MOTORDUIVELS LANGS EUROPA'S MOOISTE CIRCUIT Piet Knijnenburg, Dick Renooy, B. Maltha en H. Vink Landskampioenen Van Vlietalleenheerser in Stadion T DERODEPAARDEN LAMBOLEY ZEGEVIERDE IN STAYER-FINALE B Heinekens I r Bij de junioren Huysen uit Hoorn derde Rondom de jubileumfeesten Meneerl Nederlanders bezetten vierde en laatste plaats Nieuw wereldkampioenschap Voor een Europees Parlement De Engelse Voetbaluitslagen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD MAANDAG 30 AUGUSTUS l'948 ERGER DAN BUCHENWALD Dr. Zenkl over Tsjecho- Slowakije De "feestverlichting te Den Haag Dot liep goed af Deense aannemer te Sliedrecht verdronken U.N.O.-waarnemers gedood g?.RfP t. m Voor de tweede maal in tien jaar veroverde de Nederlander Arie van Vliet het wereldkam pioenschap sprint voor profes sionals in het Olympisch Sta dion te Amsterdam. In twee rit ten moest de Fransman Gerar din in de Nederlander zijn meerdere erkennen. Van Vliet passeert de eindstieep in de beslissende rit. Clandesfien vlees Toewijzmgen voor Nederland Provinciaal Missionarissen H. Hart Mevr. Schroeder in een ziekenhuis te Hamburg Venezuela Federalistencongres te Interlaken ■0 2—1 FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Tijdens de feestweek wordt ook de beroemde St. Jans Kathedraal s-Hertogenbosch verlicht. De Kathedraal tijdens een proef- verlichting. Uit het Deens vertaald HET zal altijd de grote verdiensie van oud-burgemeester van Alien van Zandvoort blijven, dat hii reeds in de bezettings- 5aren de plannen voor een technisch vobnaakt circuit in de dui- nen liet uitzetten. En niet zcdra hebben de bezetters bun hielen gelicht, of de z.g. wandelweg voor Seyss Inquart en zijn trawan- ten werd van een prima verharding voorzien. Zodoende kon reeds de eerste de beste keer dat de K.N.M.V. een motorevene- ment ging organiseren, Zandvoort zeggen: Kom maar hier, want wij zijn klaar. De na v. Alfen gekomen burgemeester Rozenburg drukte in dit opzicht diens voetstappen. De uitstekende samen- werking van motorbond en gemeentebestuur leidde er alzo toe, dat Zaterdag 23 Augustus op dit circuit, dat de renners met recht het mooiste van Europa noemen, de nationale kampioenschap- pen konden worden verreden. Naar schatting 50 tot 60.000 toe schouwers woonden dikwijls onder schier ademloze spanning deze enerverende gebeurtenis bij. Het was het mooist denkbare renners- weer, met een temperatuur die de motoren voldoende koeling ver- schafte voor 100 pet. rendement. Voeg daarbij een nog niet geeven- aard veilige baan, stropakken b.v. werden b.v. nergens langs het 10 m. brede baanvak gezien. omdat de aangrenzende strook duinzand vol- komen dat stro overbodig maakte. en alle voorwaarden aanwezig wa- ren voor maximum-snelheid. Reeds de eerste kamp om het 125 cc ju- niorentournooi bewees. dat het hier in Zandvoort snel. razend snel zou gaan. En de toeschouwers zouden hiervan volledig kunnen genieten, omadt dit circuit, boven b.v. dat van Assen, het geweldige voordeel biedt. dat de renners practisch geen moment uit het gezicht verdwijnen, aangezien de baanlengte van pl.m. 4 km. iedere renner om de 2 minu- ten voor de tribune's brengt. En nu de junioren Na een prima start waarbij van Zutphen, Mispel, De Greet, De Bie en Huysen het eerst weg waren, ontwikkelde zich al dadelijk een verbazend telle strijd. zowel in de kopgroep als in het grote midden- veld en de staart van het peleton. De eerste vijf ronden wist van Zutphen zijn voorsprong te behou- den, J. B. Groot uit Hoorn vloog de baan uit, maakte een salto, doch hervatte de race of er niets gebeurd was, Verhagen uit Steenwijk was intussen van de 9e tot de 8e plaats opgetrokken. Vlak voor de tribune passeerde hij Driessens en maakte zich toen op voor een gevecht op leven en dood met