w PELS' VERNIEUWD A. F. C.-TERREIN INGEWIJD r De motorraces in Zandvoort WILLEM BRUUL TOURNOO! Geslaaga'e Kringwedstrijden te Schagen Met een wedstrijd tegen Always Forward Schola Publico ALKMAAR WINT ZIVEREN BAL „ln het lommer van cTQranjeboom" NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD -v U 4 ALKMAAR EN OMSTREKEN J Kinderuitsfapje K. A. V. MAANDAG 30 AUGUSTUS 1948 Een poor laatste wenken Kraningsboom in Bergerhout Alkmaarse Bedrijfs- voetba! Keuring: Militaire Dienst wijnen V. A.F.C.-NIEUWS jubileumfeesf leerlingen St. fozefschool Onze asfendo ZWEMMEN Terugkesr von de Dusfse kinderen 125 cc 1 |j i d p Aanslultend op het Maandag ge houden uitstapje voor de groteren naar Artis, vertrokken Vrijdag de kleinere kinderen der K.A.V. leden met de bus naar Bergen. Met opge- togen gezichtjes werd plaats geno- men in de bus, die hen naar de speeltuin in Bergen bracht. A1 heel spoedig werden schommel, wip en glijbaan bezet door de juichende kinderen. Ook de leidsters moepten natuurlijk aan verschillende spelle- tjes meedoen. Zo was de schom- melschuit ook aldoor druk bezet, De royaal uitgedeelde tractaties ontlokten de kinderen telkens nieu- we uitroepen van vreugde. Aan lange tafels werd onder het genot_ van een glas melk, het twaalfuurtje gebruikt. Daarna wer den er nog verschillende spellet.ies geoaan. Toen dan ook om zes uur ae bus arriveerde, vonden de mees- ten het nog veel te vroeg om naar r.ius te gaan. Maar aan alles komt een eind en ook aan dit kinderfeest en zo kwamen we blij en opgewekt in Alkmaar aan. waar de kinderen door hun oucVrs werden afgehaald De K.A.V. Het was voor onze R.K. Voetbai- i vereniging A.F.C. gisteren een be- langrijke dag Toen immers werd het vernieuwde terrein in gebruik genomen en we mogen met voldoe- ning constateren, dat deze vernieu- wing in alle opzichten een verbete- ring is. Het veld zelve is duchtig onder handen genomen en het moet ge- zegd, dat A.F.C. thans de beschik- king heeft over een prima speel- veld. Ook de entourage om het speel- veld heeft een belangrijke verbete- ring ondergaan, zeer ten gerieve van de toeschouwers. Wat echter terstond opvalt is de toegang, welke door een betrekke- lijk kleine wijziging zodanig is ver- beterd en verfraaid, dat dit aan- stonds de aandacht trekt Alles bijeen genomen heeft A.F.C. thans de beschikking over een ter rein, waarop zij met recht trots mag zijn. Voor de aanvang van de wed strijd verzamelden de spelers van beide elftallen met enkele officials zich op 't middenveld, waar de voorzitter van A.F.C., de heer Ten Berge, enkele woorden sprak. Hij dankte Alw. Forward voor hare medewerking en beschouwde deze ontmoeting tevens als een verste- viging van de vriendschapsbanden. Namens de Supporters-vereniging bood de heer Borst bloemen aan en sprak de wens uit, dat op dit ver nieuwde veld vele overwinmngen mogen worden behaald. De voorzitter van A.F.C. betuigde zijn ingenomenheid met de bloe- rhenhulde van de supportersverem- ging. Tenslotte wenste een bestuurslid van Alw. Forward de A.F.C.'ers veel geluk ep succes met dit ver nieuwde terrein. De gasten verschenen met twee invallers voor hun rechtsbuiten en linksachter en brachten het vol- gende elftal in 't veld: Brandt, doel, Loos en Pieterse achter, C Groot, J. Groot en Nieuwboer midden de Zwart, Hart, Eeken, Wit en van de Pol voor. R.K.A.F.C kwam in de volgende opstelling uit: Popma doel, Stam en de Jong achter, Bierman, Panne- keet en V' Lienen midden, Brouwer, Tijm, Kleijbroek, Dam en Heijnis voor. De talrijke toeschouwers, waar- onder we o.a. opmerkten Wethou- der van Slingerland, Pastoor Biesta, Pater Berends en conrector v. d. Hoek, hebben een aardige wedstrijd gezien. Always Forward gaf ongetwijfeld de toon aan en was over alle linies beter. De achterhoede van A. F. maakte een goede, zekere indruk. waarbij de middenlinie zich uitstekend aan- sloot In de voorhoede vielen op de rechtsbinnen en linksbuiten. De kunst van schieten verstond de voorhoede zeer goed. Always Forward heeft hier een uitstekende indruk achter gelaten en 't zou ons in 't geheel niet ver- wonderen, wanneer deze Hoornse derde klasser straks in de compe- titie nog van zich doet spreken. Dat A.F.C. van deze ploeg verloor is heus geen schande, al had het wel wat minder gekund dan 5—0. Dat de voorhoede geen enkel doelpunt wist te scoren, vonden we 't meest teleurstellende. De jeugdige Popma heeft het doel op werkelijk goede wijze verdedigd. Wanneer hij zo doorgaat kan A.F.C. nog pleizier vap hem beleven. De beide achter- spelers hebben dikwijls uitstekend werk gedaan, vooral Stam Dat kan niet aUid gezegd worden van de middenlinie, die er niet in kon sla- gen het nodige verband tussen voor- en achterhoede te brengen. Het spel der voorhoede was zwakjes, de linkervleugel was 't beste op dreef en Heijnis op de voor hem vreemde linksbuitenplaats was de beste man. Jammer dat zijn schot ditmaal niet al te zuiver was. Na verschillende aanvallen van beide zijden, maar waarvan die van A. F. talrijker waren, wisten de gasten, na goed werk van de rechts binnen de leiding te nemen. 