigen. De oppositiepartijen De partij Hoger is de partij van de nandeiaars, de industneien en groot-grondbezitters. Deze partij neeft zich uitgesproken tegen de nationalisatie en tegen de coopera- ties, die door de sociaal-democra ten in het leven werden geroepen. uaarooor wordt concurrentie ver- oorzaakt voor de handelaars. Deze partij is de mening toegedaan dat het lot van Zweden absoluut afhan- kelijk is van de industrie en in overeenstemming hiermede wenst zij internationale overeenkomsten die de wereldberoemde positie van Sweden op industnegebied in het iicht blijven stellen. De Zweedse Boerenpartij heeft 'n ongeveer gelijkluidend programma. Daarnaast worden de belangen van de k|eine landbouwers als be- langrljkste punt gesteld. Speciaal in het prijzenvraagstuk van de land- bouwproducten verdedigt zij het recht van de kleine boeren krach- tig. Naast deze twee partijen is er de voikspartij een belangrijke poiitie ke eenheidspartij in Zweden. In haar programme verdedigt zij de oeiangen en van de arbeiders en van de boeren. Zij vormt derhalve een sterke nationale, individualis- tische bewegmg, die een grote te- genhanger vormt voor de sociaal- democraten. Standpunten der oppositie Tussen de verscheidene partijen bestaat er dus geen overdreven groot onderscheid, afgezien natuur- iijk van de principiele stellingen. Zo blijft bijv. het materialisme de grondpijler van de sociaal-democra- tische partij. In de verkiezingsstrijd is de wereidbeschouwing van de partijen echter niet de voornaamste inzet. Het is integendeel de econo- mische situatie van het land, die 't grote probleem vormt. De oppositie stelt de regering verantwoordelijk voor de Sovjet-handeislening van twee milliard Zweedse kronen. Zij eist dat men die overeenkomst een- voudig zou laten „inslapen" en an- aerzijds de producten van de Zweedse industrie in het buitenland tegen ,,stevige valuta" zou omzetten. Omdat de Zweedse Nationale Bank reeds grotere verliezen heeft gele den door de passiviteit van de han- aeisoaians, verlangt de oppositie oat men een grotere buitenlandse lenmg zou aangaan. Daardoor, en door de uitschakeling van de over eenkomst met de Sovjet-Unie, zou het mogelijk worden de buiten landse handel weer te organiseren. In de lijn hlervan is het sterkste wapen Van de oppositie het resul taat v»d de buitenlandse handel In het la&tste halljaar. Er werd im mers een passief geboekt van 600 milhoen Zweedse kronen. Daar er slechts 60 millioen „stevige valuta" voor het tweede semester ter be- scnikklng staan, werden er aan de buitenlandse handel strenge beper- kingen opgelegd en werd de import- stop voor de Industrie en voor de voornaamste waren reeds aigekon- digd. Om maar 66n voorbeeld te noemen: voor machines uit het dol- largebied waren tot dusverre 44 miiliden ter beschikking. Dit thans gebracht op 15 millioen. De som voor de cfDrflTcalien werd van 9 op 2.8 millioen gebracht en voor andere producten wordt de ImpoiT- stop verwacht, zoals voor koffie, nylonkousen enz. Deze beperkingen zijn niet alleen in de industrie, maar vooral in het dagelijks leven van de Zweedse burger, die aan een hoge levensstandaard gewend is, merkbaar. Als hij straks zijn koffie zal missen of zal moeten afzien van iruit, dat in Zweden slechts door invoer te verkrijgen is, zal hij na- tuurlijk gaan denken aan de „fou- ten" van de regering. De situatie bij de oppositie is dus zo, dat zoffder veel moeite de absolute meerder heid van sociaal-democraten kan verkleind worden. De sociaal-demo- cratische partij werpt evenwel ook van haar kant zulke sterke argu- menten in de strijd, dat het erg moeilijk wordt, voorspellingen te doen omtrent de uitslag. Argumenten der regering. De regering verklaart dat, we. gens de geographische ligging van't land, de beste betrekkingen met Sovjet-Rusiand moeten worden on- derhouden. De handeisovereenkomst met Kusland