van Zutphen, die hij in de 8e ronde de pas a£- sneed en vanaf dat moment de baas bleef, Hij reed in een formidabel tempo van gemiddeld 91Vt km per uur. en dat voor een 125'ertje. In de 9e ronde is van Zutphen door motorstoornis uitgeschakeld. Dik Huysen heeft inmiddels een rob- bertje met Driessens, De Bie en De Greet gevochten, maar kon alleen De Bie niet aan. Vlak voor het ein- tje. Zijn motor springt driemaal de de maakt Jb Groot nog een slipper- lucht in. De medische dienst ont- fermt zich over hem. Jammer, hij heeft toch zijn best gedaan. Als eerste wordt de Eysinkrijder Verhage uit Steenwijk afgevlagd: 2 De Bie uit Uchelen op DKW, 3 D. J. Huysen uit Hoorn op zijn zelf- gebouwde watergekoelde JLO, 4 is Driessens uit Valkenswaard op CZ en 5 W. A. de Greet uit Amsterdam op Villiers, Junioren 250 cc Regters, Veening, Slager en De Doyer zijn het eerste weg. Latftst- genoemde schijnt op zijn 20 jaar oude machine het tempo niet te kunnen volgen. Maar reeds in de 3e ronde heeft hij 5 plaatsen in- gehaald en passeert als tweede. Hilbrandy wil hem zo maar niet laten gaan, maar moet in de 4de ronde toch Zijn plaats atstaan, om zich daarna nog door Slager te la- ten nemen. Iedere verdere aanval op deze derde plaats slaat hij reso- luut at. De mannen jakkeren met een gemiddelde van 100 km per u. naar de finish. Wroyer en Slager zijn wel een km op de hoofdgroep, die nog altijd niet ver uiteen ligt, uitgelopen en rijden onbedreigd hun course uit. In de staartgroep is Stoltenkamp zowaar van de 9e op de 5e plaats gekomen. De strijd tussen de beide leiders is echter ongekend fel. Nu heeft de ene, dan weft1 de andere enkele meters voor sprong. Zijn phenomenale techniek bezorgt Droyer op zijn stokoude New Impreal de overwinning met 'n gemiddelde van 100.1 km, 2. N. P. Slagter uit A'dam op een nieuwe Velocette (99.3 km), 3. Hilbrandy, Den Haag op Rudge, 4. J. Veening, Zd-Laren op Puch. De populaire klasse 350 cc Het aantal deelnemers aan de ju- niorenklasse 350 cc is als regel grooot. Ook nu verschenen niet minder dan 37 renners aan de start. Ad Maessen maakt een prachtige start, maar Van Wees en De Haas zijn hem spoedig te snel af. Dit 3- tal blijft echter dicht bijeen en zij geven elkaar niets toe. In de 7de ronde kijkt v. Wees ang:itig om naar de over de baan donderende Maessen en dat kost hem zijn 2de plaats. Maessen maakt zich klaar voor de beslissende slag tegen De Haas, een gevecht, dat zes ronden lang' zou voortduren. In die tijd heeft echter Hoppezak zich lang- zaam van zijn 7de plaats losgewerkt en is v. Marie te lijf gegaan, met afwisselend succes, na eerst v. Eck en v. Oosten onschadelijk te hebben gemaakt. Eindelijk heeft hij de be- geerde 4de plaats, maar kan de rustig voortjagende De Vreugde niet aan. Midden in dit gevecht zit ook nog Wilke, die zich door driest rijden tot de 3de plaats had ge- werkt. Een rush door het mulle zand maakt hem echter geheel on schadelijk. Hommel heeft lang de 5de plaats bezet, maar zijn bougie gaf de geest met de finish in zicht. 1. Ad Maessen, Etten, op Triumph baangemiddelde 104 km p. uur; 2. W. C. de Haas, Amersfoort, Match less idem, 3. J. v. d. Vreugde, Am sterdam, Saroleo, 102 km, 4. Hoppe zak. Rotterdam, op Norton, 5. F. C. v. Eck, Middelharnis, Velocette. De 500 cc junioren Reeds direct ontpopte de Triumph- rijder Keyzer zich als een ernstig pretendent naar de krans. Hij had maar een wekelijke bedreiging, en dat was de BMW-man Fikse. Achter hen kwam een groep van vier, Ui- tenhout, Hoefhamer, Guldemond en Laming die elkaar elke centimeter fel betwistten. Lucas, de Nortonrij- der uit Delft, was ergens van de 18e plaats naar voren geschoven en wist eenmaal 6e te worden, om dan echter weer door Houweling en La ming afgetroefd te worden. In het middenveld duurde de strijd tot 't eine voort, tot dot Uitenhout zich onaantastbaar op de derde plaats wist te brengen. Fikse en Keyzer hadden een ronde voorsprong be- haald en vochten door. Pas in de laatste meters voor de finish beves- tigde Keyzer zijn overwinning met enkele c.m.