01. Dan is Heijnis doorgebroken, maar de A. F. doelman weet zUn schot met de voet te keren. A. F. wordt sterker en nog voor de rust weten zij twee doelpunten aan de score toe te voegen, zodat met een 30 vborsprong voor A F. wordt gedraaid. Direct na de hervatting valt AFC goed aan. maar hoe de voorhoede 't ook probeert, de A. F. achterhoede geeft geen kamp. Allengs komt A. F weer meer in de aanval en met eeii kogel brengt de linksbuiten de stand op 04 en nog voor 't einde wordt het 0—5. Het was voor A.F.C een uitste kende oefening. Ongetwijfeld kun nen meerdere spelers beter, maar enkele minder sterke plekken kwa men toch naar voren. Wellicht is door een kleine wijziging of om- zetting reeds veel te bereiken. Zo is naar onze mening b.v Kleijbroek geen middenvoor, maar wel een verdienstelijk halfspeler. Al zal het resultaat van deze ontmoeting voor sommigen wat teleurstellend zijn geweest, men bedenke, dat Always Forward een prima derde klasser is en we zijn er van overtuigd, dat A.F.C., gezien 't spelersmateriaal waarover zij beschikken kan, in staat is voor de a.s competitie een uitstekend elftal op de been te brengen. In het algemeen sctienke men meer aandacht aan het plaatsen van de bal o.n dan zo veel mogelijk langs de grond. Het was opvallend zo hoog als de bal meestal werd ge- speeld. Vermelden we tenslotte nog. dat de vlaggen om het veld, de inge- bruikneming van het vernieuwde terrein een feestelijk cachet gaven. ALKMAAR. Op initiatief van het Oranje-comite e» met mede werking van B. en W. zal op de 6e September a.s., ter gelegenheid van de troonsbestijging van Ko- ningin Juliana een officiele boom- planting plaats vinden in de Ber gerhout tegenover het Gymnasium. Deze kroningboom zal dan 'n blij- vende herinnering vormen aan de inhuldiging van onze nieuwe vorstin De plechtigheid zal om half 12 in de ochtend plaats vinden in te- genwoordigheid van B. en W. en het Oranjecomite, terwijl de be- volking verzocht wordt van haar belangstelling blijk te geven. De planting van de boom, een linde, zal verricht worden door mevrouw Wytema, de echtgenote van de bur- gemeester. De uitslagen van de vorige week gespeelde wedstrijden in de be- drijfsvoetbalcompetitie luiden: Afdeling A: Lichtbedrijven Landbouwhuis 50. Afdeling B: Telefonia Melk- boeren 1—4; Vensa—Stoel 4—2 Afdeling C: VIVO-boys—Land bouwhuis II 9—1; POA—BBC 5—5; Ringers II—Reiniging 0—5; Reini gingAlkm. Courant 32 De beslissingswedsfrijd om het kampioenschap van afdeling C tus Donderdag hebben wij ons alge meen programma gepubliceerd en Vrijdag kondigden wij 3 cursussen en een excursie aan, waarover wij u toen in dit blad nadere bijzon- derheden hebben meegedeeld. Van verschillende kanten mochten wij betuigingen van instemming ont- vangen met 't schitterende pro gramma. Het programmaboekje is voor be- langstellenden te bekomen bij het secretariaat; op schriftelijke of te- lefonische aanvrage wordt het u aanstonds toegezonden. Onze leden van buiten Alkmaar hebben dit programma ook reeds per post ontvangen of is hun aan- geboden bij 't incasseren van het abonnementsgeld. Er zijn echter nog leden buiten Alkmaar, die hun lid- maatschapskaart niet in hun bezit hebben. De Schola omvat zo vele gemeenten dat het ondoenlijk is alien te bereiken. Wie zijn kaart nog niet in bezit heeft, kan deze afhalen bij de secretaris tegen be- taling van 't verschuldigde abonne mentsgeld of men kan dit doen op de openingsavond, dus 1 October, in het Gulden Vlies, 's avonds van 78 uur, dus een uur v66r de aan vang. De Alkmaarse scholieren krij- gen ze thuis gepresenteerd. Nog- maals een dringend verzoek: Betaalt s.v.p. aanstonds! Legt 't geld klaar; de incasseerder heeft toch al ge- noeg werk ermee. Wegens verhuizing buiten de stad. ziekte, drukkere werkzaamheden enz. moeten sommige leden van het vorig jaar hun lidmaatschap opzeg- gen. Daardoor zijn er wat plaatsen vrijgekomen, die iedere dag door nieuwe scholieren worden ingeno- men. Stelt niet te lang uit om u aan te melden, schrifteli.ik of telefo- nisch. Komt u te laat, dan is alles weer volgeboekt en moet u weer 'n jaar van culturele ontwikkeling verloren laten gaan. Aanmeldingen bij het secretariaat: J. Dominicus, Roemer Visscherstr. la te Alkmaar, tel. 4506. BEVORDERING Bij beschikking van de Minister van Marine ad int. is onze oud- stadgenoot, de heer D. J. Kommer, thans kapt. luit. ter zee en com mandant van het wachtschip Hr Ms. ..Neptunus'' te Den Helder, met mgang van 1 Sept. a.s. bevorderd tot kapitein ter zee. