FILMS VAN DE WEEK De kankerbestrijding een nationale zaak r r r Jacob Stuve's r prima monteur ALKMAAR EN OMSTREKEN J welbekende nougatkraam GED. NIEUWESLOOT De Jubileumweek Morktberichten FLINKE PAKHUISKNECHT ALKMAAR J Gerard Worm's Dameszaak een goede verkoopster Garage Kossen - Alkmaar ADVERTEERT IN DIT BLAD! PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 21 Augustus 1948 K.A.B.-HOEKJE SCHOTS CONCERT OP DE WAACTOREN Onze agenda NATIONALE ZEILWEDSTRIJDEN op Alkmaardermeer F. Holsmuller f Standplaats GEOPEND: 's BIJ HET HOFPLEIN avonds vcmcrf 8 uur J HET FEESTPROGRAMMA Straat'versiermg in jubileumweek Oproep repetitie kinderzang Bouw- en woningtoezicht in vier gemeenten K.F.C. FILMKEURING Kampioensdraverij Opnieuw een Kanaal-candidate WONDERSHOW Hfeden automatiek-toewijzing ontvangen AUTOMATIEK HULSKAMP "l YPISTE KANT00RBEDIENDE (vrl.) CENTRUM HOTEL ALKMAAR iedere ovond D A N S E N OP DE VAKSCHQSL leerlingen geplaatst worden. vraagt per 1 October a.s. voor de afd. lingerie, kousen, handschoenen etc. Zij, die over goede vakkennis beschikken, genieten de voorkeur. Sollicitaties: HOUTTIL 70 GEVRAAGD: zellstandig kunnende werken LAAT 43-45 Kanker is een ziekte, die in het eerste stadium de patient meestal weinig of geen klachten geett. Zijn die er, dan is het meestal nog moeilijk voor de arts met de gewone klinische hulpmiddeten uit te maken of er sprake is van kan ker of niet. Zijn de klachten duidelijker en meldt de patient zich op het spreek- uur van de dokter, dan is helaas in vele gevallen de ziekte reeds zo ver voortgeschreden, dat geen volledige genezing meer mogelijk is. De wetenschap beschikt op het ogenblik nog niet over middelen, die iedere kankerlijder, in welk stadium van het ziekteproces deze zich ook bevindt, zouden kunnen genezen, hoewel met de zeer geper- fectioneerde behandelingsmethoden, welke ten dienste staan, in vele ge vallen toch wel afdoende hulp ge- boden kan worden. Het uiteindelijke doel van het wetenschappelijk kankeronderzoek is natuurlijk de ziekte te kunnen genezen of, beter nog, te voor- komen. De hoop is gerechtvaardigd, dat in de komende jaren op dit gebied grote vooruitgang geboekt zal wor den. Over de hele wereld wordt hard aan dit probleem gewerkt. In Ame- rika worden zeer grote sommen voor dit doel bestemd. t Zolang, men nog niet over derge- lijke universele geneesmethodes be schikt en ook dan moet het .streven van het wetenschappelijk kankeronderzoek er op gericht zijn methodes te vinden qn in de prac- tijk toe te passen, welke bij de eerste verdachte symptomen (of zelfs zonder dat) de medicus-practi- cus in staat stellen uit te maken of er sprake is van kanker of niet. Behandeling van het eerste sta dium geeft veel hogere genezings- kansen dan die van het meerge- vorderde stadium. In ons land zijn twee stichtingen zeer speciaal op het gebied van de kankerbestrijding werkzaam. Particuliere stichtingen, die beide het vertrouwen en de steun van de overheid genieten. Beide stichtingen zijn in de over- heidsorganen vertegenwoordigd, nl. in de Gezondheidsr'aad, waar in de Commissie voor Kankerbestrijding de directeur van de Dr. J. R. de Brui'ne-Groeneveldt Stichting deze instelling vertegenwoordigt. De andere stilting is: de Stich ting „Het Nederlandse Kankerinsti- tuut" (Antoni van Leeuwenhoek- huis). De Dr. J. R. de Brui'ne-Groene veldt Stichting heeft zich zeer-spe ciaal beziggehouden met het vraag- stuk van de serologische kanker- diagnostiek. Door het laboratorium dier stich ting zijn methodes uitgewerkt (en de'Ze worden in de practijk toege- past), die door onderzoek van bloed en urine kunnen uitmaken of een patient al dan niet aan kanker lij- dende is. Deze methodes geven reeds bij de allereerste ontwikkeling van het ziekteproces betrouwbare en duide- lijke aanwijzingen. Zij stellen aldus de medicus-prac- ticus in staat geen kostbare tijd ver- loren te laten gaan en reeds zeer vroegtijdig in te grijpen, waardoor het leven van de patient in zeer vele gevallen gered kan worden. Deze onderzoekingen hebben de aandacht getrokken