-ers voorsprong. Deze strijd in de 500 cc was de opwindendste van de dag. 1. A. Keyzer, Vlaardingen, op Triumph, 110.4 km; 2. J. Fikse Elburg, BMW, 110 3 km, 3. H. J. Uitenhout, Hil- versum. BMW, 4. H. A. Hoefhamer, BMW, 5. C Guldenmond, BMW. De snelste ronde van Keyzer was 115.67 km per uur. Semoren Het stond al beschreven, dat hier de beste fabrieksrijders zich met elkaar zouden meten, en dat de strijd hoofdzakelijk tussen de snelle Velocette's, Guzzi's, Triumph en Norton zou gaan, terwijl in de lich- te klasse de triomphator van de T.T. Eysink geduchte concurrents van'DKW en Sparta zou ondervin- den Hier stond het puikje van de Nederlandse rennerswereld aange- treden om elkaar in een sportieve strijd elke meter baan te betwisten, en te streven naar het nationale kampioenschap. Want niets meer of minder stond in elk der klassen °P h6t SPel" v 250 cc De cracks van vorig jaar, Fijma en v. Hamersveld waren na hun valpartij niet meer in staat actief deel te nemen. Voor geen geld van de wereld wilden ze deze strijd van hun kameraden missen en volgden deze dan ook nauwgezet vanuit de pitts. Al spoedig na de bliksem- snelle/ start stond vast, dat de oude trouwe Rudge, vroeger de racemo- tor bij uirnemendheid, niet meer in het stuk meespeelde. Tegen net tempo van Velocette is deze machi ne niet meer opgewa'ssen. Schudde- boom verdween in de 4e ronde dan ook van het toneel. Vink. de over- winnaar van Tubeijgen lag aan de kop, en vergrootte regelmatig zi.in voorsprong. De DKW-man v. Don- gen voerde om het bezit van de tweede plaats een verwoed duel met Sekuur op Velocette.en later met Postma op Guzzi, doch kon deze mannen niet aan. In de 6e en 7e ronde vormde Zwaal op Excelsior nog een geduchte tegenstander. om daarna echter zelf door Hybrechts te worden genomen, zij het slechts voor 4 ronden. De enigste mogeliik- heid voor v. Dongen om zijn DKW- huid zo duur mogelijk te verkopen was gelegen in het vol gas door de bochten te vliegen, omdat hij op de rechte stukken te veel verloor. Vink werd geen moment van zijn plaats gedrongen. en won met een gemiddelde van 106.7 km; 2. S Se kuur Groningen. 106.4 km., o. o. Postma. uit Hardegari.jp (Fr.) op Guzzi- 4. v Dongen. uit Rotterdam, 5. N' Breediik. Leimuiden; 6. J. Zwaai, Den Haag. (Vervolg pag. 2) Gedenkboek Zaterdagmiddag zijn tien Tilburg- se wandelaars op de Dam aangejeo- men met een gedenkboek, dat door de Dame du Palais en de particular secretaresse van Hare Majesteit in ontvangst werd genomen. Het boek bevat tekeningen van alle sporten en draagt diverse handtekeningen van prominenten. Toch feest De gemeenteraad van Uitgeest heeft, ondanks de vreemde ziekte- verschijnselen in deze gemeente, be- sloten toch de jubileumfeesten te vieren en de Roosendalers hebben hun motorrijders naar Amsterdam gestuurd, om daar een fakltel door de burgemeester te laten ontsteken en met een vaartje van 45 km naar Brabant te laten brengen. Dansvlocr 's-Gravenhage geniet vandaag als eerste het voorrecht H.M. de Konin- gin in het middelpunt te mogen hebben. Op het Malieveld, waar in de historie zoveel grootse gebeurte- nissen plaats hadden, zal een grootse zanghulde worden gebracht, terwijl de Koningin een speciaal aubade- programma zal worden aangeboden. Gistermiddag hebben honderden volksdansers en vendelzwaaiers daar een feest van rhythme en schone bewegingen gedemonstreerd. De be- langstelling hiervoor was overwel- digend. Radioketen PCJ Wereldomroep lege vanavond van 8.05 tot 8.50 een keten rond de aarde in een programma „Wij :oe- pen de wereld". Aan dit programma werken medef: Indonesiers. Neder- landers in Zuid-Afrika, Canada. Su- riname, Curagao, aan boord van zee. schepen en aan boord van een K.L.M.