Boeiend stuk geschiedenis over het leven der vrouw in de afgelopen vijftig jaar RADIO Nauw contact tussen steden in Nederland en de V. S. Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898-1948 De spionnage in Amerika Christ. Hist, tegen Staatssecretarissen Pontianak gaat stemmen De schoolkwestie in Belgie Ruim 200 ton //steungoederen,/ in zes maanden Bakkersarbeid op 30 Augustus Moskou-satellieten uit V.N.-commissies r T uberculose- bestrijding onder't rundvee J De zee dringt op Nukkig NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 20 Augustus 1948 PAC. 5 (Van een onzer verslaggevers) DE TENTOONSTELLING „De Nederlandse Vrouw 1898—1948" is er. Na een intensieve voorbereiding van anderhalf jaar is binnen de muren van de Haagse Houtrusthallen gestalte ge- geven aan een boeiend stuk geschiedenis over het leven der vrouw in de afgelopen vijftig jaren. Het is als een roman, want wie kan thans nog enigermate aanvoelen de conventie, die de iaren beheerste, welke de expositie tot uitgangspunt koos? Een periode, waarin werken buitenshuis voor ongehuwde meisjes uit burger milieu was als een doodzonde tegen de burgerlijke rechtschapenheid, een tijd, waarin aan de vrouw toegang tot het openbaar leven in vrijwel algemene zin werd geweigerd. Aan de vrouw is recht gedaan. Niet zonder strijd overigens. Zij kreeg het recht om te werken en de medewerking om zich voor haar arbeid capabel te maken. TRUMAN. TEGEN „GE3TAPO- ONDERVRAGINGEN" Mr. Brons gezant te Cuba Turfwinning in Noordholland. Nabij Limmen heeft rich een veenkolonie" ontwikkeld. Om grondverbetenng tot stand te brengen wonit het veen afgegraven. De opbrengst is betere grand turf, die zolang de kolen nog met „vnj zijn gretig aftrek vindt. en PROGRAMMA MEDISCHE TOESTAND IN INDONESIE Het gevolg van Prinses Margaret van Engeland DE „TIMES" OVER INDONESIE De beste koers is geduldig voort te gaan. Meer Amerikaanse toeristen naar Nederland DE GRONDWETSHERZIENING VOOR HET EERST IN DE GESCHIEDENIS DE POSTKANTOOR- AFFAIRE TE ROTTERDAM Deel van buit teruggevonden Bisschoppen waarschuwen tegen de neutrale school STEUN UIT AMERIKA AAN ONS LAND WOLGENS de laatst ontvangen gegevens zijn er door de „Uni- V ted Service to the Netherlands" gedurende het^eerste hah iaar van 1948 ruim 200 ton steungoederen naar Nederland ver scheept ter waarden van biina 230.000 dollar. Deze zendmgen bestonden onder meer uit levensmiddeien schoeisel textid. z p huishoudelijke artikelen, sportartikelen, ieermiddelen me menten en benodigdheden voor landbouw en Industrie. Alles werd verzonden in 4159 kisten en verscheept met 16 Nederlandse schepen. Aankomst' troepenschepen Baby gestikt Sittard viert zeversde eeuwfeest Voorlopig nog delinquenten-zaken Sowjet-order geweigerd ZEVEN JAAR GE-EIST WEGENS MOORD Nieuwe valuta in China De film „Moeder des lands" gaat draaien Wist U.... dat 7 van alle ge- vallen van t uberculose bij de mens veroorzaakt wordt door de runder- tuberkelbacil dat een reagerend run ten alien tijde open lijder (dus besmettelijk) kan worden Denkt U er dan om dat U 's winters nooit kinderen in de stal moet laten spelen zolang er nog een of meer reageer- ders aanwezig zijn dat U daarom ook geen rauwe melk moet drinken of laten drinken- aldus de direeteur van de Pro- vinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in N.-Holland V AMELAND NEEMT MAATREGELEN Maar ook werden haar eisen m- gewilligd om haar belangen in de Volksvertegenwoordiging te beplei- ten en door haar stemrecht invloed op de samenstelling van de wetge- vende colleges uit te oefenen. De tentoonstelilng illustreert de voor- uitgang der vrouw subliem. Maar de vrouwenorganisaties hebben met de inrichting hiervan meer tot uiting willen brengen. En wel hun diep- grondige dank aan Hare Majesteit de Koningin, onder wier zegenrijke regering de emancipatie der vrouw zo'n grote vlucht heeft kunnen ne- men. En daarom moet de expositie in de eerste plaats worden gezien als een monument uit dankbaarheid opgericht ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileupi van Ko ningin Wilhelmina. Anderhalf jaar voorbereiding heelt de tentoonstelling