SCHOLA PUBLICA EEN VLOTTE VERGADERING MET BENOEMINGEN KAREL KWIEK WORDT r De v/intercursussen ALKMAAR EN OMSTREKEN De reorganisatie van het Onderwijs Marktberichten BEEMSTER EN OMSTREKEN J PAG. 2 NiEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 27 Augustus T948 GEMEENTERAAD ALKMAAR K.A.B.-HOEKJE K.F.C.-keuring Voefballende scheids- rechters Onze agenda Feestavonden R.K. Verplegingsfonds je kunt het toch niet meenemen R.K. Harmonie „St. Caecilia" WEERSVERWACHTING Jubileumfeesten te Langedijk Militieplichtigen! INSTITUUT KUYPER Begin September nieuwe cursus Inst Roggeveen en Gootjes, Begin Sept. aanv. nieuwe clubs Ul i Onder voorzitterschap van Mr. Dr. H. J. Wytema kwam de ge- meenteraad Donderdagmiddag in openbare zitting bij'een ter behan- deling van een vrij uitgebreide agenda, die echter in een vlot tem po kon worden afgewerkt. De bur- gemeester sprak een kort open- ningswoord waarin hij mededeelde dat wethouder Bakker wegens on- gesteldheid voorlopig enige tijd met ziekteverlof zal gaan en dat zijn werkzaamheden door de andere wethouders zijn overgenomen. Zo zal dan de heer G. van Slingerland de sociale zaken waarnemen, wet houder Coerts neemt de zorg over het Sportpark op zich en Mr. Lees- berg zal de jeugdzorg behartigen. Bij deze gelegenheid bood de voorzitter tevens zijn gelukwensen aan aan het raadslid Groot, die on- langs bevorderd is tot reserve lui- tenant-kolonel. Overgaande tot de agenda sprak de heer Torenvliet, C.P.N., over het salaris van het gemeente-personeel dat z.i, niet voldoende is in sommi- ge gevallen. Het schijnt voor te ko- men, dat gemeentewerklieden in hun vrije tijd of vacantie werk el ders verrichten hetgeen tot onge- zonde toestanden aanleiding geeft. Weliswaar worden de salarissen en lonen van hogerhand geregeld, doch spreker rheende dat hier de ge- meente toch ook wel kon meespre- ken. Wethouder van Slingerland zette uiteen dat de gemeente niet boven het loonmaximum mag uitgaan, hoe gewenst dat misschien in sommige gevallen ook zou kunnen zijn. Ook de heer v. Slingerland kon niet goedkeuren dat een gemeentewerk- man in zijn vrije tijd gaat werlcen voor een ander. Dat haalt de an dere lonen naar beneden. De heer Hoytink (Prot. Christ, fractie) wilde wel eens weten wat die B.N.O.P., waarvoor de heer Torenvliet een lans brak, eigenlijk voor een instelling was. Ook hij vond het niet goed dat arbeiders in hun vacantie werkten. De B.N. O.P. is, zoals de voorzitter mede deelde, de organisatie van Neder- lands Overheids Personeel, welke bond niet is aangesloten bij de Unie van deze groep werkers. Benoemingen In de vacature van leraar in de Nederlandse taal aan de Handels- school. ontstaan door het op haar verzoek verleende eervol ontslag aan mej. H. de Waal, werd met al- gemene stemmen door de raad be- noemd de heer C. Kostelijk alhier, voor de cursus 19481949. Tot tijdelijk leraar aan de Han- delsavondschool werden benoemd de heer M. van der Ploeg, onder- wijzer aan de openbare school voor voortgezet L.O. en de onderwijzer van de Julianaschool voor u.l.o. de heer C. Weststeijn. Aan het Murmellius-gymnasium werden tijdelijk benoemd. voor de cursus 1948—1949, de heer A. L. Vos voor het vak Engels; de heer W. T. van Est voor Wiskunde en wiskundigc aardrijkskunde, beiden uit Amsterdam, en Dr. D. A. van Krevelen te Hilversum voor de oude falen. In de vacature, ontstaan aan de Vondelschool door het eervol ont slag, verleend aan Mej. Biesterbos, werd voorzien door de benoeming van mej. A. van den Beldt te Alk- maar tot onderwijzeres. Aan de Handelsschool zal in het nu komende schooljaar Spaans wor den onderwezen, gezien zulks uit handelsoogpunt noodzakelijk werd geacht door de raad. Tot leraar in dit nieuwe vak werd benoemd de heer H. K. M. de Wild alhier. Ook de overplaatsing van de heer J. Harlaar van de Tesselscha- deschool naar de.U.L.O. ondervond geen bezwaar. Mej. Kamphuis (K.V. P) wilde weten of er dan aan ge- noemde school een vacature komt. De burgemeester bevestigde dit en zeide dat er in deze vacature dp de