-vliegtuig ergens tussen Now York en Schiphol. Duizenden Ne- derlanders zullen in deze drie kwar- tier iets goeds beleven en het con tact over de gehele wereld met deze Jubileumfeesten hernieuwen. Gastvrij De Amsterdammers, die de bcrich- ten in de pers lazen, dat alle logeer- ruimten volgeboekt waren, hebben honderden adressen aan het bureau van V.V.V. bezorgd, zodat velen nog hiervan gebruik kunnen maken als ze soms in moeilijkheden komen door de ontzaggelijke drukte. die de hoofdstad te verwerken krijgt. Goed zo. Amsterdam. Intussen zijn negen marineboten in de havens aangeko- men, om luister bij te zetten aan de feesten, die reeds begonnen en nog voortduren. Overzee De Nederlandse kolonie in Kopen- hagen bereidt grootse feesten voor, o.m. gaan de Nederlanders in de Statsradiofonien zingen en Hilver- sum zal voor doorzending zorgdra- gen, terwijl eveneens een herden- kingsboom in een van de Kopen- haagse parken zal worden geplant. In Indonesie heeft men ook tal van programma's opgesteld. Padang en vele kampongs rondom worden feestelijk versierd, voorts wordt een Pasar Malem opgericht. Samarinda organiseert eveneens een Pasar Ma lem en wel gedurende tien nachten, terwijl in Koepang een babyshow zal worden gehouden en vele wed- strijden voor oud en jong worden georganiseerd en natuurlijk ont- breekt ook hier de Pasar Malem niet. Spoedig na zijn aankomst Londen heeft Peter Zenkl, de vroegere Tsjechos!owaakse vice- premier, in een verklal'ing ge- zcgd, voortdurend in levensge- vaar verkeerd te hebben sinds de omwentcling. „De laatste zes maanden zijn erger geweest voor mij en mijn vrouw. dan de zes jaren in het concentratiekamp te Buchenwald", aldus Zenkl. Hij zeide zich thans te voelen als toen hij uit het concentratie kamp bevrijd werd. Zenkl was naar Londen geko men om zijn collegas en andere .vluchtelingen" uit Tsjecho-Slowa- kiie te helpen. „Wij zullen werken om cms land van de communsten te bevrijden en wij zouden geluk- kig zijn als de vrijheid zonder strijd zou komen," zo voegde hij er aan toe. Er blijkt nog enig misverstand te bestaan over de penode, gedu rende welke de feestverlichtmg in Den Haag zal branden. Naar wij van de zijde der Haagse politie vernemen zal dit zijn van 30 Aug. tot en met 6 September iedere avond van 8.30 tot 11 uur. Een autobus van de dienst Gou- da-Polsbroek-Utrecht is Zondag- morgen ten gevolge van een ver- keerde manoeuvre van een onbe- kend gebleven motorrijder in een sloot te Haastrecht gereden. De bus liep half vol water, doch sloeg met om De passagiers kwamen met n koud bad van dit avontuur af. Zondagmorgen is uit de haven van Sliedrecht het lijk opgehaald van de 58-jarige Deense aannemer N. Monberg, die Donderdag j.l. plotseling vermist werd. De 'heer Monberg kwam met 2 landgenoten naar Sliedrecht voor de aankoop van baggermatenaal. Sedert Donderdag heeft de rivier- politie onafgebroken gedregd en ook een duiker heeft assistentie verleend. Vermoed wordt dat de heer M. per ongeluk te water geraakt en verdronken is. Te Te! Aviv is officieel medege- deeld. dat twee Franse V.N.