gekost. Wie de Houtrusthallen heeft bezocht, zal dit geen verwondering joaren. Niet tal van, doch bijna alle facetten van het leven en werken der vrouw hebben een plaats gekregen. Het is van de organisatoren goed gezien om de eerste afdeling te wijden aan de vrouw in het gezin. Hier toch ligt voor haar een werkterrein, dat haar van nature het meest geeigend en vertrouwd is. Op suggestieve wijze wordt uitgebeeld het goede gezinsleven als pijler van de maat- schappij. Foto's vertellen, dat het nuttig is elke dag te begiryien met een gezamenlijk ontbijt, dat ook de kinderen reeds een taak in 't huis- houden hebben en verder op welke wljze het gezin zich opmaakt om feesten te vieren. Wat er in vijftig jaar veranderd is in de wijze van woninginrichting kan men aan- schouwen in verscheidene kamers uit verschillende tijdperken. De oude huiskamer voor het gezin met de grote beurs met bronsgroene gordijnen met draperieen en balle- tjes, ovale tafel met kleed van angora-pluche, vaas met pluimen, verplaatst de bezoeker in vervlo- gen tijden, waarin de huisvrouw veel van haar krnchten verspilde aan een ondoelmatige en onprak- tische inrichting. Zij kon dit ook doen, want zij mocht haar tijd im- mers niet aan andere dingen be- steden! Naast deze kamer toont de expositie de moderne huiskamer. Enorm groot is deze overgang. Hier is de vrouw niet langer slaaf van haar huishouding. Voor de kinderen is er in de huiskamer een speel- hoek ingericht, welke niet veel meer gemeen heeft met de speelkamer anno 1898. De kinderen moesten toen hun fortuin zoeken in een rommelkamer, een bergplaats van afdankertjes, welke tevens dienst deed als naai- en marigelkamer. Ook de kamers van het huis voor de kleine beurs hadden vijftig jaar geleden een geheel ander aanzien dan thans. Een halve eeuw geleden trof men het dne vertrek, waarin werd geslapen, gekookt, gegeten, gewerkt en gerust. Wat het eerst in de modelkamer opvalt, is de bed- stee met aan het voeteneinde een kribbe voor de baby. Geheel in tegenstelling hiermee is weer de moderne kamer, waar plaats is voor aardige pulletjes. Grote aandacht verdient ook de evolutie, die de keuken heeft doorgemaakt. Op de tentoonstelling treft men de ver schillende typen aan. Feminisme wint terrein Het zljn in de geschiedenis de tijden van grote beroering geweest, welke mijlpalen zijn geworden In de historie van het feminisme. De Franse revolutie gaf de eerste stoot. De eerste geemancipeerde eis werd gesteld: beter onderwijs. En in Frankrijk kreeg de vrouw haar ly- ceum. Veel verder kwamen zij niet. Er leefde onder de pioniersters van de vrouwenbeweging nog aarzeling. Dat de emancipatie toch doorzette, vond voor een groot deel haar oor- zaak in het besef van verantwoor- delijkheid voor de lijdende mens- heid Dat was in de dagen van de Krimoorlog, toen Florence Nightin gale de grondslagen legde voor de organisatie, die wij thans als het Rode Kruis kennen. Zowel de staat als het particulier bedrijf ontdek- ten en erkenden de vrouwelijke kwaliteiten. De eerste wereldoorlog was aanleiding tot wijziging van de kieswet, waardoor aan vrouwen het a'ctief kiesrecht werd gegeven. En de tweede wereldbrand? Ook de laatste oorlog heeft de vrouw met andere ogen leren zien. De tentoon stelling geeft hier een zeer uitge- breid beeld van. De ruimte betre- dend, die gewijd is aan de vrouw in de oorlog, wordt de herinnering aan deze tijd levend door de sug gestieve schilderingen van Henry C. Pieck, voorstellende een vrouw met een kind boven een vlammen- de ru'ine, en verder door een tableau van figuren, die uitbeelden de hon- gertochten, het hout sprokkelen, ,,in de rij staan", jodentransporten en het illegale werk. dat ook door vrouwen werd gedaan. President Truman der V.S. heeft op een persconferentie te kennen gegeven, dat naar zijn mening de „ondervragingen over spionnage", zoals het Congres die thans doet plaats hebben, in strijd zijn met de wet op de rechten en burgerlijke vrijheden van Amerikaanse staats- burgers. Tevens deelde hij mee, dat zijn regering wegen zocht om een stren- gere anti-spionnagewetgeving tot stand te brengen. Daarbii