In Duivendrecht verrees een moderne filmstudio Regeringsverklaring verwekt in Indie geen hoera-stemming Rondom de nationale feesten RADIO Sportfantasie zal verwachtingen der toeschouwers overtreffen Fabriek met feestartikelen grotendeels uitgebrand WERELDWIELERFAVORIETEN IN VALKENBURG KAREL KWIEKWORDT PRESIDENT h '3 Men beluisterde een ondertoon van kracht en voartvarendheid Nog steeds: de houding van de Republiek In staat te wedijveren met het buitenland Circussuccessen van amateurs Kinderbijslag voor zelfstandigen Beelden als filmflitsen over de grasvlakte Brandweer moest zuurstofapparaten gebruiken Voor de kampioenschappen op de v/eg Kleur (Van onze correspondent) NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAP - Zaterdag 21 Augustus 1948 Gala-concert in Amsterdam „Der Keerlen God" Prins George van Griekenland Rhapsodic in rood, wit en blauw programma ALS DE BELASTING TENMINSTE MINDER WORDT PROEVE VAN WETSONTWERP GEREED PAG. 5 De kolenproductie KNAP WERK VAN ,,'T HOEFKE" EINDHOVEN UIT Truman beraadslaagt met zijn kabinet Detailhandel in haring protesteert opnieuw GRACIEUS SPEL VAN HONDERDEN MEISJES (Van onze verslaggever) EHEEL VALKENBURG staat thans in het teken van de wieler- wereld^et^hoofd "e ^1°^^dHuJd-AiLanse wielrenner Brand, d* M. - ZLZ&- Bloemenhulde aan de geva!len,en Staat van bcleg in Birma SJAH VAN PERZIe door de H. Voder ontvangen De zuivering van de Sokol-organisatie Schip met spoorwagons over de Oceaan B a t a v i a, 14 Augustus 1948. ALS WIJ ZO de commentaren uit Nederland en Indie op het nieuwe kabinet en de door Minis ter-president Drees afgelegde re geringsverklaring, met elkaar ver- gelijken, dan geioven we, dat er weinig verschil in waardering bestaat. Ook in Indie is men geneigd dit kabinet zeer welwil- lend tegemoet te treden en op z^n daden te wachten, alvorens een definitief oordeel uit te spreken. In sommige kringen heeft men wel het gevoel, dat de nieuwe rege- ring een beetje wankel van samen- stelling is, doch ook die kringen verbinden daaraan niet meteen een afwijzend oordeel. Men heeft over het algemeen een beetje raar opge- keken van het feit, dat Overzeese Gebiedsdelen aan Mr. Sassen werd toebedeeld slechts aan enkele in- gewijden was bekend, dat die mo- gelijkheid al maanden geleden werd overwogen doch aangezien de heer Sassen in Indie weinig bekend is en men van hem alleen weet, dat hij een bekwaam en energiek man is is men gaarne bereid af te wach ten, welke lijn hij bij zijn beleid volgen zal. Ten aanzien van de regeringsver klaring heerst er in Indie aller- minst een hoera-stemming, daartoe gaf dit staatstuk te weinig nieuwe feiten en te weinig concrete aan- wijzingen (zeer node heeft men b.v. een aanwijzing omtrent de toekom- stige taak van Dr. Beel gemist en men zou hier gaarne een bevesti- ging zien van het gerucht, dat hij naar Batavia zal komen), doch men meent hier in de regeringsverkla ring een ondertoon van kracht en voortvarendheid te hebben beluis- terd, die weldadig aandoet en die hoop laat aan de verwachting. dat de Indonesische kwestie nu inder- daad in snel tempo zal worden ter hand genomen en dat er spijkers met koppen zullen worden "gestagen. De vrij krachtige woorden aan het adres van de republiek, vindt men hier natuurlijk nog te zwak en men gelooft niet dat er met Soe- karno c.s. nog veel te praten_ valt, doch men begrijpt dat de nieuwe regering wilde beginnen met een vriendelijk gebaar en daarom an- dermaal de goede bedoelingen van Nederland wenste te onderstrepen. Ondertussen was men zeer ingeno- men met de positieve mededelingen, dat de besprekingen met de delega- ties van de negara's de zekerheid hebben gewekt, dat met de deelsta- ten der federatie een overeenstem- ming zal worden bereikt. Wat de onderhandelingen met de republiek betreft, uit het^-toericht, dat de verhuizing der conferentie naar Kalioerang die eigenlijk Maan- dag zou plaats hebben, voorlopig is uitgesteld, blijkt wel dat men er voorlopig weinig heil meer in ziet om hoge verhuiskosten te maken. De republiek heeft nog steeds niet officieel doen