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter openbare kennis, dat alle oproepingen voor de keuring voor de militaire dienst van de lichting 1949 (geboortejaar 1929) zijn verzon- den en dat de in 1929 geboren man- nelijke personen, die hier te lande wonen, of geacht worden te wonen en een dergelijke oproeping of een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, zich vobr 15 September a.s. ter gemeentesecreta- rie. afd. militaire zaken, moeten aanmelden. a Alkmaar. 28 Augustus 1948 De burgemeester van Alkmaar, WYTEMA JUBILe BIJ V.V.M. 'ALKMAAR Op 1 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. Ruiters, Comanstraat 30 te Alkmaar, in dienst trad bij de N.V. Verenigde Verzekering Maat- schappijen (V.V.M.) te Utrecht. Als beambte ten kantore begon- nen, wist hij zich op te Tyerken tot districtsinspecteur. in welke functie hij ook de achting geniet van supe- rieuren en ondergeschikten. Op ziin jubileumdag zal het hem en zijn gezin dan ook niet aan belangstel ling ontbreken. Ook 50 jaar geleden werden geheven op het geluk van jonge Vorstin. ALKMAAR TELEF. 2585 (Tijdelijk leverbaar: Jamaica-Rhum p. fles f 9,45) ALC. VICTRIX V.U.C. 2—4 e De wedstrijd was vooral voor de rust het aanzien best waard, na de rust was het minder. Er werd af en toe vinnig gestreden, jammer dat het vooral na de rust wel eens al te potig ging, in 't bijzonder van V.U.C. zijde. Alcmaria kwam in dezelfde op stelling uit als vorige week, alleen speelde Helderman voor Hendriks en Bedorf voor de Buijzer. Tijdens de wedstrijd moest Wit worden ver- vangen door Bijl. In de verdediging wisselde Afink weer goede met zwakke momenten af, terwijl Maas- sen heel wat moeite had met de geraffineerde B. de Harder, die linksbinnen speelde. In de middenlinie vlotte het wel, evenals in de voorhoede, waar v. Wieringen zTch op de rechtsbuiten- plaats steeds beter gaat thuis ge- voelen en Bedorf lang geen slecht debuut maakte. Na een gelijk opgaande strijd, heeft Alcmaria reeds na 7 minuten succes, wanneer Untied na goed doorzetten doelpunt 10. Alcmaria is daarna sterker en Flipse de Haagse doelman moet steeds ingrij- pen, wat hij op solide wijze doet. Eenmaal krijgt Untied een mooie kans, maar de bal gaat net over de lat. V.U.C. probeert de achterstand in te lopen, maar kan daarin voor de rust niet slagen. Na de rust heeft V.U.C. enige tijd het beste van het spel Voor ver- meend buitenspel blijft de Alcma ria verdediging staan, waarvan de Harder profiteer 1—1. Even daarna raakt Maassen de bal verkeerd en 't is weer de Harder die doelpunt 1—2. Een vrije schop biedt Alcma ria een kansje, maar de bal gaat over. Als Afink bij een voorzet van de V.U.C rechtsbuiten misgrijpt. is de Harder er als de kipoen bij om dit af te straffen 1—3. Na 18 minuten spelens is het zelfs 14, wanneer Vaal dankbaar gebruik maakt van een fout van de Alcmaria doelman. Dat werd Alcmaria toch te erg en zij komt flink opzetten en wist Be dorf een voorzet van v. Wieringen goed te benutten. 2—4. Met deze stand kwam het einde. Dinsdag 31 Augustus speelt Alc maria tegen het Marine-elftal. De marinemannen komen met een sterk elftal, hetgeen wel uit onderstaancTe opstelling blijkt: Voor: Bogers (ADO) Timmermans (ADO) De Jong (Heerenveen) Reijnen (Xer xes) Kok (Feijenoo"d), midden: v. Krieken (ADO) Bakker (HDV) Se- bel (Excelsior), achter Meijboom (RFC) en Alberts (Vitesse), doel: Schaap (Heerenveen). MILITAIRE SPORTDAGEN ALKMAAR. - Onder leiding van Lt. Alberts hebben de in Alkmaar gelegerde militairen onderling hun kiachten op het Sportpark gemeten. Er waren tal van wedstrijden, die 2 dagen lang de mannen in span ning hebben gehouden on een wel- kome afwisseling betekenden op 't dienstrooster. Vele manschappen ontpopten zich als prima sports men. De verrassing van de dag was de soldaat Joosten, die in een prachtige eindspurt de 1500 M. hardlopen glansrijk won. De sport- dagen zijn, dank zij de welwillende medewerking van de directie van het Sportpark en van de heer v. d. Griendt, dir. Zwembad, in alle op zichten uitstekend geslaagd. Er wa ren tal van pr zen voor de win- naars beschikbaar gesteld, zoals medaljes, lauwertak en souvenirs van Alkmaar. Prijzen werden be haald door: 50 M. schoolslag: 1. sold Hendriksma 0.42.9 sec.; 2. sold. Brocker; 50 M. borstcrawl: 1. sold. Spaak 0.36.9: 2. sold. Fennema 0 38 6; 3. sold. Brocker; 8x25 M. estafette zwemmen 5e Compie: 100 M. hard lopen: 1. sold. Pieterse 12.4 sec.; 2. korpl. Smits 12.6 sec. Verspringen: 1. Sold. Rozenstraten; 2. sold. Fobbe 1500 M. hardlopen: 1. Sold Joos ten: 2. sold. Brocker. Voetbai: 1. 