legde hij er de nadruk op, dat het ontwerpen van een zodanige wetgeving zeer moeilijk geacht moet worden met het oog op de burgerlijke en indi- viduele rechten. „Ik ben tegen. enigerlei Gestapo- wetgeving", verklaarde de president. Hij ontkende ook met kracht, dat gedurende de oorlog enig geheim van betekenis zou zijn uitgelekt. Aangaande de zaak-Kosenkina zei Truman: „Ik ben van mening, dat dit er op wijst, dat er in Rusland veel mensen leven, die in de vrij- heid van het individu geloven, zo als de gehele Verenigde Staten dat doen". Met betrekking tot Palestina zel Truman, dat Amerikaanse troepen daar nimmer als zodanig gebruikt zouden wordon, maar ten hoogste via de bemoeii'ngen van waarnemers der Verenigde Naties of als ver- sterkingstroepen, indiende V.W. daartoe de beslissing zouden nemen. Bij KB is mr. J. C. Brons, oud- gouverneur van Suriname benoemd tot Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de republiek Cuba, alsmede bij de republiek Haiti en bij de Domi- nicaanse republiek. ZATEKDAG 21 AUGUSTUS HILVERSUM I 31)1 M. 7 00 Nieuws en gymnastiek, 7.30 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Solistenconcert, 10.00 Klein, klein kleutertje, 10.15 Gramofoon, 11.00 De Zonnebloem, 1145 Gramofoon, 12.00 Angelus, 12 03 Piano, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Orkest, 13.00 Voor de Nederl. Strijdkrachten, 13.30 Orkest, 13.50 Film en Toneel, 14.10 Kamerorkest, 15.00 Gramofoon, 15.15 Jonge kun- stenaars debuteren, 15.45 Gramo foon, 16.20 Woord tot a.s. studenten, 16 30 „Gregoriaans", 17,00 De Wig wam, 17.50 Wereldkampioenschap- pen Wielrennen te Valkenburg, 18 00 Gramofoon, 18.15 Journallstiek weekoverzicht, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Gramofoon, 20 00 Nieuws, 20.05 Gra mofoon, 20.20 Lichtbaken, 2U.5U Kerkconcert in de Dom van Keulen, 21.25 Gramofoon, 22.00 Orkest zon der naam, 22.37 Actuaiiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws en gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoon, 8.00 Nieuws, 8.18 Gramofoon, 10.20 Voor- dracht, 10 35 Gramofoon, 11.00 Vqor arbeiders 'in continubedrijven, 12.00 Wereldkampioenschappen Wielren nen te Valkenburg, 12.15 Gramo foon, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Gra mofoon, 13.00 Nieuws, 13.20 Strijk- orkest, 14.00 Wereldkampioenschap pen wielrennen, 14.15 Gramofoon, 1515 Concertgebouw-orkest, 16.15 Orgelspel, 16.45 Wereldkampioen schappen wielrennen, 17.00 Platen nieuws, 17.30 Hoorspel, 18.00 Nieuws 1815 Gramofoon, 18.45 Hollandse volksliedjes, 19.00 Artistieke staal- kaart, 20.00 Nieuws, 20.15 Orkest en koor, 21.15 Commentaar, 21.30 Schramme'l-ensemble, 22.00 Hoor spel, 22.35 Gramofoon, 23.00 Nieuws en dansmuziek op gramofoonplaten NEW YORK, 19 Aug. (ANP- Aneta). Dr. Thomas Parran, voormalig consul-generaal voor gezondheid^zorg in de Verenigde Staten, die onlangs is terugge- keerd van een reis door Zuid- Oost Azie, heeft zijn bewondering uitgedrukt over de „buitengewo- ne pogingen gedaan door de Ne- lands-Indische regering om de volksgezondheid in Indonesae te verheteren". Hij verklaarde, dat de lopende. uitgaven voor volksgezondheid in Nederlands-Indie thans achtmaal hoger zijn dan die van voor de oor log Hij prees eveneens de repubii- keinse regering, die ,.zeer mdruk- wekkend werk heeft verricht door te trachten onder zeer moeilijke omstandigheden het Instituut Pas- steur op Java op te bouwen. Par- ran verklaarde voorts, dat ongeveer 3 millioen dollar in het kader van de UNAC beschikbaar zijn voor het Verre, Oosten, exclusief China 800.000 dollar zijn toegewezen aan Indonesie, waarvan 500.000 voor de niet-republikeinse gebieden en 300 000 voor de republiek Ken speciaal fonds van 300.000 dollar is gesticht voor bestrijding van de malaria in het Verre Oosten. Over de toestand in de republiek ver klaarde Parran, die de reis maakte onder bescherming van de Com- missie van Goede Diensten,, dat hier speciaal de framboesia sterk is verbreid. De republikeinse hos- pitalen kunnen de kinderen, die lijden aan c^senterie slechts jeer weinig hulp bieden. Er is eveneens een groot tekort aan textiel en fa milies