van buiten- landse geleerden. Verleden jaar kwam de seroloog prof. R. L. Kahn (een internationale figuur) naar ons land om zich per- soonlijk van de feiten op de hoogte te stellen. In Amerika beschikt men nog niet over methodes als %r in ons land uitgewerkt zijn. Na de terugkeer van prof. Kahn in Amerika volgde er een uitnodi- ging van hem als vertegenwoordiger van de Michigan-University aan een onzer geleerden, naar Ann Arbor te komen om zijn methode te demon- streren en voordrachten te houden. Hij werkt thans aan het serolo- gisch laboratorium van prof. Kahn voornoemd in het University Hos pital van de Michigan Umversiteit, een van de grootste en belangrijkste staat s-universiteiten in Amerika. Ons land komt dus heus niet achteraan. Wat in Amerika mogelijk is, kan ook in ons land en door onze ge leerden tot stand worden gebracht, als er maar voldoende middelen te hunner beschikking worden gesteld. Aan ons volk de taak om die middelen vrijwililg te verschaffen Oproep aan de vrouweiijke jeugd. Het Volksweekblad wijdt deze week een gehele pagina aan het wonder van de losse centen, het sa natorium der Kath. Arb. Beweging te Bilthoven. Dit monument van naastenliefde een getuigenis van onze solidariteit, van onze kame- raadschap, bewijst hoe men met kleine offers iets groots tot stand kan brengen. De schrijver van het artikel breekt de lans voor een vol- gende daad van n&astenliefde, n.l. zich aan te melden als verpleegster in dat mooie tehuis. Dus speciaal een oproep tot de jonge meisjes en vrouwen. Deze oproep ondersteunen wij gaarne. Maar bij het lezen van dat artikel is het of een gevoelige snaar in je binnenste wordt aange- raakt en je beseft, hoeveel geluk wij brachten in de gezinnen van onze mensen, hoeveel gezinnen wij gered hebben voor lichame- lijke en ook geestelijke ondergang, doordat wij dit wonder van de losse centen bouwden. s Nu de laatste hand gelegd wordt aan ons Jubileumfonds, ter stichting van een rusthuis voor moeders, mo- gen we Herwonnen Levenskracht als voorbeeld stellen, om aan te to- nen dat ook het nieuwe werk dat op onze schouders gelegd wordt, niet boven onze krachten uit gaat. In de komende kermisweek genie ten vooral de jonge mensen van de in onze stad telkenjare terugkeren- de feestelijkheden. Men vertelde ons nog dat verschillende van onze jongere leden hun bijdrage in het jubileumfonds wilden storten. Laten we dan afspreken dat die ene gul den niet opgemaakt wordt tijdens de kermis. Maar dat hij bestemd wordt voor herstel van de gezond- heid, misschien van je eigen meisje en toekomstige vrouw. nu zulks door een mooie gelegen- beid geboden wordt. De sterfte De kankerbestrijding wettigt een belangrijke bijdrage; wie de cijfers ziet, zal dit niet kunnen weerspre- ken. Voor wat de laatste 10 jaar be- treft, laat ik ze hier volgen; slechts de gegevens voor 1945 zijn niet in mijn bezit. 1938 11798 1939 11728 1940 12266 1941 12831 1942 13060 1943 13038 1944 12895 1945 1946 12092 1947 12754 Gemiddeld bijna 12500 overlede- nen per jaar met als doodsoorzaak: kanker. Stelt onze geleerden in staat tot het gebruik van al die middelen, welke de vijand afbreuk kunnen doen. Maakt dit werk financieel moge lijk door het storten van een ruime bijdrage op girorekening no. 17410 van het kantoor Alkmaar der Ned. Middenstandsbank onder vermelding „Ten gunste van comity Alkmaar Nationaal Huldeblijk". U steunt hierdoor een sympathiek doel. M. J. TH. VAS DIAS, Voorzitter Raad v*an Arbeid Alkmaar. De Kaasmarkt was gisteren weer druk bezocht, niet alleen door de trouwe bezoekers, die elke week verschijnen, maar ook weer door buitenlanders, die nu eenmaal op onze traditionele kaasmarkt niet mogen ontbreken. Dit keer waren de buitenlanders Franse padvind- sters. Engelse cadets, 4 Schotse jon- gens, die tezamen reisden met een Noors meisje, de gasten uit Bath met burgemeester Wytema en de vroegere brigadecommandant van het Canadese leger, mr. E. R. Suttie uit Montreal, die destijds na de be- vrijding bevelhebber in het district Noordholland was, in Bergen