is, steeds volgens de regering, niet de oorzaak van de economische moeilijkheden. Wel zijn het de invoerfurie van de in- dustrielen en de handelaars, die na het einde van de oorlog in alle we- relddelen allerhande nutteloze za- ken hebben aangekocht, en de pre- tenties van burgers, die bij de nieuwe economische inrichting van het land, vele beperkingen op zich moesten nemen. De regering wei gert nieuwe leningen aan te gaan en is van mening, dat de handels- balans weer in evenwicht kan wor den gebracht door spaarzaamheid en door het verhogen van de uit- voer. Daar Zweden zijn waren in de Verenigde Staten slechts tegen gennge prijzen kan afzetten, moet er uitgezien worden naar andere markten, vooral in Zuid-Amerika. In eigen land moet men er bovenop kunnen komen door een sober en spaarzaam leven. De Zweedse openbare mening zal natuurlijk" zelf de twee argumenten- groepen beoordelen en zal haar me ning doen kennen bij de verkiezin gen in September. Alle partijen hebben reeds het zware geschut in het veld gebracht. De dagbladen van de oppositie delen bijna dage lijks de cijfers mee, die een bewijs moeten vormen voor het steeds da- iende ievensniveau. De strijd is scherp en hevife, doch wordt ge- voerd met de bekende Zweedse ..fairness". Men zegt slechts de waarheid en de politici discuteren in het openbaar. Wanneer b.v. de Zweedse minister-president Tage Er lander en Ohlin, de leider van de oppositie, op een volksvergadering een debat-duel hebben gehad, wordt dit in de kranten van de beide kam- pen uitvoerig van commentaar voorzien. Het publiek volgt derge- lijke verkiezingsduels met grote op- merkzaamheid en met ernst. De politiek- en economisch geschoolden nemen slechts de feiten aan, en re- deneren verder nuchter en zakelijk. En de communisten? Dit zijn in korte trekken de ver- schijnse'len die een beeld kunnen vormen van de verkiezingsstrijd in Zweden. En de communisten zou men kunnen vragen.... De commu nisten spelen geen rol in Zweden. Sedert de voorvallen in Finland en Centraal en Zuid-Oost-Europa wor den zij veel meer als een „vljfde coionne" beschouwd, dan als een poiitieke partij. Dp Zweedse pa- triotten zullen nooit bereid zijn die vreemde macht in het poiitieke le ven binnen te laten. Het lot van deze communisten is derhalve beze- geld. Woensdag is brand uitgebroken in de hooibergplaats op de boerderij van de landbouwer Chr. Cuijpers te Schinnen. De boer was met zijn echtgenote en negen zijner kinde- ren op het land aan het werk en had niets van de brand gemerkt. De twee kinderen, die thuis waren, za- ten rustig koffie te drinken, toen een voorbijgangster alarm maakte. Woonhuis en stallen zijn een prooi der vlammen geworden. Een klein deel van de inboedel kon worden gered alsmede een deel van de schuur, waarin de oogst van dit jaar was geborgen. De marge voor de slijters van vaste brandstoffen was tot op he- den in bijzonderheden geregeld wanneer meer dan een handelaar was ingeschakeld. Met ingang van 19 Augustus 1948 wordt de verde- ling van de marge aan de betrok- ken handelaren en slijters zelf overgelaten. De verbruikersprijs zal hiervan geen invloed ondervin- den, zo deelt de persdienst van het min'isterie van Economische Zaken mede. IEDERE BEZOEKER, die, hetzij via de lucht, hetzij op een andere wijze, Schiphol aandoet, staat ,ver- baasd over het drukke wegverkeer van en naar de luchthaven. De toe- gangswegen zijn het vorig jaar dan ook aanmerkelijk verbreed moeten worden om dat intense verkeer te kunnen verwerken. Bij aankomst op het vliegveld valt direct het grote aantal houten barakken op, die bij de ingang liggen en langzamerhand een geheel dorp vormden In deze barakken zijn de verschillende bu reaux gevestigd van de Haven- dienst, de Rijksluchtvaartdienst, de K.L.M. natuurlijk en van de Doua- ne. Al deze diensten zullen binnen- kort worden ondergebracht in een groot