met meerdere kinderen stu- ren deze vaak om beurten naar school, omdat slechts een stel kle- ren beschikbaar is. In niet-republikeinse gebieden heerst eveneens een tekort aan ge- neesmiddelen en medisch Perso- neel en volgens Parran zijn de ln- donesische artsen hier in vele ge- valien niet bereid om voor de Ne- derlanders te werken. Prinses Margaret zal bij haar be- zoek san Amsterdam ter gelegen- heid van de inhuldiging van Piin- ses Juliana, vergezeld worden door de Duke of Beaufort, de Countess of Halifax. Lady Margaret Egerton en Wing-Commander Townsend. Zaterdag 5 September zal het ge- zelschap per vliegtuig naar Neder- i land vertrekken. De Londense „Times" van Don- derdag schrijft over Indonesie, dat de huidige situatie aldaar een grote zelfbeheersing en een zakelijke be- oordeling van de Nederlandse re gering vraagt. „T De beste koers voor Nederland is thans geduldig en gestadig voort te gaan met de instellmg van een voorlopig federale regering m ln- donesi, zoals de met-repubhkein- deelstaten wensen. De republiek zou dan voor een duidelijke keus geplaatst worden. Zij mod, haar plaats innemen in de federatie ofr. wel zichzelf tot afzonderling ver- De opstandigheid der republiek komt gedeeltelijk voort uit de in terne moeilijkheden. Haar gebicd bestaat uit enige van de meest vruchtbare delen der wereld, doch op financieel gebied heerst er een chaos Nog ernstiger is het met de openbare veiligheid in de republiek, die de weg bereid heeft voor de ontwikkeling van militant com- munisme op grote schaal en die onverantwoordelijke elementen aan- gemoedigd heeft in de aangrenzen- de gebieden aanvallen te plegen. De ambassadeur der Ver. Staten, dr Herman B. Baruch, bezocbt bet gebouw van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemde- lingenverkeer, vergezeld van de heren Allan Valentine, vertegcn- woordiger van het plan Marshall in Nederland en Norman Littell, Amerikaans rechtskundige die een leidende rol heeft gespeeld bp de totstandkoming van het plan Marshall. De heer Valentine sprak. na het bezoek,de hoop uit, dat van de zijde der Nederlandse regering het. grote belang van de ..tourist dol lar" moge worden begrepen Hij verklaarde zich bereid hierbij zijn voile medewerking te verlenen,. Deze bijeenkomst van Ameri kaanse en Nederlandse deskundi- gen op het gebied van de iman- cieel-economische zijde van het toeristenverkeer wettigt, de hoop, dat het bezoek van Amerikaanse toeristen aan Nederland in de ko- mende jaren nog aanzienlpk zal worden gestimuleerd, hetgeen de Nederlandse deviezenpositie ten zeerste ten goede zal komen. In de avondvergadering der Tweede Kamer is aan de orde gesteld het wetsontwerp tot ver- andering in de Grondwet, strek- kende tot aanvulling van de tweede afdeling van het tweede hoofdstuk met een bepaling no- pens het inkomen van een koning of een koningin, die afstand van de kroon heeft gedaan. Vervolgens komt aan de orde het ontwerp tot verandering in de Grondwet, strekkende tot invoe- ring van het instituut van staats secretarissen. De heer Tilanus (C.H.) verklaart, dat het ontwerp naar zijn inzicht verworpen rhoet worden. De staats- machine zal worden verzwaard en zal stroever gaan lopen, meent hij. De heer van der Goes van Naters (Arb.l is van oordeel, dat de rege ring gradueel ontlast moet worden. Z.i. is het duidelijk dat niet nieuwe ambtenaren worden opgekweekt; een nieuwe groep politiek verant- woordelijke bestuursorganen wordt toegevoegd aan het kabinet. Het ontwerp dient naar zijn mening te worden aanvaard. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) meent, dat er in de toekomst aller- lei bezwaren en •moeilijkheden kun nen rijzen. Sprekers fractie zal haar stem niet aan het ontwerp geven. De minister-president, de heer Drees, merkt op, dat nog niet ge- zegd kan worden in welke omvang en hoe van het instituut gebruik gemaakt zal worden. Hij stelt de voordelen iu het licht, werke naar het inzicht der regering aan invoe- ring van het instituut zijn verbon- den. Tenslotte wijst hij er op, dat niet anders gebeurt dan de moge- lijkheid te scheppen. Aan de orde komt tenslotte net wetsontwerp tot verandering in de Grondwet, strekkende tot aanvul ling van het tiende hoofdstuk met een regeling nopens de mogelijklieid van overgang van grondwettelijke bevoegdheden van organen van bur- gerlijk gezag op andere organen van burgerlijk gezag. De heer Gortzak (C.P.N.) betoogt dat er te weinig voorlichting over het ontwerp is geweest. De heer Gortzak betoogt, dat een aanslag op de vrijheden van het volk gedaan wordt, ook al beroept men zich op bijzondere omstandigheden en dat men een campagne tegen de com- munisten heeft opgezet. De minister van binnenlandse zaken, de heer van Maarseveen, ver klaart van oordeel te zijn. dat de stormloop, die de heer Gortzak ondernomen heeft. zonder redelijke zin is. Hij vestigt er o.m. de aan dacht op, dat eerst nog een wet ingevolge het nieuwe artikel zou moeten tot stand komen. Dus op het ogenblik gebeurt er nog niets; slechts wordt een artikel van de Grondwet verduidelijkt. Na korte replieken worden de vier wetsontwerpen in stemming gebracht. waarvan de uitslag elders is vermeld. PONTIANAK, 14 Aug. (Aneta PL.) Dinsdag aanstaande zullen de burgers van Pontianak voor de eerste maal in de geschiedenis van de stad ter stembus trekken voor de gemeenteraadsverkiezingen. De gemeenteraad zal bestaan uit vijf Chinezen, vijf Indonesiers. twee Ne- derlanders en een vreemde ooster- 1 De nieuwe gemeenteraad zal zich meteen voor ernstige problemen ge plaatst zien; vooral het huisvestings- probleem is nijpend. In uitvoering is reeds gebracht een project van 98 gemeentewoningen. Voorts be staat er het probleem van'de water- leiding. dat op een oplossing wacht. De bodem van Pontianak is zwaar zouthoudend en in verband hier- mede zijn speciale buizefi nodig. De Rotterdamse politie is er in geslaagd een deel van het geld, dat op 26 Januari en 24 Augustus 1946 uit de kluis van het hoofd- posikantoor aan de Coolsingel werd gestolen in totaal 300.000 gulden te achterhalen. BU een gerechteHjke hulszoeking in de woning van een oom van een der veertien gearresteerden in deze zaak, de 59-jartge A. M. J. van K. werd in een schullplaats in een hangkast een bedrag van 9950 gul den gevonden. Op 9 Juli j.l. stelde de rechter- commissaris, zoals bij een gerechte- lijke huiszoeking gebruikelijk is, vergezeld van een griffier en ver schillende werklleden, persoonlijk een onderzoek in. Alles werd over- hoop gehaald en opengebroken, tot- dat men eindelijk in de hangkast het gezochte vond. Het geld beyond zich in biljetten van tien en vijfen- twintig gulden in een houten kistje. Van K. was zelf niet thuis en durfde na de huiszoeking zijn meu meer te betreden. In de nacht van Zondag op Maandag j.l, werd hij in een woning in Crooswijk van zijn bed gelicht. Van K. verklaarde dit geld door sparen bijeen te hebben vergaard doch daar hij van Sociale Zaken tr'ok, werd dit zeer onwaar- schijnlijk geacht. Behalve voor he- ling werd ook proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens oplichting van Soc. Zaken. Het gezamenlijke Belgische Epis- copaat heeft in alle kerken des lands een brief doen voorlezen, waarin het zijn standpunt bepaalt ten over- staan van de schoolkwestie en de christelijke opvoeding der leugd. De Bisschoppen wijzen er op dat thans een krachtige en systematische Pro paganda wordt gevoerd onder de katholieke gezinnen van geheel Bel gie voor de oprichting van neutrale scholen. zonder dat -daarvoor een noodzaak bestaat. De Bisschoppen herinneren daar om de ouders aan hun ernstige plicht en verantwoordelijkheid voor de katholieke opvoeding hunner kinderen. De plaats van het katho lieke kind is niet in de neutrale school. Om dit te staven citeren de Bisschoppen de uitspraken van de Pause'n. Indien ouders om gewichtije re- denen hun kinderen toch naar de neutrale school moeten zenden, heb ben zij de zware gewetensplicht, hun kinderen te doen inschrijven voor leergangen in de katholieke geloofsleer aan deze instellingen en moeten zij iedere leergang in de ze- denleer zonder godsdienst ufwijzen. Deze verklaring zal tot en met Zon dag 12 September iedere Zondag In de Belgische kerken worden voor- gelezen. Bij beschikking