3e Compie. Handbal: 1. 6e Compie 4x100 M. estafette: 1. 6e Compie; 1.53.9; 2. 5e Compie 1.54.8 Touwtrekken: 3e Compie. AFC IAlw. Forward I 05 HSV 2AFC 2 0—2 HSV 3—AFC 4 1—4 Ons terrein is weer heropend met eeh ontmoeting tegen Alw. Forward AFC-ers, er moet nog steviger aangepakt worden, toch was het 'n aardige wedstrijd, die als oefening goed is benut. T.C. en K.C. aan de slag. A.F.C. i exent op u. dat het iets goeds wordt. Succes! Het tweede en vierde kwamen met twee overwinnnigen uit de bus. Keurig! Att^ntie! De jaarvergadering is uitgesteld tot Maandag 13 Septem ber. Zorgt alien die avond om pre- cvies 8 uur aanwezig te zijn. Zeer belangrijk! De training van Dinsdagavond is gezet op Dinsdagochtend 9 uur De P.P.ci-er. De leerlingen van de St Jozef- school Oudegracht 204, kunnen door de aanleg van de centrale ver- warming nog niet naar school Het jubileumfeest moet echter ook voor hen doorgaan. Daarom worden de kinderen van de nieuwe Iste, 2e en 3e klas van bovengenoemde school om 9 uur Donderdagmorgen 2 September aan het schoolgebouw verwacht De leerlingen van de 4e, 5e en 6e klas komen eveneens Donderdag 2 September, doch om 2 uur aan de school. Allen zoveel mogelijk ge- tooid met oranje. Bovendien komen de leerlingen van het zesde leerjaar Dins dag 31 Augustus om kwart voor 9 m de Breedstraat voor de aubade. Nog 'n mededeling voor de kleu- ters van de St. Jozefbewaarschool. De nieuwe school is nog niet ge heel Waar. Ze bli.iven dus nog thuis tot er 'n aankondiging in de krant komt. Maar ook voor hen is 't feest en wel Donderdag 2 September om 9 uur in de gymnastiekzaal aan de Koornlaan. Gelieve al deze mededelingen zo veel mogelijk door te zeggen! HEILOO. Ook de laatste dag van het „Willem Bruul"-tournooi is een succes geworden. Er waren echter moeilijkheden, daar Uitgeest zich had teruggetrok- ken vanwege het terrein, dat inder- daad zeer slecht bespeelbaar is. De houding van Uitgeest achten we echter weinig sportief. 'Hiervoor speelde nu de organise- rende vereniging De Foresters, waarmede HSV. de tegenpartij van Uitgeest. genoegen nam. HSV won deze strijd met 20. Rust 00. Hierna hadden we SVAAlkmaar welke ontmoeting in een gelijk spel (22) eindigde. Tot twee maal toe moesten vijf penalty's genomen worden. Alkmaar werd, hoewel o.i. SVA beter was. hierdoor overwiti- naar, zodat we als finale HSVAlkmaar kregen. welke ontmoeting de beste wedstrijd van het seizoen werd Alkmaar speelde vuriger dan HSV welke ploeg beter speelde en dan ook meer aanvallend was. Doch de I achterhoede en voor de keeper van Alkmaar was uitstekend. De snelle buitenspelers waren n voortdurend gevaar voor de HSV-verdediging. Deze laatste was vrij onzeker. In de voorhoede waren J. Schuyt en M. Kosters uitstekend. De halflinie speelde te veel teruggetrokken, zo dat 'n gaping ontstond tussen voor hoede en achterhoede. B. Kraak- man. de stopperspil, was perfect' HSV weet het spel on de Go-Ahead Delft te brengen. Plotseling een uit- val van Go-Ahead, gevolgd door 'n goal van de linksbinnen (o.i. stond deze speler buitenspel) 1Spoe dig weer een uitval van Alkmaar en het was 20. Even voor de rust gaf Kosters keurig af aan Karskens, deze plaat- ste voor het doel en Oudhoff vol- trok het vonnis (21). Na de rust is Go-Ahead meer in de aanval. maar allengs weet HSV het evenwicht te herstellen. De ge- hele Go-Aheadploeg stond meerdere malen te verdedigen. zodat er geen doorkomen aan was. Als Go-Ahead weer eens snel uitvalt, missen Mul zowel als keeper Apeldoorn en het is 3—1, waarmede ook het einde kwam. Het wedstrijdzwemmen van het zomerseizoen 1948 is weer ten einde- Veel is er dit jaar niet in de k-lng Noordelijk Noord-Holland gebeurd, doch hieraan was ook het koude, gure weer debet. Het was stralend zomerweer toen wij Zondagmiddag het zwembad de Wiel te Schagen betraden. Vrolijke muziek kwam ons tegemoet en reeds was een flink aantal bezoe- kers aanwezig. Om pl.m. 2.15 uur werd het openingswoord gesproken door de penningmeester van de Wiel, de heer J. Koning. Direct werd een aanvang ge- maakf met het programma. dat buitengewoon vlot verliep. Bijzondere prestaties kunnen wij helaas niet vermelden, doch dit deed aan het geheel geen afb'euk, daar de middag zich kenmerkte door de echte sportieve zwemgeest Het deed ons genoegen' op te merken dat bij de sportclub de Wiel zo'n goede vooruitgang te