volgende raadszitting zal wor den voorzien. Reorganisatie Lager onderwijs De plannen tot reorganisatie van het Lager onderwijs in onze ge meente, waarover een uitvoerig rapport de raadsleden heeft bereikt, konden niet in stemming worden gebrScht aangezien verscheidene raadsleden door de vacantie niet voldoende tijd hadden gehad om het rapport te bestuderen en er stemmen opgingen de behandeling uit te stellen. Hoewel de voorzitter en met hem verscheidene raadsle den van mening waren dat het be- doelde rapport tijdig was toegezon- den werd beslist deze aangelegen- heid tot de volgende raadsverga.de- ring aan te houden. Intussen zal de onderwijscommissie nog enkele punten aan een nader onderzoek onderwerpen. zodat verwacht mag worden dat alle partiien volledig beslagen op het lis zullen komen. De heren Hoytink en,v. d. Bor den, die op spoed aandrongen, leg- DE R.K. BIBLIOTHEEK In verschillende plaatsen heeft onze vereniging een eigen biblio- theek. Hier ter stede is dat niet het geval. Men heeft ons herhaalde malen gevraagd waarom wij ook daartoe niet overgaan. Naar de mening van ons bestuur is in Alkmaar geen behoefte aan een speciale bibliotheek voor de Kath, Arbeiders. omdat onze stad beschikt over een zeer uitgebreide bibliotheek voor katholieken. waar onze leden alles kunnen vinden, waaraan zij behoefte hebben. Onlangs vond contact plaats tus- sen onze vereniging en een verte- genwoordiging van de R.K. Biblio theek. waarbij bleek dat in ge- noemde gelegenheid alle boeken voorradig waren, welke wij zouden aanschaffen indien zou worden over- gegaan tot het oprichten van een eigen bibliotheek. Er is voorts afgesproken dat ons bestuur op gezette tijden advies zal verstrekken aan het bestuur van de R.K Bibliotheek. omtrent boe ken, welke voor de leden onzer vereniging van belang zijn en wel ke dan zullen worden aangekocht ten behoeve van geheel Kath. Alk maar. Daarom willen wij adviseren maakt zoveel mogelijk gebruik van de R.K. Leesbibliotheek. Laat 194 te Alkmaar, zowel voor ontspan- ning, als voor ontwikkelingslectuur Zoals bekend is de opensteiling: iedere avond van 7.30—8.30 voor volwassenen en Woensdag en Za- terdagmiddag van 34 uur voor kinderen. den zich later neer bij het voorstel tot verdaging van de behandeling. De raad besloot het bestuur van de St. Jozefschool gelden te ver strekken teneinde de aanschaffing van schoolmeubelen wegens uit- breiding van het aantal leerlingen mogelijk te maken. Het bedrag zal nog nader worden vastgesteld. Voorts werd besloten de school- regeling met de gemeente Castri- cum, daterend van 1938, in dien zin uit te breiden, dat ook de leerlin gen die willen profiteren van het voortgezet lager onderwijs, te Alk maar school kunnen gaan De verordening voor het Stads- ziekenhuis werd gewijzigd in dien zin, dat wanneer de Burgemeester, die ambtshalve regent en voorzitter van de regentsraad is, afwezig is, zijn functie door een der wethou ders-kan worden waargenomen. Het voormalige woonwagenpark werd ingebracht bij het grondbe- drijf der gemeente. waarbij de be- treffende gronden gewaardeerd werdeh op f 14.500. Schoolgeld nijverheids- onderwljs. B. en W. stelden voor, voor de vergoedingen voor het nijverheids- onderwijs de volgende bedragen vast te stellen per leerling en per schooljaar: voor leerlingen aan de gemeentelijke avondschool voor la ger nijverheidsonderwiis, behalve voor de typografencursu's. f20. Voor leerlingen aan de typografencursus waarvoor geen overeenkomst, be- doeid in Titel II nijverheidsonder- wiiswet, is aangegaan, f 10. Voor leerlingen, waarvoor wel een overeenkomst als bedoeld is aangegaan, f5. Voor de school voor voorberei- dend middelbaar technisch onder wijs f 30. In bijzondere gevallen kan ontheffing worden verleend. De heer Wiese vond een gemid- deld bedrag van f 20 per leerling te hoog, hij wilde een leeftijdsgrens zien waarin het verschuldigde pro- gressief op de scholieren werd ver- haald. Ook de heer Knuistingh Neven was voor een progressieve heffing terwijl de heer Hoytink de regeling