van de minister van sociale zaken, is in verband met de viering van het regerings- jubileum van H.M. de Koningin, goedgevonden, dat hoofden en be> stuurders van bakkerijen en bak- kersgezellen op 30 Augustus a s. om 2 uur 's morgens met de bakkers arbeid beginnen. In broodbakke- rijen, voor welke een vergunning als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 is verleend, mag reeds te middernacht worden be- gonnen met het gereedmaken van deeg en ovens. Van deze vergunning mag slechts gebruik worden gemaakt onder voorwaarde dat op 31 Aug. geen arbeid verricht wordt. Deze voor waarde geldt echter in broodbak- kerijen. die tevens koek- en banket- bakkerijen zijn, niet voor banket- bakkersarbeid, verricht door het hoofd of de bestuurder der onder- neming en door banketbakkers, ten aanzien van wie geen gebruik wordt gemaakt van bovenbedoelde ver gunning. In de nacht van 31 Augustus op 1 September mag van middernacht af door 6en persoon van 18 jaar of ouder arbeid worden verricht. be- staande in het stoken van ovens. Aan een bakkersgezel, die tussen 20 uur's avonds en 5 uur's morgens arbeid verricht, moet onmiddellijk voor de aanvang van zijn arbeid, die geheel of gedeeltelijk tussen die uren ligt, een onafgebroken rust- tijd van tien uren worden gegeven. Het troepentransportschip Grote Beer zal niet, zoals de Legervoor- lichtingsdienst aanvankelijk mede- deelde om 9.00 uur Vrijdag a.s. te Amsterdam aankomen, doch om 10 00 uur. De Johan v. Oldebarne- velt wordt Vrijdag omstreeks 14.00 in de sluis te IJmuiden verwacht. De ontscheping vindt Zaterdagmor- gen om 9 uur plaats. Woensdagmiddag is een acht maanden oude Rotterdamse baby, die met haar moeder op bezoek was bij haar grootmoedeT, gestikt. Het kind was op een bed neergelegd en raakte met het hoofd beklemd tus sen de matras en een spijl van het ijzeren ledikant. Het toonde geen enkel teken van leven meer en de door de ontboden geneesheer toege- paste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten woonden de plechtige raad^ergadering bij, die onder voorzitferschap van burgemeester Coenders ten gemeentehuize van Sittard werd gehouden in verband met het .700-jarig bestaan van deze stad. De Sittardenaren hebben van oudsher een reputatie op het ge bied van feestvieren, en het is dan ook niet verwonderlijk, dat zij deze "week wel hun beste beentje heb ben voorgezet. De handels- en m- dustrietentoonstelling De Zuider- poort. een der grootste exposities die de laatste jaren in Limburg zijn geweest, mag zich nog steeds in de belangstelling van hemde en ver verheugen. Volgens een mededeling van de heer Victor H. S. Scales, assistent- secretaris en penningmeester van de ..United Service to the Nether lands", staat thans practisch elke eemeente in Nederland in direct contact met een Amerikaanse ge- meente door middel van correspon- dentie door het zenden van steun goederen of doordat een Neder landse gemeente door een Ameri kaanse is geadopteerd of wel plan- nen hiervoor in voorbereiding zijn. Hij deelde mede. dat sedert begin 1947 door bemiddeling van deze organisatie ruim duizend ton steun goederen ter waarde van meer dan 1.000.000 dollar zljn gezonden in op- dracht van Amerikaanse particu- Iieren, gezinnen, scholen, kerken. organisaties en gemeenten. Een van de prettigste aspecten van deze steunorganisatie, aldus de heer Scales, was de wijze, waarop het Amerikaanse volk aan deze actie met hart en ziel deelnam en blijk gaf van zijn traditionele ge- voelens van vriendschap voor andere landen. Hij merkte op, dat deze actie niet in een bepaalde richting wordt gevoerd, doch ook op ander gebied werkzaam is. Zo zijn b.v. thans vele Nederlandse gemeenten nauw ver- bonden aan Amerikaanse gemeen ten door, voorgenomen onderlmge culturele ultwisseling en steun- programma's, waardoor de idealen van de Verenigde Volkeren in wer- kelijkheid worden omgezet en waar door wordt bijgedragen tot een be ter internationaal begrip en vriend schappelijke verhoudingen tussen de volkeren. De plannen in verband met de adoptatie van Nederlandse gemeen ten door Amerikaanse gemeenten worden op verschillende manieren