-waar- nemers Zaterdagmorgen z/jn gedood toen zij in een witgeschilderd vliegtuig van de V.N. te Gaza land- den. Het ongeluk zou te wijten zijn aan gebrekkige verbinding, waar- door niet op tijd van de aankomst van de machine kennis was gege- ven. Voor de stayers-finale kwamen in volgorde aan de start: Mcule- man (Belgie), Clautier (Belgie), Frosio (Italie), Bakkcr (Neder- land) achter Kacser, Lesueur (Frankrijk), de Best (Nederland) achter Bustraan, Fronk (Neder land) achter Wiersma en Lamboley ^Frankrijk). In de eerste 25 km was het een zoeken naar de juiste positie, een aftasten van elkaars krachten, met het gevolg dat herhaalde malen de onderlinge posities der acht finalis- ten wisselden. Maar juist toen er vijf tig ronden waren gereden deed de Best een krachtige aanval op de leiderspositie van Meuleman, doch nadat Meuleman had gecapituleerd ging Pronk meteen over hem heen en pikte ook de Best zijn eerste plaats af. In de hitte van de strijd was Bakker losgeraakt en hij kwam dadelijk een ronde achter te liggen. In de volgende 25 km werd de strijd 'nog feller. De beide Hollan- ders Pronk en de Best hadden hot op te nemen tegen de twee Fransen Lamboley en Lesueur, welk gevecht ten gunste van de Fransen werd be- slist. ARIE VAN VLIET won voor de tweede maal in zijn wielerloop- baan het wereldkampioenschap sprint professionals door in de finale in twee ritten van de Fransman Gerardin te winnen. De eerste maal werd hij wereldkampioen in 1938 toen hij de Belg Scherens op de Stadionbaan te Amsterdam onttroonde. Zeldzaam mooi weer en aantrek- kelijke wedstrijden waren oorzaak, dat het Olympisch Stadion op de laatste dag van de wereldkampioen- schappen volledig uitverkocht was en dat 50.000 toeschouwers de tribu nes volkomen vulden. Voor de halve eindstrijden kwamen tegen elkaar uit van Vliet,-Senfftleben en Platt- ner-Gerardin. Van Vliet won zijn beide ritten tegen de Fransman van kop af, de eerste maal met twee lengten. de tweede keer met ander- halve lengte. In de andere halve eindstrijd be- ging de Zwitser Plattner de fout, toen hij bij het uitkomen van de bocht in gewonnen positie lag. Ge rardin in het gras te dringen, waar- door de Zwitser terecht gedeklas- seerd werd. In de tweede rit won Plattner uit tweede positie met drie- kwart lengte en in de belle, die nu moest volgen, lootte Plattner weer de kop. Plattner bleef sur place bij het ingaan van de tweede ronde en Gerardin volgde dit voorbeeld, rit zag een geladen Gerardin aan de start en toen Plattner in de tweede ronde weer aanstalten maakte om sur place te gaan, dook Gerardin, toen er nog 500 meter waren te rijden, plotseling naar binnen, zette ontzettend hard aan, nam twintig, dertig meter en voor dat Plattner zich realiseerde wat er gebeurde, was hij geslagen. Want Gerardin bezit nog de vitaliteit om een ronde op voile snelheid uit te rijden, hij kan een heel lange sprint maken en zo was het verklaarbaar, dat zijn veel .jortgere tegenstander geen me ter op hem inliep. Zo kwam Gerar din in de eindstrijd, de oude rot had het weer eens gewonnen tegen een ietwat naieve jongere tegenstander. Onbestreden winnaar Van Vliet won de beide ritten tegen Gerardin in de finale en werd dus wereldkampioen, zonder dat er een derde rit nodig was. Beide ma- van Vliet van kop. wel een over het geval te hebben gepraat besloten de wedstrijdeommissarissen de rit te laten overrijden. Deze 4e v' j-.- c 4V len won bewijs dat hij vertrouwen had m eigen capaciteiten, welk vertrouwen Plotseling stak de Zwitser zijn nog gestimuleerd werd door 't feit, hand omhoog. hij beweerde dat ?ijn dat hij op een baan reed, die hem voorband te zacht was. Na .10 min. I bijzonder goed ligt endat 4 circa 50.000 toeschouwers van hem niet anders verwachtten dan dat hij de titel zou behalen. Het was zoals tien jaar geleden op deze zelfde baan geschiedde, alleen was de strijd tussen van Vliet en Scherens in 1938 spannender, feller en fraaier dan ditmaal tegen Gerardin. In de eerste rit lootte van Vliet de kop, hij wachtte de aanval van Gerardin op manoeuvreerde handig, zodat Gerardin aarzelde binnendoor te komen of over van Vliet heen te gaan. En in de helft van de bocht schoot van Vliet naar voren, met Gerardin aan het wiel, die het even- wel