administratief wel aan- vaardbaar achtte doch meende dat het in de praktijk wel bezwaren zou opleveren. Burgemeester Wytema was er in principe niet voor. doch maakte de raad duidelijk, dat een andere re geling niet uitvoerbaar was. Waar meer dan honderd scholieren aan dit onderwijs deelnemen. is het niet mogelijk voor een ieder apart de draagkracht te controleren. Daarom besloot de raad dan ook uiteindelijk het voorstel. zoals het daar lag, aan te nemen. Tegen stemden de C.P.N, en de heer Wiese P.v.d.A. Bij de behandeling van de begro- ting maakte de heer de Zeeuw be zwaar tegen een subsidie van f 400 voor de komende Land- en Tuin- bouwtentoonstelling De heer v. Slingerland toonde hem echter het grote belang voor de stad van deze demonstrate, waarna de heer de Zeuw zich gewonnen gaf. Besloten werd een terrein, groot 344 M2 en gelegen aan de Friese weg aan te kopen van de heer P. N. Schellings te Heiloo voor de som van f 2500. Aan het personeel, dat in ge- meentedienst is, zal. evenals het vorig jaar een gratificatie worden toegekend van 2 pet. van het jaar- salaris. Zulks betekent dat zij. die vanaf 1 Jan. '48 tot 1 Juli '48 onon- derbroken in gemeentedienst zijn geweest voor deze toelage in aan- merking kunnen komen. BURGERLIJXE STAND Geboren: Cornelis, z. v. C. Buis en A. M. Schroder; Gustaaf A., z. v. Gustaaf A. Brouwer en J. H. van Dennekom; Jean F., z. v. Jean F. Vial en M. Ploeger. Ondertrouwd: Johannes L. M. Nieuwenhuis, 26 jaar en Geerarda J. M. ten Brink, 25 jaar; Nicolaas C. Zijp, 25 jaar en Wiihelmina F. v. d. Burgt, 28 jaar; Cornelis A. v. Stein, 25 jaar en Johanna v. Vliet, 31 jaar; Dirk D. J. ten Haaf. 34 jaar en Gesina M. Louwritsen. 26 jaar; Rijk R. Fraaij, 21 jaar en Gretha R. Huisman, 28 jaar. Overleden: Bob T. van Dijk, oud 3 maanden. UITVOERING POST- EN TELEGRAAFDIENSTEN De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Alkmaar maakt bekend. dat de PTT-inrichtingen op 31 Augustus en 6 September a.s. voor de postdienst zullen zijn ge- sloten. Voor de telegraafdienst zal het hoofdkantoor geopend zijn van 89 en van 1314 uur, de tele- graafstations van 8—9 uur. ALKMAAR: Alkm. Biosc. Theater, Geef hun muziek; Cinema Ameri- cain. De terugkeer van Monte Christo. 14 jaar: Harmonie, Ba- thung Beauty (Waternimf), on- toelaatbaar; Victoria, Sneeuwwit- je, alle leeftijden. DEN HELDER: De Witte, Operette- liefde. 14 jaar; Tivoli, Dwaalwe- gen. 18 jaar; Nu gaan we uit to- veren, 14 jaar. HOORN: Winston Theater, De zoon van Monte Christo, 14 jaar; Vic toria, Staatsvijand no. 1. SCHAGEN: Royal, Since you went away. MEDEMBLIK: Scala. Hotel Casa blanca. alle leeftijden; De Wentel- trap, 18 jaar. GULDEN VLIES: 8 uur, Va- riete Faveur. Bioscopen HARMONIE: 7 en 9.30 uur, De Waternimpf, ontraden. VICTORIA: 7 en 9.30 uur, Sneeuwwitje en de zeven dwergen, 14 jaar. A.B.T.: 8 uur, Geef hun mu ziek. alle leeftijden. CINEMA: 7 en 9.30 uur, De terugkeer van Monte Christo 14 jaar. APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI's: D. de Leeuw, Stuartstraat 90. Telef. 2288. Tentoonstellingen. BERGEN: Zaal Boenderma- ker: C. Boenderrpaker. Kunsfhandel Hopman: Jaap Sax. Huis met de Pilaren: Charley Toorop. Filarski: Herwijnen en Dirk Vis. De Tabel: Jaap Min. De leden-deelnemers worden er alsnog aan herinnerd op de voor hen vastgestelde uitreikavond de toegangsbewijzen in ontvangst te komen nemen. Deze uitreikavonden beginnen op Maandag 30 Augustus a.s. Raadpleeg de aan u afgegeven folder, waarin alle belangrijk pun- ten staan vermeld. Er gaan in de Jubileumweek vele dingen gebeuren, maar een van de alleraardigste gebeurtenis- sen is toch wel de opvoering van het Amerikaanse blijspel: „Je kunt het toch niet meenemen". Zoals u weet, maakte Frank Ca- pra naar dit gegeven een der meest geslaagde geestige films, die er thans draaien. Dit mag u mis schien een aansporing zijn. om nu het spel ook eens als toneelstuk te gaan zien. Op Woensdag 1 en op Donder- dag 2 September zal het worden opgevoerd door het Alkmaarse to- neelgezelschap „Cantecleer", onder