stationsgebouw. -dat spoedig gereed zal zijn en dat maar liefst 220 bij 40 M. meet. Dit gebouw is in de eerste plaats bestemd voor het internationaal verkeer, vpor het binnenlands ver keer zal nog een apart stations gebouw worden neergezet. Dan Is ook de tijd gekomen om de houten barakken te laten verdwijnen zodat Schiphol weer het aanzien zal krij- gen van een goed geoutilleerde luchthaven, Zoals we dat van voor de oorlog gewend waren Veiligheid v56r alles De meeste belangstelling van de bezoeker zal echter uitgaan naar de hangars, de grote loodsen voor stal ling en reparatie van de reuzenvo- gels. De K.L.M.Fokker en ook de Havendienst, hebben er een aantal, dat steeds nog vergroot wordt, langs de randen van het veld liggen. Ze zijn alle genoemd naar de grote iE K.L.M. ORGANISEERT buitenlandse vliegvelden zoals Le Bourget, Croydon, Kastrup, enz. Hier worden de vliegtuigen, ook die van buitenlandse maatschappij- en als dat nodig is, door het grond- personeel onderhanden genomen en na iedere vlucht nagezien om ze weer reisvaardig te maken voor volgende reizen. Het zijn deze tech- nici die, door hun grote vakkennis en hun onvermoeide ijver en -toe- wijding, oorzaak zijn van het feit. dat onze luchtvloot zo uitermate betrouwbaar is waardoor niet al leen de Nederlander, maar ook het merendeel der buitenlandse lucht- reizigers, de K.L.M. verkiezen bo- ven andere maatschappijen. Druk luchtverkeer Op het grote platform is er de dagelijkse bedrijvigheid van dalen- de en vertrekkende vliegtuigen van allerlei grootten en typen. Veelal staan er tientallen toestellen van velerlei nationaliteit, broederiijk naast elkaar opgesteld. Er is een nimmer verflauwende drukte van gaande en komende reizigers, al of niet uitgeleide gedaan door familie- leden of officiele persoonlijkheden. Reizigers van allerlei aard en land. Kleine baby's, die door een zorg- zame stewardess, met of zonder reiswieg, het vliegtuig worden m- gedragen, zakenlieden, vacantiegan- gers, tot de grijze dame, die steu- nend op haar stok. zonder angst zich in de leren stoel zet. Men ziet er de grote, slGrl'J^® Constellations na een voorspoedige reis over de betonnen rijbanen gul den en naar de man met zijn gee - blauwe vlaggen op het platform taxieen; even verder de post-en vrachttoestellen, de sportvliegers uit binnen- en buitenland een voor een neerstrijken. Geprojecteerd te gen de achtergrond van het mooie Hollandse polderland van de Haar- lemmermeer vormen deze, zich tei- kens wisselende beelden, een prach- tig object voor de vele kijklustigen die Schiphol, iedere dag opnieuw weer, telt. Kijkje achter de schermen Hoewel de bezoeker er niet veel van bespeurt, heerst er ook daar, waar bezoek, uit overwegingen van dienstbelang, geweerd wordt, een grote bedrijvigheid. Wij doelen hier op de verkeerstoren, het har* en zenuwstelsel van de luchthaven. die voorlopig nog is ondergebracht in een klein gebouw op het veld. Van hieruit wordt door ambtenaren van de luchtverkeersbeveiliging het ge hele verkeer boven de luchthaven en ook dat in het overige Neder- landse gebied geregeld. Geen enkele manoeuvre mag worden uitgevoerd zonder de toestemming van de dienstdoende verkeersambtenaar, die in de verkeerstoren zit en in voortdurend radio-telefonisch con tact staat met de startende en lan- dende vliegtuigen. De radio speelt namelijk een zeer grote rol in het luchtverkeer. Radio-Schiphol staat met twintig verschillende zenders, in verbinding met Nederlandse en buitenlandse vliegtuigen die zich in het Nederlandse verkeersgebied be- vinden en voorts met alle K.L.M.