be- speuren is. Zij schijnen zich van de heersende verenigingsmalaise niet veel aan te trekken. Andere trouw aanwezige verenigingen van vroe- ger, zoals de Wing. Oudesluis, Z O.N., Oude Veer, Nieuwe Nie- dorp misten wij. Is er in deze plaatsen zo weinig animo voor de mooie zwemsport overgebleven De Helderse Bruinvissen namen de meeste prijzen mee. nl. 10 eerste 10 tweede en nog een aantal derde.' dan volgde Wieringerwaard met 4 van aiucimg.u lus- wiciiilgerwaara met 4 sen: VIVO-boys—Reiniging wordt 1 eerste en 2 tweede, terwijl de Wiel heden, Maandagavond 30 Aug. op derde werd met 2 eerste en 2 twee. tieden, Maandagavond 30 Aug. op -let Alkmaarveld gespeeld, aanvang 6.30 uur. Zondagmiddag 5 Sept. half vijf op het Alkmaarveld de beslissings- wedstrijd tussen Slagers en kam- pioen van afdeling C derde werd met 2 eerste en 2 twee de, voorwaar geen slecht resultaat na zo'n korte trainingstijd. De tocht over de Wiel door de heren werd gewonnen door de heer v. Esbach (H. Br.) die de gehele afstand rugcrawl trok, terwijl bij de dames mej. T. de Klerk (W.W.) fa- voriet was. Het was een mooie sportmiddag begunstigd door heerlijk zomerweer, dat een waardige afsluiting van dit seizoen vormde. De uitslagen waren als volgt: 25 m. rugslag meisjes adsp 1 R. Hofste (W.W.) 26 sec,, 2 J.' Spits (Br.) 26.2 sec. 50 m. schoolslag meisjes: 1 H. Wardenaar (W.W.) 49.2 sec 2 K Hofste (W.W.) 50.3 sec 3 "n. de Klerk (W.W.) 53,1 sec. 100 m. schoolslag dames j.: 1. T. Bakker (Wiel) 1.53.1 sec., 2 A den Adel (Wiel) 1.51.3 sec. 100 m. schoolslag heren x: 1. P Gode (Br 1.30.4 sec., 2 L. v Dim- - melen (Br.) 1.32.8 sec.. 3 A Stlns (Br 1.35.6 sec. 50 m. schoolslag jongens: l. p. Wit (Br.) 46.6 sec., 2. H. Limpers I (W.W.) 52,9 sec. i 50 m rugslag heren x en j-klasse: V. E-bach (Br.) 41.4 sec. 2 H Wildenberg (Br.) 53 sec., 3 f! de Glopper (Br.) 53.2 sec. 50 m. borstcrawl meisjes: 1 J. Spits (Br45.7, 2, N. de Klerk (W.W.) 48.2 sec. 100 m. schoolslag heren j1 J Leder (Br.) 1.36.2, 2. L Davidse (Br.) 1.40.4,, 3. N. Esbach (Br.) 1.47.8. 50 m. rugslag dames: 1 T de Klerk (W.W.) 48.1 sec. ■50 m. borstcrawl jongens: 1 A Houtkoper (Wiel) 37 sec., 2 P Wit (Br.) 40.9 sec. 50 m. borstcrawl dames: I. T de Klerk (W.W.) 42 sec., 2. L. Woerlee (Br.) 46 sec. 4 x 50 gem. estafette: 1 Bruinvis sen I 2 49 sec.. 2. de Wiel 3.05.3 sec. Tocht over de Wiel dames: 1 T. de Klerk (W.W.) 4.51.4 sec., 2.' D. Uipkes (Br.) 4.54.6 sec., 3. A. Oudiik (Br.) 4.59.1 sec. 100 m. borstcrawl heren x-kl l P. T. Gode (Br.) 1.21.8 sec. 100 m. borstcrawl heren j-kl.: 1. A. W. Gieles (Br.) 1.18,8 2 L Da- vidsen (Br.) 1,22,4, 3. H. Wilden berg (Br.) 1.25.3. 100 m. schoolslag dames x kl.: 1 D. Uipkes (Br.) 1.38.5, 2 H. Warde naar (W.W.) 1.46.6. 4 x 50 borstcr. her<;n estafette: Bruinvissen II 2.30.8 sec, Bruinvis sen I 2.30.9 sec. Tocht over de Wiel heren: 1. V. Esbach (Br.) 4.47 2 sec 2 H Wil denberg (Br.) 4,52,8 sec., 3. P. Gode (Br.) 4,53,6 sec. AANBESTEED OUDORP. Het gem. bestuur van Oudorp zal aanbesteden het bouwen van een ambtswoning ten behoeve van de burgemeester: Fa R. Bot en Zonen te Alkmaar f 27 300 J. N. Schuit te Alkmaar f 34 200; Joh. Orie te Alkmaar f 35 500; A Besteman te Schoorl f 27.500; A Rijkenberg te Alkmaar f 35.609; H. Toes te Schagerbrug f 32 900; H. Koorn te Alkmaar f 35 400; J Wester te St. Pancras f 32 688: C Bos te Limmen f 29.800; H Bak- kum te Alkmaar f 33.090; Gebrs Kops te Bergen f 30.200; W. J v. Goethem te Broek op Langendijk f 34 900; B. P. van Kooten te Oudorp f 29 348; P. Buis te Oudorp f 28.960; D. Langedijk te Heiloo f 29,247; P Opdam te Heiloo 29.394; J. Hogerwerf te Ursem f 35,300. 'T VELD. Pleegouders van Duitse kinderen in 't Veld wordt medegedeeld, dat hun pupillen 7 September a.s. naar hun woonste- den zullen terugkeren. nadat zij 3 maanden van de gezonde Noordhol- landse omgeving hebben genoten. Ze gaan eerst per bus naar Hoorn. Tijdstip en punt van vertrek werden Zondag vanaf de preekstoel bekend gemaakt. DOKTERSDIENST: H. E. J. ten Kley, Egmonderstr. 16. Tel. 4282. A. L. Gransbergen, Geestesweg 11, Tel. 2294. VERTREK KAPEI.AAN DE JONG EGMOND-BINNEN Donder- dagavond. 8 uur was in de zaal van Th. Swart de afscheidsavond geor- ganiseerd van de Weleerw. Heer Kapelaan de Jong, in verband met diens benoeming te Wateringen. Het was goed gezien aan deze avond de jeugdbeweging in ruime mate te laten deelnemen, immers als aal- moezenier heeft kapelaan de Jong deze beweging alhier van niets tot bloei gebracht. Begrijpelijk, dat het jeugdwerk. dat onder zijn onver- moeide handen en jeugdig-enthou- siaste leiding tot een mooie organi- satie is gegroeid, hem zeer na aan hej hart lag en dat er tussen aal- moezenier de Jong en zijn jongens en meisjes banden van vertrouwen, beg.