gele- gerd, en hier nog wel enige bekend- heid geniet. Onder de fotografen bevonden zich een Fransman, die opnamen maakte voor een Frans persbureeau, en twee Nederlanders, die filmopna- men in kleur maakten. Uit New York kwam mr. Richard Wright van het Hamilton Wright Organiza tion Inc. Hij maakte filmopnamen en foto's, de eerste in opdracht van de Algemene Nederlandse Vereni- ging voor Vreemdelingenverkeer, terwijl de foto's worden gemaakt voor de diverse Amerikaanse cou- ranten (voor de ..Chicago Tribune" moet zelfs een hele pagina komen met foto's van de Alkmaarse kaas markt). In het kleine Waaggebouw zijn deze keer ruim 400 kazen verkocht, dus minder dan verleden weeW Voor de vreemdelingen bestaat nu ook de mogelijkheid kaas te kopen op ander. dagen dan Vrijdag. De verkoop is Vrijdags uitsluitend in het kleine Waaggebouw en op de overige werkdagen (ook Vrijdag- middag) in de Middenstandsbank aan de Koorstraat. De uren voor deze verkoop zijn hetzelfde als de kantooruren van de Bank. De rondvaart en de tocht naar de Wieringermeer trokken veel belang- stelling. Het aantal bezoekers op de Waagtoren was ruim 1400. Een van de bezoekers, een Schotse jongeman, heeft boven op de Waagtoren ruim een kwartier lang een concert gege- ven op zijn doedelzak. ZATERDAG GULDEN VLIES: 8 uur: „Gaslicht"„ APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag: Adr. Louwe, Geestersingel 26, Tel. 2290. Zondag: D. de Leeuw, Stuarfstraat 90, Tel. 2288 ZONDAGSDIENST DOKTO- REN: Dr. J. Degenaar, arts, Emmastraat 95, telef. 2310 E. E. M. van Gilse, arts, Kennemerpark 8, telef. 3136 GULDEN VLIES: Zondag: 8 uur: „Gaslicht" Tentoonstellingen. BERGEN: Zaal Boenderma- ker: werk van C Boender- maker; De Takel: Jaap Min; Kunsthandel Hopman: Telkeningen van Mathieu Wiegman; Huis met de pi- laren: Bergense jongeren. MAANDAG GULDEN VLIES: 8 uur: ..Driekoningenavond" APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraaf 90, telef. 2288. Hedenmiddag beginnen op het Alkmaardermeer wederom een aan tal zeilwedstrijden, die vier dagen zullen duren en georganiseerd wor den door de vier Noordhoilandse zeilverenigingen, waaronder ook de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging. Voor de Valken, de Regenboog en de Olvmpia-jollen zullen het be langrijke dagen zijn, want deze klassen zullen de selectie-wedstrii- den moeten zeilen voor de nationale kampioenschappen van dit jaar. Ook andere typen boten zullen op het Alkmaardermeer verschijnen, zoals de populaire 12 voets-jollen. de Draken en de B.M.'s. Indien ook het weer medewerkt kan men er van verzekerd zijn dat de zeilweek ook dit jaar weer een groot sportevene- ment zal woden. Tussen Akersloot en het Startter- rein zal een bootdienst worden in- gesteld. zodat belangstellenden de wedstrijden van nabij kunnen vol gen. In Garderen, waar hij met een jongenskamp uit Alkmaar zijn va- cantie doorbracht is plotseling over- leden de heer Fr. Holsmuller, oud- leeraar van de R.H.B.S. alhier en leraar aan de Handelsschool. Hij was o.m. bestuurslid van het Oran- jrcomite. De ter aardebestelling vindt Maan- dag plaats op de algemene begraaf- plaats alhier. DEMON STR ATIE ALKMAARSE REDDINGSBRIGADE ALKMAAR. Honderden Alk- maarders en ook bewoners der na- burige gemeenten hebben in de af- gelooen week in het filmjournaal de demonstraties gezien welke ee. houden zijn on de Bondsstranddag te Bloemendaal. Hieraan heeft ook de Alkmaarse Reddingsbrigade mee- gewerkt. Zondag 22 Aug om 3 uur zal de Alkmaarse Brigade, bij goed weer een demonstrate geven cw haar strandoost te Bergen aan Zee. Op het nrogramma staat: 1 Demonstrate-.,ketting" - van baders om bader die nog niet te ver is te redden.. 