- toestellen, waar ter wereld zij zich ook bevinden. Ook bij het binnen- loodsen van de vliegtuigen bij slecht weer heeft de radio enorme D Zaterdag op Schiphol een speciale Alkmaarse dag waar door de luchtreiziger op ver schillende aantrekkelijke ma- nieren met de Kaas-stad be- kend zal raken. Aan de an dere kant verdient onze na tionale luchthaven, die in de laatste jaren een geweldige verandering heeft ondergaan en van verwoest oorlogster- rein weer een wereldlucht- haven werd, zeker onze be langstelling. betekenis. Men bedient zich dan van verscheidene systemen waar door de veiligheid van de landingen gewaarborgd wordt. Het is deze veiligheid. die spreek- woordelijk geworden bij de K.L.M., het bedrijf er toe bracht een grote motoren-werkplaats te bouwen, voorzien van de modernste appara- ten, waarin iedere motor, na een bepaald aantal vlieguren, geheel wordt gedemonteerd en tot in de kleinste onderdelen wordt nagezien. Zo heeft de K.L.M., in de betrek- kelijk korte tijd na de oorlog, met energie haar bedrijf weer weten op te bouwen tot een symbool van de kracht van een klein yolk, 1iat m zijn daden groot kan zijn. Schiphol is met recht een der gouden poorten van ons land, en een bezoek over- waard. MAKASSAR, 19 Aug. (Aneta) Soekawati, die een reis door Oost- Indonesie heeft gemaakt, werd op vele plaatsen enthousiast begroet. Soekawati eindigde zijn* reis met n bezoek te brengen aan Soembawa en Soemba. Op Soembawa werd hij ontvangen door de voorzitter van het Oost-Indonesische parlement, sultan Baharoedin. Enige dagen geleden vervoegden zich twee jongelui aan de boerderij van de fam. J. v. K. te Stompeto- ren en beduiden in het Engels, dat zij graag iets wilden drinken. De conversatie ging vrij stroef, zoals begrijpelijk, maar toch wisten zij duidelijk te maken, dat zij Oxford- studenten waren, die hier hun va- cantie mocnten doorbrengen. Hun gedrag was tamelijk vlot, zoals men dat van bereisde mensen'kan ver- wachten, maar die vlotheid ging toch wel al te ver, toen ze, zonder toestemming de gehele boerderij gingen bekijken en zo enige uren zoek brachten. Tot hun grote verbazing en erger- nis ontving de fam. v. K. de volgen de dag een briefje, waarop te lezen stond: ,.De twee Engelsen waren Holanders. Zeer vriendelijk bedankt voor de lol en het eten". Commen taar overbodig. Ten behoeve van de komende feesten in verband met het rege- ringsjubileum en de troonswisseling zal door het Bedrijfschap voor Sui ker een extra toewijzing grondstof- fen ter beschikking worden gesteld voor consumptie-ijsbereiding. De extra toewijzing zal 10 pet van het basisjaar bedragen. Aan de vrees. die aanvankelijk bestond, dat tijdens de feesten on- voldoende consumptie-ijs verkrijg- baar zou zijn, is hiermede tegemoet gekomen. Voor het eerst sinds vele eeuwen zal in het Colosseum te Rome op nieuw een toneeluitvoering worden gegeven. Ter gelegenheid van het internationale jeugdeongres der Katholieke Actie in begin Septem ber zal daar worden opgevoerd ,.De Geheimen der H. Mis" van Calde- ron de la Barca. De Italiaanse rege ring heeft haar toestemming gege ven om dit oude Romeinse theater, waar zo vele christen-martelaren in de eerste eeuwen zijn gevallen, voor dit doel te gebruiken. 10 Het was een ramp; enfin, later bezorgde de graaf ons deze goede plaats. Jorgen is een kleine, kwieke man, vlug en handig, weet u, en van paarden heeft hij ver stand. Hij is net de geschikte per- soon voor zo'n stoeterij. En de graaf ginds en Munk hier stonden borg voor ons, zodat we uitstel van be- taling kregen. Jorgen heeft een goed loon, onze oudste jongen is ook in dienst bij Munk, en ons oudste meisje is bij de schoolmeester, en ik werk drie dagen op het Huls. We hebben allemaal hard gewerkt, en dit seizoen kunnen we het laat ste van onze schuld aflossen. We zouden het nu eigenlijk heel erg goed moeten gaan krijgen; maar ja, daar zal wel niets van terecht ko men". „Waarom denkt u dat?" vroeg Ole. „Och, dat han ik u wel zeggen, nu u het me vraagt. Munk ligt op sterven. Hij is een oud man, zijn hart is al jaren niet goed meer en de dokter gelooft 'niet dat hij nog vele dagen te leven zal hebben. En als hij