regie van Bep Speet, steeds des avonds om 8 uur in „Het Gulden Vlies". Vooraf kunt u kaarten ver- krijgen (die voor alle rangen ge- lijk van prijs zijn, n.l. f i._) bij de volgende boekhandelaren: POA N.V,. Paijglop 7; Kiihne. Boter- straat; v. d. Meulen, Langestraat; Zonderhuis. Ritsevoort en Zwaan, Nieuwesloot. Wij zijn er van overtuigd, dat u een bijzondere genoeglijke avond zult hebben. Laat u nu zien, dat Alkmaar prijs stelt op haar eigen toneelverenigingen. GESLAAGD Aan de Eerste Ned. Modevak- school te Amsterdam slaagde Maan dag jl. mej. A. M. Bernards alhier voor het diploma costumi&re. Giseteren hebben we een en an der meegedeeld over de acht avon- den die Schola Publica het komen de seizoen haar leden aanbiedt. Vandaag iets over de cursussen. Wjj komen hiermede tegemoet aan het verlangen van velen die bij de laatst gehouden enquSte ons vroe- gen om op elk der onderwerpen wat dieper in te gaan. We hebben daar om enkele cursussen georganiseerd en wel van een serie van 3 lessen en nu in kleiner groepsverband. Het onderling contact tussen docent en cursisten is nu natuurlijk groter en inniger, waardoor dieper kan worden doorgedrongen tot de kern der zaak. Of deze cursussen werkelijk ge geven kunnen worden, hangt af van het aantal cursisten dat. zich ervoor zal opgeven. Bij voldoende deelname worden de volgende cur sussen gegeven: I. Natuurhistorische cursus en wel in deze lessen. 1. Het hoogte- punt van de schepping. De levende stof. 2. Leven is: voortdurend ver- anderen, Groei, ontwikkeling en voortplanting als levenuitingen. 3. Merkwaardige instincten. Het de- vies der dieren: Niet denken, maar doen! Met lichtbeelden en filmpjes zal het gesprokene worden toege- licht en mogelijk kan hieraan ook een wandeling door bos en duin onder leiding van de docent ver- bonden worden. II. Paedagogische cursus. 1. Wat zal mijn kind worden? 2. Het nut der katholieke jeugdbeweging. 3. Puberteit. Vaders en moeders, onderwijzend personeel, leidsters en leiders van de diverse vormen onzer jeugdbe weging en alien die op een of an dere wijze te maken hebben met de opvoeding der jeugd, zullen door het volgen van deze cursus beter in staat zijn de jeugd te begrijpen en meer kunnen bijdragen tot haar vorming, wat de jeugd tot heil en henzelf tot geluk en vreugde zal zijn. De mannen van de fluit gaan voetballen ter gelegenheid van het a.s. 15-jarig bestaan op 11 Septem ber. De collega's uit de Zaan ko men op bezoek met twee elftallen op Zaterdag 28 Aug.. dus morgen. De v.v. Randers stelde voor dit doel haar veld disponibel. De wed- strijden beginnen om 5.30 en 6.45 uur. Wij zijn benieuwd of zij net zo goed kunnen voetballen als fluiten. De toegang is vrij. VOOR DE SCHOOLKINDEREN HEILOO Alle jongens en meis- jes van de vierde klas en daar- boven worden Maandag 30 Augus tus a.s. des avonds om 6.30 uur op de speelplaats van de R. K. Jon- gensschool verwacht, waar onder leiding van de heer Piet Groot de generale repetitie plaats vindt voor de aubade. Wij rekenen erop, dat ieder aanwezig is. Maandagavond slotrepetitie voor de uitvoering van het gezamelijk concert op het Waagplein op 1 Sept. en voor een concert op 2 Sept in het Huis van Bewaring. Om 8 uur precies begint de repe titie. Op aller opkomst wordt gere- kend, ook tijdens de a.s. feestda- gen. Bewaar het programma dat u thuis werd bezorgd. goed. dan is u overai bij en op tijd. Er worden voor de a.s. feestdagen geen con- vocaties meer verstuurd. HEILOQ NAM AFSCHEID VAN KAPELAAN LAGERBERG HEILOO. Velen waren geko- men om van kapelaan Lagerberg afscheid te nemen. De weleerw. heer kapelaan A. Adank opende de avond en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De eerw. spreker deelde mede. dat de zeereerw. heer pastoor v. Muy- en niet aanwezig kon zijn. Hierna kwamen de gidsen voor het voet- licht, die enige aardige kamplied- jes ten beste gaven en de kapelaan een bloemstuk aanboden. Mej. Henny Aulbers sprak de kapelaan toe namens de vrouwe- lijke jeugdbeweging. Zij dankte de kapelaan voor alles