2. Afzoeken van een zwin Dit moet b.v gebeuren als bii ooko- mend water plotseling een klein .kind vardwenen is. 3 Redding van een zwemmer uit s°e mat behulp van de haspelploeg Verondersteld zal worden. dat de zwemmer die achter de banker in zee is ni°t meer terug komen kan en afdriift. We willen alle zwemmers en ba ders onwekken om deze interessan- te demonstrate te gaan zien. Verdi's werk als film Na een uitgebreid journaal, waar- in het veelbesproken geval Kosen- kina, het einde van de Olympische Spelen, de Huldiging van Henri de Greeve en de vlootrevue voor het prinselijk jacht Piet Hein, krijgt de bezoeker van de Harmonie een vol ledige opera voorgezet. Het is de Rigoletto van Verdi, verdeeld in vier acten, ieder met een kort com- mentaar ingeleid. Prachtige muziek van Guiseppe Verdi, meesterlijk spel, vooral van de hoofdfiguur Ri goletto, de nar, die door een reeks tragische misverstanden eerst zijn dochter ontvoert en haar later de dood injaagt, zullen hen, die voor een ogenblik het kermisgewoel wil len ontvluchten, zeker wel boeien. Of de film wel het geschikte middel is om de opera tot het publiek te brengen, betwijfelen wij. Liefheb- bers van goede muziek behoeven zich dat probleem echter niet te stellen en kunnen volop genieten. Victoria De film, welke deze week in het Victoria draait heeft een echt Ame rikaanse inhoud. Mary Smith, wier vader candidaat is voor het presi- dentschap, trouwt met een cowboy. Nu is de manier, waarop dit ge- schiedt, wel niet bepaald de juiste en misschien, dat zij dit inwendig beseft, maar veel valt daar niet van te merken. Het feit is en blijft, dat zij van de cowboy, genaamd Stretch, houdt en hem onder geen enkele voorwaarde op wil geven, ook niet voor het doel, dat door haar vader wordt nagestreefd. De film eindigt ermede, dat alle misverstanden, welke er gerezen waren, uit de weg werden geruimd. Mag de inhoud op zichzelf misschien onschuldig zijn, de lichtzinnige sfeer maakt voorbe- houd voor volwassenen noodzake- lijk. In het voorprogramma valt nog een opname te zien van Fanny Blankers-Koen, tijdens enkele wed strijden op de Olympische Spelen. Ik weet van niets Cinema Americain opent het ker- misprogram met actueel nieuws, een aardig voorprogramma en voert dan de held George Formby op het witte doek voor die in een komische film de goegemeente eens hartelijk laat lachen. Hij raakt in een artis- tenhuis verzeild waar hij de indruk wekt, in goede doen te zijn, wes- halve hij zich vele vrienden maakt. Ongelukkigerwijze wordt hij echter verdacht van moord doch dank zij zijn artistieke kennissen weet hij het raadsel op te lossen. George in een creatie, zoals velen hem gaarne zien. Alkmaars Bioscooptheater In de film „Rin-Tin-Tin knapt het op" ziet men de mooie, maar voor al schrandere herdershond in actie. Inderdaad is het Rin-Tin-Tin, die een beiangrijk aandeel heeft in het onschadelijk maken van de bandiet Zorro. Natuurlijk gaat dat zo maar niet en de revolvers en de vuisten spreken een hartig woordje mee in* deze spannende geschiedenis. De twee oer-komieken Stan Lau rel en Olivier Hardy vragen de aandacht in een aantal dolle avon- turen. Ongetwijfeld kan men zich hiermede best amuseren. Met het nieuws waarin een uitgebreide en interessante reportage van de Olympische Spelen en de intocht van Nel van Vliet en Fanny Blan kers-Koen een aardig kermis- programma. Gebonden in een fraaie in kleu- rendruk uitgevoerde omslag ver- scheen het programma van de Ju- bileumfeestweek van 31 Aug. tot en met 6 September. In een voorwoord Wijst burge meester Wijtema op de betekenis van de historische dagen, die wij gaan vieren en roept hij zijn bur gers op om door een waardig en vreugdeVol feest te tonen, hoezeer wij ons gelukkig voelen met de eeuwenoude verbintenis tussen V orstenhuls en volk. De voorzitter van het Oranje- comite, de heer G. van Slingerland sluit zich hierbij aan, vertrouwen. de, dat de feesten op spontane wijze in eenheid en saamhorigheid zullen worden meegevierd door alle bur gers van Alkmaar. Koninginnedag en de Kronings- uag zijn de hoogtijdagen in deze feestweek; zij worden ingeluid met klokgelui van alle klokken, die in de Alkmaarse torens hangen, ge- volgd door een beiaardconeert en aubade voor het stadhuis. Het gar- nizoen houdt eon militaire parade op die dagen. Voorts zingt een groot dames-, meisjes- en jongens koor op Koninginnedag op het Waagplein, waarbij o.a. een Oranje- cantate wordt