-ijpen, genegenheid en waardel ring zijn gelegd, die nu node losge- laten moeten worden De gidsen en welpen lieten zich op deze afscheidsavond dan ook geenszins onbetuigd. en demon- streerden hun dankbaarheid op dui- delijke wijze door na luttele dagen voorbereiding een echte, teuke jeugdavond in elkaar te zetten Om beurten traden gidsen en welpen met schetsjes, zangnummers e.d. op, afgewisseid door aardige declama- tie. In een aardig lied bezongen twee gidsen de levensloop van ka pelaan de Jong te Egmond-Bmnen, waarna het refrein door alien uit voile borst werd meegeBongen. Aan het slot van het optreden van de gidsen werd de scheidende aaffnoezenier een foto van de groep aangeboden Het slotnummer van de welpen was een pantomme, waarin oprichting, groei. bloei en markante belevenissen der bewe ging tot uitdrukking werden ge bracht en waarin de gemoedelijk getoonaarde wijze van omgang van aalmoezenier met zijn jongens in ernst en scherts werd uitgebeeid. Toch was het niet alleen de jeugd die afscheid nam. H6M veel oude-' ren woonden de avond bij en vul- den de grote zaal geheel. Met deze grote opkomst hebben zij geen be ter bewijs kunnen geven hoe zij het werk van kapelaan de Jong waar- deerden. Zeereerw. Heer Pastoor A. Kok bood namens de parochianen de vertrekkende kapelaan een nieuwe brevier aan en sprak daarbij een dankwoord uit voor het vele goede, dat tot stand was gebracht Aan het slot sprak kapelaan de Jong in gemoedelijke trant woorden van dank voor bndervonden hulp en vertrouwen. (Vervolg van pag. 3) Start 350 cc De bekwame rijders Poel, Knij- nenburg, Peilikaan, B. Maltha en Sannes vormden direct een kop- groep, waarin onderling verwoed slag werd geleverd. Aanvankelijk had Poel de leiding, doch moest die weldra afstaan aan Knijnenburg, die op zijn beurt een 7 ronden lang duel met de van de 3de plaats op- gedrongen Maltha voerde, om ten slotte door de betere techniek van deze rijder op zijn Velocette te worden verslagen. Simons kon zijn Excelsior niet aan de praat krijgen en was van meet af aan uitgescna- keld. Loes v. Rijswijk, die aanvan kelijk Poel ernstig bedreigde, kreeg ongenoegen met zijn motor en ver- dween als een gestagen man. Doch slier ongeveinsde verbazing bleef gaande voor de prestaties van Bob Malta, die na een strijd met snel- heden boven de 120 km gemiddeld, de onverstoorbare Piet in de luren legde. Het is een fantastische race geweest, die eindigde in daverende ovaties voor de nieuwe Nederland- se kampioen. P. Knijnenburg op Ve locette werd 2de; G. Poel, idem, 3e; G. W. Sannes, idem, 4e; Peilikaan, idem, 5e. Over een merksucces ge sproken. Nog nimmer tevoren was een course met zoveel belangstelling te gemoet gezien als juist het gevecht in de lichte klasse. De T.T.-man Dick Renooij, werd direct genoemd als de overwinnaar, doch hij had niet kunnen dromen, dat hij zo hardnekkig en zo onophoudelijk zou worden bevochten door Tony Hei- neman, wiens machine kennelijk niet zo snel was, doch die hem tot zeven maal toe, bij het beklimrnen van de Hunge-rug, van zijn leider- schap beroofde, om dit op het rech- te stuk weer te moeten prijsgeven. Dat is een waag, want ik beloof je, dat je wat in de mars moet hebben, om Dick te na te komen. Vanaf de lOe ronde weet Renooij voorsprong te maken en langzaam te vergro- ten. Het twaalf ronden durende ge vecht tussen Huybrecht, Oude Avenhuis en Dick v. Rijsel wordt ten gunste van de laatste beslecht. Onbegrijpelijk wat deze mannen uit die lichte puffertjes halen. Zij rij- den practisch voortdurend met uit- gedraaide gas, ook in de bochten, vandaar het ongelooflijke tempo v. omstreeks 100 km gemiddeld. Re nooij, die hier bleek werkelijk een rijder van internationaal gehalte te zijn, kwam erzelfs nog iets boven. 1. Dick Renooij, Soest, op Eysink; 2. Tony iHeineman, Terschuur, Ey sink, 3. D. v. Rijsel, Den Haag, op Sparta, 4. D. J. Oude Avenhuis, Al- bergen. DKW 5. K. Huybregts, Mid- delburg, Eysink. 500 cc Er zou geen sprake van zijn, dat Piet Knijnenburg op zijn nagel- nieuwe BMW te genaken was. De enige, die in deze monstercourse enige bedreiging vormde, was Drie- kus Veer, de Triumph-rijder, die over enkele ronden nog iets sneller bleek dan Piet. doch nadat hij een maal de bocht uitgevlogen was, en een rit door stuifzand moest maken, maar daarbij zijn motor prachtig in bedwang hield, legde hij het minder nonchalant aan en liet Piet zijn onbetwiste hegemonie behouden. Pelikaan rekende in de haarspeld- bocht met L. v. Rijswijk af en dreef deze met een oververhitte motor de baan uit. Het tempo van de leiders kon al leen Poel op zijn 3505 cc Velocctje nog bijbenen, maar moest daarvoor bijna de hel trotseren. In de 14e ronde bleek Driekus.weg. Zijn bou gie had de geest gegeven. Toch her- vatte hij de strijd na enkele minu ten en slaagde er zowaar nog in als tweede te eindigen. De Triumphrij- der J. 