bevorderd. Verleden jaar hebben inwoners van Tiel oen bezoek J?e" bracht aan Richland in de staat Washington, waarmede zij in corres pondence waren getreden en omge- keerd hebben inwoners van laatst- genoemde stad dit jaar een bezoek aan Tiel gebracht. Zestien Nederlandse scholen wor den thans door Amerikaanse scho len gesteund. Deze Amerikaanse scholen hebben voorraden kleding- stukken, schoolbehoeften en andere benodigdheden gezonden als gen onderdeel van een „inter-scnool program". Onder de vele adoptatie- plannen van de Nederlandse steden met steun van de ..United Service to the Netherlands", worden ge- noemd die van de provincie Neosho in de staat Kansas, welke Zeven- bergen heeft geadopteerd en een eerste verscfieping van versnaperin. gen en schoolbehoeften heeft afge- zonden; van de stad Tuxedo in de staat New York, welke een zending versnaperingen, zeep en kleding naar de door deze stad geadopteerde gemeente Engelen-Boxhoven heeft gezonden; verder de stad Brooklyn, eveneens in de staat New York, welke voorraden naar Breukelen heeft gezonden. De stad Hudson in de staat Ohio heeft ruim een ton steungoederen naar Oost- en West- De Sovjet-Unie beschuldigde Don- derdag Engeland en Amerika ervan hun invloed aan te wenden om de communistische landen uit de com- missies der V.N. te werken vanwege hun sociale structuur, die afweek van die der meerderheid van landen. De Sovjet-afgevaardigde bij de economische en sociale raad ver- ^rdbeUnrgsfeunrkt"temleVeXh0be: Waarde, dat de Anglo Amerikaanse staan er nog adoptatieplannen onder meer van Deventer door Schenec tady in de staat New York, Enschede door Memphis in Tennessee, Burgh door Bakesdale in Washington, Nij- megen door Albany in de staat New York en Brielle door New Jersey. Hoewel de Tribunaalzaken, die thans zoals bekend. door de kanton- gerechten behandeld worden, lang- zamerhand in aantal afnemen, is nog niet met zekerheid te zeggen, waar en wanneer het laatste poli- tieke delinquentengeval berechf zal worden. Van justitionele zijde ver- nemen wij, dat nog steeds personen opgespoord en aangehouden worden die over hun gedragingen in de bezettingstijd voor een kantonge- recht verantwoording zullen moe ten afleggen. Ook komt het vrij veel voor, dat oud SS-ers en NSB- ers uit Duitsland naar Nederland terug keren en zich vrijwillig aan- melden omdat zij aan een interne- ring in Nederland de voorkeur ge ven boven de vrijheid in het na- oorlogse Duitsland. Erich Bab. burgemeester van het centrale district van Berlijn heeft, ondanks een order der Sowjets, ge weigerd doctor Robert Reidel, een sociaal-democratisch lid der ge meenteraad, te ontslaan. Reidel werd ervan beschuldigd, de huizen- bouw waarvoor hij verantwoordelijk was, te hebben verwaarloosd. De Chinese regering heeft Don- derdag een reeks financiele maat- regelen afgekondigd, die ten doel hebben een einde te maken aan de steeds meer om zich heen gri.ipen- de inflatie. die reeds drie jaren duurt en het natiohale economische leven voor ineenstorting moet be- hoeden Zij voerde een geleide gouden standaard valuta in, „gouden joean geheten. welke voor 100 procent door reserve is gedekt en onder controle tegen buitenlandse valuta inwisselbaar is. De nationale film „Moeder der lands", welke ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van HJVL. Koningin Wilhelmina vervaardigd is door de N.V. Polygoon Profilti met verwerking van archief-opnamen van de Regeringsvoorlichtingsdienst en het Bureau voor Oorlogsdocu- mentatie, zal omstreeks 31 Augustus zowel in ons land als in de over- zeese gebiedsdelen vertoond worden. In Wellfare"-verband zal de film draaien voor de militairen in Oost en West-Indie en op de troepen- transportschepen, varende tussen Nederland en Indie. Voorts voor Nederlandse clubs en verenigingen te Rome, Buenos Aires. Stockholm, Pretoria, Brussel, Washington, Bern, Dublin, Ottawa, Madrid, Ankara, Rio de Janeiro, New-York. Canberra, Oslo, Cairo, Willemstad en Paramaribo. De Officier van Jusfitie bij de Rechtbank te Rotterdam eiste Donderdagmorgen 7 jaar gevange- nisstraf tegen de 37-jarige chauf feur E H H. M. S„ die op 1 Maart van dit jaar fcle 33-jarige buffet- juffrouw Joh. B te Rotterdam met een dolkmes had doorstoken en de keel afgesneden, terwijl S. zelf zich eveneens van het leven trachtte te beroven. Toen de politie ter plaat- se arriveerde leefde de man nog. Toewel zijn toestand aanvankelijk ernstig was. genas hij, zijn stem verloor hij echter grotendeels. Hij stond terrecht wegens moord, daar uit het onderzoek was geble- ken, dat de daad met voorbedachte rade was gepleegd. De psychiater verklaarde, niet te bewijzen was. dat S. volko- men toerekeningsvatbaar was S herinnert zich niets van zijn daad en reageerde, bij de zeer pijnlijke behandeling. die hij na het vrese- lijk gebeuren in het ziekenhuis on- derging. in het geheel niet, hoewel hii bij bewustzijn was. Uit getuigenverklaringen bleex. dat de verstandhouding tussen rer- dachte en ziin vriendin J. Breeds geruime tijd slecht was. S. kon zich niet verenigen met de wijze, waarop zii leefde en hij trachtte haar op allerlei manieren weer uit het caf£leven te halen. De Officier van Justitie. wilde niet wegciiferen. dat de vrouw de man zeer diep heeft gegriefd. Daar verdachfe de eel niet zal kunnen verdragen en een speciale psvchia- trische behandeling zal moeten on- dergaan en ook na zijn strsfti.id onder controle zal moeten bliiven, eiste hij dat de straf in de bijzon dere strafgevangenis te Schevenin- gen moet worden ondergaan. Uitspraak op 2 September. meerderheid in de raad handelde in strijd met de geest van de V.N. Bij de stemming, die Donderdag in de vergadering van de raad ge houden werd, vervingen Denemar- ken en Griekenland Wit-Rusland in de commissie voor de rechten van de mens en de commissie voor de status der vrouwen, terwijl Turkije bij tweede stemming de plaats in- nam van Tsjecho-Slowakije in de sociale commissie. Polen versloeg in tweede stemming Griekenland en behield zijn plaatsen in de commis- sies voor economische zaken en te- werkstelling en transport en com- municaties. De sociale commissie keurde een resolutie goed, die aandringt op de spoedige vestiging van alle refugies, die weigeren naar hun eigen land terug te keren. De resolutie doet een beroep op alle staten, deze vluchtelingen „in zo groten getale als mogelijk op te nemen". De Sov jet-Unie, Wit-Rusland en Polen stemden tegen! Amerland, dat thans nog een op- pervlakte heeft van 25 bij 4 kilo meter, verliest langzamerhand ge- deelten van zijn grondgebied. De duinrand brokkelt af, het strand wordt smaller. Ameland heeft weer te strijden tegen zijn eeuwenoude vijand: de zee, waaraan het in de loop der historie al een vierde deel van zijn oppervlakte heeft moeten offeren. De dorpen Sier en Oerd zijn er al aan ten prooi gevallen. Een Duitse bunker, die eerst nog een behoorlijk eid van het strand lag. ligt nu beschadigd aan de voet van de duinen. De duinbeplanting stort omlaag, de waddenklei spoelt droog. Tegen dit opdringen van de zee worden maatregelen genomen. Een deel van de mensen, die Wal- cheren op het water hebben her- overd, is thans op Ameland aan het werk. Vooral de rietvlechters uit Werkendam, die ook de zinkstuk- ken voor de Zuiderzeewerken ver- vaardigen, hebben hier een groot aandeel in. Bij laag water vervaar- digen zij de zinkstukken, waarvan de oppervlakte varieert van 1200 tot 1600 vierkante meter. In het geheel worden er acht van deze zinkstuk ken met een totale oppervlakte van 10.000 vierkante meter vervaardigd. KAIJNHEER NURKS uit de Haarlemmerhout wandelt cok wel in andere plaatsen rond en soms neemt hij zijn zuster op zijn tochten mee. Hij en zij lijden aan ochtendziekte of zelfs aan een kwaal die de hele dag kan duren. Zure, boze ge- zichten. Geen woord, geen lachje kan er meer af. Een somber, onheilspellend stil- zwijgen. Men smijt met deuren. Brr! Een koude atmosfeer van diep onder het vriespunt hangt in het rond. Om te rillen. Waarom toch dat nukkige, dat wispelturige, dat boos-geluimde, dat slecht-gemutste? Het ene ogenblik zo, het volgende weer anders. Als een weerhaan. On- standvastig. Mijnheer Nurks. Juffrouw Nurks geboren Nurks. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5