niet verder bracht dan't pedaal van zijn tegenstander. In de tweede rit moest Gerardin natuurlijk van kop vertrekken. maar hij maoeuvreerde zo handig bij het begin, van de tweede ronde. dat van Vliet de leiding van de Fransman moest overnemen. En zo gebeurde de tweede rit hetzelfde spel als m de eerste. Weer wachtte van Vliet de aanval van Gerardin af. weer werd het een korte sprint, wederom ving onze landgenoot enkele schijn- aanvallen van zijn rivaal vlot op en demarreerde in de helft van de bocht zo snel, dat bij het uitkomen hij in gewonnen positie lag. Het verschil werd tenslotte een halve lengte. Beide malen werd een tiid van 12.8 sec. genoteerd. Zo behaalde van Vliet onbestreden het wereld kampioenschap. Voor de derde plaats reed Senfftleben tegen Platt ner op sublieme wijze en de Zwitser werd tactisch en in snelheid resoluut naar de vierde plaats verwezen, ter wijl de Fransman de derde plaats in dit wereldkampioenschap ver- overde, Ononderbroken opmars naar de titel Geen sensationele zege, zoals Schulte of Coppi had behaald. toen hij wereldkampioen werd, maar een ononderbroken opmars naar de titel, zo won Arie van Vliet dit wereld kampioenschap. Geen wonder, dat Arie van Vliet in zijn kleedkamer na afloop van de huldiging een en al rust was. Ik was alleen maar ner- veus voor de eerste rit tegen Senfft leben. zei hij, maar ik geloof achter- af. dat Senfftleben nog zenuwachti- ger was dan ik. Tien jaar geleden heb, ik hier mijn eerste profwereld- kampioenschap behaald, dat^ is een tijd geleden. Ik ben nu 32 jaar en mijn meeste concurrenten zijn ouder, Scherens die helaas niet mee kon doen. Gerardin, die in Parijs ge- vaarlijker is dan in Amsterdam. Op onze vraag of hij concurrence verwachtte uit de amateursgelede- ren, verklaarde van Vliet. dat hij Ghella, de nieuwe wereldkampioen, alleen maar in zijn serie had zien rijden en niet in de eindstrijd. Ik kan er dus niet over oordelen. Maav als hij een sprinter van grote klasse is en men zegt het immers, dan zul len wij het gauw genoeg merken. Dezer dagen sommeerden contro- leurs van de C.C.D. te Loon op Zand de chauffeur van een nade- rende luxe auto te stoppen. Deze weigerde aan de sommatie gehoor te geven en reed door. Nadat de controleurs enkele waarschuwings- schoten hadden gelost, oordeelde de chauffeur het raadzamer het hazen- pad te kiezen. Hij sprong uit de rijdende auto en verdween in de duisternis. Bij onderzoek van de auto, die in middels tegen een boom was opge- reden, bleek de inhoud te bestaan uit 7 jute zakken met in totaal ca. 500 kg vlees, kennelijk afkomstig van frauduleuze slachtingen. Naderhand werd de eigenaar van de auto opgespoord en in verzeker- de bewaring gesteld. De auto en vlees werden in beslag genomen. WASHINGTON, 29 Aug. (Reuter) Voor de week, eindigend op j.l. Woensdag, is in het kader van de E.R.P. voor Nederland beschikbaar gesteld voor de aankoop van tar- we 2.560.366 dollar en van petrole- umproducten 743.000 dollar. De Zeereerw. Pater Jac. van Erp uit Leeuwarden. overste van het missiehuis ..Nijenhuis" te Heino is benoemd tot provinciaal overste van de Nederlandrf provincie der missionarissen van het H. Hart te Tilburg. Mevrouw Louise Schroeder, de plaatsvervangend* burgemeester van Berlijn, die zich sinds Woens dag in een ziekenhuis te Hamburg bevindti heeft verklaard onmid- dellijk na haar herstel naar Berlijn terug te zullen keren. De ..Berli ner Zeitung" (Sowjet-licentie) had verklaard, dat zij uit Berlijn was gevlucht en niet op haar post te- rue zou keren. Zij zal waarschlinliik geopereerd moeten worden Zij lijdt aan een maagzweer en heeft slechts be- zoek ontvangen van haar mede- burgemeester, Max Brauer. De Venezolaanse regering zal bij de inhuldigings- en jubileumfeesten vertegenwoordigd