't Veer, die aanvankelijk een goede plaats bezette, werd door Poel afgereden, en eindigde op een kansloze plaats. Zo heeft Knijnenburg toch nog op zijn verjaardag het nationaal kam pioenschap van de grote klasse we- ten te verwerven. Moeke was van de 6de, na een formidabel duel met Pelikaan en Sannes op de vierde plaats beland, doch kon met de beste wil van de wereld Poel er niet onder krijgen. 1. P. Knijnenburg, Wassenaar, B MW, 123,4 km.; 2. H. Veer, Borculo, Triumph, 116.8 km p. u. (hoogste baangemiddelde van de dag staat op naam van Veer, n.l. bijna 126 km p. u.); 3. K. Poel, Rotterdam, op 350 cc Velocette; 4. O. Moeke, Heem stede. BMW; 5. H. G. Peilikaan, Den Haag, AJS. Een spectaculaire race Nog stond het te gebeuren, dat op dit prachtige circuit, een oude vete tussen de internationale zij- span-kampioenen Haldeman van Zwitserland, v. d. Schrick, Belgie en Olivier, Engeland, zou worden uitgevochten. Dit is een halsbreken- de sport, omdat er welhaast nog meer van de passagier afhangt dan van de rijder. Een verkeerde ma noeuvre, en het is met de mannen gedaan. Dat ondervond de Engelse coureur Harris, reeds in de 2de ron de van dit drie kwartier durend tournooi. Hij vloog de baan uit. Zijn motor met zijspan sprong als een steigerend ros enkele malen op, om als een wrak te blijven liggen Wonderlijk genoeg bleek Harris niet bijzonder veel te mankeren, maar zijn passagier was er ernstiger aan toe. en moest door het Rode Kruis weggevoerd worden. Piet Knijnen burg bewees ook dit uitzonderlijke vak onder de knie te hebben en reed met Du Pont als passagier de race uit in een formidabel tempo. Dat hij zou winnen was bij voorbaat uit- gesloten, Daar heeft noch hij, noch een der andere Nederl. deelnemers als Zuur, Rijsel en Bommel het ma- teriaal voor. Toch hebben ook deze jongens zich kranig geweerd en verdienen daarvoor minstens hulde. 1. Olivier, Engeland. op Norton, 106 km per uur; 2. H. Haldeman, Zwitserland, Norton. 3. F. v. der Schrick. Belgie. BMW 4 P Knij nenburg. Nederland BMW. Het Engelse volkslied klonk, ge volgd door ons aloude Wilhelmus en een dag van uitzonderlijk mooie mo- torsport was ten einde. Honderden politiemannen regelden de afvoer van de tienduiz^nden voortreffelijk. Vooral de leiding bij het wegvoe- ren van de pl.m. 12 a 13.000 motor- rijwielen was een prestatie. melding: D. Modder. 2e^groep (kleinere zaken): le pr. E. voerman; 2e pr. J. Borsjes; 3e prijs H. Pols; eervolle vermelding: J. v. d. Nes. De indeling in 2 groepen had tot doel om ook de vele kleine etala- ges een behoorlijke kans te geven. Bij het beoordelen van de prijstoe- kenning moet men er daarom ter- dege rekening mede houden, dat in de 2e groep prijzen werden toege- kend aan etalages. die minder mooi waren dan etalages, welke in de le groep waren gerangschikt en geen prijs ontvingen. De mooie etalage van Wed. P. C. v. Saaze, die bij de grote zaken was ingedeeld, kan hier tot voorbeeld zijn. Een veelgeuite aanmerking was, dat aan de verlichting te weinig aandacht was besteed. De jury bestond uit de heren G. de Jong, A. Spaarman en J. de Lange, alien uit De Rijp. DE OFTOCHT OP 31 AUG. HEILOO. De animo is ze£r groot. Reeds zijn twintig wagens ingeschreven. Men kan zich nog steeds bij de bekende adressen op- geven. Aarzelt niet, stelt niet uit, maar doet het nu!! BUREAUX GESLOTEN LANGEDIJK In verband met de viering van het regeringsjubi- leum van H. M. de Koningin, van de 300-jarige onafh. van Nederland en de kroning van H. K. H. Prinses Juliana zijn alle gemeentebureaux op 31 Aug. en Maandag 6 Sept. ge- sloten. Op Ma.ndag 6 Sept. zal voor het doen van aangiften de burg, stand van 1012 uur geopend zijn. HET FEESTPROGRAMMA EGMOND AAN DE HOEF. Het feestprogramma van 31 Aug. en 1 Sept. kenmerkt zich door een stre- v enom stijl en smaak aan de volks- vermakelijkheden te geven. De dorpskom en het raadhuis worden verlicht. op het plein van de R. K. Jongensschool wordt goed cabaret gegeven, eris een mooie optocht en groot waterfeest. waaraan de Alkm. brandweer deelneemt. EINDE ZOMERVACANTIE SCHOLEN OUDORP. -— Op Woensdag 1 September beginnen wederom de R.K. Jongens- en Meisjesschool. De leerlingen van de Bewaar- en Naaischool worden Woensdag 8 September op school verwacht. ETALAGE-WEDSTRIJD SCHERMERHORN. De etalage- wedstrijd, welke hier ter