wat hij voor hen gedaan heeft. Vervolgens nam de r.k. gymna- stiekvereniging ..Klimop" op zeer originele wijze afscheid. Zij deden dit met gymnaitische oefeningen. Dit viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Hierna spraken de heren H. Groot (namens r.k. middenstand) en r.k. gem. zangver. „Nieuw Leven"), J. Schuyt (LTB). A. Borst (r.k. gem. toneelver. „t Masker"), W. Laan (K.A.), en J. Legdeur namens de H. Familie. Tenslotte bood kapelaan Adank 'n enveloppe met inhoud aan en dank te kapelaan Lagerberg voor de vriendelijke woorden die door de diverse sprekers tot hem gericht werden en dankte speciaal voor de steun. die hij bij z'n werk van de parochianen ondervonden heeft. DE KAMPEERSTERTJES UIT CALLANTSOOG WEER THUIS HEILOO. Donderdagmorgen kwamen de leerlingen van de 3de klas der R. K. Meisjesschool, die een hele week in Callantsoog gebi- vakkeerd hadden, weer fris en monter thuis. De kleinen kwamen niet uitgepraat over de jolijt die zij gehad hebben. Een woord van dank aan de promotor. de Weleerw. heer kapeelaan Lagerberg en de zorgen die de leidsters van dit bivak aan de kinderen besteed hebben, is hier zeker op z'n plaats. SPREEKUUR BURGEMEESTER EGMONDEN. De Burgemees ter zal in het tijdvak van 4 tot 25 Sept. a.s. in Egmond aan Zee, Eg- mond aan den Hoef en Egmond- Binnen geen spreekuur houden. III. Sociale cursus. Drie avon- den over „de plaats van de arbeider in onderneming en bedrljf". Iedereen heeft momenteel zijn mond vol over publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en medezegging- schap van de arbeider, maar hoe weinigen hebben een juist inzicht in deze kwesties. Voor werkgevers en werknemers zal deze cursus ver- helderend werken, ja voor alien die vanwege hun beroep of bedrijf hierbij op een of andere manier be- trokken zijn. En dat zijn bijna alien. Het cursusgeld bedraagt f 1.50 voor een gehele cursus, te voldoen bij de eerste les. Wie niet de gehele cursus kan volgen, kan ook 1 of 2 avonden bij- wonen tegen betaling van f 0.50 per avond, indien er tenminste nog plaats is. Het is echter vanzelfspre- kend aan te raden de gehele cursus te volgen. Men kan meer dan e£n cursus volgen, want de lessen van de ene cursus vallen nooit samen met de lessen vah een andere cursus. Ook niet-leden van Schola Publica kun nen een der cursussen volgen tegen betaling van hetzelfde cursusgeld. Denkt nu niet: ik ga er wel heen als de cursus begint! Neen, meldt u aan! Want bij onvoldoend aantal aanmeldingen gaat de cursus niet door!! De cursuslessen Vallen nooit sa men met de avonden van het alge- meen programma. Wijze van aanmelding: Schrifte- lijk of telefonisch opgeven bij de secretaris J. Dominicus, Roemer Visscherstraat la te Alkmaar, tele- foon 4506: naam en adres en welke cursus. Alle cursisten krijgen daar- na persoonlijk schriftelijk bericht omtrent tijd en plaats waar de cur sus gegeven wordt. Op 3 Oetober 1948 sluit de aanmeldingstermijn. Hier ligt een taak voor de bestu- ren der jeugd- en standsorganisaties van Alkmaar en omgeving. hun le den op te wekken hun geest te ver- rijken door't volgen van een cursus. IV. Excursie naar de Grote Kerk van Alkmaar met bespeling van het kerkorgel. Hoe weinig Alk- maarders waarderen dit mooie bouwwerk hunner stad. Velen zijn er nog nooit binnen geweest. Onder leiding van onze historicus en ge- 'meente-archivaris Th. Wortel gaan we dit laat-Middeleeuwse bouw werk bekijken en luisteren naar het orgelspel van de eerste organist der kerk op een Zaterdagmiddag. Kos- ten f 0.25 per persoon. Aanmelding bij het secretariaat v6or 3 October, want alleen bij voldoende deelname gaat deze excursie door. Dag en tijd wordt dan meegedeeld. Een laatste verzoek: De leden- kaarten worden u of zijn u dezer dagen aangeboden. Laat de incas- seerder niet terugkomen. maar be- taalt bij de eerste aanbieding, on- danks de kermisweek. Wie nog van de partij wil zijn gedurende het tweede seizoen: Spoedige aanmelding gewenst bij 't secretariaat Roemer Visscherstraat la. Alkmaar. telefoon 4506, want de school