weten, of zij de Bandoengse resolutie al dan niet wil accepteren als basis voor ver- dere onderhandelingen. Officieus is zij al ettelijke malen verworpen. Het is zeer de vraag of de republiek het spelletje om steeds maar de plannen van Critchley en Dubois naar voren te schuiven, zal kunnen blijven volhouden. Intussen is n.l. de nieuwe Amerikaanse vertegen- woordiger in de Commissie van Goede Diensten. Merle Crochan in Batavia aangekomen. Deze diplo- maat heeft hier een uitstekende "in- druk gemaakt en al heeft hij niet met zoveel woorden gezegd, dat de plannen van zijn voorganger van de baan zijn, hij heeft op een pers- conferentie wel gezegd: ,.I am not here to sell anybodies plans". (Ik kom hier niet om bepaalde plannen aan de man te brengen'. Voor wie weet dat het Amerikaanse ..to sell" in dit verband dikwijls dezelfde waarde heeft als ons ..aansmeren", is dit vrij duidelijke taal. In Djokja schijnt Crochan zich trouwens nog duidelijker te hebben uitgelaten, waar hij tegen republikeinse jour- nalisten op een desbetreffende vraag zou hebben geantwoord: laten we over die Amerikaans-Australi- sche plannen maar liever niet meer spreken. Overigens is er uit Indonesia de laatste weken weinig schokkend nieuws te melden. De onrust in West-Java gaat rustig voort, maar ook daar went men aan. De Neder- landse tactiek om de laatste tijd duidelijk te laten merken, dat men heel goed weet wie achter deze onrust-stokerij aan de touwtjes trekt, lean de republiek blijkbaar maar weinig schrik inboezemen. In het gebied van Tasikmalaja is thans wederom een nieuwe zuiveringsav- tie ingezet. Er is de laatste tijd, zij het dan ook in bedekte termen, in dit verband critiek uitgeoefend op het beleid van Generaal Durst Britt, de commandant van de 6 Dec.- divisie, die tegen zijn taak de rust in zijn gebied te herstellen, niet zou zijn opgewassen. We kunnen in het midden laten of deze critiek ge- rehctvaardigd was, nu vandaag het bericht is gekomen, dat hij van zijn functie ontheven is, een taak zal krijgen in Nederland en zal worden opgevolgd door Generaal-Majoor E. Engels, thans Directeur van de Cen- trale Opleidingen te Bandoeng. Dit besluit is nog door Minister Fievez genomen. Wat deze onrust in West-Java be treft, kan wellicht geen kwaad er ter geruststelling van vele ouders in Nederland op te wijzen, dat deze inderdaad proporties heeft aan- genomen die een aanfluiting zijn van de toestanden, die in een wel- geordende maatschappij behoren te heersen, maar dat men zich vooral niet moet voorstellen. dat alle Ne- derlanders hier, militair en burger, nu permanent in levensgevaar ver- keen. Dergelijke dingen lijken op een afstand veel erger, dan wanneer men er zelf tussen zit. Eerlijk is eerlijk, als wij het hier niet iedere dag in de krant lazen, zouden we er eigenlijk heel weinig van mer ken. Verwanten in Nederland, die van soldaten hier, stoere brieven krijgen, waarin de kogels je rond de oren fluiten, zullen er verstandig aan doen, die met een korreltje zout te nemen. Zitten zij toevallig in een gebied van actie en tegen- actie dan is het wat anders, maar in het algemeen gesproken kan men in West-Java rustig rondreizen, zon- der dat men van de onrust en rebellie iets bespeurt. De kans om door een auto overreden te worden is altijd nog veel groter. In de avond van de 7e September zal onder auspicien van het Comite Kroningsstad, in het kader der in- huldigingsfeesten, door het bestuur van hqt Amsterdamse Concertge- bouw een galaconcert worden aan- geboden, dat zal worden bijgewoond door Koningin Juliana en vele vor- stelijke en andere hoge gasten en onder leiding zal staan van Eduard van Beinum. Medewerking verlenen het Amsterdamse Toonkunstkoor en de solisten Jo Vincent, sopraan, Annie Woud, alt, Louis van Tulder, tenor, Willem Ravelli, bas en Wil- lem Andriessen, piano. Het volgende programma zal wor den uitgevoerd: Wilhelmus, Te Deum van Diepenbrock, Variations Sym- phonique van Cesar Franck, Vijfde Symphonie van Beethoven. In Hilversum was een duizend- koppig publiek in het ge'improvi- seerde