uitgevoerd. Het programma van de eerste dag vermeldt voorts een Bloemen- corso, Volksspelen en een Wagen- spel; voor de route van het corso verwijzen wij naar het feestpro- .grammaboekje. Op beide avonden is er voorts een kerkconcert. Gedurende de feestweek' geeft ..Cantecleer" twee toneelavonden in t Gulden Vlies, waar op twee an dere avonden het Noordholl. Caba- retgezelschap een cabaretprogram- ma geeft. De vier muziekcorpsen, die de hele feestweek opluisteren, geven op de eerste dag gezamenlijk een concert op het Waagplein De schoolgaande jeugd heeft de tweede dag een speciale feestdag, terwijl de Rijpere jeugd op Zater dag zich zal vermaken met een stadsspel. Voor de leden der beide Oranjeverenigmgen organiseert het Oranjecomite Vrijdag in de mu- ziektuin een Verenigingsavond met een attractief programma Op de Kroningsdag wordt ten „?h"1Ze uo°r de burgem«ster een officiele receptie gehouden; die dag is voorts de dag van de Sport, genieten men °P ^et sP°rtPark kan Het spreekt, dat de feesten be- werk1 worc*en met een groots vuur- Voor bijzonderheden verwijzen wij naar het uitvoerig feestpro- f™ma' dat vanaf heden in straat- verkoop verknjgbaar is; het is een onmisbare gids tijdens de feestweek De sub-commissie van het Oranje. comite voor de straatversiering deelt ons mede, dat tot dusver bet IS binncngekomen, dat de vol- gende straten gedurende de jubi- leurmeestweek zullen zijn versierd* LangesW, Laat, Eikelenberg- straat Westerweg, Boomkampstr.; Schoutenstraat, Mient, Hekelstraat t Dr- Schaepmanskade en Ritsevoort. Ongetwijfeld zullen vPrhVhtre stFaten versierd en/of verhcht worden; zij alien kunnen mededingen naar fraaie prijzen in vorm van kunstvoorwerpen, welke door de subcommissie voor straat- en gevelversiering zullen worden uitgeloofd. Er is hiervoor een jury benoemd, waarin zowel techmci als personen, die de ver- Mermg uit aesthetisch oogpunt be- kijken, zitting hebben. Het Oranje-comite vertrouwt dat zoveel mogelijk straten en ook ge- vels versierd zullen zijn; ook voor gevelversiering en/of verlichting is er een aparte jury. Wil men voor een prys m aanmerking komen dan geheve men, zo men dit nog met gedaan heeft, van de versiering van straat of gevel aangifte te doen bij de secretaris van deze sub commissie, de heer mr. A V M Leesberg, Kennemerstraatweg 29. lin^tt °ran3e-Cjfmite roept de leer- eer» klassen van alle La. gere Scholen op voor de slotrepe- ct de -Aubade voor het Stadhuis op Donderdag 26 Aug woV/t 2 uur' Deze rePetitie IJrima g ha°U„de? V(?or Muziekhandel IJpma Langestraat. De leerlingen der R.K. en Chr. Scholen moeten om kwart voor 2 op het Waagplein ijn, om vandaar onder geleide van hun onderwijzers(essen) naar de Langestraat te gaan. De 1.1. van de Openbare Scholen kunnen vanaf de respectievelijke scholen vertrekken In verband met de vacantie roe- ,^e de medewerking der schoolhoofden en hun personeel in Deze slotrepetitie moet slagen. VERKOOP KAAS AAN VREEMDELINGEN Naar wij vernemen bestaat er sinds kort gelegenheid om ook op andere dagen dan de Vrijdag kaas aan vreemdelingen te verkopen. Deze kaasverkoop geschiedt op de dagen, waarop geen kaasmarkt wordt gehouden De commissie voor het bouw- en woningtoezicht en de gemeente- werken in de gemeenten Barsinger- horn, Hoogwoud, Nieuwe-Niedorp en Winkel, maakt bekend dat de per 1 September 1948 voor die ge- zamenlijke gemeenten benoemde opzichter, de heer P. D. Houtkoo- per, in de verschillende gemeenten voor een ieder te spreken is op: elke Dinsdag van 910 uur te Hoogwoud; elke Woensdag van 910 uur te Winkel; elke Vrijdag van 9 10 uur te Barsingerhorn; elke Zaterdag van 910 uur te Nieuwe Niedorp. Formulieren voor bouwaanvrage en voor aanvrage van materialen zijn in de gewone openstellingsuren ter secretarie van elke gemeente verkrijgbaar. H"et privit-adres van de heer Houtkooper zal met ingang van 1 September 1948 zijn: Winkel A 131 ERNSTIG ONGEVAL. EGMOND AAN ZEE. De 7- jarige J. v. d. P. reed Woensdag- middag met zijn autoped achter een met paard bespannen wagen in de Voorstraat ter