loopt vol! ETALAGEWEDSTRIJD SCHERMERHORN. Ter gele genheid van het 50-jarig regerings- jubileum van H.M. onze geeerbie- digde Koningin en van de a.s. troonsbestijging van H.K.H. de Prin'- ses Regentes, zal in onze gemeente een etalagewedstrijd worden gehou den. Dit gaat uit van de Oranjever- eniging in samenwerking met onze m'ddenstnndsvereniging. Verschillende zakenmensen zijn reeds druk in de weer en het is wel opmerkelijk. hoeveel moeite en kosten enkele zakenmensen aan de dag leggen. om toch maar een har- monieus geheel te verkriigen. De middenstand over het alge- meen werkt spontaan mede en het geheel belooU iets moois te worden. Zaterdag 28 Augustus komt de jurv (uit een andere gemeente) de eta!ages keuren om de priizen toe te kennen en wij vertrouwen, dat ook velen uit de omgeving een kiikje zullen komen nemen. Nu de et.alages gedurende de fees- ten wefr mogen worden verlich't. zal het, des avonds ongetwijfeld op zijn mooist zijn. OPENLUCHTSPEL WARMENHUIZEN. De werk zaamheden voor het openluchtspel zijn in voile gang. Het terrein, een ideale plek, is omgeven van bomen en struikgewas. De achterwand, waartegen het spel speelt is een vooraanzicht van kasteel met torens en ingang, verzorgd door de heer Groothuizen. Licht wordt verzorgd door de firma Stam. Acoustiek is heel goed. De regisseur van Baar is tevreden over opkomst en ambitie der medespelenden. De rol van Jacoba van Beieren wordt gespeeld door mej. Tr. Blee- ker. die haar sporen heeft verdiend, gezien haar succes in de rol van Eva uit „de Paradijsvloek" te Ber gen gespeeld, onder regie van de heer Haakman. Komt spoedig uw kaarten bestel- len en verzuimt niet dit middel- eeuws stuk romantiek bij te wonen. De zitplaatsen zijn tot 4'/s meter hoog opgetrokken. zodat iedere be- zoeker. ongeacht waar hij zit, het spel goed kan bekijken. Mocht het weer minder goed zijn, het spel vindt doorgang; dan is het Verenigingsgebouw. Degene die Woensdag komen van andere plaatsen, hebben ook toe- gang tot het vuurwerk. Wat de gondelvaart betreft, laat ieder zoveel mogelijk medewerken door groepen en voorstellingen een fantastisch waterfeest te organise- ren. Prakkezeert, praat. zoekt en doet alien mee. Het moet de gondel vaart worden. DIEFSTAL VAN FIETSEN HEERHUGOWAARD Bij de Geref. Kerk aan de Bosserweg werd een splinternieuwe fiets gestolen van mw. Wagenaar. Dezer dagen zou de chauffeur van de A.T.O.-wagen twee nieuwe Gazelle-rijwielen afleveren bij de heer Burger alhier. Bij aankomst aan het adres bleek er nog maar een in de auto te zijn. Denkt om uw karretje, Heerhugo- waarders! Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: DROOG EN VRIJ ZONNIG Koude nacht met plaatselijk ochtendmist. Droog en ovcrdag vrij zonnig weer, behalve in het uiterste Noorden van het land; iets hogere temperaturen, zwak- ke tot matige wind uit richtin- gen tussen Noord en Oost. 29STE VERANTWOORDING HONGARIJE Vorig totaal f 1330.85 A. M. te A- 10.— N.N- 2.50 N.N- 3.— N.N- 100.— N.N., Nibbixwoud - 5. Fa. Gebr. B. te A- 5. D. R. te H- 3.— Con Amore - 2 50 Fam. P. H. G. (postwissel) - 10. f 1471.85 Wollen onderkleding N.N. 1 pakket kleding N.N. 1 grote doos met kleding en baby- goed (wat ook buitengewoon wel kom is) door N.N. 1 grote zak (uitgebreid) met le- vensmiddelen N.N. 1 pakket kleding en schoeisel „Jodel". GROOTEBROEK, 26 Augustus. 100.000 kg aardappelen eerstelingen 6.80, banke eigenheimers 5.706.30, 7.508.10, bl. eigenheimers 6.40 bevelanders 4.505.50, Koopm. bl. 6.807.10, noordelingen 5.505.80, bintje 6.206.50, ijselster 5.806. wilde due 4,40, 50.000 kg kriel (vee- voer) 2.502.60, 5000 kg bieten I 5.50, 2000 kg slabonen goed 3740, id. afw. 25—36. ALKMAAR, 27 Aug. Kaasmarkt. Totale aanvoer 43000 kg. 14 stapels boerenkaas 80. 13 st. fabriekskaas 79.50 per 50 kg. De burgemeester van Makassar, Abdoel Hamid Daeng Magassing, bracht een bezoek aan de markt. Er werden nog verwacht een aantal KLM-employe's en deelnemers aan de Wereldraad der Kerken te Am sterdam. LANGEDIJK, 27 Aug. 26000 kg aardappelen. Eigenh. 