openluchtfheater aan de Schuttersweg te Hilversum getui- ge van de premiere van een groot openluchtspel, dat ter gelegenheid van het regeringsjubileum een serie opvoering beleeft. In het spel worden de laatste ja- ren van Graaf Floris V geschetst, in het bijzonder hoe deze door zijn goedheid voor het Gooise volk de eretitel „Der Keerlen God" kreeg. Het eindigt met de samenzwering van Gijsbrecht van Aemstel en Ge rard van Velzen en de moord op de geliefde Graaf. De premiere werd o.m. bijge woond door alle Gooise burgemees- ters. Het stuk zal in de komende avonden nog een vijftal opvoerin- gen beleven. Bij de inhuldiging van H. K. H. Prinses Juliana tot koningin der Nederlanden zal o.m. aanwezig zijn Z. K. H. Prins George van Grieken land, oom van de Griekse Koning. Ter gelegenheid van de feestweek zal in de Haarlemmerhout op 6 September de door Marinus Adam gecomponeerde „Rhapsodie in rood, wit en blauw", die bestaat uit een comblnatie van muziek. dansen koorzang en vuurwerk, uitgevoerd worden. Het is een zeer omvangrijk werk, dat een uur zal vergen. Een tribune, die aan 900 personen plaats zal bieden, wordt in de Haarlem merhout opgesteld. ZONDAG 22 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 M. g OO—9.30 piechtige viering van het 700-jarig bestaan van de Dom van Keulen met Pontificale Hoogmis, gecelebreerd door Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, Aartsbisschop v. Utrecht; 9.30 Nieuws, 9.45 Koor, 12 15 Apologie, 12.35 Orkest zonder naam, 13.00 Nieuws, en vervolg Or kest zonder naam, 13.40 Spineuza, 14.00 Cabaret, 14.40 Muziekcorps, 15.00 Kamermuziek, 15.22 Midden- stansdpraatje, 15.32 Muzikale tom bola, 16 10 Wereldkampioenschappen Wielrennen, 16.25 Vespers, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19-00 Oude psalmen, 10.30 Nieuws, 19.45 Gramofoon, 19.50 In 't Boeckhuys, 20.05 Gramofoon, 20.12 Klein orkest en vocaal kwartet, 20.45 Gramofoon, 2140 Lulsterspel, 22.02 Septet, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II 415 M. 8 00 Nieuws, 8.18 Gramofoon, 8.30 Causerie, 8.40 Orkest, 9.12 Postdui- venberichten, 9.15 Men vraagt en wij draaien, 10.00 Kamermuziek, 10.30 Voordracht, 10.50 Gramofoon, 11 05 Orkest en koor, 12.00 Muziek corps, 12.30 Mannenkoor, 12.40 Pia no, 13.00 Nieuws, 13.20 Zigeuneror- kest 13.50 Wereldkampioenschappen wielrennen, 14.00 Gramofoon, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Kamerorkest met pianosolist, 15.45 Filmpraatje, 16.00 Ensemble, 16.30 Sportflitsen, 17 00 Harmoniekorps, 17.15 Ge- mengd koor, 17.30 Accordeonveren., 17.45 De Wereldkampioenschappen Wielrennen, 18.00 Nieuws, 18.15 De Wereldkampioenschappen Wielren nen, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualitei ten, 20.15 Waltztime, 20.45 Hoorspel, 21.15 Opera-concert. 22.50 Gramo foon, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoon, MAANDAG 23 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 M. 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gramofoon, 8.00 Nieuws, 8.15 Gewlj- de muziek, 9.00 Piano, 9.15 Zieken- bezoek, 9.30 Gramofoon, 11.00 Gra mofoon, 11.20 Boekfragment, 11.40 Zangrecital, 12.30 Weeroverzicht 12.33 Kamerkoor, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel, 14.00 Vertelling, 14.30 Gra mofoon, 15.30 Koor, bas en orgel, 16 45 Gramofoon, 17.00 Voor kleu- ters 17.15 Piano, 18.00 De vijf Zapa- kara's, 18.15 Sport, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespreking, 19.30 Actua liteiten, 20.00 Nieuws, 20.15 .,Kerk- concert, 20.45 Over sleepboten, 21.05 Ensemble en bas, 21.35 Gramofoon, 21.45 Residentie-orkest, 22.30 Met band en plaat, 23.00 Nieuws, 23.20 Mandolinata, 23.40 Gramofoon. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoon, 8.00 Nieuws, 8 18 Gramofoon, 10.20 Gra mofoon, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 De Regenboog, 11.20 Biano, 11.40 Verkoopkunde, 12.00 Sextet, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Wereldkampioen schappen Wielrennen, 12.38 The Ki- lima Hawaiians, 13.00 Nieuws, 13.20 Orkest, 14.00 Gramofoon, 14.30 Le- zing, 14.45 Gramofoon, 15.25 Hoor spel 16.47 Gramofoon, 17.00 Voor de j'eugd, 18.00 Nieuws, 18.15 We reldkampioenschappen Wielrennen, 18.25 Orkest, 19.00 Fries half uur, 19 30 Trio, 20.00 Nieuws, 20.15 The Ramblers, 20.45 Vogelwachten, 21.05 Cabaret, 21.35 Gramofoon, 21.55 Or gel en zang, 22.15 Kamerorkest, 23.00 Nieuws, 23:20 Wereldkampi oenschappen Wielrennen, 23.30 Gra- mofoonmuzi(»k. Sinds 1932 staat aan de Keulse Vaart in Duivendrecht een film- studio, Het woord „Cinetone" is voor ons een begrip geworden, niet zozeer door de producten, die werden afgeleverd, dan wel door de wetenschap, dat wij een eigen filmstudio bezaten. Uiterlijk is er in die 16 jaar weinig veranderd. Wie echter dezer dagen de kans krfjgt in het inwendige van Neer- lands filmstad door te dringen, wordt even stil. Want terwijl hij het labyrinth van trappen bestijgt en afdaalt, ontvouwt zich voor zijn ogen het beeld van een filmstudio, waarvan hij het bestaan alleen maar in California mogelljk waande. Een jaar lang is ononderbroken gewerkt aan de ruine, die het com plex in Mei 1945 was. Een jaar, waarin het ongelofelijke werkelijk- heid is geworden. Nederland bezit thans een studio, die kan wedijve ren met de beste Amerikaanse van gelijke omvang Alles is af. De in- richting der 'imposante opname- hallen, de technische apparatuur, de na-synchronisatiehal, het Iampen- park, het laboratorium en wat een modern filmbedrijf verder maar kan eisen. Men heeft de studio dan ook niet zonder diepgaande studie ingericht. Studie door Nederlandse experts van inrichtingen in het buitenland. Voor een dergelijke onderncming was natuurlijk eeft groot bedrag aan geld nodig. Deze studio heeft - een millioen gekost. De gelden zijn bijeengebracht door vrijwillige bij- dragen van- leden van de Bioscoop- bond. Hierbij heeft de gedachte aan het maken van winst op de achter- grond gestaan. Men heeft het nodig geoordeeld de Nederlandse filmin- dustrle weer een kans te geven Ook tracht de „Stichting Nederlandse Filmstudio" buitenlandse onderne- mingen te interesseren in de cine- tone-studios haar opnemingen te maken. Men zou mogelijk geneigd zijn hierover de schouders op te ha- len, doch reeds hebben Amerikaan se filmexperts de studio's bezocht en die gelijkwaardig verklaard aan ei- ke Amerikaanse inrichting. Boven- dien hebben de Amerikanen grote interesse bij het maken van opna- men in Holland. Zij krijgen n.l. de filmhuur, die in dollars moet wor den betaald, niet geheel uitgekeerd. Een deel van het geld wordt in Nederland on geblokkeerde rekenmg gezet. De Amerikanen nu zijn op het idee gekomen om met die ge blokkeerde geld in Nederland te paan werken Zij willen de opna- men, die zij in de Nederlandse stu dio's denken te maken, betalen met dit geld. Minister Lieftmck heeft hiertegen natuurlijk niet het mins -e bezwaar. Tekenfilms Bovendien worden in de studio's ondergebracht de ateliers van een v tweetal Nederlandse vervaardigers van tekenfilms. In de grote opr.ame- hal is een groot deel van de decors voor de eerste op te nemen film „niet tevergeefs" reeds gemoiiteeid. We zien er delen van een boerderij en een molen is in bouw. Begin vol gende week beginnen de binnen- en buitefiopnamen. De officiele ope- ningsdatum is thans vastgesteld oo Woensdag 25 Augustus a.s. Er is een optimistische toon te bespeuren zo- wel bij de „Stichting Nederlandse Studio" als in de kringen van de filmonderneming, die de eerste rol- prent in Duivendrecht zal opne- men. Op 66n punt echter is men sceptisch gestemd. En dat betreft de 35 procent vermakelijkheidsbelas- ting. Want zegt men, wanneer de regering niet zal besluiten voor de Nederlandse films de vermakelijk- heidsbelasting rigorous te verlagen of zelfs geheei af te schaffen, dan is elke Nederlandse film bij voorbaat ten (lode gedoemd. Dit is echter een zaak, die het ministerie aangaa,, en aan haar is dan ook de uiteindenj- ke beslissing, die in filmkrmgen ge- zien wordt als de beslissing over t leven of dood der jonge Nederland se industrie. Door het Centrum voor Staat- kundige Vorming werd op verzoek van het KVP-bestuur