zijn door de bui- ten'gewoon ambassadeur in speciale missie de heer Manuel Dagnino en door de buitengewoon minister en gevolmachtigd gezant dr. Jorge Arrillaga. Clautier en Bakker werden toen er nog 30 km moesten worden ge reden uit de koers genomen, omdat zij beiden drie ronden achter waren. Intussen had Lamboley zich aan de kop gehandhaafd. In het geheel speelden de heide Nederlanders Pronk en de Best een uitstekende rol. En terwijl in de laatste ronden Lesueur, de titel- houder, een hardnekkige aanval deed op de leiderspositie van Lamboley, zegevierde Lamboley op fraaie wijze in de tijd van 1 uur 20 minuten 10.8 sec. Frosio bezctte de tweede plaats met een achterstand van 70 meter, derde Meuleman op 250 meter, vierde de Best op 350 meter, vijfde Le sueur op 400 meter, laatste I'ronk op 510 meter. Ongeveer 250 leden van Europese parlementen zullen op 1 September te Interlaken bijeen komen om te spreken over een ..fcderale grond wet" voor Europa. Bedoeling van het congres is, bij de Europese na- ties aan te dringen op spoedige bijeenroeping van een constitueren- de vergadering voor Europa He congres wordt belegd door de Euro pese parlementaire ume. Er zijn leden op uitgenodigd van de par- lementen van Oostennjk, Belgie, Denemarken. Eire, Frankr«k, wes Duitsland. Engeland. Gnekenland, IJsland. Italie. Luxemburg. Neder land. Noorwegen, Portugal. Swe den, Zwitserland en Turkije. Churchill spreekt met Churchill heeft een uitnodiging het woord te voeren op het Euro- oese Parlementaire Congres. dat te Interlaken zal worden gehouden, afgewezen. Manchester United, de winnaar .an de cup in het vorige seizoen, heeft de reuzenstrijd tegen ae League-kampioenen, Arsenal, ge wonnen, dank zij een door hun bui- tenspeler Mitten in de tweede helft met een kopbal gescoorde goal. En nog wel op het Arsenal-veld. De vier gepromoveerde ploegen Bir mingham. Newcastle. Lincoln en Queens Park Rangers, waren to dusverre ongeslagen en drie dezer clubs gingen op de goede weg voort. Alleen Newcastle, dat thuis tegen Preston North End speelde liet een steek vallen in een wedstrijd met een naar Engelse besrippen hoog aantal doelpunten. De gastheren verloren nl. met 2-5. Eerste Divisie: Arsenal—Manchester United 0 i Birmingham City—Chelsea 1 BlackpoolAston Villa 1 Bolt. Wanderers—Wolv. Wand. 0 o Charlton Athletic—Hudd. Town 3 1 Liverpool—Sunderland Manchester City—Stoke City 0—0 Middlesbrough—Everton i— Newc. United—Preston N. End 2—s PortsmouthBurnley Derby County—Sheff. United Tweede Divisie; Blackburn Rovers—Barnsley Cardiff City—Southampton Chesterfield-West H. United Coventry City-Leicester City 1—2 Fulham—Nottingham Forest 4—U Leeds United—Luton Town 2—0 Lincoln City—Tott. Hotspur 0—0 Plym. ArgvleGrimsby Town 0I Queens Park Ranggrs—Bradford 1—0 Sheff. Wednesday—Brentford 0—0 West Bromwich AlbionBury 23 5—3 2—1 0—0 Ik zal wel opletten. Wilier zal niet oud worden op Enekaer", ver- zekerde Ole. Ole vertelde dat hij vijftig dui- zend kronen van zijn vader had ge- kregen en dat hij dit geld natuur lijk tot de laatse ore zou besteden. Als het maar niet te weinig is antwoordde de notaris bezqrgd. „U weet, als men met dergelijke zaken begint is het in de regel erger dan men denkt. Kunt U meer geld four- neren als dit nodig moclit zijn? Ole antwoordde ontkennend, ,hij had zelf nog enkele duizenden kro nen, die hij natuurlijk bereid was eveneens in het landgoed te ste" ken; maar van zijn vader kon hij niet meer hulp verwachten. „Maar verder ben ik er zelf ook nog, en ik geloof dat dit ook wel iets te betekenen heeft en als een activa gerekend mag worden", besloot hij glimlachend. ..Ik hoop dat het veel betekent zei de notaris, een aantal papie- ren en documenten te voorschijn halend, welke Ole moest onderte- kenen. Uitvoerig