5.406.50, Eer. stelingen 6.306.60; 35000 kg rode kool 6—8.70: 20.000 kg gele kool 6.30—15.20; 40.000 kg witte kool 5— 5.10; 5000 kg slabonen 3042; 2300 kg bloemkool 4461 N.-SCHARWOUDE. 27 Aug. 76000 kg aardappelen, Eerstelingen 5.80 6.00; Eigenheimers 5.806.10; bl. Eigenheimers 5.90—6.30; Bevelanders 5.605.90; 50.000 kg rode kool 6 8.30; 4000 kg gele kool 6.509.10; 41.000 kg witte kool 56.80; 700 kg groene kool 13.3013.40; 3500 kg kroten 5.50; 700 kg zilvernep 18.10 —18.70; 400 kg uien 8.90; 30.000 kg slabonen 3141. WARMENHUIZEN, 27 Aug. 71000 kg aardappelen, Schotse muizen 7.40 —8.30, kriel 2.30, Eigenh. 2.80—6.50, Bintje 6.80—7.20, Bevelanders 6.50, Koopmans bl. 6.406.80, Noorder- lingen 6.10; 7900 kg rode kool 6 6.40, 3000 kg gele kool 6—6.40, 16500 kg witte kool 5, 1200 kg groene kool 6.00; 9800 kg slabonen 3142. De feestgids voor de a.s. jubl- leumfeestweek, uitgegeven door Centraal Oranjecomite, bevat een volledige opsomming van alles wat er in de vier dorpen van de ge meente Langedijk staat te gebeu ren. Elke dag kan men een keuze maken uit een rijke verscheiden- heid. Zij, die nog geen gids ge- kocht hebben voor 25 cent kun nen deze bij de comitesecretarissen nog bekomen, terwijl ook ten raad- huize te Noord-Scharwoude vol doende exemplaren ten verkoop voorradig zijn. In het bijzonder vraagt het Centraal Comite nog eens aandacht voor het te Broek op Langendijk op te voeren open luchtspel „Lief en leed met Oranje", waaraan circa 300 perso- nen medewerken. Dit openlucht spel belooft werkelijk iets buiten- gewoons te worden, dat door een- leder gezien moet worden. Opzet- telijk zal in de avond van 1 Sep tember feestviering in de overige dorpen achterwege blijven, waar door alles is geconcentreerd in Br. op Langendijk. Moge niemand ver- zuime dit fraaie spel, waaraan zo veel inwoners hun beste krachten gegeven hebben, te gaan zien. Bij goed weer zullen het openluchtspel alsmede de aangekondigde concer- ten te Broek op Langendijk gege ven worden op het parkeerterrein van de Langedijker Groentencen- trale aldaar. Zoals uit het programma blijkt, zal op Zaterdag 4 September om half drie des middags op het ter rein achter de O. L. School, te Noord-Scharwoude worden opge voerd de Feestcantate ..Hollands Glorie". Hieraan werken alle zangvereni- gingen (ruim 300 personen) uit de gemeente Langedijk mede. Ook deze opvoering belooft prachtig te worden en dit is aanleiding geweest deze feestcantate ook te Broek op op Langendijk op te voeren op Za terdag 4 September des middags 5 uur op het parkeerterrein. De bur- gerij gelieve hier goede nota van te nemen en 't programma hiermede aan te vullen. Tenslotte vjaagt het Centraal Comite nog aandacht voor een aan- vulling, n.l. op Vrijdag 3 September In de zaal van de heer van Liempt wordt die avond een non-stopuit- voering gegeven met medewerking van J. Klinkert, Th. van Zelst, G. Verkroost en andere plaatselijke ar- tisten. afgewisseld door gymnastiek van D.V.V. Ditzelfde programma wordt Zaterdag 4 September des avonds opgevoerh in Concordia te Noord-Scharwoude. Het is de bedoeling dat na afloop van beide avonden gelegenheid tot dansen gegeven wordt. EEN VRUCHTEN-SORTEER- MACHINE Z.O. BEEMSTER. De afslagver- eniging B. P. en O. heeft een vruch- tensorteermachine aangeschaft. Nu zijn de voornaamste fruitkwekers in de omgeving begonnen om col- lectief het fruit te gaan sorteren. Men hoopt door goed sorteren de kwaliteit van het product op te voeren, opdat het voor groter af- zet mogelijkheden biedt. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Gerdina W., d. van W. P. J. Molijn en W. P. J. Molijn en W. G. v. Zetten; Nelly Marie, d. van J. de Boer en G. Roemer; Janna, d van P. Ott en M. G. Pet. Ondertrouwd: Sjoerd Rinzema, en Neeltje Westerveld. Overleden: Reijer Korver, 74 j., echtgenoot van K. Franke. NAAR DE TENTOONSTELLING DE RIJP - GRAFT Dinsdag- morgen vertrokken een dertigtal dames per touringcar van Hooy- berg naar den Haag, om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw" Men had zich wel eens een voor- stelling gemaakt van wat daar te zien zou zijn, maar de verwachtin- gen werden in alle opzichten over- troffen. Het was buitengewoon in- teressant de verschillende verande- ringen welke er hebben plaats ge- vonden in de afgelopen 50 jaren, te zien uitgebeeld, wat betreft mode, ontwikkeling, onderwijs en politiek in het leven van de Nederlandse vrouw. Men was er schijnbaar erg van onder ae indruk, althans enkele dames konden de uitgang met meer vinden, zodat door middel van de geluidsinstallatie verzocht moest worden of de dames uit Graft zich naar de uitgang wilden begeven, daar het overige gedeelte van het gezelschap al een half uur stond te wachten. Na afloop werd nog een bezoek gebracht aan Scheveningcn. Heel voldaan en zoals begrijpelijk zonder gebrek aan stof tot praten, vertrok men huiswaarts. GRAFTERS GINGEN UIT DE RIJP. Woensdagmorgen om 7 uur vertrok de buurtvereniging ..Wij doen beter", van de Grafter- baan, met de voor onze omgeving onmisbare toeringcar van Hooy- berg, voorzien van radio en micro- foon. Via Alkmaar, IJmuiden, waar de sluizen werden bezichtigd, naar Bloemendaal en naar Haarlem, waar de St Bavo werd bezichtigd. Na het panorama van Mesdag te hebben bekeken, werd gegeten in Den Haag, daarna vertrok men naar het strand van Scheveningen. Hier bereikte men, mede doordat - het weer wat opknapte, het hoogtepunt van de reis, daar steeg de stemming tot het maximum, vooral toen men besloot niet eerder weg te gaan, alvorens de dikste buurtgenote in het water was geweest. Dit ging met de grootste bilariteit gepaard. Bij de terugtocht werd "Wassenaar genomen en vervolgens een bezoek gebracht aan Carr£, hetgeen een schitterend slot werd van deze prachtige dag. Ongeveer 12 uur arriveerde men weer op Graft. Naar de kazerne? Eerst naar de retfaite! Er is nog een militieplich- tigenretraite van 14 Sept. Belt u even: K 22082081 Retraitehuis Bergen en u krijgt een plaats ge- reserveerd. Directie Retraitehuis GEVONDEN VOORWERPEN EGMOND AAN ZEE Terug te bekomen bij de politiepost op het strand, van 10 tot 17 uur. 1 wit kindersokje, 1 paar zwarte kinderschoenen, 1 broche, vorm kla- verblad, 1 wit linnen schoen, 1 blauwe gummi werpring, 1 bril, licht glazig montuur, 1 garnalen- netje, 1 zwart lederen portemon- naie, 1 windjack, 1 zakmes, 1 paar witte st.randschoenen, 1 zwarte kin- derschoen, 1 groen welpenpetje, di verse schopjes, diverse kousjes, 1 lederen sigaretten etui, damestas met strandgoederen, 1 actetas met strandgoederen, 1 bril, lichtbruin montuur, 1 bruin lederen portemon- naie met inhoud, 1 rieten bood- schappenmand. 1 kinderjasje, ini- I tialen P. H., 1 bovengebit, 1 bruin I lederen portemonnaie, 1 portemon- naie met ritssluiting. onder leiding van Drs. P. Gootjes, Westerweg 17, Alkmaar, Tel. 2881 voor STAATSPRACTIJKDIPLOMA BOEK- HOUDEN en M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN Aanm. en inl. 's avonds van 6,308 uur. onder leiding van M. J. Roggeveen, Leraar M.O. en Drs. P. Gootjes Westerweg 17 - Alkmaar - Telefoon 2881 voor PRACTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN. Speciale club voor afgewezenen. Thans ook een grondige cursus: MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE Aanmelden 's avonds van 6,308 uur 16. Bij het schip aangekomen klom hij tegen de ladder omhoog, hees zich aan de reling op en belandde met een reuzenzwaai op het dek van de San Maria Magdalena. Zo heette het schip. De andere mannen kwamen ook aan boord. Enkele matrozen die op wacht stonden keken het gezel schap nieuwsgierig aan, maar zeiden niets. „Naar de kapitem", kondigde Signor Pedro aan. Hij ging met Fernando voorop en Kareltje volgde met Gabriel en de luitenant. Bij een scheepslantaarn keek hij deze laatste twee eens goed aan. Sym- pathieke jongens, stelde hij vast. Gabriel was een kleine, pientere man, met een zwart pak aan en een dito bolhoed op het hoofd. De luitenant daar- entegen was dik, groot en dom. Een goedige lob- bes, vond Karel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2