een commis sie in het leven geroepen die zich zou moeten bezighouden met de bestudering van het vraagstuk van de kinderbijslag aan zelfstandigen en een rapport terzake moest uit- brengen. Deze commissie was als volgt sa- mengesteld: A. B. Michielsen. voorz. W J Andriessen: mr. F. F X. Ce- rutti: Th. S. J Hooy; mr. J B. M. Laudy; J W F. van Meegeren; C. W A. van Uden, alsmede_ proL mr C P M Romme als adviserend lid' en de heer G M. J. Veldkamp als secretaris Zii werd 19 Januan van dit jaar gein'italleerd en heeft thans net resultant van haar werkzaamheden in een ..Proeve van een Ontwerp van Wet op het verlenen van kin derbijslag aan zelfstandigen". met een uitvoerige toelichting neerge- legd. Uit de aard der zaak heeflt men Gedurende de week van 9 t. m- 14 Augustus 1948 werden in de Ne derlandse steenkolenmijnen in to- taal 215.556 ton kolen geproduceerd tegen 210,594 ton in de voorafgaan- de week van 2 t. m. 7 Augustus 1948 Dit wil zeggen: 35.926 ton per dag, vorige week 35.099 ton. zich bezig gehouden met de buiten landse wetgeving op dit stuk. Het resultaat was een regeling. die enerzijds nauw aansluit bij de historische omtwikkeling der sociale verzekering in Nederland, ander- zijds echter vooruitloopt op de alge- hele herziening dezer verzekering. om aldus te bereiken, dat een spoe- dige invoering der ontworpen rege ling mogelijk wordt. De ontworpen regeling sluit nauw aan bij de bestaande kinderbijslag- wet voor loonarbeiders; in de bij- lage wordt echter duidelijk gezegd, dat ook in deze laatstgenoemde wet nog wel het een en ander voor ver- betering vatbaar is. Een proefstuk, waarvoor zeer ze- ker grote belangstelling zal bestaan en dat bij de discussies, in brede kringen, goede diensten zal be wij zen. De industrieel H. van Doorne uit Deurne, eigenaar van de Daf te Eindhoven, heeft sedert het vorige jaar een amateur-circus t Hoetke dat Plaats biedt aan 1200 mensen. Hierin wordt een programma ver- toond, waarin alleen bewoners van Deurne optreden. De acrobaten zijn gerecruteerd uit leden van een gymnastiekvereniging en het orkest bestaat uit leden van de Deurnse Harmonie. Er zijn clowns en er werken een jongeman en een meis- ie als trapezewerkers in de nok van het circus. Ook wordt gegoo- cheld. De opbrengst van dit ama- teur-circus wordt geheel aan goede doeleinden besteed. Het circus be zit twaalf prachtige Paard"1-. vertoond worden door delo-jarige tweelingzusjes Anny en Tinhy van Doorne, die paarden in ,,vrijheid brengen. hogeschool en zelfs voltige rijden. Amateur-circus ,,t Hoefke bezocht dit seizoen Helmond en Eindhoven. Vooral de meisjes be- haalden in de uitverkochte tent tel- kens weer welverdiende successes Volgens experts doen zij dan ook knap circuswerk, vooral als men weet, dat ze zich bijna alles Seljee} zelf geleerd hebben. Ze geven hun vertoningen zonder emge „show m eenvoudige jurkjes en zonder enig raffinement. Als belomng voor hun geheel be langeloos werk heeft de heer van Doorne de gehele uit Deurne. meer dan vijftig man, uitgenodigd een voorstelling van het circus Strassburger ip het circus Scheveningen bij te wonen. President Truman beeft Vrijdag met zijn kabinet der®/d^glt°rVet de besprekingen .te Moskou betref- fende de crisis te Berlijn. Na aflo p van de bijeenkomst werden geen bijzonderheden hierover medege- deeld. Vanwege de Vakgroep detail handel in vis wordt nadrukkelijk geprotesteerd tegen een voorstel ling van zaken, die het directo- raat-generaal van de prijzen dezer dagen heeft gepubliceerd, over de kleinhandel in haring. „Uit deze mededeling volgt", al dus de vakgroep, „dat ondeskun- dig publiek de conclusie trekt, dat de kleinhandel in zoute ha ring nog zeer grote winsten maak, waardoor de reactie tegen de nieuwe prijsregeling als een volkomen a-sociale houding kan worden gebrandmerkt". „Het ingaan van de nieuwe maximumprijzen op 2 Augustus j.l. was aan de handel bekend, doch niet dat enkele dagen voordien de re- dersprijzen, zouden worden gewij- zigd waardoor de winstmarge voor de kleinhandel aanzienlijk werd verlaagd tegen deze maatregel