gelegen heid van de feestdagen wordt ge houden, is zowel door de grote deelname als door de vele goed- verzorgde en mooie etalages boven verwachting geslaagd. Zaterdag- avond, de avond van de keuring, was het door het vele belangstellen- de pubiiek, dat mede door het vlag- vertoon van de deelnemende mid- denstanders naar buiten was gelokt een gezellige en feestelijke drukte in het dorp. De uitslag luidt als volgt: le groep (grotere zaken): le pr J. N. A. Hermes; 2e pr. G. Plevier; 3e pr. A. Molenaar; eervolle ver- HEERHUGOWAARD Het was Zaterdagavond prachtig weer, toen men zich gereed maakte voor de slotrepetitie van het Lanajuweel van Wim Snitker ,,In 't Lommer van D' Oranjeboom", een spel in 10 taferelen, een voor en een naspel, geschreven bij gelegenheid van het Gouden Regeringsjubileum van Hare Majesteit Koningin Wilhei- mina. De inhoud van dit jubileumspel is een blije kroniek; het spel zoals het gespeeld moet worden is een blij spel, hetgeen niet hetzelfde is als een blijspel. Het laatste eist com- positie en verwikkeling, lach en traan, actie en reactie; het eerste vraagt maar inval en levenslust, de zin om mee te doen en overgave. Dit jubileumspel In 't Lommer van D Oranjeboom biedt niets meer en vraagt niets meer. We zijn dan Zaterdagavond naar het fraai gelegen Gem sportterrein te Heerhugowaard gegaan. De nieu- we weg geeft reeds een mooie aan- blik vanwege de keurige beplanting die daar is. Men betreedt het sportterrein en ziet dan rechts tussen heesters en bomen een voor deze gelegenheid aangebracht openluchttheateri Het spel wordt gespeeld In 't lommer van D' Oranjeboom, In het midden tiaai opgetrokken de herberg date- lend uit 1813, met er omheen ver schillende oude huisen. Het decor is geleverd door de firma Th. Groot- huizen uit Alkmaar. Laten we-direct schrijven dat dit decor in alle op zichten voldoet. Er omheen mooie spaivenbomen en op de voorgrond stond het geraamte dat a.s. Maan dag dienst zal doen als een prach tige Oranjeboom. In de loopvan de avond wierpen de schijnwerpers hun lichtbundels uit. Het was een fantastisch gezicht, hetwelk nog werd verhoogd toen de leestverlichting aan de herberg ging branden. Toch lijkt het °ns beter de schijnwerpers meer te richten op de gezichten der medewerkenden. Het zal het geheel ten goede komen, maar dat is de firma Jb. Borst wel toevertrouwd. En nu het spel. Bij het schrijven van de tekst heeft de schrijven er rekening mee gehouden, dat men er naar verkiezing stukken uit kan la ten of zo nodig het eigen vindingen kan aanvullen, De *eer J. Haakman de regisseur der Bergense spelers heeft- hier dan ook wel rekening mee gehouden. Vorig jaar kon de West-Friese Boerenbruiloft door omstandigheden geen doorgang vinden. In dit spel, waar de elf provincien worden voorgesteld zal voor Noord-Holland West-Friesland met zang en dans naar voren treden. Na afloop dezer generale repetitie werd besloten om verschillende te lange scenes in te korten, hetgeen aan het geheel ten goede zal komen. Bijzonder goed deden de kinder- groepen het. Er waren zeer zware rollen o.a die van de waard en de schaapherder, maar deze bleken in goede handen. Van de verschillende provin- cie's noemen we Noord-Brabant, Groningen als de beste, maar ook de anderen deden het goed. Ate de figuranten hun verlegen- heid op het toneel weten weg te werken, dan zal het met de a.s. uit- voeringen bes gaan. Wat betreft de zang in het spel had de medewerking groter kunnen zijn, maar het kleine groepje wat nu meewerkt, zal zich er best door heen slaan. Bijzonder groot is de medewerking der muziekverenlgin- gen. De twee fanfarecorpsen werken er aan mee en wanneer aan het slot door deze twee corpsen het Wilhel mus wordt gespeeld en door de 150 medewerkenden wordt meegezongen dan mag onze dichter Vondel gelijk krijgen met zijn dicht: O hoe salig is 't te luycken onder den Oranjeboom, Er is op deze slotrepetitie reeds hard gewerkt. Er waren toeschou wers die het vonden, maar de regisseur de heer Haakman en zijn beide assistenten konden met vol- doening hun zweetdruppels na af loop afvegen, toen de regisseur ons zeide, er kleven nog wel verschil lende foutjes aan, maar het zal a-s- Maandag en de volgende avonden best lopen. Wij wensen het comitd, regisseur en alle medewerkenden goed weer en veel succes. Heerhugowaard gaat weer iets goeds naar voren brengen. Men be- gon en begint om half ac'ht en om 10 uur was en is het afgelopen. Het pubiiek gelieve er rekening mee te houden dat om 7.30 precies wordt begonnen. Na afloop der voor- stellingen is er in alle cafe's gezellig samenzijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2