verklaarde hij Ole de inhoud der verschillende stuk-, ken. De prijs jan het Huis met alles, wat erbi.i" hocrde, inboedel, enz., werd vastgesteld op 260.000 kronen, zodat dit bedrag ongeveer overeenkwam met de grootte van de schuld. „Wanneer U thans Uw handte- ke'ning zet, is Enekaer met stoeterij en paarden Uw eigendom. Zoals U ziet heeft Munk reeds getekend, ik zal alies verder in orde maken, zodat de bezitting U toegewezen kan worden. Er is een ding dat ik U nog zeggen moet; het betreft me juffrouw Konstance Munk. Zij heeft Munk haar geld gegeven en heeft daardoor het recht. op het Huis te wonen. Zij is niet helemaal normaal. maar ze is Bente met hart en ziel toegedaan". Nu kwam juffrouw Ellen terug met de wisseis, ze had zich gehaast wat ze kon, haar wangen gloeiden maar de zaak was in orde. „Hou vooral Wilier in de gaten wanneer U het goed hebt overgeno- men; bij heeft slechts recht op drie maanden salaris, dat is zeshonderd kronen, en in Uw plaats zou ik hem meteen ontslaan", zei de notaris. ..Direct, maar natuurlijk moet hij zijn geld hebben." „Ja, iets zullen we hem wel moe ten geven, maar laat dat Iiever aan mij over. Ik ben er zeker van dat Wilier en mevrouw Zita Munk le- hjk afgezet hebben. Ik wacht nog op enkele iniichtingen en ik denk dat ik hem wel een beetje de duim- scliroeven zal kunnen aanzetten, als ik die heb. En ik wil niets liever dan dat, geloof me." De notaris iachte, zijn lach klonk nog altijd even droog en krakerig; doch zn hele gezicht veranderde erdoor, al het pedante verdween om plaats te maken voor een zekere frisheid en onbevangenheid. ..Nu wil ik U nog eenmaal geluk wensen," zei Frandsen een ogenblik later. „Meer dan dertig jaar lang ben ik IViunks zaakwaarnemer ge weest en ik hoop dat ik ook U van dienst zal mogen zijn." Ole dankte hem hartelijk, Frand sen en diens dochter leken hem sympathiek en hij merkte, dat hij ook op hen een goede indruk had gemaakt. De notaris begon nu over Bente te praten. ..Ze is altijd m'n oogappel geweest zei hij. „U had haar vier jaar geleden moeten zien, er was geen knapper en iiever melsje in de hele streek. Ze heeft van klein kind af van paarden ge houden, ze reed en werkte vroeg en laat met de dieren, tot het ongeluk haar trof. Een paar jaar lang was ze ernstig ziek. we dachten niet an ders dan dat ze van ons heen zou gaan. Daarna heeft ze zich volko" men van iedereen en alles terug- getrokken, en lieeft ze generlei om- gang gezocht met jongeiui. Ze heeft ook heel wat te verduren gehad van mevrouw Zita, en de ziekte van haar vader en de geldzorgen hebben haar zwaar gedrukt. Maar meen niet dat ze de moed liet zak ken, ze heeft dapper gestreden te gen de vijanden van haar vader en tegen de rampen, welke het Huis troften. Ze maakt een ietwat Invaii- de zwakke indruk, maar laat ik U zeggen dat er spirit in dat meisje zit". Frandsen was een en al geest- drift en had zichzelf warm gepraat. ..Ze is het iiefste meisje, en ver- standig is ze ook", voegde juffrouw Ellen eraan toe. „Na haar ziekte echter is ze zo trots en kwetsbaar en zo ongenaakbaar". Met schitte- rende ogen zag juffrouw Ellen Ole aan. „Doet U haar vooral mijn har- teiuke groeten en feiiciteert U haar van me". „Dat zal Ik doen", beloofde Ole. „lk hoop U spoedig bij ons te zien". ..Ik betuig hierbij de landheer mijn oprechte dank", antwoordde Ellen, een Uchte neiging makend. „Nu bent U de landheer, en ik kom vast, ot Bente het goed vindt of met", voegde ze er iachcnd aan toe. ..Laten we daar een glas port op drinken", stelde de notaris voor, waarop juffrouw Ellen even later met een fles en glazen verscheen en beiden met Ole klonken om hem ge luk te wensen met zijn verioving en met de k0°P van het landgoed. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3