is het protest van de kleinhandel ge- richt," aldus de Vakgroep. Zij ont- kent. dat in 1946 enorme winsten ten koste van de reders zijn ge maakt. doch beweert dat in dat seizoen slechts door weinig klein- handelaren kantjes met 1100 ha- ringen zijn ontvangen. Haar in ziens benaderen stuksgetallen van 600 tot 800 meer de waarheid. zo dat de verdiensten per kantje in 1946 aanzienlijk lager waren, dan thans wordt voorgesteld. „Wu hopen, dat de toeschouwers, die op 4 September" a.s. deze Sportfantasie zullen bezoeken, een kijk zullen krijgen op de uitge- breidheid van het sportleven in Nederland en dat zij tevens be- seffen, hoever de lichamelijke op- voeding van 's lands jeugd reeds is gekomen", aldus vertelde Carel Briels, staande voor een microfoon in het half-lege, door floodlight overgoten stadion te Amsterdam. Zijn woorden kwamen na afloop van een repetitie van het grote sportspel, dat ter gelegenheid van het regeringsjubileum zal worden opgevoerd. Voor deze repetitie waren een aan- tal personen verzameld, om met eigen ogen de vorderingen gade te slaan en zo reeds een heel klein voorproefje te krijgen van wat er te gebeuren staat. Dat hele kleine voorproefje was echter al meer dan voldoende, om te zien, dat op 4 September de ver wachtingen der toeschouwers zullen wopden overtroffen, want wat dit spel te zien geeft, zijn een groot aantal beelden, die als filmflitsen over de grasvlakte glijden, terwijl honderden meisjes een gracieus spel van pantomimen uitvoeren, dat be- het circuit zal scharen om de str«d te volgen. De ramingen varieren tussen de Op de tentoonstelling ,.De Neder landse vrouw 18981948" te Den Haag is bij de stand van de vijf samenwerkende nazorg-organisaties voor de slachtoffers van het verzet een verzetswand opgesteld. Bij de ze wand kan het publiek bloemen leggen als hulde aan de gevallenen. De eerste bloemen zijn gelegd door Prinses Juliana en sindsdien is er van de gelegenheid druk gebruik gemaakt Van de bloemen, die op een dag zijn gelegd, wordt een bloemstuk gemaakt, dat naar een van de oorlogsgraven of oorlogs- kerkhoven in ons land gebracht wordt. De bloemen, die niet in het bloemstuk zijn verwerkt, gaan naar graven in de omgeving van Den Haag. Het eerste bloemstuk, dat in rood-wit-blauw was opgemaakt, wef3 door drie dames uit Rhenen naar de Grebbeberg gebracht. Later werden de niet in dit bloemstuk verwerkte bloemen door dames uit Den Haag, Voorburg en Leiden naar het momnument bij de Haagse Schouw gebracht. 150.000 en de 200.000 personen, wel ke ontegenzeggelijk aan de hoge kant liggen. Maar dat de belang stelling geweldig zal blijken, ook uit Belgie, kan men als zeker aan- nemen. De ploegen zijn nog met officieel samengesteld, maar zullen niet ver afwijken van de officieuze mededelingen daaromtrent. Bij de Nederlandse amateurs heeft Blanke- nauw zich teruggetrokken, omdat hij zich niet helemaal fit voelt. Voor hem komt Vinken in de plaats De vijf anderen zijn Plum, van Est, Duyf, Grift en Voorting. De Engel- sen komen met Maitland en Tho mas, die bij de Londense Spelen uitstekend gereden hebben, Scott, Bowes Clements en Hunt. Volgens hun teamleider is dit de sterkste ploeg, die Engeland ooit op de weg heeft gebracht. In Londen werd trouwens in de teamrace een fraaie 2e plaats achter Belgie bezet. Italie is eveneens sterk vertegen- woordigd met Ferrari, Pedromi, Fanti, Isotti, Petrucci en Doni. Ver- der zullen, zoals wel haast vanzelf spreekt, Zweden, Belgen en Fransen zich geducht doen gelden, alhoewel wij op dit moment nog niet weten hoe hun ploegen gevormd zullen worden. Wat wij wel weten is, dat Polen en Turkije verstek laten gaan doch dat de Zuid-Slaven, aan wier komst getwijfeld werd, niet op het appel zullen ontbreken. Gisterenavond deed het gerucht de ronde, dat Bartali weg zou blij ven. Maar het bleek een loos ge rucht, want de beroemde Gino is wel .degelijk in Valkenburg. even als zijn even beroemde rivaal Faus- President Sao Sjwe Thaik van Birma Sieeft Vrijdagavond in een proclamatie de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd, aan- gezien „door opstanden in verschil- lende delen van de Unie een ern- stige toestand is geschapen". De staat van beleg zal niet onmiddel- lijk van kracht worden, maar pas ais de toestand in een of ander deel van het" land dit vereist. to Coppi en verder Maggini, Ottelli, Pasquini en Ricci, die samen met hem ih de Italiaanse profploeg zitten. Voor Nederland rijden naar alle waarschijnlijkheid Schulte, Janssen, Lambrichts, Middelkamp, Pauwels en Syen, een team, waar wij uit stekend mee voor de dag kunnen komen. Z.H. de Paus heeft Vrijdag de Sjah van Perzie in particuliere audientie ontvangen in de Consis- toriekamer van zijn verblijf te Castel Gandolfo. Dit was de eerste maal, dat een buitenlandse Ko- ninklijke persoon op Castel Gan dolfo is ontvangen. De audientie duurde ong. 20 minuten. De Paus richtte een toespraak in het Frans tot de Sjah, waarin hij zeide het op prijs te stellen de Sjah te mogen begroeten, die „immer zulk een wel- willendheid tegenover zijn katho- lieke onderdanen aan de dag had gelegd". De Sjah verklaarde in zijn antwoord op deze toespraak, dat hij alles zou doen, wat in zijn macht lag, om „zijn katholieke onderda nen de vrijheid te waarborgen welke 'zij thans genieten". De H. Vader onderscheidde de Sjah met de Vaticaanse „Orde van de Gulden Spoor". De Praagse radio deelt mee, dat de leiders der Tsjechoslowaakse nationale sportvereniging Sokol een aantal gewestelijke bestuurders ont- slagen heeft .Dit is bekend gemaakt in een communique van het uitge- breide Sokol-bestuur (een samen- smelting van het oude bestuur met dat der vakverenigingssportorgtm- De ontslagenen worden beschul- digd van ..het verzaken van de plichten van de Sokol ten opzichte van de staat en ondermijning van de eenheid van de staat en der openbare orde". Gistermiddag brak op de zesde etage van de etalagematerialenfa- briek „B. en W." op de Klove- nlers burgwal te Amsterdam een fllnke uitslaande brand uit. De fa briek had in de laatste weken grote hoeveelheden etalagemate- riaal vervaardigd voor de a.s. feestweek en deze opgeslagen in de bovenste verdieping van het perceel. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en begon het vuur met twee stralen te bestrijden. Zij kon echter niet voorkomen dat ook de vijfde verdieping in brand geraakte Het perceel is vrij hoog en moeilijk van alle zijden te bereiken. Inmiddels was het aanwezige brandweermateriaal versterkt. zo- dat de brandweer met drie motor- spuiten, een ladderwagen en 'n ge- reedschapswagen het vuur te lijf ging. Op -de vijfde en zesde etage was golfcarton en feestversiering opgeslagen. Het vuur vond hier uiteraard gretig voedsel, terwijl er zich een enorme rookontwikkeling voordeed. De brandweer kon slechts met gebruikmaking van zuurstof apparaten het vuur benaderen. Een uur later bleek wel dat de boven- verdieping niet meer te redden viel. De houten vloeren boden geen weerstand meer tegen de vlammen en ook de vierde etage was niel meer te bereiken. Om kwart over drie was de brandweer nog steeds met het blus- singswerk bezig. Wel was zij de brand meester. doch het smeulende golfcarton ontwikkelde een enorme rookwolk, die het schier onmogelijk maakte de talrijke kleine vuurhaar- den op de vijfde etage te bereiken. Zo groot was de hitte ,dat de brand- weerladder bij de vijfde etage be gon te branden. Men was genood- zaakt de ladder verder van de bui- tenmuur te plaatsen, hetgeen het blussingswerk nog moeilijker maak te. De buurtbewoners trachtten zo goed zij het konden te helpen. De waterschade is zeer groot, hetgeen begrijpelijk is wanneer men be- denkt ,dat de brandweer twee uren lang, vrij wel ononderbroken, met vier stralen gewerkt heeft. Verzekering dekt de schade. Het m s. „Kamerlingh Onnes" van de Kon. Rotterdamse Lloyd zal, alvorens uit Batavia naar Ne derland terug te keren nog een maal een reis van Singapore naar Soerabaja maken. Reeds eerder voer de ..Kamerlingh Onnes" voor een extra vaart tussen Singapore en Soerabaja, waarbij de gezag- voerder J. D. Jaarsma de opdracht had spoorwagons over te brengen. Daarbij