sterft, zal de hele #>el wel over de kop gaan; door de stoeterij, maar in hoofdzaak door toedoen van zijn vrouw, die hem geruineerd heeft". Ole wilde graag iets meer weten van' de toestanden op het landgoed; m'aar eerst wilde hij iets over zich- zelf zeggen. „Ik ben juist op weg naar het Huis", verklaarde hij. „Bent u soms een advocaat of de deurwaarder?" vroeg de vrouw, plotseling heel wat minder toeschie- telijk. „Nee, ik ben geen advocaat of deurwaarder, ik kom niet om geld", zei Ole haastig „Goddank", zuchtte ze, „Munk heeft de laatste tijd al ellende ge- noeg gehad. Hij mag waarachtig wel in vrede sterven". „Ik kom hier om Munk te hel- pen", vervolgde Ole na een kort zwijgen. „Het is niet mijn bedoe- ling u uit te horen, u moet met meer vertellen dan u zelf wilt; maar ik zou zo graag iets over de familie willen weten". „Dan kan ik u zeggen dat er geen beter man in de hele streek is dan Munk van Enekaer. Het zal erg zijn als hij sterft, de mensen zullen er weet van hebben". „En de dochter?" vroeg Ole, de vrouw onderzoekend aanziend. „Beste Munk", kwam de vrouw vol geestdrift. „Ik geloof niet dat je makkelijk iemand zult kunnen vinden, die iets kwaads van haar zai zeggen. Maar ze heeft het moeilijk gehad, en dat zal n0S erger worden wanneer haar vader dood is. Als mevrouw iets te zeggen zal hebben, dan sta God het arme meisje bij"., „U hebt dus niet veel op met me vrouw Munk, merk ik wel", zei Ole. „Ik hou anders^niet van kwaad- sprek'en, en ik ben niet haat'dragend. Maar ik durf zeggen dat zij het is, die Munk kapot heeft gemaakt en hem de dood in jaagt. Ja, als ik er nu maar geen nangheid mee krijg, dat ik dat zo gezegd heb; als me vrouw Zita er achter zou komen, dan zij God ons genadig". De vrouw wierp Ole een angstige blik toe. „U hoeft niet ban§ te zijn", ant- woordde Ole. „Ik kom hier als een vriend van juffrouw Mink, ik wil naar zoveel als in mijn vermogen is helpen Maar ik ken de mensen op het Huis niet, daarom ben ik blij dat u me iets van ze vertelt, en u bent goed op de hoogte. Zoudt u me niet willen zeggen hoe Munk zo diep in de schulden is geraakt?" „Als u mijn mening horen wilt, dan is dat het werk van mevrouw Zita, van haar en van de rentmees- ter, die ze over de paardenfokkerij heeft aangesteld. Hij is een Pool, die zich Wilier noemt, en ik durf ge- rust beweren dat hij een doortrapte schurk is. Hij doet alles wat hij kan om de paarden te verknoeien. En Onze Lieve Heer mag weten hoeveel hij en Zita er dit laatste jaar door- gejaagd hebben. En ze hebben nog veel erger dingen gedaan. En nu zeg ik verder niets meer; als u op het Huis bent, merkt u zelf wel hoe al les is. U weet nu hoe mijn man heet en ik geloof wel dat ik voor Jorgen kan instaan, Peter, mijn zoon, is nog maar kneciit; maar hij is eerlijk als goud, dat durf ik gerust zeggen, al ben ik zijn moeder. En als u wilt weten hoe ik heet, ik heet Dorte, ik hoor ook op het Huis". Dorte had haar stoel teruggescho- ven en stond nu recht tegenover Ole; haar grote imponerende gestal- te had tijdens het gesprek iets ge- biedends en resoluuts gekregen. „Ik zal u ook zeggen, wie ik ben" zei Ole. „Ik heet Ole Offer, mijn vader is een vriend van Munk en ik ben hier gekomen om het bestuur over het landgoed op me te nemen. U bent de eerste, die dit weet". Dorte nam Ole scherp op, daarop greep ze impulsief zijn hand. „God zegene u" zei ze spontaan. „Hij ge- ve dat u juffrouw Bente zult kun nen helpen, en dan is er ook nog de oude tante Stance; zij heeft haar ge- breken, dat zult u vanzelf wel ont- dekken, maar ze is een best mens. Maar als u nog met Nils Munk wilt praten voor hij sterft, dan geloof ik dat u zich moet haasten, hij ligt heel slecht". „Dan ga ik direct naar het Huis, ik zie dat het niet meer regent". Ole nam afscheid. Hij gaf de twee klei ne meisjes ieder een krooa. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3