hoogte van Duinroosje. Op hetzelfde ogenblik dat het kind achter de wagen de weg wilde oversteken naderde van de tegen- gestelde richting een NACO-bus. Niettegenstaande de busi onmid- dellijk stilstond kon toch niet ver- hinderd worden dat de bus tegen v. d. P aanreed en zijn linker- arm onder een wiel geraakte. De toestand van het slachfoffer is zo ernstig, dat overbrenging naar het Cent.raal Ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk werd geacht. DE OUDJES EEN DAGJE UIT SCHOORL Woensdag was ein- delijk de grote dag aangebroken voor de ouden van dagen. De dag waarnaar velen hunner al weken- lang hadden uitgezien. 's Morgens om zeven uur werd begonnen met het ophalen van de deelnemers. Op het Raadhuisplein werd de stoet opgesteld; 4 autobussen en 13 luxe auto's. De voertuigen werden voor- zien van vlaggetjes en nummers, de deelnemers werden aan de hand van de lijsten gecontroleerd, even ge- wacht op een paar laatkomers en om ongeveer kwart over acht werd onder belangstelling van 't publiek, dat de oudjes nawuifde, het ver- treksein gegeven. Over Bergen en de Egmonden ging de tocht via het Velserpont naar het restaurant van het natuurbad „Velserend" te Sant- poort, waar de fimilie Minkema, de Schoorlse exploitant van het bad, de deelnemers het welkom toeriep. Ook waren hier aanwezig de ere- voorzitter yan het organiserend co- mite, oud-burgemeester Baron van Fridagh, vergezeld van zijn echt- genote, die zoveel voor de ouden van dagen hebben verricht. De be- groeting was van beide kanten zeer hartelijk. Na het verlterken van de inwen- dige mens, werd een rondwandeling langs de bassins gemaakt. De 70- jarige deelnemer Roskam kon de verleiding niet weerstaan; hij schar- relde een badpak op en hoewel hij in 27 jaar niet meer had gezwom- men, dook hij in het water en zwom onder luid applaus en aanmoedigen- de kreten van de omstanders, het gehele bassin over. De nadelige ge- volgen bestonden slechts uit een gesukkel met zijn boordenknoopje. Voorwaarts ging het weer. Over het Kopje van- Bloemendaal, langs het Bloemendaalse strand over de boulevard naar Zandvoort, de Haar. lemmermeer door, over Aalsmeer naar Sch'iphol. Hier werd de stoet in drie groepen gesplitst en over het vliegveld geleid. De oudjes ke- ken hun ogen uit, wat geen wonder is, want het landen en opstijgen van de vliegtuigen naar en van alle windstreken, gaat met de regelmaat van een klok, steeds maar door. Van Schiphol werd koers gezet naar Amsterdam; waar in Heck's restaurant het diner werd gebruikt, wat men zich goed liet smaken en wat ook inderdaad goed was. Om ongeveer zes uur werd koers gezet naar Purmerend en de Beem- ster. In Midden-Beemster werd in »Het Herenhuis" voor de laatste maal gepleisterd en toen ging het eindelijk op huis aan. Om ongeveer kwart over negen werd Schoorl be- reikt en in vrolijke stemming kwam men „De Rustende Jager" binnen, waar alles reeds in gereedheid was gebracht voor de laatste dronk. Hier werd gespeecht door de voorzitter, de heer Maeijer, de pen- ningmeester Nottelman en de bur gemeester mr. Jochems, die de tocht ook had meegemaakt. Dankwoorden werden gesproken, yels uitgebracht, gezongen en gesprongen, waarna de oudjes weer naar .hun haardsteden werden gebracht, dankbaar en vol- daan voor al het genotene. Het is een prachtige dag geweest. SCHOORL IN DE 4DE KLASSE SCHOORL Van het College van Rijksbemiddelaars is de ver- heugende mededeling ontvangen, dat Schoorl, dat was ingedeeld in de vijfde klasse, per 1 Juli jl. ge- plaatst is in de vierde klasse, naar aanleiding van een protest van het gemeentebestuur. Deze verhoging is van belang voor de uitvoering van de noodwet Ouderdomsvoorziening, de overbruggings-uitkeringen en sociale voorzieningen. SCHILDERIJ AANGEKOCHT BERGEN. Naar wij vernemen heeft de Regering een schilderij aangekocht van de Bergense kunst- schilder Jaap Min, die met enkele andere modeme jonge schilders ex- poseerde op de Biennale te Venetie. HET WILLEM BRUUL- TOURNOOI HEILOO. Zondagmiddag 12 uur vangt het Willem Bruul-tour- nooi aan. Dit tournooi wordt ge- spfeeld op het Gem. Sportterrein. 