was het transport van 120 wagons geprojecteerd. Gezagvoer. der Jaarsma speelde het echter klaar 156 stuks over te brengen. welk record de aanleiding voor 'n tweede reis werd. Dat een dergelijke onderneming geen kleinigheid is bewees alleen de aanblik al. welke het schip volgeladen bood De wagons waren zo gestuwd dat zij aan weerskan- ten ongeveer een meter buiten boord staken. De wagons zijn be- stemd voor de Indische spoorwegen doeld is, om in rhythmische dansen de verschillende takken van sport aan de toeschouwers te tonen. Het machtig vertoon van honder- den meisjes, die op de tekst van Aad van Leeuwen, gesproken door Carel Briels, zelf een soort hymne dansen aan de sport en al de be- oefenaars vindt zijn hoogtepunt in een fleurig en groots defile rond de gehele speelvlakte vanaf de ere- tribune tot de Marathontoren, ter wijl honderden vlaggen zullen wap- peren en de feestmuziek door de luidsprekers spettert. Dirigenten Het valt niet mee, om deze grote massa in de juiste beweging te krij gen, na de woorden van de Olym- pische eed komen de meisjes van onder de Marathontoren opgemar- cheerd en zwermen uit over het enorme speelveld, waar zij onmid dellijk worden opgevangen door de muziek en de tekst, die eenvoudig en zonder al te veel zwier van gro te woorden de aanduidingen geeft, waarvoor deze meisjes staan opge steld. Dan volgt dit prachtige beeld van rhythme en fantasie, want de bewe- gingen van deze honderden zijn niet anders dan beelden van alle spor- ten, die in Nederland beoefend wor den. Deze beelden zijn hier en daar zelfs origineel gevonden en de schepper ervan komt de verdiende pluim van harte toe. Carel Briels en Aad van Leeuwen zijn de dirigenten van dit schouw- spel, zij kneden en buigen het ma- teriaal. totdat het een vloeiend ge heel zal worden, dat Sportfantasie heet. Zij moeten een enorm geduld •hebben, om herhaaldelijk, tientallen keren per avond de gehele zaak stop te zetten, om dan opnieuw met machtige armzwaaien het rhythme weer te kunnen laten vloeien tot 'n andere grote beweging. Want er is nog zoveel te doen, voordat het 4 September is en de officiele opvoe ring zal plaats vinden. Voordat pre- cies de grote lijnen in elkaar vallen en de bewegingen, uitbeeldingen en voorstellingen werkelijk tot filmflit sen uitgroeien, maar spelers, mede- werkers en regisseurs blijven door- gaan en inderdaad, de toeschouwers zullen kunnen genieten van deze fantasie. CEN DUIDELIJKE LES, dat Evangelie van morgen. Twee heren tussen wie men zal moe ten kiezen. God of de mammon Aan welke kant staat u? Hebt u uw keuze gedaan? Was het de goede keuze? God of de wereld. Ergens in een grote stad van Nederland is een parochie. Acht- duizend zielen. De helft, vier- duizend, doet er niets meer aan. Wat bezielt die mensen? Wat was voor hen de aanleiding of de reden om te b reken? Waar op hebben zij hun houding be- paald? Men leeft dit leven maar eenmaal. Maar als dan de keuze niet de goede was, wat dan? God of de mammon, de wereld. Men moet partij kiezen, kleur bekennen. Katholiek zijn en ka- tholiek denken, handelen en doen. Of niet. Wat Iciest u? MARCUS r I //A 11. „Zeker", zei Karel, „het avontuur staat me aan. Ik ben bereid mee te gaan, maar dan moet ik eerst nog enkele dingen weten. Ten eerste: ho kwam u er bij om juist mij uit te kiezen als toekomstig regeringshoofd van uw republiek?" „Omdat", antwoordde Pedro, die weer onder zijn divan vandaan was gekomen, „wel, begrijpt u, wij hadden ons u anders voorgesteld. Zo heel anders, he? Ik wil maar zeggen dat ik bedoel: helemaal anders. „Wij hadden de opdracht, een sullig kereltje te gaan zoeken en.... nou ja, u moet het ons niet kwalijk nemen, maar de opzet was, dat dat kereltje dan in naam president zou zijn, maar dat onze vrijheidspartij aan de touwtjes zou blijven trekken, begrijpt u? Maar nu zijn we veel beter uit, geloof ik. We hebben nu een kerel met pit erin en zo." „Veel pit", vulde Signor Fernando aan .die zijn lichtbuiteling nog niet vergeten was. „Ontzettend veel pit."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5