12 uur: S.V.A.—Randers. 13.30 uur: Uitgeest—Meervogels. 15 uur: H.S.V.Kaagvogels. 16.30 uur: Foresters—Alkmaar. Ongetwijfeld zullen deze wedstrij den grote belangstelling trekken. BURGERLIJKE STAND HEILOO. Geboren: Cecilia Pe- tronella Maria, dochter van B Kuy- per en C. Kops. Ondertrouwd: P.Vermeer en A. Houten; H. Smid en A. H. van der Velde. COLLECTE JUBILEUMFEESTEN HEILOO. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat hedenmiddag 15 uur de straat- collecte gehouden zal worden voor de Jubileumfeesten. De muziekcorpsen „St. Caecilia" en „5ensgezindheid" zullen hieraan deelnemen. Wij willen deze collecte gaarne aanbevelen! Geeft wat u missen kunt! DEELNAME TENTOONSTELLING. PURMEREND. De afslagver- eniging B. P. en O. zal met een uit gebreide collectieve stand deelne men aan de Nazomer tentoonstel lingen te Purmerend. Die tentoonstellingen beloven zeer beiangrijk te worden. BURGERLIJKE STAND. BEEMSTER. Geboren: Johanna Emerentia, dochter van M. J. Weel en H. C. Greuter; Anna Elisabeth, dochter van J. Ernsting en G. Bui- kema. Ondertrouwd: Freerk Broekens, BUllr 27 jaar en Geertje Anna Dikstaal, I 10; bieten 6—6. ALKMAAR Alkmaars Bioscoop Theater: Vrolijke jongens, 14 jr. Rin-Tin-Tin knapt het op, 14 jr. Cinema Americain: Ik weet van niets,- 14 jr. Harmonie Theater; Rigoletto, 14 jr. Vic toria Theater: De Cowboy en de lady, volwassenen. HOORN Winston Theater: „Hu- moresque, volwassenen. Victo ria: De klokken van St. Mary, alle leeftijden. SCHAGEN Royal: De klokken van St. Mary, alle leeftijden. MEDEMBLIK: Scala: Op Stap Moeders jongen WIERINGEN: Cinema de Haan: Frieda. 14 jaar. De Spooktrein (Eng. versie) 14 jaar. LUTJEBROEK: City Bioscoop: Duizend en een nacht. 18 jaar. PURMEREND. De kortebaan- draverij welke tijdens de Septem- K erfeesten alhier zal worden ge houden, zal zijn de kampioensdra verij om het Kampioenschap van Nederland op de korte baan. Men zal begrijpen dat deze titel, welke slechts eenmaal in het jaar wordt verreden, uiteraard alleen aan dra- verfjen wordt verbonden welke daarvoor bijzondere aanleiding ge ven. Het 75-jarig bestaan van de Purmernder Harddraverijvereniging Prins Bernhard. is voor de Konink- lijke Ned. Harddraverij en Renver. voldoende aanleiding om dit kam pioenschap te verrijden te Purmer end. Reeds thans wijzen de tekenen erop dat er voor deze draverij bij zondere belangstelling zal bestaan. ALKMAAR. 20 Aug. 1948. An- dijvie 7—16, Spinazie 5—29 poste- lein 12—32, worteltjes 15—28, toma- ten 4273, groene kool 7.5012; ra- barber 47; rode kool 612, gele kool 911. prei 15, uien 412, bie ten 49, druiven 75116, spercie- kg. bloemkool 1A 60—106, I 40—55, bonen 30—42, snijbonen (stok) 52 106, pronksnijbonen 4048 per 100 II 2035, komkommers 520, me- loenen 2880 per 100 stuks, wortel tjes 1124, selderie 1—4, selie 13 per 100 bos, sla 215 per 100 krop, aardappelen, nieuwe 56, eigenlv. 6-—7.50 peren Claps Favorit 40—55 per 100 kg. HEILOO, 20 Aug. Doperwten 4568, sperciebonen 38—47, snijbo nen 6695, pronkbonen 3243, to- maten 3548, andijvie 1117, drui ven 951.05, appelen 2941, peren 2652, bloemkool le soort 5486, 2e soort 29—38, kropsla 27, kom kommers 6—14 p, st„ wortelen 18— 27 p. b., bramen 1.30—1.80 p. m. GROOTEBROEK, 20 Aug. To. taal 95.000 kg: Eerstelingen gr. 8.40 —8.60; blauwe eigenh. 6.80—7.20; blanke idem 6.60—6.90; Koopmans blauwe 7.10—7.40; Bevelanders 6— 6.40; Bmtje 6.60—6.70; Wilde Due 5.206.60; Deva 6; 400 kg peren, Claps 3747; 7500 kg slabonen 30 44; afw. 21—36; 29.500 kg rode kool ,6—6-70; 5000 kg gele kool 10.90— 12.90; 125 st. bloemkool afw. 32, stek 5; 29.000 kg bieten I en II 5.50; 325 kg uien 7. 20 AuS- Aardappelen 4 70—7.70; spinazie 11—21; uien 6— 25 jaar. ZAANDAM, 20 Aug. Op veer- tienjarige leeftijd leerde de thans 17-jange Tiny Jonker uit Zaandam zwemmen en sinds die tijd heeft zij zich voorgenomen om eens het Ka- naal over te zwemmen. Het meisje heeft vooral dit jaar hard getraind en legde meermalen afstanden van 15 km af. Gisteren heeft zij een uithou- dingsproef volbracht, die buitenge- woon is geslaagd. Om negen uur 's avonds arriveer- de zij in de Wilhelminasluizen te Zaandam, waar ongeVeer 5 a 6000 Zaandammers haar opwachtten. Zij had toen een tocht van 30 km achter de rug, n.l. van Alkmaar naar Zaan dam. Bij aankomst na de tocht die in 12 uur en 45 minuten gedaan werd, bleek. dat Tiny in het geheel niet uitgeput was en zij is vol goede moed om in 1949 de strijd tegen het Kanaal aan te binden. 60; sav- k°o1 12.70— 15.80; gele bew.kool 8.20—11.60; rode kool 3.708.80; slabonen 2345, snij bonen 21—79, tomaten 13—62, augur- ken 463, breekpeen 5.70—10, was- pex 6.50—15, bospeen 12—22, rabar- ber 4 andijvie 4—6, sla 2.50—7.20, bloemkool 1641, komkommers 6 18, perziken 4—33, bl. pruimen 25— 28, reine victoria 28—45, witte drui- ven 1—L49, alicanten 96—1.22, fran- kenthalers 0.51—1.17, westfrisia 67 i kessen 30—-44, rode bessen 1.60, meloenen 3089, transpirant de croncels 1527, zigeunerin 10—73, mantcralin 2458, clapp's favorite 21~63. precose de trevouse 18—553 suiker peer 2848. BLOKKER. 20 Augustus 1948 !eli 47~8> spinazie 12—20, rode kool 6—9.20, groene kool 14, kom kommers 920, snijbonen 2462 slaobnen 3046, andijvie 59, bl! pruimen 2635, reine victoria 42— 54, reine Claude 34—48, witte drui ven 1.051.20, bl. druiven 0.79120 perziken 12—34, yellow 555—92 zi geunerin 40—85, keswick 12—25 claps 40—65, juttepeer 35—62, pre cose 4275, early victory 2040 tulapppel 26—53. Gevraagd een voor graan- en kunstmest- pakhuis. Fa. N. Timmer- man's Graan-, Meel. en Kunstmesthandel, Scher- merweg 116, Alkmaar J ong zakenman vraagt f 1250'te Ieen tegen goede rente en aflossing Br. onder no. 16255 bur van dit blad 20.000 preiplanten te koop gevraagd. Br. en prijs aan A. N. Schoon, Kerklaan 307, Akersloot aan het van de Middenstandsbank. kantoor „VAN ANDER RAS" Dit Amerikaanse stuk van Ar- naud d'Usseau en James Gow be- handelt het negerprobleejn in de Zuidelijke staten van Amerika en het gaat diep op de kwestie in. Het steit het actuele vraagstuk van het rassenverschil aan de orde, zoals zich dat na de oorlog daar ontwik- keld heeft. Het Amsterdams Toneel Gezel- schap geeft Dinsdagavond 24 Aug. a.s. om 8 uur een reprise van dit boeiende stuk. De hoofdrollen wor den vertolkt door de eerste krach- ten van de Stadsschouwburg te Amsterdam; o.a. Paul Huf als de perfide Senator Langdon, terwijl de rol van de negersoldaat „Brett" bij Johan Schmitz in goede handen is. Andere medewerkenden zijn: Julia Cuypers, Carla de Raet, Willy Haak wt1 Y?n D«k, Lo van Hensbergen' Wim Vesseur en Egbert van Pari- don Regie en decor zijn van Louis Saalborn. Niemand verzuime dit prachtige speelstuk te zien. KERMISMUZIEK GEKEURD Hedenmorgen om negen uur heeft de politie de muziekinstrumenten, waarmede in de komende kermis week de feestelijke stemming gesti- muleerd zal worden, aan een keu- ring onderworpen. Tal van draai- orgels, met of zonder paard, sommi- ge gemonteerd op een kinderwagen, harmonikaspelers en fluitisten, trommelslagers en paukenslagers, passeerden de revue. Het was drie kwartier lang een gratis concert, niet alleen voor de politie maar ook voor het publiek. met zijn GEHEIMZINNIGE ZWARTE DAME op de GED. NIEUWESLOOT (bij de ivorte Nieuwesloot(, brengt u HYP- NOSE, TELEP ATHIE, SPIRITISMS; Het succes van Antwerpen, Parijs en Brussel voor het eerst in Alkmaar Vanaf ZATERDAGAVOND brengen wij weer: CROQUETTEN, BITTERBALLEN, BELEGDE BROODJES, SLAATJES, ENZ. ENZ. vraagt voor spoedige indiensttreding de Ned. taal perfect beheersend. met practische ervaring Persoonlijke aanmelding of brieven met uitv inlichtingen aan: PERSONEELBUREAU VROOM DREESMANN Gedurende de kermis met »THE MOODMAKERS'' Zondags matinee. in Cafe DE HENGSTMAN te HEER- HUGOWAARD (Nrd.) kunnen met September nog Onderricht systeem „Nationaal" Opleiding examens en eigen gebruik. miichtingen en opgave elke Woensdag- en Donderdag- middag van 44,30 aan de school of's avonds na 7 uur bij de lerares Mej. M. C. MUL, Dorpstraat B 67 ZUID- SCHARWOUDE

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2